Loading

Anjina ile bir kompres nasıl yapılır

Catarrhal, lacunar veya foliküler olsun, herhangi bir anjina, bir kişinin acı çekmesine neden olur. Sıcak bir sektörde boğazında şiddetli ağrı, yutma güçlüğü - Hasta herhangi bir yol arar kendisi için bu semptomlar kurtulmak için. Anjina tedavisindeki amatör performansın kabul edilemez olması sadece tembel olandan bilinmemektedir. Fakat bu mutsuz durumu hafifletebilecek bazı ev ilaçları var. Garip ve anjina ile sıkıştırmak, en çok kanıtlanmış yöntemlerdir.

Ne zaman, nerede ve ne kadar?

KBB doktorlarının pratiğinde bazen anjina ile sıkıştırılarak komplikasyonların tetiklendiği durumlar vardır. Bu nedenle, konuşmamıza bir sıkıştırmayı kurmak için basit kurallarla başlayacağız.

Kural sermayesi

Boğaz ağrısından sıkıştırılmadan önce, bir doktoru ziyaret ettiğinizden emin olun! Bu, aşağıdakiler için gereklidir:

 1. Benzer hastalıklardan akut tonsilliti ayırt eder. Sonuçta, diğer patolojiler genellikle anjin için maskelenir. Özellikle çocuk pratiğinde. Kırmızı boğaz su çiçeği, kızıl ateş ve kızamık olan çocuklarda görülür. Yetişkinler anjinayı paratonzil apsesi ve diğer patolojilerden ayırmalıdır.
 2. İlaç kullanımı konusunda yeterli tıbbi tavsiye alın. Yanlış tedavi ile akut tonsillitin ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini unutmayın.

Kural daha az önemli değil

Herhangi bir pürülan işlemin ısınma prosedürleri ile tedavi kesinlikle yasaktır! Bu, pürülan anjina ve paratonzil apsesi ile tamamen ilgilidir.

Hastanın ateşi varsa, boğazınıza kompres koyamazsınız. Rahatlama yerine bir ısınma prosedürü hipertermide bir artışı tetikleyebilir.

"Teknik" kural

• Tiroid bölgesinin boynuna bir kompres koyduğunuzda, serbest bırakın. Yani, sıkıştırılmış yapınızın boynunu arkadan ve yanlardan kavraması gerekir. Çenenin altındaki alan serbest bırakılmalıdır.
• Düzgün uygulanan bir kompres ciltte 2 ila 12 saat arasında tutulabilir. Ve bir çocukta anjina tedavisi gördüğünüzde, maksimum maruz kalma süresi bir saat ila sekiz arasındadır.

Gerekli hazırlıklar

 1. Pamuklu veya gazlı bezlerden yapılmış ince bir bez.
 2. Mumlu kağıt veya muşamba.
 3. Bint.
 4. Yün.
 5. Tıbbi çözüm.

Kumaş veya gazlı bez katlanır, böylece küçük bir peçete bir fular gibi görünür. Mumlu kağıt ve muşamba peçeteden daha geniş olmalıdır. Böylece bir kompres uygularken doğrudan cilde temas edin.

Prosedür tekniği

Peçeteyi tıbbi solüsyonda nemlendirin ve boynunuza tutun. Kumaşı bir peçete (kağıt) ile örtün. Üçüncü tabaka batırılmış, yeterince kalın olmalıdır. Pribintuyte boynuna sıkıca sıkıştırın. Burada orta bir yer bulmak önemlidir. Zayıf bir sabitleme tabakaları deriyle yakın temas haline sayesinde, hava nemli bez geçer ve sıcak olmalı ve cildi soğutmak olmaz. Eğer sargı çok sıkıysa, nefes almayı zorlaştırır ve kan dolaşımını bozar.

Doğrulama tavsiyesi: Bir süre sonra kişi bandajın altındaki sıcaklığı hissederse - her şey doğru yapılır.

Kurallar, ayarlama, maruz kalma, bilme tekniği hakkında şimdi, evde kolayca uygulanabilecek tıbbi çözümlerin en etkili reçetelerini veriyoruz.

Dahi basit

Sıcak su ile ısınma prosedürü yapmanın en kolay yolu. Su sıcaklığı 40 dereceyi geçmemelidir. Kumaş suya birkaç saniye indirilir ve sıkılır.

Isınmaya ek olarak, sıcak kompresler de vardır. Onlar için su sıcaklığının 60-70 dereceye ulaşmasıyla farklıdırlar. Çocuklar için sıcak kompresler önerilmez ve pürülan süreçler tehlikeli olabilir. Bu nedenle, kendinizi ısınma prosedürüyle sınırlandırmanızı tavsiye ederiz.

Tuz ile yardımcı olur

Her zamanki varyasyon - tuz kompres. Onun için, bez bir tuz kaşığı dayalı bir ılık tuzlu su çözeltisi içinde nemlendirilir - 250 gram su için. Tuzlu su şişlik ve tahriş edici acıyı giderir.

Tuz sıkışması cildin olası maserasyonu nedeniyle çocuklara tavsiye etmeyiz.

Daha güçlü, daha iyi?

Prosedür için su yerine, votka veya alkolü yarım su ile kullanabilirsiniz. (Bir kompres için votkayı sulandırmanız gerekmez). Votka kompres sudan daha iyidir, cildi ısıtır ve ona daha fazla kan akışı sağlar. Bununla birlikte, alkol içeren sıvılar sudan daha hızlı kurudukları için votka ve alkol sıkıştırmaları daha sık değiştirilmelidir.

Votka ya da alkolün bir kompresini yerleştirirken dikkatli olunmalıdır, çünkü cilt tahrişi riski artar. Bu durumda, boyunda kızarıklık yanık gibi görünür. Bu eksikliği nedeniyle votka kompresleri çok uzun sürmez.

Çocukların yarım alkollü solüsyonlarla tedavisi de yapılmamalıdır çünkü toksik etkileri olabilir.

Eczaneden çözümler

Kompresyon için tıbbi bir çözüm olarak, hazır tıbbi çözümler de kullanılabilir:

 1. Dimeksid analjezik, anti-enflamatuar ve emilebilir bir etkiye sahip mükemmel bir terapötik ajandır.
 2. Furacilin bilinen bir antiseptiktir. Gargara için de uygundur.

Dimexid kullanırsanız, sulandırmayı unutmayın. İlaçlardan üç kat fazla su al. Bebekler için, dimeksit 1: 5 oranında seyreltilebilir. Saf formda, ilaç yanıklara neden olabilir.

Eski tarifler

Eski günlerde insanlar furacilin ve dimexide aşina bile değildi ve nasıl tedavi edileceğini biliyorlardı. Bununla birlikte, halk ilaçları ile quinsy tedavisinin etkinliği uzun süredir kanıtlanmıştır, ancak bu tedavinin ilaçların doğru kullanımı ile bağlantılı olarak gerçekleştirilmesi şarttır.

su ya da votka ama kayda değer bir şekilde ise gibi yaygın değildir sıkıştırmak için kullanılan ilave magnezyum solüsyonu (% 25 magnezyum, 50-100 gram pıhtı + 2 ampul), patates ya da bal kek unu ile peynir sıkıştırır. Özellikle çocuk ve insan hastalıklarında zayıfladı. Olağan taze lahana, pribintovav'u nemli doku yerine boğaz taze yaprağına kullanabilirsiniz.

Ne seçiyorsun, senin davan. Ancak, yöntemlerden herhangi biri önceden doktorla görüşülmelidir. Sonuçta, alerjik reaksiyonların ve diğer istenmeyen sonuçların olasılığını hesaba katmak her zaman mümkün değildir. Unutmayın, cildin yaraları veya döküntüleri varsa, özellikle nemli olan herhangi bir ısınan kompres koyamaz.

Ilk doktor

Anjina ile Salin kompres

Angina için sıkıştırır oldukça yaygın bir prosedürdür. Bu tür bandajlar yetişkinlere ve çocuklara uygulanır. Dikkatle sıkıştırmak, dikkate almak, Karışımın bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon olup olmadığı veya ısınmaya yönelik bir çözüm olup olmadığı. Losyon sadece 36.6 ° C'lik normal vücut sıcaklığında uygulanır.

Angina, bakteri veya virüslerin neden olduğu ciddi bir inflamatuar hastalıktır. Tonsillit farklı tiplerde olabilir. Hastalığın türüne bakılmaksızın, her zaman yüksek ateş ve şiddetli boğaz ağrısı eşlik eder. Vücudun zayıflığı, vücutta bir ağrı, boğaz ağrısından dolayı tam olarak yemek imkansızdır. Tedaviyi görmezden gelir ve doktorun talimatlarına uymazsanız, durum daha karmaşık hale gelir, diğer organlar iltihaplanabilir.

Sıkıştırmaları uygulamak için bazı kurallar:

 • Boğazın ısınmasının etkinliği ve güvenliği sadece normal vücut sıcaklığında olacaktır. Kategorik olarak, tıbbi bir giyinmeyi yüksek bir sıcaklıkta uygulamak imkansızdır.
 • Tiroid bezini etkilemeden boğazına bir losyon yerleştirmek gerekir.
 • Kompresler, pürülan boğaz ağrısı ile yapılamaz.
 • Hassas ciltte bandajla dikkatle kullanılmalıdır. Uygulamadan önce yanıkları önlemek için cildi bitkisel yağ ile yağlayabilirsiniz.
 • Sargı üzerinde, film her zaman polietilen veya mumlu kağıt ile sarılır, daha sonra bir parça flanel, kalın bir pamuk parçası veya havlu havlu üstüne konur. Hepsi bir eşarp veya mendil ile sabitlemek için sarılır. Losyonu uyguladıktan 15 dakika sonra, hoş bir sıcaklık hissedilir. Bu şekilde, kompresin içinde ısı korunur.
 • Anjina ile yetişkin kompresler, hastanın hassasiyet derecesine bağlı olarak, 3-4 saat boyunca günün etrafında yerleştirilebilir. Zamanın sonunda bandaj veya gazlı bez ve bunlara uygulanan kompozisyonu değiştirmeniz gerekir. Bandajlar arasında yaklaşık 2 saat ara vermek gerekir.
 • Çocuklarda anjinada kompres yapmak ya da yapmak mümkün mü? Cevap evet. İstisnalar alkol ve votka losyonlarıdır. Çocuk soyunma 1-2 saat, günde 2 kez konur: 1 kompres gün ve gece uykusundan önce 2 bandaj. En fazla 30 dakika boyunca 3 yaşın altındaki çocuklara uygulanmalıdır. Bebekler için alkol içeren çözümler kullanılmamaktadır. Çocuğun ayakları daima sıcak olmalıdır.

Sıkıştırılmış veya ıslak bir kompres yapabilirsiniz. Kuru bir bandaj, örneğin yün, pazen gibi boğazdaki ısınan doku tiplerinin uygulanmasıdır.

Islak kompresler çeşitli çözeltiler veya bazı maddeler kullanılarak losyonlardır.

Geleneksel tıp kompreslerinin tarifleri oldukça çeşitlidir.

Patates ve sirke karışımı. Patates bir rende üzerinde kıyma, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke. Karışımı sıkı bir torbaya sarın, ardından boğazın üzerine koyun. Böyle bir karışım enflamatuar süreci durduracaktır. Patates kompresyonu gece boyunca uygulanır. Patatesler (yaklaşık 3-4 parça) temizlenir, yıkanır, kaynatılır, yoğurulur. Birkaç damla iyot ve 1 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin. Gazlı bezle sarıldı ve boynuna koydu. Sarılmış.

Anjina ile alkollü kompres. % 70 alkol su ile seyreltilir. Alkol tentürleri temelinde: calendula, okaliptüs, nane. Çay ağacının, lavanta, köknarın esansiyel yağlarını ekleyin. Ayrıca her şeyi tamamlıyoruz.

Bal ve taze lahana sargısı. Lahana yaprağı yumuşatılmalı, kaynar suyla yedirilmeli ve 2 dakika bekletilmelidir. Sonra tabakayı balla yayın ve boğaza takın. Bir film ve eşarp ile sarın. Submaksiller bölgeyi balla yağlayabilir ve bir mendile sarılmış bir lahana yaprağı ekleyebilirsin.

Bir siyah ekmek losyonu. Siyah ekmek bir kabuk alın, kaynar su ile dökülür. Sonra gazlı bezi koyun, ikiye katlayın. Biraz soğumaya bırakın. Sıkı olarak boğaz ağzı, polietilen ve bir fular ile sarın.

Sabun ve sarımsak ile giyinme. Sabun bir rende öğütülür, sarımsak içine sıkılır. İyice karıştırın, tülbentle sarın. Daha önce bitkisel yağ ile yağlanan boğazda, karışımı koyun ve sıcak bir basmayla 4 saatten fazla tutun.

Boğaz boğazından taze süzme peynirden bir kompres yapabilirsiniz. Süzme peynirleri ev yapımı sütlerden yapılmalıdır. Bununla birlikte, aşırı nem çekilir ve gazlı bezle sarılır. Boğuna uygulanmış, film veya kağıda sarılmış, üstüne bir eşarp ile kapatılmış. Bütün gece boyunca uygulanır, sabah saatlerinde lor sertleşir ve grimsi hale gelir.

Tuzlu losyonlar ve kompresler kuru tuz veya tuzlu sudan yapılabilir. Kuru ısıda, tuz bir tavada 500-700 ° C'ye ısıtılır, daha sonra bir pamuk torbasına dökülür. Daha sonra, tuz birkaç kat kumaşta bir havluya, bir kağıda sarılır, böylece yanmaz, fakat ılıktır. Ve pansuman boynuna uygulanır.

1 litre ılık suda 100 gram sofra tuzu veya deniz tuzu içinde tuz losyonları çözünmektedir. Gazlı bez veya bandaj 4-6 kat katlanır ve çözelti içinde ıslatılır. Boğuna uygulayın, sarın ve sabitleyin.

En popüler olan, belki bir votka kompresidir. Gazlı bez birkaç tabakadan oluşur. Votka içinde ıslatılır ve boğaza uygulanır. Film üst üste bindirildi ve sıcak bir fular sardı. Losyonu tüm gece 8 saat boyunca bırak.

Doktorlar sık ​​sık Dimexide çözeltisi ile anjina ile boğazda bir kompres reçete. Preparatın 1 parçasını 3 kısım ılık suda çözmek gereklidir. Gazlı bez birkaç kez yuvarlanır, çözeltiye daldırın. Submaksiler bölgeye uygulayın. Yaklaşık yarım saat ya da hastanın ne kadar dayanabileceğini tutun. Dimeksid furacilin ile değiştirilebilir. Aynı etki olacak. Çocuklar için su miktarının arttırılması gerekir, yani çözeltinin 1: 5 oranında suyla seyreltilmesi gerekir. Yetişkin prosedür günde 3 kez tekrarlanır.

Sıkıştırmalar hastanın durumu düzelmeden önce yapılmalıdır. Gadget'lar bademciklerin şişmesini ve hassasiyetini azaltır, inflamasyonu azaltır, toksinleri giderir.

Kompresyonların kullanımı anjin için kapsamlı bir tedavinin parçası olmalıdır. Tedavi, bir doktor tarafından sadece hasta incelenip uygun testlerden geçtikten sonra reçete edilmelidir. Özellikle bazı losyonlar her zaman boğaz ağrısı her türlü bandaj göstermediğinden, hastalıkla baş etmede her zaman yardımcı olamaz. Hastada sadece hangi doktor ve anjina derecesini belirleyebilir. Bu nedenle, bu veya bu tedavi yöntemini uygularken dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir. Gecikmeyin, zamanında tıbbi yardım alın.

Site sadece orijinal ve yazarın makalelerini içerir.
Kopyalama yaparken, kaynağa - makale sayfası veya ana sayfaya bir bağlantı yerleştirin.

Durulama, sulama, tedavi, inhalasyon gibi diğer tedavi yöntemleri gibi angina için kompresler gerektiği kadardır. Süperpozisyonları için bir malzeme olarak, doğal bitkisel veya hayvansal ürünlerin yanı sıra bazı kimyasal bileşikler kullanılır. Bu deniz veya sofra tuzu, alkol, sirke, bal, süzme peynir, lahana yaprakları.

İçeriğe geri dön

Angina şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir

Doktorlara göre: "Kompres, tıbbi pansumanlardan biridir. Sıkıştırmalar anjin tedavisi için halk ilaçlarına atfedilebilir. Bunlara ayrıca distraksiyon terapisi denen bir araç olarak da atıfta bulunulmaktadır, bunların özü şöyledir: kompresörden çıkan cilt üzerindeki ısı etkisi altında, deri kılcal damarları genişler. Bu refleks olarak, daha derinlerde yatan organlarda ve dokularda genişlerler. "

Eğer angina ile boğazda bir kompres yaparsanız, o zaman kan dolaşımının iyileşmesi sadece boyun derisinde değil bademciklerin dokularında da ortaya çıkar.

 • Kan akışı ile birlikte bademciklerin dokularına oksijen iletimi artacaktır.
 • Azalmış yerel ödem
 • Boğazdaki ağrı ortadan kalkacak
 • Inflamatuar odak çözer
 • İltihaplı bademciklerden toksinlerin (zehirler) atılması hızlanacaktır.
 • Anjina - staphylococci ve streptococci'nin nedensel ajanlarının kitlesel ölümü olacaktır.

Yukarıda belirtilen yerel etkilerin yanı sıra genel durum iyileşecektir. Genel halsizlik, halsizlik, baş ağrısı azalır veya yok olur, sıcaklık azalır.

İçeriğe geri dön

Ancak, istenen sonucu elde edebilmemiz için, bu tıbbi pansumanların düzgün bir şekilde uygulanması gerekir. Süperpozisyon tekniği, alkol ile sıkıştırılmış bir örnek üzerinde düşünülecektir. Alkollü çeşitler olmasına rağmen yarı alkolik olarak adlandırılması doğru olur. Bunun nedeni, saf alkolün cildi tahriş etmeyecek şekilde 1: 1 oranında su ile seyreltilmesidir.

Ortaya çıkan çözümde, katlanmış dört (veya altı) bandaj veya gazlı bez nemlendirmelisiniz. Sonra nemlendirilmiş bandajı submandibular bölgeye uygulayın. Balmumu kağıdı veya polietilen ile örtün. Bu önemlidir - kağıt veya polietilen bandajı tamamen örtmelidir. Sırasıyla, polietilen veya üzeri kağıt pamuk ile kaplanır, böylece pamuk yünü de bunları tamamen örter. Tüm bunlar dikkatle, ama sıkıca değil, nazikçe pribintovyvaetsya.

Geleneksel tedavi güçlendirilebilir

Her şey doğru şekilde yapılırsa, birkaç dakika içinde, boyun bölgesinde hoş bir sıcaklık hissi ortaya çıkar. Su yerine, alkol furatsilinom ile karıştırılabilir. Oran aynıdır, etki daha az değildir, hatta yarım alkollü bir kompresden daha fazla değildir. Sonuçta, furatsilin - mükemmel bir antiseptik. Alkol eksikliği için, sıradan votka kullanabilirsiniz, ancak seyreltme olmadan. Votka ile anjina sıkıştırmak bademcik iltihabı ve şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir.

İçeriğe geri dön

Isıtma kompreslerinin alkol ile yapılması gerekmez. Sirke de oldukça uygundur. Sirke sosu hazırlamak için yarım bardak suya 2 çay kaşığı sirke çözün. Ve dahası - her şey, yanı sıra alkolle sıkıştırılmış halde. Sirke ince rendelenmiş patates ile karıştırılabilir (1 çorba kaşığı + 2 patates). Ortaya çıkan yulaf kabuğu gazlı bezle sarılır ve boğaza kompres olarak uygulanır. Patatesler ayrıca iltihaplı odağın emilmesine de katkıda bulunur.

Angina'nın lokal tedavisi için kullanılan bir başka değerli gıda ürünü, süzme peynirdir. Süzme peynirinden sıkıştırmalar aşağıdaki gibi hazırlanır. Taze süzme peynir sarılır ve gazlı bezle sarılır. Süzme peynirli gazlı bez, boğaza uygulanır ve üzeri polietilen, pamuk yünü ve bandajla sabitlenir. Empoze etmek için akşam olmalı ve bütün gece tutun, böylece sabah hafifçe sertleşti. Bu yöntemle ev yapımı sütlerden hazırlanan sadece doğal lor kullanılmalıdır.

Tuz kompresleri ayrıca anti-inflamatuar ve ısınma etkilerine de sahiptir. Ayrıca, tuz hem kuru hem de çözünmüş halde kullanılabilir. Kuru ısınma kolaydır - tuz 500-700 ° C'ye kadar kuru bir tavada ısıtılır. Sonra bir torba pamuklu bezin içine yerleştirin. Poşet ek olarak birkaç doku katmanına sarılır, böylece hasta sadece hafif bir ısı ile karşılaşır. Daha sonra tuz torbası boyuna sabitlenir.

"Islak" tuz ısısı, alkol veya sirke ile aynı şekilde yapılır. Bunları hazırlamak için, 100 gram tuz 1 litre içinde çözülür. su. Tuz kullanılan deniz yerine, eczanelerde satılan daha iyi olurdu. Bir başka, oldukça orijinal tipte kompresler, bal-lahana. Basit ama etkili. Submaksiller bölge bal ile bulaşır ve üstüne polietilen yerine taze bir lahana yaprağı örülür ve pamuk yünü ve bandajla sabitlenir.

İçeriğe geri dön

Verilen bandajlar periyodik olarak değiştirilmeli, her defasında yeni bir gazlı bez veya bandaj uygulanmalıdır. Yetişkin bandajları 3-4 saatte bir değiştirilir. 6 yaşın altındaki çocuklarda her saat değişmeli ve 3 yaşındaki çocuklarda - her yarım saatte bir mola verilirken.

Sıkıştırmalar tam olarak ısınmalı, ama hiçbir durumda yanmamalıdır. Hem yetişkinler hem de çocuklar olmak üzere ilaçlarla yapılan bandajlar, boynun ön tarafına uygulanmamalıdır - tiroid bezi ve gövde servikal damarlarının bulunduğu yer. Tıbbi bir solüsyonla emprenye edilen doku, anterolateral servikal veya submandibuler alan üzerine uygulanır.

Kurtarma kompresleri getirecek

Anjina aşağıdaki gibi bir patoloji ile birleştirilirse, kompreslerin kullanımı kontrendikedir:

 • Deride iltihaplanma (dermatit), ayrıca yaralar, sıyrıklar veya uygulama sahasındaki diğer hasarlar
 • Şiddetli kardiyovasküler hastalıklar
 • Serebral dolaşım ve diğer nörolojik bozuklukların ertelenmiş bozuklukları
 • Kompresyon için herhangi bir araç alerjisi
 • Sıcaklık çok yüksek, fazla 390С
 • Kan pıhtılaşma bozuklukları
 • tüberküloz
 • Herhangi bir sitenin malign tümörleri

Kompresler hiçbir durumda anjina için her derde deva olmamalıdır. Ve bazı türleri, örneğin, foliküler anjina, genellikle yerel tedavi yöntemlerinin kullanımı ile büyük dikkat gerektirir. Gerçek şu ki, küçük kabarcıklar veya bademciklerin foliküllerinde bu tür anjin ile irin oluşur. Ve iter ısınarak, hafifçe koymak için, istenmeyen bir durumdur. Burada bandaj ve losyon gerekmez, ancak hem lokal hem de intravenöz olarak antibiyotik kullanılır. Bu nedenle, bebek (ve yetişkinler de) boğazda bir kompres uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Angina, bademcik iltihabının neden olduğu virüsler, mantarlar ve bakterilerin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda, boğazdaki ağrı geceleri bile hastadan ayrılmaz. Bu durumlarda, halk ilaçları temel tedaviye yardımcı olabilir. Bu yazıda, anjinadaki kompresler üzerinde duracağız.

Doğrudan kompres tiplerine gitmeden önce, angina tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birkaç öneride bulunacağız:

Sıcak çaylar, kompostolar, meyve suları, meyve içecekleri ve sade su, ateşle ilişkili herhangi bir hastalık sırasında çok önemlidir. Bununla birlikte, içeceğin sıcaklığının boğazda hoş olması önemlidir, sıcak ve kavurucu et suyu içilmesi tavsiye edilmez, çünkü zaten tahriş daha da zarar görür.

 1. Tüm ısıtma prosedürleri sadece normal sıcaklıkta yapılmalıdır (36,6)

Ayaklarınızı uçurun, buharla nefes alın, hardal koyun, sıcaklık olmadan takip eden anjina ile sıkıştırın. Termal etkiler, vücutta ısının daha da artmasına katkıda bulunabilir ve bu da kontrolsüz bir duruma bile ulaşabilir. Bir kompres seçerken buna dikkat edin. Bazı tarifler yüksek sıcaklıklarda bile kullanılabilir.

 1. Geleneksel tıp anjinin durumunda geleneksel yerini almayacak

Burun akıntısı ve küçük kataral semptomlar büyükannenin yöntemleri tarafından iyileştirilebilirse, boğaz ağrısının kendiliğinden iltihabı tatsızlaşabilir: harcanan zaman, güç, anlam ve bozulma. Ancak bir doktor ile koordine edildiğinde halkın tedavi yöntemleri ilaç alımını mükemmel bir şekilde tamamlar.

 1. Pürülan boğaz ağrısı ile bir kompres yapmak mümkün mü?

Ev tedavisi yöntemleri ile tanışmaya başlayanlar arasında sıkça sorulan soru. Bunun cevabı belirsizdir. Bir yandan, pürülan boğaz ağrısı ile ısınma kompres kontrendikedir! Bunun nedeni, derideki kabarcıkların içinde biriken irin, tüm dolaşım sistemi veya tek tek organların enfeksiyonu ile dolup taşan ısı etkisi altında kanın içine nüfuz edebilmesidir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısından gelen kompresleri ısıtmanın yanı sıra, ülser sırasında tedavi etmek için başka kompresler de kullanılabilir: lahana, lor vb.

Yani, ana konuya çok yaklaştık. Şimdi anjina ile hangi kompreslerin yapılabileceğini ve bileşimlerine neyin dahil olduğunu düşüneceğiz.

Angina ile boyun sıkıştırmak

Doğrudan en popüler kompres tariflerine git.

En basit ve en etkili kompreslerden biri. Gazlı bez, bandaj veya bez, oda sıcaklığında seyreltilmiş votka içinde ıslatılır, sıkılır ve boğaza uygulanır. Daha sonra boğazı polietilen ve ılık bir fular ile sarın. Kompresin yetişkinlere 6-8 saat, çocuklara - üçten fazla olmamak - önerilir.

Anjin içinde alkol sıkışması, vodka derecesinin 20-25 dereceyi geçmeyeceği şekilde hazırlanır. Aksi halde, ciltte kimyasal yanık alabilirsiniz.

Pürülan anjina ile boğaz için vajinal kompres, bakteriyel büyümedeki olası artış ve kan enfeksiyonu riski nedeniyle önerilmez.

Ve daha önemli bir nüans: boğazda boğazda vajinal bir kompres deriden kan içine emilir. Böyle bir kompresin ardından tekerleğin arkasına oturması, kokunun, düşündüğünüz gibi, vücuttan tamamen yıkanmış olsa bile.

 1. Angina ile süzme peynirden sıkıştır

Ve bu seçenek uygun ve apse varlığı ile. Loreyi vücut ısısına önceden ısıtın, dokuya uygulayın ve boğazın etrafına sarın. 1 tatlı kaşığı balya 50 gramlık süzme peynirle bal ekleyebilirsiniz. Acı sabaha kadar söner.

Yazlık peyniri sıkıştırmak da öksürük için iyi bir ilaçtır. Eğer varsa, sıkıştığında trakea bölgesine özel dikkat göstermeniz önerilir. Sabahları, bir kompres aldığınızda, süzme peynirinin rengine dikkat edin: eğer yeşil bir renk tonu varsa, bu hastalık zaten akciğerlere iletilmiş demektir.

Pürülan boğaz ağrısına yardımcı olmanın bir başka yolu da lahana yapraklarını boğazına koymaktır. Onlarda damarlar varsa, kullanmadan önce, onları bir bıçakla kesmek daha iyidir, böylece meyve suyu göze çarpmaktadır. Kompres her iki saatte bir değiştirilmelidir. Popüler inanışlara göre, lahana boğazdan tüm irin ve acıyı ortaya çıkarır.

Isınma etkisine sahip olmadığından, anjin ile bir lahana sıkıştırması yapabilirsiniz.

 1. Anjina ile Salin kompres

Oda sıcaklığında bir bardak su içinde 2 yemek kaşığı tuz ekleyin, bir bez veya gazlı bezle nemlendirin ve boynun etrafına sarın. Boğazın geç aşamaları bile böyle bir kompres ile tedavi etmek için faydalı olacaktır.

Bununla birlikte, böbrek hastalığı ve çocuklar için böyle bir kompresin reddedilmesi daha iyidir.

Soğandan elde edilen Kashitsu, boğazının etrafına sarılı yoğun bir kumaş üzerine, polietilen ya da başka bir fularla ısının üstünden, cildin soğanlarına yayılır. Bu kompres 8 saate kadar takılır.

Bir yaydan bir yulaf ezmesi yapmak için, bir rende üzerine ovabilirsiniz. Bu durumda, komprese yayılması gerekli olmayan meyve suyu oluşur. Onu ayrı bir kaba ayırmak daha iyidir. Soğan suyu da boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir:

 • sabah ve akşam 1 masa almak;
 • seyreltilmiş soğan suyu boğazını okşamak;
 • Soğan suyu ve bal eşit oranlarda çözülür.
 1. Angina çocuk ile sıkıştır

Çocukları boğaz ağrısından korumak için nazik kompresler seçmelisiniz. Bu nedenle, alkolün sadece bebeğin cildine zarar verebilecekleri için değil, daha önce de belirtildiği gibi, alkol ile zehirlenmeye yol açabilecek şekilde kan içine çekilmesi tavsiye edilmez.

Çocuklar için en iyi seçeneklerden biri - patates, sirke ve iyot.

Haşlanmış püresi, sirke ve iki damla iyotla karıştırılır. Sirke su ile 1,5 kez sulandırılmalıdır: 2 çay kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı su için. Karışımı kumaş üzerine karıştırın ve bebeğin boğazının etrafına sarın.

Böyle bir kompres boğazdaki keskin acıyı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda sıcaklığı da düşürür.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Tiroid bezi üzerine bir kompres uygulamayın (boynun orta kısmı ve solunum yolu kanalı). Kompresin bileşenlerini her iki tarafta elmacık kemikleri (çene) altına yerleştirmek en iyisidir. Sıkıştırmak için genel algoritma şöyledir:

 1. Dokusu bir ilaçla nemlendirin veya ilaçları yukarıdaki tariflere göre dağıtın.
 2. Tiroid bezini serbest bırakarak boğazını sarın.
 3. Bunu sabitlemek için polietilenin üstüne
 4. Sıkıştırılmış sıcaksa, bir boğazını bir eşarp veya başka bir gazlı bezle sarın.
 5. Gazlı bezleri sıkmayın, kompres rahat olmalı, aynı zamanda güçlü olmalıdır.

Kompres kontrendikedir zaman

Ateşe ve artmış lenf düğümlerine ek olarak, kompreslerin yapılamayacağı bazı diğer durumlar da vardır:

 • ateroskleroz;
 • Kardiyovasküler hastalıklar;
 • Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler;
 • tüberküloz;
 • Onkolojik hastalıklar;
 • Pürülan inflamasyon;

Anjina mantarlardan kaynaklanıyorsa, kompresler işe yaramaz.

Ne zaman anjina ile sıkışabilirsin?

 • Hastalığın gelişiminin akut bir aşaması geçti;
 • Alternatif olarak, kompreslerle tedavi, hastalığın ilk aşamalarında etkilidir;
 • Sıcaklık 37.6 dereceden daha yüksek değildir;
 • Angina pürülan değildir.

Angina ile boğazda kuru kompresler

Yüksek sıcaklıkta yapılabilen bir kompres varyantı. Yünden yapılmış dikenli bir eşarp, boğazın etrafına sıkıca sarılır. Bu hareket, boyun bölgesindeki kan dolaşımının gelişmesine, oksijenlerin daha çok miktarlarda salgı bezlerine ulaştığına ve laringeal ödem azalmasına dayanmaktadır.

 • Isı koruma için sıkıştır

Boğazın gece boyunca ısınması için, flanel malzeme ile sarılması gerekir. Herhangi bir eşarp ya da uygun bir kumaş parçası yapacaktır.

Boğazın ısınmasına yardımcı olan eski yol, kese içindeki (ya da çorabın) sıcak tuzu.

Tuz bir tavada ısıtılmalı, daha sonra bir çorapda hala sıcak bir çeşitte uyuya bırakılmalı, tutturulmalı ya da hızlı bir şekilde dikilmelidir, yukarıdan tuzun uyanmadığı bir çorap giyilmelidir.

Bu sıcak çorap artık boğazı ısıtmak için kullanılabilir. Yine, pürülan oluşumlar hakkında, bu kompres uygun değildir.

Benzer bir kompres, tuzdan değil, kumdan hazırlanabilir.

Angina ile kompres yapmanın mümkün olup olmadığından hala şüphe ediyorsanız, doktorunuza danışın. Fazla olmayacak ve daha sakin olacaksınız.

Boğazın boğazından sıkıştırılmasıyla ilgili en yararlı bilgileri size ulaştırmaya çalıştık. Başka okuyuculara hala sorularınız, yorumlarınız veya tavsiyeleriniz varsa, yorum yazabilirsiniz!

Angina, yüksek ateş, boğazda keskin bir ağrı ile ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir ve bademciklerin güçlü bir iltihabı ile ifade edilir. Bu hastalığın kompleks tedavisi çeşitli tedavi tiplerini içerir: antibiyotik almak, antiseptikleri yıkamak, boğaz ağrısını tedavi etmek. Popüler prosedürlerden biri, boğazdaki kompreslerdir.

Bademcik iltihabı (angina) ile sıkıştırmak, boğazda ağrıyı gidermek için en güvenli ve en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Böyle bir prosedürün, erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın karmaşık terapisinde kullanılması ve durumun hafifletilmesine yardımcı olur, evde iyileşmeyi hızlandırır.

Saldırgan olmayan ısı nedeniyle sıkıştırmak, etkilenen mukozanın şişmesini önlemek için kan dolaşımını biraz artırır. Fakat bunun, her derde deva olmadığını hatırlamalıyız. İlaç tedavisi anjina ile iptal edilemez. Bu ciddi komplikasyonlarla doludur.

Dimexide ve novokain ile bir kompres nasıl yapılır:

Genel tıpta, kompres kavramı oldukça geniştir. Hastalığın tanı ve semptomlarına bağlı olarak, farklı kompres türleri kullanılır:

Angina ile boğazda termal etkisi olan kuru ya da ıslak kompresler sıklıkla kullanılır. Kuru olarak, normal bir yün atkı veya sıcak bir şal olabilir. Boğaz ağrısı sardılar ve birkaç saatliğine ayrıldılar.

Islak bir çeşit de sıklıkla kullanılır. Bunu yapmak için, küçük bir doku parçası seçin, bir ısınan sıvı içinde nemlendirin, sonra da boğaza uygulayın. Malzemenin üstünde birkaç katman gazlı bez ve polietilen film ile kaplıdır. Böyle bir "turta" üzerinde boğazınızı kalın bir havlu veya fularla sarabilirsiniz.

Isınma sıvıları olarak, genellikle ılık su, tıbbi alkol, zayıf bir sirke veya dimeks çözeltisi kullanılır. Boğaz ağrısı ile nemli bir kompresin bir saatten fazla tutulmaması gerekir.

Sıkıştır - boğaz ağrısının ilk aşamalarında yardımcı olan evrensel bir araçtır. Ama bilmeli ki, her durumda, bu aracın olumlu bir etkisi olacaktır. Bu tür tedavi yöntemleri aşağıdakiler için uygun değildir:

 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • normal değerleri aşan sıcaklık;
 • büyük lezyonlar;
 • normal bademcik iltihabından foliküler veya laküner formlara geçiş;
 • kalp hastalığının anamnezinde.

3 yaşın altındaki çocuklarda kompreslerin kullanılması gerekli değildir, çünkü tamamen kendi termoregülasyon süreçleri keskin bir sıcaklık sıçramasına neden olabilir. Hamilelik sırasında alkol ve tıbbi kompres yapılması önerilmez. Bu gibi durumlarda, şifalı otlar (örneğin, papatya) ılık su veya ısıtılmış et suyu yapar.

Kuru ve nemli kompresler için çok sayıda yemek tarifleri vardır. Bunların en basitleri aşağıdadır.

 1. Alkol (votka). Bir parça bez, sıradan 40 derecelik votka veya seyreltilmiş alkol içine daldırılmalı, sonra boğaz ağrısına uygulanmalıdır. Daha sonra kompres birkaç kat gazlı bez veya pamuk yünü ile örtülür, daha sonra bir film ile ve sonunda sıcak bir fularla kaplanır.
 2. Dimexid ile. Bu ilaç eczanede satılmaktadır. Sıkıştırma bir öncekine benzer şekilde yapılır, sadece doku 1: 4 oranında seyreltilmiş bir ilaç ile nemlendirilir.
 3. Tuz. Bu bir çeşit kuru kompres. Büyük bir taş tuzu kuru bir tavada ısıtılmalı, bir keten torbaya dökülmeli ve boğaza tutturulmalıdır. Tuz sıcak görünüyorsa, çantayı bir bez veya havlu tabakasından geçirebilirsiniz.
 4. Hardal tohumu. Hardal iyi tahriş edici ve ısınma etkisi vardır. Bir gazlı bez peçete üzerinde 1 çorba kaşığı hazırlanan güveç, yayıldı. l. kuru hardal, un, su ve bal. Boğaz bir yağlı krem ​​veya yağ ile yağlanır, peçete uygulanır ve bir film ve yünlü bir bezle sarılır.

Kompresör anlamına gelir

Angina ile kompres yapmak, belirli kurallara uymanız gerekir. Boyun bölgesine uygulanmadan önce alkol solüsyonlarının önceden ısıtılması gerekli değildir. Seyreltildiğinde, alkol boğaz ağrısını ısıtmaya yetecek kadar ısı üretir.

Isınma sıvısında nemlendirilmiş bir bezin uygulanması tiroid bezinden ve

. Kompresyon, boynun etrafına sıkıca oturmalıdır, ancak sıkmayın. ne zaman

, prosedür durdurulmalıdır.

Nasıl düzgün bir şekilde bandaj yapılır, videomuza bakın:

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalık daha şiddetli bir aşamaya geçtiğinde veya yan problemlerden dolayı komplike olsaydı anjina ile kompresyonlar önerilmemektedir. Ayrıca, hasta teşhisi konulduğunda bunların kullanımı yasaktır:

 • kan damarlarının arteriosklerozu;
 • kalp hastalığı;
 • onkolojik hastalıklar;
 • tüberküloz;
 • dermatit (özellikle boyunda);
 • zayıf kan pıhtılaşması.

Boğaz ağrısı bir sonuç ise

, Daha sonra böyle bir hastalığın tedavisinde kullanılan kompreslerin kullanımı anlamsızdır. Herhangi bir mikoz tedavisi, ilaçlarla gerçekleştirilir.

Boğazdaki boğazdaki kompresin faydası olacak mıdır? Ne sıkıştırabilirim?

Angina her zaman karmaşık bir yöntemle tedavi edilmelidir, ilaçlar, fizyoterapi ve geleneksel tıp kullanarak.

Böyle bir yol ev tedavisi boğazdaki bir kompresin uygulanmasıdır.

Ancak tedavinin etkili, ağrısız ve güvenli olması için çok belirli kuralları takip etmek önemlidir.

Angina ve belirtileri

Angina (veya bademcik iltihabı) - bademciklerin enflamatuar hastalığı, Hangi patojenik mikobakteriler (bakteriler, mantarlar, virüsler) biriktirir.

Çoğu durumda angina provoke streptokokların gelişimi, bademciklerin yüzeyine hane temasları ile veya yiyecekle düşer.

Ancak çoğu insanda bu mikroflora sürekli olarak herhangi bir olumsuz aktivite göstermemekle birlikte vücutta bulunur.

İnsan bağışıklık sistemi başarısız. Bu, hipotermi, diğer bulaşıcı hastalıkların gelişimi ve diğer iç ve dış faktörlerin etkisi altında ortaya çıkabilir.

Bu meydana gelir gelmez, nötr mikroflora anjina patojenlerine dönüşür, bu da gelişimin ilk günlerinde kendini aşağıdaki şeklinde gösterir. semptomlar:

 • boğaz ağrısı Yutulduğunda ve dinlenirken;
 • sıcaklıkta artış vücut 39 dereceye kadar;
 • formasyon ülser ve ülser palatine bademcikler üzerinde;
 • tıkanıklık bademcikler üzerinde pus;
 • farinksin kızarması, bademcikler ve yumuşak damak;
 • eklemlerde ağrılar;
 • zayıflık ve genel halsizlik;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Angina tehlikesi, normal bir soğuk algınlığı için sık sık alındığıdır.

Zamanında tedaviye başlamazsanız - hastalık, soğuk algınlığının aksine, sadece ortadan kalkmayacak, aynı zamanda ciddi komplikasyonlarla dolu kronik bir form haline dönüşecektir.

Boğazın tedavisinin etkinliği anjina ile sıkıştırır.

Ama tavsiye uygulandığında belirli önlemleri gözlemlemek (özellikle çocukların tedavisine ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilecek alkol ve ürünlerin eklenmesi söz konusu olduğunda).

Genel olarak Sıkıştırılmış bölgelerin lokal ısınmasını sağlar, Rejenerasyon süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca böyle bir çare şişliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını genişletir, Boğaz dokularında kan akışını iyileştirir.

Ek olarak, bandajların bu gibi yararlı etkileri vardır:

 • ağrı sendromunun kesilmesi;
 • lenf düğümlerinin şişliklerinin azaltılması;
 • hipertrofik süreçlere maruz kalan dokuların emilmesi;
 • etkilenen ve iltihaplı dokulardan toksinlerin uzaklaştırılması.

Kompres çeşitleri

Angina ile sıkıştırır ıslak ve kuru olabilir.

Islak kompresler

Islak daha sık kullanılır ve çoğu durumda daha etkilidir.

Alkol ve votka dayalı

Bunu yapmak için, seyreltilmemiş alkol içinde büyük bir gazlı bez veya bez parçasını nemlendirin ve birkaç kat halinde birleştirin, çözüldükten sonra, alkol oda sıcaklığında olmalıdır.

Boğazını sıkıştırdıktan sonra Sıcak bir eşarp ile bağlanmış olmalı.

Bu, hem ısı tutmak hem de sabitlemek için gereklidir.

Bu, bandajın yeterince uzun süre giyilmesi gerektiğinden ve her zaman yalancı pozisyonda kalması oldukça zordur.

Eğer anorinayı şiddetli formda bir çocukta tedavi ederseniz - kompres üç saatten fazla bırakılmamalıdır. Yetişkinler günde sekiz saate kadar takabilirler.

Etkisini arttırmak için kullanılan alkol hafifçe ısıtılabilir.

Ancak sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir, aksi halde kimyasal tepkimeler alkolle başlar, sonuç olarak deride bir bandaj giyildiğinde yanıklar oluşabilir.

Bu tip kompres ne zaman kullanmayın bademcik iltihabı, alkolün ısınma etkisine sahip olduğu ve patojenik mikroorganizmaların üremesine yönelik sıcaklığın olumlu şartlar yarattığı bilinmektedir.

Süzme peynir dayanarak

Daha yumuşak kabul edilir Örneğin sebze veya doğal ürünlere dayalı kompresler - süzme peynirinden. Bu seçenek, pürülan anjina şeklinde yardımcı olacaktır.

Bunun için almak gerekir bir avuç süzme peynir ve vücut ısısını ısıtın, balla karıştırın "50 gram lor çay kaşığı" hesaplamasından sonra Bir beze sarın ve gece boyunca boğazınıza koyun..

Böyle bir araç ağrının giderilmesine yardımcı olur, ve ilginç olan - dolaylı bir teşhis aracı olarak hizmet edebilir.

Sabahları süzme peynirleri geliştirmeniz ve rengini değerlendirmeniz gerekir: Ürünün yeşilimsi olması halinde - bu, patolojinin akciğerlere yayılmasını gösterir.

Patates, pancar, tuz, ekmek bazlı

Halk hekimliğinde daha az popüler değil ve diğer doğal pansuman türleri:

 1. Haşlanmış patates temizlemeden yoğurun ve elde edilen kütlenin bir mendille ya da fularla boğazda sabitlendiği bir yün çorapına dağıtın.
 2. Patates yerine kullanabilirsiniz pişmiş pancar, Bir ince rende üzerinde ovuşturdu.
  Bez veya gazlı bezle ambalajlamadan önce, pancar meyve suyundan sıkılmalıdır. Her iki tip pansuman yarım saat sürmektedir.
 3. Iki yemek kaşığı tuz bir bardak ılık suya karıştırın ve bir saat boyunda bindirilmiş olan bir çözelti bezi içinde nemlendirin.
 4. Sıcak suda ıslanır karanlık ekmek kabukları ve homojen bir kütle elde edilinceye kadar bunları yoğurun, sonra gazlı bezle sarılır.
  Bu bandaj polietilen, bir eşarp veya bandaj ile sabitlenir ve 6-8 saat boyunca giyilir.

Kuru kompresler

Örneğin, yün atkı boğaz etrafında bağlı kaba örme de bir kompres olarak da adlandırılabilir.

Ama bu durumda sadece kan dolaşımının uyarılması var, daha fazla oksijen bademciklere girdiğinde, rejenerasyon süreçleri artar ve şişkinlik azalır.

Aynı amaçlar için flanel kumaşı kullanabilirsiniz, Aynı ısıtma özelliklerine sahip.

İkinci seçenek - tuz ile bandaj, fırında ısıtılmalı ve bir çorapla kaplı veya bu çanta için özel olarak dikilmelidir. Böyle bir torbanın üzerine bir tane daha çorap konur, böylece tuz dökülmez.

Bu prosedür sadece boğazını ısıtmak için, Bu nedenle, hastalığın pürülan formları için kullanılamaz.

Kontrendikasyonlar

Kompresyonların anjina tedavisinde en güvenli yollardan biri olduğu düşünülse de, kontrendikasyonları var.

 • alerjilere karşı duyarlılık bandaj bazında bileşimler ve ürünler;
 • ateş febril ve subfebril tipi;
 • furunkulus;
 • akut formda meydana gelen bir hastalık;
 • kanama eğilimi;
 • farklı tipler dermatit;
 • lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu;
 • tromboflebit;
 • patolojik kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • onkolojik hastalıklar.

Bir kompres nasıl yapılır?

Bandaj tedavisinin başarısı büyük oranda onların uygulamalarının doğruluğuna bağlıdır.

ortak hata, böyle bir tedaviyle tolere edilir - Kompresyonun doğrudan tiroidde yeri, boynun orta kısmında alt çene altında yer alır.

Ön taraftaki kompresin uygulanması daha iyi olur, ancak boynun arkasını sararak bandaj kompresinin her iki ucu da, boynun yan kısımlarında, kapanmadan kapanır.

Seçilen kompozisyona batırılmış bezi veya gazlı bezleri uygulamadan önce, araçlar eşit olarak dağıtılır.

Boğazını sarardıktan sonra bandaj düzeltilmelidir, ve eğer prosedürün amacı etkilenen boğazını ısıtmaksa.

Sabitleme için, polietilen ya da ince bandajları değil, uzun süre ısıyı koruyan herhangi bir yün ürünü kullanmak daha iyidir.

Bu gibi basit kurallara uyulursa, tedavinin ilk günlerinde sonuçlarda önemli bir iyileşme elde edilebilir, ancak genel olarak Bu tür prosedürler hızlı bir tedaviye katkıda bulunur, Ancak bu prosedürleri kapsamlı bir tedavinin parçası olarak kullanırsanız.

Yararlı video

Bu videodan boğaz için sıkıştırmayı nasıl doğru yapacağınızı öğreneceksiniz:

kompres Etkilenen bölgelerin yerel ısıtmasını sağlayın, Rejenerasyon işlemlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu iyileşme sürecini hızlandırır.

Sıkıştırır gerçeği rağmen en güvenli yollardan biri olarak kabul edilir anjin tedavisi, kendi kontrendikasyonları var ve doktorla önceden anlaşılmadan kullanımları önerilmez.

Angina ile boğazda tuzlu kompres - nasıl yapılır, ne kadar tutmak için?

Tuz poultice boğaz ağrısı, bademcik temel tedavi tamamlayıcısıdır düşünülmelidir. Yalnızca kompres kullanırsanız, o zaman etki elde edilmesini mümkün değildir. Sıkıştırın (herhangi bir) - bu rahatsız edici terapi, bu kan dolaşımı, kılcal damarların genişlemesini arttırır bademcik iltihabı neden bakteri ölüme katkıda - stafilokoklar, streptokoklar.

Bir kompres hazırlamak için, yarım bir bardak deniz tuzu (alıp pişirebilirsiniz) ve bir litre ılık suda çözün. Bu tuzlu su çözeltisinde, birkaç kat halinde katlanmış yumuşak bir bezi nemlendirin, hafifçe sıkın ve alt çene ve boğazın altına koyun. Üstte bir parça polietilen film yerleştirin. Üzerinde - bir pamuklu yün tabakası. Ve zaten pamuklu yünün üstünde sıcak bir fular sarın.

Yaşına bağlı olarak böyle bir kompres yapın: yetişkinler - üç ila dört saat (bazen bir gecede bırakılır), üç yaşından büyük çocuklar - otuz dakika, altı yaşından büyük çocuklar - bir saat.

Kompresörü değiştirdiğinizde su ile ıslatılan yumuşak dokuları tamamen değiştirin.

Ve, şiddetle kuru tava tuz ısıtılmış kuru kompres yapabilirsiniz. Sıcak bir tuzu olup çok sıcak değildi, diğer dokularda olduğundan tuzu rassypalas.Oborachivayut bağlı bir tuval çanta içine döküldü ve alt çene altında tutulur. Tuz kez daha sıcaktı için Yavaş yavaş bez açılmak.

Anjina tedavisinde bir kompres nasıl koymak

Compress, çeşitli inflamatuar hastalıklarda kullanılan özel bir tıbbi ısınma bandajıdır.. Bu tedavi yöntemi, distraksiyon terapisini ifade eder. Sıcaklığın etkisi altında, kan damarları önemli ölçüde genişler ve daha fazla kan iltihap odağına girer. Bademcik iltihabı ile sıkıştırmak sadece boğazın dokusunu değil bademciklerin ısınmasını da sağlayacaktır. Bu tür tıbbi pansumanlar için alkol, tuz, sirke, bal, süzme peynir ve hatta lahana yaprakları kullanılabilir. Bu prosedürün doğru etkisi, bu prosedürün terapötik etkisine bağlıdır.

Kompresyonların etki mekanizması

Anginada bir boğaz kompresyonu sadece oldukça etkili değil, aynı zamanda uzun bir süre kullanılabilen güvenli bir tedavi yöntemidir.. Islak, ılık sargıların yardımıyla boğazdaki ağrıyı azaltabilir, iltihapları giderebilir ve daha yakın bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Isınma araçları bir distraksiyon terapisidir. Sıcaklığın etkisi altında, deri altı tabakasındaki kılcal damarlar belirgin şekilde genişler ve derin yerleşimli kan damarları refleks olarak genişler. Angina ile bir ısınma kompresinin yapılması, sadece boynunuzu ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda çevredeki bademciklerdeki kan dolaşımını da iyileştirebilirsiniz. Tıbbi pansumanlar böyle bir iyileştirici etkiye sahiptir:

 • Enflamasyonun odağına oksijen iletimini arttırın.
 • Ödemi azaltmaya yardımcı olur.
 • Toksinleri daha hızlı bir şekilde kandan çıkarmaya yardımcı olun.
 • İltihap ve ağrıyı azaltın.
 • Kurtarma işlemini hızlandırın.
 • Yerel bağışıklığı artırın.

Isınan kompres sayesinde hastanın durumu iyileşir, ağrı azalır ve genel halsizlik geçer.

Sıcaklık olmadan angina ile sıkıştırın. Eğer termometre işareti 37 dereceyi geçerse, bu prosedür terk edilmelidir.

Bandajlar boyunun submandibular ve lateral kısımlarına uygulanır. Tiroid bezine baskı yapmak kesinlikle yasaktır. Bandajı, göğüs bölgesini hafifçe kavrayacak şekilde düzenleyebilirsiniz, ancak kalbe ulaşmaz.

Prosedürün süresi iki ila altı saat arasında değişebilir. Bu, soyunma türüne ve vücudun bireysel özelliklerine bağlıdır. Saat başı sıkıştırmalar yapılarak, düzenli olarak yenileriyle değiştirilir. Losyonlar arasında birkaç saat ara verdiğinizden emin olun.

Çocuklar iki saatten uzun bir süre boyunca bademcik iltihabına baskı yapmazlar. Prosedürü günde en fazla iki kez tekrarlayın, ikinci kompres her zaman yataktan hemen önce konur. Bebeğin bacaklarının daima sıcak, yünlü çoraplarda olması çok önemlidir.

3 yaşına kadar olan bebeklerin aniina ile sıkıştırdığı kompresler yarım saatten fazla süremez. Küçük çocuklara alkol veya vodka losyonu sürmemelidir.

Kontrendikasyonlar

Angina çocuklarında boğazda sıkışır ve yetişkinler tüm vakalara konamaz, eşlik eden patolojilerde ısınma prosedürleri kesinlikle yasaktır:

 • Cilt iltihabı, dermatit, egzama, yanı sıra losyon uygulaması yerine deri hasarı ile.
 • Kalbin veya damarların ciddi hastalıklarında.
 • Beynin ve diğer nörolojik patolojilerin kan dolaşımını ihlal ediyor.
 • Bir ısınma bandajının yapıldığı herhangi bir bileşenin hoşgörüsüz olmasıyla.
 • Yüksek sıcaklıkta.
 • Rahatsız kan pıhtılaşması ile.
 • Tüberkülozlu.

Malign sürecin lokalizasyonundan bağımsız olarak, ısınma losyonlarını ve kanserleri koymayın..

Boğaz ve pürülan anjina akışı ile losyonları koymayın. Sıcaklığın etkisi altında, irin sağlıklı dokularda hızla yayılır ve hastalığın alevlenmesine yol açar.

Bademcik iltihabını tedavi etmeden önce, doktora danışmaya değer. Bu tür tedavinin fizibilitesini sadece bir uzman belirleyecektir.

Alkol bandajı

Anjinada anestezi en sık uygulanan tedavi yöntemidir.. Böyle bir prosedürü yürütmek zor değildir, sadece bu talimatı izlemeniz gerekir:

 • Votka veya alkol al, ikincisi 1: 1 oranında suyla seyreltildi. Tıbbi bileşimi rahat bir sıcaklığa önceden ısıtın. Votkada ezilmiş bir Furacilin tableti ekleyebilirsiniz.
 • Bir parça gazlı bez almak, birkaç kez katlamak ve elde edilen alkol solüsyonuna batırmak gerekir.
 • Gazlı bez hafifçe sıkılır ve submandibular alana uygulanır. İki adet gazlı bez alın, nemlendirin ve boynun yan tarafına tutturun.
 • Selofan ile kumaş kapağının üstüne, büyük bir parça pamuk yünü koyun ve hepsi bir yün atkı ile sarılır.

Seyreltilmiş alkol veya vodka kompresinden sıkıştırmak, inflamasyonun odağında kan dolaşımını arttırır, ödem ve ağrıyı azaltır. Hasta ısıyı hisseder ve durumu hızla gelişir.

Bir sonraki alkol sıkıştırma tabakasının bir öncekinden birkaç santimetre daha büyük olması çok önemlidir.. Isının daha uzun süre dayanması gerekir. Aksi halde losyonun etkisi tamamen farklı olacaktır.

Alkolü yaklaşık 2 saat basılı tutun, ancak herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, daha önce çıkarılır.

Tuz sıkıştırmak

Anjina ile birlikte saline kompresinin güçlü bir anti-inflamatuar ve belirgin ısınma etkisi vardır.. Tuz, hem değişmeden hem de kullanılabilir ve ondan tıbbi bir çözüm hazırlayabilir. Boğazın kuru ısıyla ısıtılması için, tuz dökme demir tavada 60 derecenin üzerinde olmayan bir sıcaklığa ısıtılır, daha sonra pamuklu bir torbaya dökülür, bir doku ile sarılır ve submandibular bölgeye uygulanır. Bu konumda, ısıtılmış tuz torbası hafifçe bir fularla sabitlenir.

Losyonlar için terapötik bir çözüm hazırlamak için, bir litre sıcak suya 100 gram tuz çözmeniz gerekir.. Yemek yapamazsınız, ama eczanede satılan deniz tuzu.

Prosedürün etkinliğini arttırmak için ısınma sırasında boğazınızı tuzlu su ile aynı anda yıkayabilirsiniz. Bu durumda kurtarma daha hızlıdır.

Süzme peynirinden sıkıştır

Sıcak lor, enflamatuar süreci etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.. Böyle bir ısınma bandajı yapmak için şunları hazırlamanız gerekir:

 • herhangi bir katkı maddesi olmadan bir paket süzme peynir;
 • Bir gazlı bez veya ince bir pamuklu bez kesimi, temiz bir bez de uygundur;
 • Bir parça yapıştırıcı veya kompresler için özel bir kağıt;
 • bez parçası;
 • sabitlemek için yün atkı.

Süzme peynir bir kaseye konur, çatalla yoğrulur ve su banyosunda ısıtılır. Bundan sonra, gazlı bez üzerine yayılır, iki kat halinde katlanır ve üstte aynı doku tabakası ile örtülür. Ortaya çıkan kütleyi boyunun hastalıklı kısmına uygulayın, selofan ile kaplayın ve bir fularla sabitleyin.

Yazlık peyniri ısıtma prosedürü 5 saatten fazla sürmez, bundan sonra süzme peynir boynundan çıkarılır ve kuru bir eşarp ile sarılır.. Isınmayı her geçen gün geçirebilirsiniz.

Lor kütlesindeki etkisini arttırmak için, aloe suyu bir çorba kaşığı ekleyebilirsiniz.

Lahana anız ile bal ile

Lahana uzun zamandır çeşitli yemekler pişirmek için değil, aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Lahana yaprakları ödem gidermek için iltihaplı bölgelere uygulanır, onlar sıcaklık azaltmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Boğaz ağrısı için bir lahana sıkıştırması hazırlamak için şunları yapmanız gerekir:

 • beyaz lahana büyük, etli bir yaprak;
 • gazlı bez kesmek;
 • yapıştırıcı parçası;
 • pamuk yünü;
 • sabitlemek için eşarp.

Bir lahana yaprağı ellerle hafifçe yoğurulur veya eti dövmek için çekiçle bantlanır. Bundan sonra, yaprağa küçük bir bal uygulanır ve eşit olarak dağıtılır.

Hazırlanan lahana yaprağı boynun üst kısmına uygulanır ve selofan ile kaplanır. Yukarıdan kalın bir pamuklu yün tabakası uygulanır ve her şey bir yün atkı ile sabitlenir.

Başka bir şekilde bir ısınma bandajı yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir çift lahana yaprağı bir kıyma makinesinde bükülür ve ortaya çıkan yulaf ezmesi bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Bileşim bir su banyosunda ısıtılır ve katlanmış üçlü bir gazlı bez üzerine yayılır ve daha sonra aynı malzeme tabakası ile kaplanır. Kompresyon boğaza tatbik edilir, üst selofan ve pamuk yünü ile kaplanır ve daha sonra sıcak bir eşarp ile boynun etrafına sarılır.

Böyle bir sıkıştırmayı en fazla 4 saat tutun. Çıkarmadan sonra, cilt bir peçete ile silinir ve bir yün atkı ile sarılır.

Bir kompresin ardından, hasta porsuk yağını öğütüp yatağa koyabilir. İyileşmeyi hızlandırın ve bir fincan sıcak bitkisel çay.

Aloe ve bal ile tedavi pansumanı

Bal ve aloe bileşimi antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve iyileştirici etkiye sahiptir.. Boğaz ağrısı için bir kompres hazırlamak için, bu tür bileşenlerin hazırlanması gereklidir:

 • aloe suyu - 2 yemek kaşığı;
 • sıvı bal - 1 tam çorba kaşığı;
 • votka - 100 gram.

Buna ek olarak, bir parça ince pamuklu bez, sıkıştırılmış kağıt veya ince selofan, pamuklu yün ve ılık bir fular hazırlamanız gerekir.

Aloe suyu ve votka iyice karıştırılır, sonra bal eklenir. Daha sonra, bileşim bir su banyosunda ısıtılır ve hazırlanan bir gazlı bez ile nemlendirilir. Boğaza bir kompres uygulayın, selofan, pamuklu yün ile kaplayın ve fularını sarın.

Bu sıkıştırmayı yaklaşık 4 saat süreyle tutun. Prosedürü günde iki kez, yatağa gitmeden önce son kez tekrarlayın.

Meyve suyu elde etmek için, 5 yaşından küçük olmayan bir bitkiden aloe yapraklarını kullanın. Önceden birkaç gün buzdolabında tutulurlar.

Dimexide ile sıkıştır

Eğer bir tonsillitte çok fazla lenfokodüs enflamasyona neden olursa Dimexidum yardımcı olur veya yardımcı olur. Anginadaki Dimexidum ile sıkıştırmak sadece yarım saat sürüyor, ancak bu süre boyunca bile iltihapları giderir ve ödemleri azaltır.. Bir sıkıştırmak için şu bileşenleri alabilirsiniz:

 • aloe suyu - 2 yemek kaşığı;
 • Dimekside - 1 yemek kaşığı;
 • furatsilin - ½ tabletler.

Furacilin bir toz haline getirilir ve bir çay kaşığı sıcak su ile karıştırılır. Elde edilen çözelti, aloe ve Dimexide karışımına eklenir. Her şey iyi karıştı. Çözelti içindeki ıslak gazlı bez ve boyuna uygulanır. Polietilen ve pamuklu örtüden sonra, boynu bir fularla sarın.

Bazı kompresler için anjina tedavisi için kullanamazsınız. Terapi ilaçları, durulamaları ve inhalasyonları içermelidir.. Bir foliküler boğaz ağrısı varsa, o zaman ısınma bandajları yasaktır. Bu durumda, antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar.

Angina gazyağı tedavisi ile ilgili gerçek ve efsaneler

Geleneksel tıbbın çeşitli yöntemleri arasında, anjina kerosen tedavisi sunan seçenekler vardır. Resmi tür tedavilerin şüpheci tıp, ancak hastalar kendileri ve çocukları arasında bademcik iltihabı (anjin) tedavisi bu yöntemi ısrarlısınız.