Loading

Larenjitli öksürük şurubu

Larenjit, mukus larenks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Larenjit ile sesin, terlemenin ve boğazın kaybı veya ses kısıklığı, kuru öksürük karakteristiktir. Hastalığın nedenleri çeşitlidir, ancak tedavi öncelikle semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Larenjitin en tatsız belirtisi şurupların kullanıldığı bir öksürüktür.

Eczane şurupları

Eczaneler, bu rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilecek geniş bir şurup yelpazesine sahiptir. Farklı aktif maddelere dayanırlar.

 • Aktif madde dekstrometorfan. Bu şurup grubu, beyindeki öksürük merkezini etkileyen Glikodin, Tussin - baskılayıcı öksürüğü içerir. Günde üç kez bir çay kaşığı şurup alın.
 • Aktif madde kodein. Hazırlıklar Tussamag, Koffeks balgam seyreltici, balgam söktürücü etkisi vardır. Günde üç kez 2-3 çay kaşığı kullanın. Bu bağımlılık, dikkatli alınmalıdır.
 • Aktif madde, fenspirid hidroklorürdür. Erespal, Inspiron, Sirep - antiflogisticheskie ve bronhorasshiryayuschie anlamına gelir. 2 yıldan eski genç jenerasyonda larenjitle kendini kanıtlamıştır. Vücut ağırlığına bağlı olarak, günde 3 kez bir çay kaşığı (10 kilogram ağırlığında bir bebek), öğünlerden önce bir veya iki yemek kaşığı (12 yaşından büyükler ve yetişkinler) içilir.
 • Aktif maddeler glaucina hydrobromide ve ephedrine hydrochloride. Broncholitin, Bronchoton, Bronhitusen Vramed - antitussif ve mukolitik ajanlar. Üç yaşından çocuklar günde üç kez 15 mililitre, yetişkinler - günde üç kez 10 ml.
 • Aktif madde butamattır. Sinecod, Kodelak, Omnitus - medulla oblongata'daki öksürük merkezini bloke eder, mukolitik ve hafif anti-inflamatuar etki gösterir. Üç yaşından küçük çocuklar günde 3 kez bir çay kaşığı içiyorlar, yetişkinler ve 12 yaşından büyükler ve daha büyükler - her öğünden önce 15 mililitre.
 • Sarmaşık özü aktif madde. Gederin, Pektolvan Plus - tonik, antiseptik gibi mukolitik ve antiflojistik etki gösterir. Çocukları bir yıldan altıya, günde üç kez 5 mililitre, yemeklerden önce 2-3 çay kaşığı alın.

Yukarıdaki ilaçların tümü, bir doktora danıştıktan sonra çocuklar tarafından kullanılabilir.

Larenjit sıklıkla antipiretik ve antiflojistik şuruplar reçete edilir. Bunlar spesifik olmayan anti-inflamatuar ilaçlar:

Çocuklar ve yetişkinler için dozaj, yaşa ve kiloya göre değişir. Hasta bir bebek - evde larinjit tedavisi gerekli değilse, bir doktor görmek emin olun. Bu hastalığın, örneğin yanlış inekler gibi komplikasyonları, sadece bir hastanede bir doktor yardımcı olabilir.

Şuruplar için halk tarifleri

Larenjitli şurup, evde yapılabilir. Geleneksel tıp çeşitli tarifler sunar:

 • Bir kaşık bal ile karıştırılmış bir limon suyu. Bu şurubu yemeden önce bir çay kaşığı takip et.
 • Bir çorba kaşığı bal ile karıştırılmış bir bardak havuç suyu, günde 2 saatte bir küçük bir şurup içilir.
 • Siyah turp kökünde çekirdek çekilir, bal yarısına kadar yarısına dökülür. Meyve suyu tahsis edildiğinde ve tüm tankı doldurduğunda, her üç saatte bir çorba kaşığı kullanabilirsiniz.

Bütün bu şuruplar tonik, antiinflamatuar ve hafif ifade edilmiş mukolitik etkiye sahiptir.

Larenjitli öksürük şurubu ne seçmeliyim?

Larenjit tedavisi için, şuruplar dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Çocuklarda ve erişkinlerde larenjitli bir şırınga kullanılır ve öksürüğü hafifletmeye ve atak sayısını azaltmaya ihtiyaç duyduğunuzda hastalığın zirvesinde kullanılır; ve hastalığın çözülmesi sürecinde, öksürük ve hız iyileşmesini iyileştirmek için.

Şurup çeşitleri

Larenjitli tüm öksürük şurupları 2 büyük gruba ayrılabilir:

 • Baskılayıcı öksürük itişi.
 • Daha kolay balgam akıntısı.

Öksürüğü baskılayan şuruplar

Öksürük tipik bir "larinjik" doğaya sahip olduğunda bu ilaçlar hastalığın yüksekliğinde gereklidir. Kuru, verimsiz öksürük atakları bir saat içinde birkaç kez tekrarlanabilir. Bütün bunlar büyük ölçüde çocuğu tüketir, iyi uyumuyor, yemek yemiyor, oynamıyor. Öksürük refleksini bastıran ajanlar doğrudan beynin öksürük merkezine etki ederler, öksürük refleksinin inhibisyonuna neden olurlar, fakat nefes almayı engellemezler. Şu anda, yetişkinlerde en popüler öksürük çare Libexin (ve onun benzerleri), ancak çocuklarda dikkatle kullanılır ve bir şurup şeklinde bir bırakma formuna sahip değildir. Çocuklar için ilaç pazarında bulunan öksürük şurupları arasında Tussin plus ve Sinekod yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tussin artı

dekstrometarfana hidrobromür ve guaifenesin: Tussin artı iki aktif bileşeni içerir. Guaifenesin nedeniyle balgam atılımı sıvılaştırılması için balgam söktürücü etkiye sahiptir ve hava yollarında onu geliştirmek. Dekstrometarfana gibrodromid, öksürük merkezi duyarsızlaştırır gırtlak öksürük, atakların sayı ve yoğunluğunu azaltır. faaliyet Dekstrometarfan kodein ve efedrin benzer, ama (dekstrometorfan) ilaç değildir olarak aksine, bağımlılık ve madde bağımlılığı neden olmaz. daha eski 4-6 yıl (ulusal kılavuzlar bağlı olarak) Çocuklarda Tussin artı olası larenjit uygulayın.

Sinekod

Sinecod damla (2 aylıktan itibaren çocuklar için) ve şurup şeklinde (3 yaşından büyük çocuklar için) mevcuttur. Sinüs, öksürüğü doğrudan öksürük merkezine maruz bırakarak baskılayan aktif madde butarat içerir. Butamirate, dekstrometorfan gibi, narkotik bir ilaç değildir, bağımlılığa ve bağımlılığa neden olmaz. Sinirin güçlü bir öksürük bastırıcı özelliği vardır, bu nedenle, balgam ayrılmadan önce sadece hastalığın yüksekliğinde kullanılabilir.

Balgam tahliyesini kolaylaştıran şuruplar

Öksürüğü iyileştiren öksürük şurupları larenjit rezolüsyonu aşamasında gereklidir. Larenjitli tüm ekspütasyon şurupları 2 gruba ayrılabilir:

 • Kimyasal olarak (Erespal, Fluiditek, Ambroxol, ACC);
 • Bitki bazında (Gelisal, Gelomirtol, Gedelix, Haliksol, Pectussin, Pertussin ve diğerleri).

Kimyasal bazlı şuruplar

ambroksol

bitki bazlı olmayan öksürük şurupları arasında en yaygın Ambroksol (Mucosolvan®, Flavamed, Ambrobene ve diğerleri) 'dir. Tablet formunda ve bir şurup şeklinde üretilmektedir bromheksin, - Ambroksol bir ilacın etkin bir metabolitidir. Ambroksol bronş mukusun iç kovanın üretimini uyarır ve mukosilier taşıma teşvik eder. Böylece balgam daha sıvı hale gelir, akciğerlerden daha hızlı çıkarılır. değil en etkili yolu - larinks kalır veya "aşağı" bronşların üst kısımlarında, ambroksol böylece çocuklarda öksürük larenjit tedavisinde Laryngitis, viskoz mukus az miktarda.

Flyuditek

Tüm favori ilaç ATSTS ve analogları (Accecex ve diğerleri), şurup içinde üretilmez, ancak sadece çözünebilir tabletlerde salım formuna sahiptir. ATSC yapısına benzer şurup Sıvıdır. Bu ilaç, yetişkinler için% 5 ve çocuklar için% 2 lik bir şurup olarak mevcuttur. Aktif madde - karbosistein, bronşların iç kabuğunun hücreleri tarafından üretilen sialovogo transferaz enziminin aktivitesini arttırır. Sialik transferaz, bronşiyal akıntının yapısını restore eder, ayrılmasını artırır. Ayrıca karbosistin, spesifik ve spesifik olmayan bağışıklık savunmasının geliştirilmesini teşvik eder. Ambroksol gibi, Fluidite esas olarak bronşlarda çalışır, ancak dolaylı koruyucu işlevi nedeniyle larenjit ile kullanılabilir. 2 yıldan beri kullanılabilir.

Erespal

Şurup ve tablet şeklinde Erespal (Sirep, Fenspiride) kullanılabilir, şurup 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Şurup Erespal'ın aktif maddesi fenspiriddir. Fenspirid, anti-inflamatuar, mukolitik ve anti-bronkokonstriktif etkilere sahiptir. İnflamasyonu baskılar, salgı miktarını azaltır, bronkospazm gelişimini engeller. Erespal hem kuru hem de nemli öksürük için kullanılır, kuru öksürüğün üretkenliğe geçişini teşvik eder, balgamın çıkışını kolaylaştırır. Erespal şurubu, üst solunum yollarının mukozasının inflamasyonu baskılayarak, çocuklarda larenjit ile öksürük için tavsiye edilir.

Bitkisel olarak öksürük şurubu

sarmaşık özü (Gedeliks, Gelisal, Prospan), muz (Gerbion, Gerbapekt, Mukoplant) göre ilaçların en sık çeşitli kekik (Pertussin) çok-bileşenli şuruplar (Dr Anne, Linkus).

Bitkisel özler hafif bir bronkodilatöre, mukolitik etkiye sahiptir, öksürüğü kolaylaştırır ve bronşiyal akıntının ayrılmasını iyileştirir. Her bir bitki, öksürük şurupları, uygulama yaş sınırlamaları vardır yanında bitkisel bileşenler göre preparatlar alerjik çocuklarda kullanılamaz, ana ya da yardımcı bileşenler için hiper-duyarlıdır. Ulusal kısıtlamalara bağlı olarak yaş kısıtlamaları ülkeden ülkeye değişebilir.

Bir çocuğu tedavi etmek için ne tür öksürük şurubu daha iyidir? Bu sorun yaşa bağlı olarak, kesinlikle bireysel çözülmesi gerektiğini, çocuğun durumu, hastalığın gelişme aşaması. Doğal olarak, bu larenjitin ortasında, bir sağlam, kuru ve ağrılı öksürük öksürük kesici bir ilaç (Tussin artı Sinekod), ve yaş olarak vermek üzere daha iyidir, ama underproductive öksürük çözünürlüğü aşaması gırtlak, yani seyreltme ve balgam çıkış, tedavi mukolitik ve mucokinetic şuruplar önerilen - Erespal, Fljuditek, Gelisal, Herbion ve diğerleri.

Bitki hammaddelerinde veya saf kimyasal bileşenlerden oluşan bir ilacı seçin - katılan doktor ve ebeveynlerin görevi. Herhangi bir ilacın yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır ve ilk bakışta zararsız bir şurup, bir plankana veya sarmaşık özüyle güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Çocuklarda larenjitli öksürük şurubu

Şurubu bir ilaçtır

Doktorlar iki sebepten ötürü çocuklarda larenjit ile şurubu reçete eder - çocuklardan hoşlanır ve bu iyi bir ilaçtır. Bildiğimiz gibi, hastalığı tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanılır ve çocuklarda larenjit sıklıkla görülür. Tabi ki, çocuklar için larenjitden gelen en iyi şurup geniş bir kavramdır ve seçim verimlilik ve fiyat ile belirlenir.

Larenjitli çocuklar için öksürük şurubu birincil bir ilaç değil, yardımcı bir ilaçtır. Bu dozaj formu, kesinlikle tadı nitelikleri nedeniyle gerçekten çocuksu. Çocuklarda larenjit ile şuruplar, anti-enflamatuar özellikleri, tatlandırıcı ve şeker ile aktif bir madde içerir. Her şurubun bileşimi orjinaldir.

Larenjit nedir

Laryngitis - ses telleri iltihaplı olduğu bir hastalık, ses, ağrılı öksürük söylemek, kısık ağrılı hale gelir, bu larinks iltihabı anlamına gelen larenjit olduğunu. Boğaz ağrısının bir sonucu olabilir veya bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Hastalık anjinadan daha az tehlikeli değildir (bkz. Anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için: kanıtlanmış yöntemler) ve ses kaybına yol açabileceğinden bademcik iltihabı.

Larenjit'e ne sebep olur?

Virüsler, bakteriler, bu toz, hayvan tüyü, kimyasal kirleticilerin, bağışıklık sistemi hastalıkları olan, yabancı maddelerin havada bulunan mukoza glottisin şişme şeklinde bir reaksiyona neden olan ve alerjik reaksiyona neden burun-farenks bölmesine nüfuz ettikleri zaman, çocuğun zayıflamış gövde, proyav çocuğun vücudunun zayıflamasına yorgunluk ve gerginlik, hipotermi kurşun ile birlikte, özellikle sonra ertelendi enfeksiyonlar ses telleri inflamasyon gelişimini tepki verebilir Mümkün reaksiyonun, nazofarenks koruyucu sistemin konjenital zayıflığı ile ilişkili bir genetik yatkınlığın boğazında, eğitimsiz sinir sistemi ve hayat tecrübesi eksikliği ve ses telleri ile ilgili çocuğun deneyim duygusal stres spazmları ve inflamasyon yanıt edebiliyoruz.

Atrofik. Akut larenjit kurtarıldı olmadığında, o zaman ses telleri zayıflamış, daha ince hale anlamına gelen kronik hale gelir, çocuk genellikle öksürükler, o ses atlayabilirHipertrofik. İnflamatuar süreç, gırtlak kıvrımlarında, pershit boğazında ve çocuk öksürüklerinde kalınlaşma görünümüne yol açar. Sıcaklık yoksa, fenomen hızla geçer.Kataraldan. Boğaz şişmesi, ligamentlerin yumuşak kızarıklığı ve nazofarinkste inflamasyonun yan etkisi olarak ifade edilen kolay bir formdur.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Larenjit akut

Aniden başlar, çocuk eğlenceliydi ve aniden bir sesle konuşmaya başladı. Bu, larenjitin başlangıcındaki ilk işarettir - seste bir değişiklik. Sıcaklık biraz artar ve hiç olmayabilir.

İkinci işaret, kuru bir öksürük havlayan bir gece. Nefes almayı zorlaştıran bir laringeal ödem görünümünden kaynaklanır. Ses boşluğu daralır, çocuk tüm göğüsle birlikte çabayla nefes almaya başlar. Bebeğe konuşmak zor, dudaklar maviye dönüşebilir. Acil önlemler alınırsa, akut larenjit atağı birkaç gün sonra çıkarılabilir. Böyle bir saldırı genellikle soğuk virüs hastalığı ile ilişkilidir.

Kronik formun larenjit

Kronik larinjit, bulaşan kızamık veya grip sonucu olarak ortaya çıkabilir. Larenjitin kronik hale gelmesi, bebeğin sesin tonunda ve hatta kaybında, aponiada kalıcı bir değişime sahip olmasıyla belirlenebilir. Muayenede, doktor larinks dokularındaki değişiklikleri, damarların şişmesini, genişlemiş servikal lenf düğümlerini keşfeder.

Öznel olarak çocuk, öksürük arzusu olan nazofarenks ve larinkste hoş olmayan karıncalanma ve terleme hisseder. Bir çocukta larenjit nasıl, bu makalede bir video gösterir. Bronşlarda balgam varsa, kolayca boğaz temizler. Kronik larenjit tedavi edilmelidir, aksi halde çocuk sesini kaybedebilir.

Larenjit iltihabı

Kronik larenjit, stenoza neden olabilir (çocuklarda Stenosing laryngitis: semptomlar). Yani, larenksin iltihabı trakea ve larinkse doğru iner. Daha sonra larinksin mukoza zarının iltihaplanması ve ödemi, daralmasına, darlığına yol açar. Bu daralma larinksin refleks spazmı neden olur.

Larinksin stenozu belirtileri:

Tazminat aşaması. Çocuk huzursuz, zorlukla nefes alıyor, fiziksel efor sarf etmiyor. Sakin bir durumda, durumu ile iyi başa çıkabilir. Bu aşama kısa, sadece birkaç gün. Bir bebeğin nefes alması zordur, bu amaçla daralmış çatlaktan havaya itmek için bir göğüs ve mide kaslarını zorlamak gerekir. Çarpıntı ve ateş beş güne kadar sürer. Çocuk nefes darlığı ve kuru öksürük rahatsızlığı çeker. Çocuk zorlukla nefes alır, kalp genellikle yener, uyuşukluk ortaya çıkar, yüz ve dudaklar siyanotik bir gölge alır. Neredeyse hiç öksürük yok, ama kalıcı bir nefes darlığı var. Kan basıncı azalır, kalp düzensiz bir şekilde atıyor Solunum, asfiksi duruluyor. Solunum hareketleri durur, nabız yavaşlar, kasılmalar ortaya çıkar, bebek komaya girer. Acil yardım gerektiren çok tehlikeli bir durum. Bu durumdaki eylemler hakkında sıkı bir talimat var.

Alerjik larenjit

Yaygın bir alerjik reaksiyon olarak, havada bir alerjen olduğunda kuru öksürük görülür. Sonra bir laringeal ödem var, bir ses yok oluyor, stenoz mümkün.

Çocuğun sesindeki herhangi bir değişiklik ebeveynleri uyarmalıdır - doktorun larenjitin teşhisten veya onayından hariç tutulması gerektiğini göstermesi gerekir. Çocuklarda viral larenjit, bilinen enfeksiyonların larenjit komplikasyonları ile tam olarak aynı semptomlara sahiptir. Sadece tedavi antibiyotik olmadan gerçekleştirilir.

Larenjitin şuruplarla tedavisi

Fotoğraf. Şurup yardımcı olacak

küçük çocuklarda Laryngitis akut ve kronik formlarda ortaya çıkar ve bunu, pek çok hekimin deneyimi tedavi etmek, bu tavsiye şuruplar, eczane ve kendi elleriyle hazırlanmış.

Şuruplar direkt olarak gırtlakta hareket edemez, çünkü solunum organlarına atıfta bulunur ve şuruplar yalnızca boğaz, öksürük merkezi veya bronşlar üzerinde etkili olurlar. Öksürmeyi kolaylaştırırlar ve larinks üzerinde dolaylı olarak hareket ederler. Tıp endüstrisi, fiyatı etkinliğe bağlı olarak çok çeşitli şuruplar üretir:

Tablo 1: Öksürük şurupları ve larenjit:

Larenjit de kendi preparasyonunun şurupları ile tedavi edilir. Evde pişirilen şuruplar, buzdolabında saklamak için bırakılmadan, yönlendirildiği gibi tüketilmelidir. Ev yapımı şurupların etkinliği fabrika şuruplarından daha düşük değildir, sadece yemek pişirirken hijyen kurallarına uymalısınız, önerilen tarifi dikkatli bir şekilde takip edin.

Larenjit gelen ev yapımı şuruplar:

Irreplaceable - siyah turp. Şurubundan öyle yapıyor. Kök üst kısımdan kesilir, çekirdek kısım çıkarılır, bal oluşan boşluğa konur. Gece için bunu yapmak daha iyidir, daha sonra sabah, turp, bal ile karıştırılan ve şurup elde edilen suyu tahsis edecektir. Bu şurup çocuğa günde birkaç kez, sağlık durumuna göre verilir.Kamyon, larenjit şurupunun temelidir. Soğan, 1 kg, yer yer şekerle kaplı, biraz su ilave edin ve iki veya üç saat pişirin. Bir şurup yapmak için, balın soğutulmuş karışımına ekleyin. Böyle bir şurup, bir çocuk iki yudum içmesi için verilir, yemekten sonra daha iyidir.Zamralar öğütülür, şekerle kaplanır, su eklenir ve yarım saat kadar pişirilir. Ortaya çıkan şurupda, bal ekleyebilir ve gün boyu bebeğe içebilirsiniz. Bir gün için ezilir ve şeker ile infüzyon soğan, daha iyi teplym.Sroprop iç. Ortaya çıkan şurup sarhoş ve tatlı soğan yenir.

Larenjitli şırıngalar ana ilaç değildir, ancak bu oldukça tehlikeli hastalık sırasında çocuğu büyük ölçüde kolaylaştırırlar.

Bir çocuk hastalandığında, ebeveynler sadece yerlerini bulamazlar. Bebeği olabildiğince çabuk kurtarabilmek için her türlü çabayı sarfetmek istiyorlar. Ve genellikle bu yapılabilir, ancak sadece tedaviye zamanında başlandıysa ve bunun yanı sıra mümkün olduğunca doğru seçilmiştir. Çocukluk döneminde boğaz sıklıkla acı çeker ve bununla birlikte ses de "oturur". Bu, larenjitin başladığı anlamına gelir.

Larenjit: Hastalığın tanımı

Boğaz hastalığının gelişim özellikleri

Larenjit çocuklarda - hastalık oldukça yaygındır ve çoğu zaman viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir.

Birçok ebeveyn, ilk başta çocuğun hapşırmaya başladığını, burun akıntısının olduğunu ve birkaç gün sonra sesin daha da kötüleştiğini fark eder. Bu, hastalığın en yaygın senaryolarından biridir. Ama bazen ses hemen oturur, ama çocuk kuru öksürükten muzdarip olur.

Larenjit, ses tellerini etkileyen larinkste bir enflamasyondur.

Anatomik özellikler nedeniyle larenjit, çocuklarda erişkinlerden daha ağırdır. Ve tüm bunların nedeni, virüslerin veya bakterilerin en küçük nüfuzunun iltihaplanmaya başladığı zaman, mukoza zarları şişer. Sıkı larenjit en sık görülen tanıdır. Boğaz sesine ek olarak, çocuğun bir ıslık ile ağır bir şekilde nefes almaya başlamasıyla karakterizedir. Bu, larinksin çok tehlikeli olduğunu düşündürmektedir.

Bu yüzden larenjit tedavisi özel bir dikkat gösterilmeli ve bir yetişkin olarak kategorik olarak imkansız hale getirilmelidir. Eğer hastalığın ilk belirtileriniz varsa, doğru tanı koyabilecek ve doğru tedaviyi önerecek bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda larenjit olası nedenleri

Bir çocukta larenjitin en iyi nasıl tedavi edileceğine geçmeden önce, provoke edici faktörlere dikkat etmek gerekir. Birkaçını ayırt etmek kabul edilir:

soğuk algınlığı ve bu süre zarfında, soğuk algınlığı, genellikle ilave edildi ve bir boğaz ağrısı ve ayrıca gırtlak mukozaya hasar verebilen kimyasallar ihtiva ettiği geliştirme laringitavdyhaemy hava tetikler ve bunun sonucu olacak enflamatuar protsesspereohlazhdenie gibi olan bir. Çocuklar her zaman sıcak giysiler giymezler, çünkü eğer ebeveynler sıcaksa o zaman çocuk da düşünürler. Fakat her organizma bireyseldir ve çocuk özellikle. Ve basit bir taslak veya kendisi oldukça dar içinde böyledir larinks, böyle ciddi bir bolezniosobennosti yapısının gelişimine neden olabilir, soğukta fazla on beş dakika kalmak, ancak mikrop ve virüslerin herhangi penetrasyon, hatta daha daralmış ve birlikte onunla ve kaybolur ses ve perhithotyachy hava olacak. Tipik olarak bu, çocuğu arabada veya evde, sesle doğrudan ilgili olan güçlü ısıtıcılar, aşırı gerilim varsa, bulmak için de geçerlidir. Bu şiir ezberlemeye, uzun şarkılar olacak ve mide içeriği yemek borusuna periyodik ve boğaz içine atılmış olan t.d.gastroezofagealnaya reflü hastalığı, ağlayabilirsin. Bu nedenle, insanlar gıdıklayarak hissedebilirsiniz ve sonra ertesi gün ya da aynı gecede tıpkı bunun gibi asla geçemez burun veya boğazda goloskhronicheskie hastalıklarını oturur. Bunu yapmak için sağlığınızı geliştirmek için çok çaba sarfetmeniz gerekir.

Bunlar, bir çocuğun larenjit geçirmesinin ana nedenleridir. Bazen bazı ebeveynler bir hafta içinde iyileşir, diğerleri iki hafta veya daha fazla tedavi görür.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Hastalığın gelişim belirtileri

Ebeveynler, bir başlangıç ​​larengitinin ana semptomunun, sesin ses kısıklığı olduğunu düşünür. Tabii ki, bu ilklerden sadece bir tanesi değil.

Genel olarak, hastalık aniden başlar, hemen tüm semptomları geliştirir, her biri her saatte daha fazla ortaya çıkar.

Yani, bir çocukta larenjit ana belirtileri şunlardır:

ses tonunu değiştir. Bu sadece ses kısıklığı olarak adlandırılır. Ancak bu belirti her zaman çocukta belirgin değildir çünkü çocuk farklı yaşlarda farklı konuşur. Ve eğer 2 yaşından küçükse, o zaman ses oturmayabilir. Aynı larinks bezlerinin gırtlak zarları hakkında da söylenebilir, çünkü larinks bezleri kırmızı renkte yanar. Zaman ne olacak bu osmotraplohoy iştah sırasında audiologist not edilebilir ve bir nokta hemen hemen her zaman vücut sesinin viral veya bakteriyel infektsiyapolnaya kaybını aldığında görünse bile bir favori blyudnasmork reddetme başladı de birkaç saat için çocuk daha sonra iyi yedim, ama önce Enflamasyonun odak noktası, inflamasyon alanından geniş çaplı bir akıntı olduğunda, bir ıslıkla birlikte ağır solunum. Çocuğunuzun ağzını açık olarak nefes almasını rica ederseniz, bu düdüğü duymak kolaydır. Doktorlar stenoz olgusunu arama ve hava yolu hiç yakın olması ve güçlü olacak hastalığın çok erken bir aşamadadır udushepershenie ağrısı, gelebilir, çünkü çok tehlikelidir. Onun yüzünden, ve en güçlü boğaz ağrısı nedeniyle ortaya çıkan kuru öksürük kuru öksürük, görünür. Bir süre sonra, öksürük farklı olacak, boğazın ıslaklığı, vücut sıcaklığındaki büyük bir artışın boğazında görünmeye başlayacaktır. Larenjitle birlikte, sıcaklık nadiren artar ve sadece esas olarak virüsler ve enfeksiyonlar boğazda lokalize olmak yerine vücuttan daha fazla yayılır.

Bebekler için çok tehlikeli larenjit, yukarıda belirtilen belirtilerin bir parçası olarak fark etmek zor. Esas olarak solunumdaki değişim ve ağlamanın doğasındaki değişimle belirlenir.

Her durumda, larenjitin en erken belirtileriyle birlikte, bir doktora görünmeniz gerekir.

Sadece uygun tedaviyi seçebileceğinden, gerçekten işe yarıyor, ancak daha da kötüleştirmiyor.

tedavi

Çocuklarda larenjit tedavisi için genel öneriler

Larenjit nasıl ve ne tedavi edilir - sadece doktor söyleyecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken genel öneriler vardır. Doğru, bazıları çocuklarla mümkün değil, ama yine de denemen gerekiyor.

Bu tavsiyeler şunları içerir:

katı yatak istirahatı. Bu noktada ana zorluklar ortaya çıkmaktadır, çünkü bir çocuğun hasta olduğu zaman bile yatağa uzanması nadirdir. Genellikle oyunlar durmaz, sadece aktivite seviyesi vokal akorlardaki yükü azaltır, bu da çocuğun daha az konuşması, çığlık atması, şarkı söylemesi ve bunun da zor olması anlamına gelir. Tek şey, bir boğazın hastalığının ilk günlerinde ya da ona güçlü bir şekilde ikna olacak ve sıkılacaktır. Bu ihmaller ve konuşmaların sayısı nedeniyle hava izleme azaltılabilir. Evde hasta olan bir çocuk varsa, özellikle larenjit varsa, vücudu daha kolay hale getirmek için hava nemli olmalıdır. Bunu yapmak için, odayı sürekli olarak havalandırmanız ve hava-içmek için nemlendiriciler kullanmanız gerekir. Çocuğa kesinlikle her şeyi sunmak gerekir, ama en önemli şey içeceğin ılık olması gerektiğidir. Ana hedef, öksürüğün ortaya çıkmasını önlemek, çünkü bol miktarda içilen balgam nedeniyle sıvılaşır. Ayrıca, mukoza zarını tahriş eden tüm yiyecekleri dışarıda bırakmak ve aynı zamanda çok sayıda meyve, sıcak çorbaları tanıtmak için gerekli olan, uygun beslenme için vücuttan atılır.

Bu genel önerileri takip ederseniz, kurtarma süreci çok daha hızlı olacaktır.

ilaç

Çocuklarda larenjit tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanı çocuğun larenjit olduğu konusunda kesin bir tanı koyduğundan sonra, hastalığın şiddetine bağlı olarak biraz farklı olabilen özel bir tedavi önerecektir.

Aradaki fark, bir durumda antibiyotikleri reçete edebileceği, ancak başka bir durumda da yapamayacağıdır.

Larenjit tedavi ettikleri başlıca ilaçlar şunları içerir:

rassasyvaniyazharoponizhayuschie preparatyantibiotiki için gorlatabletki ve şekerler için mokrotuaerozoli getirmek yardımcı olacaktır otekprotivokashlevye veya balgam söktürücü ilaçlar kaldırabilirsiniz hangi ile antihistaminikler,

Her bir doktorun, bir grup uyuşturucu kullanmanın yandaşları olduğu ve bir başkasını kullanmanın yandaşları olduğu için, larenjit tedavisi için kendi yaklaşımı vardır.

Larenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

antihistaminik ilaçlar

Bir larenjit tedavisi sırasında doktorlar, her zaman bir larinksin hipostasının çıkarılmasına veya çıkarılmasına yardımcı olan veya yardımcı olan antihistamin preparatlarını atar veya tayin eder. Doğru, ilk alımdan sonra% 100 etkisi yoktur, ancak birkaç gün sonra sonucu görebilirsiniz. Ayrıca, soğuk algınlığı durumunda, önemli bir rol oynarlar.

Larenjit ile yardımcı olabilecek en yaygın ilaçlar Zirtek (veya Zodak, onun muadili), Tsetrin, Claritin, Clarisens'dir. Örneğin, Zirtek veya Zodak bir çocuğa vermek için uygun olan damlalar biçimindedir.

Tüm antihistaminikler uyuşukluğa neden olduğundan ilacı geceleri vermek en iyisidir.

Bazen antihistaminik kullanımı ile paralel olarak ciddi ödem doktorları ile, örneğin, Pulmicort, steroid hormonları reçete. Bununla birlikte, inhalasyonları günde bir veya iki kez yapmalısınız, çünkü sadece şişlikleri hızlı bir şekilde azaltabilir ve nefes almayı iyileştirebilir.

Antitussif ve balgam söktürücü ilaçlar

İlk iki günde, çocuğun öksürüğü kuru olacak ve çok konuşursa, o zaman güçlü ve yorucu. Saldırı sayısını azaltmak için, bu refleksi baskılayacak antitusif ilaçlar kullanmalısınız:

Günde üç kez alınmalıdır en sık reçete Stoptussin, Sinekod, yani, bunu liquefy ve atılım sürecini iyileştirmek söktürücü ilaçlar almalıdır balgam küçük bir miktar bile öne çıkıyor, öksürük ıslak Gerbion.Esli. Lazolvan, Bronhosan vb.

Çocuk boğazını temizledikten sonra ve öksürük boğazından geldikten sonra, sesi iyileşmeye başlar. Balgam, mukozaya ve ses tellerine yerleşir ve bu yüzden onu çıkarmak için çaba sarf etmek çok önemlidir.

En başta balgamın sarımsı renkte olacağı fark edilebilir, bu da iltihaplı bir süreçtir. Tedavi ilerledikçe balgam rengi değişir ve şeffaf hale gelir. Bu aşamada, ana şey hastalığın tekrar gelişmemesi için tedaviyi durdurmak değildir.

Boğaz durulama

Durulama için reçeteler

Larenjit ile boğazın yıkanması, özellikle iltihabı hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda mukusun daha iyi hareket etmesine yardımcı olan otlar ve alkali çözeltiler ile iyidir.

Boğazınızı yıkamanın en iyi yolu:

Soda, tuz ve iyot. Bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda almanız, ılık su dökmeniz ve iyice karıştırmanız gerekir. Bundan sonra, birkaç damla iyot ekleyin. Günde üç kez durulayın. Bir pancar almalıyız, rendeleyin üzerinde rendeleyin, suyu sıkın. Ve zaten bu suyu biraz su ile seyreltmek ve durulamak ve en iyi zaman 5 veya 6 günde bir elma ısırık, hangi hemen hemen her evde. Bunu yapmak için, sadece inflamasyonu kaldırmak için değil, aynı zamanda antimikrobiyal tedavi gerçekleştirmek için yardımcı olacak bir sirke ve bir bardak su, bir bardak papatya veya adaçayı alın.

Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, 5 veya 6 yaşından küçük bir çocuğun basitçe gargara yapamamasıdır. Larenjit tedavisi için bu tür yöntemler büyük çocuklar için uygundur nedeni budur.

Spreyler ve lolipoplar

Larenjit tedavisinde birçok doktor boğaz için spreyler atar.

Bugüne kadar, birçoğu var, ama çoğu zaman Tantum Verde kullanıyorlar. Pek çok çocuk normal olarak algılar, çünkü tatlı bir tadı vardır. Ayrıca, oldukça sık Lugol veya Geksoral atandı.

Son zamanlarda, daha az sayıda insan daha az alerjik reaksiyona neden olduğu için Geoxoral kullanıyor ve çocukların tadı için hoş değil.

Pastil ve pastillerin kullanımıyla ilgili olarak, bunları sadece 5 yaşından büyük olan çocuklara verebileceğinizi hemen söylemelisiniz.

Rezorpsiyon için tabletler ve haplar arasında, aşağıdaki ilaçlar ayırt edilir:

Grammidin. Bu ilaç sadece ağrıyı azaltan bir anesteziyi değil, aynı zamanda Pharyngosept'in tüm mikrop ve virüslerini öldürmesi gereken yerel bir antibiyotiği de içerir. Bu ilaç, inflamasyonu ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan bir antiseptik gruba aittir. Ana şey resepsiyonları kaçırmamak. Çoğu insan bu ilacın bir sprey şeklinde eczanelerde satıldığını bilir

Bazen lolipoplar spreylerden çok daha etkilidir. Ve her şeyden dolayı ağızda yavaş bir rezorpsiyon ile daima aktif madde olacaktır. Bu, tüm çocukların tatlıları çözemeyeceği anlamına gelmez.

antibiyotikler

Larenjitden Antibiyotikler: Endikasyonlar ve çeşitleri

Ayrı ayrı, larenjit sırasında antibiyotik kullanımı hakkında söylenmelidir.

Çoğu doktor, sadece vücut ısısı 3 gün sürdüğü zaman antibiyotik reçete eder ve kısırlaştırıldığı zaman antipiretik ilaçların azalması ve azalması zordur. Antibiyotiklerin kullanılmasının gerekip gerekmediğini anlamak çok önemlidir.

Bunun kaçınılmaz hale geldiği bazı tanıklıklar vardır:

Bu larenjit inflamasyon sitesi çocuk birkaç gün süreyle bloke edilir bakteriyel infektsiitemperatura merkezini tespit ve aynı zamanda tüm zehirlenme belirtileri göstermeye olduğu olan bakteriler neden olduğunu tespit - güçsüzlük, iştah tam kaybı, baş ağrısı boldyhanie zordu

Genel olarak, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Şurup formunda bulunan sefalosporinler. Örneğin Suprax, Ceftriaxone Penisilin serisi. Bunlar, Augmentin, Flemoclav, vs. Makrolidler ve Azitromisin içerir, ancak sadece hastanın durumu oldukça şiddetli ise.

Küçük bir çocukta bir larenjit bulunması durumunda, kendisi ve annesi mümkün olan en kısa zamanda tüm belirtilerden kurtulmak için bulaşıcı bir hastaneye götürülebilir.

Çocuklar için larenjit ilaçları sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Hiçbir durumda bu ilacı ya da bu ilacı ön inceleme olmaksızın bağımsız olarak satın alamazsınız, özellikle de çocuklar hakkında konuşuyoruz. Düzgün seçilmiş ilaçlar, bebeğindeki sesin hızlı iyileşmesini ve iyileşmesini garanti eder.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Larenjit, mukus larenks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Larenjit ile sesin, terlemenin ve boğazın kaybı veya ses kısıklığı, kuru öksürük karakteristiktir. Hastalığın nedenleri çeşitlidir, ancak tedavi öncelikle semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Larenjitin en tatsız belirtisi şurupların kullanıldığı bir öksürüktür.

Eczane şurupları

Eczaneler, bu rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilecek geniş bir şurup yelpazesine sahiptir. Farklı aktif maddelere dayanırlar.

Aktif madde dekstrometorfan. Bu şurup grubu, beyindeki öksürük merkezini etkileyen Glikodin, Tussin - baskılayıcı öksürüğü içerir. Bir çay kaşığı şurubu günde üç kez alın Aktif madde kodeindir. Hazırlıklar Tussamag, Koffeks balgam seyreltici, balgam söktürücü etkisi vardır. Günde üç kez 2-3 çay kaşığı kullanın. Bağımlılık yapıcı, dikkatle alınmalıdır, aktif madde fenspirid hidroklorürdür. Erespal, Inspiron, Sirep - antiflogisticheskie ve bronhorasshiryayuschie anlamına gelir. 2 yıldan eski genç jenerasyonda larenjitle kendini kanıtlamıştır. vücut ağırlığına bağlı olarak, yemek (12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkin).Deystvuyuschie madde glaucine efedrin hidroklorür ve hidrobromür önce sarhoş çay kaşığı günde üç kez (10 kilogram ağırlığındaki bebek), bir ya da iki çorba kaşığı olup. Broncholitin, Bronchoton, Bronhitusen Vramed - antitussif ve mukolitik ajanlar. Üç yaşından büyük çocuklar günde üç kez 15 mililitre, yetişkinler - günde üç kez 10 ml almakta ve aktif madde butamattır. Sinecod, Kodelak, Omnitus - medulla oblongata'daki öksürük merkezini bloke eder, mukolitik ve hafif anti-inflamatuar etki gösterir. Üç yaşından küçük çocuklara günde 3 kez bir çay kaşığı, yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar - her öğünden önce 15 mililitre - aktif madde sarmaşık özüdür. Gederin, Pektolvan Plus - tonik, antiseptik gibi mukolitik ve antiflojistik etki gösterir. Çocukları bir yıldan altıya, günde üç kez 5 mililitre, yemeklerden önce 2-3 çay kaşığı alın.

Yukarıdaki ilaçların tümü, bir doktora danıştıktan sonra çocuklar tarafından kullanılabilir.

Larenjit sıklıkla antipiretik ve antiflojistik şuruplar reçete edilir. Bunlar spesifik olmayan anti-inflamatuar ilaçlar:

Çocuklar ve yetişkinler için dozaj, yaşa ve kiloya göre değişir. Hasta bir bebek - evde larinjit tedavisi gerekli değilse, bir doktor görmek emin olun. Bu hastalığın, örneğin yanlış inekler gibi komplikasyonları, sadece bir hastanede bir doktor yardımcı olabilir.

Şuruplar için halk tarifleri

Larenjitli şurup, evde yapılabilir. Geleneksel tıp çeşitli tarifler sunar:

Bir kaşık bal ile karıştırılmış bir limon suyu. dnya.U siyah turp kök çekirdek boyunca her 2 saatte bir uzaklaştırılır küçük bir boğaz şurubu içecek, bal bir çorba kaşığı ile karıştırılır edoy.Stakan havuç suyu önce bu şurup çay kaşığı alarak, kavite bal yarısına kadar doldurulur. Meyve suyu tahsis edildiğinde ve tüm tankı doldurduğunda, her üç saatte bir çorba kaşığı kullanabilirsiniz.

Bütün bu şuruplar tonik, antiinflamatuar ve hafif ifade edilmiş mukolitik etkiye sahiptir.

Çocuklarda larenjit ile şırınga

Ses kaybına ek olarak, larenjit, mukoza zarına zarar veren hastalığın seyrini daha da kötüleştiren zayıflatıcı bir kuru öksürük eşlik eder. Özellikle ağrılı olan çocuklar için öksürüktür: sırtüstü pozisyonda, laringeal lümen şişmeye bağlı olarak daralır ve uzamış nöbetlere neden olur. Larenjitli şuruplar kanın hızlı emilimi nedeniyle etkili bir antitusif tedavidir. Ve hoş bir tatlı tat sayesinde çocukların tedavisi için popüler bir yoldur.

Öksürük semptomunu durdurmak için, beynin öksürüğünün merkezine etki eden aktif bir maddeye sahip bir balgam çıkarma girişiminde bulunmadan paraya ihtiyacınız vardır. Antitussif şurupların en popüler olanları: Omnitus, Erespal, Stopptussin, Ambrobene.

Omnitus

Aktif madde butamyrat sitrat - antitussif ve bronkodilatördür. Omnitus sadece larenjit ile değil, aynı zamanda kuru obsesif öksürük belirtileri ile de reçete edilir.

Omnitus, beynin belirli bir alanını etkileyerek öksürüğü iyileştirir. Bu durumda solunum fonksiyonuna basmaz ve sindirim sistemini tahriş etmez. Omnitus şurubu ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Kandaki şurup Omnitus'un maksimum konsantrasyonu, bir buçuk saat sonra ve sadece 9 saat sonra hapı alırken elde edilir.

Bu ilaç, yetişkinler ve 3 yaşından itibaren çocuklarda kuru öksürük tedavi edebilir.

Önemli: Omnitus diyabetik hastalarda kullanılabilir, çünkü sakarin ve sorbitol tatlandırıcı olarak kullanılır.

Yan etkilerden bazen mide bulantısı, bağırsakta tahriş olur. Aynı anda Omnitis ve uyku hapları veya yatıştırıcıları almak için tavsiye edilmez.

Zaten ertesi gün çoğu hasta kayda değer bir rahatlama gösterir ve öksürüğün tamamen ortadan kaldırılması 5.-6.

Önemli: Alkoler şurubu şoföre götürülmemelidir çünkü alkoler pozitif sonuç verebilir ve uyuşukluk da oluşabilir.

Butamirate'nin anne sütü üzerine etkisi bilinmediğinden, Omnitus hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Stoptussin

bir etki kombine mekanizması ile popüler aracı: bağlanma ve aşırı balgam kaldırılmasını teşvik, hem de solunum yolu enfeksiyonları tarafından provoke zaman Stoptussin kuru öksürüğe yol gırtlak bastırır.

Şurup Stoptussin hareket ana aktif maddeler, bronş mukozasında sakinleştirici digidrogentsitrat balgam kaldırır guaifenesin, ve butamirata vardır.

Stopoutsin, ekstrakttaki aşağıdaki otlar nedeniyle bir phytopreparation olarak kabul edilir:

Birçok insan kekik ve kekiğin bir ve aynı olduğunu düşünür. Bununla birlikte, bu bitkilerin yanı sıra yararlı maddelerin içeriğinde görünüm farklıdır. Stoptopsin şurubunun bir parçası olarak, aşağıdaki işlevleri yerine getirirler:

 • mukus üretimi için bronşların siliyer epitelinin uyarılması;
 • bronkospazm çıkarılması;
 • anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etki.

Tatlandırıcılar olarak sukroz ve bal kullanılmıştır.

Çocuklar için, Stoptopsin şurubu özel bir pakette mevcuttur. Yıl başından itibaren başvurabilirsiniz. Verim yemekten sonra olmalıdır, çünkü ilaç iştahı azaltır.

Stopoutsin bileşimi nispeten güvenlidir, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara ve mide bulantısına neden olabilir. Gebe kadınlarda kontrendikedir. Ayrıca, alkol bağımlılığı, epilepsi ve beyin travmaları yaşayan insanlar için Stoptopsin şurubu arzu edilmez.

Phytosyrope Stoptussin tedavisinde larenjit arka planda öksürük genellikle 2-3 gün için azalır, sonunda 5-6 gün sonra geçer.

ambrobene

Larenjitin etken maddesine bağlı olarak, kuru öksürük yavaş yavaş üretken hale gelir, yani giden balgam ile. Bu durumda Ambrobene hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için etkili bir araçtır.

Bir şurup şeklinde Ambrobene, genellikle yumuşak ahududu tadı nedeniyle çocuklarda larenjit tedavisi için reçete edilir.

Ambroben şurubunun ana aktif maddesi ambroksoldür. Siliyer cilia, epitel aktivitesini arttırmaya ek olarak, lokal immüniteyi arttırma kabiliyetine sahiptir ve ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının virüslerinin çoğalmasını bastırır.

Syrup Ambrobene, 30.dakikada devreye girmeye başladı ve 6 saat devam etti.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bulantı veya alerji şeklinde şurup olan Ambrobe yan etkileri nadirdir.

Önemli: Ambroksol, plasentaya ve sütün içine kolayca nüfuz ettiğinden, ambroben hamile ve emziren için önerilmez.

Ambrobe, gastrointestinal sistemin çeşitli ülseratif lezyonları için kontrendikedir.

Erespal

Erespal, larenjit için dekonjestan ve anti-enflamatuar ajan olarak kendini kanıtlamıştır. Şurup Erespal hızla kan dolaşımına nüfuz eder, patojenlerin gelişimini engeller, ses tellerini normalleştirir.

Şurup Erespal'ın ana aktif maddesi, antihistaminik, anti-astmatik ve bronkodilatör etki gösteren fenspirid hidroklorürdür. Erespal ayrıca kronik larenjitin tedavisinde de etkilidir.

Erespal şurubunun kullanımındaki asgari kontrendikasyon sayısı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda öksürük tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Hamile ve emziren Erespal herhangi bir formda önerilmemektedir, çünkü aktif maddenin fetus ve anne sütü üzerindeki etkisi tam olarak araştırılmamıştır.

Şurup Erespal 2 yaşın altındaki çocuklarda larenjit ile tedavi edilemez.

İyileşme yoksa, yukarıdaki ilaçların herhangi birini 5 günden fazla kullanmak anlamsızdır.

Pratikte, Syrup Erespal sıklıkla kullanılır ve Ambrobe ıslak öksürük fazında reçete edilir. Ancak bu ya da bu şurubu larenjitle reçete etmek, özellikle de çocukların tedavisi için, doktorun, hangi patojenlerin öksürüğe neden olduğunu bağımsız olarak tespit etmenin imkansız olduğu için.

Larenjit ile hangi şurubu seçebiliriz?

larenjit - Çocuklarda ve yetişkinlerde teşhis edilen ses telleri ve gırtlak iltihabı. Tedavi, yaş, semptomatik kompleks, komplikasyonlar ve vücudun özelliklerine bağlı olacaktır. Larenjit ile, ses telleri dar, nefes almak zorlaşır, ses fonksiyonu kaybolur.

Larenjit nedir

Larenjit, laringeal mukozanın bir lezyonu ile birlikte solunum yollarının iltihaplı bir hastalığıdır. Patolojinin nedenleri çeşitlidir. Tedavi, hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlayan semptomatik bir kompleksin ortadan kaldırılmasıyla başlar.

İlk aşamada larenjit soğuk algınlığı veya akut solunum yolu enfeksiyonlarından ayırt etmek zordur. Tedavinin nedenini ve başlangıcını belirlemek için, bir doktorla muayene olmak önemlidir.

Larenjitin nedeni nazofarenkste sık görülen inflamatuar patolojilerdir. Yetişkinlerde, genellikle alkol tüketimi, sigara ile ilişkilidir. Çocuklarda, şiddetli bir ağlama veya çığlık atma sırasında provoke edici bir faktör sesin üstesinden gelebilir.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Çocuklarda, inflamatuar hastalığın semptomları ve nedenleri ilişkilidir. Solunum yolu etkilenirse, öksürük, nefes darlığı ve balgam üretimi bozulur. Ses tellerinin aşırı zorlanması durumunda ses kısıklığı, duyum ve bir sıkıştırma hissi gelişir. Bir alevlenmede semptomlar daha belirgin hale gelir.

Larenjit çocuklarda nasıl kendini gösterir?

 • ses kısıklığı;
 • ses tonunu değiştir;
 • larinksin şişmesi;
 • nefes alma zorluğu;
 • kuru havlama öksürük, üretken bir forma dönüşüyor.

Şurup formundaki ilaçlar, semptomların tüm kompleksini ortadan kaldırmak için kullanılır. Aynı zamanda, mukoza larenksinden çıkararak, patolojinin nedensel etkeni üzerinde hareket ederler.

Larenjitin şuruplarla tedavisi

Larenjitin kompleks tedavisi şurupların alınmasını içerir. Onlar 2 kategoriye ayrılır:

 • balgam yayması ve
 • öksürük kesiciler.

Kimyasal olarak doğal veya pişmiş olabilirler. Çocuklar için larenjit şurubu, ilgilenen doktor tarafından alınır. Kendi kendine tedavi önerilmemektedir. Çocuklarda larenjit ile öksürük için ayrı araçlar birleştirmezler. Bastırmak yerine birbirlerinin eylemlerini geliştirecek ilaçları seçmek önemlidir.

Patolojinin gelişiminin ilk aşamasında, baskılayıcı öksürük ilaçları reçete edilir. Kimyasal veya bitki bazında şuruplar, balgam deşarjına katkıda bulunur, iyileşme aşamasında uygulanması daha iyidir. Larenjitli öksürük şurubu 3 yaşından küçük çocuklar için kullanılabilir, ancak en küçükler için araçlar vardır.

Önemli! İlaçlar semptomun türüne ve niteliğine göre değişir. Bir tedavi seçin ve hangi şurupun en etkili olacağını öğrenin, tam bir anketten sonra sadece bir uzman olabilir.

Kuru öksürük tedavisi kodein, butamirate, deksotrometorfan bazlı şuruplarla yapılabilir. Buna paralel olarak, doktor Parasetamol, Ibuprofen, Nurofen ve Panadol gibi antipiretik şuruplar reçete edebilir. 2 yaşından küçük çocuklar için uygun şurup Travisil, Herbion, Doktor Tayse. 2-3 yıl sonra fonlar gösterilir - Sinekod, Pertussin, Herbion, Doktor Anne.

Popüler öksürük şurupları

Bilinen bitkisel öksürük şurupları:

Alteika - althea köküne dayalı bir araç, bir nipagin ve bir nipoz içerir. Balgam üretimine, hasarlı dokuların rejenerasyonuna, ödem ve iltihaplanmanın giderilmesine katkıda bulunur. Islak ve kuru öksürüğün tedavisi için 6 ay çocuk tarafından kullanılması onaylanmıştır.

Linkas - meyan kökü, menekşeler, issoppa, zizifus, galangi ve diğer bitkilerin özlerini içerir. Öksürüğün üretken bir forma geçişini teşvik eder, balgam söktürmeyi güçlendirir, şişliği ve iltihabı azaltır. Yarım yıl yetişkin ve çocuklar için kullanılır.

Aşçı - 6 bitki özü içerir. Şurup kuru ve verimli öksürük ile 1 yıllık kullanım için endikedir. İlaç antispazmodik ve antipiretiktir, hışıltıyı giderir, kuru öksürüğü üretken hale getirir.

Kimyasal bazda popüler şurupların listesi:

Tussin Plus

Öksürük için etkili ilaçlar arasında Tussin Plus vardır. Guaifenesin ve hidrobromid dekstromeharfan içerir. İlaç diğer ilaçlarla iyi kombine edilmiştir, uzun süreli tedavi için kullanılabilir. Bir çay kaşığı 6 yaşından büyük çocuklar için semptomların azalmasından önce her 2-4 saatte bir kullanılır. 12 yıl sonra dozaj artar.

Olumsuz reaksiyonlar mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk içerebilir. İlaç bireysel bileşenlere aşırı duyarlılık için kontrendikedir.

Sinekod

Şurup Sinecode yetişkinler ve 2 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılır, iyi köken olan, farklı kökenli öksürük için kullanılır. Bileşim, üretimi ve balgam tahliyesini geliştiren butamirate sitrat içerir.

Kontrendikasyon, maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Doz aşımı durumunda, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk rahatsız edici olabilir. Zehirlendiğinde, anafilaktik şok mümkündür. İlk yardım sağlamak için, mide yıkanır.

Doktor anne

Annenin ilaç dizisi bütün aile için uygundur. Bütün müstahzarlar, 3 bitkiden kullanıma uygun, on bitkinin yapraklarının özleri temelinde oluşturulur. Şurup karmaşık bir etkiye sahiptir. Balgamın atılımını hızlandırır, larinks mukozasını nemlendirir, iltihaplanma sürecini ortadan kaldırır. 2-3 hafta boyunca, uzun bir süre için günde 3 kez alınır. İlaç Dr. Komarovsky dahil olmak üzere birçok uzmandan olumlu yorumlar aldı.

İlaç bileşenlere aşırı duyarlılık için kontrendikedir. İlaç, şeker içerir, bu bir hipokalorik diyete veya diyabet mellitus tanısı olan insanlar tarafından dikkate alınmalıdır.

Mukaltin larenjit ile yardımcı olur mu?

Şurupların alınmasıyla birlikte bir doktor, Mucaltin tabletlerini reçete edebilir. Kuru öksürük ile gösterilirler. Ürün doğal maddeler içerir, bu nedenle küçük çocuklara bile reçete edilebilir. Uzmanlar, 3 yaşından büyük çocuklar için Mukaltin'i tavsiye etmektedir. Ilacın ana etkisi balgam atılımını artırmaktır. İlaç iltihaplanma sürecini kaldırır, öksürük ataklarını kolaylaştırır. Tabletin yarım saat içinde emilmesinden sonra, yemeyi ve içmeyi bırakmanız gerekir. Maddenin harekete geçme zamanı vardır.

Önemli! Mucaltin, antitüsif ilaçlarla uyumlu değildir. Beklentileri ifade eder, bu yüzden tedaviye uygun olarak sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Mukaltin - kullanım talimatları

Çocuklar 2 hafta boyunca günde 2 tabletlik bir çözünürlük gösterdi. Çocuğun bağımsız bir rezorpsiyonu yoksa, o zaman pastiller suda çözülür. Çözelti günde 2 kez verilmelidir.

Yetişkinler günde 2 ila 4 tablet reçete, tedavi süresi 3 hafta veya daha fazladır. Uygulama yöntemi - tam çözünene kadar ağızda emilim. Dozaj ve uygulama şekli, patolojinin seyrine, hastanın durumuna bağlı olarak doktor tarafından ayarlanabilir.

Karmaşık eylem öksürük için hazırlıklar

Karmaşık eylemi aynı zamanda öksürük için ilaçlar iltihabı rahatlatır, şişmeyi ortadan kaldırır, anestezi, öksürüğü bastırır. Bunlar arasında tabletler veya şuruplar Erespal, Ascoril, Euphyllin.

Şuruplar Gederin ve Pectolvan Plus antitussif, antiseptik, antifolojik bir etkiye sahiptir. Yemeklerden önceki 1 yıl 3 kez kullanım için endikedirler. Hazırlıklar Kodelak, Omnitus ve Sinekod da, şişlik ve iltihapları gidererek, öksürüğü bastıran karmaşık bir etkiye sahiptir.

Şurup Kodelak Neo, butirat sitrat içerir. Öksürmeyi bastırır, iltihabı hafifletir, balgamın seyrelmesini hızlandırır. Efedrin hidroklorür ve glaucin hidrobromid temelinde ilaç Broncholitin ödemin çıkarılmasını kolaylaştırır, nefes, bronş tüpleri genişleyen kolaylaştırır. Bu fonlar yetişkinlere gösterilir, ancak bazı durumlarda çocuklarda larenjit tedavisi için bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Erespal

İlacın ana bileşeni fenspirid hidroklorürdür. Bileşen, KBB organlarının akut ve kronik patolojilerinin tedavisi için etkilidir. Ana kontrendikasyonlar 2 yaşın altındaki alerjidir. Yan etkileri listesi - dispepsi, ishal, nadiren ürtiker, kaşıntı, baş dönmesi, yorgunluk şeklinde ihlaller vardır.

Şurup Erespal, yemeklerden sonra günde 2 ila 3 kez kullanılır, maksimum doz 40 mg'dır. 2 yıl sonra, ilaç 3 kez sarhoş, maksimum doz 120 mg. 12 yaşından büyük çocukların ve yetişkinlerin günde 3 kez şurubu aldıkları gösterilmiştir, maksimum doz 180 mg'dır.

Ascoril

İlaç Ascoril karmaşık bir etkiye sahiptir. Balgamın giderilmesine, solunum ve iltihaplanmanın giderilmesine, bronkospazmın önlenmesine yardımcı olur. Bileşim guaifenesin, mentol, salbutamol, bromhexine hidroklorür içerir. Günde 2 yıldan 5 ml'ye 3 kez uygulanır. 6 yıl sonra dozaj 10 ml'ye çıkarıldı.

İlaç, kardiyovasküler sistem hastalıkları, kan basıncı ihlalleri kontrendikedir. Doktor, peptik ülser, alerji, diyabet durumunda Gerbion Askoril ile değiştirebilir.

Olası yan reaksiyonlar - titreme, daha düşük kan basıncı, çarpıntı. Daha az sıklıkla, olumsuz etkiler gastrointestinal sistemden ortaya çıkar - ağrı, gastrit ya da ülser hastalığının alevlenmesi şeklinde. Vücut sıcaklığında bir artış olması, alerjik reaksiyonun görülmesi son derece nadirdir.

eufillin

Eufillin solunum yolu enfeksiyonunun arka planına karşı kuru öksürük ile atandı. Aktif madde, aminofilindir. Çocuklar için bir ilaç verilir. Yetişkinler için Eufillin, enjeksiyon için tablet, toz veya ampul şeklinde mevcuttur. Çoğu zaman, bu ilaç bronkospazm çıkarılması için hızlı yardım sağlamak için kullanılır. Olası yan reaksiyonlar - anksiyete, fotofobi, mide bulantısı, titreme.

Önemli! Euphyllin sadece bir doktor gözetiminde çocukların tedavisi için reçete edilir, çocuğun yasal yaşı 3 yıldır.

Larenjit tedavisi, doktorun talimatlarına göre yapılmalıdır. Her şurupun resepsiyonda sınırlamaları vardır, açıklığa kavuşturulması önemlidir. Etkili ilaçların seçimi için, doğru tanı koyabilecek ve tedavi önerecek bir uzmana başvurmanız gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde laringotrakitis için antibiyotikler

Laryngotracheitis oldukça rahatsız edici ve sıklıkla ortaya çıkan bir solunum hastalığıdır. Larinksin arka duvarından başlayan mukoza boğazının güçlü bir inflamasyonu ile karakterizedir ve daha sonra tedavi olmadığında aşağı düşer ve çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Bir anjin, bir farenjit ve larenjit hazırlık Rotokan ile gargara mümkün olup olmadığını

Solunum hastalıkları genellikle boğazın mukoza zarında hasara neden olurlar, çünkü yaygın bir soğuk algınlığı vajina, farenjit veya larenjit gelişebilir.