Loading

Evde burun mukozasının şişmesi ve şişmesi nedir

Nazal mukozanın ödemi sık görülen bir olgudur ve ilk bakışta korkunç değildir. Bu nedenle, belki de çoğu, çabalarıyla baş etmeyi tercih ediyor. Ve mukuslu bir burnun ödemini ev koşullarında çıkarmak ya da çıkarmak için çok fazla zarar vermemek? Eczane sayaçları, soğuk algınlığından kurtulmak için çok çeşitli ilaçlar sunar.

Yıkama araçları

Burun ödemini gidermek için erişilebilir ve güvenli bir yol, mukozanın sulanmasıdır. Bu yöntem bebeklerde ve hamile kadınlarda bile kullanım için izin verilir, ev tedavisi için son derece uygundur, yan etkilere neden olmaz ve bağımlılık geliştirmez. Nazal boşluğun durulanması mukoza zarını nemlendirir, şişkinliği giderir, viskoz akıntıyı seyreltir ve temizler.

Evde hangi olanaklar kullanılabilir?

 1. Endüstriyel üretimin tuzlu çözeltileri: Physiomer, Akvalor, Salin ve diğerleri. Bitmiş bileşim, ödemin giderilmesine yardımcı olan ve nazal mukoza üzerinde dezenfekte edici bir etkiye sahip olan gerekli tuz konsantrasyonunu içerir. Fabrika şişesinde ev kullanımı için uygundur.
 2. Benzer bir karışım evde bağımsız olarak yapılabilir, bir litre ılık suda bir çay kaşığı sıradan bir sofra tuzu seyreltilir. Mukusun sulanması günde 5 defaya kadar gerçekleştirilir. Burun evde yıkamak için küçük bir lastik kutu veya şırınga kullanın.
 3. Antimikrobiyal etki, aynı zamanda mukoza şişmesini kaldırabilen, furatsilin, eczanede hazırlanmış solüsyonu 200 veya 400 ml'lik viyallerde satın alabilir veya ev ilaçları kullanabilirsiniz. Önceden ezilmiş iki tablet furatsilina için, bir bardak sıcak su içinde dikkatlice çözün. Sıvının çalkalanması, sıvı soğuduğunda aynı kurallara göre gerçekleştirilir.
 4. Enfeksiyon içe doğru ilerlediğinde, burun sinüslerinin belirgin bir ödemi vardır. Bu durumda, çıkarılabilir renk sarı veya yeşil renkte olur ve hoş olmayan bir koku olur. Bu tür tıkanıklıkları gidermek antiseptiklerle yıkamayı sağlar, bunların arasında şunlar sayılabilir: Miramistin, Klorheksidin, hidrojen peroksit.

Tüm yıkamalar, uygun uygulama ile her yaşta vücut için güvenlidir. Mukozanın sulanması, burnun ödemini gidermek için bağımsız bir ev prosedürü olarak ve ayrıca ortak soğuktan ilaçları kullanmadan önce bir ön aşama olarak da gerçekleştirilebilir.

Burun damlaları

Şiddetli olgularda, eğer mukozanın sulanmasından bir sonuç alınmazsa ya da gerekirse, kısa sürede şişliğin giderilmesi, burun kan damarlarını etkileyen damlalar uygular.

Onlar daraltıldığında, ayrılacak olan mukusun hacmi azalır, şişlik gözle görülür şekilde azalır.

Ev tıbbı göğsünüzde neleri hızlıca yapabilirsiniz, gerekirse burnunuzdaki sorunu ortadan kaldırın ve nefes almanızı kolaylaştırın:

Naphazoline dayalı damlalar: Sanorin, Nazivin. Yetişkinler ve çocuklar için farklı bir dozaj var, etkileri yaklaşık 4-5 saat sürer, bu nedenle tekrarlanan kullanım gereklidir. Uzun süreli kullanımla, bunun tersi bir etkiye sahip olabilir ve tıbbi rinitlere neden olabilirler. Küçük bir maliyet var.

 • Aktif madde ksilometazolin veya oksimetazolin ile damlalar: Ximelin, Nazol, Tizin, Otrivin. Hızlı bir şekilde hareket edip ödemi kaldırabilir. Evde kullanım için uygun hale getiren 8 saate kadar uzayan bir aksiyona sahip olun. Ama bu ilaçlar kesinlikle hamile ve emziren anneler için kontrendikedir.
 • Bitki bazındaki preparatlar, esansiyel yağların mukozasındaki etki nedeniyle ödemi giderir: damla Pinosol, merhem Evamenol.
 • Bakteriyel enfeksiyon koşulları ve burun sinüslerinin şişmesi altında kortikosteroidler kullanılabilir: Nasonex, Polidexa, Rhinofluucimil.
 • Tabii ki, burun damlaları ile tedavi evde yapılır, ancak bunları kullanmadan önce, bir doktora danışmak için gereksiz olmayacaktır.

  Kuru şişlik

  Birçok insan bu duruma aşinadır: burun tıkanıklığı, nefes darlığı, gece boyunca artan ödem, taburcu olmama. Böyle bir devlet yeterince uzun sürebilir.

  Böyle durumlarda nazal mukozanın şişmesi nasıl giderilir:

  • Momhol veya bitkisel yağ içeren pastil ve pastillerin yardımı: Dr. Mom, Travisil, Strepsils. Eterik buharların etkileri şişliğin hızlı bir şekilde çıkarılmasına ve burun içinden nefes almanın yeniden sağlanmasına yardımcı olur. Ancak bu tür ilaçlar acil durumlarda ilk yardım kadar iyidir, çünkü şekerlerin etkisi kısadır.
  • Evde, soluma oldukça yardımcı olacaktır. Bir nebulizatör ve salinin kullanımı mukoza zarını nemlendirmeye yardımcı olur ve aromatik yağlarla buhar inhalasyonları damarların daralmasına katkıda bulunur, bakterisidal bir etkiye sahiptir. Evde, hızlı bir şekilde tıkanıklığı gidermek yardımcı olacaktır: Mazı, okaliptüs, köknar, çay ağacı.

  Mukozanın şişmesi ve kronik tıkanıklığın alerjik reaksiyonun belirtileri olabileceğini unutmayın. Bu durumda evde bağımsız olarak çalışmayacaktır. Bu durumda mukusun şişmesini gidermek sadece özel yollarla mümkündür, bu yüzden seyahatinizi doktora bırakmayın.

  Nazal mukozanın evde şişmesi nasıl kaldırılır

  Burun nefes almayı durdurur, yanma hissi vardır. Maksiller sinüs şeffaf veya yeşilimsi mukusu salgılar. Bir kişi kuruluk hissi, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile rahatsız edilir. Sıcaklık yükselir ve zayıflık ortaya çıkar. Böylece, burun mukozasının ödemi kendini gösterir, bu da alerjenleri, enfeksiyonları ve hormonal bozuklukları provoke edebilir. Semptomu ortadan kaldırmak ve nefes almayı kolaylaştırmak, tıbbi ve doğal ilaçlar için uygundur.

  Yıkama ve dezenfeksiyon

  Enfeksiyöz ve bakteriyel ödem salin veya papatya ile giderilir. İlaç, mukus temizler, maksiler sinüsleri temizler, iltihabı yatıştırır ve solunum yollarını dezenfekte eder. Sıcak çözelti, bir sol veya sağ burun deliği ile dönüşümlü olarak çizilir. Sıvı bir şırınga veya küçük bir tıbbi armut ile enjekte edilebilir. Prosedür 5-10 dakika sürer:

  1. Hasta lavabonun üzerine yaslanır ve başını döner, böylece bir yanak yere bakar ve ikincisi de tavana bakar.
  2. Üst burun deliğinde lastik armunun ucunu ekler.
  3. Yavaşça suyu sıkar. Boğaz ve bronş içine girmemesi için bir çözüm çizmeye gerek yoktur.
  4. Sıvı alt burun deliğinden dökülür.
  5. Prosedürden sonra, maksiler sinüsleri artık sıvıdan temizlemek için burnunuzu üfleyin.

  Nemlendirici ve antimikrobiyal çözelti tuzdan hazırlanır. Uygun yemek pişirme, iyotlu ve denizsiz tatlar. Bir bardak ılık su 30 g kuru ürünle birleştirilir ve iyice karıştırılır.

  Bitkisel yalıtım, dezenfekte edici ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Yıkama için ilaç, calendula, papatya, okaliptüs ve adaçayıdan hazırlanır. John's wort da aynısını yapacaktır. Su banyosunda, 500 ml su kaynama noktasına getirilir. Sıcak bir sıvı içinde 3 kaşık kuru bitkiyi koyun ve kabı kapatın. Bir kaynatma kabı 10 dakika sonra çıkarılır. İlaç filtrelenir, çünkü bitki parçacıkları maksiller sinüslere girebilir ve mukoza zarını yaralayabilir.

  Antimikrobiyal özellikler Furatsilindir. Çözeltinin bir kısmı 2 dövülmüş tablet ve bir bardak kaynamış sudan hazırlanır. Sıcak olmalı. Çözelti karıştırılır ve gazlı bezden süzülür, 4 kat halinde katlanır. İlacın parçacıklarının burun mukozasını çizmesi imkansızdır.
  Furatsilina yerine iyot kullanın. Bir bardak ılık suda, 2 damla maddeyi eritin, 10 g deniz tuzu ekleyebilirsin.

  Yeşil pus ve ateşli burun akıntısı ile, burnun pancar suyu ile yıkanması tavsiye edilir. Bir bardak sebze içeceği bir bardak kaynamış suyla seyreltin. 2 yemek kaşığı doğal bal ekleyin, bölünmüş. Durulama günde iki kez yapılır. İşlemden 50-60 dakika sonra, boğaz düz su ile durulanır.

  Alerjik şişlik için tuzlu ve bitkisel şifalar kullanılabilir. Maksiller sinüslerin şişmesini provoke eden toz ve kimyasal parçacıklarını temizler ve mukoza zarını nemlendirir.

  Ödemin nedeni bakteriyel rinit ise, burun pasajları antiseptik ajanlarla yıkanır. Miramistin, ucuz bir çözüm analoğu - Klorheksidin yaklaşacak veya uygun olacaktır.

  Eczacılık ürünleri

  Mukoza vazokonstriktör damlalarını yatıştırır:

  Uyuşturucular günde üç kez kullanılır, ancak bir haftadan fazla değil. Vazokonstriktörler bağımlılık yapar ve eğer uzun süre bu tür damlalar kullanırsanız, mukoza zarının hipertrofisini tedavi etmeniz gerekir.

  Alerjik rinit antihistaminikler ile yok edilir. Nazal pasajlar, Aqualor veya Aquamaris gibi salin veya eczane ile yıkanır. Viral ödem, merhem kafur veya mentol ile kaldırır. O burun ve maksiller sinüslerin köprüsüne ovuşturdu. Soğuk algınlığı ve tıkanıklıklar için Pinosol veya Evamenol'u tavsiye edin.

  Mikrop ve virüslerin neden olduğu ödemler antibakteriyel ve glukokortikosteroid damlalarıyla giderilir: Sophradex, Polydex, Bioparox, Nazonex.

  Şişlikten gıda ve decoctions

  Vazodilasyon damlaları diüretikler ile birleştirilir. Nazal mukoza ödemiyle doğal ilaçlar kullanılır. Eczacılar çok agresif çalışırlar ve vücuttaki yararlı maddeleri temizlerler.

  Diüretik özellikli infüzyonlar ve soğumalar durgun sıvının vücudunu nazikçe temizler, böylece ödem azalır ve tıkanıklık ortadan kalkar. Diüretikler hastanın iyi oluşu düzelene kadar ilk 3-4 günde alınır. Bu tür araçları kötüye kullanmak imkansız.

  Diyet diüretik özellikleri olan gıda ürünleriyle zenginleştirilmiştir:

  Bir gün için 0,5 ila 1 kilo arası salatalık veya kızılcık yemelisiniz. Çorbalara yeşiller ekleyin ve sebze salataları hazırlayın.

  Diüretik tabletler ve damlacıklar yerine, bitkisel kaynatma yapılır:

  1. Kurutulmuş sporlar ile huş tomurcukları eşit oranlarda karıştırın. Bir tencerenin içine 15 gr ot dökün, 250 ml damıtılmış su ekleyin. İlaçları orta ateşte kaynatın, 25 dakika sonra çıkarın. Sabah ve yatmadan önce 100 ml diüretik kullanın.
  2. 500 ml kaynar su ile kıyılmış dulavratotu kökü bir çay kaşığı dökün. 10-12 saat infüze edin. Bir gün için diüretik bir ilaç içip, içeceği 5-6 porsiyona bölerek.
  3. Bir bardak su ile dereotu tohumu bir çorba kaşığı karıştırın. İş parçasını 10 dakika kaynatın. Tıkanıklık ve mukozanın şişmesi için sıcak bir et suyu içirin.
  4. 30 g maydanoz tohumunu sıkı bir kapaklı bir kavanoza dökün. Bitki 300 ml soğuk su dökün. Kapat ve 8 saat basın. Her 2 saatte bir 150 ml diüretik kullanın.
  5. Günde üç kez mukoza şişmesi ile irgi, aronia, böğürtlen ya da böğürtlenden bir bardak taze sıkılmış meyve suyu alın. Sadece nefes almayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda vücuda bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerle beslerler.
  6. Enfeksiyöz ve bakteriyel rinit semptomlarını hafifletmek için taze sıkılmış meyve sularını kabak, kartopu ve havuçtan geçirebilirsiniz. Sabah kahvaltısından önce ve akşam yemeğinden sonra akşamları 100 ml içilir.
  7. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve şişliği gidermek için ilacın kabaktan faydalanmasına yardımcı olur. 1 kg çiğ portakal küspesi ezin, 3 büyük elmadan patates püresi ekleyin ve ilacı 300 g kuru üzüm ile doldurun. Günde üç kez 60-70 gr diüretik tüketin.

  Soluma ve ısınma

  Mukoza şişmesi, banal hipotermiye bağlı olarak ortaya çıkar. Zalozhennost, hasta ayağa kalkar ve sonra da yün çorap giyer. Nazal mukozanın şişmesi ile hamile eller için sıcak banyo önerir. Su prosedürleri yüksek sıcaklıklarda yasaktır.

  Enflamasyon, tuz, kum ve tahılların sıcak kompreslerini yatıştırır. Bileşen kuru bir tavada ısıtılır, bir torba torbaya dökülür ve maksiller sinüslere ve burun köprüsüne uygulanır. Sıcak kompresin cildi yakmaması için, bir havlu veya temiz bir bezle sarılır. Tuz ve tahıl yerine haşlanmış yumurta kullanın.

  Buhar inhalasyonu burun pasajını pustan temizler, mukoza zarını nemlendirir ve şişmeyi giderir. Haşlanmış patatesleri solumak iyidir. Birkaç orta yumrular soyulmadan soyulur ve kaynatılır. Su çekilir ve sıcak patatesler bir çatalla yoğrulur. Patates püresinin üzerine koyun ve başını bir kilim ile örtün. 10 dakika oturup, sadece bir burun nefes almaya çalışıyorum.

  Mukozal ödem ile rahatlama uçucu yağlarla inhalasyon getirir:

  • fIR;
  • çay ağacı;
  • okaliptüs;
  • kamfor;
  • çam;
  • biberiye;
  • Mazı ya da sardunya yağı.

  Plaka 1.5-2 litre su ısıtılır. Kaynayan sıvı çıkarılır ve 3-4 damla uçucu yağ hemen eklenir. Buharlaşma, 10 - 15 dakika, büyük bir havlu ile kaplı. Prosedürden önce vücudun esansiyel yağa nasıl tepki verdiğini kontrol etmeniz gerekir. Ayçiçeği veya zeytinyağı ile karıştırılır ve bilek veya dirsek kıvrımına uygulanır. Site kızarmazsa, kızarıklık ve kaşıntı yoktur, vücut normalde doğal tıbbı algılar.

  Soluma için çözümler bitkilerden hazırlanır:

  • calendula çiçekleri veya papatya;
  • okaliptüs, nane ve Kalanchoe yaprakları;
  • anne-ve-üvey anne ve St. John's wort ile ahududu bir dalı;
  • adaçayı, kekik ve lavanta.

  Karışımlar yatıştırır, iltihabı giderir ve nefes almayı kolaylaştırır. Nazal mukozayı dezenfekte edin ve şişmeyi rahatlatın. İnhalasyonlar için bir çözelti, herhangi bir bitkisel toplama ve 500 ml su içeren bir yemek kaşığından hazırlanır. Bitkiler sıcak sıvı dökülür, 40 dakika ısrar edilir ve daha sonra bir su banyosunda bir kaynamaya getirilir.

  Hasta çözelti üzerinde eğilir ve kendini bir havluyla kapatır. Her 3-4 dakikada bir kısa bir mola vermeniz gerekiyor, baş dönmesi için değil. Klasik inhalasyonlar kontrendike ise, temiz bir kâğıttan bir kapak yapılması önerilir. Kapları sıcak çözelti ile kaplayın ve buharları küçük bir delikten geçirin.

  Nazal mukoza ödemiyle, inhalasyon için diğer çözümler:

  1. Alkali, bir bardak kaynar su ve 20 g kabartma tozu içerir.
  2. Dezenfektan çözeltisi, 300 ml sıcak su başına potasyum permanganat: 3 kristalden hazırlanır.
  3. Antimikrobiyal madde furatsilina'dan hazırlanır: 2 tablet ezme, bir bardak kaynar suda çözülür.
  4. Anti-inflamatuar seçeneklerin bileşimi propolis veya kalendula eczane tentür içerir. Bardak sıcak sıvı başına 10 damla.

  Mukozal ödem için doğal ilaçlar

  Vasokonstriktör damlalar, bitki ve sebzelerden yapılan ürünlerle değiştirilir:

  1. Zayıf tuzlu su çözeltisi ile seyreltilmiş taze sıkılmış pancar suyu. Burnunu günde üç kez, her burun deliğine 4 damla gömün.
  2. Aloe 2 alt yaprakları doğrayın. Suyu sıkın ve kireç bal ile eşit oranlarda karıştırın. Her burun deliğine 3 girmesi günde 4-5 kez düşer.
  3. Et kıyma makinesi 2 büyük ampuller arasından geçin. Meyveleri suyundan ayırın, zeytinyağı veya ayçiçek yağı ile 1 ila 1 oranında birleştirin. Tıp gazlı bezlerindeki ıslak gazlı bez, her iki burun deliğine günde üç kez enjekte edilir. 15-20 dakika bekletin.

  Zalozhennosti, maksiller sinüslere ve burnun köprüsüne dairesel hareketlerle masaj yapılmasını önerir. Ayçiçeği, mısır ya da kayısı ile seyreltilmiş cildin "Yıldız" ya da karanfil yağı içine sürülebilir.

  Mukozal ödemle birlikte sigara içip alkol kullanamazsınız. Nikotin ve ruhlar burnu abartırlar, yanık, kaşıntı ve tıkanıklığı kışkırtırlar.

  Klinik ödem ile tedavi edilemeyen kronik ödem hastalarının bir kulak burun boğaz uzmanına danışmaları tavsiye edilir. Semptom, adenoidleri, polipleri, hormonal bozuklukları ve hatta malign oluşumları gösterebilir. Bir kişi daha önce bir doktora görünüp, bir sınava girdiğinde, hızlı bir iyileşme ve tam iyileşme şansı o kadar yüksek olur.

  Burunda şişmeyi giderin

  Burun boşluğunun iç kısmı mukus epitelyumu ile kaplıdır. Bunun özelliği, artan hassasiyet, kan damarlarının yüksek oranda zenginleşmesi ve çeşitli kökenlerin uyaranlarına tepki verme yeteneğidir. Solunum sisteminin birçok hastalığı, burun mukozasının şişmesine neden olur, ancak alerjilerin bir sonucu olarak benzer bir patolojik fenomen gelişebilir. Ödemin ilerlemesi rahatsızlığı ortadan kaldırma ihtiyacına neden olur, ancak burnun iç yüzeyindeki iltihabın tam nedenini belirleyen sadece bir doktor belirli ilaçları reçete edebilir.

  Neden burun mukozası şişer?

  KBB uygulamasında, üç ana neden, siliyer epitelyumun şiştiği ve iltihaplandığı şekilde sınıflandırılır. Bu faktörler, hastanın vücudu için, sadece tek başına değil, aynı zamanda kombinasyon halinde de olabilir. Ayrıca, bir kategorinin etkileri diğerinin gelişimi için verimli bir zemin oluşturabilir.

  • Solunum hastalıkları.
  • Mekanik etki.
  • Alerjik reaksiyonlar.
  • Hormonal bozukluklar.

  Memenin şişmesinin en yaygın nedeni vücudun hipotermidir. Genel bağışıklık tepkileri de azaldığı için, siliyer epitel koruyucu özelliklerini yavaşlatır. Eğer bir kişi sadece bacakları veya boğazı süpürebilirse, sonuç, bir terapötik önlemin yokluğunda, mukoza zarının iltihaplanmasının kronik bir form elde etmesine izin veren bir solunum hastalığıdır.

  Bu durumun negatif tarafı solunum yolunun tıkanmasıdır, bu da beyin dokusunu tamamen oksijene doyurma yeteneğinden yoksun bırakmaktadır. Bu, hipoksinin nasıl geliştiği - hasta, sık baş ağrıları, esneme, halsizlik, uyuşukluk, genel halsizlik hakkında endişelenmeye başlar; çalışma kapasitesini azaltır. Diğer, solunum yolu enfeksiyonunun daha az ciddi sonuçları yok:

  • Burun septum yapısının bozulması
  • Polip veya adenoidlerin oluşumu
  • Beynin çeşitli bölgelerinde fıtık gelişimi

  Alerjik ödem özellikle tehlikelidir: bu patolojik fenomen, yetişkinlerin ve çocukların hayatları için bir tehdittir. Mukozanın şişmesi şeklindeki reaksiyon, uyarıcının burun boşluğuna girmesinden hemen sonra ortaya çıkar. Hasarın aynı zamanda nefes alma ve lakrimasyondan tam teşekküllü Quincke'nin ödemine kadar olan süreç farklı olabilir - süreç aynı zamanda boğazı kapatarak tek bir nefes bile almayı imkansız kılar. Bu durum, ölümcül bir sonuçla dolu olduğu için acil tıbbi müdahale anlamına gelmektedir.

  Bir alerjen, çiçeklerin poleni, ürün ve parfüm kokuları, ilaçlar, hayvan kılı, kuş tüyü ve hatta parfüm hijyen ürünleridir. Boğaz, konjunktivit, kuru öksürükte sık hapşırma, ses değişikliği, persenia ve rahatsızlık gibi belirtilerle ödem gelişiminin başlangıcından şüphelenmek mümkündür. Hasta uzun süre öksürmeye zorlandığında, fiziksel çabaların etkisi altında, burun epitelyumunun iç tarafına yerleştirildiği küçük kan damarları tahrip olur ve kanama meydana gelir.

  alerji kronik formda, mukozal ödem kafatası kemikleri ağrıyan, gözler, baş ağrısından altında koyu halka oluşumu ile birlikte, zayıf burun ucu, yorgunluk ve duygu deri ve tahriş lezyonlar. Hastalığın bu seyri, burun boşluğunun sistematik bir şekilde yıkanmasını ve ardından antialerjik bir ilacın kullanılmasını gerektirir. Durum çalışma yeteneğine yansır, bu nedenle tedavi süresi boyunca kendinizi aktiviteyle sınırlandırmalısınız.

  Solunum yolu üzerinde yapılan ameliyat sırasında, mukoza zarı da şişebilir - bu, dokularda kan dolaşımının geçici olarak bozulmasından kaynaklanır. İltihap eğilimli dokuyu korumak için, tüm rehabilitasyon dönemi boyunca nazal kavitenin durumuna dikkat etmek gerekir:

  • Ameliyattan bir hafta sonra, burnu oda sıcaklığına ısıtılmış antiseptik solüsyonlarla durulayın.
  • 5. günden itibaren kabuklardan ve pıhtılaşmış kandan solunum kanallarının mekanik olarak temizlenmesini sağlamak mümkündür.
  • Dokuları daha hızlı restore etmek için, bileşimlerinde kortikosteroidler bulunan merhemlerle tedavi edilmelidir - hormonal maddeler iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
  • Mukoza zarını nemlendirmek için sistematik prosedürler uygulayın.
  • Daha iyi reddetmek için, mukolitikler al.

  Bu eylemlerin her biri bir uzman tarafından atanmalıdır. Aşamaların herhangi bir şekilde yürütülmesi, postoperatif komplikasyonlara neden olabilir - apse oluşumu, burun sinüslerinin enfeksiyonu, dokuda distrofik değişiklikler.

  Hormonal dalgalanmalara bağlı olarak burnun iç kısmı şişerse, endokrinolog, ürolog veya jinekolog tedaviye girer.

  Nazal mukoza ödemi: tedavi

  Şişmeye neden olan sebep dikkate alınarak terapötik yaklaşım planlanmıştır. Fakat belli tedavi amaçları vardır - peçeyi dezenfekte etmek, kan damarlarını daraltmak, vücudu güçlendirmek, böylece patojenlerin saldırılarına dayanabilir.

  Solunum hastalıklarının neden olduğu ödem aşağıdaki gibi tedavi edilir:

  • Yatak dinlenmeye uyun, su dengesini ayarlayın - her gün içmeniz gerekir
  • Vazokonstrüktif damla kullanımı ile solunumun geri yükleyin.
  • Lezyonun yayılmasını önlemek için antiseptikler (örneğin, bir furatsilina çözeltisi) yıkayın.
  • Durum bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike ise, antibiyotik tedavisi yapılır.
  • Vitamin tedavisi ve dengeli beslenme ile vücudun koruyucu özelliklerini geliştirin.
  • En azından tedavi sırasında, sigarayı bırakmalısınız - nikotin, siliyer epitelyum hücrelerine zararlıdır.

  Hormonal dengesizliğin neden olduğu şişlik, dikkatli ayırıcı tanı gerektirir. Bu durum, gebelik döneminde kadınlar için daha yaygındır. İlaç müdahaleleri bu pozisyon için kesinlikle kontrendike olduğundan, nazal kanalların aktif fırçaları salin solüsyonu ile reçete edilir - bir eczaneden satın alınabilir veya bağımsız olarak üretilebilir.

  Mukozayı veya yıkamayı sulayın - çok kolaydır: şişlik önemsiz ise - burnunuzu tıbbi bir pipetle damlatabilirsiniz, eğer epitel sinüslerde havayı tamamen tıkarsa o kadar iltihaplanırsa - durulamak daha iyidir. Bunun için, steril bir şırıngayla bir iğneyi vidalamadan, pistonun içine üç küp ılık salin dökün ve başını geriye doğru eğerek, yavaşça içeriği nazal membrana dökün. Eylem en az üç kez tekrarlanmalıdır.

  İlaç tedavisi kontrendike olduğunda tuzlu çözüm mükemmel bir alternatiftir. Yenidoğanlar ile kanal yıkamak için bile kullanılması kabul edilebilir. Ancak, yöntemin belirgin avantajlarına rağmen, önce bir uzmanın onayını almanız gerekir.

  Normal nefes almayı engelleyen polipler ve adenoidler, eşzamanlı anestezi altında cerrahi olarak çıkarılır. Sabit şişlik, septumda eğriliğe neden oluyorsa, optimum çözüm septoplasti yapmaktır. Operasyon, sadece estetik bir çekiciliği değil, her şeyden önce, mukoza dokusunun şişmesi şeklinde yan etkiler olmaksızın tamamen nefes alma yeteneğinin restorasyonunu da içeren bu bölümün düzeltilmesini içerir.

  Burun mukus epitelyumunun ödemini tedavi etmek için, alternatif tıpın bir çok yolu vardır, ancak bunların uygunluğu ve güvenliği doktorla tartışılmalıdır.

  Nazal mukozanın şişmesi nasıl kaldırılır: tedavi ve iyileşme

  Nazal mukozanın şişmesi ile ilgili olarak arkadaşlardan ve aileden gelen şikayetleri ne sıklıkla duyarız. "Nefes almayın!" - akrabalarından şikayetçi. Böyle durumlarda nasıl yardımcı olabilirler? Nazal mukozanın şişmesi, tedavi ve iyileşme nasıl hastalıklar sonra nasıl ortadan kaldırılabilir?

  nedenleri

  Hem mevsimsel hem de olmayan birçok KBB hastasına, nazal mukozanın kuvvetli bir şekilde şişmiş olması eşlik eder.

  Bu, insanlara büyük rahatsızlık verir. Bu nedenle, nazal mukozanın şişmesinin nasıl kaldırılacağı sorusu yılın herhangi bir zamanında geçerlidir.

  Ödem, inflamatuar sürecin birincil belirtilerinden biridir. Böylece vücut, bazı zararlı faktörlerin etkisinden etkilenir ve korunur.

  Bu, kanın aktif akışından ve spesifik bileşiklerin hücreleri tarafından üretilmesinden doğar. Sonuç olarak, küçük kan damarlarının geçirgenliği büyük ölçüde artar ve sıvı, hücreler arası boşluğa doğru yüzer, böylece mukoza zarının şişmesini indükler.

  Bu nedenle, şişme, tipik olan iltihaplanmanın bir göstergesidir:

  ARI. Virüslerin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarına genellikle ARVI denir. Rinovirüsler de dahil olmak üzere her türlü virüsün faaliyetinin zirvesi, sonbahar-ilkbahar dönemine aittir, fakat bu yaz aylarında soğuk algınamayacağınız anlamına gelmez.

  Sinüzitler. Bu terim altında paranazal sinüslerin enflamatuar hastalıkları gizlenmiştir. Bunlardan hangisinin etkilendiğine bağlı olarak, maksiller sinüzit (maksiller), frontal (frontal) ve etmoidit (kafesli labirentin hücreleri) ayırt edilir. Sıklıkla burun mukozasının kalınlaşması vardır.

  Alerjiler. Bugün bazı maddelere karşı artan hassasiyet, gezegenimizin neredeyse her üç sakini de bulunur. Bazı durumlarda, nefes alma zorluğu ile kendini gösterir. Varlığından şüphe duyulursa, burunda bir kaşıntı ve iç zarlarının uzamış bir şişmesi olabilir.
  Bu gözlemlenebilir:

  • Her zaman toz intoleransı, ev kimyasalları veya bir kişinin günlük olarak temas ettiği diğer maddelerle;
  • Aynı dönemde, bir kişi belirli bitkilerin polenine karşı artan bir duyarlılığa sahipse.

  Yapının anatomik özellikleri. Bunlar burun pasajlarının daralmasını, farklı bir yapıdaki tümörlerin varlığını, burun sinüsünün eğriliğini, sıklıkla sinüzit gelişmesine yol açar. Bu nedenle, nadiren nazal mukoza iltihabı olan kişiler, sadece belli anatomik kusurların varlığının bir sonucu olarak gözlenir.

  Nazal mukoza ödemi belirtileri

  Hastanın burun tıkanıklığı varsa, bu iç zarlarının ödeminin bir tezahürüdür. Yine de, bu nadiren bir halsizlik tek tezahürüdür. Bu rahatsızlığa neyin sebep olduğuna bağlı olarak, doğru teşhisi koymanıza ve gerekli tedaviyi seçmenize izin veren başka belirtiler de vardır.

  ARI. Virüs hastalığı için tipiktir:

  • Bir kural olarak, açık bir sırın salgılanması oldukça likittir;
  • artan vücut ısısı;
  • artan yorgunluk ve zayıflık;
  • boğaz ağrısı;
  • öksürük.
  Bununla birlikte, bazı durumlarda, hafif bir iyileşme, uzamış ateş, yeşil sümük tahsisi başlangıcından sonra durumun kötüleşmesiyle kanıtlandığı gibi, bazı durumlarda, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi ile komplike hale gelir. Bu gibi durumlarda en doğru seçenek bir terapiste veya KBB'ye başvurmak olacaktır.

  Sinüzit. Paranazal sinüslerin yenilgisi akut olabilir, ancak kronik olabilir. Semptomların yoğunluğu buna bağlı. Onlar ortaya çıkıyor:

  • ateş;
  • sarı veya yeşil sümük tahsisi;
  • baş ağrısı;
  • etkilenen sinüste rahatsızlık;
  • burundan;
  • burun solunumu tıkanıklığı.

  Alerji. Diğer ihlallerin olmaması, bunun dışında kabarmış burun boşluğunun iç kabuğu, çoğu zaman alerjik reaksiyon gösterir ve bazı durumlarda insanlar bile burunun normal nefes aldığını iddia ederler. Bu ifadenin lehine ayrıca:

  • göz tahrişi ve lakrimasyon;
  • konjunktivit;
  • hapşırma saldırıları;
  • kaşıntı.

  Bütün bu rahatsızlıklar tek bir şeyle birleşir - burun mukozasının kuruması. Daha büyük veya daha az ölçüde mevcut olabilir, ancak bir şekilde rahatsızlığa neden olur.

  Nazal mukozanın şişmesi nasıl kaldırılır? yöntemleri


  Pek çok vazokonstriktörle problemli uzun bir süre mücadele etmek mümkündür, ancak bunun sonucu sadece kalıcı bir ödem olacaktır, bu da en modern ilaçları bile ortadan kaldırmak için son derece zor olacaktır.

  Evet, bu tür ilaçlar şişmeyi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur, fakat zamanla vücut onlara alışır ve tedavi edici bir etki elde etmek için, vazokonstrüktif spreyler veya damlalar kullanmak ve bunları büyük dozlarda uygulamak için giderek daha fazla gereklidir. Ve eğer aniden kullanmayı bırakırsanız, görünümünün asıl nedeninin ortadan kaldırılmasından sonra bile şişlik meydana gelir.

  Bilmek önemlidir

  Ödemenin vasokonstrüktör aracılığı ile alınması, kendi kendine ilaç tedavisi kapsamında 7 günden fazla olmamak kaydıyla yapılabilir!

  Bu nedenle, bir kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek, sorunun nedenini bulmak ve doktorla birlikte nazal mukozanın şişmesini nasıl gidereceğine karar vermek çok daha mantıklı olacaktır.

  Nazal mukoza nasıl nemlendirilir

  Nazal kavitenin iç zarlarının kuruluk problemi hem hastalığın gelişiminde hem de her türlü ilacın kullanımında ortaya çıkar. Bunu çözebilirsin:

  • ev tipi nemlendiriciyi kurmak;
  • etkilenen petrol bölgelerine (zeytin, şeftali, deniz topalak vb.) gömmek veya sürtmek;
  • tuzlu çözeltilerle yıkama yapmak.

  Nazal mukoza ödeminin tedavisi

  Mukoza şişmesi için fonlar, gelişim nedenlerine bağlı olarak seçilir. Bu nedenle, hastalar genellikle, hastalığı iyileştirmek için belirli bir süre için kullanılması gereken bir ilaç listesi alırlar. Bunlar arasında şunlar olabilir:

  • antiviral ilaçlar (Arbidol, Amizon, Amiksin, Aflubin, Otsilokoktsinum, Isoprinosin);
  • antihistaminikler (Suprastin, Fenistil, Tavegil, Erius, Eden, Loratadin);
  • antibiyotikler:
  • lokal (Bioparox, Isofra);
  • sistemik (Sumamed, Azitromisin, Amoksisilin, Flemoclav, Ospamox).
  • kortikosteroidler (Nazonex, Fliksonase, Baconase).

  Bu durumda, yetişkinlerde ve çocuklarda hastalıkların tedavisi, farklı dozaj formlarında çeşitli ilaçlar ile gerçekleştirilir. Ayrıca, aynı yaştaki hastalarda görülen rahatsızlık, seyrinin doğası ve belirli bir ilacı kullanma olasılığını ortadan kaldıran eşzamanlı hastalıkların varlığı nedeniyle farklı şekilde tedavi edilebilir.

  Geleneksel tıp

  Nazal mukozanın şişmesini kaldıran ilaçlar esas olarak vazokonstriktörlerle temsil edilir:

  Bununla birlikte, burnun şişmesini azaltan ve hastanın durumuna zarar vermeden hastanın durumunu hafifleten ilaçlar vardır. Bunlar:

  Sinupret ve Cinnabsin en etkili olanlardır. Bu preparatların kontrendikasyonlarının listesi son derece zayıftır, bu nedenle bugün yaygın olarak uygulanmaktadır.

  Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

  Hamilelik sırasında burun tıkanıklığının nasıl tedavi edileceği mutlaka doktora karar vermelidir, çünkü bu kritik dönemdeki herhangi bir girişim son derece arzu edilmez ve gelişmekte olan fetusun sağlığı için tehlikeli olabilir.

  Ek olarak, gebe kadınlarda ödem genellikle hormonal arka planda değişiklikler nedeniyle kendi kendine gelişir ve doğumdan sonra herhangi bir müdahale olmaksızın geçer.

  Çoğu zaman jinekologlar ve terapistler, ilginç hastalarını hafif etkilerinden dolayı problemle mücadele etmek için şeftali yağı uygulamak ve ayrıca burnu tuzlu çözeltilerle yıkamak için tavsiye ederler.

  Çocukların tedavisi özellikleri

  Bir çocukta şişmiş nazal mukozaya ilişkin şikayetler, bebekler de dahil olmak üzere, herhangi bir yaştaki çocukların ebeveynlerinden duyulabilir.

  Ne yazık ki, çocuklar çoğu virüs için bağışıklık eksikliği nedeniyle çeşitli virüs hastalıklarından muzdariptirler.

  Onlara karşı direnç kazanırsınız, sadece hastalığa yakalanan hastalıkla yüz yüze görüşebilirsiniz, yani onu transfer etmiş olursunuz.

  Ancak, çocuğun vücudunun özellikleri sayesinde, bebekler, çeşitli rahatsızlıklara maruz kalmak için yetişkinler çok daha kolaydır, bu nedenle çoğu durumda, özel bir tedaviye ihtiyaç duymazlar ve burun tıkanıklığı, nadiren onlara büyük bir rahatsızlık verir.

  Bu nedenle, şişkinliğin bebeğin sessizce uymasını önlediği durumlarda, sadece aşırı durumlarda vazokonstriktörlerin yardımına başvurulmalıdır. Ağızlığı tuzlu su çözeltileriyle yıkamak genellikle yeterlidir, örneğin:

  • Aqua Maris;
  • MARIMER;
  • tuzlu çözelti;
  • Kviksom;
  • Aqualor vb.

  Burnunuzu spreylerle durulayın, sadece 1 yaşın üzerindeki çocuklar için izin verilir!

  Ayrıca kreşte düzenli olarak ıslak temizlik yapmak ve optimum hava nemini sağlamak için -% 50-60 gereklidir. Ancak bu gereksinimlerin daima gözlenmesi daha iyidir.

  Ödem yenidoğanda ortaya çıkarsa, uyuşturucudan tamamen vazgeçmeye değer. Sadece salin damlaları ile sık sık durulanan durulama iş için yeterlidir. Sırrı sulandırmaya, mukoza zarını nemlendirmeye ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, bu prosedürler çocuğu beslemeden ve uyumadan önce yapılmalıdır.

  Yeni doğmuş bir bebekte, soğuk ve tıkanıklık nedeni fizyolojik burun akıntısı olabilir, bu durumda herhangi bir ilacın kullanımı, çocuğun vücuduna yeni koşullara uyum sağlamasını engelleyeceğinden, sadece zarar verebilir.

  Her halükarda, çocuklarda burun ile ilgili sorunların ortaya çıkması, çocuk doktoruna başvurma sebebidir!

  Halk yöntemleri

  Halk tıbbında, burun ve kurumaktan kurtulmak için viral veya bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu birçok yol vardır. Bunlar:

  Dikkat lütfen!

  Alerjilerle, bu ilaçlar kontrendikedir, çünkü bu durum sadece durumu kötüleştirebilir.

  Mukoza zarının rekonstrüksiyonu

  Herhangi bir KBB hastalığını transfer ettikten sonra, özellikle uzun bir süre vazokonstriktif spreyler kullanılmışsa, burun boşluğunun iç kabuklarının restore edilmesi gerekir. Doğru bir şekilde nasıl yapılacağı, kulak burun boğaz uzmanına anlatmak en iyisidir. Gerekli nemlendirici ve rejeneratif ajanları seçecektir. Ancak doktora gidemezseniz, sorunu kendiniz çözmeye çalışabilirsiniz:

  • Pinosol;
  • DELUFEN;
  • protargola;
  • Euphorbium;
  • tuzlu çözeltiler.

  Damlalar sonra burun mukozası nasıl geri alınır

  Vazokonstrüktif ilaçların uzun süreli kullanımı kılcal damarların tonunun zayıflamasına yol açar, bunun sonucu olarak yeni ilaç dozları olmadan daralabilmeleri mümkün değildir, dolayısıyla herhangi bir nedene ve enflamatuar görünüme neden olmayan ödem vardır. Buna tıbbi rinit denildi.

  Bununla başa çıkmak mümkündür, ancak tedavi süresi doğrudan vazokonstriktif ilaçların kullanım süresine bağlıdır. Bu durumda, bu gibi durumlarda ilaç seçimi sadece uzman olmalıdır, çünkü herhangi bir kendi kendine ilaç sadece durumu kötüleştirebilir. Kural olarak, hastalar atandı:

  • lokal kortikosteroidler (Nazonex);
  • Dekspantenol (Vibrolor) ile tuzlu çözeltiler;
  • fizyoterapi:
   • elektroforezi;
   • fonoforez;
   • yağlı çözeltiler ile inhalasyon;
   • inductothermy;
   • çamur uygulamaları;
   • balneoterapi.

  Özellikle ağır vakalarda, ilaçların birkaç aydan daha uzun süre tüketildiği durumlarda, hasarın derecesi o kadar şiddetli olabilir ki, cerrahi müdahale gereklidir. Bu sırada, hasarlı damarlar veya mukoza zarının tüm bölümleri bile çıkarılır.

  Böylece, burun mukozasının şişmesi için bağımsız olarak, ancak bir haftadan fazla olamaz. Bu yardımcı olmazsa, tüm ilaçları almayı bırakın ve hızlı bir şekilde iyileşmek ve ciddi sonuçların oluşmasını önlemek için LOR ile iletişime geçin.

  Nazal mukoza ödemi

  Nazal mukozanın şişmesi nedir?

  Nazal mukozanın ödemi, nazal mukozanın şişmesidir, bu da burun bölgesine aşırı kan akışıyla oluşur. Genellikle şişlik, enflamatuar bir süreç ile eşlik eder.

  Burun mukozası, gelen enfeksiyonu vücutta geciktiren ve diğer organlara nüfuz etmesini engelleyen bir bariyerdir. Mukoza şişmesi, vücudun, refleks reaksiyonuna neden olan yabancı elementler veya yaralanmalarla mücadele ettiğini gösterir. Tehlikeye cevaben vasküler geçirgenlik artar ve kan ihtiyacı olan organa yardım eder.

  Nazal mukoza ödeminin nedenleri

  Çoğu zaman, burun şişliği üç nedenlerden biriyle oluşur:

  Vücudun alerjik reaksiyonu;

  Nazal bölgeye mekanik hasar.

  Alerji ortaya çıkar çünkü insan vücudu bazı maddeleri yabancı olarak algılar. Bu maddeler nelerdir - her bir organizmanın bireysel özelliklerine bağlı olarak, 300'den fazla ortaya çıkan tüm alerjenler. En yaygın olanı hayvan kılı, bitkilerin poleni, narenciye, ilaç ve kimyasallardır. Alerjenin etkisi altında, burun damarları genişler, mukoza, alerjenin vücuda girmesini önlemek için aktif olarak bir sır geliştirmeye başlar ve bu, şişmeye neden olur.

  Böyle akut solunum enfeksiyonları, ödem ve burun tıkanıklığı gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisi için 5 gün sonra gerçekleşir, ancak bakteriyel enfeksiyon sinüslere yayılmaması durumunda bu, böyledir. Aksi takdirde, sinüzit gibi hastalıklar, sinüzit gelişebilir. sinüslerin iltihabı tedavi edilmezse, bu hayatı tehdit eden sonuçlara yol açacaktır: birikmiş irin mukoza yoluyla ve çene, göz veya beyin alana kırılabilir.

  Nazal mukozanın şişmesine neden olan inflamatuar süreçler hipotermiden kaynaklanabilir. Soğuk suda banyo yapmak ya da bir başlık olmadan kış aylarında açık havada kalmak özellikle zayıf bağışıklığı olan kişiler için tehlikelidir. Çoğu zaman, iltihap nedeni soğuk yiyecek veya içecek olarak kullanılabilir.

  Çocuklarda, nazal mukoza ödeminin nedeni genellikle adenoidlerdir - nazofaringeal tonsilin dokularının hipertrofisi. Bu fenomen sık soğuk algınlığı, kötü sağlık, vitamin eksikliği nedeniyle olabilir.

  Bir burun alanında alınan travmadan sonraki ödem, bir organizmanın doğal bir reaksiyonudur. Mekanik bir travma ile, mukoza zarının bütünlüğü bozulur ve vücudun savunması "hasarı" telafi etmeye çalışır. Ödemin boyutu ve ortadan kaldırılması için gereken süre, yaralanmanın ciddiyetine ve mağdurun genel sağlığına bağlıdır. Yüksek bağışıklığı olan kişilerde, dokuları yeniden üretme yeteneği çok daha yüksektir. Örneğin diyabet hastası olanlar, yaralar ve çürükler daha uzun süre iyileşir.

  Nazal mukozanın ödemi hormonal bozukluklardan kaynaklanabilir. Çoğunlukla hamile kadınlar, özellikle de dönemin ilk aylarında bu durumdan muzdariptir. Bunun nedeni, vücudun normal seyrini destekleyen bir hormon olan progesteronun aşırı salınımıdır. Doktorlar sinüzitten muzdarip kadınların çoğunun yüksek düzeyde kadın hormonlarına sahip olduğunu fark ettiler.

  Nazal mukozanın diğer nedenleri:

  burun, iyi huylu veya habis tümörler;

  nazal septumların kıvrılması;

  burun pasajlarının doğuştan darlığı;

  yabancı cisimlerin burun pasajlarına girme;

  Alkollü içeceklerin kullanımına tepki.

  Nazal mukoza ödemi belirtileri

  Görme olarak mukozal ödem, burun boşluğuna bakılarak belirlenebilir. Mukus, bir kural olarak, kırmızı ve şişmiş bir görünüme sahiptir. Ancak, mukoza zarını incelemek her zaman mümkün olmadığından, ödem, bu alanda burun tıkanıklığı, nefes alma zorluğu, ağırlık hissi hissi olarak karakterize edilebilir.

  Burun şişmesine neden olan solunum veya viral hastalıklara genellikle ateş, bol renksiz veya yeşilimsi akıntı, baş ağrısı veya kaslarda "kırılma" ağrısı eşlik eder. Kural olarak, burun "piyon", nefes almak neredeyse imkansızdır. Kokulara olan hassasiyet kaybolur, burunda kuruluk ve yanma hissi ortaya çıkabilir. Kocaman bir göz yaşlanmaya başlar, "gözlerdeki kum" hissi.

  şişme paranazal sinüslerde isabet enfeksiyon neden ise, hasta sinüslerde bir baş ağrısı ve ağırlık hisseder - burun bu "kanatları" ve alnının ortasına. Bir kişi hızla yorulur, sinir bozulur ve durumu "kırık" olarak tanımlanabilir. tuhaf keskin koku (kendisi duymadığını hasta) eşliğinde kanla ve bölüm biriktirildiği - irin axils bazen yeşilimsi veya sarı deşarj şeklinde burun yoluyla girip parçası bulunmayan, oluşturulur. Püyün çok fazla birikmesi ve kabuğun içinden kıvrılarak yüzün ve başın diğer kısımlarına yayılması muhtemeldir.

  Alerjik burun ödem aşağıdaki belirtiler vardır:

  burun mukozasının anlık ödemi;

  renksiz bir sıvının izolasyonu;

  Bazen burunda alerjik bir şişlik, boğazda bir "boğulma" ve yüzdeki cildin kaşılması ile eşlik eder. Bu tür belirtileri yok etmek, özellikle alerjen tanımlanmış ve kaldırılmışsa, yeterince hızlı olabilir. Bitkilerin mevsimsel alerjilerinde olduğu gibi, şişlik günler hatta haftalar boyunca devam etmez.

  Mukozada şişme diğer nedenlerden kaynaklanırsa - travma, tümörler, septa eğriliği, o zaman muhtemelen burundan herhangi bir akıntı olmayacaktır. Ancak şiddet, tıkanıklık, rahatsızlık ve nefes alma ile ilgili sorunlar - devam edecektir. Nazal mukozanın ödeminin karakteristik bir işareti horlamadır.

  Nazal mukozanın şişmesi nasıl kaldırılır?

  Ödemenin bir travmadan kaynaklanması durumunda, travmatoloğa, dokuların, nazal septumların, kemiklerin bir dereceye kadar hasarını tanımlamak için ele alınması gerekir. Alerjik reaksiyonlar durumunda, alerji doktoru, ödem bir solunum hastalığı veya bunun sonucu olarak ortaya çıkarsa yardımcı olacaktır - bir kulak burun boğazına başvurmak gerekir. Özel tehlike, vücudu henüz ağızdan tam solumaya adapte edilmemiş olan bebeklerde mukusun şişmesidir. Buna ek olarak, burun solunumu ile ilgili sorunlar çocuğun memeden vazgeçmesine yol açacaktır.

  mukoza zarının şişmesi zararlı değildir ve onunla kendini başa olabileceği bir kişinin emin değilse, reçetesiz eczanelerde satılan birçok ilaç yardımcı olacaktır ondan kurtulmak, hem de evde gerçekleştirmek kolay basit prosedürler.

  Mukoza ödemine neden olan alerjik reaksiyonlarda, vücut üzerindeki alerjene maruz kalma olasılığını dışlamak ve bir antihistamin, örneğin Suprastin'i almak gerekir. Solunum sürecini kolaylaştırmak için vazokonstriktif damlalar kullanılabilir. Birkaç saat sonra alerjik reaksiyon geçmediyse veya şişlik farenkse yayıldıysa, tıbbi yardım almalısınız.

  Solunum hastalıklarının neden olduğu burun ödemi ile, enfeksiyonların ortadan kalkmasıyla, semptomların ortadan kalkacağı yıkım odaklarında çalışmak gerekir. hastalığın nispeten hafif formları da, etkin bir şekilde burun tuz yıkama, iltihaplı burun akıntısı, ateş, baş ağrısı eşlik etmediği, inhalasyon, solunumu kolaylaştırmak için uygulama merhemler ve damarlarının daralmasına spreyler. İkincisi ile ilgili olarak, onların bir çare olmadıklarını, ancak sadece semptomları hafiflettiklerini belirtmek gereksizdir. Buna ek olarak, vücut bu tür araçlara hızla alışır ve bu da kendi başına problemlerle başa çıkmayı ve yardım beklemeyi başarabilir. Bu nedenle, art arda 5 gün boyunca damla kullanmamanız tavsiye edilir.

  Antiviral ilaçlar ve iç kabul - tozlar, tabletler şeklinde. Bu tür ilaçlar, vücuttaki patojenik bakterilerin çoğalmasını önler, diğer organları ve sistemleri etkilemelerine izin vermez. Bu ilaçların etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır, ancak birçok yan etkisi vardır (gecikmiş olanlar dahil) ve hamile kadınlarda ve çocuklarda kontrendikedir.

  Enfeksiyon burnun sinüslerine girdiğinde, hem yerel hem de dahili kullanım için ilaçlar kullanılır: antiseptikler, antibiyotikler, immünostimülanlar. Sinüslerde pus birikmesi varsa, furatsilina veya diğer antimikrobiyal ajanlar ile acilen durulanmalıdır. Durulama en iyi şekilde doktorun gözetiminde yapılır, çünkü dikkatsiz işlemle enfeksiyon iç kulağa geçebilir.

  Nazal mukozada şişme varsa, ancak sekresyon yoktur, muhtemelen ödem neden olur - mekanik hasar. Yaralanma nedeniyle burun şişmesi meydana gelirse, yapılacak ilk şey hasarlı bölgeye soğuktur. Bu, kan damarlarını daraltmaya ve kan ve lenf akışını durdurmaya yardımcı olacaktır. Bu şişlik, kural olarak, dokular iyileştikçe, kendiliğinden geçer. İyileştirme merhemleri yardımıyla rejenerasyona yardımcı olmak mümkündür ve şişme vazokonstrüktif damlalarla alınmalıdır. Ciddi durumlarda, cerrahi müdahale gereklidir.

  Ödemin nedeni hormonal bozukluklar ise, örneğin, kadın hormonları aşırı, doktor, hastanın hormonal arka planı inceledikten sonra, belirli bir hormon seviyesini düşüren ilaçlar reçete.

  Halk ilaçları

  Sentetik ilaçların kullanımı genellikle tüm vücuda zarar verir, özellikle de belirli ilaçlara veya zayıflamış bağışıklığa sahip olanlara zarar verebilir. Bir kişinin gastrointestinal sistemi, çeşitli bozukluklara, vücudun doğal mikroflorasının ihlaline, patojenik bakterilerin yeniden üretilmesine neden olabilen kimyasal maddelerden ciddi şekilde etkilenir. Bu nedenle, halk ilaçlarının kullanımı, tedavi için vücuda daha güvenli ve güvenlidir, ancak özellikle zor durumlarda, bu yöntemlerin çoğu güçsüzdür.

  Viral enfeksiyonların neden olduğu burun mukozasının şişmesini tedavi etmek için aşağıdaki tarifler uygundur:

  Solunum yolunun deniz tuzu çözeltisi ile durulanması. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı deniz tuzu, 0.5 litre ılık kaynamış suda çözülür, iyice karıştırılır. Çözelti bir burun deliğine dökülmeli ve diğerini geçirmelidir. Tuz, mukusu inceler ve salımını artırır. Mukozaya zarar vermemek için, prosedürün günde üç defadan fazla yapılması önerilmez. Bu durumda, yıkamadan önce burun serilmemelidir. Burun yıkamak için prosedür hakkında daha fazla bilgi edinin.

  İyot çözeltisi. Kronik sinüzit için nazal geçişlerin iyot çözeltisi ile yıkanması önerilir. Bir bardak ılık suya bir veya iki damla iyot eklenir ve durulama yapılır. Çözümü yutmanız tavsiye edilmez.

  Uçucu yağ ile inhalasyonlar. Geniş bir tencerede su kaynatın, kaynar suya birkaç damla esansiyel yağ, çam veya sedir yağı ekleyin. Bundan sonra, buharı teneffüs ederek kafanızı bir havluyla örtecek şekilde tavaya doğru bükün. Soluma 15-20 dakika boyunca günde birkaç kez yapılır.

  Patates inhalasyonu. Bu, uzak atalarımız tarafından kullanıldı, onun özü son derece basit. Patatesleri kabuğun içinde pişirmeniz, suyunu boşaltmanız ve pot ile birlikte bir havlu ya da battaniye ile örtmeniz, patates çiftlerini soğuyana kadar teneffüs etmeniz gerekir.

  Soğan suyu tedavisi. Soğan, bir rende üzerine sürülür veya bir tavada doğranır, alınan kütlenin 3 çay kaşığı bir bardak kaynamış su ile dökülür, bir çay kaşığı bal eklenir, yaklaşık 40 dakika ısrar edilir. Ortaya çıkan infüzyon, burnu yıkamak veya günde birkaç kez her burun deliğine 5 damla atmak için kullanılır. Reçete içindeki su miktarı ürünün etkinliğini artırarak 2-3 kat azaltılabilir, ancak aynı zamanda burun mukozasının yanması riski vardır.

  Aloe suyu. Bitkinin alt yaprakları kesilmeli, yıkanmalı, daha sonra et kıyma makinesi ile gezdirilir, gazlı bezle sıkılır. Bu meyve suyu bal ile 1: 1 oranında karıştırılır ve her burun deliğine 3 kazılarak günde 4-5 kez düşer. Bu tür bir karışım sadece ödemeyi ortadan kaldırmaz ve burun tıkanıklığını giderir, aynı zamanda mukozanın iyileşmesini de hızlandırır.

  Mukus ödemi pancarı. Taze sıkılmış ham pancar suyu 1: 1 oranında su ile karıştırıldı ve her burun deliğine 2-3 damla kazıldı. Ancak, bu tarif herkes için uygun değildir - yanık mukusuna neden olabilir. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. İkinci durumda, pişmiş pancarın suyunu kullanabilirsiniz. Havuç suları (üç kısım) ve pancar (bir kısım) karışımı da kullanılır.

  Ödemeye karşı bal. Arıcılık ürünlerine alerjisi olmayanlar ödem ve nazal tıkanıklığı gidermek için balı başarılı bir şekilde kullanabilirler. Doğal ısıtılmamış bal, 1: 1 oranında su ile seyreltilir ve gün içerisinde birkaç damla buruna gömülür. İçeride bal almak da yararlıdır - antimikrobiyal etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Yetişkin kişiye günde 100 gram bal, çocuklara - 50 gramlık yemek mümkündür.

  Bitkisel tedavi. Ödemi çıkarmak papatya ve calendula gibi bitkilerin kaynatılmasına yardımcı olacaktır. Papatya, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, mukozayı geri kazanmaya yardımcı olur. Calendula, antiseptik ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir, vücudun savunma sistemlerini harekete geçirir. Et suyu hazırlamak için, bir çorba kaşığı kuru karışım almanız, kaynar su dökmeniz ve yaklaşık 20 dakika su banyosunda tutmanız gerekir. Daha sonra et suyu oda sıcaklığına soğutun ve burnu durulayın.

  Eğer burnun sık yıkanması kuruluk ve mukozada tahrişe neden olduysa, anti-inflamatuar etkisi olan deniz topalak yağı kullanabilirsiniz. Her bir burun deliğine 1-2 damla yağ damlatmak yeterlidir, mukusun normal bir duruma getirilmesine yardımcı olacaktır.

  Yıkamanın, otlar ya da balla tedavi edilmesine yardımcı olmaması ve nazal mukozanın şişmesi, hoş olmayan semptomlar ya da ağrı ile birlikte bir haftadan fazla sürer, bir doktora danışmak ve geleneksel tıbbı tedaviye başlamak gerekir. Uzun süreli veya yanlış seçilmiş tedavi, hastalığın kronik formunun gelişmesine katkıda bulunabilir.

  Yazının yazarı: Vafaeva Julia Valerievna, nefrolog

  Nazal ödem: nedenleri, belirtileri ve formları, nasıl çıkarılıp tedavi edilir?

  Nazal ödem kan damarlarının ve kan akışının genişlemesi sonucu oluşur koku duyusuna. Nazal mukozanın şişmesi hemen hemen her zaman burun nefesleri, burun akıntısı, hapşırma ve diğer solunumsal belirtilerdeki zorluklarla kendini gösteren iltihap ile birlikte görülür.

  Vücudu dış ortama nüfuz eden mikroplar burun mukozasında tutulur. Bu bariyer sayesinde, enfeksiyon burun boşluğuna girer ve aşağıdaki organlara girmez. Yabancı maddelere karşı mücadele, vasküler duvarın artan geçirgenliği ve mukozanın refleks ödemi ile kendini gösterir.

  Burnun ödemi, belirli bir nedenden kaynaklanan birçok patolojinin bir semptomudur. Bu, yabancı unsurlarla savaşmak için insan vücuduna ciddi bir tehdit oluşturan evrensel bir mekanizmadır. Nazal pasajların ödemi normal nefes almayı engeller ve örneğin beynin hipoksisi gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açar. Bu sorun göz ardı edilemez, derhal ortadan kaldırılmalıdır.

  etiyoloji

  Kişiye çok fazla sorun getiren ve yaşam kalitesini kötüleştiren burun ödemi nedenleri:

  • Enfeksiyon - bakteriyel veya viral. Hipoterminin bir sonucu olarak ya da diğer olumsuz faktörlerin etkisi altında, yerel bağışıklık savunması azalır, burundaki siliyer epitel fonksiyonları ihlal edilir, nazofarenkste iltihap gelişir.
  • Vücudun alerjik reaksiyonları. Burun boşluğuna nüfuz eden alerjenler, mukoza zarının şişmesi, kan damarlarının genişlemesi ile birlikte lokal aseptik iltihaplanmaya neden olurlar.
  • Travmatik yaralanma burun ve yabancı cisimler. Mukoza bütünlüğünün ihlali, soğuk olmadan ödem gelişmesiyle sonuçlanır. Buruna düşme ve travmadan sonra çocuk, burun ödeminin doğrudan nedeni olan bir iç hematom oluşturabilir.
  • Konjenital anomaliler burun gelişimi - burun septumunun eğriliği ve burun geçitlerinin darlığı.
  • Enfeksiyöz olmayan uyaran - toz, böcek ilaçları, deterjanlar, kimyasal aerosoller.
  • tümörler, burnun polipleri.
  • Hormonal değişiklikler hamileliğin ilk üç ayında.
  • Vazokonstriktif damla uzun süreli kullanımı ve "bağımlılık" gelişmesi.

  Soğuk algınlığının ilk belirtileri olduğunda Zalozhennost ve burnun soğuk olmadan ödemi başlar. Bu fenomenin nedeni genellikle olumsuz bir ekolojik durumdur. Kirlenmiş ortamlar burun mukozasını etkiler, saflaştırma ve nemlendirme fonksiyonları ve kabarıklıkları ile baş etmez.

  • Zayıf bağışıklığı olan kişilerde burnun ödemi soğuk suda yüzdükten sonra gelişir, kış şapkasız yürür, soğuk su veya yiyecek içir.
  • çocuklar Adenoidler burun ödeminin ortak bir nedeni haline gelir - nazofarenkste bulunan lenfoid dokunun proliferasyonu.
  • Postoperatif ödem burnun ucu. Burun tıkanıklığı sonrası hastalar hariç, burun şişer.
  • Burun sinüslerinin şişmesi nedeni genellikle odada kuru hava. Mukoza zar kurur ve şişer.

  Burun boşluğu ve solunum yollarını kaplayan siliyer epitelyum, burun ön yüzünden nazofarenkse senkronize ve tek yönlü olarak hareket eden siliyalara sahiptir. Normal olarak, hareketlerinden dolayı, solunan atmosfer havası ile birlikte burun boşluğuna giren yabancı maddeler, yok oldukları farenks ve mideye giderler. Çevresel faktörlerin olumsuz etkileri bu işlevi ihlal etmektedir. Toz ve mikroplar burun mukozasına sokulur, tahriş olur, sekresyon sürecini ve sıvı birikimini artırır.

  semptomataloji

  Nazal ödem, burun solunumunda zorluk, rahatsızlık ve tıkanıklık, hiperemi ve hava yollarındaki mukoza zarının şişmesi ile kendini gösterir. Hastalar burunlarını bir rüyada şişerse, yüksek sesle horlarlar.

  Nazal ödem belirtileri patolojinin nedenine bağlı:

  1. Viral enfeksiyonlarla şişmiş burun mukozası, vücut ısısı yükselir, renksiz akıntı görülür, baş ağrısı, kaslarda ağrı, gözyaşı, öksürük görülür. Burun, hastaların ağızdan nefes alması için piyonlar. Nazofarenks yanıkları ve kaşıntılarında koku duyusu azalır veya tamamen kaybolur.
  2. Bakteriyel sinüzitin neden olduğu burun mukozasının ödemi, etkilenen sinüs, yorgunluk, sinirlilik, sinirlilik projeksiyonunda ciddiyet ile kendini gösterir. Burundan, yeşilimsi sarı bir rengin pürülan içeriği, bir koku ve kan damarı ile gelir. Burnun şiddetli şişmesi, çeşitli sinüzit tiplerinin bir semptomudur.
  3. Alerjik rinit Sık sık hapşırma, burnun ödemi, bol mukus akıntısı görünümü ile kendini gösterir.
  4. Burun ödemi - solunum yollarında herhangi bir operasyonun bir sonucu. Yapıldıktan hemen sonra kan dolaşımını zorlaştırır, nefes tamamen yenilenmez, mukoza zar şişirilir ve kabuklarla kaplanır.
  5. Burun travma sonrası ödemi yüzdeki ağrı, şişlik, burun kanaması, çürükler ile kendini gösterir.

  tedavi

  Geleneksel Terapi

  Burun ödeminin tedavisi, patolojinin nedenini ve teşhisini ortaya çıkardıktan sonra başlar.

  • Burun alerjik şişlik ile başa çıkmak için, alerjen ile teması kesmek, burnu durulamak gerekir "Aquamaris "veya" Akvalor " ve herhangi bir antihistamin ilacıTavegil, Tsetrin, Loratodin. Alerjilerle, glukokortikoid içeren yerel antialerjik ilaçları kullanabilirsiniz. "Fliksonase", "Tafen". Burundan nefes almayı kolaylaştırmak vazokonstriktörün düşmesine yardımcı olur - "Tizin", "Nazivin". Çocuklar genellikle atanır "Vibrocil", sadece vazokonstrüktif değil, aynı zamanda antihistamin etkisi vardır. Burun gömüldüğünde, çocuk kesinlikle dozu takip etmelidir.
  • Viral etiyolojinin burnunun şişmesi ile burnu fizyolojik veya tuzlu solüsyonla yıkamak, burun solunumu kolaylaştırmak için inhalasyon yapmak genellikle gereklidir. Hastalara antiviral ilaçlar reçete edilir - "Kagocel", "Ingavirin", antipiretikler - "Ibuklin", "Nurofen". Isınma merhemleri, burnun şişmesi için etkilidir. Mentol veya kafur ile merhem şişlik ve diğer soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırır.
  • Bakteriyel rinit Antibakteriyel burun damlaları ile tedavi edilir - "Polidex", "Sofreks", immünostimulanlar - "Tsikloferon", "Bronhomunal", burnun antiseptiklerle yıkanması - "Furacilin", "Miramistin".
  • Buruna travma ile Kanamayı durdurmak için lezyon üzerine soğuk uygulamak gereklidir, rejenerasyonu uyarmak için ödem ve iyileşme merhemlerini gidermek için vazokonstrüktif damlalar kullanın. Nazal boşluğun hijyenini düzenli olarak yapmak gerekir: yıkayın ve kan pıhtılarını ve kabuklarını temizleyin. Hastalar iyileşme döneminde hipotermiyi önlemek, yumuşatıcı ve sekresyon arttırıcı ilaçlar kullanmak için tavsiye edilir.

  Fizyoterapi fonoforez, vasküler tonusun normalleştirilmesi ve siliyer epitelyumun çalışmasını içerir; elektroforez ve lazer tedavisi - vasküler distoni ile mücadele yöntemleri.

  Burun konjenital anomalileri varlığında cerrahi endikedir ve anatomik nazal yapıları düzeltmeyi amaçlamaktadır. Septoplasti, burnun septumunun doğru şeklini geri yüklemek için bir işlemdir. Bu yöntem, göze çarpan hastaları ve burun tıkanıklığını hafifleten dikkate değer sonuçlar verir.

  Kan damarlarının genişlemesi için, elektroplazma koagülasyonu, ultrasonik parçalanma, lazer imhası gerçekleştirilir.

  Burundaki neoplazmlar ilaç ve fizyoterapi yardımı ile tedavi edilir. Terapötik etki yoksa, tümör çıkarılır.

  Hamilelik sırasında vazokonstriktör damla kullanımı yasaktır. Solunum, nazal kavitenin salin ile yıkanması ve durulanmasıyla güvenli bir şekilde restore edilir. "Yunus", "Akvalor". Burun şişmesini tedavi etmek için akupresür, solunum jimnastiği, ultrasonik inhalasyonlar, geleneksel tıp yardımı ile olabilir.

  Burun ödem için ilaç olmayan ilaçlar arasında, inhalasyonlar en etkilidir. Buharın etkisiyle kan damarları genişler ve şişlik azalır. Soluma için bir soda çözeltisi kullanın, bitkisel şifalı otlar - marigold, nane, kekik. Hastalara mümkün olduğunca fazla sıvı içmesi tavsiye edilir, bu da nazal mukusu inceler ve vücuttan çıkarır. Bal ve limon, papatya çayı, et suyu ile çay içmek için yararlıdır. Burun şişmesi için iyi bir yöntem, sinüslerin biber sıva ile ısıtılmasıdır. Küçük parçalar halinde kesilir ve iltihaplı sinüslerin projeksiyonunda burun ve yanaklara yapıştırılır, 10 dakika bırakılır.

  Bir çocuğun burnunu şişirmek, sıcak suda yatak bacaklarına gitmeden önce onu vurabilir. Çocuklarda burun akıntısı ve burun ödemini tedavi etmek için, özellikle yeni doğmuş bebekler bir uzman tarafından denetlenmelidir.. Vazokonstriktif damlaların damlatılması yasak olduğu için bunu yapmak kolay değildir. Burun şişmesini önlemek için, çocuk inhalasyon ve burun yıkama şeklinde salin solüsyonu, uçucu yağlar, bitkisel şifalı otlar - halk ilaçları kullanır.

  Geleneksel tıp

  Burun şişmesini gidermeye yardımcı olan halk ilaçları:

  1. Hava yollarının tuzlu su ile yıkanması. Hazırlanması için yarım çay kaşığı tuz bir bardak ılık suda çözülür ve buruna dökülür. Bu prosedür nedeniyle, mukoza deşarjı sıvılaştırılır ve dışarı doğru çıkar.
  2. Sedir, köknar veya çam esansiyel yağlarıyla yapılan inhalasyonlar kaynar su ile tencerenin üzerine taşınır. Bir havlu ve inhale iyileşmiş çiftlerle örtülüdür. Patates suyunu soluyabilirsin.
  3. Limon suyu, kaynamış su ile seyreltilir, koklanır ve hemen geri verilir. Bu, terapötik bir etki elde etmek için günde birkaç kez yapılır. Seyreltilmiş limon suyunda, pamuklu çubukları nemlendirin ve birkaç dakika boyunca burun deliklerine enjekte edin. Bu araç, bakterisidal ve anti-ödematöz bir etkiye sahiptir, damarların duvarlarını güçlendirir.
  4. Gece için ayaklara iyot yayılır ve üstüne yün çoraplar giyilir.
  5. Bir kıyma makinesinde kıyılmış yaban turpu, bir kapakla kapatılmış ve 15-20 dakika bekletilmiş bir cam kavanoza konur, ardından kapak açılır ve birkaç derin nefes alır.
  6. Kıyılmış soğan ve sarımsak karışımı hazırlayın ve ondan çıkan dumanları soluyun. Bu ilacın anti-enflamatuar, anti-ödem ve iyileşme etkisi vardır.

  önleme

  Burun ödeminin gelişmesini önlemek için, aşağıdaki kuralları izlemelisiniz:

  • Ana hastalığı - grip, akut rinit, çürükleri tedavi etmek.
  • Aşırı ısınma.
  • Bağışıklık güçlendirmek: temperli, tamamen uyku ve yemek, temiz havada yürümek.
  • "Aquamaris", "Dolphin" önleyici amacı ile gün boyunca kullanın.
  • Enfeksiyöz hastalarla temastan kaçının.
  • Alerjenlerle temastan kaçının.
  • Burun anormal yapılarını restore etmek.
  • Burnunu incitme.
  • Aynı vazokonstriktif damla uzun süre kullanmayın.
  • Kötü alışkanlıklarla savaş.
  • Odadaki havayı nemlendirin.
  • Patolojinin ilk belirtileri göründüğünde, bir doktora danışın.

  Bu temel kurallara uyulması, burun iltihabı ve burun ödemini önemli ölçüde azaltacaktır.

  Burun şişmesinin göz ardı edilemeyecek ve kendi başına gitmesine izin verilebilecek çeşitli hastalıkların sinsi bir belirtisi olduğu unutulmamalıdır. Bu işaret gizli bir hastalığa neden olabilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. KBB doktoruna zamanında ziyaret, bu semptomu ortadan kaldırmaya ve gelecekte sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Sadece bir profesyonel, patolojinin nedenini belirsiz bir şekilde belirleyebilir ve etkili bir tedavi önerebilir. Doğru tedavi, başarılı tedavinin anahtarıdır!

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir: en iyi yöntem, yöntem ve tarifler

  Boğaz hastalıkları sık sık bir insanı rahatsız eder, ancak hastaneye gitmek istemiyorum. Angina, tedavi edilmesi gereken en yaygın hastalıktır.

  Sıcaklık olmadan Catarrhal anjinası: semptomlar ve antibiyotiklerle tedavi, durulama ve diğer yöntemler

  Birçok ebeveyn bir çocukta anjinin bazen ateşsiz olarak meydana geldiğini bilmez. Enfeksiyon bademciklerin yüzeyine yayılır, patojenik mikroorganizmalar yumuşak dokulara nüfuz eder, iltihaplanma süreci gelişir.