Loading

Boğaz ateşi ile öksürük tedavisi için kurallar

Akut veya kronik doğanın farenksinin iltihaplanması farenjit olarak adlandırılır. Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde çok yaygındır ve soğuk mevsimde viral ve bakteriyel farenjit prevalansı dramatik olarak artmaktadır. Farenjit ile öksürük, hastalığın büyük çoğunluğunda ortaya çıkar: bu semptom, farinksin patojenik mikroplar ve onların toksinleri tarafından tahrişinin bir sonucudur. Kronik farenjit sıklıkla podkashlivaniyu'ya yol açar ve bu semptomlar aşırı dozdaki odada hipotermi ile daha parlak hale gelir.

Öksürük nasıl gidiyor?

Yetişkinler ve değişik şiddetteki çocuklarda balgam yüzeyine olmadan Kuru öksürük gibi erken 1-3 gün patoloji olarak ortaya çıkabilir. Genellikle öksürük geceleri daha güçlüdür. Daha sonra belirtiler birkaç diğerleri: kuru öksürük üretken, nemli yerini ve kişinin durumu biraz artırıldı. Bazen farenks alerjenler ve rahatsız edici lezyonu virüs (soğuk algınlığı virüslerine karşı, parainfluenza, adenovirüsler) veya bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar, t. D.) ve yalan ile enfeksiyon ile ilişkili olmayan nedenler farenjit. Bu durumda da, inflamasyon solunum sisteminin doğu alt bölünmeleri uzatmak gidene kadar tedavi denemek için gereklidir boğaz ağrısı ile öksürük vardır.

Farenjit ile öksürük geliştiren bir kişinin genel önerileri:

 1. Herhangi bir bulaşıcı hastalık durumunda, evde kalmanız ve eğer mümkünse, vücudun hastalığa karşı mücadelesini kolaylaştırmak için bir yatak veya yarım yatak rejimini gözlemlemeniz gerekir.
 2. Yatakta kalma ihtimaliniz yoksa, tam bir gece uykusu çekmeli ve bir gün dinlenerek tamamlanmalıdır.
 3. farenjit sırasında ile yerine kaba, rahatsız edici gıdalar tüketmek en iyisidir kolayca vitamin açısından zengin, sindirilebilir sıcak, yumuşak ve ezilmiş.
 4. Diğer tüm infeksiyöz patolojilerde olduğu gibi, içme rejimi bol olmalıdır. Bu özellikle viral farenjit için geçerlidir, sıvı akışı doğrudan vücudun zehirlenmesindeki azalmayı etkiler. Buna ek olarak, su tüketimi balgamı inceltmeye yardımcı olur, bu da öksürüğün ıslanmasına neden olur. Kuru öksürük semptomlarınız varsa, bal, maden suyu, meyve suları, sebze suları, et suları, bitkisel infüzyonlar ile sıcak çay içmek çok yararlıdır.
 5. En azından hastalık süresince alkolden vazgeçilmeli, sigara içilmemelidir. Kronik farenjit tamamen uzun sürmez öksürükten kurtulur, sadece sonsuza kadar kötü alışkanlıklarını unutabilirsiniz.
 6. Hastanın bulunduğu odada hava nemli olmalıdır. Öksürük, persenya ve diğer semptomlar her zaman bir kişi kuru, sıcak bir iklimde, tıkalı bir apartman dairesinde yaşarsa, bu da kronik farenjitin gelişimine katkıda bulunur.

Çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit öksürüğü sadece ortadan kaldırılmalı ve tedavi edilmemelidir: tedavi edilmelidir. Bu amaçla, bir doktor tarafından reçetelenen ilaçların kullanılması ve ayrıca makul sınırlar dahilinde halk ilaçları ile takviye edilmesi gerekmektedir.

Öksürük için ilaç tedavisi

Aksi durum inflamatuar süreçler gırtlak, soluk borusu kapsayabilir çünkü çocuklarda farenjit öksürük tedavisi, hastalık her durumda gereklidir ve balgam bile bronşlarda görünür. Yetişkinlerde viral farenjit çoğu zaman kendiliğinden düzelir veya terapi halk ilaçları alan hastalarda. Her durumda, hastalığın belirtilerini tespit etmeye kalkma ve self-test yapmak için: Optimal çözüm - farenjit tedavisinin bir ders seçecektir katılıyor hekime, sağlamaktır.

Kuru ve ıslak öksürüğün farenjit'e karşı tedavi edildiği çeşitli kurallar vardır:

 1. Üretken olmayan kuru öksürük belirtileri, inhalasyon yoluyla etkili bir şekilde ortadan kaldırılır. 1 ila 7 yaş arası çocuklar için, inhalasyonlar sadece bir nebulizatör tarafından yapılmalıdır, çünkü buhar tedavileri bir çocuğa zarar verebilir.
 2. İnhalasyonlara ek olarak, anti-enflamatuar terapi, yanı sıra öksürük merkezinin (antitüsif) aktivitesini baskılayan ilaçları almalıdır.
 3. Israrcı olan ve ayrı ayrı balgamın eşlik ettiği nemli bir öksürükle, ekspektoranlar reçete edilir, mukolitikler.
 4. Eşzamanlı olarak mucotics, ekspektoranlar ve antitussif ilaçlar ile tedavi edilemez: bu, bronşların balgam ile tıkanmasına neden olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde antitusif ilaçlar arasında Sinekod, Libexin, Tusuprex, Terpinkod, Glycodil, Stoptussin kullanılmaktadır. Çocuklarda gece öksürüğünü bastırmak için ilk nesil antihistaminikler - Dymedrol, Tavegil, Suprastin, çok faydalıdır. Anti-inflamatuar terapi yardımı ile gerçekleştirilir:

 • . Adaçayı, okaliptüs, propolis tentür, nergis, Miramistin, klorheksidin, hlorofilliptom, yerel bir anti-inflamatuar madde ve Ali TL boğaz infüzyon duruladıktan
 • şifalı otlar, tuzlu su çözeltisi ve maden suyu ile inhalasyonlar;
 • tabletlerin emilimi, pastil Septothete, Pharyngocept, Falimint, Terasil, Travisil;
 • farenks spreyinin sulanması Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde;
 • anti-inflamatuar ilaç Erespal;
 • Patoloji bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, öksürük gibi tüm semptomları, antiviral ajanların - Isoprinosin, Groprinosin, Ingavirin - zamanında kullanılmasına yardımcı olacaktır.

.. Ambrobene, Ambroksol, Bromheksin, ACC, vb Mukaltin, Evkabal, Gerbion şurup Theissen göre muz, hızla, kelimenin tam anlamıyla 2 - ilaçlar, balgam ile muamele edilmiş ve dahil farenks ve nefes borusu, onu çıkış farenjit ile çok rahatsız edici öksürük -3 gün, nemli bir öksürük semptomları Lazolvan ile inhalasyon yoluyla elimine edilir. Antibiyotikler nadir atanan farenjit ile öksürük, ama hasta bakteriyel hastalığın türünü teşhis edilirse, sistemik antibakteriyel o (Flemoksin, Amoksisilin ve benzeri. D.) önerilebilir. Farenjitin antibiyotiklerle tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Kronik farenjitde öksürük tedavisi için, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • farinksin yağlı preparatlarla yağlanması;
 • maden suyu ile inhalasyon;
 • deniz suyuna dayalı preparatlarla boğazın sulanması;
 • lizozim ve bakteriyel lizatlara dayalı ilaçların emilimi;
 • Aşırı büyümüş granüllerin, asitler, gümüş, hipertrofik formasyonların kriyoterapi, elektrik akımı ile koterizasyonu ile özel preparatlarla koterizasyonu;
 • aloe blokajı, biyojenik uyarıcılar;
 • Fizyoterapi (UV, mikro akımlar, fonoforez, mikrodalgalar, diatermi, darsonvalizasyon, vb.).

Kronik farenjit formu başladığında, bazen kuru ameliyat kuru öksürüğü tamamen ortadan kaldırabilir ve bu nedenle patoloji bu kadar ciddi bir aşamaya geçmeden tedaviye başlanması tavsiye edilir. Kronik farenjit halk ilaçları tedavisi hakkında daha fazla

Öksürük için halk tedavisi yöntemleri

Farenjit için halk ilaçları, bu hastalığın karmaşık tedavisinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Yetişkinlikte, farenjit belirtilerini önemli ölçüde hafifletmek veya tamamen yok olmak için genellikle yeterlidirler. Popüler tedavi yöntemleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 1. Bir kıyma makinesinde 2 adet aloe yaprağı ile bükün, 5 yemek kaşığı bal, 100 gr yumuşak tereyağı, 2 kaşık kakao tozu ekleyin. Tüm kütleyi düşük ısıda ısıtın, ancak kaynatmayın, ancak bileşenlerin çözülmesini bekleyin. 10 gün boyunca günde iki kez bir öksürük kaşığı içilir. Karışımı soğukta tutun.
 2. Anason tohumu bir kaşık kaynar su bir bardak demleyin, demlemek olsun. Kuru öksürük eşliğinde farenjit ile günde dört kez 50 ml içilir.
 3. Farenjit gelen öksürük trakeaya yayılmaya başlarsa, hazırlanan evin boğazını ve göğsünü merhem ile yağlamak yararlıdır. 2 kaşık toz anason tohumu 4 kaşık zeytinyağı içine dökülür, 5 dakika su banyosunda ısıtılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde vücudu günde iki kez 5 güne öğütmek için uygulayın.
 4. Elecampane toz kökünün durumuna öğütün, 100 gr bal ile 1 kaşık toz bağlayın. Günde üç kez bir çay kaşığı öksürük atın.
 5. Yonca çiçek bir kaşıkla bir bardak su koyun. Bir saat sonra, süzün, ilacın 100 ml'sini iç, günde üç kez tekrarlayın.
 6. Sarımsak rendeleyin, yarım litre kaynar su ile bir kaşık kütle dökün. Bir su ısıtıcısı ve 10 dakika boyunca bir kağıt hunisi ile sarımsak inhalasyonları taşıyın, iyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 7. İnce bir rende 1 turp rendeleyin, bir bardak şekerle kaplayın. Suyu ayırdıktan ve şekeri çözdükten sonra, ortaya çıkan içeceği günde üç kez bir çay kaşığı üzerine öksürükten içirin.
 8. Kaynar su (bir bardak) ile küçük bir limon dilimi demleyin. Bu dilimleri 10 dakika sonra kısık ateşte kaynatın, ardından suyu iyice suya sıkın. Elde edilen içecek için 2 yemek kaşığı gliserin, 2 kaşık bal ekleyin. Bir aç karnına günde üç kez bir çorba kaşığı karışımı alın, geceleri bir resepsiyon yapmak için emin olun.
 9. Küçük bir pancar suyu sıkın, elma sirkesi ve aynı miktarda bal bir çay kaşığı ekleyin. Farenjit bir öksürük eşlik ediyorsa, günde 5 defaya kadar böyle bir alet boğazıyla durulayın. Yetişkinlerde farenjit için diğer halk ilaçları görmek

Çocuklarda öksürük tedavisi, hamile ve emziren

Çocuklarda akut farenjitlerde vakaların% 90'ına kadar akut solunum yolu enfeksiyonları ve influenza virüsleri neden olur. Çocukluk çağında, farenjit ile öksürük semptomlarının en erkenlerinden biri olarak görülür ve genellikle burun akıntısı, ateş, genel zehirlenme belirtileri ile desteklenir. Tedavinin yokluğunda, çocuğun bedeni kendi başına hastalıkla baş edemez ve kronik bir hal alır. Çocuklarda öksürüğe karşı bir ilaç seçerseniz sadece bir doktor olmalı!

Genellikle, viral farenjit ile, ilk günlerden öksürük ilaçları, en etkili olanı Sinekod olan antitüsif ilaçlarla iyi bir şekilde yardımcı olmaktadır. Hastalık 4-5 güne kadar alınır ve öksürük geçer ve neme geçemez. Ne yazık ki, çocuğun bağışıklığı azalırsa, öksürük çok daha uzun sürebilir ve aynı zamanda tracheite geçebilir.

Öksürük semptomlarının giderilmesinin yanı sıra, çocuklarda farenjit tedavisi hem antibakteriyel ilaçların yardımıyla hem de geleneksel tıbbın yardımıyla gerçekleştirilebilir. Ayrıca, bu makaleden öğreneceğiniz otlar farenjit tedavisi için tarifler.

Çocuğun larenjit şüphesi varsa, o zaman çocuklarda larenjit öksürük şurubu yardımcı olabilir.

Öksürük farenjitli çocuklara her zaman salin veya mineral su "Borjomi", "Essentuki" ile inhale edilir, ki bu da hastayı daha iyi hissettirir. İyileştirme diyetini hızlandırın, tereyağı ve balla ılık süt içirin, odayı nemlendirin. Bir uzmanın randevusu üzerine, Erespal'ı, öksürükten gelen bitki şuruplarını, antiseptik araçlarla gargaraları, boğazları enfekte karşı spreylerle sulandırabilirsiniz. Halk ilaçları (papatya, adaçayı, vb.) Olan çocuklarda farenjit tedavisini makul sınırlarda tamamlamanız önerilir.

Gebelikte bulunan farenjit, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi, öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir, bu nedenle farenjitin ilk aşamasında bir doktordan yardım almak, gelecekteki bir anne için bir ön şarttır. Genellikle hamile kadınlarda farenjit ile öksürük tedavisi yardımı ile gerçekleştirilir:

 • ses tellerinin üzerindeki yükü azaltarak sesin sakin olmasını sağlamak;
 • bol içme;
 • alkalin durulama;
 • şifalı otlar ve antiseptikler ile infüze edilen durulama; Farenjit ile yararlı durulama hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Tuzlu çözelti, maden suyu, sebze soğurması ile inhalasyonlar;
 • Yerel antibiyotik Bioparox da dahil olmak üzere, spreylerle gebelik sırasında boğazın sulanmasına izin verilir.

boğaz ağrısı ile öksürük emzirme sırasında meydana gelirse, emzirme basit araçların patolojiyi tedavi için çalışmalısınız kurtarmaktır. Hekim uçucu yağlar, buhar inhalasyon, sık durulama yutak, bitki çayları tüketimi ve Lizobakt antibakteriyel ve antiviral aktiviteye sahip hamile ve emzikli izin farinks ilacın iltihabı olduğu gibi. D. Mükemmel Copes ile teneffüs önerebilir. Bazı halk ilaçlarının bebekte bir alerjiye yol açabileceği unutulmamalıdır ve bu nedenle onları düşüncesizce ve kontrol edilemez bir şekilde uygulamalarına izin verilmez!

Ve sonuç olarak, Dr. Komarovsky'nin bir çocuğun nasıl öksüreceğine dair tavsiyede bulunduğu bir videoyu izlemenizi öneririz.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Farenjit, nedir bu? Erişkinlerde semptomlar ve tedavi

Farenjit, mukus zarı ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile birlikte farenksin bulaşıcı bir hastalığıdır. KBB organlarının hastalıkları arasında, çocuklarda farenjit en sık görülen rahatsızlıktır. Nadiren bağımsız bir hastalıktır ve sıklıkla üst solunum yollarının iltihaplanması ile birleştirilir.

Bu nedir?

Farenjit, faringeal mukoza akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Farenjit, boğazda terleme, rahatsızlık ve ağrı ile kendini gösterir.

Hastalığın nedenleri

Farinksin mukoza zarının iltihaplanması, bir dizi nedenden ötürü gelişir;

 1. Üst solunum yollarının akut bulaşıcı hastalıkları. Çoğu durumda, enfeksiyon etkenleri virüsler, daha az sıklıkla, bakteri, protozoa ve patojenik mantarlardır.
 2. Fiziksel ve kimyasal irritanların etkisi: çok sıcak veya çok soğuk havanın teneffüs edilmesi, irritanlar, sıcak içecek ve yiyeceklerin kullanımı, baharatlı yiyeceklerin kötüye kullanımı ve güçlü ruhlar.
 3. Alerjik reaksiyon gelişiminin bir sonucu olarak, insanlar buna yatkındır.

Allerji, hava içeren alerjenlerin solunması sonucu oluşur: toz, hayvan kılı, ev kimyasalları, vb. Bir gıda alerjisi de hastalığın bir nedeni olabilir.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir?

Sesin ses kısıklığının ortaya çıkışı, paroksismal öksürüğün havlayan havlaması hastadaki larenjit gelişimine tanıklık eder. Şiddetli vakalarda, ses tellerinin kuvvetli şişmesi, aphonia (sesleri telaffuz edememe) ve en önemlisi, laringeal kıvrımların şişmesi nedeniyle, boğulma (boğulma) ile sonuçlanabilir. Larenjitin etkileri çok ciddi olabileceğinden, semptomlarınız olduğunda, kulak burun boğaz uzmanıyla iletişim kurmanız gerekir.

sınıflandırma

Hastalık akut ve kronik farenjit ayrılır. Buna karşılık, irritan faktörlerin etkisi ile kışkırtılan, viral, mantar, bakteriyel, alerjik, travmatik akut farenjit, yanı sıra farenjit, etiyolojik faktör göz önüne alındığında.

Kronik farenjitin sınıflandırılması, mukozada meydana gelen değişikliklerin yapısına göre gerçekleştirilir. Catarrhal (basit), atrofik (subatrofik) ve hipertrofik farenjit vardır. Sıklıkla, farklı farenjit tiplerinin bir kombinasyonu vardır. Bu durumda, hastalığın karışık bir formu belirlenir.

Çoğu zaman akut farenjit arasında ARVI hastalığının akıntılı formu görülür. Genel olarak, farenjitin yaklaşık% 70'i çeşitli virüslere maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar - koronavirüsler, rinovirüsler, adenovirüs, influenza virüsleri ve parainfluenza. Çoğu zaman, farenjit rinovirüslerin etkisi altında gelişir. Bununla birlikte, bir viral enfeksiyon sadece daha sonra bir bakteriyel enfeksiyonun etkisi altında gelişen hastalığın birincil gelişmesine neden olur. Daha nadir durumlarda, hastalık diğer virüslerin etkisi altında gelişebilir.

Farenjit belirtileri

Hastalık nadiren izole bir inflamasyon olarak kendini gösterir. En sık olarak, üst solunum yollarının diğer enfeksiyonlu hastalıkların :. ARİ, akut solunum hastalığı, influenza, ve benzeri gibi bir arka plan üzerinde başlar farenjit bağımsız hastalık yutak soğuk hava, sıcak sıvıların, duman ve benzeri mukozasında arka etkilerine geliştikçe.

Yetişkinlerde farenjit ana belirtileri aşağıdaki belirtileri içerir:

 • Boğaz ağrısı, bazen yeterince güçlü;
 • kuru öksürük;
 • farinkste mukus tıkanıklığı;
 • yutmada rahatsızlık, tükürük yutulduğunda veya "boş farenks" semptomunda daha sık görülür;
 • yabancı bir cismin terlemesi, gıdıklaması, yanması ve / veya hissi şeklinde hoş olmayan duyumlar.

Ayrıca, hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ateş (subfebrilden yüksek sayılara), oksipital, supinex ve submandibular lenf nodlarında artış ile ilgilidir.

Karma bir farenjit belirtileri ortaya çıktığında:

 • kulaklarda ağrı ve tıkanıklık (otitis, mastoidit);
 • boğazda şiddetli ağrı, yutma sırasında belirgin ağrı, sesin kalıcı ses kısıklığı (pürülan boğaz ağrısı, faringeal veya paratonsillar apse);
 • inatçı burun tıkanıklığı, şiddetli baş ağrıları, koku duyusunun azalması (sinüzit);
 • lenf nodlarının (purulent lenfadenit) belirgin artışı ve ağrıları, hemen bir terapiste, çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalısınız.

Ayrıca hastalık temelinde, farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • mukoza boğazının hiperimisi, kataral farenjit gösterir.
 • genişlemiş lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile birlikte, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

Farenjit nasıl görünür: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

tanılama

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı, herhangi bir farenjit formunda doğru tanıyı kolayca koyacaktır. Bu amaçla, boğaz mukozası incelenir. Prosedür özel bir cihaz - bir farenoskop ve iyi ışık kullanılarak gerçekleştirilir.

Ek olarak, benzer semptomları olan diğer hastalıklardan farklılaşma amacıyla, farinksden bulaşma ile ilgili bir dizi bakteriyolojik ve virolojik çalışma yürütülmektedir. Bu yöntemleri kullanmak, doğru tedaviyi atamak için patojen enfeksiyonunun tipini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Gerekirse, nazofarenks ve larinksin endoskopik muayenesi yapılır, bu organların tomografisi yapılır, diğer dar uzmanlar (endokrinolog, gastroenterolog veya nörolog) dahil edilir.

Yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir?

KBB hastalığı için tedavi rejimi, etiyolojisi ve tipi ile belirlenir. Tüm tıbbi yöntemlerin ilk görevi, hoş olmayan duyumların giderilmesidir, bu nedenle, analjezik, antiseptik ve antibakteriyel etkinin ilaçları aktif olarak kullanılmaktadır.

 • Enfeksiyöz köken - durulama, farinksin toz haline getirilmesi, hap ve pastiller alınması. Spesifik ilaç tespit edilen patojene bağlı olarak belirlenir. Bağışıklığı uyarmak için doktor ek olarak immünomodülatörleri reçete edebilir.
 • Kronik farenjit - tedavi enfeksiyon odaklarının aklanması ile başlar. Cerrahi yöntemler de kullanılabilir: lacerocoagulation, cryodestruction.
 • Atrofik farenjit, iyot ve A vitamini preparatları alarak, durulama, inhalasyonlar ile tedavi edilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Faringosept;
 • Hexoral Küvetler;
 • Sebidin;
 • Falimint;
 • Strepsils;
 • Grammidin;
 • Lizobakt;
 • Septolete;
 • Neo-anjina;
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol.

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Aynı zamanda, hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmak için önlemler alınmaktadır. HF durumunda, gastrointestinal hastalıklar, kardiyovasküler sistem ve hormonal bozuklukların tedavisi reçete edilir.

İlaç tedavisine ek olarak, kulak burun boğaz uzmanları genellikle tavsiye:

 • koruyucu rejim - daha az konuşmak, temiz, ılık, nemlendirilmiş hava solumak;
 • diyet - akut, ekşi yiyecekler, gazlı içecekler diyetinden dışlanma;
 • bol sıcak içecek - çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt.

Ayrıca, zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi tavsiye edilir: sigara içmek, alkol içmek.

antibiyotikler

Akut laktamaz sistemik antibiyotik tedavisi genellikle farinks arka duvarı süpüratif iltihap durumunda, örneğin, Bioparox için yeterli alımı yerel bir araçtır, atanmamış. İhmal edilmiş bir süreç ve güçlü zehirlenme durumunda antibiyotik reçete edilmesi veya sorunun ne zaman olduğu - farenjitin ne kadar çabuk kürleneceği tavsiye edilir.

Penisilin grubu preparatları, bunlara tepki olarak, sefalosporinler ve makrolidler uygulanır. Geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivite sağlarlar, bu gruptaki bazı ilaçların antiviral etkisi vardır.

Atrofik farenjit tedavisi

Atrofik formun tedavisi, mukus üretiminin stimülasyonunu ve kurulukta azalma anlamına gelir, bu da farinksin gliserol içindeki Lugol çözeltisi ile muamele edilmesiyle elde edilebilir.

Ayrıca etkin bir nemlendirici inhalasyon bitkisel yağların birkaç damla maden suyu veya tuz karışımı ve kabukların yumuşatılması için - bez üzerinde bitkisel yağ mukoza yüzeyinin ön-muamelesi ile, örneğin kimotripsin gibi inhalasyon enzimleri ya da tuz ve iyot% 1 çözelti ile gargara. Atama ile daha iyi doku rejenerasyonu için, özellikle A vitamini, vitamin ekledi. Aynı amaçla bu glandüler hücrelerde salgılanmasını uyarıcı ilaç Joks önerilmiştir.

denetimsiz kullanımı atrofik sürecini kötüleştirebilir - Kronik atrofik farenjit zamanki tedavi için tuz ve ayrıca durulama antiseptik boğaz önce bir doktora danışın gerek edemez soda karışımı güçlü bir çözüm durular.

Halk ilaçları

İşte durumu farenjit belirtileri ile rahatlatmak için kullanılabilecek birkaç tarif vardır:

 1. Papatya çiçeği (2 parça) ve ayr marsh (1 kısım) kabuğu karıştırılır ve bir bardak su başına 1 çorba kaşığı hesaplanmasında kaynar su ile dökülür. Birkaç saat süren infüzyondan sonra sıvı süzüldü ve boğaz çalkalandı.
 2. Sıcak süt ile sıcak bir içecek, sıcak (ama haşlanma değil!). Limonlu çay veya papatya eczanesinden çay;
 3. Nane, meşe kabuğu ve lavanta çiçekleri koleksiyonu hazırlayın. Oran 2: 4: 1'dir. Bir çay kaşığı kıyılmış otlar, kaynar su ile termos içine dökülür ve yaklaşık 4 saat boyunca ısrar edilir. Broth boğazı durulayın ya da inhalasyonları yapın.
 4. Farinksi ılık bir tuz ve soda çözeltisi ile Rin çay kaşığı tuz ve soda için bir bardak ılık kaynamış su ile durulayın;
 5. Durulama için başka bir reçete, yaprak şeklindeki karaağaç kabuğunun infüzyonudır. Ezilmiş kabuğun bir çay kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. kaynar su ve iki saat süren bir infüzyondan sonra, hastanın durumunu rahatlatmak için düzenli durulayın ve düzenli olarak durulayın.

Farenjit için kanıtlanmış halk ilaçları, vücut üzerinde yumuşak bir etki sağlaması, lokal ve genel direnci arttırması bakımından iyidir. Ancak, sadece alerjisi olmayan kişilere şifalı bitki ve arıcılık ürünleri uygulamak mümkündür.

Hastalık dönemi için beslenme ve diyet

Uzun süre, yutak var Enflamatuar süreç, koruma fonksiyonunu, yani doğru beslenme tüketir - Başarılı bir tedavi için anahtar ve çeşitli hastalıkların önlenmesi ilerletmek. Farenjitli gıdalar fraksiyonel olarak küçük porsiyonlar olmalıdır, gıdalar termal olarak iyi bir şekilde muamele edilmelidir.

Daha fazla hasarı ve bu nedenle iltihaplı mukozayı önlemek için, dışlamak gerekir:

 1. Kaba, zayıf sindirilmiş yiyecekler.
 2. Soğuk yiyecekler (dondurma, gazlı içecekler).
 3. Keskin, tuzlu, füme ürünler.

Bitkisel yağlar ve vitaminler açısından zengin besinler (A, B12, B6 ve C) daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Önleyici bir önlem olarak, SARS popülasyonunun genel morbiditesinin arttığı süre boyunca insanların yoğunlaştığı yerlerden kaçınmak gerekir. Önleyici aşılar üretin, ağız boşluğunun enfeksiyon odağını (çürük, bademcik iltihabı) zamanında sterilize edin.

komplikasyonlar

Farenjiti tedavi etmek mümkün olduğunca ciddiye alınmalıdır. Böyle bir hastalığın semptomlarının farenjit olarak yanlış tedavi edilmesi, ciddi ve üzücü sonuçlara yol açabilir, örneğin:

 1. Larinkste larenjit veya mukoza zarının iltihabı;
 2. Hipertrofik apsesi. Pus retrophaengeal alanda görünür. Çoğu zaman, zayıf bağışıklığı olan çocuklar bu apseden muzdariptir;
 3. Peritonlar apsesi. Streptokokların bir sonucu olarak ortaya çıkan farenjitin arka planına karşı gelişebilir.
 4. Tracheitis. Farenks iltihabı belirtileri bellidir. İnflamasyonun nedeni farenjit ile aynıdır. Altta yatan hastalığa zamanında dikkat ederseniz, komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Farenjitin bu tür komplikasyonlarını tedavi etmek zordur.

önleme

Tamamen diyet revize etmek, sağlıklı bir yaşam tarzı, sigarayı bırakmak zararlı tahriş edici etkisini önlemek, bağışıklık sistemini güçlendirmek tavsiye farenjit gelişimini önlemek için koruyucu önlemlerin olarak.

Zamanla, vücuttaki enfeksiyon odağı tedavi, çürük ve diğer diş problemlerinin gelişmesine izin vermeyin. Isıtma mevsiminde, odadaki aşırı hava kuruluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak özel bir nemlendirici satın almanız tavsiye edilir.

Gastroözofageal reflü ile ilişkili gastrointestinal sistemde sorunlar varsa, uyku sırasında yatağın başının yükseltilmesi önerilir. Bu, midenin asidik içeriğini özofagus içine dökmekten kaçınmaya ve faringeal mukozanın tahrişini dışlamaya yardımcı olacaktır.

Çocukta öksürüğün farenjit ile tedavisi

gelişme farenjit sırasında kuru veya ıslak öksürük belirtisi patolojik enflamasyon süreci larenks daha yayılması ile boğaz dokusunun ön duvar, ancak solunum sisteminin alt kesimleri sadece geçirmiş hastalık, bir karışık formları. Çoğu durumda, çocuklarda farenjit, bronş spazmı ile konjugat, böyle bir ağır ders çocuklarının vücudunda belirgin agresif davranışları olan bulaşıcı mikroorganizmaları provoke.

Farenjitli bir çocukta öksürme nedenleri ve sonrasında

boğaz farenjit bronş spazmı gelişiminde çocukların görünümünü provoke ana faktör üst solunum yollarında kadar uzanan yaygın iltihabıdır. bebek deneyimleri 1 ila 10 dakika arası sürer periyodik ıslak veya kuru öksürük çağrısı yaparken bu hastalıktan sonra, hastalığın nüks minör belirtileri neden olabilir, daha sonra hastanın durumu stabilize.

Hastalığın akut veya kronik biçiminin süresi boyunca, her ikisi de farklı yaşlardaki çocuklar bronş spazmı krizine ve tedaviden sonra varlığı, aşağıdaki nedenleri, ayırın.

Bakteriyel enfeksiyon

Bir çocuğun boğaz, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, streptokok, pnömokok, meningokok enfeksiyonu gibi mikroorganizmaların tür özellikle tehlikeli suşları provoke sonra bakteriler üst solunum yollarında boğaz ve tetik inflamasyon ötesine yayılabilir. Bu klinik durumda trakea ve bronş ağacının üst segment epitel yüzeyini etkiledi. Ayrıca, patolojik durum ile alakası olan ve mukoza zarının tahriş sürekli vardır. Bronşların periyodik spazmında kendini gösterir. Öksürüğün şiddeti ve şiddeti hastalığın gelişiminin klinik tablosuna bağlıdır.

Zayıf bağışıklık sistemi

Başlangıçta güçlü bağışıklık sistemini, doğdukları ilk günden itibaren kazanılan bağışıklık hücrelerinin sağlıksız durumunu zayıfladı çocuklar ya da otoimmün hastalıkların çeşitli kullanılabilirliğinin bir sonucu olarak, boğaz duvarında normal cephesinin iltihabı giderek öksürük semptomlarının ortaya çıkmasından ile ateş basması farinkse geçer. boğaz ağrısı, kuru havlayan öksürük varlığı ile karmaşık bir biçimde düzenlenecek olasılığı o kadar yüksektir, çocuğun koruyucu fonksiyonu zayıf.

Yanlış şekillenmiş terapi

Çocuklarda farenjit tedavisi başarılı olmak ve kısa bir süre içinde iyileşme en olumlu ivme elde başardı etmek için, kesin hem hastalığa yakalanma durumunda etkili olan bu ilaçlar seçmek için gereklidir ve kimyasal bileşiklerin çocuğun vücut duyarlı zarar vermeyecektir. ilaç doğru seçilirse, o zaman Hastanın durumu bozulacaktır ve öksürük boğulma nöbetleri üzerinde boğaz mukozasında enflamasyon sonunda bile en basit formu.

Soğuk hava

Farenjitin ilk belirtilerinde, çocuk, bitkisel çaylar, kompostolar, et suları kadar sıcak içecek almalıdır. Hava sıcaklığının sıfır Celsius'un altında olduğu yerlerde dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır. Bu uyarının dikkate alınmaması soğuk hava boğaz ağrısı yakar ve hatta daha önemli inflamasyon ve öksürük ilk dürtüsü görünümünü kışkırtır gerçeğine yol açar.

Bunlar, çocuğun farenjit gibi bir hastalığı olduğu zaman, solunum sistemi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olan ana faktörlerdir.

Dolaylı nedenler çok tuzlu veya baharatlı yiyecekler, biyokimyasal özellikleri olan da olumsuz mukozal sağlığını etkileyen bir bronş spazmı, diyette asitlerin yüksek içerikli gıda tüketimi şeklinde çeşitli uyaranlara yerel alerjik reaksiyonlar bazı çocukların eğilimi varlığı sayılabilir Boğaz ve üst solunum yolu.

Saldırı ne kadar hızlı kaldırılır?

Çok öksürük vardır, sen solunum sistemi çalışmalarına spazm çözücü etkiye sahip geleneksel ilaçlar veya ilaç kullanmaları bunun sonucunda, mümkün olduğunca çabuk duvarların bir çocukta bir saldırı Bronkokonstriksiyonu durdurmak için. Tüm yaş gruplarındaki çocuklarda öksürük dürtüsünün ortadan kaldırılması için aşağıdaki yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Sıcak içme

Çocuğun aniden şiddetli öksürük ataklarına maruz kalması halinde, bardağa ılık su dökülmesi, tabağa kaşık tuzu eklemesi ve hastaya birkaç yudum vermesi gerekir. Öksürük 2-3 dakika sonra çocuğu rahatsız etmeyi bırakacak. Terapötik etki, tuzun doğal antiseptik özelliklere sahip olması ve sıcak sıvının, hastalığa neden olan bakteriyel, viral veya fungal mikroorganizmalarla doymuş iltihaplı mukozanın yıkanmasını gerçekleştirmesi nedeniyle elde edilir.

Ballı süt

Her tür öksürük için doğal ilaç. Sadece 30-40 santigrat dereceye kadar bir metal kap içinde 150-200 gram inek veya keçi sütünün ısıtılması ve ardından 1 çay kaşığı arı ürünü eklenmesi gerekir. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ve çocuklarda farenjit komplikasyonunun neden olduğu öksürüğü tedavi etmek için en yararlı olduğu için kireç balının kullanılması en iyisidir. Çocuğun küçük yudumlarla küçük bir ev yapımı ilaç alması gerekir. Tam anlamıyla 5 dakika içinde bronşiyal spazm nöbetleri tamamen kaybolur ve bebeğin uykusu sakin ve güçlü olur.

Nane lolipop

Bu basit öksürük çare düzenli bir bakkaldan satın alınabilir, ya da nane özü ile kemoterapötik pastiller satın alabilirsiniz. İkincisi biraz daha pahalıya mal olacak, ama aslında bu şifalı bitkinin esansiyel yağını içerecekler. Boğulma saldırısı başlar başlamaz, çocuğa bir nane şekeri vermek ve ilacın çalışmasına kadar yaklaşık 2-3 dakika beklemek gerekir. Her yaştan çocuk, büyük bir zevkle, özellikle de nefes alma sorunlarından kurtulmaya yardımcı oluyorsa böyle bir muameleyi kabul eder.

Nosh-pa

Tablet formunda veya kas içi enjeksiyon olarak mevcut bir vazodilatatördür. Çocuk yemeklerden sonra günde 2-3 kez 1 tablet almak için reçete edilir. Bu ilacın düzenli kullanımı, bronşların yeterince genişlemiş durumda kalmasını sağlar ve solunum spazmı için yeni dürtüslerin ortaya çıkmasını önler. Tedavi sırasında bu ilacın kullanımı için zorunlu bir koşul, kronik bir inflamasyon odağının ortadan kaldırılmasıdır. No-shpy alımının süresi 10 günden fazla olmamaktadır. Bu zaman periyodu, hastalığın kalan fenomenini tedavi etmek ve bronş ağacının robotunu stabilize etmek için yeterlidir.

Çocuklarda farenjit ile kuru öksürük nasıl ve ne tedavi edilir?

En genç hastalarda larinkste inflamatuar sürecin tedavisi, hastanın yaşına ve belirli bir ilaca olan duyarlılığına dayanmaktadır. Çoğu durumda, kuru öksürük eşlik eden farenjit tedavisi, aşağıdaki ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilir.

tabletler

İlaçların tüm olası salınım biçimlerinin bolluğuna rağmen, en popüler ve etkili tablet varyantı olarak kabul edilir. Tablet biçiminde Mukaltin, Ats ve Bromheksin gibi popüler araçlar kullanılır.

Mukaltin

Kuru tip öksürükten kurtulmak için güvenli ve ucuz bir yoldur. Tedavi 10-15 günden fazla sürmez. Doğal olarak etkili bir ilaç almak için 1 tablet Muciltin'i 100 gram ılık suda eritmek yeterlidir, bu da zaten alımın 5. gününde, öksürüğün verimli bir formunu elde etmenize izin verir. Çocuk, nefes almadan önce bu karmaşık bir balgamda bile öksürmeye başlar ve bu nefes almadan önce trakeadaki mukoza zarının ve daha derin kısımlarda bronkopulmoner dokunun sürekli tahriş edici olarak hareket eder.

Solunum sisteminin organlarındaki mukusun seyrelmesi ve larinks dışında tahliyesi için tasarlanmış geniş spektrumlu bir madde. Tıbbın hazırlanması, çocuğun bir hastanede tedavi görmesi halinde, ebeveynlerin veya sağlık kurumunun uzmanının, 200 gramlık ılık suya 1 tablet ATSTS çözdüğü gerçeğinden oluşmaktadır. Bundan sonra, bebek düzenli çay gibi bir balgam söktürücü çözeltisi içiyor. Bu ilacı almanın 5-6. Gününde tedavide olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.

Terapi süresi 10-12 gündür. İlaç, çocuğun organizması için tamamen güvenlidir ve 3 yaşında alınmasına izin verilir.

Bromhexinum

Çocuklar için, çocuğun öksürükten kurtulmasına yardımcı olan daha az aktif madde içeren tabletlerde üretilir. Çocuğun günde 1-2 kez 1 tablet alması gösterilmiştir. Terapi süresi yaklaşık 10 gündür. En iyi şekilde, Bromhexin kuru öksürüğün diğer yardımcılarla birlikte kullanılmasına yardımcı olur.

Hastalığın seyrinin klinik tablosuna ve öksürük çağrılarının sıklığına bağlı olarak, ilgilenen hekim, hastaya belirli bir durumda etkili olacak başka bir tablet türünü reçete edebilir.

şuruplar

Şuruplar genellikle daha yumuşak bir öksürük ilacıdır. Şurupların tedavisi için çoğu doktor aşağıdaki ilaçları önermektedir.

Lasolvan

Bu tür tıbbi ürünlerin satın alınması gerekir, ancak sadece üretici tarafından çocukların yaş grubunun hastalarının tedavisi için üretilir. Lazolvan, üst solunum yollarındaki mukoza zarının yüzeyinde ilerleyen ve aşırı mukus birikmesi durumunda, daha hızlı dışarı akışına katkıda bulunan iltihaplanma sürecini ortadan kaldırır.

ambrobene

En etkili şuruplardan biri, çocuklar tarafından bile en iyi tolere edilen en genç şuruplardır. Günde 2-3 kez 1 çay kaşığı almak yeterlidir, böylece kuru öksürük, farenjitin bağımsız bir belirtisi olarak, tamamen geriledi ve artık hastalığın bir nüksetmesi olarak kendini göstermedi.

Doktor anne

Henüz 1 yaşına ulaşmamış çocukların tedavisi için uygun doğal tıbbi şurup. Bu balgam söktürücü maddenin bir parçası olarak aloe, mentol, okaliptüs yağı, hindistan cevizi hindistan cevizi özleri içerir. Alkol eklenmeden üretilir.

Son doz ve tedavinin zamanlaması sadece bir hastası olan doktor hekim tarafından belirlenmelidir. Doktorun, çocuğun vücuduna büyük yardımı getireceği düşünülen diğer ilaç türlerini atamak için gerekli olduğunu düşünmesi mümkündür.

Bir çocukta farenjit sonrası öksürük ile ne yapmalı?

Üst solunum yollarında bronşiyal spazm ve kronik tahriş edici semptomların varlığında, kliniğe acil olarak başvurulmalı ve vücudun ikinci muayenesine tabi tutulmalıdır. Solunum organlarına özellikle dikkat edilmelidir. Bakteriyel inflamasyonun odağının saptanması durumunda, doktor öksürük ataklarını ortadan kaldıracak ve çocuğun solunum sistemi için olumsuz komplikasyonları önleyecek ek bir tedavi yöntemi önerecektir. Evde kendi kendine yardım tedavisi kabul edilemez.

Farenjit ile kuru öksürük - ilaç ve halk ilacı ile tedavi

Farenjit, farinkste inflamatuar sürecin gelişmesidir. Enfeksiyon, mukoza zarlarını ve lenf düğümlerini etkiler ve sıklıkla üst solunum yoluna yayılır. Çocuklarda, tüm nazofarenksin etkilendiği rinoparenjit sıklıkla gelişir.

Bu hastalık viral olan solunum hastalıkları arasında yaygındır.

Hastalığın belirtileri

Çoğu durumda, boğazdaki hastalığın belirtileri, görünümünün viral doğasını gösterir. Ayrı ayrı veya hepsi aynı anda görünebilirler. Hastalığın en rahatsız edici semptomu, farenjit ile kuru bir öksürüktür. Geceleri güçlü, yorucu, işkence olur, uykuyu önler.

Farenjit ile bu tip öksürük neredeyse balgam ayrılmasına neden olmaz. Akış biraz ıslak olabileceğinden, balgam hala küçük miktarlarda ayrılır.

Ataklar, hastanın eşlik eden semptomlara sahip olduğu kadar güçlü olabilir:

 • Boğazda terleme, kuruluk ve kaşıntı hissi;
 • farinkste yabancı bir nesnenin varlığının hissi;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • ses kısıklığı görünümünde;
 • artan lenf düğümleri;
 • bademcikler üzerinde beyaz kaplama;
 • mukozanın kızarıklığı;
 • nefes darlığı;
 • titreme.

Kuru öksürüğü zaman içinde farenjit için tedavi etmeye başlamazsanız, ciddi komplikasyonlar gelişebilir, bu nedenle bu tür belirtiler görürseniz, uygun tedaviyi reçete edebilmesi için hemen doktora başvurmalısınız.

Hastalığın gelişim nedenleri ve farenjit ile kuru öksürük görünümü

Hastalık soğuk veya viral bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir. Streptokok veya pnömokok bakterileri aldığınızda sıklıkla görülür. Şiddetli hipotermi nedeniyle bazı ilaçlara, toza, hayvan kılığına, bitki polenine alerjiyle gelişebilir.

Farenks ile öksürük farenks patojenik patojenler, virüsler ve mantarlardan etkilendiğinde ortaya çıkar. Mukoza zarı travmatize olduğunda da alerjik reaksiyon gelişebilir. Tahriş, arka duvardan akan balçık neden olur. Ayrıca, vazodilatasyon sonucu oluşan mukozal ödem ve nazofarenksin arkasındaki farinksin posterior, lateral duvarında inflamatuar bir süreç ile durum daha da artmaktadır.

Hastalığın kronik formu, mukoza katmanlarının kalınlaşmasına neden olur. Bu nedenle, hasta, dediği gibi, boğazda yabancı bir cismin varlığına dair bir his yaratır. "Boğazda bir yumru var". Bu durum boğazda öksürük, kuruluk ve terleme görünümünü kışkırtır.

Farenjit ile öksürük, tedavi: temel terapi yöntemleri

Farenjit ile öksürük tedavisi, özellikle çocuklarda, hastalığın ifade edilen belirtilerini ve hem yetişkin hem de çocukta organizmanın özelliklerini dikkate alarak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Tedavi, yüksek bir etkiye sahip olan, hastalık semptomlarını hafifleten ve patojenik mikroorganizmaları yok eden tıbbi ve halk ilaçları yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Ilaç kullanımı

Herhangi bir şekilde, farenjit ile güçlü öksürük tedavisi, ilk etapta, enflamatuar sürecin görünümünü tetikleyen şiddetli semptomları ve faktörleri ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır.

Akut farenjit formu ile, öksürüğü baskılayan ilaçlar reçete. Tedavi etmezler, ancak hastaya iyi bir gece uykusu verir ve kalıcı zayıflatıcı saldırılardan kurtulurlar.

Bunlardan en etkili olanı Sinekod, Kodelak, Tusuprex.

 1. Sinekod. Aktif madde butirat sitrattır. İlaç damla ve şurup şeklinde mevcuttur. 2 aylık hayattan sonra çocuklar tarafından kullanım için izin verilir. Nöbetler bastırmak, bronkospazmı rahatlatmak, bronkodilasyon etkisi vardır. Nefes almayı kolaylaştırır, solunum yollarının direncini azaltır ve kanın oksijen ile doymasını artırır. Hızlı ve tamamen emilir.

Bir yemekten yarım saat önce ağızdan alınır. Doz: 2 aydan 1 yıla kadar bebekler için - günde 10 kez 10 damla. 1-3 yaş arası çocuklar için - 15 damla, 3 yaşından küçük çocuklar için - 25 damla. Yetişkinler 15 ml (şurup) günde 3-4 kez.

 1. Codelac. Aktif bileşenler: kodein, sodyum bikarbonat, meyan kökü ve mızrak şeklinde termopsis çimen. İlaç kombine bir tiptir, tablet şeklinde mevcuttur. Nöbetleri azaltır, bronkospazmı hafifletir, nefes almayı kolaylaştırır. Balgam söktürücü etkisi vardır, balgamın viskozitesini azaltır, onu çıkarmaya yardımcı olur. Meyan kökü antispazmodik bir etkiye sahiptir, farinksin düz kasları üzerinde bir etkisi vardır.

Çocuğa 2 yıl verebilirsiniz. Günde 2-3 kez bir tablete oral olarak alınır, süre 3-4 gündür.

 1. Tusupreks. Aktif madde okselandır. İlaç tabletler, kapsüller ve şurup formunda mevcuttur. Balgam söktürücü ve mukolitik etkisi vardır. Mukoza hafifçe etkiler. Nöbetleri azaltmaya yardımcı olur, bronkospazmı ortadan kaldırır. Mukusun viskozitesini azaltmaya ve vücuttan çıkarmaya yardımcı olur. Nefes almayı kolaylaştırır.

Doz: Yetişkinler günde 2-3 kez 20-40 mg (kapsül). Bebekler yılda 5 mg'a kadar, yılda 5-10 mg'dan büyükler. Şurupda, 15 yıldan günde 16 mg 3-4 kez doz.

Mukoza boğazının tahrişe duyarlılığını azaltmak için Libexin'e yardımcı olacaktır. Prenoksdiazin hidroklorürün aktif maddesi. Solunum yolu reseptörlerinin irritabilitesini azaltır. Bronşların genişlemesini destekler, nefes almayı kolaylaştırır.

Doz: yetişkin bir tablet günde 3-4 kez. Bebekler için yıldan 1/4 veya 1/2 tablete 3-4 kez.

Yağlara dayanarak burun damlaları, mukus boğazında tahrişin giderilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, Pinosol. Çam, nane, timol yağı içerir. Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Boğazın sulanması için antiseptik preparatlar olan Miramistin, Oronorm, Orosept kullanılabilir. Terleme, kuru mukoza, boğaz ağrısı, nefes almayı kolaylaştırırlar. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkisi.

Resorpsiyon için tabletleri Stresils, Falimint, Septotelet, Pharyngosept kullanabilirsiniz. Boğazdaki ağrıyı giderir, iltihabı ve mukozanın kızarıklığını azaltır.

Farenjit ile öksürük alerjiden kaynaklanıyorsa, antihistaminikler (Loratadine, Zodak, Fenistil, Suprastin, Zirtek, Tavegil) reçete edin.

Öksürüğün doğası bakteriyel ise ve içine girerse "Barking", antibakteriyel ajanlar (Amoksisilin, Benzilpenisilin, Seftriakson, Azitromisin, Klindamisin) reçete. Boğazın sulanması için etkili antibakteriyel spreyler - Bioparox, Geksoral, Tantum Verde.

Bademcikler yağ bazlı süspansiyonlar Lugol ile etkili bir şekilde yağlayın.

Mutlaka vitamin-mineral kompleksleri ve immünostimulantların alımı gösterilmiştir.

Biz farenjit halk ilaçları ile öksürük tedavi

Geleneksel tıp, farenjitin gelişiminde daha az etkili değildir. Tuz, soda çözeltileri, propolis tentürü, Klorheksidin, bitkisel infüzyon veya meşe, papatya, adaçayı, calendula kabuklarından süslemek için yararlıdır. Salin, Borjomi, bitkisel infüzyon ile inhalasyon yapın. Otlar iltihabı, tahrişi ve mukozayı kızarır, antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir.

Bal, genel olarak, vitaminler için bir depo, soğuk algınlığı için vazgeçilmez olan çok kullanışlı bir üründür. Ağızda günde 3-4 kez bir kaşıkta çözülebilir. Bir boğaz ağrısı ile ihtiyacınız olan çok sıcak bir içecek. Süt, çay, pas olabilir.

Patates suyu, öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Meyve temizlenir, renge sürülür, meyve suyu sıkılır ve günde 30 ml'ye kadar içilir. Meyve suyu mukozayı nemlendirir, nöbetleri yumuşatır.

Farenjit sonrası öksürük ortadan kalkmazsa, özellikle çocuklar için, nedeni belirlemek ve ortadan kaldırmak için bir doktora görünmek faydalı olacaktır. Bundan daha hızlı kurtulmak için ilaçların halk ilaçları ile birleştirilmesi, ancak sadece yetkili tedaviyi atayacak bir doktora danıştıktan sonra mantıklı olacaktır.

Farenjit tedavisi için ilaçlar - antibiyotikler, şuruplar, şeker şekerleri

Bir farenjit boğazın mukoza zarını etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Her iki koşul da uzman bir uzman tarafından seçilen bireysel tedavi gerektirir.

Hastalığın tedavi prensipleri

Erişkinlerde veya küçük çocuklarda hastalığın tedavisinin varyantı doğrudan doğruya inflamatuar sürecin evresine ve çeşitliliğine bağlıdır.. Hastaya hafif bir form verilirse, o zaman karmaşık prosedürleri yönetecektir. Lokal terapi ve farenjit önleme tedbirlerine uyumu içerir. Ayrıca, kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılması ve dengeli beslenmeye geçiş yapılması gerekecektir.

Farenjit tanısı konmuş hastalar için entegre bir yaklaşım bir dizi önlem almaktır. İzin veriyorlar:

 1. Hastalığın nedenini ortadan kaldır, yani onun etkeni.
 2. Hastalığın acı verici hislerini ve semptomlarını durdurmak için.
 3. Zayıflamış bağışıklık sistemini ve hasarlı dokuları geri yükleyin.
 4. Enfeksiyonun nüksetmesini önle.
 5. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesini yapmak.

Tanıdan sonra doktor farenjitli hastaya farklı formlarda bir dizi ilaç yazacaktır. Birbirlerinin eylemlerini tamamlayacak ve hastanın iyileşmesini hızlandıracaklardır.

Antibiyotik tedavisi

Antibakteriyel ajan sadece son çare olarak reçete edilir, Diğer ilaç türleri pozitif sonuç vermediğinde veya hastanın durumu çok ağırsa. Hepsi çünkü ciddi yan etkilerin görünümünü kışkırtır. Bu, doktorun talimatları olmadan antibiyotik almanın kesinlikle yasak olmasının nedenlerinden biridir. Ayrıca, böyle bir ilacın kontrolsüz kullanımı, etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir.

Uzmanlar, gerekirse, yetişkinlerde ve belirli bir yaşa kadar olan çocuklarda teşhis edilen farenjit'e karşı aşağıdaki tipte antibiyotik reçete ederler:

 1. "Augmentin". Akut farenjitle mücadelede etkilidir. Preparat, aktif madde içeren bir tozun bulunduğu bir kapsül formuna sahiptir. "Augmentin" yetişkin hastaların tedavisi için uygundur. Hamile bir kadına atandığında, resepsiyon tam kontrolü altında gerçekleştirilir.
 2. "Amoksiklav veya benzerleri." Hastalık belirtilerini hızlı bir şekilde durdurmaya yardımcı olan en iyi antibakteriyel ilaçlardan biri. Bu tablet şeklinde. Böyle bir ilaç yetişkinler ve 6 yaşından küçük olmayan çocuklar tarafından alınabilir.
 3. "Flemoxin Solutab veya onun analogları." Farenjit karşı bir başka etkili ilaç. Hızlı bir harekete sahiptir. Bu tabletler birçok hastanın tedavisi için uygundur. Ama onların resepsiyondan, bir çocuk veya anne sütünü taşıyan kadınlar reddedilmelidir.

Farenjit için antibiyotikler kısa bir yol alır. Kural olarak, bu tür tedavinin ilk günlerinden sonra hasta daha iyi hisseder.

Antiseptik kullanımı

Farenjit ile çeşitli antiseptikler kullanılır. Yardımları ile kısa sürede patojenlerin çoğalmasını durdurmak mümkündür. Bu nedenle hastalığı durdurmak ve komplikasyonlarının ortaya çıkmasını önlemek mümkündür. En popüler olanları, bu ilaç kategorisine giren aşağıdaki ilaçlardır:

kameton

Antiseptik bir aerosol şeklinde sunulur. Hastalığın patojenlerine karşı mücadelede belirgin bir etkisi vardır. İlaç mentol tadı gibi görünüyor. Bu nedenle, kabul sırasında olumsuz duygulara neden olmaz.

"Cameton" patojenlerle iyi başa çıkıyor. Ayrıca anestezik etki sağlar, böylece hasta larinkste nefret edilen ağrıdan kurtulur. Bu ilaç yetişkinler ve 5 yaşından büyük çocuklar için önerilir. Uyuşturucuyu günde birkaç kez boğaz içine enjekte etmek arzu edilir. Bu tedaviyi yemekten bir saat önce ya da atıştırdıktan sonra aynı anda yapmak en iyisidir.

Faringosept

Çocukların ve hamile kadınların tedavisi için uygun ideal bir araçtır. Rezorpsiyon için tasarlanmış tablet formuna sahiptir. Ana şey, onlar yıkanmış veya çiğnenmiş olmadıklarıdır. Sonuçta, bu durumda, farenjit çocuk ve yetişkinler için ilaç ana özelliklerini kaybedecek.

"Tharyngept" yemekten sonra bir saat sürmesi arzu edilir. Aynı zamanda hapı aldıktan sonra da yenilmemelidir.

iodinol

Bu antiseptik çözelti içinde iyot bulunur. Etkilenen boğazı yağlamak için kullanılması tavsiye edilir. İlacın mide bağırsak sistemine girmemesini sağlamak çok önemlidir. Hepsi çünkü "Iodinol" bileşenlerinin bileşenleri eylem koterizing tarafından ayırt edilir. Organların mukoza zarını agresif olarak etkilerler, böylece kolayca yakabilirler.

"Iodinol" yardımıyla hasta 5 gün boyunca farenjitden kurtulabilir. Ancak bu çözümle günde üç kez boğazını durduracağı şartıyla. Ayrıca, pamuklu çubukla uygulanan bir bileşimle etkilenen alanların tedavisini sağlar.

İlaç, üç yıl sonra yetişkinler ve çocuklar tarafından yaygın olarak kullanılır. Hamilelikte bu tür tedaviyi reddetmek daha iyidir. Ayrıca tiroid bezinin çalışmasında problem yaşayan erişkinlerde kontrendikedir.

Antiseptikler farenjit tedavisinde son yer değildir. Bu nedenle ihmal edilmemelidirler.

Antiviral ilaçların alımı

Farenjitin gelişimi virüsler tarafından kolaylaştırılmaktadır. Bu nedenle, hastalıktan kurtulmak için vücut boyunca yayılmalarını durdurmak çok önemlidir. Bu kategoride en etkili ve uygun fiyatlı ilaç "Cycloferon" dur. Antiviral ve immünomodülatör etkileri vardır.

Doğası gereği, bu ilaç insan vücudu endojen interferonunda bir artışı teşvik eden bir ilaçtır. Ek olarak, bir anti-tümör ve anti-inflamatuar etki verir. Zaten ikinci günde hasta "Cycloferon" aldıktan sonra çok daha iyi hissedeceksiniz. Böyle bir sonuç, vücudun koruyucu özelliklerini arttırarak elde edilir.

Hamilelik sırasında böyle bir ilaca karşı tedaviye izin verilmez. Ayrıca, emzirme sırasında reçete değildir. "Cycloferon" etkinliğini artırmak için benzer bir etkisi olan diğer ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Şeker şekerlemeli boğaz tedavisi

Rezorpsiyon için tasarlanan tabletler ve pastiller, farenjit tedavisi sırasında boğazda ağrıyı azaltmaya katkıda bulunur. Hastalığın hoş olmayan belirtilerini hızlıca ortadan kaldırmanıza izin veren bileşiklerin birleşiminde farklılık gösterir.

Bu ilaçların çoğu, bitki özleri, antiseptik ve antibakteriyel bileşenlerin yanı sıra özel yağlar içerir. Yardımları ile hastalar boğazda ve ağrıda iltihaplı süreçlerle baş ederler. Ek olarak, larinksin mukoza zarını önemli ölçüde yumuşatırlar.

Eczanelerde, rezorbe edilmesi gereken geniş bir ilaç seçimini görebilirsiniz. Çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçları reçete eder:

Resorpsiyon için tabletler 3-5 yaş çocuklarda alınabilir. Bazıları, hemşirelik ve hamile kadınlar için tıbbi amaçlar için kullanılmamalıdır.

söktürücüler

Farenjit ağrılı öksürük eşlik eder. Ayrıca, hastalar boğazın birikmiş balgamdan çıkamaması konusunda endişelidirler. Bu nedenle, doktorlar bu teşhis balgam söktürücü ilaçları olan hastalara reçete.

Çoğu zaman bir "Lazolvan" resepsiyonu yazıyorlar. Bu araç evrensel olarak adlandırılabilir. Farklı bir şekli var. İlacın tabletler veya inhalasyon için solüsyonlar şeklinde alınmasına bakılmaksızın, aynı etkiyi verir. Birçok hasta bu tedavinin yüksek verimliliğinden memnun kalır.

Farenjit ile durulama ve inhalasyon

Terapötik etki sadece tabletler değil, inhalasyon ile desteklenmiş durulamalardır. Bu prosedürleri gerçekleştirmek için farenjitden iyileşmeyi destekleyen aktif bileşenler içeren özel çözümler kullanılır.

Boğazla ilgili bu tür problemler için en popüler çözümler aşağıdaki çözümlerdir:

 1. "Oktenisept". Geniş bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.
 2. "Bioparox". Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Antibakteriyel ilaç olarak sınıflandırılmıştır.
 3. "Evkalimin". İlacın aktif maddesi, hastalığın etken maddesini yok etmeye ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir okaliptüs ekstraktıdır.
 4. "Geksoral". Vücut üzerinde belirgin bir antibakteriyel etkiye sahiptir.
 5. "Rotokan". Doğal içeriklere dayanır. Özünde anti-inflamatuar etkisi olan bir antiseptik.

Antipiretiklerin kullanımı

Çoğu durumda, farenjit ateş gibi bir semptomla birlikte değildir. Ancak, karmaşık formlarla bu olabilir.

Daha sonra doktorlar ana tedaviye ek olarak antipiretik ilaçları, örneğin "Paracetamol" veya "Nimesil" reçete ederler. Sadece vücut ısısı 38.6 derecenin üzerine çıktığında kabul edilirler.

Sonuç

Modern tıpta farenjitle savaşmak için tasarlanmış çok sayıda ilaç vardır. Özel bilgi olmadan, hasta kendisi için optimal tedaviyi seçemeyecektir. Bu nedenle, bir doktoru ziyaret etmeli, böylece enfeksiyon derecesini değerlendirmeli ve en etkili terapiyi seçebilmelidir.

Farenjitten tam iyileşme için bir tedavi yeterli değildir. Yeniden enfeksiyon ve semptomların geri dönüşünü önlemek için, hastalar kendi sağlıkları konusunda daha dikkatli olmaları gerekecek. Hasta taburcu edildikten sonra, patojenler ve antibakteriyel ilaçlar tarafından zarar gören zayıflatılmış bağışıklığın korunmasına yardımcı olan ilaçları hastaya tavsiye edebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan anjina ile ısıtma kompresyonu hızlanma

(29 Haziran, 04) Andrey
Hoşgeldin! Pürülan boğaz ağrısı teşhisi kondu. Doktor sıkıştırmak için tavsiye etti. Onları düzgün bir şekilde nasıl yapacağımı söyle, bu tehlikeli mi?

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.