Loading

Boğazda spazmların nedenleri

Nadir görülenlerden biri, aynı zamanda, larinksin tehlikeli ihlalleri boğazda spazmlardır. Bu ihlalin nedenleri her zaman açık değildir. Yani, boğazda spazmları olan insanlar, bu durumu ani, nedensiz olarak adlandırırlar. Bir insanın nefes alması zorlaşır, neredeyse konuşamaz. Çoğu zaman, bu tür saldırılar gecenin ortasında meydana gelir. Bunun korku ve bazen paniğe neden olması şaşırtıcı değildir.

Makalenin içeriği

Boğazda spazm ne kadar tehlikeli? Bu fenomenin nedenleri nelerdir? Spazmları periyodik olarak yaşarsa bir kişinin tedavi edilmesi gerekli midir? Bu yazıda bütün bunları konuşacağız.

Spazm nedir?

Spazm veya sözde kramp - bu, kasın keskin ağrısız istemsiz kasılmasıdır. Bacak veya kol kaslarının çoğu bacak kramplarına aşinadır. Boğazın spazmlarına gelince, daha az sıklıkla görülürler. Kramplar, boynun kaslarını ve ayrıca vokal kordları (doğal olarak kas kirişleridir) etkileyebilir.

Ses telleri de dahil olmak üzere, larinksin spazmı, laringospazm olarak adlandırılır.

Ses telleri aniden birleştiğinde, hava akışını bloke ederek larinksin üstüne binerler. Sonuç olarak, kişi ne nefes alamıyor ne de nefes veriyor. Bu durumda konuşmak da imkansızdır, çünkü ses telleri "uymaz" - sadece beyinden gelen sinir sinyallerine cevap vermeyin.

Neyse ki, çoğu durumda laringospazm bir dakikadan uzun sürmez. Ses telleri gevşerken, laringeal lümen genişler ve havayı sızdırmaya başlar. Bir kişi sonunda larenospazmdan sonra ilk nefesi aldığında, bir stridor - gürültülü solunum vardır. Stridorun sebebi vokal kordların tamamen gevşememesi ve soluma sırasında larenksin içinden geçen havanın onları bir engel olarak algılaması ve titreşmesine neden olmasıdır. Birkaç dakika içinde, ses telleri rahatlar ve kişinin nefes alması sağlanır.

Laringospazm, herhangi bir yaşta bir kişide ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman 2 yaşın altındaki çocuklarda görülür.

semptomlar

Önce laringospazm ile karşılaşan insanlar gerçekten korkunç bir deneyim kazanırlar. Bir saldırı sırasında, solunum bloke edilir, boğulmak üzere olduğu kişi gibi görünür. Hiçbir şey söyleyememe, sadece korkuyu şiddetlendirir. Ama bunun laringospazm olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Larinksin bir kas spazmı sırasında, bir kişi böyle semptomları fark eder:

 • göğüs ve boğazda ağrı;
 • yutmak ve konuşmak imkansızlığı;
 • boğazda bir koma hissi;
 • inhalasyonda ciddi zorluklar;
 • soğuk ter;
 • Saldırının terminal aşamasında - yavaş yavaş normalleşen gürültülü solunum (stridor).

Şiddetli olgularda, larinksin spazmına, vücudun kaslarının krampları, ağzından köpüğün salgılanması, yüzün yumuşatılması ve bilinç kaybı eşlik eder. Güçlü laringospazm ölüme yol açabilir.

Laringospazm Nedenleri

Sağlıklı bir kişinin boğazındaki spazmların görünmemesi gerektiği açıktır. Neden bazı insanlar laringeal kasların kontrolden çıkmasını sağlıyor? Birçok sebep olabilir. Her durumda laringospazm, her zaman sistemik sağlık bozukluklarının bir sonucudur.

Laringospazm ayrı bir hastalık değil, bir hastada gelişen belirli bir sistemik patolojinin klinik tablosunun bir parçası olan bir semptomdur. Spazmların ortaya çıkması, vücuttaki bir şeyin gerektiği gibi gitmediği bir işarettir. Hastaların boğazda tekrarlayan spazmlardan şikayet ettiği yaygın patolojik süreçler arasında aşağıdakileri ayırt edebiliriz:

 1. Gastroözofageal reflü, mideden yemek borusuna yemeklerin tersine girmesidir. Reflü nedeni özofagus ve mide arasında bulunan sfinkter kaslarının zayıflığıdır. Reflü, özellikle aşırı yemede iken sağlıklı bir insanda ortaya çıkabilir. Bebeklerde fizyolojik bir reflü vardır. reflü nadir ataklar insan sağlığını tehdit etmese de, yemek borusunda mide suyu batırılmış düzenli yemek, elde onun iltihabı neden olabilir. Mide suyu larinkse ulaşırsa, kas spazmı vardır - laringospazm.
 2. Larenks (larenjit), özellikle kronik, bronşit, zatürre, tüberküloz vb. Dahil olmak üzere üst ve alt solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları
 3. Aetanya, çeşitli kas spazmlarının periyodik ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. kollar, bacaklar, göz kapakları, vb - tetani Nedeni sırayla ses tellerinin ilgili değil sadece spazmlar, ancak diğer kasların Tetani bir hastanın durumunda D vitamini eksikliği neden olabilir kalsiyum eksikliği vardır
 4. Eser elementlerin eksikliği - magnezyum, potasyum, sodyum.
 5. Vücudun hipersensitleşmesi - bazı maddelere karşı duyarlılık artmıştır. Hiperensitizasyon, alerjik reaksiyonların ve astımın temelidir. Bu durumda laringospazmın tahrişi, tahriş edici veya alerjen inhalasyonunu / yutulmasını provoke eder.
 6. Tiroid bezinin patolojileri - guatr, kistler, vb. Bu tür neoplazmlar, larinksin kaslarını innerve ederek vagus sinirini sıkıştırabilir. Sonuç olarak, larinksin spazmları, parezi ve diğer bozukluklar gelişebilir.
 7. Boyun bölgesindeki onkolojik ve habis olmayan tümörler, vagus siniri sıkarak işini bozabilir.
 8. Nörolojik hastalıklar, ruhsal bozukluklar, stres, panik ataklar (laringospazmın olası psikojenik nedenleri).
 9. Gebe kadınlarda toksisite.
 10. Spazmofili (çocukluk dönemi tetanozu) raşitizmden muzdarip 2 yaşından küçük çocuklarda gelişen bir hastalıktır.

Laringospazm atakı belli durumlarda ortaya çıkar. Spazmın kışkırtıcıları olabilir:

 • toz, kirli hava, alerjenlerin solunması;
 • Boğaz ve burun için sprey kullanımı (endişeler, özellikle, bebekler);
 • bademciklerin ilaçlarla yağlanması;
 • güçlü korku, ve çocuklarda - ve diğer canlı duygular, kahkaha, ağlama, çığlık, vb.
 • soğuk havanın solunması;
 • Çok soğuk sıvıların yutulması.

Ek olarak laringospazm, cerrahi müdahalenin bir komplikasyonu olabilir. Bu nedenle, ameliyatlarda kullanılan anestezi özellikle çocuklarda ses tellerinde azalmaya neden olabilir. Bazı vakalarda laringospazm, hastanın sessizce uykuda olduğu zaman, örneğin, gecenin ortasında, görünürde herhangi bir nedenden dolayı meydana gelir.

Laringospazm nasıl tedavi edilir?

Laringospazm tedavisi 2 ana yön içerir. İlk - başlangıç ​​saldırısını durdurmak ve ikincisi - temel hastalığı gırtlağın normal işini kırmak için tedavi etmek.

Başladıysa boğazda spazm nasıl kaldırılır? İlk olarak, bir ambulans çağırmalısınız. Hasta sakinleşmeye, oturmaya çalışmalı. Nefes al, ani nefesi kesmeden, yavaş olmalı. Temiz havaya çıkmak veya pencereyi açmak daha iyidir. Yüzünü suyla serpebilirsiniz. Bazen atak, boynun hafifçe karıncalanmasını ya da kusma refleksini (dilin köküne baskı yaparak) ortadan kaldırır. Spazm alerjik reaksiyon ile ilişkili ise, bir antihistamin almalısınız.

Saldırı kendi başına gitmezse, tıbbi yardım gerekli olacaktır. Spazm çıkarın kas gevşetici - kasları gevşetici ilaçlar enjeksiyon yardımcı olacaktır. Ayrıca, sinir impulslarının iletimini geri yükleyen% 0.5 potasyum bromür kullanılır.

Laringospazmın ilk saldırısından sonra, bir doktora danışmak ve vücudun tam bir incelemesinden geçmesi gerekir.

Laringoskopi yaptırılması, kalsiyum, magnezyum ve sodyum için kan testi yapılması, tiroid bezinin ultrasonu, gastrointestinal sistemin muayenesi yapılması önerilmektedir. Bundan sonra, altta yatan hastalığın türüne bağlı olarak tedavi atanır.

önleme

Laringospazm olasılığını azaltmak mümkün mü? Bu çıkıyor, yapabilirsin. Temel önleyici tedbirleri sıralıyoruz:

 • Konsantre meyve suları, kahve, yağlı gıdalar ve mide yanması ve geri akışa neden olan diğer ürünlerin kullanımını sınırlayın;
 • Özellikle yatmadan önce aşırı yemeyin (mide doluysa, reflü olasılığı daha yüksektir);
 • Alkol ve sigarayı bırakmak ya da en azından bu maddelerin kullanımını sınırlamak;
 • mide ekşimesine eğilimli iseniz, yüksek bir yastık üzerinde uyku;
 • yeterli süt, süzme peynir ve kalsiyum açısından zengin diğer yiyecekleri tüketin; Diyetin yumurta, yağlı balık, karaciğer ile zenginleştirilmesi de önemlidir - bu gıdalar büyük miktarda D vitamini içerir;
 • nefes egzersizleri yapmak.

Bu nedenle, bu bozukluğun önlenmesi, spazmın ana provokatörlerinden kaçınmanın yanı sıra, kasların normal innervasyonunu sağlayan mikroelementlerin dengesini korumayı içerir. Ayrıca laringospazmın geliştiği majör hastalıkların önlenmesine dikkat edilir.

Laringospazm tedavisi yöntemleri

Laringospazm gibi bir durum, farklı yaş gruplarındaki kişilerde gelişebilir.

Devletin adı bir larinks olarak tercüme Latince kelime Larinx geliyor.

Laringospazm, gırtlak lümeninin daralması ya da tamamen tıkanmasına (kapanmasına) yol açan, larinksin kas liflerinin kompresyonu, spazmı olduğunda ortaya çıkan bir durumdur.

Çocuk popülasyonunda en sık görülen laringospazmdır, ancak yetişkin hastalarda da vakalar vardır.

Neden larenks spazmı var?

Çocukluk döneminde laringospazm daha sık gelişir çünkü çocuklar fizyolojik özelliklere sahiptir ve sinir sistemi güçlü uyarılabilirliğe daha duyarlıdır.

Çocuklarda laringospazm sıklıkla trakeadaki kas liflerinin spazmı ile birlikte görülür, daha sonra trakeospazm da vardır. Çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazmaya neden olabilecek çeşitli nedenler vardır.

Çocuklarda laringospazmın nedenleri:

 • sinir sisteminin artan uyarılabilirliği;
 • bozulmuş metabolizma;
 • kanda yetersiz kalsiyum, hipovitaminoz (D);
 • postpartum dönemde mental travma;
 • bronkopnömoni, rikets;
 • kore, spazmofit, hidrosefalit;
 • güçlü bir öksürük, ağlama, gülme.

Hastalığa en duyarlı olanı, suni beslenmeye ve alerjik patolojilerin anamnezine sahip olan çocuklardır.

4 yaşın altındaki çocuklar boğazda bir spreyle tedavi edilirken larinksin spazmı yaşayabilirler.

Yetişkinler arasında laringospazmaya neden olabilecek sebepler:

 • tahriş edici madde inhalasyonu;
 • alerjenler (alerjiler) almak;
 • çeşitli ilaçlarla mukus boğazlarının tedavisi;
 • rekürren sinirin irritasyonu ile (bir tümör tarafından kompresyon, tiroid bezi guatr, aort anevrizması);
 • isteri.

Bu patolojik durum acil acil bakım gerektirir, herkes bu durumun gelişiminde ilk yardımı bilmeli.

Zamansız ilk yardım sağlanırsa, ölümcül bir sonuca kadar ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Saldırı nasıl ortaya çıkıyor?

Durum kısa bir süre içinde aniden gelişir.

Çocuklarda larinks spazmı gelişimi için, kısa bir süre içinde gelişen aşağıdaki semptomlar karakteristiktir:

 • gürültülü, uzak bir yerden solunum sesi duyulur;
 • Nefes almaya çalışırken zorluklar ortaya çıkar;
 • solunduğunda ıslık sesi duyulur;
 • yüzün soluk derisi siyanotik gölgeli (nazolabial üçgen);
 • inspirasyon sırasında interkostal kaslar geri çekilir;
 • çocuk istemeden başını geri atar;
 • ağız geniş açar;
 • serin bir ter olabilir;
 • Birkaç saniye için, solunum geciktirilir.

Laringospazm esas olarak sadece birkaç saniye sürer. Solunum geciktiğinde, insan vücudunda karbondioksit birikimi oluşur ve bu da solunum merkezi üzerinde tahriş edici etkilere neden olur.
Solunum merkezinin reseptörleri üzerindeki tahriş edici etki nedeniyle solunum yenilenir.

Bu durumda, çocuklarda bu patolojik durum gün içinde tekrar tekrar ortaya çıkabilir, tüm belirtiler tekrar tekrar gelişir.

Gırtlak kaslarının uzamış spazmı ile birlikte, kalp durması duruncaya kadar, ağızdan köpüğün serbest bırakılması, istemsiz defekasyon, idrara çıkma ile birlikte bir bilinç kaybı meydana gelebilir.

Gırtlak kaslarının uzamış spazmı ile, çocuk için acil yardım gerektiren, asfiksi gelişir.

Yetişkinler için, larinks kas sisteminin histerik bir spazmının gelişimi karakteristiktir, bu duruma, faringeal aparatın yemek borusu olan konvulsif bir sendrom eşlik eder. Ekstremitelerin konvulsif bir sendromu olabilir.

Yetişkinlerde, larinksin spazmının saldırıları kısa ömürlüdür ve ilaçlar kullanılmadan çoğunlukla bağımsız olarak geçer.

Erişkinlerde bu durumun belirtileri epilepsi ile nöbetlere benzemektedir.

Bir yetişkin için uzun süreli bir inspirasyon, dispne, yüzün solukluğu, nazolabial üçgenin siyanozunun varlığı ile karakterizedir.

Sorunu çözmek için ne gibi önlemler alınmaktadır?

Durumun tedavisi ilk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra başlamalıdır.

Bu durumda tedavi, bu patolojik durumun gelişmesine yol açan nedensel faktörün (neden) ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Spazm çocuklarda ortaya çıktığında, hemen bir ambulans çağırmalısınız.

Çocukların 24 saat hastanede yatması gerekir, larenks spazmına neden olan nedenleri bulmak ve spazm tekrarını önlemek için gereklidir.

Hastanede tedavi KBB biriminde yapılmaktadır. Bağımsız olarak, tıbbi personelin gelişinden önce tedaviye başlayabilirsiniz.

Saldırıyı rahatlatmak için aşağıdaki önerileri izlemelisiniz:

 • Hastayı sakinleştirin.
 • Hastayı taze havanın solunması şarttır.
 • Bir spazmın geri çekilmesi, dilin kökünün tahriş edilmesiyle bir kusma refleksinin indüklenmesiyle de kolaylaştırılır.
 • Hasta bilincini kaybettiyse, amonyak solumasına izin verin.
 • Tahriş edici etki yaratmak amacıyla sırt üstü patter hareketleri yapmak mümkündür.

Bir nebülizör ile inhalasyon yaparsanız iyi bir hareket elde edilir.

Soluma, tuzlu su, amonyak, mineral su ile inhalasyon gereklidir.Nebulizatör yokluğunda, banyoyu sıcak su ile doldurabilir ve banyoya girebilirsiniz.

Bu yöntem etkilidir, çünkü hava nemlendirilir ve bu da spazmın giderilmesine yardımcı olur.

Şiddetli olgularda, konservatif tedaviye sahip hastaların herhangi bir etkisi olmayabilir, daha sonra trakeostomi ile trakeotomi yapılır.

Tıbbi çalışanlar laringospazmı ortadan kaldırmak için aşağıdaki ilaçları kullanabilirler:

Herkes, larinksin spazmı gelişirken ne yapması gerektiğini bilmelidir. Hastanın ileri tedavisi bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Çocuklar daha sonra dinamik takiplere tabidir.

Bu patolojik durumun prognozu, ilk yardımın zamanında temin edilmesi ve nedensel faktörlerin ortadan kaldırılması durumunda elverişlidir.

Boğazda spazmların nedenleri ve tedavisi

Gırtlak çalışmalarındaki nadir ve ciddi değişikliklerden birine boğazda spazmlar dahil olmak üzere, nedenleri her zaman açık değildir. Bu durum aniden, sebepsiz olarak ortaya çıkar. Bir kişi yutma, nefes alma zorluğu ve boğulma saldırısı sırasında hem rahatsızlık verebilir.

Çoğu zaman, bu tür saldırılar gecenin ortasında meydana gelir ve bu da kurbanların korku ve panik durumlarına hayat verir. Bu bağlamda, boğazda spazmların nedenlerini ve hangi patolojinin gerekli olduğunu bilmek çok önemlidir.

Boğazlarda spazm ve boğulma gelişme faktörleri

Çoğu zaman, farinksin spazmı, ortaya çıkması belirli dışsal nedenlerin insan vücudu üzerindeki etkisinden kaynaklandığında durumsaldır. Bu tür spazmların vücudun çeşitli tahrişlere veya travmalara tepki verdiği durumlar vardır.

Farinksin durumsal spazmlarının nedenleri şöyledir:

 • tahriş edici olan havanın solunması;
 • spazmolitik yan etkileri olan ilaçların kullanımı;
 • stres, duygusal ve fiziksel stres, şiddetli keskin ağrı.

Ayrıca, boğazda spazmların nedenleri de, yiyeceklerin yanlış tüketiminden, vücutta farklı bir alerjik kaynağa bağlı olabilir.

Spazmodik duruma, solunum ve yutma problemlerinin ortaya çıkması eşlik eder, ancak bazı durumlarda nörojenik gelişim olabilir.

Boğaz spazmları, farinks bölgesinde lokalize olan bireysel sinir gruplarının kuvvetli tahrişinden dolayı ortaya çıkar. Bu bir guatr, özofagus, anevrizma, tetanoz şişmesi varsa olur. Boğazda koma hissi olması nedeniyle, solunum güçlüğü birçok sağlık sorununa işaret edebilir.

Boğaz bölgesinde kas spazmlarını tetikleyebilen patolojik gruplar.

 • Endokrin hastalıklar (tiroid bezinin lezyonu).
 • Psikoterapi bozukluğu (histeri) bozuklukları.
 • Üst solunum yolu enfeksiyöz yenilgisi (sık görülen faktörler - larenjit, akut tonsillit, farenjit).

Bir damar hastalığı, mide ve bağırsak hastalıkları, onkolojik hastalık (sinir ucu farenks büyük tümörler kaybı), kas-iskelet sisteminin (farenks ve özofagus kas, fıtıklaşmış omurga ve boyun bölümünün spazm) patoloji varsa Spazmodik durum da oluşabilir.

Spazmların büyük ve eşlik eden belirtileri

Boğaz spazmı nedeniyle ortaya çıkan ana belirtiler birkaç gruba ayrılır.

Nefes alma sürecinin değiştirilmesi - boğazın spazmlarının büyüklüğü, boğazda boğulmak için hava soluması (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan dalgalanabilir. Solunduğunda, bir ses duyarsınız, bazen hafif bir tıslama ve havlayan bir öksürük.

Bir yumru hissi, boğazdaki yabancı cisim - hastadan kurtulmak zordur, içme suyu her zaman sağlığını geliştirmez. Yutma sırasında boğaz spazmları daha güçlü hale gelebilir.

Ağrılı sendrom - boyunda anormal kas gerginliği ile karakterizedir. Boğazınızı hafifçe bastırırsanız, ağrı ve spazm daha da güçlenebilir.

Hastanın cilt kapakları soluk bir gölge alır ve uzun süreli spazmodik bir boğaz durumu mavi olur. Boğaz spazmı olan hastanın yanı sıra soğuk terler.

Boğazda hafif derecede boğulma varsa, spazm iki dakika içerisinde geçer, daha sonra doğal solunum ve yutma fonksiyonu tekrar başlar.

Şiddetli boğaz hastalığı ve zamanında tıbbi tedavi sağlanamaması durumunda ek belirtiler ortaya çıkabilir.

 • Konvülsiyon.
 • Ağızdan köpük.
 • Keskin sebep kaybı.

Bütün bu belirtiler, kalp ve damar sisteminin işleyişinde değişikliklere yol açar. Bu tür ağrılı bir farinksin sonucu olarak hastanın ölümüne yol açabilir.

Gıda alımı ile ilişkili spazmlar

Bazı gıdaların tüketimi boğaz ve özofagus kaslarının ani konvülsiyonlarına neden olabilir. Bu doğrudan yemekler sırasında ve yemekten sonra oluşur.

Boğazın spazmı kuru, katı yiyeceklerin büyük bir topağına neden olabilir. Yanlışlıkla keskin bir kılçık yutuyorsanız, bu da yemek borusunun açıklığında bir değişikliğe yol açar. Bazen, boğazdan çıkarmak için uzmanlar cerrahi tedavi uygularlar.

Malnutrisyon, reflü hastalığında (keskin, yağlı yiyecekler almak) doğrudan rol oynar, bu da midede meyve suyunun asitliğinin sebebidir. Böyle bir hastalıktan muzdarip bir hastada, özofagus içine hidroklorik asit tamamen atılmaz.

Midedeki yiyecekler, duvarlarını tahriş eder ve keskin bir büzülmeye neden olur. Boğaz spazmında hasta yutmada yumru hisseder. Bir reflüde boğaz spazmı tedavisi gastroenterolog tarafından geçirilir.

Endokrin doğanın hastalıkları

Farinksin spazmının sık görülen belirtileri, boğazın endokrin hastalıklarını gösterir. Boğaz ve hava eksikliğini sıkma hissi bazen tiroit bezinin bir hastalığından kaynaklanır. Bu bez dokusu - guatr ağrılı bir proliferasyon neden olur.

Tiroid bezinin büyümesinin erken evresi terleme, asteni, sinirlilik, ishal, kalbin sık atması, ellerin titremesi ile karakterizedir. Hastalığın ortalama ve şiddetli seyrinde, farinks sıkışır.

Boğazdaki kasların güçlü spazmları da paratiroid bezi etkilendiğinde ortaya çıkar. Paratiroid hormon oranı azaldığında, bu durum dolaşım sisteminde belirgin bir kalsiyum eksikliği ve fosfatların bolluğuna neden olur. Bu dengesizlik, dayanılmaz krampların sebebidir. Acı verici duygular hemen hemen tüm kasları kapsar, yemek borusu için bir istisna değildir.

psychoneurology

Boğazdaki spazmlar psikososyal bir bozukluktan dolayı ortaya çıkabilir. Patolojiyi reddetmek ya da onaylamak için tanı gereklidir.

Nevrozda spazm belirtileri ortaya çıkmaya başlar:

 • çatışmaların etkisinden;
 • ruhsallığa travmaya neden olabilen uzun duygusal durumlar.

Çok sayıda zihinsel rahatsızlık, boğulma hissi, boğazda bir koma, ekstremitelerin güçlü bir tremoru ve vücudun içinde görülür. Hastalardaki semptomlar kendilerini karın ağrıları, kalp, ölüm korkusu, yutma yutma yeteneğini gösteren duygusal ağrılarda kendini gösterir. En ufak tahriş, sinir krizi tetikleyebilir.

Sıklıkla, spazmlara ağızda kuruma hissi, soluk alma zorluğu, larinkste uyuşma eşlik eder. Ve ayrıca ses kaybolabilir, kişi histeriğe başlar, davranışları değişir.

laryngism

Yaygın olarak görülen bir spazm tipi, gırtlak kaslarının istemsiz bir doğada kasılmasıyla ortaya çıkan laringospazmdır. Aniden ortaya çıkar, inspiratuar nefes darlığı eşlik eder.

İnsan vücudunda laringospazm farklı bir dereceye sahip olabilir. Bununla birlikte, şiddetli seyri ile, vokal pasajın tam olarak bağlanmasından dolayı boğazda boğulma gelişmesi vardır ve bu da hastanın ölümüne yol açabilir.

Genellikle çocuklukta farinkste keskin bir düşüşle teşhis edilir. Bu patolojik durumun faktörleri şunlardır:

 • vücutta enfeksiyöz hastalıkların ilerlemesi, havadaki alerjenlerin ve tahriş edici maddelerin etkisi;
 • Belli bir grubun uzun süre ilaç kullanması;
 • Kalsiyum ve D vitamini vücudunda eksikliği.

Boğazda spazmlar sırasında ortaya çıkan belirtiler:

 • boğazda ağrı, göğüs;
 • konuşma imkansızlığı, yutmak;
 • Boğazda koma hissi.

Ayrıca bir hastanın ilham alması zordur, soğuk bir ter atabilir. Saldırı terminal aşamasında olduğunda - nefes yavaş, kademeli normalizasyon ile.

Çocuklarda klinik tablo daha belirgindir. Çocuğun laringospazm ile nefes alması ıslık, öksürük kokusu haline gelir. Cilt soluk bir gölgeye dönüşür. Benzer olaylar, bebeğin korkusu, kahkaha, güçlü ağlama, sık sık stenoz ve akut nefes darlığı ile sonuçlanan larinksin şişmesiyle ortaya çıkar.

Farinksin hafif bir spazmı ile saldırı iki dakika boyunca bağımsız olarak geçebilir. Larinksin spazmlarının şiddetli vakaları yaşam tehdidi taşır ve kas krampları, ağız boşluğundan köpük, yüz mavileşir ve bilinç kaybı ile kendini gösterir.

Tanı ölçütleri

Kimyasal ve mekanik seyrinin tahriş edici maddelerinin etkisi ile ilgili olmayan spazmların sık görülen belirtileri ile hastanın duygusal arka planı, daha sonra bir uzmana kapsamlı bir muayene atanacaktır. Teşhis sayesinde hastanın patolojik durumunun nedenlerini tanımlayabilir ve uygun tedaviyi reçete edebilirsiniz.

Boğazda spazm oluşumu ile eşlik eden hastalıkların ana tanı yöntemleri arasında birkaç çalışma bulunmaktadır.

Faringoskopi - çalışma boğazın bir spatula ile görsel muayenesini içerir. Doktor boğazdan bir leke alır ve farenksini etkileyen olası inflamatuar süreçleri gösterecek biyokimyasal ve genel kan testlerini reçete eder. Bir tümör şüphesi varsa, bir oncomarker kontrol reçete edilir.

Laringoskopi, faringeal mukozanın, ses geçişinin durumunu değerlendirmeyi mümkün kılan bir tanı yöntemidir.

Fibroözofagogastroduodenoskopi - Bu yöntem sindirim borusu boyunca hastalığın nedenini bulabilir.

Ayrıca doktor, tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılan spazmlar için bir ultrason muayenesi de yazabilir.

Spazmların bu ya da bu tanı yönteminin seçimi, vücutta ilerleyen patolojiye bağlıdır, bu da boğazın spazmodik bir halinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Hastalığın tedavisi

Gapus spazmı 1-3 saniye sürüp kendiliğinden geçebilir. Daha uzun boğaz spazmı yaşamı tehdit eder, bu nedenle bu durumda ne tür bir yardıma ihtiyaç olduğunu bilmek gerekir.

Boğaz spazmları kurtulmak için önlemler:

 • Hastaya tam dinlenme sağlayın, odayı havalandırmak için pencereyi açın.
 • Bana su ver.
 • Eğer bilincinizi kaybederseniz, amonyak kullanın.

Eğer bu yöntemler yardımcı olmazsa, nefesini kısa bir süre için tutmalı, arkada çırpma yapmalı ve yapay yollarla kusturmaya çalışmalısınız. Saldırı uzun sürdüğünde, ılık suyla banyo yapmalısınız. Gerilimi azaltır, rahatlatır ve farinksin sakinleşmesine yardımcı olur.

Patolojinin temel tedavisi boğaz spazmına neden olan nedene bağlıdır. Bu nedenle, semptomlarla mücadele etmek için yeterli yöntemler vardır.

Alerjik bir saldırıyı durdurmak için antihistaminikler yazınız:

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

Faringeal halkın kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spastik kasılmaları keskin bir şekilde ortaya çıkar ve çoğu zaman bir kişide paniğe neden olur. Saldırı sırasında nefes almak çok zordur ve eğer hala korkuya boyun eğirseniz, o zaman boğulma tehlikesi vardır.. Bu tür şartları tekrar tekrar deneyimleyenler, bunun hava erişimini engelleyen bir yumru gibi olduğunu söylüyorlar. Boğazda spazmlara ve bunun nasıl gerçekleşeceğine ne sebep olur?

Boğazda spazmların nedenleri

Farinksin kas kasılmalarını tetikleyen faktörler farklıdır - fizikselden psikolojik. Hasta ciddi bir hastalıktan muzdarip olabilir ya da sıklıkla tekrar eden panik ataklarla rehin tutulabilir. Boğazda spazmın nedenleri şöyledir:

 1. Astım veya ciddi bir alerjik reaksiyon, sıklıkla boğaz kaslarının spazmodik kasılmasına yol açar.. İlk durumda, saldırılar sürekli olarak tekrarlanır ve ikinci durumda böyle bir fenomen patojenle temasta beklenmedik bir reaksiyona dönüşebilir.
 2. Bademcikler apsesi. Böyle bir hastalığı olan bir kişi, boğazda paroksismal spazmodik ağrı hisseder, bu da iyileşmeden sonra kaybolur.
 3. Trigeminal sinirin enflamasyonu. Bu hastalığa, çene kasları ve larenks kaslarının kavşağı eşlik eder, bu da faringeal halkanın bölgesinde bir basınca neden olur.
 4. Boğazda spazm ve boğulma merkezi sinir sisteminin yenilgisinin bir sonucu olabilir. İnme, ensefalopati ve diğer şiddetli durumlar sıklıkla glossopharyngeal sinirin bir lezyonuna yol açar. Sonuç olarak, spazmlar ortaya çıkar, hasta sürekli tükürük ile boğulmak, öksürmek, hava yutmak ve boğulmak üzeredir.
 5. Gastroenterolojik hastalıklar. Olguların larenksinin spazmlarından biri özofagittir. Yemekler mideden hidroklorik asitle geri döndürülür, ancak yemek borusu asidik ortama uyarlanmaz, bu yüzden faringeal halkın kasları büzülür ve korunur. Bu, mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin zayıflığından kaynaklanır.
 6. Tiroid bezi hastalıkları. Genişlemiş bir organ larinksin duvarlarına karşı bastırır, bu da spazmodik ve nefes alma zorluğuna yol açar. Ayrıca onkoloji de böyle bir reaksiyona neden olabilir.
 7. korku ve panik atak nöbetleri eşliğinde olan distoni, depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar gibi nevroz ve takıntılar,.

Spazmaya başka ne sebep olabilir?

Fakat bu, boğazda nefes aldıklarının tüm nedenleri değil. Bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunan anahtar faktör anahtar sudır. Soğuk bir havuzda yıkanmış olan herkes, içine düştüğü zaman, “ruhun üstesinden gelir” diyebilirdi. Ama bu sadece bir duygu değil. Nazofarenks içine az miktarda sıvı bile girdiğinde, üst solunum yolu hemen girişini engeller. Sonuç olarak, vokal kordların spazmı, kalp durmasına yol açar.. Buna "kuru boğulma" denir, bir kişi boğulmadan ölür. Sıcak suda (20 ° C'nin üstünde) bu gerçekleşemez.

Ek olarak, larinksin spazmodik kasılmalarının nedeni, içine düşmüş yabancı bir cisim, örneğin bir balık kemiği olabilir. Bazı durumlarda, boğazda sıkışan yabancı bir nesne sinir liflerinin tahrişini kışkırtır ve rahatsızlığa neden olduğundan tıbbi bakımdan kaçınılamaz. Bu tür fonksiyonel faktörler, anormal olarak kabul edilemez, fakat kemik, aynı zamanda yutulması midye kabuğu veya keskin nesneler fragmanları sadece bu organların duvarına zarar yemek borusu ve mide boyunca daha taşındığında vaka vardı.

Yutulması gereken yiyecek veya ilaçların, yemek borusu boyunca daha fazla hareket etmedikleri ve gırtlakta sıkışıp kaldıklarına dair bir duygu eşlik edebilir. Tabii ki bu imkansız ve ürünler farinksden hemen sonra naklediliyor.

Bu tükürük üretiminin azalmasına kaynaklanmaktadır: Sinir lifleri boğaz halkası hasarlı ve yutma sırasında birkaç saat sürebilen, boğazda hafif ama uzun spazmı almaktadırlar.

Larenksin sıkılması ve nefes alma hissinin olmaması sık görülen misafirlerse ve tek semptomlar değilse, hemen doktora başvurmalısınız. ve tezahürlerinin sebebini tanımlayınız.

laryngism

Çoğu zaman, larinksin kaslarının spazmının ana sebebi laringospazmdır. Bu, nefesin kaybolduğu faringeal halkanın ani bir kasılmasıdır ve nefes almak çok zordur. Bu fenomene ne yol açar?

çocuklar

Laringospazm atak altı aydan 5 yıla kadar olan çocuklarda görülür.. Genellikle aşağıdaki hastalık ve durumlardan dolayı oluşur:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları: bademcik iltihabı, kızıl ateş, boğmaca ve benzeri;
 • ilaçlara, gıdaya, emisyonlara karşı reaksiyona alerjisi;
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile

Çocuğun boğazındaki bir spazm, şiddetli kahkaha ya da korkularda ortaya çıkar, fakat daha sık bu olay paroksismal öksürükten kaynaklanır.. Nefes aralıklı ve ıslık olur ve bebek korkudan gözyaşlarına boğulur.

Boğazda hafif bir spazm ve öksürük birkaç dakika içinde kaybolur, ancak ölümcül bir sonuçla sonuçlanan emsaller vardır. Her neyse, bu çocuğa bir kez oldu ve hızlıca geçti bile - bu da bir doktora görünmek için bir bahane.

Yetişkinlerde

Yetişkinler de bu olguya tabidir. Boğaz spazmı, güçlü bir alerjen veya zararlı uçucu maddelerin etkisine karşı vücudun koruyucu bir reaksiyonudur.. Laringospazm yoluyla, vücut kendisini zehirlenmenin nedensel etkisinden korumayı dener. En hayati tehlike oluşturan durumlar Quincke'nin ödemi ve anafilaksisidir. Bu gibi durumlarda, spazm boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

Aslında, bu reaksiyona neyin sebep olduğunu anlamak hiç de zor değil. Patojen ile temastan hemen sonra ortaya çıkar. Keskin bir kimyasal kokusu ile Çiçek kokular, fabrika emisyonları veya toksik maddeler Eğer aşırı duyarlı olan veya büyük miktarlarda solunması halinde boğaz spazmı neden olabilir eğer. Boğazdaki "topak" a ek olarak, hastalar yetişkinlerde laringeal spazmın eşlik eden semptomlarından şikayet ederler:

 • burun akıntısı şeklinde burun akıntısı ve burun pasajları ödemi;
 • öksürme ve hapşırma;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözyaşı, gözlerde ağrı keser.

Eğer patojen tanımlanır ve ortadan kaldırılırsa ve spazmlar tekrarlanmıyorsa, doktora yapılan çağrı ertelenebilir. Semptomlar gitme ve tekrarlanan saldırılar, bileşik ve şiddetli nefes darlığı ve kısık boğaz eşlik ederse, o zaman hemen bir uzmana ziyaret etmesi gerekir.

tanılama

Çoğu durumda, bir kişi boğazda rahatsızlık ve spazmlardan neden endişe duyduğunu belirleyememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedenleri fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla gerçek etiyolojileri sadece özel bir teşhis yardımı ile tanımlanabilir:

 1. Bir tiroid bezi şüphesi varsa, ultrason alınır ve hormonlar için bir kan testi yapılır..
 2. Bademcik bulaşıcı hastalıklar boğazdan alındığında ve farenjektomi yapılır.
 3. Yabancı bir vücut boğazına girdiğinde, genellikle cerrahi müdahale olmadan yapılması gerekir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme ve boyundaki damarların elektromanyetik incelemesi bir tümör tespit edebilir.
 5. Reflü-özofajit gibi bir gastroenterolojik patolojinin belirlenmesi, endoskopi veya X-ışını çalışması ile yapılabilir.

Nedeni keşfinden sonra, teşhis edilen hastalığı olan doktor, uygun tedaviyi reçete eder. Bununla birlikte, bir kişinin yukarıdaki tüm sınavlardan geçtiği, ancak hiçbir şeyin bulunmadığı görülür. Hasta tamamen sağlıklı, ama buna rağmen, larinksin spazmları tekrar tekrar geliyor. Bütün hata psikojenik bir faktördür ve bu nadir görülen bir olay değildir..

Psikojenik faktör

Birçoğu için, bu bir sır değil, ama birisi bile güçlü bir heyecan sırasında bir hava eksikliği hissi olduğunu hissetti. Ve bu his, sadece bir kişi olumlu duygular yaşadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda korku, şok ve strese boğaz spazmı eşlik eder. Bu neden oluyor?

Vücudumuzda adrenalin adrenal bezleri tarafından üretilir ve korku ya da heyecan sırasında, kalbin daha sık atmasına neden olur. Ancak, Bir stres diğerini takip ettiğinde, bir nevroz ve sonuç olarak bu hormonun kontrolsüz izolasyonuna yol açar.. Bunun için her şey açığa çıkarılmamış, hepsi bireyin duygusallık düzeyine bağlıdır ve hatta kalıtım faktörü de önemli bir rol oynar.

Eşzamanlı semptomlar

Adam derhal şok üzerinde olduğu için, ona neler olduğunu anlamadı ve bir sinir krizi ile, boğazında ve tam nefes önlemek kimseye bir spazmı bağlamaz. Genellikle bir saldırı sırasında, birçok başka belirtiyi gözlemleyebilirsiniz, örneğin:

 • keskin bir artış veya tersine, tansiyonda bir azalma;
 • dışkı ile ilgili sorunlar (hem kabızlık hem de ishal olabilir);
 • onu boğma korkusu nedeniyle yemeyi reddetmek;
 • uyku bozuklukları, uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • apati ve hipokondriya;
 • sürekli sinir gerginliği ve ölüm korkusu;
 • güneş pleksusunda taşikardi ve nabız;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • konaklama spazmı ve görmenin geçici olarak bozulması;
 • bir saldırı sırasında kızarıklık ve terleme;
 • subfebril sıcaklığı ve eğer her iki aksiller havza altında ölçüyorsanız, göstergeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterecektir. (ör., 36.2 ve 37.5);
 • soluk nazolabial üçgen;
 • gözlerin altında asimetrik şişkinlik;
 • ellerin titremesi.

tanılama

Kural olarak İlk kez bu tür reaksiyonlar, 25 yaşına kadar genç asteneli gençlerde ortaya çıkar.. Hasta hemen tüm olası muayenelerden geçmek için acele eder ve daha sonra hiç hasta olmadığı ve tanı koydurucu vejetan-vasküler distoni kusurları tanıdığı ortaya çıkar. Gerçek şu ki, doktorlar, müdahalede bulunan solunumun kaynağını açıklayamayacaklar ve boğazda ve diğer eşlik eden semptomlarda gergin bir "yumru" yu atamayacaklar.

Deneyimli psikiyatristler, bu şekilde, vücudun stres deneyiminden, örneğin sevilen birinin kaybından sonra ayrıldığını iddia eder. Bu, her zamanki uzun süreli depresyon - bu şekilde bir çıkış arayan negatif duyguların uzun süreli bastırılmasının bir sonucudur.. Bu süreçler geri dönüşümlüdür, ancak yaşam boyunca yaşanan nevroz, kendini anımsatır. Nöbetler hava değiştiğinde, yeniden stres yaşadığında, aşırı çalışmalarda ortaya çıkabilir.

terapi

Kurtarma, bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığını ve saldırıda bağımsız olarak korkularını iyileştirdiğini fark etmesiyle gelir.. spazmlar sırt ve boyun sıçrama ve durmuş panik atak için, o kadar pratik öneriler bazı meslekler için sahne, yaşam tarzı, tutku bir değişiklik olarak kabul edilebilir zaman ve durumun anlaşılmasını, sürer.

Ayrıca nevroz içinde, bu konuda literatürü kontrol örneğin, Rus psikoterapist Andrew Kurpatova aralarında bu konuda "korkusuyla çare" ve o larinks mevcut psikojenik etyoloji spazmları açıklanır hangi "vejetatif distoni" bir sürü iş var zarar vermez. Tıbbi uygulamada nevroz ile öldürücü spazmodik kas kasılması gözlenmedi.

Panik ataklar ya da sempatoadrenal krizler birkaç dakika devam eder ve daha sonra sağlık durumu normale döner. Genellikle, hasta sinir sistemini güçlendirmek için sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve vitaminler, örneğin, Gidazepam, Sedasen ve Magne B6 bir reçete yazılır. Kan basıncında baş ağrıları ve atlar varsa servikal ve torasik bölgelerdeki masajın yanı sıra hazırlıklı Tonginal masajını da yazınız.

Larinksin spazmı için ilk yardım

Böyle bir fenomeni, gırtlak kaslarının spastik kasılması olarak tedavi etmek için, kişinin görünüşünün doğasını bilmesi gerekir. Ancak, bir kişi boğulmaya başladığında, teşhis için zaman yoktur ve bir ambulansa varmadan önce, bir saldırının durdurulması ve hayat kurtarılması gerekir:

 1. Öncelikle boğucu kişiyi rahat bir pozisyonda, sağ tarafta daha iyi bir yere koymanız gerekir, böylece tükürükte boğulmaz..
 2. Bundan sonra, özellikle alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir kapalı bitki veya buharlaşan kimyasallar varsa, odayı iyice havalandırın. Temiz hava akışı, ambulans gelene kadar saldırıyı kolaylaştırır.
 3. Hasta bilincini kaybettiyse, dilin solunum yollarını tıkadığını ve ona amonyak kokusu verdiğini kontrol etmek gerekir.
 4. Hastayı sırt üstü yatırırsanız boğaz spazmı daha hızlı olacaktır.
 5. Buna ek olarak, bir kişinin panik yapmamasını ve havayı tutarak daha yavaş ve daha eşit bir şekilde nefes almayı denemelidir.
 6. Bazen yapay olarak tetiklenen kusmuk kitlelerin geri çekilmesi, saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Boğazda spazmın çıkarılması için hiçbir yol olmadığında ve saldırı yoğunlaşmaya devam ettiğinde, sıcak bir banyo yapmak için bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Bunu unutma ciddi hastalıklarda boğulma atağı olabilir. Bu nedenle, bu kişi için ilk defa değilse, spazmı durduracak herhangi bir ilaç bulunmalıdır. Örneğin, eğer astım ise, hasta bu vaka için her zaman bir inhalere sahiptir. Bu bir panik atak ise, o zaman ona bir sakinleştirici vermek gerekir.

tedavi

Şiddetli koşulların tedavisi resüsitasyonla başlar ve ancak o zaman boğulma sebebi tanımlanır.. Kural olarak, en güçlü bireysel alerjik reaksiyonun neden olduğu asfiksi ve Quincke's ödemi.

Yabancı bir cismin yutulması ve özofajitin yok edilmesi nedeniyle larinksin spazmları genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonları ve tonsil apsesi antibiyotiklerle tedavi edilir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve tümörlerin varlığı hormonal ve kemoterapiyi içerir. Her durumda, yaklaşım bireysel olacaktır.

Boğazdaki spazmlar çok çeşitli ve kesinlikle ilgisiz nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar KBB hastalıkları, gastroenterolojik rahatsızlıklar, onkoloji, tiroid bezi hastalıkları ve hatta sinir bozuklukları olabilir. Her durumda, bir kez oldu ya da zaman zaman kendini hissettiriyor, faringeal halkanın spastik kasılmaları - sağlığınızı düşünmek için ciddi bir neden.

Nevroz ile boğaz spazmı

Farinksin nevrozu, hastalığın sınıflandırılması, klinik tablo ve tedavi hakkında her şey.

, Hava ve diğer hoş olmayan duyum eksikliği hissi çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yutma güçlüğü neden olur ve çeşitli hastalıkların varlığına işaret edebilir boğazda bir yumru gibi böyle bir rahatsızlık hissi görünümünü,. Çoğunlukla, kadınlar bu semptomlardan şikayetçidir. Biz boğazında yabancı cisim hissi nedeniyle genellikle güçlü sinir gerginlik görünen düşünürsek dişiler oldukça duygusal doğa, çünkü o, şaşırtıcı değildir. Ne bu olgunun nedenleri ve nasıl böyle bir durumda başa?

Neurosis ve formları

Çoğu kez boğazda normal bir şekilde yutulmasına izin vermeyen, nefes almayı zorlaştıran ve korkuya neden olan bir şey olmadığı hissi, gerçek paniğe ve tedavi edilemez bir hastalık düşüncesine yol açabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, boğazda, sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durum olan faringeal nevroz ile bir yumru vardır. Farinksin nörosisi, her biri kendine has özellikleri olan üç tiptir. Tedavi ayrıca farklı olabilir ve hastalığın tipine ve nedenlerine bağlı olabilir. Farenks nevrozu, belirtileri, her bir türün tedavisi ne olduğunu düşünün.

Üç tip nevroz vardır:

 1. Yutulması zor anestezi. Anestezi, viral veya enfeksiyöz hastalıklar, histeri, multipl skleroz, beyin tümörleri, sifiliz ile sonuçlanabilir. Farinks ve yutma refleksi mukoza zarının duyarlılık eksikliği insan hayatı için ciddi bir tehlike taşımaktadır, çünkü hasta yanlışlıkla gıda ve boğulma hissi verebilir, bu da ölüme yol açabilir. Bu durumda, yardım için bir nöroloğa başvurmanız gerekir ve anestezi nedeni histeri ise, bir psikoterapistin yardımına da ihtiyacınız olabilir.
 2. Hiperestezi de bozuk yutma fonksiyonu ile karakterizedir. Bu form, sinir sisteminin çeşitli hastalıklarının karakteristik bileşenlerinden biridir. Hiperestezi ile, larinkste ağrı var, su veya yiyecek yutmaya çalışırken zorluk var, konuşmada ağrı olabilir, boğazınızı temizlemeye kalktığınızda gitmeyen güçlü bir pershenia var. Artan heyecan, terleme hissi veya hava eksikliği. Bir kişi sigara içerse, semptomlar kötüleşir.
 3. Parestezi, organik farinks lezyonları ile ilişkili olmayan anormal duyumlar ile karakterizedir. Yemek sırasında rahatsızlık verici duygular, kaşıntı, yanma, boğazda nevroz, boğazda koma hissi ve diğer hoş olmayan semptomlar olabilir. Farinksin bu tür nevrozu en garip olanıdır, çünkü hastaların şikayetleri belirsiz bir yapıya sahiptir ve doktorlar nesnel sebepleri bulamamaktadırlar. Parestezi tam olarak nevrotik bozuklukların bir sonucudur, bazen bu form menopoz ile gözlenir.

Laringeal nevrozlar ile, genellikle nevrozların her türünün karakteristiği olan eşlik eden semptomlar vardır:

 • uykuda bozulma;
 • olanlara kayıtsızlık var;
 • uyandırılmayan sinirlilik var;
 • artan terleme vardır;
 • ağlamak, ruh hali değişiyor;
 • kalp çarpıntısı;
 • ışığa duyarlılık gelişir;
 • bazen akıl karışır ve baş ağrısı olur;
 • Bir kişi zayıf hisseder, zor olmayan işlerde bile çabuk yorulur.

Parestezi ile, hasta çoğu zaman bir kaşıntı ve boğazda bir "kazma çarpması" hisseder, karıncalanma veya uyuşma hissi. Hastalığın uzun süreli seyri ve tedavi olmadığında, kişinin boğazda kalıcı bir yabancı cisim varlığı ve dil veya kulağa iletebilen boğaz ağrısı görülebilir. Ekteki semptomlar nevrozun doğasını belirlemeyi mümkün kılmaktadır.

nedenleri

Nöroisin en sık görülen nedenleri aktarılan stresler, nörolojik rahatsızlıklar, IRR'nin sonuçlarıdır, bunun sonucu olarak bir kişinin sinir sistemi tükenir. Larenks nevrozuna yol açabilir ve viral veya bulaşıcı hastalıklar, yanı sıra:

 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • panik atak, histeri;
 • psikososyal patolojiler;
 • KBB enfeksiyonları;
 • beynin bir tümörü.

Hastalık formundan bağımsız olarak, semptomların duygusal veya sinirsel stres sırasında çok daha belirgin olduğunu vurgulamak gerekir.

tedavi

Neden farinksin nevrozunda spazmlar oluşur?

Eğer nevrozun, semptomların ve tedavinin boğazını tartışmaya devam edersek, hastalığın tedavisinin büyük ölçüde neden olan nedene bağlı olduğunu belirtmek gerekir.

Nedeni, KBB, onkoloji, inme sonrası durumun ENT organları, enfeksiyöz hastalıkları enfeksiyonları ise, o zaman bu tür hastalıkları ortadan kaldırmak için uygun tedavi tasarlanmıştır. Örneğin, bir tümörün kaliteli larinjit veya farenjit, osteokondroz, sifiliz, tam operatif veya kemoterapötik tedaviyi tedavi etmek, bir inme sonrası bir rehabilitasyon programına tabi tutmak gerekir.

Larinksin hassasiyetini iyileştirmek için, doktor ilaç tedavisinin psikoterapötik yöntemlerle kombinasyonunu içeren kapsamlı bir tedavi önerecektir.

Bu durumda psikoterapinin temel amacı, stresli durumların ortadan kaldırılması ve sinir sisteminin restorasyonu olacaktır, uyuşturucu tedavisi ise psiko-duygusal bileşenin bozukluklarını ve depresyonun somatizasyonunu amaçlamaktadır.

Eğer muayene ciddi hastalıkların olmadığını doğruladıysa, farenks nevrozunun sebebi psikojenik faktörlerin etkisidir, hastanın yaşam şeklini yeniden gözden geçirmesi ve sağlığının durumuna dikkat etmesi gerekir. Bunun için, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, stresli durumlardan kaçınmak, yeme alışkanlıklarını değiştirmek, sağlıklı dengeli beslenmeyi tercih etmek, zararlı üretimde çalışmak için veda etmek gerekir.

(377 kez ziyaret edildi, 1 bugün)

Nöroslar doğada psikosomatik olan bir grup hastalıktır. Bu, bazı psiko-duygusal bozuklukların (stres, depresyon, psikolojik travma, tatminsizlik histerisi, histeri) somatik bozukluklar, yani belirli organların işleyişinin ihlali ile kendini gösterir. Bu hastalıklardan biri pharyngoneurosis. Böyle bir durum, gırtlakları innerve eden sinir liflerinin iletkenliğindeki bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkar. Bunun nedenleri psikolojik olabilir, ancak sinir dokusunun ve beyin hasarının organik bozuklukları da nevrozlara yol açabilir. Patolojinin belirtileri: yutma refleksinin ihlali, farinks, spazm, boğazda hoş olmayan duyumların artması, larinks dokusunun organik lezyonu ile ilişkili değildir.

Larenksin nörozu - nedir bu? Farinks nevrozunun nedenleri Hastalığın semptomları Tanı Tanı patolojinin tedavisi

Tedavi, hastalığın nedenlerine bağlıdır. Sebepler psikolojik ise, rahatsız edici faktörün etkisini ortadan kaldırmak için yaşam şeklini değiştirmek gerekir. Nevrozlar için kullanılan halk tarifleri vardır. Sakinleştirici bir etkisi vardır, uykuyu normalleştirirler.

Larenksin nörozu - nedir bu?

Bu hastalık larinksin innervasyonu olduğunda ortaya çıkar. Bu sinir liflerine veya merkezi sinir sisteminin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Hastalığın üç şekli vardır:

 1. Hipo veya anestezi. Yutma refleksinin önemli ölçüde azalması veya tamamen yokluğu.
 2. Hypersthesia. Larinksin çeşitli faktörlerin etkisi altında artan hassasiyeti. Genellikle nörolojik hastalıklar, özellikle nevrasteni ve histeri durumunda görülür.
 3. Parestezi. Larinksin duyarlılığı, yabancı duyuların varlığı, farenksin organik bir lezyonu ile ilişkili değildir: kaşıntı, yanma, boğazda şişlik, spazm.

Faringeal nevroz nedenleri

Çoğu zaman, histerinin arka planında benzer bir nevroz oluşur. Bu durumda, merkezi sinir sisteminin normal çalışması bozulur ve nöronların hassas ve motor fonksiyonları bozulur. Larenksin nörozu diğer psiko-duygusal bozukluklara da yol açabilir.

Bununla birlikte, farinksin duyarlılığındaki bir rahatsızlık, sinir dokusunun çeşitli organik patolojilerinden kaynaklanabilir:

 • beynin iyi huylu veya habis bir tümörü;
 • sinir dokusu hasarı aşamasında sifiliz;
 • hemorajik veya iskemik inme ardından paralizi;
 • multipl skleroz;
 • bazı bulaşıcı hastalıklar;
 • Servikal omurganın osteokondrozisi ve bozulmuş serebral dolaşım.

Farinksin artan duyarlılığı neden olabilir:

 • larinkste akut ve kronik enfeksiyöz süreçler;
 • uzun süreli sigara ve alkol bağımlılığı;
 • zararlı çalışma koşulları.

Psiko-duygusal nedenlerin neden olduğu nöroslar kadınlarda, ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, strese, depresyona eğilimli kişilerde gelişebilir. Sıklıkla nevrozun alevlenmesi vücuttaki menopozda hormonal değişikliklerin arka planında ortaya çıkar. Nevroz bir uyum provoke psikolojik travma olabilir: sevilen birinin ölümü, boşanma, iş kaybı ve diğerleri. Güçlü (çoğu durumda, olumsuz) duygusal deneyimler çeşitli nevrozların gelişmesine neden olur.

Nevroz belirtileri kişiden kişiye değişir. Farinksin duyarlılığının azaltılması, genellikle yutma refleksinin azalmasına veya kaybolmasına neden olur. Azaltılmış duyarlılığın diğer belirtileri:

 • uyuşukluk hissi, karıncalanma;
 • kaşıntı;
 • boğazda ürpertici hissi.

Bir kişinin farenksin duyarlılığı artmışsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Boğazda bir "yumru";
 • filmin hissi;
 • kaşıntı veya terleme;
 • spazmı;
 • öksürük arzu ve öksürük bulantı ve hatta kusmaya neden olabilir.

Semptomlar bir gün içinde bile değişken kuvvetle ifade edilebilir. Güçlendirme belirtileri yorgunluk, stresin bir arka planında ortaya çıkar.

Eğer nevroz uzun bir süre için mevcutsa, bir kişi kulak veya dil veren bir boğaz ağrısına sahip olabilir. Aynı zamanda her zaman boğazda yabancı bir nesne hissi vardır.

Nevrozun ortak belirtileri de gelişir:

 • artan terleme;
 • taşikardi (kalp çarpıntısı);
 • sinirlilik, ağlama;
 • uyku bozukluğu;
 • iştah ihlali;
 • sık baş ağrısı, migren;
 • ses veya ışık uyaranlarına artan duyarlılık;
 • zihinsel yeteneklerde azalma, hafıza.

Larinksin nevrozunun nedenlerini tam olarak belirlemek önemlidir, çünkü bu hem psikolojik bozukluklar hem de sinir dokusunun organik bozukluklarından kaynaklanabilir.

Teşhis için:

 • X-ışını muayenesi veya bilgisayarlı tomografi. servikal omurga;
 • beynin manyetik rezonans görüntüleme;
 • farinksin incelenmesi;
 • özofagus ve mide muayenesi;
 • akciğerlerin radyografik muayenesi.

Tanı sonuçlarına dayanarak, hastalığın tedavisi gelişir.

Hastalığın tedavisi, nedenine bağlıdır. Onkolojik veya bulaşıcı bir hastalığın neden olduğu sinir dokusunun organik bir bozukluğu varsa, bir felç, bu bozukluğun tedavisi gerçekleştirilir.

Ayrıca nevroz ile başa çıkmaya yardımcı olacak halk yöntemleri vardır. Bu tarifler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, uykuyu iyileştirir, ruh halini iyileştirir.

 1. Willow. Tedavide söğüt kabuğu kullanılır. 300 ml kaynar su içinde 10 gr ezilmiş kabuk örtülür, 3 dakika kaynatılır, daha sonra yarım saat ve filtre için ısrar edilir. 1 çorba kaşığı alın. l. günde dört kez.
 2. Nane. 200 ml kaynar su içinde 1 çorba kaşığı buğulama. l. kurutulmuş veya taze nane yaprakları, 15 dakika ısrar, sonra filtre ve içecek. Çayda tatmak için bal ekleyebilirsin. Bir kez yatmadan önce günde 2-3 kez infüzyon yapın. Nane sakinleştirir ve uyku artırır.
 3. Kekik. Bu bitkinin 50 gramı yarım litre votka içerisine döküldü, karanlık bir yerde iki hafta boyunca oda sıcaklığında ısrar edildi, sonra filtre edildi. Günde üç kez tentürden 10 damla alın.

Terapi ve beslenme açısından önemlidir. Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alması gerekir. Bunu yapmak için, diyetinizde taze sebze ve meyve miktarını arttırmak yararlıdır.

Nevroz tedavisi, yaşam şeklini değiştirmeyi içerir. Bu durumda çok yararlı spor olacak. Orta derecede fiziksel yük kan dolaşımını artırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda, serotonin üretilir ("mutluluk hormonu"), bu da kişinin psikolojik durumunun ruh halini ve normalleşmesini artırır.

İnsan vücudundaki psişenin etkisini hafife almayın. Bir çok hastalık bir kişinin psikolojik sağlığı ile ilişkilidir. Eğer nevroz gibi bir durum varsa, insanda bir şeylerin yanlış olduğu ve beynin bir hastalığın yardımı ile bunu işaret ettiği anlamına gelir.

Hastalığın nedenleri psikolojik ise, bu durumu düzeltmek gerekir. Bunu yapmak için kendinizi anlamak ve psikolojik problemleri çözmek iyidir. Bireyin psikolojik sorunlarını çözmeye yönelik birçok kitap ve eğitim var.

Hastalık ile başa çıkmak sadece psikolojik rahatsızlık nedenini ortadan kaldırırsanız olabilir. Eğer nevrozu tetikleyen faktör bir travma ise, kendini geliştirmek ve bu travmadan kurtularak veya iyileşmekle başa çıkmak gerekir.

Bazı insanlar bu tür sorunların önemli olmadığını ve dikkat etmeleri gerekmediğine inanırlar. Diğerleri problemlerini alkol ve uyuşturucu yardımı ile çözmeye çalışırlar. Her durumda, bu stratejiler yanlıştır, çünkü sorunun göz ardı edilmesi bir çözüm değildir. Kendinizi anlamak ve yaşam tarzınızı değiştirmek önemlidir. Sadece bu durumda nevrozun tedavisi etkili olacaktır.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır. Yaygın bir fenomen, hindistancevizi ya da patolojisinin insan vücudundaki ilerlemeyle birlikte farinks ya da larenks kaslarının konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir.

Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudundaki laringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 • Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 • Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 • Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 • Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

 • Güçlü ağlama
 • Keskin korkutmak
 • gülme
 • Şiddetli öksürük

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Boğazda bir nevroz varsa, bu duruma neden olan problemin uzun süre çözülmediği ve bedenin bu konuda kişiye bilgi verdiği anlamına gelir. Konvansiyonel ağrı, önlem almak için gerekli bir işarettir ve problemi daha fazla göz ardı eden faringeal nevroz sinyalleri ciddi sonuçlara yol açabilir. Başka bir deyişle, farenksın nöropatisi çoğu durumda bedenin fiziksel durumuyla ilişkili olmayan psikosomatik bir fenomendir ve buna bağlı olarak ilaçsız tedavi edilebilir. Farinksin nevrozunda, semptomlar ve tedavi birbiriyle ilişkilidir, yani, ilk seçilenin terapi şiddeti ve nedenleri, seçilen tedavi yöntemine bağlıdır.

Semptomatik belirtiler

Larenksin nörozu hem psikosomatik nedenlerden hem de fizyolojik anormalliklerden kaynaklanabilir. Onları anlamak için, boğaz nevrozunun şartlı olarak 3 tipe ayrıldığını bilmelisiniz: anestezi, hiperestezi ve parestezi:

 1. Anestezi, farenksin hassasiyeti kaybettiği bir olgudur. Bir kişinin boğaz, boyun ve hatta omuzları uyuşukluk gösterir. Sifiliz veya influenza ile beyinde bir tümörün arka planına karşı bu tür duyumlar vardır. Ayrıca boğazda hissizlik, histerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 2. Hiperestezi, boğulmaya neden olan güçlü bir spazm olarak hissedilir. Tipik olarak, bu fenomen bulaşıcı hastalıklar ile ortaya çıkar. Aynı şekilde nevroz, güçlü bir sinir şokunun arka planına karşı kendini gösterir.
 3. Parestezi - bir nevroz ile boğaz spazmı. Genellikle böyle bir semptom kararsız ruhsal insanlar tarafından tarif edilir. Onu "boğazda yumru" olarak nitelendiriyorlar. Genelde, parestezi ruhsal bozukluğu olan kişilerde görülür.

Tanı ölçütleri

Her durumda, larinksin spazmı şikayeti olan bir hasta, boğazın enfeksiyöz ve diğer hastalıklarının varlığı için standart bir muayeneye tabi tutulur. Bunu yapmak için bir kan örneği alır: doktoruna göre vücuttaki enfeksiyon patojenlerinin varlığını belirler. Sifiliz için bir analiz zorunludur. Beyinde veya boyunda bir tümörün varlığını dışlamak veya teyit etmek için, hastaya bir X-ışını verilir. Multipl sklerozu belirlemek için hasta manyetik rezonans görüntüleme çalışmasına maruz kalır.

Ayrıca, bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından farenksin smear ve dış muayenesinin biyokimyasal analizi. Ve sadece bir boğaz hastalığı olasılığını dışladıktan sonra bir psikiyatreye muayene için hasta gönderilir. Spazmın nedenini belirler ve bu bilgiye dayanarak boğazda bir yumru çıkarmak için tasarlanmış bir terapi seçer.

Bir psikoterapistte faringeal nevroz tedavisi

Farinksin nevrozu nevrasteni veya psişenin başka bir hastalığı olarak ortaya çıkmışsa, bir psikoterapistin yardımı olmadan yapmak imkansızdır. Histerik gibi bir fenomen, dengesizlik ve sürekli sinirlilik durumu - bu sadece bir uzmanı tedavi etmek için ihtiyacınız olan şeydir.

Her şeyden önce terapist, duygusal çatışmaya neden olan sebebi belirler. Daha sonra hasta bu nedenleri görmezden gelmek ya da onları pozitif patojenlerle değiştirmek için eğitilir. Her durumda, stresli bir durumda psişeyi gevşetmek için bireysel bir yöntem seçilir.

Hasta bir yaşam doğru yolu yürütmek başlarsa Çoğu durumda, yutak nevroz çabuk geçer ve beslenmek için zamanında, uyku ve uyanıklık ile uyumludur ve sigara ve alkol alımı reddediyor. Yani, nevroz farenks tedavisi normal yaşam tarzlarına geri dönüştür.

Larinksin spazmı için hızlı tedavi

Ne yazık ki, yaşamın modern hızı çoğu zaman bir kişinin bir uzmandan nevrasteniye karşı tam bir tedaviye girmesine izin vermez. Ve soru ortaya çıkar, hızlı bir doktorun yardımının mümkün olmadığı bir durumda boğaz nevrozunun bir kişiyi yakalaması durumunda ne yapması gerekir.

Boğaz nevrozunun tezahürünü rahatlatmak için birkaç yol vardır:

1) Öncelikle panik belirtisini bastırmanız gerekir. Antik çağlardaki bu devlet, bir insanın hayatını kurtardı, çünkü uzun bir ağaca, bir kayaya ya da sadece kaçmak için çok hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek kaslı aktiviteye neden oluyor. Modern dünyada bir paniğin neden olduğu kasların gerginliğini hafifletmesi nedeniyle, bu mümkün değildir, prensipte paniği görmezden gelmeyi öğrenmek, böylece kaslar krampı azaltmaz.

2) Rahatlamak gerekiyor, bunun için birkaç yol var. Örneğin, nefes egzersizleri: "Zaman" hesaba güçlü nefes ve hesabına, uzun yapmak nefes "bir, iki, üç." panik nedeniyle sık nefes hiperventilasyon yol açtı Eğer bir kişi bilincini kaybedebilir. Bunu önlemek için, bazı doktorlar sıkıca o nefes böylece, üfleme, dudak çevresindeki deriye bastırıp nefes alırken havayı çekerek, bir kağıt torbaya nefes öneriyoruz.

3) Rahatlatıcı kaslar adım adım, yani önce bacaklar, daha sonra karın kasları, sırt, göğüs, omuzlar, eller ve daha sonra boyun olabilir.

4) Başka bir rahatlama yöntemi distraksiyon denir. Bu dünyanın tefekkür etmek, iç durumunda içindi gereklidir - kuşların uçuş ve bulutlar, ağaçlar rüzgar hışırtı, vb derede su üfürüm ve. Bu durumda ana şey, stresli duruma neden olan sebep hakkında düşünmek değildir.

5) Stres belirtileri ve larinksin yaklaşan spazmı, örneğin hafif koşu veya yürüme ile biraz fiziksel zorlama ile giderilebilir.

Korkunun, nöropatik bir saldırının ortaya çıkmasının sebebi olduğu anlaşılmalıdır. Ve buna göre, bir saldırının ortaya çıkması korkusu üzerindeki zafer, sonunda bir insanı rahatlatır. Örneğin, bir kişi her zaman onunla özel bir ilaç olduğundan emin olursa, bir saldırının semptomlarını anında ortadan kaldırabilirse, asla deneyimleyemez. Ancak, evden uzaklaşan bir kişi, ilacı almayı unuttuğunu keşfederse, panik atak hızla boğaz spazmına neden olur. Yani, tıp her zaman kişinin kafasındadır, ancak her zaman kendini sakinleştirebilir, bunun tersi de tam tersi - nöbet öncesinde ruhsallığı yaralayabilir. Bütün bunlar yine bir psikiyatrın farinksin nevrozunu tedavi etmesi gerektiğini göstermektedir.

ilaç

Şiddetli vakalarda hastaya ilaç tedavisi verilir. Bu, sakinleştirici ve antidepresanların kullanımını içerir.

Neroroz tedavisi sadece doktor gözetiminde gerekli olduğundan, belirli bir ilacı reçete eder, dozajı ve kabul şeması bir doktor-psikoterapisttir. Ayrıca, doktor reçetesi olmaksızın, sakinleştiriciler ve antidepresanlar eczanelerde serbest bırakılmaz.

Ancak reçetesiz olarak edinilebilecek ilaçlar da var. Kronik stres ve nöropatide terapötik bir etkiye sahiptirler, ayrıca sadece bir doktora danışılmalıdırlar.

 1. Bir nevroz ile boğazda spazm iyi valerian veya motherwort tentürünü ortadan kaldırır. İlaçlar eczanelerde serbestçe satılmaktadır ve diğer şeylerin yanı sıra kalbi ve akciğerleri stabilize etmek için kullanılmaktadır.
 2. İlaç Nervo-Vit sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için çok uygundur. Bu ilaç anksiyete ve kronik korku hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Ek olarak, insan bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etki olan C vitamini içerir.
 3. Reaktif veya klinik depresyon ile, St John's wort içeren ilaç, kaliteli bir antioksidan olan St. John's wort ile yardımcı olur.
 4. Ruh halini yükseltmek ve yüksek tondaki kasları döndürmek için, Apitonus P vitaminleri bir kompleks alabilir. Bu preparat, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan 20'den fazla farklı amino asit içerir.

Bu ilacın tedavisi beynin aktivitesini arttırır.

Sonuç ve sonuçlar

Bir nevroz ile boğazda bir spazm kurtulmak için, doktor en iyi anlamaya olacaktır. Ancak herhangi bir kişi kendilerine yardımcı olabilir, aynı zamanda ana şey, her şeyin sonuçlanacağına dair sağlam bir hedefe ve güvene sahip olmaktır. Sonuçta, doğu şifacıların dediği gibi, hastalığınızın sebebini biliyorsanız, o zaman zaten yarı sağlıklısınız.

Boğaz da dahil olmak üzere sinirlerden herhangi bir şeyin zarar görebileceği ortaya çıkıyor. Farinksin nörosisisi - inervasyonunun ihlali ile ya da insanın merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durumdur. Bu hastalığın çeşitli formları vardır (anestezi, hiperestezi ve parestezi), her birinin kendi belirtileri vardır. "Farenks nevrozu" tanısı için tedavi de farklı olabilir ve hastalığın biçimine ve aynı zamanda ortaya çıkış nedenlerine bağlıdır.

anestezi

Farinksin mukoza zarının anestezi - duyarlılığı eksikliği, yanı sıra bir faringeal refleks yokluğu. Nedeni şunlar olabilir:

 • histeri (histerik belirtileri - nadir olmayan);
 • frengi ve beyin tümörleri;
 • tabloid felci;
 • Multipl skleroz;
 • kaynaklı influenza veya difteri.

Faringeal anestezinin gırtlak içine doğru yayılmasıyla birlikte, yiyeceklerin aspirasyon tehlikesi vardır (bir kişi yanlışlıkla yiyecek solumak olabilir).

Bir nörolog ve bir odyolog hastalığı sadece nörojenik doğasını sahip olduğundan emin olmak için, ve diğer hastalıkları (boğaz hastalıkları ve sinir sisteminin organik bozukluklar) ekarte etmek: başlamak için, uzmanlar aşağıdaki istişare geçmesi gerekiyor.

Eğer uzmanlar diğer ihlalleri dışlıyorsa, tedavi bir nörolog tarafından yazılacaktır. Ayrıca bir psikoterapistin yardımına ihtiyaç duyabilir - histeri ile başa çıkmaya yardımcı olur.

hiperestezi

Hiperestezi, farenksin artmış duyarlılığıdır. Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • boğaz ve larenksin (farenjit, bademcik iltihabı) kronik hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar, daha sonra sigara içilmesi, alkol içilmesi ile kışkırtır;
 • histeri ve nevrasteni yan etki olarak kendini gösterir ve hatta küçük yerel değişiklikler, ağrı, spazm, terleme, boğazda kaşıntı şikayetleri neden olur.

Kulak burun boğaz uzmanı ve nörolog da muayene için gereklidir. Kulak burun boğaz uzmanı, profiline göre hastalıkların varlığını dışlarsa, tedavi bir nörolog tarafından reçete edilir. Bir nöroloğun tavsiyesi üzerine, terapistte nevrasteni veya histeri tedavisi görülebilir.

parestezi

Böyle belirtiler haklı iken hastalar, rahatsızlık çeşitli şikayet ettiği nevroz farinksin tuhaf tür doktorlar objektif nedenler bulmuyorum. Şikayetler belirsizdir - larinks alanında - Hastalar düşük boğaz vermek, laringeal spazm, karıncalanma, baş spazm, ağrı ve yanma, "boğazda yabancı bir cismin var" hissediyorum.

Boğazın nevrozunun bu şekli, histeri ve nevrasteni gibi nevrotik bozuklukların karakteristiğidir. Bazen bu tür nevrozlar klimacterik döneme eşlik eder.

Her durumda, birincil muayene tüm uzmanlar tarafından yapılır - bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir nöropatolog (nörolog). Eğer gerçekten parestezi ile karşı karşıya iseniz - Hasta kendisi, hastalık üzerinde tüm dikkatini konsantre çok sık boğazını kabul başlar rağmen bazı hayali belirtiler fark, sen bulamazsınız herhangi bir ihlal otolaringolojistin ve varolmayan bir çok problemle (cancerophobia, ftiziofobiya) "bulur".

Genel öneriler

Eğer boğazında rahatsızlık hissederseniz, gırtlak spazmı, gıdıklamak veya hassasiyeti azaltmak, boğaz ve geniz bölgesi boğaz kramplar ve diğer hoş olmayan hisler "boğaz içinde bir yumru", kendini teşhis etmeye kalkma. Hastalık ciddi organik bozukluklardan kaynaklanabilir. Tıbbi muayene mutlaka yapılmalıdır.

Yine doktorlar nevrotik hastalığın doğasını ve tedavi belirlenir ise - nevroz için bazı basit genel kurallara uyarak profesyoneller yardımcı olmaya çalışırız: Günün istikrarlı rejimi, yeterli uyku, duygusal ve fiziksel egzersiz azalmış, vb zararlı alışkanlıklar, kaçınarak Bununla ilgili daha fazla bilgi "Psychoprophylaxis" bölümünde bulabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdan propolis

Yaşam boyunca, insanlar genellikle boğaz ağrısı gibi bir semptomla karşılaşırlar. Tedavi için birçok yol vardır ve antibiyotik tedavisi her zaman gerekli değildir. Bu nedenle hastalık patojenik bakterilerden kaynaklanmıyorsa, boğaz ağrısıyla halk ilaçları oldukça etkilidir.

Boğaz ağrısı tedavisinde Streptocide kullanımı

Modern antibiyotiklerin ortaya çıkmasından önce, hemen hemen tüm boğaz hastalıkları sülfanilamid preparatları ile tedavi edildi. Bu ilaç sınıfı belirgin bir antimikrobiyal aktiviteye sahiptir ve bakterilerin gelişimini bastırır.