Loading

Kulağa bir kompres nasıl yapılır

Hastalıkların kompreslerle tedavi edilmesi tıpta yaygındır. Belli bir maddeye sahip bandajlar hem doku koruması hem de fizyoterapötik bir lokal prosedür olarak kullanılabilir. Örneğin, kulak iltihabı gibi bir hastalığı tedavi etmek için sıklıkla bir kulak kompresyonu kullanılır. Bu yöntem yüz yıl önce etkiliydi, ama şimdi evde otitis medyasını tedavi etmek için aktif olarak kullanılıyor.

Bir kulak iltihabına ve bir kulakta ağrıya sebep olup olmadığı

Eğer bir kulaklığınız varsa, büyük ihtimalle, iltihaplanma sürecini başlattı. İltihap yardımını uygun şekilde seçilmiş ilaçları çıkarın. Çocuğu kolaylaştıracak ve otitis olacaktır. Yetişkinlerde, kompresler kulağın içinde ortalama, akut, kronik bir aşamada kullanılabilir. Bu yöntem sadece hastalığı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda şiddetli ağrıyı hafifletir. Sıkıştırmalar: sıcak;

 • ısınma;
 • yaş;
 • Soğuk.

Çocuklar ayrıca losyonları kullanabilirler, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine, bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayet ettiğinde, önce bir uzmana gösterilmelidir. Kulaktaki komprese kontraendikasyonlar herkes tarafından bilinmelidir. Isınma bandajı yapamazsın:

 • hastalık seyrinin pürülan bir fazı ile;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • dermatit, yaralar, liken ve döküntüler;
 • deri kulakta kesildiğinde;
 • 1 yıla kadar olan çocuklara.

Isınma sıkıştırması nasıl yapılır

Kulak burun boğaz uzmanı, eğer bir kulakta vuruyorsa, bir ısınma kompresini atayabilir veya atayabilir. Hasta bölgesini ısıtmaya, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tip pansuman için ihtiyacınız olacak:

 • pamuklu yumuşak kumaş (gazlı bez);
 • küçük bir mumlu kağıt veya mum parçası;
 • kalın bir pamuklu yün tabakası;
 • kumaş şeridi veya geniş bir bandaj;
 • Sıkıştırmayı düzeltmek için doğal malzemelerden yapılmış bir şal veya şal.
 1. Marl, birkaç kez (6 kat) yuvarlanmalı ve böylece kulağın büyüklüğüne denk gelmelidir.
 2. Ayrıca katlanmış gazlı bez içinde kulağın geçmesi gereken bir delik açın.
 3. Ortaya çıkan ürünü alkol içeren çözelti (1 kısım su ve 1 kısım alkol) ile emprenye ediyoruz. Hafifçe sıkın.
 4. Nemli maddeyi kulağın arkasına yerleştiriyoruz (cilt alanına sıkıca oturmalıdır).
 5. Yağ bezinde, gazlı beze benzer bir delik açarız ve kulağı kapatırız.
 6. Kulak açık kalmalı ve bandajın kendisi etrafta olmalıdır.
 7. Yağ bezinin üst kısmında, bir pamuklu yün tabakası koyun ve bir bandaj veya fularla sabitleyin.
 8. Bandajı dört saate kadar saklayın.

Alkol ve yarı alkol

Alkol bandajı otiti iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Votka kompres en popüler halk ilaçtır. Giyinmek için ihtiyacınız olacak: bir gazlı bez, bir selofan parçası, bir pamuklu yün, bir mendil veya bir bandaj. Ayrıca aktif madde, votka (yaklaşık 50 ml) satın almak için de gereklidir. Votka kompresinde, çeşitli esansiyel yağlar (kafur, ardıç) veya bitki çayı ekleyebilir, ancak üzerinde alerjiniz olmaması şartıyla.

 1. Gazlı bez birkaç kez haddelenmiş gerekiyor.
 2. Ardından, kulağın şekline karşılık gelen bir delik açın.
 3. Votka biraz ısındı. Sonra peçeteyi emdiririz, sıkın.
 4. Dokuyu kulağın çevresine yerleştirin, böylece cildinize tam olarak oturacak şekilde yerleştirin.
 5. Yukarıdan, kulağın önünde bir yarık oluşturduğumuz selofan empoze ediyoruz.
 6. Tüm paketi pamuklu yünle kaplıyoruz, bir bandajla sarıyoruz.
 7. Çocuk ek olarak bir şapka takabilir.
 8. Votka ile sıkıştırmak en fazla 4 saat boyunca giyilmelidir.
 9. Votka yerine, iki kez seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.

Dimexide ile

Orta kulak iltihabı tedavisi Dimexide kullanılarak yapılır. Bu ilacın antimikrobiyal, anti-inflamatuar, ısınma etkisi vardır. İyi uyutur. Prosedür:

 1. Bir kompres için, Dimexide'ın solüsyonunda gazlı bez peçetesini nemlendirin, hafifçe sıkın, böylece ilacı damlamadan ve ağrılı bölgeye tutturun.
 2. Peçete üstüne bir polietilen film yerleştirin, sonra bir pamuk yünü tabakası.
 3. Her şey bir bandaj veya fularla sabitlenmelidir.
 4. Bu bandaj 20 dakika boyunca günde bir kez yapılır. Cilt yanıklarına yol açmamak için uzun süre kullanamazsınız.

Borik asit ile

Otit tedavisi için genellikle mükemmel bir antiseptik olan borik asit (borik alkol) uygulanır. Soğuk algınlığı için sezonda bu bir topikal bebek ürünüdür. Böyle bir maddeye sahip bir kompres için, kurucu elemanların eşit parçalarını almak gerekir. Su, votka ve borik alkol (her biri 20 ml) hazırlayın. Çocuğunuzun kulağına bir ısınma losyonu koymadan önce, bir duyarlılık testi yapmalısınız. Bunun için dirseğe az miktarda çözelti uygulanır. 30 dakika içinde reaksiyon olmazsa, ilaç kullanılabilir. Prosedür:

 1. Bir parça ince doku almak ve merkezde bir kesik yapmak gerekir. Bunlar birkaç parçaya ihtiyaç duyar.
 2. Bir yanmayı önlemek için kuru bir birinci tabaka koyarız, daha sonra ikinci katmanı ısıtılmış borik asit solüsyonunda ıslatır ve birincinin üzerine yerleştiririz. Çözüm kokusunun biraz sert olacağı unutulmamalıdır.
 3. Ardından, kumaşı polietilen ile örtüyoruz, yukarıdan bir pamuk yünü tabakası koyuyoruz.
 4. Bir komprese bir bandaj veya mendil ile sabitleyin.
 5. Her iki saatte bir borik asit dokusunda, genellikle 2 saat süre sıkıştırın tutan, ıslak.

Propolis ile kulak sıkıştırmak

Kulaklarınız sık sık ağrıyorsa, halk ilaçları hastalığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır: propolis tentürü, bal. Böyle bir çözüm, bir yara iyileşmesi ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, kulak enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur, kötü bir koku çıkarır. Orta ot iltihabı meydana gelirse, pamuklu çubuklar temiz bir propolis tentürüne batırılmalı ve onları bükerek yaklaşık 12 saat boyunca kulaklarınıza bırakılmalıdır. Hamilelik sırasında propolis tentürü bir kadına hızlı bir yardım sağlar: sadece ürünü suyla (1: 1) sulandırmanız gerekir. Tentene herhangi bir yağ tabanı ekleyebilirsiniz.

Video: çocuğun bir kulak ağrısı varsa ne yapmalı

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Bebeğin kulağına ısınma kompresinin uygulanması

Bir çocuk için kulak ağrısı neredeyse çekilmezdir. Ebeveynler sırayla çocuğa mümkün olan her şekilde yardım etmeye çalışırlar. Bildiğiniz gibi, doktoru muayene etmeden, çocuğunuzun kulağına herhangi bir para aktaramazsınız, çünkü bu hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle birçok ebeveyn, eski tip halk hekimliği araçlarını kullanıyor. Sıkıştırma en etkili araçlardan biridir. Kulağın iltihaplanması için, sadece bir ısınma kompresini kullanabilir ve daha sonra her durumda kullanamazsınız. Bebek için ısınma prosedürünü uygulamadan önce, her annenin hangi durumlarda gözün ısınabileceğini ve bulunmadığını bilmesi gerekir. Bu yazıda, bebeğin kulağına ısınan bir kompres uygulamaktan bahsedeceğiz.

Kulağımı bir çocuğa ne zaman ısıtabilirim?

Çocuğun kulağında ısıtma kompresyonu

Isıtma kompresleri kulak ağrısı için çok yararlıdır. Isı sayesinde kan dolaşımı ve vazodilasyon hızlanır, böylece ağrı azalır, çocuk daha iyi hissedilir. Ebeveynler genellikle soru ile işkenceye maruz kalıyorlar, bu durumda ağrıyan kulağınızı ovuyor musunuz? Bu konuda uzmanların görüşleri şöyledir: Kulak ısısı, iyileşme aşamasında etkili olan ek bir tedaviden daha fazladır. Örneğin, kulaklarda, iltihaplanma işlemiyle ilişkili olmayan ağrılarla ya da eşlik eden hastalık nedeniyle ortaya çıkan bir otit meselesi, örneğin bir kataral hastalığa karşı bir ısınma sıkıştırması uygulanabilir. İlk iki gün içinde bebeğinizin kulağını ıslatamazsınız. İki gün sonrasından sonra çocuk ateş almazsa ve kulaktan herhangi bir deşarj olmazsa - kulak uygun şekilde ısınabilir.

Bu önemli! Hiçbir durumda ısınma bağımsız bir tedaviyi sıkıştırmaz. Kulağınızı sadece kontrendikasyon yoksa ısıtın.

Kontrendikasyonlar

Bu faktöre rağmen, doktorlar kulağı ısınırken dikkatli olmalarını şiddetle tavsiye ediyorlar. Sıkıştır uygulaması uygulamanın bazı ciddi kontrendikasyonları vardır:

 • Kulak kanalından deşarj olması durumunda kulağınızı ısıtmayın;
 • Hiçbir durumda kulak için bir "sera" etkisi yaratamazsınız. Başka bir deyişle, kontrendikasyon nemli sıcdır. Bu durumda, enfeksiyonun yayılmasını teşvik eden ve patojenik mikroorganizmaların sayısını artıran küçük su damlaları kulağın içine yerleşir;
 • Vücut ısısı normu aşarsa, kulağı bebeğe ısıtmak yasaktır;
 • Timpanik membranın delinmesi şüphesi varsa kulağını ısıtmayın.

Bu önemlidir: Kontraendikasyona sahip olmanızın şüphesi varsa, doktora danışmadan önce ısınma kompreslerini bir kenara bırakın.

Prosedür için hazırlanıyor

Bir ısınma sıkıştırması gerçekleştirmeden önce, bu prosedüre hazırlanmaya değer. Hazırlığın aşağıdakileri içerdiğini düşünelim:

 • Çocuğun ateşi olup olmadığını kontrol edin;
 • Bebekle konuş ve yaklaşan prosedür hakkında konuş. Çocuğun korkmasını önlemek için, bu manipülasyonun ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacağı, dikkatlice kullanılmalıdır;
 • Bir oturma pozisyonunda bir kompres uygulamak en iyisidir;
 • Ebeveynler el antiseptik solüsyonu tedavi etmek;
 • Çocuğun yüzünden tüyleri alın (bir kızsa) ve kulak loblarından mücevherleri çıkarın.

Isıtma kompres

Bir sıkıştırmayı hazırlamadan önce, her ebeveyn adım adım talimatları öğrenmelidir.

Alkol Sıkıştırması

İlk olarak, ısınma kompresinin çocuğun kulağına alkol veya votka sıkıştırması temelinde nasıl uygulandığını görelim:

Bu önemlidir: Alkol bazlı kompreslerin çok çeşitli kontrendikasyonlara sahip olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle alkol sıkıştırmasına sadece doktora danışıldıktan sonra izin verilmektedir.

 • İlk önce gazlı bez hazırlamanız gerekir. Gazlı bezin ortasında bebeğin gözünü içermesi gereken küçük bir kesi yapmak;
 • Votka veya alkol alın ve 1: 1 oranında haşlanmış ılık su ekleyin;
 • Gazlı bezin hafifçe nemlendirin ve dikkatlice sıkın;
 • Gazlı bezi kulağa koyuyoruz;
 • Üstte bir mum bezi koymak gerekir, ve üstüne - bir parça pamuk yünü, ruh temelinde eskimenin bozulmamış olması gerekir;
 • Çocuğun kompres ile tam olarak hareket edebilmesi, bandajı sıkıştırmak;
 • Kulağa ısıyı daha da korumak için, bir eşarp takabilir veya şapka takabilirsiniz.

Kompres, en az iki saat ve 4 saatten fazla olmamalıdır. Eğer 3 yaşından küçük bir çocuksa - bir kompres giyme süresi bir saat ile sınırlıdır.

Bebek için yağ kompresyonu

Kulakta yağlı ısınma sıkıştırması biraz farklı hazırlanır. Başlangıç ​​için yağ hazırlıyoruz, kafur yağı en çok kulak burun boğazda. Yaklaşık 37-37.4 santigrat dereceye kadar ısıtılmalıdır. Yağı asla mikrodalga fırında ısıtmayın. Elektromanyetik ışınlar yağın kullanımını imha eder. Sıvıyı su banyosunda ısıtmak en iyisidir. Bir parça pamuk yağa batırılmalı, sıkılmalı ve bebeğin kulağına sokulmalıdır. Yukarıdan bir bandaj sargısını düzeltiriz, böylece bir kompresin varlığı çocuğun hareketlerini engellemez. Sıkıştırılmış kafur yağı 4-6 saat sürebilir. Prosedür günde iki kez yapılabilir.

Kuru ısı

Kuru ısı aynı zamanda kompreslere de uygulanır. Kuru bir ısı olarak, düzenli bir tavuk yumurtası alabilirsiniz. Ürünü hazır olana kadar kaynatın ve birkaç kez katlanmış bir bez parçasına sarın. Yumurta yakılmamalı, ısınmalıdır. Periyodik olarak kuru ısıtma uygulayın - 15 dakika ısıya maruz bırakma - 15 dakika mola. Prosedür yumurta soğuyana kadar tekrarlanır. Soğutma dokusu düzleştirilebildiğinden, yumurta biraz ısındığında - kumaş tamamen çıkarılabilir.

Yumurtaya ek olarak, sıradan ortak tuz fena değildir. Bir tavada, altın rengi olana kadar iyice ısıtılmalı ve bir doku poşetine yerleştirilmelidir. Tuzun yanmadığından, ısındığından emin olmalısınız. Tuzun sıkıştırılması bebeğin kulağına 20 dakika sürülür. Sonra kısa bir ara verin, ardından prosedürü tekrarlayın.

ihtiyati tedbirler

Genç, deneyimli olmayan ebeveynler, bebeğe zarar vermemek için bu listede daha fazla bilgi edinmelidir:

 • Çocuğunuza kuru sıcağı olan ılık bir kulak vermeden önce - kulağınıza sıkıştırın. Isınma sırasında çocuğun rahatsızlık veya ağrı hissetmemesi çok önemlidir;
 • Yağı ısıtırken - parmağın ucunu indirin ve yağ sıcaklığının belirtilen hızı aşmadığından emin olun;
 • Cildin kesik veya çizikleri için kulağa bakın. Eğer mevcutsa, bir alkol kompresyonu kontrendikedir;
 • Isınmadan sonra çocuğun dışarı çıkmasına izin vermeyin. İyice ısındıktan sonra bebeği yatağa koymanız tavsiye edilir, bu nedenle birçok uzman gece ısınmanızı tavsiye eder.

önleme

Bu durumda önleyici tedbirler, sadece orta kulak iltihabının gelişmesini önlemeye yöneliktir. Daha detaylı düşünelim

 • Bebeği havaya giydirmek;
 • Kulakları tıpalar ile özel çubuklarla temizleyin;
 • Bebekler için soğuk algınlığı tedavisinde - bir bebek armutunun yardımıyla bir buruntan sıvı emmek;
 • Bebeği emzirmek arzu edilir. Bu durumda çocuğun bağışıklığı en yüksektir;
 • Kış mevsiminde, bir çocuğa yaşına karşılık gelen bir vitamin kompleksi satın alın.

Sonuç

Makalemizden, çocuğun kulaklarını ısıtmak için, tercihen sadece sorumlu doktorla görüştükten sonra sonuca varabiliriz. Bu, bazı komplikasyonlardan kaçınmanıza ve prosedürü daha etkili ve güvenli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Çocuğun kulağına ısınan kompres uygulamak için algoritma

Bir çocukta Otitis yaygındır. Bebeğin işkence rahatlatmak bir ısınma kompres ile olabilir. Bütün anneler bunu biliyor, ancak her anne bu sıkıştırmayı düzgün bir şekilde nasıl yapılacağını, çocuğa nasıl koyduğunu ve ne zaman yapılacağını bilmiyor. Bu makalede ayrıntılı olarak tarif edeceğiz.

Neden bir komprese ihtiyacınız var?

Çocuklarda duyma organlarının yapısının yaş özellikleri - yatay olarak geniş ve yeterince uzun olmayan işitme tüpü. Çeşitli sıvıları alabilir, soğukta nazal mukus, iltihap ile sonuçlanır. Çocuk büyüdüğü zaman, işitsel tüp de artar, daha dikey hale gelir ve otitis düzelir.

Ancak, 1 ila 12 yaşlarında, otitis yılda birkaç kez oluşabilir.

Kulak iltihabı dış, orta ve iç olabilir. Çoğu zaman, çocuklara orta kulak iltihabı teşhisi konur. Bir doktora danışmak zorunludur., çünkü işitsel işlevi korumak ve başta beyin olmak üzere yakın organların iltihaplanmasını önlemek ile ilgilidir. Bununla birlikte, kulakta keskin akut ağrı, poliklinikler işe yaramadığında geceleri en sık görünme özelliğine sahiptir.

Sıkılaştırıcı bir kompres otit tedavisi için bir yöntem değildir, fakat Tıbbi bakım sağlanmadan önce çocuğun durumunu hafifletme yeteneği. ebeveynlerin ev ecza dolabında çoğunluk tabii ki, vardır ve kulak otit durumunda düşer, ama kulak zarının bütünlüğünün emin olmak değil, onları gömmeye - büyük risk. Membranın sağlam olup olmadığını kontrol edin, özel aletler olmadan evde imkansız. Bu nedenle, mantıklı ebeveynler için tıbbi muayeneden önce damla kullanımı sorunu gündemden kaldırılmaktadır.

Çocuğun kulağına bir kompres uygulamak zor değildir, bir eylem algoritması biliniyorsa kapsamlı ve derin tıbbi bilgiye ihtiyaç duymaz.

Hoş ısı, ağrıyı ve biraz şişkinliği azaltmaya yardımcı olur.

Sıkıştırılamadığında

Sıcak kompresin çocuğu olaya dahil etmesi kesinlikle yasaktır. Eğer karnından pürünsa veya lekeleniyorsa. Onların görünümü, kulak iltihabının bakteriyel bir komplikasyonu olan timpanik membranın delinmesini gösterir. Bu durumda ısı sadece piyojenik bakterilerin aktivitesini artıracak, enfeksiyon yaşamı tehdit eden ölçekler edinme riskini beraberinde getirecektir.

Dış kulak iltihabı ile sıkıştırılmış bir kompres yapmayınız., en sık kulak kepçesinde ağrılı furuncles oluşumu ile kendini gösterir. Kulağında ya da yanında yaralanmalar, yaralar, sıyrıklar, çocuk kulakları son zamanlarda deldiyse ve yara henüz iyileşmemişse, sıcak bir kompres yapamazsınız.

Kulaktaki ağrı sadece bir değil, yüksek ateşle geliyorsa, bu aynı zamanda prosedür için de bir kontraendikasyondur. Bu nedenle, sıkıştırmayı sadece kulaktan, sıcaklığından, görünür apselere ve kaynamadan salgılamayan akut otitis ile koyabilirsiniz.

Neye ihtiyaç var?

Gerekli liste en iyi şekilde hazırlanır ve ani noktürnal otit durumunda bir ev ecza dolabında saklanır. Daha sonra çocuk uzun bir süre acı çekmez, annem ise evimin etrafına bir kompres hazırlamak için uygun bir şey arıyor. Yani, ihtiyacınız olacak:

 • Peçeteler gazlı boyutları 10x10 cm (hazır veya eczacılık). Tek bir tabaka sıkıştırmak 7-8 gibi peçete veya gazlı bez katmanları aynı sayıda gerektirir.
 • Sıkıştırılmış mumlu kağıt. Hemen sefalik veya fırın kâğıdı ile değiştirilmeye değmez. Bu kağıt, parafin emdirme nedeniyle ısıyı mükemmel şekilde korur. Bir kuruşa değer (20 rubleden fazla), herhangi bir eczanede satılır. Kağıt boyutu tamamen örtecek şekilde gazlı bezin boyutunu aşmalıdır. 12X12 cm ölçmek en iyisidir.
 • Vata. Çok kalın bir tabaka almayın, çünkü daha fazla - daha kullanışlı anlamına gelmez. Batık tabakanın alanı, gazlı bez alanını ve kağıt alanını aşmalıdır. 14 cm kalınlığında 2 cm kalınlığında bir wadded tabaka yapmak için en uygun.
 • Ayçiçek yağı Önceden ısıtılmış, sıcak, ama sıcak değil. En uygun sıcaklık 37-38 santigrat derecedir. Az miktarda.
 • Boşanmış tıbbi alkol. Saf ürün,% 30-40'lık bir mukavemete sahip bir sıvı elde etmek için yaklaşık olarak su ile yaklaşık olarak yarılır. Alkol yoksa 40 derecelik votka alabilir ve üremek için hiçbir şey yapamazsınız.
 • Bint. Geniş bir genişlikteki steril eczane bandajını kullanmak en iyisidir. Eğer yoksa, steril olmayan bir bandaj kullanabilirsiniz. Bandaj hiç değilse, bir eşarp hazırlayın, ana şey uzun yünlü bir şekerleme olmamasıdır.
 • Makas. Annemin kozmetiklerinden manikür uymuyor. Sıradan, büyük klasik makaslara ihtiyacımız var.

4 yaşına kadar olan çocuklar için sadece bitkisel yağ ile bir sıkıştırmanın mümkün olduğunu hatırlamak önemlidir. Büyük çocuklar - votka veya boşanmış tıbbi alkol ile.

3 yıldan beri olan bebekler bitkisel yağın kafur yağıyla yer değiştirmesine rağmen, sebzenin aksine, yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır. Kafur yağı çocuktan önce kullanılmazsa, risk almaktan daha iyidir, çünkü deneyler için zaman vermez.

Bazı ebeveynler yanlışlıkla hem alkol hem de alkol kullanarak yarı alkollü bir kompres yapmanın mümkün olduğuna inanmaktadırlar. Bunu yapmak gerekli değil, uygunsuz.

Eylem Algoritması

Ağrıdan çığlık atan bir çocuğun, annesini annesini terk etme şansı bırakmadığı açıktır, ancak önce kendinizi birlikte çekmeniz ve çocuğu sakinleştirmeniz gerekir. Ona bir peri masal ya da bir şarkı söylerken kompres için her şeyi hazırlamalıdır:

 • Gazlı bez tabakasında, çocuğun kulak kabuğuna uyacak makasla merkezde dikey bir delik kesilir, kompres kağıdında benzer bir delik yapılır. Pamuk tabakası tamamen bırakılmıştır.
 • Çocuğun önünde bir sandalye, bir yatak, dizlerinin üstünde, babasına doğru oturur (bu tercih edilir, çünkü bebeği dönmemesi için tavsiye edilir).
 • Kompresörü koyacak kişi ellerinizi iyice yıkamalı, antiseptik ile tedavi etmelidir.
 • Çocuğun başı, hasta kulağın üstüne, saç çıkarılır (bıçaklanmış, bir at kuyruğu içinde toplanır), küpe varsa, çıkarılması gerektiği şekilde yerleştirilir.
 • Küçük bir kasede bir çözelti - alkol solüsyonu (4 yaşın üzerindeki çocuklar için) veya ayçiçek yağı (4 yaşından küçük çocuklar için) dökünüz.

Üretim tekniği

Her şeyi sakin bir şekilde yapın, bebeğinizle hayırsever bir şekilde iletişim kurun:

 • İlk kat gazlı bezdir. Peçete yağ veya alkol solüsyonunda ıslatılır, kolayca sıkılır. Dökülmemesi ve damlamaması önemlidir. Bundan sonra, tabaka kulağa nazikçe uygulanır, aurikülü özel olarak onun için kesmeye itmeyi unutmaz.
 • İkinci tabaka kağıttır. Mumlu kağıt benzer şekilde, gazlı beze sıkıca tutturulmuş bir yarık yoluyla kulakçık üzerine giyilir. Kağıdın görevi ısıyı korumaktır, bu yüzden gazlı bezden biraz daha geniş bir alana sahiptir.
 • Üçüncü tabaka batırılmıştır. Hasat edilen "yalıtım" önceki katmanları kapsar.
 • Dördüncü tabaka bandajdır. Bu aslında, sıkıştırmayı zaten sabitliyor. Daha önce de belirtildiği gibi, bandajın yokluğunda bir eşarp kullanın.

Sıkıştırma bindirmeleri

Bu ısınma kompresindeki en zor şey, kulağa yığılmış her şeyi doğru bir şekilde düzeltmektir. Bandajı sağlıklı gözün kenarından başlatın. Genellikle fiksasyonu sonlandırır ve düzgün bir yay oluşturur. Bandajda, sağlıklı bir kulak kabuğunu bandajlamak gerekli değildir, ön veya arkada bir bandajla “çember” böylece kulak "pencereye" bakacaktı.

Sadece her şeyin doğru şekilde sabitlenip sabitlenmediğini kontrol etmek için kalır. Bunu yapmak için işaret parmağını kullanın. Sıkıştırma tüm kurallara uygun olarak uygulanıyorsa, kaçırmaz veya büyük zorluklarla bir parmağı atlayabilir. Kompresin kulağa serbestçe oturduğu, asılı kaldığı, havaya girebileceği bir örtüşme uygulamak yanlıştır.

Tanımlanmamış bir sıvı kulağından çıkarsa, pus veya kaynarsa, çocuğa kuru bir kompres koyabilirsiniz. Her şey aynı şekilde yapılır, sadece gazlı bez hiçbir şey tarafından ıslatılmaz. Böyle bir kompres için fazla bir şey yoktur, bu yüzden süperpozisyonu gerçekten anlamlı değildir. Ama eğer aileler sabahları beklemek için daha sessiz olacaklarsa, poliklinikler açıldığında, neden olmasın.

Prosedür süresi

Akut otitis için sıkıştırmak yaklaşık 6 saat süreyle uygulanır. Bu süreyi aşmanın yanı sıra geri kesmek mümkün değildir. Üretimden birkaç saat sonra, her şeyin nasıl çalıştığını kontrol etmelisiniz. Çocuk uyuyakalmış olsa bile, ve bu genellikle böyle olur, yarım saat sonra bebek önemli bir rahatlama hisseder, küçük parmağın ucunu hafifçe alt katın altına atmanız gerekir. Eğer ısı varsa, o zaman her şey doğru şekilde yapılır ve çok katmanlı "yapı" 4 saat daha kulağında kalır.

Kompresörü çıkarmak da çocuğun ağrısına neden olmamasına dikkat etmelidir. Serbest bırakıldıktan sonra kulaklar, sıradan ılık suya batırılmış bir pamuklu çubukla silinir. İkinci, kuru tampon, kulakçık kuru. Gerekirse sıkıştırmayı tekrarlayın, 2-3 saat sonra yapabilirsiniz. Bu süre genellikle bir doktor-kulak burun boğaz doktorunu ziyaret etmek ve ilaçların randevusunu almak için yeterli zamana sahip olmak için yeterlidir.

Sıkıştırma, kulak damlalarının damlatılmasıyla birleştirilebilir, ancak tek bir prosedürde kullanılamaz. Damlalar sabah ve akşamları tavsiye edilirse, gün boyunca kompres uygulanmalıdır. Geceleri ısınma kompresini koymayın.

Bunu hatırlamak önemlidir Yeniden sıkıştırmak için yeni malzemeler kullanılmalıdır. Gazlı bez veya tül peçete, yanı sıra bir bandaj değiştirilmelidir. Ancak önceki manipülasyondan bir pamuklu yün ve kağıt tabakası bırakılabilir. Konsorsiyumlar "İnternet guruları" sabunla yıka ve onları her zaman yapıcı eleştirilerin yanı sıra anlamak için tekrar tekrar kullanımı zor.

Halk ilaçları kullanabilir miyim?

Bazen, hakikat arayışında olan ebeveynler, soğumaya sahip ısınma sıkıştırmaları yapma konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. kavun, papatya, calendula. Bu bitkilerin kendileri mükemmel terapötik ve profilaktik özelliklere sahiptir, ancak akut ağrının tedavisi için uygun değildirler. Bu et suyu ile sıkıştırmak, sıradan ılık su içeren bir kompresörden çok farklı olmayacaktır.

Sıvıların kimyasal ve fiziksel özellikleri üzerindeki ılık yağ veya alkol solüsyonu, sudan daha uzun ısı biriktirebilir, bu nedenle resmi ilaç, ısınma kompreslerinin su ile doldurulmasını önermez.

Bir sonraki videoda bir kulak burun boğaz uzmanından otitis media tedavisi için tüm önerilere bakınız.

Kulağınızda alkol sıkışması nasıl yapılır?

Kulakta ortaya çıkan acı o kadar acı verici olabilir ki, kulaklar geceleri hastalanırsa, korkunç olur.

Bu durumda, çocukluktan beri birçok kişi tarafından hatırlanan bir alkol sıkıştırması, kendi kendine ilaç kullanımı tehlikeli olabilse de, bu tür bir terapinin seçimine ancak eylemlerin doğruluğuna tam olarak güvenerek başvurabilir.

Ve her halükarda, bir sonraki gün bir terapiste ya da bir kulak burun boğazına başvurmanız gerekir, çünkü çoğu durumda bir kompres ana tedavi şekli olamaz.

Ne kadar etkili?

Kulak hastalıkları ile, alkol kompresleri - bir tür ev fizyoterapisi - çok yaygın olarak kullanılır, onlar sadece insanlar tarafından şifacılar tarafından değil, aynı zamanda polikliniklerde doktorlar tarafından da önerilmektedir. Bu yöntem çok basit olmasına rağmen, kontrolsüz kullanılması önerilmez.

Alkol kompresinin amacı - Bu alanda metabolizmayı güçlendirmek, kan akışını iyileştirmek ve hastalığın gelişimi için elverişsiz koşullar yaratmak için kulak bölgesini, hastalığın odağını ısıtın. Ağrı seviyesini düşürür, katlanılabilir hale getirir.

Hızlandırılmış kan akışı, hastalara verilen ilaçların boğaz noktalarına hızla ulaşır ve sonuçta ortaya çıkan toksinleri inflamasyon odağından hızla uzaklaştırır. İyileşme süreci çok daha hızlıdır.

Alkol sıkıştırmak kulak için bir yardımcı tedavi çoğunlukla, akut ve kronik nonsüpüratif veya orta kulak için kullanıldığı gibi solunum yolu hastalıkları sırasında hem de rahatsızlık (yutma basarak) (otit yetişkin ve çocuklarda halk ilaçları tedavisi ile ilgili okuyun).

Herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Kompresyonlar dahil olmak üzere, ısınma, sadece hastalığın ilk aşamasında veya iyileşme sürecinde kullanılır.

orta kulak iltihabı (kulakta iltihabi bir hastalıktır) çalıştıran ve irinli aşamasına girdi ise, alkol sadece üreme için elverişli koşullar yaratmak için, bakteri kolonilerinin gelişimini hızlandırmak ve durumun daha da kötüleştirebilir sıkıştırmak.

Bazı durumlarda, alkol sıkıştırmaları kesinlikle yasaktır:

 • 4 yıla kadar yaş;
 • pürülan süreç;
 • baştaki damarların aterosklerozu;
 • yüksek vücut ısısı;
 • dış işitme kanalının firarı;
 • kulak çevresinde hasarlı veya iltihaplı cilt;
 • mastoidit (temporal kemiğin mastoid sürecinin bakteriyel iltihabı);
 • sıkıştırıcı bileşenlere karşı alerji;
 • kulağın fungal hastalıkları;
 • kulağın dermatiti veya egzeması.

Konvulsif sendromlar ve epilepsi kompresler için kafur alkolünün kullanımına karşı mutlak kontrendikasyonlardır.

Bir yetişkin için kekemeden nasıl kurtulur? Bu makalede yararlı öneriler bulacaksınız.

Nasıl yapmalı?

Sıkıştırma üç katmanlı olmalıdır:

 • Steril gazlı bez, Çözeltiyle emprenye edilecek 6-8 kez katlanmış. Gazlı bez elinizde değilse, birkaç kez katlanmış herhangi bir pamuklu kumaş kullanabilirsiniz ve dezenfeksiyon için ütülenir.
 • Sıkıştırılmış kağıt, gazlı bezden biraz daha büyük boyutlu. Sıvının tüm sargının emdirilmesini engelleyecek, bu da tedavinin etkinliğini ve kullanılan çözeltinin konsantrasyonunu azaltabilecek bir yalıtım tabakası oluşturacaktır.
 • Yün levha veya flanel parçası, ısıyı korumak için hangi kompres kaplıdır.

çıkış kulak dışında olacak, üzerinden gazlı sıkıştırmak ve önceden yapılmış kağıt doğrusal yarık - Ana darbeden sonra buna yönelik değildir sıkıştırmak ve orta ve iç kulak, dış kulak çevresine kemik içinde konumlandırılır.

 • Bu sıvıdan damlayabilir ve dışarı doğru serbest kulak kulak kepçesi eklenemiyorsa böylece, basına bezleri nemlendirilmesi için, 3: 96 derecelik bir tıbbi alkol kullanıldığında, bir 1 oranında ılık su ile seyreltilmelidir. Kulaklığın etrafına sıkıca bastırılmış gazlı bez, sıkıştırılmış kağıtla kaplayın, ayrıca aurikülü serbest bırakın, üstünü pamuklu yün veya flanel ile kaplayın ve bir bandaj, eşarp, eşarp ile sabitleyin. Bu kompres ısınma etkisi (4 saate kadar) kadar sürer ve her gün tekrar eder.
 • Benzer şekilde, alkol 1: 1 oranında sıcak kaynamış su ile seyreltilmiş bir votka sıkıştırması yapılır.
 • Otitis için bir sıkıştırma alkolü ve 1: 1 veya 1: 2 sıcak su ile seyreltilmiş% 10 kafur kullanılabilir, çözeltinin sıcaklığı vücut sıcaklığına eşit olmalıdır. Böyle bir kompresin etki süresi 1.5 saati geçmemeli, sabah ve akşam saatlerinde yapılabilir. Alkol bileşimi içindeki kafur ek bir tahriş edici etkiye sahiptir ve daha güçlü bir ısınma olarak hissedilen kan akışını arttırır.
 • Alkol sıkıştırması için bir yetişkin, ılık su, votka ve borik alkolden oluşan bir yemek kaşığıyla karıştırılmış bir bileşiği kullanabilir. Daha sonra eylemler standarttır, bu kompres ısınma etkisi sona erene kadar sürer (yaklaşık 2 saat).

Sıkı sıkı bir şekilde uygulanır, ancak sargı kulağın içinde ve etrafında kan dolaşımını rahatsız etmemelidir. Rahatsızlık, şiddetli yanma durumunda, prosedür kesilmelidir. Gece için bandaj bırakmak önerilmez.

Kompresörü çıkardıktan sonra, kulağın etrafındaki alanı ılık suya batırılmış pamuk yünü ile ovalayın, kurulayın, bir yağlı krem ​​veya zeytinyağı (bitkisel yağ) ile hafifçe yağlayın ve sıcak bir şeyle örtün. Isınma, uyumadan kısa bir süre önce akşamları daha iyi sıkıştırır.

Neden siğiller ellerde görünür ve onlardan nasıl kurtulur? Bağlantıyı oku.

Tavsiye edilmeyen nedir?

Tümüyle, kulağı tamamen bitirmemiş bir kompres hattını kesmek gerekli değildir. Kışın tedavi yapılırken, dışarı çıkmamak daha iyidir. - Kolayca hastalığın bir komplikasyonu kazanabilirsiniz. Böyle bir zorunluluk ortaya çıktıysa, kulakları kapatan bir kapağa koymak ve hasta kulağı pamuk yünü ile durdurmak gerekir.

Kafur veya borik alkol kullanarak bir komprese başlama İlk önce bu ilaçlara karşı alerjik direnç için cildi kontrol etmeden.

Bunu yapmak için dirseğin veya el bileğinin iç kısmına az miktarda para yatırın ve bir saat kadar bekleyin. Bu yerde cildin kızarması yoksa, ilaç kullanılabilir.

Kulağa uygulanan ısınma alkolü kompresyonu sadece vücut tarafından üretilen ısıyı korumakla kalmaz, aynı zamanda metabolizmayı iyileştiren ve iyileşmeyi hızlandıran etki alanındaki kan dolaşımını da artırır.

Tedavide veya iyileşme evresinde fizyoterapik bir prosedür olarak kullanılan alkol, bariz faydalar getirecek, lokal immüniteyi uyaracak ve dokuların rejenerasyonunu hızlandıracaktır.

Kulağa Isınma Sıkıştırma

Tıbbi uygulamada orta kulak iltihabı veya iltihabı oldukça yaygındır. Özellikle bu hastalık çocuklar arasında yaygındır. Kural olarak, ağrı aniden ortaya çıkar. Yüz ve başın farklı bölgelerinde lokalize olabilir. Termal, ısınan kompresler yardımıyla iltihapları tedavi edin. Prosedür doğru bir şekilde gerçekleştirilirse, kısa sürede ağrı ve rahatsızlık kaybedilecektir. Kulakta ısınan bir kompres, iltihap kaynağını etkiler ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Alkol kompreslerinin etkisi

Sıkıştırma, iltihap kaynağının lokalizasyonu alanında üst üste konan tıbbi bir pansumandır. Bu herkes için geçerli olan etkili bir tedavidir. Herhangi bir evde bulunabilecek ucuz malzemeler kullanılır. Özellikle alkol veya alkol için votka sıkıştırır. Orta kulak iltihabı genellikle çocuklar için endişelenir. Bu, onların işitme organlarının anatomisine özgü özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Isınma kulakta sıkışır - bu tedavi ana yöntem değildir, ancak doktorun ziyareti öncesinde çocuğun acısını hafifletmenin bir yoludur.

Çok popüler alkollü kompresler. Etkinlikleri:

 • bir ısınma etkisi;
 • dezenfeksiyon
 • lokal tahriş edici eylem.

Alkol bandajı 4-6 saat boyunca ısıyı korur. Ama pürülan otitis ile kontrendike ısınma sıkıştırır. Komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasını provoke edebilir. Bu nedenle, bir doktora önceden danışılmadan, prosedürün uygulanmaması tavsiye edilir. Çocuk kulağına ısınan kompres uygulamak için algoritma karmaşık değildir. Özel bilgiye ihtiyaç yoktur, düzeni anlamak yeterlidir. Sıkıştırılan kompresler için yararlı olan:

 1. Isı, kan dolaşımını iyileştirir ve ağrıyı hafifletir.
 2. Antibiyotikler hızlı bir şekilde dokulara nüfuz eder ve zararlı maddeleri ve toksinleri giderir.
 3. Termal etki, iltihap bölgesinde iyileşme sürecini hızlandırır.

Kulak basıncının çocuğa ayarlanması yüksek sıcaklıkta kabul edilemez.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Çocuğun kulağındaki ısınan bir kompres hemen hemen her tür otitis ile yardımcı olur:

 • ortalama;
 • akut;
 • kronik;
 • görünüm;
 • catarrhal (pürülan olmayan form).

Neredeyse 12 yaşından önce çocuklarda otit yılda birkaç kez ortaya çıkar. Otitis media sıklıkla teşhis edilir. Bağımsız olarak tedavi yapmak için tavsiye edilmez. Örneğin, bir çocuğun hasarlı bir kulak zarı varsa, kulak damlaları kontrendikedir. Hasarı sadece doktor görebilir. Sonuçta, bunu tespit etmek için özel araçlar olmadan imkansız. Ayrıca doktor kulağa nasıl ısınan bir kompres yapılacağını size söyleyecektir. Ama belli kontrendikasyonlar var. Aşağıdaki durumlarda bandaj uygulayamazsınız:

 • pürülan süreçler;
 • pansuman yerinde ciltte hasar;
 • ateş, ateş;
 • cilt hastalıkları;
 • otit komplikasyonları.

Cilt kusurlarının çoğu çıplak gözle görülebilir.

Pürülan bir formda, çocuğun kulağına bir kompres koymak, ancak bir ısınma etkisi olmaksızın mümkündür. Ateş varsa, doktor soğuk bandaj önerebilir.

Isınma Sıkıştırma Türleri

Isınma etkisine sahip birçok kompres tipi vardır. Çocuklarda hastalıklarda kullanımı konusunda belirli kısıtlamalar vardır. Örneğin, alkol bandajları 3 yaşından küçük olmayan çocuklara ve sadece bir uzmanla ön görüşmeden sonra yerleştirilebilir. Farklı ısınma sıkıştırma türleri nelerdir:

 1. Kafur yağı ile sıkıştırın. Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Acıyı hafifletir. Kafur yağı ile zehirlenme riski olduğu için 2 yaşından küçük çocukların koyulması önerilmez. Epilepsi için kullanmayın.
 2. Votka Sıkıştır. Enflamatuar süreci ortadan kaldırır, acıyı dindirir. Alkolden daha yumuşak bir etkiye sahiptir ve yanmaya sebep olmaz. Kan damarlarını genişletir ve iltihap kaynağına kan akışını iyileştirir. Onkolojik ve deri hastalıkları, akut ve kronik otitis için kullanılamaz.
 3. Ruhsal kompres. Enflamatuar süreç yerinde bağışıklığı arttırır, ağrıyı giderir, şişmeyi azaltır. Orta kulağın drenajı vardır, bu da iyileşmeyi hızlandırır. Kontrendikasyonlar: onkoloji, kan hastalıkları, tüberküloz, kardiyovasküler patolojiler, pürülan inflamasyon, cilt defektleri.
 4. Kuru kompres. Hazırlanması için sıcak kum kullanın. Bu bandaj, ölü hücreleri yok eder, dokularda kan dolaşımını artırır, ağrıyı hafifletir, kasları rahatlatır.

Doktorlar, otitis tedavisi için kuru ısıyı ıslaktan daha sık reçete ediyor. Sonuçta, yanıklara veya hastanın sağlığına zarar vermeleri neredeyse imkansızdır.

Prosedür için hazırlanıyor

Çocuğun kulağına bir ısınma sıkıştırması ayarlama tekniği iki aşamadan oluşur:

Prosedür için gerekli bileşenlerin el altında bulundurulması arzu edilir. Sonuçta, otitis genellikle ne poliklinikler ne de eczaneler çalıştığı gece başlar. Ve çocuğa şimdi ve şimdi ihtiyacınız olan acıyı gidermede yardımcı olmak için. Yani, sahip olmanız gerekenler:

 1. Gazlı bez veya gazlı bezden yapılmış peçeteler. Bir eczaneden satın alabilir veya bir ev yapabilirsiniz. Bir kompres 8 kattan fazla gazlı bez gerektirmez.
 2. Parafin kağıdı. Bazı ebeveynler bunu selofan veya fırın kağıdı ile değiştirir. Ancak parafin kâğıdı ısıyı mükemmel bir şekilde koruyor ve oldukça ucuza mal oluyor. Büyüklükte, gazlı bezle uyuşmalıdır.
 3. Vata. Su altındaki tabakanın kalınlığı 2-3 santimetreyi geçmemelidir.
 4. Ayçiçek yağı veya diğer tıbbi ürünler. Bir kompres için 37-38 ° C'ye ısıtılması gerekir.
 5. Seyreltilmiş alkol veya votka. Saf alkolün oldukça agresif bir etkisi vardır, bu nedenle 40 ° su ile seyreltilmelidir.
 6. Bint. İdeal seçenek steril bir eczane bandajıdır. Bu değilse, steril olmayan bir bandaj veya tüysüz bir eşarp yapacak.
 7. Makas.

Bir kompres koymadan önce, çocukla konuşmalı ve yaklaşan prosedürü sakin bir şekilde açıklamanız gerekir. Bebeğin, kulaktaki bandajın iyileşmesine ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olacağını fark etmesi istenir. Bir yetişkinin dizlerine küçük bir çocuk yerleştirilebilir. Prosedürden önce ellerinizi yıkamalı ve varsa bebek küpelerini çıkarmalı ve uzun saçlarınızı örgülemelisiniz.

Çocuğun kulağına nasıl sıkıştırılır

Bandajı koymadan önce, çocuğun kulakta irin varlığını ve cildinize zarar vermesini dikkatlice tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Sıcaklığı yeniden ölçmek arzu edilir. Bir subfebril sıcaklığı bile varsa, prosedür ertelenmelidir. Isınma kompresleri sadece doktora danışıldıktan sonra yerleştirilebilir. Ancak ebeveynlerin, pansuman türlerini ve kullanımları için algoritmayı bilmeleri önemlidir.

 1. Temel gazlı bezdir. Gazlı bezlerin kullanılması tercih edilir. Yok ise, doğal kumaş. Yaklaşık 10 cm kare yapmak için 6-8 bu gibi katmanları alır, merkezde, hastanın kulağının içinden geçtiği bir kesik yapmak gerekir. Aynı kumaşı kullan iki kez kabul edilemez. Yüzeyinde zararlı maddeler ve toksinler vardır.
 2. Parafin kağıdı, fırın kağıdı veya parşömen. Ortada küçük bir kesi olan bir tabakaya ihtiyacınız var. Gazlı bezin boyu 1-2 cm'yi geçmelidir.
 3. Pamuk yünü tabakası kağıdın tamamını örtmelidir. Kalınlığı 3 cm kadardır.

Sıkıştırmak için bandaj veya fular gerekir. Bütün ilaçlar 37-38 ° C'ye ısıtılmalıdır. Bir ilaç olarak, bitkisel decoctions, dimexide veya antibiyotikler de kullanılır. Oranlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir.

Bir kompres nasıl kurulur. talimat

Çalışmalar gösterdiği gibi, kompres uygulamak için en uygun zaman 2 ila 4 gündür. Isınma sıkıştırması nasıl yapılır:

 1. Çocuğun bir koltuğa ya da dizlerinin üzerinde bir kulağa, kulağın erişebileceği bir şekilde yerleştirilmesi gerekir;
 2. Sığ çanak içine sığ bir ilaç tabak dökülür.
 3. Bandajın olacağı alan, petrol jeli veya bebek kremi ile bulaşabilir.
 4. Marl (ilk tabaka) bir çözelti içinde nemlendirilir, hafifçe dışarı atılır. Gazlı bez çok nemlendirilmemelidir. Katman hastalıklı bölgeye uygulanır, kulak insizyon yoluyla ilerletilir.
 5. İkinci tabaka kağıttır. Ayrıca kesiden kulağa doğru iterek, gazlı bez üzerine konur. Kağıt sayesinde, kompres ısıyı tutar, bu yüzden alanın gazlı bezden daha büyük olması gerekir.
 6. Vata - üçüncü katman.

Sıkıştırmayı bir bandaj veya fularla sabitleyin. Sağlıklı kulağın yanından bandajı başlatın ve bitirin. Kompresin uygun şekilde sabitlenip sabitlenmediğini kontrol etmek için parmağınızı bandaj altında tutmaya çalışmalısınız. Sıkıca geçerse, kompres doğru şekilde uygulanır. Pansumanın havaya girmemesi önemlidir. Prosedür süresi, tıbbi preparasyona bağlıdır. Ortalama olarak, kompres yaklaşık 6 saat süreyle tutulmalıdır.

Uygulama özellikleri

Prosedürü başlatmadan önce, bazı incelikleri dikkate almalısınız:

 1. Isı yalıtımı olarak polietilen kullanılamaz. En iyi seçenek parafin kağıdıdır;
 2. Sıkışmayı dikkatlice çıkarın. Daha sonra kulak konisini ılık suya batırılmış bir pamuklu çubukla silin ve ikinci bir çubukla kurulayın. Sonra kulağı krema ile yağlayın.
 3. Bütün gece bir kompres bırakamazsın.
 4. İkinci kez bir kompres uygulamak, aynı gazlı bez kullanamazsınız. Ama kağıt ve pamuk yünü bırakabilirsiniz.
 5. Bitkisel decoctions ile sıkıştırır, ağrıyı azaltmaz.

Prosedürden sonra, hipotermiyi önlemek için, kafada hafif bir başlık takmak daha iyidir.

Prosedürün süresi nedir?

 • kuru kompres gece boyunca tutulabilir;
 • votka veya alkol bandajı - en fazla 4 saat;
 • Kafur ile sıkıştırın - 8 saat.
 • Dimexid ile bandaj - 30 dakika.

Nemli kompresleri sadece ısındığı sürece tutun. Parmağınızı alt katmana koyarak kontrol edin. Sıcak hissediyorsanız - bandajı bırakabilirsiniz. Kulaktaki ağrının sadece otitis tarafından değil aynı zamanda ısınan kompresin sadece zarar verdiği diğer hastalıklardan kaynaklanabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, prosedürü uygulamadan önce bir doktora danışmak gereklidir.

Kulağa ısınan bir kompres.

Amaç: terapötik bir etki elde etmek.

su 38-39 ° C olan bir kap;

kağıt veya polietilen sıkıştırmak;

ekipman için tepsi.

Zorunlu koşullar: Cilde zarar vermez, vücut ısısını geçmez 38 ° С

Prosedür için hazırlanıyor

Çocuk / anneyi prosedürün amacı ve prosedürü hakkında bilgilendirmek, dostane ilişkiler kurmak.

Psikolojik hazırlık, prosedüre katılımlı katılım.

Gerekli ekipmanı hazırlayın.

Prosedürün netliğini sağlamak.

Ellerini yıka ve kurut.

Enfeksiyöz güvenlik sağlamak.

Cildi kompresin yerinde inceleyin.

Hasar varsa, ciltte acı hissi ortaya çıkar.

Çocuğun parotis bölgesi ile orantılı 3 kat kompresyon hazırlayın.

Not: nemli tabaka 6-8 gazlı bez katmanları, yalıtım - kağıt veya polietileni sıkıştırın, ıslak tabakanın bir buçuk - 2 cm uzandı, ısınması - 2-3 cm kalınlığında pamuk yünü, önceki tüm katmanları 1.5 - 2 cm.

Prosedürün yürütülmesini sağlamak.

Nemli ve yalıtıcı tabakalarda kulağın boyutuna karşılık gelen bir medyan kesi yapın.

Islak ve yalıtkan tabakalar arasında parotis bölgesi ile daha iyi temas sağlar.

Tıbbi çözeltiyi ısıtın, suyla bir kap içine yerleştirin 38-39 ° C

Not: Kafur ya da bitkisel yağ, etil alkol (3 yaşın altındaki çocuklarda% 20-25 çözelti, yaşlı -% 45 çözelti), yağ-alkol çözeltisi 1: 1 bir çözelti kullanır.

Sıcak çözelti kan damarlarının genişlemesine neden olur, dokularda kan dolaşımını artırır, analjezik bir etkiye sahiptir.

Bir çocuğa ısınan bir kulak sıkıştırması nasıl yapılır: adım adım talimat

Makalenin içeriği:

Çocuğun olgunlaşmamış bağışıklık sisteminin, örneğin anaokullarında ve polikliniklerde kalabalık yerlerde aktif olarak çoğalan çok sayıda bakteri ve virüsle başa çıkma zamanı olmadığı gerçeğinden dolayı çocuklar genellikle soğuktan muzdariptirler. Ve eğer çocuk aynı zamanda süper soğutulmuşsa, soğukluk ihtimali artar.

Çocuğun nazofarenksi, nazofarinkste gelişen enfeksiyonun girdiği orta kulak boşluğu ile temas ettiğinden, kulak iltihabı halihazırda mevcut olan bir soğukta ortaya çıkabilir. Aynı sonuca, soğukta veya taslakta uzun süreli kalmaya yol açar. Çocukta işitsel geçiş bir yetişkinden daha kısadır, bu nedenle dış ortamdaki bakteriler ve virüsler kolaylıkla içine girebilir. Bir kulak iltihabı ve bebeğe nasıl konulacağını tedavi etmek için kullanıldığında, bu makaleye bakalım.

Çocukların kulak iltihabı otit ile ne yapar?

Bir çocuğun kulağının biri veya her ikisi varsa, önce iltihabı gidermeniz ve ağrıyı hafifletmeniz gerekir. Tabi ki yapılacak ilk şey çocuğunuzun hangi enfeksiyonu ziyaret ettiğini belirleyecek ve kapsamlı bir tedavi önerecek bir doktor çağırmaktır. Güçlü, rahatsız edici bir bebekle, kulaktaki ağrı, kulağa uygulanan bir kompresin yardımı ile sağlanabilir. Bebeğin 2 saate kadar sıkışması önerilir.

Henüz konuşmayan küçük bir çocukta kulak iltihabı olup olmadığını belirlemek için, bebeğin kulağının tragusunu hafifçe bastırmanız gerekir. Çocuğun ağlaması durumunda, kulağı acıyor.

Kulak sıkışması türleri

Kulaktaki sıkıştırmalar kuru ve ıslaktır:

 • Kuru kompresler Kulak üzerinde nehir kum veya sıradan tuz temelinde yapılabilir. Genellikle kulakları ısıtmak ve eksüdayı (kulakta iltihaplanmada oluşan sıvı) emmek için kullanılırlar. Ya da hastalığın ısınması için kurtarma aşamasında.
 • En popüler ve hazırlanması kolay ıslak kompresler votka ile ya da alkol ile yarım seyreltilmiş. Kulakta yağlı bir kompres, kafur veya diğer bitkisel yağlar temelinde yapılır. Kulağın enflamatuar hastalıklarına mükemmel bir şekilde yardımcı olan otlar, propolis, soğandan sıkıştırır.

Tüm kompresler aynı şekilde hareket eder: iltihabı anestezi eder ve rahatlatır. Alkolik kompreslerin antiseptik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir.

Bitkisel, propolis, soğan için malzemeler nasıl hazırlanır?

 1. Bitkisel kompres Çocuklarda dış otitis ile aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkisi olan eczane otlar bir kaynatma hazırlayın: calendula, adaçayı, kekik, papatya. Her bitkiden 1 yemek kaşığı için 0.5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve 30 dakika ısrar edin. Soğutun. Suyu hazır.
 2. Propolis ile sıkıştır Çocuklar için kuru bir madde veya alkol tentüründen hazırlanır. 1 yıldan küçük çocuklar için bir kompres hazırlamak için 1 gr kuru propolis veya 1 damla propolis tutkalı 100 ml ılık suda seyreltin. 3 yaşından büyük çocuklar propolis alkollü tentürü kullanabilirler. Önemli not: Sadece bal bileşenlerine alerjisi olmaması durumunda, bir propolis kompresini kullanabilirsiniz.
 3. için Soğan kompresTaze soğandan suyu sıkın, içindeki pamuğu nemlendirin ve çocuğun kulağına koyun. Soğanların içerdiği fitokitler nedeniyle iyi anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bu uçucu maddelerin etkisi kan akışını arttırır ve iltihaplanmayı iyileştirir.

Çocuğun kulağına nasıl kuru bir kompres yapılır: resimlerde talimatlar

Kuru bir kulak tuz ile nasıl sıkıştırılır?

 1. Doğal bir kumaştan küçük bir torba, bir avuç içi büyüklüğünü dikmek gereklidir.
 2. Ilık hale getirmek için kuru bir tavada tuzu ısıtın.
 3. Torbanın içine tuz dökün.
 4. Sıcak bir fular veya mendil ile başını sarar, yara yerinde sabitlemek için sıcak, gevşek bir madde ile kese.

Votka, borik, kafur alkollü bir ısınma kulak kompres nasıl koymak?

Bir kulak sıkıştırması koymadan önce, önce çocuğun küpelerini, saç tokalarını çıkarmalısınız, gerekirse bebeğin kulağını pamuklu yün ile temizleyin (kulak kanalını temizlemeyin). Kulaklara sıkıştırmak çeşitli yollarla yapılabilir.

1 numaralı yöntem

Bu prosedür için, ihtiyacınız olacak:

 • gazlı bez veya sargı bezi;
 • pamuk yünü;
 • polietilen veya sıkıştırılmış kağıt;
 • Sıkıştırmak için Malzemeler: votka, otlar suyu, propolis tentür veya diğer;
 • eşarp veya atkı;
 • makas.

Islak kompres uygulamak için algoritma

 1. Birkaç kat gazlı bez veya bandaj katlanır, böylece katlandığında, bir çocuğun avuç içi büyüklüğünde bir kare oluşur.
 2. Gazlı bezin ortasında, çocuğun kulağı kadar büyük bir yarık yapılır veya ortada bir oval kesilir.
 3. Bir polietilen veya sıkıştırılmış kağıt bir gazlı bezden biraz daha büyük bir kare keser ve benzer bir kesim yapılır.
 4. Gazlı bez karışıma hazırlanan et suyunun içinde sıcak alkol solüsyonu veya votka veya sıcak yağda, propolis tentüründe veya soğan suyunda (bir kompres yapmaya karar verdiğinize göre) bolca nemlendirilir.
 5. Islanmış pamuk yünü iyice sıkılır, bundan dolayı hiç sıvı damlamaz, kompresör sıcak olmalıdır. Ama ateşli değil!
 6. Kulaktaki gazlı bezin üstüne bir polietilen karesi yerleştirilir. Tamamen gazlı bezle kaplanmalıdır.
 7. Daha sonra kompres sıcak bir fularla veya fularla sabitlenir.

2. yöntem

Bir kulak kompresinin uygulanmasının bu yolu, birinci yöntemden daha basittir, ancak daha az etkili değildir.

 1. Bir kompresör (alkol, votka, tereyağı, bitkisel kaynatma, vb.) Için sıvı bir terkip maddesinde, vücut sıcaklığının hemen üzerinde bir sıcaklığa kadar ısıtılır, pamuk nemlendirilir, kuvvetlice sıkılır. Eğer alkol içeren bir bileşen ise, önce çocuğun gözünü yağlı bir bebek kremiyle yağlamanız gerekir.
 2. Nemli pamuk yünü kulağa yatırın.
 3. Kulağın üstünde kalın bir pamuk yünü tabakası koyup sıcak bir bandajla sabitleyin.

3. yöntem

 1. Çocuğun hasta kulağına doğrudan damla damla (1-3 damla yaşına bağlı olarak) damla içeren alkol içeren solüsyon, propolis tentürü, yağ.
 2. Kulak kirini pamuk yünü ile yerleştirin.
 3. Sıcak bir fular ile sabitleyin.

Çocuklara ne zaman kulak sıkışması yapamazsın?

Kulağınıza ısınma kompresleri koymayın:

 • yüksek sıcaklıkta;
 • pürülan otitis ile;
 • orta kulağın komplikasyonları ile;
 • iç otitis ile.

Bir ısınan kompres enfeksiyonun yayılmasını tetikleyebilir. Bu nedenle, bir kompres yapmadan önce doğru teşhisi belirlemek çok önemlidir.

Çocuk kulağı acıtıyorsa ve sıcaklık 38 derece veya daha yüksekse, komprese yerleştirilemez. Bu durumda, bir doktor görmelisiniz, çünkü kulak ağrısı gribin bir komplikasyonu olabilir.

Orta ve iç kulak iltihabı ile, bazı kompresler yardımcı olmaz, doktorun reçete ettiği antibiyotiklere ihtiyacımız var.

Ciddi bir enfeksiyon şüphesi varsa (sıcaklık, öksürük, burun akıntısı) derhal doktora başvurunuz, çünkü soğuk çocuklarda yetişkinlerden daha hızlı gelişir ve komplikasyonlara neden olabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Stenosing laryngotracheitis: formun bir açıklaması

Larengotracheitis'in tıkanması, larenks ve trakeadaki mukoza zarının iltihaplanmasıdır ve bu da hava yolu lümeninin tıkanıklığa kadar daralmasına yol açar.

Alerjik farenjit: işaretler ve tedavi

Faringeal kavitenin inflamasyonu ile farenjit gelişir. Alerjik formda hastalık, yetişkinler ve çocuklar arasında çok yaygındır. Farinksin mukoza zarı çeşitli alerjenlerden etkilenir.