Loading

Larenjit ve komplikasyonları kaç gün sürer?

Larenjit, larinksin mukus tabakasını etkileyen bir inflamasyon olup, bazı durumlarda ses tellerini etkiler. Kendisini sert bir öksürük şeklinde, "havlayan", bir ses veya aphonia olarak gösterir. Ve bazı zararlı kedi yavrularının boğazını tekmelediği hoş olmayan bir his.

Larenjit farklı şekillerde sürebilir. Patolojik süreç ilerledikçe, tedavi edilmeye çalışılan yöntemlerle ve aynı zamanda iltihaplanmaya neden olan sebepten dolayı bir rol oynar. İyileşme olasılığı aynı faktörlere bağlıdır.

sınıflandırma

Birkaç sınıflandırma özelliği vardır: sürecin şiddeti, anatomik ve fonksiyonel değişiklikler (patolojik sürecin derinliği, difüzyonu).

Şiddet açısından, bunlar:

 • Akut süreç.
 • Subakut ve kronik.

boğazında mukozal astar, submukoza, iç kasları, bazen fiili bağlar, zarar ile ilerler larenjit bir belirgin mevsimsellik varsa, dışına veya solunum hastalığının arka planda ortaya çıkan öksürük veya grip eşlik çocukluk enfeksiyonları, bu inflamasyon akut sürümünü belirtir. Kronik form, laringeal kasların sürekli olarak aşılması ile ilişkilidir. Böyle bir larenjit, bir akut sürecin kronikleşmesinin bir sonucu olabilir veya tahriş edici mukoza zarlarının faktörleri altında gerçekleşebilir. Genellikle mantardır, sifilitik olabilir ve radyasyon tedavisinin bir sonucu olarak gelişebilir.

İlaç seçimi, tedavi taktikleri ve hastalığın prognozu patolojik sürecin şekline bağlıdır.

Akut form şu şekilde olabilir:

 • Catarrhal (en uygun seçenek).
 • Apse. Bu, iltihapların, bazen de larinksin kıkırdaklı yapısının hasar gördüğü, iltihaplı bir varyant çeşididir.

Hastalığın kronik formu çeşitli varyantlarda kabul edilir:

 • Mavi dil.
 • Hiperplastik.
 • Atrofik.

En karmaşık yapı larinksin kronik inflamasyonunun hiperplastik varyantına sahiptir. Formlara ayrılmıştır:

 • Spesifik (sınırlı ve yaygın).
 • Spesifik olmayan (sınırlı ve yaygın).

Akut larenjit

Kataral bir formda ortaya çıkan bir hastalığı tedavi etmek en kolay yoldur. Bu tür larenjit ağır kabul edilmez. Hastalık izninde hasta sadece iki durumda sayılabilir:

 1. Patoloji bulaşıcı bir enfeksiyondan kaynaklanırsa ve / veya hastanın yatak istirahatine ihtiyacı varsa.
 2. Bir çalışma aracı olan kişilerin (konuşmacılar, konuşmacılar, öğretmenler, sanatçılar vs.) vokal kordları acı çekti.

Bu tür hastalar için ana öneriler şunlardır:

 • Konuşmanın kısıtlanması (konuşmamak daha iyidir).
 • Sigara ve alkolün reddedilmesi.
 • Kimyasal dostu ve termal olarak yiyecek ve içecek.
 • Hafif inhalasyon ve ılık alkali maden suyu.
 • Boğaz bölgesinde (yarı alkol, kafur yağı / alkol) merhemler üzerinde şifalı bitkilerin esansiyel yağları ile ısıtma kompresleri.

Öksürük ayırmak zorsa ve balgam kalınsa, aşağıdakileri içeren mukolitikler içebilirsiniz:

 • Ambroksol (Ambrobe, Lazolvan).
 • Asetilsetin (ACC, Wix Aktif, Fluimutsil).
 • Bromheksin.

İyi ve bitkisel ekspektoranlar (hatmi kökü, Mukaltin) ve dikkat dağıtıcı prosedürler (hardal nispeten sıcak bacağı ile banyo, hardal). Lokal anti-enflamatuar ve yumuşatıcılar (emilim tabletleri, spreyler) ve aerosol antibiyotikler kullanabilirsiniz.

Genellikle, bu önlemlerin zamanında uygulanması yeterlidir. Kelimenin tam anlamıyla bir hafta hastalığı geçecek.

Larenjitin akut formu genellikle viral bir enfeksiyona eşlik eder ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymaz. Patolojik sürecin uzun bir süreci ve daha önce alınmış tüm önlemlerin etkisizliği durumunda tedavi edilirler.

komplikasyonlar

Ana tehlike, larinks - akut stenozun akut iltihabının, yani daralmasının komplikasyonudur. Özellikle tehlikeli olan, doğru ya da difteri grubunu taklit eden ve hastanın ölümüne neden olabilen küçük çocuklar için bir süreçtir.

Flegmonöz larenjit tedavisinde zaten daha zor - daha radikal önlemler gereklidir. Terapötik amaçlar için, karmaşık bir tedavi aşağıdakilerden reçete edilir:

 • Antibiyotikler, mümkün olan en geniş patojen aralığına karşı aktiftir (oral / oral ve parafaringeal / doğrudan enflamasyon bölgesine enjeksiyon).
 • Antihistaminikler (Zodac, Suprastin).
 • Diüretik ilaçlar.
 • Antiseptikler (Collargola).

Servikal bölgede novokain blokajlarında grev yapan antiinflamatuar etki görülmüştür.

iç fizyoterapi yöntemleri (ayak banyoları, hardal) ve kalsiyum klorür ile etkilenmiş alana üzerinde elektroforez ve antibakteriyel ajanlar difenhidramin başvurabilirler.

Apse edildiğinde, tespit edilen apse cerrahi olarak açılır ve temizlenir. Yara yüzeyi Lugol ve antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilir.

Komplike olmayan larenjit ile, prognoz uygundur. İyileşme aşamasının ne kadar süreceği, tıbbi tavsiyelere uyumun doğruluğuna bağlıdır. Akut bir hastalık şekli için standart tedavi koşulları 1-1.5 haftadır. Hastalık daha uzun sürerse, sürecin kronik bir form alması mümkündür.

Kronik larenjit

Larenjit 2 haftadan fazla sürerse, kronik bir form aldı. Bu durumda, hastalığın daha dikkatli bir tedaviye ihtiyacı vardır. Konservatif önlemlerin yanı sıra, operasyonlar önerilebilir.

Hastalığın bu formunun tedavisi için, aynı genel kurallar, bir akut sürecin tedavisi için kullanılır:

 1. Doğru kafa modu.
 2. Keskin, tuzlu, baharatlı yemekler, sıcak ve soğuk içecekler hariç.
 3. Yumuşatıcı (alkali) içecek.
 4. Soluma.
 5. Sigara ve alkolün reddedilmesi.

tedavinin önemli bir unsuru, larenks mukoza astarı rahatsız edici bir durum faktörü (gastroözofageal reflü tedavisi, çıkarılması allerjenler, anti-mantar, ve böyle devam eder. D) olarak kabul edilir. Aktif hastalar reçete fizyoterapi:

Bu durumda antibiyotikler önlenemez. Lokal kompleks terapinin etkinliğini kanıtlayan çalışmalar vardır. İyi sonuçlar parapharyngeal iletimi ile verilir:

 • Antibiyotikler (Sofraklar).
 • Sentetik glukokortikoidler (deksametazon, genellikle, yavaş yavaş doku içinde absorbe antibiyotik, birlikte de ve büyük şişme sürer).

Tesisatlarda saf bir antibiyotik veya yağlarla (deniz topalak, bir dogrose) kombinasyon halinde kullanılabilir. Bazı durumlarda, hastalara oral antibiyotikler ve hatta bu ilaçların intravenöz enjeksiyonları reçete edilir.

Larinks dokularının hipertrofisi ile değişmiş bölgeler gümüş nitratla (koterize edilmiş) tedavi edilir. % 5'lik çözelti kullanılır.

Vokal kordlarda çok büyük nodüller oluşmuşsa ve larenjit tedavisine rağmen, ses kısıklığı ve ses dönüşü olmazsa, cerrahın müdahalesi gerekir. Bu gibi durumlarda başka bir cerrahi tedavi endikedir:

 • Alınan tüm önlemlere rağmen uzun süreli patolojik süreçler.
 • Bir doku, dokuların keratinizasyon semptomları ile ortaya çıktığında.
 • İşlemin şüpheli bir malignitesi varsa (papillomların oluşumu ile birlikte larenjit, bu alanda malignitenin vazgeçilmez bir belirtisi olarak kabul edilir).
 • Neoplazmların varlığında bağlanan doktorun kararına göre bağlarda.

Bir öğretmen ya da sanatçı bir haftadan uzun süren ses tellerinin iltihaplanmasına sahipse, "çalışma aletini" kaybetme riski vardır. Kayıp fonksiyonları geri yüklemek ve mesleğe geri dönmek için onlara işlem önerilebilir. Bu tür operasyonlar çoğunlukla anestezi altında yürütülen mikroendolaryngotrakeal olarak adlandırılır.

Gerçek laringeal bulguların tedavi edilmesine ek olarak, spesifik patolojik formlar, altta yatan hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik tedavi gerektirir. Bu olmadan larenjit tedavisi başarılı olmaz. Bu tür tedavi kursları uzun bir süre devam eder.

komplikasyonlar

Laringomikozun ana tehlikesi, mantarın tüm organ ve dokulara nüfuz etmesidir. Hiperplastik form için, etkilenen bölgede kanserli bir tümör geliştirmek tehlikelidir. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli doku değişikliği tespit edilirse, hastalar için bir biyopsi önerilir.

Bir patlama tespit edilirse, hastalar onkoloji merkezine daha ileri tedavi ve takip için sevk edilir. Bu sebepten dolayı ortaya çıkan larenjit, sürecin gelişme derecesine ve cerrahi müdahalenin zamanına bağlı olarak değişir.

Larinkste atrofik değişikliklerle, ana önerilerden biri etkilenen bölgeyi Lugol'ün gliserol solüsyonu ile tedavi etmektir. Mukus ve kabukların çıkarılmasını kolaylaştırmak için, bir aerosol formunda proteolitik ajanlar (kimotripsin) reçete edilebilir.

Post-larenjit genellikle farenjit, gingivitis, stomatitis ile kombine edilir. Ama geliştirilebilir ve izole edilebilir. İkinci durumda, anti-enflamatuar ve antibakteriyel ajanların bir karışımı ve aynı interferon infüzyonu ile iyi bir etki sağlanır. larinks ülseratif değişikliklerin ise doktorun takdirine şifa ajan (Aktovegin), anti-inflamatuar sıkıştırır (Dimexidum) ve diğer tedavi önerilir. Bu durumda kaç gün boyunca terapinin söylenmesi zor olacaktır. Durumun iyileştirilmesi ya da kötüleşmesinin yokluğunda, hastanın altta yatan rahatsızlığın olası bir nüksü ile ilgili sınavlara girmesi gerekir.

Hastanın görevi, zaman içinde bir doktordan yardım almaktır. Kendi kendine ilaç tavsiye edilmez. Larenjit nedenini bulmak için gereklidir ve ancak bundan sonra herhangi bir ilacın etkinliği hakkında konuşabilirsiniz.

Yetişkinte bir larenjit tedavisi için daha mı?

Larenjit boğazda inflamatuar bir süreçtir.

Erişkinlerin larenjiti yeterince zararsız gibi görünmektedir, ancak zaman içinde tedavi edilemezse, ses kaybı da dahil olmak üzere ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bugün size bu hastalığı nasıl düzgün bir şekilde tedavi edeceğimizi ve önleme için ne yapmamız gerektiğini anlatmak istiyorum.

Bir yetişkin ve bir çocukta larenjit arasındaki fark nedir?

Bir erişkinde larenjit bir çocuktan farklıdır. Fark nedir?

 1. Daha az sıklıkla ortaya çıkar.
 2. Çocuklarda enfeksiyondan kaynaklanan ses kaybı çoğunlukla erkek çocuklarda ise, yetişkinler kadın ve erkeklerde olabilir.
 3. Yetişkinlerde, larenjit, kural olarak, her zaman soğuk algınlığı, SARS, boğaz ağrısı devam etmez, ancak bağımsız bir hastalıktır.
 4. Yetişkinlerde, larenjit sıcaklıksız geçebilir, bir doktorun bakteriyel veya viral kökenli olması zordur. Bu nedenle, bu durumda risk önemli olduğundan, larenjit tedavisi için antibiyotik almanıza gerek yoktur. Daha etkili başka araçlar var.
 5. Yetişkinlerde, asla yanlış bir krup yoktur, yani, küçük çocukların hassas olduğu larenjitin hayatı tehdit eden bir alevlenmesi söz konusu değildir.
 6. Sıklıkla, farenjit yaygın bir farenjit larenjit oluşturan yetişkin larenjite eklenir. Ve bu durumda hastalık daha ağır ve uzun süre tedavi edilir.

Erişkinlerde larenjit nedenleri ve belirtileri

Larenjit ciddi hipotermiden sonra olur. Yağmura ya da karların altına düştüler, ayaklarını ıslattılar, uzun bir süre piercing rüzgarı altında durdular ve hatta konuştular - ses tellerinin işkenceyi reddetmesiyle mukus gırtlak iltihaplanmasını kolayca alabilirsiniz.

Erişkin larenjit semptomları:

 • hafif ağrı, boğazda şişme;
 • genel halsizlik;
 • Kuru ve sonra ıslak öksürük, gece daha kötü;
 • bir ses sesi veya kaybı.

Larenjit inkübasyon periyoduna sahip değildir, bu nedenle tanımak ve tedaviye hemen başlamak kolaydır. Bu çok önemlidir, çünkü akut larenjit hemen kronik bir forma girebilir ve bundan kurtulmak zordur.

Ses kaybolmaya başladı - hemen harekete geçin. İyi hissediyorsanız, basit ve etkili bir tedaviye başlayın.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

 1. Sıcak süt içmeye başlayın, tereyağı ve tsp ekleyin. Soda bir bardağa. Bir kaç damla okaliptüs yağı damlatabilirsiniz. Süt ile yıkadıktan sonra 1-2 tatlı kaşığı bal yiyin. Her 2-3 saatte bir iç.
 2. Süt sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır.
 3. Tabletleri veya pastilleri ağrıdan, ses kısıklığından ve otlardan mentol ile çözmek çok iyidir. Öksürük varsa, içinde ambroksol bulunan eczane ilaçlarını seçin.
 4. Sıcak bir adaçayı veya papatya infüzyonu ile gargara.
 5. İyot, okaliptüs, anason yağı veya mentol ilavesi ile buhar inhalasyonu yapabilirsiniz.
 6. Bağlar ılık nemli havaya ihtiyaç duyar, bu yüzden bir nebulizatör ile bir alkali-yağ soluması yapmalısınız, eğer deniz kenarında yürüyebiliyorsanız sürekli olarak hava nemlendiriciyi açın. Banyodaki sıcak suyu açıp yanında oturabilirsiniz.
 7. Larenjit ile boğazınızı mutlaka yıkamanız gerekir, bu nedenle her saat sıcak bir şeyler içmeye çalışın - komposto, papatya ve ıhlamur ile yeşil çay, mors.
 8. Mümkün olduğu kadar sıvı iç.
 9. Hardal kaslarına ve göğsüne hardal koyabilirsiniz.
 10. Alkali maden suyunu, örneğin Borjomi'yi ılık bir biçimde veya ılık sütle ikiye katlayabilirsiniz.

Bir yetişkinde larenjit ile neler yapılmaz?

Birçok insan larenjitin boğazın iltihaplı bir hastalığı olduğunu düşünür ve bunu güçlü yollarla tedavi etmeye çalışır. Ama sonuç tam tersidir.

Larenjit ile imkansız:

 • propoksol ve alkol içeren benzer spreylerin boğazını ve larenksini püskürtür;
 • Boğazınızdaki acıdan kurtulacağınızı düşünen akut ve ateşli;
 • turunçgiller;
 • çiğ soğan ve sarımsak var;
 • zencefil yiyin ya da zencefilli içecekleri iç;
 • iyot ve tuz çözeltisi ile gargara;
 • sıcak patatesleri soluyun;
 • sigara içmek, alkol içmek;
 • Bir fısıltıyla bile konuşun, çünkü ses telleri gerilir ve hastalığın seyri ağırlaşır.
 1. Bağışıklığı arttırmak için günde üç kez 40 damla Eleutherococcus tentürü içilir.
 2. Islak temizlemeyi daha sık yapmaya çalışın.
 3. Ellerinizi daha sık yıkayın, burnunuza ve ağzınıza kirli ellerle dokunmayın, kullanın.
 4. Kışın olsa bile, havada daha sık uyuyun.
 5. Aşırı soğuma, soğukta daha az konuş.
 6. Temper, sıcaklığı bir derece yavaş yavaş düşürür.

Sonuç: Eğer bu problemle karşılaşırsanız yetişkinlerde larenjit için basit tarifler kullanın. Temperlenmiş, aşırı ıslatmayın, daha sık ıslatarak temizleyin ve larenjitden korkmuyorsunuz.

Erişkinlerde larenjit tedavisi: ilaçlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, çoğunlukla viral bir doğaya sahip olan larinksin mukoza zarlarının iltihaplanmasıdır. Patoloji güçlü bir ödem ile karakterizedir, hastanın güçlü bir havlama öksürüğü, bir boğuk ses vardır. Bazı durumlarda, akut larenjitle birlikte, ses tellerinin şişmesinden dolayı sesin tamamen yokluğu - aphonia olabilir.

Eğer akut bir aşamada larenjit tedavisine başlamazsanız, hastalığın kronik bir forma geçiş olasılığı yüksektir. Larenjit ile komplikasyon riski de oldukça büyüktür: larenksin (ciddi daralma) stenozunun gelişmesi durumunda, solunum problemleri başlayabilir. Böyle bir durumda, hastanın acil tıbbi yardımına ihtiyacı vardır. Zamanında işlenmezse ölümcül bir sonuç mümkündür.

Erişkinlerde larenjit tedavisi: ilaçlar

Erişkinlerde larenjit nedenleri

Çoğu durumda, larenjit, transfer edilen viral enfeksiyonların (kızıl ateş, boğmaca, kızamık) bir komplikasyonu haline gelir, daha az sıklıkla patolojik sürecin gelişimi bakteriyel mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir. İnsan tükürüğü çok sayıda enzim ve bakteri öldürücü içerir, bu nedenle iltihaplanmaya neden olan bakterilerin çoğu ağızdan girdikten hemen sonra ölür.

Uzmanların hastalığın gelişimine katkıda bulunan faktörler, inanıyorum:

 • kötü alışkanlıklar (alkol ve diğer zehirli maddelerin kullanımı, sigara kullanımı);
 • hipotermi;
 • ses tellerinin sürekli gerginliği ile ilgili mesleki aktivite (şarkıcılar, öğretmenler);
 • sıhhi normlarla tüketilen yiyeceklerin sıcaklık rejiminin tutarsızlığı (çok sıcak veya soğuk yiyecek);
 • elverişsiz ekolojik bir duruma sahip bölgelerde yaşamak.

Önemli! Larenksin sürekli gerginliği kronik larenjitlere neden olabilir, bu yüzden duygusal durumunuzu kontrol etmek, ağlamaya girmemek, yüksek tonlarda konuşma. Durum bir skandala ulaşırsa, kendi sağlığınıza zarar vermemek için ilişkiyi olabildiğince sakin bulmak gerekir.

Larenjit nasıl ortaya çıkıyor?

Her yaştaki hastalarda larenjitin ana semptomu, bir köpeğin havlamasına benzer bir yüzeysel kuru öksürüktür (bu nedenle "havlama" olarak da adlandırılır). Bu tip öksürük, gece uykusu sırasında artmakta olan ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Çoğu durumda, normalde akut larenjit ile uyuyamamak neredeyse imkansızdır, bu nedenle hastaya kuru öksürüğü durdurmak için ilaç reçete edilir (mukolitikler ve eksperticiler ile karıştırılmamalıdır).

Yetişkinlerde akut larenjit diğer belirtileri şunlardır:

 • zulüm, boğazını temizlemek için sürekli bir arzu;
 • acı verici duyular olmadan ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • boğazda kuruluk;
 • larinksin kızarıklığı;
 • şişme.

Larenjit ve semptomları nedir?

Patoloji bulaşıcı hastalıkların bir komplikasyonu ise, farinks ve bademciklerde beyaz renkli bir pürülan kaplama gözlemlenebilir. Hasta genellikle sıcaklığı yükseltir (37.6 - 38 derecenin üzerine değil), zehirlenme belirtileri vardır.

Larenjit tipleri ve semptomları

Bir hastaya tedaviyi doğru bir şekilde vermek için, hastalığın nedenini tanımlamak ve patolojinin türünü belirlemek önemlidir. Larenjit tanısı, genellikle karakteristik bir klinik tablo ile karakterize edildiğinden, uzmanlar için zorluklar ortaya çıkarmaz.

Önemli! Bu formların her birinin tedavisi, farklı ilaçların kullanımını içerir, bu nedenle arkadaş tavsiyesi ile kendi kendine ilaçlama yapmayın. Doktor larenks inceledikten ve tıbbi bir tarih topladıktan sonra larenjit tipini doğru bir şekilde belirleyebilir.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için ilaçlar

Hastaya reçete yazılması sadece tam bir tanıdan sonra olabilir, çünkü larenjitin her bir formu, seçilen terapötik taktikleri doğrudan etkileyen kendi özelliklerine ve nedenlerine sahiptir.

Akut viral ve bakteriyel larenjit

Yaygın inancın aksine, bu hastalık için antiviral ilaçlar hemen hemen reçete edilmez. Terapi semptomatiktir, yani tedavi, patolojinin semptomlarını ortadan kaldırarak sesin dinlenmesini ve hastanın durumunu hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Öksürük ilaçları. Larenjitin herhangi bir formundaki ana ve en rahatsız edici semptom öksürüktür, dolayısıyla tedavisi için hastanın öksürük reseptörlerini bloke eden ilaçlar reçete edilebilir. Larenjit ile kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için en etkili ilaçlardan biri "Sinekod". Merkezi etkinin ilaçlarına atıfta bulunur ve neredeyse anlık bir etkiye sahiptir. Mide bulantısı yapan bir öksürük saldırısı, "Sinekoda" nın alınmasından 5-10 dakika sonra geçer.

Sinekod hazırlama formları

Çare, okul öncesi çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere her yaşta kullanılabilir.

Kuru öksürük tedavisi için diğer araçlar (kesinlikle doktorun reçetesine göre alınır):

Önemli! Öksürük ıslanırsa, listelenen araçlar alınamaz. Ayrıca, kuru öksürükten gelen fonların, ilaç vericiler ve mukolitik gruplardan gelen ilaçlarla eşzamanlı kullanımı da yasaktır.

Balgamın atılımını artırmak ve bronşiyal ağaç bezlerinin salgılanmasını arttırmak için doktor balgam söktürücü ilaçları reçete edebilir:

 • "Termopsisin İnfüzyonu";
 • "Potasyum iyodür% 3";
 • "Alteyka";
 • "Althea'nın şurubu."

Larenjit tedavisi için ilaç Alteika

Alkali maden suyu içme balgam ayrılığı mükemmel kolaylığı. Kullanmadan önce biraz ısınması önerilir (28-32 dereceye kadar).

Antipiretikler ve ağrı kesici ilaçlar. Bu grubun ilaçları sıcaklığı azaltmak ve ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için kullanılır. Bugüne kadarki en güvenli antipiretik ajan "parasetamol"Ve buna dayalı ilaçlar. Bazı durumlarda, parasetamol cilt döküntüsü ve kaşıntı ile kendini gösteren hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olabilir. Hasta parasetamol tedavisini tolere etmezse, "ibuprofen".

Antipiretik ilaç Parasetamol

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar yerel ilaçlar. Enflamatuar süreci durdurmak için, patojen florayı yok etmek ve yutkunma sırasında acıdan kurtulmak, spreyler şeklinde lokal ajanların kullanılması tavsiye edilir. Larenjit ve larinksin diğer hastalıklarının tedavisi için, hastalar reçete edilir:

 • "Anjinal";
 • "Kameton";
 • "Larinal";
 • "Ingalipt";
 • "Tantum Verde."

Antiseptiklerin kullanımı ile iyi bir terapötik etki sağlanır. En popüler ve uygun fiyatlı "klorheksidin". Genellikle durulama için kullanılır (su ile seyreltilmiş hidrojen peroksit gibi). Uzmanlar boğazda bulaşıcı süreçlerde kullanmaları tavsiyeMiramistin"Sadece bakteriyel değil fungal florayı yok eden karmaşık ve modern bir çözümdür, bu yüzden daha geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Durulama için kullanılabilecek bir çözelti formunda mevcuttur. Kit, şişe üzerinde bir nozul ile birlikte gelir, böylece ürün de sprey formatında kullanılabilir.

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar yerel ilaç Miramistin

Larenjit ile durulama için, bitkisel şifalı otlar da kullanabilirsiniz: papatya, kadife çiçeği, St. John's wort. Bakterisidal, antiseptik ve antienflamatuar etkiye sahiptirler, iyileşmeyi hızlandırmaya ve tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırmaya yardımcı olurlar. Benzer özellikler, calendula ve St. John's wort'un tentürüne sahiptir.

soluk alma. Evde hasta bir inhaler veya nebulizer varsa, mineral su veya tuzlu su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Prosedür süresi 10 dakikadan az olmamalıdır. Inhalasyonlar günde 3-4 kez gerçekleştirin. Son prosedür 18-19: 00'dan önce tamamlanmalıdır, aksi takdirde hasta, solunum sırasında sıvılaşan artmış balgam deşarjının neden olduğu, uyku sırasında ciddi bir öksürük yaşayacaktır.

Larenjit tedavisindeki inhalasyon ilaçlarından doktorlar atarFlomax". Bu ilaç sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir, çünkü kontrendikasyonları vardır ve yan etkilere neden olabilir.

Larenjit ile inhalasyon için İlaç Berodual

Antibiyotikler: Gerekir mi, değil mi?

Antibakteriyel etki (antibiyotikler) preparatları, sadece patolojinin bakteriyel doğasının doğrulanması durumunda larenjit ile reçete edilir. Bunu yapmak için, bakteri kültürü gerçekleştirilir ve enfeksiyonun etken maddesi tanımlanır. Bu yapılmazsa, belirli bakteri türlerinin belirli tipte antibiyotiklere duyarlılığından dolayı tedavi etkisiz olabilir.

Yetişkinlerde larenjit tedavisinde tercih edilen ilaçlar, amoksisiline dayanan fonlardır. Bunlar şunları içerir:

Önemli! Bazı ilaçlarda amoksisilin ve klavulanik asit kombinasyonu oluşur. Bu asit amoksisilin etkisini artırır ve vücudun dokuları üzerindeki emilimini ve dağılımını artırır. Ancak sindirim sistemi hastalıkları olan kişilerin klavulanik asidin midenin duvarlarını olumsuz olarak etkilediğini ve bunların (özellikle uzun süreli alımlarda) hasara neden olabileceğini bilmesi gerekir, bu nedenle gastrit veya peptik ülser ile bu bileşen olmadan ilaçları seçmek daha iyidir.

Video - Larenjitin tanımı, semptomları ve tedavisi

Alerjik larenjit

Larinksin iltihaplanması alerjenle temastan kaynaklanıyorsa, tahriş edici herhangi bir etkinin hızla ortadan kaldırılması önemlidir. Bundan sonra hastaya antihistamin ilaçlar verilir. Bu farmakolojik grubun en popüler ilacı "Suprastin" dir. Bu ilaç elinizde değilse, analoglarını kullanabilirsiniz:

Önemli! Alerjileri ortadan kaldırmak için doktorlar, ikinci nesil antihistaminikler önermektedirler, çünkü vücut için daha güvenlidirler, sedasyona neden olmazlar ve uzun süreli etki yaparlar, bu nedenle günde sadece bir kez alınmaları gerekir. İkinci nesil alerji ilaçları arasında "Klaridol"Lomilan"Klaritin"LoraGeksal".

Alerjik larenjit tedavisi için LoraGexal

Şiddetli vakalarda (örneğin, anjiyoödem şüphesiyle), hastaya "enjeksiyon yapılabilir"prednisolon"Ya da"adrenalin".

Bazı durumlarda, hastalara iyi yardımlar "Erespal"Ancak doktorlar bu ilacı nadiren reçete ederler, çünkü kanıtlanmamış etkinliği olan ilaçları ifade eder.

Kronik larenjit

Larenjitin bu formu, sık görülen enflamatuar süreçler ve larinksin bulaşıcı hastalıkları ve ayrıca ses tellerinde uzun süreli stres ile ortaya çıkar. Kronik larenjit tedavisi için önemli bir durum, hastanın sesini dinlendirmek ve yaşam tarzını düzeltmektir. Kötü alışkanlıklardan tamamen vazgeçmek ve aynı zamanda tahriş edici etkiye sahip olduğu ve iltihaplı süreçlerin gelişimine katkıda bulunduğundan, diyet akut baharatlarından, salamura ve tütsülenmiş ürünlerden hariç tutulmak gerekir.

Terapi karmaşık önlemleri içerir:

 • bol içme rejimi (sıcak bitkisel çaylar, bal veya tereyağı ile süt, alkali su);
 • tuzlu çözelti ile inhalasyon;
 • Boğazların soğanı ve şifalı bitkilerin (meşe kabuğu, St. John's wort) infüzyonları ile boğulması;
 • boğazın iyot preparatları ile tedavisi ("lugol");
 • vitamin tedavisi.

İyotlu boğaz tedavisi için Lugol

İyi bir sonuç, fizyoterapötik tedavi yöntemlerinin kullanılmasıdır. Yetişkin hastalara aşağıdaki prosedürler atanabilir:

 • Novocaine ile elektroforez;
 • UHF;
 • mikrodalga tedavisi;
 • UFO.

Kronik formda larenjit tedavisinde başarılı sonuç, kullanılan yöntemlerin düzenine ve hastanın sorumluluğuna bağlıdır, bu nedenle tüm doktor önerileri, reçetelere tam olarak uyulmalıdır.

3 ve 4 derece stenoz için ilk yardım

Eğer laringeal ödem o kadar çok gelişirse, hasta boğulmaya başlarsa, acil bir ekip çağırmak ve ilk yardım sağlamak önemlidir (tercihen doktorlar gelmeden önce).

Mükemmel bir terapötik etki, glukokortikosteroid hormonlarının sistemik tedavisidir. Bir saldırıyı durdurmak için hastaya "prednisolon"Ya da"deksametazon". Bir yetişkin için tek doz ilaç:

 • "Prednizolon" - 2-5 mg / kg;
 • Deksametazon 0.3-0.6 mg / kg.

Bu ilaçların etkisi 15 dakika içinde başlar ve 6 saate kadar sürer. Çoğu durumda, bu ölçü, nefesinizi geri yüklemenize ve bir "ambulans" ın gelişini beklemenize izin verir. Başka bir plan veya resepsiyon planı, hasta anketi yaptıktan ve teşhis eylemlerini gerçekleştirdikten sonra doktora başvurmalı veya aday göstermelidir.

Solunumun geri kazanılmasının başka bir etkili yolu - soluma ile inhalasyonepinefrin"% 0.1. 3 ml salin solüsyonunda, aşağıdaki formüle göre hesaplanan ilacın miktarı: 0.1-0.2 mg "epinefrin"Hastanın ağırlığı ile çarpılır (kilogram olarak).

Larinjit tedavisi çok ciddiye alınmalıdır, çünkü yanlış tedavi ile komplikasyonlar (ya da eksikliği) hastaya bir hayata mal olabilir. Bu son derece nadirdir, ancak bu tür vakalar hala ortaya çıkmaktadır, bu nedenle bir doktorun tüm önerileri ve randevuları ile uyum hastalığın etkili tedavisi için bir ön koşuldur.

Larenjit ne kadar sürer?

Herhangi bir viral veya bakteriyel enfeksiyon bir takım komplikasyonlara neden olabilir. Olası bir seçenek larenjittir. Enflamasyon laringeal mukozayı etkiler, bazen ses tellerini etkiler. Larenjit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür. Ortak insanlarda "havlayan" ve boğazda bir yumru hissi olan sert bir öksürük ile karakterize edilir. Larenjit ne kadar sürer? Süre, hastalığın nedenini ve ortadan kaldırılma yöntemlerine bağlıdır. Komplikasyon olmadan ve uygun tedavi ile, virüsün neden olduğu hastalık 10-14 gün ve bakteriyel bozukluk - 8-10 gün sonra geçer.

Larenjit tedavisi ne kadar sürer

Hastalığa neden olan bakteriler larenjit patojenleridir. Mikrop aniden insan vücuduna girer, ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar, 7-10 gün geçer. Larenjit ne kadar sürer, farklı faktörlere bağlıdır. Hasta derhal bir uzmandan yardım istediğinde ve reçete edilen bir tedavi sürecinden geçtiğinde, hasta 8-10 gün sonra hastanın vücudunu terk eder. Bu durumda doktor olası komplikasyonları önlemek için ilacı 2-3 hafta daha uzatabilir. Bu zaman aralığında larenjit yetişkinlerde tedavi edilir. Çocuklarda iyileşme süreci daha hızlıdır, ancak komplikasyon olasılığı da artmaktadır.

Bir çocukta larenjit diğer enfeksiyöz formlara geçebilir: bronşit, tracheitis veya hatta pnömoni.

Süreç kronik bir form aldığında, larinks mukozası bir ay veya daha uzun bir süre normal bir duruma gelir. Ve eğer larenjitli bir hasta nazofarenksi kimyasal preparatlara içerse ya da açığa çıkarsa, iyileşme anı daha da ortadan kaldırılır.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktor düzenli olarak kontrol edilmelidir. Uzman randevuyu ayarlayabilir. Genel olarak hastanın tedavi ve iyileşme resmini gözlemler.

Akut formu

Larenjit hızlı bir şekilde ortaya çıktığında ve semptomlar hızla geliştiğinde, hastalığın akut bir formu gözlenir. Sırasıyla, kataral (en basit) ve flegröz (ses tellerini etkileyen pürülan lezyonlarla) olabilir.

Akut bir hastalık şekli belirtileri şöyledir:

 • laringeal bölgede bir yumru hissi;
 • Boğaz kurur ve terlemeye başlar;
 • öksürük kuru "havlayan";
 • gürültülü bir ses var;
 • larinksin renksiz veya sarımsı bir renk tonu ile mukus bırakır.

Akut larenjit ne kadar tedavi edilir? Sigara ve alkollü içkiler formunda herhangi bir komplikasyon ve engel yoksa 14 güne kadar.

Akut larinjit formundaki uzmanların önerileri:

 • Ses tellerini daha az zorlamak için konuşmaları sınırlayın;
 • yiyecek ve içecek keskin olmamalıdır, soğuk ve sıcak olmamalıdır;
 • hastanın ağrısını yumuşatan kompresler ve inhalasyonları uygulayın;
 • balgam çıkarma, "Lazolvan", "Ambrobene" ve diğerleri;
 • sigara ve alkollü içeceklerden uzak durun.

Herhangi bir ilaç sadece doktorun izni ile alınmalıdır.

Kronik larenjit

Larenjitin akut formunun bir hafta içinde geçmediği durumlarda, uzman kronik larenjit tanısı koyar. Üç tipte olabilir: basit katarrtan, gırtlak mukozasının zayıflamaya başladığı hiperplastik ve atrofik. Sempmatoloji, akut formdaki ile aynıdır, sadece şimdi tüm belirtiler daha belirgindir. Buna ek olarak, balgam oluşumu, balgam oluşmuş bir yetersizlik var. Gırtlakların kırmızı-seri rengini ve dokulara yapışmış korteksi gösterir.

Larenjit, kronik bir forma giren ne kadar sürer? Her şey hastanın durumuna, randevunun performansına ve rahatsızlığı gidermek için önlem almaya başladıkları zamana bağlıdır. Hastalığın bu formu için tedavi karmaşıktır: antibiyotikler, fizyoterapi ve halk ilaçları.

Larenjitin kronik formu için ana öneriler:

 • Larinksin (sigara, alkol) mukoza zarını tahriş eden tüm faktörleri hariç tutun;
 • keskin, tuzlu, soğuk ve sıcak yemekler ve sıvılar;
 • Soluma kullanın, ancak doktorun izni ile.

Çoğu durumda kronik larenjit formunda antibiyotiklerin alınması önlenemez. Solunduğunda, saf halde veya yağlarla birlikte kullanılırlar (örneğin kuşburnu yağı).

Geçilmez bir larenjit nedenleri

Doktora devam eden hekime göre kaç günden sonra larenjit tedavi edilebilir? Hastalığın basit bir formu iki haftadan fazla sürmemelidir. Tedaviden sonra hasta iyileşmezse veya durum kötüleşirse, doktor ilaç randevusunu değiştirir. Perminent larenjit nedenleri olabilir:

 • hastanın doktor önerilerine uymaması;
 • tedavi sırasında ciddi stresli durumlar;
 • Hasta, bacaklarındaki hastalıktan acı çekiyorsa;
 • Kötü alışkanlıklar: Alkol ve sigara içmek vücudun hastalığa direnmesine izin vermez;
 • larinksin mukoza zarının tahrişine katkıda bulunan yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • larenjit hastalığı sırasında, hastanın vücudunda başka bir enflamatuar süreç ortaya çıktı;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi.

Larenjit bir ay geçmezse ne yapmalı?

Larenjit, bir ay veya daha uzun bir süre geçmezse, yalnızca tedavi eden doktorun tavsiyelerinin açık bir şekilde uygulanmasıyla ciddi bir kompleks tedavi durumunda geçer. Karmaşık önlemler arasında ilaçlar, fizyoterapi ve tıbbi ilaçlar bulunur:

 • Soluma (okaliptüsün kaynatılması, iyot tentürü);
 • infüzyon ve gargaralık;
 • elektroforez ve ultraviyole ışınlama;
 • Sollux lambası.

Uzamış kronik hastalıkla ilgili uzmanlar, inhalasyon prosedürlerine zaman ayırmanızı tavsiye eder. Larinksin şişkinliğini, öksürüğü ve ağız boşluğundaki genel tahrişleri gidermeye yardımcı olan solumadır.

Konservatif tedavi

Ameliyatsız larenjit ile alabilirsiniz. Bir uzmana zamanında yardım etmek önemlidir. Bir tanı kurun ve reçeteli bir tedavi planına uyun.

Entegre yaklaşımla konservatif tedavi, aşağıdaki maddeleri sağlar.

 1. Larinksin stres ve tahrişine neden olan hareketleri ortadan kaldırın: yüksek sesli konuşmalar, sert, keskin, soğuk, sıcak yiyecek ve sıvı.
 2. Antibakteriyel tedavi, enfeksiyon tipine (bakteriyel veya viral) bağlı olarak reçete edilir.
 3. Antihistaminikler, hastalık sırasında veya sonrasında komplikasyonların varlığında laringeal ödemi azaltmak için kullanılır.

Larenjit belirtileri ne kadar sürer? Bu, reçeteli tedavinin etkinliğine ve hastanın bir doktor tavsiyesine uygunluğuna bağlıdır.

İyileşme süreci ertelendiğinde, komplikasyonlar ortaya çıkar, örneğin, larinkste polip oluşumu. Doktor onlar için ilaç reçete eder. Böyle bir tedavinin etkisiz olması durumunda, poliplerin çıkarılması için cerrahi bir operasyonun yapılması gerekli hale gelir.

Larenjitin lokal tedavisi

Larenjit ile lokal terapi, larinkste inflamatuar süreçler üzerinde doğrudan etkisi olan antiseptiklerin kullanımını içerir. Entegre bir yaklaşım her zaman daha etkilidir, ancak uyuşturucu almak ve manipüle etmek için bir doktorun reçete yazması mümkün değildir.

Larenjit semptomlarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan lokal tedavinin varyantları.

 1. Boğazını çalkala. Bu prosedür için, bu durumda, halk ilaçları kullanmak en iyisidir, çünkü tüm eczaneler alkol bazlı olarak yapılmaktadır. Calendula ve propolis uygun tentür. Eczanelerden: "Furacilin", "Geksoral", "Aquirin".
 2. Soluma. Larinksin tahriş ve şişmesini azaltır, öksürük akut ataklarını yumuşatır. Prosedür antiseptik ilaçlar veya antibiyotikler ("Pulmicort", "Berodual") kullanılarak gerçekleştirilir.
 3. Aerosoller, lolipoplar, tabletler, spreyler. Hastalık ve semptomların formuna bağlı olarak ayrı ayrı atanır. Ortak seçenekler: Ingalipt, Viferon, Larinal.

Genellikle larenjit kuru bir öksürük eşlik eder. Balgam uzmanının görünümü için uygun ilaçları, alkalin sıvıyı, inhalasyonu ve hastanın bulunduğu odayı nemlendirmesini sağlar. Öksürük belirgin bir neme dönüştüğünde, doktor balgamın yol açtığı fonlar belirler. Nazofarenksden yapılan ekspresyon, şuruplar gibi ekspektoranlar tarafından kullanılır.

Insanların yardım etmek anlamına gelir

Halk ilaçları larenjitin tıbbi tedavisinde mükemmel bir yardımcıdır. Herhangi bir yöntem kullanırken daima doktorunuza danışmalısınız.

Ortak halk tarifleri:

 1. Şalgam. 2 yemek kaşığı miktarında ezilmiş şalgam hamuru. ve demlemek. Sıcak su ekleyerek, 100 gram için günde 4 kez alın.
 2. Havuç ve bal. 1 yemek kaşığı balla karıştırılmış bir bardak havuç suyu. 20 gram için günde 4 kez alın.
 3. Sarımsaklı süt Sütün içinde birkaç diş sarımsak kaynatın. Sıcak, günde 2 kez iç.
 4. Patates suyu Patatesleri rendeleyin. Suyu hamurdan sıkın. Günde 3-4 kez, her defasında taze meyve suyu ile durulayın.
 5. Muz yaprakları. 2-3 çay kaşığı kaynar su dökün. doğranmış muz Israr edin. Günde üç kez yarım bardak yemeden önce 20 dakika al.
 6. John's Wort. Kaynar su dökün, gece ısrar edin. Etkilenen boğaz günde üç kez durulayın
 7. Anne ve üvey anne. 1 çorba kaşığı bir miktarda kuru karışım. 2 bardak kaynar su dökün, bir saat ısrar edin. Her biri 1 çorba kaşığı iç. Günde 4 defaya kadar.

Tedavi ipuçları

Larenjit sırasında, hasta dinlenmeli, yatak istirahatine uymalı, ılık bir sıvı içmeli ve tedavi eden doktorun tüm önerilerine uymalıdır.

Evde larinjit tedavisi için ipuçları:

 • Hastanın bulunduğu odada hava nemlendirmeye dikkat edin;
 • Sigara dumanı ile temastan kaçının;
 • ses tellerinin gerginliğini önlemek;
 • günde en az 3 kez gargara;
 • Lolipoplar ve aerosoller etkilenen boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur;
 • İlaç tedavisine ek olarak kanıtlanmış halk ilaçları kullanın.

Larenjit görünümünü nasıl önleyebilirim?

Önleyici tedbirler ile larenjit görünümünü önlemek. Virüs veya bakterilerin neden olduğu enflamatuar süreçler, larenjit oluşumunu tetikleyebilir.

 1. Solunum yolu enfeksiyonlarından kaçının.
 2. Bir salgın sırasında kalabalık yerlerde kalmayın.
 3. Hipotermi, taslaklar ve sezon dışı kıyafetlere izin vermeyin.
 4. Bağırsakları ve boğazını gırtlak, ses kısıklığında acı çekmeyin.
 5. Zararlı maddelerle temastan kaçının.

Larenjitin önlenmesinde en güvenilir yöntem sağlıklı bir vücuttur. Bir kişi sağlıklı bir yaşam tarzına ulaştığında, bağışıklık sistemi iyi çalışır ve enfeksiyonlar atlanır. Uygun dengeli beslenme, uygun dinlenme ve uyku, düzenli fiziksel aktivite, açık havada yürüme, stressiz durum ve kötü alışkanlıkların olmaması, hastalıksız tam yaşamın temeli. Sadece bulunduğunuz odadaki hava kalitesini izlemeyi unutma. Toz ve kuru hava - patojenik mikroorganizmaların yayılması için uygun bir ortam. Kapalı bir alanda sizi çevreleyen temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın. Özellikle geçiş döneminde, mevsimden mevsime, bağışıklık sisteminizi vitamin kompleksleriyle güçlendirin.

Larenjit ne kadar sürer?

Soğuk algınlığı her yıl, özellikle mevsimlerin değişmesi sırasında insanlara zulmetmektedir. Bir tanesi larenjit olan ciddi komplikasyonları provoke edebilirler. Ayrıca bu hastalık kızamık, kızıl ateş veya boğmaca gibi bulaşıcı hastalıkların bir arka planında ortaya çıkabilir. Patolojinin gelişmesi, ağız yoluyla nefes alma, sigara içmek ve alkol almak gibi alışkanlıklarla kolaylaştırılır. Uzmanlar, kısa süreli ve kronik olan larinjitleri sınıflandırır. Birincisi antibiyotik kullanılmadan bile kolayca tedavi edilir. Fakat burada, ikinci bir larenjit türü, yıllarca rahatsızlık verebilir ve en ufak bir soğukluk hissi ile kendini hatırlatabilir.

Hastalığın belirtileri

Patolojinin klinik tipi, öncelikle insan vücudunun genel olarak bozulmasıyla karakterize edilir. Duygular ortak bir soğuğa benzer, ancak durum çok daha kötüdür. Larenjitleri diğer hastalıklar arasında ayıran ilk şey, insan vücudunda iltihaplı bir sürecin varlığıdır. Hemen fark edilmez, bu nedenle hastanın kendisi buna dikkat edemez. Larenjitin belirgin belirtileri vardır:

 • Lenf düğümleri şişer. Boyutu artar ve ağrmaya başlarlar. Alt çenenin arkasındaki kulakların altındaki düğümler incelenir.
 • Öksürük. Ve hastalığın başlangıcında, akut fazda, bu kuru, ama gelişir ve kronik aşamaya akarken "ıslak" olabilir.
 • Artan sıcaklık. Bu hastalık ile 38.5 - 39 derece yükselebilir.
 • Yutulduğunda ağrı, anjin ile benzer bir durum gibi hissettirir.
 • Gırtlaktaki hoş olmayan duygular. Terleme ve kuruluk görünür.

Ne kadar larenjit geçtiği sorusu üzerine, bunu yapabilirsiniz: genellikle uygun tedavi ile akut dönem belirtileri 10 gün sonra kaybolur. Ancak vücut zayıfsa veya terapi zamanında başlamazsa, hastalık sıklıkla kronikleşir.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocukta ve bir yetişkinde boğazın iltihaplanması - semptomlara neden olur, tanı ve tedavi yöntemleri için testler

Akut ağrı ilerledikçe ve boğaz iltihabı hüküm sürüyorsa, anjinin geliştiği ve etkili ilaç seçiminin zamanı geldiğine dair ciddi bir şüphe vardır.

Paratonzillit ve paratonziller apsenin semptomları ve tedavisi

Farinkste bakteriyel enfeksiyon normal bir durumda (korunmuş bademciklerle) lenfoid doku tarafından geciktirilir ve lokalize olur. Yani bademcikler dışında bademcik iltihabına veya bademcik iltihabına neden olan stafilokok veya streptokok yayılması gerçekleşmez.