Loading

Ilk doktor

Boğaz ağrısı sırasında yüksek sıcaklık genellikle ebeveynleri tam kafa karışıklığına neden olur. Çocuğun durumunu iyileştirmek sadece ilaç yardımı ile değil. Sıcaklığın bebeği anjina ile ne kadar tutacağını öğrenmek istiyorsanız, bu makaleyi okuyun.

Özellikler

Tıpta, vücut sıcaklığının derecesini yansıtmak için çeşitli terimler kullanılır. 38 dereceye bir artış subfebrile durumu denir. Doktorlar 39 dereceye ulaştıklarında ateşin doğuşundan bahsediyorlar. 39-40'a çıkan bir artışa piretik ateş denir ve 41 derecenin üzerinde hiperpirik ateş denir.

Çoğu durumda, anjina ile vücut ısısı ateşli sayılara artar. Çok daha az sıklıkla subfebril kalır. Şiddetli hastalıkta, ateşli ateş vakaları yaygındır. Hiperpediktik formlar son derece nadirdir ve yoğun bakım ünitesinde ve resüsitasyonda çocuğun zorunlu yatışını gerektirir.

Genellikle, anjin ile sıcaklık uzun süre tutulmaz. İlk gün maksimum değerine ulaşır. Genellikle bu artış 3-4 gün sürer ve sıcaklık yavaş yavaş azalmaya başlar.

Catarrhal angina en kolay yolla karakterizedir. Subfebril durumu üç günden fazla sürmez. Lacunar bademcik iltihabı ile, artış 5-6 güne kadar olabilir. Foliküler varyantlara yüksek sıcaklık eşlik eder (3-4 gün içinde). Simanovsky-Vincent hastalığı çoğu durumda bu indikatörde değişiklik olmaksızın gerçekleşir. Subfebril değerlerine artmak çok nadirdir. Birkaç gün içinde sıcaklık normal değerlere düşer.

Genellikle subfebril durumu bademcikler üzerinde bir depozit mevcudiyeti süresince devam eder. KDöküntü veya pürülan tıkaçlar kaybolmaya başlar başlamaz, vücut ısısı hemen normalleşir. Bu zamanda, çocuk daha iyi hissediyor. Vücut ısısının normalleşmesi hızlı bir iyileşmeyi gösterir.

Bir "sıcaklık kuyruğu" nedir?

Bazı bebeklerde birkaç hafta iyileştikten sonra, küçük bir subfebril durumu olabilir. Bu semptom anne babaların endişelerini dile getirmemiştir. Kural olarak, bu tezahür kalıntıdır ve ek tedavi gerektirmez.

Bu sırada vücut sıcaklığını tamamen normale döndürmek için bağışıklığı güçlendirmeye dikkat edilmelidir.

Hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulmak için bebeğe C vitamini içeren daha sıcak bir içecek verilmelidir. Bu amaçla, gül ve siyah frenk üzümü ile bal ve limonlu bitkisel çayın bir kaynağında mükemmeldir.

Nasıl indirilir?

İlaçları sadece sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkarsa kullanın. Tedavi için parasetamol ve ibuprofen bazlı antipiretik ajanlar kullanılır. Bu fonlar, çocuk pratiğinde kullanılmak üzere onaylanmıştır ve neredeyse yan etkilere neden olmaz.

Bu ilaçlar, tabletler, mumlar ve çeşitli tatlı şuruplar şeklinde kullanılabilir. Doz, ilacın talimatlarına göre çocuğun yaşı dikkate alınarak seçilir.

Asetilsalisilik asitin sıcaklığını normalleştirmek için kullanın veya aspirin olmamalıdır. Bu tür ilaçlar çok tehlikeli bir yan etkiye neden olabilir - Leia sendromu.

Evler nasıl yıkılır?

Boğaz ağrısı tedavisi çeşitli yöntemler kullanmalıdır. Boğazın durulanması bademcikler üzerindeki baskınların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bütün bujiler çıkarıldıktan sonra vücut ısısı normale dönecektir. Boğaz için antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanımı da iyiliğin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Subfebril değerlerine artan vücut ısısı ile ilaç kullanmamalısınız. Nemli bir havluyla silin. Suya batırılmalı ve bebeğin cildinde aktif sürtünme yapmalıdır. Bu yöntem vücut ısısını hızlı bir şekilde azaltmaya ve bebeğin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bazı anneler suya biraz seyreltilmiş sirke ekliyorlar. Bu etkinin güçlendirilmesine yardımcı olur. Ancak, öğütmek için suya sirke eklerken çok dikkatli olunmalıdır. Bu, sıcaklıkta daha belirgin bir azalmaya yol açabilir. Bebek çok hassas ve hassas bir cilt ise, bu yöntemi kullanmayın. Sirke konsantrasyonu yanlış seçilmişse, kimyasal yanıklar oluşabilir.

Vücudun ısısını azaltmak için bebeğinize bol bol sıcak ve bol içecek vermelisiniz. İçecekler daha fazla askorbik asit içeriyorsa çok iyidir. Bakteriyel toksinleri vücuttan çıkarmaya yardımcı olurlar, bu da sıcaklıkta güçlü bir düşüşe katkıda bulunur. Bu dönemde sıcak bir battaniyenin altında kalmak da tedavinin etkisini artırmaya yardımcı olacaktır.

Yüksek sıcaklıklarda banyo yapmayınız. Bu, hastalığın seyrinin kötüleşmesine ve kötüleşmesine neden olabilir. Sıcak bir banyodan sonra ısı değişimi bozulur ve bu da gelecekte hızlı bir soğuğa yol açar. Çok yüksek sıcaklıklarda silmek daha iyidir. Hijyenik prosedürlere dönüş, hastalığın başlamasından 5-6 gün sonra olabilir.

Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, normdan sapma ve patolojinin hangi komplikasyonların ortaya çıkabileceği ile kanıtlandığı gibi, hastalığın seyrinde, sıcaklığın kaç gün sürebileceğini bilmelidir.

Anjina nedenleri ve ana belirtileri

Yutulduğunda boğazda ağrı, sıcaklık, bademcik kızarıklığı - boğaz ağrısı belirtileri

Hastalık patojen mikroorganizmaların vücuda girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bir anjin virüsünü ve bakteriyi provoke edebilir. Sık görülen patojenler streptokok, stafilokok ve pnömokoklardır. Ayrıca adenovirüs, parainfluenza virüsü, herpes, influenza, rinovirüs, koronabakteriler hastalığın başlangıcına katkıda bulunur.

Diğer nedenler:

 • Farenks tahriş edici ile temas.
 • Burun solunumunun bozulduğu nazofarenksin patolojik koşulları.
 • Hipotermi.
 • Çürük.

hastalığın gelişimini etkileyen faktörler psiko-duygusal gerilim, önceki enfeksiyon, yorgunluk, vücutta vitamin eksikliği, sağlıksız yaşam tarzı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, soğuk ürünlerin kullanımı olarak kabul edilir.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • Yutulduğunda boğaz ağrısı
 • Yüksek sıcaklık
 • Genel halsizlik
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Faringeal mukozanın hiperemi
 • baş ağrısı
 • Bademcikler üzerinde pürülan tıkanıklık
 • Boğaz ağrısı
 • Vücut ağrıları ve ağrıları
 • öksürük
 • Iştah kaybı

Angina belirtilerinin soğuk algınlığı belirtilerine benzer olduğunu belirtmek önemlidir. Ancak angina boğazda şiddetli ağrıları farklıdır. Anjina, hastayla temas halinde, içme ve yeme ile havada damlacıklar yoluyla bulaşır.

Sıcaklık kaç gün tutulur: Norm ve patoloji

Anjinadaki sıcaklık hastalığın çeşitliliğine ve şiddetine bağlıdır.

Angina'ya böyle bir sıcaklık eşlik edebilir:

 • Subfebril - 38 dereceye kadar
 • Febril - 39 dereceye kadar
 • Piretik - 40 dereceye kadar
 • Hiperpirik - 40 derece üzerinde

Norm, bu tür patolojilerde aşağıdaki hipertermi süresidir:

 • Mavi dil. Hastalığın bu formu ile subfebril sıcaklığı görülür (37.8'e kadar). 2-3 gün sürer.
 • Laküner. Sıcaklığı 39 dereceye çıkarmak mümkündür. Bu anjin formu ile sıcaklık 3-5 gün sürebilir.
 • Foliküler. Bu formdaki sıcaklık genellikle 4 ila 5 gün boyunca korunur.
 • Angina Simanovsky-Vincent. Hipertermi 2 gün olabilir.
 • Uçuk. Sıcaklık 2-3 gün boyunca yükselir.
 • Flegmoznaya. Apse açılıncaya kadar hipertermi geçmez.

Hastalık, pürülan birikintilerle birlikte olduğunda, hipertermi, saflaştırıldıktan sonra geçer. Bu normlardan sapmalar varsa, bu durum komplikasyonları ve yanlış tedavi taktiklerini gösterebilir. Anjina ile ortalama hipertermi süresi 4-5 gündür. Bununla birlikte, sıcaklık üç günden fazla sürdüğünde, antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Hastalığın komplikasyonları

Boğaz ağrısı uygunsuz tedavi ile, tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir

Hastalıktaki hipertermi uzun bir süre devam ederse, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu tür komplikasyonlar, önemli organları ve lokal (nazofarenks lezyonu) etkileyen ortak olabilir.

Angina'nın uygunsuz tedavisinin arka planında ortaya çıkan tehlikeli sonuçlar arasında aşağıdaki patolojiler ayırt edilir:

 • böbrek yetmezliği
 • romatizmal ateş
 • zatürree
 • menenjit
 • kan zehirlenmesi
 • apandisit
 • bulaşıcı zehirli şok
 • kalp hastalığı
 • lenfadeniti

Bu tür komplikasyonlar özellikle tehlikelidir, çünkü ölüme yol açabilirler. Genellikle angina nedeniyle kronik bademcik iltihabı gelişir. Lokal komplikasyonlar arasında - otitis media, flegmon, larinks, apse, badem kanaması, sinüzit şişlik.

ilaç

Anjina tedavisi için etkili ilaçlar

Boğaz ağrısı semptomları bir uzmana danışmalıdır. Hastalığın tipi ve şiddeti göz önüne alındığında, doktor aşağıdaki tedavi yöntemlerinin kullanımını içeren doğru tedaviyi reçete edecektir.

 • Boğaz ağrısı ile tavsiye edilir. Bu amaçla, hem halk hem de tıbbi olarak çeşitli araçlar kullanılmaktadır. Çok miktarda antiseptik çözüm vardır: Rivanol, Furacillin, Iodinol, Eludril, Potasyum permanganat, Miramistin.
 • Lozenjeler veya emilim için tabletler, boğazda ağrıyı azaltmaya ve enflamatuar süreci ortadan kaldırmaya katkıda bulunur. Bu tür preparatlar popüler: Strepsils, Stopangin, Falimint, Geksoral Tabs, Grammidin, Pharyngosept.
 • Farklı ölçekler ve aerosollerin tedavisinde iyi bir etki. Bu ilaçlar şunlardır: Geksoral, Kamerun, Lugol Sprey, Ingalipt, Tantum Verde, Eludril, Hexaspree.
 • Hastalık önerildiğinde, askorbik asit ve B vitaminleri (Multitabs, Centrum, Pikovit) dahil olmak üzere vitamin-mineral komplekslerinin kullanımı.
 • Anjina ve immünomodülatörlerin tedavisinde kullanılır. Bu konuda etkili olan Kipferon, Viferon.
 • Bazen alerjenlerin bir sonucu olarak boğazda şişliğin giderilmesi için, örneğin, Suprastin, Cetrin, Claritin, Loratadin gibi antihistaminikler reçete edilebilir.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Ek olarak, hızlı bir iyileşme için arzu edilir, en azından farenksi tahriş edecek gıdaları içeren doğru dengeli beslenmeye uyulması arzu edilir. Tedavi ve bol içme için önemlidir.

Antibiyotiklerle tedavi

Anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir

Anjina'nın nedensel ajanları çoğunlukla patojenik bakteriler olduğundan, antibiyotik tedavisi bütüncül bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Sadece bir uzman, organizmanın bireysel özelliklerini, patojenin ilaca olan duyarlılığını dikkate alarak, bir antibiyotiği doğru şekilde seçebilir. Çoğu zaman, ilaç doğru seçilirse, ikinci günde sıcaklık düşer.

Genellikle angina ile penisilin, makrolid ve sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir:

 • Penisilinler. Staphylococci ve streptococci'nin neden olduğu bir hastalığın tedavisi için uygulanır. Bu serinin etkili antibiyotikleri şunlardır: Flemoxin, Ecoclave, Augmentin, Flemoclav, Amoksisilin, Trimafox.
 • Makrolid grubu. Bu antibiyotikler enfeksiyonun odağına kısa sürede nüfuz eder ve birçok patojenik mikroorganizma üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu grubun en popüler uyuşturucuları uyuşturuculardır: Azitromisin, Sumamed, Eritromisin, Spiramisin, Zitrolid.
 • Sefalosporinler. Genellikle iltihaplı iltihabı ortadan kaldırmak için reçete. Bu gruba şunlar dahildir: Cefabol, Ceftriaxone, Zinnat, Suprax, Cefalexin.

Yedi yaşın altındaki çocuklar, şurup veya süspansiyon şeklinde önerilen antibiyotiklerdir. Yetişkinler, enjeksiyonların yanı sıra bir tablet formu antibiyotik reçete. Anjinadan da yerel antibiyotikler var. Bu tür araçlara aerosol Bioparox aittir.

Anjin için antibiyotik tedavisinin 7-10 gün olması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Bununla birlikte, uzun süreli salınan ilaçlarla tedavi sadece beş gün sürebilir. Antibiyotiklerin kullanımının gastrointestinal sistemin dengesinin bozulmasına yol açabileceğini hatırlamak da önemlidir. Bu nedenle, bunları kullanırken, ayrıca probiyotikler (Linex, Lactobacterin, Bifiform, Bifidumbacterin Forte) almanız gerekir.

Çocuklar ve yetişkinler için antipiretikler

Bu tür ilaçların kullanımı, çocuklarda 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda veya yetişkinlerde 38.5 dereceden fazla olan hamile kadınlarda önerilmektedir.

37.5 derecenin üzerindeki sıcaklık antipiretikler tarafından azaltılmalıdır. Her zamanki anjina ile Parasetamol bunun için kullanılır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilir.

Gebe ve küçük çocuklarda hipertermiyi ortadan kaldırmak için, süspansiyon veya şurup şeklinde birçok ilaç vardır. Bunlar İbuprofen, Parasetamol Bebek, Nurofen gibi araçlardır.

Çocuklarda anjina tedavisinde antipiretik bir mum etkili olarak kabul edilir.

Sıcaklık yüksekse ve çok uzun süre azalmazsa, Analgin, Dimedrol ve Papaverin enjeksiyonu yardımcı olur.

Hastalık durumunda geleneksel tıp tarifleri

Anjina tedavisi için geleneksel ilaçların en iyi tavsiyesi

Tonsillit tedavisinde, halk ilaçları kullanılabilir, ancak tıbbi tedavi ile kombine edilmelidir.

Aşağıdaki otlardan et suyu durulama için mükemmel:

Enflamatuar süreci rahatlatır, ağrıyı azaltır ve patojenik mikroorganizmaların gelişmesini engeller. Bu infüzyonlar ile inhalasyon yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bu gibi prosedürlerle yüksek sıcaklıklar beklemek daha iyidir. Durulama için, eşit oranlarda ılık su ile seyreltilmesi gereken Kalanchoe suyu.

Anginada bağışıklığı güçlendirmek için köpek gülü, kızılcık, yabanmersini iç dekoltelerini kullanabilirsiniz.

Bu bitkilerin meyveleri de antipiretik özelliklere sahiptir. Bu amaçlar ve bir limon için iyi yardımcı olur.

Sıcaklığı popüler araçlarla da yıkabilirsiniz. Bu, antipiretik etkiye sahip olan ahudududan (yapraklar veya meyveler) gelen çaydır. Ayrıca, etkili bir çare bal ilavesi ile ılık sütdür.

Angina ile sıcaklık ne kadar dayanır?

Tarihsel olarak, bademcikler iltihabı anjin terimi denir. Tıbbi kılavuzlarda ve el kitaplarında, bu hastalık için başka bir terim bulabilirsiniz - bademcik iltihabı. Latince "tonsillit" kelimesi "amigdala iltihabı" anlamına gelir. Bununla birlikte, günlük uygulama iki kavram arasında daha yaygın bir ayrımdır: Burada kullanılan "boğaz ağrısı" terimi genellikle, akut işlem işaret ederken "tonsilit" - saf kronik hastalık inisiyatifinde.

Anjina sınıflandırması

Angina, çeşitli mikroorganizma gruplarının neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Nedensel faktöre bağlı olarak, boğaz ağrısı salgılanır:

 • birincil
 • ikincil

Angina ile sıcaklık

Primer anjina bağımsız bir hastalıktır, ikincil anjina ise diğer bazı hastalıkların (örneğin, enfeksiyöz mononükleoz veya enterovirüs enfeksiyonu) bir tezahürüdür. Şu anda, birçok farklı anjina sınıflandırması vardır. Bu formları catarrhal, lacunar, herpes boğaz ağrısı, vb gibi ayırt etmek gelenekseldir. Anjina türlerine karşılık gelen, sıcaklık tepkisi değişir. klasik sıcaklık anjin ve diğer herhangi bir bulaşıcı hastalık ayrılır:

 • Düşük dereceli - 37 - 38 С
 • febril 38 - 39 C
 • hipofiz 39 - 40 С
 • hiperpyretik 40 ve vishe

Primer anjinin klasik semptomları

Hemen hemen tüm angina klinik görünümlerinde benzerdir. Tipik bir semptomatoloji olmadığı ve diğer semptomların ön plana çıktığı, anjinin spesifik varyantlarının dar bir grubu vardır.

Hemen hemen tüm anjinaların ana belirtileri, vücut ısısında, sıklıkla ateşli sayılarda (38-39 ° C) bir artış ile akut bir başlangıçtır.

Anjina ile sıcaklık - genellikle kısa bir semptom; Tipik durumlarda, sıcaklık yaklaşık 2 ila 3 gün sürer, bundan sonra ya kademeli bir düşüş ya da vejetatif-vasküler reaksiyonların muhtemel gelişimi ile sıcaklıkta kritik bir düşüş mümkündür.

Primer anjinanın tipik belirtileri, yutma, genel halsizlik, uyku ve iştah bozuklukları ve submandibular lenf nodlarının genişlemesi sırasında da ağrıdır. Boğazdaki ağrı kalıcı hale gelir ve hastalığın ikinci gününde apojene ulaşır.

Anjina'nın klasik belirtileri

Faringoskopik muayene bademciklerin dikkat hiperemisini (kızarıklık) çekerken, şişmesi, büyüklüğünde bir artış. Anjina formuna bağlı olarak, amigdala yüzeyinde grimsi-sarı veya grimsi-yeşil bir kaplama mevcut olabilir ve lakunada bir miktar irin bulunur. Ağır vakalarda (angina Simanovsky) nekroz alanları işaretlenebilir. Hastalığın bazı spesifik varyantları (herpes boğaz ağrısı) ağız boşluğundaki döküntülerle kendini gösterir.

Çeşitli anjina tipleri için sıcaklığın özellikleri

Daha önce de belirtildiği gibi, boğaz ağrısının çoğu ateşle başlar. Sıcaklık reaksiyonu, enflamatuar sürecin tipik bir tezahürüdür ve hastalığın spesifik olmayan belirtilerine karşılık gelir. Primer ve komplikasyonsuz anjinada, vücut ısısı yüksek rakamlarda, kural olarak 2 - 3 günden fazla sürmez.

Sıcaklık cevabının kendine özgü özellikleri olabileceği bazı anjina türleri (hem birincil hem ikincil) vardır.

Çeşitli anjina tipleri için sıcaklık tepkisinin şiddeti de farklıdır. Yani, catarrhal sinüs hastalığın seyrinin en kolay varyantıdır. Bu durumda vücut ısısı 38ºº geçmez. Ancak lacunar veya foliküler anjina, bir kural olarak, ulaşan bir sıcaklık verir işareti 39 - 40 ºº. Vücut ısısını arttırmadan kataral veya pürülan anjina seyri çok nadir ve kasvetli bir fenomendir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa, organizmanın genel direncinde bir düşüş olduğundan şüphelenilmelidir - örn. İnflamasyona yeterli immünolojik yanıt verememesidir. Son derece belirgin immün yetmezlik durumları olan kişilerde benzer reaksiyonlar görülebilir.

Angina Simanovsky Vincent ile sıcaklık

Bir hastalığın sıcaklığını ölçmek için kurallar, tıklanabilir

Ayrı bir göz ülseratif nekrotik angina (Simanovsky) hak ediyor. Bu hastalığın nedeni, insan ağzında yaşayan iki mikroorganizmanın spesifik bir sembiyozudur. Anjina ciddi bir enfeksiyondan sonra daha sık görülür ve çoğu vakada ateş yokluğu. Bu angina "sıcaklık olmadan boğaz ağrısı" olarak adlandırıldı. Bu durum, vücudun genel direncindeki düşüşün arka planına karşı oluşan bağışıklık sisteminin baskılanması (aktivasyonun baskılanması) ile açıklanır. Sıcaklık olmayan anjina hastalığın hafif seyrini göstermez. Bu durumda, yüksek bir sıcaklığın olmaması, aksine, bağışıklık sisteminin belirgin bir baskılanmasını gösterir.

Herpes angina için sıcaklık

Enterovirüs enfeksiyonunun yaygın olarak ortaya çıkmasıyla bağlantılı olarak, sözde herpes yaralarına (veya herpaginaya) özel dikkat gösterilmelidir. Hastalığın bu formu ile vücut ısısı yüksek rakamlara (39 - 40 ° C) yükselir, ancak komplikasyonların yokluğunda 2 - 3 güne kadar sürer. Sert ve yumuşak damak yüzeyinde, dil, bademcikler, arka faringeal duvar, kabarcıklar, grimsi-çamurlu içeriklerle dolu görünür. Birkaç gün sonra, kabarcıklar bir kusur oluşturmak için açılır. Hastalık 6 ila 7 gün sürer, ağız boşluğundaki iyileşmeden sonra keseciklerin patlaması izlenir.

Herhangi bir anjina ile ateş (ateş) iki türden birinde oluşabilir:

 1. Kırmızı (pembe) ateş - Yüzdeki cildin kızarıklığı, ağız ve burun mukozası ile karakterize edilir. Deri kuru ve sıcaktır. Bu ateş türü, periferal kan damarlarının sürekli genişlemesine bağlıdır;
 2. Beyaz ateş - Hastanın cildi soluk, soğuk ve nemlidir. Hasta uyuşukluktan şikayet ediyor, muazzam bir ürperti. Beyaz ateş, periferik damarların patolojik spazmından kaynaklanır ve her zaman acil antipiretik tedavi gerektirir.

İlk komplikasyonsuz quinsy'deki sıcaklık süresinin göreceli olarak istikrarsız ve süratli bir fenomen olduğu vurgulanmalıdır. Uzun süreli (3 günden fazla) sıcaklık reaksiyonunun korunması, tedavinin ve komplikasyonların etkisiz olduğunu gösterir.

Sekonder anjinada, sıcaklık cevabı altta yatan hastalığın (difteri, kızıl ateş, sifiliz, tularemi vb.) Özelliklerine göre belirlenir.

Anjinada sıcaklığın azaltılması için yöntemler

Belki de hasta tarafından yükseltilir temel soru, - "anjina ihtiyacı olan sıcaklık aşağı çekmek için olup" organizmanın bir sıcaklık reaksiyonu yabancı olan pirojenik maddelerin varlığı için benzersiz bir tepki olduğunu Bu açık gerektiğidir. Vücut ısısında bir artışla, vücudun birçok enzim sistemi aktive edilir, mikroorganizmaların girişiyle mücadele etmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, ateş düşürücü ilaçlar kullanmak başvurmak olan optimum sıcaklık, 38,0ºS sıcaklıktır. durumda termometre üzerinde işaretlenmiş yüksek numaralar genellikle hedef Antipiretikler başvurdu zaman. Bununla birlikte, bu çubuk daha yüksek yükseltilir birçok yabancı standartları, ateş düşürücü tedavi ancak 39,0ºS üzerinde vücut sıcaklığındaki bir artış ile gerçekleştirilir.

Bu kuralın istisnası, bir yaşın altındaki çocuklar, kalp kusurları, epilepsi, konvulsif sendrom ve beyaz ateş vakaları olan hastalardır.

Ateşin kırmızı versiyonundaki vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar ve fiziksel soğutma yöntemleri bir arada. Vücudun sıcaklığı 37.5 - 38.5 ° C arasında parasetamol kullanımı ile azaltılabilir. Daha yüksek rakamlarda analgin veya aspirin kullanımı belirtilir. Bununla birlikte, bir kez daha, 38.5 ° C'nin altındaki rakamlarla, mümkünse, antipiretikler kullanmaktan kaçının.

Ilacı aldıktan sonra, aynı zamanda fiziksel soğutma yöntemlerine başvurmak gereklidir. Su-su-as-asetik çözelti içine batırılmış bir havlu ya da basit sıcak su ile vücudun dikkatle sürtünme gösterilir. 20-30 dakika sonra prosedür tekrarlanabilir. Aynı zamanda, kendinizi sıcak giysiler veya battaniyeye sarmamalısınız, bu durumda ısı transferini önemli ölçüde engeller.

Beyaz ateş varyantları hemen acil önlemler gerektirir. Vücut ısısını azaltmak için, parasetamol, aspirin veya analjiye başvurabilirsiniz, ancak periferik damarların spazmını rahatlatmak için, antispazmodiklerin ek kullanımı tavsiye edilebilir. Bu amaçla papaverin, dibazol, papazol uygulayın. Bu ilacın etkisinin iç organların ve daha derin arterlerin damarlarının genişlemesine dayanması nedeniyle, nohshdy'nin (drotaverin) beyaz ateş türleri ile kullanılması etkili değildir.

Yüksek ateşi kaldırmak için insanların ilaçları

Yüksek vücut ısısını düşüren popüler yöntemlerden, ahududu yaprakları ile çay, ballı süt uzun zamandır yaygın ve etkili bir şekilde kullanılmıştır. Ahududu yaprakları diyabet etkisi ile ısı transferinde artış sağlar ve süt ile balın yumuşak sedatif etkisi sayesinde organizmanın birçok koruyucu gücü aktif hale gelir.

Bir anjinadan sonraki sıcaklık geçmez, ne yapmalı, ne yapmalı?

Anjinadan sonra yükselen sıcaklık, pürülan tıkaçlar ile kronik tonsillit oluşumunu gösterebilir. Komplikasyon, iyileşmeden sonraki ilk iki ay içinde ortaya çıkar. Pürülan fişlerin tedavisi için, bademciklerin lacunalarını doktorun boğazının yakınında yıkamanız tavsiye edilir, gargara çalkalayın, St. John's wort, adaçayı, papatya, okaliptüs infüzyonu ile durulayın. Etkilenen bademciklerin antiseptik solüsyonlarla tedavisi, fizyoterapi - lazer tedavisi veya submaksiller bölgenin ultrasonografisi, immunostimulanların kullanımı.

Komplikasyonları önlemek için boğaz ağrısı sonrası tavsiye edilir?

Kronik sürecin yanı sıra, anjin, kalbe, eklemlere, böbreklere zarar veren romatizmaya yol açabilir. Anjina'nın sık görülen bir komplikasyonu tam iyileşme sonrası 2. - 3. günde ortaya çıkan paratonsiller apseledir. Vücut ısısı aniden yüksek rakamlara (39 - 40 ° C) yükselir, yutulduğunda şiddetli ağrı oluşur. Bir apse oluştuğunda cerrahi tedavi endikedir.

Anjina'nın olası komplikasyonlarının ortaya çıkmasını önlemek için klinik iyileşmeden sonra bir dizi test yapılmalıdır. Romatolojik bulguların tanısı için "altın standart", ASL-O (antistreptolisin O) seviyesinin belirlenmesidir. Kalp ve böbreklerin durumu hakkında temel bilgiler EKG, ekokardiyografi, böbreklerin ultrasonografisini verebilir. Ayrıca genel kan ve idrar testleri ihmal edilmemelidir. Anjinadan sonraki ateş nedenlerini tanımlamak hastanın immünolojik durumunu belirlemeye yardımcı olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisi - sıcaklık ne kadar

Angina ile sıcaklık kaç gündür? Bademciklerin zarar derecesine ve patojenik mikroorganizmaların toksisitesine bağlıdır. Enfeksiyonun patojenlerinin doğasına bağlı olarak viral, bakteriyel, anjina mantar türleri ayırt edilir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Larenjit ve farenjit tedavisi için ilaçlarLarenjit ve farenjit tedavisi için ilaçlarHem farenjit hem de larenjit genel prensiplere göre tedavi edilir.Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasına göre farenjit ve larenjit kendi özelliklerine sahip farklı patolojilerdir.