Loading

Larenjit ile inhalasyon yöntemleri

Larenjit ile inhalasyon larinksin mukoza zarının inflamasyonu üzerinde ek bir terapötik etkidir. Bu patolojik durumun çoğunlukla soğuk algınlığı ile oluştuğu ve sıklıkla akut olduğu belirtilmelidir. Larenksin kronik inflamasyonu diğer patolojik faktörlerin sonucu olarak kabul edilmektedir.

Larenjit ile boğaz ağrısı

Ayrıca larenjitin genellikle üst solunum yolunun anatomik özelliklerinden dolayı çocuklarda geliştiği ve hastalığın izole bir formunun sıklıkla parainfluenzaya işaret ettiği anlaşılmalıdır. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, yetişkinlerde olduğu gibi aynı şekilde yapılır, tek fark ilaç veya tıbbi bitkinin dozajıdır.

Larenjit ile inhalasyon yöntemleri

Tüm bu tür hastalık en yaygın kabartma tozu, tuz, maden suyu, tuzlu su, ve otlar (papatya, adaçayı, okaliptüs, kekik, vs.), uçucu yağlar, mukolitik (Ambroksol) ve anti (prednizolon, hidrokortizon gibi inhalasyon, kullanılmış ve vb.)

Sodalı larenjit ile inhalasyon

Soda, mukoza zarının balgam azaltıcı ödemini seyrelten bir madde olduğu kadar, mükemmel bir nemlendirici ve antiseptik olarak kabul edilir. Geleneksel soda veya nebulizer ile inhalasyon yaparken, yaklaşık 10 gram al ve steril su veya tuzlu su içinde karıştırın. İlginç bir şekilde, sıvı ile temas ettikten hemen sonra, soda duman çıkarmaya başlar.

Soda ile bu gibi prosedürler 10 dakikayı geçmemeli ve 5 gün boyunca günde en fazla iki kez yapılmalıdır. Larenjit ile soda, mukus larenksinin şişmesini azaltır ve terleme hissini hafifletir ve ayrıca öksürük refleksini azaltır.

Larenjit ile soda inhalasyonu tek başına yapılabilir ve diğer tıbbi maddelerle kombinasyon halinde olabilir. Solunum prosedürlerinin soda ile özellikle belirgin bir etkisi, laringotrakit ile birlikte ortaya çıkar ve böylece balgamın üretken öksürük üretim sürecini hızlandırır ve hızlandırır.

Larenjit ile tuz ile inhalasyon

Bu hastalıkta, tuz anti-ödem ve ısınma etkilerine sahiptir. Bir inhalasyon için, suda çözünmüş beş gramdan fazla tuz kullanılmaması ve mümkünse, soda ile kombine edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Tuzlu inhalasyonlar sodadan daha az belirgin etkiye sahiptir ve bunun tek başına kullanımı iyileşmede herhangi bir rol oynamaz.

Larenjitli mineralli su ile inhalasyon

Bir nebulizer ile maden suyu ile inhalasyon

Maden suyu, soda kullanımına benzer bir etkiye sahiptir ve sadece mukoza zarını daha iyi nemlendirir, böylece hoş olmayan ağrıyı ve hatta hafif bir öksürüğü azaltır.

Soluma prosedürlerini yürütmek için “Borjomi” ve diğer alkali tiplerinin kullanılması önerilir. İşlemin maden suyu ile süresi larinksin tahriş olmasına neden olmadığı için 20 dakikaya ulaşabilir. Bir günde 2-3 gibi inhalasyonlar önerilir.

Tuz çözeltisi ile inhalasyon

Soluma için tuzlu su çözeltisi hazırlanması için prosedür

Salin ile prosedürler bağımsız olarak kullanılabilir, ancak en iyi etki, soda, tuz, tıbbi bitkiler ve ilaçlar için bir çözücü olarak kullanılmasıdır.

Fizyolojik çözümün ana işlevi, öksürük refleksini nemlendirmek ve azaltmaktır. Fizyolojik salin ayrıca bir nebülizör ile inhalasyon için ana bileşendir.

Tıbbi bitkilerin yardımıyla yapılan işlemler

Papatya ile inhalasyon

Larenjitte kullanılan şifalı bitkiler arasında şunlar vardır: papatya, kekik, adaçayı, okaliptüs, nane, melissa ve diğerleri. Onların başlıca görevi, iltihabı azaltmak, mukozanın yumuşaması ve anti-alerjik etki nedeniyle boğazın solmasını arttırmaktır.

Şifalı bitkiler, inhalasyonlarda, sadece ön hazırlıklarından sonra, ıslatma ve sindirimden sonra kullanılır. En uygun olanı en son yöntemdir, çünkü yüksek sıcaklıkta tüm yararlı maddeler bunlardan salınmaya başlar.

Bir kaynamaya getirildikten sonra, otlar 20 dakika demlemeye ihtiyaç duyarlar ve bundan sonra sadece kullanıma hazır olurlar. 50-100 mililitre et suyu almak ve kaynar su dökmek ve buharlaşmak için - nefes almak ve nefesinizle nefes almak ve burnunuzu solutmak gereklidir. Otlar üzerinde inhalasyonlar günde bir kez, bir hafta ve bazen daha fazla yapılmalıdır.

İnhalasyon için otlar

İnhalasyon için otlar, tek başına kullanılabilir ve ayrıca, tuz, soda ve ilaçlar ile birleştirilebilir. İlaçlarla yapılan ön inhalasyonlardan sonra şifalı otların kullanılması da etkilidir. Alerjiye yatkın insanların, otların, özellikle kekik, ısırgan otu ve okaliptüsün yanı sıra kombinasyonları üzerinde büyük bir özenle inhalasyon almaları gerektiğini anlamak önemlidir. Şifalı bitkilerin kullanımından en yüksek verimin, bir nebulizer yardımıyla prosedür sırasında ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Uçucu yağların yardımı ile, bu prosedürler de mükemmel. Uygulamalarındaki büyük artı, inhalasyon önlemlerini gerçekleştirmek için sadece birkaç damla gerekmesidir. Dikkatle, alerji hastalarının esansiyel yağlarına başvurmanız önerilir.

Larenjitli hidrokortizon ile inhalasyon

İnhalasyon için ampuller hidrokortizon

Bu amaçla, hem hidrokortizon hem de yokluğunda prednizolon kullanılır. Hormonlu bir anti-inflamatuar ilacın ampulü suda çözünür ve inhalasyon bir nebülizatör ile başlatılır.

Bu durumda, nebülizörün, geleneksel yöntemlerle ilaç maddesinin dağılmasını ve gerekli miktarın mukozaya ulaşamayacağından, bu gibi işlemleri gerçekleştiren tek cihaz olduğunu anlamak önemlidir.

Steroid antiinflamatuar ilaçlarla inhalasyon endikasyonları:

 • astımlı laringospazm;
 • alerjik larenjit;
 • laringeal mukozanın yanması;
 • larinksin enflamasyonu işaretlenir.

Steroid hormonlarının uzun süreli kullanımı lokal immünitede bir azalmaya yol açtığı için larinksin viral inflamasyonunun tedavisi için bu tür ilaçların kullanılması önerilmez. İnhalasyon önlemlerinin bir veya iki kez yapılması için maksimum bir ilaç maddesi ampülü kullanılması gerekmektedir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Bu durumda, sıklıkla mukozal ödem ve belirgin solunumu azaltmak için yapılan euphyllin - bronşiyal dilate edici madde kullanılır.

İkinci vücutta kan yeniden dağıtılması ve özellikle akciğer dolaşımı neden olduğundan Eufillin çocuklar, dikkatli reçete ve konjenital kalp hastalığı olan çocuklar için tehlikelidir.

Mukolitik ilaçlarla inhalasyonlar

Bu gruptan en yaygın ilaçlar pulmocort ve lazolvan'dır. Bu mukolitik ilaçlar sadece bir nebülizör ile kullanılır ve ana etki bir öksürük yardımıyla bronkopulmoner sistemden dışarıya patolojik bir sırrın çıkarılmasıdır. Bu ilaçlar bir hafta boyunca günde üç kez kullanılır.

Soluma önlemlerinin sadece doktorunuzun reçetesine göre yapılması gerektiğini ve ilk prosedürlerin özellikle çocuklarda doğrudan kontrolü altında gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. En ufak alerjik belirtiler veya komplikasyonlarınız varsa, derhal ilacı veya başka bir maddeyi almayı bırakmalısınız ve bundan sonra doktora gitmelisiniz.

Larenjit influenza etiyolojisi ile inhalasyonların kullanımının antiviral ilaçlar ve diğer bakım tedavisi ile kombine edilmesi gerektiğini anlamak da gereklidir.

Larenjit halk ilaçlarının nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz

Larenjit, boğazda inflamatuar süreçlerin eşlik ettiği bir hastalıktır.

Şimdi, tıbbi tedaviden farklı olarak, bir organizmaya zarar vermeyen ve minimum yan etkilere sahip olan bir larenjitin popüler tedavi yöntemleri aktif olarak uygulanır. Bunlar şunları içerir:

 • gargara;
 • inhalasyon tedavisi;
 • kompreslerin uygulanması;
 • Bal ile tedavi.

Bir doktora danışmadan çocukların halk ilaçlarını tedavi etmek tavsiye edilmez.

Soluma prosedürlerinin uygulanması

Evde larenjit ile inhalasyon, çeşitli yöntemlerle yapılır. En güvenli, ancak etkili olan buhar yöntemidir.

Prosedür bir eczane satılan bir ultrasonik inhaler veya nebülizör kullanılarak gerçekleştirilir. Hiçbiri yoksa, "buharın tavadan çekilmesi" yolu henüz iptal edilmedi.

Bunun için, su ile kaplanmış ve hazır olana kadar pişirilen tabaklara birkaç temiz patates konur. Daha sonra sıvı dışarı dökülür ve tava masaya konur. Adam patateslerin üzerine eğilir, kafasını bir havlu ya da battaniye ile kaplar ve sebzelerin ağızlarını buhara çeker.

Evdeki larenjit tedavisi bir nebülizör yardımıyla gerçekleştirilirse, bu durumda sadece ilaçları kullanın, çünkü halk ilaçları cihazın bozulmasına yol açar.

Soluma için kurallar ve ipuçları

 1. İşlemden hemen sonra (yarım saat sonra) prosedürün uygulanması önerilmez.
 2. Sürecin süresi 5-7 dakikadır.
 3. İnhalasyon ile tedavi günde en az 2 kez önerilir.
 4. Prosedürden önce ve sonra yarım saat kadar yemeye veya içilmesine izin verilmez.
 5. Tedavi sırasında, sakin olmanız gerekir, böylece doğru solunum engellenmez.
 6. Doktorlar kaynatma solüsyonlarını solumayı önermezler. Mukoza zarını ve cildi yakma şansı vardır.

İnhalasyonlar yardımıyla larenjitin ev yöntemleriyle tedavi edilmesinin en güvenli olmasına rağmen, bu işlemin kontrendikasyonları vardır. Bunlar:

 • vücut ısısı 38 dereceyi aşar;
 • kalp yetmezliği;
 • genellikle burun kanamasıdır;
 • balgam eşlik eden öksürük;
 • solunum yetmezliği varlığı.

Bir doktora danışmadan küçük çocuklar için işlem yapılması tavsiye edilmez.

Bir nebulizer ile inhalasyon için ilaçlar:

 • "Flomax". Bronşolitik ilaç bronşlardan ciddi balgam deşarjı için kullanılır.
 • "Lasolvan". Laringitin yanı sıra ağır balgam deşarjı ile ilişkili bronşiyal hastalıkların tedavisi için tasarlanmıştır.
 • "Hidrokortizon". Birtakım glukokortikosteroidlerden bir ilaç. Birçok kontrendikasyon vardır, ancak bronşit ve laringotrakit ile savaşta oldukça etkilidir. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahiptir.
 • "Deksametazon". Çocuklar için inhalasyon prosedürleri için uygundur. Bronşit ve larenjit, farenjit ve tüberküloz, kistik fibrozis ve solunum yollarında mantar enfeksiyonu varlığında uygulanır.
 • Fizyolojik salin. Sadece inhalasyon için kullanılır. İlacın buharının solunması, iltihap bölgesine tuz alma olasılığının düşük olması nedeniyle önerilmez.
 • "Epinefron". Güçlü bir antialerjik etkiye sahiptir. Larinksin ödemi için acil bir yardımdır.

Larenjit ile inhalasyonların uygulanması

Larenjit, patojenik bakteriler veya virüslerin neden olduğu larinkste akut enflamatuar bir prosestir.. Bu hastalık her yaştan insanlarda görülür, ancak küçük çocuklar için özel tehlike. Larenjit ile çeşitli inhalasyonlar, tedavinin en etkili yolu olarak kabul edilir, çünkü bu durumda ilaç doğrudan patolojik odağa ulaşır. İnhalasyonlar, ilaç terapisine ve halkın tedavi yöntemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Bu manipülasyonları evde yapabilirsiniz, ancak iyi bir sonuç elde etmek için inhalasyonları nasıl düzgün bir şekilde uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Larenjit Nedenleri ve Belirtileri

Akut veya kronik formdaki larenjit yetişkinler ve çocuklar dahil birçok faktörün etkisi altında gelişebilir:

 • hem lokal hem de genel olarak ciddi hipotermi;
 • yüksek sesli konuşma, çığlık veya sık sık söylenen şarkılardan kaynaklanan ses tellerinin aşırı gerginliği;
 • akut bulaşıcı hastalıklar.

Kronik larenjit nedenleri biraz farklıdır, bunlar aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • Sık görülen akut larenjit;
 • kötü alışkanlıklar - alkollü içeceklerin sigara ve kötüye kullanılması;
 • Konuşmacı, şarkıcı ve öğretmenlerde sıklıkla görülen ses tellerinde profesyonel değişiklikler;
 • Nazofarinkste ortaya çıkan uzun süreli inflamatuar süreçler.

Larenjit belirtileri çeşitlidir, bazıları sadece bir doktor tarafından belirlenebilir, ancak bu hastalığın şüphe edilebileceğine dair açık işaretler vardır:

 • zaman zaman ıslak olan kuru, ağrılı öksürük;
 • Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı;
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • nefes darlığı;
 • sesin değişmesi;
 • boğazda hoş olmayan duyular.

Doktor, mukozada kırmızı noktalar görülürken kızarıklık ve mukoza boğazında şişlik görülebilir. Hastanın kan analizinde tipik değişiklikler gözlenir.

Kronik larenjit formunda, bir kişinin sesi büyük ölçüde değişir, boğazda gıdıklanır ve genellikle öksürme meydana gelir.

İnhalasyon yöntemleri

Evde larenjit ile inhalasyon üç farklı şekilde gerçekleştirilebilir:

 1. Bir ilaç ile dolu bir kap kullanma.
 2. Bir kâğıt hunisinin üzerine konulduğu nozul üzerinde geleneksel bir çaydanlık kullanın.
 3. Çeşitli inhalerlerle.

Bir tedavi yöntemi seçerken, hastalığın seyrini, eşlik eden hastalıkları ve hastanın yaşını dikkate almak gerekir.. Prosedür için bir ilaç seçerken dikkat gösterilmelidir.

Manipülasyona başlamadan önce, her zaman bir doktora danışınız, çünkü larenjit ile yanlış uygulanan inhalasyonlar bir takım başka problemlere yol açabilir.

Kontrendikasyonlar

Bu tedavi prosedürü, mutlaka dikkate alan bir dizi kontraendikasyona sahiptir:

 • Soluma için reçete edilen ilaçlara karşı alerji.
 • Kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon.
 • Buharla solunması, pürülan tonsillit, maksiller sinüzit veya orta kulak iltihabı ile yapılması kesinlikle yasaktır.
 • Bir insanın yüksek ateşi varsa larenjit ile inhalasyon nebulizeri yapılmaz..

Vücut sıcaklığı 38 dereceyi geçmezse, prosedür dikkatli bir şekilde yapılabilir, aksi takdirde bu durum normal olana kadar böyle bir tedaviyi reddetmek daha iyidir.

4 yaşın altındaki çocuklar, laringospazm gelişme riski yüksek olduğundan, akut larenjit için buharla solunum yoluyla reçete edilmez.

Terapötik etkisi

Larenjitli inhalasyon nebulizer, iyi bir terapötik etki sağlar ve böyle bir etkiye sahiptir:

 • Gırtlaktaki mukus içeriğinin viskozitesini azaltır ve çekilmesini kolaylaştırır;
 • Boğazın mukoza zarını nemlendirir, böylece öksürük ataklarını azaltır.;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcal damarlardaki vasküler tonu düzenler ve larinks duvarlarının şişmesini azaltır;
 • mukozanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

İlaveten, ilaçlara bağlı olarak, mukolitik, profilaktik ve antimikrobiyal etki sağlanmaktadır.

Tıbbi preparatlar ve bunların dozajı sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir doktor tarafından seçilmelidir.

Prosedürün özellikleri

Prosedürün mümkün olduğunca etkili olması için, belirli kuralların takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Tıbbi ürünlerin inhalasyon süresi 20 dakikayı geçmemelidir..
 2. Gün boyunca, aynı ilacı 3 kezden fazla teneffüsle yapamazsınız.
 3. Daha sonra, sadece bundan sonra çoklu ilaçlar, ilk bronkodilatörlerin ve mukolitikler antimikrobiyalleri kullanılabilir veya Eğer antiseptikler inhalasyon için kayıtlıdır.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, uygun boyutta bir maske kullanılarak gerçekleştirilir.. Bebeğin solunum organlarına sıkıca oturmalıdır.

İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin alabilirsiniz.

Bir nebülizör ile inhalasyonlar düzgün bir şekilde nasıl yapılır

Nebulizatör, taşınabilir ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyonu düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için, bu algoritmayı izlemelisiniz:

 • İlacın kabı hazırlanan inhalasyon solüsyonu ile doldurulur, bir prosedür için hacim genellikle 5 ml'den fazla değildir.
 • Dolu kutuya bir tüp ve bir maske takılır.
 • Maskeyi giy ve cihazı aç. Nebülizörün bir ayarı varsa, ortalama sprey seviyesini ayarlayın.

Prosedürle nefes almak, öksürüğün uygunluğunu kışkırtmak için sığ olmalıdır. Solunum gecikmez, çünkü ilacın akciğerlere derin girmesi gerekmez.

 • Prosedür 15-20 dakika boyunca gerçekleştirilir.
 • Prosedür bittikten sonra ilaç kabı ve maske su veya özel bir dezenfektan solüsyonu ile yıkanır ve daha sonra havada kurutulur. Bu durumda boruyu yıkamak kesinlikle yasaktır.

Teneffüs ettikten sonra hasta yaklaşık bir saat kadar yememeli veya içmemelidir, bu da işlemin etkinliğini artırır..

Solunum için hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için preparatlar farklı olabilir, seçim sadece hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır:

 • Anlamına gelir, balgam viskozitesini azaltarak, - Lazolvan ve saline, genellikle aynı oranlarda alınırlar.
 • Kaba sesle, çocuk, serum fizyolojik içinde çözülen soda ile inhalasyon yapabilir.
 • Antiseptik çözümler - Miramistin, Geksoral ve diğer benzer preparatlar.
 • Açık bir anti-inflamatuar etkisi olan doğal preparatlar - Rotokan veya Klorofililpt.
 • Hormonal grubun ilaçları - Hydrocortisone, Prednisolone, Fliksotid ve Pulmicort.

Bazen bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, doktorlar adrenalin reçete. Böyle bir ilaç ile nefes almak sadece birkaç dakika olabilir.

İnhalasyondan önceki hormonal preparatlar doktor tarafından belirtilen oranlarda seyreltilmelidir, aksi takdirde şok meydana gelebilir.

Adrenalin gösterildiğinde

İnhalasyonları gerçekleştirmek için, epinefrinin sentetik bir analoğu en sık reçete edilir - Epinefrin. Bu ilaç, hasta bir çocuğun laringospazm geliştirmesi durumunda kritik durumlarda reçete edilir. Adrenalin ile yapılan inhalasyonlar, yanlış bir krup olarak ciddi bir larenjit komplikasyonunu önleyebilir. Soluma için bir çözelti hazırlamak için, Epinefrin ampulünü almak ve 5 ml salin içinde seyreltmek gereklidir. Kalp hızı arttıkça bu ilacın sıklıkla kullanılmasına izin verilmez.

Çocuğunuz yatmadan önce zayıflayan bir öksürükten rahatsız olduysa ve bir rüyada boğulmaya başladıysa, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktorun gelişinden önce, çocuk adrenalin ile inhalasyon ile durdurulur.

Deksametazon ile inhalasyonlar

Bu hormonal preparat, belirgin anti-alerjik, anti-ödem ve anti-inflamatuar etkisiyle karakterizedir.. Bu hormonal ajan ihtiva eden bir çözelti boğulma yol açabilir laringeal ödem bir risk vardır durumunda, içeri soluma için de kullanılır. İnhalasyon için, bir çözelti, ki burada bir kısım Deksametason 6 kısım tuzlu su gider.

Hydrocortisone gösterildiğinde

Laringospazm riskinde hidrokortizon ile inhalasyonlar endikedir.. Özellikle de ilaca ilaveten ve buz ilacına ilaveten iyi kanıtlanmış ilaç hidrokortizon-Richter. Bu ağrı kesici ilaç, özellikle kuru ve yırtılma öksürüğü ile ayrı ayrı solunabilir.

Prednisolon ile inhalasyon

Bazı durumlarda, inhalasyonlar için prednizolon reçete edilir.

Bu ilacın insan vücudunda belirgin bir anti-inflamatuar ve immünsüpresif etkisi vardır.

Bu hormon metabolizmada aktif bir rol alır ve aynı zamanda vücutta sıvı tutulmasını da teşvik eder.

Prednizolon sadece istisnai durumlarda reçete edilirken, dozu ve tedavi sürecini aşması kesinlikle yasaktır.

Hayalet Uygulaması

Lazolvan larinkste inflamasyonla tetiklenen kuru öksürük için önerilir. Çoğu zaman bu ilaç kolay balgam deşarjı için bronşit için reçete edilir. Larenjitin inhalasyon ile tedavisi için, Lazolvan aynı oranda serum fizyolojik ile seyreltilir.

Tuzlu çözeltinin kullanımı

Fosfat suda% 9'luk bir sofra tuzu çözeltisidir.

Yaklaşık olarak çok fazla sodyum klorür insan kanını içerir.

Salin inhalasyonu solunum yollarının tüm inflamatuar hastalıklarında faydalı olacaktır.

Manipülasyondan sonra, mukoza zarları iyi nemlendirilir ve dokulardan şişlik alınır.

İki günlük tedaviden sonra hastanın durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, KBB doktoruna tekrar başvurulmalıdır!

Çoğu zaman larenjit inhalasyonlarla tedavi edilebilir. Aynı zamanda hormonlar dahil olmak üzere farklı ilaçlar kullanılır. Belirtilen ilaç dozuna sıkı sıkıya bağlı kalınması ve eğer bir larenjizm tehdidi varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Laryngitis. Ev tedavisi

Larenjit, şarkıcı, sanatçı ve öğretmenlerin korkunç bir hayalidir. Çünkü onlar bir sesle besleniyorlar. Bir sesi kaybetmek, çalışma fırsatına sahip olmamak anlamına gelir. Bu tam olarak bir kişi larenjit hastalanırsa ne olur. Bu hastalıkta, mukus gırtlak ve vokal kordlar iltihaplı hale gelir, bu da ses kısıklığına yol açar ve bazen herhangi bir ses çıkarma yeteneğinin kaybolmasını tamamlar.

Laryngitis. Ev tedavisi

Larenjit, virüs vücuda girdiğinde bulaşıcıdır. Travmatik - larinksi sıcak buharlar, güçlü bir bağ dokusu ve kimyasal yanıklar ile yakar.
Mukoza larenks polen, hayvan kılı, vb reaksiyona girdiğinde, larenjit alerjik bir formu da vardır.

Semptomlar ve komplikasyonlar

 1. Larenjitiniz olduğundan şüphelenmek için aşağıdaki işaretlere ulaşabilirsiniz:
 2. Uzun süreli kuru öksürük.
 3. Boğazda terleme, bir çizik çizerek büyüyor.
 4. Boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü.
 5. Önemli sıcaklık artışı.
 6. Ses kısıklığı, kısmi veya tam ses kaybı.
 7. Larenjitleri doğru şekilde tedavi ederseniz, bunu bir hafta içinde yönetebilirsiniz. Fakat hastalığın kendi kendine kalmasına izin verirseniz, o zaman kronik bir larenjit formu veya bunun sonucu olarak farenjit, sinüzit ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi komplikasyonlar riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Başlamak için, başarılı bir tedavi için bir hafta boyunca tam bir sessizlik gözlemlemeniz gerektiğini, ya da bir sebepten ötürü imkansız olduğunu, sadece bir fısıltıyla iletişim kurmanız gerektiğini uyarmak istiyoruz.
Günde on bardak sıvı kadar iç. Berry meyve içecekleri, bitkisel çaylar, sıradan ılık su olabilir. Biraz tereyağı ve bal eklenir, ısıtılmış süt içmek için yararlıdır.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar balgamı ortadan kaldırmaya ve larinksin mukoza zarındaki enflamatuar süreci bloke etmeye yardımcı olur.
İnhalasyon prosedürünün doğru bir şekilde yapılması gereklidir. Kafanızı bir havluyla örtmeyin ve sıcak sıvı içeren bir kap üzerine eğmeyin. Solunum için özel bir cihazınız yoksa, su ısıtıcısına sıcak solüsyon veya infüzyonu dökün, burnunuza bir kağıt hunisi koyun ve ağzınıza sığ nefesler verin. Soluma zamanı - en fazla on dakika. Periyodiklik günde en az üç kez.
Iltihabı bastırmak için şifalı otlar et suyu kullanmak gerekir: anne - ve - üvey anne, papatya, kekik, okaliptüs, adaçayı, köknar suyu. Ayrıca, soda inhalasyonu ve "Narzan", "Borjomi" gibi ısıtılmış mineralli sularla inhalasyon da yararlıdır. Bakterisidal etkinin solunmasından elde etmek için, suya St. John's wort, köknar veya limon yağıyla birkaç damla uçucu yağ eklenir.
Zeytinyağında propolis infüzyonu ile çok etkili inhalasyon. 40 gram propolis, bir bardak zeytinyağı yarısında bir hafta ısrar ediyor. Gerginlik ve propolis yağı inhalasyon ilavesi ile bir ay için günde iki kez.

İnhalasyonlar balgam salgılamasına yardımcı olur

Validol ile inhalasyon için çok beklenmedik bir reçete. Rastoloch dört tablet geçer. Yarım litre kaynar suya dökün ve tam çözünme elde edin. Prosedürün başında ciddi bir öksürük görülebilir - panik yapmayın, normaldir. Çok geçecek, nefes almayı kolaylaştıracak ve ses ilk işlemden sonra iyileşmeye başlayacaktır.

Larenjit ile durulama

 • Soda ile karıştırmak en sık rastlanan durulama türüdür. 250 ml suda, bir çay kaşığı soda çözün ve her iki saatte bir gargara.
 • Soda, deniz tuzu ile değiştirilirse, terapötik etki, soda durulamalarınınki ile aynı olacaktır.
 • Bir sonraki durulamada, 100 gr doğranmış havuçun yarım litre sütte kaynatılması gerekir. Durulamadan önce süzün.
 • Pancar veya patates suyu sıkın. Ilık su ile bire bir seyreltin ve durulama için kullanın.
 • Tek başına, herhangi bir kombinasyonda veya birlikte, tek başına, papatya, ısırgan otu ve adaçayı, aynı zamanda larenjit ile durulama için halk şifacıları ile popülerdir.

En çok kullanılan durulama türü olan soda ile boğazı durulayın

Larenjit ile sıkıştırır

Halk hekimliğinde, ısınma kompresleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu durumda uyarılmalı, bu tür bir tedavinin kullanımı sadece bir hastanın ateşinin yokluğunda yapılabilir.

Votka, ısınan bitkisel yağ, iç hayvansal yağ ve porsuk yağına dayalı kompresler yapın.

Larenjitli terapötik banyolar

Bu tip tedavi "bir arada iki" olarak adlandırılabilir. Şifalı otlar ya da deniz tuzu içeren banyolarda, vücut doğrudan su içinde olan bir kişi çiftler halinde nefes aldığından vücut ısınır ve pasif olarak solunur.

Dahili resepsiyon için araçlar

İki kokteyl kokteyli için tarifler sunuyoruz.

Kokteyl 1. Katkı maddesi içermeyen 50 ml'lik patenlerde, iki kaşık şeker çözülür, daha sonra 3 damla limon suyu damlatılır.
Kokteyl 2. İki yumurta akını iki yumurta akı ile yedirin. 50 ml konyak karışımı ile.
Kokteyller, yatmadan önce, tıbbi bir içeceğin her yudumunu, biraz ılık suyla yudumlayarak geçirirler.

Süt, opera sanatçılarından bir reçetedir

 • Süt, opera sanatçılarından bir reçetedir. İncir ince doğranmış, 250 ml süt eklenir ve soba üzerine konur. Isı, ancak kaynatmayın, biraz serin ve tüketilebilir.
 • Bu tarif, sesi acilen geri yüklemeniz gerektiğinde kullanılır. Yarım bardak anason tohumlarını ölçün, bir tencereye dökün, 200 ml su ekleyin ve bir tabağa koyun. Bir kaynamaya ısıtın ve biraz kızartın. Çıkarın, bal ve bir konyak iki çorba kaşığı ekleyin. Her saatte birkaç yudum iç.
 • Muz yapraklarından bir kaynatma yapın, biraz bal ekleyin ve barda üçte birini günde üç kez alın.
 • Eczaneden ilaçtan meyve suyu alır ve balla bire bir oranda eklerseniz, günde iki kez bir kaşık almanız gereken harika bir ilaç alırsınız.
 • Çay gibi demlenmiş nane, larenjit tedavisi için mükemmel bir ilaçtır. Nane çözeltisi, inhalasyon prosedürü için kullanılabilir.
 • Su ile ikiye sulandırılmış pancar suyu da tedaviye yardımcı olur. Günde üç kez yarım fincan içmelisin.
 • Bir gün için biranın sesini geri vereceksin. Yanmadan yutmanıza izin verecek bir sıcaklığa ısıtılmalı ve küçük yudumlarda içilmelidir. Bu yöntemi deneyenlere göre, ses bir günde geri döner.
 • Suyu turptan sıkın. Kaşığı günde üç kez yemeklerden önce alın. Meyve suyu ile sindirilmiş, gargara.
 • İki çiğ yumurta sarısını iki yemek kaşığı şekerle birleştirin, homojen bir kütleye öğütün. Yumuşatılmış tereyağı bir kaşıkla karıştırın. Yemeklerden bir saat önce günde üç kez vardır.
 • Ince doğranmış dal ve ahududu yaprakları güçlü çay gibi demlemek. Bir saat ısrar ettikten sonra, sabahları yarım fincan, öğlen yemeğinde, yatmadan önceki son randevuyu içtikten sonra.
 • Yarım bardak süt ve "Borjomi" karıştırın, ısı. Bir kaşık dolusu tereyağı, konyak ve bal ekleyin. Soğuk olana kadar iç.
 • Limonu deriden soyun. Hamur yulaf ezmesi, bir kaşık bal ile karıştırın. Ağzınızda limon - bal karışımı dökün, mümkün olduğunca tutun ve yutun. Karışım bitene kadar günde birkaç kez yapın. Ertesi gün yeni bir tane hazırla.
 • Anne ve üvey annenin üç tutamı, iki yaprak bir söğüt yaprağı - çay, bir huş ağacı yaprağı, bir sığır derisi çiçeği, bir papatya ve bir althaea. Bitkileri iyice karıştırın, karışımı karıştırın, 300 ml kaynar su dökün ve iki saat bekletin. Günde üç kez üç kaşık zorla infüzyon yapın.
 • İki tutam, ahududu ve adaçayı, rezene tohumu - iki tutam için bir yaprak üzümü, dulavratotu ve medunitsa levha. Yarım litre kaynar su dökün ve bir saat ısrar edin. Küçük porsiyonlarda iç.
 • Çiçekler Medunitsa ve dal çiçek, iki kaşık, okaliptüs ve dulavratotu - tek tek. Bir kaşık alın ve bir bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra süzün. Hazırlık gününde bütün et suyu küçük porsiyonlarda içilir.

Şifalı bitkiler ve şifalı bitkiler çok faydalıdır

Çin tıbbı önerir

 • Bir film ile birlikte otuz dakika 60 gram fıstık pişirin. Suyu boşaltın, fıstık bir tavaya koyun ve biraz kızartın. Akşam yemeğinden önce filmle birlikte yiyin.
 • Tuzsuz domuz derisinin pigilogramı kaynatılıncaya kadar pişirilir. Günde üç kez, yemekten önce biraz haşlanmış cildi yiyin. "Bencil" Çin tedavisi 20 gün boyunca tasarlanmıştır.

Sesi yeniden kurmak için alıştırmalar

Kafanı öne doğru eğin böylece çeneniz göğsünüzde kalır. Kapalı larinks dudakları ile, titreşimin dudaklarındaki hisseye kadar uzun bir ses "M" yapın. Bir eğme başıyla arkaya, sağa ve sola doğru tekrarlayın.
İkinci alıştırma, sadece "MU" sesinin eşlik ettiği tam olarak aynıdır.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım

Evde Larenjit Tedavisi

Farklı larenjit formları olan hastalar, doğaçlama araçlarla hastalığın evde tedavi edilmesini tercih ederler. Bu sadece yüksek verimliliğe, kanıtlanmış yöntemlere değil, aynı zamanda sadece doğal bileşenlerin kullanımına da bağlıdır.

Evde larenjit için en yaygın tedavi şunları içerir:

Gargaralar için etkili infüzyonlar:

 • aira kökünün bir bardak kaynar su üzerinde bir çift çay kaşığı;
 • eşit parçaların kompozisyonu - aira, papatya, lapchatka rizomları. 1 kısım saat. Karışım bir bardak kaynar su ile demlendirilir;
 • su ile seyreltilmiş pancar ve patates suyu;
 • haşlanmış havuç haşlanmış ısınmış süt (yarım litre küçük bir havuç almak).

Bir ön koşul: gargara genellikle günde en az birkaç kez gönderilir.

Bir buhar inhalasyonu gerçekleştirmek için, bir su ısıtıcısı veya dar bir boğaz içeren bulaşıkları alınız. Prosedür min. suyun kaynağının sonunda onunda. Kullanırlar: soda (bir bardak suya 1/2 tsp), Borjomi, papatya, adaçayı, kök arava, pamuk ağacı süsleri. Soluma için bir çözümde, bir çift okaliptüs damlası, mentol yağı üretilir.

Larenjitin balla tedavisi, onu içe almak, ağız boşluğunda emilmeyi almak anlamına gelir. Limon suyunun bir kısmı için iki kısım balın iyi kanıtlanmış bileşimi. Böyle basit bir ev çare bir çay kaşığı tarafından saatte iki kez yiyor. Ballı aloe suyu - larenjit belirtilerini önemli ölçüde ortadan kaldırır. On? Aloe yaprakları bir litre suyu yaklaşık 200 gram sıvı bal gerektirir. Kompozisyon 1 saat boyunca günde üç kez alınır.

Sıcak biranın ve favori gogol-mogolün sesini çabucak döndürmeye yardımcı olur. Papatya banyoları veya deniz tuzu ile çift etkili - inhalasyon ve ısınma vardır. Isınma, porsuk yağ ile sıkıştırılır, sternumdaki sıcak bitkisel yağın öksürükten kurtulduğu gösterilmiştir.

Larenjit ile ne yapmalı?

Larenjit tedavisi, hastanın basit kuralları izlemesini gerektirir - ayaklarınızı sıcak tutun, hipotermiden kaçının ve taslakta kalın. Sesi korumak için, soğuk havada konuşmanıza gerek yoktur, ses tellerini aşmayın.

Larenjit ile ne yapmalı? Hastanın bulunduğu odanın temizliğini izlemek çok önemlidir. Oda tozsuz olmalıdır. Şüphesiz, orta sıcaklık ve nem durumunu rahatlatacaktır. Sigarayı bırakmak, içmek ve keskin, sert yiyeceklerden uzak durmak için gidin.

Larinksin mukoza zarının tahrişini gidermek ılık çözeltilerin bolca içilmesine izin verir - ballı çay veya süt, bitkisel çıbanlar. Larenjit için etkili bir madde, bir nebulizer ile bir buhar veya özel bir cihaz üzerinde inhalasyonlardır.

Kuru öksürükten kurtarma, boyun, göğüs ve topuklularda hardal sıvanın uygulanmasından sonra gelir. Yatağından önce hardallı ayak banyolarını yapmak da etkilidir. Kanıtlanmış bir yöntem, boğazdaki durulama ve ısınmadır.

Daha sıklıkla larenjit tedavisi fizyoterapi ve ilaçları birleştirerek karmaşıktır. Hızlı bir iyileşme için, tedavi konusunda gerekli tavsiyeleri verecek bir doktora gitmek daha iyidir.

Larenjit ile inhalasyon

Mukozayı yumuşatan, öksürüğü azaltan ve balgam ayrılmasını kolaylaştıran larenjit ile inhalasyon ile iyi bir terapötik etki sağlanır. Ultrasonik cihazları, nebülizörleri ve buharlı herhangi bir kap kullanın. Prosedür için tıbbi madde, her bir özel durumdaki doktor tarafından seçilir, bu olabilir:

 • otların et suyu - köknar yaprakları, okaliptüs, kekik rengi, papatya, adaçayı, anne-üvey annesi;
 • aromamasla - köknar, nane, mentol, okaliptüs;
 • hlorofillipt;
 • bir soda çözeltisi;
 • soğan / sarımsak uçucu.

Ev ortamında, hasta bir havlu ile kaplanır veya kalın bir kağıttan yapılmış bir koni kullanılır ve yanıkların dışarıda bırakılması için dar kısmı boyunca nefes alır. Ev yapımı inhalasyonların her gün üç ila sekiz kez tekrarlanması önerilir, bu da küçük çocuklar için çok zordur. Çocuklarda larenjit tedavisi, sıvıyı kolayca solunum sistemine giren küçük damlacıklar haline getiren bir nebulizer ile rahattır.

Inhalasyon için terapi kontrendikasyonları vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • burun kanamasına yatkınlık;
 • kardiyovasküler hastalıkların varlığı;
 • hava eksikliği, solunum fonksiyon bozuklukları.

Larenjit tedavisi için inhalasyona güvenmeyin. Hastalık genellikle vücuttaki enfeksiyonların zeminine karşı başlar, bu semptomatolojiye dayanarak sadece sebebi ortadan kaldırıldıktan sonra.

Larenjit için inhaler

En basit ve uygun fiyatlı seçenek, larenjitli bir buhar inhalatörüdür, ana dezavantajıdır - üretilen buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur. Doktorların ultrasonik inhaler veya nebulizer üzerinde seçim yapmalarını özellikle çocuklara yönelik tedaviye gelmeleri tavsiye edilir.

Larenjit ile yağ inhalasyonu

Zararlı maddelerin absorpsiyonu ile mukoza koruma solunum sistemi, dar bir koruyucu film oluşturma gırtlak malzemeleri tedavisinde yağların kullanımı. limon, köknar, ardıç ve birlikte bitkisel formüller veya Propolis memeli yağları - Antibakteriyel, yatıştırıcı, iyileştirici etkisi yağını kendi.

şeftali yağı yağ inhalasyon larenjitin etkinliği, mentol okaliptüs yükseldi. inhale Sıcak, uykusuzluk, damar rahatsızlıkları ve hipereksitabilite reçete soğuk inhalasyon ile beş ile sekiz dakika.. hastalar için kaynar suya bir tava üzerinde çalışırlar. Su buharı Doda yağ damlacıkları olan bir şişe içinde prosedürün amacı, ve bir hasta için burun kabı getirerek soluk bir çift hale getirir.

Inhalasyonlar için temel kurallar:

 • Tank için birkaç damla yağ yeterlidir;
 • terapi sırasında, yabancı maddeler tarafından dikkatinizin dağılmasına gerek yoktur;
 • İşlemin bitiminden bir saat sonra orada sigara içilmemeli;
 • İnhalasyonun sonunda dinlenmeniz gerekir.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon

Ergonomik ve etkili araçlar laringitis nebülizör ile inhalasyonlardır, bu çalışma prensibi, terapötik maddenin ultra-küçük dispersiyonuna dayanır.

Larenjitin nebülizer ile tedavisi

Ninnizer ile larenjitin modern tedavisi, cihazın her şeyi kendisi yaptığı için terapiyi rahat ve kolay bir şekilde yapılabilir hale getirir. Hasta sadece reçete edilen ilacı indirmek zorundadır.

Larenjit ile soda ile inhalasyon

Larenjit seyrini azaltmak, sekiz dakikadan fazla olmayan alkali inhalasyonlar ile desteklenir. Larenjit ile birlikte soda ile inhalasyon yapmak için? tk bir bardak sıcak su üzerinde kabartma tozu. Maden suyu kullanmak mümkündür - Borjomi, Narzan, Essentuki. Ev koşullarındaki prosedür, buharlı bir pota / su ısıtıcısı veya özel bir inhalasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilir.

Bu terapi hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hızlı bir etkiye sahiptir. Balgam ayrılığı da seanstan hemen sonra görülür. Testler, larenjitin alkali çözeltilerle muamele edilmesinin, balgam söktürücü eylemi olan diğer araçların yardımcı olmaması durumunda etkili olduğu gerçeği ile teyit edilir.

Alkalin bileşikleri, solunum organlarındaki ozmotik basıncı arttırarak kabuğun mukoza zarının şişmesini azaltır. Prosedürler, herhangi bir nedenle bastırılmışsa öksürük refleksini harekete geçirir.

Soda inhalasyonları, günde iki kez yürütülen, balgam ayrılmasını 5-7 kez artırır. İlk seanslardan şimdiden kuru öksürüğü olan hastalar solunum fonksiyonunun rahatlamasını, nefes darlığının kaybolduğunu belirtir.

Larenjit ile sıkıştır

Lokal ısınma etkisinin larenjit ile sıkıştırılması, vazodilatasyona neden olur ve kan dolaşımını aktive eder. Böylesi basit bir manipülasyon hızlı bir şekilde larenjitin acı verici belirtilerini rahatlatır ve sesi döndürür.

Kompresyon boğaz / toraks bölgesine uygulanır. Pansuman yapmak için, alkol, votka, yağ çözeltileri veya diğer tıbbi ürünler ile ıslatılmış bir bandaj veya gazlı bez gerekir. Islak kumaş cilde uygulanır, bir mumla sarılır ve bir fular, bir mendil ve benzeri ile yalıtılır. Yağlı bezin boyutu gazlı tabakadan birkaç santimetre genişliğinde seçilmelidir ve bir fular şeklinde dış sıcaklık daha da genişler.

Larenjitin bir ısınma kompresiyle tedavisi, iki saat arayla dört ila sekiz saat arasında gerçekleştirilir. Bandajın çıkarılmasından sonra, sokağa çıkmak için acele etmeyin ve boğazınızın altında kıyafetlerinizi giymeyi unutmayın. Kompresyon bölgesinde tahriş meydana gelmesi durumunda, cilt bölgesini gece için krem ​​veya petrol jeli ile tedavi edin.

Göğsüne uygulanan komprese, ısınan bitkisel yağ veya hayvansal yağları (porsuk, iç) kullanın. Bu tür bandajlar gece boyunca bırakılır.

Kompresyonun tedavisinde kontraendikasyon, sıcaklığın varlığı olacaktır.

Larenjit ile hardal

Mustarlar, cildin cildini ısıtarak, uçucu yağın serbest bırakılmasıyla sinir uçlarını kızdırırken yerel bir refleks harekete sahiptir. Hardal plak alanında, kan dolaşımı ve metabolik süreçler artar. Aynı süreçler sinirler aracılığıyla cilde temas eden organlarda da ortaya çıkar.

İlk yardım larenjit ile hardal, larinkste ağrıyı azaltır, inflamasyonu eritir, kuru öksürük ataklarını giderir. Boyun ön yüzüne hardal sıva koymak. 10-20'de. Belki buna ek olarak, onları öksürük havlamasını durdurmak için mümkün olduğunca çabuk topuklu sternum üzerine koyun.

Tedavinin sonunda cildi kuru bir bezle silin, krema, bitkisel yağla fırçalayın ve battaniyenin altına yerleştirin. Bir taslak haline girmesine izin verilmez.

Hardal sıvaları ile tedaviye tek kontrendikasyon sıcaklıktır. Hardal sıvaları monte edilirken, kalp bölgesinden, meme bezlerinden ve cildin etkilenen bölgelerinden (mol, çizik, vb.) Kaçınılmalıdır. Çocuklarda larenjitin hardal sıvaları ile tedavisi, çocuk doktoru ile görüştükten kısa bir süre sonra üç yıldan beri mümkündür.

Larenjit ile şırınga

Kuru, havlayan doğa öksürük - laringit ile ana acı verici durum. Hoş olmayan sendromu ortadan kaldırmak için, bir şurup olarak öksürük için ilaçlar kullanın.

Glikodin, hem yetişkinler hem de çocuklar için tadı olan larenjitli bir şuruptur. İlaç, epitelyumun salgı fonksiyonunu düzenleyen, mukoza zarını koruyan, öksürük merkezine hafifçe etki eder. Kuru öksürüğün eşlik ettiği akut veya kronik larenjit için glikojen ile tedavi reçete edilir.

Yetişkin hastalar için dozaj, günde üç kez 5ml (1ch.l) ilacı oluşturur. İlaç yaşa bağlı olarak çocuklara gösterilmiştir:

 • yıl üç yıl - 1/4 tsp / 3 gün;
 • dört ila altı yıl - 1/4 tsp / 4 rd gün;
 • yedi ila on iki yıl - 1/2 tsp / 3 rd gün.

Glikodin, bileşenlerine duyarlılığı olan hastalar için önerilmemektedir. İlaç, sinir sistemi etkilerini baskılayabilir, buna dayanarak, ilaç doktor tarafından reçete ve kontrol edilir.

Larenjit tedavisi, ev yapımı şuruplar ile başarıyla gerçekleştirilir. Örneğin, karanlık turpta üst kısmı çıkarın, çekirdeğin bir kısmını çıkarın ve birkaç kaşık bal koyun. Su ile seyreltilmiş duran sular, her üç ila dört saatte bir öksürük için tedavi edilir (1 yemek kaşığı kullanılır).

Larenjit ile gargara yapmaktan mı?

? Larenjitli gargara daha konuda, bu arada yasak hem intihar araçlarını düşecek - tuz, soda, iyot, ve ilaçları - hlorofillipt, furatsilin.

Larenjit ile durulayın

Acı sendromunu larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıyla temizleyin ve şişkinlikten kurtulun ve yerkürenin yüzünü silin, zararlı bakteriler larenjit ile durulamaya yardımcı olur. Bunu eczaneden aldığınız ilaçlarla yapabilir ya da halk hekimliğine dönebilirsiniz.

en etkili yöntem suyun litresi başına hipericum, okaliptüs, papatya ve Calendula eşit miktarlarının bir karışımıdır. mürver koyu renklerden en azından etkili bir durulama bileşimi olarak kabul edilir suyu, ana Coltsfoot bırakır, (her isim 1ch.l. için) kaynar su bir beher içinde karıştırılır altın bıyık. İnfüzyonlar yaklaşık üç saat sürer ve durulamalar herhangi bir saatte çalışır.

Larenjit tedavisi elma sirkesi ile yapılır. Bu 3 çorba kaşığı için. sirke bir litre suda yetiştirilir ve 2 yemek kaşığı haline getirilir. bal. Günde en az birkaç kez gargara yapılması tavsiye edilir.

Pancar suyu, limon, havuç, deniz topalak yağı, propolis tentürü, althea veya güçlü çay ile durulamak iyidir. Boğazın durulanması sırasında harap, şekerli bal kullanımı mukoza zarının kurumasına yol açabilir.

Larenjit ile durulama için ana durum - su sıcak olmamalıdır, sıcak olmamalıdır!

Larenjit bitiminden sonra ses nasıl dönülür?

Konuşma süreci, hareket ve hareket yoluyla sesler ve titreşimler oluşturan gruplar tarafından yönlendirilir. Larenjit ligamentleri iltihaplı hale gelir, ses kısıklaşır, güçlü değildir veya tamamen kaybolur. Sorunla başa çıkmak için bir fısıltı içinde sessizlik veya iletişim yardımı ile sağlanıyor.

Larenjit bitiminden sonra ses nasıl dönülür? Birincisi, konuşma kısıtlamaları gerçekleştirmek için yönlendirilmiş - bağırma, nispeten yakın zamanda iltihaplı ligament overextend yoktur. İkincisi, itiraz geri dönmek için durulama yardımcı olacaktır. bu uyum suyu papatya ve okaliptüs amacıyla (kaynar su bir bardak 40 dakika beklemeye 1 çorba kaşığı kuru karışım., serin ve filtre) veya patates suyu. Üçüncü olarak, hastalara geceleri sıcak bir içecek gösterildi. İyi bir terapötik etki, ısıtılmış bir bira veya şaraptır. Dördüncü olarak, muhtemelen instilasyon yağ (deniz topalak, köknar, okaliptüs) uygulanması mukozanın kuruluğu ile başa çıkmak için.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Tıbbi manipülasyonların tamamlanmasından sonra, evreleme ısınma kompresleri veya hardal plodders, larenjit ile yürüme tavsiye edilmez. Özellikle soğuk ve nemli havalarda yürümekten kaçınmak için sıcak bir battaniyenin ve tam bir dinlenme alanının kullanılması daha iyidir.

Larenjit ile beslenme

Hızlı toparlanma larenjit ile rasyonel beslenme ile kolaylaştırılır, tuzlu, baharatlı, asidik, aşırı sıcak veya soğuk yemeklerin tüketimini ortadan kaldırır.

Larinks, sıvı, yer ürünleri - çorba, kissel, süt köftesi, bal çayları iltihaplı mukozanın büyük bir huzur sağlamak için rasyon olarak tavsiye edilir. Larenjit tedavisi karbonatlı içecekler, alkol, tohum ve fındık tüketimini (herhangi bir sert, travmatik gıda) tüketir. Baharat - soğan, sarımsak, biber, yaban turpu almaktan kaçınmak gerekir.

Larinksin iltihaplanması ve tahrişine karşı mücadelede, burnunda bir çift damla damlatılabilen veya boğazlarıyla yağlanan bitkisel yağlar yardımcı olacaktır. Taze meyve, sebze, meyve suları larenjit tedavisinde büyük fayda sağlayacaktır, ancak patates püresi şeklinde olmalıdır.

Larenjit ile İçme

Larenjit ile içme, sıcak (sıcak değil) ve yeterince bol olmalıdır. Tüm araçlar küçük yudumlarda sarhoş olmalı. Borjomi, süt ve adaçayı ile hastalık mücadele.

Kabartma bal ile bitkisel çay, bal, ahududu, muz suyu getiriyor. Herhangi bir saat infüzyon içmek için gönderilen sesi geri yüklemek için: 1/2 bardak anason tohumları bir bardak su (200 ml) içinde kaynatın, bir kaşık konyak ve iki bal çözeltisine ekleyin. Etkili bir tedavi yöntemi, haşlanmış havuçlu sütdür (yarım litre küçük bir havuç alır). Birkaç çay kaşığı için kompozisyonu günde üç kez alın. İyi kanıtlanmış meyve suyu ya da ballı pancar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.

Pürülan anjin nasıl bulaşır ve hastalığın tedavisi nasıldır?

Angina veya akut tonsillit çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir hastalıktır. Stafilokok ve streptokokların vücuduna girdiğinizde hastalık gelişir.