Loading

Ilk doktor

Bu hastalık bulaşıcı olarak kabul edilir. Bir virüs, mantar veya bakteriden etkilenen bademcikleri etkilediğinde. Herkes için iyileşme zamanı farklı. Tedavinin doğruluğuna ve zamanına, insan bağışıklığının durumuna ve hastalığın biçimine bağlıdır.

Bakteriyel boğaz ağrısında kaç tane var?

Hastalığın ortalama süresi genellikle yaklaşık bir haftadır. Eğer hastalığı zamanla belirlerseniz ve uygun tedaviye başlarsanız, uzun bir süre anjinadan muzdarip olmanıza gerek kalmaz. Çoğu durumda, streptokok enfeksiyonu için yaklaşık üç gün sürer. Bakterilerle enfekte olmuş kişiler, antibiyotiklerle tedavi edilene kadar bulaşıcıdırlar. Aynı zamanda, enfekte bir kişi, hastalığın belirtileri olmasa bile, bulaşıcı olabilir.

Sağlıklı bir insan, hasta öksürdüğünde veya hapşırdığında boğaz ağrısına neden olan bakterilere maruz kalır, böylece havada bakteriler içeren damlalar gönderilir. Ayrıca, ortak bir yemek ya da öpücükle enfekte olabilirsiniz. Bir kişi ayrıca bakteri olan bir yüzeye dokunarak enfekte olabilir ve sonra eliyle ağzına veya buruna dokunabilir.

Bakteriyel boğaz ağrısı belirtileri:

yüksek vücut ısısı 38-39 g.

Gıda veya tükürük yutulduğunda boğazda ağrılı hissi.

zayıflık, hastanın halsizliği.

Topak kemikleri, eklemler gibi belirtiler de vardır.

kızarıklık ve dil veya bademcikler içinde parlak kırmızı kemerler oluşumu.

bademciklerin pürülan formasyonlarla kaplanması.

Bakteriyel boğaz ağrısı olan hastalar, kural olarak, oral antibiyotikler reçete edilir. 24 saatlik tedaviden sonra, bir kişi genellikle bulaşıcı değildir. Bir ya da iki gün içinde kendini daha iyi hissetmeye başlayabilir, ancak genellikle hastalar, sağlık hizmeti sağlayıcınızın reçete ettiği tüm antibiyotik tedavisini tamamlamalıdır, böylece tedavi kursu başarılı olur. Bir kişi, semptomları olmasa bile antibiyotik tedavisinden önce bulaşıcı olabilir.

Kişisel hijyen uygulaması strep boğaz enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Doğru el temizliği, bu ve diğer birçok enfeksiyon türünü önlemenin en iyi yoludur. Ellerinizi düzenli aralıklarla yıkayınız ve çocuklarınıza ellerini nasıl yıkayacaklarını öğretiniz.

Ülseratif nekrotik boğaz ağrısı kaç kişi?

Boğazın en tehlikeli türü. Patojenleri spiroket ve iğ şeklindeki çubuktur. Boğaz ağrısı ülseratif-nekrotik formu ile yutulması ağrısızdır, ancak bu süre zarfında putrid kokusu hissedilir, tükürük artışı olur, yabancı cisim hissi vardır. Bademcikte grimsi-sarı veya grimsi-yeşil bir kaplama görebilirsiniz. Hastalık bir ila üç hafta sürebilir.

Anjin bulguları sadece soğuk algınlığı semptomlarına değil, aynı zamanda kızıl ateş ve difteri gibi çok daha ciddi hastalıklara da benzediğinden, anjinin zamanında saptanması çok önemlidir. Bu nedenle, bu rahatsızlığın en ufak bir kuşkuyla, bir doktora acilen başvurmak gerekir. Hastalığın zamanında tespiti ile, bu formun anjina yaklaşık 10 gün hasta.

Diğer formların bakteriyel anjina ile kaç hasta vardır?

Catarrhal tonsillitis bademciklerin yüzeyini etkiler. Bir anjina inkübasyon süresi dört saate kadar olabilir. Hastalığın belirtileri: Hastalığın keskin bir başlangıç, ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı, halsizlik ve ateş. Catarrhal ağrı 5-7 günden fazla değildir.

Lacunar anjinası, lacunar bölgesindeki bademciklerin yenilgisi ve palatine bademcikler üzerinde irin şeklinde bir plak oluşumu ile oluşur. Semptomlar: 40 derece yüksek sıcaklık, şiddetli boğaz ağrısı, eklemler ve kalp, baş ağrısı ve baş dönmesi üzerindeki baskılar, bazen kusma, tükürük salya. Hastalık 10 güne kadar sürer.

Foliküler tonsillit, tonsilleri foliküler aparata etkiler. Semptomlar: vücut ısısında 40 derece keskin bir artış, halsizlik, halsizlik ve baş ağrısı, lenf düğümlerinde artış. Hastalık ortalama 5-7 gün sürer.

Fibrinöz tonsillit, bademciklerin ötesine gidebilen ve amigdala sarı plaklarını etkiler. Hastalığın seyri lacunar anjinine benziyor, fakat aynı zamanda beyne de zarar verebilir. Fibrinous boğaz ağrısı 10 güne kadar ağrıları

Herpetik angina bademcikler, gökyüzü, dil üzerinde veziküllerin oluşumu ile oluşur. Vesiküller üç gün sonra patlar ve bademciklerin iyileşmesi gerçekleşir. Çoğu zaman, çocuklar bu boğaz ağrısı muzdarip.

Angina viral formundan kaç tane etkilenir?

Bir anjin akutu ne kadar sürer? Akut boğaz ağrısı iki gün veya yaklaşık beş gün sürebilir. Ancak çoğu zaman, kişi hastalığa yakalandıktan sonra, yaklaşık üç gün hastalık belirtileri geliştirecektir.

Viral boğaz ağrısı döneminde, bir kişi çeşitli semptomlar geliştirebilir. Bunlar şunları içerir:

yutma problemleri,

coryza ve öksürük

ve yüksek sıcaklık.

Viral bir boğaz enfeksiyonu olan bazı kişilerde mide, kusma ve yorgunlukta baş ağrısı ve ağırlık ya da ağrı görülür.

Viral bir boğaz ağrısı tedavisi, sizi muayene edecek, boğaz ağrısının tam şeklini belirleyecek ve ardından uygun tedavinin uygulanacağı doktora bir ziyaretle başlar. Mümkün olduğunca çok sıcak sıvı almak gerekir. Limonlu süt veya çay ise çok iyi olacaktır. Sıcak ve sıcak yemek yiyemezsiniz.

Antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı çalışmazlar ve bu nedenle anjinaya neden olan virüslere karşı hiçbir etkiye sahip değildirler. Viral boğaz ağrısını tedavi etmek için ağız durulama kullanılır. Bu, pastil ve pastillerden çok daha etkilidir. Boğazın yıkanması sırasında mikroplar farinksden temizlenir ve pastiller emildiğinde içeri girer. Tuz çözeltileri, Furacillin, Eludril, Rivanol ile daha iyi karıştırın.

Durulama ve anjin ile bol miktarda içilmeye ek olarak, ateşi düşürecek analjezikler almak gereklidir. Doğru ve düzenli tedavi ile viral boğaz ağrısı bir haftadan fazla değildir.

Angina çocuklar ve yetişkinler için kaç gün sürer?

Angina, palatine bademciklerin etkilendiği, daha az sıklıkla laringeal, lingual ve nazofarengeal bir akut enfeksiyöz ve alerjik hastalıktır. Hastalığa virüs, bakteri veya mantar neden olur. Onunla enfekte kişi bulaşıcı hale gelir, bu nedenle enfeksiyona en eğilimli kişilerden izole edilmelidir: çocuklar ve yaşlılar. İyileşme derecesi veya kaç yetişkin ve çocuğun boğaz ağrısı geçirdiği, tedavi kurallarına uyulmasına ve en etkili araçların kullanılmasına bağlıdır.

Uzun zamandır bilinen bir hastalık

"Angina" ("ango") - "sıkmak", "boğmak" kelimesi Latince köklere sahiptir. MÖ beşinci yüzyılda biliniyordu ve şimdi en yaygın hastalıklardan biri. Yüksek nüfus yoğunluğu (kırsal alanlara göre) ve zararlı yaşam koşulları nedeniyle şehir sakinlerine daha duyarlıdır.

Ana patojenler streptococci - bir kişinin boğazına hava yoluyla bulaşan bakterilerdir:

 • ortak ev eşyaları: havlular, bulaşıklar, banyo aksesuarları, çarşaflar;
 • hapşırma ve öksürme;
 • cinsiyet;
 • öpüşme;
 • ortak yemek.

Hastalığı kışkırtmak, habitatı sağlıklı bir kişinin boğazı olan mikroplar olabilir. Bazı faktörlerin etkisi altında aktive edilirler. Azaltılmış bağışıklık, bademciklerin kronik iltihaplanması, diş çürüğü varlığı, sinüzit, anjinaya daha yatkın ve sağlıklı olan kişilerdir.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın ilk aşamasında bir kişi genel halsizlik, titreme, baş ağrısı, uyuşukluk hissetmeye başlar. Birkaç saat sonra (12'ye kadar), inflamatuar süreçler meydana gelir:

 • boğazda keskin bir ağrı;
 • yutulduğunda ağrı;
 • vücut ısısı yükselir (39 ° C'ye kadar);
 • kemiklerde, eklemlerde bir ağrı var;
 • baş ağrısı daha kötüdür;
 • lenf düğümleri büyütüldü;
 • bademcikler ve dil üzerinde kırmızı renk kemerleri oluşur;
 • bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar var.

Çoğunlukla ilkbahar ve sonbaharda 40 yaşın altındaki çocuklar, ergenler ve yetişkinler hasta. Hastalık nasıl ilerler, kaç gün çocuk ve yetişkinler anjina ile hastalanırsa, hastalığın biçimine bağlıdır.

Türlerin Sınıflandırılması

Anjin, semptom ve iyileşme şartlarının bir sınıflandırması vardır:

 • catarral (3 ila 5 gün sürer);
 • foliküler (5 ila 6 gün);
 • lacunar (5 ila 7 gün);
 • herpetik (3 ila 5 gün);
 • phlegmonous, fibrinous, ülseratif-nekrotik (birkaç aya kadar).

Hastalığın süresi, tedavinin etkinliğine bağlı olarak daha uzun veya daha kısa olabilen bireysel aşamalara bağlıdır:

 1. Kuluçka - yaklaşık 2 gün;
 2. İlk - iki güne kadar;
 3. Yükseklik beş veya altı gün;
 4. Kurtarma.

Tüm çeşitlerden, hastalığın catarrhal doğası en kolay ve hızlıdır, en ağır formu ülseratif nekrotiktir.

Catarrhal - boğazda pershenie başlar; sıcaklık küçüktür; Boğaz mukozası hafif kırmızıdır, ılımlı şişlik gösterir; bademcikler biraz hayret. Catarrhal formda en tehlikeli olan başka bir seviyeye geçiş: foliküler veya lacunar. Bu iltihaplı boğaz belirtileri kaybolduğunda 2 gün sonra ortaya çıkar.

Çocuklar için her tür anjina karakteristiktir, ancak foliküler ve lacunar daha yaygındır. Foliküler sıcaklık ile keskin bir şekilde yükselir - 39 dereceye kadar. Boğazda üşüme, ateş, şiddetli ağrı var. Zehirlenmenin tüm belirtileri ortaya çıkar: zayıflık, ağrı, baş ağrısı. Kan idrar - kırmızı kan hücreleri ve proteinde yüksek oranda lökosit içerir. Hastalığın formunun adı - foliküler form - foliküller nedeniyle alındı, bunlar bastırılmış, mukozadan görülebilen beyaz-sarı veziküller şeklindedir.

Lacunar tonsilliti semptomlarda folikülere benzer; eşzamanlı olarak onunla teşhis edilebilir, ancak daha şiddetli bir karaktere sahiptir. Bademciklerin lacunae üzerinde hafif gevrek ve filmik baskınlar şeklinde formasyonlar görünür. Bazen bütün badem yüzeyini kaplayabilirler. Tıbbi spatula ile çıkarılması kan izleri olmayan bir süreçtir.

Doğru teşhisi koymak ve yeterli tedaviyi atamak için sadece doktor yapabilir! Bununla birlikte, bu iki akut bademcik iltihabı tedavisi benzer olsa da, bağımsız bir tanıya izin verilmez! Kontrolsüz ilaçların, özellikle de geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerinin alınması kesinlikle yasaktır!

Özelliğe göre gruplandırma

Farklı hastalık türleri olan hastalar

Angina işaretlerle olabilir:

 • stafilokok, pnömokok, streptokokların neden olduğu bakteriyel;
 • virüs (adenovirüsler, herpesvirüsler);
 • viral-bakteriyel (bir kerede iki tip patojen temelinde);
 • mantar (ribotrihoz ve kandidiyaz) esas olarak çocuklarda görülür;
 • parazitik: patojenler - ağız boşluğunun amip;
 • Simanovsky-Plaut-Vincent: Gelişme, ağız boşluğunun koşullu patojen mikroflorasından kaynaklanır.

Hastalığın şiddeti ve badem değişikliklerinin doğası gereği, anjin birincil, ikincil, spesifik olarak sınıflandırılır.

 • Birinciye, lezyon farenksin lenfadenoid halkasını aldığında, catarrhal, foliküler, lacunar, flegmon formları içerir.
 • İkincil hastalıklar OI (kızıl, grip, kızamık) ve kan hastalıklarının (lösemi, aleukia) arka planında ortaya çıkar.
 • Spesifik: mantar anjinası ve hastalık Simanovsky-Plaut-Vincent.

İçeriğe geri dön

Tedaviye nasıl başlanır?

Hasta bir doktor tarafından muayene edilmelidir: sadece bir uzman anjin tipini belirleyebilir ve uygun tedaviyi reçete edebilir. Hasta bol miktarda sıcak içecek (süt, limonlu çay) ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Ağız boşluğu daha sık durulanır, bu sırada zararlı mikroplar yıkanır. Etkili durulama tuzlu su çözeltisi, antimikrobiyal preparatlar için: furatsilin, rivanol. Ayrıca anti-inflamatuar ilaçlar: sebidin, inhalipt, anti-angina.

Isıyı düşürmek ve durumu iyileştirmek için, antipiretik, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri olan ilaçları almalısınız - analjezikler. Genellikle doktorlar antibiyotikleri reçete eder, kişiyi aldıktan sonra artık bulaşıcı değildir. Tedavinin etkili olabilmesi için, doktorun atayacağı tedavi sürecinin tamamlanması gerekmektedir.

Hastalık tam salındığında, ona eşlik eden tüm belirtiler açıkça belirgindir. Soru genellikle ortaya çıktığında, ortalamada kaç gün anjin sıkıntısı çekiyorsa, kesin olarak şunu söyleyebiliriz: yaklaşık bir hafta. Hasta bir kişinin sıcaklığı aynı süre dayanabilir. 4 gün içinde baş ağrısı gitti.

Bir kaynatma ile durulama boğaz ağrısı rahatlatır

Angina apse, menenjit, sepsis, enfeksiyöz toksik şok ile komplike olabileceği için tehlikeli bir hastalıktır. Muhtemelen romatizmal ateşin gelişimi - glomerülonefrit. Bazı insanlar bakterilerle enfekte olurlar, ancak semptomlarla karşılaşmazlar, fakat bunlar enfeksiyon taşıyıcılarıdır!

Halk ilaçları ve önleme tedavisi

 • Sarımsak. Bir sarımsakın dişleri kesilir ve bir tavaya konur, bir litre su dökülür, ateşe verilir. Su kaynadığında, içine 1 çay kaşığı soda yiyin. Durumu rahatlatmak için inhalasyon solüsyonu ile yapın.
 • Güçlü çay. Demleyin, soğutun ve 1 kaşık tuz ekleyin. Sıklıkla bu solüsyonla ağzı çalkalayın.
 • Limon. Hastalığın ilk aşamasında, limon çok yardımcı olur. Narenciye alın, yıkayın ve ikiye bölün. Bir yarım çiğnemek, lezzetle birlikte kullanın. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek için 2 saat sonra prosedürü tekrarlayın. Limonu sitrik asitle (% 30 çözelti) değiştirebilirsiniz.

Yan komplikasyonlar olmadan zamanında tedavi, genellikle kaç insanın anjinadan muzdarip olduğunu etkiler. Hastalığı önlemek için, kişisel hijyen kurallarına uymalısınız, bu sayede enfeksiyon oluşumunu engelleyebilirsiniz. Vücuda, bakterilere ve zararlı etkilere karşı mikroplara karşı dirençli olması, bu maddenin temperlenmesi ve vitaminler, lifler, karbonhidratlar bakımından zengin sağlıklı gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir. Larinks, lingual ve nazofarengeal bölgeleri etkiler. Hastalığa virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bir kişi bu hastalığa yakalanırsa, o zaman bulaşıcı olur. Bu nedenle sağlıklı insanlardan izole edilmelidir. Hastalığı ortadan kaldırmak için, anjina ile ne kadar tedavi edildiğini ve ne tür ilaçlar almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Angina belirtileri

Mikroplar insan vücuduna girdiğinde, ilk belirtiler on iki saat sonra ortaya çıkar.

 • Genel halsizlik.
 • Titreme.
 • Kafasındaki acı hissi.
 • Uyuşukluk.

Yaklaşık bir gün sonra hastalık akut bir dönem geçirir ve aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.

 • Boğazda keskin ağrı.
 • Yuturken ağrılı bir his.
 • Vücut ısısını otuz dokuz dereceye kadar yükseltin.
 • Kas ve eklemlerde ağrıların görülmesi.
 • Artan baş ağrısı.
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
 • Bademcik ve dil alanında kırmızımsı kemerin saptanması.
 • Bademcik formasyonların bademcikler üzerinde görünümü.

Angina'nın seyri

Soruyu cevaplamak için, kaç tane anginadan muzdarip olursa, ne tür bir akışın olduğunu anlamak önemlidir. Pratikte, üç ana dönemi ayırt etmek gelenekseldir.

 1. Prodrom. Bu aşamada, çeşitli bakteriler, boğazın mukoza zarında aktif olarak çoğalırlar. Sürenin süresi on iki saatten üç güne kadardır. Hasta zayıflık ve ilgisizlik gelişebilir. Bazı durumlarda, bir ürperti var. Hastanın iyi bir bağışıklık koruması varsa, hastalık o kadar parlak akmaz.
 2. Keskin. Semptom üç gün sonra ortaya çıkar. Sıcaklığın artması, boğazda güçlü ağrılı duyular, halsizlik, bedenin zehirlenmesi ile karakterizedir.
 3. Üçüncü aşama. Enflamatuar süreç yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu aşamada anjin süresi üç ila yedi gündür. Hastalığın kaç gün sürdüğü, zamanında tedaviye ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

Yetişkinlerde Angina


İnsanların boğaz ağrısından kaç gün geçirdiklerini anlamak için, bu hastalığın ana tiplerini dikkate almaya değer. Aşağıdaki formları içerir.

 1. Catarrhal formu. Bu tip, ağız boşluğunda mukoza zarlarının kızarması ile karakterizedir. Bademciklerin büyüklüğünde bir artış var. Anjina catarrhal tipinin süresi üç ila beş gündür. Hastalığın catarrhal formu, en hafif anjina türüdür. Hasta doktorun tüm önerilerine uyuyorsa, başka bir formda olmayacaktır.
 2. Foliküler form. Bu tip yetişkinlerde angina beş ila yedi gün sürer.
 3. Lacunar formu. Bu hastalık türü ağırlaşır, bu da hastalığın devam etmesine ve yedi gün daha devam etmesine neden olur.
 4. Herpetik form. Hastalık herpes virüsünden kaynaklanır. Hasta zamanında antiviral tedaviye başlarsa, anjina dört ila beş gün sonra geçer.
 5. Ülseratif-nekrotik ve phlegmonous form. Bu boğaz ağrısı türleri en ağır olarak kabul edilir. Böyle bir hastalık kaç gün tedavi edilirse, ortaya çıkan komplikasyonlara bağlıdır.

Semptomlar zaten solmuş olsa bile, yetişkinlerde tedavi kursu en az on gün sürmelidir. İlaç tedavisi, antibiyotiklerin, antiviral ajanların, immün uyarıcı ilaçların ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

Ek bir tedavi olarak, çeşitli şifalı otlar, antiseptik solüsyonlar ile boğazın durulanması tavsiye edilir. Ayrıca tüm zararlı maddeler ve mikropların bu şekilde dışarı çıkması için çok fazla sıvı almanız gerekir.

Yetişkinler birkaç gün boyunca katı yatak istirahatini gözlemlemelidir. Bu koşul karşılanmazsa, hasta komplikasyon yaşayabilir.

Çocuklarda angina akışı

Üç ila on yaş arasındaki çocuklar arasında, bu hastalık yaygın kabul edilir. Mesele şu ki, çocukların bağışıklık sistemi hâlâ kusurludur ve çeşitli virüslerin ve mikropların penetrasyonuna karşı kolayca savunmasızdır. Çocuklarda angina, yetişkinlere göre çok daha şiddetlidir. Kırk dereceye kadar ateş, boğazda kuvvetli ağrı ve dil ve bademciklerdeki beyaz kaplama şeklinde belirtiler vardır.

Bir doktora giderken, ebeveynler çocuklarda ne kadar angina sürdüğü sorusuyla daha çok ilgilenmektedir. Çoğunlukla çocukluk döneminde, hastalığın akıntılı türü hızla lacunar veya foliküler forma akar. Akımın şiddetli doğası genellikle, vücudun güçlü bir zehirlenmesi ve sıcaklıkta bir artış eşlik eden bir lacunar formu olarak kabul edilir. Bu semptomatoloji yedi güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina ile sadece kırmızı boğaz görülür. Uygun önlemler alınırsa, hastalık üç gün geçer.

Akut aşamadaki anjinin, herkesin bağışıklık fonksiyonunda bir azalma ile kendini göstereceği kronik bademcik iltihabına gidebileceğini belirtmek gerekir. Bunun olmasını önlemek için, tüm çabalar hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yöneltilmelidir. Bu, ilaçları almayı, uzun süreli vitamin tedavisini ve kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonu için yardımcı olacaktır. Bir çocuğun anjina tezahürü dişler veya böbrek hastalıkları üzerinde çürük oluşumlara yol açabilir. İyileşme döneminden sonra sertleştirme prosedürlerinin yapılması ve daha sık yürümesi tavsiye edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Anjina ile ne kadar süre tedavi edilir, semptomların ortaya çıkışına ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Diğer herhangi bir hastalık gibi, angina da bir ila beş gün süren bir kuluçka dönemi ile başlar. Şu anda, semptomatoloji hissedilmeyebilir.

Sonraki sekiz gün boyunca pürülan anjina belirgin semptomlarla kendini gösterir.Bunun sonucunda, pratikte iki ana dönemi ayırt etmek alışılmış bir durumdur.

 1. Keskin bir dönem. Bu aşamada, orada:
  şiddetli hastalık;
  sıcaklıkta kırk derece artış;
  Bir organizma zehirlenmesinin belirtileri;
  Boğazda güçlü ve keskin ağrı.

İlk günden itibaren bademcikler ve dil üzerinde püstüller oluşmaya başlar. Onların şekli ve rengi hastalığın türüne bağlıdır. Bu sürenin süresi üç ila beş gündür. Sahnenin ucu, püstüllerin kendiliğinden bir diseksiyonudır.

 • Kurtarma süresi. Bu aşamanın süresi dört ila yedi gündür. Püstüller yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve erozyonlar yerlerinde görünür. Enflamatuar süreç azalır ve hastanın durumu normale döner.
 • Pürülan anjinin nasıl geçeceği, doğrudan vücudun genel durumuna ve bağışıklık fonksiyonuna bağlıdır.

  Anjin ile benzer hastalıklar

  Bazı durumlarda pürülan anjinin diğer hastalıklar ile karıştırılması çok kolaydır. Onların süresi boğaz ağrısı süresinden önemli ölçüde farklıdır. Buraya dahil et.

  • Enfeksiyöz formun mononükleozisi. Hastalığın akut seyri iki ila üç hafta devam eder. Bu durumda, plak birkaç gün sürebilir.
  • Faringomikoz. Hastalık birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Bu durumda anginayı doğru teşhis etmek önemlidir. Tedavi tedavisi, antibiyotikler ile farenggicosis ortadan kaldırmayı hedefliyorsa, o zaman hastanın durumu daha da kötüleşecektir. Bu hastalığa mantar enfeksiyonu neden olur, bu nedenle farinkste bakteriler inhibe olduğunda, çoğalmada daha aktif hale gelirler.
  • Gerpangin'e. Bu hastalıktaki erüpsiyonlar genellikle anjina ile püstüller ile karıştırılır. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür. Herpengine tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tedavi süreci antiviral ve anti-inflamatuar tedavidir.

  Ayrıca, anjin kızamık veya difteri ile karıştırılabilir. Bu hastalıklar tehlikeli kabul edilir ve ölüme yol açabilir.
  Anjinadan ne kadar zaman geçtikten sonra, semptomlara ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Pürülan boğazdan kurtulmak için antibiyotik kullanmanız gerektiğine dikkat edilmelidir. Hastalık beş ila yedi gün kadar erken sürebilir, ancak antibiyotik alımı, enfeksiyonu baskılamak ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için on günden az sürmez.

  Boğaz ağrısı olan çocuk sayısı

  Ne kadar sürer ve nasıl tedavi edilir?

  • Angina akışının periyotları
  • Boğaz ağrısı yetişkinlerde ne kadar tedavi edilir?
  • Çocuklarda anjinin zamanlaması

  Birçoğu anjina teşhisi ile ilgilenir, bu hastalık ne kadar sürer, ama hepsi tedavi şekli ve türüne bağlıdır, bu yüzden kesin bir cevap yoktur.

  Bildiğiniz gibi, anjin, aşağıdaki semptomların eşlik ettiği enfeksiyöz bir hastalıktır:

  • boğaz ağrısı;
  • yüksek sıcaklık;
  • bademciklerin daha sonra beyaz lekelerin ortaya çıkmasıyla kızarması;
  • bademciklerin büyütülmesi.

  Angina'nın iki şekli vardır - hafif ve ağır. İlk durumda hastalık, soğuk algınlığına benzer semptomlarla sınırlıdır ve uygun tedavi ile hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağrısız bir şekilde geçer. Nezle ile enfeksiyon olasılığını önlemek için, kişi kişisel hijyen kurallarına uymalı, koruyucu önlemler almalı, bağışıklığı düzenli olarak güçlendirmelidir. Çocuklar özellikle bu hastalığa eğilimlidir: soğuk dondurma, soğuk ve yağışlı havalarda şapkasız yürüyüş, düzenli olarak ıslak ayaklar. Hastalığı önlemek için, yetişkinler çocuklarını izlemelidir.

  Angina akışının periyotları

  Anginadan kaç kişi acı çekiyor? Genel olarak, anjinin seyri üç döneme ayrılabilir.

  Birinci dönem - prodromal. Boğazın mukoza zarında farklı bakteri türlerinin aktive olmaya başlamasıyla karakterizedir. Bu işlem ortalama 12 saatten üç güne kadar sürer. Hasta periyodik zayıflık ve ilgisizliğin yanı sıra kısa süreli bir ürperti hisseder. Güçlü bağışıklığı olan bir kişide, bu aşamadaki hastalık daha az semptomatiktir.

  İkincisi akut bir dönemdir. Yaklaşık üç gün sonra başlar, yükselen bir sıcaklık ile karakterizedir, boğazda ağrıyı büyük ölçüde tahriş eder, tam bir zayıflık vardır, kalan semptomlar zehirlenme belirtileriyle çakışır. Bir ateş gelişebilir, bu aşama bir hafta sürebilir, ancak bazı boğaz ağrısı formları çok daha kısa bir sürede geçer.

  Üçüncü periyot inflamasyonun kesilmesidir. Akut aşamadan sonra başlar ve 3 gün ila bir hafta sürer, ancak bazen daha fazla olması ile karakterizedir. Sağlıklı bir sağlık durumunu yeniden sağlama sürecinin süresi büyük ölçüde koruyucu kuvvetlere ve tedavinin ana yolundan sonra kullanılan tedavi yöntemlerine bağlıdır.

  Erişkinlerde anjinin semptomları, hastalığın biçimine, buna neden olan bakterilere ve insan bağışıklığına bağlı olarak devam eder. Yetişkinlerin çocuklardan daha fazla korunmuş bağışıklığa sahip olmasına rağmen, hala ciddi bir boğaz ağrısı şeklinde olabilirler.

  İçeriğe geri dön

  Erişkinlerde hastalığın seyri hakkında bir fikir sahibi olmak için, anjina türlerini düşünün.

  Birincisi: catarrhal. Mukus tabakasının kızarması, bademciklerin büyüklüğünde hafif bir artış ile karakterize edilir, kurs süresi 3 ila 5 gündür. Bu durumun en hafif anjin tipi olduğu unutulmamalıdır, eğer bir kişi bir sonraki aşamaya geçişi önlemek için gerekli önlemleri gözlemliyorsa öyle kalır.

  İkinci tip folikülerdir. Percolasyon süresi yaklaşık 6 gündür.

  Üçüncü tür lacunar. Hastalık şiddetli formlar alır, yaklaşık 7 gün sürer.

  Dördüncü tip herpetiktir. Antiviral tedavi kullanıyorsanız, zamanlama 5 gün ile sınırlı olacaktır, herpes virüsü neden olur.

  Beşinci tip ülseratif ve nekrotik ve flegmonözdür. Bu belki de anjin en ciddi formudur terimi akışı - bir kaç hafta, hastalığın en sonra çürüme, ardından yeni bir güçle ağırlaştırılmış komplikasyonlar eşlik eder. İnflamatuar süreç doğuştan oluşur.

  Daha önce de belirtildiği gibi, hastalığın zamanlaması tedavi yöntemlerine bağlıdır, 5-10 günlük bir antibiyotik tedavisinin yanı sıra çeşitli yollarla tedaviye ek olarak kullanılması düşünülmelidir.

  Enflamatuar süreçlerle mücadele eden bitkilerden ve antiseptik solüsyonlardan hazırlanan şifalarla boğaz ağrısını durulayın. Bu enflamatuar sürecin yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacaktır.

  Mümkün olduğunca çok sıvı kullanın. Vücuttan çıkan nem ile birlikte, zararlı bakterilerin neden olduğu toksinler salınır.

  Katı yatak istirahatine dikkat edin. Angina ile sadece boğaz ve bademcikler etkilenmez, aynı zamanda kalp de etkilenebilir. Bu nedenle, değişik derecelerde ve formlarda komplikasyonları önlemek için yatak istirahatine uyulması tavsiye edilir.

  Gıda kolayca sindirilebilir olmalı ve birçok vitamin içermelidir. Hastalık tarafından zayıflatılmış olan vücudun vitaminlere ihtiyacı vardır, sindirilebilir yiyecekler sadece hastalıklarla savaşmak için gerekli güçleri alır.

  Bitki bazında oluşturulan immünomodülatörleri alın. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastanın iyileşmesini mümkün olan en kısa sürede destekler.

  İçeriğe geri dön

  Pediyatrik anjin oldukça yaygın bir olgudur. Riskli bölgede 3 ila 10 yaş arası çocuklar, yani çocuğun çocuk kurumlarını ziyaret etmeye başladığı yaşta, bulaşıcı etkenlerle karşı karşıya. Çocukların bağışıklığı genellikle enfeksiyonla baş edemez ve çocuk hastalanır. Çocuklukta bulaşıcı hastalıkların yetişkinlerden birkaç kez daha sık ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

  Çocukluk anjinalarının zamanlaması meselesi genellikle ebeveynleri endişelendirmektedir, çünkü bir çocuk hastalık sırasında yemek yemeyi reddederken, sıcaklığı daha şiddetli anjinalarla 40 ° ulaşabilir, vücudun zehirlenmesi belirtileri vardır. Akciğerin 3 gün içinde geçerken, hastalığın şiddetli şekilleri yaklaşık 7 gün sürebilir.

  Çocukluk anjina tedavisi zamanında yapılmalıdır, hastalığın ihmalinde olduğu gibi, sadece boğaz ve bademcikler değil, böbrek ve kalpte de komplikasyonlar mümkündür. Bu, çocuğun çeşitli patolojilerin gelişimine yol açacaktır.

  Bu nedenle, anjina, belirgin temporal akış sınırlarına sahip olmayan tehlikeli bir enfeksiyöz hastalıktır. Tabii ki erken bir aşamada hastalığı olan kavga, eğer anjin oluşumu daha kolay ve kısa vadeli olacak ve tedavi sermek durumunda, ciddi komplikasyonlar, ama diğer organlarda, özellikle de karaciğer ve kalbin patoloji sadece alabilirsiniz.

  Angina, kuralın “tedaviden daha kolay önlemenin” mümkün olduğu bir hastalıktır, bu yüzden hastalanmamak için önerileri takip etmek faydalı olacaktır.

  Soğuk içecekler tarafından taşınmayın ve taslaklarda bulunmayın. Ellerinizi düzenli aralıklarla yıkayın. Zaman zaman bir ankete katılın. Hastalığın ilk semptomları hemen bir doktora başvurduğunda, kendi kendine ilaç verme.

  1 oy, ortalama: 5,00 / 5 Yükleme.

  Boğaz ağrısı kaç kişi: yetişkinlerde ve çocuklarda süre

  Angina, bir mantar, virüs veya bakterinin neden olduğu bademciklerin akut bir hastalığıdır. Palatine bademcikler, nazofarenks ve larinks bölgesinde ağrılı duyular, vücut ısısında artış ve oral kavite ve lenfoid dokuların mukoza zarlarında pürülan birikimin ortaya çıkmasıyla ifade edilir. Anginadan kaç kişi acı çekiyorsa, tüm insanları endişelendiren bir soru. Sonuçta, bu hastalık çok hoş değildir, bazı formlar çok zordur.

  Hastalığın başlangıcında hasta boğazda rahatsızlık hisseder, sıvı bile yutmak için ağrılı hale gelir, sonra sıcaklık yükselir ve sürekli olarak durur. Angina çok hızlı, sadece beyaz bir çiçek ile kaplı kırmızı boğaz için beş saat yetişir.

  Tedavi süresi ve yetişkinler için iyileşme süresi hastanın hangi önlemleri aldığı ve tedavi için aldıkları araçların ne kadar etkili olduğuna bağlıdır. Hızlı tedavi sadece güçlü bağışıklığı olan yetişkinler içindir.

  İlk belirtiler ortaya çıktığında, insanlar genellikle anjinadan ne kadar acı çekildiğini ve ihmal edilmiş vakalarda hangi komplikasyonların meydana gelebileceğini düşünür.

  İnkübasyon periyodunun zamanlaması ve anjin tedavisinin süresi aşağıdaki ana faktörlere bağlıdır:

  • hızlı bir şekilde teslim edilen analiz;
  • reçeteli tedaviye bağlılık;
  • En etkili ve modern ilaçların kullanımı;
  • doktor tarafından reçete edilen rejime uyum.

  Türlere bağlı olarak tedavi süresi

  Boğazın ne kadar sürede ağrılacağı, hastalığın karmaşıklığına bağlıdır. Son on yılda, en yaygın anjina türleri:

  Bizim okuyucularımız tavsiye! MOBROT'un arıtılması ve bertarafı için okuyucularımız MOBILE'in doğal çözümünü başarıyla kullanıyorlar. Hastalığa mümkün olduğunca etkili bir şekilde mücadele edecek şekilde karıştırılmış, sadece bitkilere dayanan% 100 doğal bir ilaçtır. Ürün, öksürüğü kısa sürede ve bir kez ve herkes için hızlı ve etkili bir şekilde yenmeye yardımcı olacaktır. İlaç sadece bitkilerden oluştuğu için herhangi bir yan etkisi yoktur. Basınç ve kalp atış hızını etkilemez. Balgamdan kurtulun. "

  • Mavi dil;
  • foliküler;
  • laküner;
  • Herpes simplex;
  • phlegmonous, fibrinous.

  Catarrhal formunun süresi en küçük - en fazla beş gündür. Boğazda terleme ile başlar, mukus bademcikler kırmızımsı bir renk alır ve hafifçe şişer. Sıcaklık genellikle sadece bir gün sürer. Zamanında ve uygun tedavi ile, böyle bir boğaz ağrısı zaten üçüncü günde.

  Catarrhal tipinin komplikasyonu foliküler formudur. Ortalama beş ila altı gün sürer. Çoğunlukla, çocuklar bundan muzdariptir, çünkü bağışıklıkları henüz yeterince güçlü değildir. Yetişkinlerde foliküler anjin daha az görülür ve hızlı bir şekilde geçer.

  Hastalığın ana semptomu, titreme ve ateşin eşlik ettiği yüksek bir sıcaklıktır (39 derece, stabil bir şekilde tutulur). Foliküler lezyonlar olmaksızın bademciklerin yüzeyi tekrar pürüzsüz hale gelene kadar sıcaklık korunur.

  Dışarıdan, foliküler anjin, palatine bademciklerin tüm yüzeyinde küçük pürülan vesiküllerin ortaya çıkmasında kendini gösterir. Hızlı bir şekilde boğaz tedavisi için tıbbi ürünlerin içeri alınması ve özel çözümlerle boğazın lokal tedavisi gibi karmaşık yaklaşımlar mümkündür.

  Lacunar angina beş ila sekiz gün sürer. Semptomları aynı anda ve çok hızlı bir şekilde gelişir. Beyaz bir sıvı ile foliküller yerine bademciklerde gevşek sarımsı bir film kaplaması görülür. Yetişkinlerde ve çocuklarda iştah kaybolur, genel bir incelik vardır. Kan analizi, lökositlerin artışı ile değişir ve idrarda bir protein vardır. Plak uzun sürmez, ancak uzmanı sürekli izlemek gereklidir.

  Herpetik angina beş gün sonra ortaya çıkar, ancak tedavisi için Herpes virüsü için özel olarak ilaçları içeren alternatif bir kurs gerektirir. Hastanın boğazı sulu kabarcıklarla kaplıdır. Semptom uzun bir süre sürer ve sonunda faul hale gelebilir, daha karmaşık - balgam formuna girebilir.

  Phlegmous angina çok uzun sürüyor. Bir veya iki bademcik üzerinde büyük bir iltihaplı apse olarak ortaya çıkar. Hastalığın eşlik etmesi aynı zamanda yüksek bir sıcaklık artışıdır (40 dereceye kadar). Yetişkinler bile bu boğaz ağrısını acı verici ve ağır bir şekilde tolere ederler. Apse semptomlarının açılmasından bir gün sonra daha az görünür ve beş gün sonra tam bir iyileşme olur.

  Reflü bademcik iltihabı, dokuların nekrotik bir lezyondur, bu nedenle semptomlar, ağız boşluğundaki mukoza zarının son restorasyonundan çok önce kendilerini gösterir. Çoğunlukla, kronik bir hastalık haline gelir, bu nedenle hastalar anjinin önlenmesine özellikle dikkat etmeleri şiddetle tavsiye edilir.

  Hastalığın herhangi bir formu, hızlı bir şekilde geçip geçmediği, komplikasyonları için tehlikelidir. Semptomların kaybolmasından birkaç gün sonra ilacı almayı bırakmak yerine bu enfeksiyonu sonlandırmak çok önemlidir. Hastanın zaten boğaz ağrısı olmasa bile, antibiyotik tedavisinin seyri tamamen tamamlanmalıdır.

  Angina yetişkinlerde kaç gün bekler?

  Angina bademciklerin lenfoid dokusunun enfekte olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Anjina patogenezinin kalbinde aşağıdakiler ile akut inflamasyon yatıyor:

  • boğazda ağrı;
  • iltihaplı dokuların şişmesi;
  • sinek-eksüda oluşumu;
  • Vücudun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini sağlayan fizyolojik reaksiyonlar (ateş, vazodilatasyon, kan dolaşımının hızlanması, iltihapta spesifik mediatörlerin salınımı, lökositlerin tutulumu).

  Angina sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de şiddetlidir. Hasta ağrı, ateş, halsizlik muzdarip. Elbette, yoldan çıkıyor. Angina da oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

  Başkalarının enfeksiyonunu önlemek ve komplikasyon riskini en aza indirmek için, boğaz ağrısı tedavisi yatakta (evde veya hastanede) yapılmalıdır.

  Bununla birlikte, modern insanlar öfkeli bir ritim içinde yaşamakta ve çoğu zaman uzun bir süredir hasta olmayı göze alamazlar. Bu yüzden, bir yetişkinin boğazının kaç gün sürdüğü sorusu, her zaman olduğu kadar alakalı. Ne kadar angina geçtiğine bağlı olarak, bir kişi yaşamın alışkanlık yoluna ne kadar çabuk döneceğini planlar. Ek olarak, anjina ile iyileşme zamanlaması, hastalık izninin süresini belirler.

  Hastalığın evreleri ve süresi

  Anjina'nın klinik tablosu, hastalığın süresini belirleyen çeşitli aşamalarda gelişir:

  1. Kuluçka dönemi, enfeksiyon anından hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasına kadar geçen zamandır. Bu süre gizli olarak da adlandırılır, çünkü sadece kan testlerindeki değişikliklere göre değerlendirilebilir. Dışa doğru, enfeksiyon belirtileri tespit edilemez.
  1. Boğaz ağrısı enfeksiyonu havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

  İnkübasyon süresinin süresi, enfekte kişinin sağlık durumunun yanı sıra enfeksiyonun etken madde tipine göre belirlenir. Örneğin, bademcik iltihabına neden olan adenovirüs (yani bademcik iltihabı) uzun bir inkübasyon süresine sahiptir - 10 güne kadar. Herpesvirüsler, incl. sitomegalovirüs, yıllardır vücutta olabilir ve hastalık sadece belirli koşullar altında, örneğin bağışıklığın azalmasıyla meydana gelebilir. SARS'nin çoğunluğu 1-4 gün boyunca tonsillite neden olur. Bakteriyel bademcik iltihabı için de, 1-4 gün içinde gelişir, ancak 14 gün boyunca gizlice akabilir.

  1. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, ilk semptomların ortaya çıkmasıdır.

  Klinik resmin hızlı gelişimi ile karakterize anjin için.

  Başlangıç ​​aşaması pratik olarak yoktur: 1-4 saat içinde ilk semptomlar yoğunlaşır ve zirveye ulaşır. İlk olarak, hasta boğazdaki rahatsızlıktan endişe duyuyor ve akut ağrıya hızla akıyor. Vücut ısısı birkaç saat boyunca normalden yükseğe doğru yükselir (38-39 ° C). Hasta ağır zayıflık ve yorgunluk ile üstesinden gelir.

  1. Plato veya boğaz ağrısının yüksekliği, bir kişinin hastalık durumunda olduğu periyottur, ancak belirtileri ilerlemez. Bu durumda, anjinin klinik resmi tam olarak ifade edilir - vücut ısısı yüksektir, bademcikler genişler, bir dokunuşla örtülür, yutulduğunda, boğazdaki ağrı daha da kötüleşir. Semptomatik tedavi, bu semptomları hafifletir, ancak enfeksiyonun yok edilmemesi nedeniyle uzun sürmez. Bu evre 3-5 gün sürer (komplikasyon yokluğunda).
  2. Kurtarma - semptomların şiddetinde bir düşüş süresi ve normal yaşamı geri yükleme. Kurtarmak doğru ve yanlış olabilir. Gerçek bir iyileşme ile, iyilik halindeki iyileşme, bulaşıcı odağın tahrip edilmesinden ve eğer yanlış ise, ilaçların geçici etkisinden kaynaklanır. antibiyotik çekerken Yani, hasta tedavisinin sadece 2-3 gün içinde önemli bir gelişme fark eder, ancak enfeksiyon mağlup olduğu anlamına gelmez - onun imha genellikle 10 gün, tam kursu gerekli tamamlayın.

  Angina kaç gün devam ediyor? Yukarıdakilere dayanarak, anjina ile enfeksiyöz sürecin 5-14 gün (bazen daha uzun) sürdüğü sonucuna varabiliriz, ancak hastalığın semptomları 3-10 gün içinde gözlemlenebilir.

  Hastalığın nedensel etkisine bağlı olarak, kaç yetişkinin boğaz ağrısı geçirdiğini daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  Viral bademcik iltihabı süresi

  Angina virüslerden ne kadar hızlı etkilenir? Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının diğer varyantları gibi (ARVI), viral bademcik iltihabı hastayı 3-7 gün için endişelendirmektedir. Böyle bir bademcik iltihabı tedavisi, bir antibiyotiğin kullanımını içermez ve lokal etki gösteren antiseptik ilaçların kullanımına dayanır. Boğazın durulanması, bademciklerin sulanması, pastillerin ve tabletlerin emilimi, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar 4-7 gün boyunca günde birkaç kez yapılır.

  Viral bademcik lokal tedavisi, hastalığın süresini azaltmak, ancak sağlığı geliştirir ve enfekte bademcikler, ağız boşluğu ve (streptokoklar dahil) yutak patojenik mikroflora ikincil enfeksiyon önler.

  Viral bademcik iltihabının bakteriden ayırt edilmesinin dışsal belirtilerinin çok problemli olduğunu belirtmek gerekir. Bazen streptokok enfeksiyonu kolayca gelişir, taklit ARVI; Aynı zamanda, adenovirüs enfeksiyonu 10 günden fazla şiddetli ve rahatsız edici olabilir. hekim katılıyor hastasını muayene ve bakteriyel enfeksiyonun varlığını onaylamak ya da reddetmek analiz için gönderir Bakteriyolojik ekmeler, titre ASO, CBC ve diğerleri -. Doğru tedavinin seçimi için tam olarak ve bunu yapmak için olası etkeni tanımlamak için gerekli olan, belirli laboratuvar testleri geçmelidir.

  süre

  Bıldırcınların bakteriyel bir enfeksiyonunun neden olduğu bir anjinaya ne kadar var? Bakteriyel bademcik iltihabı (esas olarak streptokokal etiyoloji) daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar ve daha uzun süre dayanabilir.

  Uygun anjin tedavisi ile, vücut ısısı 2-4 gün içinde normale dönecektir. Aynı zamanda diğer zehirlenme belirtileri ortadan kalkar - mide bulantısı, baş ağrısı vb. Boğaz ağrısı ne kadar sürer? Boğazdaki ağrı 5-7 gün boyunca gerçekleşir. Tam iyileşme 7-10 gün içinde (seçilen antibiyotiğe bağlı olarak) elde edilir.

  Antibiyotik tedavisinin yokluğunda streptokok enfeksiyonu seyrini tahmin etmek imkansızdır. Streptokok enfeksiyonu kronik olabilir - bu durumda, periyodik olarak angina nüksleri ve yıllar içinde durur. Tüm bu zaman bademcikler içinde bağışıklık sistemini etkileyen streptokoklar vardır.

  İmmün hücrelerin streptokoklarla uzun süreli temasının sonucu olarak, bir otoimmün reaksiyon, streptokoklara benzer yapıdaki kendi proteinlerinin tahrip olmasını sağlar.

  Çapraz reaksiyon, kalp kapakçıkları, eklemler ve pelvis böbrekleri - streptokok gibi çok sayıda protein içeren dokularda hasara neden olur. Angina'nın en tehlikeli komplikasyonlarından biri budur - romatizma.

  Tedavinin hastalık süresi üzerine etkisi

  Uygun tedavinin zamanında başlatılması, anjinayı mümkün olan en kısa sürede tedavi edebilir. Bir viral enfeksiyon için 5-7 gün, bir bakteriyel enfeksiyon için - 5-10. Kronik tonsilliti tedavi etmek için 10-14 gün süren antibiyotik tedavisine ihtiyaç vardır.

  Tedavi hastalığın seyrini hızlandırır mı? Çalışmalar bazı hastalarda tedavi olmadığında, hastalığın semptomlarının 5-14 gün içinde ortadan kalktığını göstermiştir. tedavi gören hastalarda olduğu gibi aynı zamanda. Bu, bağışıklık sisteminin, enfeksiyonun etken maddesine karşı aktivitesinden kaynaklanır. Bu durumda, önemli sayıda hasta, tıbbi müdahale olmaksızın hastalığı yenemedi. Bu nedenle, viral bademcik iltihabı olan ve tedaviyi reddeden hastalar, genellikle komplikasyonlardan muzdariptirler - enfeksiyonun yakınlardaki solunum organlarına yayılması. Çoğunlukla viral bademcik iltihabına karşı bakteriyel gelişir.

  Bakteriyel boğaz ağrısının yokluğu daha ciddi komplikasyonlarla doludur. Yani, streptococcal angina aşağıdaki gibi koşullara yol açabilir:

  • romatizma;
  • bademcik sepsisi;
  • peritonsillar apse (bademciklerin etrafında mukoza zarını etkileyen pürülan bir komplikasyon);
  • orta kulak iltihabı;
  • sinüzit;
  • menenjit;
  • akciğer iltihabı;
  • pürülan farenjit.

  Bademciklerin solucanlarında kalan Pus, mantar enfeksiyonları oluşturabilir. Bu tür oluşumlar kronik bademcik iltihabının ana nedenidir.

  Böylece tedavi iyileşme süresini kısaltmaz, hoş olmayan semptomları azaltır ve bazıları ölümcül olan komplikasyonların gelişmesini engeller.

  Yazar: Tsiklauri Oksana

  Angina'dan ne kadar acı çekiyor?

  Tonsillit, bir kural olarak, bir virüs veya bakterinin neden olduğu, bademciklerin iltihaplanmasına neden olan, hastalığa bir ateşin eşlik edebileceği ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır.

  Tehlikelidir çünkü gecikmiş tedavi ile daha ağır bir formda gelişebilir. Hastalığı ortadan kaldırmak için antibakteriyel ilaçlar almalı ve yatak istirahatine uymalıdır.

  Angina'nın ne kadar komplike olduğuyla ilgili soruya cevap vermek imkansızdır, çünkü organizma farklıdır, bu yüzden bağışıklığın ne kadar dirençli olacağını tahmin etmek imkansızdır.

  Birisi bir hafta içinde virüsle baş edebilir ve birinin daha uzun süre tedavi edilmesi gerekir.

  Ne bademcik iltihabı görünümünü kışkırtır

  Çoğu angina nedeniyle oluşur:

  1. Stafilokok ve streptokoklar. Bu bakteriler vücutta ve uygun koşullar altında, örneğin yüksek sıcaklıklarda veya şiddetli aşırı soğuma altında sürekli olarak bulunurlar, aktive olurlar ve bir enflamatuar süreç kaynağı haline gelebilirler.

  2. Tonsiller ve bademcikler, virüsün vücuda girmesi nedeniyle sıklıkla iltihaplanır. Viral anjinin tedavi edilmesi biraz daha zordur, kulak ve boğazda komplikasyonlara yol açabilir. Buna ek olarak, genellikle bir haftaya kadar sürebilen yüksek bir sıcaklık eşlik eder.

  3. Hastalık, hasta ile doğrudan temas halinde havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Akrabalarınızdan veya arkadaşlarınızdan biri enfekte olursa, kişi kurtarılana kadar iletişimi en aza indirgemek daha iyidir.

  4. Solunum sürecini bozan hastalıkların varlığı da boğaz ağrısını yakalama şansını artırır (özellikle toz ve duman içeri girerse).

  5. Tonsillit, ağız boşluğundaki enflamatuar süreçlerle provoke edilebilir.

  semptomlar

  Angina birkaç gün içinde gelişir, ilk belirtisi boğazda güçlü bir terlemenin varlığıdır, ki bu sadece zamanla büyür.

  Hızlı bir iyileşme için, uzmanlara hemen danışmak en iyisidir, çünkü kendi kendine tedavi yanlış olabilir, bu da sonunda hastalığın zamanlamasında bir artışa ve olası başka komplikasyonlara yol açacaktır.

  Tonsillit, kronik bir formda gelişebilir. En yaygın belirtiler şunlardır:

  • Özellikle yutulduğunda boğazda keskin ağrı;
  • Sıcaklık artışı;
  • Bademciklerin artması ve kızarması;
  • Baş ağrısı;
  • Bağırsakta olası rahatsızlık;
  • Genel halsizlik.

  Bu belirtiler çok belirgin veya tamamen eksik olabilir. Birçok bakımdan hastalığın derecesine ve neyin sebep olduğuna bağlıdır.

  Hastalığın çeşitleri

  Anginadan kaçının acı çekeceği sorusuna cevap vermek için, hangi hastalık tipinin geçirdiğini bilmek gerekir.

  Çoğu zaman insanlar birincil tipte hastalanırlar - bu en basit biçimdir, bu durumda sadece birkaç gün içinde hastalıktan kurtulabilirsin.

  Sekonder anjinin daha tahammül edilmesi daha zordur, çünkü enfeksiyonun varlığı amigdaladan etkilenir. Bir haftadan fazla tedavi edildi.

  Üçüncü form spesifiktir. Bu durumda hastalığın nedeni çoğu zaman çeşitli mantar enfeksiyonlarıdır.

  Bademcik iltihabı

  Anginadan kaç kişi acı çekiyor? Genel olarak, dönem üç aşamaya ayrılabilir.

  1. Bunlardan ilki sırasında, çeşitli bakteriler mukoza üzerinde birikmeye başlar. Bir gün sonra, hastalanan bir kişi bir ürperti yapabilir ve yorgunluk hissedilir. Bağışıklığı yeterince güçlü olanlar, semptomlar neredeyse hiç hissedilmeyebilir veya zayıf bir şekilde ifade edilebilir. Genellikle bu süre 12 saatten 3 güne kadar sürer.

  2. İkinci aşama dördüncü günde başlar. Kural olarak, şu anda vücut ısısının yükseldiği, boğazda keskin bir ağrı ve ateş sıklıkla görülür. Böyle bir süre, bir haftaya kadar sürer, hastalık formu ile, dönem önemli ölçüde artabilir.

  3. Üçüncü aşamada hastalık yavaşlamaya başlar, kişi yavaş yavaş tekrar kazanır, boğazdaki ağrı belirgin şekilde azalır. Tam bir iyileşme için ne kadar zaman alacak, tahmin etmek neredeyse imkansız.

  Çoğunlukla, bu kişinin ilk sağlığına ve hastalıkla mücadele için reçete edilen ilaçlara bağlıdır.

  Çocuklardan bahsedersek, yetişkinlerden daha ağır bir bademcik iltihabına sahip olduklarına dikkat edilmelidir. Genellikle sıcaklık 40 derecelik bir işarete yükselir. Hastalık süresi bir ay sürebilir.

  süre

  Ne kadar bademcik iltihabı süreceği hakkında bir fikre sahip olmak için, ne tür bir hastalık olduğunu bilmeniz gerekir.

  Catarrhal anjina. Ortalama yaklaşık 5 gündür. Mukoza zarının bu şekilde karakterizasyonu ve bademciklerde hafif bir artış için. En basit olarak kabul edilir ve zamanında tedavi ile bir kişiye ciddi sorunlara yol açamaz.

  Foliküler. Yaklaşık bir hafta.

  Laküner. Belirgin semptomlar, ateş ile karakterizedir. Sıklıkla kaslarda ve kalpte görülen ağrı görülür. Lacunar formunda bademcikler şişer ve yüzeylerinde pürülan bir çökelti oluşur. Yaklaşık bir hafta sürer.

  Herpetik bademcik iltihabı. Bu türlerin çoğu çocuklara özgüdür. Yaygın herpes virüsü neden olur. Bu tür ateş ve ateş için karakteristiktir. Uygun tedavi ile, hastalık 4-5 gün sonra azalır.

  Ülseratif ve nekrotik tonsillit. En tehlikeli hastalık türleri, süre bir aya kadar olabilir. Yutma sürecine akut ağrılı duyular eşlik eder, tükürük salgısı artabilir.

  Vücut ısısı kural olarak normal kalır. Böyle bir hastalığın transferinden sonra, bademciklerin çoğu kez çıkarılması gerekir.

  Angina, başlangıçta kaçınılması gereken bir hastalıktır. Bademcik iltihabında çeşitli biçimler ve türler vardır, bu nedenle boğaz ağrısına sahip olmak için kaç kişinin zor olduğunu söylemek çok zordur.

  Ayrıca antibiyotikli çocukların tedavisi süresince ek materyal:

  Vücuda bu rahatsızlığa tahammül etmek zorunda kalmadı, bazı tavsiyeleri takip etmek en iyisidir. Eğer boğazınız varsa, hemen bir doktora danışın, yemeden önce daima ellerinizi yıkayın ve çok soğuk içeceklerden kaçının.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Angina - gargara nasıl yapılır. Doğru gargara nasıl

  Merhaba sevgili okuyucular. Boğazdaki ağrı her an kesinlikle ortaya çıkabilir, bu nedenle boğaz ağrısına karşı gerekli tüm ilaçları hazırlamak her zaman mümkün olmaz.

  Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

  İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.