Loading

Boğazda mukus: Birçok ciddi hastalığın belirtisi. Boğazda mukusun nedenlerinin belirlenmesi - başarılı tedavinin anahtarı

Boğazdaki mukus bir Nazofarenks epitelyumu tarafından üretilen viskoz bir sır. Yardımı ile kabuklar virüslerin nüfuz etmesinden, tahriş edici faktörlerin etkilerinden korunur.

Boğaz bölgesinde aşırı mukus birikmesi (postnazal batma sendromu) olan kişiler KBB doktorunda gözlenmelidir çünkü tedavi ve patolojinin nedenleri oldukça karmaşık bir süreçtir. Kendi kendine ilaçlama birçok durumda durumun kötüleşmesine yol açar. Hastalar bağırsak bozukluklarına başlar, vücutta patojen mikrofloranın çoğalması başlar.

Aşırı mukus oluşumu: enfeksiyöz olmayan ve enfeksiyöz nedenler

Boğazdaki balçık, burun boşluğundan, nazofarenksinden veya boğazın glandüler hücreleri tarafından üretilebilir. Viskoz bir sırın aşırı oluşumunun başlıca nedenleri arasında, ayırt edilmesi alışılmış bir durumdur:

1) Çeşitli dış uyaranlar. Fazlalık balgam, sigaraya karşı koruyucu bir reaksiyon olarak, düzensiz alkol veya karbonatlı dozlarda kullanmak, bölgedeki olumsuz ekolojik bir durum, baharatlı yiyecekler olarak davranabilir. Bu durumda, sabah uyandıktan sonra negatif belirtiler görülür.

2) inflamasyon, Nazofarenks lokalize. Bunlar sinüzit, sinüzit, kronik farenjit, adenoidit içerir.

3) Güçlü aşırı soğuma organizma, ıslak ayaklı sokakta olmak.

4) Alerjik reaksiyonlar, bronşiyal astımın belirtileri. Bu durumda, bir kişi yırtılma, rinit, kırmızı gözler, deride kızarıklıklar, mukoza zarlarının şişmesi olabilir. Mümkünse, tahriş edici faktörlerle teması tamamen sınırlamak gerekir. Alerjenler gibi davranır: toz, bitkilerin poleni, hayvan kılı, gıda ürünleri, kalıp. Tedavinin merkezinde hastanın kanının alerjik incelenmesidir.

5) Farklı pulmoner patoloji.

6) Sindirim sistemi hastalıkları. Özofagusun boğazla yakın ilişkisi vardır. Bazı hastalıklarda, bağırsağın asit içeriği solunum sistemine geçer. Mukus sekresyonunun birikmesi pankreatit, gastrit, kolesistitde görülür. Mukus oluşumu yemekten sonra oluşur. Böyle bir durum için mide ekşimesi, erüstasyon karakteristiğidir.

7) Su eksikliği vücutta. Mukoza zarlarının kurutulması genellikle balgam özelliklerinde bir değişikliğe yol açar. Daha viskoz, kalınlaşır. Kuru havada, durum kötüleşir.

8) Uzun vadeli vazokonstriktif damla kullanımı. Sonuç olarak, mukoza zarının şişmesi ve kuruması gözlenir ve mukus nazofarenksin aşağı akmasına başlar.

Üretilen salgı miktarı, yabancı bir nesnenin boğaza girmesi durumunda keskin bir şekilde artar. Böylece beden, uyarandan kurtulmaya çalışır. Bazı durumlarda, içine düşmüş olan öğeleri çıkarmak için doktor yardımı gereklidir. Yabancı bir nesne çıkarılmayacak olsa da, devlette herhangi bir gelişme olmayacaktır.

Viskoz bir sekresyonun gelişimi, gebeliğin başlangıcı, hormonal değişiklikler, yaşlılık ve nazofarenks yapısının konjenital anatomik özellikleri ile ilişkili olabilir. Vücudu temizlemenin normal bir süreci inme veya çeşitli kas hastalıkları nedeniyle bozulabilir.

Boğazda mukus: patolojik durumun semptomatik

Boğazda mukus birikimi, çeşitli derecelerde şiddetli rahatsızlıklarla birlikte görülür. Şunları içerir:

• Sürekli yanma hissi, terleme.

• Boğazda geçmeyen bir yumru.

• Boğazınızı temizlemek için sürekli bir istek, ancak öksürük herhangi bir rahatlama getirmez.

• Yutulduğunda ağrılı duyular, katı yiyecekler yemek sırasında ciddi rahatsızlık.

• Burun akıntısı, sık sık hapşırma.

• Piyojenik bakterilerin aktif reprodüksiyonu ile ilişkili hoş olmayan ekşi nefes.

• Bulantı, kusma atakları.

• Artan servikal lenf düğümleri, baş ağrıları, genel halsizlik.

Yukarıdaki belirtiler varsa, bir kulak burun boğaz uzmanı ile randevu almanız ya da geleneksel ilaç tarifleri yardımıyla iltihapları gidermeye çalışmanız gerekir. Balgamda balgam çıkarma işleminde kan damarları varsa, bir tümörün varlığı için ilave çalışmaların acilen yapılması gerekir.

Etkili tedavi için bir ön koşul günlük diyetini değiştiriyor. Zamanında kahve, baharatlı yiyecekler, alkol, yağlı süt, soya. Sıcak çorbalar, gül kalçalarının soğuması ve ayrıca yüksek miktarda C vitamini içeren yiyecekler tercih edilmelidir. Tavuk suyu, mukusu teşvik eder. Hastalar için önemli bir kural - yatmadan önce yemek yiyemezsiniz.

Boğazda mukus: doktor yardımı gerektiğinde

Birçok hasta, hoş olmayan semptomlarla boğazlarında mukusla baş etmeye çalışır. Belli belirtiler varsa, erteleme ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktor yardımı gereklidir:

1) Vücut sıcaklığında 37.5 derecenin üzerinde bir artış, enfeksiyöz bir sürecin göstergesi olabilir.

2) Vücutta ağrı hissi, titreme.

3) Mukus, terleme ve öksürük 2 haftadan fazla sürmez.

4) İğnenin lekeleri, balgamda kan görülür.

5) ağızda ekşi tat varlığı, sindirim sisteminde hoş olmayan duyumlar.

6) Hastanın meme yaşı.

7) Aşırı mukus oluşumuna karşı, göğüs kemiğinin arkasında ağrı vardır. Bu faktör pnömoni varlığını gösterebilir.

8) Şiddetli baş ağrıları.

Aşırı mukus oluşumu teşhisi

Boğazda aşırı mukus oluşumunun ilk belirtileri ortaya çıktığında, tutarlılığına çok dikkat edilmelidir. Koyu renklerin sert oluşumları ciddi bir hastalığı gösterir. Doğru tanı koymak etkili tedavinin anahtarıdır.

Doktor mutlaka tutmalıdır bir dizi prosedür:

• Hastanın şikayetlerinin dikkatli analizi ve boyun, lenf nodları, tiroid, karın genel muayenesi.

• Faringoskopi. Boğazın mukoza zarının görsel muayenesi, hastanın özel hazırlanmasını ve karmaşık ekipman kullanımını gerektirmez.

• Laringoskopi. İşlemden önce, emetik refleksin dışavurumunu azaltmak için yiyecek ve içecek almaktan kaçınmanız önerilir.

• Biyokimyasal ve genel kan analizi.

• X-ışınları paranazal sinüslerin patolojilerini dışlamak için gerekli olabilir.

• Bakteriyel balgam analizi.

Bazı durumlarda, doğru tanı, bir gastroenterolog, nörolog, endokrinolog danışılmasını gerektirir.

Boğazda mukusun tedavisinde ana yöntemler

Boğazda mukus oluşumunu tedavi etmenin ana görevi, hastalığın nedenini etkilemek ve istenmeyen duyumları tamamen ortadan kaldırmaktır. Ortalama ve ciddi bir patoloji seyri ile antibakteriyel ajanlar kullanılır. Sefalosporinlere avantaj sağlar. Ayrıca, KBB doktorları aşağıdaki yöntemleri sunabilir:

1) Sentetik eczane ilaçlarının kullanımı. Günümüz pazarında çok etkili ve güvenli ilaçlar vardır. Imbroksol, Carbocestine, Mesna, Bromhexine balgamı doğrudan etkiler. Sonuç olarak, sıvılaşır.

2) Burun ve burun boğazının yanı sıra durulanır. Prosedürün 3 yıl içinde yapılmasına izin verilir. Bir furacilin ve manganez çözeltisi ile geniş bir dağılım elde edildi. Gargara, Miramistin, Chlorhexidine ile mümkündür. Joks.

3) Alerjik bileşenin belirlenmesinde antihistaminik kompleksin (Loratadin, Suprastin) atanması.

4) Sadece ısı yokluğunda izin verilen sürtünme. Ballı alkol, keçi yağı ile kullanmak mümkündür.

5) İmmünomodülatörlerin kullanımı. Vücudun kendi savunmasının uyarılması, problemle daha kısa sürede baş etmede yardımcı olur.

6) Masaj, fizyoterapi egzersizleri, solunum egzersizleri.

7) Elde edilen sonucu düzeltmek için poliklinik şartlarında fizyoterapi yapılır.

Bir çocuğun boğazında mukus

Çocukta nazofarenkste aşırı viskoz sekresyon tanısı konduğunda, tedavi karmaşıktır ve daha ihtiyatlıdır. Özel bir tehlike, hemşirelik hastalarında mukus birikmesidir. Çoğunlukla çocuklarda, olumsuz belirtiler neden olur adenoidler.

Bebeğin mukoza zarları son derece hassastır, bu nedenle kullanılan tüm araçlar koruma etkisi. Agresif ilaçlar dokulara zarar verebilir. Doktorlar ilaçların dozajına, kullanım sıklığına dikkat ederler.

Çocuğun boğazında mukusla yüksek verim, gümüşün kolloidal bir çözeltisini gösterir - Protargolum. Kullanımı nedeniyle bakteriler yok edilir, viskoz sekresyonun sekresyonu azalır ve kurutma etkisi etkilenir. Nefes alma egzersizlerine yardımcı olacak mukus miktarını azaltın.

Boğazda mukus ile çocuk boğazda solüsyonlarla birlikte reçete edilir. deniz tuzu Bitki bileşenlerinin eklenmesi ile. Sonuç olarak, doku rejenerasyonunun hızlanması, mukoza zarının nemlendirilmesi not edilir.

Bir balgam söktürücü olarak, çocuklar sunulabilir: turp suyu, meyan kökü şurubu, çam kozalaklarından reçel ile. Bazı durumlarda, negatif belirtileri ortadan kaldırmak için adenoidlerin çıkarılması gerekebilir. Konservatif tedavinin sonuç vermediği durumlarda ameliyat aşırı bir ölçüdür.

randevu antibiyotikler Patolojinin bakteriyel doğasını teşhis etmek için tavsiye edilir. Hazırlık hoş bir tada sahip bir süspansiyon şeklinde preparasyona verilir, bu da sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltabilir.

Çocuklarda mukus norm olabilir. Bebeklerde, nazal pasajların dar lümeni, burun uçurulamaması nedeniyle viskoz bir sır aşağı akar.

Boğazda mukus: halk hekimliği tarifleri

Bazı durumlarda, ilaca başvurmadan hastalığı yenmek mümkündür. Herhangi bir araç kullanmadan önce bir uzmana danışın. Boğaz bölgesinde mukus birikmesi ile tedavi edilebilir:

1) Boğazını çalkala. En erişilebilir yol, tuz, soda ve iyot kullanımıdır. Maksimum etki için, durulama her üç saatte bir yapılır. Çözeltiyi hazırlarken, bir bardak kaynar su ile doldurulmuş bir çay kaşığı tuz ve sodaya ihtiyacınız vardır. Kullanmadan önce, ürüne birkaç damla iyot eklenir. Durulamalar papatya, calendula bir kaynatma yardımı ile yapılabilir.

2) Inhalasyon. Boğazda mukusun tedavisi için kanıtlanmış bir yöntem patatestir. Sebzeler hazır olana kadar temizlenir ve pişirilir. Sonra patatesler yoğrulur, aynı zamanda biraz soda eklenmesi önerilir. Hasta kişi, bir battaniyeyle örtülü tencerenin önünde oturmalıdır. Yaklaşık 10 dakika sıcak havayı soluman gerekiyor. Kendinizi yakmamanız önemlidir, ilk birkaç dakika içinde buhar çok sıcaktır.

3), sıkıştırır Sıvılaşma ve balgam deşarjında ​​yardımcı olur. Etki tüm nazofarenkste karmaşıktır. Bunu yapmak için süzme peynirinizi iyice sıkmanız, bezin içine sarmanız ve boynunuzu sarmanız gerekir. Kompresin üstünde, polietilen ile, sıcak bir fularla sabitlenir. Prosedür gecede geçirilmelidir.

4) kullanımı doğal bitkisel yağlar. Mukusun tedavisinde okaliptüs yağı uzun süredir kullanılmış ve içeride kullanılması kesinlikle yasaktır. En etkili yol, püskürtme tabancasına para eklemektir.

5) Boğazın yağlanması propolis alkol tentürü.

6) sürtünme boyunun ön yüzeyi, rafine edilmemiş yağ ve tuz ile.

Mukus salgılarının oluşumunu azaltmak için, üç yıllık yaprakları aloe, Blot ve bal ile karıştırılır. Her yemekten sonra bir çorba kaşığı üzerinde kullanılır. Koşulları hafifletmek için bal ile ısıtılmış maden suyu (Borjomi, Essentuki) kullanımına yardımcı olacaktır.

Bu önemlidir: zamanla test edilen halk tarifleri bile vücuda zarar verebilir. Birkaç gün sonra iyileşme olmazsa, kendi kendine ilaç tedavisine son verilmeli ve en yakın sağlık kurumundan yardım alınmalıdır.

Boğazda mukus oluşumunu önleme

Aşırı mukuslu boğaz oluşumunun önlenmesi, temel kurallara uyulmasını içerir:

• Balgam kalınlaşmasından etkilenmemek için mümkün olduğunca fazla sıvı içirin. Gün doğal bal eklenerek bir bardak ılık su ile başlamalıdır.

• Dairede, çalışma odasında normal nem seviyesini korumaya çalışın.

• Su prosedürlerini düzenli olarak gerçekleştirin, kişisel hijyen kurallarına uyun.

• Mevcut kötü alışkanlıkları terk edin.

• Kapalı bir ağızla çeşitli melodileri olabildiğince sık sık karıştırırken, sesin titreşimi balgamda yardımcı olacaktır.

• Soğuk algınlığı sırasında eczane oksolin merhem kullanın.

• Fiziksel aktivite, vitaminlerle artan bağışıklık.

• Boyalardan, ev kimyasallarından ve zehirli dumanlardan uzak durun.

• ENT doktorunu ziyaret etmek için yılda en az bir kez.

• Yatağın başını hafifçe kaldırın.

• Stresli koşullardan, gereksiz endişelerden ve hislerden kaçının.

Çoğu vakada nazofarinkste sekresyon birikmesi bir hastalık veya alerjinin varlığına işaret eder. Sebepleri en kısa zamanda bulmak ve tedaviye başlamak gerekir.

Boğazda mukus: Neden biriktirir, hastalıklarla bağlantı, nasıl tedavi edilir?

Boğazdaki mukus kesinlikle normaldir. Epitelin iç boşluğunu kaplayan hücreler sürekli olarak bir sıvı sır üretirler. Bu, mukoza zarının iyi çalışması ve yerel bağışıklığın çalışma durumunun anahtarıdır.

Bazı enfeksiyöz ve alerjik hastalıklar ile epitel hücrelerinin hiperfonksiyonu gözlenir. Bunun sonucu olarak aşırı balgam boğazda ve solunum yolunda birikebilir. Öksürük, burun akıntısını kışkırtır, bazen irin veya kanın safsızlıklarını içerebilir. Boğazdan ayrılan balgam önemli bir tanısal özelliktir. Bir dizi hastalıkta görülür ve tedavi gerektirir. Yeşil ve beyaz mukus piyojenik süreç hakkında konuşabilir. Yoğun mukus iltihabı gösterir.

Boğazda mukusun görülmesinin başlıca nedenleri

Balgamın fazlalığı, yabancı bir maddeye bir insan vücuduna reaksiyon olarak salınır. Mukoza zarını korumak ve patojeni yüzeyinden çıkarmak için tasarlanmıştır. Orofarenks veya bronşların epitel hücrelerinin artan aktivitesi ile, boğazda mukus toplanır. Ayrıca sinüslerden üst solunum yollarının iltihaplanması ile tahliye edebilir ve larenksi tahriş edebilir, bu da sabahları yoğunlaşan öksürüğe neden olabilir.

Balgam üretiminde artışa neden olan ana faktörler şunlar olabilir:

 1. organizmalar. Bir virüs, bir bakteri veya maya benzeri bir mantar. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur - larenjit, bronşit, bademcik iltihabı, vb. Bu durumda, balgam ayırma ile birlikte akut öksürük ve burun akıntısı, tedaviden birkaç gün sonra durabilir.
 2. Alerjenler. Bağışıklık sisteminin hiperaktivitesiyle, inhale edilen bazı maddeler insan vücudu tarafından bulaşıcı taşıyıcılar olarak algılanır. Onlara, çoğu zaman bitkilerin poleni, oda tozu, böcek dışkısı vb.
 3. Kötü huylu veya iyi huylu tümör. Mukozal hücrelerin artan sekretuar aktivitesi ana tanı işareti değildir, ancak sıklıkla hastalığa eşlik eder.
 4. Sindirim bozukluğu. Bazı bozukluklarda (reflü, gastrit, vb), bağırsağın asit içeriği yemek borusuna veya solunum yoluna girebilir. Bu gibi durumlarda mukozal hücreler daha fazla miktarda sıvı salgılamaya başlar.

Bazı yiyecekler balgam miktarını, örneğin biber veya yağlı sütleri de hafifçe artırabilir. Ağır sigara içenlerin ve gizli veya dumanlı bir ortamda uzun süre çalışan kişilerin sırrını arttırır.

Boğazda mukus tespit etmek için prosedür

Çoğu zaman hastalar kendi kendine hoş olmayan bir semptomdan kurtulmaya çalışırlar. Öksürük genellikle bir mukus hissiyle başlar, bu aşamada evde tedavi en etkilidir. Genellikle banal soğukluk meselesi olduğu için, her zaman doktorun mutlaka istişaresi gerekmemektedir. ancak Aşağıdaki belirtiler bulunursa, bir doktor muayenesi zorunludur:

 • Sıcaklık 37.5 ° 'nin üzerindedir. Isı, antibiyotik ve antiviral ilaçlarla durdurulabilen bulaşıcı bir süreçten bahseder. Randevularının uygunluğu ve belirli bir ilacın seçimi bir doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Hastanın yaşı 1 yıl kadardır. Bir bebeğin solunum yollarındaki balçık birikimi çok tehlikelidir. Bebeklikte, herhangi bir tedavi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır.
 • Öksürük 2 haftadan fazla sürer. Hastalığın uzun süreli seyri bronşit, tüberküloz veya boğaz kanserini işaret edebilir. Nedeni kurmak, basit muayeneye ve akciğerleri dinlemeye yardımcı olacaktır.
 • Balgamda kan veya irin var. Bazı piyojenik bakteriler, vücuda ciddi zarar verebilir. İntusun varlığı, yutulmayan veya yutulmayan yoğun bir mukus topağında balgam varlığında belirlenebilir. Sertleşmenin zorluğu, mikroorganizmaların genellikle popüler antibiyotiklere karşı koruyucu mekanizmalar geliştirmesidir. Direnç spektrumu araziye bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda patojeni balgamdan ayırmak ve ilaçlara olan duyarlılığını belirlemek gerekir. Etkili bir ilaç tayin etmek sadece bir uygulayıcı olabilir, bazen sadece bir laboratuar çalışmasından sonra.
 • Hasta şiddetli boğaz ağrısı ile ilgili, yutma ile kötü ve ses tonlarının ihlali ile birlikte. Bu klinik tablo, larenjit ve tracheit gibi tehlikeli olmayan hastalıklar ve büyüyen bir tümör için tipiktir. İkinci durumda, semptomların yoğunluğu kademeli olarak artar: ilk olarak hastalar bir şeye müdahale ettikleri konusunda şikayet ederler, son aşamalarda sıvı gıdaları bile yutmak zorlaşır. Doktor boğazın arkasını bir farenoskop ile inceleyecek ve rahatsızlığın nedenini belirleyecektir.
 • Sternumun arkasındaki ağrı. Bu semptom için röntgen filmleri ve akciğer seslerini bir fonendoskop ile dinlemek zorunludur. Pnömoniyi dışlamak için izin verirler.
 • Önceki öksürük burun akıntısı, baş ağrısıdır. Bu sinüzit belirtisi olabilir, daha sonra boğazda amaçlanan tedavi önlemleri işe yaramaz.
 • Balgamın daha iyi ayrılması, ağızda ekşi bir tada, mide ağrısına eşlik eder. En çok yemek yedikten sonra, özellikle baharatlı veya füme. Daha sonra bir endoskop yardımıyla gastrik boşluğun incelenmesi gereklidir. Bu, mukus hiperprodüksiyonunun sindirim sistemindeki problemlerle ilişkisini doğrular veya dışlar.

Balgam kurtulmak

Hastalığın kaynağını iyileştirmek veya provoke edici faktörü ortadan kaldırmak ile birlikte semptomun kendisini etkilemesi önerilir. Özellikle balgam çıkarılmadığı zaman kuru öksürüğün tedavisi önerilir. Evde uygun önlemler alınabilir:

 1. Durulayın. Bu yöntem, mukustan mukus kaldırabilir. Gargara 3 yaşından itibaren başlanabilir. Küçük çocuklar için eylem sırasını açıklamak zordur, çoğu zaman tehlikeli olabilecek çözümü yutarlar.
 2. Soluma. Prosedürü iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz - kuru ve ıslak (buharla). İkinci yöntem, ısınmanın terapötik etkisini içerir. Önemli!Yüksek sıcaklıkta, boğazda ve ağızda ülser veya erozyon varlığında kullanılamaz. Soluma özel cihazlar olmaksızın, tava üzerinde buharı teneffüs ederek veya yanma riski olmadığından çok daha güvenli olan bir nebülizör kullanılarak gerçekleştirilebilir.
 3. Secretolytics ve mukolitikler alımı. Boğazdaki balgam çok kalınsa, çekilmesi ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda, yutulduğunda boğazda erüpsiyon, verimsiz öksürük, terleme ve ağrı gibi semptomlar söz konusudur. Doktor, balgamı seyrelterek ilaçları reçete edebilir, ürünlerini güçlendirebilir veya doğrudan gizlice hareket edebilir, ayrıca mukolitik transportu hızlandıran bileşikler de verebilir.

Balgamlara karşı halk ilaçları

Sıklıkla, mukus çıkarılması eczane pahalı sentetik ilaçlara başvurmadan kolaylaştırılabilir.

Aşağıdaki bitki dozları ve preparatları fazla balgam ile baş etmede yardımcı olacaktır:

 • Adaçayı, papatya, calendula. Özellikle yararlı olan bakteriyel doğanın iltihabı muzdarip olanlar için yararlıdır. Boğazın yumuşamasını sağlar, mukusun ayrılmasını teşvik eder. Ayrıca, çorba, bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • Meyan kökü. Bir şurup veya tentür şeklinde satın alınabilir. Hoş bir tat, çocuklar için optimal bir hazırlık yapar. Öksürme ataklarının sıklığını azaltır, ancak yayılan balgam miktarını artırır.
 • Althey, elecampane. Önemli!Koleksiyonun sadece yetişkinlikte kabul edilmesi, insanın seks hormonlarının yapısını anlatan maddelerdeki bitkilerin yüksek içeriği nedeniyle tavsiye edilir. Ekspresyonunu arttırmaya hizmet eder.
 • Anne ve üvey anne, termopsis. Her iki bitki uzun süreli uygulama ile toksik bir etkiye sahip olabilir, ancak balgam ayrımı ile ilgili sorunlar için harikadır. İçindeki saponinler ve alkaloidler nedeniyle sırrı sulandırırlar.

Sentetik İlaç Hazırlama

Ciddi problemler veya et suyu ve tentürlerle uğraşmak istemeyen hastalar, hastalara yüksek verim sağlayan bitmiş ürün satın alma kararını verir. Modern farmakolojik ilaç pazarında, yetişkinlere ve çocuklara kabul için uygun birçok erişilebilir ve güvenli araç vardır:

 1. Bromheksin. İlaç kontrendikasyonlar olmadan serbest bırakılır. Yan etkiler nadirdir ve sindirim bozuklukları ve alerjik reaksiyonlara kadar kaynar. Bromheksin, bronş bezlerine etki eder ve daha az viskoz hale geldiği için sıvı salgılarının üretimini artırır.
 2. Ambroksol. İlacın mekanizması önceki ajana benzer. Biraz daha iyi tolere edilir ve yan etkilere neden olma olasılığı daha düşüktür. Ambroksolün prematüre bebeklerde ve solunum yetmezliği olan çocuklarda kullanılması önerilir.
 3. Karbotsestein. İlaç, sıvılaşmaya katkıda bulunan enzimleri aktive ederek doğrudan balgam üzerinde etki eder. Ayrıca mukolid transportunu, mukoza üzerinde faydalı etkiyi geliştirir, rejenerasyon ve iyileşme süreçlerini uyarır. Hamilelik ve emzirmenin yanı sıra bazı böbrek ve gastrointestinal lezyonlarla kontrendikedir. Karbokizini, birbirlerinin aktivitesini zayıflattığı için, öksürük ilaçlarıyla birlikte kullanılması önerilmez.
 4. Mesna. İlaç sıvıları balgam, balgam söktürücü etkisi vardır. İnhalasyon veya burun spreyi için bir çözelti şeklinde kullanılır. İlaç, gastrointestinal sistemden ve solunum sisteminden bronkospazmaya kadar yan etkilere neden olabilir. Yaşlılara ve yeni doğmuş bebeklere dikkat edilmelidir. İlacın kalıntılarıyla birlikte ampuller, havada hızla oksitlendiği için atılmalıdır.

Aşırı balgam oluşumunun önlenmesi

Boğazda mukusun bir semptom olduğu, bağımsız bir hastalık olmadığı için spesifik koruyucu önlemler yoktur. Bununla birlikte, bu kuralları izleyerek balgam üretim riskini önemli ölçüde azaltmak mümkündür:

 • Çalışma ve dinlenme alanlarında yeterli nemi muhafaza edin.
 • Kötü alışkanlıkları reddet - sigara içmek ve alkol içmek.
 • Kataral hastalıkların zirvesi sırasında, oksolin merhem veya gazlı bez bandaj kullanın.
 • En az yılda bir kez, KBB doktorunu ziyaret edin, bir florografi yapın.
 • Uzamış öksürük ile uzman konsültasyonunu geciktirmeyin.

Boğazdaki balçık yutulmaz

Farklı nedenler boğazda mukus oluşumuna yol açar, bir kural olarak, bunlar enflamatuar veya kronik hastalıklardır. Bununla birlikte, görünüşünün sebebi ne olursa olsun, böyle hoş olmayan bir fenomenle karşılaşan herkes, elbette, daha çabuk kurtulmak ve balgamı geri çekmek ister. Hastada rahatsızlığa neden olur. Ne yazık ki, göründüğü gibi çıkarmak kolay değildir. Boğazda ortaya çıkan mukusla ne kadar çabuk başa çıkılacağı, bu materyali anlayacağız.

Boğazda mukus nasıl oluşur?

Bir kişi balgam oluşturduğunu görürse, bu, vücudun geliştiğini ve geliştiğini gösteren ciddi bir işarettir. inflamatuar süreç. Toksik maddelere, alerjik reaksiyona veya gıda katkı maddelerine maruz kalma mukus görünümünü yol açar. Sindirim ve lenfatik sistemlerin yanı sıra solunum sisteminde de oluşur.

Çoğu zaman, kişinin yorgunluğu, kötü sağlığı veya sindirim sistemindeki bazı düzensizlikler, mukusun oluşturulmasının ve boğazda balgam oluşmasının nedenidir. Bu durumda, her kişi, elbette, mümkün olduğu kadar çabuk kurtulmak istiyor. Burada her şey nedeninin boğazda mukusun ortaya çıkmasına neden olduğuna bağlıdır.

semptomlar

Boğazda görülen mukus, bazı semptomların ortaya çıkmasına eşlik eder. Çoğu zaman, arka duvardan aktığı zaman, aşağıdakiler görünür:

 • burun akıntısı;
 • boğazda bir koma hissi;
 • yutulduğunda rahatsız edici duygular;
 • arzuları ve öksürük kendini;
 • üşüme ve ağrı hissi görünümü;
 • Bazen baş ağrısı vardır.

Endişe için özel bir neden, boğazdan gelen mukus hissi varsa, egzersiz yapmamalısınız. Bu durumda nasıl kurtulursunuz? Basit yollara başvurabilirsiniz. Evde, boğazın arkası ağrdığında, tutabilirsiniz durulayın, şifalı otlar gelen suyu almak, yanı sıra inhalasyon. Boğazın arka tarafındaki mukusun, çeşitli hastalıklara yol açabilen mikroorganizmaların girdiği, bir filtre gibi davrandığı anlaşılmalıdır. Bağışıklık sistemi, virüslerin vücuda daha fazla alımına nasıl tepki verdiğidir.

Boğazda mukus tıkanıklığı nedenleri

Bir kişi boğazda mukus birikimini ortadan kaldıracak bir yol bulmaya çalıştığında, öncelikle ortaya çıkmasına neden olan sebebin belirlenmesi gerekir. Cevap, neden ortaya çıkıyor, her şey değil. Eğer bir kişi son zamanlarda ciddi bir hastalık geçirmişse, mukus boğazda toplanabilir. Ancak, enfeksiyonun bedeni vücutta olmaya devam ediyor. Az miktarda nazofarenksin doğrudan balgamı özel kirpikler olduğunu biliyoruz. Geceleri biriken, sonunda bir yumru haline dönüşür. Öksürdüğünde, serbest bırakılır.

Böylece boğazda mukus görünümü bu tür hastalıkların varlığında mümkündür:

 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • rinit;
 • boğaz ağrısı;
 • bademcik.

Öksürük, mukustan kurtulmaya yardım etmezse, o zaman yavaş yavaş olur. Sadece bronşlarda değil, aynı zamanda akciğerlerde birikimi. Bu durum devam ederse, o zaman bir kişi bu gibi ciddi hastalıklarla karşılaşabilir bronşit ve pnömoni. Bronşiyal astım hastası olan ve çeşitli akciğer hastalıkları olan birçok insan boğazda mukusdan nasıl kurtulacağı sorusuyla ilgilenmektedir.

Aşağıdaki faktörlerin boğazda balgamın yaygın nedenleri olduğunu söylemek önemlidir:

 • soğuk. Hasta bir kişinin vücuduna giren virüsleri yok etmek için balgam salgılanması artar. Böylece, solunum sisteminin korunması inşaatı gerçekleştirilir. Daha sonra enfeksiyonların bir kısmı mukozaya girer. Balgamı boğazdan çıkarırken, bakterinin bir kısmı hasta kişinin vücudundan atılır.
 • alerji. Bir alerjen insan vücuduna girdiğinde, bir protein maddesi açığa çıkar.
 • Sıcak yemek. Bir kişi çok sıcak bir yemek kullandığında, bu, mukusun artan miktarlarda üretilmeye başlaması gerçeğine yol açar.

Boğazda beyaz mukus izolasyonu Kişinin herhangi bir hastalıktan muzdarip olmasa bile meydana gelebilir. Ağlama veya stresli bir durum olduğunda balgam oluşabilir. Aynı zamanda aşırı ısınma olduğunda da meydana gelir veya vücut aşırı soğutulduğunda oluşabilir.

Eğer boğazda çok fazla mukus hissediyorsanız, o zaman bu durumda nasıl kurtulacağına dair bir soruya ihtiyacınız var. Aynı zamanda, boğazda mukusun gelişmesine yol açan, kronik formda ortaya çıkan hastalıkların ilk kez tedavi edilmesi gereklidir.

Bir kişi midedeki içerik yemek borusunda olduğunda bile sümük hissedebilir. Gebelik döneminin sonunda, "ilginç bir pozisyonda" olan kadınlar bunu iyi hissetmektedir. Sıcak yiyeceklerin veya soğuk yiyeceklerin hayranları, boğazdaki arisen mukustan nasıl kurtulacağının farkındadır. Zararlı endüstrilere karışan veya sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip olan insanlara da mukusla savaşmanın yolu iyi bilinmektedir. Bu faktörleri ortadan kaldırmak gerekir ve bu durumda boğazdan gelen mukus kendi kendine gider, kişi ciddi bir çaba göstermez veya ilaç almaz.

ilaç

Eğer uzun bir zamanınız varsa, boğazda ortaya çıkan balçık gibi bir fenomen, ziyaretinizi kulak burun boğazına ertelemek zorunda değil. Resepsiyonda doktor testlere girecek ve kesin tanı koyulduktan sonra yeterli tedaviyi atacaktır. Bu hoş olmayan durumu tedavi etme sürecinde hastanın yaşam tarzını yeniden gözden geçirmesi ve ayrıca hayatında mevcut olan kötü alışkanlıklardan kurtulması gerekir.

Eczanelerde, alındığında, nazofarenksin arka duvarında mukusun etkili şekilde çıkarılmasını sağlayan birçok ilaç bulabilirsiniz. Bu problemle başa çıkmak için doktorlar balgam söktürücü etkisi olan ilaçları reçete etmektedirler. Bunlar arasında bitki bileşenlerine dayalı müstahzarlar izole edilebilir. Bir içerebilir solutan, Pektusin. Ayrıca sentetik bazda ilaçlar reçete Lasolvan ve ambroksol.

Reçeteli ilaçlar boğazda mukus ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Beklentilerin tedavisi ile aynı zamanda, öksürük ile mücadele yardımcı ilaçların kullanılması yasaktır. Eğer bir kompleks içinde alınırlarsa, kurtarma süreci oldukça uzun bir süre için ertelenecektir. Bu ilaçların balgamı bloke ettiği ve ayrıca komplikasyonları tetiklediği anlaşılmalıdır. Sonuç olarak, hastalık kronik bir forma ilerler.

Sıvılaşma mukusunun iyi bir etkisi sadece ekspektoranlar değil, aynı zamanda mukolitik etkisi olan ilaçlardır. Buna ek olarak, onların alımı, solunumun arındırılmasına yol açar. Onlara paralel olarak, bu patoloji hasta bir kişinin bağışıklık sisteminin gelişmiş koruyucu özelliklerini sağlayan ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bu durumda, kurtarma kısa sürede gerçekleşir.

Bununla birlikte, hızlı bir şekilde mukusdan kurtulabilecek daha basit yollar vardır. Oldukça pahalı olan çok sayıda ilaç, satın almaya gerek yoktur. Eğer nazofarenksin arka duvarında mukus varsa, mukusla başarılı bir şekilde tedavi edebileceğiniz halk hekimliğine dönebilirsiniz. Geleneksel tıp tarifleri uzun zamandır kullanılmaktadır ve boğazda mukusla mücadele de dahil olmak üzere birçok hastalığı başarıyla tedavi edebilir.

Halk ilaçları

Daha sonra, pratikte boğazda balgamla mücadelede etkili olduğu bilinen en popüler tarifleri ele alacağız.

Boğazda oluşan balgam ile karşılaşan bir kişi, aloe kullanabilir. Bitki bu maddeyle etkili bir şekilde mücadele eder. Bunu yapmak için yeni bir aloe yaprağı alın, öğütün ve ardından bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Daha sonra ortaya çıkan bileşimin bir kısmı sabah, diğeri ise yatmadan önce yenmelidir. Ertesi gün kişi rahatlayacaktır.

nergis

Boğazın arka duvarı iltihaplandığında, boğazda bir yumrudan kurtulmaya yardımcı olan bir başka bitkidir. Bu bitkinin taze yaprakları almak ve durulayın ve sonra kurulayın. Daha sonra balla karıştırılırlar ve bu formda yenilmeleri gerekir.

propolis

Balgamı ortadan kaldırmaya yardımcı olan başka etkili bir araç. Faydalı bir bileşimin hazırlanması için, propolisin toz haline getirilmesi ve ardından sirkenin soğuk su ile bir bardağa eklenmesi gerekir. Su balmumu yüzeyi ortaya çıkana kadar bir süre beklemek gerekiyor ve propolisin kendisi dipte olmayacak. Sonra ikincisini ayırmak, boşaltmak ve alkol dökmek gerekir. Kap bir kapakla kapatılmalı ve bir hafta boyunca bu formda bırakılmalıdır.

Aynı zamanda, her gün bu ilacı sarsmayı unutmamalısınız. Atanan zaman geçtikten sonra, tentür germek, sonra iki parça şeftali tereyağı ile karıştırın ve sonra bu amaçla kullanın - burun ve ağzı günde bir kez yağlayın. Bu ilacın tedavisi 14 gün sürmelidir.

Bitkisel ilaçlar

Otları kullanarak, başka bir etkili tarifi hazırlayabilirsiniz. Bir kaşık üzerine okaliptüs, adaçayı ve papatya almak gerekir. Bu bitkisel karışım 500 ml'lik sıcak suya dökülmeli, daha sonra bir kaynamaya getirilmeli ve daha sonra bir saat pişirmek için ocakta küçük bir ateşe geçilmelidir. Pişirilmiş et suyu sıcak bir sıcaklığa soğuduktan sonra, ona bir kaşık bal ilave etmek ve bir tutam sitrik asit yapmak gereklidir. Bundan sonra, her şey iyice karıştırılmalıdır. Bu ilacın günde birkaç kez gargara yapması gerekiyor.

Nasıl tedavi edilir?

Boğazda mukusla başa çıkmak için sıcak içecekleri kullanabilirsiniz. Limon çayı iyi bir etkiye sahiptir. Bu içecek hazır formda satın alınabilir veya bağımsız olarak hazırlanabilir.

 • Evde böyle bir çay yapmak için limondan 2 çay kaşığı meyve suyu sıkmanız ve çayı küçük bir kaleyle dökmeniz gerekir.
 • İçecekte bir katkı maddesi olarak yüksek kaliteli bir bal yapabilirsiniz.

Balgam etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir başka bir çözüm - tavuk suyu. Ek olarak, kullanabilirsiniz sade su. Balgam ile baş edebilmek için büyük miktarlarda tüketmek gerekir.

Baharatlı yiyecek Boğazda görülen mukusun tedavisinde de yardımcı olabilir. Keskin yemekler alırken, burun kırılır ve mukus temizlenir. Tabii ki, bir kişinin mide problemleri varsa, sadece mukusdan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sistemine ciddi bir darbe çıkarır. Ama eğer kullanırsanız kraker, daha sonra sindirim sistemine zarar vermekten kaçınabilirsiniz. Kullanımı oldukça etkilidir. Kraker yendikten sonra, tüm balgamı boğazından kazıyacak ve karnında olacak.

durulama, düzenli olarak yürütülen, aynı zamanda rahatlama katkıda bulunur ve boğazda biriktiğinde balgam tedavisi için etkili bir yoldur.

Sonuç

Boğazdaki mukus, çoğu insanın sıklıkla karşılaştığı bir semptomdur. Onun görünüşü, vücudun, boğazda balgam üreterek bağışıklık sisteminin gösterdiği çok fazla virüsün var olduğunu gösteriyor. Böyle hoş olmayan bir semptomla baş edebilmek için vücudunuza yardım etmeli ve bir kulak burun boğazına dönmelisiniz. Nedeni, balgamın boğazda ortaya çıkmasına yol açan nedeni belirleyecektir.

Çoğu zaman, balçık arka duvardan aşağı doğru akarken, vücudun iltihaplı bir süreci olduğunu ya da bir hastalığı olduğunu gösterir. Uzmanlar genellikle, boğazda ortaya çıkan mukusla baş edebilecek belli ilaçları reçete ederler. Çoğu zaman balgam söktürücü etkisi olan ilaçlar reçete. Ayrıca, geleneksel tıp oldukça etkili olabilir. İyi kanıtlanmış aloe, calendula.

Ayrıca, hastanın rahatlama ve hastanın boğazındaki mukustan kurtulma, bir propolis tentürü kullanılarak karşılanacaktır. Mukustan kurtulmak için çok miktarda su tüketebilirsiniz. Ya da ballı limon çayı hazırlayabilirsin ki bu da boğazda mukusla baş etmeye yardımcı olur. Akut bir yemek yediğinizde, burun ve boğazda oluşan mukusdan temizlenme sağlanabilir. Ancak, bu mukus yok etme seçeneği sadece mideyle ilgili problemleri olmayan kişiler için uygundur, aksi takdirde rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Boğazda yutmayan mukus

Normal olarak, orofarenksin yüzeyi ve kişinin nazofarenksi, mukoza salgılarının üretimi olan bir mukoza ile kaplıdır. Mukokutanöz içerik koruyucu bir işlev görür ve nazofarenks ve orofarenks duvarlarını aşırı kuruma ve travmadan korur.

olumsuz faktörlerin etkisi aşırı mukus üretimini oluşturulan altında, bu bir kişi bile çaba, yutulması veya tükürme ile değil boğazda yumru, varlığını hissetmek hangi oldukça tatsız durumu gerektirir. Herhangi bir durumda, orofarenks mukus içeriğin aşırı birikimi hastalığın olduğunu belirtir patolojik bir belirtisi vardır.

Boğazda mukusun sebepleri nelerdir ve onlardan nasıl kurtulacakları aşağıda ayrıntılı olarak tartışılacaktır.

nedenleri

Mukus üretiminin vücuttaki irritanların (travma, enfeksiyöz hasar, alerjenlere maruz kalma) koruyucu reaksiyonunun tezahürlerinden biri olduğu düşünüldüğünde, provoke edici faktörler çok büyük miktarda sayılabilir.

Orofarinkste aşırı mukus üretiminin en olası nedenleri şunlardır:

 1. Sindirim sisteminden patoloji. Birincisi, yemek borusunun lümenine asidik mide içeriğinin ve sonra farenksin içine dökülen gastroözofageal reflü hastalığıdır. Aşırı salgılanan mukusun asit içeriğinin tahriş edici etkisi;
 2. Trakeobronşiyal ağacın hem akut hem de kronik seyrinden sapmalar. Bu durumda, mukusun hipersekresyonu, solunum yolunun alt kısımlarında meydana gelir ve bunu en üstte bir kayma izler.
 3. Nazofarenks ve orofarenksin hastalıkları veya travmatik lezyonları. Bu durumda, mukus muhtevasının hipersekresyonu, doğrudan farenks veya burun boşluğundan gelen akışta yer alabilir. Bu hastalık grubu, farenjit, sinüzit, influenza, ARVI adenoiditi ve çeşitli doğada bademcik iltihabını içerir. Burunda travmatik yaralanmalar, poliplerin yanı sıra nazal septumun eğriliği de mukus içeriğinin hipersekresyonu durumuna yol açabilir.
 4. Vücudun bir hipersensitivite reaksiyonunu tetikleyebilir, spesifik alerjenlerin mukoza zarının yüzeyi ile temas;
 5. Mukoza yüzeyinde tahriş edici etkisi olan birçok toksik kimyasal bileşik içeren tütün dumanının zararlı etkileri;
 6. Aşırı alkol tüketimi, gazlı içecekler, aşırı soğuk veya sıcak yiyecekler, baharatlı yemeklerin yanlış kullanımı;
 7. Yenidoğanlar döneminde çocukta mukusun hipersekresyonu, sık regurjitasyon nedenleri ve nazofarenksin mukoz membranında irritasyona bağlı olarak görülebilir.

Boğazda sinir bozucu yumrudan nasıl kurtulacak?

Bu devletle mücadele yönteminin seçimi, tezahürünün periyodikliğine bağlıdır. Eğer boğazda bir yumru hissi aniden ortaya çıkarsa ve bu duygular gözlenmeden önce, aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • Mukus yumurtasının hızlı öksürmesi, kabartma tozu ilavesiyle inhalasyon ile kolaylaştırılacaktır. 250 ml kaynamış su için 0,5 çay kaşığı soda hesaplamasından devam etmek gerekir;
 • Kabartma tozu kullanmanın başka bir etkili yolu durulamadır. Standart dilüsyon, 250 ml kaynatılmış ılık su için 1 tatlı kaşığı kabartma tozudır;
 • Borjomi gibi alkali maden suyu da boğazda hoş olmayan bir his ile başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Başarılı bir öksürükten sonra, mukus içeriği en iyi şekilde bir lavabo veya kağıt peçete içine tükürülür. Sindirim bozukluklarına neden olabileceğinden, mukus boşalmasını yutmak son derece istenmeyen bir durumdur.

boğazda mukus ve yutulması değil ağız kokusu kokuşmuş bir karaktere sahipse, benzer semptomlar en tipik bulaşıcı lezyon mukozası nazofarenks ve orofarenks (SARS, sinüzit) 'dir. Bu durumda, kişi kendi kendine ilaç kullanmamalı. KBB doktorundan tıbbi tavsiye almak için mümkün olan en kısa zamanda olmalıdır.

Orofarenks içindeki mukus içeriğinin birikmesi kalıcı bir nitelikteyse, büyük olasılıkla patolojik sürecin bir kronikliğidir ve bu tıbbi tavsiye almak için ağır bir argümandır.

aşırı mukus üretimi herhangi bir allerjene maruz tetiklenmişse, hiper-, artan gözyaşı üretimi, kaşıntı ve bu kızarması gibi deri reaksiyonları gibi semptomlarla eşlik edebilir.

Tıbbi tavsiye ve teşhisler, patojenik mikrofloranın ve solunum sisteminin enflamatuar hastalıklarının varlığını etkilemezse, aşağıdaki koşullara dikkat etmek gerekir:

 • günlük beslenmenin doğası ve bileşimi;
 • sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıkların varlığı;
 • Olumsuz profesyonel faktörlerin etkisi.

tedavi

Bu durumda ana tıbbi önlemler, sadece bir kişinin öznel duygularını değil, aynı zamanda bu durumun sebebinin ortadan kaldırılmasını da amaçlamaktadır.

Geleneksel araçlar

Mukus salgılanması, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı enflamatuar bir işlemden kaynaklanıyorsa, tedavi, hastalığın nedensel etkeni ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Patojen türüne bağlı olarak atanabilir:

 • Antibakteriyel preparatlar.
 • Antiviral ilaçlar.
 • Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler).
 • Kortikosteroidler (özellikle nadir ve ciddi vakalarda).

Mukoza içeriğinin hipersekresyonu ile eşlik eden her hastalık, bireysel bir tedavi rejimine sahiptir. Yukarıdaki ilaçların atanması ve uygulanması, emzirme sırasında olduğu kadar hamilelikte de aşırı dikkatle gerçekleştirilir.

Gastrointestinal sistemden bir patoloji şüphesi varsa, tam bir muayeneye, ardından da uygun diyetle tedaviye ve uyuma tabi tutulmalıdır.

Halk yöntemleri

Geleneksel yöntemlere karşı herhangi bir kontraendikasyon varsa, daha sonra mukusun hipersekresyonu daha az başarı olmaksızın halk ilaçları ile tedavi edilebilir.

Boğaz durulama aşağıdaki infüzyon ile uygulanabilir:

Eşit parçalarda (her biri 25 gr) adaçayı, papatya çiçekleri ve okaliptüs yapraklarını karıştırmak gerekir. 2 yemek kaşığı Karışımın 500 ml kaynatılmış suya dökülmesi ve 20 dakika kısık ateşte bekletilmesi, daha sonra süzülmesi ve boğazın yıkanması için günde 3 defa kullanılması gerekmektedir.

soluk alma kekik, papatya, adaçayı yanı sıra çam tomurcukları otlar kaynatma kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Mükemmel etki, çocukların ve hamile kadınların tedavisi için uygun olan aşağıdaki karışımı vardır:

2-3 büyük yaprak aloe'yi ince bir şekilde doğramak ve 3 çorba kaşığı bal ile karıştırmak gerekir. Elde edilen karışım günde 1 kez 3 kez ağız yoluyla alınmalıdır.

Bu durumun gelişim nedenine bağlı olarak (yutulmayan boğazda mukus), sadece birkaç tıp uzmanının ayrıntılı bir şekilde değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı düzeltmesi de ele alınacaktır.

Boğaz neden sümüklüdür? Ne yapmalıyım?

Boğazdaki balgam, tükürük, su ve burun sinüslerinin mukusundan oluşan trakeobronşiyal ağacın sırrıdır. Hoş olmayan bir semptom solunum yolu hastalıkları, kardiyovasküler sistem, alerjik reaksiyonlar ve diğer rahatsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Balgamdan kurtulmak için ilaçlar, halk ilaçları ve fizyoterapi yöntemleri kullanılır.

Boğazda balgam nedenleri

Boğazdaki balgam insan vücudundaki birçok hastalığa ve patolojik duruma eşlik eden bir semptomdur.

Boğazdaki balgam, solunumsal bir hastalığın sonucudur.

Bunun sonucunda ortaya çıkabilir:

 • bakteriyel ve viral kökenli solunum hastalıkları;
 • tüberküloz, solunum organlarının onkolojik patolojileri;
 • kardiyovasküler sistem ve gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • bir veya başka bir uyarana alerjik reaksiyon;
 • Yanlış bir yaşam şekli: sürekli sigara içilmesi, alkollü içeceklerin alınması;
 • Boğaz için zararlı gıdaların kullanımı: sıcak, soğuk, baharatlı yemekler;
 • olumsuz yaşam ortamı veya tehlikeli üretimde çalışmak.

Şartlı olarak bu nedenler 2 gruba ayrılabilir: hastalıklar ve diğer durumlar.

Olası hastalıklar

Balgam oluşturan hastalıklara, solunum organlarının patolojisini, kardiyovasküler ve sindirim sistemlerini içerir.

Diğer faktörler

Kalıcı balgam oluşturan normal faktörler şunlardır:

 1. Uygun olmayan çevre koşulları: Havadaki yüksek miktarda toz, kimyasal madde ve diğer zararlı yabancı maddeler mukozada tahrişe ve boğazda ve burun sinüslerinde salgılanmaya neden olur.
 2. Sigara içmenin büyük tecrübesi: nikotin, ciltteki epitelyumun hücrelerini öldürür, bunun sonucu olarak, akciğerlerde mukus kayırır ve açık, gri veya kahverengi renkte balgam şeklinde açıklanır.

Sigara içmek balgamın ilk sebeplerinden biridir

Hangi doktora hitap edecek?

Balgam göründüğünde, bir pratisyene danışın. Terapist veya çocuk doktoru muayene yapar, hastayla görüşür, gerekli teşhis tedbirlerini uygular ve ön tanı koyar.

Genel pratisyene başvurmak balgamın ortaya çıkmasında ilk adımdır.

Gerekirse, GP diğer uzmanlara yönlendirecektir:

 • LOR'a - üst solunum yolu hastalıklarında;
 • akciğer hastalıkları ve bronşların patolojileri ile birlikte pulmonologa;
 • kardiyoloğa - kardiyovasküler sistem hastalıkları ile;
 • gastroenteroloğa - reflü ve diğer gastrointestinal problemlerle;
 • Bir psikolog için - sigara, alkol bağımlı.

tanılama

Balgamın nedenini teşhis etmek için aşağıdaki doktor manipülasyonları gerekli olacaktır:

 1. Hastanın muayenesi ve sorgulanması, hastanın tıbbi kaydının incelenmesi.
 2. Bir fonendoskop ile akciğer seslerinin dinlenmesi.
 3. Balgam analizi: genel, bakteriyolojik kültür.
 4. Akciğerlerin X-ışını görüntüsü, CT veya MRI.

Bir X ışını görüntüsünde balgam tespiti örneği

Evde balgamdan nasıl kurtulur?

Çocukların tedavisinde kullanılan ilaçlar, etkili halk tarifleri ve yardımcı yöntemlerin yardımıyla balgamdan kurtulmak mümkündür.

İlaç tedavisi

Balgamın neden olduğu tedavide kullanılan ilaçlar arasında mukolitik ve ekspektoranlar, immünomodülatörler, antiviral, antifungal ve antibakteriyel ilaçlar bulunur.

Balgam tedavisinde ATSTS uzun etkili ilaç

Halk ilaçları ile balgam nasıl temizlenir?

Kanıtlanmış halk tarifleri, etkinliği arttırmak için ilaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır.

Bitkisel ilaçlar

Hızlı bir şekilde boğazdan balgam çekilirse bitkisel koleksiyona yardımcı olur: muz, nane, hatmi ve coltsfoot. İçki şu şekilde hazırlanır:

 1. Her otun 40-50 gramını alın, gerekirse öğütün ve kurutun, iyice karıştırın.
 2. Karışım 1 litre suya dökülür ve 20 dakika boyunca bir su banyosunda infüze edilir.
 3. İçtikten sonra sıcak bir yerde 2-3 saat beklemelidir.

Balgam ile mücadele için bir araç olarak mukus bitkisel koleksiyonundan içmek

Tüketmek için aç karnına günde 2-3 kez olmalıdır.

Çam suyu

Kabuk ve çam iğneleri solunum yollarının birçok hastalığında etkili bir anti-enflamatuar ajandır. Suyu aşağıdaki gibi hazırlanır:

 1. 2 çorba kaşığı. l. Çam kabuğu ve iğneler karışık, 500 ml sıcak su dökün.
 2. Karışımı 5 dakika kısık ateşte karıştırın.
 3. Elde edilen et suyu, filtreden sonra 2-3 saat demlendirilir.

Çam suyu - etkili bir anti-enflamatuar ajan

Kaynatma, aç karnına günde 50-60 ml, günde 2-3 kez kullanılır.

Çam tomurcukları

Çam kabuğuna ve iğnelerine ek olarak, balgamdan kurtulmak için sütle birlikte böbrekleri de kullanabilirsiniz. Karışım aşağıdaki gibi yapılır:

 1. 1 çorba kaşığı. l. Böbrek 200 ml ılık sütle karıştırılır.
 2. İçecek buzdolabına alınır ve 12-15 saat boyunca infüze edilir.
 3. Karışım dikkatlice filtrelenir ve içeride kullanılır.

1 alımı için 50 ml ilaç içmeniz gerekir.

Siyah turp ve bal

Bal, üst ve alt solunum yollarının iltihaplı hastalıklarına mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Siyah turp ayrıca antiseptik ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

 1. Parçaların büyük olduğu ortaya çıktığında, küçük bir rende üzerinde 1 orta turp rendesi, neredeyse çöplükte ezilir.
 2. Elde edilen kütleyi 2 çorba kaşığı taze bal, sıvı ile karıştırın veya önceden ısıtılmış bir sıvı kıvamına getirin.
 3. Karışımdan suyu boşaltın ve 1 çorba kaşığı yedikten sonra içine alın. l.

Siyah turp ve bal - balgam mücadele için mükemmel bir antiseptik

Karışım, bir kompres olarak göğüs ve boğaza uygulanabilir.

Soğan suyu

Soğan, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için mükemmel bir çare. Balgamı temizlemek için, bir kaynatma olarak kullanılır.

 1. 2 büyük soğan soyun, bir tencereye koyun.
 2. Kaynar su dökün, düşük ısıda 1-1.5 saat pişirin.
 3. 200 g şeker suyu ekleyin.

Günde 3-4 kez suyu kullanın.

Aloe ve bal

Balgamı solunum yolundan çıkarmak için balın ek bir bileşeni olarak aloe yapraklarını ekleyebilirsiniz.

 1. Taze bir bitkinin yaprağını temizleyin, iyice ezin.
 2. Elde edilen 1 çorba kaşığı ile karıştırın. l. Bir sıvı kıvamında bal ve iç kullanım.

Balgam mücadelede bal için ek bir bileşen olarak Aloe

Bu karışımı kullanın günde 2 kez olabilir: sabah ve akşam. Her bir alım için yeni bir karışım hazırlamak gerekir, aksi takdirde depolama sırasında yararlı özelliklerini kaybeder.

Muzlu yulaf ezmesi

Muz şeker ile birlikte - balgam daha iyi balgam çıkarma ve iyileşme hızlandırmak için mükemmel bir halk tarifi.

 1. Rendeleyin ve rendeleyin 2-3 muz rendeleyin.
 2. Onlara 2 kat daha az şeker ekleyin.
 3. İyice karıştır ve ye.

Bu reçete zararsız ve çok lezzetlidir, bu nedenle kullanımda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Propolis tentürü

Propolis tentürü balgamdan kurtulmak için boğazın durulanması, sıkıştırılması veya yağlanması olarak kullanılabilir.

 1. Yağlama için: 50 ml şeftali yağı ile propolis tentür 25 ml karıştırın, boğaz mukoza zarlarını yağlayın ve günde 2 kez burun.
 2. Durulama için: 2 tsp. 200 ml ılık suda çözülür, günde 5-6 kez durulanır.
 3. Bir kompres olarak: 10 ml propolis ile 2 tsp karıştırın. bal, steril bir bandaj uygulayın, göğüse veya boğazına 2-3 saat ekleyin.

Balgam sırasında boğazın durulanması, sıkıştırılması veya yağlanması için propolis

Otlar ve meyveler ile çay

Düzenli çayda anti-inflamatuar bitkileri, meyveleri ve diğer bileşenleri ekleyerek enflamatuar sürecin daha hızlı atılmasına yardımcı olur ve balgamıza veda edin. Çay için katkı maddeleri kullanılmalıdır:

Balgam anti-inflamatuar çilek ve otlar ilavesi ile çay

Anti-inflamatuar etki ile çay günde 5-6 kez sarhoş olmalıdır.

Bal ile calendula

Balın mükemmel bir şekilde tamamlandığı taze veya kurutulmuş kadife çiçeği: Bu bitki, vücuttaki enflamatuar süreçlerle mükemmel bir şekilde baş eder.

 1. 2 adet marigold yaprağı kaşığı, gerekirse temizlenmeli ve doğranmalıdır.
 2. 1 çay kaşığı ile karıştırın. sıvı bal, 0.5 tsp kullanın. bir resepsiyon için.

Vücutta inflamatuar süreçlere karşı bal ile Calendula

Günde 2 kez kullanılır: sabah ve akşam.

Çocuğumun balgamı varsa ne yapmalıyım?

Anatomik ve fizyolojik özellikler nedeniyle, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklarda balgam yetişkinlerde ve ergenlerde olduğu kadar kolay ve kolay bir şekilde temizlenmez.

Mukusun durgunluğuna neden olmamak ve komplikasyonlara neden olmamak için, balgamdan kurtulduğunda, çocuk bu gibi tavsiyelere uymalıdır:

 1. Balgam söktürücü etkisi için doğal maddeler ile bitkisel kökenli şurup ve spreyler kullanılmalıdır.
 2. Mukolitikler, bir nebulizer veya buhar inhaleri ile inhalasyon olarak kullanılmalıdır. Bu amaçlar için özel çözümler var: Ambrobene, Lazolvan.
 3. Bu özel masaj ve jimnastik yapmak için gereklidir: Bu yöntem akciğerlerden ve larinksden balgam çıkışını uyarır.
 4. İlaç tedavisine ek olarak, halk yöntemlerini kullanmaya değer: gargaralama, burun yıkama, hipoalerjenik kompozisyon ile çeşitli kompresler.
 5. Tıbbi tedavi fizyoterapi ile desteklenmelidir: UHF-terapisi, lazer tedavisi ve galvanizasyon, bağışıklığın çalışmasını teşvik eder, mikrodolaşımı iyileştirir ve vücudun hastalığın daha hızlı aşılmasına yardımcı olur.

Olası komplikasyonlar

Balgam sürekli olarak larenks içinde birikirse ve ortaya çıkmasının nedeni tedavi edilmezse, aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • akciğerlerin enflamasyonu;
 • kardiyak patolojiler;
 • özofagus, özofajit iltihabı;
 • larenks ödemi, solunum zorluğu;
 • pürülan otitis, labirentit;
 • işitme bozukluğu, kulak sesleri;
 • menenjit;
 • kanın kirlenmesi.

Kalıcı balgam birikiminin bir komplikasyonu olarak laringeal ödem

Bu sonuçların ortaya çıkması ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Larenkste mukus tıkanıklığının önlenmesi

Boğazda viskoz ve kalın mukus görünümünü önlemek için önleyici tedbirler aşağıdakileri içerir:

 1. Kötü alışkanlıkların reddi: sigara içmek, alkol.
 2. Ilımlı miktarlarda orta derecede yemek yemek.
 3. Mümkünse açık havada sık sık yürünür - zararlı endüstrileri ve kirli havayı kirleten bölgelerden uzak durun.
 4. Solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının zamanında tedavisi.
 5. Bir kardiyolog ve gastroenterolog ile yıllık kontroller.
 6. Soğuk algınlığı olasılığını azaltmak için sonbahar-ilkbahar döneminde vitaminler almak.
 7. Temiz içme suyunun bol kullanılması.

Boğazda balgam görünümü, vücutta bir belirti sinyalidir. Mukus dalı asla kendi kendine geçmez, bu nedenle hastalığın seyrindeki komplikasyonları önlemek için doktora başvurmalısınız.

Bu makaleyi derecelendir
(1 tahminler, ortalama 5.00 5)

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Angina ile iyi çocuk antibiyotik detayları

Akut tonsilit tedavinin amacı kronik forma akut damak bademcik iltihabı, patojen ortadan kaldırılması, koruma genel ve lokal komplikasyonlar ve hastalıkların önlenmesi geçiş tezahürlerini ortadan kaldırmaktır.