Loading

Bebeğin kulağına ısınma kompresinin uygulanması

Bir çocuk için kulak ağrısı neredeyse çekilmezdir. Ebeveynler sırayla çocuğa mümkün olan her şekilde yardım etmeye çalışırlar. Bildiğiniz gibi, doktoru muayene etmeden, çocuğunuzun kulağına herhangi bir para aktaramazsınız, çünkü bu hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle birçok ebeveyn, eski tip halk hekimliği araçlarını kullanıyor. Sıkıştırma en etkili araçlardan biridir. Kulağın iltihaplanması için, sadece bir ısınma kompresini kullanabilir ve daha sonra her durumda kullanamazsınız. Bebek için ısınma prosedürünü uygulamadan önce, her annenin hangi durumlarda gözün ısınabileceğini ve bulunmadığını bilmesi gerekir. Bu yazıda, bebeğin kulağına ısınan bir kompres uygulamaktan bahsedeceğiz.

Kulağımı bir çocuğa ne zaman ısıtabilirim?

Çocuğun kulağında ısıtma kompresyonu

Isıtma kompresleri kulak ağrısı için çok yararlıdır. Isı sayesinde kan dolaşımı ve vazodilasyon hızlanır, böylece ağrı azalır, çocuk daha iyi hissedilir. Ebeveynler genellikle soru ile işkenceye maruz kalıyorlar, bu durumda ağrıyan kulağınızı ovuyor musunuz? Bu konuda uzmanların görüşleri şöyledir: Kulak ısısı, iyileşme aşamasında etkili olan ek bir tedaviden daha fazladır. Örneğin, kulaklarda, iltihaplanma işlemiyle ilişkili olmayan ağrılarla ya da eşlik eden hastalık nedeniyle ortaya çıkan bir otit meselesi, örneğin bir kataral hastalığa karşı bir ısınma sıkıştırması uygulanabilir. İlk iki gün içinde bebeğinizin kulağını ıslatamazsınız. İki gün sonrasından sonra çocuk ateş almazsa ve kulaktan herhangi bir deşarj olmazsa - kulak uygun şekilde ısınabilir.

Bu önemli! Hiçbir durumda ısınma bağımsız bir tedaviyi sıkıştırmaz. Kulağınızı sadece kontrendikasyon yoksa ısıtın.

Kontrendikasyonlar

Bu faktöre rağmen, doktorlar kulağı ısınırken dikkatli olmalarını şiddetle tavsiye ediyorlar. Sıkıştır uygulaması uygulamanın bazı ciddi kontrendikasyonları vardır:

 • Kulak kanalından deşarj olması durumunda kulağınızı ısıtmayın;
 • Hiçbir durumda kulak için bir "sera" etkisi yaratamazsınız. Başka bir deyişle, kontrendikasyon nemli sıcdır. Bu durumda, enfeksiyonun yayılmasını teşvik eden ve patojenik mikroorganizmaların sayısını artıran küçük su damlaları kulağın içine yerleşir;
 • Vücut ısısı normu aşarsa, kulağı bebeğe ısıtmak yasaktır;
 • Timpanik membranın delinmesi şüphesi varsa kulağını ısıtmayın.

Bu önemlidir: Kontraendikasyona sahip olmanızın şüphesi varsa, doktora danışmadan önce ısınma kompreslerini bir kenara bırakın.

Prosedür için hazırlanıyor

Bir ısınma sıkıştırması gerçekleştirmeden önce, bu prosedüre hazırlanmaya değer. Hazırlığın aşağıdakileri içerdiğini düşünelim:

 • Çocuğun ateşi olup olmadığını kontrol edin;
 • Bebekle konuş ve yaklaşan prosedür hakkında konuş. Çocuğun korkmasını önlemek için, bu manipülasyonun ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacağı, dikkatlice kullanılmalıdır;
 • Bir oturma pozisyonunda bir kompres uygulamak en iyisidir;
 • Ebeveynler el antiseptik solüsyonu tedavi etmek;
 • Çocuğun yüzünden tüyleri alın (bir kızsa) ve kulak loblarından mücevherleri çıkarın.

Isıtma kompres

Bir sıkıştırmayı hazırlamadan önce, her ebeveyn adım adım talimatları öğrenmelidir.

Alkol Sıkıştırması

İlk olarak, ısınma kompresinin çocuğun kulağına alkol veya votka sıkıştırması temelinde nasıl uygulandığını görelim:

Bu önemlidir: Alkol bazlı kompreslerin çok çeşitli kontrendikasyonlara sahip olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle alkol sıkıştırmasına sadece doktora danışıldıktan sonra izin verilmektedir.

 • İlk önce gazlı bez hazırlamanız gerekir. Gazlı bezin ortasında bebeğin gözünü içermesi gereken küçük bir kesi yapmak;
 • Votka veya alkol alın ve 1: 1 oranında haşlanmış ılık su ekleyin;
 • Gazlı bezin hafifçe nemlendirin ve dikkatlice sıkın;
 • Gazlı bezi kulağa koyuyoruz;
 • Üstte bir mum bezi koymak gerekir, ve üstüne - bir parça pamuk yünü, ruh temelinde eskimenin bozulmamış olması gerekir;
 • Çocuğun kompres ile tam olarak hareket edebilmesi, bandajı sıkıştırmak;
 • Kulağa ısıyı daha da korumak için, bir eşarp takabilir veya şapka takabilirsiniz.

Kompres, en az iki saat ve 4 saatten fazla olmamalıdır. Eğer 3 yaşından küçük bir çocuksa - bir kompres giyme süresi bir saat ile sınırlıdır.

Bebek için yağ kompresyonu

Kulakta yağlı ısınma sıkıştırması biraz farklı hazırlanır. Başlangıç ​​için yağ hazırlıyoruz, kafur yağı en çok kulak burun boğazda. Yaklaşık 37-37.4 santigrat dereceye kadar ısıtılmalıdır. Yağı asla mikrodalga fırında ısıtmayın. Elektromanyetik ışınlar yağın kullanımını imha eder. Sıvıyı su banyosunda ısıtmak en iyisidir. Bir parça pamuk yağa batırılmalı, sıkılmalı ve bebeğin kulağına sokulmalıdır. Yukarıdan bir bandaj sargısını düzeltiriz, böylece bir kompresin varlığı çocuğun hareketlerini engellemez. Sıkıştırılmış kafur yağı 4-6 saat sürebilir. Prosedür günde iki kez yapılabilir.

Kuru ısı

Kuru ısı aynı zamanda kompreslere de uygulanır. Kuru bir ısı olarak, düzenli bir tavuk yumurtası alabilirsiniz. Ürünü hazır olana kadar kaynatın ve birkaç kez katlanmış bir bez parçasına sarın. Yumurta yakılmamalı, ısınmalıdır. Periyodik olarak kuru ısıtma uygulayın - 15 dakika ısıya maruz bırakma - 15 dakika mola. Prosedür yumurta soğuyana kadar tekrarlanır. Soğutma dokusu düzleştirilebildiğinden, yumurta biraz ısındığında - kumaş tamamen çıkarılabilir.

Yumurtaya ek olarak, sıradan ortak tuz fena değildir. Bir tavada, altın rengi olana kadar iyice ısıtılmalı ve bir doku poşetine yerleştirilmelidir. Tuzun yanmadığından, ısındığından emin olmalısınız. Tuzun sıkıştırılması bebeğin kulağına 20 dakika sürülür. Sonra kısa bir ara verin, ardından prosedürü tekrarlayın.

ihtiyati tedbirler

Genç, deneyimli olmayan ebeveynler, bebeğe zarar vermemek için bu listede daha fazla bilgi edinmelidir:

 • Çocuğunuza kuru sıcağı olan ılık bir kulak vermeden önce - kulağınıza sıkıştırın. Isınma sırasında çocuğun rahatsızlık veya ağrı hissetmemesi çok önemlidir;
 • Yağı ısıtırken - parmağın ucunu indirin ve yağ sıcaklığının belirtilen hızı aşmadığından emin olun;
 • Cildin kesik veya çizikleri için kulağa bakın. Eğer mevcutsa, bir alkol kompresyonu kontrendikedir;
 • Isınmadan sonra çocuğun dışarı çıkmasına izin vermeyin. İyice ısındıktan sonra bebeği yatağa koymanız tavsiye edilir, bu nedenle birçok uzman gece ısınmanızı tavsiye eder.

önleme

Bu durumda önleyici tedbirler, sadece orta kulak iltihabının gelişmesini önlemeye yöneliktir. Daha detaylı düşünelim

 • Bebeği havaya giydirmek;
 • Kulakları tıpalar ile özel çubuklarla temizleyin;
 • Bebekler için soğuk algınlığı tedavisinde - bir bebek armutunun yardımıyla bir buruntan sıvı emmek;
 • Bebeği emzirmek arzu edilir. Bu durumda çocuğun bağışıklığı en yüksektir;
 • Kış mevsiminde, bir çocuğa yaşına karşılık gelen bir vitamin kompleksi satın alın.

Sonuç

Makalemizden, çocuğun kulaklarını ısıtmak için, tercihen sadece sorumlu doktorla görüştükten sonra sonuca varabiliriz. Bu, bazı komplikasyonlardan kaçınmanıza ve prosedürü daha etkili ve güvenli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Bebeğin kulak nasıl sıkıştırılır

Çocuğun kulağında ısınan bir kompres, kulak kulağının enflamasyonu, hipotermi veya işitsel sinirin iltihaplanması ile bağlantılı kulak ağrısını tedavi etmenin geleneksel bir yöntemidir. Bebeğin kulak kompresine doğru bir şekilde yerleştirilmesi şartıyla, ağrı azalması ve iyileşmenin hızlanması sağlanabilir. Bu etkilenen bölgede kan dolaşımının hızlanması nedeniyle. Bu sayede, metabolizma, bağışıklık süreçleri ve zehirli ürünlerin yok edilmesi aktive edilir. Bu rol aynı zamanda rahatsız edici etki olarak adlandırılır - kulağın ısınması ve izolasyonu tıkanıklık ile ilgili acı ve rahatsızlık hissini azaltır.

Makalenin içeriği

Çocuğun kulağına nasıl sıkıştırılır? Size farklı tipte kompresler, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz. Çocuğun kulağına bir ısınma sıkıştırması ayarlama tekniği de detaylı olarak açıklanacaktır.

Kullanım endikasyonları

Kulağınızdaki ağrıya maruz kalan çocuktaki kulağı sıkıştırın. Bu ilacın kullanımı için ana endikasyon akut kataral otittir. Bu hastalık nedir?

Otitis orta kulak iltihabıdır. nezle - sıfat "akıntılı" hastalığın patogenezinde ana rolü mukoza zarı iltihabı oynadığını göstermektedir. ödem ile birlikte, orta kulak iltihabı, eksüda birikimi, (sıvı mukozal bezleri üretilen), çeşitli uyanlara karşı artan bir duyarlılık - otit en semptomları ilişkili ödem birikimi ve sızması ile sıcaklık değişimleri, keskin sesler, vs..:

 • kulak sertliği hissi;
 • çırpma, çatırdama, kulak çınlaması;
 • baş ağrısı (orta kulak boşluğunda artan basınca bağlı olarak);
 • şiddetli kulak ağrısı.

Neden otitis gelişir? Bu hastalığın ana nedeni, çoğu zaman bakteriyel olan bir enfeksiyondur. Mukoza iltihabı, öncelikle stafilokok ve streptokokların insanda şartlı patojenik mikroflorasına neden olur. Kulak boşluğunda üremeleri, vücudun çalışmasında bir takım değişikliklere neden olur. Yani, çocuklarda otit arka planı, vücut ısısı genellikle yükselir, mide bulantısı, iştah eksikliği.

akut akıntılı otit olarak kapsamlı tedaviye ihtiyacınız - antibiyotikler, vazokonstrüktördür- burun damlaları (bunlar östaki tüpü tıkanıklığı rahatlatmak ve sıvı çıkışını kendi kulak kolaylaştırır).

Isıtma kompresleri etkili bir yardımcı olabilir, ancak enfeksiyonu etkilemezler.

Ayrıca, ısırgan otitis için acil bir profilaksi olarak, hipotermiden sonra tıkalı kulaklar için kullanılır. Bu tedavi yöntemi, işitsel sinirin nöriti için de kullanılabilir, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra.

Kontrendikasyonlar

Kulak ısısı her zaman hastalığın seyri üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir. Örneğin, pürülan otitis ile ısıtma, orta kulak kanalları ile ilişkili olarak, irin üretiminde ve kafatası boşluğuna sızıntısında bir artış ile doludur.

Pürülan otitis ile, kompresler ile ısınmayı içeren herhangi bir termal etki, kesinlikle kontrendikedir.

Pürülan otitis olduğunuzu nasıl anlarsınız? Bu, aşağıdaki belirtilerle belirtilmektedir:

 • şiddetli titreşimli kulak ağrısı;
 • bazen irin kanal yolundan akar - peçete veya pamuklu çubukla kontrol edin;
 • vücut ısısı 38,5-39 C'ye ulaşır;
 • hasta kulağında artan basıncın hissedilmesi;
 • işitme küntleşmesi.

Artmış vücut ısısı olan hastalarda ısınma yapılmamalıdır.

Kontrendikasyonlar da 1 yıla kadar içermektedir, kulak (sedef hastalığı, egzema, fronküloz m. P.) ve kulak zarı perforasyonu cilt hastalıklarının varlığı.

Isınma Sıkıştırma Türleri

Isıtma kompresleri, dokuların iç ısısını ve derin ısınmasını sağlamak için vücudun rahatsız edici bölgesine uygulanan üç tabakalı bir pansumandır. Bu katmanlardan oluşurlar:

 1. Doğrudan cilde uygulanan ilk tabaka ıslaktır. Bu gazlı peçete 6-8 kez katlanmış. Boyutu, çocuğun aurikülü alanından biraz daha büyük olmalıdır (yaklaşık 10x10 cm). Pedikülün merkezinde, kulakçık uzunluğuna karşılık gelen uzunlamasına bir kesi yapılır. Bu tabaka çeşitli sıvılarla (alkol, votka, yağ vb.) Emprenye edilir.
 2. İkinci tabaka ıslak tabakayı yalıtmaya yarar. Sıvı buharlaşmasını, drenajını önler ve ayrıca vücut tarafından üretilen ısıyı depolar. Yalıtım katmanı olarak, bir eczaneden satın alınabilen kompresler için özel kağıt kullanılır. Evde, gıda filmi veya parşömen kağıdı ile değiştirilebilir. Yalıtım tabakasının ortasında, kulak kepçesi için de bir kesim yapılır.
 3. Dış tabakaya yalıtım denir. Alt tabakalardan (yaklaşık 14x14 cm) bir kaç santimetreden daha kalın bir pamuk yünü tabakasından yapılır.

Islak tabakayı emprenye eden sıvıya bağlı olarak, bu tip ısınma kompreslerini ayırt edin:

 1. Votka ile bir çocuğun kulak sıkıştırmak

Çocuğun kulağındaki bir votka sıkıştırması 5 yaşından itibaren kullanılabilir. Votka kalesi yaklaşık 45 derecedir. Alternatif olarak, su ile üç kez seyreltilmiş% 96 etil alkol kullanılması mümkündür. Böylece, ortaya çıkan çözümün mukavemeti 30 ° 'ye yakın olacaktır.

30-40 derecelik bir alkol solüsyonunun kullanımının, 4 yıllık bir çocuk için bir kompres yapmak için optimal olduğuna inanılmaktadır.

 1. Çocuğun kulağında ruhsal kompres

Seyreltilmemiş alkolle ısınma (% 96) pratik olarak kullanılmaz çünkü saf alkol çok çabuk buharlaşır ve iyice ıslanmaz. % 70 alkol kullanabilir, ancak çocuk sadece ergenliğe ulaşmışsa. Alkolün ciltten kan yoluyla emildiğini ve toksik bir etkiye sahip olduğunu unutmayın.

Islak tabakanın gazlı bezle emprenye edilmesi, 4 yaşın altındaki çocuklar için kompreslerin hazırlanmasında kullanılır.

Yağ, ciltte terleme ve ısı transferinin buharlaşmasını önleyen bir film oluşturur. Bu sayede, kulak kendi iç ısısıyla ısınır.

Yağ-ıslak bir tabaka kullanın ve daha yaşlı bir yaşta olabilir.

Bir sıkıştırma talimatı nasıl konulur

Bebeğin kulağını nasıl sıkıştırırım? Bunun hiç de zor olmadığı ortaya çıkıyor. Sadece bu makaledeki talimatları izleyin.

 1. Çocuğa ısınma prosedürünün amacını ve içeriğini açıklayın, rahatlatın.
 2. Kollarınızda küçük bir çocuk alın, büyük bir sandalyeye oturun.
 3. Ellerini yıka ve kurut.
 4. Çocuğa saç toplayın, kulakların etrafındaki alanı maksimal açın. Çocuğun kulakları delinmişse, küpeler çıkarılmalıdır.
 5. İhtiyacınız olan her şeyi hazırlayın - gazlı bez peçete, sıkıştırma kağıdı veya gıda filmi, pamuk yünü, makas, seyreltilmiş alkol veya bitkisel yağ.
 1. Gazlı bezini seyreltilmiş alkol veya yağ ile nemlendirin.
 2. Fazla sıvıyı sıkın ve çocuğun aurikülü etrafına bir peçete takın. Islak tabaka hazır.
 3. Yalıtım malzemesi (film veya özel kağıt) ile nemli bir bezle örtün. İşitsel kanal açılmalı, yani film kulak kepçesine değil etrafına uygulanmalıdır.
 4. Islak ve yalıtkan tabakayı örten bir pamuk yünü tabakası uygulayın.
 5. Katmanlar bir bandajla sabitlenmelidir. Pansuman kafaya sıkı sıkıya oturmalı ve aynı zamanda sıkmayın.

Kompresyon 3-6 saat süreyle uygulanır. Açıklamadan birkaç saat sonra, alt tabakanın hala ıslak ve sıcak olduğundan emin olun. Kuru ve soğuk ise, pansuman düzgün şekilde uygulanmaz.

İşlemden sonra, kulak çevresindeki deri pamuk ya da peçete ile silinir. Yağ kullandıysanız, ılık sabunlu bir çözelti ile yıkanmalıdır. Çocuğun bir şapka ya da fular giymesi gerekir. Isındıktan birkaç saat sonra, aktif oyunlar oynamamanız ve dışarı çıkmamalısınız.

Kompresler günde iki kez konabilir, ancak 6 saatten fazla bir süre cilt üzerinde bırakılmamalıdır. Çocukta kaşıntı ve kulak ağrısı varsa, bir doktora danışın.

Çocuğun kulağına ısınan kompres uygulamak için algoritma

Bir çocukta Otitis yaygındır. Bebeğin işkence rahatlatmak bir ısınma kompres ile olabilir. Bütün anneler bunu biliyor, ancak her anne bu sıkıştırmayı düzgün bir şekilde nasıl yapılacağını, çocuğa nasıl koyduğunu ve ne zaman yapılacağını bilmiyor. Bu makalede ayrıntılı olarak tarif edeceğiz.

Neden bir komprese ihtiyacınız var?

Çocuklarda duyma organlarının yapısının yaş özellikleri - yatay olarak geniş ve yeterince uzun olmayan işitme tüpü. Çeşitli sıvıları alabilir, soğukta nazal mukus, iltihap ile sonuçlanır. Çocuk büyüdüğü zaman, işitsel tüp de artar, daha dikey hale gelir ve otitis düzelir.

Ancak, 1 ila 12 yaşlarında, otitis yılda birkaç kez oluşabilir.

Kulak iltihabı dış, orta ve iç olabilir. Çoğu zaman, çocuklara orta kulak iltihabı teşhisi konur. Bir doktora danışmak zorunludur., çünkü işitsel işlevi korumak ve başta beyin olmak üzere yakın organların iltihaplanmasını önlemek ile ilgilidir. Bununla birlikte, kulakta keskin akut ağrı, poliklinikler işe yaramadığında geceleri en sık görünme özelliğine sahiptir.

Sıkılaştırıcı bir kompres otit tedavisi için bir yöntem değildir, fakat Tıbbi bakım sağlanmadan önce çocuğun durumunu hafifletme yeteneği. ebeveynlerin ev ecza dolabında çoğunluk tabii ki, vardır ve kulak otit durumunda düşer, ama kulak zarının bütünlüğünün emin olmak değil, onları gömmeye - büyük risk. Membranın sağlam olup olmadığını kontrol edin, özel aletler olmadan evde imkansız. Bu nedenle, mantıklı ebeveynler için tıbbi muayeneden önce damla kullanımı sorunu gündemden kaldırılmaktadır.

Çocuğun kulağına bir kompres uygulamak zor değildir, bir eylem algoritması biliniyorsa kapsamlı ve derin tıbbi bilgiye ihtiyaç duymaz.

Hoş ısı, ağrıyı ve biraz şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Sıkıştırılamadığında

Sıcak kompresin çocuğu olaya dahil etmesi kesinlikle yasaktır. Eğer karnından pürünsa veya lekeleniyorsa. Onların görünümü, kulak iltihabının bakteriyel bir komplikasyonu olan timpanik membranın delinmesini gösterir. Bu durumda ısı sadece piyojenik bakterilerin aktivitesini artıracak, enfeksiyon yaşamı tehdit eden ölçekler edinme riskini beraberinde getirecektir.

Dış kulak iltihabı ile sıkıştırılmış bir kompres yapmayınız., en sık kulak kepçesinde ağrılı furuncles oluşumu ile kendini gösterir. Kulağında ya da yanında yaralanmalar, yaralar, sıyrıklar, çocuk kulakları son zamanlarda deldiyse ve yara henüz iyileşmemişse, sıcak bir kompres yapamazsınız.

Kulaktaki ağrı sadece bir değil, yüksek ateşle geliyorsa, bu aynı zamanda prosedür için de bir kontraendikasyondur. Bu nedenle, sıkıştırmayı sadece kulaktan, sıcaklığından, görünür apselere ve kaynamadan salgılamayan akut otitis ile koyabilirsiniz.

Neye ihtiyaç var?

Gerekli liste en iyi şekilde hazırlanır ve ani noktürnal otit durumunda bir ev ecza dolabında saklanır. Daha sonra çocuk uzun bir süre acı çekmez, annem ise evimin etrafına bir kompres hazırlamak için uygun bir şey arıyor. Yani, ihtiyacınız olacak:

 • Peçeteler gazlı boyutları 10x10 cm (hazır veya eczacılık). Tek bir tabaka sıkıştırmak 7-8 gibi peçete veya gazlı bez katmanları aynı sayıda gerektirir.
 • Sıkıştırılmış mumlu kağıt. Hemen sefalik veya fırın kâğıdı ile değiştirilmeye değmez. Bu kağıt, parafin emdirme nedeniyle ısıyı mükemmel şekilde korur. Bir kuruşa değer (20 rubleden fazla), herhangi bir eczanede satılır. Kağıt boyutu tamamen örtecek şekilde gazlı bezin boyutunu aşmalıdır. 12X12 cm ölçmek en iyisidir.
 • Vata. Çok kalın bir tabaka almayın, çünkü daha fazla - daha kullanışlı anlamına gelmez. Batık tabakanın alanı, gazlı bez alanını ve kağıt alanını aşmalıdır. 14 cm kalınlığında 2 cm kalınlığında bir wadded tabaka yapmak için en uygun.
 • Ayçiçek yağı Önceden ısıtılmış, sıcak, ama sıcak değil. En uygun sıcaklık 37-38 santigrat derecedir. Az miktarda.
 • Boşanmış tıbbi alkol. Saf ürün,% 30-40'lık bir mukavemete sahip bir sıvı elde etmek için yaklaşık olarak su ile yaklaşık olarak yarılır. Alkol yoksa 40 derecelik votka alabilir ve üremek için hiçbir şey yapamazsınız.
 • Bint. Geniş bir genişlikteki steril eczane bandajını kullanmak en iyisidir. Eğer yoksa, steril olmayan bir bandaj kullanabilirsiniz. Bandaj hiç değilse, bir eşarp hazırlayın, ana şey uzun yünlü bir şekerleme olmamasıdır.
 • Makas. Annemin kozmetiklerinden manikür uymuyor. Sıradan, büyük klasik makaslara ihtiyacımız var.

4 yaşına kadar olan çocuklar için sadece bitkisel yağ ile bir sıkıştırmanın mümkün olduğunu hatırlamak önemlidir. Büyük çocuklar - votka veya boşanmış tıbbi alkol ile.

3 yıldan beri olan bebekler bitkisel yağın kafur yağıyla yer değiştirmesine rağmen, sebzenin aksine, yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır. Kafur yağı çocuktan önce kullanılmazsa, risk almaktan daha iyidir, çünkü deneyler için zaman vermez.

Bazı ebeveynler yanlışlıkla hem alkol hem de alkol kullanarak yarı alkollü bir kompres yapmanın mümkün olduğuna inanmaktadırlar. Bunu yapmak gerekli değil, uygunsuz.

Eylem Algoritması

Ağrıdan çığlık atan bir çocuğun, annesini annesini terk etme şansı bırakmadığı açıktır, ancak önce kendinizi birlikte çekmeniz ve çocuğu sakinleştirmeniz gerekir. Ona bir peri masal ya da bir şarkı söylerken kompres için her şeyi hazırlamalıdır:

 • Gazlı bez tabakasında, çocuğun kulak kabuğuna uyacak makasla merkezde dikey bir delik kesilir, kompres kağıdında benzer bir delik yapılır. Pamuk tabakası tamamen bırakılmıştır.
 • Çocuğun önünde bir sandalye, bir yatak, dizlerinin üstünde, babasına doğru oturur (bu tercih edilir, çünkü bebeği dönmemesi için tavsiye edilir).
 • Kompresörü koyacak kişi ellerinizi iyice yıkamalı, antiseptik ile tedavi etmelidir.
 • Çocuğun başı, hasta kulağın üstüne, saç çıkarılır (bıçaklanmış, bir at kuyruğu içinde toplanır), küpe varsa, çıkarılması gerektiği şekilde yerleştirilir.
 • Küçük bir kasede bir çözelti - alkol solüsyonu (4 yaşın üzerindeki çocuklar için) veya ayçiçek yağı (4 yaşından küçük çocuklar için) dökünüz.

Üretim tekniği

Her şeyi sakin bir şekilde yapın, bebeğinizle hayırsever bir şekilde iletişim kurun:

 • İlk kat gazlı bezdir. Peçete yağ veya alkol solüsyonunda ıslatılır, kolayca sıkılır. Dökülmemesi ve damlamaması önemlidir. Bundan sonra, tabaka kulağa nazikçe uygulanır, aurikülü özel olarak onun için kesmeye itmeyi unutmaz.
 • İkinci tabaka kağıttır. Mumlu kağıt benzer şekilde, gazlı beze sıkıca tutturulmuş bir yarık yoluyla kulakçık üzerine giyilir. Kağıdın görevi ısıyı korumaktır, bu yüzden gazlı bezden biraz daha geniş bir alana sahiptir.
 • Üçüncü tabaka batırılmıştır. Hasat edilen "yalıtım" önceki katmanları kapsar.
 • Dördüncü tabaka bandajdır. Bu aslında, sıkıştırmayı zaten sabitliyor. Daha önce de belirtildiği gibi, bandajın yokluğunda bir eşarp kullanın.

Sıkıştırma bindirmeleri

Bu ısınma kompresindeki en zor şey, kulağa yığılmış her şeyi doğru bir şekilde düzeltmektir. Bandajı sağlıklı gözün kenarından başlatın. Genellikle fiksasyonu sonlandırır ve düzgün bir yay oluşturur. Bandajda, sağlıklı bir kulak kabuğunu bandajlamak gerekli değildir, ön veya arkada bir bandajla “çember” böylece kulak "pencereye" bakacaktı.

Sadece her şeyin doğru şekilde sabitlenip sabitlenmediğini kontrol etmek için kalır. Bunu yapmak için işaret parmağını kullanın. Sıkıştırma tüm kurallara uygun olarak uygulanıyorsa, kaçırmaz veya büyük zorluklarla bir parmağı atlayabilir. Kompresin kulağa serbestçe oturduğu, asılı kaldığı, havaya girebileceği bir örtüşme uygulamak yanlıştır.

Tanımlanmamış bir sıvı kulağından çıkarsa, pus veya kaynarsa, çocuğa kuru bir kompres koyabilirsiniz. Her şey aynı şekilde yapılır, sadece gazlı bez hiçbir şey tarafından ıslatılmaz. Böyle bir kompres için fazla bir şey yoktur, bu yüzden süperpozisyonu gerçekten anlamlı değildir. Ama eğer aileler sabahları beklemek için daha sessiz olacaklarsa, poliklinikler açıldığında, neden olmasın.

Prosedür süresi

Akut otitis için sıkıştırmak yaklaşık 6 saat süreyle uygulanır. Bu süreyi aşmanın yanı sıra geri kesmek mümkün değildir. Üretimden birkaç saat sonra, her şeyin nasıl çalıştığını kontrol etmelisiniz. Çocuk uyuyakalmış olsa bile, ve bu genellikle böyle olur, yarım saat sonra bebek önemli bir rahatlama hisseder, küçük parmağın ucunu hafifçe alt katın altına atmanız gerekir. Eğer ısı varsa, o zaman her şey doğru şekilde yapılır ve çok katmanlı "yapı" 4 saat daha kulağında kalır.

Kompresörü çıkarmak da çocuğun ağrısına neden olmamasına dikkat etmelidir. Serbest bırakıldıktan sonra kulaklar, sıradan ılık suya batırılmış bir pamuklu çubukla silinir. İkinci, kuru tampon, kulakçık kuru. Gerekirse sıkıştırmayı tekrarlayın, 2-3 saat sonra yapabilirsiniz. Bu süre genellikle bir doktor-kulak burun boğaz doktorunu ziyaret etmek ve ilaçların randevusunu almak için yeterli zamana sahip olmak için yeterlidir.

Sıkıştırma, kulak damlalarının damlatılmasıyla birleştirilebilir, ancak tek bir prosedürde kullanılamaz. Damlalar sabah ve akşamları tavsiye edilirse, gün boyunca kompres uygulanmalıdır. Geceleri ısınma kompresini koymayın.

Bunu hatırlamak önemlidir Yeniden sıkıştırmak için yeni malzemeler kullanılmalıdır. Gazlı bez veya tül peçete, yanı sıra bir bandaj değiştirilmelidir. Ancak önceki manipülasyondan bir pamuklu yün ve kağıt tabakası bırakılabilir. Konsorsiyumlar "İnternet guruları" sabunla yıka ve onları her zaman yapıcı eleştirilerin yanı sıra anlamak için tekrar tekrar kullanımı zor.

Halk ilaçları kullanabilir miyim?

Bazen, hakikat arayışında olan ebeveynler, soğumaya sahip ısınma sıkıştırmaları yapma konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. kavun, papatya, calendula. Bu bitkilerin kendileri mükemmel terapötik ve profilaktik özelliklere sahiptir, ancak akut ağrının tedavisi için uygun değildirler. Bu et suyu ile sıkıştırmak, sıradan ılık su içeren bir kompresörden çok farklı olmayacaktır.

Sıvıların kimyasal ve fiziksel özellikleri üzerindeki ılık yağ veya alkol solüsyonu, sudan daha uzun ısı biriktirebilir, bu nedenle resmi ilaç, ısınma kompreslerinin su ile doldurulmasını önermez.

Bir sonraki videoda bir kulak burun boğaz uzmanından otitis media tedavisi için tüm önerilere bakınız.

Kulağa bir kompres nasıl yapılır

Hastalıkların kompreslerle tedavi edilmesi tıpta yaygındır. Belli bir maddeye sahip bandajlar hem doku koruması hem de fizyoterapötik bir lokal prosedür olarak kullanılabilir. Örneğin, kulak iltihabı gibi bir hastalığı tedavi etmek için sıklıkla bir kulak kompresyonu kullanılır. Bu yöntem yüz yıl önce etkiliydi, ama şimdi evde otitis medyasını tedavi etmek için aktif olarak kullanılıyor.

Bir kulak iltihabına ve bir kulakta ağrıya sebep olup olmadığı

Eğer bir kulaklığınız varsa, büyük ihtimalle, iltihaplanma sürecini başlattı. İltihap yardımını uygun şekilde seçilmiş ilaçları çıkarın. Çocuğu kolaylaştıracak ve otitis olacaktır. Yetişkinlerde, kompresler kulağın içinde ortalama, akut, kronik bir aşamada kullanılabilir. Bu yöntem sadece hastalığı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda şiddetli ağrıyı hafifletir. Sıkıştırmalar: sıcak;

 • ısınma;
 • yaş;
 • Soğuk.

Çocuklar ayrıca losyonları kullanabilirler, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine, bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayet ettiğinde, önce bir uzmana gösterilmelidir. Kulaktaki komprese kontraendikasyonlar herkes tarafından bilinmelidir. Isınma bandajı yapamazsın:

 • hastalık seyrinin pürülan bir fazı ile;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • dermatit, yaralar, liken ve döküntüler;
 • deri kulakta kesildiğinde;
 • 1 yıla kadar olan çocuklara.

Isınma sıkıştırması nasıl yapılır

Kulak burun boğaz uzmanı, eğer bir kulakta vuruyorsa, bir ısınma kompresini atayabilir veya atayabilir. Hasta bölgesini ısıtmaya, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tip pansuman için ihtiyacınız olacak:

 • pamuklu yumuşak kumaş (gazlı bez);
 • küçük bir mumlu kağıt veya mum parçası;
 • kalın bir pamuklu yün tabakası;
 • kumaş şeridi veya geniş bir bandaj;
 • Sıkıştırmayı düzeltmek için doğal malzemelerden yapılmış bir şal veya şal.
 1. Marl, birkaç kez (6 kat) yuvarlanmalı ve böylece kulağın büyüklüğüne denk gelmelidir.
 2. Ayrıca katlanmış gazlı bez içinde kulağın geçmesi gereken bir delik açın.
 3. Ortaya çıkan ürünü alkol içeren çözelti (1 kısım su ve 1 kısım alkol) ile emprenye ediyoruz. Hafifçe sıkın.
 4. Nemli maddeyi kulağın arkasına yerleştiriyoruz (cilt alanına sıkıca oturmalıdır).
 5. Yağ bezinde, gazlı beze benzer bir delik açarız ve kulağı kapatırız.
 6. Kulak açık kalmalı ve bandajın kendisi etrafta olmalıdır.
 7. Yağ bezinin üst kısmında, bir pamuklu yün tabakası koyun ve bir bandaj veya fularla sabitleyin.
 8. Bandajı dört saate kadar saklayın.

Alkol ve yarı alkol

Alkol bandajı otiti iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Votka kompres en popüler halk ilaçtır. Giyinmek için ihtiyacınız olacak: bir gazlı bez, bir selofan parçası, bir pamuklu yün, bir mendil veya bir bandaj. Ayrıca aktif madde, votka (yaklaşık 50 ml) satın almak için de gereklidir. Votka kompresinde, çeşitli esansiyel yağlar (kafur, ardıç) veya bitki çayı ekleyebilir, ancak üzerinde alerjiniz olmaması şartıyla.

 1. Gazlı bez birkaç kez haddelenmiş gerekiyor.
 2. Ardından, kulağın şekline karşılık gelen bir delik açın.
 3. Votka biraz ısındı. Sonra peçeteyi emdiririz, sıkın.
 4. Dokuyu kulağın çevresine yerleştirin, böylece cildinize tam olarak oturacak şekilde yerleştirin.
 5. Yukarıdan, kulağın önünde bir yarık oluşturduğumuz selofan empoze ediyoruz.
 6. Tüm paketi pamuklu yünle kaplıyoruz, bir bandajla sarıyoruz.
 7. Çocuk ek olarak bir şapka takabilir.
 8. Votka ile sıkıştırmak en fazla 4 saat boyunca giyilmelidir.
 9. Votka yerine, iki kez seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.

Dimexide ile

Orta kulak iltihabı tedavisi Dimexide kullanılarak yapılır. Bu ilacın antimikrobiyal, anti-inflamatuar, ısınma etkisi vardır. İyi uyutur. Prosedür:

 1. Bir kompres için, Dimexide'ın solüsyonunda gazlı bez peçetesini nemlendirin, hafifçe sıkın, böylece ilacı damlamadan ve ağrılı bölgeye tutturun.
 2. Peçete üstüne bir polietilen film yerleştirin, sonra bir pamuk yünü tabakası.
 3. Her şey bir bandaj veya fularla sabitlenmelidir.
 4. Bu bandaj 20 dakika boyunca günde bir kez yapılır. Cilt yanıklarına yol açmamak için uzun süre kullanamazsınız.

Borik asit ile

Otit tedavisi için genellikle mükemmel bir antiseptik olan borik asit (borik alkol) uygulanır. Soğuk algınlığı için sezonda bu bir topikal bebek ürünüdür. Böyle bir maddeye sahip bir kompres için, kurucu elemanların eşit parçalarını almak gerekir. Su, votka ve borik alkol (her biri 20 ml) hazırlayın. Çocuğunuzun kulağına bir ısınma losyonu koymadan önce, bir duyarlılık testi yapmalısınız. Bunun için dirseğe az miktarda çözelti uygulanır. 30 dakika içinde reaksiyon olmazsa, ilaç kullanılabilir. Prosedür:

 1. Bir parça ince doku almak ve merkezde bir kesik yapmak gerekir. Bunlar birkaç parçaya ihtiyaç duyar.
 2. Bir yanmayı önlemek için kuru bir birinci tabaka koyarız, daha sonra ikinci katmanı ısıtılmış borik asit solüsyonunda ıslatır ve birincinin üzerine yerleştiririz. Çözüm kokusunun biraz sert olacağı unutulmamalıdır.
 3. Ardından, kumaşı polietilen ile örtüyoruz, yukarıdan bir pamuk yünü tabakası koyuyoruz.
 4. Bir komprese bir bandaj veya mendil ile sabitleyin.
 5. Her iki saatte bir borik asit dokusunda, genellikle 2 saat süre sıkıştırın tutan, ıslak.

Propolis ile kulak sıkıştırmak

Kulaklarınız sık sık ağrıyorsa, halk ilaçları hastalığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır: propolis tentürü, bal. Böyle bir çözüm, bir yara iyileşmesi ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, kulak enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur, kötü bir koku çıkarır. Orta ot iltihabı meydana gelirse, pamuklu çubuklar temiz bir propolis tentürüne batırılmalı ve onları bükerek yaklaşık 12 saat boyunca kulaklarınıza bırakılmalıdır. Hamilelik sırasında propolis tentürü bir kadına hızlı bir yardım sağlar: sadece ürünü suyla (1: 1) sulandırmanız gerekir. Tentene herhangi bir yağ tabanı ekleyebilirsiniz.

Video: çocuğun bir kulak ağrısı varsa ne yapmalı

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Bebeğin kulağına ısınan bir kompres

Ekipman için tepsi.

Zorunlu durum:Cilde zarar vermezse, 38 0 С'dan yüksek olmayan vücut sıcaklığında gerçekleştirin.

Prosedür için hazırlık.

Gerekli ekipmanı hazırlayın.

Ellerini yıka ve kurut.

Cildi kompresin yerinde inceleyin.

Çocuğun parotis bölgesi ile orantılı olarak üç katman sıkıştırma hazırlayın.

Not: ıslak tabaka 6 - 8 tabaka gazlı bez; yalıtım - kağıt sıkıştırın, ıslak tabakanın üst üste 1,5 - 2 cm; ısınma - 2 - 3 cm pamuk yünü kalınlığı, 1.5 - 2 cm.

Nemli ve yalıtıcı tabakalarda kulağın boyutuna karşılık gelen bir medyan kesi yapın.

Tıbbi solüsyonu, 38 - 39 0 С su ile bir kaba yerleştirerek önceden ısıtın.

Not: 3 yaşına kadar olan çocuklarda bir etil alkol solüsyonu kullanın -% 20 - 25, yaşlılarda -% 45.

Tül peçetini tıbbi solüsyonda nemlendirin, sıkın ve kulak çevresindeki cilde tutun.

Sonra bir sıkıştırılmış kağıt koyun.

Aurikülü nemli ve yalıtıcı tabakalardan dışarı doğru çekin.

Pamuğun üstüne koy.

Sıkıştırmanın tüm katmanlarını bir bandajla kilitleyin.

Not: Alkol sıkıştırması 4 saate kadar uygulanır.

2 saat sonra kompresin doğruluğunu izleyin.

İşaret parmağının nemini bozmadan işaret parmağını nemli katman altında tutun.

Sıkışmayı çıkarın, cildi kuru bir pamuklu çubukla silin.

Ellerini yıka ve kurut.

Ilacın tanıtımı ve hastanın reaksiyonunu kaydedin.

Tedavi-teşhis prosedürleri.

Burun içinde damlalar Burunda bir damla 4 yaşındaki bir çocuğu gömün.

Bardakta steril pipetler.

Elektro pompa veya kauçuk olabilir.

Böbrek şeklindeki tepsi (2 adet).

Prosedür için hazırlık.

Gerekli ekipmanı hazırlayın.

Ellerini yıka ve kuru, eldivenleri giy.

Bir elektrikli pompa yardımı ile mukus burun pasajları ile temizleyin (kauçuk kutu); burun pasajında ​​kabuklar varsa, bunları steril yağa batırılmış flagella ile çıkarın.

Çocuğa doğru pozisyonu verin: bebeğin kafasını hafifçe geriye doğru hafifçe vurun ve damlaların gömüldüğü burun yarısına doğru döndürün.

Pipet içine bir ilaç dökün, çocuğun burnunun ucunu parmağınızla kaldırın ve dış duvarda burnun bir yarısına 2 - 3 damla daldırın.

Nazal septuma karşı burun kanadı parmaklarını bastırın, çocuğu sabit konumda tutarak hafif dönme hareketleri yapın.

1 - 2 dakika sonra, aynı kuralları takip ederek, burnun diğer yarısına düşer.

Pipet kullanarak lastik tenekeyi dezenfektana koyun.

Maske, eldivenleri çıkarın, kurulayın ve kurulayın.

Ilacın tanıtımı ve hastanın reaksiyonunu kaydedin.

Kulağa ısınma sıkışması nasıl yapılır?

Tıpta, genellikle orta kulak iltihabı gibi bir tanı vardır. Bazen bu hastalık ısı tedavisi ile tedavi edilir. Bu yöntemin hem halk içinde hem de geleneksel modern tıpta kullanıldığı belirtilmelidir.

En yaygın yöntem kulağa bir ısınma kompresinin uygulanmasıdır. Doğru şekilde bandaj koymak ağrı ve rahatsızlığı mümkün olan en kısa sürede giderebilir ve eğer varsa, iltihabın nedenlerini de ortadan kaldırabilir. Bu materyalde, çocuğun kulağına bir ısınma sıkıştırması ve bir adım algoritması kurma tekniğini analiz edeceğiz.

Kompresler nelerdir

Sık sık ısınma sıkıştırır Orta, akut ve kronik orta kulak iltihabı ile uygulanır, istisna pürülan form. Ayrıca dış kulak iltihabı için bir ısınma kompresidir. Isınma kompres nedir? Her şey son derece basit.

Bazı durumlarda, iltihap belirtileri olan vücudun belirli bir kısmına uygulanması gereken tıbbi maddeler veya çözeltiler içeren bu sargı.

Çok fazla çeşitte kompres var. Ancak bu makalede, kulak üzerinde ısınan bir kompresin nasıl yapılacağını size söyleyeceğiz.

Pansumanın bu versiyonu normal vücut sıcaklığından biraz daha yüksek bir sıcaklığa sahiptir.. Bu, ısınma etkisi sağlar, dolaşımını artırır ve kurtarma işlemini hızlandırır. Bu tür bir tedavi sadece etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda satın alınacak çok şey gerektirmez.

İçerdiği bileşenlerin çoğu ucuzdur ve neredeyse tüm eczanelerde satılmaktadır. Genel olarak, kulağa bir ısınan kompres uygulayan prosedür, belirli bir karmaşıklığa sahip değildir, ancak bilinmesi gereken bazı özellikler hala vardır.

Tüm sadeliği için bandajın kulağa uygulanması şekli basit nüansları gerektirmektedir. Önce yıkamalısın ve sonra ellerinizi dikkatlice kurutun. Bundan sonra ısın ve ısınma kompresinin alanını temizleyin. Şimdi bandajın kendisini yapma aşamasına geçebilirsiniz. Bunu yapmak için tıbbi bir gazlı bez veya hafif bir pamuklu kumaşa ihtiyacınız olacaktır.

Boyut olarak bir kareye sahip olacak şekilde altı katmana katlanmalıdır. altı santimetre altıya. Bu meydanın ortasında kulağa bir delik açmanız gerekiyor. Sonraki kesmek gerekir muşamba parçası, Gazlı bezin ötesine, her taraftan iki santimetreden fazla olmayan bir mesafeye gidecek.

Ayrıca kulak için bir yuva yapmalıdır. Bundan sonra, 3 cm kalınlığında ve mumlu bezin boyutundan biraz daha büyük pamuk yünü hazırlayın.

Bu, pamuk yününün mumlu bez ile örtüşmesini ve bunun biraz ötesinde kalmasını sağlamaktır. Daha sonra, kompresin sabitlendiğinden emin olmak için tıbbi bir bandaj veya sentetik bir eşarp hazırlamanız gerekir.

Nemli bir ısınma sıkıştırması uygulamanız gerekiyorsa, yukarıdaki işlemlere ek olarak, tıbbi bileşimi hazırlamanız ve ısıtmanız gerekir.

Yaklaşık 37 santigrat derecede vücut sıcaklığının üzerinde bir sıcaklığa ısıtılmalıdır.

Sıkıştırma yöntemleri

Tıbbi kompozisyonlar farklı olabilir, günümüzde en temel ve ortak olanı ele alacağız.

 1. Alkol çözeltisi için, yüksek kaliteli alkol veya votka ihtiyacınız olacak. 70 mililitre bire bir oranında su ile seyreltilmelidirler.
 2. Yağ çözeltisi için Kafur yağını su ile seyreltmeksizin ısıtmak gerekir.
 3. Bitkisel çözüm için, Halk hekimliği tarafından tavsiye edildiği gibi, üç çorba kaşığı papatya, fesleğen ve tatlı yonca infüzyonunu karıştırmalı ve elde edilen karışımı bir bardak kaynar suyla dökmelisiniz. Bundan sonra, yaklaşık 30 dakika sürer, gazlı bezlerden süzülür ve istenen sıcaklığa soğutulur.

Şimdi losyonun tüm bileşenleri hazır, artık üst üste binme sürecine gidebilirsin. Kuru bir kompres yapılması durumunda, en kolay ve en uygun yol kulağınıza önceden hazırlanmış bir pamuklu gazlı bez koymaktır. Kompresörün sabitlenmesi için üstüne bir mendil koymak gerekir.

Islak kompres koymak gerekirse, sonra bileşenleri hazırladığınız sıraya göre uygulanmalıdır.

Gazlı bez, muşamba, pamuk yünü ve daha sonra bir eşarp, tabii ki, gazlı bez sıcak bir çözüm önce nemlendirmeyi unutmadan, bir kravat.

Kompres kurulduktan sonra, prosedürün süresine dikkat etmelisiniz. Kompresin kulağa ne zaman basılması gerektiği, tamamen bandajın bileşimine bağlıdır.

Örneğin, uzun bir süre için ayrılmak, örneğin, sadece losyonları kurulamalısınız. Kulağı içten ısıtmaya hizmet ediyorlar. Yani, onu hipotermiden korumak ve vücudun ürettiği ısıyı serbest bırakmak değil.

Islak ısınma kompresleri, ısı içerdikleri ölçüde tutulmalıdır. Kulağınızdaki soğuyan ıslak kompresini aşırıya kaçarsanız, muhtemelen tedaviden ters etki yapar ve bu da istenmeyen bir durumdur.

Kompozisyona göre bandajları düşünelim ne kadar zaman tutulması gerektiği:

 1. Alkol bandajları üç ila dört saatten fazla tutulmamalıdır.
 2. Yağ pansumanları çok daha fazla tutulabilir ve yağın zaman içinde daha uzun süre ısınmasını engeller.
 3. Bitkilerdeki losyon diğerlerinden daha hızlı soğur ve sıcaklıklarının ortalama süresi yaklaşık iki saattir.
 4. Kompresörü çıkardıktan sonra, cilt ılık suya batırılmış bir doku ile silinmelidir. Bundan sonra, kompresin yerleştirildiği alan kuru olarak silinir. Bu işlemden sonra, hipotermiden, taslaklardan ve ayrıca dışarı çıkmamanız gerektiğini unutmayın.

Kulakta sıkıştırır her gün, günde bir kez yapılmalıdır.

Ağrı ve iltihap ortadan kalkana kadar bu prosedürün tekrarlanması gereklidir.. Tedavi sırasında, pürülan sürecin gelişmeye başladığını fark ederseniz, tedaviyi derhal durdurmanız ve doktora gitmeniz gerekir.

Çocukların tedavisi için sıkıştırır

Ardından, ısınma kompresini çocuğun kulağına yerleştirirken bilmeniz gereken faktörlere bakacağız.

Kategorik olarak iki yaşın altındaki çocuklar için kafur bandajları koymak kontrendikedir.

Bu tür bandaj çiftleri zehirlidir, ve bebeğin sağlığına zarar verebilir.

Alkol bandajı ayarlanması durumunda, çözeltinin bir yetişkin için olduğundan daha az konsantre olması gerektiğine dikkat edin. Tercih edilen oranlar - bir ila üç.

Çocuğun cildi çok daha hassas ve hassas olduğundan, çocuğa bir kompres koymadan önce, bandajın konulacağı bölgeyi yağlayın, bebek mamaları veya petrol jeli.

Bu bandajdan olası yanıkları önleyecektir. Küçük çocuklar kompresleri yüzüstü pozisyonda, hasta bir kulağa yerleştirmelidirler. Çocukların kulaklarına bir ısınma sıkıştırması koyduğunuzu unutmayın, ancak bir KBB doktoruyla görüştükten sonra yapabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar

Her durumda, kulak acıyorsa, ısınan bir kompres koyabilirsiniz.

Bandajları uygulamaya başlamadan önce, pürülan süreçlere dair bir işaret olmadığından emin olmalısınız.

Mevcut ise, kontraendike bir ısınma kompres koyun.

Ayrıca, kompreslerin uygulanmasını yasaklayan faktörler, bölgedeki sıyrıklar, çizikler ve diğer cilt lezyonlarıdır., Bandajın yerleştirildiği yer. Kontrendikasyonlardan bir diğeri de vücut ısısının yükselmesidir. Bu durumda, kulağa bir kompres koymak olmamalıdır.

Genel olarak, kontraendikasyonların büyük kısmı çıplak gözle görülebilir. Ancak, sadece uzman bir uzman tarafından görülebilecek olanlar da var. Bu nedenle, kulağı sıkıştırmayı üstlenmeden önce, bunu nasıl yapacağınız konusunda size tavsiyede bulunan bir kulak burun boğaz uzmanına danışın.

Sonuç

Kulağa bir ısınma kompresinin uygulanması süreci sadece basit değil, aynı zamanda ucuzdur. Aynı zamanda, önlemleri ve kontrendikasyonları unutma. Bir bandaj uygulamak için dikkatli bir şekilde hazırlanmayı ve dikkatli bir şekilde özümler hazırlamayı unutmayın.

Tüm gereksinimler karşılanırsa, tedavi uzun sürmez ve kulaklarınız sağlıklı olacaktır.

Bir çocuğa ısınan bir kulak sıkıştırması nasıl yapılır: adım adım talimat

Makalenin içeriği:

Çocuğun olgunlaşmamış bağışıklık sisteminin, örneğin anaokullarında ve polikliniklerde kalabalık yerlerde aktif olarak çoğalan çok sayıda bakteri ve virüsle başa çıkma zamanı olmadığı gerçeğinden dolayı çocuklar genellikle soğuktan muzdariptirler. Ve eğer çocuk aynı zamanda süper soğutulmuşsa, soğukluk ihtimali artar.

Çocuğun nazofarenksi, nazofarinkste gelişen enfeksiyonun girdiği orta kulak boşluğu ile temas ettiğinden, kulak iltihabı halihazırda mevcut olan bir soğukta ortaya çıkabilir. Aynı sonuca, soğukta veya taslakta uzun süreli kalmaya yol açar. Çocukta işitsel geçiş bir yetişkinden daha kısadır, bu nedenle dış ortamdaki bakteriler ve virüsler kolaylıkla içine girebilir. Bir kulak iltihabı ve bebeğe nasıl konulacağını tedavi etmek için kullanıldığında, bu makaleye bakalım.

Çocukların kulak iltihabı otit ile ne yapar?

Bir çocuğun kulağının biri veya her ikisi varsa, önce iltihabı gidermeniz ve ağrıyı hafifletmeniz gerekir. Tabi ki yapılacak ilk şey çocuğunuzun hangi enfeksiyonu ziyaret ettiğini belirleyecek ve kapsamlı bir tedavi önerecek bir doktor çağırmaktır. Güçlü, rahatsız edici bir bebekle, kulaktaki ağrı, kulağa uygulanan bir kompresin yardımı ile sağlanabilir. Bebeğin 2 saate kadar sıkışması önerilir.

Henüz konuşmayan küçük bir çocukta kulak iltihabı olup olmadığını belirlemek için, bebeğin kulağının tragusunu hafifçe bastırmanız gerekir. Çocuğun ağlaması durumunda, kulağı acıyor.

Kulak sıkışması türleri

Kulaktaki sıkıştırmalar kuru ve ıslaktır:

 • Kuru kompresler Kulak üzerinde nehir kum veya sıradan tuz temelinde yapılabilir. Genellikle kulakları ısıtmak ve eksüdayı (kulakta iltihaplanmada oluşan sıvı) emmek için kullanılırlar. Ya da hastalığın ısınması için kurtarma aşamasında.
 • En popüler ve hazırlanması kolay ıslak kompresler votka ile ya da alkol ile yarım seyreltilmiş. Kulakta yağlı bir kompres, kafur veya diğer bitkisel yağlar temelinde yapılır. Kulağın enflamatuar hastalıklarına mükemmel bir şekilde yardımcı olan otlar, propolis, soğandan sıkıştırır.

Tüm kompresler aynı şekilde hareket eder: iltihabı anestezi eder ve rahatlatır. Alkolik kompreslerin antiseptik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Bitkisel, propolis, soğan için malzemeler nasıl hazırlanır?

 1. Bitkisel kompres Çocuklarda dış otitis ile aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkisi olan eczane otlar bir kaynatma hazırlayın: calendula, adaçayı, kekik, papatya. Her bitkiden 1 yemek kaşığı için 0.5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve 30 dakika ısrar edin. Soğutun. Suyu hazır.
 2. Propolis ile sıkıştır Çocuklar için kuru bir madde veya alkol tentüründen hazırlanır. 1 yıldan küçük çocuklar için bir kompres hazırlamak için 1 gr kuru propolis veya 1 damla propolis tutkalı 100 ml ılık suda seyreltin. 3 yaşından büyük çocuklar propolis alkollü tentürü kullanabilirler. Önemli not: Sadece bal bileşenlerine alerjisi olmaması durumunda, bir propolis kompresini kullanabilirsiniz.
 3. için Soğan kompresTaze soğandan suyu sıkın, içindeki pamuğu nemlendirin ve çocuğun kulağına koyun. Soğanların içerdiği fitokitler nedeniyle iyi anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bu uçucu maddelerin etkisi kan akışını arttırır ve iltihaplanmayı iyileştirir.

Çocuğun kulağına nasıl kuru bir kompres yapılır: resimlerde talimatlar

Kuru bir kulak tuz ile nasıl sıkıştırılır?

 1. Doğal bir kumaştan küçük bir torba, bir avuç içi büyüklüğünü dikmek gereklidir.
 2. Ilık hale getirmek için kuru bir tavada tuzu ısıtın.
 3. Torbanın içine tuz dökün.
 4. Sıcak bir fular veya mendil ile başını sarar, yara yerinde sabitlemek için sıcak, gevşek bir madde ile kese.

Votka, borik, kafur alkollü bir ısınma kulak kompres nasıl koymak?

Bir kulak sıkıştırması koymadan önce, önce çocuğun küpelerini, saç tokalarını çıkarmalısınız, gerekirse bebeğin kulağını pamuklu yün ile temizleyin (kulak kanalını temizlemeyin). Kulaklara sıkıştırmak çeşitli yollarla yapılabilir.

1 numaralı yöntem

Bu prosedür için, ihtiyacınız olacak:

 • gazlı bez veya sargı bezi;
 • pamuk yünü;
 • polietilen veya sıkıştırılmış kağıt;
 • Sıkıştırmak için Malzemeler: votka, otlar suyu, propolis tentür veya diğer;
 • eşarp veya atkı;
 • makas.

Islak kompres uygulamak için algoritma

 1. Birkaç kat gazlı bez veya bandaj katlanır, böylece katlandığında, bir çocuğun avuç içi büyüklüğünde bir kare oluşur.
 2. Gazlı bezin ortasında, çocuğun kulağı kadar büyük bir yarık yapılır veya ortada bir oval kesilir.
 3. Bir polietilen veya sıkıştırılmış kağıt bir gazlı bezden biraz daha büyük bir kare keser ve benzer bir kesim yapılır.
 4. Gazlı bez karışıma hazırlanan et suyunun içinde sıcak alkol solüsyonu veya votka veya sıcak yağda, propolis tentüründe veya soğan suyunda (bir kompres yapmaya karar verdiğinize göre) bolca nemlendirilir.
 5. Islanmış pamuk yünü iyice sıkılır, bundan dolayı hiç sıvı damlamaz, kompresör sıcak olmalıdır. Ama ateşli değil!
 6. Kulaktaki gazlı bezin üstüne bir polietilen karesi yerleştirilir. Tamamen gazlı bezle kaplanmalıdır.
 7. Daha sonra kompres sıcak bir fularla veya fularla sabitlenir.

2. yöntem

Bir kulak kompresinin uygulanmasının bu yolu, birinci yöntemden daha basittir, ancak daha az etkili değildir.

 1. Bir kompresör (alkol, votka, tereyağı, bitkisel kaynatma, vb.) Için sıvı bir terkip maddesinde, vücut sıcaklığının hemen üzerinde bir sıcaklığa kadar ısıtılır, pamuk nemlendirilir, kuvvetlice sıkılır. Eğer alkol içeren bir bileşen ise, önce çocuğun gözünü yağlı bir bebek kremiyle yağlamanız gerekir.
 2. Nemli pamuk yünü kulağa yatırın.
 3. Kulağın üstünde kalın bir pamuk yünü tabakası koyup sıcak bir bandajla sabitleyin.

3. yöntem

 1. Çocuğun hasta kulağına doğrudan damla damla (1-3 damla yaşına bağlı olarak) damla içeren alkol içeren solüsyon, propolis tentürü, yağ.
 2. Kulak kirini pamuk yünü ile yerleştirin.
 3. Sıcak bir fular ile sabitleyin.

Çocuklara ne zaman kulak sıkışması yapamazsın?

Kulağınıza ısınma kompresleri koymayın:

 • yüksek sıcaklıkta;
 • pürülan otitis ile;
 • orta kulağın komplikasyonları ile;
 • iç otitis ile.

Bir ısınan kompres enfeksiyonun yayılmasını tetikleyebilir. Bu nedenle, bir kompres yapmadan önce doğru teşhisi belirlemek çok önemlidir.

Çocuk kulağı acıtıyorsa ve sıcaklık 38 derece veya daha yüksekse, komprese yerleştirilemez. Bu durumda, bir doktor görmelisiniz, çünkü kulak ağrısı gribin bir komplikasyonu olabilir.

Orta ve iç kulak iltihabı ile, bazı kompresler yardımcı olmaz, doktorun reçete ettiği antibiyotiklere ihtiyacımız var.

Ciddi bir enfeksiyon şüphesi varsa (sıcaklık, öksürük, burun akıntısı) derhal doktora başvurunuz, çünkü soğuk çocuklarda yetişkinlerden daha hızlı gelişir ve komplikasyonlara neden olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Eğer boğaz ağrıyorsa, yetişkinler ve çocuklar için ağrı için en iyi, ucuz ve etkili ilaçlar hangileridir?

Her yetişkinin yaşadığı yaşamda en az bir kez boğazda iltihaplanma süreci. Boğaz ağrısına neden olan sebeplere bakılmaksızın, hastalar ucuz ancak etkili olan ve yan etki vermeyecek şekilde tedavi için ilaç arıyorlar.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.