Loading

Purulent angina ne kadar sürer?

Pürülan anjina, palatine bademcik iltihabı şeklinde ortaya çıkan ve bunlar üzerinde pürülan ülser (tıkaç) oluşumunda en sık görülen enfeksiyöz hastalıklardan biridir. Bu tür akut bademcik iltihabı en rahatsız edici olarak kabul edilir, pürülan anjinin ne kadar sürdüğü sorusu, her hastayı ilgilendirir.

Hastalığın nedenleri

Anjina çeşitlerinin her birinin gelişiminin ana nedeni özel bir patojendir. Anjina türüne bağlı olarak, bir mantar, bir virüs veya bir bakteri olabilir. Çoğu zaman, insan vücudunda anjina oluşumuna neden olan bakterilerdir. Bu, pürülan hastalık tipinin böyle bir prevalansına yol açar.

Ve en yaygın patojenler, bu durumda, az miktarda vücutta uzun süre tutulabilen streptococcus veya staphylococcus'dur. Bu zararlı bakteriler klasik, havadan veya gıda ile yayılır. Bununla birlikte, bademcikler ve üst solunum yollarının dokularına nüfuz etme durumu küçüktür. Sonuçta, vücudun bağışıklık sisteminin olağan, iyi işleyen çalışmasıyla, stafilokok ve streptokokal mikroplar üreme ve dejenerasyondan önce hastalığa zarar vermektedir.

Bu, böyle bir hastalığın başlangıcında, akut bademcik iltihabı formu olarak bunun için uygun bir ortama ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu konuda önemli bir rol genel sağlık, bağışıklık ve ek faktörler tarafından oynanır. Hastalığın başlangıcına katkıda bulunabilecek ek koşullar arasında hipotermi, avitaminoz, yaşamın sinirsel bir ritmi, sağlığa zararlı alışkanlıkların varlığı ve diğer pek çok şey bulunur.

Tüm bunların, hastalığın yayılma hızı, semptomların ortaya çıkışının gücü ve hastalığın süresi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.

Hastalığın belirtileri

Kendinizi ve sevdiklerinizi anjinaya yakalamadan en üst düzeyde korunmak için, bu hastalığın ilk semptomlarını, kuluçka dönemini ve ayrıca kaç gün içinde boğaz ağrısı olduğunu bilmek önemlidir. Bakteriyel boğaz ağrısı süresi, hastanın genel sağlığına, hastalığın tedavisinin doğruluğuna, tüm doktor tavsiyelerine uygunluğa, sıklıkla paralel olarak gelişen eşlik eden hastalıkların varlığına bağlı olarak değişebilir.

Purulent boğaz ağrısı inkübasyon süresi, ortalama olarak, enfeksiyondan sonra üç ila sekiz gün sürebilir. Sonra, hemen hemen, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar. Bu tip akut bademcik iltihabının ana özellikleri şunlardır:

 • ateşin bir koşulu;
 • sıcaklıkta önemli ve hızlı artış;
 • bademcik ve boğaz duvarlarının artışı ve iltihabı;
 • beyazımsı renkteki pürülan kitleler ile doldurulmuş yaraların bademciklerinde oluşumu;
 • Boğazda yutulduğunda sürekli ağrıyan ağrı ve keskin ağrı;
 • kaslarda baş ağrıları ve ağrıları;
 • genel halsizlik ve vücudun aşırı çalışması.

Sıcaklığın pürülan boğaz boğazında ne kadar tuttuğuna dair bir cevap olarak, en zor periyodun fıtık tıkaçlarının oluşması olduğunu belirtmek gerekir. İlk belirtilerin tezahüründen 4-5 gün sürer. Sık sık olsa da, sıcaklık tüm tedaviye kadar, tam iyileşme kadar tutabilir.

Yukarıdaki işaretlerin birkaçını gözlemlerken, derhal bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Daha erken tedavi başlar, daha iyi.

Angina kaç gün sürer?

Pürülan boğaz ağrısı süresi hastalık ile enfeksiyon yoluna bağlıdır. Enfeksiyon, havadaki damlacık veya başka bir hastadan alınan gıdalar yoluyla meydana geldiği takdirde, hastalığın ortaya çıkmasından 7-9 gün sonra hastalık ortadan kalkar.

Hastalık uzun süre vücutta bulunan bakterilerden gelişirse, hastalığın süresi tedavi süresine eşit olacaktır. Bu durumda, hastalık birkaç haftaya kadar sürebilir.

Pürülan anjina, hastanın doktora başvurmadan kendi kendine tedaviye girmesiyle devam ettiği tedaviden çok daha uzun olabilir. Bu durumda, vücutta kalan hastalığın olasılığı büyüktür, sadece semptomları söner.

Doğru bir şekilde reçete edilen tedavinin yanı sıra, hastalığın yeterli bir şekilde teşhis edilmesi, iyileşme süresi ve sonuç olarak, pürülan boğaz ağrısı süresinin 9 günü geçmeyeceğini hatırlamak önemlidir. Aksi halde, sadece hastalığın sonuçlarını ağırlaştırabilir ve sevdiklerinin enfeksiyonunu riske atabilir. Zamanla, hastalığın ilk belirtilerinde doktora başvurmuş ve tedaviye ilişkin tüm reçetelerini tam olarak gözlemlemiş, beş ila sekiz gün sonra sağlığından korkmadan insanlarla güvenli bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Purulent angina ne kadar sürer? (Önleme Önerileri)

Purulent boğaz ağrısı hemen hemen herkes için bilinen bir hastalıktır.

Kendisi değilse, akrabalarından veya arkadaşlarından biri onunla hasta olmalı.

Soğuk kaynak veya yağmurlu sonbahar genellikle bu hastalığın artmasına neden olur.

Hiç kimse: yetişkin yok, çocuk yok, hastalıktan bağışık değil. Onun için hiçbir yaş kriteri yoktur.

Purulent angina ne kadar sürer ve tedavi etmek için ne yolları vardır?

Angina belirtileri

Hastalığın kuluçka dönemi iki güne kadardır. Baş ağrısı ve boğazda akut hislerle başlar, titreme, halsizlik.

Vücut ısısında kırk dereceye kadar keskin ve belirgin bir artış var.

Tedavi hemen başlatılsa bile, bu sıcaklık altı güne kadar sürecektir. Birkaç güne baş ağrısı, iştah kaybı, uyku bozukluğu eşlik edecektir.

Boğaz giderek artar. Küçük acı verici duygulardan yutma hareketlerinin imkansızlığına kadar.

Nadiren, boğazın anginanın altta yatan semptomu haline gelir, ilk olarak yukarıdaki belirtiler görülür ve amigdala daha sonra bağlanır.

Semptomlar nelerdir?

Angina hipotermiden kaynaklanmaz. Patojenleri zararlı bakteriler, mantarlar ve virüslerdir.

Ağızda diş çürüğü veya stomatit varsa, hastalığın daha da gelişmesine neden olur, bu da boğazda boğaz ağrısına yol açar.

Aynı etki bademciklerde sigara içilmesine neden olur. Purulent anjina iki tipte farklılık gösterir:

 • Laküner. Bu formla, sadece lakuna bölgesindeki amigdala etkilenir, şişer ve genişler. Karakteristik, herhangi bir iz bırakmadan kolayca çıkarılabilen sarı-beyaz bir kaplamanın görünüşüdür;
 • Foliküler. Bu formda, lenf düğümlerinin derin bir lezyonu vardır. Şişmiş, parlak kırmızı olurlar. Pürülan birikimi kaldırmak neredeyse imkansızdır. Pürülan odakların füzyonu ile bir apse oluşur.

Hastalığın seyri

Purulent angina ne kadar sürer? Temel olarak, yaklaşık bir hafta. Bu, hastalığın zamanında teşhis edilmesi ve etkili tedavinin uygulanmasıyla sağlanır.

Enfeksiyonun ana dönemi üç gün sürer. Hastalığın başlangıcında hasta insanlardan enfekte olmak için, 24 saat içinde.

En enfekte olmuş kişi henüz hastalığın belirtilerini göstermemesine rağmen bu mümkündür.

Akut pürülan anjina ne kadar sürer? Iki ila beş gün. Şu anda insan vücudunda anjinaya neden olan bakteriler vardır.

Ve öksürdüğünde veya hapşırırken, onları havaya bırakır ve böylece enfekte eder. Bakteriler gıda yoluyla da iletilebilir, öper.

Zararlı yaratıklar ile yüzeye ve sonra ağız veya buruna dokunarak onları vücuda getirebilirsiniz.

Bu nedenle, hastalığın süresi, hastanın diğerlerine bulaşıcı kaldığı birkaç aşamaya bölünür.

İki gün süren kuluçka döneminde, patojenler vücuda nüfuz eder, ancak şimdiye kadar aktif olarak aktif değildirler.

İşte video formatına bir başka ilginç ek:

İlk dönem semptomların tezahürü ile karakterizedir ve bir veya iki gün için geçer. Bu dönemde keskin bir ürperti, boğaz ağrısı ve ateş vardır. Lenf düğümlerinde artış var.

Daha sonra hastalığın yüksekliğini takip eder. Hastalığın başlamasının üçüncü günü hakkındaki raporuna başlar. Bununla birlikte, tüm semptomlar en büyük gelişime ulaşır, baş ağrısı ve yüksek ateş devam eder. Bademcikler bir buçuk kez artar.

Bu nedenle, soruya: pürülan anjin ne kadar sürerse, zamanında tedavi uygulanması ile bu hastalığın bir hafta içinde tamamen iyileştirilebileceği konusunda güvenle söyleyebiliriz.

Sıcaklık düşer, bademciklerin boyutu normalleşir, hastalık düzelir.

Öte yandan, her şey kendi cihazlarına bırakılırsa, iyileşme süresi uzun sürebilir ve iyileşme yalnızca yaklaşık on altı gün içinde gerçekleşecektir. Ve kronik bir forma geçiş riski büyüktür.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi, ilaçların kullanımından oluşur: antibiyotikler, vitaminler, restorativler. İyi bir etki gargara getirir.

Boğazın antiseptik spreylerle püskürtülmesiyle daha da muhteşem bir etki elde edilir. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar tavsiye edilir.

Ve elbette, hasta tam iyileşme sağlanana kadar yatak istirahatine uymalıdır.

Purulent boğaz ağrısı tedavisinde maksimum ve en hızlı etkiyi elde etmek için, reçete edilen yatak istirahatini ve tüm doktor tavsiyelerini kesinlikle izlemelisiniz. İlaç ve gargara al.

Kabartma emilen ilaçları (pharyngosept) getirdi. Şiddetli bir baş ağrısından endişe ediyorsanız, ağrı kesiciler alınır.

Tedavinin başlangıcından sonra, tüm işaretler birkaç gün içinde durur ve gözle görülür bir rahatlama vardır.

Şu anda, ana şey tedaviyi durdurmak değil, tam iyileşme henüz gelmedi, ancak çoğu zaman ilacın kesilebileceğine inanıyor. Durumu iyileştirmek bir iyileşme değildir.

Bulaşıcı hastalıklar çeşitli komplikasyonlar ve nükslerle tehdit etmektedir. Bu nedenle, geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin araştırılması tavsiye edilmez, ancak etkili bir tedavi amacıyla derhal bir uzmana danışılmalıdır.

Hastalığın önlenmesi

Boğaz ağrısından bağışıklık yoktur ve bir kez yaşadıktan sonra bu hastalığın sizi geçemeyeceğinden emin olamazsınız.

Gelecekte sadece bir hastalık başlangıcını önleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapmalı?

İlk olarak, vücut günlük temperlenmiş, spor, jimnastik, silme, soğuk duş olmalıdır. Aynı şey boğaz için de geçerlidir.

Su sıcaklığındaki kademeli bir azalma ile durulayın. Sadece bunu yavaş yavaş, keskin sıçramalar yapmadan yapmanız gerekir.

Ayrıca mevcut tüm çürükleri tedavi etmek için ağız boşluğunun tam bir akıl yürütmesinin yapılması gerekmektedir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina ne kadar sürer?

Genel rahatsızlık, boğaz ağrısı, periyodik olarak yükselen sıcaklık - tüm bu semptomatoloji anjin gelişiminin ilk günlerine eşlik eder. Ve tabi ki, her hasta kişi bilmek ister angina ne kadar sürer ve tüm sağlık ne kadar geri yüklenir. Bu soruya kesin bir cevap yoktur, bademcik iltihabı ve boğazın seyri birçok hastaya ve hastanın kendisine birçok açıdan bağlıdır.

Normal anjina süresi

Anjina inflamatuar bir hastalıktır, gelişmekte olan fetus çeşitli patojenik bakterilerden etkilenir. Bir kişi, sağlık durumlarında fazla bozulma olmaksızın bademcik iltihabından muzdariptir, diğerleri ise yataktan çıkamaz. Bunu, patojen tipi ve insan bağışıklık sisteminin genel durumu ile ilişkilendirin. Hastalığın seyri üç aşamaya ayrılır:

 1. Prodromal dönem, boğazın mukus tabakasındaki bakterilerin aktivasyonundan başlar ve ortalama 12 saat ve üç güne kadar sürer. Bu dönemde bir kişi periyodik zayıflık, apati, kısa süreli titreme hissedebilir. Güçlü bağışıklığa sahip kişilerde, bu aşamada anjina kesilir ve belirgin semptomatoloji ile hastalığın kendisine girmez.
 2. Akut dönem yaklaşık olarak enfeksiyonun üçüncü gününden başlar. Bu dönemde sıcaklık yükselir, boğazdaki ağrıyı tahriş eder, genel halsizlik ve diğer tüm zehirlenme belirtileri vardır. Bir ateşle devam eden akut evre, bir haftaya kadar sürebilir, bazı boğaz ağrısından geçer ve daha kısa bir süre için geçer.
 3. Enflamasyonun remisyon dönemi akut dönemden sonra başlar ve üç günden haftaya ve daha fazlasına kadar sürer. Sağlığın tam olarak iyileşme süresi aynı zamanda koruyucu güçlerin durumuna ve kişinin ana tedaviden sonra kullandığı tedaviye bağlıdır.

Boğaz ağrısı yetişkinlerde ne kadar sürer bronkopulmoner sistemin kronik hastalıkları ile? Bu sorunun doğru cevabı şey çoğu durumda bu hastalarda bu bademcik pnömoni, bronşit, astım alevlenmesi yol açar ve tedavi süresi bu hastalıkların oluşma bağlıdır, hayır.

Eğer angina olduğunda boğazın nasıl göründüğünü öğrenin, açık örnekler gösterecektir

Tipine bağlı anjina süresi

Ayrıca, bademcik iltihabının kesin bir klinik ve morfolojik sınıflandırması, anjinin ne kadar süreceği ve hastalığın biçimine bağlı olduğu da vardır.

 1. Catarrhal anjin, mukus tabakasının kızarması ve bademciklerde hafif bir artış, ortalama 3 ila 5 gün sürer. Ancak bu, bir kişi bu formun daha ciddi bir geçişe izin vermeyen tüm önlemleri alması durumunda gerçekleşir.
 2. Foliküler anjina ortalama 6 gündür.
 3. Bir lacunar formu olan hastalar, bir hafta boyunca hastalığın tüm ciddi belirtilerini yaşayabilir.
 4. Herpes virüsünün neden olduğu herpetik, antiviral tedavinin kullanımında 5 güne kadar sürer.
 5. Phlegmonous ve ülseratif-nekrotik en ciddi anjina formları arasındadır ve birkaç hafta ve aylar boyunca enflamatuar sürecin solma ve alevlenmesinin farklı dönemleriyle devam edebilir.

Hastalığın semptomlarının ortaya çıkma süresi doğrudan kullanılan ilaçlara bağlıdır. Angina genellikle bakterilerden kaynaklanır, eliminasyon sadece antibiyotik kullanıldıktan sonra mümkündür. Antibakteriyel ilaçlarla tedaviye başlandıktan sonra, ateş 2 - 3 gün boyunca geçmelidir, eğer bu olmazsa, ilaç yanlış seçilmekte ve başka biriyle değiştirilmelidir.

Antibiyotiklerin tüm seyrinin tedavisi sırasında önemlidir ve 5 ila 10 gün arasında içilebilir veya içerilebilir. Bazı hastalar genel sağlık tedavisinin antibakteriyel ilaçlarla tedavisinin durdurulmasından sonra, birkaç gün sonra anginaların tekrar alevlenmeleri şaşırtıcı değildir, çünkü mikropun tamamen tahrip edilmesi gerçekleşmemiştir.

Hastalığın süresi büyük ölçüde hastalığın ilk günlerinde ne tür bir tedavi yapıldığına bağlıdır. Anjin ile hızlı bir iyileşme elde etmek için aşağıdaki şartlara uyulmalıdır:

 1. Mümkün olduğunca sık, anti-inflamatuar otlar ve antiseptik çözeltilerin et suyu ile gargara. Bu, bakterilerin daha fazla gelişmesini ve çoğalmasını önler ve onları nazofarengeal boşluğundan kısmen temizler.
 2. Mümkün olduğu kadar sıvı içmelisin. Vücuda yeterli miktarda su verilmesi, mikropların - toksinlerin atık ürünlerinin hızla uzaklaştırılmasına katkıda bulunur ve bu da daha iyi bir sağlığa yol açar.
 3. Hastalığın erken evrelerinde yatak istirahatının gözlenmesi ciddi komplikasyonların olasılığını büyük ölçüde azaltır ve anjinada, bronkopulmoner enfeksiyondan kalp kasının iltihaplanmasına kadar olandan küçük değildir.
 4. Hastalık dönemi için besin, vitaminli ve kolay sindirilebilir olmalıdır.
 5. Bitki immünomodülatörlerinin alımı, hızlı bir iyileşmeyi destekleyecektir.

Ne kadar uzun angina sürer - hiç kimse bir terapist tarafından söylenemez, bir doktor sadece iyileşmenin zamanlamasını tahmin edebilir. Tedavide başarı sadece reçeteli ilaçlara değil, aynı zamanda diğer tüm koşullara da bağlıdır.

Çocuklarda boğaz ağrısı seyri özellikleri

Angina, çocuklukta en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Çoğunlukla çocukları üç ila 10 yaş arası etkiler, yani çocuğun aktif olarak çocuk kurumlarını ziyaret etmeye başladığı, en hoş olmayan hastalıkların en farklı patojenleriyle istem dışı karşılaştığı yaşlarda. Küçük bir kişinin bağışıklığı henüz mükemmel değildir ve üzerine yüklenen yük ile tam olarak baş edemez ve bu nedenle bebeklerde en çeşitli enfeksiyonlar, daha yaşlı yaşta olduğundan daha sık görülür.

Angina çocuklar için ne kadar sürer - Hasta bir çocuğun ebeveynlerini endişelendiren bir soru. Sonuçta, çocukların hastalığın gelişimini tolere etmek, yemek yemeyi reddetmek, endişe duymaları ve sıcaklıklarının bazen 40 dereceye ulaşması çok daha zordur. Bir çocukta Catarrhal anjina hastalığın bu evresinde nadiren sona erer, çoğunlukla lacunar veya foliküler geçer. Daha şiddetli olan lacuner, bu form ile tüm zehirlenme belirtileri ve ateş 7 güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina, ya da anne-baba dediği gibi - iyi korunan kuvvetlerle ve bakterilerin daha fazla gelişmesini önlemek için uygun önlemlerle, kızarık boyun üç günden fazla sürmeyebilir.

Çocuğun ilk akut anjinalarının, her bir olumsuz provoke edici faktörle birlikte nükslerin olacağı, son derece etkili bir tedavi olmaksızın kronik bir aşamaya gidebileceğini anlamak, çocukların ebeveynleri için önemlidir. Bu nedenle, bademcik iltihabını bir kez ve her şeyden önce ilk oluşumunda iyileştirmek için her türlü çaba gösterilmelidir. Bu, sadece ilaçların değil, aynı zamanda daha sonraki sertleşmenin, vitamin terapisinin, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonunun, örneğin, çürük dişler veya böbrek hastalıkları için de yardımcı olacaktır. İyileştikten sonra, gerekli ilaçları alarak ve eczane ürünlerinde bulunmamakla birlikte çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir.

Purulent angina ne kadar sürer?

Ne yazık ki, pürülan anjina neredeyse herkes tarafından bilinir. Birisi kişisel olarak aktarmamak için şanslı olsaydı, birileri sevdiklerinden hastalandığında kesinlikle yüz yüze geldi.

Birçok şey, hastalığın gelişiminde bir itici güç olabilir: odadaki aşırı miktarda toz ve sigara, bademcik yaralanmaları, zayıf bağışıklık ve uzamış hipotermi. İstatistiklere göre, soğuk ya da ıslak, yağışlı bir sonbaharda, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda anjina dalgası görülmektedir. Çoğu zaman, herhangi bir yaşta, anjin, kılcal damarlardaki kan dolaşımının ihlali bir sonucudur, bu da insan vücudunun dokularında yararlı bir maddeden yoksun olmaya başlar. Her yıl, "Angina" nın tıbbi teşhisi, çeşitli tezahürlerinde, toplam nüfusun yaklaşık yüzde on beşini oluşturuyor.

semptomlar

Enfeksiyondan itibaren ilk anjin semptomları 1-2 gün (inkübasyon süresi) oluşur. Hastalık keskin bir şekilde başlar. Yutma, titreme, baş ağrısı, eklemlerde ağrılar, genel bir halsizlik olduğunda hasta boğazda ağrı hisseder. 15 dakikadan 1 saate kadar süren soğukluk, bir ısı hissine yol açar. Hastalık şiddetli ise, titreme tekrarlayabilir. Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Baş ağrısı genellikle matlaşmaz, lokalize değil, 1-2 gün boyunca devam eder. İştah ve uyku hastası bozuldu. Boğaz ağrısı başlangıçta küçüktür, sadece yutulduğunda endişe verir. Yavaş yavaş daha da kalıcı hale gelir. Hastalığın ikinci-üçüncü gününde ağrılar o kadar kuvvetlidir ki, tükürük içmek, yutmak ve yutmak neredeyse imkansız hale gelir.

Daha nadir durumlarda, angina bademciklerdeki inflamatuar değişiklikler ile doğrudan başlar ve daha sonra anjinin genel toksik belirtileri ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, hastalıklı ilk yutma sırasında ağrı hissetmeye başlar. Ateş, baş ağrısı ve halsizlik daha sonra, genellikle 24 saat içinde eklenir.

Bir ateş sırasında yüzün cildi hiperemiktir ve sıcaklık normal olduğunda, soluk pembe bir renk alır. Kızarıklık görünmez. Vücut ısısında güçlü dalgalanmalar ile terleme oluşabilir.

nedenleri

Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

Bu hastalığın iki şekli vardır:

Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.

Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

Ne kadar sürer?

Anjinadan kaç kişi acı çeker - hastalığın süresi genellikle yaklaşık bir haftadır. Hastalığı zamanında belirlemek ve uygun tedaviyi başlatmak gereklidir.

Çoğu durumda, streptokok enfeksiyonu için yaklaşık üç gün sürer. Bakterilerle enfekte olmuş, boğaz iltihabına neden olan insanlar, 24 saat içinde antibiyotiklerle tedavi edilene kadar bulaşıcıdırlar. Enfekte bir kişi, hastalığın belirtileri olmasa bile bulaşıcı olabilir.

Bir anjin akutu ne kadar sürer? Akut boğaz ağrısı iki gün veya yaklaşık beş gün sürebilir. Ancak çoğu zaman, kişi hastalığa yakalandıktan sonra, yaklaşık üç gün hastalık belirtileri geliştirecektir.

Sağlıklı bir insan, hasta öksürdüğünde veya hapşırdığında boğaz ağrısına neden olan bakterilere maruz kalır, böylece havada bakteriler içeren damlalar gönderilir. Ayrıca, ortak bir yemek ya da öpücükle enfekte olabilirsiniz. Buna ek olarak, bir kişi bakterileri olan bir yüzeye dokunarak enfekte olabilir ve daha sonra elleriyle ağızlarına veya burunlarına dokunabilir.

tedavi

Pürülan boğaz ağrısı genellikle bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi lokal tedaviye ve genel tedaviye ayrılır.

1) topikal tedavi:

1. Boğazları ılık çözeltilerle durulayın.

2. Antiseptik spreyler.

3. Spreylerde antibiyotik.

2) Genel tedavi:

1. Yatakta dinlenin.

2. Antipiretik ve analjezik ajanların alınması.

antibiyotikler

Yani: antibiyotiklerin listesi nedir? Uyuşturucu gruplarını listelemek için basitten komplekse gidelim:

Penisilin serisi: penisilin, amoksisilin, oksasilin. Bunlar seçim ilaçları. Bununla birlikte, genellikle etkisizdir veya alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Aynı grup korunmuş penisilinler içerir: augmentin, unazin, timentin.

Makrolidler: eritromisin, klaritromisin, roksitromisin. İlk ilaç grubuna alerjisi varsa veya yakın zamanda penisilinler ile tedavi edilmişse, olumlu sonuç vermemişlerdir.

Sefalosporinler. Bunlar geniş bir etki yelpazesinin hazırlıklarıdır. Sefalosporinlerin IV jenerasyonu vardır, fakat en popüler preparatlar I-III jenerasyonlarıdır: sefazolinum, seftriakson, trikakson.

Linkoamidler şunlardır: Lincomycin ve clindamycin. Bu ilaç grubunun oldukça dar bir etki spektrumu vardır, bu yüzden sadece son çare olarak kullanılırlar.

Enfeksiyonla mücadele etmek için görevlendirilen ilaç gruplarını göz önünde bulundurarak makul bir soru ortaya çıkar: antibiyotiklerin ne kadar süre alınması gerekir?

Birçok talimat, tedavi sürecinin belirli bir gün olduğunu göstermektedir. Kökte böyle bir tavsiyeye güvenmek yanlıştır. Erişkinlerde ve çocuklarda anjina ile antibiyotik tedavisinin en az 10 gün sürmesi gerektiği kanıtlanmıştır. İstisnalar makrolidlerdir, 3-5 gün sürebilirler. Ancak bu şartlar yerine getirilirse, patojenin eradikasyonu (imhası) mümkündür.

Hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Her şeyden önce, tedavinin maksimum etkinliği için, yatak istirahatini ve tedavi uzmanının tüm reçetelerini kesinlikle gözlemek gerekir. Pürülan anjina tedavisinin temeli antibiyotik penisilin grubu ve sülfonamidlerdir. Durulama solüsyonları olarak furacilin, borik asit, potasyum permanganat, klorür ve sodyum bikarbonat kullanılması tavsiye edilir.

Ağrılı duyuların semptomatik olarak rahatlatılması, ilacın aspire edilmesi veya pharyngept gibi emilmesinin sağlanmasıyla sağlanır. Hipertermiyle ve yiyecek alma becerisiyle mücadele etmek için, analjezik etki spektrumunun preparatları reçete edilir.

Genellikle enfeksiyon en rahatsız belirtiler hastaların önemli sayıda hızla boğaz ağrısı iltihaplanmış iyileşmek ve tedaviyi durur nasıl bir yöntem bulduk inanıyoruz bundan sonra tedavinin yoğun kurs, başladıktan sonra birkaç gün sonra durdurulur. gerçekte, inflamatuar süreç tamamlanmadı çünkü tam iyileşme iyileşme kategorik kabul edilemez olduğunu dikkate almak.

Herhangi bir akut enfeksiyöz inflamasyon, çeşitli komplikasyonlarla dolu oldukça ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Bu bağlamda, klasik olmayan tıpta pürülan boğaz ağrısının hızlı bir şekilde nasıl iyileştirileceğine dair bir çözüm aramamalıdır. Bu durumda şiddetli nüks olasılığı büyük ölçüde artar.

durulama

Bilindiği gibi bademcikler oluşturan irin, böylece kan enfeksiyonu veya kalp komplikasyonları tetikler sadece ağız boşluğu içine değil, aynı zamanda iç dokularda gelebilir, çünkü bir boğaz ağrısı tehlikelidir. akut fazında serbest ağız boşluğunun dezenfeksiyon, irin dezenfeksiyonu için tedbirler almak önemlidir nedeni budur.

Bu amaç için, mümkün olduğu kadar sık ​​ağız mukus zarını durulayın. Bunu et suyu veya bitkilerin infüzyonları ve kimyacı ilaçlarının yardımıyla yapabilirsiniz. Hem bu hem de diğer ilaçlar anjinin karmaşık tedavisinde katı bir yer aldı.

1. "Deniz suyu". Genellikle 200 ml sıcak su içinde bir çay kaşığı soda ve sofra tuzu, beş damla iyot ile hazırlanır. Çok özel bir tat göz önüne alındığında, bunların hepsi bu çözüm ile gargara yapamaz, ancak bu yöntemi kullanan kişiler aşırı etkililiğini fark ettiler.

2. Pancar suyu. Çünkü, çoğu zaman, hazırlamak oldukça kolaydır Basit ev çıkar, her aile mevcut pancar. pancar suyu, güçlü bir anti-inflamatuar özelliklere sahip etkilenen tonsil üzerinde analjezik ve anti-ödemli etkiye sahiptir. anjina hastalığında gargara için taze hazırlanmış pancar suyu 200ml'ye sirke 20ml dökün ve her üç saatte gargara gerekir.

3. Limon suyu. Taze sıkılmış limon suyu, 2: 3 oranında ve gargarada ılık su ile karıştırılmalıdır. Ağrıyı mükemmel bir şekilde giderir ve yutma işlemini kolaylaştırır.

4. Bitkisel koleksiyon., Ortaya çıkan koleksiyonun 1 çorba kaşığı alınır kaynar su bir bardak dökün ve soğumaya bırakın, bu infüzyon okaliptüs, papatya ve nergis çiçekleri aynı miktarda karıştırılmalıdır hazırlamak için. Soğutulduktan sonra, boğaz ağrısı ile gergin ve gargara.

5. Bitkisel koleksiyon - 2. St John's wort, papatya ve calendula önceki benzer hazırlanır.

6. Bitkisel koleksiyon - 3. eşit parçalarda, muz, marigold çiçek ve ot wormwood yaprakları karıştırın. Daha sonra karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülür ve bir su banyosunda tutmak için on dakika dökülür, sonra süzülür ve gargara edilir.

kompres

Pürülan anjina ile bir kompres sağlamak için çeşitli çözümler kullanılabilir. En sık görülen kompres tipleri alkol ve votkadır. Aşağıdaki gibi yapılır:

Bir parça gazlı bez veya kumaşın birkaç katını katlayın;

Bu parçayı, sıcaklığı oda sıcaklığına denk gelen bir votka veya alkol solüsyonunda ıslatın;

Gazlı bez basın ve cilde uygulanır;

Islanmış kumaşın kenarlarından yaklaşık iki santimetre kadar çıkıntı yapan mumlu kağıt veya mum bezi üzerine;

Üzeri kalın bir pamuklu yün tabakasını daha geniş bir alana koyun ve sargının yerini bir eşarp veya mendille sarın.

Bir alkol solüsyonu hazırlamak için,% 50 alkol iki kez seyreltilir. Vajinal bandajı anjina ile hazırlamak için, kaynatılmış su karışımı, oda sıcaklığına kadar soğutulur, bir ile iki oranında vodka kullanılır. Alkol sıkışması bir yetişkin tarafından altı ila sekiz saat ve iki veya üç saat süreyle küçük çocuklar için uygulanır. Vajka kompresyonu çocuklarda pürülan anjina durumunda su ve vodka karışımından bire bir oranında hazırlanır, yani votkanın gücü 20 dereceyi geçmemelidir.

Evdeki alkol yokluğunda kompreslerin hazırlanması için tuz kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 mililitre ılık suda, iki yemek kaşığı sofra tuzu çözün. Ayrıca yoğrulmuş ve biraz ısınan süzme peynirden gelen bir ısınma bandajı için bir reçete de vardır. Daha sonra, keten kumaş üzerine eşit bir tabaka uygulayın, çenenin altına yerleştirin ve sarın. Boğazdaki ağrı genellikle sabah geçer.

Ilaç

Yaygın ilaçlar arasında antibiyotikler, immünomodülatörler, antipiretik ajanlar, antihistaminler ve vitaminler bulunur. Lokal ajanlar olarak, boğazı durulamak için çeşitli çözümler kullanılır, aerosoller şeklinde antibakteriyel ve antiseptik ilaçlar kullanılır, inhalasyonlar yapılır. Pürülan boğaz ağrısı için kompresler genellikle genişlemiş ağrılı lenf düğümleri alanı üzerine uygulanır. Bir kısım novokain ve on kısım alkol karışımı kullanılır.

Halk ilaçları

Anjina ile en etkili durulama:

Pancar suyu Bunu yapmak için, rende üzerinde ham pancar rendeleyin ve suyu sıkın. Bir bardak pancar suyu için bir çorba kaşığı sirke ekleyin. İstenirse, elde edilen karışım su ile seyreltilebilir. Günde 5-6 kez gargara.

Tuz, soda ve iyot. 3 bardak ılık suya ihtiyacınız var. Birincisinde, ikinci - 5 damla iyot içinde bir çorba kaşığı tuz, üçüncü yarısında bir çay kaşığı soda üretiyoruz. Boğaz bu şemaya göre durulanır: ilk gazoz, tüm çözeltiyi bir bardakta kullanın. Daha sonra mikropları yok edecek tuzlu solüsyon ile durulayın. Şimdi - iyot ile. Bu çözüm tümüyle kullanılamaz. İyot, enfeksiyon gelişimini önler. Genellikle böyle ilk prosedürden sonra rahatlama gelir.

Elma sirkesi ile durulama ucuz ve etkili bir işlemdir. Bunu yapmak için, bir elma suyu sirkesi bir çay kaşığı bir bardak su içinde çözülür. Boğaz her saat çalkalanır. Ağrı azalmaya başladıktan sonra, durulama iki saat sonra gerçekleştirilebilir. Bu tarifi kullanarak, boğaz ağrısı bir gün boyunca iyileşebilir ve bademcikler üzerindeki baskın 12 saat sonra kaybolur.

Boğaz ağrısı için, bir gün boyunca hastalığı rahatlatabilecek başka halk ilaçları vardır. Bunu yapmak için, çay mantarı durulayın. En az 4 kere yap.

Elecampane ve calgary iki parça ve ayr köklerinin bir kısmını alın. Her şey bir bardak su ile doldurulur ve 5 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan çözüm, boğazı günde birkaç kez durulayın.

Bitkisel preparatlar çok etkilidir. Çorba kaşığı toplama (papatya, ıhlamur, okaliptüs) kaynar su ile dökülür ve 30 dakika ısrar eder. Günde 5 kez infüzyon ile süzün ve durulayın. İnfüzyon içsel olarak da alınabilir.

Durulama için Kalanchoe suyunu, yarısı su ile seyreltilmiş olarak kullanabilirsiniz.

% 3'lük bir sitrik asit çözeltisiyle gargara yapabilirsiniz. Ya da suyunu limondan em, sonra yenir. Limondan sonra, bir saat boyunca hiçbir şey yememeniz tavsiye edilir. Limonlarda bulunan sitrik asit ve uçucu yağ, bu zamanda bademcikleri olumlu yönde etkileyecektir.

Durulama için kullanılan bir yabanmersini meyvesi kaynatma, aynı zamanda boğaz ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bir çorba kaşığı söğüt kabuğu, bir bardak kaynar su ile kaynatılır ve 30 dakika pişirilir, ardından soğur, süzülür ve durulama için sıcak olarak uygulanır.

Bir çay kaşığı kuru yaprakları bir çorba kaşığı, bir bardak süt döktü ve kaynatın. Yangından kaldırıldı, 15 dakika ısrar ediyor. Bundan sonra filtrelenir ve günde dört kez durulama için kullanılır.

önleme

Bedenin genel ve yerel sertleşmesi büyük önem taşımaktadır: fiziksel kültür ve sporda sistematik eğitim, sabah hijyenik jimnastik,
yavaş yavaş düşen su sıcaklığı ile hava banyoları, mendil ve duşlar.

Faringeal mukozanın stabilitesini soğutmaya yükseltmek için lokal sertleşme (kademeli olarak azalan sıcaklıkla (sıcaktan soğuğa) sarar. Sertleşmenin temel kurallarını hatırlamak gerekir: kademeli, sistematik ve bireysel özellikler. Organizmanın koruyucu özelliklerinde artış, özellikle sonbahar-kış döneminde, genel UV ışınlaması ile desteklenmektedir.

Oral kavite ve burnun eşlik eden hastalıklarının tedavisi. Çürük diş, diş eti hasta pürülan lezyon sinüsler angina meydana zemin hazırlar. (Nazal septum, polipler, lenf bezleri, hipertrofik rinit, vs eğrilik) solunum, burun boşluğu çeşitli patolojik koşullar ve nazofarinks önlenmesi nazal, hastanın ağız yoluyla nefes neden olabilir ve böylece orofarinksin mukoza zarının bir soğutma ve kurutma bulunmaktadır.

Angina kaç gün sürebilir?

Anjina altında, palatine bademciklerin akut enfeksiyöz inflamasyonu. Patoloji gelişiminin nedenleri patojen mikroorganizmalardır - virüsler, bakteriler, mantarlar. Anjinin sürdüğü periyot çeşitli faktörlerle belirlenir. Bunlar arasında en önemlisi, çeşitliliğinin spesifikasyonu ve hastalığın erken evresinde yeterli tedavinin atanmasıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 1. Catarrhal, mukoza tabakasının kızarması ve bezlerde hafif bir artış eşlik etti.
 2. Folikül bölgesinde foliküler, bademciklerde akut enflamatuar bir sürece ve pürülan odaklara neden olur.
 3. Laküner veya tonzillofaringit - varyant anjin, tercihan bir bakteri etiolojisine sahip bademcikler pürülan iltihabı boşluklar ve yüzey akan.
 4. Herpetik - virüsler tarafından kışkırtır ve genellikle bezlerin atipik enflamasyonu ile geçer.
 5. Bademcikler yakınında bulunan selülozun akut pürülan iltihaplanmasına yol açan Phigmous.
 6. Nekrotizan, nadir vakalarda nedenleri ve yıkıcı süreçlerde, geliştirilmesi, anjina Simanovskiy-Plaunta-Vincent olarak da bilinir.

Phigmous ve ülseratif-nekrotik anjina, güçlü ilaçların kullanımıyla en uzun tedavi süresini gerektirir.

Hastalığın gelişim dönemleri

Angina'nın her formu gelişiminin birkaç aşamasından geçer:

 • kuluçka dönemi;
 • akut evre (karakteristik semptomların görünümü);

Kuluçka süresi 6 saatten birkaç güne kadar sürebilir. Süresi, vücudun koruyucu işlevinin durumuyla belirlenir. Hastanın bağışıklığı ne kadar güçlü olursa, enfeksiyon ile başlangıç ​​semptomlarının ortaya çıkışı arasındaki süre uzar.

Kuluçka dönemi hastalığın klasik belirtileri olmaması ile karakterizedir, ancak hasta gözlemleyebilir:

 • baş ağrısı;
 • karın rahatsızlığı;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda kuruluk ve yutma.

inkübasyon aşamasının tamamlanması şişme ve boğaz, lenf düğümleri, halsizlik iltihabı, (39 dereceye kadar) bir konuşma sırasında ve yutma esnasında boğazda ağrı semptomları eşlik ettiği bir hastalığın akut aşamasında, artan vücut t geliştikten sonra. Zamanında tedaviye başlandığında, maksimum süresi 7 günü geçemez.

Remisyon için (hastalığın klinik belirtilerinin kaybolma periyodu) aşağıdakilerle karakterizedir:

 • Vücut ısısında normal seviyelere düşüş;
 • orofarinkste inflamatuar sürecin remisyonu;
 • bademcikler üzerinde plak yok;
 • lenf düğümlerinin boyutunun normalleştirilmesi;
 • genel esenliğin iyileştirilmesi.

Yetişkin hastalarda ve çocuklarda, bu aşama en az 3 gün sürer.

Ana belirtilerin kaybolması dahil boğaz ağrısından çeşitli aşamalarında, sırasında, hastaların büyük çoğunluğu kardiyovasküler sistemde değişiklikler vardır. Bu bağlamda, hastalığın süresi boyunca, uzmanlar antimikrobiyallerin almaya devam etmek önerilir.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı kaç gün tedavi edilir

Daha önce listelenen patoloji türlerinin ortalama süresi birkaç gün ila 1-2 ay arasında sürebilir.. 6 gün öncesine kadar, herpes - - Yani, akıntılı anjin 3 ila 5 gün, foliküler ve laküner sürmesi mümkün olan en az 5. cerahatli anjina 7-10 gün ortalama gözlenmektedir.

Hastalığın en ciddi formuna ilişkin apse ve nekrotizan formları, çoğu zaman zayıflama ve akut enflamasyon ile uzun süre sızıntı. Bu patoloji çeşitlerinin tedavisi 1-2 haftadan daha uzun sürebilir.

Vakaların% 30'unda, erişkinlerde akut anjin gelişmesi, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonun aktivasyonuna bağlıdır. Bu hastalarda, tedavi süresi antibiyotiklerin alındığı zamana göre belirlenir. Çoğu zaman 7 ila 10 gün sürer. Bu süre zarfında standart antibiyotik tedavisi uygulanır.

Ateşli anjinin akut akışı, ilk 3 gün boyunca yatak istirahatine uyulmasını gerektirir. 4. günden itibaren, hasta doktor tarafından reçete edilen tedaviye devam etmelidir. İyileşene kadar, hasta evde kalması ve boğaz ağrısı için bir hastalık bırakması tavsiye edilir.

Kronik bademcik iltihabı her zaman çeşitli tedavi kursları gerektirir. Bir ders 10-14 gün sürer, tekrarlayan dersler tekrar tekrar gelişir.

Çocuklarda hastalık süresi

Çocuklarda, hastalık yetişkinlere veya ergenlere göre daha şiddetlidir. Genç hastalar genellikle iştahlarını kaybeder, artan kaygı gösterirler. Vücut ısısı 40 veya daha fazla dereceye ulaşabilir.

Bebeklerde hastalığın kataral formunun seyrinin özelliği, yavaş yavaş lacunar veya foliküler formu alma eğilimidir. Bu durumda, anjina ortalama 10 gündür. Bu süre zarfında hastalık daha sonra solup daha da şiddetlenir.

Aktarılan anjinalı çocukların kalbe olası komplikasyonları dışlamak için EKG'yi geçmeleri tavsiye edilir. İyileştikten sonraki ilk birkaç günde vücut güçlendirilmelidir. Bu süre zarfında anaokulunu yürümek ve ziyaret etmek tavsiye edilmez.

Bir hastanede kaç tonsillit tedavi edilir?

Hastalık aşağıdaki durumlarda bir hastanede tedavi edilir:

 1. Evde yapılan tedaviden olumlu sonuçların yokluğunda ve hastanın bozulmasında.
 2. Şiddetli eşlik eden patolojilerin varlığında (kalp hastalığı, romatoid artrit, glomerülonefrit).
 3. Komplikasyonların ortaya çıkmasından sonra (paratonzillita, apse paratonzillarnoy fiber, flegmon submandibular departmanı, sepsis).
 4. İkincil angina gelişimi ile (kızamık, kızıl, HIV ile enfekte hastalarda).

Orofarenks hastalıkları çeşitli enfeksiyonların neden olduğu patolojiler arasındadır. Bu bağlamda, ciddi anjina formları olan hastalar, bulaşıcı bölümde hastaneye yatırılmaktadır.

Bir yetişkinin hastaneye düşmesi durumunda, kalış süresi yaklaşık 5-10 gündür. Çocuklar genellikle en az 10 gün hastanede kalırlar.

Küçük hastaların ebeveynleri hastaneye yatmayı reddetme ve evde tedavi etme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bu durumda, tedavinin etkinliği önemli ölçüde azalır ve çocuk büyük komplikasyon riski taşır.

Anjina süresini etkileyen faktörler

Hastalığın süresini etkileyen faktörler şunlardır:

 • Tıbbi yardım arama zamanı;
 • doğru teşhis edildi;
 • ilaçların yetkili seçimi;
 • hastanın doktorla ilgili tavsiyelerine uygunluk.

Çoğu durumda terapötik müdahalelerin erken başlaması hızlandırılmış iyileşme, çalışma kapasitesinin restorasyonu ve genel esenliğin iyileştirilmesi için bir garantiye dönüşür. Yüksek sıcaklıkla ilerleyen anjin gelişmesiyle birlikte, kendiliğinden gelen ilaçlar, durumun kötüleşmesine yol açtığı için kabul edilemez hale gelir.

Doktorun doğru ilaç seçimi ve hastalığın 2-3 gün içinde kullanılmasının başlangıcı, ateşi hızlı bir şekilde kaldırabilir, boğazdaki ağrıyı azaltabilir. Remantadin, Amantidin, tabletlerde ve fitillerdeki immünomodülatörler viral boğaz ağrısına karşı etkili ilaçlar haline gelir. Bakteriyel bademcik iltihabı uzmanlarının geliştirilmesi ile penisilinler, makrolitler, sefalosporinler arasında antibiyotik reçete. Hastalığın fungal formu, Nystatin, Itraconazole, Fluconazole ile tedavi edilir.

Herhangi bir anjina şekli ile, bir Miramistin, Furacilin, bitkisel decoctions (St. John's wort, adaçayı) bir çözüm ile garip bir şekilde. Önemli olan, iltihaplı mukozayı tahriş edebilecek ürünlerin diyetinden çıkarılması yeterli bir sıvı hacminin kullanılmasıdır.

İyileşmenin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla, tedavi durmamalıdır - sadece tam bir terapi, hastalığın sona ermesini ve vücudun tamamen iyileşmesine yardımcı olmanızı sağlar.

Purulent anjin nasıl tedavi edilir ve ne kadar sürer?

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, soğuk mevsimin başlangıcında ne kadar sürdüğü ve hangi komplikasyonların yaygınlaştığı, binlerce insanın böyle bir hastalığı olan bir polikliniğe acele etmesidir. Angina yaş ve cinsiyete bakılmaksızın bir kişiyi sık sık ve acımasızca etkiler.

Hastalık, hava yoluyla kendilerini güvenceye almayan herkesi etkileyen yaygın bulaşıcı hastalıkları ifade eder. Bir kişi önleyici tedbirler almazsa, o zaman "Purulent boğaz ağrısı: ne kadar uzun?" Sorusuyla ilgilenme olasılığı çok büyüktür. Soğuk Rus havası bulaşmanın gelişmesi ve iletimi için mükemmel bir ortamdır.

Hastalığın özellikleri

Purulent angina veya akut tonsillit, damak ve bademcik ve larenks diğer lenfatik oluşumları bademciklerinde gelişen bir enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın soğuk ve yağışlı havaları tercih eden belirgin bir mevsimsel yönelimi vardır. Enfeksiyonun ana yolu hava kaynaklıdır, ancak nadir durumlarda temas kontaminasyonu mümkündür.

Gelişiminin ve tezahürlerinin doğasına göre, pürülan anjin, lacunar, foliküler ve pürülan nekrotik çeşitliliğe bölünür. Purulent lacunar tonsillit, pürülan akıntının dokuların iltihaplı reaksiyonlarından yoğunlaştığı lakün mukoza tabakalarında lokalize olur. Bademcikler plak oluştururlar ve beyaz-sarı akıntı krater benzeri lakunlardan taşar ve bademciklerin neredeyse tamamını kaplar. Tedavi için önlem almama durumunda, pürülan tıkaçlar oluşur.

Pürülan foliküler tip anjina, foliküler bademcikler üzerinde bulunur, bu da pürülan eksüda ile sarımsı nodüllerin oluşumuna yol açar. Nodüller sıklıkla bir apse oluşturarak birleşir. Bu çeşit bademciklerin şişmesi ve hiperemi ile belirlenir. Ayrıca küçük apseleler oluştururlar. Apse gelişir ve daha sonra pürülan bileşimi farengeal boşluğa açar ve fırlatırlar.

Pürülan-nekrotik tip, bademcik dokularının atrofisi ve ülser formasyonlarının oluşumu ile enflamatuar sürecin artan aktivitesi ile karakterize edilir. Bu alanlar, işlemin doku içinde yayılmasıyla kanabilir.

Çocukluk çağında pürülan anjinin ayırt edici bir özelliği vardır: genellikle bir amigdala foliküler bademcik iltihabına, diğeri ise lacunar anjinaya maruz kalır.

İşlem şekliyle, pürülan anjin, hastalığın akut ve kronik formuna ayrılır. Akut formu beklenmedik bir şekilde başlar ve semptomların maksimum görünümü ile hızlı bir gelişime sahiptir. Kronik tip, hafif gelişmekte olan semptomlarla hastalığın yavaş seyrini karakterize eder.

Hastalığın etiyolojisi

Pürülan anjina, patojenin enfeksiyonu ile başlar. Vakaların büyük çoğunluğunda (% 80'e kadar), bademcik iltihabı etkeni hemolitik streptokoktur.

Daha az sıklıkla, hastalık stafilokok ve pnömokoklara neden olur. Daha az sıklıkla, patojenler oral spiroket ve iğ şeklindeki çubuk haline gelir.

Patojeni aktive etmek için soğuk nemli havaya maruz kaldığında akut hastalıkların sağladığı uygun koşullar gereklidir. Bu durumda, havadaki damlacıkların nazofarenks içine nüfuz ettiği enfeksiyon bademciklerin mukoza zarında bir besin maddesi bulur ve hızla çoğalır. Enfeksiyonun başka bir nedeni de kendi kaynağı olabilir: sinüzit, çürük, diş eti hastalığı vb. Anjina'nın nedensel ajanı için gerekli koşulları sağlar. Hastalığın gelişme riski artar: hipotermi, bağışıklığı azaltılmış, sigara içme, alkol kötüye kullanımı.

Hastalığın belirtileri

Pürülan anjina, akut gelişim biçiminde kendini gösteren ve kronik formda hafifçe yağlanan bir dizi karakteristik semptomlara sahiptir. Ana belirtiler şunlardır:

 • sıcaklık 39-40 ° C'ye kadar yükselir;
 • titreme;
 • boğazda artan ağrı (özellikle yutulduğunda);
 • Mandibular lenf düğümlerinde ağrılı bir his ve hacim artışı;
 • bademciklerin boyut ve kızarıklıklarında artış;
 • zehirlenme belirtilerinin tezahürü;
 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • iştah kaybı;
 • bademciklerde açıkça görülen pus alanları.

Yetişkinlerde, sıklıkla yeterli anjina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan geçer.

Angina ne kadar sürer?

Pürülan bademcik iltihabı sırasında, alevlenme aşaması 3 döneme ayrılabilir: kuluçka dönemi, başlangıç ​​periyodu ve hastalığın yüksekliğinin periyodu. Tüm bu dönemlerde, hasta diğerleri için aktif bir bulaşıcı mikroorganizma kaynağıdır. Bademcik iltihabı süresi genellikle 2 gündür, ancak vücudun bireysel özelliklerine bağlı olarak 5 gün sürebilir: yaş, fiziksel durum, bağışıklık koruma. Bu dönemde, mukoza zarına patojenlerin sokulması ortaya çıkar ve semptomlar henüz ortaya çıkmaz.

İlk dönem: Hastalığın ilk belirgin semptomlardan klinik tablonun tam tezahürüne kadar gelişimi. Çok hızlı geçiyor (1 gün içinde, maksimum - 2 gün). Başlangıçta, yaklaşık 1 saat süren bir soğuk algınlığı meydana gelir, bundan sonra sıcaklık büyük ölçüde 39 ° C'ye yükselir ve bu da ısı hissine neden olur. Genellikle 8-10 saat sonra (en fazla 24 saat sonra), boğazda ağrıya ve yutma güçlüğüne yol açan orofarenkseki enflamatuar süreçler aniden ortaya çıkar. İlk günün sonunda, lenf düğümleri 15-20 mm'ye çıkar.

Tedavi sırasında hastalığın yüksekliği genellikle 7 günü geçmez. Karakteristik semptomların ortaya çıkmasından sonraki ikinci veya üçüncü günde başlar. Bu dönemin başında tüm ana işaretler (sıcaklık, ağrı, şişme vb.) En büyük öneme sahiptir. Şiddetli başağrısı 3-4 gün sürebilir ve sıcaklık 38-40 ° C - 6 güne kadar devam edebilir. Bu durumda, gün içindeki sıcaklık 1 dereceden fazla bir aralıkta dalgalanır, akşam en fazlaya ulaşır. Bademcikler orijinal hacmin neredeyse 1.5 katı kadar bir boyuta ulaşır.

Şişlik döneminin başlangıcından 6-7 gün sonra, anjina kaybolur, sıcaklık, bademciklerin ve lenf düğümlerinin boyutu normale döner. Hastalığı durdurmak hakkında konuşabilirsiniz.

Böylece, akut formda toplam pürülan anjina süresi 9-10 gündür.

Ancak hastalığı tedavi etmek için önlemler alınırsa bu doğrudur. durumda hastalık kendisi kadar başladığında, 15-16 gün öncesine kadar sıkılır ne kadar kalıcı boğaz ağrısı sorunu ve kronik bademcik iltihabı ilerleme riski önemli ölçüde artmıştır. Kronik anjina varlığında, bir kişi patojenler gizli bir durumdayken bile sürekli bir enfeksiyon kaynağı olur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

En etkili tedavi yöntemi, aşağıdaki alanları içeren kompleks bir ilaç terapisidir: antibiyotikler, sülfonamidler, takviye maddeleri (vitamin preparatları), aynı zamanda merhemler ve durulama formülasyonları formunda restoratifler.

Antibiyotikler olarak streptokokları etkili bir şekilde baskılayan modern ilaçlar kullanılmalıdır. Aşağıdaki araçları tavsiye etmek mümkündür: Sumamed (Azitromisin), amoksisilin, sefazolin, Eritromisin, Augmentin, Supraks, Flemoksin, Amoksiklav, Seftriakson.

Antibiyotiklerle kombinasyon halinde, aşağıdaki alanlarda tabletler şeklinde ek bir ilaç alımı önerilmektedir:

 • antihistamin maruziyeti (Suprastin, Diazolin, vb.);
 • antifungal ilaçlar (ketokonazol, Livolin, Nystatin);
 • bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi (Immunal, Levamisol, Cycloferon).

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi durulama kullanılmaz. Genellikle bu amaç furatsilina çözelti etoniya çözeltisi (% 0.1), Rivanol (% 0,1), interferon için de kullanılır. Adaçayı, papatya ve lapchatka kaynatmasından bitkisel ilaçlar ile etkili durulama. Boğaz tedavisi için aşağıdaki formülasyonlar tavsiye etmek de mümkündür: sodyum klorür karışımı (1 çay kaşığı.), Sodyum bikarbonat (1 çay kaşığı.), Iyot 200 ml su ile çözelti içinde (4 damla); masa tuzu eklenmesi ile kimyacı papatya çiçeklerinin infüzyonu; sarımsak suyu (200 ml kaynar su başına 2 diş ezilmiş). Sağlıklı ol!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Burunda hangi tür damlalar iyileşir ve soğuk algınlığının nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olur mu?

Rinit (burun iltihabı) bir hastalık değildir, fakat vücudun normal bir fizyolojik reaksiyonudur, içinden burun mukozası bulaşıcı maddeler, mikroplar, virüsler, alerjenler temizlenir.

1 yaşındaki çocuklarda boğaz tedavisi için etkili bir sprey seçmek için kriterler

Boğaz hastalıkları olan daha büyük çocuklar sıklıkla reçete edilen hap veya pastildir. 2 yıla kadar daha genç, ilacı yutmaya ve çözemediğinden dolayı - sadece bol içme ve farinksin aerosol irrigasyonu.