Loading

Ilk doktor

Snot boğaz - çok tatsız ve büyük ölçüde insanın dolu bir yaşam zorlaştırmaktadır belirti rahatsız: Bu öksürük kışkırtır, vb ağzından hoş olmayan kokuları neden düzenli gıda alımını önlemek neden oraya ve nasıl mücadele..?

nedenleri

Sebepsiz hiçbir sonuç yoktur. Boğazdaki sünnet, vücudun genel durumunu ve özellikle nazofarenksini etkileyen çeşitli faktörlere neden olabilir.

 1. Ev tahrişi. Düzenli ruhları, çok keskin veya baharatlı gıdalar tüketmek ise duman aktif benzeri gazlı hava ve nefes. E., boğaz zarının mukoz membranlar sekretivnaya mukus sonuçlanan organ hasarı narin epiteli engellemek için "koruyucu tepkiyi" içerebilir aktif başlar iç vücut yüzey mukusu kapsayacak ve yavaş yavaş birikir.
 2. Bronko-pulmoner hastalıklar (örneğin, kronik bronşit). Bir kişinin akut fazındaki hastalıkların çoğunluğu aktif olarak tedavi ederse, o zaman kronik hastalık formlarına sıkça hafifçe atıfta bulunur. Aşamalı bir problemin sonucu olarak, semptomlardan biri boğazda bir sümük olabilir.
 3. Sinüslerde inflamatuar süreçler. Sinüsit, önitis, etmoidit ve diğer sinüsit tiplerinin yanı sıra olağan SARS - boğazda mukusun görülmesinin başlıca nedenlerinden biri. Enflamasyonlu sinüsler nazofarenks içindeki mukus kitlelerinin tam değişimini bloke eder ve bu da yanlış bir dolaşım ve sümüğün vücuttan çekilmesini tetikler.
 4. Gastrointestinal sistemin patolojileri. Sindirim sistemi hastalıklarının bir kısmı, özellikle özofagus ile ilişkiliyse, yukarıda belirtilen semptomla birlikte görülür.
 5. Alerjik reaksiyonlar. Vücut dış uyaranlara aşırı aktif bir şekilde yanıt verebilir ve yetersiz belirtilere neden olabilir - özellikle boğazda sümük. Bu fenomenler özellikle ilkbahar-yaz döneminde mevsimlerin değişimi ile önemli ölçüde artmıştır.

Nasıl kurtulur ve ne yapılır?

Hoş olmayan bir semptomdan kurtulmanın yollarını aramadan önce, nedenini tam olarak belirlemelisiniz.

Alerjik veya sürekli rahatsız mısınız? Daha sonra uygun allergist doktora danışın ve bu rahatsızlığı tetikleyen bir maddeyi vücutla temastan çıkarmaya çalışın. Gastrointestinal sistem, bronş, akciğerler veya yoğun tıkalı burun ile ilgili sorunlar? Daha sonra gastroenteroloğa, akciğer uzmanına, terapiste veya KBB'ye.

Bir yetişkinin boğazındaki sümükse

Bir yetişkinde yukarıda açıklanan semptomdan kurtulmak birkaç aşamada gerçekleşebilir ve sorunun özel nedenine bağlıdır.

 1. Burun ve boğazın durulanması. Nazofarenksin sümükten temizlenmesine yardımcı olan ilk mekanizmalardan biri, burnun yıkanması ve boğazın yıkanmasıdır. Ana aktif madde olarak, kabartma tozu, potasyum permanganat, furacilin, tuz ve aynı zamanda meşe, adaçayı veya papatya gibi infüzyonları da kullanabilirsiniz.
 2. Mukusun mekanik eliminasyonundan sonra, ilacın uygulanması tavsiye edilir - bir doktor, kortikosteroidler / antihistaminikler ve soğuk algınlığından çeşitli damla / spreyler tarafından reçete edilen bir antibiyotik olabilir.
 3. Gerekirse, iyileştirici etkisi bir klinikte, hastanede, hastanede yapılan fizyoterapi prosedürlerini pekiştirmek için.

Çocuğun boğazındaki kırışıklıklar

Çocuklarda mukoza zarları çok hassas ve hassastır, bu nedenle her türlü tedavi ve semptomların giderilmesi nazik olmalıdır.

 1. Boğazdaki sümüğü ortadan kaldırmanın gerçek ve etkili yolu yıkamaktır. Çeşitli alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için, hafif tuzlu su çözeltilerinin bir deterjan reaktifi olarak kullanılması arzu edilir - bunlar tamamen güvenlidir, oyukları mükemmel şekilde dezenfekte eder ve hafif bir antiseptik etkiye sahiptir.
 2. Antibiyotiklerin ve diğer "ağır" tam işlevli tedavinin kullanımı, yalnızca, istisnai durumlarda, ilaçların kullanılmasının potansiyel yararlarının, gelişmekte olan organizma üzerinde olası yan etki risklerinden daha ağır basması durumunda haklı gösterilmektedir. Bu durumda doktor, antimikrobiyalleri küçük bir dozajda veya süspansiyonda reçete ederek, aktif maddelerin karaciğer üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek için topikal ilaçları tercih eder. Hemen hemen her zaman antihistaminikler reçete edilir, kortikosteroidler sadece bebeğin hayatı için risk altında kullanılmalıdır. İlaçların doğru dozajına, kullanım sürelerine ve kurs terapisinin zaman süresine özellikle dikkat edilir.
 3. Boğazda enfiye ile mücadele için uygun ve işlevsel bir araç, genellikle protargol - proteinler ve gümüş iyonları içeren sulu bir çözelti olarak kabul edilir. Mukusun aktif sekresyonunu azaltır, bakterileri ve diğer patojenik mikroflorayı yok eder, mukoza zarını kurutur ve nazofarenksde metabolik süreçleri normalleştirir.

Yararlı video

Zamanla, endişe verici belirtilere dikkat edin, görünüşlerinin nedenlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırın ve mümkün olduğunca az ağrınız! Sağlıklı ol!

Yetişkinlerde boğazın arkasına akan sümük nasıl tedavi edilir

Sıklıkla, kalıcı burun tıkanıklığı şikayeti olan hastalar doktorlar tarafından tedavi edilirken, ortak akan burun akıntısına eşlik eden mukus akıntısı gözlenmez. Muayene ve muayeneden sonra, doktor, postnazal ödem sendromunu teşhis eder veya rinofarenjit, nazofarenks, bademcikler ve lenfatik halkayı etkileyen inflamatuar bir hastalıktır.

nezlenin bu formu arasındaki fark genellikle hastalığın soğuk altında uzun bir süre için maskelenebilir aslında oluşur doğrudan nefes borusu ve hastanın içine arka duvar drene ilgili meme bunları yutar ve kalan hastalık belirtileri görmez. Ne rinit bu tip neden olur ve ne de tedavi ilkeleri şunlardır - bugün ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Boğazdaki burun mukusu akıntısının nedenleri

Rinofarenjitin gelişmesinin ana nedeni, mukoza zarının yüzeyine virüslerin, bakterilerin ve alerjenlerin içeri girmesi iken, inflamatuar süreç lenfatik halkayı ve nazofarenks boşluğunu kapsar.

Patoloji büyük bir tehlike taşımamaktadır, çünkü bir yetişkin boğazının arkasından aşağı iner ve ağzın içinde olsa bile, bir yetişkin boğazını temizleyebilir ve birikmiş mukustan tükürür.

enfeksiyon sürekli bir kaynak menenjit kadar çeşitli komplikasyonlara neden olabilir Ancak, hastalık (bakteriyel maddeler, beyin serozası de dahil olmak üzere, çeşitli organ ve sistemlerin içine düşen, kan yoluyla gerçekleştirilir), tedavi edilecek.

Rinofarenjit gelişimini tetikleyen faktörler:

 • tahriş edici kimyasalların nazofarenksinin mukoza dokusu üzerinde kalıcı etki;
 • sık soğuk algınlığı ve hipotermi;
 • nazofarenks içine yabancı cisimlerin alınması;
 • ilaç almanın bir yan etkisi;
 • Lenf glotofarenks ve burun dokuları boyunca kan dolaşım sürecinde bozukluklar;
 • kemik septum ve mukozal epitelyumda travma ve mekanik hasar;
 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • kronik viral ve bakteriyel lezyonlar.

Hasta ciddi bağışıklık azalır algınlığı, nezle iltihabı tüm larinks sürecinde bir geri çekme yol açabilir ve bu bir vitamin eksikliği, uygunsuzluk, sık stres ve rekreasyon eksikliği yarattı.

Hastanın boğazda hoş olmayan hisleri vardır (terleme, kaşıntı, yabancı cismin varlığı), hapşırma, kuruluk ve nazal geçişlerde tıkanıklık. Ses değişebilir, nefes daha hızlı olur.

Ağzın sürekli solunması nedeniyle, sırtın riniti, bakteriyel enfeksiyonun ikincil tabakalaşmasıyla komplike hale gelebilir, hastanın sıcaklığı yükselir ve sağlık durumu kötüleşir.

Posterior rinoparenjit akut ve kronik olarak ayrılır (üst üste 2-3 haftadan uzun sürdüğünde).

Kronik rinoparenjit nedenleri hormonal bozulmalar, burunda anormal kılcal çalışma (hamilelik veya vegeto-vasküler distoni ile) olabilir. Daha sonra patolojinin vazomotor formda gerçekleştiğine inanılmaktadır. Alerjik bir yatkınlıkla rinofarenjite neden olan bu tür bir hastalık alerjik rinit şemasına göre tedavi edilir.

Klinik semptomlara bağlı olarak, rinofarenjit, doku önemli ölçüde sıkıştırıldığında, mukus epitelinin ve hipertrofikin incelmesiyle atrofik bir atriyal formda ilerleyebilir.

Genel tedavi prensipleri

Doktorun atayacağı pusiform şişlik sendromunun farmakolojik tedavisine ek olarak, patojen türünü inceledikten ve hastanın ayrıntılı muayenesini yaptıktan sonra, hastalığın tedavisinin daha etkili olacağı rahat koşulları organize etmesi gerekir.

boğazından aşağı çalışan sümük, uyku müdahale ettiğinde nazofarenks Enflamasyon kuvvetle kişi, uyanır boğazını temizler, boğazda yabancı cisim varlığı hisseder, mukoza dokusunu kurur. Kuru veya ıslak öksürük rahatsız olabilir.

Hastanın durumunu kolaylaştırmak için, tedavi sırasında aşağıdaki koşulları yaratmak gerekir:

 • Hastanın bulunduğu odayı düzenli olarak havalandırın, ıslak temizlik yapın, hava nemi seviyesini izleyin (göstergeler yaklaşık% 50 olmalıdır);
 • sıcaklık rejimini korumak - 22-23 ° C'nin üzerinde havanın aşırı ısınması tavsiye edilmez;
 • Bir içme rejimi sağlamak - gün boyunca sadece temiz su değil, aynı zamanda yeşil çay, meyve içecekleri, meyve suyu ve meyveler de dahil olmak üzere en az 2 litre sıvı içmelidir;
 • nazofarenksinden mukustan düzenli olarak çıkar;
 • uykuya dalmak, böylece yastık her zamankinden daha yüksek olmak üzere uyumak için - bu, mukus salgılarıyla boğulma riskini azaltacaktır, çünkü sümük bir rüyada boğazın içine aktığında, bir kişi boğulma hissinden düzenli olarak uyanır.

Tedavi sırasında, hasta diyete ve dinlenmeye bağlı olarak gösterilir. Menü dengeli olmalı, enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sistemini uyarmak için proteinler, vitaminler ve faydalı mikro elementler içermelidir.

Rinofarenjitin alerjik doğası ile, hastanın temasının, patolojinin alevlenmesine neden olabilecek ev tipi tahriş edici maddeler ve gıda ürünleri ile kısıtlanmasını izlemek gereklidir.

İlaç tedavisinin şeması, klinik semptomları, hastalığın ve evrenin şeklini (akut veya kronik iltihaplanma süreci gerçekleşmektedir) dikkate alarak doktor tarafından seçilmektedir. Konservatif tedavinin ana bileşenleri aşağıda açıklanacaktır.

Antibiyotik tedavisi

İşlemin bakteriyel formu laboratuvar testleri ile teyit edildiğinde antibiyotik grubundan preparatlar reçete edilir - sümük larinksin arka duvarından aşağı aktığında, swab doğrudan nazofarenksden alınır.

Akut patoloji formlarında, antibiyotikler damla şeklinde kullanılabilir:

 • Novoimanin, St John's Wort'un doğal özüne dayanan bir preparat olup, stafilokok suşları dahil olmak üzere gram-pozitif mikrobiyal gruba karşı aktiftir. Mukoza rejenerasyonunu destekler, nazofarenkste inflamasyon düzeyini azaltır. Kullanmadan önce, Novoimanin steril su veya glikoz çözeltisi ile seyreltilir.
 • Rinkarijit dahil olmak üzere burnun bakteriyel enfeksiyonlarının kompleks tedavisinde Framicetin kullanılır. Çözümü günde 4 ila 6 kez, her burun deliğine 2 damla gömün.
 • Neomisin, aminoglikozitlerden oluşan bir ilaçtır. Sadece bakteriyel patojen flora üzerinde çalışır, rinofarenjitin viral ve fungal formlarını tedavi etmek için kullanılmaz. Ajan nazofaringeal boşluğa sulanır veya turunda nazal geçişlere enjekte edilir.

Hasta sırt üstü yatmak ve geri başını eğme gerektiğini ve damla giriş sonra birkaç dakika için bu konumda kalır - Arka rinit sümük boğazını aşağı çalışan, ancak burun yollarında birikmemesi olmadığı için, doktorlar ilaçların özel tekniği damlatma öneriyoruz.

inflamasyon limfoglotochnogo ringde lokalize olduğu için Spreyleri rhinopharyngitis içinde Antibakteriyel tedaviyi daha az etkili kabul edilir ve sulama ilaç burun ve boğazın tüm uzaktan köşelerine nüfuz izin vermez.

Bununla birlikte, özellikle patolojiye şiddetli tıkanıklık ve kalın, viskoz mukus sekresyonları eşlik ediyorsa ve boğazda sümük balgam çıkarılmadığında, aerosoller karmaşık terapide reçete edilir.

Bu tip ilaçlar ilaç Izofra (sprey göre framisetin), Polydex içeren (fenilefrin) ve Bioparox (aktif işaretli anti-enflamatuar etkiye sahip, gram-pozitif ve gram-negatif suşlarına karşı aerosol) bileşen maddeler arasında.

Sistemik eylemin antibiyotik

Şiddetli vakalarda, tabletler şeklinde antibakteriyel etkiye sahip ilaçların veya intramüsküler enjeksiyonların oral yoldan uygulanması endikedir.

Bunun için aşağıdaki grupların hazırlıkları önerilmektedir:

 • makrolitler - Eritromisin, Midekamisin, Makropen, Klaritromisin;
 • yarı sentetik penisilinler - Ampisilin, Amoksisilin, Augmentin;
 • sefalosporinler - Seftriakson, Sefodox, Cefaleksin, Sefazolin.

Grup seçimi ve ilacın formu, patojen türüne ve ilaçlara karşı direncine bağlı olarak doktor tarafından gerçekleştirilir.

Tedavi sırasında hastanın durumunu izlemek ve yan etkileri ve komplikasyonları önlemek için tüm değişiklikleri not etmek gerekir. Antibiyotik, 3-4 günlük kullanım sonrasında istenilen etkiyi sağlamazsa, başka biriyle değiştirilir.

Burun damlaları

Çeşitli soğuk algınlığı tiplerini tedavi etmek için kullanılan damla ilaçların listesi oldukça kapsamlıdır. Bununla birlikte, rhinofarenjit gibi bir hastalığın spesifikliği göz önüne alındığında, doktorlar sadece ilaç gruplarını spreyler ve yerel eylem damlaları şeklinde reçete etmektedir.

vazokonstriktör

Vazoconstrictor bileşenini içeren damlalar, uzun süre soğuk algınlığının çeşitli formlarının tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmamıştır, ne de postnazal ödem sendromu bir istisnadır.

Ayrıca, damlaların etkisi altında, üretilen mukus miktarı azalır ve bu da nefes almayı büyük ölçüde kolaylaştırır. Ama rinit belirli tiplerinin tedavisi kompleks tedavisinde, bir vazokonstriktör sadece ara sıra kullanımını içerdiğini açıklamak gereklidir - onlar üst üste ve tam olarak belirtilen doktor dozda artık daha 5 gün süreyle kullanılabilir.

En etkili ve etkili ilaçların listesi:

 • Xylometazoline - Galazolin, ForNos, Rinonorm, Ximelin temelinde. Bu fonların süresi yaklaşık 4 saattir, spreylerin şekli enjekte edilen ilacı doğru dozlamanıza izin verir, aşırı dozdan kaçının.
 • Oksimetazolin - Nazivin, Nazol Advance, Fazin. Bu ilaçlar oldukça uzun süreli bir maruz kalma süresine sahiptirler, üst üste 12 saate kadar, ancak diyabet ve böbrek hastalığı olan hastalarda kontrendikedirler.
 • Naphazoline - Sanorin, Naphazoline, Naphthysine dayanarak. Bu serinin ilaçları en ekonomik olanıdır, ancak diğerlerinden daha az etkili değildir. Damlaların bileşiminde Sanorin, sadece nazal konjesyonu ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda mukozayı yumuşatmaya da izin veren vazelin yağı ve ester yağı okaliptüsünü de içerir.

Ortak soğuk algınlığı tedavisi için iyi vasıtalar, tetinolin ve farmakinin indanazolin etken maddesini içeren Tysin'dir. Vazokonstriktör damlalarının tam bir listesi ve sınıflandırılması için bu makaleye bakınız.

nemlendirici ajanlar

nemlendirici etkisi ile artı damlaları ve spreyler büyük bir bunlar sınırlama olmaksızın kullanılabilir olmasıdır, bunlar için etkili patojenik mikropların burun geçitlerinin yüzeyinden yıkanmış ve mukus birikimlerinden burun boşluğunu temizlemek edilir.

Deniz suyu temelinde hazırlanırlar ve yararlı mikroelementlerin bileşiminde, burun epitelyumunu restore eder ve siliyer dokunun çalışmasını normalleştirirler.

Deniz suyuna dayanan en popüler preparatlar:

izotonik solüsyon kullanılmalıdır burun tıkanıklığı doku ödemi kaynaklanmayan, bloklanmış olur, mukus birikimi ve bol - bu durumda telkin edilecektir nemlendirici preparatlar çok daha verimli ve güvenli bir damar daraltıcı etkisi anlamına daha vardır.

Antihistaminler ve dekonjestanlar

Damla ve spreylerin vazokonstriktif etki ile etkisini arttırmak için, üreticiler bileşimlerinde antihistamin bileşenleri içerirler, bu da araçların kapsamını çok daha geniş bir hale getirir.

Rinitin alerjik doğası belirtileri olan hastalara kombine damlalar verin, ancak bunların soğuk algınlığı için kullanılması mümkündür:

 • Vibrocil - İsviçre şirketi tarafından sprey, damla ve jel şeklinde üretilmiştir. Arka arkaya 7 gün boyunca tavsiye edilmez. Nazal konjesyonu ve mukozanın şişmesini etkili bir şekilde ortadan kaldırır;
 • Sanorin-Anaerhegine - uzun süren bir etkisi olduğu için bu ilacı gece sindirmek tavsiye edilir;
 • Rinofluimutsil - viskoz burun salgıları ve boşaltım üzerinden hızlandırılması, sıvılaştırılmasından vazokonstriktör ve antihistaminik etkiye sahiptir nefes kolaylaştıran, bir soğuk başlangıcından sonra 3-4 gün kullanılabilir.

uyuşukluk geliştirmek ve zihinsel tepkiler yavaş, bu yüzden hekim tarafından reçete dozu ve sıklığı gözlemleyerek, dikkatli kullanılması gerekir Burnumuzdan bu fonların aşırı dozda ile.

hormonsal

Rinitin tedavisindeki bu türden çeşitli ilaçlar, burun tıkanıklıklarının tıkanması ve aşırı vazodilatasyonla şiddetlenen hastalığın şiddetli formunda reçete edilir. Ayrıca, hormonal spreyler alerjik rinit belirtileri olan hastalara işaret edilir.

Çoğu zaman doktorlar aşağıdaki ilaçları reçete eder:

 • NAZONEX ve analogları, ilk enjeksiyondan 12 saat sonra hissedilebilen, hızlı etkili bir spreytir. Vücut etkilemez, çünkü aktif madde mukoza dokusuna emilir ve sistemik olarak etkilenir;
 • Baconase, dokunun şişmesini önleyen, iltihap düzeyini azaltan ve alerjik rinit belirtilerini hafifleten bir spreydir. Her burun deliğine 1 doz için günde 3-4 kez uygulayın;
 • Nasobek, her nazal geçişte günde 2-4 kez enjekte edilmesi gereken hormonal bir ajandır, terapi sırasında dozaj yavaş yavaş azalır.

Hormonal ilaçların sürekli kullanımı ile, burun mukoza zarlarının lokal immün tepkisi azalır, bu nedenle uygulama süresi, her hasta için ayrı ayrı doktor tarafından belirlenir.

Bu burun damlaları gruplarına ek olarak, sıklıkla reçete edilen ilaçlar Protargol ve Collargol - kolloidal gümüş içerirler.

Aktif bileşen iltihaplı mukoza dokusunun yüzeyine çarptığında, bir büzücü, iltihap önleyici ve kurutma etkisine sahiptir.

Bu damlaların kullanımı, bakteriyel ve hipertrofik dahil olmak üzere çeşitli etiyolojilerin riniti kronik formunda bile haklıdır.

Burun durulama

Nazofaringeal boşluğu mukustan mümkün olduğunca temizlemek için, sadece deniz suyu spreylerini kullanmanız gerekmez, aynı zamanda yıkama prosedürlerini de gerçekleştirmeniz gerekir.

Arka burun iltihabında sümük, boğazda toplanır, arka duvar boyunca süzülür ve orada bir iltihaplanma sürecine neden olur, bu alanı da durulamak gerekir.

Prosedür tekniği

Özellikle bir bakteriyel enfeksiyon ile komplike Nazofarenjit, sadece tüm burun boşluğunu yıkama ile bir kompleks içinde tedavi edilebilir, bu patojen florayı öldürür bakteri ve sümüksü plak kaldırır ve boğaz dışına sümük görüntülemenize olanak sağlar.

 1. Yıkama için, bir bardak su içinde bir çay kaşığı sofra tuzu üçte eriterek bir tuzlu su çözeltisi hazırlamanız gerekir.
 2. Sonra yumuşak bir şırınga ile doldurun ve dik açıyla bükerek lavabonun üzerinde durun. Ağız açık olmalı, dil sıkışmış.
 3. Şırınganın ucu burun deliğine sokulur, daha sonra su yavaşça sıkılır, nazofarenks boşluğundan geçerek ağzından dışarı akar.

İşlemden sonra, çözelti ve mukusun kalıntılarının burun deliğini temizlemek ve daha sonra ikinci burun geçişi ile aynı şeyi tekrarlamak gerekir.

çözeltiler

Basit bir yıkama yöntemi, bir tuz çözeltisinin veya şifalı bitkilerin bir kaynatılmasının hazırlanmasını ve sıvının dönüşümlü olarak her iki burun deliği ile çekilmesini içerir. Ağzın içine giren çözeltinin bir kısmı tükürülmeli, sonra boğazla kaynatılmış su ile durulayın.

Bu yöntem, boğazda sümük bulunmasıyla, bakteriyel enfeksiyonun biriktiği yerde nazofarenksin sırtını durulamadığından, daha az etkili olarak kabul edilir.

Daha burnunu yıkayabilirsin:

 • şifalı otlar et suyu - marigold, papatya, okaliptüs, döner, muz, nane. Et suyu aşağıdaki gibi hazırlanır: 1 çorba kaşığı. kuru ot, bir bardak kaynar su döktü, sonra 20-30 dakika demlendi, gazlı bezle süzüldü. Bir tür bitkiden bir kaynatma hazırlayabilir veya anti-enflamatuar bir koleksiyon yapabilirsiniz;
 • eczane antiseptikler - Furacilin, Miramistin, Klorheksidin;
 • tuzlu su ya da% 0.9 Sodyum Klorür - salin olarak adlandırılan pahalı eczane aracı yavaşça, nazofarenks temizler kalın mukus incelir ve çıkarılmasını mümkün kılacaktır.

Yıkayınız burun geniz akıntısı sendromlu bir hastanın bir arka plan üzerinde otitis media (kulak akut enflamasyon) belirtileri varsa tavsiye edilmez, orada membranın bir perforasyon veya membranlar mukoza dokusunun, tümör büyümeleri üzerinde mevcut bulunmaktadır.

Boğaz durulama

Boğazın durulanması maksimum etkiyi getirdi, doğru şekilde yapmanız gerekir. Bunu yapmak için, başın geriye doğru eğilmesi ve dilin durulama sırasında, uzun ses "Y" yi telaffuz etmek ve ağzın içine sıvı toplamak için küçük kısımlara ihtiyaç duyması gerekir.

Birkaç aşamadan sonra, her biri 30-60 saniye boyunca, boğazınızı kaynamış suyla durulayın ve en az 20 dakika boyunca hiçbir şey yemeyin.

Durulama yardım:

 • Furatsilin. Tablet ince bir toz haline getirilir ve suda çözülür, kaynatılır (100 ml su başına 1 tablete dayanarak formülasyon hazırlanır).
 • Sod-tuzlu çözelti. 1 litre kaynatılmış ılık su bir çay kaşığı soda ve sofra tuzu üzerine eklenir, bitmiş bileşim gün boyunca en az 3-4 kez durulanır. Çoğu hasta maksimum dezenfeksiyon etkisi için birkaç damla iyot eklenir.
 • Klorheksidin. Bu ilaç ucuzdur ve nazofarengeal kavitede viral ve bakteriyel ajanlardan etkili bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur. Durulama işlemi, solüsyonu yutmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalı, prosedürü günde 3 kez gerçekleştirilmelidir.
 • Chlorophyllipt. Bu okaliptüs ekstresi ile bir alkol çözeltisidir, antimikrobiyal özellikleri telaffuz etmiştir. Bir bardak suya az miktarda ilaç sulandırmanız ve günde üç kez gargara yapmanız gerekir.
 • Papatya ve calendula topluluğu. Bu otlar, iyileştirici, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinir. Önceden infüze edilmiş ve filtrelenmiş et suyu 30-32 ° C'ye ısıtılmalı ve boğazlarını mümkün olduğunca sık durulayınız.

Birçok insan% 3'lük hidrojen peroksit kullanır ve bir kaşığı 100 ml suya çözer. Ancak, bu yöntem doktorlar tarafından her zaman onaylanmamıştır, çünkü çözümü yanlışlıkla yutmanız mümkündür.

Soluma prosedürleri

İnhalasyonların yapılması, sadece burun mukozasının yüzeyinde değil, aynı zamanda nazofaringeal kavitede de iltihabı gidermek ve mikropları öldürmek için çift bir etki elde etmeyi sağlar. Bunu yapmak için, burnunuzla, sonra ağzınızla dönüşümlü olarak nefes almanız gerekir.

Burun iltihabı ile başa çıkmak için her türlü inhalasyon ve preparatlar burada ve burada öksürdüğünüzde açıklanmıştır.

Prosedürlerin aşağıdaki araçları kullanarak günde en az 2-3 kez yapılması önerilir:

 • Salin. ilaç değil, kuru mukoza, sıvılaştırma ve kalın mukus çekilmesi teşvik yerel bağışıklığı uyaran yapar daha yıkama nazal ve gargara için kullanılacak diğer maddelerin etkinliğini arttırmaktadır.
 • Kabartma tozu. Alkali parçacıkların solunması, tahriş olmuş mukus dokusunu yatıştırmaya, bakteriyel plakları temizlemeye ve iltihaplanma seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Buhar inhalasyonu yapılırsa, sodaya birkaç damla iyot veya birkaç sarımsak ezilmiş eklenebilir.
 • Uçucu yağlar - nefes almayı kolaylaştırır, dokuları onarır, mikropları öldürür. Çay ağacı, çam, nane, portakal, tay, papatya, lavanta, köknar eterleri ile buhar inhalasyonları yapabilirsiniz. Nebülizöre yağ eklemek kesinlikle yasaktır, sonuç cihazın (ultrasonik) ve hasta - yağ pnömonisinin bozulması olabilir.
 • Bitkilerin süsleri. Buhar inhalasyonu yapmak için, papatya, nane, nergis, muz ve adaçayı bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz. Otlar 1 tatlı kaşığı alınır ve kaynar su ile dökülür. Su soğudukça çimler infüze edilir ve buhar istenilen sıcaklığa ulaşır - 35-38 ° C

Solumaları sadece buharla değil aynı zamanda nebulizör kullanarak da yapabilirsiniz, ancak bu cihaz içinde ilaç kullanmak için daha uygundur.

Bir Lasolvan, Rinofluimutsil, serum fizyolojik, propolis alkol tentür - Tedavi sırasında boğaz içine damlayan burun mukus incelme ve anti-enflamatuar ilaçlar, antibiyotikler ile nebülizatör tedaviler geçirmek.

Hasta burun pasajlardan mukus bol bir deşarj eşlik edilmez burun nefes ile yaptığı sürekli sorunlar diyorsa - rinit semptomlarının geri olduğunu oldukça mümkündür. Gerçek tehlikesi boyunca burun boşluğunun yaygın iltihaba neden boğazında mukoz salgısı ile sürekli temas halindedir.

burun tıkanıklığı gibi şüpheli belirtiler, geceleri horlama Bu nedenle, öksürük ve boğaz ağrısı görünümünü, sen muayene ve yeterli tedavinin atanması doktora bir ENT danışmalısınız.

Boğazda snot için tedavi edilmek daha

 • boğazda bir yumru hissi;
 • provoke öksürük;
 • kalıcı his ve mukus yutma;
 • soğuk görünmesi;
 • konuşma ve yemek sırasında rahatsızlık;
 • Bir bakteri enfeksiyonu katılmışsa kötü nefes.

Neden görünür

Nedeni ne olursa olsun, mukus toplama mekanizması birdir. Eğer farengeal mukoza, burun veya paranazal sinüsler üzerinde inflamatuar bir süreç varsa, sünme boğazda düşer. Nazal pasajlardan drene olan balçık, arka faringeal duvarın mukoza zarının iltihaplanması halinde gecikmektedir.

Iltihaplı mukus cilia mukus teşvik edemez ve salgılanan sır balgamı seyreltmek için yeterli değildir. Burun akıntısı olan bir kişi sürekli olarak burunda vazokonstriktif damlalar kullanıyorsa durum daha da şiddetlenir.

Nazofarenkste önemsiz bir mukus birikmesi, sigara içenlerde alkol, asidik gıda, pastil ve şeker şekerlerinin emilimi sonrasında bulunabilir.

Nasıl kurtulmak

Kalın bir rinitin tedavisinde iki noktayı gözlemlemek önemlidir - gerekirse antiseptiklerle boğazını nemlendirmek ve tedavi etmek için, gerekirse bir antibakteriyel madde ekleyin. Genellikle boğazda sote sabahları uyuduktan sonra birikir. Boğazdaki yumruyu çıkarmak için, iyi bir expectorating itme ve bir fincan sıcak içecek yeterli olabilir.

Bazen boğaz ve burnu tuzlu solüsyonla iyice yıkamak gerekir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, kullanım talimatlarında belirtilen endikasyonları, kontraendikasyonları, özel talimatları ve uygulama yollarını okumalısınız.

soluk alma

İnhalasyonlar hızlı bir şekilde mukusdan kurtulmaya yardımcı olacaktır, çünkü solunan dumanlar derhal hedeflerine düşer. Soluma için, soda ile sıcak tuzlu su çözeltisi kullanılması önerilir, anne ve üvey annenin yaprakları, adaçayı bitkileri, meşe kabuğu, okaliptüs yaprakları.

Salin, mukus sulandırır, mukoza zarının duvarlarından ayırmak için yardımcı olur. Artmış vücut ısısıyla nefes almayınız.

Teneffüs ettikten sonra burnunuzu iyice uçurmanız ve balgamı boğazdan dikkatli bir şekilde boşaltmanız gerekir. Bal ile sıcak bitkisel çayı içerseniz, pozitif etki daha hızlı olacaktır.

balgam söktürücü ilaçlar

Önemli bir nokta, bektaşların kullanımıdır - balgamı sulandırır, mukoza duvarlarından ayrılmasına yardımcı olurlar. Sonuç olarak, tüm mukus doğal olarak öksürük ile birlikte bırakır. Yetişkinlerin tedavisi için, Cough Tabletler, Ambroksol, Bromhexine, Libexin, Mukaltin, Lazolvan kullanabilirsiniz.

En hızlı ve en etkili ilaç ATSTS, Aceceks. Öksürük, bir çocuğun boğazındaki sümük, Gedelix, Gelisal, Linkas gibi öksürük şurupları olan bitki beklentileriyle daha iyi tedavi edilir. Balgam çıkana kadar 1-2 gün boyunca bir balgam söktürücünün içilmesi gerekli değildir.

Boğaz yıkarız

Yıkama sadece sümükleri mekanik olarak uzaklaştırmaz, mukoza zarını nemlendirir, iltihabı giderir, çözeltilerin ve et suyunun aktif bileşenleri mukus üretimini normalleştirir, bakterileri öldürür. Kalın bir rinitten, tuz çözeltisi ile durulayın, bir bardak suya bir çay kaşığı tuz, soda ve 10 damla iyot ekleyin ve durulama için bir bitkisel ilaç kullanabilirsiniz. Bir furacilin çözeltisi olan soluk pembe bir potasyum permanganat solüsyonu kullanabilirsiniz.

Boğazın sürekli olarak yıkanması gerekir, daha sık, daha iyi. Çocuğun ağızdan nasıl gargara yapılacağını bilmemesi halinde, solüsyon burun akıntısının arka duvarından damlayan bir şekilde burun içine damlatılmalıdır.

Antiseptikler ve antienflamatuar

Bunlar sadece birikmiş mukusun çıkarılmasına değil, aynı zamanda boğazda terleme, iltihap ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, şişlik ve iltihapları giderir. Herhangi bir eczane spreyi kullanabilirsiniz, ancak tercih edilenler Lugol, Ingalipt, Larinal'dir. Hastalığın nedeni farenjit ise, o zaman boğazını Oracept ile tedavi edebilirsiniz. Boğaz günde 2-3 kez tedavi edilir - ağzınızı geniş açmanız ve spreyi 2-3 kez püskürtmeniz gerekir.

Burun damlaları

Birikmiş mukustan kurtulun Burun Boğaz, Protargol, Sialoor burundaki büzücü damlalara yardımcı olacaktır. Mukus örer, bakterileri öldürür, mukuslara yardımcı olurlar.

Enflamasyonu gidermek için klorofililpt yağı kullanabilirsiniz - yarım bitkisel yağ ile seyreltilmeli ve günde iki kez burun içine gömülmelidir.

Eğer boğazda sümük bir hafta içinde geçmezse, bakteriyel bir enfeksiyonun birleşmesi halinde, antibakteriyel Isophra damlaları ile tedavi edilmesi mantıklı olur. Daha somut bir etki için, burun tıkanıklığını ortadan kaldırarak, antibakteriyel Polidex damla kombinasyonunu seçebilirsiniz.

Antibiyotikler, neden bakteriyel bir enfeksiyonda yatarsa ​​kullanılmalı ve diğer tedavi yöntemleri problemden kurtulmaya yardımcı olmamıştır.

Sinupret

Nazofarenks snot tedavi etmek bitki ilaç Sinupret yardımcı olacaktır. Çare, sinüslerden ve üst solunum yollarından gelen kalın bir sırrın doğal olarak uzaklaştırılması için özel olarak tasarlanmıştır. Sinupret, immünomodülatör ve antiviral bir etkiye sahiptir, vücudun bakteriyel enfeksiyonlara karşı direncini artırır, mukusun artmasını ve balgam oluşumunu hızlandırır.

İlaç doğaldır, bağımlılığa, yan etkilere, hipoalerjeniğe neden olmaz, kontrendikasyonları yoktur, hatta küçük çocukları ve bağışıklık yetmezliği olan insanları tedavi edebilirler.

Sinupret damla, tablet, kapsül, draje ve bebek şurubu şeklinde kullanılabilir.

Halk yöntemleri

Burun akıntısını tedavi edin ve öksürük aloe'ye yardımcı olacaktır. Bir aloe yaprağı taze sıkılmış meyve suyu bal ile eşit miktarlarda karıştırılmalıdır. Alınan ilaç iki gün boyunca bir gün içinde yenir.

Propolis. Propolis, yanı sıra, durulama, boğaz yağlayabilir. 7 gün boyunca ısrar etmek için 1: 3 oranında alkollü bir tentür hazırlamak gerekir. Daha basit bir seçenek, bir eczane içinde hazır bir tentür satın almaktır. Bir parça propolisi ağzınıza sokup birkaç saat boyunca çiğneyebilirsiniz.

Anne ve üvey anne. Kalın balgamı çıkarın, boğazdaki yumrudan kurtulun, balla ½-1 kupa için günde üç kez sarhoş olan bitkinin yapraklarından kaynamaya yardımcı olacaktır. Her gün taze bir kaynatma yapmalısınız.

diyet

Üretilen mukus miktarı ve bileşiminin belirli gıdalardan etkilendiğini bilmek önemlidir. lahana, havuç, kuşburnu, siyah frenk üzümü, Bulgar biber - Bu nedenle, hastalığın süresi, un ve nişastalı yiyecekler, baharatlı yiyecek ve süt ortadan kaldırmak daha fazla sıvı içmeye ve E vitamini bakımından zengin ve C gıdalar yenilmesi tavsiye edilir.

Boğazınızı nemlendirmek için, nane şekeri çözmeniz gerekir, terleme ve boğaz ağrısı ile antiseptik pastalar satın almak daha iyidir. Tükürük boğazı nemlendirir ve doğal bir bakterisid etkiye sahiptir, pastilin aktif maddeleri bakterilerin çoğalmasına izin vermez.

Eğer sümük birikirse ve bir hafta içinde geçmezse, bir doktora görünmek faydalı olacaktır - hastalığın nedenini yanlış tespit etmiş olabilirsiniz, bu da uygun olmayan tedaviyi gerektirir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gargara için tuz ve iyot

Boğazın durulanması, mukus zarlarının pürülan çökeltilerden dezenfekte edilmesini ve saflaştırılmasını kolaylaştıran küratif ve profilaktik bir prosedürdür. Anjiyoloji, farenjit, stomatit, diş eti iltihabı vb.

Çocuklar ve yetişkinler için boğaz ağrısı için çare. Boğaz ağrısı için etkili ilaçlar ve halk ilaçları

Mukus boğazının tahrişine şiddetli ağrı eşlik eder. Kural olarak, bu belirti bazen ciddi hastalıkların varlığını gösteren viral, bulaşıcı, soğuk algınlığı, meydana gelir.