Loading

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - enfeksiyöz alerjik süreç, çoğunlukla farenks lenfoid halkayı etkileyen lokal değişiklikler, palatine bademcikler. yutma anjina boğazda ateş, obscheintoksikatsionnym sendromu, ağrı ile karakterize edilir, artan ve ağrılı servikal lenf düğümleri. Muayenede bademcik ve palatine kemiğin hiperemi ve hipertrofisi, bazen de pürülan çökeller ortaya çıkar. Angina, boğazdan farengoskopi ve bakteriyolojik ekim temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Anjina ile lokal tedavi endikedir (gargara, lavaj, ilaçlarla bademcik tedavisi), antibiyotik tedavisi, fizyoterapi.

boğaz ağrısı

Angina, bir veya daha fazla faringeal halkanın bademcik iltihabı ile birlikte gelen bir akut enfeksiyöz hastalık grubudur. Kural olarak, palatine bademcikler etkilenir. Daha az sıklıkla, nazofaringeal, laringeal veya lingual bademciklerde inflamasyon gelişir. Patojenler bademciklerin dokusuna dışarıdan (ekzojen enfeksiyon) veya içeriden (endojen enfeksiyon) nüfuz ederler. İnsandan insana, anjin, hava yoluyla veya beslenme yoluyla beslenir. Endojen enfeksiyon olduğunda, mikroplar çürük dişlerden, adneksal sinüslerden (sinüzit ile) veya burun boşluğundan bademciklere girer. Bağışıklık zayıflaması ile birlikte, anjin, ağız ve yutak mukozasında sürekli olarak bulunan bakteriler ve virüslerden kaynaklanabilir.

Anjina sınıflandırması

Kulak burun boğazında üç tür anjin vardır:

 • Birincil angina (diğer isimler - sıradan, basit veya olağan anjina). Bakteriyel doğanın akut inflamatuar hastalığı. Genel enfeksiyonun karakteristik özellikleri ve faringeal halkanın lenfoid dokusunun yenilmesi semptomları.
 • Sekonder anjina (semptomatik anjin). Başka bir hastalığın tezahürlerinden biridir. bademcik lezyonlar bazı akut enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı mononükleoz, difteri, kızıl), kan hastalığı (lösemi, septik anjina, agranülositoz) eşlik edebilir.
 • Spesifik anjina. Hastalığa belirli bir enfeksiyöz ajan (mantar, spiroket, vb.) Neden olur.

Birincil anjina

nedenleri

tüm birincil anjin yaklaşık% 85 Diğer durumlarda ß-hemolitik streptokok grubu A. neden etkeni pnömokok, Staphylococcus aureus veya karışık flora çıkıntı yapar. Primer anjina, SARS sonrası en sık ikincidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda gelişir. Özellikle 35 yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinleri etkiler. Genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bazen endojen enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişir. genel olarak artmış bir yerel aşırı soğutulmuş, düşük bağışıklık, hipovitaminosis, nazal solunum bozukluğu olan anjinin oluşma olasılığı, SARS uğradıktan sonra havanın kuruluğu artmıştır.

Boğazın yaygın semptomları mikrobik ürünlerin kan içerisine girmesinden kaynaklanır. Mikrobiyal toksinler, kardiyovasküler ve sinir sistemindeki toksik hasara neden olabilir, glomerülonefrit ve romatizmanın gelişmesine neden olur. Strep boğazının sık tekrarlamasıyla komplikasyon riski artmaktadır.

sınıflandırma

Hafif, orta ve şiddetli anjin - derinlik ve lenfoid doku lezyonu faringeal halkasının karakterine bağlı olarak şiddetine bağlı olarak, mavi dil, laküner, foliküler ve primer nekrotik anjin salgılar.

semptomlar

Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Yutulduğunda bölgesel lenf nodlarını arttırarak hipertermi, titreme, ağrılı bir akut başlangıç ​​ile karakterizedir.

Kataral anjinada, subfebril durum gözlenir, orta derecede genel zehirlenme, kan testlerinden inflamasyonun belirsiz belirtileri. Faringoskopi ile posterior faringeal duvarın diffüz parlak hiperemi ile sert ve yumuşak bir damak ortaya çıkar. Catarrhal angina 1-2 gün sürer. Sonuç bir iyileşme veya başka bir anjinaya (foliküler veya catarrhal) geçiş olabilir.

Foliküler ve lacunar anjin daha belirgin bir zehirlenme ile karakterizedir. Hastalar başağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrı, kaslar ve kalp bölgesinden şikayet ediyor. Hipertermi 39-40C'ye kadar not edilir. Genel kan analizinde, lökositoz sola kayma ile belirlenir. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Lacunar anjinası olan hastanın faringoskopik muayenesinde belirgin hiperemi, lakunanın genişlemesi, ödem ve bademcik infiltrasyonu ortaya çıkar. Pürülan baskın, lakunun ötesine yayılır ve bademciğin yüzeyinde gevşek bir kaplama oluşturur. Plak bir film veya bireysel küçük odakları, amigdalanın ötesine uzanmaz, kolayca çıkarılır. Plak çıkarıldığında, bademcik dokusu kanamaz.

pharyngoscope üzerinde bademcik bademcikler ve belirgin şişlik hipertrofisi saptanan zaman resmi "yıldızlı gökyüzü" (çoğul beyaz sarı Festering folikülleri) sözde. folikülün spontan açılma Bademciklerin taşmadığından irinli plak oluştuğu zaman.

Nekrotizan anjina şiddetli zehirlenme ile karakterizedir. Kalıcı ateş, karışıklık, tekrarlanan kusma vardır. Kan testlerinde keskin bir sol kayma, nötrofilya, ESR'de belirgin bir artış ile belirgin lökositoz saptandı. Faringoskopi ile düzensiz, donuk, çukurlu bir yüzeye sahip yoğun gri veya yeşilimsi sarı bir plak görülür. Plak çıkarıldığında bademcik dokusu akar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, 1-2 cm çapında düzensiz şekildeki doku defektleri kalır.Nekrozu amigdalanın ötesine, farinksin, dilin ve kemerlerin arka duvarına yaymak mümkündür.

komplikasyonlar

Erken anjin komplikasyonlar iltihabı hastalığının yakından organlar ve dokular üzerinde aralıklı çoğalma sırasında ortaya çıkar (kulak iltihabı, bölgesel lenf düğümleri, sinüzit, peritonsiller apse, peritonzillit lenfadenit).

Anjina enfeksiyöz allerjik genezinin (glomerülonefrit, romatizmal kardit, artiküler romatizma) daha sonraki komplikasyonları, hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir.

tanılama

Tanı, hastalığın semptomlarına ve farenogoskopi verilerine dayanır. Enfeksiyöz ajanın yapısını doğrulamak için bademciklerden mukusun bakteriyolojik olarak incelenmesi ve kanın serolojik muayenesi yapılır.

tedavi

Tedavi, bir kural olarak, ayakta tedavi edilir. Şiddetli anjina formu ile hastaneye yatma endikedir. Hastalar tutumlu diyet, aşırı alkol, antibiyotikler (sefalosporinler, makrolidler, sülfonamidler) reçete. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Lokal ambazone fusafungin, gramicidin, otlar ve antiseptik solüsyonlar, sulama bademcik klorheksidin, norsulfazola, streptotsidom ait kaynatma durulayın uyguladı.

Belirli boğaz ağrısı

Kandidiyazis (fungal) tonsillit.

Candida albicans cinsinin maya benzeri mantarlarından kaynaklanır. Son yıllarda, glukokortikoidlerin ve antibiyotiklerin yaygın kullanımının neden olduğu kandidal boğaz ağrısı insidansında bir artış olmuştur. Fungal angina, bir kural olarak, uzun bir antibiyotik tedavisi sonrasında başka bir hastalığın arka planına karşı gelişir.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Faringoskopik muayenede, bademcikler üzerinde spot beyaz veya sarımsı bindirmeler, bazen yanak ve dilin mukoza zarına yayılır. Baskın kolayca kaldırıldı.

Tanı, mikolojik muayenenin sonuçlarıyla doğrulanır. Tedavi antibiyotiklerin kaldırılmasından, antifungal ilaçların atanmasından, restoratif tedaviden, nilstatin ve levorin solüsyonlarıyla bademciklerin yıkanmasından oluşur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (ülseratif-membranöz anjina).

Kronik intoksikasyonlar, tükenme, hipovitaminozis, immün yetmezlikler ile gelişir. Sözlü kavitenin saprofitik florasının temsilcileri tarafından çağrıldı - Vincent bir simbiyoz spirochete ve Plaut-Vincent bir sopa bulunan.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Genellikle bir amigdala etkilenir. Yüzey yüzeyinde ülserler oluşur, koyu yeşil kokulu, gri-yeşil bir kaplama ile kaplanır. Plakayı çıkarırken, bademcik kanlar. Nekrotik bölgenin reddedilmesinden sonra, bir defekt oluşturmadan iyileşen derin bir ülser oluşur.

Tanı, bakteriyolojik incelemenin sonuçlarıyla doğrulanır. Genel restoratif tedavi var. Etkilenen bölgeler borik asit veya metilen mavisi çözeltisi ile lekelenir, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ve hidrojen peroksit ile durulanır. Derin nekroz ve uzun süreli seyir ile antibiyotik tedavisi endikedir.

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı Latince (Tonsillit). "angere"(Sıkın, sıkıştırın) - bademciklerin yenilgisi ile karakterize edilen veya genellikle" bezler "olarak adlandırılan bakteriler, mantarlar veya virüslerin neden olabileceği akut bulaşıcı bir hastalıktır.

Angina nedenleri

Birçok durumda, anjina, bir globüler bakteri cinsine sahip Streptococcus bakterileri (Latin Streptococcus) neden olur. Hasta ev eşyaları (kaşık, çatal, bardak), el sıkışması vb. Yoluyla bulaşabilir. Bir mikrop insan vücuduna girdiğinde, enfeksiyon uzun süre kendini göstermez ve sadece bağışıklığın en küçük başarısızlığı harekete geçmeye başlar. Bağışıklığın en ufak bir başarısızlığından önce keskin bir hava değişimi, soğuk içecekler, stres vb. Anjina hastalığına katkıda bulunabilir: nasofarenksde adenoidlerin varlığı, nazofarenksin sık sık pürülan enfeksiyonları, örneğin sinüzit. Anjina gelişimine katkıda bulunan önemli bir faktörün, sigara, alkol, gazlı içecekler, toz gibi insan vücuduna düzenli olarak giren tahriş edici maddelerin varlığı olduğunu eklemek isterim.

Angina belirtileri

Anjinin ilk semptomları akut solunum yolu enfeksiyonu (ARVI) semptomlarına çok benzer, sıklıkla aniden başlar. Hasta hafif bir rahatsızlık hisseder, sıkar (bundan dolayı "angina-lat. Squeeze, crush"). Tüm bunların arka planı karşısında, sıcaklık keskin ve yüksek yükselir. Aşağıdaki angina belirtileri ayırt edilebilir:

 • genel halsizlik, halsizlik;
 • vücut ısısında 37.9-39 dereceye kadar artış;
 • Yutulduğunda, boğazda keskin bir ağrı, yutma zorluğu;
 • bademciklerin erken aşamalarında parlak kırmızı olabilir;
 • bademcikler üzerinde beyaz kaplama, püstül, irin birikmesi için ayrı alanlar;
 • servikal bölgenin lenf düğümlerinde bir artış;
 • ileri evrelerde, boğazın lümeni o kadar kapanır ki, hastanın nefes alması zordur.

Önemli bir faktör hastalığı zamanında tanımak ve hemen tedaviye başlamaktır. Anjina tanısı koyarken, mutlaka doktorunuzun önerilerini izlemeli ve izlemelisiniz! Hastalığın süresi genellikle 5-8 gün sürer.

Boğaz ağrısı türleri:

Catarrhal anjina Catarrhal bademcik iltihabı yüzeysel olarak hayrete düştüğünde şişlik nedeniyle artar ve parlak kırmızı olurlar. Zehirlenme orta derecede ifade edilir. Bazı durumlarda, lenf düğümlerinde bir artış var. Hastanın zayıflığı, zayıflığı ve orta ateşi vardır. Genellikle hastalık 2-3 gün sürer, daha sonra semptomlar kaybolur ya da diğer türlere (foliküler, nekrotik) gider.

Foliküler boğaz ağrısı Aniden başlar, vücut ısısı genellikle 38-390C'ye yükselir. Sesin sesinde bir değişiklik var, yutma zorluğu. Şiddetli boğulma, şiddetli boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, titreme eşlik eder. Kalpte artan tükürük ve ağrı eşlik edebilir. Kan analiz edildiğinde, beyaz kan hücrelerinde bir artış 40-50 mm / saate kadar gözlemlenir. Bademcikler sivri, kırılgan pürülan sarı-yeşil renkte bir kaplama ile kaplıdır.

Nekrotizan anjina (Yunanca kelime nekros-ölü) palatine kemer yayılabilir bademciklerin dokularının nekrozu. Bir hastayı yuturken boğazda yabancı bir cismin varlığını hisseder, şirketten çürümesi kokar. Bu tip boğaz ağrısı bakteriler spiroketlerden kaynaklanabilir. Bademcikler gri-yeşil bir çiçek ile kaplıdır ve bu sayede kanama ülserleri görülebilir, bunun sonucunda bir badem ve palatine doku bozukluğu oluşur. Hastalık 3-4 haftadan birkaç aya kadar sürer.

Mantar anjina Kural olarak, bu tür boğaz ağrısı, çocuklarda da görülür, ancak olgular yetişkinlerde de görülebilir. Büyük ölçüde Candida mantarı neden olur. Aktarı veya folikülere benzer belirtiler. Muayene edildikten sonra, kolayca temizlenen beyazımsı-kürlü bir kaplama görselleştirilir. Semptomların en ufak bir belirtisinde, doktora gidersiniz ve sizi, tanktaki bir sürünmenin ekildiği ve sadece doktorun tedaviyi reçete ettiği testlere yönlendirmesi gerekir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğazda ağrı ve doktora gitmeden önce yutma güçlüğü hissedilirse, sıcak tuzlu bir solüsyonla gargara yapmaya başlamalısınız, aynı zamanda iyi bir etki adaçayı suyu verir. Durulama boğaz ağrısı için boğazdan bir pürülan kaplamayı ve bazı bakterileri yıkadığınız ek bir boğaz tedavisidir. Ancak, boğaz ağrısının ana sebebi enfeksiyonun varlığıdır, boğazınızı durdurarak problemi çözmüyorsunuz, bu nedenle hastalık momentum kazanıyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız. Testler ve anjina türünden sonra, doktor genellikle evde gerçekleşen bir tedavi yöntemi reçete eder. Kural olarak, boğazın bol içme ve durulama, yatak istirahati 6-9 gün boyunca eşlik eden boğaz ağrısı, antibakteriyel tedavi reçete.

Anjinin profilaksisi

Anjin önlenmesi için birkaç basit kural izlemelisiniz:

 • eve geldikten sonra elleri sabunla yıkayın;
 • hipotermi önlemek;
 • Soğuk soda ve diğer meşrubatlar içmeyin;
 • sezon için elbiseler ve en önemlisi ayakkabıların nemli havalarda ıslanmamasını sağlamak;
 • Hasta bir anjina ile temastan kaçının veya en az 2 metre mesafe bırakın;
 • Soğuk mevsimde evden çıkmadan önce, içinde kan dolaşımını artırmak için küçük bir boyun masajı yapın.

Üst solunum yolu (sinüzit, rinit) kronik hastalıkları olan kişiler çoğunlukla bademcik iltihabından (anjina) etkilenirler.

Angina hakkında her şey

Angina, M.Ö. 5. yüzyılın başlarında antik Yunan'da bile bilinen antik bir hastalıktır. Hipokratlar, boğaz hastalıkları ve solunum sistemi organları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır. Hastalığın adı Yunanca (-ancho) gelir ve kelimenin tam anlamıyla "sıkmak", "utandırmak" ve "kelepçe" olarak çevrilir.

Sitemize geldiyseniz, o zaman bu hastalıkla ne yapacağınızı ve evde anjinin nasıl tedavi edileceğini merak ediyorsunuz. Bizim kaynağımız hastalığın detaylarına ayrılmıştır. Burada yararlı bilgiler bulacağınızı ve hoş olmayan bir hastalıktan kurtulmanızı umuyoruz.

Angina - bilmeniz gereken her şey

Angina nedir?

Angina veya akut tonsillit, yaygın olarak bademcik iltihabı ile birlikte bulaşıcı bir hastalık olarak adlandırılır. Enflamasyona "streptococci" adı verilen bakteriler neden olur, kirli ürün kullanımı veya kirli bulaşıkların kullanımıyla birlikte hastaya girerler.

İki yüz yıl önce, solunum yolu ve boğaz hastalıkları anjina olarak adlandırıldı, ancak şimdi doktorlar bu rahatsızlığı ayrı bir gruba ayırıp, hızlı tıbbi bakım ile kolayca teşhis ederek tedaviye kolaylıkla veriliyor.

Angina'ya boğazda akut ağrı eşlik eder ve ondan fazla türe sahiptir. En yaygın olanları foliküler ve pürülandır.

Hastalığın belirgin bir yaş kategorisi yoktur, yaşına bakılmaksızın yetişkinlere ve çocuklara etki eder, nitelikli bakımın yokluğunda komplikasyonlara neden olur.

Angina belirtileri

Angina, herhangi bir virüs hastalığı ile karıştırmak imkansız. Birkaç bireysel özellik eşlik ediyor:

 • Aşırı artmış yorgunluk,
 • Yüksek vücut ısısı, 38-40 derece
 • Iştahsızlık,
 • Submandibular ve aynı zamanda servikal lenf düğümlerinde artış
 • Boğazda keskin ağrı,
 • Bademciklerin kızarması vb.

Angina boğazın bir lezyonu ile ilişkilidir, ancak lokal, hastalık çağrılabilir değildir. Hastalık tüm vücudu etkiler, ancak merkez üssü boğazdır. Yetişkinlerde, semptomlar ilk günde bile ortaya çıkabilir, sıcaklık olmayan formlar ve türler vardır.

Akut dönem bir haftaya kadar sürer ve rehabilitasyon süresi, çağrılan doktorun süresine ve hastanın tedavi rejimine uygunluğuna bağlıdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina'da her biri insan organları üzerindeki etki derecesine göre farklılık gösteren bir düzine farklı tür vardır. En yaygın türleri şunlardır:

Hastalığın lakünar ve foliküler tipleri, hastalığın ve sıcaklığın başlangıç ​​aşamasında akut semptomlarla karakterizedir. Pürülan tip zayıf bağışıklığı olan ve çocuklarda bulunur. Bu tip belirtiler ilk ikisine benzer. Bölümdeki her bir tür hakkında daha fazla bilgi: tüm anjina türleri hakkında

Angina tedavisi

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve belirtiler anjinaya işaret ederse, en doğru karar doktorun araması olacaktır. Kesinlikle antibiyotik satın alabilirsiniz, ancak unutmayın, bu tür ilaçlar hızlı bir şekilde sıcaklığı düşürmek, ancak sonra bir komplikasyon neden olabilir.

Evde tedavi edilmesi mümkün mü?

Tedavi, hastanede komplikasyonları olan evde yapılır. Evde bir hastalığı tedavi ediyorsanız, mutlaka bu, bölge doktorunun "gözetimi" altında gerçekleşmelidir.

Sadece boğaz ağrısı durulama tedavi değildir, bu hastalık, ilaçların kullanımını ve komplikasyonları ve antibiyotik gerektirir. Ancak hamilelikte kadınlarda terapi başka yollarla tavsiye edilir.

 1. C vitamini içeren yiyecekler yiyin
 2. Sıcak formda bol sıvı tüketin.
 3. Yatak istirahatine sürekli uyulmalıdır.
 4. Vücudu oda sıcaklığında suya batırılmış bir süngerle silerek sıcaklığı azaltın.
 5. Bitkisel kaynatma ile gargara.
 6. İnsanlarla iletişimden izolasyon
 7. Bireysel yemekler kullanma

Angina doktorları sebze ve süt ürünleri kullanımını tavsiye ettikleri zaman. Bu ürünler, hastalığa karşı mücadeleye katkıda bulunan biyolojik aktif mikro elementler içerir. Sıcaklık, 36.6 normal sıcaklığın çok üzerinde olduğundan, vücudun dehidrasyonu oluşur ve bununla savaşmak için büyük miktarda sıvı kullanmak mümkündür. En iyi ilaçlar, limonlu çay, kızılcık tentürü, taze sıkılmış meyve suyu veya gül kalçalarıdır. İçecekler sıcak olmamalı, sıcak olmamalıdır.

Boğaz ağrısı için ilaçlar ve ilaçlar

Çoğu zaman insanlar boğazda ağrı ve terleme hissetmek zorundadır, bu da her seferinde artar. Boğazda bu tür rahatsızlık anjinaya neden olur. Bu akut bulaşıcı bir hastalıktır, bu yüzden daha erken tedavi edilmek zorundadır, daha iyi, bu yüzden komplikasyonlara yol açmaz.

Aslında, evde tedavi çok fazla zaman ve çaba gerektirmez. Yatak istirahatine uymak gereklidir, çünkü enfeksiyon hava yoluyla bulaşır ve diğer insanlar transfer edilir. Vücudun yüksek sıcaklıkta dehidrasyonunu önlemek için hastanın çok fazla su tüketmesi gerekir. Suyu yumuşak çay, taze meyve suları, meyve içecekleri ve kompostolarla değiştirmek daha iyidir. Ve tabii ki, bu sıcak ya da soğuk değil, oda sıcaklığında olmalıdır. Ancak tedavi sadece halk ilaçlarının yardımı ile yapılmamalıdır, çünkü sadece antibiyotikler bu patojenik bakteriyi öldürebilir. Ancak aynı zamanda sadece ilaçlarla tedavi edilmek de gerekli değildir. Sonuçta, vücudun hızlı bir iyileşme için yardıma ihtiyacı var.

Boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi

Antibiyotikler - angina tedavisi için bir çare. Çoğu durumda, kullanım haklıdır, ancak bazen yan etkiler vardır. İlaçların her birini kullanmadan önce, bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Boğaz ağrısı ile mücadele etmek için birçok ilaç var ve herhangi bir eczanede bulunan dört popüler ilaç topladık.

 • Amoksisilin - çok çeşitli etkilerle karakterize penisilin preparatları kategorisine aittir, asit stabildir ve penisilas ile yok edilir.
 • Sumamed - aracın etkililiği, birbirinin parçası olan ve birbirini tamamlayan ve böylece eylemi güçlendiren uygun seçilmiş elemanlar tarafından tartışılır.
 • Bioparox bulaşıcı hastalıkların tedavisi için evrensel bir ilaçtır.
 • Flemoxin soluteab en güçlü ilaçlardan biridir.

Anjin tedavisi için halk ilaçları

Her aile, anneannenin reçetelerini, baş ağrısını nasıl tedavi edeceğini, ateşi çıkarmayı, boğaz ağrısını veya soğuk algınlığını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Uzun yıllar boyunca çok etkili olan çok sayıda halk yöntemi vardır. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, farklı malzemelerden durulayın:

 • Bunu durulamanın yaygın bir yolu, papatya, St. John's wort, adaçayı ve yonca çiçekleri gibi bitkilerin kaynatılmasının yardımıdır. Tedavinin içerideki tentürleri alması mümkündür.
 • Şaşılacak bir şey yok: Biz propolis alıyoruz - anjinadan çıkıyoruz. Bu halk ilaçları en etkili tentür. Bir şurup yapmak için, bir siyah turp almak, üstünü kaldırmak ve bir delik yapmak gerekir. Daha sonra bir bal ile örtmek için balı orada ekleyin ve ılık bir yerde bir gece boyunca infüzyon için çıkarın.
 • Hastalık iki ya da üç kez taze reçine yutulursa, gece boyunca tedavi edilir. Tedavi için çözülmüş su kullanın: bir bardak su ile iki saat buzdolabına koyun. Sonra dışarı çık ve küçük yudum gibi çöz.
 • Meltwater, tıbbi özellikleri sadece üç saat boyunca muhafaza eder. Hastalık, aşağıdaki prosedür uygulanarak önlenebilir: elinizi bebek sabunuyla yıkayın ve burun köpüğünün mukoza zarını masaj yapın, köpüğü içine sürün. Yakında geçecek bir hapşırma başlayacak.
 • Herhangi bir hastalığın ilk semptomlarında, defne yaprağı ile zengin aromalı tavuk suyu pişirilir. Başka bir yiyecekten bir gün vazgeç, bir bardak tavuk suyu için üç saatte bir iç. Organizma bir "anti-enfektif" amino asit (sistein) ile depolanır ve vücudun bağışıklığını arttırır.
 • Süt - boğaz ağrısı, ghee - soğuk algınlığı ve öksürük, tavuk eti ve tavuk yumurtası - boğaz hastalıkları ile.

Ulusal tarifleri oluşturan bileşenlerin alerjiye neden olduğunu unutmayın. Doğru ve yoğun tedavi ile anjinin semptomları yedinci günde ortadan kalkacaktır.

Çocuklarda Angina

Ebeveynler, olgunlaşmamış bağışıklık nedeniyle, çocukların çoğu zaman bulaşıcı hastalıklara maruz kaldıklarını bilmektedirler. Çocuğun çocuğu boğazına ilişkin bir şikayete maruz kaldığında, ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkması nedeniyle, kişinin rahatsızlığı ciddiye alması gerekir.

Anjina tedavisi türlere bağlı olacaktır. Ebeveynlerin ana hatası bir doktor çağırmayı reddetmektir. Bir çocuğu nasıl tedavi edeceğinizi, risk almamanızı bildiğinizden nasıl emin olmazsınız. Yanlış tedavi mutlaka komplikasyonlara yol açar, bu durumda çocuğun hastaneye yatırılması gerekecektir.

Çocuklarda angina yaygın bir hastalıktır ve 100 bebekten 10'u hastalık çeker.

Bir doktorun gelişinden önce, çocuğun hastalığını da hafifletebilirsiniz. Ona ambarlardan arınmış, eksiksiz bir barış sağlayın. Çocuk, yaşına bakılmaksızın, yatak istirahatine uymalıdır. Çocuğu mümkün olduğunca sıcak bir içecek, tercihen ahududu veya limonlu çay verin.

Çocuğun krampları test etmemesi durumunda, bir yıldan itibaren çocuklarda 38 derecenin üzerine çıktığında sıcaklık düşer.

Önemli! İlacın neden olduğu sıcaklık düşüşünün bir görünümü vardır. Çocuğun sıcaklığı önemsiz bir şekilde arttıysa, o zaman bedenin kendisi savaşır. Ona şu şekilde yardımcı olabilirsiniz: suya sirkeyi sulandırın, bu solüsyonda temiz bir bezle ıslatın ve bebeğinizi ter biriktirme yerlerine ovun. Aynı çözümde, temiz bir mendili nemlendirin ve çocuğun alnına koyun.

Doktor tavsiyesi olmadan bir çocuk antibiyotik vermenin kesinlikle yasak olduğunu unutmayın. Yardıma ya da komplikasyonlara neden olup olmayacağını bilemezsiniz.

Çocukları evde tedavi etmek mümkün mü?

Çocuk Doktorları Birliği, bir yaşın altındaki çocukların sabit şartlarda anjina tedavisini önermektedir. Küçük çocuklarda, hala kırılgan bir vücut, bu hastalığı tolere etmek daha zordur ve birçok refleksi yoktur. Onları komplikasyonlardan korumak ve yeniden sigorta yaptırmak daha iyidir.

Çocuğun nöbet, şiddetli bulantı ve kusma, ateş varsa, bir ambulans çağırın ve hastaneye yatırılmaya hazır olun. Sıcaklık ve deliryum durumu kontrol edilemez - bu, çocuğun vücudunun başa çıkamayacağı ve tıbbi müdahaleye ihtiyacı olamayacağının açık bir işaretidir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

İlginç bir konumda olmak, hiçbir kadın hastalıklardan bağışık değildir. Boğazında inatçı olması durumunda, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir, güçte bir düşüş hissedilir, daha sonra anne, anjina ile hasta olup olmadığını düşünmelidir.

Bu hastalık zamanla tedavi edilmezse, daha sonra düşükle sonuçlanabilir. İlk trimesterde, fetal hipoksi ve plasental abrupsiyon şeklinde bir patoloji gelişebilir.

Hamile kadınlarda bademcik iltihabı tedavi edilmediğinde, iç organları ve eklemleri karmaşıklaştırabilir. Hastalığın varlığında, gelecekteki anneler yatakta sürekli olmalı, ılık bir formda bir içecek almalı ve bademciklere zarar vermeyen yumuşak bir biçimde yemek yemelidir.

Bir kadın boğazında bir ağrı hissederse, boğaz ağrısı bebek için çok tehlikeli olduğu için hemen evde bir ambulans muayenesi yapması gerekir.

Gebe kadınlar, özellikle ilk üç aylık dönemde, antibiyotik almakta kontrendikedirler, ikinci ve üçüncü trimesterde bu tür fonlar sadece tedavi eden doktorun amacı için reçete edilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları ve sonuçları

Aktarılan anjinadan sonra, transfer edilen hastalığın yan etkileri ortaya çıkabilir. Uygun olmayan tedavi veya ilaçlar nedeniyle gelirler.

Ciddi durumlarda, hatta tüm vücutta (sepsis ile).

Önemli! Boğaz ağrısını erken bir aşamada ve bir doktorun gözetiminde tedavi edin! Bu, sonrasında istenmeyen komplikasyonların yokluğunu garanti edecektir.

önleme

Hastalığı önlemek için aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmelisiniz:

 1. Hasta insanlarla iletişim kurmayı reddedin.
 2. Ellerinizi daima sabun kullanarak yıkayınız.
 3. Okaliptüs veya calendula boğazla gargara.
 4. Daireyi havalandırın.
 5. Bir konuttaki havayı nemlendirin.

Dikkat çekici, anjin önlenmesi - bu tedaviden çok daha kolaydır. Bu nedenle, bebeğin sağlığını doğumdan dikkatli bir şekilde izleyin.

/ ABSTRACT Angina

boğaz ağrısı

Angina (kelimenin tam anlamıyla Latince'den tercüme edilmiştir) anjin araç "Boğulma") Farinks lenfoid dokusunun tahrip edilmesi ve esas olarak palatine bademcik iltihabı ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjina'nın etken maddesi esas olarak hemolitik streptokoktur. Anjina klinik görünümlerine bağlı olarak, catarrtal, foliküler, lacunar ve ülseratif-nekrotik ayrılır.

Catarrhal angina akut olarak başlar. Boğazda kuruluk ve yanma hissi ve yutulduğunda bir süre sonra ağrı. Hasta zayıflıktan, baş ağrısından şikayet ediyor. Yüksek ateşi var. İncelendiğinde, palatine bademciklerdeki artış bulunur. Onlar parlak kırmızıdır. Dil kuru, çiçeklerle kaplıdır. Hastalık genellikle hafif formda ilerler ve 3-5 gün içinde iyileşir.

Foliküler anjina ile vücut ısısı ilk olarak 38-39 ° C'ye yükselir. Boğazda derhal güçlü bir ağrı görülür ve yutulduğunda kulağa ışınlanır. Hastanın baş ağrısı var, titriyor. Ayrıca zayıflık ve iştah azalması da vardır. Ses burun veya tek sesli olabilir.

İncelendiğinde, bademcikler büyütülür, parlak kırmızı renktedir. Yüzeyleri çapı 1-3 mm olan çok sayıda sarı nokta ile kaplanmıştır - bunlar bademciklerin iltihaplanmış ve folikülleridir. 2-3 gün sonra açılmakta ve yerlerinde erozyonlar hızla gelişmektedir. Foliküler boğaz ağrısı süresi 5-7 gündür.

Lacunar angina foliküler ile aynı belirtilerle karakterizedir, fakat fark daha şiddetli seyrinde yatmaktadır. Bademcikler, birleştirilebilen sarı-gri plak adacıklarıyla kaplıdır. Plaka amigdala yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılır. Kural olarak, yenilgi her iki bademciği kapsar. Hastalık 5-7 gün sürer.

Ülseratif nekrotik tonsillitin etken maddesi, oral kavitenin fusobakteri ve spiroketinin simbiyozudur. Bademcikler yüzeyindeki bu hastalık ile kolayca kaldırılır, yüzeysel ülseri geride bırakarak grimsi baskınlar oluşur. Plak ve ülserler, diş eti, yumuşak damak ve posterior faringeal duvarın mukoza zarını da kaplayabilir. Vücut ısısı hafif yükselir. Yutulduğunda hasta ağrı hisseder.

Angina hem lokal (abse) hem de genel (eklem, böbrek, kardiyovasküler vb.) Komplikasyonlara neden olabilir.

tedavi

Tüm anjina türleri için, penisilin (günde 300.000 ünite) kas içine enjeksiyon yapılması, 3-5 gün boyunca ve 5-7 gün boyunca günde 4 kez dioksijen (aerosol dioksijen) kullanılması önerilir. Buna ek olarak, 3-4 gün içinde, 3-5 fargamezezi tabletini çözmeniz ve ağız boşluğunu, papatya, adaçayı, furacilin ve borik asit çözeltileri ile sürekli olarak durulama gereği duymanız gerekir.

Ülseratif nekrotizan anjina ile bademciklerin myrosenol ile yağlanması gerekir.

Patojen - piyojenik grubun mikropları, özellikle streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokok ve pnömokoklar. Enfeksiyon dıştan alınabilir ya da sürekli olarak bademciklerin ağızlarında, ağızda ve farenksde mikroorganizmaların artan virülansı nedeniyle ortaya çıkabilir. Enfeksiyon kaynağı genellikle burun ve paranazal sinüsler, diş çürüğü vb. Pürülan hastalıklardır. Klinik resim.

Anjina'nın ana semptomu palatine bademciklerin iltihaplanmasıdır. Hastalık genellikle şiddetli bir şekilde başlar, yutma sırasında boğaz, boğaz ağrısı, baş ağrısı, sinirlilik, ağrılı eklemler, boğaz ağrısı hissi eşlik eder. Hastalığın ilk gününde vücut ısısı bazen 40 ° 'ye 38-39 °' ye yükselir. Bazı hastalarda ateş, ateşten önce gelir. Kanda: lökosit formülü solda olan bir kayma ile, başta nötrofilik olmak üzere lökositozdur. Angina farklı formlarda gelişebilir.

Başlangıçtaki hastaların şikayetleri boğazda kuruluğa ve üzüntüye indirgenir. Daha sonra boğazda orta derecede ağrı vardır, vücut ısısı hafif yükselir; Küçük çocuklarda baş ağrısı ve genel halsizlik daha yaygındır. İncelenen palatine bademcikler şişmiş, kuvvetli şekilde kızardı; Yüzeyleri mukus deşarjı ile kaplıdır. Submandibuler lenf düğümleri hafif büyütülebilir ve hafif ağrılı olabilir. Tedavi genellikle 3-5 günde biter.

Angina foliküler ve lacunar

Genellikle belirgin zehirlenme ile daha şiddetlidir. Başlangıç ​​ani, titreme ve vücut ısısında keskin bir artış ile (40 ° ve üzeri). Boğazda ağrı bazen yutulduğunda, bazen kulağa yayıldığında daha da kötüdür. Genel halsizlik, baş ağrısı, bacaklarda ağrı ve sırtın geri dönüşü ile karakterizedir. Kanda: solda bir kayma ile belirgin lökositoz, ESR 40-50 mm / saate yükseldi. Farenks incelendiğinde, belirgin hiperemi ve palatine kavislerin infiltrasyonu, palatin bademciklerinin şişmesi dikkat çekicidir. Reddened bademcikler üzerinde foliküler anjin ile yuvarlak beyazımsı-sarı noktalar görünür. Bunlar, pamuklu çubuk veya spatula ile çıkarılmamış mukoza zarının altında bulunan palatine bademciklerin folikülleridir. Kırmızı benekli bademcikler üzerinde lacunar anjinası ile lakunadan yayılan sarımsı bir renk katmanı filmleri bulunur. Genellikle palatine bademcikler odaklarının yüzeyinde yer alır, bazı durumlarda, bir film kaplama, palatine bademciğin tüm yüzeyini kaplar. Bu angina, bir boşaltma lacunar denir. Lacunar anjinası içinde döküntüler, pamuklu çubukla veya spatula ile kolayca çıkarılabilen palatine bademciklerin ötesine geçmez. Plak çıkarıldıktan sonra, amigdalanın yüzeyi, lakulak anjinayı difteritan ayıran erozyon ve kanama olmaksızın pürüzsüz, pürüzsüzdür.

difteriye anjin bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda, yumuşak damak, küçük dil, farenks, larenks, burun boşluğu ve diğerlerinin arka duvarında sadece büyük gri-kirli renkli zar kaplamasını, özelliği için. Bu filmler beze lehimlenebilir gibi sıkı bir şekilde düzenlenmektedir. Çıkarılmasından sonra, erozyon ve mukoza zarının kanaması açıkça görülebilir. Bu hastalıkta, değil derhal eğer yenilgi nöromüsküler yutak, gırtlak, uzuvları, kalp kası (miyokard) ait doku ve diğer difterik anjin gelebilir tedavi yöntemlerini yürütmek -. Çok tehlikeli bir hastalık. Oyuncaklar, giysiler, yemekler, havlu ve hastanın ellerde olduğunu diğer şeyleri, öpüşme, konuşurken çoğunlukla çocuklarda, kolayca başkalarına aktarılır oluşur.

Göreceli olarak nadiren, bir amigdala'nın en çok etkilendiği, genel durumun tatmin edici olduğu, yutulduğu zaman ağrının ılımlı veya tamamen yok olduğu, vücut ısısının 37-37.5 ° 'yi aşmadığı sözde film-ülserli bademcik iltihabıdır. Etkilenen bademcikte, sarımsı bir rengin ince bir kaplaması oluşur, bu da pamuklu bir bezle kolayca çıkarılabilir, daha sonra amigdala üzerinde sığ bir ülser kalır. Ülseratif lezyon ilerler. Hastalığın 2. ila 3. gününde, ağızdan hoş olmayan bir koku ortaya çıkar, boyundaki lenf düğümleri büyütülebilir ve hafif ağrılı olabilir. Tedavi yapılmazsa, hastalık 4-6. Günlerdeki baskınlardan arındırılmış bademciklerin tedavisi ile uzun sürebilir. Boğaz ağrısı veya kronik bademcik iltihabı komplikasyonları.

gelişebilir nedeniyle anjina peritonsiller abse - bademcik çevreleyen doku irinli iltihabı, boşluk penetrasyon derinliğine bağlı enfeksiyonlar. Çoğunlukla 7 yaşından büyük hasta çocuklar. Daha çok tek taraflıdır. yüksek vücut sıcaklığında (40 °), yutma kulak, gıda alımının reddini ışınlanması tek taraflı keskin ağrı ile karakterizedir. Lezyonun kenarında lenf düğümleri şişer ve palpasyonda keskin ağrılı hale gelir. Çocuk başını ağrılı tarafa doğru eğmeye çalışır. Erişkinlerden farklı olarak, çocukların ağzını açmak ağrıya neden olmaz. Kanda: sola kayma olan yüksek lökositoz, ESR'de bir artış. pharyngoscope viskoz mukus, bir taraftan yumuşak damak ve damak kemer cephesinin şiddetli şişme ağız boşluğunda birikimiyle belirgin olduğunda, öne sağlıklı tarafında reddedilen vitreus ödemli küçük dil,, boğaz asimetri aşağı, içe itilmiş ve bademcik. Cerrahi tedavi: (genellikle küçük dil son molar çekilen bir çizginin ortasında) büyük çıkıntının yerlerde 3-4 günlük delik açılır, irin apse varlığında gerçekleştirilir. Kuru ısı - çocuk sıcak kompres boyun, günde gecesi, yatak istirahati, antibiyotik reçete edilir.

Anjina agranülositik, hematopoietik aparatın genel hastalığının karakteristik belirtilerinden biridir ve granülositlerin periferik kandan kaybolması ile karakterizedir. Vücut ısısında 40 ° 'ye, bazen de üşüme, boğaz ağrısına neden olur. Objektif olarak, bademcikler üzerinde, dilin kenarları boyunca, çoğunlukla larenks ve yemek borusuna uzanan posterior faringeal duvar boyunca kirli gri bir film tabakası bulunur. Daha sonra bu yerlerde, hoş olmayan bir kokuya sahip derin ülser yüzeyleri oluşur. Hastanın genel durumu şiddetlidir: septik görünüm, deliryum, cildin ikterik boyanması, eklem ağrısı, sık küçük nabız, idrarda protein.

Angina monositik virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklar yetişkinlerden daha sık hastalanırlar. Aniden, vücut ısısında 40 ° ve üzerinde artış, göğüste ağrı ile başlar. Gelecekte, tüm lenf düğümleri artar, acı verir ve dokunuşa yoğunlaşır. Dalak genişler, palpasyona zayıf derecede duyarlıdır. İncelendiğinde, farinksdeki değişiklikler başlangıçta katarr veya foliküler anjina ile aynıdır, daha sonra nispeten uzun bir süre süren difteri benzeri filmsi sarımsı-gri baskınlar ortaya çıkar. Kanda: genel lökositozun bir arka planına karşı monosit sayısında (% 70-75'e kadar) ve lenfositlerde (% 80'e kadar) keskin bir artış.

Hastaya yatak istirahati, önerilen sıvı vitaminli yiyecek, bol içecek (çay, vitaminli meyve suları) verilir. asetilsalisilik asit (0.5 g), 1 tablet kafein (0.05 g) içinde günde 2-3 kez ve sülfonamid (sulfadimezin, sülfadimetoksin) kullanılan ilaçların. diğer hastalıklar ile birleştirildiğinde daha ciddi durumlarda, özellikle, antibiyotikler gereklidir: penisilin, günde kas içinden 500 000 adet streptomisin ile kombinasyon halinde 4-6 günde bir kez 250 000 IU 2 kez. Haftada bir kez 300 000 bibillin kas içine uygulanabilmektedir. Önerilen özellikle anjin, pnömokok ve stafilokok, tetrasiklin, oksitetrasiklin, tabletler (200 000- 300 000 IU günde 4-5 defa) neden 5-7 gün günde 2 kez metasiklin hidroklorür (roidomitsin) 0.3 g. borik asit (su camı tatlı kaşığı) ya da hidrojen peroksit (su bardağı başına 1 çorba kaşığı) boğaz tayin seyreltik çözeltiler durulama için, iyi limon ya da sıcak su ile yıkama, sıcak olarak et suları adaçayı (1 çay kaşığı 300 ml kaynar su) hareket % 1-2 sodyum hidrojen karbonat çözeltisinin inhalasyonu.

Tüm antibiyotik agranulotsitarnoy anjin gerçekleştirilen transfüzyon öngörülen yüksek dozlarda (ikincil enfeksiyonlara karşı), leykopoez teşvik edilmesi anlamına gelmektedir (Tesa, pentoksi, leucogen) Corte'nın kosteroidnye hormonlar, ağız boşluğu ve yutak çözeltiler furatsilina, papatya, potasyum permanganat, Rivanol durulama, gramisidin, vb içinde -. askorbik asit, vitamin B6, B] z, desteklenmiş bir gıda. monotsitarioy anjina penisilin enjeksiyonları,% 5 askorbik asit çözeltisi tavsiye erince oral kalori açısından zengin bir diyet vitamin yıkayın.

Üst solunum yollarının sanitasyonu (adenoidlerin yok edilmesi, hipertrofik rinit, nazal septumda eğrilik, sinüzit) ve ağız boşluğu (çürük, diş eti iltihabı vb.). Vücudun temperlenmesi büyük önem taşımaktadır (sabah egzersizleri, su prosedürleri, açık hava sporları). Genellikle angina ile hasta olan çocuklar dispanser kayıtlarına alınmalıdır. Kalpteki değişikliklerin varlığı ile tekrarlanan anjina, eklemler, böbrekler tonsillektomi sorusunu gündeme getirmelidir.

ANGIN (akut bademcik iltihabı) baskın bir lezyon olan palatine bademciklere sahip akut bir enfeksiyöz hastalıktır. İnflamatuar süreç, lingual, guttural, nazofaringeal bademciklerde farinks ve larenksin diğer lenfadenoid doku kümelerinde lokalize olabilir. Daha sonra sırasıyla lingual, guttural veya retro-nasal anginadan bahseder. Enfeksiyon ekzo- (daha sık) veya endojen (otoinfeksiyon) olabilir. İki bulaşma yolu vardır: havadan ve besleyici. Endojen enfeksiyon oral kavite veya farinksden (palatine bademcikler, çürük dişler vb. Kronik iltihaplanma) oluşur. Enfeksiyon kaynağı aynı zamanda burun ve paranazal sinüslerinin pürülan hastalıkları olabilir.

Etiyoloji. En sık görülen patojenler stafilokok, streptokoklar (özellikle hemolitik), pnömokoklardır. Angin viral etiyoloji olasılığı hakkında bilgi vardır. Predispozan faktörler: lokal ve genel soğuma, organizmanın reaktivitesinde azalma. Angina'nın özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde okul öncesi ve okul çağındaki çocuklara ve 35-40 yaş arası yetişkinlere sahip olması daha olasıdır.

Semptomlar, kurs. Yutulduğunda, halsizlikte, ateşte ağrı. Eklemlerde, baş ağrısında, periyodik titremelerde sık sık ağrı şikayetleri vardır. Palatine bademciklerde hastalık süresi ve lokal değişiklikler anjinin şekline bağlıdır. Rasyonel tedavi ve anjina ile uyum, ortalama 5-7 gün. Kataral, foliküler ve lacunar anjina formları vardır. Aslında, bunlar palatine bademciklerdeki aynı enflamatuar sürecin farklı tezahürleridir.

Angina catarrhal. Genellikle aniden başlar ve bir terleme, boğazda düzensiz ağrı, genel rahatsızlık, subfebril sıcaklığı eşlik eder. Kandaki değişiklikler açıkça ifade edilmez veya yoktur. Farenks (faringoskopi) incelendiğinde, orta şişlik, bademcikler ve palatine ark bitişik bölgelerinde hiperemi vardır; Yumuşak damak ve farinksin arka duvarı değişmez. Bölgesel lenf düğümleri palpasyonda büyütülebilir ve ağrılı olabilir. Catarrhal anjin, başka bir anjina formunun başlangıç ​​aşaması olabilir ve bazen de bir veya başka bir infeksiyöz hastalığın ortaya çıkışı olabilir.

Angina lacunar ve foliküler daha belirgin bir klinik tablo ile karakterizedir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, genel halsizlik. Kandaki değişiklikler, catarrhal anjinadan daha önemlidir. Çoğu zaman hastalık titremeye başlar ve sıcaklığı 38-39 gram'a yükseltir. C ve üzeri, özellikle çocuklarda. Beyaz kan formülünün sol ve yüksek ESR'ye (40-50 mm / s) kayması ile yüksek bir lökositoz -20 ў 10 (dokuzuncu derece) / n ve daha fazladır. Bölgesel lenf düğümleri palpasyonda büyür ve ağrılıdır. Faringoskopi ile belirgin hiperemi ve palatine bademciklerin şişmesi ve yumuşak damak ve palatine kemerin bitişik alanları. Foliküler boğaz ağrısı ile mukoza zarından görülebilen folikül folikülleri küçük sarı-beyaz veziküller olarak görünür. Lacunar angina ile sarımsı beyaz baskınlar oluşur, ancak bunlar lakuna ağızlarında lokalize olurlar. Bu baskınlar daha sonra, bademciklerin serbest yüzeyinin tümünü veya hemen hemen tümünü kaplayan ve bir spatula ile kolayca çıkarılabilen birbirleriyle birleşebilir. Foliküler ve lacunar anjinası, aynı hastada hem foliküler hem de lacunar anjinası olabileceğinden, angina'nın foliküler ve lacunar içine bölünmesi şartlıdır.

Angina phlegmonous. Akut cerahatli iltihabı okolomindalikovoy elyaf. Genellikle yukarıda tarif edilen anjin formlarından birinin bir komplikasyonudur ve anjinin sona ermesinden 1 ila 2 gün sonra gelişir. Süreç daha çok tek yanlıdır, yutulduğunda boğazda keskin bir ağrı, baş ağrısı, titreme, güçsüzlük, halsizlik, burun tıkanıklığı, çiğneme kasları trisizmi, 38-39 gr'a varan ateş ile karakterizedir. Bir ağızdan hoş olmayan bir koku, bir tükürüğün bol miktarda tahsisi ile. Kandaki değişiklikler, bir akut inflamatuar sürece karşılık gelir. Bölgesel lenf nodları palpasyonda belirgin şekilde büyümüş ve ağrılıdır. Faringoskopi ile bir yandan yumuşak damak dokularında keskin hiperemi ve şişlik görülür. Bu taraftaki parafin bademciği orta hatta ve aşağı doğru yer değiştirmiştir. Yumuşak damak şişkinliği nedeniyle, genellikle amigdala incelemek mümkün değildir. Yumuşak damakın etkilenen kısmının hareketliliği önemli ölçüde sınırlıdır, bu da sıvı yiyeceğin buruntan sızmasına neden olabilir. Eğer fıtığa boğaz boğazının ilk 2 günü tedavi edilmezse, 5.-6. Günde, perifosellar (paratonlar) apsesi olan sirumfluoroselüler dokuda sınırlı bir apse oluşabilir. Mikrofloranın yüksek bir virulansı ve vücudun azaltılmış reaktivitesi ile birlikte apse, aktif tedaviye rağmen, normalden erken (hastalığın başlamasından 3-4. Gün sonra) oluşabilir.

Oluşan bir peritonsillar apse ile beyaz-sarı renkteki mukozanın ince bir bölümünü görebiliriz - şeffaf bir apse. Apse bir bağımsız veya cerrahi diseksiyondan sonra, hastalığın hızlı bir ters gelişmesi meydana gelir. Son yıllarda antibiyotiklerin irrasyonel kullanımına bağlı periyodik apseyle birlikte plegmonöz bademcik iltihabının formları uzamıştır.

Lenfadenoid glottis halkasındaki inflamatuar değişiklikler daima anjinaya işaret etmez. Ayırıcı tanı akut farenjit, akut kan hastalıkları da dahil olmak üzere kızıl, difteri, kızamık, grip (. Enfeksiyon Hastalıkları bakınız), üst solunum yolu akut nezle ile yapılmalıdır - (. Kan Bozuklukları bakınız) mononükleoz, vs.. Angina'nın klinik belirtilerine ek olarak, farinks ve larenksin (pharyngo ve laringoskopi, posterior rinoskopi) incelenmesinde bulunan lokal değişikliklerin doğası da büyük önem taşımaktadır. (Bademcik Difteri basili, tam kan sayımı ile ilgili çalışma baskınlar) önemli bir rol veri laboratuvar çalışmaları oynayın. Örneğin, belirli bir kan tek çekirdekli tespit enfeksiyonlu mononükleosise gösterir.

Klinik pratikte, lacunar anjini, boğazın lokalize difteri bölgesinden ayırmak sıklıkla gereklidir. Difteri olarak anjina, epidemiyoloji açısından ve olası komplikasyonlardan dolayı en tehlikeli olanıdır. Difteri şüphesi, hastanın genel muayenesi ile bile ortaya çıkmalıdır. Difteri dilate ciddi intoksikasyona neden olur: hasta sarkık, soluk, adrenaldir, fakat aynı zamanda, sıcaklık reaksiyonu zayıf bir şekilde ifade edilebilir (subfebril içinde). Servikal lenf nodlarında palpasyon olduğunda, bunların artışı ve selüloz boynunun belirgin ödemi de dikkati çekmektedir.

Lacunar anjinada farenjektomi bademcikler içinde lokalize sarı-beyaz baskınlar gösterir, difteri ile bademciklerin ötesine geçer ve kirli gri bir renge sahiptirler. Lacunar anjinası ile, plak kolayca çıkarılır, amigdala yüzeyi plak altında değiştirilmez; difteri ile, plağın çıkarılmasıyla plak çıkarılır, plağın çıkarılması ile mukozada bir erozyon tespit edilir. Lacunar angina ile - her zaman iki taraflı semptomatoloji; difteri ile - genellikle değişikliklerin lokalizasyonu tek taraflı olabilir (özellikle de yumuşak ve orta akışlı formlarda). Difteri şüphesi acil ise, difteri bacillus varlığı için bakteriyolojik inceleme için bademcik tortuları bir smear alın. Hasta, enfeksiyöz hastanenin kutulu bölümünde acilen hastaneye yatırılmalıdır.

Peritonsillar apse tanısı zor değildir. görünüşte biten boğaz ağrısı, tıkanıklık ve yumuşak damak dokusu tek taraflı ani şişme sonrası gelişen tipik klinik tablo, orta hatta amigdala çıkıntısı, vücut sıcaklığının önemli bir artış iltihabı okolomindalikovoy lif gösterir.

Komplikasyonlar:.. yerel komplikasyon itibaren vb Romatizma, kolesistit, orşit, menenjit, nefrit, quinsy haricinde yukarıda en sık akut otitis media, akut larenjit, laringeal ödem, parafaringealny apse, akut servikal lenfadenit, Flegmonu boyun tanımladı.

Tedavi:. Hastalığın ilk günlerinde sıcaklık normalden önce, yatak istirahati reçete edilir. Gıdalar, vitaminler açısından zengin, sıcak, soğuk ve soğuk olmamalıdır. Yararlı bol içecek: taze hazırlanmış meyve suları, limonlu çay, süt, alkali maden suyu. Bağırsak işlevini izlemek için gereklidir. İlaç, anjinin yapısına, diğer organların ve sistemlerin durumuna bağlı olarak kesinlikle tek tek kullanılmalıdır. Şiddetli zehirlenme olmadan hafif boğaz ağrısı ile, endikasyonlara göre ağızdan sulfanilamid preparatları reçete, yetişkinler günde 1 g 4 kez. Ağır vakalarda, önemli zehirlenme ile, antibiyotikler reçete edilir. penisilin V / m, 200 000 IU 4-6 kez, günde en yaygın kullanımı. Hasta penisilin tahammül ise, 10 gün boyunca yemek sırasında içinde günde 4 kez eritromisin 200 000 adet reçete veya 250 000 lU 4 kez içinde 250 000 IU oletetrin oral 4 kez 10 gün günde bir ya da tetrasiklin 10 gün boyunca günde. Romatizma hastaları ve hastalığın alevlenmesini önlemek için böbrek patolojisi olan kişiler anjina formu ne olursa olsun antibiyotik reçete ederler. İçinde de asetilsalisilik asit, günde 0.5 g 3-4 kez, askorbik asit 0.1 g günde 4 kez reçete.

potasyum permanganat, borik asit, gramisidin, furatsilina, bikarbonat ve sodyum klorür, antibiyotikler, hem de adaçayı decoctions, papatya (su bardağı başına 1 çorba kaşığı) sıcak solüsyonları kullanılarak durulama. gargara edemeyen çocuklar, genellikle limon veya meyve suyu ile (her 0,5 ila 1 saat) ısıtılmamış çay içmek verilen. o anjin şiddetlenmesine neden olabilir Farenksin Yağlama, kontrendikedir. Bölgesel lenfadenite anda gecesi Sıcak kompres tayin (alkol daha iyi: 1/3 alkol ve 2/3 su) boynunda ve sıcak bandaj gün, buhar teneffüs. Uzamış lenfadenit ile birlikte, solux, UHF akımlarının lokal uygulaması gösterilmiştir. Tedavi sırasında komplikasyon erken tedavi sağlayacak kardiyovasküler sistem, tekrarlanan idrar ve kan örneklerinin, durumunu izlemek için gereklidir. Zaman abse anjin ve işlem açıklığını gösteren apse peritonsiller oluşan ilerledikçe. Bazı durumlarda, bunun yerine apse üretmek açılma ve - (apse boşaltılması sırasında tonsillektominin) abstsesstonzillektomiyu.

Önleme: Hasta sık havalandırma, ayrı bir odaya yerleştirildi ve ıslak temizleme üretmek gerekmektedir. Her kullanımdan sonra kaynayan veya kaynar su ile haşlanmış özel bir yemek tahsis edin. Tükürük tükürmek için hastanın yatağına yakın bir dezenfektan solüsyonu ile bir kap koydu. en hassas Kangin olan diğer kişiler, özellikle çocuklar ile hasta teması sınırlayın. Enfeksiyonun yerel odaklarının anjina önemli zamanında yeniden ayarlanmasını (çürük dişler, bademcikler, kronik inflamasyon, paranazal sinüslerin irinli lezyonlar, vb. D.) önlemek için, zor burundan özgürce nefes almasını sağlamak nedenlerin ortadan kaldırılması (çocuklarda sıklıkla lenf bezleri olup). toz, (tütün de dahil olmak üzere), duman, çok kuru havanın, alkol ve diğerleri - büyük önem çeşitli tehlikeleri elimine, gövde, doğru çalışma ve dinlenme sertleşme edilir.

Dispanserlerde, ultraviyole ışınları olan işçilerin kitle ışınlaması kullanılır. Genellikle angina (hem yetişkin hem de çocuk) ile hasta olan kişiler klinik gözetim altına alınmalıdır.

boğaz ağrısı - Palatine bademciklerin baskın bir yenilgi ile akut yaygın bulaşıcı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç, lingual, laringeal, nazofaringeal, bademcikler içinde farinks ve larenksin diğer lenfadenoid doku kümelerinde gelişebilir. Daha sonra sırasıyla lingual, guttural veya nazofarengeal anjina hakkında konuşun. Enfeksiyon dışarıdan veya kendi mikroplarından olabilir. Enfeksiyonun iki yolu vardır: hava ve gıda. Ancak çoğu zaman ağız boşluğu veya farinksden (palatine bademcikler, çürük dişler vb. Kronik iltihaplanma) iç enfeksiyon vardır. Enfeksiyon kaynağı aynı zamanda burun ve paranazal sinüslerinin pürülan hastalıkları olabilir. En hafif anjin formu catarrhal anjina. Hastalık akut başlar. Hastalar yutulduğunda terleme, kuruluk, boğazda hafif ağrı ile ilgili endişe duymaktadır. Aynı zamanda genel halsizlik, halsizlik, halsizlik, baş ağrısı var. Vücudun reaktivitesine bağlı olarak, vücut sıcaklığı düşük dereceli (37.2-37.3 ° C) rakamlardan hipertermiye (39-40 ° C) kadar değişebilir.

muayenede hiperemi ve ödem ve hiperemi kemerler mukozanın büyütülmüş boğaz palatin bademciklerin ortaya çıkardı. Kısıtlama tıkanıklık bir arka duvara ve yumuşak damak dahil hiperemi faringeal mukoza boyunca yaygın orada olduğu anjina akut akıntılı farenjit gelen bu formu, ayırt diferansiyel-diagnostik özelliklerinden biridir. Catarrhal anjina genellikle bu hastalığın başka bir formunun ilk aşamasıdır. Bölgesel submandibular düğümler genişlemiş, palpasyonda hafif ağrılıdır. Uygun bir seyir ve uygun tedavi ile enflamatuar değişiklikler 4-5 gün içinde kaybolur.

Katarrılı anjina hastalarının tedavisi bireysel olarak, eşlik eden patolojiye ve vücudun duyarlılık derecesine bağlıdır. Hafif zehirlenme belirtileri ile, sülfanilamid preparatları reçete edilir: streptocid - günde 5-6 kez alım başına 0.5-1 g; Bactrim (eş anlamlılar - biseptol, septrin, vb) - 2 sekmesi. 5-7 gün, günde 2-3 kez, Analog hazırlıklar.

Bir hipertermi tayin antipiretik preparasyonlar: 0,5 g - asetilsalisilik asit günde 3-4 kez, vb

Durulama için çeşitli antibakteriyel çözeltiler ve yumuşatıcı infüzyonlar kullanılır. antiseptikler yıkama iodinol boşluklar bademcik için çözelti ve% 3 hidrojen peroksit çözeltisi, potasyum permanganat,% 0.1 çözelti, borik asit bikarminta çözeltisi% 2-4 çözeltisi gargara için% 1 kullanıldığı üzere % 0.05-0.1 rivanol çözeltisi, kalendula tentürü. yumuşatıcının genellikle adaçayı ve papatya (bir çorba kaşığı 1 bardak su) infüzyonu kullanılır. Buharla inhalasyon atayın. Sulama için durulama ile aynı çözümleri uygulayın; Bu angina artmasına ve komplikasyonlarının oluşmasına da yol açabilir Transfiguration (1975) NA göre, boğaz yağlanması, kontrendikedir. Bölgesel lenf düğümlerinin iltihaplanması gece gündüz sıcak bandaj üzerinde Sıcak kompres uyguladığınızda.

Foliküler ve lacunar anjina ile halsizlik, halsizlik, genel halsizlik, baş ağrısı daha belirgindir. Bu boğaz ağrısı tipleri için sıcaklık, kural olarak, yüksek - 40 оС kadar; sadece yaşlılık döneminde, vücudun reaktivitesindeki değişim ile bağlantılı olarak, subfebrilititis palatine bademciklerin belirgin patolojik değişiklikleri ve genel zehirlenme belirtileriyle dikkati çeker. Reddenlenen bademciklerin yüzeyindeki foliküler anjinada beyazımsı sarı plaklar veya folikül kabarcıkları bulunur. Eklenmiş folikül peri-modüler selüloza açılırsa, yaklaşık bir paranezil apse oluşabilir. Pürülan foliküllerin açılması, sıcaklıkta keskin bir düşüşe eşlik eder. Lacunar angina ile, foliküler açık sarı kesiler aksine lacunae ağızlarında yer almaktadır. Baskınlar, sıklıkla bademciklerin yüzeyini kaplayan bir plaket oluşturan, ancak bunun ötesinde değil, yırtılmış epitel ve lökositlerden oluşur; Baskınlar kolayca sökülebilir ve bir kanama yüzeyi bırakmaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Boğaz ağrısı evde tedavi

Yüksek ateş, boğazda sürekli ağrı, yutma, halsizlik ve güçsüzlük ile artar... Evde anjina tedavisi, ne olduğu ve neye ve neden tedavi edilmesi gerektiği hakkında, bu makalede anlatacağız.