Loading

Kaç gün boyunca anjinayı tedavi edebilir ve tedavi süresine bağlı olarak

Angina - bademcikler ve çevre dokuların iltihaplanması. Genellikle, doktorlar basit sorulara kesin bir cevap vermezler, ne kadar angina ile tedavi edilir. Ayrıca, başka bir uzman bu hastalık - akut tonsillit diyoruz. Tedavi süresi enfeksiyonun tipine ve diğer birçok faktöre bağlıdır. Bunlar birlikte hastalığın semptomlarının gelişimini ve korunmasını etkiler.

Anjin tedavisinin zamanlamasını ne belirler?

Bademciklerdeki enfeksiyöz ve enflamatuar süreç için doğru isim bademcik iltiğidir. Semptomlar kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar - hastalığın etken maddesinin hedef organın içine nüfuz ettiği andan ve semptomların başlangıcından önce. Ancak, anjina ne kadar sürerse, kuluçka süresi daha fazla değil, mikroorganizmaların patojenisitesi, inflamasyonun gücü, insan vücudunun bireysel özellikleridir.

Kaç hasta anjin belirleyen faktörler:

 • bademcik iltihabına neden olan enfeksiyon tipi;
 • tanı doğruluğu;
 • Seçilen tedavi yöntemlerinin yeterliliği;
 • hastanın önerilerine uygunluk;
 • hastalıklı organizmanın bağışıklık sisteminin durumu.

Genellikle anginadaki prodromal veya önceki aşama kısadır: 24-48 saat. Hastalığın gelişiminin ana aşaması, genel zehirlenmenin semptomlarının ortaya çıkması ve büyümesi ile karakterize edilir: sıcaklık, baş ağrısı, halsizlik. Bu fazın süresi 3-5 gündür. Kaç hasta hastalığı geçerse, hala bir sonraki aşamaya - iyileşmeye bağlıdır. Genellikle süresi 2-4 gündür. Hastalığın akut bir formu kronik bademcik iltihabına geçebilir.

Anjin belirtileri ne kadar sürer?

Kataral, foliküler ve lacunar tip anjina vardır. Her durumda, özel bir tedavi gereklidir. Kataral anjina ile birlikte, faringeal mukozada kızarıklık ve şişme görülür. Bu tür değişiklikler genellikle küçük çocuklarda soğuk algınlığı ARVI'sine karşı ortaya çıkar. Catarrhal angina 5-7 gün sonra düzelir. Viral hastalık bir bakteriyel enfeksiyon ile komplike ise, tedavi geciktirilir.

Boğaz ağrısı tipik belirtileri:

 1. Kuruluk hissi, boğazda kaşınma.
 2. Yeme ve içme sırasında artan rahatsızlık.
 3. Mukus pharynx ve palatine bademciklerin kızarması.
 4. Sonraki 24-48 saat boyunca, ağrı yoğunlaşır, kulaklara verir.
 5. Eklemlerde zayıflık, uyuşukluk, baş ağrısı, ağrı vardır.
 6. Soğuk başlar, sıcaklık 38-39 ° C'ye yükselir.

Foliküler ve lacunar anjinaya pus oluşumu eşlik eder. Nedeni genellikle bakteriler - streptokok ve stafilokoktur. Bu durumda doktor antibiyotikleri reçete eder. Bir mantarın neden olduğu akut bademcik iltihabı tedavisi, antimikotiklerle gerçekleştirilir. Bu durumda tedavi süresi 2-4 haftadır.

Zamanında antibiyotiklerin başlatılması, bakteriyel orijinli bademcik iltihabında iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, ancak viral veya mikotik anjinayı etkilemez. Bakteriyel ilaçlarla kaç gün tedavi edilirse, hastalığın şiddetine ve ilacın özelliklerine bağlıdır.

Kaç gün antibiyotiklerle tedavi edilir?

Antibakteriyel ilaç alımı, doktor tarafından belirlenen süreden kısa olmamalıdır (3 ila 14 gün). Antibiyotik 3-5 günde dokularda gerekli konsantrasyonu oluşturuyorsa, bu uygulama süresi yeterlidir. Bu özellikler azitromisin'dir. Bu antibiyotik Sumamed, Hemomisin, Azitrox ile ilaçlar 3 veya 5 gün içinde alınır.

En uzun zaman pürülan tonsillit (tonsillit) ile tedavi edilir. Bademcikler sarımsı içerikli kabarcıklarla kaplıdır. Ya pus boşluklarda birikir - lacunae. Angina pürülan karakterli boğaz ağrısının kaç günü, doğru antibiyotik seçimine ve vücudun ilacın aktif maddesine olan reaksiyonuna bağlıdır. Farinkste bakteriyel bademcik iltihabı ile ağrı tedaviye başladıktan 5-7 gün sonra düzelir.

Akut bademcik iltihabı geçmezse, ilaç ilacı 3-4 gün sürdüğünde, tedavi etkisiz kalmaktadır. Yardım etmeyen bir antibiyotik yerine, bir çocuk doktoru veya KBB başka bir antibakteriyel ilaç sınıfından bir çare reçete eder. Medikal tedavi olan hastaların ileri derecede pürülan anjina, komplikasyonları ile tedavi edilir. Daha sonra bakterisid ilaç Bicillin enjeksiyonları uygulanır (penisilin antibiyotiklere aşırı duyarlılık yoksa).

Evde tedavi nasıl hızlandırılır?

Bir çocukta veya bir yetişkinde komplike olmayan boğaz ağrısı evde tedavi edilir. Bozukluğun bademcik iltihabı olup olmadığına karar verecek bir doktoru ziyaret ettiğinizden emin olun, tedaviyi reçeteleyin. Çocuklarda, yetişkinlerde ve büyük çocuklarda komplikasyonların gelişmesinde ciddi anjina anjina oluşur. Bu durumda hasta hastaneye yatırılır.

Tedavi evde reçete edilirse, hastaya aşağıdaki kurallara uyulması önerilir:

 • Vücut ısısını normale döndürmeden önce, akut bir dönemde yatakta kalın.
 • Vücuttaki sıvı kaybını telafi etmek, zehirlenmeyi azaltmak için normal günlerden daha fazla tüketin.
 • Evde boğaz ağrısı tedavisi için tavsiye edilen bir uzman tarafından reçete edilen ilaçları kullanın.
 • Dozu, uygulama sıklığını ve ilaçlarla tedavi süresini gözlemleyin.
 • Boğazdaki ağrının azaltılmasına, orofarenksin saflaştırılmasına (durulama, inhalasyon) yardımcı olan yerel prosedürleri uygulayın.
 • Ateşli antipiretik, antienflamatuvar ve ağrı kesici ilaçları alın, boğazda şiddetli rahatsızlık hissedin.
 • Sadece anjinle yiyebileceğin şeyi ye. Boğaz ve sindirim sistemini tahriş eden yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Çocuğun veya bir yetişkinin iştahı yoksa, yemekten ısrar etmemelisiniz. Sakinleştirici bir diyete uymak, çorba, patates püresi, viskoz lapası, püresi ve haşlanmış sebze kullanmak gereklidir.

Nurofen, Efferalgan, Panadol gibi ilaçlar, ateş ve boğaz ağrısı ile anjina ile yardımcı olur, ancak bu ilaç grubu, hastalığın - enfeksiyonunun nedeni üzerinde çalışmaz. Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlarla yapılan tedavi, semptomatik tedavi olarak adlandırılır. Aynı zamanda, NSAID'lerle birlikte boğazda ağrı ve tahrişleri ortadan kaldıran antihistaminikler alarak hastanın durumunu kolaylaştırır.

Tavsiye: 6 yaşın altındaki çocuklara şurup, süspansiyon veya damla şeklinde ilaç verilmelidir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler de bu ilaçları alabilirler, ancak yaşları için önerilen dozda. Sıvı ilaçlar boğaz ve sindirim sistemini daha az tahriş eder, daha hızlı hareket ederler (zaten çözünmüş halde hareket ederler).

Bademcik iltihabı tedavisi, büyük ölçüde bağışıklığın durumuna, doğru ilaç seçimine bağlıdır. Genel durumun iyileşmesinden, boğazda ağrının ortadan kalkmasından 2-3 gün sonra tedaviye devam edilmelidir.

Erişkinlerde anjina tedavisi ne kadar sürer?

Angina veya akut tonsillit en tehlikeli akut solunum yolu hastalıklarından biridir. Angina'ya şiddetli zehirlenme ve çok ağrılı semptomlar eşlik eder. Uygunsuz tedavi ile, hastalık çeşitli komplikasyonlarla tehdit etmektedir.

Çoğu vakada akut tonsillit tedavisi evde veya ayakta tedavi edilir, ancak ciddi vakalarda hastanın hastaneye yatırılması gerekir.

Makalenin içeriği

Anjina tedavisinin süresi ve ilaç seçimi hastalığın etiyolojisi ile belirlenir. Akut tonsillit vakalarının% 30'unda bakteriyel enfeksiyonun doğrulandığı, kalan% 70'inin viral enfeksiyonlara bağlı olduğu bilinmektedir.

Bakteriyel anjin tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Antibiyotik tedavisinin seyrinin süresine bağlı olarak, anjini tedavi etmek için kaç gün sürecektir.

Angina'yı tedavi etmek ne kadar sürer? Bu hastalık için standart tedavi ne kadar sürer? Akut tonsillitin tedavi süresini ve iyileşmeyi nasıl hızlandıracağınızı belirleyen faktörleri size söyleyeceğiz.

Klinik resim

Angina bademcik iltihabına dayanan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina için bir eşanlamlı akut tonsillittir. Bu patolojinin provokatörü, faringeal lenfoid halkanın viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun etken maddesi ne olursa olsun, anjinin klinik tablosu şu semptomları içerir:

 • hastalığın akut başlangıcı - refah, ateş, baş ağrısı, halsizlikte keskin bir bozulma;
 • Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • alt çene altında bulunan genişlemiş lenf düğümleri;
 • bademcikler üzerinde gevşek plak;
 • lenfoid dokunun farengeal halkasının hiperemi.

Viral tonsillit çocuklukta daha yaygındır (çoğu erişkin ARVI virüslerine karşı bağışıklık kazanmıştır). Viral bademcik iltihabı oldukça bulaşıcıdır (yani bulaşıcıdır); Genellikle hafif veya orta formda oluşur.

Bakteriyel bademcik iltihabı daha az yaygındır, ancak çok daha tehlikelidir. İlk olarak, hastalığın bu formuna güçlü zehirlenme eşlik eder, ikincisi - komplikasyonlar verebilir ve üçüncü olarak - devlet kronik bir forma geçişle tehdit eder.

Bu nedenle, boğaz ağrısını enfeksiyöz sürece başlamadan zamanında tedavi etmek çok önemlidir.

Viral ve bakteriyel anjina tedavisi

Anjina akut olduğundan, ilk semptomlarla tedaviye başlamalıdır. Bu, tedavi süresini kısaltır, hastalığın seyrinin şiddetini azaltır ve komplikasyonları önler.

Hastalığın akut döneminde, yatak istirahati gözlenmelidir. Yatakta yetişkinlerde boğaz ağrısı kaç gün tedavi edilir?

Çocukların yanı sıra yetişkinler de vücut ısısı normalleşene kadar hastalığın ilk 3 gününü yatakta geçirmelidir.

Dahası, hasta daha aktif bir yaşam tarzı sürdürebilir, ancak önceden belirlenen tedavi sürecine devam etmeli ve doktor tavsiyelerini 4-10 gün daha takip etmelidir. Bu süre zarfında evde kalmanız gerekir, bu nedenle geçici bir engel sayfası (hastalık izni) vermeniz şiddetle tavsiye edilir. Akut bademcik iltihabı ile, hasta 7-10 gün boyunca işten serbest bırakılır (bu, standart antibiyotik tedavisinin süresi ne kadardır).

Gerçekten de anjina tedavisinde antibiyotikler vazgeçilmez bir bileşendir. Antibakteriyel ilaçlar almanın bademciklerin streptokok enfeksiyonu varlığının doğrulanması durumunda doğrulanması önemlidir.

Hastalığın nedensel etkenini kesin olarak belirle- mek, laboratuvar kanı testleri (klinik kan analizi, ASLO) veya boğazdan bulaşan bakteriyolojik kültür yardımı ile yapılabilir.

Eğer bademcik iltihabı bir virüs ise, tedavinin temeli yerel eylemin antiseptikidir:

 • bioparox (bademciklerin sulanması için);
 • faringosept (rezorpsiyon için);
 • sakız (sulama için);
 • inhalipt (sulama için);
 • şifalı bitkilerin (papatya, calendula, okaliptüs, vb.) soğanı ile ağız ve boğazın durulanması;
 • antiseptik araçlar ile gargara (furacilin, propolis tentür ilavesi ile su, vb).

ARVI neden olursa yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde ne kadar sürer? Viral bademcik iltihabını tedavi etmek için komplike olmayan bakteriyel enfeksiyon, 5-7 gün yeterlidir.

Antibiyotik tedavisinin seyri

Streptokok enfeksiyonu tarafından tetiklenen anjina ile ne kadar süre tedavi edilir? Hepsi antibiyotik tedavisinin süresine bağlıdır. Tablo 1, anjina tedavisinde kullanılan çeşitli antibakteriyel ilaçları sunmaktadır. Gördüğünüz gibi, çoğu antibiyotik tedavisinin seyri 10 gündür, ancak bazı ilaçlar enfeksiyonu daha hızlı yenmenizi sağlar.

Bir uzman tarafından bir antibiyotik reçete edilmelidir. İlacın seçimi birçok faktöre bağlıdır:

 • hastanın yaşı;
 • Patojenin spesifik bir antibiyotik sınıfına duyarlılığı (boğazdan bulaşmanın bakteriyolojik kültürü ile belirlenir);
 • ilaç bileşenlerinin hasta toleransı;
 • hastanın daha önce bazı antibiyotik kullanımı.

Tablo 1. Çeşitli antibakteriyel ilaçlarla anjin tedavisinin özellikleri.

Anjin ile tedavi ne kadardır?

Öncelikle bademcik iltihabı (anjina) teşhisi konan herkes bademcik iltihabının ne kadar süreyle tedavi edildiğini sorar. Ve bu sıradan bir ilgi değildir, bu önemli bir nokta, çünkü bu hastalık çok akut ve çok fazla rahatsızlık ve acıya neden olur.

Hastalığın süresini belirleyen nedir?

Deneyimli, yüksek nitelikli bir doktor bu soruya kesin bir cevap vermeyecektir. Hastalık bireysel bir şekilde gerçekleşir ve süresi çok sayıda faktöre bağlıdır: doğru ve hızlı bir şekilde teşhis, doğru seçilmiş tedavi yöntemleri, tüm doktor önerilerinin hasta takibi.

Anjina teriminin tedavisi hastalığın türüne bağlıdır. İltihap farklı yerlerde ortaya çıkabilir:

Hastalığın 3 ana formu vardır:

Yukarıdaki tiplerin her biri ayrı bir terapi süreci gerektirir ve süresi farklı olabilir.

Modern tıpta bademcik iltihabının bir çok alttürü vardır, bu yüzden böyle bir hastalık söz konusu olduğunda, uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız, kendinizle savaşmaya çalışın, hemen bir uzmanla görüşmelisiniz. Çoğunlukla, yardım sağlanırsa, ancak enfeksiyondan sonra uzun bir süre sonra veya tedavi kursu tam olarak tamamlanmadığında, hastalık daha karmaşık bir form haline gelir.

Hastalık çeşitleri ve onunla mücadele yaklaşık zaman

Anjina catarrhal tipinin ortaya çıkmasıyla birlikte, antibiyotik tedavisi gereklidir ve çoğu zaman hastalık 4-5 gün sonra düzelir.

Foliküler tip kendini daha zorlaştırır ve 6-7 gün ilaç aldıktan sonra düzelir.

Lacunar türü en karmaşık olanıdır, fakat doğru yaklaşımla, 8-9. Günde iyileşme gerçekleşir.

Tedavi uzmanı için yaklaşık bir zaman bile sadece tanıdan sonra arayabilir. Bu nedenle, tedavinin olabildiğince kolay geçebilmesi için en kısa sürede uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Bu bakımdan, bu hastalığın ana belirtilerini bilmeniz gerekir:

 1. boğaz ve palatine bademciklerin kızarması;
 2. Boğaz ağrısı: Acı hemen akut hale gelmez, yiyecek ve soğuk içeceklerin tüketimi sırasında kuruluk ve rahatsızlık ile başlar, 24-48 saat boyunca ağrı yoğunlaşır.
 3. zayıflığın ortaya çıkışı;
 4. titreme;
 5. eklem ağrısı;
 6. vücut ısısında keskin bir artış 38-39 ° C'ye

Terapi periyotları

Ayrı bir şekilde bademcik iltihabı tedavisi hakkında söylemek gerekir, çünkü sık sık daraltılmış hastalık benzer hastalıklar ile karıştırılır: kızamık, difteri, farengomikoz.

Pürülan tipte bademcikler hızla belirli bir kaplama ile kaplanır.

Çoğu durumda pürülan anjina 12-14 gün sonra "geri çekilir". Bakteriyel bir doğaya sahiptir, bu nedenle antibiyotik tedaviye dahil edilmelidir. Doğru ilacı alırken, sağlığın iyileştirilmesi 2-3 gündür. Tedavinin süresi doğrudan bakteri, yani antibiyotikler üzerindeki etkinin hızına bağlıdır.

Her bir kişide dokunulmazlık seviyesi bireysel olduğu için, tedavinin tam döneminin ispatı zordur. Ancak hasta tamamen sağlıklı görünse bile, kursun kendisi mutlaka tamamlanmalıdır. Hastalık kaç gün tedavi edilir sorulduğunda, doktor kesin olarak cevap vermez.

Anjina tezahürü sırasında antibiyotik kullanımının standart seyri 12-14 gündür. Fakat daha kısa bir süre için hedeflenmiş ilaçlar vardır, örneğin azitromisin. 3, 5 ve 7 gün için tasarlanmıştır.

Organizmanın belirli bir antibakteriyel madde kategorisine karşı direncini de hesaba katmak gerekir. Bu nedenle, bakteriyostatik tipte antibiyotiklerle tedavi başarısız olursa, bakterisidal tipte ilaçlar atfedilir. Ilacın verimsizliğini belirlemek ilacın alınmasından 3-4 gün sonra olabilir. Bu durumda, hemen başka bir ilaca geçmelisiniz.

Hastanın, pürülan tonsillitin başlangıç ​​formu ile ilgili yardım istediği durumlar vardır. Enfeksiyondan 9-10 gün sonra, en sık komplikasyonlar oluşur ve doktor güçlü antibiyotikler - bicillinlerin seyrinde güçlü ilaçlar ekler. Bu durumda, hızlı bir kurtarma sorunu söz konusu olamaz.

Eğer pürülan anjin, bakteriler tarafından değil mantar tarafından tetiklenirse, terapi tamamen farklı olarak atanır ve iyileşme koşulları değişir. Bu durumda, sadece bademcikler etkilenmez, ancak farinksin tüm yüzeyi. Tedavi 14 ila 30 gün sürer. Her şey antibiyotiğin bulaşıcı odağı ne kadar çabuk tahrip ettiğine bağlıdır.

Bazen doktorlar, kronik bademcik iltihabı ile pürülan anjini karıştırırlar. Prensip olarak, bu rahatsızlıkların tedavisi çok benzerdir, ancak ikinciyle mücadele en az 15 gün sürmelidir. Aksi halde, komplikasyonlar hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve hasta bademcik kaldırmak zorundadır.

Hastalığın tedavisinin süresi, ne kadar doğru seçildiğine bağlıdır. Sonuna kadar iyileşmek ve genel durumun uzun zamandır beklenen iyileşmesinin söz konusu olduğu dönemde durmamak önemlidir.

Tonsillit iyileşme yöntemleri

Çoğu durumda, hastalık patojenik bakteriler tarafından kışkırtır, bu yüzden onlarla mücadele etmenin ana yolu, bir antibiyotik yolunu reçete etmektir. Düzgün seçilmiş bir hazırlık ile, gelişme 2-3. Günde gerçekleşir.

Ayrıca, deneyimli doktorların bile onayladığı bu grubun geleneksel olmayan tedavi yöntemleri de vardır. Onları geleneksel yöntemlerle doğru bir şekilde birleştirmek, iyileşme sürecini önemli ölçüde kolaylaştırabilir ve onlarla mücadele süresini azaltabilir.

Standart dışı tıbbın ana yöntemleri:

 1. bitkisel soğuma tüketimi;
 2. belirli sebze ve meyveleri içeren meyve suları;
 3. bal kullanımı;
 4. homeopatik ilaçların alınması;
 5. elektromanyetik tedavi;
 6. ısınıyor.

Yukarıdaki yöntemlerin tümü ikincildir ve tedavi sürecinde temel olarak kullanılamaz.

Bu yöntemleri terapi sürecinin en başından itibaren uygulamak tavsiye edilir. Gerekli seansların sayısı ana tedavi kursu ile önemli ölçüde değişebilir.

Sonuç

Kendi kendine ilaç kullanmayın, ek prosedürler ve preparatlar hakkında doktora doktoru bildirmek gerekir.

Daha uzun süreli ilaç kullanımı, yalnızca hastalığı yok etmek değil, aynı zamanda vücudun olası rekürrens ve komplikasyonlardan korunmasına da gerek duymasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bademcik iltihabı ile ne kadar tedavi edildiği sorusu cevap vermek zordur.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı ne kadardır: Kuluçka süresi ve etkili tedavi

Angina çok yaygın bir hastalıktır. Damak bademciklerini etkiler ve kişiye çok fazla kaygı verir, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur.

Bu nedenle, birçoğu angina yetişkinlerde ne kadar sürecek sorusuyla ilgileniyor?

Angina'nın birçok çeşidi vardır ve bunların bazıları tehlikeli, örneğin, pürülandır.

Bu enfeksiyöz hastalığın nedensel ajanları, streptokok adı verilen mikroorganizmalardır.

Pürülan süreç sadece bademciklerde değil, yumuşak damağa gidebilir ve farinksin mukoza zarına vurabilir.

Havanın nemi yükseldiğinde, hastalanma riski zaman zaman artar. Hastalık vücuttaki bademcikler boyunca yayılır.

Anjinayı provoke eden faktörler.

 • Zayıf bağışıklık;
 • Oral kavitede fokal enfeksiyonların varlığı, yani çürük, stomatit, vb.
 • Bir insan içtiği bir odada uzun süre kaldığında;
 • Mekanik araçlarla bademciklere zarar vermek;
 • Kirli havanın solunması, tozlu işletmelerde çalışmak;
 • Subcooling ana faktörlerden biridir;
 • Alkol içmek;
 • Bir kişi soğuk içecekler içerse: süt, su ve diğerleri.

Boğaz ağrısı yetişkinlerde ne kadar sürer?

Çoğu zaman doktora sorular sordu. Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin, bir kişi tedaviye başladığında, tedavi yönteminden çok bağlıdır.

İlaçlar tedavide ve süresinde de büyük öneme sahiptir. Çoğu hasta bir doktor tarafından reçete edilen tedaviyi takip edip etmediğine bağlıdır.

Farklı formlar hastalığın süresini büyük ölçüde etkileyebilir. Boğaz boğazının birkaç aşamasına sahip olduğuna dikkat etmek gerekir.

Prodromal dönem, ağız boşluğundaki bakterilerin aktivasyonu ile karakterize edilir ve yaklaşık 12 saat ila 3 gün sürer.

Bir kişi hiç bir şey yaşayamaz veya genel bir halsizlik, uyuşukluk, titreme ve ilgisizlik yaşar. Vücudun güçlü bir bağışıklığı varsa, bu her şey bitebilir.

Videoyu izlemek için önerilir:

Hastalığın başlangıcından 2-3 gün sonra, aşağıdaki semptomlar ortaya çıkabilir: boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı. Bu süre bir hafta sürebilir.

Akut aşamadan sonra, en az üç gün sürecek hastalığın remisyon dönemi başlar. Tamamen sağlık, vücut restore edildikten ve yeni kuvvetler yazıldıktan sonra geri yüklenir.

Komplikasyonlar, solunum yollarının kronik hastalıkları olan veya yanlış seçilmiş tedaviye sahip bir kişinin varlığında meydana gelebilir. Doktorunuza atfedilen tüm kurallara uymazsanız, astım, zatürre veya bronşit oluşabilir.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Catarrhal anjina hastalığın daha hafif bir formudur. Sıcaklık 37-38 ° C arasında tutulur. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, boğaz ağrısı görebilirsiniz. Bu form 3-4 gün sürer.

Foliküler veya pürülan anjina, bu semptomlarla karakterizedir: ateş, ateş. Antipiretik ilaçlar neredeyse yardımcı olmaz. Doğru tedavi ve tüm kurallara uyulması, vücudun hastalığın altıncı günü tarafından iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Lakunarnaya aceleci kabul edilir. Sonuçta, semptomlar kendilerini keskin ve aynı anda gösterir.

Phlegmonous çok şiddetli bir kursa sahiptir. Yüksek ateş, bademcikler etrafında apseler, genel rahatsızlık, bu tür belirtilerle deneyimli doktorların gözetiminde bir hastanede tedavi edilmesi gerekir.

Herpes bir uçuk virüsü olduğunda başlar.

Tüm angina tipleri yaklaşık olarak aynı semptomlara sahiptir.

Angina ana belirtileri şunlardır:

 • Artan sıcaklık;
 • Yavaş yavaş artan boğaz ağrısı;
 • Üşüme ve genel yorgunluk:
 • Bademcikler kızarıklık;
 • Bademcikler üzerinde beyaz, sarı veya grimsi kaplama;
 • Eklemlerde ağrı;
 • Büyümüş lenf düğümleri.

Simanovsky-Vincent'ın anjinalarında dokuların nekrozu oluşabilir.

Yetişkinlerde ne kadar angina süreceğini etkilemek mümkün mü?

Bir kişi bakteriyel boğaz ağrısı ile hasta düşerse, zaman içinde tedaviye başladı ve tüm kurallara uyuldu, o zaman hastalık uzun sürmez. Genellikle böyle bir hastalık bir haftadan fazla sürmez.

Enfeksiyöz bir hastanın henüz antibiyotiklerle tedavi edilmediği düşünülmektedir. Benzer şekilde, bir kişi herhangi bir semptom göstermeyebilir, ancak aynı zamanda bir bakteri taşıyıcısı olabilir ve başkalarına bulaşabilir.

Bu tür ile enfekte olmanın en kolay yolu havadaki damlacıklardır. Hapşırırken ve öksürdüğünde, bakteriler havaya yayılır, enfekte olmayan kişi nefes alır ve bu şekilde enfekte olur.

Ayrıca hastayla el ile temas ettikten sonra, bir öpücükle veya hatta bakteri tutulduğu tek bir tabak kullanılarak bile enfekte olabilirsiniz.

Yani eğer aileden biri hastalanırsa, başka kimsenin kullanamayacağı yemekleri ona vermelisin. Ve tüm aile üyeleri daha sık değiştirilmesi gereken bir maske takarlar.

Oral antibiyotikler en sık reçete edilir. Tamamen tedavi etmek için, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotik kürünü kesinlikle içmelisiniz, ortalama olarak 5-10 gün sürer.

Bazen hastalar, doktorun bilgisi olmadan antibiyotik kullanmayı bırakırlar, çünkü ana belirtiler geçmiştir. Ama bu yanlış.

Hastalığın sonuna kadar, bu durumda, tedavi etmez ve belli bir süre sonra tekrar görünür.

Doktorun sadece tedavi etmek için değil aynı zamanda sonuçları ve komplikasyonları korumak için de antibiyotik reçete ettiği unutulmamalıdır.

Angina ile ülserler her zaman kendilerini patlatırlar. Yeterli antibiyotiklerin kendilerini açığa vurma apselerine yardım etmediği durumlar bilinmemektedir.

Boğazın en tehlikeli şekli ülseratif-nekrotik olup, etken madde mili şeklindeki çubuk ve spiroketlerdir. Böyle bir boğaz ağrısı ile, hasta yutulduğunda keskin bir acı hisseder.

Hoş olmayan bir koku, ağız boşluğundan çıkar. Bademcikler ve dil üzerinde, çoğunlukla yeşil, beyaz veya sarı renkte yeşil bir renk tonu bulunan bir plak vardır. Bu form uzun sürüyor.

Tedavi en fazla 2-3 hafta sürer. Böyle boğaz ağrısının en ufak belirtileri bile varsa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hastanın ihtiyaç duyduğu ilk şey yatak istirahatıdır. Vücudun egzersizden uzak tutulması ve bol miktarda sıvı içmesi gerekir. Yumuşak yiyecekler yemek istenir.

Bir karıştırıcıda öğütmek en iyisidir. Bu durumda, hastanın yutması daha kolay olacaktır. Doktor, antibiyotiklere ek olarak, hap, sprey veya lolipop reçete edecektir. Acı verici hislerinin yardımıyla biraz abate.

Durulama prosedürü her türlü tedavinin ana parçasıdır. Antiseptik bir çözüme ihtiyacınız olacak. Antipiretikler 38 derecelik bir sıcaklıkta tüketilmelidir.

Videodaki ayrıntılı talimatlara bakın:

Bağışıklığı güçlendirmek için vitamin almanız gerekir. Antibiyotiklerle paralel olarak, çoğu durumda, böyle bir semptom ortaya çıktığında, bağırsak bozukluğu ile başa çıkmaya yardımcı olacak pribiotiki al.

Badem üzerindeki plakları bağımsız olarak kaldırmak yasaktır, bu gibi durumlar durumu daha da kötüleştirebilir, enfeksiyonu daha da fazla yayır. Doktor bu prosedürü kendi ofisinde yürütmelidir.

Diğer tedavi yöntemleri halk ilaçlarıdır. Özel ilaçlarla tedavinin mümkün olmadığı bir durum varsa, aşağıda açıklanan yöntemler yararlı olacaktır.

Boğazın yıkanması için bir çözüm aşağıdakilerden yapılabilir:

 • Bir bardak ılık su üzerinde bir çift potasyum permanganat kristali;
 • St. John's wort, papatya, adaçayı gibi yararlı otlar, sıcak suda 45 dakika demlenir;
 • Propolis tentürü de çok etkilidir;
 • İyi bir analjezik sirke. 2 çay kaşığı bir bardak suya seyreltilmelidir;
 • Kaynamış su ile doldurulmuş rendelenmiş pancar, 6 saatlik bir infüzyon acıdan kurtulmaya yardımcı olacak ve şişliği hafifçe kaldıracaktır;
 • Bir limon veya greyfurt suyu sıkın, sabah ve akşam bir çorba kaşığı içecek;
 • Olağan ekmekler kaynar su dökülür, sarımsak başını sıkar, bezin içine sarılır ve boğaza tutturulur;
 • Taze lahana yaprakları ağrının ve daha düşük sıcaklığın azaltılmasına yardımcı olur. Boğaz ağzına lahana sürün ve bir fularla örtün. 2 saat sonra değiştirin;
 • Boğaz ağrısı tedavisinde en yaygın halk yöntemleri soda, iyot ve tuzdur. Üç bardak ılık suda seyreltilir. Her şeyden önce, soda ile durulayın, sonra tuz ile bir çözüm, sonra iyot ile durulayın. İyot yoksa, bir bardakta tuz ve soda karıştırabilirsiniz. Hastalığın karmaşıklığına bağlı olarak her 1.5-2 saatte bir durulayın.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Boğaz ağrısı ne kadar sürer?

Erişkinlerde anjina tedavisi ne kadar sürer?

Angina veya akut tonsillit en tehlikeli akut solunum yolu hastalıklarından biridir. Angina'ya şiddetli zehirlenme ve çok ağrılı semptomlar eşlik eder. Uygunsuz tedavi ile, hastalık çeşitli komplikasyonlarla tehdit etmektedir.

Çoğu vakada akut tonsillit tedavisi evde veya ayakta tedavi edilir, ancak ciddi vakalarda hastanın hastaneye yatırılması gerekir.

Anjina tedavisinin süresi ve ilaç seçimi hastalığın etiyolojisi ile belirlenir. Akut bademcik iltihabı vakalarının% 30'unda bir bakteriyel enfeksiyonun doğrulandığı bilinmektedir. Kalan% 70'i viral enfeksiyonlara bağlı.

Bakteriyel anjin tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Antibiyotik tedavisinin seyrinin süresine bağlı olarak, anjini tedavi etmek için kaç gün sürecektir.

Angina'yı tedavi etmek ne kadar sürer? Bu hastalık için standart tedavi ne kadar sürer? Akut tonsillitin tedavi süresini ve iyileşmeyi nasıl hızlandıracağınızı belirleyen faktörleri size söyleyeceğiz.

Klinik resim

Angina bademcik iltihabına dayanan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina için bir eşanlamlı akut tonsillittir. Bu patolojinin provokatörü, faringeal lenfoid halkanın viral veya bakteriyel bir enfeksiyondur. Enfeksiyonun etken maddesi ne olursa olsun, anjinin klinik tablosu şu semptomları içerir:

 • hastalığın akut başlangıcı - refah, ateş, baş ağrısı, halsizlikte keskin bir bozulma;
 • Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • alt çene altında bulunan genişlemiş lenf düğümleri;
 • bademcikler üzerinde gevşek plak;
 • lenfoid dokunun farengeal halkasının hiperemi.

Viral tonsillit çocuklukta daha yaygındır (çoğu erişkin ARVI virüslerine karşı bağışıklık kazanmıştır). Viral bademcik iltihabı oldukça bulaşıcıdır (yani bulaşıcıdır); Genellikle hafif veya orta formda oluşur.

Bakteriyel bademcik iltihabı daha az yaygındır, ancak çok daha tehlikelidir. İlk olarak, hastalığın bu formuna güçlü zehirlenme eşlik eder, ikincisi - komplikasyonlar verebilir ve üçüncü olarak - devlet kronik bir forma geçişle tehdit eder.

Bu nedenle, boğaz ağrısını enfeksiyöz sürece başlamadan zamanında tedavi etmek çok önemlidir.

Viral ve bakteriyel anjina tedavisi

Anjina akut olduğundan, ilk semptomlarla tedaviye başlamalıdır. Bu, tedavi süresini kısaltır, hastalığın seyrinin şiddetini azaltır ve komplikasyonları önler.

Hastalığın akut döneminde, yatak istirahati gözlenmelidir. Yatakta yetişkinlerde boğaz ağrısı kaç gün tedavi edilir?

Çocukların yanı sıra yetişkinler de vücut ısısı normalleşene kadar hastalığın ilk 3 gününü yatakta geçirmelidir.

Dahası, hasta daha aktif bir yaşam tarzı sürdürebilir, ancak önceden belirlenen tedavi sürecine devam etmeli ve doktor tavsiyelerini 4-10 gün daha takip etmelidir. Bu süre zarfında evde kalmanız gerekir, bu nedenle geçici bir engel sayfası (hastalık izni) vermeniz şiddetle tavsiye edilir. Akut bademcik iltihabı ile, hasta 7-10 gün boyunca işten serbest bırakılır (bu, standart antibiyotik tedavisinin süresi ne kadardır).

Gerçekten de anjina tedavisinde antibiyotikler vazgeçilmez bir bileşendir. Antibakteriyel ilaçlar almanın bademciklerin streptokok enfeksiyonu varlığının doğrulanması durumunda doğrulanması önemlidir.

Hastalığın nedensel etkenini kesin olarak belirle- mek, laboratuvar kanı testleri (klinik kan analizi, ASLO) veya boğazdan bulaşan bakteriyolojik kültür yardımı ile yapılabilir.

Eğer bademcik iltihabı bir virüs ise, tedavinin temeli yerel eylemin antiseptikidir:

 • bioparox (bademciklerin sulanması için);
 • faringosept (rezorpsiyon için);
 • sakız (sulama için);
 • inhalipt (sulama için);
 • şifalı bitkilerin (papatya, calendula, okaliptüs, vb.) soğanı ile ağız ve boğazın durulanması;
 • antiseptik araçlar ile gargara (furacilin, propolis tentür ilavesi ile su, vb).

ARVI neden olursa yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde ne kadar sürer? Viral bademcik iltihabını tedavi etmek için komplike olmayan bakteriyel enfeksiyon, 5-7 gün yeterlidir.

Antibiyotik tedavisinin seyri

Streptokok enfeksiyonu tarafından tetiklenen anjina ile ne kadar süre tedavi edilir? Hepsi antibiyotik tedavisinin süresine bağlıdır. Tablo 1, anjina tedavisinde kullanılan çeşitli antibakteriyel ilaçları sunmaktadır. Gördüğünüz gibi, çoğu antibiyotik tedavisinin seyri 10 gündür, ancak bazı ilaçlar enfeksiyonu daha hızlı yenmenizi sağlar.

Bir uzman tarafından bir antibiyotik reçete edilmelidir. İlacın seçimi birçok faktöre bağlıdır:

 • hastanın yaşı;
 • Patojenin spesifik bir antibiyotik sınıfına duyarlılığı (boğazdan bulaşmanın bakteriyolojik kültürü ile belirlenir);
 • ilaç bileşenlerinin hasta toleransı;
 • hastanın daha önce bazı antibiyotik kullanımı.

Tablo 1. Çeşitli antibakteriyel ilaçlarla anjin tedavisinin özellikleri.

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Angina ile kaç gün tedavi edilir ve iyileşme sürecini hızlandırır

Boğaz ağrısı için genel yıpranma, yutma ve yükselen sıcaklıkta acı veren duyumlar görülür.

Bütün bu belirtiler hastalığın başlangıcında görülebilir.

Her hasta kişi, kaç gün anjina ile tedavi edildiğini ve ağrılı durumun ne kadar süreceğini bilmek ister.

Bu yazıda, bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Sıradan vakalarda hastalık süresi. Angina inflamatuar, enfeksiyöz bir hastalık olarak kabul edilir.

Bunun nedeni çeşitli patojenik bakteriler ve virüslerdir. Aynı tür hastalık farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Bazı insanların ateşi bile yok. Diğerleri yataktan kalkamaz. İnsan bağışıklığının durumu, hastalık seyrinde büyük bir rol oynar.

Hastalığın birkaç aşaması vardır:

 • Prodromal dönemde, boğazın mukoza yüzeyindeki enfeksiyon daha aktif hale gelir. Genellikle süresi 3 günü geçmez. Hastalığın bu aşaması, genel halsizlik, ilgisizlik ve ateşli durumun varlığı ile karakterizedir. Bir kişinin güçlü bir bağışıklığı varsa, hastalık bu aşamada yatar ve daha akut bir şekle geçemez;
 • Akut bir dönemde yutulduğunda yüksek ateş ve güçlü ağrılı duyular vardır. Genel bir rahatsızlık var, vücudun güçlü bir zehirlenmesi var. Komplike olmayan hastalığın seyrinde, akut dönemdeki süre bir haftadan fazla değildir. Bazen daha kısa sürede geçebilir;
 • Enflamatuar sürecin remisyon aşaması, akut dönemden sonra ortaya çıkar ve yedi güne kadar sürebilir. Tam iyileşme zamanı vücudun bağışıklık sisteminin durumuna ve seçilen tedavinin doğruluğuna bağlı olacaktır.

Hastalığın süresinin türüne bağlılığı

Angina ile kaç gün tedavi edildiği sorusuna cevap vermek için çeşitli hastalık türlerini dikkate almak gerekir:

 • Foliküler form genellikle beş günden fazla sürmez;
 • Lacunar anjinası ile, hastalığın belirtileri bir haftaya kadar devam edebilir;
 • Vücudun herpes virüsü varsa, antiviral tedavi uygularsanız, beş gün içinde hastalıktan kurtulabilirsiniz;
 • Phlegmonous veya ülseratif-nekrotik formu ile hastalık uzun bir süre sürebilir - haftalar ve aylar. Aynı zamanda hastalığın zayıflaması ve alevlenmesini gözlemleyebilir.

Kullanılan ilaçların etkisi

Tedavi süresi, kullanılan ilaçlar tarafından doğrudan etkilenir. Anjina'nın en yaygın nedeni bakteridir.

Onları sadece antibiyotiklerle temizleyin.

Hasta antibakteriyel ilaçlar kullanmaya başladıysa, ateşli durum üç gün sonra ortadan kalkmalıdır.

Bu olmazsa, başka bir ilaçla değiştirmelisiniz. Antibakteriyel tedavi kullanarak, tüm ders boyunca sonuna kadar gitmek gereklidir.

Bazı hastaların genel durumlarının önemli ölçüde iyileştiğini keşfettiklerinde tedavi edilmeye son veriliyor. Bu, hastalığın daha da şiddetlenmesine yol açar.

Hastalığın süresi, tedavinin başlangıcının ve doğru tanının formüle edilmesinin zamanlamasından etkilenir. Kurtarma işlemini hızlandırmak için şunları yapmalısınız:

 • Daha sık hafifçe yapmak için. Çözeltinin hazırlanması için, tıbbi anti-enflamatuar bitkiler ve antiseptik bileşimler kullanmak mümkündür. Bu, enfeksiyonun yayılmasını ve bakterilerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olacaktır;
 • Bol miktarda ılık sıvı iç. Su vücuda yeterli miktarlarda girerse, zehirli maddeler vücuttan hızla çıkarılır. Sağlığın durumu iyileşir;
 • Daha fazla zaman yatakta olmalı. Bu istenmeyen komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır;
 • Kullanılan gıdalar yeterli miktarda vitamin içermelidir;
 • Sıcak ve sıcak yemeklerden hariç tutulmalıdır;
 • İyileşme sürecini hızlandıran bitki immünomodülatörlerini alın.

Angina ile kaç gün tedavi edilir, sadece herhangi bir tıbbi uzman söyleyemez. Sadece tahmini zamanı isimlendirebilirsiniz.

Tedavi süresi, tedaviye başlama zamanının ve doktorun reçetelerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya bağlı olacaktır.

Çocuklukta hastalık nasıl oluşur?

Angina genellikle çocuklukta hastadır. Özellikle çocuk kurumlarını ziyaret eden çocuklara (üç ila on yıl) maruz kalmaktadırlar.

Çocuğun bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamıştır. Farklı bir enfeksiyonun etkilerine tam olarak direnemez.

Bu nedenle, enfeksiyon erişkinlerden daha sık görülür.

Hastalığın süresi - bu konu, her ebeveyn endişeleniyor. Sonuçta, çocuklarda hastalık daha şiddetli bir formda ilerler. Yemek yiyemezler, çok huzursuz olurlar.

Sıcaklık çok yüksek değerlere çıkabilir.

Hastalığın catarrhal formu genellikle foliküler veya lacunar tonsillit ile biter. En zor lacunar anjina.

Bu form ile ateş ve zehirlenme belirtileri bir haftaya kadar devam edebilir.

Kataral hastalığın türü ve vücuda iyi direnç göstermesi ile üçüncü günde iyileşme görülebilir.

Etkili bir tedavi uygulamıyorsanız dikkate alınmalıdır. Hastalık kolayca kronik bir formda olabilir.

Sonra, relapsların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, ilk tezahürü sırasında hastalığı iyileştirmeye çalışılmalıdır.

Bunun için sadece ilaç yardımı ile değil, aynı zamanda önleyici tedbirlere de dikkat edilmelidir.

Örneğin, çürük dişleri tedavi etmek için, çocuğun vücudunda başka enfeksiyon odağı olmadığından emin olmak için sertleştirme prosedürlerini kullanın.

Tedavinin yapılması

Hastalık çeşitli patojenlerin vücuda nüfuz etmesi sonucu ortaya çıktığından, ilk aşamada enfeksiyon tipinin belirlenmesi gereklidir.

Ancak bundan sonra doğru tedavi yöntemini bulmak mümkün olacaktır. Tıbbi tedavi belli ilkelere göre yapılmalıdır.

Terapötik ilaçların bileşimi antibakteriyel ajanları içermelidir. Bunlar olmadan, inflamatuar süreci tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır.

Belirli bir ilacın seçimi, ilgilenen hekimin önerileriyle yönlendirilmelidir.

Videodaki makaleye başka bir ekleme daha:

Tam olarak antibiyotik türü, hastalığa neden olan bakteri türünden sonra belirlenebilir.

Ayrıca semptomatik tedavi verilmelidir. En rahatsızlığa neden olan hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır.

Boğazda nahoş hisseler yutma sırasında ağrıyı durduran ilaçlar yardımıyla azaltılabilir.

Durulama prosedürlerini yürütmek oldukça etkilidir.

Ancak en iyi sonucu elde etmek için durulamalar arasındaki aralıklar bir saati geçmemelidir.

Hastanın yüksek ateşi varsa, antipiretik ilaçların yardımı ile yıkılır.

İyileşme sürecini hızlandırma

İyileşme sürecini hızlandırmak için güçlü ve yüksek kaliteli özel ilaçların kullanılmasına yardımcı olunacaktır.

Antibakteriyel kursu sonuna kadar yapmak gereklidir. Aksi halde hastalık, patojenin kesin bir yıkımı olmadığı için geri dönebilir.

Ve bu da, istenmeyen, ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Angina'yı tedavi etmek ne kadar sürer: yetişkinler kaç gün acı çekiyor?

Periyodik ateş, boğaz ağrısı, genel halsizlik - bu semptomlar yetişkinlerde ilk boğaz ağrısı seyri için tipiktir.

Bu tür belirtiler oldukça tatsızdır, bu yüzden her hasta anjinadan ne kadar acı çekildiğini ve hastanenin ne kadar süre kalacağını bilmek ister mi?

Bu sorunun açık bir cevabı olmadığı dikkat çekicidir, çünkü hastalığın süresi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Tonsillit: genel süre ve gelişim evreleri

Angina, patojen mikroorganizmaların yutulmasına bağlı olarak gelişen boğazın iltihaplanmasıdır. Bazı insanlar sağlığa önemli bir bozulma olmaksızın 5-7 gün boyunca bademcik iltihabına yakalanırken, diğer yetişkinlerde hastalık çok zordur, bu nedenle tüm hastaneyi yatakta geçirmeleri gerekir.

Hastalığın derecesindeki farklılık, patojen tipi ve bağışıklık durumu ile ilişkilidir. Hastalığın seyri üç aşamaya ayrılır:

 1. prodrom;
 2. akut;
 3. İnflamatuar sürecin remisyon dönemi.

Prodromal evre, bakterilerin mukus boğazında çoğalmasıyla başlar. Ortalama olarak, bu durum 12 saatten 3 güne kadar sürer.

Bu durumda, hasta titreme, apati ve genel halsizlik gibi semptomlardan endişe duymaktadır. Ancak hastanın bağışıklık sistemi güçlü ise, o zaman bademcik iltihabı gelişimin bu aşamasında durabilir ve hastalığın karakteristik belirtileri tezahür etmez.

Akut evre, hastalık seyrinden üç gün sonra, enfeksiyon anından itibaren başlar. Şu anda, aşağıdaki zehirlenme belirtileri ortaya çıkar:

 • halsizlik;
 • yüksek sıcaklık;
 • boğazda rahatsız edici ağrı.

Ateşin eşlik ettiği boğaz ağrısının akut evresi yedi gün sürebilir. Ancak hastalığın bazı türleri daha hızlı gider, bu nedenle hastaneye 4-5 gün verilir, bu süre zarfında boğazdaki ağrı geçmelidir.

Remisyon aşaması, akut evre uzandığında ortaya çıkar (ortalama 3-7 gün). Tam iyileşme zamanı bağışıklık durumuna ve ana tedaviden sonra hangi destekleyici tedavinin verildiğine bağlıdır.

Eğer kronik bronşiyal hastalık ile birlikte görülürse, pürülan anjina ne kadar sürer? Bu durumda, çoğu hastada, bademcik iltihabı bronşiyal astım, akut bronşit veya pnömoni gibi hastalıkları kışkırtır.

Ve tedavi süresi, bu hastalıkların seyrinin özellikleriyle doğrudan ilişkilidir.

Türüne bağlı olarak hastalığın süresi

Anjina özel bir clinico-morphological sınıflandırması vardır. Ne zaman bademcik iltihabı sürecek ve hastane tarafından kaç gün verileceği, hastalığın türüne bağlıdır. Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 1. Foliküler - ortalama süresi yaklaşık altı gündür.
 2. Catarrhal - mukozada kızarma ve hafif bir lakuna artışı ile karakterizedir. Hasta tüm tıbbi talimatları takip ederse, hastalık 3-5 gün sürer.
 3. Lacunar angina - hasta bir hafta içinde hastalığın hoş olmayan belirtileri tarafından taciz edilir.
 4. Herpes - hastalık herpes virüsünden kaynaklanır, bu nedenle antiviral ilaçlar kullanılarak beş gün boyunca tedavi edilmesi gerekir.
 5. Ülseratif-nekrotik ve flegmonöz - bu tür anjinler en tehlikeli olanlardır. Onların süresi farklı olabilir - solma dönemleri inflamasyonun alevlenmesi ile değiştirilir. Genellikle bu tür bademcik iltihabı birkaç haftadan 2-3 aya kadar sürmektedir.

Semptomlar ne kadar sürecek? Burada tedavide kullanılan ilaçlara bağlı.

Genellikle, pürülan anjina sadece antibiyotik aldıktan sonra kurtulabileceğiniz bakteri nedeniyle ortaya çıkar. Antibakteriyel tedavinin başlangıcından beri ateş 2-3 gün geçer. Semptomlar ortadan kalkmazsa, ilaçlar değiştirilmelidir.

Pürülan anjinin tamamen iyileştiğine dikkat etmek gerekir, antibakteriyel tedavi sonuna kadar yapılmalıdır. Bademcik iltihabı tedavi etmek için, en fazla 5-10 gün sürer.

Sonuçta, bazı hastalar, durumları düzeldiğinde, antibiyotik almayı keserler, böylece hastalık birkaç gün içinde kendini tekrar hatırlatır.

Pürülan anjina ve diğer tipleri farklı patojenlerden kaynaklanabileceğinden, yapılacak ilk şey enfeksiyon tipini tanımlamaktır. Bundan sonra, optimal tedavi reçete edilir ve gerekli ilaçlar seçilir.

Bademcik iltihabını çok hızlı bir şekilde tedavi etmenizi sağlayan bazı prensipler vardır. Yani, her durumda, antibakteriyel ilaçlar önlenemez. Sonuçta, antibiyotik olmadan, patojenik mikroorganizmalar tarafından kışkırtılan inflamatuar süreci ortadan kaldırmak mümkün olmayacaktır.

Ne tür bir ilacın reçete edilmesi gerektiği hekime göre belirlenmelidir, çünkü patojenler üzerinde farklı etkileri olan farklı antibiyotik sınıflamaları vardır. Bu nedenle, tedavinin mümkün olduğu kadar etkili olması için, antibiyotikler sadece bakterinin türünü belirledikten sonra reçete edilir.

Ayrıca rahatsızlığa neden olan semptomları gidermek için semptomatik tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle, boğazdaki hoş olmayan hislerden, yutma sırasında ortaya çıkan terleme ve ağrıyı azaltan ilaçların yardımıyla giderilebilir.

Daha az etkili durulama yok. Ancak sonuca ulaşmak için, bu işlem her 30 dakikada bir yapılmalıdır, eğer ağrı çok kuvvetli ise ve 2-3 saat sonra orta derecede rahatsızlık ile.

Kulak ağrısından kurtulmak için doktor özel damlalar reçete eder. Ayrıca, halk yöntemlerini kullanmak mümkündür. Örneğin, kulakta birkaç saat süreyle borik asit çözeltisine batırılmış bir pamuklu çubuk koyun.

Ve yüksek sıcaklıkta, hasta antipiretik almalıdır.

Tonsillit, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları ile tedavi edilir. Penisilin grubu şunları içerir:

 • Ampisilin (Penodyl, Zetsil);
 • Klavulonik asitli amoksisilin (bunun analogları Medoklav, Amoksiklav, Klavunat, Klavosin, Augmentin Amoclavin'dir);
 • Amoksisilin (Flemoxin, Amoksikar, Ospamox);
 • Sulbaktam.

Bu makrolidler roksitromisin, azitromisin ve -Sumamed analogları, Sumamok, Zitrotsin, Azitral) ve eritromisin (Ermitsed, Eriflyuid) grubuna aittir. Ve sefalosporinler nadiren kullanılır, örneğin, eğer pürülan anjina ihmal edilmiş bir aşamaya sahipse.

Bademcik iltihaplı boğaz genellikle bu tür spreyler ile tedavi edilir:

Anti-inflamatuar etkiye sahip olan bitkilerin antiseptik ve şifreleri ile düzenli olarak gargaralanmalıdır. Bu, enfeksiyonun gelişmesini önlemeye ve patojenlerin çoğalmasını, yutaktan kısmi arındırma yoluyla durdurmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca hasta bol sıvı içmelidir. Ne de olsa su, bakterilerin atık ürünlerini, yani genel olarak iyiliğin gelişmesine katkıda bulunan toksinleri temizler.

Ayrıca hastalık sırasında diyete dikkat etmelisiniz. Menüsü dengeli, kolay sindirilebilir ve güçlendirilmiş olmalıdır.

Ayrıca, hastalığın erken evrelerinde, komplikasyonların şansı (kalp kası iltihabı, bronş ağacının enfeksiyon, vb) azaltmak için, Hasta yatak istirahati uygun olmalıdır sırasında hastalık izni verilir. Aynı zamanda, iltihaplı, foliküler, nezle ve anjin diğer türlerine kadar çabuk hasta immün sistemi uyarıcı ilaçları içmeli mümkün olduğunca geçti.

Bademcillitin kaç gün herhangi bir doktoru söyleyemeyeceği kesindir. Sonuçta, terapist sadece hangi zaman diliminde rahatlama olacağını tahmin edebilir. Ve iyileşme hızı sadece hasta tarafından alınan ilaçların etkinliğine değil, aynı zamanda tüm tıbbi tavsiyelerin uygulanmasının tamlığına da bağlıdır.

Bu makaledeki popüler bir video, sorunun özünü anlamada yardımcı olacaktır.

Angina kaç gün sürebilir?

Anjina altında, palatine bademciklerin akut enfeksiyöz inflamasyonu. Patoloji gelişiminin nedenleri patojen mikroorganizmalardır - virüsler, bakteriler, mantarlar. Anjinin sürdüğü periyot çeşitli faktörlerle belirlenir. Bunlar arasında en önemlisi, çeşitliliğinin spesifikasyonu ve hastalığın erken evresinde yeterli tedavinin atanmasıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Aşağıdaki anjina türleri vardır:

 1. Catarrhal, mukoza tabakasının kızarması ve bezlerde hafif bir artış eşlik etti.
 2. Folikül bölgesinde foliküler, bademciklerde akut enflamatuar bir sürece ve pürülan odaklara neden olur.
 3. Laküner veya tonzillofaringit - varyant anjin, tercihan bir bakteri etiolojisine sahip bademcikler pürülan iltihabı boşluklar ve yüzey akan.
 4. Herpetik - virüsler tarafından kışkırtır ve genellikle bezlerin atipik enflamasyonu ile geçer.
 5. Bademcikler yakınında bulunan selülozun akut pürülan iltihaplanmasına yol açan Phigmous.
 6. Nekrotizan, nadir vakalarda nedenleri ve yıkıcı süreçlerde, geliştirilmesi, anjina Simanovskiy-Plaunta-Vincent olarak da bilinir.

Phigmous ve ülseratif-nekrotik anjina, güçlü ilaçların kullanımıyla en uzun tedavi süresini gerektirir.

Hastalığın gelişim dönemleri

Angina'nın her formu gelişiminin birkaç aşamasından geçer:

 • kuluçka dönemi;
 • akut evre (karakteristik semptomların görünümü);

Kuluçka süresi 6 saatten birkaç güne kadar sürebilir. Süresi, vücudun koruyucu işlevinin durumuyla belirlenir. Hastanın bağışıklığı ne kadar güçlü olursa, enfeksiyon ile başlangıç ​​semptomlarının ortaya çıkışı arasındaki süre uzar.

Kuluçka dönemi hastalığın klasik belirtileri olmaması ile karakterizedir, ancak hasta gözlemleyebilir:

 • baş ağrısı;
 • karın rahatsızlığı;
 • eklemlerde ağrı;
 • Boğazda kuruluk ve yutma.

inkübasyon aşamasının tamamlanması şişme ve boğaz, lenf düğümleri, halsizlik iltihabı, (39 dereceye kadar) bir konuşma sırasında ve yutma esnasında boğazda ağrı semptomları eşlik ettiği bir hastalığın akut aşamasında, artan vücut t geliştikten sonra. Zamanında tedaviye başlandığında, maksimum süresi 7 günü geçemez.

Remisyon için (hastalığın klinik belirtilerinin kaybolma periyodu) aşağıdakilerle karakterizedir:

 • Vücut ısısında normal seviyelere düşüş;
 • orofarinkste inflamatuar sürecin remisyonu;
 • bademcikler üzerinde plak yok;
 • lenf düğümlerinin boyutunun normalleştirilmesi;
 • genel esenliğin iyileştirilmesi.

Yetişkin hastalarda ve çocuklarda, bu aşama en az 3 gün sürer.

Ana belirtilerin kaybolması dahil boğaz ağrısından çeşitli aşamalarında, sırasında, hastaların büyük çoğunluğu kardiyovasküler sistemde değişiklikler vardır. Bu bağlamda, hastalığın süresi boyunca, uzmanlar antimikrobiyallerin almaya devam etmek önerilir.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı kaç gün tedavi edilir

Daha önce listelenen patoloji türlerinin ortalama süresi birkaç gün ila 1-2 ay arasında sürebilir.. 6 gün öncesine kadar, herpes - - Yani, akıntılı anjin 3 ila 5 gün, foliküler ve laküner sürmesi mümkün olan en az 5. cerahatli anjina 7-10 gün ortalama gözlenmektedir.

Hastalığın en ciddi formuna ilişkin apse ve nekrotizan formları, çoğu zaman zayıflama ve akut enflamasyon ile uzun süre sızıntı. Bu patoloji çeşitlerinin tedavisi 1-2 haftadan daha uzun sürebilir.

Vakaların% 30'unda, erişkinlerde akut anjin gelişmesi, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonun aktivasyonuna bağlıdır. Bu hastalarda, tedavi süresi antibiyotiklerin alındığı zamana göre belirlenir. Çoğu zaman 7 ila 10 gün sürer. Bu süre zarfında standart antibiyotik tedavisi uygulanır.

Ateşli anjinin akut akışı, ilk 3 gün boyunca yatak istirahatine uyulmasını gerektirir. 4. günden itibaren, hasta doktor tarafından reçete edilen tedaviye devam etmelidir. İyileşene kadar, hasta evde kalması ve boğaz ağrısı için bir hastalık bırakması tavsiye edilir.

Kronik bademcik iltihabı her zaman çeşitli tedavi kursları gerektirir. Bir ders 10-14 gün sürer, tekrarlayan dersler tekrar tekrar gelişir.

Çocuklarda hastalık süresi

Çocuklarda, hastalık yetişkinlere veya ergenlere göre daha şiddetlidir. Genç hastalar genellikle iştahlarını kaybeder, artan kaygı gösterirler. Vücut ısısı 40 veya daha fazla dereceye ulaşabilir.

Bebeklerde hastalığın kataral formunun seyrinin özelliği, yavaş yavaş lacunar veya foliküler formu alma eğilimidir. Bu durumda, anjina ortalama 10 gündür. Bu süre zarfında hastalık daha sonra solup daha da şiddetlenir.

Aktarılan anjinalı çocukların kalbe olası komplikasyonları dışlamak için EKG'yi geçmeleri tavsiye edilir. İyileştikten sonraki ilk birkaç günde vücut güçlendirilmelidir. Bu süre zarfında anaokulunu yürümek ve ziyaret etmek tavsiye edilmez.

Bir hastanede kaç tonsillit tedavi edilir?

Hastalık aşağıdaki durumlarda bir hastanede tedavi edilir:

 1. Evde yapılan tedaviden olumlu sonuçların yokluğunda ve hastanın bozulmasında.
 2. Şiddetli eşlik eden patolojilerin varlığında (kalp hastalığı, romatoid artrit, glomerülonefrit).
 3. Komplikasyonların ortaya çıkmasından sonra (paratonzillita, apse paratonzillarnoy fiber, flegmon submandibular departmanı, sepsis).
 4. İkincil angina gelişimi ile (kızamık, kızıl, HIV ile enfekte hastalarda).

Orofarenks hastalıkları çeşitli enfeksiyonların neden olduğu patolojiler arasındadır. Bu bağlamda, ciddi anjina formları olan hastalar, bulaşıcı bölümde hastaneye yatırılmaktadır.

Bir yetişkinin hastaneye düşmesi durumunda, kalış süresi yaklaşık 5-10 gündür. Çocuklar genellikle en az 10 gün hastanede kalırlar.

Küçük hastaların ebeveynleri hastaneye yatmayı reddetme ve evde tedavi etme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bu durumda, tedavinin etkinliği önemli ölçüde azalır ve çocuk büyük komplikasyon riski taşır.

Anjina süresini etkileyen faktörler

Hastalığın süresini etkileyen faktörler şunlardır:

 • Tıbbi yardım arama zamanı;
 • doğru teşhis edildi;
 • ilaçların yetkili seçimi;
 • hastanın doktorla ilgili tavsiyelerine uygunluk.

Çoğu durumda terapötik müdahalelerin erken başlaması hızlandırılmış iyileşme, çalışma kapasitesinin restorasyonu ve genel esenliğin iyileştirilmesi için bir garantiye dönüşür. Yüksek sıcaklıkla ilerleyen anjin gelişmesiyle birlikte, kendiliğinden gelen ilaçlar, durumun kötüleşmesine yol açtığı için kabul edilemez hale gelir.

Doktorun doğru ilaç seçimi ve hastalığın 2-3 gün içinde kullanılmasının başlangıcı, ateşi hızlı bir şekilde kaldırabilir, boğazdaki ağrıyı azaltabilir. Remantadin, Amantidin, tabletlerde ve fitillerdeki immünomodülatörler viral boğaz ağrısına karşı etkili ilaçlar haline gelir. Bakteriyel bademcik iltihabı uzmanlarının geliştirilmesi ile penisilinler, makrolitler, sefalosporinler arasında antibiyotik reçete. Hastalığın fungal formu, Nystatin, Itraconazole, Fluconazole ile tedavi edilir.

Herhangi bir anjina şekli ile, bir Miramistin, Furacilin, bitkisel decoctions (St. John's wort, adaçayı) bir çözüm ile garip bir şekilde. Önemli olan, iltihaplı mukozayı tahriş edebilecek ürünlerin diyetinden çıkarılması yeterli bir sıvı hacminin kullanılmasıdır.

İyileşmenin ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla, tedavi durmamalıdır - sadece tam bir terapi, hastalığın sona ermesini ve vücudun tamamen iyileşmesine yardımcı olmanızı sağlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler
Pürülan anginan piyojenik mikroorganizmalar (stafilokoklar, streptokoklar) neden olduğu bakteriyel tonsilit (laküner, folliküler, yetmezlik), yaygın bir şekilde adı farklı olan.

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Tonsilliti tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?Bademcik iltihabı tedavisi çeşitli yollarla kullanılabilir: hem yerel hem de çok çeşitli aktiviteler.