Loading

Boğazda balçık - olası nedenler ve latent tehlikeler

Boğaz ve gırtlak iç yüzeyi bir mukoza ile kaplıdır, hücreleri bir sır üretir. Bu mukus dokuların kurutulmasına, patojen mikroflora, larinks ve yemek borusu boyunca gıda ilerlemesinin yumuşatılmasına karşı korunmak için gereklidir.

Aşırı mukusun boğazda birikmesi, kronik KBB hastalıklarının veya diğer patolojik süreçlerin varlığına işaret eden endişe verici bir semptomdur. Boğazdaki yumru çok fazla sorun yaratır ve yaşam standardını düşürür. Bu belirtiyi göz ardı etmek, tehlikeli patolojik süreçlerin gelişmesi ile doludur. Bu nedenle, boğazda aşırı mukus ya da balgam periyodik birikimi ile, nedeni belirlemek için kapsamlı bir incelemeden geçebilirsiniz.

semptomlar

Postnaz şişlik belirtileri:

 • Boğazda, mukus formları, sürekli öksürmesi gereken sümük gibi kalınlaşır.
 • Sabah boğazda koma hissi.
 • Geceleri obsesif bir öksürük, larenksin tahrişiyle birlikte nazal sekresyonun aşırı akması ile ilişkilidir.
 • Ses değişikliği. Balçık larinkse doğru akar ve ses tellerine yerleşir, ses dalgalanır.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.

Larinkste viskoz mukus birikiminin altta yatan nedenine bağlı olarak, diğer semptomlar mümkündür. Bu, burun nefeslerinin ihlali anlamına gelen sık görülen bir baş ağrısıdır.

Boğazda keder, kronik bademcik iltihabı veya mide suyu özofagusundan atıldığında ortaya çıkar.

Otoimmün hastalığı olan - Sjogren sendromu - larinkste mukusun pıhtılaşması patolojinin bir işaretidir. Hastalık, bağ dokusu lezyonlarına yol açar ve organların mukoza zarından dışarı fırlar.

Mukus tıkanıklığı nedenleri

Sfen ve balgamın larinkste birikmesinin nedenleri:

 1. KBB hastalıkları - sinüzit, sinüzit, farenjit. Kronik bir forma geçişteki bu tür hastalıklar, mukustan bir sırta bakterilerin patolojik büyümesine neden olur.
 2. Nazal mukozanın iltihaplanması, burun tıkanıklıklarının akışını gırtlağa ve boğazda bir pıhtı oluşmasına neden olur. Deşarjda birçok bakteri varsa, yutma balgamı tehlikelidir.
 3. Vazomotor rinit. Kılcalların ihlali anormal büyümeyi ve burun mukozasının kalınlığında bir artışı tetikler. Nazal solunum ve oluşan sırrın çıkışı bozulur. Balçık, larinkse doğru soldurur, biriktirir ve kalınlaşır, yumru oluşturur. Nedeni, rinitin uygunsuz tedavisi ve vazokonstrüktif ilaçların kötüye kullanımıdır.
 4. Pulmoner hastalıklar. Boğazdaki bronştan ayrılmış olarak boğazda birikebilir. Akciğerlerde ağrı, balgamdaki kan pıhtılarının varlığı, akciğerlerin bir röntgenini yapar.
 5. Kronik viral hastalıklar (sitomegalovirüs, Epstein Barr virüsü). KBB organlarının tedavisine başlamadan önce, kandaki bu virüslere karşı antikorların varlığı için kantitatif testler yapılır.
 6. Adenoidit, burunda septum veya poliplerin eğriliği. Boğazda sümük ya da sümük birikimi için yaygın bir neden, burun boşluğunun yapısal bir kesilmesi, salgıların doğal çıkışını engelleyen tümörlerin ortaya çıkmasıdır. Bu cerrahi tedaviyi gösterir - septoplasti.
 7. Mide hastalıkları. Sindirim sistemi anormalliği durumunda (sfinkter, Zenker'in divertikülü gevşek bir şekilde), mide içeriği larinkse ve mukoza boğazında daha fazla skarlaşmaya girebilir. Yarayı düzeltmek için vücut artan miktarlarda mukus salgılar. Tedavi hastalığı ortadan kaldırmak için karmaşıktır.
 8. Kistik fibroz, bir gen mutasyonunun neden olduğu kalıtsal bir hastalıktır. Sonuç olarak, organlardan salgıyı çıkarmak zordur, bunun sonucu olarak, mukus ve akciğerlerde mukus birikmekte, patojenik mikrofloranın çoğalmasını provoke etmektedir. Tedavi, bakterilerin büyümesini durduran antibiyotik kullanımı ile semptomatiktir.

Tedaviden önce, sümükün boğazda birikme nedenini ve bir rahatsızlık hissi yarattığını belirlemek önemlidir. Tanı boğazdan alınan balgamın analiz edilmesinden ve KBB organlarının kronik enflamatuar süreçleri açısından incelenmesinden oluşur. Ek muayeneler akciğerlerin röntgeni ve yemek borusu ve mide endoskopisidir.

Tedavi yöntemleri

Doktor tarafından konulan tanıya bağlı olarak, larinks biriktirme nedenini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi gerçekleştirilir. Uygulama araçları:

 • Antiviral ilaç veya antibiyotik kullanımı.
 • Bronşları dilate eden ve akciğerlerden ayrılmak için mukusu sulandıran mukolitikler ve fonlar.
 • Sümük, öksürük ve boğaz ağrısını gidermek için inhalasyonlar, mineral su ve antiseptiklerle boğaz sulanmasında uygulanır. Sümük ve mukus pıhtılarını seyrelten veya nazofarenksin aşırı salgılanması veya burun tıkanıklığı ile birlikte serum fizyolojik ile yıkanan solüsyonlarla durulamak yararlıdır.

Özellikle sabahları, boğazda bir yumru hissini ortadan kaldırmak için, alkali bileşimin maden suyu ile durulanması tavsiye edilir.

Larenkste mukus birikmesi bir hastalık değil, çeşitli hastalıkların bir belirtisidir. Bu nedenle, doğru bir teşhis olmadan kendi kendine tedavi, devleti sadece kısa bir süre için kolaylaştırır. Karmaşık terapi olmadan, komplikasyonlar meydana gelebilir, bu nedenle doktor ziyaretini ihmal etmeyin.

Boğazda mukus: Tedavinin nedenleri ve önerileri

Boğazdaki balçık koruyucu bir işlev görür. Kabuğunu tahriş edici etkenlerin etkisinden ve virüslerin nüfuz etmesinden korur. Yapışkan bir sır çok fazla oluşuyorsa sorunlar başlıyor. Hastalar boğazda sürekli rahatsızlık, bir yumru hissi ve kuru, zayıflatıcı öksürük şikayet ediyorlar. Bu fenomenin nedenleri birkaç olabilir.

KBB organlarının sorunları

Boğazdaki balçık üç şekilde gelir:

 • burun boşluğundan
 • nazofarenksden
 • farinksin glandüler hücreleri tarafından üretilir.

Bu nedenle, birikimi bu bölümlerin herhangi birinde rahatsızlıklara neden olabilir. Sıkıntı ortaya çıkmasına neden olan en sık görülen faktörler şunlardır:

antritis

Gösterildiği gibi: İlk aşamada hasta burundan bol miktarda akıntı ile boğulur. Nazofarenks gelen balçık aşağı drenaj, boğaz tahriş eder. Vücut ısısı normal veya biraz yükseltilmiş olabilir (37,5 C'ye kadar). Burun köprüsünün yakınında genel halsizlik, yorgunluk, ağrılar vardır. Hastalık, pürülan bir forma girebilir. Bu durumda, iltihap belirtileri artar, burun sarı-yeşil bulutlu deşarj görünür.

Nasıl tedavi edilir?: Mukoza ödemini ortadan kaldırmak için vazokonstriktör damlaları reçete edilir. Hastalığın ilk aşamasında, burun sinüslerinin yıkanması belirtilir. Gelişmiş vakalarda, doktor bir ponksiyon gerçekleştirir. Herhangi bir maksiller sinüzit formunda antibiyotikler önerilir (Amoxiclav, Augmentin).

rinit

Gösterildiği gibi: Nazal mukozanın tahrişi, viral enfeksiyonun, alerjilerin, poliplerin, nazal septumun eğriliğinin bir arka planında ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda aşırı deşarj anormal vasküler aktivite (vazomotor rinit) ile ilişkilidir. Sıklıkla, ana belirtiler lachrymation, hapşırma eklenir. Viral ve alerjik rinit ile boğazda mukus sürekli olarak birikmekte, özellikle sabah saatlerinde vazomotor ile birlikte olmaktadır.

Nasıl tedavi edilir?: Tedavi hastalığın biçimine bağlıdır. Kataral hastalıklardan immünomodülatör ve antiviral ajanların alımını kurtarır. Tıkalı burun çıkarmak vazokonstriktif damlalara yardımcı olur (Nazivin, Ximelin). Alerji ile antihistaminikler gösterilir (Zirtek, Claritin). Vasomotor rinit ile - kortikosteroidler (Tafen) ile burun spreyleri.

Adenoidit

Gösterildiği gibi: iltihaplı palatine bademcikler, farinksin arka duvarı boyunca akan büyük miktarda mukus üretirler. Boğazın tahrişi, sabit bir kuru öksürüğe maruz kalan hastada sonuçlanır. Vücut ısısı artabilir.

Nasıl tedavi edilir?: Yetişkinler palatine tonsiller (adenektomi) kaldırılır. Buhar inhalasyonu, burun boşluğunun ve restoratif araçların (immünomodülatörler, vitaminler) durulanması ile önerilen çocukluk çağında. Konservatif tedavi yöntemlerinin etkisizliği cerrahi operasyona başvurur.

Kronik farenjit

Gösterildiği gibi: farenksin iltihaplı dokuları şişer ve boyut olarak artar. Bu, glandüler hücrelerin çalışmasını uyarır. Boğaz yüzeyinde, daha fazla tahrişe yol açan çok miktarda viskoz mukus bulunur. Hastalığın kronik formunda, farenkseki rahatsızlık sürekli olarak hastalarda mevcuttur. Mukus birikimi eklenir ve diğer belirtiler: bir üzüntü hissi, kuruluk, boğazda bir yumru hissi.

Nasıl tedavi edilir?: Terapi şeması bir uzman tarafından bireysel olarak seçilir. Boğazın durulanması (deniz tuzu çözeltisi, bitkisel kaynatma), farinksin arka yüzeyinin% 1 gümüş nitrat çözeltisiyle yağlanması için reçete yazılabilir. Fizyoterapiyi uygulayın.

Sindirim sistemi disfonksiyonu

Boğazda mukus salgılarının birikmesi sindirim sistemi patolojilerinden kaynaklanabilir. Gastrit, pankreatit, gastrointestinal sistemin alt bölümlerinden kolesistit iltihabı ile birlikte üst - farinks ve nazofarenks yayılır. Uzun süreli doku tahrişi, kronik inflamasyona ve artmış mukus üretimine neden olur.

Benzer bir durum reflü hastalığı ve yemek borusu fıtığı ile gözlenir. Bu rahatsızlıklarla, hidroklorik asit mideden özofagusa ve daha ileriye doğru farenks içine atılır, bu da kronik farenjitin gelişmesine yol açar.

Durumun düzeltilmesi, altta yatan hastalıkla mücadele etmeyi amaçlamalıdır. Gastrit ve reflü özofajit, antasitler ve proton pompa inhibitörleri ile tedavi edilir. Kolesistit ile chocogue, pankreatit reçete - sıkı bir diyet. Özofagusun fıtığı cerrahi olarak çıkarılır.

Boğazdaki mukus ve durulanması hakkında "Doktor Komarovsky Okulu" programı şunları söyler:

Boğazda balçık (balgam): eğitim nedenleri ve bertaraf yöntemleri

Sonbahar-bahar döneminde hoş olmayan duyumların nedeni boğazda mukusdur.

Nazofarenksi kaplayan viskoz sır, vücudu patojenlerden korur, diğer birçok işlevi yerine getirir.

Mukusun hastalığın sonucu olarak çok fazla tahsis edildiği durumlar vardır. Yutmayı, bazen nefes almayı önler.

Vücuttaki mukusun rolü

Mukus, içi boş organların iç katmanlarında bulunan jelatinimsi bir sıvıdır. İçeriden, farinks ve larinks sümüğünün yüzeyi ince bir tabaka kaplar. Bu kuruyan, yaralanan ve patolojik mikroorganizmalardan korur.

Nitel kompozisyon yerel ve genel bağışıklığa bağlıdır. Vücudun bu tür mukustan kendi kendini arındırma sistemi vardır, ancak buruncıklar büyük sayılarda nazofarenks içinde toplandığında hastalıklar ile baş edemez.

Slime başlangıçta şeffaf olabilir. Patolojinin girişi, taburcuğun rengini ve kıvamını değiştirir. Artan balgam salgılanması rahatsızlığa yol açar.

Nazofarenks içindeki mukusun sürekli birikmesi, yetişkinin sıklıkla öksürmesine neden olur, çocuk kusmaya yol açar.

Artan mukus oluşumunun nedenleri

Balgam, nazofarenksin arka duvarında sürekli olarak bulunur. Sağlıklı bir durumda, bir kişi bunu hissetmez. Çok fazla birikim olduğunda, boğazdan mukusun çıkarılması, boğazın temizlenmesi.

Boğazda artan mukus oluşumunu provoke eden ana faktörler patojenlerdir.

Enfeksiyöz hastalıkların (boğaz ağrısı, bronşit, larenjit) başlangıcına katkıda bulunurlar. Nemli öksürüğün bileşimindeki yoğun mukus, soğuk algınlığı ile birlikte iyi bir şekilde ayrılır.

Maddeler-alerjenler de balgam oluşumuna neden olan nedenler haline gelmiştir. Bu maddeleri soluyan organizmalar, onları enfeksiyonların taşıyıcıları için alır. Alerjenler genellikle şunları içerir:

 • bitkilerin poleni;
 • oda tozu;
 • hayvan yünü ve dışkı.

Dış uyaranların nazofarenksin mukoza zarı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Nikotin uzun süre maruz kaldığında, sigara içen, tükürmek istediğiniz boğazda yaralar yaratır.

Gazlı içeceklerin, alkolün, baharatlı çeşnilerin sürekli kullanımı, nazofarenksin korunması için ek bir balgam tabakasının oluşmasına neden olur.

Boğazda artan mukus üretimi sindirim sistemi hastalıklarının zemininde meydana gelir. Özofagus, ülser, reflü-özofajit ve diğer hastalıkların divertikülü ile sindirim suyu özofagus içine atılır.

Boğazda bir yumru hissi yaratılır, diğer yiyecek sindirim semptomları eklenir (mide ekşimesi, geğirme, mide bulantısı).

İyi huylu veya kötü huylu bir tümör tümörü, mukus salgılarında sekresyonun artmasına neden olabilir. Bu, kanserin ana belirtisi değildir, ancak çoğu zaman ona eşlik eder.

Solunum yolunda veya farinkste yabancı bir cismin varlığı, sekresyonda bir artışa neden olabilir, bu genellikle çocuklukta ortaya çıkar.

Tamamen iyileşmeyen rinit, nazofarenkste yoğun bir kitle hissi verir. Boğazın arkasındaki sivri, burun ya da ağızdan dışarı çıkabilir.

Yaşlılarda problem daha da kötüleşir, çünkü kaslar zayıflar, yutma gücü azalır, balgam beklemenin hiçbir yolu yoktur. Özellikle inme sonrası zor.

Balçık farklı olabilir

Farenksin arka duvarından akan mukus sırrı, renk, hacim ve kıvamda farklılık gösterir. Smear uzmanı, rahatsızlığın yaklaşık nedenini söyleyebilmektedir. Viskozite ile hastalığı belirleyebilirsin. Yoğun balgam bronşiyal astımlıdır, sıvı balgam alerjik reaksiyon sırasındadır.

Mukusun boğazdan salınması farklı miktarlarda gerçekleşir. Büyük hacim apse veya akciğer ödemi ile oluşur. Az miktarda mukus, boğazın iltihaplı bir sürecinden söz eder, bir nazofarenks.

Salgılanan salgının yeşil rengi, boğazda takviye başlangıcını gösterir. Bu süreç acilen tedavi edilmelidir. Sümük sarı bir gölge bronşlarda bir hastalık belirtisidir. Mantar enfeksiyonu veya sindirim problemleri varsa, beyaz mukus görünür.

Şeffaf balgamın patolojik mikroorganizmaları yoktur. Bu patojenik bakterilerin eklenmesi olmadan doğal rengin mukoza maddesidir.

Hastalık belirtileri

Boğazdaki sürekli mukus patojenler için ideal bir ortamdır. Balgamın temeli, gıda olarak mikroplara hizmet eden bir proteindir. Bu yüzden boğazınızda mukusdan nasıl kurtulacağınızı bilmeniz ve en kararlı eylemi uygulamanız gerekir.

Balgam tıkanıklığı belirtileri:

 • sık hapşırma;
 • boğazda bir yumru;
 • boğazını temizlemek için bir arzu;
 • Kötü nefes;
 • zulüm hissi;
 • nazofarenkste tıkanıklık hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • zayıflığı;
 • nefes almada zorluk.

Tanı farklı olabilir, hepsi de eşlik eden semptomlara bağlıdır. Böylesi tezahürler hakkında kafa kafaya takılmayacaksınız, ve kendi başlarına geçeceklerini umuyoruz.

Birikmiş balgamın pıhtıları, örneğin, yetersiz burun nefesleri, baş dönmesi, bayılma gibi olumsuz komplikasyonlara neden olur.

Tedavi yöntemleri

Ana tedavi ana hastalıktan, sonuçlarından, komplikasyonlardan kurtulmayı amaçlayacaktır. Eğer boğazda mukus oluşmuşsa, nedenler ve tedavi yakından ilişkili olacaktır.

Ancak belirtileri etkilemek için gereklidir. Özellikle boğazda biriken balgam dışarı çıkmadığı zaman kuru bir öksürük ile zor şarttır.

Eczanede satın alınabilecek hazır çözümlerin kullanımı ile durulanır. Bu yöntem üç yıldan beri kullanılmaktadır. Bu yaştan önce çocuğun sümüğü nasıl tedavi edeceğini açıklamak zordur. Küçük bir organizma için oldukça tehlikeli olan ilacın yutulması olabilir.

Eğer sümük boğazın arka duvarından aşağı akarsa, onları nasıl tedavi edersiniz, KBB doktoru size söyleyecektir. Özel ilaçlar balgamı sulandırır, yutma işlemini hızlandırır, yutma işlemini kolaylaştırır, öksürme sürecini hızlandırır. Boğazın temizlenmesi daha kolay olacak, ağrı yutulacak, tahriş olmuş boğaz sakinleşecektir.

İnhalasyonlar, boğazın arkasındaki mukusun çıkarılmasına yardımcı olur. Prosedürü özel bir nebülizör cihazıyla (kuru teneffüs) gerçekleştirebilir veya bir havlu altında bir tavada buharı teneffüs edebilirsiniz. Bu nemli soluma vücudu ısıyla ısıtır.

Mukus farinksin arka duvarından damlarsa iyi çalışır. Islak inhalasyon, ağızda erozyon ve ülserler ile yüksek sıcaklıkta kullanılamaz.

Yeşil sümük antibiyotik kullanımını gerektirir. Bunlar lokal veya genel eylemden ibarettir, doktor lezyonun derecesine bağlı olarak hangisinin alacağını belirler.

Boğazdan çocuklara sümüğü çıkarmak her zaman kolay değildir, aerosolleri, spreyleri, emici şekerleri kullanabilirsiniz - Sepptule, Inhalipt.

Boğazlarda sümüklü böceklerden nasıl kurtulur? Antihistaminikler (Claritin, Suprastin, Telfast) alın, alerjenlerle teması azaltın.

Nedeni rinit ise, tıkanıklığı hafifletmek için vazokonstriktör ilaçlar reçete (Nazivin, Vibrocil). Onları kullanırken burun boşluğunu nemlendirmeniz gerekir. Aqua Maris, Akvalor bunun için uygundur.

Salgılar, boğazın arka duvarı boyunca aktif olarak aktığında, kuvartz kullanımı etkilidir. Ultraviyole ışınları yüzeyi etkiler ve patojen mikroflorayı bastırır.

Aşırı balgam üretiminin durması, kalıntılarının serbest bırakılması daha iyidir, zulüm sona erer. Tüm ilaçlar doktor tarafından belirtildiği şekilde alınmalıdır.

Ulusal tariflerin uygulanması

Boğazda sümük varsa, nasıl kurtulacak, halk tıbbı söyleyecektir. Bu amaçlar için başarıyla kullanıldığında tıbbi et suyu, tuzlu su çözeltileri ile durulanır.

Boğazda mukus nasıl kaldırılır? Kuyu biriktirilmiş pıhtıları temizler ve kadife çiçeği, papatya, adaçayı soğanı ile düzenli durulama larenksini temizler.

Tükürüğün ilacı yıkadığını hatırlamak önemlidir, bu yüzden sık sık durulayın - her 10 dakikada bir. Yani 3 ila 6 defa. Bu seanslar günde yaklaşık 5 defa yapılmalıdır.

Sabah boğazda balgam söktürücü bal, bal ve aloe karışımına yardımcı olur. Bitkinin büyük bir yaprağını öğütmek için 1 çorba kaşığı ile karıştırın. l. sıvı bal ve 1 çay kaşığı kullanın. yemeklerden önce günde iki kez. En az bir hafta tedavi edilmelidir. Reçete, bir yetişkinde balgam tıkanıklığı tedavisi için uygundur.

Eğer mukus boğazın arka duvarını boşaltırsa, öksürmek zordur. Sulu soda çözeltisi ve tuz başarılı bir şekilde yardımcı olur. Bu iki bileşen eşit miktarlarda alınır, suda çözülür. Sabah, her öğünden sonra, bir çözüm ile gargara yapmanız gerekir.

Tuz (deniz almak için daha iyi), mukus oluşumunu azaltır, patojen mikroflorayı yok eder. Soda balgam birikmesine izin vermez, sulandırır.

Sıkıştırmalar iyidir. Süzme peynirine basılmalı, folyoya sürülmeli, ısıtılmalı, böylece vücuda koymak güzeldi. Boynuna takın, bir filmle sarın, bez. Peynir altı suyu, kıvrımlardan aktığından, yatmayı tedavi etmek daha iyidir.

Sıkıştırmayı olabildiğince uzun tutun, gece de yapabilirsiniz. Boynunuzu saklamak için sıcak bir eşarp gerekli değildir. Etki sıcağında değil, serumun özelliklerinde. O, boğazına sızarak, öksürmeye yardımcı olur, gitmez, yutmaz, balgam çıkarır.

Doğal bal ile tatlandırılmış sıcak maden suyu, zayıflamış bağışıklığı güçlendirmek için mükemmel bir içecek olacaktır.

Ayrıca, mukusun boğazda birikmesi halinde, yetişkinler ve çocuklar için (arıcılık ürünlerine karşı alerjik bir reaksiyonun olmaması durumunda) uygunsa, iyileştirir. Gün boyu her türlü içki içilir.

Doktor için acil

Eğer mukus mukozaya giderse ve tedavinin olumlu sonuçları yoksa, o zaman tıbbi yardım almanız gerekir. Kendi güçlerinizle basit bir durumu düzeltebilirsiniz, ciddi bir hastalık tıbbi bilgi gerektirir.

Acilen doktora gitmeniz gereken belirtiler var:

 • balgam sürekli tedaviye rağmen biriktirilir;
 • mukusdaki kan damarları;
 • sternumun arkasında ağrı vardı;
 • ağızda ekşi bir tat;
 • Nazofarenksde biriken kalın mukus, nefes almayı engeller.

Hastanın meme yaşı, bir doktorla temasa geçmek için vazgeçilmez bir durumdur, bu tür bebeklere nasıl davranılacağı, sadece bir uzmanın bilir.

Soruyu tam olarak cevaplamak için, balçık neden boğazda birikir, teşhis ve laboratuar testleri yardımcı olur. Onun bulgularına dayanarak, ilaç, mukus öksürük sağlayan sağlar reçete edilir.

Doktorların önerilerini kesinlikle takip etmek gerekir. Ana klasik tedavidir. Halk yöntemleri boğazın arka duvarından aşağı akan sümüksü iyileştiren yöntemleri tamamlar.

Boğazda artan mukoza tıkanıklığı ayrı bir patoloji değildir, sadece bir semptomdur, bu nedenle önleyici tedbirler altta yatan hastalık ile ilişkili olacaktır.

Ağız boşluğunda bu tür sekresyonun engellenmesi için, nazofarenkste enflamatuar hastalıkların tedavisi tamamlanmalıdır.

Boğazda mukusun nedenleri ve tedavisi

Soğuk havaların başlangıcı ile soğuk algınlığı başlar. Herhangi bir akut solunum yolu hastalığı, sadece ateşli rahatsızlığı değil, aynı zamanda sabahları boğazda da ağrılı mukus içerir. Bu sürece burun akıntısı ve sulu gözlerle eşlik edilir. Birinin yuvarlandığını hissetmek var. Boğazda mukusun nedenleri ve tedavisi nelerdir?

semptomlar

Mukusun boğazdan izole edilmesi aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

 • boğazda terleme ve yumru, mukus;
 • Boğazda, mukus öksürmesi zor olan sümük gibi birikebilir;
 • ağrılı yutma, yemeklerin zor açıklığı ile birlikte;
 • Lenf düğümlerinde hafif bir artış.

Bu belirtiler göründüğünde, kulak burun boğaz uzmanı danışmalısınız. Doktor görsel muayene yapacak, teşhis edecek ve tedavi önerecektir.

Mukus boğazında tıkanıklık nedenleri

Nazofarenks içindeki balçık, birçok hastalığın vücudundaki varlığına bağlı olarak birikebilir: sinüzit, sinüzit ve farenjit.

sinüzit

Mukus neden boğazda birikir? Nedeni sinüzit olarak hizmet edebilir. o hastanın sağlığını etkilemektedir - Bu biriken irin ve sümük burun etrafında sinüslerin iltihaplanmasıdır. Enfeksiyon otitis media, menenjit, pnömoni provoke edebilir. İki sinüzit şekli vardır: akut ve kronik. -parçasını hassas bir yüz, vücut sıcaklığı verebilir iltihaplı sinüs spazmları nazofarenks arka duvarında mukus ve balgam, migren, (38 akar, herhangi bir gelişme, tam burun geniz ve pürülan akıntı ile 10 gün boyunca rinit, akut aşamasında aşağıdaki semptomlar bulunur -39 derece), kırıklık, fotofobi, gıda, uykusuzluk, zayıf koku reddi, hem de yanak ve göz kapaklarının şişme.

burun tıkanıklığı ve zor nefes alma, irin ve mukus balgam çıkarma, boğaz, ağız boşluğu beyaz mukus, burun güçlü kuruluk, baş ağrısı ve koku olacak kronik bir şekilde herhangi bir belirgin semptomları olmadan meydana gelir.

antritis

Paranazal sinüslerde oluşan inflamatuar süreç, sinüzit olarak adlandırılır. Tek taraflı ve iki taraflı olabilir. Bu fenomen genellikle bulaşıcı hastalıklar sırasında görülür. Bazı alt türler vardır: subakut, akut, kronik. Sinüzit belirtileri rahatsızlık içerir:

 1. Pozisyon değiştirirken baş ve burun ile burun ve burun ağrısı.
 2. Toplanan irin, burun tıkanıklığına ve zor nefes almasına yol açar (kişi burunda konuşmaya başlar). İki sinüsü koymak imkansız değildir, daha sonra nefes ağız yoluyla yapılır.
 3. Burun akıntısı ve buruntan bolca akıntı.
 4. Akut formda, sıcaklık 38-39 derecenin üzerine çıkar, kronik tipte sinüzit ile olmayabilir.
 5. Zayıflık ve zayıflık.
 6. Iştah eksikliği.
 7. Uyku bozukluğu.

Hastalığın akut fazında ateşli, halsizlik, zor nefes alma burun olabilir. Ayrıca, mukus boğaz temizler, koku duyusu kırılır. Ciddi migren var. Burun pasajlarının şişmesi ve solunum sürecinin bloke olması nedeniyle burun içinden nefes almak sorunlu hale gelir. Akut antrit, hafif, orta ve şiddetli formlarda gerçekleşir.

Akut aşamadaki gibi, kronik semptomlarda, burunda ve gözlerin iç kısmında ağrı dışında. Maksiller sinüzit ile spazmlar tüm ön yüzeye yayılır. Bu hastalığın komplikasyon frontal - güçlü bir migren ile frontal bölgenin iltihabıdır.

farenjit

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik olabilir. Genellikle solunumsal patojenlerin (adenovirüs, rinovirüs, parainfluenza virüsü) neden olduğu viral bir form vardır. Hastalık streptokoklara, mikoplazmalara neden olduğunda bakteri formu çok nadirdir.

Önemli! Kronik tip akut viral solunum yolu hastalıklarından sonra veya zararlı toksik maddeler (alkol, tütün, pestisitler) ile mukozaya zarar verdikten sonra bir komplikasyon olarak ortaya çıkar.

farenjit belirtileri: boğazdaki ağrı karıncalanma ateş ve şişmiş lenf düğümlerinin yanı sıra boğazda tükürme ile değilken, mukus salgılanmasını öksürük, boğazda gıdıklama hissi. Görsel inceleme üzerine görünür kızarıklık ve gevrekliği faringeal mukoza gökyüzünün hafif bir şişme olabilir.

Farenjitin akut aşamasında, diğer enfeksiyöz rahatsızlıklarda olduğu gibi, tüm aynı belirtiler not edilir. Kronik form parlak özellikler olmadan ilerler. Bazen öksürük olmadan balgam iken kuru boğaz hakkında şikayetler olabilir.

Solunum sistemi patolojisi

Solunum merkezinin organları sürekli olarak hava ile ve içinde bulunan maddelerle temas halindedir. Bunlar zararlı bakterileri ve kimyasal irritanları içerir. Bu faktörler solunum sistemi hastalıklarını tetikler: trakea, akciğerler ve bronşların enflamatuar enfeksiyonları, akciğer onkolojisi.

Önemli! Bu tür hastalıklar ile nefes darlığı içeren bir hava akımı eksikliği, bir nefes darlığı var. Normal durumda, solunum süreci kendiliğinden oluşur: inhalasyon-ekshalasyon.

Nefes alırken, kişi nefes almayı kontrol etmelidir. Üç derece not edilir: birincil yükte nefes darlığı, istirahatte küçük yük. Bu durumu gösteren belirtiler, ritim bozukluğu, yüzün siyanoz, aritmi, merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile sık solunum.

Alerjik reaksiyonlar

Mesleki görevlerin yerine getirilmesi sırasında (işletmelerde veya tarlalarda), bir kişi sıklıkla alerjiye neden olabilecek maddelerle karşılaşır. Özellikle, mukoza zarı üzerindeki etki aşağıdaki unsurlara sahiptir: bitki poleni, ağaç lifleri, böcek ilaçları, yapay vitaminler ve antibiyotikler. Temas oluştuktan sonra, alerjenler, farenjit, sinüzit, alerjik rinit, vb. Gibi solunum sistemi hastalıklarına neden olur.

Genellikle alerjik maddeler, enfeksiyon sürecine katılmaya başlayan bakterileri (staphylococcus, E. coli) içerir. Uyarana tepki, hapşırma ve lakrimasyon ile kendini gösterir. Mukoza şeffaf ve şişmiş. Buna ek olarak, boğulma dışarıda değildir. Yani kronik bademcik iltihabı, bronşit, bademcik iltihabı var. Genel olarak alerji, alerjenlerle yapılan beş yıllık çalışma sırasında oluşur.

Boğaz hastalıkları

Larenjit, bademcik iltihabı, laringospazm, laringeal ödem tüm yaşam boyunca kendini sürekli olarak ortaya çıkarabilen boğaz hastalıklarıdır. Bu rahatsızlıklar nelerdir ve belirtileri nelerdir?

larenjit

Laryngitis -, kuruluk ve sataşmalarına, kabuk öksürük doğası, ses kısıklığı ve (bazen ses olmayan) ses pürüzlülük, ağrı, yutma hafif ateş ve baş ağrısı gibi semptomlar ile eşlik boğaz, mukoz zarların iltihabı.

Genellikle larenjit on günden fazla sürmez. Tedavi edilmezse hastalık derhal subakut ve akut aşamaya ilerler. Muayene sırasında, farenksin kızarması ve şişmesi fark edilir. Hastalığın belirtilerini görmezden gelirseniz, larenjit tüberküloz, sifiliz ve kanserli bir tümör olur.

boğaz ağrısı

Faringeal tonsillerin dokularının genellikle gökyüzü bademciklerinin iltihaplandığı yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina'nın birkaç çeşidi vardır: normal, semptomatik, spesifik.

Önemli! Genel form, hava yoluyla damlacıklar tarafından solunum yoluna giren bakteriler (stafilokok, pnömokok, anaeroblar) neden olur.

Vücudun savunma ve hipotermi azaltmaya yardımcı olur. Hastalık sırasında lenfadenoid halkanın enflamatuar süreci gözlenir. Mukus streptokokun enfeksiyonu sadece boğazı değil, aynı zamanda diğer sistemleri de (kardiyovasküler, sinir) etkiler.

Semptomatik angina, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl ateş, lösemi, badem hasarı ile oluşur. Fungal angina nedeniyle spesifik form belirir. Kalıcı boğaz ağrısı romatizmal rahatsızlıkları tehdit ediyor.

laryngism

Laringospazm larinks reseptörlerinin yabancı cisim, kostik gaz bileşikleri tarafından tahrişine bağlı olarak ortaya çıkar. Saldırı kısa ömürlüdür, yüzün siyanozu, gürültülü solunum-ekshalasyonlar ve yüksek sesle öksürük vardır. Çoğunlukla, bebek formülü ile beslenen veya yabancı nesnelerin ağız boşluğuna sokulması sırasında küçük çocuklarda görülür.

Laringeal ödem

gevşek ve soluk pembe olur mukozal sitesinde ödem yerelleştirilmesi. Şişme mukoza hasarı, alerji, kalp ve böbrek hastalığı, yutak iltihabı, servikal lenf düğümlerinde değişiklikler, tiroid bezi, akut enfeksiyon hastalığı gibi olayına sebep olabilir.

Bu durum öksürük ve boğaz ağrısı olmaksızın boğaz ağrısı olarak tanımlanabilir. Görsel bir inceleme sırasında, bir tümör şeklinde yoğun bir oluşum görebilirsiniz.

Çocukların boğazında mukus özellikleri

Çocuklarda sinüzit, bir yetişkinden ziyade problemli olarak teşhis edilir. Bu, otitis media ile birlikte boğaz ağrısı ve grip bir sonucudur. Semptomlar halsizlik, kötü nefes, burun iltihabı içerir. Yüzün tek taraflı enflamasyonu dışlanmaz.

Çocukluktaki sinüzit fark edilmeden geçmekte, belirtiler genel soğuk algınlığına çok benzemektedir. Virüs formu, bakteriyel enfeksiyondan farklı olarak rinitin on günden fazla olduğu ve hemen tıbbi yardıma başvurulması gerektiğinde kendiliğinden geçer. Bakteri formu mevcut olduğunda, kişinin ağrılarına bastırma, burun tıkanıklığı, yeşil veya sarı renk tahsisi, ateş ve öksürük, mukusun arka duvarı boyunca mukus akar. Hastalık hızla ilerler ve menenjit ve septisemi provoke edebilir.

Farenjit semptomları hemen ortaya çıkar: iltihaplı hale gelir ve boğaz ağrırsa, boğazda nispi bir şişme olabilir. Soğuk algınlığı ve grip kalıntısı olarak görülür. Genellikle vücutta alerjik bir döküntü, mide bulantısı, migren, ateş ve iştahsızlık eşlik etti.

Önemli! Çocuklarda larenjit, bir ses, kuru öksürük, zor yutma ve yüksek vücut ısısında kendini gösterir. Küçük çocuklarda hastalığın teşhisi, burundan bir ıslık, öksürük ve kalın mukus ile boğuk ve gürültülü soluma dikkat ederek olabilir.

Pediatrik anjina, genel halsizlik belirtileri, boğaz ağrısı, lenf bezlerinin duyarlılığı, 38 derecelik bir sıcaklık artışı ile karakterizedir. Çoğu zaman, mukus zarı damarlarının gözyaşları nedeniyle kan ile boğazda balgamın sürekli görünümü, irin ayrılması ile öksürük vardır.

Nasıl mukus kaldırılır?

Boğazdan mukus çıkarmak için çeşitli yollar vardır. İşte bunlardan bazıları:

 1. Bir öksürük boğazdan çıktığında balgam çıkar, ancak balgam çıkarma istismar edilmemelidir çünkü mukoza zarını yaralayabilirsin.
 2. Kabartma tozu ile boğazını durulayın (bir çay kaşığı soda).
 3. Bol sıcak bir içecek.
 4. Buharla haşlanmış patatesler üzerinde teneffüs edilmesi (tava üzerinde eğin, bir havlu ile örtün ve nefes verin).
 5. Mucinex kullanımı, ATSTS. Hastalar mukusun sıvı ve balgam öksürüğünün daha kolay olduğunu belirtir.
 6. Okaliptüs yağı ile göğsün üst kısmına yayılır.
 7. Baharatlar (çay kaşığı zerdeçal, bir bardak sıcak suya bal).
 8. Baharatlı yiyecekleri tercih edin (mukus sıvı beyaz olur ve solunum yolundan çıkar).
 9. Tuz ve iyot ile bir soda çözeltisi ile durulayın (her malzemenin bir çay kaşığı alın ve bir bardak ılık su dökün). Prosedürü günde üç kez tekrarlayın.
 10. Suyu, papatya veya kalendula ile durulayın (kaynar su başına 1 çay kaşığı).
 11. Balsamı "Yıldız" ile sıkıştırır (her iki tarafa boyunu dağıtın ve yün atkı ile örtün, bandajı sabahleyin).

önleme

Kalın mukuslardan kaçınmak için basit önerileri takip etmeliyiz: kötü alışkanlıklardan kurtulun, kimyasallarla etkileşimden kaçınmaya çalışın, alerjik bileşenlerle teması sınırlayın (küf, hayvan kılı), yüksek sesle şarkı söylemeyi dışlayın ve yeterli uyku sağlayın.

Doktor, kulak burun boğaz hastalığının tipini teşhis edebilir, ayrıca gerekli tedaviyi de reçete edecektir. Hastalığın önlenmesi konusunda gerekli tavsiyeleri verecek, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Boğazda mukus: Neden biriktirir, hastalıklarla bağlantı, nasıl tedavi edilir?

Boğazdaki mukus kesinlikle normaldir. Epitelin iç boşluğunu kaplayan hücreler sürekli olarak bir sıvı sır üretirler. Bu, mukoza zarının iyi çalışması ve yerel bağışıklığın çalışma durumunun anahtarıdır.

Bazı enfeksiyöz ve alerjik hastalıklar ile epitel hücrelerinin hiperfonksiyonu gözlenir. Bunun sonucu olarak aşırı balgam boğazda ve solunum yolunda birikebilir. Öksürük, burun akıntısını kışkırtır, bazen irin veya kanın safsızlıklarını içerebilir. Boğazdan ayrılan balgam önemli bir tanısal özelliktir. Bir dizi hastalıkta görülür ve tedavi gerektirir. Yeşil ve beyaz mukus piyojenik süreç hakkında konuşabilir. Yoğun mukus iltihabı gösterir.

Boğazda mukusun görülmesinin başlıca nedenleri

Balgamın fazlalığı, yabancı bir maddeye bir insan vücuduna reaksiyon olarak salınır. Mukoza zarını korumak ve patojeni yüzeyinden çıkarmak için tasarlanmıştır. Orofarenks veya bronşların epitel hücrelerinin artan aktivitesi ile, boğazda mukus toplanır. Ayrıca sinüslerden üst solunum yollarının iltihaplanması ile tahliye edebilir ve larenksi tahriş edebilir, bu da sabahları yoğunlaşan öksürüğe neden olabilir.

Balgam üretiminde artışa neden olan ana faktörler şunlar olabilir:

 1. organizmalar. Bir virüs, bir bakteri veya maya benzeri bir mantar. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur - larenjit, bronşit, bademcik iltihabı, vb. Bu durumda, balgam ayırma ile birlikte akut öksürük ve burun akıntısı, tedaviden birkaç gün sonra durabilir.
 2. Alerjenler. Bağışıklık sisteminin hiperaktivitesiyle, inhale edilen bazı maddeler insan vücudu tarafından bulaşıcı taşıyıcılar olarak algılanır. Onlara, çoğu zaman bitkilerin poleni, oda tozu, böcek dışkısı vb.
 3. Kötü huylu veya iyi huylu tümör. Mukozal hücrelerin artan sekretuar aktivitesi ana tanı işareti değildir, ancak sıklıkla hastalığa eşlik eder.
 4. Sindirim bozukluğu. Bazı bozukluklarda (reflü, gastrit, vb), bağırsağın asit içeriği yemek borusuna veya solunum yoluna girebilir. Bu gibi durumlarda mukozal hücreler daha fazla miktarda sıvı salgılamaya başlar.

Bazı yiyecekler balgam miktarını, örneğin biber veya yağlı sütleri de hafifçe artırabilir. Ağır sigara içenlerin ve gizli veya dumanlı bir ortamda uzun süre çalışan kişilerin sırrını arttırır.

Boğazda mukus tespit etmek için prosedür

Çoğu zaman hastalar kendi kendine hoş olmayan bir semptomdan kurtulmaya çalışırlar. Öksürük genellikle bir mukus hissiyle başlar, bu aşamada evde tedavi en etkilidir. Genellikle banal soğukluk meselesi olduğu için, her zaman doktorun mutlaka istişaresi gerekmemektedir. ancak Aşağıdaki belirtiler bulunursa, bir doktor muayenesi zorunludur:

 • Sıcaklık 37.5 ° 'nin üzerindedir. Isı, antibiyotik ve antiviral ilaçlarla durdurulabilen bulaşıcı bir süreçten bahseder. Randevularının uygunluğu ve belirli bir ilacın seçimi bir doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Hastanın yaşı 1 yıl kadardır. Bir bebeğin solunum yollarındaki balçık birikimi çok tehlikelidir. Bebeklikte, herhangi bir tedavi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır.
 • Öksürük 2 haftadan fazla sürer. Hastalığın uzun süreli seyri bronşit, tüberküloz veya boğaz kanserini işaret edebilir. Nedeni kurmak, basit muayeneye ve akciğerleri dinlemeye yardımcı olacaktır.
 • Balgamda kan veya irin var. Bazı piyojenik bakteriler, vücuda ciddi zarar verebilir. İntusun varlığı, yutulmayan veya yutulmayan yoğun bir mukus topağında balgam varlığında belirlenebilir. Sertleşmenin zorluğu, mikroorganizmaların genellikle popüler antibiyotiklere karşı koruyucu mekanizmalar geliştirmesidir. Direnç spektrumu araziye bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda patojeni balgamdan ayırmak ve ilaçlara olan duyarlılığını belirlemek gerekir. Etkili bir ilaç tayin etmek sadece bir uygulayıcı olabilir, bazen sadece bir laboratuar çalışmasından sonra.
 • Hasta şiddetli boğaz ağrısı ile ilgili, yutma ile kötü ve ses tonlarının ihlali ile birlikte. Bu klinik tablo, larenjit ve tracheit gibi tehlikeli olmayan hastalıklar ve büyüyen bir tümör için tipiktir. İkinci durumda, semptomların yoğunluğu kademeli olarak artar: ilk olarak hastalar bir şeye müdahale ettikleri konusunda şikayet ederler, son aşamalarda sıvı gıdaları bile yutmak zorlaşır. Doktor boğazın arkasını bir farenoskop ile inceleyecek ve rahatsızlığın nedenini belirleyecektir.
 • Sternumun arkasındaki ağrı. Bu semptom için röntgen filmleri ve akciğer seslerini bir fonendoskop ile dinlemek zorunludur. Pnömoniyi dışlamak için izin verirler.
 • Önceki öksürük burun akıntısı, baş ağrısıdır. Bu sinüzit belirtisi olabilir, daha sonra boğazda amaçlanan tedavi önlemleri işe yaramaz.
 • Balgamın daha iyi ayrılması, ağızda ekşi bir tada, mide ağrısına eşlik eder. En çok yemek yedikten sonra, özellikle baharatlı veya füme. Daha sonra bir endoskop yardımıyla gastrik boşluğun incelenmesi gereklidir. Bu, mukus hiperprodüksiyonunun sindirim sistemindeki problemlerle ilişkisini doğrular veya dışlar.

Balgam kurtulmak

Hastalığın kaynağını iyileştirmek veya provoke edici faktörü ortadan kaldırmak ile birlikte semptomun kendisini etkilemesi önerilir. Özellikle balgam çıkarılmadığı zaman kuru öksürüğün tedavisi önerilir. Evde uygun önlemler alınabilir:

 1. Durulayın. Bu yöntem, mukustan mukus kaldırabilir. Gargara 3 yaşından itibaren başlanabilir. Küçük çocuklar için eylem sırasını açıklamak zordur, çoğu zaman tehlikeli olabilecek çözümü yutarlar.
 2. Soluma. Prosedürü iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz - kuru ve ıslak (buharla). İkinci yöntem, ısınmanın terapötik etkisini içerir. Önemli!Yüksek sıcaklıkta, boğazda ve ağızda ülser veya erozyon varlığında kullanılamaz. Soluma özel cihazlar olmaksızın, tava üzerinde buharı teneffüs ederek veya yanma riski olmadığından çok daha güvenli olan bir nebülizör kullanılarak gerçekleştirilebilir.
 3. Secretolytics ve mukolitikler alımı. Boğazdaki balgam çok kalınsa, çekilmesi ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumda, yutulduğunda boğazda erüpsiyon, verimsiz öksürük, terleme ve ağrı gibi semptomlar söz konusudur. Doktor, balgamı seyrelterek ilaçları reçete edebilir, ürünlerini güçlendirebilir veya doğrudan gizlice hareket edebilir, ayrıca mukolitik transportu hızlandıran bileşikler de verebilir.

Balgamlara karşı halk ilaçları

Sıklıkla, mukus çıkarılması eczane pahalı sentetik ilaçlara başvurmadan kolaylaştırılabilir.

Aşağıdaki bitki dozları ve preparatları fazla balgam ile baş etmede yardımcı olacaktır:

 • Adaçayı, papatya, calendula. Özellikle yararlı olan bakteriyel doğanın iltihabı muzdarip olanlar için yararlıdır. Boğazın yumuşamasını sağlar, mukusun ayrılmasını teşvik eder. Ayrıca, çorba, bakterisidal bir etkiye sahiptir.
 • Meyan kökü. Bir şurup veya tentür şeklinde satın alınabilir. Hoş bir tat, çocuklar için optimal bir hazırlık yapar. Öksürme ataklarının sıklığını azaltır, ancak yayılan balgam miktarını artırır.
 • Althey, elecampane. Önemli!Koleksiyonun sadece yetişkinlikte kabul edilmesi, insanın seks hormonlarının yapısını anlatan maddelerdeki bitkilerin yüksek içeriği nedeniyle tavsiye edilir. Ekspresyonunu arttırmaya hizmet eder.
 • Anne ve üvey anne, termopsis. Her iki bitki uzun süreli uygulama ile toksik bir etkiye sahip olabilir, ancak balgam ayrımı ile ilgili sorunlar için harikadır. İçindeki saponinler ve alkaloidler nedeniyle sırrı sulandırırlar.

Sentetik İlaç Hazırlama

Ciddi problemler veya et suyu ve tentürlerle uğraşmak istemeyen hastalar, hastalara yüksek verim sağlayan bitmiş ürün satın alma kararını verir. Modern farmakolojik ilaç pazarında, yetişkinlere ve çocuklara kabul için uygun birçok erişilebilir ve güvenli araç vardır:

 1. Bromheksin. İlaç kontrendikasyonlar olmadan serbest bırakılır. Yan etkiler nadirdir ve sindirim bozuklukları ve alerjik reaksiyonlara kadar kaynar. Bromheksin, bronş bezlerine etki eder ve daha az viskoz hale geldiği için sıvı salgılarının üretimini artırır.
 2. Ambroksol. İlacın mekanizması önceki ajana benzer. Biraz daha iyi tolere edilir ve yan etkilere neden olma olasılığı daha düşüktür. Ambroksolün prematüre bebeklerde ve solunum yetmezliği olan çocuklarda kullanılması önerilir.
 3. Karbotsestein. İlaç, sıvılaşmaya katkıda bulunan enzimleri aktive ederek doğrudan balgam üzerinde etki eder. Ayrıca mukolid transportunu, mukoza üzerinde faydalı etkiyi geliştirir, rejenerasyon ve iyileşme süreçlerini uyarır. Hamilelik ve emzirmenin yanı sıra bazı böbrek ve gastrointestinal lezyonlarla kontrendikedir. Karbokizini, birbirlerinin aktivitesini zayıflattığı için, öksürük ilaçlarıyla birlikte kullanılması önerilmez.
 4. Mesna. İlaç sıvıları balgam, balgam söktürücü etkisi vardır. İnhalasyon veya burun spreyi için bir çözelti şeklinde kullanılır. İlaç, gastrointestinal sistemden ve solunum sisteminden bronkospazmaya kadar yan etkilere neden olabilir. Yaşlılara ve yeni doğmuş bebeklere dikkat edilmelidir. İlacın kalıntılarıyla birlikte ampuller, havada hızla oksitlendiği için atılmalıdır.

Aşırı balgam oluşumunun önlenmesi

Boğazda mukusun bir semptom olduğu, bağımsız bir hastalık olmadığı için spesifik koruyucu önlemler yoktur. Bununla birlikte, bu kuralları izleyerek balgam üretim riskini önemli ölçüde azaltmak mümkündür:

 • Çalışma ve dinlenme alanlarında yeterli nemi muhafaza edin.
 • Kötü alışkanlıkları reddet - sigara içmek ve alkol içmek.
 • Kataral hastalıkların zirvesi sırasında, oksolin merhem veya gazlı bez bandaj kullanın.
 • En az yılda bir kez, KBB doktorunu ziyaret edin, bir florografi yapın.
 • Uzamış öksürük ile uzman konsültasyonunu geciktirmeyin.

Larinkste mukus

Boğaz içindeki mukus salgılarının birikmesi hoş olmayan bir olaydır: ağızdan gelen hoş olmayan bir kokudan muzdarip, yutma güçlüğüne maruz kalan bir kişi, kalıcı, zayıflatıcı öksürüğe dikkat çeker. Bu durumlar, bir kişi için kayda değer rahatsızlığa yol açar, kendi farkındalığını ve yaşam kalitesini etkiler. Bu nedenle, hangi vücut sistemlerinde bir ihlal olduğu, mukus birikiminin nedenini anlamak önemlidir. Kalifiye bir uzmanın katılımı olmadan sorunu anlamak imkansızdır: Hasta terapistle randevu vermeli, ankete girmelidir.

Boğazda mukusun nedenleri

Bunun birkaç ana nedeni vardır, bunun etkisi vücutta mukus üretiminin artmasına neden olur: bunun için bir rezervuar boğazdır. Fizyolojik faktörlerin, bronşiyal astım varlığı dikkat edilmelidir. Hemen hemen her zaman doğuştan gelen bu hastalıktan muzdarip insanlar, vücuttan mukus allerjenlerinin çekilmesi nedeniyle durumun stabilizasyonuna sahiptir. Bu fenomen nöbet geçirmemesini sağlar.

Bu devletin gelişmesinin diğer nedenleri şunlardır:

 • Sindirim sisteminin fonksiyonel aktivitesinin bozulması. Boğaz ve özefagusun anatomik bir ilişkisi vardır, bu nedenle mide veya bağırsağın durumu ve aktivitesi ile ilgili herhangi bir sorun, boğaz içindeki mukus birikmesi ile kendini gösterir.
 • Nazofarenksin iltihaplanması. Bakteriyel ya da viral orijinli hastalıklar, sıklıkla boğazın içinde birikebilecek bol miktarda mukus salımı ile ortaya çıkar. Fakat bu semptomun baskın nedeni, banal ARI'dir. Sinüslerin içindeki inflamatuar süreçle birlikte, patojenik sekresyon, burun boşluğundan tamamen ayrılma kabiliyetinden yoksun kalır: bu, boğazdaki tıkanıklığa neden olur.
 • Alerjik reaksiyon. Bazı insanların organizmasının bağışıklık tepkisi, tam olarak, pharynx'den ayrılmayan şeffaf sekresyon üretiminin artması gibi bir işarettir.
 • Dış uyaranlar. Bu grup çeşitli faktörleri kapsar: sigara içmek, sürekli alkol kullanımı, baharat ve baharat bolluğu olan yemekler, elverişsiz bir ekolojik durum. Belirli bir uyaranın (veya aynı zamanda kompleksin) sistematik etkisi, boğazın bir yanıtı ortaya çıkarmasını sağlar. Bu nedenle, içindeki mukus - aksi taktirde, koruyucu mekanizmanın tezahürü, bağışıklık tepkisi.
 • Yemekle ilgili problemler. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin hakim olduğu dengesiz beslenme, tükürük bezlerinin daha hızlı çalışmasına neden olur. Bir kişi, farenksta mukusun sürekli varlığını not edebilir.
 • Bronko-pulmoner segment hastalıkları. Bazen, terapötik etki odağı, balgamın her zaman tükettiği gerçeğine dikkat etmenize izin vermez. Bu uzun süreli kurs iltihabı nedeniyle oluşur: Bu kronik bronşit, plörezi içerir.

Nazal septumun anatomisinin konjenital patolojisi, boğazda mukus salgılarının birikmesini de teşvik eder. Bir predispozan nedenin erken saptanması yakın gelecekte tedavi görmeyi sağlayacaktır. Başlangıçta, bir terapist görmeniz gerekir. Bir KBB doktoru, gastroenterolog veya pulmonolog danışmak gerekirse, bu uzman hastaya dar bir profildeki meslektaşlarına muayene için yönlendirir. Bazı durumlarda, bir alerjistiğe katılmak gerektiğinde, bu doktora gidin.

Boğaz içi balgam: özellikleri ve özellikleri

Balgamın normal işleyişini engelleyen boğazın içinde toplandığını fark etmek, günlük hacmine, rengine ve tutarlılığına dikkat etmek önemlidir. Çoğu zaman hafif veya şeffaftır, belirgin bir kokusu yoktur. Karanlık ise, pürülan ya da kan damarları içeriyorsa - bu derhal tıbbi yardım istemeniz gerekir: ciddi bir rahatsızlık olasılığı yüksektir. Doktor, gizli latent kanama nedeniyle mukusun eritrosit içerip içermediğini ya da kuru, nazal öksürük ile faringeal mukozanın kan damarlarının tahrip edilmesinden kaynaklanır. Ayrıca balgam, daha fazla viskoziteye sahip olmamalıdır, bu da tükürmek suretiyle belirlenmesi kolaydır.

tedavi

Su rejimini normalleştirmek için gereklidir. Bu viskoz mukus daha az yoğun hale getirecek, daha kolay olacağını expectorating. Bir istisna, bir insanda böbreğin ciddi dekompansasyonunun varlığıdır - bu durumda günlük kullanılan sıvının hacmi aynı seviyede tutulmalıdır.

Solunum jimnastiği, faringeal duvarlarda balgamın aşırı yapışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, sıcak soda çözeltisi, papatya ve adaçayı kaynatma ile yıkamak için gereklidir; Isıtılmış su - potasyum permanganat, furacilin içinde çözülmüş antiseptik maddelerle durulama yapılmasına izin verilir. En az tekrarlı eylem günde en az iki kez.

Sorun alerjik reaksiyonlara yatkınlıktan kaynaklanıyorsa - doktor antihistaminikler yazacaktır. En popüler diazolin, suprastindir. Bu ilaçların bir hipnotik özelliği olduğu için, sabahları değil, yatmadan hemen önce alınmalıdır.

Balgamın tıkanıklığı, bakteriyel hastalığa (farenjit, bronşit, plörezi) bağlı olarak meydana geldiğinde, iyileşmeyi sağlama yolundaki zorunlu bir nokta, antibiyotik tedavisidir. Belirli bir ilacı reçete edin, doktor sadece rahatsızlık veren patojeni dikkate alabilir. Bir patojenik mikroorganizmanın, bir bakteriyolojik araştırmaya balgam vermesi için uzman bir atamanın saptanması amacıyla yapılır. Analizi almadan önce, hasta geniş spektrumlu antibiyotiklerin tanıtıldığı gösterilmiştir. Patojen bilindiğinde, doktor tespit edilen mikroorganizmanın önceden belirlenmiş ilaca karşı direncine bağlı olarak randevuyu düzeltebilir veya değişmeden bırakabilir.

Ana tedavi ile eşzamanlı olarak, sindirim sisteminin duvarlarını güçlendirmek için ilaçlar reçete (antibiyotik alarak ishal gelişmesini önlemek için).

Masif balgamı ve daha sonra boğazda birikmesini tetikleyen solunum yolu enfeksiyonları için, antiviral ilaçlar ve askorbik asit reçete edilir.

Bazen bir hasta boğazda bir yumru hissi ile ilgili şikayetleri dile getirir. Bu fenomen, boğaz duvarlarını örten inflamatuar bir süreç olan farenjitin varlığını gösterir. Eşlik eden belirtiler şöyle olacaktır:

 • Yiyeceği, suyu ve hatta tükürüğü yerken boğaz.
 • Boğazda sürekli boğulma - bazen boğuluyor.
 • Faringeal boşluğun içinde mukoza kütlesi bir konglomera oluşturur ve normal nefes almayı engelleyerek öksürük ataklarına neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak ve farinksin antiseptik bir çözelti ile durulanması, fizyoterapi almanız gerekir.

Yardımcı terapötik yöntemler, inhalasyonların mineral su üzerine uygulanmasını gerektirir: bir bronkodilatör veya yeni hazırlanmış bir papatya besi ilavesi ile. Prosedürün daha iyi uygulanması için, bir nebulizatör (maske, ana cihaz ve bağlantı tüplerinden oluşan özel bir cihaz) kullanabilirsiniz. Önceden hazırlanmış tıbbi çözelti, cihazın ana kısmının çekilerek çıkarıldığı bölüme dökülür, yüze bir yüz konur. Nebülizörün gövdesinde bulunan özel bir düğme yardımıyla, prosedürün gerekli süresi ayarlanır. Hasta, solunum yolunun yüzeyine yayılan bir iyileşme çözeltisinde nefes alır.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon uygulama önerisi, diğer randevular arasında, her hasta bir doktordan almalıdır.

Boğaz içindeki mukus kütlesinin birikmesi patolojik bir anlam taşır, bu yüzden bir uzmana danışmak, bir sağlık kontrolü yaptırmak ve tam bir tedavi almak önemlidir. Bazı vakalarda, iyileşme başlangıcı sorusu, bir doktorla temas sırasında hastalığın evresine bağlıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Emziren Angina

Hemşirelik annelerine bulaşıcı hastalıklar riski artar, çünkü doğumdan sonra bağışıklığı zayıflatırlar. Emzirme sırasında boğaz ağrısının tedavisi, doktorun öngörülen seyrine uygun olarak başarısız yapılmalıdır.

Hamilelik sırasında Angina: pürülan, foliküler, lacuner

Angina bademcik iltihabı ile karakterize ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Gebelik döneminde kadın bağışıklık sistemi zayıflar, virüsler ve bakteriler vücuda kolayca girer ve orada aktif hale gelirler.