Loading

Larenjit ve komplikasyonları kaç gün sürer?

Larenjit, larinksin mukus tabakasını etkileyen bir inflamasyon olup, bazı durumlarda ses tellerini etkiler. Kendisini sert bir öksürük şeklinde, "havlayan", bir ses veya aphonia olarak gösterir. Ve bazı zararlı kedi yavrularının boğazını tekmelediği hoş olmayan bir his.

Larenjit farklı şekillerde sürebilir. Patolojik süreç ilerledikçe, tedavi edilmeye çalışılan yöntemlerle ve aynı zamanda iltihaplanmaya neden olan sebepten dolayı bir rol oynar. İyileşme olasılığı aynı faktörlere bağlıdır.

sınıflandırma

Birkaç sınıflandırma özelliği vardır: sürecin şiddeti, anatomik ve fonksiyonel değişiklikler (patolojik sürecin derinliği, difüzyonu).

Şiddet açısından, bunlar:

 • Akut süreç.
 • Subakut ve kronik.

boğazında mukozal astar, submukoza, iç kasları, bazen fiili bağlar, zarar ile ilerler larenjit bir belirgin mevsimsellik varsa, dışına veya solunum hastalığının arka planda ortaya çıkan öksürük veya grip eşlik çocukluk enfeksiyonları, bu inflamasyon akut sürümünü belirtir. Kronik form, laringeal kasların sürekli olarak aşılması ile ilişkilidir. Böyle bir larenjit, bir akut sürecin kronikleşmesinin bir sonucu olabilir veya tahriş edici mukoza zarlarının faktörleri altında gerçekleşebilir. Genellikle mantardır, sifilitik olabilir ve radyasyon tedavisinin bir sonucu olarak gelişebilir.

İlaç seçimi, tedavi taktikleri ve hastalığın prognozu patolojik sürecin şekline bağlıdır.

Akut form şu şekilde olabilir:

 • Catarrhal (en uygun seçenek).
 • Apse. Bu, iltihapların, bazen de larinksin kıkırdaklı yapısının hasar gördüğü, iltihaplı bir varyant çeşididir.

Hastalığın kronik formu çeşitli varyantlarda kabul edilir:

 • Mavi dil.
 • Hiperplastik.
 • Atrofik.

En karmaşık yapı larinksin kronik inflamasyonunun hiperplastik varyantına sahiptir. Formlara ayrılmıştır:

 • Spesifik (sınırlı ve yaygın).
 • Spesifik olmayan (sınırlı ve yaygın).

Akut larenjit

Kataral bir formda ortaya çıkan bir hastalığı tedavi etmek en kolay yoldur. Bu tür larenjit ağır kabul edilmez. Hastalık izninde hasta sadece iki durumda sayılabilir:

 1. Patoloji bulaşıcı bir enfeksiyondan kaynaklanırsa ve / veya hastanın yatak istirahatine ihtiyacı varsa.
 2. Bir çalışma aracı olan kişilerin (konuşmacılar, konuşmacılar, öğretmenler, sanatçılar vs.) vokal kordları acı çekti.

Bu tür hastalar için ana öneriler şunlardır:

 • Konuşmanın kısıtlanması (konuşmamak daha iyidir).
 • Sigara ve alkolün reddedilmesi.
 • Kimyasal dostu ve termal olarak yiyecek ve içecek.
 • Hafif inhalasyon ve ılık alkali maden suyu.
 • Boğaz bölgesinde (yarı alkol, kafur yağı / alkol) merhemler üzerinde şifalı bitkilerin esansiyel yağları ile ısıtma kompresleri.

Öksürük ayırmak zorsa ve balgam kalınsa, aşağıdakileri içeren mukolitikler içebilirsiniz:

 • Ambroksol (Ambrobe, Lazolvan).
 • Asetilsetin (ACC, Wix Aktif, Fluimutsil).
 • Bromheksin.

İyi ve bitkisel ekspektoranlar (hatmi kökü, Mukaltin) ve dikkat dağıtıcı prosedürler (hardal nispeten sıcak bacağı ile banyo, hardal). Lokal anti-enflamatuar ve yumuşatıcılar (emilim tabletleri, spreyler) ve aerosol antibiyotikler kullanabilirsiniz.

Genellikle, bu önlemlerin zamanında uygulanması yeterlidir. Kelimenin tam anlamıyla bir hafta hastalığı geçecek.

Larenjitin akut formu genellikle viral bir enfeksiyona eşlik eder ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymaz. Patolojik sürecin uzun bir süreci ve daha önce alınmış tüm önlemlerin etkisizliği durumunda tedavi edilirler.

komplikasyonlar

Ana tehlike, larinks - akut stenozun akut iltihabının, yani daralmasının komplikasyonudur. Özellikle tehlikeli olan, doğru ya da difteri grubunu taklit eden ve hastanın ölümüne neden olabilen küçük çocuklar için bir süreçtir.

Flegmonöz larenjit tedavisinde zaten daha zor - daha radikal önlemler gereklidir. Terapötik amaçlar için, karmaşık bir tedavi aşağıdakilerden reçete edilir:

 • Antibiyotikler, mümkün olan en geniş patojen aralığına karşı aktiftir (oral / oral ve parafaringeal / doğrudan enflamasyon bölgesine enjeksiyon).
 • Antihistaminikler (Zodac, Suprastin).
 • Diüretik ilaçlar.
 • Antiseptikler (Collargola).

Servikal bölgede novokain blokajlarında grev yapan antiinflamatuar etki görülmüştür.

iç fizyoterapi yöntemleri (ayak banyoları, hardal) ve kalsiyum klorür ile etkilenmiş alana üzerinde elektroforez ve antibakteriyel ajanlar difenhidramin başvurabilirler.

Apse edildiğinde, tespit edilen apse cerrahi olarak açılır ve temizlenir. Yara yüzeyi Lugol ve antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

Komplike olmayan larenjit ile, prognoz uygundur. İyileşme aşamasının ne kadar süreceği, tıbbi tavsiyelere uyumun doğruluğuna bağlıdır. Akut bir hastalık şekli için standart tedavi koşulları 1-1.5 haftadır. Hastalık daha uzun sürerse, sürecin kronik bir form alması mümkündür.

Kronik larenjit

Larenjit 2 haftadan fazla sürerse, kronik bir form aldı. Bu durumda, hastalığın daha dikkatli bir tedaviye ihtiyacı vardır. Konservatif önlemlerin yanı sıra, operasyonlar önerilebilir.

Hastalığın bu formunun tedavisi için, aynı genel kurallar, bir akut sürecin tedavisi için kullanılır:

 1. Doğru kafa modu.
 2. Keskin, tuzlu, baharatlı yemekler, sıcak ve soğuk içecekler hariç.
 3. Yumuşatıcı (alkali) içecek.
 4. Soluma.
 5. Sigara ve alkolün reddedilmesi.

tedavinin önemli bir unsuru, larenks mukoza astarı rahatsız edici bir durum faktörü (gastroözofageal reflü tedavisi, çıkarılması allerjenler, anti-mantar, ve böyle devam eder. D) olarak kabul edilir. Aktif hastalar reçete fizyoterapi:

Bu durumda antibiyotikler önlenemez. Lokal kompleks terapinin etkinliğini kanıtlayan çalışmalar vardır. İyi sonuçlar parapharyngeal iletimi ile verilir:

 • Antibiyotikler (Sofraklar).
 • Sentetik glukokortikoidler (deksametazon, genellikle, yavaş yavaş doku içinde absorbe antibiyotik, birlikte de ve büyük şişme sürer).

Tesisatlarda saf bir antibiyotik veya yağlarla (deniz topalak, bir dogrose) kombinasyon halinde kullanılabilir. Bazı durumlarda, hastalara oral antibiyotikler ve hatta bu ilaçların intravenöz enjeksiyonları reçete edilir.

Larinks dokularının hipertrofisi ile değişmiş bölgeler gümüş nitratla (koterize edilmiş) tedavi edilir. % 5'lik çözelti kullanılır.

Vokal kordlarda çok büyük nodüller oluşmuşsa ve larenjit tedavisine rağmen, ses kısıklığı ve ses dönüşü olmazsa, cerrahın müdahalesi gerekir. Bu gibi durumlarda başka bir cerrahi tedavi endikedir:

 • Alınan tüm önlemlere rağmen uzun süreli patolojik süreçler.
 • Bir doku, dokuların keratinizasyon semptomları ile ortaya çıktığında.
 • İşlemin şüpheli bir malignitesi varsa (papillomların oluşumu ile birlikte larenjit, bu alanda malignitenin vazgeçilmez bir belirtisi olarak kabul edilir).
 • Neoplazmların varlığında bağlanan doktorun kararına göre bağlarda.

Bir öğretmen ya da sanatçı bir haftadan uzun süren ses tellerinin iltihaplanmasına sahipse, "çalışma aletini" kaybetme riski vardır. Kayıp fonksiyonları geri yüklemek ve mesleğe geri dönmek için onlara işlem önerilebilir. Bu tür operasyonlar çoğunlukla anestezi altında yürütülen mikroendolaryngotrakeal olarak adlandırılır.

Gerçek laringeal bulguların tedavi edilmesine ek olarak, spesifik patolojik formlar, altta yatan hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi gerektirir. Bu olmadan larenjit tedavisi başarılı olmaz. Bu tür tedavi kursları uzun bir süre devam eder.

komplikasyonlar

Laringomikozun ana tehlikesi, mantarın tüm organ ve dokulara nüfuz etmesidir. Hiperplastik form için, etkilenen bölgede kanserli bir tümör geliştirmek tehlikelidir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli doku değişikliği tespit edilirse, hastalar için bir biyopsi önerilir.

Bir patlama tespit edilirse, hastalar onkoloji merkezine daha ileri tedavi ve takip için sevk edilir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan larenjit, sürecin gelişme derecesine ve cerrahi müdahalenin zamanına bağlı olarak değişir.

Larinkste atrofik değişikliklerle, ana önerilerden biri etkilenen bölgeyi Lugol'ün gliserol solüsyonu ile tedavi etmektir. Mukus ve kabukların çıkarılmasını kolaylaştırmak için, bir aerosol formunda proteolitik ajanlar (kimotripsin) reçete edilebilir.

Post-larenjit genellikle farenjit, gingivitis, stomatitis ile kombine edilir. Ama geliştirilebilir ve izole edilebilir. İkinci durumda, anti-enflamatuar ve antibakteriyel ajanların bir karışımı ve aynı interferon infüzyonu ile iyi bir etki sağlanır. larinks ülseratif değişikliklerin ise doktorun takdirine şifa ajan (Aktovegin), anti-inflamatuar sıkıştırır (Dimexidum) ve diğer tedavi önerilir. Bu durumda kaç gün boyunca terapinin söylenmesi zor olacaktır. Durumun iyileştirilmesi ya da kötüleşmesinin yokluğunda, hastanın altta yatan rahatsızlığın olası bir nüksü ile ilgili sınavlara girmesi gerekir.

Hastanın görevi, zaman içinde bir doktordan yardım almaktır. Kendi kendine ilaç tavsiye edilmez. Larenjit nedenini bulmak için gereklidir ve ancak bundan sonra herhangi bir ilacın etkinliği hakkında konuşabilirsiniz.

Bir çocukta larenjit tedavisi. Larenjit ile inhalasyon

KBB hastalıkları genellikle küçük hastalarda teşhis edilir. Mevcut istatistiksel verilere göre, normal bağışıklığı olan bir çocuk, bu doğanın hastalıklarını yılda dört keze kadar tolere eder. Onlara hafif davranmamalısınız, çünkü bazılarının bebeğin hayatı için tehlikeli, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit ile birlikte hangi semptomlar eşlik eder? Tedavi (ilaçlar + inhalasyon) gerçekten hastalığın üstesinden gelmenizi sağlar? Bu ve diğer soruların cevapları makalemizi okuyarak bulunabilir.

Larenjit nedir?

Larenjit, zayıf bir çocuğun vücudunun birçok viral patolojiye reaksiyonu olarak ortaya çıkan oldukça ciddi bir hastalıktır. Çoğu zaman, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu rahatsızlığı çeker. Bu yaşta bir çocuğun günlük olarak virüs ve bakteriyle buluştuğu yeni bir kollektife (örneğin bir anaokulu) girer. Bu "uygun" hava koşulları ile birleştirilirse, hastalanma şansı birkaç kez artar.

Hastanın yaşı ne kadar küçükse, hastalığın seyri de o kadar tehlikelidir. bir yetişkin sadece geçici bir rahatsızlık, üç yaşından küçük çocuklar daha sonra eşlik ediyorsa, risk krup sözde sendromun başlaması, larinks yani daralma mevcuttur. Bu olumsuz sonuçları en aza indirmek için, ebeveynler çocuklarda larenjit semptomlarını bilmeli ve hastalığın bir sonraki saldırısı sırasında doğru şekilde davranabilmelidir.

Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. İlk seçenek hızlı akıştır (yedi ila dokuz gün arası). Kronik larenjit ile, hastalığın semptomları üç hafta veya daha fazla gözlemlenebilir.

nedenleri

Larenjit, mukoza larenksinde irritasyon olup, iltihaplanmaya veya hatta şişmeye neden olur. Bu duruma öksürük, ses kaybı, ateş eşlik edebilir. Bazen iltihaplanma süreci, trakeanın üst kısımlarına hareket eder. Bu durumda laringotracheitis hakkında konuşuyoruz.

Hastalık genellikle küçük çocuklarda gelişir. Bu, çocukta larenksin larenksinin gevşek olmasından kaynaklanır, bu nedenle dışarıdan gelen herhangi bir uyaran kolayca içeri girebilir ve ödemlere neden olabilir. Yaşla birlikte, mukoza zarları daha yoğun hale gelir, üç yıl sonra çocuklarda larenjit hastalığı birkaç kez daha az sıklıkla teşhis edilir.

Larinkste iltihaplanma süreci aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Viral doğanın enfeksiyonları. Üst solunum yolunu etkileyen bakteriler, ses tellerinde sürekli olarak birikerek, laringeal dokulardan direkt olarak koruyucu bir reaksiyona neden olurlar.
 2. KBB hastalıklarının tedavisinde spreylerin kullanımı. İlacın talimatları kullanımda kısıtlanmamış olsa bile, bu aracı kullanmanız son derece ihtiyatlı olmalıdır. Belli bir kuvvetle püskürtüldüğünde bir ilaç jeti, mukozada sinir uçlarını etkiler, bu da istemsiz spazmın ortaya çıkmasına neden olabilir - sonuç olarak şişlik.
 3. Yatkınlık. Larinks mukozasının güvenlik açığı genellikle bir kadının hamilelik sırasındaki sağlık sorunlarının sonucudur ya da kalıtsal olabilir. gebelik bebek sırasında gelecekteki anne yağ ve karbonhidrat kötüye, tam tersine, sıkı diyetler yapışan veya bu patoloji geç gebelikte en yaygın olanıdır. Bu tür çocuklar, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına özel dikkat göstermelidir.
 4. Güçlü stres. Küçük çocuklarda, ruh hali henüz bitmez, bu yüzden bazı durumlar ciddi bir sinir şokuna neden olabilir. Bazı durumlarda, spazmlar nedeniyle ses kaybında kendini gösterir.
 5. Alerjenlerle temas. Gıda ürünleri, ev kimyasalları, evcil hayvan kılı - tüm bu faktörler mukoza boğazında iltihaplanmaya veya daha çok alerjik larenjitlere neden olabilir.

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjitin olağan seyri, burun sinüslerinden, kuru öksürükten, boğuk sesten sekresyonların ortaya çıkmasıyla başlar. Hastalık, tek başına boğulma saldırıları veya tekrarlayan nefes darlığı durumları ile kendini gösterebilir.

Patoloji, bir kural olarak, daha sıklıkla sabahları ortaya çıkar. Bu durum, tamamen sağlıklı uykuya dalmış bir çocuğun korkusuyla şiddetlenir. Çocuklarda sinir uyarımı doğrudan solunum fonksiyonuna bağlıdır, bu nedenle her şeyden önce anne baba bebeği sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Çocuklarda larenjit aşağıdaki belirtileri ayırt edin:

 • Sıcaklıkta artış.
 • Ağır, sığ solunum.
 • Kaba bir ses.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda sürekli yanma hissi / ağrı.
 • Ağız çevresindeki deri mavimsi hale gelir - bu başlangıçtaki boğulmanın açık bir göstergesidir.
 • Küçük bir soğuk.

Çocuğun semptomları zayıf bir şekilde ifade edilse bile, bir çocuk doktorundan yardım almalı ve hemen tedaviye başlamalısınız.

Akut larenjit

Hastalığın akut formu kendiliğinden oluşur. Akşamları bile çocuk kesinlikle sağlıklı hisseder, oynar ve eğlenir. Ertesi sabah resim çarpıcı bir şekilde değişiyor: kısık ses geliyor, sıcaklık 39 dereceye çıkıyor. Durum çok hızlı bir şekilde kötüleşir. Nefes almada ciddi sorunlar başlar, bebeğin konuşması zorlaşır. Aksi halde, bu duruma birinci dereceden stenoz denir.

İkinci derecede semptomlar yoğunlaşır. Dispne artık kalıcı hale gelir. Bebek aşırı heyecanlanır, uyku rahatsız olur. Ağız çevresindeki deri soluklaşır, sonra maviye dönüşür. Bu durum üç ila beş gün sürebilir.

Üçüncü derece darlık, solunum bozuklukları ile karakterizedir. Çocuk uyuşur ve yavaşlar, kalp hızı artar.

Aşırı derecede darlık asfiksi olarak kabul edilir. Böyle bir durum, derin bir koma gerektirebilir. Bu durumda larenjit ile sıcaklık ya normale düşer ya da kritik değerlere düşer. Solunum çok sık görülür ve bazen tamamen ortadan kaybolur.

Kronik formu

Larinkste sıklıkla görülen inflamatuar süreçler, bu hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açabilir. Genellikle büyük çocuklarda teşhis edilir. Tekrarlanan iltihaplanma larinks dokularının patolojisine yol açar.

Küçük hastalar genellikle bu bölgedeki rahatsızlıklardan şikayet ederler, hafif bir karıncalanma hissi. Kural olarak, solunum zorluğu not edilmez. Öksürük ıslak, ama balgam hızla uzaklaşıyor. Kronik sürecin ana işareti, küçük değişikliklerden açıkça görülen ses kısıklığına kadar farklı tonlardaki ses değişimleridir.

Bebeklerde hastalık arasındaki fark nedir?

Bir yıla kadar küçük çocuklar için, larenjit özellikle tehlikelidir. Görünüşünün nedenleri zayıf bağışıklık veya kötü oluşturulmuş solunum organlarında gizlenebilir. Çoğu zaman hastalık, havadaki kirliliğe karşı alerjik reaksiyona bağlı olarak gelişir. Coryza, öksürük, boğuk ağlama, uyuşukluk - bunlar genç bir çocukta larenjitin ana belirtileridir.

Komplikasyonları önlemek için acil tıbbi müdahale gereklidir. Bir çocuğun doktoru gelmeden önce, onu dik pozisyonda tutmak ve daha sık içmek en iyisidir. Evde bir yıla kadar olan bebekler, ısınma merhemleri ve kompreslerinin kullanımında kategorik olarak kontrendikedir.

Bebeklik döneminde bir çocukta larenjit tedavisi, sadece durağan bir ortamda yapılmalıdır, böylece uzmanlar öngörülemeyen bir saldırı durumunda zamanında yardım sağlayabilirler. Terapi, iltihaplanma derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle reçete fizyoterapi, ilaç, inhalasyon.

Larenjit atağı: ebeveynler ne yapmalı?

Böyle bir teşhisi olan bebeğin durumu keskin bir şekilde bozulduğunda, acil bakım gereklidir. Nefes eşit değilse, öksürük boğulur, nazolabial üçgen maviye döner, hemen ambulans çağırmak gerekir.

Doktorların gelişinden önce, ebeveynler aşağıdaki önlemleri almaya teşvik edilir:

 • Odada havayı nemlendirmeye çalışın.
 • Çocuğun uzanmasına izin vermeyin, dik bir konumda, nefes alması daha kolay olacaktır.
 • Hastayı böyle bir durumdan saptırmak, çünkü korkular sadece semptomların tezahürünü yoğunlaştırabilir.

Sahadaki doktorların, larenjitle etkili bir şekilde yardım edebilecekleri, yani saldırıyı kaldırabilecekleri olasıdır. Eğer uzmanlar hastaneye yatmayı teklif ederse, hiçbir durumda terk edilmemelidir. Hastalığın belirtileri kısa sürede oldukça tehditkar formlar alabilir.

tanılama

Küçük çocuklarda hastalık oldukça basittir - çocuğun durum ve davranışlarının görsel olarak gözlemlenmesi. Bu rahatsızlığın primer semptomları, larenjit için etkili bir ilaç önerecek olan bir pediyatristten derhal yardım almalıdır.

Çocuğun durumu ya da larinksin fizyolojik özelliklerinden dolayı kullanılamamasından dolayı, hastalığın laboratuar tanısı her durumda reçete edilmemektedir. Bununla birlikte, modern teknolojiler (örneğin, spirometri, kapnografi, nabız oksimetresi, vb.) Doğru tanıyı oluşturmaya yardımcı olur. İnsan solunum fonksiyonunun çalışması için kullanılan aparat minimal invaziv ve eş zamanlı olarak maksimum bilgilendirici olup, çocuğun iyileşme dinamiklerini sürekli olarak izlemenizi sağlar.

Ek olarak, hastalığın bulaşıcı doğasını belirlemek ve bir çocukta larenjitin etkili tedavisini belirlemek için bir kan testi verilebilir.

İlaç tedavisi

Laringotracheitis gelişimi genellikle yanlış bir gruptur. Bu, çocuğun hayatı için çok tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden larenjitin tek başınıza tedavi edilmesi önerilmez, bunu bir hastanede yapmak daha iyidir. Hastanedeki uzmanlar ödem ve boğulma gelişimini derhal önleyebilirler. Evde, hastalığın hafif formlarıyla baş başa kalabilirsin.

Bir çocukta larenjit tedavisi, patolojinin şiddetine bağlı olarak reçete edilir. İlk aşamada çocuğa tam huzur ve yetişkinlerin odadaki görevlerini yerine getirmeleri önerilmektedir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesinde, sabit bir ortamda tıbbi yardım sağlanır. Kural olarak, antipiretik ajanlar, antibakteriyel ilaçlar ve inhalasyonlar ile karmaşık tedavi reçete edilir. Dördüncü aşama hastanın resüsitasyona aktarılmasını gerektirir. Glottisin üst üste binmesi tamamlandığında, bir tra- kozom oluşturulur. Doktor boyunda küçük bir kesi yapar ve çocuğun nefes alabileceği bir tüp yerleştirir.

Larenjitin ne tedavi edeceğini belirleyin, sadece bir çocuk doktoru olabilir. Tipik olarak, standart terapi şeması aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

 • Mukoza ödemini azaltmak için antihistaminikler (Fenistil, Suprastin).
 • Antibiyotikler ("Amoksiklav", "Cefix", "Sumamed"). Sadece analizden sonra laringeal mukoza üzerinde bir bakteriyel ortamın varlığını doğrular veya hastalık yüksek sıcaklıkta şiddetli formda ortaya çıkarsa.
 • Antitussives (Ambroksol).
 • Beklentiler (Gedelix, Herbion plantain).
 • Antiviral ilaçlar (Aflubin).

Bu hastalık için reçete edilen ilaçların listesi çok çeşitlidir. Larenjit için özel haplar sadece sorumlu doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bunu yaparken, çocuğun genel durumunu, yaşını, klinik resmi dikkate almalıdır. Ayrıca, antibiyotik alımı sırasında, flora (Bifiform, Acipol, Probifor) normalizasyonu için de probiyotikler reçete edilir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar güvenli ve aynı zamanda bu hastalığın tedavisi için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Vazgeçilmez sözde nebulizanlar. Bunlar, tıbbi çözümlerin vücuda ulaşılması zor yerlere nüfuz etmelerini sağlayan en küçük bileşenlere ayıran özel cihazlardır. Böyle bir tedavi ile sinir uçlarının veya spazmodik ses tellerinin tahriş olmadığı gözlenir.

Teneffüs kullanımı için çözümler:

 • Soda çözeltisi.
 • Maden suyu ("Borjomi", "Essentuki 17"). Mineralka, şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir, refleks öksürüğü ortadan kaldırır, bronşları nemlendirir.
 • Bitkisel şifalı otlar (papatya, nane, adaçayı).
 • Uçucu yağlar (okaliptüs, mentol, köknar).
 • Tıbbi preparatlar ("Lazolvan", "Sinupret", "Tonzilgon").

Larenjit ile buhar inhalasyonu da tedavide olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, bu prosedür aşırı dikkatle yapılmalıdır. Aşırı sıcak hava ile, buhar inhalasyonları larinkste inflamatuar süreci hızlandırabilir. Ayrıca, çocuğun fiziksel aktivitesinden hemen sonra tedaviye başlayamazsınız. Prosedür sırasında, ağızdan nefes almalı ve burun içinden nefes almalısınız.

Buhar inhalasyon nasıl yapılır?

Büyük bir tencerede, bir litre su dökmeniz ve yukarıdaki çözeltilerden birini eklemeniz, birkaç dakika kaynatmanız gerekir. Çocuğun buharın üzerinde uzun süre tutulması gerekli değildir, kapıyı odaya sıkıca kapatabilir ve bebekle orada kalabilirsiniz.

Geleneksel tıp yardımı

Çocukta bir larenjit tedavisi daha mı? Bu problemle baş etmek, geleneksel tıp tarifleri ile sıklıkla yardımcı olur. Böyle bir tedaviden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Aşağıda en etkili tarifleri listeliyoruz:

 1. Bal suyu, gargara için harika. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su ile bir kaşık dolusu tatlı incelik dökün, bir dakika kaynatın. Durulama, günde dört kez tekrarlanması tavsiye edilir.
 2. İyi bir etki, dereotu tohumlarının kaynatılmasını sağlar. Bir avuç dolusu tohum kaynar su ile dökülmeli ve 40 dakika demlendirilmelidir. Günde altı kez bir çorba kaşığı için bu ilacı larenjitden kullanın.
 3. Papatya ve adaçayı mükemmel bir anti-inflamatuar ilaçtır. Bitkisel karışımın kaynatılması, doğrudan yemekten önce günde üç kez alınır.
 4. Hemen hemen her eczanede, muz yaprağı yaprakları satın alınabilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bu durumda, kaynatma yönteminin günde dört kez kullanılması anlamına gelir. Bunu yapmak için, bir yaprak kaynamış suyla, muzun yapraklarını dökmelisiniz, bir saat boyunca demlensin.
 5. Kızılcık + bal çok etkili ve aynı zamanda bu hastalığa karşı lezzetli bir ilaçtır. Karışım bir çorba kaşığı içindeki çocuklara günde birkaç kez verilmelidir.

Pratikte görüldüğü gibi, yukarıdaki alternatif ilaç tarifleri, larenjitin eşlik ettiği bu hoş olmayan belirtilerin tezahürünü azaltmaya yardımcı olur. Yardımlarına başvurmak, ancak çocuğun bu veya diğer bileşenlere karşı alerjisi olmaması durumunda mümkündür.

Hastalık ne kadar sürer?

Bir çocukta larenjit tedavisi, bir tanı muayenesinin sonuçları ve kursun doğasına ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirlenir. Bu problemi yaşamazsanız ve doktordan gelen tüm önerileri uygularsanız, üçüncü günde balgam akıntısı görülebilir.

Larenjit ne kadar sürebilir? Bu soruya kesin olarak cevap vermek imkansızdır, çünkü bu durumda her şey doğrudan hastanın organizmasının bireysel özelliklerine ve patolojinin kendisinin şiddet derecesine bağlıdır.

Larenjit ile karşı karşıya kalan genç hastalar için doktorların prognozu çoğu durumda olumludur. Merkezi sinir sisteminin son oluşumundan ve gevşek bir submukozal tabakanın kaybolmasından sonra, hastalık genellikle ortadan kalkar.

Ebeveynler için faydalı öneriler

Bu yazıda, çocuklarda larenjit tedavisindeki farklılıklar hakkında çoktan konuştuk. Komarovsky (ünlü bir çocuk doktoru) iyileşme sürecini hızlandırma önerilerini sunar.

Tamamen tedaviden önce, çocuk yatakta kalmalıdır. Zorunlu olarak, uygun bir içme rejimi sağlanmalıdır. Daha fazla sıvı ve sadece oda sıcaklığında (meyveli içecekler, kuru meyvelerden elde edilen kompostolar, şekersiz ılık çay) içilmesi gereklidir. Bu, mukoza zarının yumuşatılmasına ve tüm toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Özel bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Yiyecekler sıcak olmalı ve sert olmamalıdır, tuz miktarı en aza indirilmelidir. Füme / salamura ürünlerinin yanı sıra ekşi ve aşırı baharatlı yemeklerin hariç tutulması gereklidir. Kuru bir yerde beslenme, sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Çocuğun sürekli olduğu odada temiz ve nemli hava olmalıdır.

önleme

Kronik larenjit önleyebilir miyim? Hastalığın gelişmesini önlemek ve düzenli alevlenmelerden kaçınmak için, oldukça basit önleyici tedbirleri takip etmek gerekir. Her şeyden önce, çocuğun durumunu yakından izlemek için tavsiye edilir, en soğuk algınlığı bile tedavi ettiğinizden emin olun. alerjenler ile temas en aza durumunda, düzenli böylece taze hava kaynağı sağlanması, odayı havalandırın. Doktorların küçük bir kişinin bağışıklığını sürekli olarak güçlendirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu amaçlar için sertleştirme, açık havada yürümek harikadır. Bu konuda ayrıca çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Bazen doktorlar immün sistemi uyarıcı ajanların kurslarını önerir. Kural olarak, ilkbahar-sonbahar döneminde atanırlar. Doktor tavsiyesi olmadan, ilacın yardımına başvurmak gerekli değildir, çünkü bu bebeğin vücuduna zarar verebilir.

Kronik larenjit genellikle küçük bir hastaya rahatsızlık veren oldukça hoş olmayan semptomlarla birlikte görülür. Bir doktora zamanında başvurmak, ciddi sonuçlara yol açmadan bu problemden kurtulabilir.

Sonuç

Larenjit çocuklarda oldukça yaygın bir hastalıktır ve mutlaka tedaviye nitelikli bir yaklaşım gerektirir. Aksi takdirde, patoloji daha ciddi bir klinik tablo eşliğinde kronik bir formda gelişebilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bir kural olarak, hastalığın akut formunda etkilidir. Ancak, sadece bir uzman ile doğrudan istişarede kullanıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Bu makalede sunulan tüm bilgilerin sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ol!

Larenjit çocuklarda ne kadar sürer?

Larenjit, iltihabın ses tellerinin alanını etkilediği akut bir hastalıktır. Çocuklarda, böylesi bir rahatsızlık daha sıklıkla teşhis edilir, ki bu da bağışıklık sisteminin zayıflığı ve solunum organlarının kusurluğu ile açıklanır. En sık görülen larenjit kötü bir soğuk algınlığında bir komplikasyon olarak gelişir. Çocuklarda larenjit yaklaşık 2 hafta sürer, ancak bu sadece akut bir dönemdir. Hastalıktan sonra iyileşmek için de en az bir hafta alınır.

Hastalığın özellikleri

Larenjit, hem bazı fiziksel faktörlerin etkisi altında hem de enfeksiyonlarda ortaya çıkabilir. Enflamasyon sadece fiziksel faktörler tarafından tetiklendiğinde, semptomatik tedavi önerilmektedir. Nedeni enfeksiyon ise, o zaman antibiyotik veya antiviral ilaçlar reçete. Bir ilacın seçimi, virüsün veya bakterinin inflamasyona neden olup olmadığına bağlıdır..

Larenjit ile larinksin mukus zarı, yüksek derecede iltihaplıdır ve bu da yumuşak dokuların şişmesine yol açar. Larinksin stentlerinde ülserler ve polipler oluşabilir.

Kronik larenjit, ses tellerinin distrofisine ve prekanseröz duruma yol açabilir.

Larenjit birkaç çeşittir. Hepsi kendi karakteristik semptomları arasında farklılık gösterir.

 • Akut - her zaman boğazda şiddetli ağrı, boğulma ve öksürük havlaması ile başlar;
 • Kronik - başlangıçta larinkste hafif bir rahatsızlık olur, ancak yavaş yavaş ağrı daha da güçlenir;
 • Catarrhal - ses tellerinin güçlü aşımından kaynaklanır. Hastalığın en kolay şekli olarak kabul edilir ve özel tedavi gerektirmez.

Hemen hemen tüm vakalarda larenjit çok akuttur, yani ani bir başlangıç ​​görülür ve daha sonra semptomlar ağırlaşır. İlk olarak, boğazda bir terleme, öksürük havlaması ve bir kuruluk hissi, bir süre kısık ses, ve sonra tamamen ortadan kaybolur. Küçük bir miktar sarımsı balgam öksürüyor olabilir, bazen içinde bir kan lekesi var. Fakat bu durumda kan larinkste damarlara zarar verdiğini gösterir.

Uzun süre dayanan profesyonel bir larenjit de vardır. Hastalığın bu formu şarkıcılar, konuşmacılar ve öğretmenler için tipiktir. Larinksin enflamasyonunun profesyonel bir formu, zararlı üretim yapan ve tozlu havayı sürekli soluyan insanlarda görülür. Bu durumda, tedavi yaşam şeklini değiştirerek ve faaliyet türünü değiştirmekten ibarettir. Ancak rekürrens riski hala yüksek.

Çocuklarda larenjit tedavisi ortalama 2 hafta sürmektedir. Yetişkinlerde, bu süreç, özellikle hasta içiyor veya alkolü kötüye kullanıyorsa, birkaç ay için bile gecikebilir.

Larenjit 2 hafta boyunca geçmezse, hastalığın kronik seyri hakkında konuşun. Bu durumda, genellikle antibiyotiklere, inhalasyonlara ve bazı durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur.

Larenjit tedavisi sırasında tam barışı gözlemlemek çok önemlidir. Vokal kordları germek için hasta mümkün olduğunca az konuşmalıdır.

Ne zaman iyileşmek için beklemek

Larenjit ile kuluçka dönemi bir haftadan iki haftaya kadar sürebilir. Ancak bu, yalnızca hastalığın etken maddesi patojenik bakterilerse doğrudur. Sadece bundan sonra hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Zamanında ve uygun tedavi ile, iyileşme 10 gün sonra başlar, ancak hekim tarafından reçete edilen ilaçları almak için en az iki hafta sürer.. Küçük çocuklarda hastalık daha az sürebilir, ancak tracheitis, bronşit veya hatta zatürree tarafından komplike hale gelme olasılığı yüksektir.

Hastalığın kronik formu birkaç ay sürebilir, hepsi yumuşak doku hasarının derecesine bağlıdır. En ağır form, mukozayı eriten çeşitli kimyasal maddeler tarafından kışkırtır. Bu durumda, kabukların restorasyonu altı aya kadar sürebilir. Bütün bu süre boyunca hastalık periyodik olarak kendinize hatırlatacaktır.

Larenjit ile hasta soğuk havada ve yemek yerken nefes alırken belirli bir rahatsızlık hisseder.

Alerjik larenjit

Ayrı bir nokta, alerjik orijinli mukus farenksinin iltihaplanmasıdır. Bu patolojinin tedavisi sadece semptomatiktir. Her şeyden önce, hangi alerjenin mukozal farinksin tahrişini kışkırttığını belirlemek ve sadece tedaviye başlamak gerekir.

Sonunda alerjik larenjit tedavisi için imkansızdır. Antialerjik ilaçların yardımıyla, sadece semptomları azaltabilir ve hastanın durumunu iyileştirebilirsiniz. Doktorlar ikinci ve üçüncü nesil antihistaminikler yazmayı dener. Bu ilaçların daha az yan etkisi vardır.

Farinksin alerjik inflamasyonunun tedavisinde, boğazın tuzlu su ile düzenli olarak durulanmasıyla çok iyi bir etki verilir. Bu alerjenlere bağlı olarak membranlardan ve ödem altından temizlenir.

İyileştirme nasıl hızlandırılır

Larenjitden hızlı bir şekilde kurtulmak için, sadece bir doktor tarafından reçete edilen ilaçları almak değil, aynı zamanda çeşitli inhalasyonlar yapmak da gereklidir.

Maden suyu ile inhalasyonlar kötü değildir. Nebülizör kabını doldurmak için, serbest kalan gaz ile alkali maden suyu alın. Maden suyu ile yapılan inhalasyonlar kontrendikasyon içermez, bu nedenle küçük çocuklar için bile yapılabilir..

Bazı durumlarda, inhalasyon için ciddi ödemi olan hormonal ilaçlar reçete edilebilir - Prednisolone ve Dexamethasone. Salin ile seyreltilmeli ve daha sonra inhalasyon için kullanılmalıdır.

Ödemi ve enflamasyonu azaltmak için, tuzlu su buharını solumayın. Bu ilaç evde değilse, daha sonra tuzlu su kabın içine dökülür.

Farinksin yanı sıra vokal kordların larenjit şişmesi kuvvetle şişti. Hastalığa, sıcaklık havlaması öksürüğü ve ses kısıklığı eşlik eder. Hastalık düzgün tedavi edilmezse, ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Hastalığın tedavisi genellikle yaklaşık iki hafta sürer, ancak iyileşme süresi de bir haftadan fazla sürer. Hastalık daha düzleştikten sonra iyileşmeyi geri kazanmak için, doktor hasta immünomodülatörlerine ve vitamin komplekslerine reçete edebilir.

Larenjit ne kadar sürebilir?

Larenjitin ne kadar sürdüğü sorusu üzerine, kesin olarak cevap vermek imkansızdır, ancak akut dönem 2 hafta sürer. Hastalığın nedensel etkenin hem fiziksel bir faktör hem de bir enfeksiyon olabileceği anlaşılmalıdır. İlk durumda, tedavi, sadece antimikrobiyal ilaçların kullanımı ve bazen karmaşık kombine tedavi olmak üzere, sadece semptomatik bir etki içerir.

Larenjit, yumuşak dokuların şişmesi, ülser ve bunların üzerinde poliplerin görülmesiyle birlikte mukus larenksinin iltihaplanmasıdır. Kronik aşamaya giderken, prekanseröz bir duruma neden olabilir veya ses tellerinin distrofisine (azalmasına veya kalınlaşmasına) yol açabilir.

Akut ve kronik larenjit

Larinksin inflamasyonu çeşitli alt tiplere ayrılır:

 • akut (ağrı, boğulma, boğuk öksürük ile başlar);
 • Kronik (hafif rahatsızlıktan acı yavaş yavaş artar, azami birkaç hafta sonra maksimum seviyesine ulaşır);
 • Katarrhal (bağların mekanik aşırı yüklenmesinden dolayı, tıbbi tedavi gerektirmez ve hastalığın en basit şekli olarak kabul edilir).

Çoğu durumda, larenjit akut formda ortaya çıkar. Yani, kendiliğinden oluşur, bundan sonra hasta derhal iyilik halinin bozulmasını hisseder. Primer semptomlar larinks, kuruluk, boğaz ağrısı, kuru öksürük havlaması için baskı hissidir. Ses kademeli olarak değişir, acı verici ses kısıklığı bulur ve tedavinin yokluğunda tamamen kaybolur. Larenjit sırasında, hasta çoğunlukla kan pıhtılarının emprenyasyonları ile çoğunlukla renksiz veya sarımsı bir akıntı ile balgam olabilir. Ancak bu karışım, akciğerler değil mukoza larenks tarafından üretilir.

Larenjit ne kadar sürer? Ortalama olarak - yaklaşık 2 hafta, ama eğer hasta, örneğin, bir sigara içicisi veya güçlü bir sıvıyı suistimal ederse, yumuşak dokuların iltihabı birkaç ay devam edebilir. Doktorlar şartlı olarak larengitin 14 gün içinde geçmemesi durumunda kronik olduğunu ve tedavisinin daha radikal yöntemlerin kullanıldığını (antibiyotik almak, nebülizeri teneffüs etmek, cerrahi müdahale) şartlı olarak inanırlar.

Uzun bir süre sürecek olan profesyonel larenjit de vardır. Esas olarak öğretmenler, konuşmacılar, vokalistler ve tozlu dükkanlarda çalışmak zorunda kalanlar arasında sürekli olarak enkaz parçacıklarının ince partiküllerini teneffüs ederek ortaya çıkar. Ne yazık ki, bu durumda, tek bir yolla hastalığı ortadan kaldırabilirsiniz - şu an için, işitsel kordların işlevini geri yüklemek için birincil mesleğinizden vazgeçmek. Hastalık zaman zaman geri çekilecek, ancak nüks olasılığı çok yüksek.

Tedavi ne kadar sürer?

Larenjit inkübasyon (latent) periyodu 7 ila 14 gündür. Bu sadece patojenlerin patojen olduğu vakalara uygulanır. Bundan sonra, birincil belirtiler görünür. Tedaviye zamanında başlanırsa, hastalık 8-10 gün sonra düzelir, ancak tedaviye devam eden doktorun önerilerine göre ilaç 2-3 haftaya kadar devam eder. Çocuklarda larenjit daha hızlı geçer, ancak enfeksiyon olasılığının devam etmesine izin verilirse, yüksek olasılıkla tracheitis, bronşit veya pnömoniye dönüşebilir.

Laringeal mukozanın kronik inflamasyonu, yumuşak dokulara verilen hasarın yapısına bağlı olarak birkaç ay sürebilir. En zor seçenek - larenjit, koruyucu mukozayı eriten kimyasallara (nikotin, ağır metaller, alkol) uzun süre maruz kalmanın bir sonucudur.

Bundan sonra hasta, serin havada nefes alırken bile rahatsızlık hisseder, yiyecek kullanımından bahsetmez.

En iyi durumda, bu enflamasyon, Borjomi'nin günlük solunması, vitamin kompleksleri (A ve C) almak, ses telleri üzerinde olası herhangi bir zorluğu ortadan kaldırmak ve sigara ve alkolü durdurmaksa bir ay sürer. Tam iyileşme için ne kadar gerekli olursa, doktor larinksin görsel muayenesinden sonra karar verir.

Ayrı ayrı, doktorlar alerjik larenjit. Ne yazık ki, tedavisi sadece semptomatik olabilir. Aynı dönemde, doktorlar, vücutta histamin salgılanmasını kışkırtan alerjeni bulurlar. Sadece alerji faktörünün ortadan kaldırılması iltihaptan kurtulacaktır.

Bu video larenjit belirtileri ve tedavisi hakkında konuşuyor:

Larinjit, tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Ancak, temel tedaviyi görmezden gelirseniz ciddi sonuçlara yol açabilir. Ve sonra, hastalığın kaç gün süreceği, sadece size ve sağlığınıza olan sorumluluğunuza bağlıdır. Bu yüzden doktorlar, tavsiye almak için laringeal mukoza iltihabı konusunda en ufak bir şüphe duyulmasını tavsiye ediyorlar.

Larenjit ne kadar sürer?

Herhangi bir viral veya bakteriyel enfeksiyon bir takım komplikasyonlara neden olabilir. Olası bir seçenek larenjittir. Enflamasyon laringeal mukozayı etkiler, bazen ses tellerini etkiler. Larenjit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür. Ortak insanlarda "havlayan" ve boğazda bir yumru hissi olan sert bir öksürük ile karakterize edilir. Larenjit ne kadar sürer? Süre, hastalığın nedenini ve ortadan kaldırılma yöntemlerine bağlıdır. Komplikasyon olmadan ve uygun tedavi ile, virüsün neden olduğu hastalık 10-14 gün ve bakteriyel bozukluk - 8-10 gün sonra geçer.

Larenjit tedavisi ne kadar sürer

Hastalığa neden olan bakteriler larenjit patojenleridir. Mikrop aniden insan vücuduna girer, ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar, 7-10 gün geçer. Larenjit ne kadar sürer, farklı faktörlere bağlıdır. Hasta derhal bir uzmandan yardım istediğinde ve reçete edilen bir tedavi sürecinden geçtiğinde, hasta 8-10 gün sonra hastanın vücudunu terk eder. Bu durumda doktor olası komplikasyonları önlemek için ilacı 2-3 hafta daha uzatabilir. Bu zaman aralığında larenjit yetişkinlerde tedavi edilir. Çocuklarda iyileşme süreci daha hızlıdır, ancak komplikasyon olasılığı da artmaktadır.

Bir çocukta larenjit diğer enfeksiyöz formlara geçebilir: bronşit, tracheitis veya hatta pnömoni.

Süreç kronik bir form aldığında, larinks mukozası bir ay veya daha uzun bir süre normal bir duruma gelir. Ve eğer larenjitli bir hasta nazofarenksi kimyasal preparatlara içerse ya da açığa çıkarsa, iyileşme anı daha da ortadan kaldırılır.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktor düzenli olarak kontrol edilmelidir. Uzman randevuyu ayarlayabilir. Genel olarak hastanın tedavi ve iyileşme resmini gözlemler.

Akut formu

Larenjit hızlı bir şekilde ortaya çıktığında ve semptomlar hızla geliştiğinde, hastalığın akut bir formu gözlenir. Sırasıyla, kataral (en basit) ve flegröz (ses tellerini etkileyen pürülan lezyonlarla) olabilir.

Akut bir hastalık şekli belirtileri şöyledir:

 • laringeal bölgede bir yumru hissi;
 • Boğaz kurur ve terlemeye başlar;
 • öksürük kuru "havlayan";
 • gürültülü bir ses var;
 • larinksin renksiz veya sarımsı bir renk tonu ile mukus bırakır.

Akut larenjit ne kadar tedavi edilir? Sigara ve alkollü içkiler formunda herhangi bir komplikasyon ve engel yoksa 14 güne kadar.

Akut larinjit formundaki uzmanların önerileri:

 • Ses tellerini daha az zorlamak için konuşmaları sınırlayın;
 • yiyecek ve içecek keskin olmamalıdır, soğuk ve sıcak olmamalıdır;
 • hastanın ağrısını yumuşatan kompresler ve inhalasyonları uygulayın;
 • balgam çıkarma, "Lazolvan", "Ambrobene" ve diğerleri;
 • sigara ve alkollü içeceklerden uzak durun.

Herhangi bir ilaç sadece doktorun izni ile alınmalıdır.

Kronik larenjit

Larenjitin akut formunun bir hafta içinde geçmediği durumlarda, uzman kronik larenjit tanısı koyar. Üç tipte olabilir: basit katarrtan, gırtlak mukozasının zayıflamaya başladığı hiperplastik ve atrofik. Sempmatoloji, akut formdaki ile aynıdır, sadece şimdi tüm belirtiler daha belirgindir. Buna ek olarak, balgam oluşumu, balgam oluşmuş bir yetersizlik var. Gırtlakların kırmızı-seri rengini ve dokulara yapışmış korteksi gösterir.

Larenjit, kronik bir forma giren ne kadar sürer? Her şey hastanın durumuna, randevunun performansına ve rahatsızlığı gidermek için önlem almaya başladıkları zamana bağlıdır. Hastalığın bu formu için tedavi karmaşıktır: antibiyotikler, fizyoterapi ve halk ilaçları.

Larenjitin kronik formu için ana öneriler:

 • Larinksin (sigara, alkol) mukoza zarını tahriş eden tüm faktörleri hariç tutun;
 • keskin, tuzlu, soğuk ve sıcak yemekler ve sıvılar;
 • Soluma kullanın, ancak doktorun izni ile.

Çoğu durumda kronik larenjit formunda antibiyotiklerin alınması önlenemez. Solunduğunda, saf halde veya yağlarla birlikte kullanılırlar (örneğin kuşburnu yağı).

Geçilmez bir larenjit nedenleri

Doktora devam eden hekime göre kaç günden sonra larenjit tedavi edilebilir? Hastalığın basit bir formu iki haftadan fazla sürmemelidir. Tedaviden sonra hasta iyileşmezse veya durum kötüleşirse, doktor ilaç randevusunu değiştirir. Perminent larenjit nedenleri olabilir:

 • hastanın doktor önerilerine uymaması;
 • tedavi sırasında ciddi stresli durumlar;
 • Hasta, bacaklarındaki hastalıktan acı çekiyorsa;
 • Kötü alışkanlıklar: Alkol ve sigara içmek vücudun hastalığa direnmesine izin vermez;
 • larinksin mukoza zarının tahrişine katkıda bulunan yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • larenjit hastalığı sırasında, hastanın vücudunda başka bir enflamatuar süreç ortaya çıktı;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi.

Larenjit bir ay geçmezse ne yapmalı?

Larenjit, bir ay veya daha uzun bir süre geçmezse, yalnızca tedavi eden doktorun tavsiyelerinin açık bir şekilde uygulanmasıyla ciddi bir kompleks tedavi durumunda geçer. Karmaşık önlemler arasında ilaçlar, fizyoterapi ve tıbbi ilaçlar bulunur:

 • Soluma (okaliptüsün kaynatılması, iyot tentürü);
 • infüzyon ve gargaralık;
 • elektroforez ve ultraviyole ışınlama;
 • Sollux lambası.

Uzamış kronik hastalıkla ilgili uzmanlar, inhalasyon prosedürlerine zaman ayırmanızı tavsiye eder. Larinksin şişkinliğini, öksürüğü ve ağız boşluğundaki genel tahrişleri gidermeye yardımcı olan solumadır.

Konservatif tedavi

Ameliyatsız larenjit ile alabilirsiniz. Bir uzmana zamanında yardım etmek önemlidir. Bir tanı kurun ve reçeteli bir tedavi planına uyun.

Entegre yaklaşımla konservatif tedavi, aşağıdaki maddeleri sağlar.

 1. Larinksin stres ve tahrişine neden olan hareketleri ortadan kaldırın: yüksek sesli konuşmalar, sert, keskin, soğuk, sıcak yiyecek ve sıvı.
 2. Antibakteriyel tedavi, enfeksiyon tipine (bakteriyel veya viral) bağlı olarak reçete edilir.
 3. Antihistaminikler, hastalık sırasında veya sonrasında komplikasyonların varlığında laringeal ödemi azaltmak için kullanılır.

Larenjit belirtileri ne kadar sürer? Bu, reçeteli tedavinin etkinliğine ve hastanın bir doktor tavsiyesine uygunluğuna bağlıdır.

İyileşme süreci ertelendiğinde, komplikasyonlar ortaya çıkar, örneğin, larinkste polip oluşumu. Doktor onlar için ilaç reçete eder. Böyle bir tedavinin etkisiz olması durumunda, poliplerin çıkarılması için cerrahi bir operasyonun yapılması gerekli hale gelir.

Larenjitin lokal tedavisi

Larenjit ile lokal terapi, larinkste inflamatuar süreçler üzerinde doğrudan etkisi olan antiseptiklerin kullanımını içerir. Entegre bir yaklaşım her zaman daha etkilidir, ancak uyuşturucu almak ve manipüle etmek için bir doktorun reçete yazması mümkün değildir.

Larenjit semptomlarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan lokal tedavinin varyantları.

 1. Boğazını çalkala. Bu prosedür için, bu durumda, halk ilaçları kullanmak en iyisidir, çünkü tüm eczaneler alkol bazlı olarak yapılmaktadır. Calendula ve propolis uygun tentür. Eczanelerden: "Furacilin", "Geksoral", "Aquirin".
 2. Soluma. Larinksin tahriş ve şişmesini azaltır, öksürük akut ataklarını yumuşatır. Prosedür antiseptik ilaçlar veya antibiyotikler ("Pulmicort", "Berodual") kullanılarak gerçekleştirilir.
 3. Aerosoller, lolipoplar, tabletler, spreyler. Hastalık ve semptomların formuna bağlı olarak ayrı ayrı atanır. Ortak seçenekler: Ingalipt, Viferon, Larinal.

Genellikle larenjit kuru bir öksürük eşlik eder. Balgam uzmanının görünümü için uygun ilaçları, alkalin sıvıyı, inhalasyonu ve hastanın bulunduğu odayı nemlendirmesini sağlar. Öksürük belirgin bir neme dönüştüğünde, doktor balgamın yol açtığı fonlar belirler. Nazofarenksden yapılan ekspresyon, şuruplar gibi ekspektoranlar tarafından kullanılır.

Insanların yardım etmek anlamına gelir

Halk ilaçları larenjitin tıbbi tedavisinde mükemmel bir yardımcıdır. Herhangi bir yöntem kullanırken daima doktorunuza danışmalısınız.

Ortak halk tarifleri:

 1. Şalgam. 2 yemek kaşığı miktarında ezilmiş şalgam hamuru. ve demlemek. Sıcak su ekleyerek, 100 gram için günde 4 kez alın.
 2. Havuç ve bal. 1 yemek kaşığı balla karıştırılmış bir bardak havuç suyu. 20 gram için günde 4 kez alın.
 3. Sarımsaklı süt Sütün içinde birkaç diş sarımsak kaynatın. Sıcak, günde 2 kez iç.
 4. Patates suyu Patatesleri rendeleyin. Suyu hamurdan sıkın. Günde 3-4 kez, her defasında taze meyve suyu ile durulayın.
 5. Muz yaprakları. 2-3 çay kaşığı kaynar su dökün. doğranmış muz Israr edin. Günde üç kez yarım bardak yemeden önce 20 dakika al.
 6. John's Wort. Kaynar su dökün, gece ısrar edin. Etkilenen boğaz günde üç kez durulayın
 7. Anne ve üvey anne. 1 çorba kaşığı bir miktarda kuru karışım. 2 bardak kaynar su dökün, bir saat ısrar edin. Her biri 1 çorba kaşığı iç. Günde 4 defaya kadar.

Tedavi ipuçları

Larenjit sırasında, hasta dinlenmeli, yatak istirahatine uymalı, ılık bir sıvı içmeli ve tedavi eden doktorun tüm önerilerine uymalıdır.

Evde larinjit tedavisi için ipuçları:

 • Hastanın bulunduğu odada hava nemlendirmeye dikkat edin;
 • Sigara dumanı ile temastan kaçının;
 • ses tellerinin gerginliğini önlemek;
 • günde en az 3 kez gargara;
 • Lolipoplar ve aerosoller etkilenen boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur;
 • İlaç tedavisine ek olarak kanıtlanmış halk ilaçları kullanın.

Larenjit görünümünü nasıl önleyebilirim?

Önleyici tedbirler ile larenjit görünümünü önlemek. Virüs veya bakterilerin neden olduğu enflamatuar süreçler, larenjit oluşumunu tetikleyebilir.

 1. Solunum yolu enfeksiyonlarından kaçının.
 2. Bir salgın sırasında kalabalık yerlerde kalmayın.
 3. Hipotermi, taslaklar ve sezon dışı kıyafetlere izin vermeyin.
 4. Bağırsakları ve boğazını gırtlak, ses kısıklığında acı çekmeyin.
 5. Zararlı maddelerle temastan kaçının.

Larenjitin önlenmesinde en güvenilir yöntem sağlıklı bir vücuttur. Bir kişi sağlıklı bir yaşam tarzına ulaştığında, bağışıklık sistemi iyi çalışır ve enfeksiyonlar atlanır. Uygun dengeli beslenme, uygun dinlenme ve uyku, düzenli fiziksel aktivite, açık havada yürüme, stressiz durum ve kötü alışkanlıkların olmaması, hastalıksız tam yaşamın temeli. Sadece bulunduğunuz odadaki hava kalitesini izlemeyi unutma. Toz ve kuru hava - patojenik mikroorganizmaların yayılması için uygun bir ortam. Kapalı bir alanda sizi çevreleyen temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın. Özellikle geçiş döneminde, mevsimden mevsime, bağışıklık sisteminizi vitamin kompleksleriyle güçlendirin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit ile nasıl ve ne gargara

Boğazın düzenli gargaraları, çeşitli solunum yolu hastalıklarından korunmak isteyen sağlıklı insanlara bile gösterilir. İşlem sırasında nazofaringeal mukozadan temiz kaynatılmış su kullanılarak toz, mukus, mikrop ve bakteri parçacıkları yıkanarak enflamasyon ve alerjik reaksiyonlar önlenir.

Larenjit tedavisi için hazırlıklar

Larenjit, bazen bir kişiyi en uygunsuz anda geçiren oldukça hoş olmayan bir hastalıktır. Aniden, bunun bir sebebi olmaksızın ses kayboluyor ya da "havlayan" bir öksürük var.