Loading

Pürülan anjin ne kadar sürer?

Angina pektoris ne kadar sürer? Bu soru genellikle hastalar tarafından doktorlara sorulur. Angina bulaşıcı hastalıklar arasında en yaygın hastalıktır. Farklı tiplerde olabilir, ama en tehlikeli olanlardan biri pürülan boğaz ağrısıdır. Bu hastalığın nedenleri çoğu durumda streptokok adı verilen mikroorganizmalar olacaktır. Enflamasyonun odak noktası bademciklerde. Ancak pürülan süreç, yumuşak damak ve farinksin mukoza zarının dokularında daha fazla yayılabilir.

Daha sıklıkla insanlar ilkbahar veya sonbahar döneminde pürülan anjina ile hastalanırlar. Çünkü yüksek nem ile karakterize edilen bu mevsimler.

Bu hastalık, havadaki damlacıklar tarafından yayılır, ancak enfeksiyon, örneğin, yemekler aracılığıyla, kişisel şeyler, vb. Aracılığıyla, günlük araçlarla iletilebilir.

Pürülan boğaz ağrısı nedeni sadece hemolitik streptokok değil, aynı zamanda diğer mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar olabilir.

Bir pürülan boğaz ağrısı provoke çeşitli faktörler vardır:

 1. Zayıf bağışıklık.
 2. Ağız boşluğu, stomatit, çürük, vb. Gibi hastalıkların neden olduğu enfeksiyon odaklarının varlığı.
 3. Füme odada uzun kalmak.
 4. Kirlenmiş havanın solunması.
 5. Vücudu alt soğutma.
 6. Bademcik yaralanmaları.
 7. Alkollü içeceklerin sık kullanımı.

Anjina inkübasyon süresi 1 ila 2 gündür. Pürülan anjina boğazda nahoş, acı verici hislerle başlar.

Hasta eklem bölgesinde ağrılar, baş ağrısı, titreme, ateş, uzun süre düşmeyecek (2 ila 6 gün). Çoğu zaman, baş ağrıları donuktur, hasta kötü beslenir ve uykusuzluk çeker.

İlk başta hasta boğazda sadece küçük bir ağrı hisseder, ancak hastalık ilerledikçe yoğunlaşır ve sonunda kalıcı hale gelir.

Hastalığın formları ve ana semptomlar

Birkaç çeşit pürülan boğaz ağrısı vardır:

 1. Foliküler boğaz ağrısı. 3 ila 5 gün sürer.
 2. Lacunar tonsillit. 6 gün sürer.
 3. Catarrhal angina 3 gün sonra geçmeye başlar.
 4. Herpetik ortalama yaklaşık 7 gündür.
 5. Pürülan flegmonöz bademcik iltihabı. Böyle bir anjinin süresi birkaç aydır.

Foliküler boğaz ağrısının ilk belirtisi artmış vücut ısısıdır. Hastalık geliştikçe, bademciklerin lenf düğümleri etkilenmeye başlar. Parlak kırmızı olurlar ve sonra bademcikler pürülan bir kaplama ile dökülmeye başlar. Tedavi edilmezse, bademcikler artmaya başlar ve sonunda birbirleriyle birleşir ve apseler oluşturur. Bu tür anjina ile, hastalar genellikle sırt ve baş bölgesinde sık görülen ağrıdan, ayrıca artan tükrük ve genel halsizlikten şikayet ederler, tükürük ve beslenmenin ağrılı yutmalarını hesaba katmazlar. Çocuklarda bu hastalığın belirtileri neredeyse aynıdır. Nadir durumlarda, foliküler anjina, kusma ve ishal eşlik edebilir. Yaklaşık bir hafta kadar bademcik iltihabı.

Lacunar angina, foliküler ile aynı semptomlara sahiptir, ancak tüm semptomların daha canlı bir görünümünde farklı olabilir. Hastanın vücut ısısı 40 dereceye kadar çıkabilir ve boğazdaki ağrı çok güçlü olur. Böyle bir hastalığın gelişme süreci, lakuna alanındadır ve bademciklerin ötesine geçmez. Lacunar anjin tedavisinin süresi 5 ila 7 gündür.

Katarr sinüste, hasta önce boğazda terlemeye başlar, sonra sıcaklık yükselir ve boğaz hafifçe kırmızılaşır. Böyle bir boğaz ağrısı tehlikelidir çünkü tedaviye zamanında başlamazsanız, hızlı bir şekilde (iki gün içinde) foliküler veya laküner bir forma girebilir.

Phlegmonöz bademcik iltihabı tıbbi uygulamada neredeyse hiç bulunmaz, çünkü birçok durumda anjinin kalan iki formunun yanlış ya da uygunsuz tedavisi ile ortaya çıkar. Böyle bir anjinada, iltihaplanma sadece bir amigdalada gerçekleşir, bunun sonucunda büyüklük daha büyük olur.

Hastalığın süreci, süre olarak değişebilen birkaç aşamaya ayrılabilir:

 1. Kuluçka süresi yaklaşık iki gün sürebilir.
 2. Hastalığın ilk dönemi 6 güne kadar sürebilir.
 3. Hastalığın yüksekliğinin periyotları ortalama 5 gündür.
 4. Kurtarma birkaç gün sürebilir.

Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Angina pürülan tedavi etmek için bir uzmana yardım için zamanında aramak gerekir. Kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor anjin tipini belirleyecek ve tedaviyi reçete edecektir.

En önemlisi, hastanın yatak istirahatine uyması ve bol miktarda ılık su içmesi gerekir. Bu hızlı bir şekilde iyileşmek için yardımcı olacaktır. Sadece öğütmek ve ezmek için yiyeceklere ihtiyaç vardır, böylece yiyecek yutmak için ağrılı değildi.

Pürülan boğaz uzmanı ile birlikte penisilin grubundan hasta antibiyotiklerini zorunlu olarak reçete eder. Hastanın vücudunda var olan enfeksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. İlaçların dozu ayrı ayrı verilir.

Genel etki spektrumuna ek olarak, topikal uygulama için ilaçlar da reçete edilir. Bu ilaçlar tabletler veya sprey formunda olabilir. Hastanın boğazdaki ağrıyı hafifletmesine yardımcı olurlar. Bu tür tıbbi preparatlara Sepotlet, Strepsils, Stopangin ve diğerlerini taşımak mümkündür.

Hangi formda angina olursa olsun, her durumda doktor durulama prosedürünü atar. Antiseptik bir çözüm yardımıyla günde 6 kez gargara yapması gereken bir çözümdür.

Doktor tarafından reçete edilen semptomatik tedavi zorunludur, çünkü anjina ile hemen hemen her zaman vücut ısısı keskin bir şekilde yükselmeye başlar.

Tedavi sırasında hastanın bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminler alması gerekir. Sonuçta, antibiyotik almak sadece insan vücudu üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir. Vücutta tedavi sırasında, hasta sadece zararlı mikroorganizmaları öldürmez, aynı zamanda yararlıdır.

Bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama gördüğünüzde, bunu kendiniz kazımaya başlamadığınızı unutmayın. Bu, hastalığın daha da yayılmasına yol açacaktır. Bu prosedür doktorun ofisinde özel bir kazıyıcı tarafından yapılır.

Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Çocuğun hızlı tedavisi için sorumlu doktorun tüm tavsiyelerine uyması gerekecektir. Bir bebekte boğaz ağrısını tedavi etmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Çocuğa içmesi için mümkün olduğunca verin.
 2. Gargara yapın ve küçük çocuklar için spreyler ve aerosollerle tutun.
 3. Bir sıcaklık varsa, çocuk antipiretik ajanları verin.
 4. Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur, sadece bebeğiniz için daha kötü yapabilirsiniz.
 5. Vitaminleri içmek için.

Doktorun tüm reçetelerine tam olarak uyuyorsanız, boğaz ağrısı hızla iyileşir ve komplikasyonlara neden olmaz.

Purulent anjin nasıl tedavi edilir ve ne kadar sürer?

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, soğuk mevsimin başlangıcında ne kadar sürdüğü ve hangi komplikasyonların yaygınlaştığı, binlerce insanın böyle bir hastalığı olan bir polikliniğe acele etmesidir. Angina yaş ve cinsiyete bakılmaksızın bir kişiyi sık sık ve acımasızca etkiler.

Hastalık, hava yoluyla kendilerini güvenceye almayan herkesi etkileyen yaygın bulaşıcı hastalıkları ifade eder. Bir kişi önleyici tedbirler almazsa, o zaman "Purulent boğaz ağrısı: ne kadar uzun?" Sorusuyla ilgilenme olasılığı çok büyüktür. Soğuk Rus havası bulaşmanın gelişmesi ve iletimi için mükemmel bir ortamdır.

Hastalığın özellikleri

Purulent angina veya akut tonsillit, damak ve bademcik ve larenks diğer lenfatik oluşumları bademciklerinde gelişen bir enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın soğuk ve yağışlı havaları tercih eden belirgin bir mevsimsel yönelimi vardır. Enfeksiyonun ana yolu hava kaynaklıdır, ancak nadir durumlarda temas kontaminasyonu mümkündür.

Gelişiminin ve tezahürlerinin doğasına göre, pürülan anjin, lacunar, foliküler ve pürülan nekrotik çeşitliliğe bölünür. Purulent lacunar tonsillit, pürülan akıntının dokuların iltihaplı reaksiyonlarından yoğunlaştığı lakün mukoza tabakalarında lokalize olur. Bademcikler plak oluştururlar ve beyaz-sarı akıntı krater benzeri lakunlardan taşar ve bademciklerin neredeyse tamamını kaplar. Tedavi için önlem almama durumunda, pürülan tıkaçlar oluşur.

Pürülan foliküler tip anjina, foliküler bademcikler üzerinde bulunur, bu da pürülan eksüda ile sarımsı nodüllerin oluşumuna yol açar. Nodüller sıklıkla bir apse oluşturarak birleşir. Bu çeşit bademciklerin şişmesi ve hiperemi ile belirlenir. Ayrıca küçük apseleler oluştururlar. Apse gelişir ve daha sonra pürülan bileşimi farengeal boşluğa açar ve fırlatırlar.

Pürülan-nekrotik tip, bademcik dokularının atrofisi ve ülser formasyonlarının oluşumu ile enflamatuar sürecin artan aktivitesi ile karakterize edilir. Bu alanlar, işlemin doku içinde yayılmasıyla kanabilir.

Çocukluk çağında pürülan anjinin ayırt edici bir özelliği vardır: genellikle bir amigdala foliküler bademcik iltihabına, diğeri ise lacunar anjinaya maruz kalır.

İşlem şekliyle, pürülan anjin, hastalığın akut ve kronik formuna ayrılır. Akut formu beklenmedik bir şekilde başlar ve semptomların maksimum görünümü ile hızlı bir gelişime sahiptir. Kronik tip, hafif gelişmekte olan semptomlarla hastalığın yavaş seyrini karakterize eder.

Hastalığın etiyolojisi

Pürülan anjina, patojenin enfeksiyonu ile başlar. Vakaların büyük çoğunluğunda (% 80'e kadar), bademcik iltihabı etkeni hemolitik streptokoktur.

Daha az sıklıkla, hastalık stafilokok ve pnömokoklara neden olur. Daha az sıklıkla, patojenler oral spiroket ve iğ şeklindeki çubuk haline gelir.

Patojeni aktive etmek için soğuk nemli havaya maruz kaldığında akut hastalıkların sağladığı uygun koşullar gereklidir. Bu durumda, havadaki damlacıkların nazofarenks içine nüfuz ettiği enfeksiyon bademciklerin mukoza zarında bir besin maddesi bulur ve hızla çoğalır. Enfeksiyonun başka bir nedeni de kendi kaynağı olabilir: sinüzit, çürük, diş eti hastalığı vb. Anjina'nın nedensel ajanı için gerekli koşulları sağlar. Hastalığın gelişme riski artar: hipotermi, bağışıklığı azaltılmış, sigara içme, alkol kötüye kullanımı.

Hastalığın belirtileri

Pürülan anjina, akut gelişim biçiminde kendini gösteren ve kronik formda hafifçe yağlanan bir dizi karakteristik semptomlara sahiptir. Ana belirtiler şunlardır:

 • sıcaklık 39-40 ° C'ye kadar yükselir;
 • titreme;
 • boğazda artan ağrı (özellikle yutulduğunda);
 • Mandibular lenf düğümlerinde ağrılı bir his ve hacim artışı;
 • bademciklerin boyut ve kızarıklıklarında artış;
 • zehirlenme belirtilerinin tezahürü;
 • baş ağrısı;
 • zayıflığı;
 • iştah kaybı;
 • bademciklerde açıkça görülen pus alanları.

Yetişkinlerde, sıklıkla yeterli anjina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan geçer.

Angina ne kadar sürer?

Pürülan bademcik iltihabı sırasında, alevlenme aşaması 3 döneme ayrılabilir: kuluçka dönemi, başlangıç ​​periyodu ve hastalığın yüksekliğinin periyodu. Tüm bu dönemlerde, hasta diğerleri için aktif bir bulaşıcı mikroorganizma kaynağıdır. Bademcik iltihabı süresi genellikle 2 gündür, ancak vücudun bireysel özelliklerine bağlı olarak 5 gün sürebilir: yaş, fiziksel durum, bağışıklık koruma. Bu dönemde, mukoza zarına patojenlerin sokulması ortaya çıkar ve semptomlar henüz ortaya çıkmaz.

İlk dönem: Hastalığın ilk belirgin semptomlardan klinik tablonun tam tezahürüne kadar gelişimi. Çok hızlı geçiyor (1 gün içinde, maksimum - 2 gün). Başlangıçta, yaklaşık 1 saat süren bir soğuk algınlığı meydana gelir, bundan sonra sıcaklık büyük ölçüde 39 ° C'ye yükselir ve bu da ısı hissine neden olur. Genellikle 8-10 saat sonra (en fazla 24 saat sonra), boğazda ağrıya ve yutma güçlüğüne yol açan orofarenkseki enflamatuar süreçler aniden ortaya çıkar. İlk günün sonunda, lenf düğümleri 15-20 mm'ye çıkar.

Tedavi sırasında hastalığın yüksekliği genellikle 7 günü geçmez. Karakteristik semptomların ortaya çıkmasından sonraki ikinci veya üçüncü günde başlar. Bu dönemin başında tüm ana işaretler (sıcaklık, ağrı, şişme vb.) En büyük öneme sahiptir. Şiddetli başağrısı 3-4 gün sürebilir ve sıcaklık 38-40 ° C - 6 güne kadar devam edebilir. Bu durumda, gün içindeki sıcaklık 1 dereceden fazla bir aralıkta dalgalanır, akşam en fazlaya ulaşır. Bademcikler orijinal hacmin neredeyse 1.5 katı kadar bir boyuta ulaşır.

Şişlik döneminin başlangıcından 6-7 gün sonra, anjina kaybolur, sıcaklık, bademciklerin ve lenf düğümlerinin boyutu normale döner. Hastalığı durdurmak hakkında konuşabilirsiniz.

Böylece, akut formda toplam pürülan anjina süresi 9-10 gündür.

Ancak hastalığı tedavi etmek için önlemler alınırsa bu doğrudur. durumda hastalık kendisi kadar başladığında, 15-16 gün öncesine kadar sıkılır ne kadar kalıcı boğaz ağrısı sorunu ve kronik bademcik iltihabı ilerleme riski önemli ölçüde artmıştır. Kronik anjina varlığında, bir kişi patojenler gizli bir durumdayken bile sürekli bir enfeksiyon kaynağı olur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

En etkili tedavi yöntemi, aşağıdaki alanları içeren kompleks bir ilaç terapisidir: antibiyotikler, sülfonamidler, takviye maddeleri (vitamin preparatları), aynı zamanda merhemler ve durulama formülasyonları formunda restoratifler.

Antibiyotikler olarak streptokokları etkili bir şekilde baskılayan modern ilaçlar kullanılmalıdır. Aşağıdaki araçları tavsiye etmek mümkündür: Sumamed (Azitromisin), amoksisilin, sefazolin, Eritromisin, Augmentin, Supraks, Flemoksin, Amoksiklav, Seftriakson.

Antibiyotiklerle kombinasyon halinde, aşağıdaki alanlarda tabletler şeklinde ek bir ilaç alımı önerilmektedir:

 • antihistamin maruziyeti (Suprastin, Diazolin, vb.);
 • antifungal ilaçlar (ketokonazol, Livolin, Nystatin);
 • bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi (Immunal, Levamisol, Cycloferon).

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi durulama kullanılmaz. Genellikle bu amaç furatsilina çözelti etoniya çözeltisi (% 0.1), Rivanol (% 0,1), interferon için de kullanılır. Adaçayı, papatya ve lapchatka kaynatmasından bitkisel ilaçlar ile etkili durulama. Boğaz tedavisi için aşağıdaki formülasyonlar tavsiye etmek de mümkündür: sodyum klorür karışımı (1 çay kaşığı.), Sodyum bikarbonat (1 çay kaşığı.), Iyot 200 ml su ile çözelti içinde (4 damla); masa tuzu eklenmesi ile kimyacı papatya çiçeklerinin infüzyonu; sarımsak suyu (200 ml kaynar su başına 2 diş ezilmiş). Sağlıklı ol!

Lacunar tonsillitis: neden ortaya çıkıyor ve nasıl akıyor

Lacunar angina, üst solunum yollarının enflamatuar bir hastalığıdır ve eğer yanlış tedavi edilirse, tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir. Bu patoloji, ciddi zehirlenme semptomları ve lenfoid dokudaki lokal değişiklikler ile işaretlenir.

Ağız ve boğaz bademcikler (palatine, tubal, lingual ve pharyngeal). Lenfoid doku içerirler.

İnflamatuar süreç boyunca irin biriktiği lacunae (oluklar) içerir. Çoğu zaman bademciklerin akut iltihabı vardır. Enfeksiyöz doğanın lacunar tonsillitini geliştirir.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

Hastalık yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilir. Bu patoloji ile, bademciklerin yanı sıra bademciklerin dokularında derin bir hasar vardır. Enflamasyon iki taraflıdır.

1 tonilden az şişer. Hastalık belirli bir klinik tabloyla karakterizedir. Lacunar angina belirtileri şunlardır:

 • genel halsizlik;
 • pürülan uygulama;
 • ateş;
 • titreme;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri;
 • yutulduğunda ağrı;
 • yemekte zorluk;
 • iştah azalması;
 • Boğazda Zulüm;
 • zayıflığı;
 • Alt çene veya boyundaki mühürlerin varlığı.

Çoğu durumda Angina, vücut ısısında bir artış eşlik eder. Çoğunlukla 40ºC'yi aşmaz ve 1-6 gün içinde rahatsız eder.

Bu semptom, çeşitli toksinlerin ve pirojenik maddelerin kanındaki enfeksiyonun atılımının arka planına karşı termoregülasyon işleminin ihlaline neden olur. Şiddetli ateş genellikle üşüme ile birleştirilir.

Akut lacunar anjin her zaman yutulduğunda ağrı ile eşlik eder. Bu semptomun sebebi sinir uçlarının tahrişidir. Hastalığın ortak bir belirtisi, yutkunmanın zorluğudur.

Bu kan damarlarının genişlemesine, artan geçirgenliğe ve doku ödemine bağlıdır. Hacimdeki bademciklerdeki bir artış, sindirim borusunun çapını azaltır ve bu da disfajiye (bir bozukluk yutma hareketine) yol açar.

Bu angina formunun spesifik bir işareti, odaklar veya sürekli bir film şeklinde sarı-beyaz bir kaplamadır. Uygun tedavi olmadığında, pürülan olur. Mukoza taşmazken plak kolayca çıkarılır.

Bademciklerin yenilgisinden difteri arka planına karşı bu fark. Çocuklarda angina ile, aşağıdaki belirtiler mümkündür:

 1. Karındaki ağrı.
 2. Konvülsiyon.
 3. Ağlama.
 4. Yiyeceklerin reddedilmesi.
 5. Dışkıyı diyare tipi ile ihlal.
 6. Kusma.

Bademcik iltihabında pürülan birikime sıklıkla ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder.

Hastalığın nedenleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda Lacunar angina çeşitli nedenlerle gelişir. Olguların% 90'ında patojenler streptokoklardır.

Daha az sıklıkla mukus bademcikler ile stafilokok, enterobakteri ve pnömokoklar ayrılır.

Angina, kendi (şartlı patojenik) mikrofloranın aktivasyonundan veya dış ortamdan bakterilerin sokulmasından kaynaklanır.

Hastalığın gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

 • bademcik iltihabı olan kişilerle veya bir enfeksiyonla yakın temas;
 • hasta yemeklerinin kullanımı;
 • enfeksiyon taşıyıcıları ile öper;
 • yıkanmamış meyve ve sebzelerin kullanımı;
 • kalabalık gruplar halinde kalmak;
 • öksürme ve hapşırma ile temas;
 • kirlenmiş havanın solunması;
 • tesislerin tozlanması;
 • çürük varlığı;
 • soğuk su içmek;
 • genel hipotermi;
 • kronik soğuk veya sinüzit varlığı;
 • C vitamini eksikliği;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • Kötü beslenme.

Anjina'nın nedensel ajanı, patojenik özelliklerini organizmanın direncinde bir azalma ile gösterebilir.

Bu, ışınlama, uzamış immobilizasyon, tüberküloz, diabetes mellitus, tümörler, kemoterapi, kontrolsüz antibiyotik alımı, kortikosteroidler veya immünosupresanlar sırasında gözlenir.

En yüksek insidans kış ve sonbaharda düşer. Sebepler soğuk tutuyor ve okullarda ve anaokullarında takımların oluşumu.

Lacunar anjin nasıl bulaşır

Angina bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonun ana mekanizması aerojeniktir (hava ile). Bir insanın enfeksiyonu hava kaynaklı, hava-toz, gıda ve temas-evsel yollarla meydana gelebilir.

Uzun süre bakteri, bulaşıklar, oyuncaklar, havlular ve ayrıca kurutulmuş balgamda saklanır.

Çoğu zaman, enfeksiyon öksürme ve hapşırma sırasında ortaya çıkar, tükürük ve balgam mikroplarının en küçük kısımları ile birlikte alıcı bir kişinin ağzına ve boğazlarına girer.

Lacunar anjinası özellikleri

Lacunar angina aşağıdaki ayırt edici özelliklere sahiptir:

 • sızıntı yapabilir;
 • irrasyonel tedavi sık alevlenmeler ile kronik hale geldiğinde;
 • bakteriyel bir yapıya sahiptir;
 • fibröz plak varlığı ile karakterize edilir.

Bu işaretler, bu patolojiyi bademciklerin viral veya fungal olarak etkilenmesinden ayırt etmeyi mümkün kılar.

Ateşsiz Lacunar angina

Sıcaklık olmadan Lacunar angina nadir bir fenomendir. En sık olarak karışık bir enfeksiyon durumunda gelişir ve ciddi bir inflamatuar süreci gösterir.

Bu patoloji sıklıkla bademcik dokularında gangrende bulunur. Sıcaklığın olmaması, bağışıklıkta bir azalmaya işaret eder, çünkü hipertermi, yabancı bir maddenin sokulmasına karşılık olarak karşılıklı, uyarlanabilir bir yanıttır.

Ateşsiz anjina genellikle zayıflamış insanlarda (HIV ile enfekte olmuş, uyuşturucu bağımlıları) ve uzun süreli immünsüpresif tedavinin bir arka planında ortaya çıkar.

Lacunar angina nasıl tedavi edilir

Lacunar anjina etiyotropik ve semptomatik tedavi. Hızlı olamaz. Hastalığın ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 • sistemik antibakteriyel ilaçların kullanımı;
 • bademciklerin antiseptiklerle sulanması;
 • pastiller, emilme ve pastiller için tabletler;
 • antipiretikler almak;
 • gargara;
 • antihistaminikler almak;
 • artan bağışıklık;
 • oral ve faringeal mukozanın mekanik, termal ve kimyasal gölgelendirilmesi;
 • probiyotik alımı.

Lenf düğümleri iltihaplandığında, alkol sıkıştırmaları gösterilir. Tüm hastalar odayı havalandırmak için barışı gözlemlemek, daha fazla ve günde birkaç kez içmek zorundadır.

Bağışıklığı arttırmak için vitaminleri tüketmeniz önerilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda lacunar anjinası tedavisi, muayene sonrasında başlar.

İhtiyacınız olacak: ağız boşluğunun incelenmesi, laringoskopi, genel klinik testler ve boğazdan bulaşma muayenesi.

İlaç tedavisi

Akut tonsillitli hastaların tedavisinde temel ilaç kullanımıdır. Boğaz ağrısı ile:

 • kapsüller, tabletler, tozlar ve çözeltiler formunda antibiyotikler;
 • yerel antiseptikler;
 • antihistaminler;
 • bağışıklık uyarıcılar;
 • ateş;
 • eubiotics.

Antiseptiklerle acı çekmeye yardım edin. Bunlar şunlardır: Klorheksidin, Miramistin, Stopangin ve diğerleri.Çok ilaçların yaş sınırları vardır.

Hastalar gargara yapmalı. Anti-inflamatuar ve analjezik etkileri furacillin tarafından sağlanır. Temel olarak, boğazın durulanması için bir çözüm hazırlanır.

Lacunar anjin tedavisi ile sistemik antibiyotik kullanımını içerir. Tercih edilen ilaçlar penisilindir (Augmentin, Amoxiclav, Flemoclav Solutab).

Daha az yaygın olan makrolidlerdir (Sumamed, Wilprafen). Antibiyotik tedavisinin süresi yaklaşık 10 gündür. Şiddetli ateş ile antipiretik ilaçlar gösterilir (Parasetamol MS, Efferalgan, Nurofen, Panadol).

Bademciklerin ödemini anjina ile azaltmak için, H1-histamin reseptör blokerleri reçete edilebilir.

Bu grup içerir:.. vb Tsetrin, Zodak, Claritin, bağırsak mikroflorası geri yüklemek için gerekli antibiyotik tedavisinin bir ders sıklıkla reçete edilir eubiotics (Linex, Hilak Forte) sonra.

soluk alma

Anjin tedavisinde etkili bir yöntem inhalasyondur. İyileşmeyi hızlandırmaya, ilaç tedavisinin süresini azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye, ağız ve burun mukozasının şişmesini azaltmaya ve mikropların aktivitesini önlemeye yardımcı olurlar.

İnhalasyonlar sıklıkla bademcikler ve bronşların kombine bir yenilgi ile gerçekleştirilir.

Maddenin solunum yolu içine sokulmasından önce fiziksel zorlama gereklidir. Prosedür, yemekten en az bir saat sonra yapılır. Gençler ve yetişkinlere buhar inhalasyonları gösterilir.

Okul öncesi çocukları tedavi ederken, tavsiye edilmez. İnhalasyon yöntemleri antiseptikler, salin, mineralli su ve homeopatik ilaç olarak uygulanabilir. Nebulizörler genellikle maddeleri püskürtmek için kullanılır.

fizyoterapi

Anjina'nın yardımcı bir tedavi yöntemi, fizyoterapidir. En çok uygulanan: manyetoterapi, elektroforez, ultraviyole ve kızıl ötesi ışınlama.

Fizyoterapi prosedürleri bağışıklığı artırmaya, doku iyileşmesini hızlandırmaya, bademciklerdeki metabolizmayı geliştirmeye ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Halk ilaçları

Angina ile ilgilenen hekimin izni ile, halk ilaçları kullanılabilir. Bunlar çeşitli decoctions, infüzyon ve tentür içerir.

Sadece oral ve faringeal mukozayı tahriş etmeyen bitkilerin kullanılması gereklidir. Anjina etkili:

 • soda temelinde gargara için bir çözüm;
 • sıcak kompostolar;
 • maden suyu;
 • adaçayı veya papatyaya dayalı infüzyon.

Evde kullanılan otlar şeklinde halk ilaçları, antibakteriyel tedavinin yerini almaz.

Güç kaynağı

Tedavi rejimi bir diyet içerir. Boğaz ağrısı ile kahve ve diğer sıcak içecekler, baharatlar, baharatlı yiyecekler ve kaba yiyecekler vermeniz gerekir. Sütün kullanımının dışlanması tavsiye edilir. Menü hariçtir:

 • Sert bir cilt ile sebze ve meyveler;
 • tohumlar;
 • sert kabuklu yemişler;
 • mayonez;
 • soslar;
 • baharatlar;
 • cips;
 • mekik.

Tahıllar, çorbalar, patates püresi, hardal, meyve içecekleri, yeşil çay, yabani gül suyu ve jöle suyu içmek faydalıdır.

Zehirlenme belirtileri olduğunda, hastalar günde en az 1.5-2 litre sıvı tüketmelidir. Anjin tedavisi sırasında, bağışıklığı güçlendirmek önemlidir.

Bu amaçla daha fazla meyve, çilek, haşlanmış et ve sebze yemelisiniz. Tüm gıdalar vücut için gerekli vitaminleri içermelidir. Anjina ile, posa ile tatlı suları yararlıdır. Sarhoş olmalılar.

Olası komplikasyonlar

Lacunar anjinası ile komplikasyonlar sıklıkla gelişir. Bunların en tehlikeli olanları:

 • dokular flegmonu;
 • apse oluşumu;
 • laringeal ödem;
 • nefes alma zorluğu;
 • oksijen eksikliği;
 • kulağın pürülan enflamasyonu;
 • lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • kronik bademcik iltihabı.

İç organlardan olası olumsuz sonuçlar. Mikropların yayılması sıklıkla glomerülonefrit, miyokardit ve romatizma tipine bağlı böbrek hasarına yol açar.

Anjina'nın en ciddi komplikasyonu sepsistir. Şok ve çoklu organ yetmezliğine yol açabilir (çeşitli fonksiyonel sistemlerde bir takım eksiklikler).

önleme

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin önlenebilir. Bunun için ihtiyacınız var:

 • soğuk içeceklerden uzak durmak;
 • çürük, rinit ve sinüziti tedavi etmek için;
 • aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin;
 • dişlerinizi fırçalayın ve her yemekten sonra ağzınızı yıkayın;
 • daha fazla meyve ve sebze yiyin;
 • sadece burun ile nefes al;
 • boğazı sıcak tutmak;
 • soğuk tutmayın;
 • sertleşmek için;
 • sigarayı bırakmak.

Ailenin hasta biri varsa, o zaman bir maske takmak ve ayrı bir tabak kullanmanız gerekir. Böylece, anjina solunum yollarının ortak bir patolojisidir.

Purulent angina kaç gün süren tipik bir durumdur?

En sık görülen hastalıklardan biri, bir takım komplikasyonlara neden olmakta, boğaz ağrısı ile başlamaktadır. Angina ne kadar sürer ve nasıl üstesinden gelinir, aşağıdan düşünün. Kişinin, transfer anjininin hoş olmayan sonuçlarından sakınmak, ortaya çıkmasının nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak için daha fazla şansı vardır.

Hastalığın nedenleri

Bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalık gelişir. Bu angina. Boğazda bulunan mikroorganizma sayısındaki bir artış, hastalığın gelişimini provoke eder. Risk grubunda, vücudun keskin bir hipotermisi olan bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar nedeniyle bağışıklığı azaltılmış kişiler bulunmaktadır. Bir çocukta angina sadece bu faktörlerden kaynaklanamaz. Yani, eğer yiyeceklerinden gerekli eser elementleri alamıyorsa, zayıf uyur ve çok az hareket eder, her gün yürümez, hastalanma riski vardır.

Muayene sırasında, doktor hastanın vücudunda başka bir hastalığın odağı olup olmadığını anlamaya çalışacaktır, bu da anjine (iltihaplı adenoidler, otit, sinüzit, vb.) Neden olabilir. Angina çocuklar için ne kadar sürer? Cevap sadece bir doktor tarafından verilebilir. Anjina uzmanı tedavi etmek için sadece hastalığın tipini belirleyecektir. Hastalığın seyri 7 ila 14 gün arasında sürer, bu süre tedavinin seyrine ve hastanın iyileşme hızına bağlıdır.

Patolojinin bulaşıcı doğası, başka bir kişiden alma riskini artırır. Aktarım yolu hava kaynaklıdır (öksürme, hapşırma, ortak ev eşyalarını veya bulaşıkları kullanarak). Genel hijyen kurallarına uyulmaması bulaşmayı önleyebilir ve hasta bir kimsenin izolasyonu hastalığın daha hızlı geçmesine yardımcı olur.

Enfeksiyon ve semptomatoloji dönemi

Her hastalığın kendi latent dönemi vardır (latent, inkübasyon). Bu, enfeksiyondan semptomların başlangıcına kadar olan zamandır. Anjina durumunda, tıpta birkaç saat ila 2 gün arasında süren bu tür bir zaman aralığı, hastalığın açık bir aşamaya geçişinin geçici bir dönemi olarak kabul edilir. Genellikle anjina, enfeksiyondan 1 gün sonra ortaya çıkar. Daha önceki sağlık bozulma belirtileri ortaya çıkarsa, doğru tanı ve etkili tedavi şansı artar.

Angina belirtileri: boğaz ağrısı, bademcikler iltihabı, 38 ° C'ye kadar sıcaklıkta keskin bir artış Bu durumda, hasta düşen bir kişi genellikle üşüme ve eklem ağrısı yaşar. Hastanın boğazına bakarsanız, bademcikler üzerinde özel aletler olmadan, apseler açıkça görünür hale gelir, beyaz veya sarımsı renk tonuna dokunur. Çoğu zaman boğazdaki ağrı akuttur, bir kişi annesinin son günlerinde olduğu sürece güvenle yiyemez, içemez ve konuşamaz.

Farklı hastalık türlerinin özellikleri

Tipine göre, birincil, ikincil ve spesifik anjin atılır. Birincil, sadece farinksin yenilgisiyle karakterizedir. Ayrıca basit denir. Çocuklar ve yetişkinler için ortalama süre 10 günü geçemez. İkincil bir başka hastalığın sonucu olarak ortaya çıkar. Buna yol açmak akut formda ve kan hastalıklarında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar olabilir. Böyle bir anjin, 10 günden fazla sürebilir. Belirli bir tip, bir mantar veya spesifik bir enfeksiyondan kaynaklanır. Anjina ile kaç gün tedavi edilirse, hastalığın bağımsız olup olmadığına veya bir diğerine bağlı olmasına bağlı olacaktır. Birincil hastalık türünden kurtulma terimi 7-10 gün olabilirse, eşzamanlı patolojinin tedavisi genellikle 20 güne kadar daha fazla zaman alabilir.

Anjina türleri, inflamatuar sürecin bademciklere ne kadar derin etkilediğine bağlıdır. Hastalığın bu tür çeşitleri vardır: catarrhal, lacunar, herpetik, foliküler, difteri, flegmonöz, nekrotik. Herhangi bir boğaz ağrısının uygunsuz tedavisinin kronik de dahil olmak üzere bademcik iltihabı gibi bir hastalığı tetikleyebileceğini bilmeye değer. İkincisi, adenoid veya bademciklerin çıkarılmasına yol açar.

Çeşitlerin farklılıkları

Angina ne kadar sürer, türüne göre değişir? Catarrhal sadece 1-2 gün sürebilir. Sonra geçebilir, belirtiler azalır. Bununla birlikte, daha sıklıkla böyle bir hastalık başka bir forma (lacunar veya foliküler) geçer. Herpetik formu, tüm diğer belirtilerden farklı olarak, farengeal mukozada açıkça görülebilen vesiküller (boyut olarak küçük, kırmızı renkte) farklıdır.

Lacunar bademcik iltihabı bir dokunuşla veya filmle bademcikler üzerinde kendini gösterir. Foliküllerin foliküler görünümü, foliküllerin eklenmesiyle ortaya çıkabilen küçük pürülan oluşumlarda kendini gösterir. Difteroid anjin, farinkste sürekli pürülan filmlerin oluşması açısından tehlikelidir. Nekrotik form denir çünkü bu hastalık sürecinde etkilenen farinksin dokularının nekrozu oluşabilir. Klinik tablo, güçlü bir kusma, kararsız bir bilinç durumu ile yükümlüdür. Ülseratif patolojinin adı, bademciklerin yüzeyinde ülser oluşabileceğini düşündürmektedir. Bu formu belirlemek ortak belirtiler ile birlikte düşük sıcaklıkta yardımcı olacaktır.

Hastalığı tanımlamak için, kontrol etmek yardımcı olur, burun ve boğaz (mikroflora tarafından belirlendiği gibi) gelen yayma çitine randevu, kan ve idrar genel bir analiz, bir enflamatuar süreç varsa uzmanı bildirecektir. Her durumda, boğaz ağrısından şüphelenirseniz, doktora (terapist veya çocuk doktoru) gitmeniz gerekir.

Angina, diğer hastalıkların nedeni olarak

Bazen angina ile tedavi istenen sonucu vermez. Bu, seçilen ilacın istenen etkiye sahip olmaması ve zayıflamış bağışıklık sisteminin yük ile baş etmemesinden kaynaklanmaktadır. Gelişen, hastalık komplikasyonlara yol açabilir, diğer patolojilere neden olabilir. Bunlar arasında bademcik iltihabı son yer değildir, ancak kalp kasının veya böbrek hasarının işlevlerinin ihlali kadar tehlikeli değildir. Genellikle endokardit, kalp yetmezliği, piyelonefrit, çeşitli alerjik reaksiyonlar vardır.

Artritin sadece yaşlıların eklemlerini etkilediği konusunda bir görüş var, ama bu böyle değil. Artrit geçişli bir anjinadan kaynaklanabilir. Çocuklarla bile büyüyebilir. Apandisit atağı bile (sepsise kadar olan sonuçları ile birlikte) sıklıkla anjinin komplikasyonlarına atfedilir.

Anjina hastası olan kişiyi etkileyen bir başka hastalık otittir. Orta kulağın iltihaplanmasını tedavi etmezseniz, o zaman bir azalma veya işitme kaybına yol açabilir. Bademcik iltihaplanmasına neden olan aynı bakterileri otitis olarak adlandırır. Laringeal ödem, flegmon veya selüloz apsesi gibi komplikasyonlar daha az tehlikeli değildir.

Araçlar ve tedavi yöntemleri

Bir hastalığa karşı mücadele yönteminin seçimi doktora kalır. Araştırmaya dayanarak uzman, anjinle başa çıkmaya yardımcı olacak antibiyotiği reçete edecektir. Günümüzde, bir ürünü tek tek seçerek yan etki riskini azaltan birçok ilaç üretilmektedir. Tabletlere ek olarak, sıklıkla boğazdaki ağrıyı hafifletmek için, lokal topikal ajanlar reçete edilir.

Durulamaya özel önem verilir. Günümüzde bu tür bir manipülasyonla, eczanelerden alınan özel çözümler ve şifalı bitkiler temelinde hazırlanan halk ilaçları kullanılmaktadır. Yaygın olarak dağıtılmış ve elma sirkesi bir çözüm ile durulama için reçete. Doktorların önerileri tek bir şeyde hemfikir: Boğazınızda boğazınız ne kadar olursa olsun, her saat durulama yapmanız gerekir. Böyle bir tavsiye, durulama sırasında antiseptik etkinin ortaya çıkmasından kaynaklanır. Boğazdan pürülan bir depozit almak, yaraları ve etkilenen bölgeleri tedavi etmek, hasta durumun önemli bir rahatlamasını alır.

Sıcaklığı sadece 38 ° C'ye yükseldiğinde ısıtın. Bunun için, doktor kesinlikle tavsiyeye uygun olarak alınması gereken herhangi bir antipiretik ajan reçete edecektir. Bağırsak mikroflorasını korumak için antibiyotik ve ilaçlar ile zorunlu tedavi. Mide desteği terimi, anjinadan kaç kişinin acı çekeceğine bağlı değildir, çoğu zaman doktor yaklaşık 1 ay süren probiyotik alma sürecinde ısrar eder.

Yatak istirahati göz ardı edilmemelidir, çocuklar genellikle bir hastanede tedavi edilir ve yetişkinlerde anjin iş için bir iş göremezlik sebebi oluşturur. Hastane yaprağının ortalama süresi 7 ila 10 gün arasında değişmektedir ve anjinin ne kadar süreyle tedavi edildiyse tedaviyi yapan doktorun tüm tavsiyelerinin tam olarak uygulanmasına bağlı olacaktır.

Önemli Uyarılar

Çoğu zaman bir yetişkin hastalığı hastalığı üzerinde taşımayı tercih eder, bu da kendi başına geçeceğini gösterir. Bu davranış, genellikle çok yaşamı tehdit eden komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur. Zamanında doktora dönerek, yeterli tedaviyi alan kişi, telafisi mümkün olmayan sonuçları önleyebilir.

Erişkinlerde veya çocuklarda gerekli tedavi olmaksızın angina ne kadar sürdüğü sorusu çok önemlidir. Hastalık 14 günden fazla sürebilir ve hem büyüyerek hem de oluşmuş olan vücuda büyük zarar verir. Sağlanan zamanında yardım bir haftada sağlığa kavuşabilir. En ufak iyileşme ile terapiyi durdurmamanız gerektiğini hatırlamak çok önemlidir. Kaç gün boyunca anginadan muzdarip olursa olsun, sadece karmaşık bir tedavi boğaz ağrısından kurtulacaktır.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ne kadardır: Kuluçka süresi ve etkili tedavi

Angina çok yaygın bir hastalıktır. Damak bademciklerini etkiler ve kişiye çok fazla kaygı verir, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur.

Bu nedenle, birçoğu angina yetişkinlerde ne kadar sürecek sorusuyla ilgileniyor?

Angina'nın birçok çeşidi vardır ve bunların bazıları tehlikeli, örneğin, pürülandır.

Bu enfeksiyöz hastalığın nedensel ajanları, streptokok adı verilen mikroorganizmalardır.

Pürülan süreç sadece bademciklerde değil, yumuşak damağa gidebilir ve farinksin mukoza zarına vurabilir.

Havanın nemi yükseldiğinde, hastalanma riski zaman zaman artar. Hastalık vücuttaki bademcikler boyunca yayılır.

Anjinayı provoke eden faktörler.

 • Zayıf bağışıklık;
 • Oral kavitede fokal enfeksiyonların varlığı, yani çürük, stomatit, vb.
 • Bir insan içtiği bir odada uzun süre kaldığında;
 • Mekanik araçlarla bademciklere zarar vermek;
 • Kirli havanın solunması, tozlu işletmelerde çalışmak;
 • Subcooling ana faktörlerden biridir;
 • Alkol içmek;
 • Bir kişi soğuk içecekler içerse: süt, su ve diğerleri.

Boğaz ağrısı yetişkinlerde ne kadar sürer?

Çoğu zaman doktora sorular sordu. Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin, bir kişi tedaviye başladığında, tedavi yönteminden çok bağlıdır.

İlaçlar tedavide ve süresinde de büyük öneme sahiptir. Çoğu hasta bir doktor tarafından reçete edilen tedaviyi takip edip etmediğine bağlıdır.

Farklı formlar hastalığın süresini büyük ölçüde etkileyebilir. Boğaz boğazının birkaç aşamasına sahip olduğuna dikkat etmek gerekir.

Prodromal dönem, ağız boşluğundaki bakterilerin aktivasyonu ile karakterize edilir ve yaklaşık 12 saat ila 3 gün sürer.

Bir kişi hiç bir şey yaşayamaz veya genel bir halsizlik, uyuşukluk, titreme ve ilgisizlik yaşar. Vücudun güçlü bir bağışıklığı varsa, bu her şey bitebilir.

Videoyu izlemek için önerilir:

Hastalığın başlangıcından 2-3 gün sonra, aşağıdaki semptomlar ortaya çıkabilir: boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı. Bu süre bir hafta sürebilir.

Akut aşamadan sonra, en az üç gün sürecek hastalığın remisyon dönemi başlar. Tamamen sağlık, vücut restore edildikten ve yeni kuvvetler yazıldıktan sonra geri yüklenir.

Komplikasyonlar, solunum yollarının kronik hastalıkları olan veya yanlış seçilmiş tedaviye sahip bir kişinin varlığında meydana gelebilir. Doktorunuza atfedilen tüm kurallara uymazsanız, astım, zatürre veya bronşit oluşabilir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Catarrhal anjina hastalığın daha hafif bir formudur. Sıcaklık 37-38 ° C arasında tutulur. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, boğaz ağrısı görebilirsiniz. Bu form 3-4 gün sürer.

Foliküler veya pürülan anjina, bu semptomlarla karakterizedir: ateş, ateş. Antipiretik ilaçlar neredeyse yardımcı olmaz. Doğru tedavi ve tüm kurallara uyulması, vücudun hastalığın altıncı günü tarafından iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Lakunarnaya aceleci kabul edilir. Sonuçta, semptomlar kendilerini keskin ve aynı anda gösterir.

Phlegmonous çok şiddetli bir kursa sahiptir. Yüksek ateş, bademcikler etrafında apseler, genel rahatsızlık, bu tür belirtilerle deneyimli doktorların gözetiminde bir hastanede tedavi edilmesi gerekir.

Herpes bir uçuk virüsü olduğunda başlar.

Tüm angina tipleri yaklaşık olarak aynı semptomlara sahiptir.

Angina ana belirtileri şunlardır:

 • Artan sıcaklık;
 • Yavaş yavaş artan boğaz ağrısı;
 • Üşüme ve genel yorgunluk:
 • Bademcikler kızarıklık;
 • Bademcikler üzerinde beyaz, sarı veya grimsi kaplama;
 • Eklemlerde ağrı;
 • Büyümüş lenf düğümleri.

Simanovsky-Vincent'ın anjinalarında dokuların nekrozu oluşabilir.

Yetişkinlerde ne kadar angina süreceğini etkilemek mümkün mü?

Bir kişi bakteriyel boğaz ağrısı ile hasta düşerse, zaman içinde tedaviye başladı ve tüm kurallara uyuldu, o zaman hastalık uzun sürmez. Genellikle böyle bir hastalık bir haftadan fazla sürmez.

Enfeksiyöz bir hastanın henüz antibiyotiklerle tedavi edilmediği düşünülmektedir. Benzer şekilde, bir kişi herhangi bir semptom göstermeyebilir, ancak aynı zamanda bir bakteri taşıyıcısı olabilir ve başkalarına bulaşabilir.

Bu tür ile enfekte olmanın en kolay yolu havadaki damlacıklardır. Hapşırırken ve öksürdüğünde, bakteriler havaya yayılır, enfekte olmayan kişi nefes alır ve bu şekilde enfekte olur.

Ayrıca hastayla el ile temas ettikten sonra, bir öpücükle veya hatta bakteri tutulduğu tek bir tabak kullanılarak bile enfekte olabilirsiniz.

Yani eğer aileden biri hastalanırsa, başka kimsenin kullanamayacağı yemekleri ona vermelisin. Ve tüm aile üyeleri daha sık değiştirilmesi gereken bir maske takarlar.

Oral antibiyotikler en sık reçete edilir. Tamamen tedavi etmek için, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik kürünü kesinlikle içmelisiniz, ortalama olarak 5-10 gün sürer.

Bazen hastalar, doktorun bilgisi olmadan antibiyotik kullanmayı bırakırlar, çünkü ana belirtiler geçmiştir. Ama bu yanlış.

Hastalığın sonuna kadar, bu durumda, tedavi etmez ve belli bir süre sonra tekrar görünür.

Doktorun sadece tedavi etmek için değil aynı zamanda sonuçları ve komplikasyonları korumak için de antibiyotik reçete ettiği unutulmamalıdır.

Angina ile ülserler her zaman kendilerini patlatırlar. Yeterli antibiyotiklerin kendilerini açığa vurma apselerine yardım etmediği durumlar bilinmemektedir.

Boğazın en tehlikeli şekli ülseratif-nekrotik olup, etken madde mili şeklindeki çubuk ve spiroketlerdir. Böyle bir boğaz ağrısı ile, hasta yutulduğunda keskin bir acı hisseder.

Hoş olmayan bir koku, ağız boşluğundan çıkar. Bademcikler ve dil üzerinde, çoğunlukla yeşil, beyaz veya sarı renkte yeşil bir renk tonu bulunan bir plak vardır. Bu form uzun sürüyor.

Tedavi en fazla 2-3 hafta sürer. Böyle boğaz ağrısının en ufak belirtileri bile varsa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hastanın ihtiyaç duyduğu ilk şey yatak istirahatıdır. Vücudun egzersizden uzak tutulması ve bol miktarda sıvı içmesi gerekir. Yumuşak yiyecekler yemek istenir.

Bir karıştırıcıda öğütmek en iyisidir. Bu durumda, hastanın yutması daha kolay olacaktır. Doktor, antibiyotiklere ek olarak, hap, sprey veya lolipop reçete edecektir. Acı verici hislerinin yardımıyla biraz abate.

Durulama prosedürü her türlü tedavinin ana parçasıdır. Antiseptik bir çözüme ihtiyacınız olacak. Antipiretikler 38 derecelik bir sıcaklıkta tüketilmelidir.

Videodaki ayrıntılı talimatlara bakın:

Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin almanız gerekir. Antibiyotiklerle paralel olarak, çoğu durumda, böyle bir semptom ortaya çıktığında, bağırsak bozukluğu ile başa çıkmaya yardımcı olacak pribiotiki al.

Badem üzerindeki plakları bağımsız olarak kaldırmak yasaktır, bu gibi durumlar durumu daha da kötüleştirebilir, enfeksiyonu daha da fazla yayır. Doktor bu prosedürü kendi ofisinde yürütmelidir.

Diğer tedavi yöntemleri halk ilaçlarıdır. Özel ilaçlarla tedavinin mümkün olmadığı bir durum varsa, aşağıda açıklanan yöntemler yararlı olacaktır.

Boğazın yıkanması için bir çözüm aşağıdakilerden yapılabilir:

 • Bir bardak ılık su üzerinde bir çift potasyum permanganat kristali;
 • St. John's wort, papatya, adaçayı gibi yararlı otlar, sıcak suda 45 dakika demlenir;
 • Propolis tentürü de çok etkilidir;
 • İyi bir analjezik sirke. 2 çay kaşığı bir bardak suya seyreltilmelidir;
 • Kaynamış su ile doldurulmuş rendelenmiş pancar, 6 saatlik bir infüzyon acıdan kurtulmaya yardımcı olacak ve şişliği hafifçe kaldıracaktır;
 • Bir limon veya greyfurt suyu sıkın, sabah ve akşam bir çorba kaşığı içecek;
 • Olağan ekmekler kaynar su dökülür, sarımsak başını sıkar, bezin içine sarılır ve boğaza tutturulur;
 • Taze lahana yaprakları ağrının ve daha düşük sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olur. Boğaz ağzına lahana sürün ve bir fularla örtün. 2 saat sonra değiştirin;
 • Boğaz ağrısı tedavisinde en yaygın halk yöntemleri soda, iyot ve tuzdur. Üç bardak ılık suda seyreltilir. Her şeyden önce, soda ile durulayın, sonra tuz ile bir çözüm, sonra iyot ile durulayın. İyot yoksa, bir bardakta tuz ve soda karıştırabilirsiniz. Hastalığın karmaşıklığına bağlı olarak her 1.5-2 saatte bir durulayın.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Lacunar Angina ne kadar sürer?

Lacunar Angina ne kadar sürer?

Angina, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enfeksiyon şeklinde, staphylococcus veya streptococcus bakterileri. Özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde, insanların bağışıklık sistemini zayıflattığı ve hipotermi olasılığı olduğu yaygın bir hastalıktır. Genellikle angina 5-15 yaş arası çocuklara uygulanır, ancak bu hastalığın yetişkinlerde olması ihtimali de oldukça yüksektir. Yetişkinlerde ne kadar angina sürdüğü, hastalığın biçimine ve hastalığın seyrinin karmaşıklığına bağlıdır.

Erişkinlerde anjin genel belirtileri şunlardır:

 • Vücut ısısında artış (40 dereceye kadar)
 • Boğaz ağrısı
 • baş ağrısı
 • Genel halsizlik
 • Vücutta ağrı
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Palatine bademcikler üzerinde kızarıklık ve irin.

Anjinin ilk semptomlarında, hemen bir doktora danışmalısınız, aksi takdirde komplikasyonlar ortaya çıkabilir - böbrek hastalığı, miyokardit, romatizma. Erişkinlerde anjinin tedavisi, hastalığın hangi biçiminde bulunduğuna bağlıdır.

Lacunar angina, normal anjina tipidir ve yaraların sadece üst solunum yolu üzerinde değil palatine bademciklerin lakunalarında da görülmesiyle karakterizedir. Çoğunlukla çocuklar bir bağışıklık sistemine sahip olmadıkları için bu hastalıktan muzdariptirler. Bununla birlikte, hastalık sadece çocukları rahatsız edebilir. Nasıl yapılır yetişkinlerde lacunar boğaz ağrısı tedavisi - Bu soru genellikle bir KBB-doktorundaki resepsiyonda çalar.

Lacunar anjina nedenleri

Hastalık, hava kaynaklı enfeksiyon veya olumsuz çevre koşullarının bir sonucu olarak gelişebilir. Anjina kaynağı hasta bir kişi veya hastanın kullandığı nesneler olabilir. Hastalanma olasılığı, öksürme veya hapşırma yoluyla patojen izolasyonu ile artar. Bu nedenle, salgın hastalık dönemlerinde toplu taşımalardan kaçınılmalıdır, insanların yoğun olduğu yerler.

Lacunar anjina'nın ana patojenleri streptokoklardır, fakat aynı zamanda stafilokok ve adenovirüslerden de kaynaklanabilir. Anjina, ağız boşluğu ve diş hastalığında çeşitli cerrahi müdahalelere neden olabilir. Dış faktörler arasında - taslaklar, hipotermi, nem, hava sıcaklığındaki ani değişiklikler, toz ve hava kirliliği.

Lacunar angina'nın belirtileri diğer formlardaki bademcik iltihabına benzer, bu nedenle doğru tanı sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Muayenede, şişmiş ve kırmızı bademcikler üzerinde sarımsı renkte küçük adalar görülebilir.

Lacunar anjinanın ana belirtileri şunlardır:

 • Boğazda ağrı ve rahatsızlık, yeme ve yutma ile ağrıyı artırır.
 • Vücut ısısında artış (38 dereceden fazla).
 • Başın farklı bölgelerinde ağrı, halsizlik, iştahsızlık, kemiklerde ve kaslarda ağrı.
 • Deri altı lenf bezlerinde inflamasyon ve artış.

Aynı anda lacunar anjin semptomları ortaya çıkar, bu da başkalarından bademcik iltihabı bu formu ayırt eder. En büyük belirtiler ilk 2-3 gün içinde görülür. Hastalığın toplam süresi 5-9 gündür.

Bu anjin formunun tedavisi esas olarak ilaçtır.

 • Antimikrobiyaller: penisilinler (amoksiklav, flemoksin), makrolidler (spiramisin, sumamed), sefalosporinler (supraks, sefaleksin).
 • Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar: (ibuklin, ibuprofen, voltaren).
 • Antipiretikler: aspirin, çocuk nurofen, parasetamol, panadol, efferalgan.
 • Antihistaminikler: tavegil, suprastin, dimedrol.
 • Lokal aktivitenin immünostimülanları (ribomunil).
 • Bitkisel preparatlar: tonzigon, tonsilotren.
 • Polivitaminik kompleksler.
 • Tedavinin sonunda immünomodülatörler: immün, poludan, imudon.
 • Viral anjina için antiviral ilaçlar: arbidol, tsikloferon, interferon preparatları.

Lokal tedavi, durulama, boğazın lygol, inhalasyon, rezorpsiyon tabletleri, kompresler ile yağlanmasını içerir.

Viral bademcik iltihabı, özellikle kışın yaygın olarak görülen bademciklere etki eden enfeksiyöz bir hastalıktır. Kural olarak, hastalık, hava yoluyla damlacıklar yoluyla vücuda giren streptococcus, staphylococcus, pneumococcus nedeniyle oluşur.

Viral anjin, sıcaklıkta keskin bir artış, servikal lenf düğümlerinde artış, baş ve boğazda şiddetli ağrı gibi belirtilerle başlar. Ayrıca sinirlilik, iştahsızlık, eklemlerde ağrı belirtilmelidir. Bademcikler üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplama görünür.

Bu tip boğaz ağrısının etken maddesi virüsdür, bu nedenle ana tedavi antiviral ilaçların ve bağışıklık arttırıcı ilaçların kullanımını içerir. Bağışıklık sistemini zayıflattığı ve etkili olmadığı için viral boğaz ağrısı için antibiyotikler kullanılmaz.

Yerel tedavi, aşağıdaki gibi araçları kullanarak durulamayı içerir:

 • Bal ile su
 • Muzaffer kaynatma
 • Adaçayı infüzyonu
 • Elma sirkesi ile pancar suyu (taze sıkılmış)
 • "Deniz suyu" anlamına gelir (bir eczanede satın alabilirsiniz).

Viral anjina ile hastanın boynuna yerleştirilen kompresler de yararlıdır.

Herpes boğazına Korsaki virüsü neden olur. Kural olarak, yetişkinler bundan muzdarip, ancak virüs de yetişkinleri etkileyebilir. Bu tür anjina, hastalığın ilk vakasından sonra, vücudun kendisine bağışıklık kazandığı diğerlerinden farklıdır.

Hastalığın ilk belirtileri arasında şunlar vardır:

 • Hızlı sıcaklık artışı
 • Boğaz ağrısı
 • baş ağrısı
 • Kaslarda ağrı.

Doğru tanı, bu tür belirtileri aşağıdaki gibi koymanıza izin verir:

Komplikasyonları önlemek için tedavi zamanında ve kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunan vazgeçilmez bir durum yatak istirahatine sıkı sıkıya bağlıdır. Tedavi sırasında şişlikleri gideren antihistaminikler alırlar. Bunların en ünlüsü suprastin diazolin.

İltihap gidermek için ibuprofen, nimesulide kullanın. Ağrıyı azaltmak ve mukozadan gelen tahrişleri gidermek papatya, adaçayı, nergis suyunun et suyuna yardımcı olacaktır.

Bol miktarda sıcak içecek, C vitamini alımı, gül kalçaları veya limonlu çaydan büyük faydalar olacaktır. onlar vücuda virüsün üreme katkıda bulunabilir gibi, sıcak anjina yasaklı boğaz bu tür akılda tutmak gerekir ve bu da, komplikasyonlara neden olabilir.

Genel rahatsızlık, boğaz ağrısı, periyodik olarak yükselen sıcaklık - tüm bu semptomatoloji anjin gelişiminin ilk günlerine eşlik eder. Ve tabi ki, her hasta kişi bilmek ister angina ne kadar sürer ve tüm sağlık ne kadar geri yüklenir. Bu soruya kesin bir cevap yoktur, bademcik iltihabı ve boğazın seyri birçok hastaya ve hastanın kendisine birçok açıdan bağlıdır.

Anjina inflamatuar bir hastalıktır, gelişmekte olan fetus çeşitli patojenik bakterilerden etkilenir. Bir kişi, sağlık durumlarında fazla bozulma olmaksızın bademcik iltihabından muzdariptir, diğerleri ise yataktan çıkamaz. Bunu, patojen tipi ve insan bağışıklık sisteminin genel durumu ile ilişkilendirin. Hastalığın seyri üç aşamaya ayrılır:

 1. Prodromal dönem, boğazın mukus tabakasındaki bakterilerin aktivasyonundan başlar ve ortalama 12 saat ve üç güne kadar sürer. Bu dönemde bir kişi periyodik zayıflık, apati, kısa süreli titreme hissedebilir. Güçlü bağışıklığa sahip kişilerde, bu aşamada anjina kesilir ve belirgin semptomatoloji ile hastalığın kendisine girmez.
 2. Akut dönem yaklaşık olarak enfeksiyonun üçüncü gününden başlar. Bu dönemde sıcaklık yükselir, boğazdaki ağrıyı tahriş eder, genel halsizlik ve diğer tüm zehirlenme belirtileri vardır. Bir ateşle devam eden akut evre, bir haftaya kadar sürebilir, bazı boğaz ağrısından geçer ve daha kısa bir süre için geçer.
 3. Enflamasyonun remisyon dönemi akut dönemden sonra başlar ve üç günden haftaya ve daha fazlasına kadar sürer. Sağlığın tam olarak iyileşme süresi aynı zamanda koruyucu güçlerin durumuna ve kişinin ana tedaviden sonra kullandığı tedaviye bağlıdır.

Boğaz ağrısı yetişkinlerde ne kadar sürer bronkopulmoner sistemin kronik hastalıkları ile? Bu sorunun doğru cevabı şey çoğu durumda bu hastalarda bu bademcik pnömoni, bronşit, astım alevlenmesi yol açar ve tedavi süresi bu hastalıkların oluşma bağlıdır, hayır.

Eğer angina olduğunda boğazın nasıl göründüğünü öğrenin, açık örnekler gösterecektir

Ayrıca, bademcik iltihabının kesin bir klinik ve morfolojik sınıflandırması, anjinin ne kadar süreceği ve hastalığın biçimine bağlı olduğu da vardır.

 1. Catarrhal anjin, mukus tabakasının kızarması ve bademciklerde hafif bir artış, ortalama 3 ila 5 gün sürer. Ancak bu, bir kişi bu formun daha ciddi bir geçişe izin vermeyen tüm önlemleri alması durumunda gerçekleşir.
 2. Foliküler anjina ortalama 6 gündür.
 3. Bir lacunar formu olan hastalar, bir hafta boyunca hastalığın tüm ciddi belirtilerini yaşayabilir.
 4. Herpes virüsünün neden olduğu herpetik, antiviral tedavinin kullanımında 5 güne kadar sürer.
 5. Phlegmonous ve ülseratif-nekrotik en ciddi anjina formları arasındadır ve birkaç hafta ve aylar boyunca enflamatuar sürecin solma ve alevlenmesinin farklı dönemleriyle devam edebilir.

Hastalığın semptomlarının ortaya çıkma süresi doğrudan kullanılan ilaçlara bağlıdır. Angina genellikle bakterilerden kaynaklanır, eliminasyon sadece antibiyotik kullanıldıktan sonra mümkündür. Antibakteriyel ilaçlarla tedaviye başlandıktan sonra, ateş 2 - 3 gün boyunca geçmelidir, eğer bu olmazsa, ilaç yanlış seçilmekte ve başka biriyle değiştirilmelidir.

Antibiyotiklerin tüm seyrinin tedavisi sırasında önemlidir ve 5 ila 10 gün arasında içilebilir veya içerilebilir. Bazı hastalar genel sağlık tedavisinin antibakteriyel ilaçlarla tedavisinin durdurulmasından sonra, birkaç gün sonra anginaların tekrar alevlenmeleri şaşırtıcı değildir, çünkü mikropun tamamen tahrip edilmesi gerçekleşmemiştir.

Hastalığın süresi büyük ölçüde hastalığın ilk günlerinde ne tür bir tedavi yapıldığına bağlıdır. Anjin ile hızlı bir iyileşme elde etmek için aşağıdaki şartlara uyulmalıdır:

 1. Mümkün olduğunca sık, anti-inflamatuar otlar ve antiseptik çözeltilerin et suyu ile gargara. Bu, bakterilerin daha fazla gelişmesini ve çoğalmasını önler ve onları nazofarengeal boşluğundan kısmen temizler.
 2. Mümkün olduğu kadar sıvı içmelisin. Vücuda yeterli miktarda su verilmesi, mikropların - toksinlerin atık ürünlerinin hızla uzaklaştırılmasına katkıda bulunur ve bu da daha iyi bir sağlığa yol açar.
 3. Hastalığın erken evrelerinde yatak istirahatının gözlenmesi ciddi komplikasyonların olasılığını büyük ölçüde azaltır ve anjinada, bronkopulmoner enfeksiyondan kalp kasının iltihaplanmasına kadar olandan küçük değildir.
 4. Hastalık dönemi için besin, vitaminli ve kolay sindirilebilir olmalıdır.
 5. Bitki immünomodülatörlerinin alımı, hızlı bir iyileşmeyi destekleyecektir.

Ne kadar uzun angina sürer - hiç kimse bir terapist tarafından söylenemez, bir doktor sadece iyileşmenin zamanlamasını tahmin edebilir. Tedavide başarı sadece reçeteli ilaçlara değil, aynı zamanda diğer tüm koşullara da bağlıdır.

Angina, çocuklukta en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Çoğunlukla çocukları üç ila 10 yaş arası etkiler, yani çocuğun aktif olarak çocuk kurumlarını ziyaret etmeye başladığı, en hoş olmayan hastalıkların en farklı patojenleriyle istem dışı karşılaştığı yaşlarda. Küçük bir kişinin bağışıklığı henüz mükemmel değildir ve üzerine yüklenen yük ile tam olarak baş edemez ve bu nedenle bebeklerde en çeşitli enfeksiyonlar, daha yaşlı yaşta olduğundan daha sık görülür.

Angina çocuklar için ne kadar sürer - Hasta bir çocuğun ebeveynlerini endişelendiren bir soru. Sonuçta, çocukların hastalığın gelişimini tolere etmek, yemek yemeyi reddetmek, endişe duymaları ve sıcaklıklarının bazen 40 dereceye ulaşması çok daha zordur. Bir çocukta Catarrhal anjina hastalığın bu evresinde nadiren sona erer, çoğunlukla lacunar veya foliküler geçer. Daha şiddetli olan lacuner, bu form ile tüm zehirlenme belirtileri ve ateş 7 güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina, ya da anne-baba dediği gibi - iyi korunan kuvvetlerle ve bakterilerin daha fazla gelişmesini önlemek için uygun önlemlerle, kızarık boyun üç günden fazla sürmeyebilir.

Çocuğun ilk akut anjinalarının, her bir olumsuz provoke edici faktörle birlikte nükslerin olacağı, son derece etkili bir tedavi olmaksızın kronik bir aşamaya gidebileceğini anlamak, çocukların ebeveynleri için önemlidir. Bu nedenle, bademcik iltihabını bir kez ve her şeyden önce ilk oluşumunda iyileştirmek için her türlü çaba gösterilmelidir. Bu, sadece ilaçların değil, aynı zamanda daha sonraki sertleşmenin, vitamin terapisinin, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonunun, örneğin, çürük dişler veya böbrek hastalıkları için de yardımcı olacaktır. İyileştikten sonra, gerekli ilaçları alarak ve eczane ürünlerinde bulunmamakla birlikte çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir.

Standart durumda pürülan anjina 8-10 gün sürer, bundan sonra ya tamamen sona erer, ya da karmaşıktır ve başka bir hastalığa geçer.

Popüler kitlelerde sözde "kronik pürülan anjina" olduğu inancı hatalıdır. Yani kronik bademcik denilen klinik tablo irinli farenjit meydana geldiği çok benzerdir, ancak ana farkı sık, bazen birbirleriyle komplikasyonlar geçen sadece bir sabit, kronik sahasıdır.

Örneğin, aşağıdaki fotoğrafta - kronik bademcik iltihabı ile bademcikler:

Ve burada - pürülan boğaz ağrısı ile:

Pürülan anjina her zaman ilk semptomların başlangıcından 8-10 gün sonra, sadece nadir vakalarda, daha uzun bir süre uzayarak geçer. Bu, çoğu zaman belirgin semptomlarla, hastanın ciddi bir durumla şiddetli bir şekilde ilerleyen akut bir hastalıktır.

Ayrıca pürülan boğaz ağrısı için sık tekrarlar karakteristik değildir. Çoğu doktor anjinanın yılda bir defadan fazla olması durumunda kronik bademcik iltihabından şüphelenmek ve hastanın uygun bir incelemesini yapmak gerektiğine inanmaktadır.

Hastalığın seyrinin zamanlaması, hastanın hangi tedaviyi aldığına bağlıdır. Etkili antibiyotiklerin uygun kullanımı, hastalığın tamamlanmasını önemli ölçüde hızlandırabilir, ancak onlar olmasa bile, pürülan anjina üç haftadan fazla sürmez. Bu dönemden sonra birçok hastada kötü sağlık komplikasyonların gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Hastalığın semptomlarının hissedilmediği, inkübasyon döneminden angina başlar. Genellikle çok kısadır, 1 ila 5 gün arasında sürer, çünkü bademcik iltihabının lenfoid dokusu hızla gelişir ve çok çabuk kendini hissettirir.

Staphylococcus aureus'un taranan fotoğrafı

Pürülan anjinaya dayanan yaklaşık 8 gün, bu gibi karakteristik dönemlere ayrılabilir:

 1. Belirgin semptomlar, şiddetli halsizlik, ateş, zehirlenme belirtileri, boğazda güçlü ve keskin ağrıları olan akut dönem. onlar laküner ile beyaz veya sarı noktalar olarak görünür tonsillitli - - kirli bulanıklık üzerinde hastalığın şekline bağlı olarak farklı şekillerde olabilir gelişmekte ülser, ilk gününde. Bu periyot 3-5 gün sürer, bu da onların irin sona ermesiyle birlikte apselerin kendiliğinden diseksiyonudır;
 2. İyileşme periyodu - bir başka 4-5 gün boyunca, erüpsiyonlar alanında oluşan erozyonlar, iltihap azalır ve iyilik normalleşir. Şu anda, genellikle yüksek sıcaklık yoktur, biraz yükseltilmiş olabilir, ancak subfebrile.

Ek olarak, hastanın vücudunun genel durumu, bağışıklık yanıtının gücü, yaşam koşulları ve diğer faktörler, pürülan anjinin ne kadar süre geçtiğini etkiler.

Bu terimler, pürülan boğaz ağrısının tam tedavi sürelerinden biraz daha kısadır, çünkü bu tür bir tedavi, sadece enfeksiyonun baskılanmasını değil, aynı zamanda, vücuttaki patojenin tüm bakterilerinin, komplikasyonlara ve nüksetmelere neden olabilen yıkımını da ima eder. Bu nedenle, dersin zamanlaması ve hastalığın tedavisi söz konusu olduğunda, antibiyotiklerle tedavi edilmeksizin ve onlar olmadan da ayrı ayrı konuşmak mantıklıdır.

Kural olarak, hastanın durumunun normalleşmesi antibiyotik almanın başlamasından sadece 1-2 gün sonra gerçekleşir. Bunun nedeni, etkili bir ilacın bademciklerdeki enfeksiyonu 12-20 saat boyunca yok etmesi, bundan sonra iltihabın azalması ve sıcaklığın azalmaya başlamasıdır.

Böylece, antibiyotik kullanımı ile, pürülan anjina 3-4 gün içinde geçer, yani zamanlaması antibiyotik tedavisinin reddedilmesinden daha azdır.

Bununla birlikte, antibiyotiklerle yapılan standart tedavi, komplikasyonların güvenilir şekilde önlenmesi ve vücutta anjinaya neden olan etken maddenin tamamen bastırılması için en az 10 gün boyunca ilaçların kullanılmasını sağlar. Görünür bir çelişki bununla bağlantılıdır: eğer pürülan anjina, tedavi olmaksızın tedaviden sonra geçerse, o zaman tedavinin kendisi iki hafta geçirilmelidir.

Aslında, çelişki yoktur: antibiyotikler sadece hastanın durumunun normalleşmesi için değil, komplikasyonlardan korunmak için de kullanılır. Bu, sadece enfeksiyonu baskılamaktan daha uzun bir süreçtir.

Antibiyotik olmadan, pürülan anjin, standart terimi için 8-10 gün geçer. anjin çoğundan daha da güçlü ve hastalığın zamanlamasını geciktirebilir - Hastalık komplike ise kendileri komplikasyonlar hastanın bozulmaya neden ve bazen olabilir (antibiyotik tedavisinin yokluğunda genellikle olur).

 • Apseler 4-5 gün gelişebilir, şiddetli ağrıya, yutulmaya ve başını döndürememeye, sıcaklıkta artışa neden olabilir. Çoğu durumda, cerrahi olarak, sıklıkla çıkarılmalıdır - dışarıda, hastanın boynunda bir yara izi varsa;
 • Otitis benzer şekilde ateş ve baş ağrıları ile birlikte görülür;
 • Kronik bademcik iltihabı yıllarca sürebilir ve bazen sadece cerrahi tedaviye tabidir;
 • Streptokokal şok ve sepsis sadece birkaç saat içinde gelişebilir ve birkaç gün sürebilir. Bu komplikasyonlar ölüme yol açabilir.

Tedavi edilmeyen pürülan boğaz ağrısı sonrası bir çocukta apse

Çoğu durumda, komplikasyonların gelişimi ile, aslında, anjina artık hastada mevcut değildir.

Anjinadaki ülserler her zaman açığa çıkar. Yeterli antibiyotik tedavisi ile, bu tür apselerin "korunmuş" olduğu veya uzun bir süre kapalı kalmadığı bilinen bir durum yoktur. Bu nedenle, anjin antibiyotiklerle tedavi edilirse, birkaç gün sonra bademcikler üzerinde ülser olmayacaktır.

Antibiyotikler alınmazsa, apseler de azalacaktır. Ancak bu durumda onların yerine, pürülan tıkaçlar görülebilir, ki bu da daha sonra “taşlara” dönüşür - en ünlü kronik bademcik iltihaplarından biri.

Fotoğrafta - böyle taşlarla bademcikler:

Sıklıkla, ve hastalar tamamen farklı bir doğada pürülan anjina hastalıkları için aldıkları durum. Kuşkusuz, anjin için normalde zamanında geçmeyeceklerdir.

Pürülan anjina hastaları tarafından alınan çeşitli hastalıklar tamamen farklı koşullarda gerçekleşir:

 • Enfeksiyöz mononükleoz - akut dönem 2-3 hafta sürer, ancak plak birkaç gün daha bademcikler üzerinde kalabilir;
 • Pharyngomycosis haftalarca ve aylarca sürebilir. Bu çok önemlidir: Eğer anjina tanısı konulursa ve farenjikozun antibiyotiklerle tedavi edilmesine başlanırsa, bu sadece durumu daha da kötüleştirecektir. Bu hastalık mantarlardan kaynaklanır ve boğazdaki bakteriler bastırıldığında, patojenler aktif olarak çoğalmaya başlar;
 • Herpangina, genellikle anjina ile apseler ile karıştırılan döküntüler. 7-8 gün boyunca standart bir virüs hastalığı gibi geçer. Antibiyotiklerle tedavi gerektirmez.

Fotoğrafta - enfeksiyöz mononükleozlu bir hastanın boğaz:

Hastalar ayrıca, pürülan boğaz ağrısı için kızamık ve difteri alabilirler. Bunlar ölümcül hastalıklardır, ve eğer teşhiste bir hata yaparsanız ve boğaz ağrısı için ilaçlarla tedavi ederseniz, hiçbir şekilde geçemeyebilirler...

 • Pürülan anjina bazen 8-10 gün, daha da hızlı geçer;
 • Antibiyotikler tedavi edilirken, hastalığın seyri 2-3 gün azaltılabilir;
 • Antibiyotik tedavisi olmaksızın, pürülan anjinaya komplikasyonlar eşlik edebilir. Alışlarından bağımsız olarak, her durumda normal zamanlarda gerçekleşecek, ancak komplikasyonları üç haftadan birkaç yıla kadar sürebilir;
 • Pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi, enfeksiyonun güvenilir bir şekilde bastırılması ve komplikasyonlara karşı korunması için, anjinadan daha uzun sürer.

Pürülan anjina 12-14 gün normunda tedavi edilir. Antibiyotik almak standart ders bir ya da iki gün sonra bile devam eder...

Pürülan anjina ile hastane 15-20 gün sürer. Hastalığın tedavi süresi 12-14 gündür, bir doktor genellikle tam bir miktar verir.

Pürülan boğazda 9. gün pire bademcik bulunmamalıdır. Normalde, hastalığın 4.-5. gününde apseler kaybolur ve anjinin kendisi...

boğaz ağrısı Palatine bademciklerin başlıca bakterilerden etkilendiği akut bademcik iltihabıdır. Ancak, bakterilerin neden olduğu vücuda zarar, sadece boğazın durumunu değil, aynı zamanda genel refahı da etkiler. Bu hastalık KBB alanının kapsamının çok ötesine geçen ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Angina çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Başlangıçta, suç bedene girme, çarpma, bakteri veya virüs haline gelir. Fakat her insanın anjinası olacaktır, eğer mikrop vücut içine girerse, bağışıklık sistemi hastalığın ilk aşamasında hastalığı baskılamak ve ciddi sonuçlara yol açmamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, anjin gelişiminin kolaylaştırıldığı sonucuna varabiliriz:

 • zayıf bağışıklık;
 • vücudun hipotermisi;
 • vitamin eksikliği;
 • yetersiz beslenme;
 • sabit stres;
 • bademciklerin mikrotravmaları;
 • ağız ile nefes almak.

Eğer bu faktörlerden birkaçı uyuşursa ve o zaman kişi hastayla temas ederse veya kirli havaya sahip bir odada ise, bu muhtemelen anjinaya yol açabilir.

Şimdi anjina oluşumuna yol açan bakterilerin listesini sıralıyoruz:

 • streptococcus anjinin en sık görülen patojendir;
 • staphylococcus aureus;
 • hemofili influenzae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • Klebsiella;
 • meningokok;
 • tifo ateşi bir sopa;
 • anaeroblar;
 • şarbon değneği.

Teorik olarak, tüm bu bakteriler anjinaya neden olabilir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda streptokok ve stafilokoklar patojen olurlar.

Birçok insan anjin belirtilerinin boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik olduğunu bilir. Ancak bu belirtiler benzersiz değildir ve ayrıca, farklı güç ve zaman tezahürlerine sahip olabilirler. Bu farklılıklar anjina tipine bağlıdır.

Lacunar angina, 40 dereceye varan sıcaklıklarda keskin bir artış ve zayıflık, üşüme, baş ağrısı ve bazen de kalpte eşlik eden semptomlarla kendini gösterir. Bademciklerin sarımsı bir boyası var, lenf düğümleri büyütüldü. Boğazın kesilmesinden birkaç gün sonra hafif yükselen sıcaklıklar devam edebilir.

Purulent lacunar angina ne kadar sürer?

Süresi 5 ila 7 gündür.

Foliküler anjin ortaya çıkar ve lacunar kadar şiddetli bir şekilde ilerler. Vücut ısısı 40 dereceye yükselir ve hasta eklemlerde ve kaslarda kuvvetli zayıflık, ağrı hisseder. Lacunar'dan farkı bademciklere kadar uzanır - yaklaşık 3 mm çapında sarımsı yükselmeler oluştururlar. Bu daha şiddetli bir boğaz ağrısı şeklidir, ancak mevcut olanların en ağırı değildir.

Pürülan foliküler anjin son ne kadar sürer?

Süresi 10 güne ulaşabilir.

Phlegmonous tonsillitis parathonsillar dokusunun iltihaplandığı akut bir pürülan paratonzillittir. Kural olarak, bu lacunar veya anjina folinüler bir komplikasyonudur, ancak bazı durumlarda birincil bir hastalık olabilir. Hasta boğazda şiddetli ağrı hisseder, sıvı gıdaları bile reddeder, konuşma bozulur ve ağzı açmak zordur.

Bir pürülan flegmonöz boğaz ağrısı ne kadardır?

Kurtarma, anjina başlangıcından sonraki 12. günden daha önce gerçekleşmez ve genellikle bu zamana kadar 4 gün eklenir. Apse olgunlaşması ve açılmasından sonra iyileşme gelir.

4 tip anjinadan sadece kataral pürülan formasyonlar eşlik etmez. Onunla, bir kişi boğazda kuruluğu ve terlemeyi hisseder, bir süre sonra acı hissine dönüşür. Sadece boğaza değil - kaslara, kafaya ve bazı durumlarda da kulağa uzanır. Pürülan boğaz ağrısının bu formu, sıcaklık olmadan veya hafif bir artışla birlikte olabilir. Alt çene yakınındaki lenf düğümleri hafifçe büyümüştür, bademcikler kırmızı ve büyümüştür.

Bir cor angina ne kadar sürer?

Süresi 3 ila 5 gündür ve sonra durur veya komplikasyon aşamasına geçer.

Çoklu komplikasyonlar mümkündür:

 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • kolesistit;
 • refmatizm;
 • lenfadenit;
 • bulaşıcı poliartrit vb.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.

Boğaz ağrısı için İlaçlar

Boğazda şiddetli ağrı ile iyi oluşu iyileştirmek için, antiseptikler ve topikal kullanım için analjezikler kullanılır. Pastil, emilim için tabletler, ağrı, terleme, mukoza boğazında tahriş, orofarenks üzerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.