Loading

Boğaz ağrısı sonrası ne yapmalı?

Angina sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu tehlikeli nedir? Hastalık sonrası komplikasyonlar oldukça ciddi olabilir. Hem hastalığın kendisi hem de komplikasyonları için özel bir risk grubu çocuklardır. 12-14 yaşlarında, büyüyen organizma son derece savunmasızdır. Komplikasyonların nedenleri - patojenin yayılması, otoimmün reaksiyon ve bireysel organ ve sistemlerin aktivitelerinin ihlali.

Komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Birkaç basit kural var. Onların sıkı uyumu, çocuğun değil, ebeveynlerin omuzlarına düşer. Çocukları yerine getirmeye zorlamak zor.

Yatak istirahati

Ebeveynlerin ana görevi hastalık sırasında izlemede ciddi bir yaklaşımdır. Çocuğun sağlığı için denetim çok önemlidir. Başarılı bir iyileşme için yatak istirahati gözlemi gereklidir. Ayrıca, yatak istirahati süresi sadece semptomlar olana kadar değil, en az bir haftadır. Ciddi gözetimsiz kalan çocuklar için yatak istirahati ciddi bir problemdir. Sonuçta, hala genç yaşta oturmak çok zordur.

Yönetmeliklere uyum

İlaç ve durulama dahil olmak üzere tedavi prosedürleri, eksiksiz ve belirli bir süre içinde yapılmalıdır. Eğer doktor 7 gün antibiyotik almayı öngörmüşse, o zaman tam olarak o kadar çok ve ilacı almalıdır. Aksi takdirde, hiçbir etkisi olmayacaktır. Hastalık tedavi edilmeyecek. Bu, bir çocukta sık anjinanın nedenlerinden biri ve komplikasyonların gelişmesidir.

Minimum bağımsız aktivite

Uyuşturucu seçimi doktoru ile kalır. Sadece onunla ikameleri belirtebilirsin. Bu veya diğer ilaçların kendi kendine yönetimi, sağlığı ciddi şekilde etkileyebilir. Anjina ve patojenlerin nedenleri farklıdır. Ne mücadele etmeli? Sadece testler temelinde doktor söyleyebilir. Aynı şey geleneksel tıp için de geçerlidir. Bazıları ilaçların etkisini zayıflatabilir.

Bir doktor ile takip

Anjina geçtikten ve ilaç almayı tamamladıktan sonra daha fazla gözlem için doktora gelmeniz gerekir. Bir ay boyunca haftada bir veya iki kez. Bu dönemde zayıf komplikasyon belirtilerini zaten görebiliyorsunuz. Gözlemin yanı sıra, analiz için kan, idrar ve kardiyogram almak gereklidir. Bu eylem, gelişimin erken bir aşamasında herhangi bir komplikasyon tespit edecektir.

Tıbbi sistemin kusurlu olduğu burada açıkça ortaya konmaktadır. Şehir polikliniği doktorları bir gözlem yazmazlar ve bu çok önemlidir. Çocuklar için fiziksel aktivitenin sınırlandırılması en az bir ay için verilmeli ve 2 hafta için verilmemelidir. Bu nedenle, tedavinin tamamlanmasından sonra, özel bir klinikle iletişime geçmeniz veya şehir kliniğinde ek muayenelerde ısrar etmeniz gerekir. Çocuğun sağlığı tamamen ebeveynlerinin elindedir.

Çocuğun öksürüğü, burun akıntısı, başka herhangi bir halsizlik veya zayıflama varsa, doktor bunları bilmelidir.

Komplikasyon tipleri

Erişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar lokal ve genel olarak ayrılabilir. Lokal komplikasyonlar anjina odağının yakınında lokalizedir. Genel olarak, aksine, her yerde görülebilir. Daha ciddiler. Bu durumlarda, hastalığın nedensel ajanı yayıldı, ki bu daha da kötüdür. Bunun sonuçları en öngörülemez.

romatizma

En yaygın ve en tehlikeli olanı romatizmadır. Nedeni patojenin kalbe ya da eklemlere girmesidir. Bazen vücudun bir otoimmün reaksiyonu vardır. uzun süreli tedavi ya da sık sık anjin sonra bu durumda, bağışıklık sistemi Bacillus gibi belirli bir protein bileşikleri algılamaya başlar.

Kalp romatizması

Her yaştan çocuklar için çok tehlikeli. Bunu önlemek için fiziksel aktiviteyi olabildiğince en aza indirmeniz gerekir. Semptomlar ortadan kalktığında bile tedavi sırasında stres yok. Bu komplikasyon uzun bir gelişim süreci ile karakterizedir. Net bir resim sadece 3 ay sonra ortaya çıkar. Doktorun görevi çocuğun kalp atışını doğru teşhis etmektir. Kısa bir sürede yapılması gerekiyor.

Neden acele ediyorsun? Kalp romatizması kalp hastalığının sebebidir. Aktif yaşam biçimine göre, çocuklarda çok sık gelişir.

Eklemlerin romatizması

Çocuğun kemikleri ve eklemleri büyüme ve formasyon aşamasındadır. Yüke hazır değiller. Eklem romatizmasının ortaya çıkması en talihsiz sonuçlara neden olabilir. Bunlar arasında:

artrit; artroz; eklemin deformasyonu.

Romatizma ile çocuğun omurganın patolojileri arasında bir bağlantı vardır.

böbrekler

İkinci organ, kalpten sonra anjina sonrası komplikasyonların sıklıkla görüldüğü böbreklerdir. Büyüme sırasında, böbrekler önemli bir işlev yaparlar - doğru metabolizmayı etkilerler. Enflamasyon başlangıcından sonra, takviye başlayabilir. Evde yüksek sıcaklıklarla baş etmek işe yaramıyor. Alt sırtında keskin bir ağrı var.

Çocuklar için böbrek problemleri büyük önem taşımaktadır. Çocuğun gelişmekte olan organizması böbrek fonksiyon bozukluğundan ciddi şekilde etkilenir. Gözlemlenebilir:

yorgunluk ve uyuşukluk; sinirlilik; hızlı yorgunluk; idrar zorluğu; sağlıksız cilt.

Aşırı durumlarda, böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

menenjit

Çocuklarda daha sık görülen anjinadan sonra bir tür spesifik komplikasyon. Neler oluyor? Etken madde, kaynağından beyine geçerek zarların iltihaplanmasına neden olur. Bu hastalığın tedavisi zordur ve sonuçları felaket olabilir. Aynı zamanda, tedaviyi reddederseniz, ölümcül bir sonucun olasılığı büyük ölçüde artar.

Kızılhaç ateşi

Başka bir özel komplikasyon. Ayrıca, ani serinin ortaya çıkmasına neden olan kırmızı ateş de olabilir. Gerçek şu ki, çocukların bu hastalığa karşı bağışıklığı yoktur. Özellikle 8 yaşından küçük bir çocuk söz konusu olduğunda. Bir çocuk organizması için bu tür güçlü hastalıkların aktarılması çok zordur. Ve ilaçlardan yan etkiler eklerseniz? Angina ve scarlatina tarafından tüketilen zayıf bağışıklığa sahip büyüyen bir organizma, tüm çevredeki mikroorganizmaları püsküremez.

apse

Tahmin edilmesinin görünüşünün tahmin edilmesi imkansızdır. Sadece doktorun kalitatif muayenesi pus kümelerini tespit edebilir. Omurganın yakın boğazın arka kısmında bulunan lenf düğümlerinin iltihabı ve pürülansı tüm vakaların en tehlikeli. Akciğere hava akışını engelleyebilir - çocuk basitçe boğulur. Nefes almanın zorluğu arttıkça, hemen bir doktora başvurmalısınız.

Apse ortadan kaldırılmalıdır. Duvarları her an patlayabilir, kan enfeksiyonu meydana gelir. Çocuğun öksürüğü, sürekli boğaz ağrısı ve nefes darlığı varsa, doktorun ziyareti hayati önem taşır.

angiostaxis

Çocukların ve yetişkinlerin bademcikleri arasındaki ana fark, duvarların inceliğidir. Bu kanamanın ana sebebidir. Hemen hemen her tür anjin ciddi şekilde onlara zarar verebilir. Daha fazla takviye görüldüğünde, bademcikler daha fazla kanabilir. Ayrıca, boğazda sürekli ağrılar, öksürük vardır. Tedavi için ilaçlara ek olarak, şifa ve yumuşatıcılar kullanılır. Kazanmaya ve öksürmeye yardım edecekler.

Kronik boğaz ağrısı

Sık catarrhal ve viral hastalıklar (anjina dahil) bir çocukta kronik patolojinin başlangıcını tetikleyebilir. Bunlar arasında - kronik bademcik iltihabı. Tedavi kurallarına uyulmamasından kaynaklanabilir. Sonuç nedir?

Bademcikler boyut olarak büyütüldü. Kalıcı öksürük, boğazda gıdıklama gitmez. Geçici veya kalıcı bir destek var. Dil sütlü veya sarımsı bir kaplama gösterir. Hafif aşırı soğutma hastalığı şiddetlendirmek için tehdit ediyor. Vücudun koruyucu işlevini azaltır. Patojenler larinks, trakea, bronş ve akciğerlere nüfuz edebilir. Sık soğuk algınlığı.

Vücut sabit bir stres durumundadır - patojen ile savaşmak zorundadır. Zayıflatma hemen alevlenmelere yol açar. Çocuklarda tedavi edilmeyen bir anjin çok tehlikelidir.

Işitme üzerinde etkisi

Orta kulak, hastalığın odak noktasına yakındır. Eğer bademcik iltihabı yayılmaya başlarsa, sıklıkla çeşitli biçimlerin otitleri ortaya çıkar. Geçici veya kalıcı işitme kaybı mümkündür. Hapşırma, öksürme, esneme acı verici hislere neden olabilir.

Ses üzerinde etkisi

Boğaz ağrısı sırasında vokal kordlar da iltihaplı hale gelir. Hastalık şiddetli ise, hasar görebilirler. Tedavi sonrası yara iyileşmesi yaralar. Bu sonuçlar seste bir değişikliğe neden olabilir. Nadir durumlarda, bir süre için sürebilir. Bunu önlemek için, angina durumunda boğazınızı mümkün olduğunca az germeniz gerekir. En az konuşmalar, daha az çığlık.

Öksürüğe dikkat etmeye değer. Çocuğunuz genellikle hastalıkla öksürürse, düzeltmeniz gerekir. Öksürük bağları bağları bağırmadan daha kötü değildir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Burun akıntısı

Enflamasyon yakın sinüslere yayılabilir. Bu soğuk görünmesine yol açar. Sıklıkla, çocuklarda angina çeşitli formlarda sinüzitin sebebi olur.

Komplikasyon riskini ne azaltabilir?

Doktorun talimatlarına uygun ve özel rejime ek olarak, hastalığın seyrini ve komplikasyon olasılığını etkileyebilir birkaç basit ipucu.

Boğaz ağrısı, öksürük ve ateşiniz varsa, o zaman içmeniz ve mümkün olduğunca yiyebilmeniz gerekir. Sıcak infüzyonlar ve çay, ses tellerini ve boğazını komplikasyonlardan koruyacaktır. Tedavi sırasında boğaz için maksimum ısı. Hafif bir yün atkı, vücudun yerel reaksiyonunu ısıtır ve güçlendirir. Kronik bademcik iltihabı ile, sıcak mevsimde bile ayaklarınızı ıslatmaktan kaçınmalısınız. Sıcak havalarda soğuk su ve dondurma kabul edilemez. Boğazın durulanması ile birlikte, ağız boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Çocuk bunu günde 3-5 kez yapmalıdır. Burun için bir sprey, soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olacaktır. En basit deniz suyu olsa bile. Bal en iyi ilaçlardan biridir. Patojenlerin boğazını mükemmel bir şekilde yağlar ve temizler. Öksürüğü azaltmak için, çocuk küçük bir parça sıcak tereyağı yemesi gerekir.

Anjina komplikasyonları tehlikelidir ve hastanın sağlığı için ciddi sonuçlara yol açar. Şiddetli durumlar, ilgilenen hekim tarafından gözlem yapılmasını gerektirir ve bazen de bir kişinin iyilik halinin bozulmasına yol açarak acil bir şekilde hastaneye yatırılması gerekir. Klinik semptomlar, yaygın enfeksiyonların belirtileri ile kolaylıkla karışabilir. Enfeksiyondan sonra başlatılan koşullar, antibiyotiklerle tedavi edilen zamandan daha fazla zarar verecektir.

Larinksin kızarmasıyla mücadelede tipik zorluklar

Erişkinlerde boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar sıklıkla yanlış veya gecikmiş tedaviye bağlı olarak ortaya çıkar. Akut durumların nedenleri iç organlarda, kronik hastalıklarda, enfeksiyonlarda, travmada iltihap olabilir. Tonsillit, bademciklerin kıvrımlarında yiyecek artıkları birikmelerinin oluşumunda gelişir ve sonuçta klinik semptomların ortaya çıkmasına neden olur: larenksin kızarması, boğaz şişmesi, dil ve gökyüzünde bir plak oluşumu.

Sağlıklı bir yaşam tarzının temel kurallarını izlerseniz, boğaz ağrısı ve semptomlarından sonra komplikasyon basit tedavi yöntemleri ile önlenebilir. İnsanlar çoğu zaman boğazdaki iltihaplara karşı tedavinin yasak temelini ihlal ederler:

Sigara ve alkol tamamen hariç tutulur. Tütün dumanı ve etanol molekülleri, laringeal mukoza için sonradan iyi olmaz. Biberle yapılan muamele, şaraptan en iyi şekilde kaçınılabilir - bunun yararı yoktur ve pratik örnekler ile zarar kanıtlanır. Vücudun su-vitamini dengesi gözlenmez. Gün içinde, hastalardan 3 litreden fazla temiz sıvı içmesi gerekir. Ayrıca, taze meyvelerden gelen meyveleri ve meyveleri sıcak bir biçimde kullanmanız tavsiye edilir. Hastalık "ayaklarının üzerine" aktarılırsa, anjinin kendisi ve sonuçları sıklıkla vücudun ağır koşullarına yol açar. Kişi fiziksel olarak çalışmaya devam ediyor, trene biniyor, caddede yürüyor. Tüm inflamatuar dönem, yakın kişilerin gözetiminde yatakta geçirilmelidir. Eğer larinksin takviyesini temizlemezseniz, hasta, akciğerlerin ve mide içine yemek borusu boyunca akan bir enfeksiyondan sağlık durumunun kötüleşmesini bekler. Mantar, plak, antiviral ve antibakteriyel maddeye batırılmış çalkalama veya pamuklu çubukla çözelti ile derhal çıkarılmalıdır. Antibiyotikler bir iç enfeksiyonu öldürmenin tek yolu haline gelir. Fakat anjina ve semptomları, ilaçlarla yapılan bir tedaviden sonra yok olmaz. Bir sünger alır, vücudu sıcağından siler, sıkıştırır. Çoğu zaman insanlar listelenen yöntemlerden birini seçerler.

Anjina tedavisinin karmaşıklığı ve tezahürleri, enflamatuar sürecin şiddetli seyrinde yatmaktadır. Diğer hastalıklarla karıştırılmaması için laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre halsizlik nedeninin belirlenmesi önerilmektedir. Kırmızı boğaz, kimyasallarla zehirlendikten, enfeksiyonlarla enfekte olduktan sonra, rotavirüs yayılmasının sonucu olur. Her durumda, bağışıklık restorasyonuna yaklaşımları, tespit edilen tedavi rejimleri yardımıyla belirtiler kaldırılır.

Solunum sistemi iltihabı türleri

Tehlikeli anjinin ne olduğunu anlamak için, hangi türlerin tezahürleri olduğunu anlamanız gerekir. Enfeksiyonun veya virüsün kaynağına bağlı olarak doktorlar tedavinin ana aşamalarını seçerler. Bakterilerin, hastalığın lokal semptomları olarak adlandırılan insan larenksi üzerindeki doğrudan etkisini ve bir iç inflamatuar sürecin sonucunu ayırt etmek gerekir. İkinci durumda, genellikle semptomları karıştırın ve kendi sebepleri için inşa edilmiş terapi yapmaya başlayın. Bu sadece durumu kötüleştiriyor.

Streptokok veya foliküler anjin yaygındır. Doktorlar genellikle hastalığın sınıflandırmasına devam etmekten çekinmez ve dış belirtilere göre ilaç reçete etmezler. Her türlü boğaz ağrısı konvansiyonel şemalarla iyi tedavi edilir, ancak gereksiz yere rahatsızlık nedeni hakkında bilgi alınmaz. Bu tür önlemler hoş olmayan bir durumun tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olacak ve önleyici tedavi uygulayacaktır.

Herpes formu gibi viral bir enfeksiyon ile, tamamen kurtulmak zor olacaktır. Ancak, kan testlerinden elde edilen bilgiler, gelecekteki yaşamınızı kronik bir hastalığa göre ayarlamaya yardımcı olacaktır. Çocukta iltihap bulunursa, kırmızı boğaz kızıl ya da kızamık gibi rahatsızlıklarla gözlenir. Bu nedenle, kendi tedavinizi yürütmek tehlikelidir, anjinada komplikasyonlara neden olur.

İleri hastalık sonuçları

Angina'nın etkileri vücut üzerindeki etki alanına göre bölünmüştür:

Doğrudan bademcikler veya gırtlakta. Vücutta bakteriyel yayılmanın bir sonucu olarak iç organlarda görülen rahatsızlık belirtileri.

İlk grup şunları içerir:

Paratonzillit. Üst solunum organlarının apse: Parafarengial veya retrofaringealny.

İkinci grup şunları içerir:

Glomerülonefrit. Romatizma. Sepsis. Artrit.

Her bir komplikasyonun belirtileri farklıdır. Hasta bir kişinin basit bir gözlemi, şiddetli koşulların başlangıcı hakkında anlaşılabilir ve zamanında ona yardım edebilir. Boğaz ağrısını tedavi etmek, ilk belirtilerinde başlar ve sonuçları tedaviye göre ayarlamayı unutmaz.

Komplikasyonları tedavi etmezseniz, hatta bir sakatlık alabilirsiniz. Bu nedenle, çocuklara ve yaşlılara gelince, hastalığın olası tüm olumsuz sonuçlarını sağlamak için kliniğe doktora başvururlar.

Uyuşmazlıkları göz önüne alındığında ilaçlar tek tek seçilmektedir.

Anjin akışının yumuşak formunda bile, öngörülemeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlar renal piyelonefrit içerir. Uzun bir hastanede kalmaya yol açan oldukça tehlikeli bir komplikasyon. Vücudun yetmezliği, bakterilerin etkisi altında, vücudun her tarafından lenfatik sistem tarafından boğazdan taşınan virüsler tarafından büyür.

Amigdala'nın pürülan lokal iltihabının tanımı

İşte hastalığın tipik sonuçları, anjin sonrası komplikasyonlar nelerdir. Bademciklerin takviyesi, çoğunlukla, dokuların derin katmanlarına nüfuz ederek gerçekleşir. Bu durum, bademcik iltihabının karmaşık bir formu olarak, paratonzillit olarak adlandırılmaktadır.

Her iki taraftan da nadiren etkilenir, bu nedenle bademciklerden birinde şişlik oluşur. İnflamasyon belirtileri aşağıdaki gibi gözlenir:

gırtlak lümeninin düzensiz bir şekilde daralması, bu da yemesi zorlaştırır; ağrı ve şişlik, tükürüğü bile yutmayı önler; boyun palpe edildiğinde, hasta istemsiz bir ağrı çığlığı yapar; yüksek sıcaklık yanmaz; şişmiş boyun başını çevirmeyi önler, rahatsızlık bir gövdenin hareketsiz pozisyonunda görülür; yanlış lokalizasyon ile ağrı veren gözlenen, kulak whine diş kırmak; semptomlar 3 gün sonra yoğunlaşır, apse olarak adlandırılan ciddi bir komplikasyon vardır.

Gelişen anjinin paratonzillit ile etkilerinin son aşaması, mukoza zarının altında pürülan odaklanma gelişmesiyle ortaya çıkar.

Zamanında güçlü antibiyotiklerle tedaviye başlamak önemlidir. Antibakteriyel ilaçlar toksik bileşeni, böbrekleri ve karaciğeri temizleme işlevlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, vücut günde yeterli su ile beslenir.

Kulak burun boğaz uzmanları, boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyeceklerini daha iyi bilirler. Tedavi, bir kişinin hastalığının evresine göre reçete edilir. Şişlik bir damlalık ile temizlemek için gereklidir, ağrı ve boğazda bir yumru hafifletir. Ayrıca, koşul, kanın sıvı ile doymasıyla kolaylaştırılır. Aynı zamanda vitaminler, antipiretik ajanlar eklenir. Toksik maddelerin konsantrasyonunu azaltır.

Bıldırcınların iç bölgelerini bir neşter ile açarak geniş çaplı bir takviye operasyonel bir şekilde önlenmelidir. Apse sabit relapslarını gözlemlerken, etkilenen dokunun bakteriyel içerikler ile birlikte uzaklaştırılması, bir sonraki zararlı mikroorganizma büyümesini dışlamak için takip edecektir.

Apse paratonzillita (boğaz ağrısı) bir sonucu olan seçkin parafarengialny olduğunu. Sadece amigdala iltihap değil, bakteriyel ortam kas dokusu, lenf düğümleri yakalar. İkincisi boyunca tüm organizmanın tüm vücudu bağlayan kanallar boyunca enfeksiyonu başlar.

Abscess retrofaringealny larengeal bölgede farklılaşır - phauseal dokuda pus oluşur. Bir çocuğun organizması böyle bir komplikasyona yatkındır. Bu, boğazın yumuşak dokusu ile hala şekillendirici gövdeye bağlıdır.

İnflamasyonda uzak lezyon tipleri

Komplikasyonlar boğaz ağrısından uzak olabilir. Akut anjinanın sonucu romatizmadır, yetişkinlerde ve yaşlılarda daha yaygındır. Kalp kası çeker - hastalığa romatizmal kardit denir. Acı bir durumun belirtileri şunlardır:

Vücudun genel halsizlik; Fiziksel egzersizler yaparken hızlı yorgunluk, yürürken dispne ortaya çıkar; Boğaz ve boğaz ağrısının kızarıklığının ortadan kalkmasından sonra kararlı yüksek sıcaklık; kalbin bölgesinde sertlik ve ağrı görülür; dışsal manifestasyonlar olur: kırık yüz taklit, hassas hareketleri gerçekleştirmek zordur - yazmak, sinir gerginliği büyür.

Boğaz ağrısı varsa, bir komplikasyon gelmek zorundadır. Derecesi birçok faktöre bağlı olacaktır: bağışıklık durumu, bir kişinin yaşı, beslenme. Bu nedenle, boğaz ağrısının sık görülen sonuçları, eklemlerde ağrı, kemiklerin kırılması, böbreklerin bozulması nedeniyle lumbar bölgedeki kırıklıktır. Angina, zamanla kanın seyreltilmesiyle önlenebilen, kadınlarda tromboz gelişimini tetikler.

Akut anjin, bacakların, yüzün, vücudun diğer bölümlerinin ödem gelişmesine yol açar. Hastalık glomerülonefrit, ek yardım olmaksızın birkaç gün sonra ortaya çıkan sık görülen bir komplikasyondur. Bununla birlikte, bu günlük yaşamda rahatsız edici koşullar getirir. Vücuttaki artan protein nedeniyle kan basıncını arttırır, bu kişiden zayıf hisseder, bir baş ağrısıdır.

Glomerülonefrit tanısı, idrar ve kan analizi ile gerçekleştirilir. Birincisinde, artan protein konsantrasyonları bulunurken, ikincisi eritrositlerin seviyesi değişir. Anjinadan sonra böbreğin komplikasyonu hala antibiyotiklerin yan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Belirtiler, ilacın ana maddesi vücuttan salınana kadar devam eder.

Anjina sonucu artrit - eklem hastalığı gelişir. Dizler alanında, dirsekler güçlü bir şişlik vardır. Sıklıkla, hastalar kollarını esneme veya esneme sırasında akut ağrıdan şikayet ederler. Enflamasyon bölgesi ısınır ve bu da palpasyonla belirlenebilir. Yerel anti-enflamatuar ilaçlar ile elde edilen komplikasyonu çıkarın: merhemler, jeller, enjeksiyonlar. Nadiren iç boşluğun temizlenmesi için etkin bir yöntemdir.

Sepsisin nedeni anjinadır, erişkinlerde ortaya çıkan sonuçlar, pürülan bir yapının ciddi bir komplikasyonuyla ifade edilir. Böyle bir hastalık, takviyenin kanala girmesi nedeniyle oluşur. En çok tahmin edilemeyen yerlerde kalan enfeksiyon, tüm vücutta dolaşmaya başlar.

Hastanın olabilmesi için, vücudun genel bir arıtılması gerekir. İnflamasyonu antibiyotiklerle tedavi etmek için hastanede bir damlalık. Çalışan vakalar genellikle ölümle sonuçlanır.

Diğer hastalıkların gelişimi nasıl önlenir?

Angina'nın tamamen iyileşmesi gerekiyor. Sonuçlar kaçınılmaz olarak vücutlarına dikkatsiz olan kişilerde ortaya çıkar. Yüksek vücut ısısı periyodunda bacaklarda tutarak, kalp her şeyden önce acı çeker. Zayıf hale gelir, telafisi mümkün olmayan verim kaybı olabilir.

Sağlığı korumak için, aşağıdaki provoke edici faktörleri ve eylemleri önlemek için boğaz ağrısı sırasında tavsiye edilir:

Hasta bir kişi ile yakın temas halinde harcamayın. Vücudu soğuk havalardan koruyun, kızar. Yaz aylarında bile bir organizmanın indirgenmiş koruyucu işlevi olan insanlarda bir anjin vardır. Bağışıklık düzeyini takip edin: vitaminleri alın, serpiştirmeyle birlikte tatlı bir topuz yerine meyve seçin. Füme ürünler, karbonhidratlar bakımından zengin yağlı yiyecekler hariç tutmaya çalışır. Fiziksel stresin, ilgilenen hekimle kararlaştırılması önerilir. Herkes halterde işe yaramaz. Alerjenle kararlaştırıldığı şekilde alerjenleri hariç tutun. Angina genellikle burundaki kalıcı soğuk yüzünden provoke edilir. Ayrıca gıda, kimyasallar veya kirli havaya olumsuz bir tepki olarak ortaya çıkar.

Anjina ile reçete edilen tedaviye sıkı sıkıya bağlı. Tedavi süresince sadece sıcak içecekler ve yiyecekler tüketilir. Dondurma ve alkol yasaklı maddeler listesinde yer almaktadır. Durulama, larinkste bakterilerle savaşmanın ana yöntemidir. İç enfeksiyon antibiyotiklerle öldürülür, daha düşük dozlarda önleme sırasında da kullanılır.

Vücut zayıflayana kadar, anjina ile mücadelede kendi tedbirleri tetiklenir. Çoğu zaman insanlar evde iltihapla baş edemediklerini bulurlar. Boğazda ağrının uyumasına izin vermeyin, yemek yiyin, yatakta terapi yapın. Bu tür durumlar acil tıbbi yardım gerektirir. Tedavi hastanede devam edecek.

Düzenli olarak tarifleri ile vücudu desteklemek için tavsiye edilir. İçinde maddeler vardır: bal, sarımsak, soğan, otlar. Bunlar sonbahar-kış döneminde her masada boğaz ağrısına karşı ana maddelerdir. Aç karnına, bal ve zeytinyağı bir kaşık karışımı içerken, önemli bir mikro besin oluşturun. Bu ürün hem lezzetli hem de kullanışlı.

Eğer anjinin önlenmesini dövüşün diğer pozitif varyantlarıyla birleştirmek için ortaya çıkarsa, etki sadece artacaktır. Böylece banyodaki periyodik yürüyüş, solunum sistemi fizyoterapi prosedürleri ve atletizm nedeniyle bağışıklık korunur. Sağlık-hijyenik normları ve sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarını gözlemlemek için, o zaman beden kendi güçleri tarafından herhangi bir enfeksiyonla başa çıkacaktır.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası iyileşme

Yetişkinlerde boğaz ağrısı komplikasyonları: tehlikeyi önlemek

Hastaların çoğunluğu, tanıyı duyduktan sonra - akut bademcik iltihabı, hastalıklara karşı oldukça zayıf bir tutum sergilemekte, doktor tavsiyelerinin uygulanmasını ihmal ederek ve tedaviyi atlatmaktadır.

Bununla birlikte, yetişkinlerde anjinin komplikasyonları, yani bu ismin altında genel halkın bademcik iltihabı olduğu bilinmekte, sakatlığa kadar - oldukça ciddi sonuçlara yol açabilmektedir.

Bu durumda, anjinin ana nedeni, hipoterminin neden olduğu bağışıklığın zayıflamasına zemin oluşturan bakteriyel enfeksiyondur.

Bu nedenle, antibakteriyel ilaçlar kullanmadan yapamazsınız ve hastalığın latent veya kronik bir forma geçişi veya tamamlanmamış tedavisi, öngörülemeyen sonuçlarla doludur.

Komplikasyonların nedenleri

Genel olarak, hastalığa, özellikle palatine bademcikler, streptokoklar veya stafilokoklar neden olur.

Diğer mikroorganizma türlerini enfekte ederse, zayıflamış bir insan vücudu bile yeterli bir bağışıklık yanıtı verirse, o zaman hemolitik streptokoklar bağışıklık sistemi tarafından tanımlanması için yeterince zordur ve antikorların gelişimi hastalığın ciddiyetine karşılık gelmez.

Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü'nün tıbbi istatistiklerine göre, başlıca nedenleri yetişkinlerde boğaz ağrısının olumsuz etkilerinin göz ardı edilmemesidir:

 • Ilaç tedavisi ihmal ve sadece halk ilaçları kullanın;
 • Yanlış reçete tedavisi (antibiyotik tipinin yanlış atanması);
 • İlaç tedavisi veya çok erken bir fesih kullanımının gecikmeli başlangıcı;
 • Vücudun zayıflamış bir bağışıklık sistemine karşı azalan direnci;
 • Diğer patolojilerin arka planında akut tonsillit akışı.

Erişkinlerde anjinin en sık görülen komplikasyonu kronik tonsillittir. Ancak, insan vücudunun bireysel özelliklerine bağlı olarak, diğer kronik hastalıkların varlığı, hastanın yaşam tarzı, sonuçları daha ciddi olabilir.

Akut tonsillit komplikasyonlarının çeşitleri

Olumsuz sonuçlarda, formları sekonder lezyona ve hastalığın ciddiyetine bağlıdır. Bugün pratik tıpta, anjinadan kurtulmuş yetişkinlerde iki komplikasyon kategorisi vardır:

1. Yerel, insan vücudunun bir bölgesinde (bir organ) lokalize.

2. Sistemik, bir olumsuz sonucun diğerine yol açtığı, bazen daha şiddetli olduğu, bunun sonucu olarak organizmanın patolojilerin bir "zincir reaksiyonuna" maruz kaldığı ve bunlara karşılık gelen bağışıklık tepkilerine maruz kaldığı sistemik.

Lokal etkilerin tipik temsilcileri, sıklıkla kronik olan boğaz, otitis, flegmon, apselerin çeşitli hastalıklarıdır.

Sistemik hastalıklar arasında böbreklerin lezyonları, kardiyovasküler sistem, eklemler bulunur. Erişkinlerde anjina komplikasyonları, beyin zarının sepsis ve enfeksiyöz patolojisi şeklinde olmuştur.

Erişkinlerde boğaz ağrısının lokal komplikasyonları

Zarar görmüş veya tedavi edilmemiş bir bademcik iltihabından sonra ortaya çıkan sistemik sonuçlar genellikle uzman, uzman bir hekimin müdahalesini gerektirirse, o zaman yerelde, çoğu durumda, herhangi bir ilçe terapisti başa çıkacaktır.

Ancak, zamansız tıbbi bakım sistemik patolojilere yol açabilir. Lokal patolojik bulguların olağan hedefi, etkilenen bademciklerin yakınında bulunan organlardır:

 • Kulak iltihabı (otitis) sadece akut bademcik iltihabının bir sonucu olmakla kalmaz, aynı zamanda östrus borusundan boğaz boşluğundan orta kulağa streptokok enfeksiyonunun penetrasyonu ile de açıklanabilir;
 • Lenfadenitin submaksiller formu (lenf düğümlerinin inflamasyonu), anjina ile herhangi bir hastalığa eşlik eder, ancak sıklıkla enfeksiyon, lenfatik sistemin servikal ve subklavyan bölgesini etkiler;
 • Katarreli anjinada en tehlikeli lokal komplikasyon laringeal ödemdir ve vokal kordların tutulmasına neden olabilir;
 • Apseler, çeşitli farengeal doku - retrofaringueal veya paratonsiller inflamasyonlar şeklinde oluşabilir.

Sistemik organ hasarı

Akut bademcik iltihabının sistemik sonuçları, lokal olan ve en çok etkilenen şiddeti ile kıyaslanamazdır: kardiyovasküler sistem, böbrekler, eklemler.

Aktarılan anjinadan sonra kalbin komplikasyonları, ikinci veya üçüncü haftada kendini gösterebilir. Genellikle kendilerini çeşitli romatizmal kalp iltihapları şeklinde gösterirler ve bunu üç aydan bir yıla kadar teşhis edilen kalp kapakçık kusurlarının gelişmesi izlerler.

Kardiyak ikincil hastalıkların semptomları, cildin siyanozudur, aritmi ve dispne.

Kalp komplikasyonlarından sonra böbrek lezyonları ikinci sıradadır. Tıp pratiğinde en yaygın olanı, hastalıktan bir ila iki hafta sonra teşhis edilebilen piyelonefrittir.

Bu hastalığın semptomatolojisi yeterince geniştir ve genellikle antipiretik ilaçların, bel ağrısının (bel bölgesi), vücudun genel zehirlenmesinin baş edemeyeceği bir sıcaklık artışı şeklinde ifade edilir.

Eklem sekonder hastalıkları romatizma şeklinde ifade edilir, ki bu genellikle romatizmal kalp hastalığı ve miyokardit için tetikleyicidir.

Primer romatizma semptomları, diz ve dirsek eklemlerinin şişmesi ve kızarıklığı, ateşte eşlik eden dolaşan ağrıların varlığıdır.

Komplikasyonların önlenmesi ve önlenmesi

Tıbbi uygulama ile kanıtlandığı gibi, yetişkinlerde anjin çekildikten sonra ortaya çıkan ikincil hastalıklar, tedaviden daha önlenmesi çok daha kolaydır. Bunun için hasta aşağıdaki basit kuralları takip etmelidir:

 • Bir doktor tarafından atanan tıbbi tedaviye başlamak, tanıdan hemen sonra gereklidir;
 • Yatağa yaslanın, ancak hastalığı "ayaklarınızda" tahammül etmeyin;
 • Halk ilaçları ve ev fizyoterapi prosedürleri ile antibakteriyel, tıbbi tedavi takviyesi için;
 • Akut tonsillit - altta yatan hastalığa karşı koruyucu önlemler alın.

Akut bademcik iltihabından sonra komplikasyon riskini azaltmak için, hastaya doğru beslenmeye, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeli ve ilk önce, bağışıklık sistemi düzelene kadar, hipotermiyi önlemek için.

Ve konu hakkında daha fazla bilgi:

Akut solunum yolu hastalıklarına eğilimli kişiler, mevsim dışı, sokak sıcaklığında ani değişiklikler mümkün olduğunda, bağışıklık güçlendirmek için tasarlanmış biyolojik olarak aktif takviyeleri almak için izin verilir.

Bu makaleyi sosyal olarak arkadaşlara anlat. ağlar!

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar: Erişkinlerde semptomlar ve sonuçlar

Bir kişi anjinanın zararsız bir hastalık olduğunu düşünürse, bu kişi çok yanlıştır. Anjina komplikasyonları çok ciddi bir sonuç verir.

Ateş, boğaz ağrısı, vücudun genel zayıflığı - tüm bu semptomlar uzun süredir devam ettiği için tüm bunlar tolere edilebilir.

Bu hastalıkta anjina ve anjinadan çok daha tehlikeli komplikasyonlar ve vücutta oluşan immünolojik ve biyokimyasal süreçlerin sayısı.

Streptokoklar hastalığa neden olabilir - patojenik mikroorganizmalar, vücudun görünümü en olumsuz sonuçlara yol açar ve anjinadan sonra komplikasyonlar ortaya çıkarır.

Anjinada neden komplikasyonlar oluyor?

Anjinadan sonraki komplikasyonlar, insan vücudunun bir otoimmün reaksiyonudur. İnsanların bağışıklığı, yabancı kaynaklı yutulan ajanların, antikor üretmeye başlaması için tasarlanmıştır.

Bu antikorlar misyonu mikrobiyal antijenlerin yıkımı olan proteinlerdir. Streptococcus yapısında, kalp kasının, eklemlerin, karaciğerin, böbreklerin ve diğer organların antijenlerini andıran bir antijen kompleksi vardır.

Başka bir deyişle, insan bağışıklığı “yabancılar” ı “kendi” lerinden ayırt edemez ve bazen kendi dokularına saldırmaya başlar. Böylece anjina ile komplikasyonlar var. Anjin sonrası zorluklar ve komplikasyonlar neler olabilir?

Angina'dan gelen tüm komplikasyonlar iki büyük gruba ayrılır: yerel ve genel. Anjina sonrası lokal komplikasyonlar ve problemler nazofarenks dokularındaki lokal değişikliklerden kaynaklanır. Hasta için genellikle ciddi bir tehdit taşımamaktadır, ancak tedaviye hala ihtiyaç duyulmaktadır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinadan kaynaklanan yaygın komplikasyonlar ve problemler, antikorların ve antijenlerin rol aldığı bazı immünolojik reaksiyonları tetikler.

Bu mekanizmalar eklemlerin (romatizma, artrit), kalp, böbreklerin etkilendiğine yol açmaktadır. Sonuçların çoğu tahmin edilemez olabilir.

Kalbe anjina komplikasyonları

Kalbin romatizması - angina'nın bu komplikasyonu çok sık provoke ediyor. Romatizmaya vücuttaki tüm bağ dokulara verilen hasar eşlik eder, ancak genellikle sürecin lokalizasyonu tam olarak kalpte gerçekleşir.

Anjinadan sonra kalbin yenilgisi, bir kural olarak, bir kişinin kalp kası defektlerinin engelliliğine ve gelişmesine yol açtığı için, çok tehlikeli bir patolojidir.

Çoğu zaman anjinadan sonra ortaya çıkan kalbin romatizması, çocukları 5 ila 15 yıl arasında etkiler. Ve anjina'nın böyle bir komplikasyonu, daha önce kalp problemleri yaşamamış olan bir kişiyi kışkırtabilir.

Kalbin romatizması aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 1. genel durumun bozulması;
 2. eklemler ve özellikle bacaklar acıyor;
 3. keskin bir şekilde vücut ısısını artırır;
 4. kalbinde acı var;
 5. kalp atışını değiştirir (taşikardi);
 6. hasta hızla zayıflar.

Miyokardit, anjina sonrası romatizmanın eşlik ettiği kalp kasının iltihaplanmasıdır. Bununla birlikte, vücut ısısı bazen normal aralıkta kalır ve bu da anjinin zaman içinde komplikasyonlarından şüphelenmemizi engeller.

Hastalığın sonucu, tromboembolizm gelişmesi ile birlikte damarlardaki kan pıhtılarının oluşmasıdır. Eğer romatizma kalp kasının iç tabakasını etkiliyorsa, anjinadan sonra endokardit oluşabilir.

Bu hastalığın belirtileri nelerdir?

 • Hasta genellikle kanamaya sahiptir.
 • Parmakların eklemleri daha kalınlaşır.
 • Şişkinlikleri.
 • Artan vücut ısısı.
 • Kalp yetmezliği belirtileri.

Çok geçmeden, kalpte ağrı vardır, bu yüzden sıklıkla hastalığın kardiyolojik bağlantısı çok geç bir şekilde kurulur. İşlem devam ederse, anjinadan sonra başka komplikasyonlar vardır.

Kalp kasının romatizmasının kalp kapakçık kusurlarının hızlı oluşması nedeniyle tehlikeli olduğu unutulmamalıdır. Romatizma perikardiyi etkileyebilir ve daha sonra başka bir hastalık gelişir - perikardit.

Buna karşılık, perikardit kuru veya eksüda olabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kuru perikardit belirtileri:

 1. Kalpteki kuvvetli ağrılar, hareket, öksürük ve derin ilham ile daha kötüdür.
 2. Yüksek vücut ısısı.
 3. Titreme.
 4. Ağrı sol tarafta verir.

Kalp poşetindeki eksüdatif perikardit, sıvı fazlalığı yarattığı için, hasta yemek borusu, kalp ve diğer organları sıkıyor. Burada sıcaklık olmadan bazen anjina gelişebileceğini vurgulamak önemlidir ve bu nokta dikkate alınmalıdır.

Bademcik iltihabı ile yutulduğunda ağrı, nefes darlığı olabilir.

Angina komplikasyonları böbreklere ne verir

Anjina böbrek komplikasyonları hakkında şunları verir: glomerülonefrit, piyelonefrit. Böbrek, boğazdan komplikasyonları alan, kalpten sonraki ikinci organdır. Genellikle, sonuçlar bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra ortaya çıkabilir.

Pyelonefrit, renal pelvis lezyonu ile karakterizedir. Genellikle bir böbrek çeker, ancak bilateral inflamasyon da mümkündür.

 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • ateş;
 • sırt ağrısı;
 • tuvalete gitmek için sık sık dürtü.

Glomerülonefritin artmış kan basıncı, idrarda kan bulunması, şişmesi eşlik eder. Her iki hastalık da hastanede hastaneye yatış ve karmaşık tedavi gerektirir.

Angina komplikasyonları eklemlerde ne verir

Tonsillit sonrası, yetişkinler ve çocuklar genellikle eklemlerden etkilenir. Romatizma gibi artrit, romatizmal bir bileşene sahiptir. Hasta aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 1. büyüklükteki eklemlerin şişmesi ve genişlemesi;
 2. hareket sırasında ve sakin bir halde ağrı;
 3. Eklemler üzerinde cildin hiperemi ve şişmesi.

Çoğu zaman, alt ekstremite eklemleri (ayak bilekleri, dizler). Büyük olasılıkla, bu "ayaklara aktarılan angina" ifadesine neden oldu. Bu arada, romatizmal atakta, küçük el eklemleri, dirsekler ve diğer artikülasyonlar görülür.

Bazen bademcik iltihabından sonra, bir ek iltihaplı olabilir, ancak anjinin bu komplikasyonu çok nadirdir.

Sepsis - zor ve tehlikeli bir hastalık da bademcik iltihabından sonra gelişebilir.

Anjina lokal komplikasyonları

Boğaz ağrısı komplikasyonları da otitis media gibi yerel verebilir. Genellikle bu durum, kataral tonsillitten sonra kaydedilir. Bununla birlikte, hastalığın diğer formları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda benzer sonuçlara neden olabilir.

Orta kulak otit tipik iltihabı ve ilgili patolojik süreç ve timpanik membran için.

Enflamasyon aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • artan vücut ısısı;
 • kulakta lumbago ile şiddetli ağrı;
 • genel sağlık bozulumu;
 • işitme kaybını azaltın veya hatta tamamlayın.

Anjin komplikasyonu mastoidit formunda olabilir - mastoid sürecinin iltihabı. Hastalığın klinik tablosu otit belirtilerine benzer, ancak atartanın arkasında ağrı lokalizasyonu gerçekleşir.

Angina'nın başka hangi komplikasyonları kışkırtabilir?

 1. Apse ve flegmon lifi.
 2. Pnömoni gelişimi.
 3. Larinksin ödemi.

Ve bu yetişkinlerde ve çocuklarda ortaya çıkabilecek anjinin tüm komplikasyonları değildir.

Bir pürülan veya foliküler bademcik iltihabından sonra, flegmon veya peripendritik selülit apsesi oluşabilir.

Phlegmon, yaygın bir iltihaptır. Apse net sınırlarla karakterize edilir. Yine de, bu iki patolojik durumun klinik tablosu aynıdır:

 • Şiddetli boğaz ağrısı.
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi.
 • Artan vücut ısısı.

Yutma süreci o kadar ağrılı hale gelir ki, hasta çeneyi sıkı sıkıya sıkıştırmaya zorlanır. Apse ve flegmon tedavisi sadece cerrahidir. Aksi halde, pürülan içeriklerin salınmasını sağlamak için bir yol yoktur.

Anjinadan komplikasyonlar çok sayıdadır, larinksin şişmesini içerir. Aktarılan bademcik iltihabından sonraki ilk aşamada ses değişebilir. Hasta boğazını tüm gücüyle temizlemeye çalışır, ancak başarılı olmaz.

Daha sonra şişlik daha da kötüleşir ve nefes almayı zorlaştırır. İlk başta hasta nefes almakta zorlanır, daha sonra komplikasyonlar görülür ve ekshalasyon yapılır.

Anjinadaki bu tür komplikasyonlar, genellikle ölüme neden olduğu için çok tehlikelidir.

Phlegmonous hastalık genellikle bademciklerden kanama gelişmesine yol açar. Damarlar hasar görürse palatine bademcikleri beslerlerse oluşabilirler.

Anjinadaki bu tür komplikasyonlar, hastanın derhal hastaneye yatırılmasını gerektirir.

Anjina komplikasyonları nasıl önlenir

Angina komplikasyonları çok sık verir, ancak bunlar önlenebilir ve bu nedenle tüm insanların aşağıdaki önerilere uyması gerekir:

 1. Anjina ile komplikasyonları önlemek için hasta yatak istirahatinde tutulmalıdır. Ve bu kuralı takip etmek için vücut ısısı normal olduğunda bile gereklidir, ancak orofarinkste hala bazı değişiklikler vardı.
 2. Bademcik iltihabı tedavi etmek için zamanında ve yeterli bir şekilde gereklidir. Lokal terapi, sık boğaz durulamalarından ve aerosol antiseptiklerin kullanılmasından oluşmalıdır.
 3. Etkilenen bademciklerin düzenli olarak yağlanması gerekir.
 4. İlaçlar hastalığın nedenine uygun olarak alınmalıdır (antiviral, antibakteriyel).
 5. Hasta olabildiğince çok sıcak veya sıcak sıvı içmelidir.
 6. Hastalık düzeldikten sonra, bir süre için fiziksel aktiviteyi sınırlamak ve aşırı soğumadan kaçınmak gerekir.
 7. Hastalığı önlemek için bağışıklığını sürekli arttırmak gerekir. Bu, yabani gülün ve ballı balığın et suyu olan doğal immünomodülatörlerin alınmasını gerektirir.

Bu öneriler hastalıktan yaklaşık bir ay sonra yapılmalıdır, aksi takdirde anjinin komplikasyonu gerekli olacaktır.

Bademcik iltihabı geçirdikten sonra, hasta doktoruyla bir süre gözlemlenmeli ve periyodik olarak analiz için kan vermelidir. Tüm organ ve sistemlerin işlevselliğini kontrol etmek için laboratuvar testleri gereklidir. Tüm bu yazı, bu makaledeki videoda renkli ve ayrıntılı.

Boğaz sonrası komplikasyonlar: Tedavi edilmeyen bir hastalığın olası sonuçları. Ne korkmak ve nasıl kaçınmak

Angina - herhangi bir çocuk-fidget ya da güçlü bir adam yatağa koymak oldukça hoş olmayan bir hastalık. Sıcaklık düştüğünde bir insanın yaşadığı rahatlama, şiddetli yatkınlık belirtileri ortadan kalkıyor, boğaz ağrıyor. Ancak, pek çok insan, tehlikenin hastalıkta değil, anjinadan sonraki komplikasyonlarda yattığını bilir. Bu, bademcik iltihabına yol açan komplikasyonlardır: bademcik iltihabının etkileri tüm tedaviden ve antibakteriyel kursun bitiminden 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir, bazıları hastalıktan iki, hatta üç hafta sonra kendini gösterir.

Anjin sonrası tüm komplikasyonlar 2 gruba ayrılabilir: genel ve lokal. Onların görünüşü, tedavinin doğruluğu ve güncelliğine, bağışıklık sisteminin reaktivitesine, genel sağlık durumuna ve organ ve sistemlerin belirli patolojilerinin varlığına bağlıdır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi, komplikasyonlar genellikle en güçlü ve zayıf organları etkilemekte, enflamatuar süreçleri hastanın tıbbi tarihinde olması muhtemeldir. Ancak, çocuklarda ve yetişkinlerde anjina sonrası komplikasyonların etkisi tamamen beklenmedik olabilir.

Lokal komplikasyonlar: hedef - yakın organlar

Anjinadan sonra yerel sonuçlardan, daha ciddi genel reaksiyonlar başlayabilir. Bu nedenle, iyileşme döneminde, boğazı ve yakındaki organların durumunu yakından izlemeniz gerekir.

Kulak iltihabı

Otitis çocuklarda anjina sonrası komplikasyonların listesini açar. Östaki borusu boyunca farinksden enfeksiyon (farinks ve orta kulak bağlayan kanal) güçlü bir öksürük ile kulağa düşer. Ortalama otit, hastalığın ortasında ve iyileşme döneminde başlayabilir. Bununla birlikte, parlak bir klinik resim olan bademcik iltihabı ile kulakta acı çekmek her zaman başlangıçtaki otitin bir belirtisi değildir.

Lenf düğümleri iltihabı

Lenfadenit, submandibular lenf nodlarında bir artış, herhangi bir bademcik iltihabında görülür. Bununla birlikte lenfatik sistemdeki enflamatuar süreç servikal ve subklavyen bölgelere yayılabilir. Genellikle lenfadenit konservatif olarak tedavi edilir, ancak lenf düğümlerinin takviyesi ameliyat masasındaki cerrahın doğrudan bir yoludur.

Kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı veya bu hastalığın sık görülen vakaları, kronik tonsillit oluşumuna yol açabilir (tonsil dokusunda artış). Bademciklerin büyüme derecesine bağlı olarak, doktor konservatif veya cerrahi tedavi seçer.

Laringeal ödem

Anjinadan sonra oldukça tehlikeli bir komplikasyondur, ancak çok tehlikeli, hemen harekete geçme gerektirir. Ne zaman bademcik iltihabı formu olası değildir. Bademciklerin güçlü şişlikleri, ses tellerinin daha sonra ele geçirilmesiyle larinksin girişine yayılabilir.

Dikkat: Bu hastalık ile birlikte hızla gelişen solunum zorluğu, ödemin gırtlağa ve yaşam tehdidine yayılmasından bahseder!

Farinksin (retrofaringeal apsenin) arka duvarında bir süpürasyon noktasının ortaya çıkması, 5-6 yaşın altındaki çocuklarda gözlenir. Bu bölgedeki sadece bebeklerin lenf düğümleri vardır ve sonra ortadan kaybolur. Erişkinlerde anjinin lokal etkileri, beslenmenin, bademciklerin sınırlarını terk ederek, boynun selüloza uzandığında, paratonsillar apse ile kendini gösterebilir. Daha da zor bir komplikasyon olan mediastenitis, enflamatuar süreçte boyundaki derin bölümlerin tutulumu, irin mediastene inebilir.

Ortak komplikasyonlar: boğaz ağrısı beklenmedik bir darbe yaratır

Anginadan sonra lokal etkiler, bademcik iltihabının bir bütün olarak vücuda neden olabileceği zarara göre çok kötü değildir. Bademcik iltihabı altında olabilir:

Tehlikede kalp

Bir anjinadan sonra kalbin komplikasyonları genellikle görünür bir tedaviden 2-3 hafta sonra kendini hissettirir. Hastalık sırasında organizma, patojeni nötralize edebilen antikorlar geliştirmeye başlar. Bazen, bağ doku proteinlerini tahrip etmeye başlayarak kendi organizmalarının hücrelerini hedef alabilirler. Bu otoimmün sürece romatizma denir. Hastalık genellikle kronik tonsilliti olan hastalara eşlik eder, ancak% 10'unda romatizma hastalığın tek bir vakasından sonra ortaya çıkar. Anjin sonrası kalbin romatizmal komplikasyonu, 3 ay - 1 yıl içinde gelişen edinsel kalp kapak defektleri ile sonuçlanabilir.

Bademcik iltihabı, kalpte ağrı, aritmi, siyanoz ve ekstremitelerin şişkinliği sonrası ortaya çıkan nefes darlığı, miyokardit belirtileri, kalp kasının iltihaplanması şeklinde görülür. Miyokarditin şiddetli formu, sıcaklıkta artış, kalpte sesler, aritmi ile karakterizedir. Bu arka plana karşı tromboembolizm gelişebilir.

SOS: boğaz ağrısı sonrası eklem ağrıları

Romatizma kalbin bağ dokusuna zarar vermez. İkincisi, yetişkinlerde ve çocuklarda anjina sonrası romatizmal komplikasyonun daha az önemli bir belirtisi eklem hasarıdır.

 • şişlik, kızarıklık, eklem ağrısı eklemi;
 • büyük simetrik eklemler (diz, dirsek vb.) dalgalı bir şekilde hasarlıdır;
 • ateş.

Septik artrit
Hasarlı eklemde bakterilerin tanımlanması ile karakterize çok nadir bir komplikasyondur. Sadece hasta antibiyotiklerden bademcik iltihabına sahip olmayı reddettiğinde ortaya çıkar.

Böbrek boğazında boğaz olması korkunç mu?

Böbrekler, kalpten sonra ikinci organ olup, yetişkinlerde boğaz ağrısı sonrası etkilere en duyarlı olanıdır. Bademcik iltihabından 1-2 hafta sonra piyelonefrit (böbrek dokusunun iltihaplanması) veya glomerülonefrit (böbreklerin glomerüllerinin iltihaplanması) başlayabilir. Bu hastalıktan sonra glomerulonefrit son derece nadirdir. Konvansiyonel antipiretik ajanlara cevap vermeyen yüksek ateş, sırt ağrısı, şiddetli zehirlenme böbreklerdeki inflamasyonun başladığını gösterebilir. En tehlikeli, hastalığın pürülan aşamaya geçişi ve böbrek yetmezliğinin gelişmesidir.

Boğaz ağrısı sonrası menenjit: nadiren, ama aptly

Çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan kişilerde, nadiren paratonzil apsesi gibi lokal komplikasyonlar, kanın beyine enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Menenjit, meninks iltihabı ile karakterize, klinik olarak şiddetli zayıflık, solukluk ve cildin şişmesi, nefes darlığı, şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş ile kendini gösterir. Menenjitin ayırt edici özelliği, dudak çevresindeki siyanotik sınırdır. Menenjit şüphesi doktor çağırmak için ciddi bir nedendir.

Tonsyllogic sepsis

Belki anjina sonrası yaşam için en tehlikeli sonuç. Akut sepsis hastayı ilk gününden itibaren bademcik iltihabı ile bekler, bu komplikasyon hastalığın kataral formunda bile mümkündür. Kan akışı enfeksiyonu vücudun her tarafına yayıldığında, hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir ve bademcikler neredeyse tamamen irinle ıslatılır.

Çocuklarda hastalığın komplikasyonlarının özgüllüğü

Çocuğun organizması çeşitli hastalıklara kendi yolunda tepki gösterir, bu nedenle çocuklarda anjina sonrası komplikasyonlar, sadece şiddette değil, aynı zamanda spesifik tezahürlerle de yetişkinlerdeki klinik tablodan büyük ölçüde farklı olabilir. Yukarıda tarif edilen otitis ve retropharyngeal apse, küçük bir organizma için anjinin tek olası etkileri değildir.

Kızılhaç ateşi

Streptokokal bademcik iltihabı seyri kızıl ateşiyle komplike olabilir. Çocukluk döneminde bile çoğu erişkin bu enfeksiyonu yaşadığından, bu komplikasyon 4-8 yıl içinde daha sık görülür. Bunun nedeni, çocukların hemolitik streptokoklara karşı henüz antikor görmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Bademciklerin kanaması

Çocuklarda vasküler duvarların zayıflığı, bademcik iltihabı ile kombinasyon halinde, değişen yoğunlukta kanamaya neden olabilir. Yoğunlaştırılmış öksürük sadece resmi şiddetlendirir, bu nedenle kanama tespit edilirse acil tıbbi yardım gerekir. Erişkinlerde anjinin bir komplikasyonu olarak kanama, ya yaşlılarda, damar duvarları çok kırılgan veya zayıflamış hastalarda oldukça nadirdir.

endokardit

Çocuklarda anginadan sonra kalbin romatizmal komplikasyonu genellikle kalbin iç katmanlarını etkilerken endokardittir. Yavaş yavaş, bebek şişlik geliştirir, parmakların falanjlarını kalınlaştırır, sıcaklık yüksek değerlere çıkar.

Dikkat: Çocukta endokardit ile tüm kalp yetmezliği belirtileri, kanama mümkündür. Ancak, kalpte ağrı diğer semptomlardan daha geç ortaya çıkabilir.

Hamile bir kadından bademcik iltihabı mı?

Gelecekte anneler hamilelik sırasında angina tehlikeli olup olmadığını merak eder. Hastalığın sonuçları gelecekteki çocuğu etkileyebilir mi? Bir hastalığa yakalanmış bir kadın, ne taşıdığını henüz bilmiyor olabilir. Gebeliğin ilk 4 haftasında bademcik iltihabı riski riski, normal risk düzeyini aşmamaktadır. Kadın bedeni yeniden yapılandırılmaya vakti olmadığından, antibiyotikler, fetusa zarar vermeden hastalıkla başa çıkacaktır.

Daha sonraki dönemlerde anjin hastalığı, hem kadın hem de gelecekteki bebeği için ciddi sonuçlar doğurur:

 • artan toksikoz;
 • miyokardit, glomerülonefrit riski arttı;
 • plasenta bariyeri boyunca fetüste enfeksiyon olasılığı;
 • yüksek sıcaklık nedeniyle, plasental abruption ve düşük yapma tehdidi olasıdır;
 • fetal gelişimde gecikme, organlarda malformasyon oluşumu;
 • doğumda emeğin zayıflığı.

Önemli: Gebelikte anjinin etkileri, ortaya çıkma olasılığı ve şiddeti doğrudan doğru tedaviye bağlıdır. Bir kadının zayıflamış gebeliği bademcik iltihabına en ciddi şekilde tepki verebilir: kardiyak veya böbrek yetmezliği. Ayrıca fetal malformasyon geliştirme riski vardır.

Hastalığın komplikasyonlarını nasıl önleyebiliriz?

Anjina'nın ciddi komplikasyonlarının listesi etkileyici ve paniğe neden olabilir. Ancak, tüm bu korkunç sonuçları birkaç basit kuralı izleyerek kolayca önlenebilir:

 • Güçlü vücudunuza güvenmeyin ve boğaz ağrısını taşıyın. Yatak istirahatı, komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır ve hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlar.
 • Anjina için antibiyotikler zorunludur! Kurs, doktorun tayin zamanından önce kesilmemelidir. Durulama ve halk yöntemleri ile tedavi tek başına yeterli olmayabilir. Bu yöntemler, etkili olmasına rağmen, hastalığın nedensel ajanı ile mücadele etmek yerine semptomatik tedavinin rolünü oynarlar.

Bol miktarda içecek genel zehirlenme belirtilerini azaltır ve vücut üzerindeki zararlı etkileri azaltır.

 • Vücudu sertleştirerek, vitamin kursları ve fiziksel egzersizlerle güçlendirmek bademcik iltihabından sonra hastalığı transfer etmeyi ve sonuçları önlemeyi kolaylaştırır.
 • Vücudunuzun sinyallerine sadece boğaz hastalıklarında değil, iyileşme döneminde de dikkat çekmek, herhangi bir değişikliğe hızlı bir şekilde tepki verme şansı verir.
 • Kendinizi korumak için eşit olarak gerekli ve akut tonsillit ve sonrasında. Tekrarlanan soğuk algınlığı şiddetli seyretme ve yakın komplikasyonlar ile karakterize edilebilir.
 • Angina ile, yetkinliğinize güvenmemelisiniz ve antibiyotik almadan hastalıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Sadece doğru ve en önemlisi, diğer yöntemlerle birlikte zamanında reçete edilen antibakteriyel bir kurs, anjina sonrası herhangi bir komplikasyon için şans bırakmayacaktır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Angina, evde tedavi edilmek

  Anjina, belirtiler ve tedaviBu hastalık bademcik iltihabı nedeniyle insanlarda görülür.Bulaşıcı hastalık hipotermi, soğuk içecekler yüzünden başlar. Ancak, bu hastalık bulaşıcı olduğundan, bulaşır ve havalanır.

  Çocukların ve yetişkinlerin bademciklerinin çıkarılması - hastaların gözden geçirilmesi. Tonsillektomi ameliyatı - endikasyonları ve sonuçları

  Bezler (bademcikler) vücutta koruyucu bir role sahiptir. Havalı bir adam, birçok mikropu soluyarak, ve bezlerin görevi, onların önemli bir bölümünü tutuklamaktır.