Loading

Boğazda sinsi - nedenleri ve bertarafı

Bir yetişkin ya da çocuğun boğazında arisen sümüğünden nasıl kurtulur? Bu soru, nazofarenks içinde biriken balgam gibi bir sorunla karşılaşan ve boğazın arka duvarından aşağı akan birçok hasta tarafından sorulur. Çoğu durumda, bu tür bir tezahür, yeterli ve yeterli tedavinin gerekli olduğu nazofarenkste lokalize olan belirli hastalıkların varlığını gösterir.

Görünüm nedenleri

Boğazdaki salgı bezi, glandüler sekresyonlar orofarinkste biriktiğinde ortaya çıkar. Tıp alanında uzmanlara göre, yetişkinlerde larinkste sümük gibi bir fenomen aşağıdaki faktörleri tetikleyebilir:

 • Herhangi bir karakterin riniti ve etiyolojisi;
 • larenjitin;
 • Alerjik kökenli reaksiyonlar;
 • adenoid;
 • bronşit;
 • Bronşiyal astım.

Doktorlara göre, kulak burun boğaz uzmanları, bu hastalıkların tedavisi, mukus salgılarının birikimini ortadan kaldıracak ve orofarenksde sümüklerin imha edilmesini sağlayacaktır.

Ancak, balçık boğazda biriktiğinde, bu her zaman patolojik süreçlerin varlığını göstermez. Mukus taburcuğu da sigarayı kötüye kullanan insanlarda akabilir. Gerçek şu ki, boğaza giren sigara dumanı, mukusun ortaya çıkmasına neden olan mukoza zarlarını tahriş eder.

Mukoza deşarjları, toz, gazlar, zararlı emisyonlar ve diğer olumsuz çevresel faktörlere tepki olarak mega şehirlerde ve büyük sanayi kentlerinde de görülebilir. Bu problemden özellikle etkilenenler fabrikalarda ve üretim tesislerinde çalışan hastalardır.

Bazı durumlarda, gırtlaktaki mukozal boşaltım, gastrointestinal sistemin işleyişindeki bozukluklarda birikebilir. Özofagus içine hidroklorik asitin salınmasıyla birlikte, farinks enflamatuar süreçlerin gelişmesini önlemek için balgam üretmeye başlar. Bu durumda, hastanın mide ağrısı olabilir, bulantı ve kusma gibi belirtiler not edilir.

Tanı Yöntemleri

Eğer boğazda sümük belirirse, onlardan nasıl kurtulur? Tedavi, öncelikle, boğazın arka duvarı boyunca akan mukus akıntısı gibi klinik bir tabloyu kışkırtan altta yatan hastalığı ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Eğer bir kişi boğazda boğaz varsa, bir kulak burun boğaz uzmanı, bir alerji uzmanı, bir gastroenterolog gibi uzmanları ziyaret etmeli ve aşağıdaki teşhis testlerinden geçmelidir:

 • Laboratuvar kan testi;
 • Virüslere karşı antikorların tespiti için kan testi;
 • Alerjik testler;
 • rinoskopi;
 • Nazofarenksin endoskopik muayenesi;
 • Nazofarenksden smearın mikroskobik incelemesi;
 • Bakteriyolojik ekim;
 • Paranazal sinüslerin radyografik muayenesi;
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • Manyetik rezonans görüntüleme.

Sadece kapsamlı bir tanıdan sonra, bir uzman, hastalığın nedenlerini tespit edebilecek ve boğazda sümükten kurtulacak etkili bir tedavi önerecektir.

ilaç

Uyuşturucu ile boğazda sümük nasıl kurtulmak için? Collargol veya Protargolum - bakteriyel hastalıklar nitelikte olması, hastalar Amoksilav, Flemoksim Soljutab ve antibakteriyel etkisi ile burun spreyleri gibi antibiyotik atanır.

Patolojik sürecin sebebinin alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasında bulunması durumunda, her şeyden önce, provoke edici faktörlerle (allerjenler) teması önlemek için dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, özel alerjenler gerçekleştirdikten sonra uzman hastaya antihistaminik ilaçlar reçete edecektir.

Genellikle bu durumda, hastalara Suprastin, Loratadine veya Fenistil gibi ilaçlar önerilir. Antihistaminik tedavinin etkinliğinin yokluğunda, hastalara, damlalar ve burun spreyleri şeklinde üretilen genel veya lokal etkinin hormonal ilaçları gösterilebilir.

Bir hastanın boğaz içine meme, viral komplikasyonların, soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu hastalıkları sonucu ise, ilaç tedavisi gibi Rezistol, Immunal ve Anaferon gibi ilaçların kullanımını kapsar.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun genel direncini artırmak için vitamin-mineral kompleksleri ve immünmodülatör ilaçlar kullanılır. Hastanın boğaz ağrısı varsa, iyi bir terapötik etki, larinksin Furacilin veya Iodinol çözeltileri ile durulanmasını sağlar.

Oldukça sık boğazda mukus tıkanıklık muzdarip hastalar, doktorlar eylem mukusu inceltme amaçlı ve (Mukopront, Fluifort, Androgeksal) deşarj kolaylaştırmak olduğu mukolitiklerin, kullanılmasını tavsiye ederiz.

Tüm ilaçların ön tanıdan sonra bireysel olarak ilgili hekim tarafından atanması gerektiği vurgulanmalıdır. Uzman ayrıca hasta için optimal dozajı ve terapötik kursun süresini belirler!

yıkama

Eğer sümük larinksin arka duvarından aşağı akarsa, semptomatik tedavi, patolojik sürecin nedenlerinden bağımsız olarak hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bu durumda özellikle etkili olan, evde yapılabilen nazofarenksin yıkanması prosedürüdür.

Bu tür deniz tuzu permanganik asit, ölü çiçeği, Furatsilinom, soda, hem de infüzyonları ve dekoksiyonlar papatya tentürü olarak kullanılan katkı maddelerini yıkama bir solüsyon hazırlamak için. Prosedürün kendisi için, burun aspiratörleri, lastik bir ampul veya ucu çıkarılmış bir şırınga kullanabilirsiniz. Hazırlanan çözelti hastanın bir burun deliğine enjekte edilir ve daha sonra diğer taraftan larenks ve nazofarenksin yıkanarak çıkarılır.

Bu prosedür dezenfekte edici bir etkiye sahiptir, burun soluma sürecini normalleştirir, mukus birikimini ortadan kaldırır, iltihaplı süreçlerin gelişmesini engeller ve mukoza zarını hafifçe kurutur. Erişkin hastalar için nazofaringeal durulama, durumun şiddetine bağlı olarak, gün boyunca iki ila beş kez tavsiye edilir.

Boğazda sümüklere karşı inhalasyonların iyileştirilmesi

Hızlı ve güvenilir bir şekilde biriken yapışkan topakları, solunduğunda bu gibi zamana karşı dayanıklı bir çare yardımcı olacaktır. Bu terapötik prosedür, larinksin mukoza zarları üzerinde faydalı etkiler ile karakterize edilir ve ayrıca, balgam akıntısı sürecini kolaylaştıran kan damarlarının genişlemesini teşvik eder.

inhalasyon haşlanmış patates, terapötik maden suyu, çay ve papatya, adaçayı, calendula veya okaliptüs gibi şifalı otlar infüzyon kullanılabilir için. Bu tedavi prosedürünü uygulamak için, özel bir inhalasyon cihazı kullanabilir veya sadece şifa çiftlerini soluyabilir, kabın üzerine eğilebilir ve başınızı bir battaniye ile kaplayabilirsiniz.

Enhalasyonun optimal süresi yaklaşık 10 dakikadır. Terapötik kurs bir hafta sürer. İnhalasyonlar akşam saatlerinde tavsiye edilir, çünkü bu işlemden sonra, birkaç saatin sıcaktan ve sokakta ayrılmadan dinlenmeleri tavsiye edilir.

Halk tarifleri

Nazofarenks bölgesinde lokalize mukus salgıları varlığında, halk hekimliği hazinesinden aşağıdaki fonlar çok etkili olacaktır:

 1. Aloe vera - Bu ürünü hazırlamak için aloe yaprak tabakasını iyice ezmeniz ve ardından bir tatlı kaşığı sıvı bal eklemeniz gerekir. Hafta boyunca sabahları haftada bir çay kaşığı ilacı almanız önerilir;
 2. Aloe bazlı durulayın. Aloe yapraklarından boğazınızı yıkamak için iyileştirici bir çözüm hazırlayabilirsiniz. Bu amaçlar için, bir litre ılık su bir çorba kaşığı aloe suyu eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Bu durulama günde iki kez olmalı - sabah ve yatmadan önce;
 3. Patates sıkıştırması, gırtlak, acı, öksürük ve hoş olmayan zulümde birikmiş olan mukustan kurtulmaya yardımcı olan etkili bir çözümdür. Bunu yapmak için iki patates kaynatmalı, patates püresi ile pişirmeli ve bir parça yoğun dokuya sarmalısınız. Ortaya çıkan kompresör boğaz bölgesinde uygulanmalı ve yarım saat bekletilmelidir;
 4. Marigoldun kaynatılması, mukus salgıları, enflamatuar süreç belirtileri ve diğer hoş olmayan semptomların ortaya çıkması ile boğuşmak için mükemmel bir araçtır. Bitkinin bir çorba kaşığı, iki bardak kaynar su ile dökülmeli, yaklaşık 5 dakika kaynatılmalıdır. Daha sonra et suyunu süzün, dava açın ve günde 2-3 defa gargara yapmak için kullanın;
 5. Broth papatya eczane - yumuşatıcı ve anti-inflamatuar özelliklerin varlığı ile karakterizedir. İlacı hazırlamak için 2 çorba kaşığı kuru papatya, kaynar su (yaklaşık yarım litre) ile dökülür ve 10-15 dakika bekletilir. Daha sonra infüzyon süzülür ve kaynatılmış su ile seyreltilir. Ürün durulama, nazofaringeal yıkama veya inhalasyon için kullanılabilir.

Bir yetişkinin boğazındaki sünnet, hastanın vücudundaki patolojik süreçlerin varlığını gösteren endişe verici bir semptomdur. Katılımcı hekimin önerdiği karmaşık tedavi, ön tanılardan sonra bu hastalığa yakalanmaya yardımcı olacaktır!

Boğazda snot için tedavi edilmek daha

 • boğazda bir yumru hissi;
 • provoke öksürük;
 • kalıcı his ve mukus yutma;
 • soğuk görünmesi;
 • konuşma ve yemek sırasında rahatsızlık;
 • Bir bakteri enfeksiyonu katılmışsa kötü nefes.

Neden görünür

Nedeni ne olursa olsun, mukus toplama mekanizması birdir. Eğer farengeal mukoza, burun veya paranazal sinüsler üzerinde inflamatuar bir süreç varsa, sünme boğazda düşer. Nazal pasajlardan drene olan balçık, arka faringeal duvarın mukoza zarının iltihaplanması halinde gecikmektedir.

Iltihaplı mukus cilia mukus teşvik edemez ve salgılanan sır balgamı seyreltmek için yeterli değildir. Burun akıntısı olan bir kişi sürekli olarak burunda vazokonstriktif damlalar kullanıyorsa durum daha da şiddetlenir.

Nazofarenkste önemsiz bir mukus birikmesi, sigara içenlerde alkol, asidik gıda, pastil ve şeker şekerlerinin emilimi sonrasında bulunabilir.

Nasıl kurtulmak

Kalın bir rinitin tedavisinde iki noktayı gözlemlemek önemlidir - gerekirse antiseptiklerle boğazını nemlendirmek ve tedavi etmek için, gerekirse bir antibakteriyel madde ekleyin. Genellikle boğazda sote sabahları uyuduktan sonra birikir. Boğazdaki yumruyu çıkarmak için, iyi bir expectorating itme ve bir fincan sıcak içecek yeterli olabilir.

Bazen boğaz ve burnu tuzlu solüsyonla iyice yıkamak gerekir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, kullanım talimatlarında belirtilen endikasyonları, kontraendikasyonları, özel talimatları ve uygulama yollarını okumalısınız.

soluk alma

İnhalasyonlar hızlı bir şekilde mukusdan kurtulmaya yardımcı olacaktır, çünkü solunan dumanlar derhal hedeflerine düşer. Soluma için, soda ile sıcak tuzlu su çözeltisi kullanılması önerilir, anne ve üvey annenin yaprakları, adaçayı bitkileri, meşe kabuğu, okaliptüs yaprakları.

Salin, mukus sulandırır, mukoza zarının duvarlarından ayırmak için yardımcı olur. Artmış vücut ısısıyla nefes almayınız.

Teneffüs ettikten sonra burnunuzu iyice uçurmanız ve balgamı boğazdan dikkatli bir şekilde boşaltmanız gerekir. Bal ile sıcak bitkisel çayı içerseniz, pozitif etki daha hızlı olacaktır.

balgam söktürücü ilaçlar

Önemli bir nokta, bektaşların kullanımıdır - balgamı sulandırır, mukoza duvarlarından ayrılmasına yardımcı olurlar. Sonuç olarak, tüm mukus doğal olarak öksürük ile birlikte bırakır. Yetişkinlerin tedavisi için, Cough Tabletler, Ambroksol, Bromhexine, Libexin, Mukaltin, Lazolvan kullanabilirsiniz.

En hızlı ve en etkili ilaç ATSTS, Aceceks. Öksürük, bir çocuğun boğazındaki sümük, Gedelix, Gelisal, Linkas gibi öksürük şurupları olan bitki beklentileriyle daha iyi tedavi edilir. Balgam çıkana kadar 1-2 gün boyunca bir balgam söktürücünün içilmesi gerekli değildir.

Boğaz yıkarız

Yıkama sadece sümükleri mekanik olarak uzaklaştırmaz, mukoza zarını nemlendirir, iltihabı giderir, çözeltilerin ve et suyunun aktif bileşenleri mukus üretimini normalleştirir, bakterileri öldürür. Kalın bir rinitten, tuz çözeltisi ile durulayın, bir bardak suya bir çay kaşığı tuz, soda ve 10 damla iyot ekleyin ve durulama için bir bitkisel ilaç kullanabilirsiniz. Bir furacilin çözeltisi olan soluk pembe bir potasyum permanganat solüsyonu kullanabilirsiniz.

Boğazın sürekli olarak yıkanması gerekir, daha sık, daha iyi. Çocuğun ağızdan nasıl gargara yapılacağını bilmemesi halinde, solüsyon burun akıntısının arka duvarından damlayan bir şekilde burun içine damlatılmalıdır.

Antiseptikler ve antienflamatuar

Bunlar sadece birikmiş mukusun çıkarılmasına değil, aynı zamanda boğazda terleme, iltihap ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, şişlik ve iltihapları giderir. Herhangi bir eczane spreyi kullanabilirsiniz, ancak tercih edilenler Lugol, Ingalipt, Larinal'dir. Hastalığın nedeni farenjit ise, o zaman boğazını Oracept ile tedavi edebilirsiniz. Boğaz günde 2-3 kez tedavi edilir - ağzınızı geniş açmanız ve spreyi 2-3 kez püskürtmeniz gerekir.

Burun damlaları

Birikmiş mukustan kurtulun Burun Boğaz, Protargol, Sialoor burundaki büzücü damlalara yardımcı olacaktır. Mukus örer, bakterileri öldürür, mukuslara yardımcı olurlar.

Enflamasyonu gidermek için klorofililpt yağı kullanabilirsiniz - yarım bitkisel yağ ile seyreltilmeli ve günde iki kez burun içine gömülmelidir.

Eğer boğazda sümük bir hafta içinde geçmezse, bakteriyel bir enfeksiyonun birleşmesi halinde, antibakteriyel Isophra damlaları ile tedavi edilmesi mantıklı olur. Daha somut bir etki için, burun tıkanıklığını ortadan kaldırarak, antibakteriyel Polidex damla kombinasyonunu seçebilirsiniz.

Antibiyotikler, neden bakteriyel bir enfeksiyonda yatarsa ​​kullanılmalı ve diğer tedavi yöntemleri problemden kurtulmaya yardımcı olmamıştır.

Sinupret

Nazofarenks snot tedavi etmek bitki ilaç Sinupret yardımcı olacaktır. Çare, sinüslerden ve üst solunum yollarından gelen kalın bir sırrın doğal olarak uzaklaştırılması için özel olarak tasarlanmıştır. Sinupret, immünomodülatör ve antiviral bir etkiye sahiptir, vücudun bakteriyel enfeksiyonlara karşı direncini artırır, mukusun artmasını ve balgam oluşumunu hızlandırır.

İlaç doğaldır, bağımlılığa, yan etkilere, hipoalerjeniğe neden olmaz, kontrendikasyonları yoktur, hatta küçük çocukları ve bağışıklık yetmezliği olan insanları tedavi edebilirler.

Sinupret damla, tablet, kapsül, draje ve bebek şurubu şeklinde kullanılabilir.

Halk yöntemleri

Burun akıntısını tedavi edin ve öksürük aloe'ye yardımcı olacaktır. Bir aloe yaprağı taze sıkılmış meyve suyu bal ile eşit miktarlarda karıştırılmalıdır. Alınan ilaç iki gün boyunca bir gün içinde yenir.

Propolis. Propolis, yanı sıra, durulama, boğaz yağlayabilir. 7 gün boyunca ısrar etmek için 1: 3 oranında alkollü bir tentür hazırlamak gerekir. Daha basit bir seçenek, bir eczane içinde hazır bir tentür satın almaktır. Bir parça propolisi ağzınıza sokup birkaç saat boyunca çiğneyebilirsiniz.

Anne ve üvey anne. Kalın balgamı çıkarın, boğazdaki yumrudan kurtulun, balla ½-1 kupa için günde üç kez sarhoş olan bitkinin yapraklarından kaynamaya yardımcı olacaktır. Her gün taze bir kaynatma yapmalısınız.

diyet

Üretilen mukus miktarı ve bileşiminin belirli gıdalardan etkilendiğini bilmek önemlidir. lahana, havuç, kuşburnu, siyah frenk üzümü, Bulgar biber - Bu nedenle, hastalığın süresi, un ve nişastalı yiyecekler, baharatlı yiyecek ve süt ortadan kaldırmak daha fazla sıvı içmeye ve E vitamini bakımından zengin ve C gıdalar yenilmesi tavsiye edilir.

Boğazınızı nemlendirmek için, nane şekeri çözmeniz gerekir, terleme ve boğaz ağrısı ile antiseptik pastalar satın almak daha iyidir. Tükürük boğazı nemlendirir ve doğal bir bakterisid etkiye sahiptir, pastilin aktif maddeleri bakterilerin çoğalmasına izin vermez.

Eğer sümük birikirse ve bir hafta içinde geçmezse, bir doktora görünmek faydalı olacaktır - hastalığın nedenini yanlış tespit etmiş olabilirsiniz, bu da uygun olmayan tedaviyi gerektirir.

Boğazda sümüğün ortaya çıkması için 5 ana neden ve bunlarla mücadele yöntemleri

Boğazdaki mukus pek çok rahatsızlığa neden olur. Rahatsız edici duyumlar çoğunlukla sabahları endişelenir. Ek olarak, ek semptomlar eklenir: kronik öksürük, gözlerin altında şişlik ve kötü nefes.

Hastalığın şematik tasviri

Mukus nasıl oluşur

Boğazdaki balgam, vücutta iltihap olduğunu gösterir. Balçık toksik maddeler, gıda katkı maddeleri veya alerjilerden kaynaklanır. Sindirim sisteminde, solunum sisteminde ve lenfatik sistemde oluşur.

Mukus zarlarının korunması için balgam oluşumu gereklidir. Sadece sorun olduğunda, vücutta çok fazla üretilir.

Kötü sağlık ve yorgunluk, sindirim sistemi ve aşırı mukus nedeniyle solunum sisteminin kötü performansından kaynaklanır.

Nazofarenks içindeki sniffle'lere aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • burun akıntısı görülür;
 • baş ağrısı var;
 • Boğazda bir koma hissi var;
 • gırtlakta yutma ve ağrı olduğunda hoş olmayan duygular;
 • öksürük endişesi ve boğazını temizlemek için teşvik etmek;
 • vücut ağrıları ve titreme.

Kızın titreme

Balçık orta bir miktarda koruyucu bir işlev taşır. Vücudu solunum yolundan gelen mikroplardan koruyan bir filtredir.

Vücutta önemli miktarda virüs ve mikrop alımı ile bağışıklık sistemi balgam üretimini artırır.

Salgı seviyesi kan damarlarının durumundan etkilenir.

Boğazda mukusun nedenleri

Enfeksiyonun tamamı vücuttan atılmadığı takdirde boğazdaki yaralar yeni transfer edilen hastalıklar ile ortaya çıkar. Nazofarenksin yüzeyi, sümbülü ağızla besleyen ve hareket ettiren silyalar ile donatılmıştır. Balgam gecede birikir ve bir yumru olarak oluşur. Uyanmadan sonra, boğaz öksürük yoluyla ondan serbest bırakılır.

Boğazdaki sıvının birikmesinin nedeni, boğaz veya burun mukozasının iltihaplanmasıdır.

Nazofarenkseki mukus aşağıdaki hastalıklarla birlikte görülür:

 1. Sinüzit, maksiller sinüsün bir hastalığıdır.
 2. Sinüzit nazal sinüslerin iltihabı ile karakterizedir.
 3. Nazal mukozanın iltihaplanması ile birlikte rinit görülür.
 4. Farenjit ile sümük, faringeal duvarların inflamasyonu sonucu arka duvarı aşağı doğru akar.
 5. Boğazın arkasında bademcik iltihabı ortaya çıktığında.

Öksürük işlevi işe yaramazsa balgamdan kurtulamazsınız ve bronşlarda veya akciğerlerde toplanır. Bu bronşit veya zatürre neden olur.

Nazofarenks hemen hemen her zaman akciğer hastalığı veya bronşiyal astım ile mukus ile tıkanmıştır.

Boğazda balgam görünümü için aşağıdaki sebepler vardır:

 1. Ana sebep soğuktur. Virüsleri ortadan kaldırmak için balgam salgılanması artar. Bu, solunum sistemini patojenik bakterilerden korumanın bir yoludur. Bu durumda, sümük burun mukus ve tahrip virüslerin parçacıklarından oluşur.
 2. Burun, alerjik reaksiyonlarda mukus salgılar. Alerjen mukoza zarına girdiğinde, protein bileşeninin tahsisi artar.
 3. Boğazdaki mukusun görünümü gözyaşından etkilenir.
 4. Balgam üretimi sıcak gıda kullanımıyla artar. Bazı ürünler kan damarlarının tonunu arttırır ve bezlerin işlevini aktive eder.
 5. Mukus ve stresli durumlarda, hipotermi veya aşırı ısınma artar.

Sıcaklıktaki keskin değişim sağlığınıza kötü etki yapabilir

Bol miktarda mukus sekresyonu ile tedavi gerektirir. Sıklıkla - bu, kronik bir hastalığın vücudundaki rotanın bir göstergesidir.

Boğazda sümük hissi, mide içeriğinin yemek borusu içinden geçtiği zamandır. Bu, dönem sonunda hamile kadınlarda olur.

Balgam, aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler yediğinde ve aynı zamanda zararlı üretim veya sigara içildiğinde boğazda birikmektedir. Bu vakalarda balgamı boğazdan çıkarmak için, eşlik eden hastalıkları tedavi etmek gerekir. Kronik larenjit veya farenjit olabilir.

Boğazdan balgam çıkarmak için ortaya çıkmasının nedenini belirledikten sonra boğazdan alınacaktır.

Hastalığın doğru teşhis edilmesi sadece bir doktor olabilir.

Balgamın rengi, birikmesinin nedeni nedir? Balçık beyaz mantar bademcik iltihabının bir belirtisidir. Şeffaf akıntı, farenjit iyileşirse boğazdaki mukusun çıkarılacağını gösterir. Mukusun sarı tonu, bronşiyal hastalıkların veya farenjit ve larenjitin pürülan formlarının bir belirtisi olarak kabul edilir.

Balgam yeşil rengi alevlenme aşamasında farenjitin bir göstergesi olarak görev yapar.

Mucus, üst solunum yollarından drene olur ve toplar ve sümükten öksürüğe neden olur.

Balgam miktarındaki artışın bazı ürünlerden etkilendiği dikkate alınmalıdır: biber veya bazı ekşi sütlü ürünler.

Mukusdan kurtulun, doğru teşhis ve kaliteli tedavi kurmaya yardımcı olacaktır.

tedavi

Boğazda balgam için ana tedavi ana hastalığın tedavisidir. Aynı zamanda, tıbbi yöntemler, halk ilaçları ve hatta cerrahi tedavi kullanılmaktadır.

Balgamdan kurtulmak ve salgının azaltılması diyetin değiştirilmesine yardımcı olacaktır. E ve C vitaminleri açısından zengin gıdaların tüketilmesi gereklidir.

Solunum jimnastiği de mukus miktarındaki azalmayı etkiler.

Yaşam alanını daha sık havalandırmanız ve havayı nemlendirmeniz tavsiye edilir.

Ek belirtileriniz varsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz:

 1. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkar.
 2. Hastanın yaşı bir yıla kadar ise.
 3. Uzatılmış öksürük iki haftadan fazla.
 4. Boğazdaki mukus yutulmazsa.
 5. Mukus içinde irin veya kan var.
 6. Boğazda şiddetli ağrı, yutulduğunda artar.
 7. Göğüste ağrı.
 8. Öksürmeden önce baş ağrısı veya burun akıntısı görülürse.

Nazofarenkste mukustan kurtulmak için aşağıdaki yöntemler yardımcı olacaktır:

 1. Bitki özleri veya salin çözeltileri ile durulayın ve durulayın.
 2. Etkili bir yöntem solumadır. Yüksek sıcaklıklarda kullanılamazlar.
 3. Balgam çekilmesini kolaylaştırmak için doktor, mukolitikler reçete.

Artı balgam çıkarılması halk ilaçları sümük yardımcı olacaktır:

 1. Calendula, papatya ve adaçayı balgam infüzyonlarının kaldırılmasına katkıda bulunur.
 2. Mukus kaldırmak için meyan kökü kullanın. Bir tentür veya şurup olarak üretilir.
 3. Anne ve üvey annenin çimi kullanılır. Uzun bir süre sadece bunun süslemeleri önerilmez.

Tıbbi preparatlar arasında aşağıdakiler ayırt edilmelidir: karbosi- lin, bromheksin veya ambroksol.

Üretilen balgam seviyesini önemli ölçüde azaltmak önleyici tedbirlere yardımcı olacaktır:

 1. Odada optimum nem seviyesini korumalı.
 2. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak.
 3. Soğuk salgın döneminde, oksolinovuyu merhem kullanın.
 4. Uzun süreli öksürük ile bir doktora gidin.

Birçok hastalığın önlenmesi, nefes egzersizleri, doğru beslenme ve sertleştirme içeren sağlıklı bir yaşam tarzının sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Boğazda sümük

Snot boğaz - çok tatsız ve büyük ölçüde insanın dolu bir yaşam zorlaştırmaktadır belirti rahatsız: Bu öksürük kışkırtır, vb ağzından hoş olmayan kokuları neden düzenli gıda alımını önlemek neden oraya ve nasıl mücadele..?

nedenleri

Sebepsiz hiçbir sonuç yoktur. Boğazdaki sünnet, vücudun genel durumunu ve özellikle nazofarenksini etkileyen çeşitli faktörlere neden olabilir.

 1. Ev tahrişi. Düzenli ruhları, çok keskin veya baharatlı gıdalar tüketmek ise duman aktif benzeri gazlı hava ve nefes. E., boğaz zarının mukoz membranlar sekretivnaya mukus sonuçlanan organ hasarı narin epiteli engellemek için "koruyucu tepkiyi" içerebilir aktif başlar iç vücut yüzey mukusu kapsayacak ve yavaş yavaş birikir.
 2. Bronko-pulmoner hastalıklar (örneğin, kronik bronşit). Bir kişinin akut fazındaki hastalıkların çoğunluğu aktif olarak tedavi ederse, o zaman kronik hastalık formlarına sıkça hafifçe atıfta bulunur. Aşamalı bir problemin sonucu olarak, semptomlardan biri boğazda bir sümük olabilir.
 3. Sinüslerde inflamatuar süreçler. Sinüsit, önitis, etmoidit ve diğer sinüsit tiplerinin yanı sıra olağan SARS - boğazda mukusun görülmesinin başlıca nedenlerinden biri. Enflamasyonlu sinüsler nazofarenks içindeki mukus kitlelerinin tam değişimini bloke eder ve bu da yanlış bir dolaşım ve sümüğün vücuttan çekilmesini tetikler.
 4. Gastrointestinal sistemin patolojileri. Sindirim sistemi hastalıklarının bir kısmı, özellikle özofagus ile ilişkiliyse, yukarıda belirtilen semptomla birlikte görülür.
 5. Alerjik reaksiyonlar. Vücut dış uyaranlara aşırı aktif bir şekilde yanıt verebilir ve yetersiz belirtilere neden olabilir - özellikle boğazda sümük. Bu fenomenler özellikle ilkbahar-yaz döneminde mevsimlerin değişimi ile önemli ölçüde artmıştır.

Nasıl kurtulur ve ne yapılır?

Hoş olmayan bir semptomdan kurtulmanın yollarını aramadan önce, nedenini tam olarak belirlemelisiniz.

Alerjik veya sürekli rahatsız mısınız? Daha sonra uygun allergist doktora danışın ve bu rahatsızlığı tetikleyen bir maddeyi vücutla temastan çıkarmaya çalışın. Gastrointestinal sistem, bronş, akciğerler veya yoğun tıkalı burun ile ilgili sorunlar? Daha sonra gastroenteroloğa, akciğer uzmanına, terapiste veya KBB'ye.

Bir yetişkinin boğazındaki sümükse

Bir yetişkinde yukarıda açıklanan semptomdan kurtulmak birkaç aşamada gerçekleşebilir ve sorunun özel nedenine bağlıdır.

 1. Burun ve boğazın durulanması. Nazofarenksin sümükten temizlenmesine yardımcı olan ilk mekanizmalardan biri, burnun yıkanması ve boğazın yıkanmasıdır. Ana aktif madde olarak, kabartma tozu, potasyum permanganat, furacilin, tuz ve aynı zamanda meşe, adaçayı veya papatya gibi infüzyonları da kullanabilirsiniz.
 2. Mukusun mekanik eliminasyonundan sonra, ilacın uygulanması tavsiye edilir - bir doktor, kortikosteroidler / antihistaminikler ve soğuk algınlığından çeşitli damla / spreyler tarafından reçete edilen bir antibiyotik olabilir.
 3. Gerekirse, iyileştirici etkisi bir klinikte, hastanede, hastanede yapılan fizyoterapi prosedürlerini pekiştirmek için.

Çocuğun boğazındaki kırışıklıklar

Çocuklarda mukoza zarları çok hassas ve hassastır, bu nedenle her türlü tedavi ve semptomların giderilmesi nazik olmalıdır.

 1. Boğazdaki sümüğü ortadan kaldırmanın gerçek ve etkili yolu yıkamaktır. Çeşitli alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için, hafif tuzlu su çözeltilerinin bir deterjan reaktifi olarak kullanılması arzu edilir - bunlar tamamen güvenlidir, oyukları mükemmel şekilde dezenfekte eder ve hafif bir antiseptik etkiye sahiptir.
 2. Antibiyotiklerin ve diğer "ağır" tam işlevli tedavinin kullanımı, yalnızca, istisnai durumlarda, ilaçların kullanılmasının potansiyel yararlarının, gelişmekte olan organizma üzerinde olası yan etki risklerinden daha ağır basması durumunda haklı gösterilmektedir. Bu durumda doktor, antimikrobiyalleri küçük bir dozajda veya süspansiyonda reçete ederek, aktif maddelerin karaciğer üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmek için topikal ilaçları tercih eder. Hemen hemen her zaman antihistaminikler reçete edilir, kortikosteroidler sadece bebeğin hayatı için risk altında kullanılmalıdır. İlaçların doğru dozajına, kullanım sürelerine ve kurs terapisinin zaman süresine özellikle dikkat edilir.
 3. Boğazda enfiye ile mücadele için uygun ve işlevsel bir araç, genellikle protargol - proteinler ve gümüş iyonları içeren sulu bir çözelti olarak kabul edilir. Mukusun aktif sekresyonunu azaltır, bakterileri ve diğer patojenik mikroflorayı yok eder, mukoza zarını kurutur ve nazofarenksde metabolik süreçleri normalleştirir.

Yararlı video

Zamanla, endişe verici belirtilere dikkat edin, görünüşlerinin nedenlerini etkili bir şekilde ortadan kaldırın ve mümkün olduğunca az ağrınız! Sağlıklı ol!

Boğazda sümükten nasıl kurtulur ve nedenleri onların oluşumuna yol açar.

Üst solunum yollarının iltihaplanması ile karakterize olan ve burun boşluğundan gelen sümük boğazın içine akan, bir öksürüğe neden olan birçok klinik durum vardır.

İngilizce sendromu - da, hareket Sendromu geniz »(Damla akan" olarak bilinen bir mekanizma ayarlar, burun mukozasına ait atrofisine yol açan SARS, grip gibi bulaşıcı ve viral hastalıklar, hem de burun, kimyasal veya termal yanıklar mekanik hasarı,. geniz akıntısı), burada sümük gibi nazofarenks balçık herhangi bir zamanda.

Bu, bağımsız bir hastalık, yani bir "sendrom", yani farklı patolojik koşullarda gelişen bir dizi spesifik semptom değildir. Boğulma, sürekli gece horlaması, pürülan sinüzit ve şiddetli migren gibi komplikasyonlara neden olur. Şimdi neden daha ayrıntılı olarak ele alınacağını ve bundan nasıl kurtulabileceğimizi düşünelim.

Boğazda mukus mu olmalı?

Nazofarengeal boşluğu kirpikler sayıda sahip epitel balçık ile kaplanmıştır. temel bölümleri doğru Sil hareketi o ya da yutulabilir veya balgam uzaklaştırıldı alt bölümler ince toz partikülleri, mikro-organizmalar ile ilişkili mukonazalny gizli hareket ettirin.

Sağlıklı bir insanda bile, boğazda mukus bulunur. Nazal boşluktan koanaya (iç burun delikleri) doğru larinksin arka duvarından aşağı doğru akar. Bu salgıların miktarı, günde yaklaşık 500 mililitrede önemlidir, ancak kişi bunları fark etmez.

Bakteriyel veya viral enfeksiyon, alerjik süreç, mekanik mukozal hasar, nazal epitelyal hücreler 1000-1200 mililitre ve daha kalın bir kıvama kadar daha fazla mukus üretmeye başlar. Sonuç olarak, trakea, yabancı cisim hissi, sık yutma, öksürük ve kötü nefes almada rahatsızlık vardır.

Boğazda mukus oluşumu için 7 neden

Boğazda sümük olmanın en az yedi nedeni vardır. Her birinin tedavisi farklı olacak, fakat evrensel bir yöntem yok.

Boğazdaki balçık aşağıdaki durumlarda birikebilir:

Nazofaringeal mukozaya giren viral partiküller inflamasyona neden olurlar. Vücut kendini savunmaya başlar, bol miktarda mukus üretir.

Tahsisler çoğu durumda şeffaf ve kokusuzdur. Hastanın ateşi olabilir, daha sonra boğazda ağrı vardır, öksürük.

Patoloji bu aşamada tedavi edilmezse, bakteri florası pratikte her zaman oluşur, çünkü mukus üremesi için ideal bir yerdir. Viral enfeksiyonun ayırt edici özelliği yüksek bulaşıcılıktır (bulaşıcılık).

 • Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bakteriyel komplikasyonları.

ENT organlarının bakteriyel lezyonları durumunda, snot her zaman hastalığın seyrine bağlı olarak rengini ve kıvamını değiştirir.

Tahsisler sarı, yeşil veya kahverengi olur. Tedavi mevcut değil veya yanlış (düzenlememişlerdi bitki örtüsüne antibiyotik duyarlılık analizi) 'dir kapsamlı iltihabı olur ve maksiller sinüs, bademcikler, trakea ve bronşların etkilerse.

Orta kulakta sıklıkla yayılır ve orta kulak iltihabına neden olur. Patolojinin özelliği, sümüğün boğazda, Östaki borusundan ortaya çıkan sümük, tamamen soğuk olan soğuk algınlığı belirtileri ile birikir olmasıdır.

Innervasyon ve kan tedariğinin ihlali, atrofi mukozası, kalınlaşması ve burun geçişlerinin kapatılması.

Hastalar boğazda mukuslu bir yumru, uykularda boğulma ve burnun içinden neredeyse hiç soluk alma şikâyette bulunurlar. Oksijen eksikliği, sinirlilik ve kronik yorgunluk nedeniyle sık sık baş dönmesi görülür.

Soğuk algınlığının en sık nedenlerinden biri. Tahsisler şeffaftır ve renk veya tutarlılığı değiştirmez. Ek olarak, gözyaşı, sık sık hapşırma, gözlerin kızarıklığına katılabilir. Sıcaklık normal kalır, ancak bir kişinin genel durumu bozulur. Alevlenmeler, bitkilerin çiçeklenme döneminde veya alerjenle (toz, hayvan kılı) doğrudan temas halinde meydana gelir.

 • Burun, kırıklar, nazal septumun eğrilikleri, Thornwald kisti.

Gelecekte kronik rinit neden olabilir. Burun normal yapısı kırılır, mukus kolayca nazofarenks giremez, biriktikçe kalınlaşır. Sonuç olarak, iltihap oluşabilir.

Bu tür tanıları geç olan hastalar, adenom ya da basit bir kist ile kansere kafa karıştıran bir doktora başvururlar. İkinci ve üçüncü aşama semptomları, halsizlik, vücuttaki zayıflık, iştahsızlık ve migren eksikliği ile kendini gösterir. Solunumun yanından: üst solunum yolundan, boğazda mukuslu bir burun solunumu vardır. Son aşamada hasta trahyostom'a konur, aksi takdirde boğulmadan ölecektir.

 • Vazokonstriktör damlalarının yanlış kullanımı.

Her zaman ilaç riniti gelişmesine yol açar. İlacın sıklığını veya süresini aşarsanız, vücut ona cevap vermeyi durdurur. Burnun nefes almasını zorlaştıran sümük miktarı artar.

Burun akıntısına ek olarak balgam bazen bronş ağacından çıkar. Ayrıca, mide suyu gastrointestinal sistem patolojilerine (gastroözofageal reflü hastalığı, GÖRH) atılabilir.

Boşaltım sonrası özofagus divertikülü benzer bir klinik verir. Bu durumlar postnazal şişkinlik sendromu ile ilgili değildir, ancak ayırıcı tanı koyarken bir istisna gerektirir.

Nazofarenks iltihabı belirtileri

Her patoloji bireysel olarak polisemptomatiktir, ancak hepsi nazofaringeal boşlukta burun tıkanıklığı ve sindirim tıkanıklığı ile ilişkilidir. Aynı zamanda, nazofarenksin inflamatuar sürecine işaret eden ortak işaretler vardır.

Nazofarenksin iltihaplanmasının genel belirtileri:

 • boğazda rahatsızlık, "yumru" hissi;
 • yutmak için sürekli bir arzu. Mukus, farinksin arka duvarında büyük miktarlarda aktığından, mukoza zarını tahriş eder, yutkunmaya neden olan bir refleks arzusu;
 • Zulüm, nazofarenkste ağrı - karakteristik inflamasyon belirtileri. Muayenede, bu durumda, kızarıklık, mukozanın şişmesi;
 • burun arkasındaki sümük birikmesi, onları, farinksin arka duvarında boşaltarak, nazofarenksin enflamasyonunun açık belirtileri genellikle yoktur;
 • Sabah uyandıktan hemen sonra, uyanmadan hemen sonra oluşan kuru öksürük. Bazen öksürük, refleks kusması meydana gelir. Aynı zamanda, oskültasyon sırasında akciğerlerde hırıltı tespit edilmez;
 • Bazen turuncu - kahverengi olan mukus pıhtılarının sık sık ayrılması.

Ek belirtiler hastalığın doğasını belirleyebilir ve doğru tanıyı yapabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Artan sıcaklık, titreme, terleme, baş ağrısı vücudun geniş bir inflamatuar süreç başlattığını gösterir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonu ayırt etmek gereklidir. Çoğu zaman bunu ek araştırma yapmadan yapmak doktor için bile zor.
 • Yırtılma, hapşırma, gözlerde kızarıklık, hastalıkların normal sıcaklığın arka planına karşı mevsimselliği bir alerjiye işaret etmektedir.
 • Başın öne yatırıldığında, göz altında, göz altında ağrı, burun sinüslerinin iltihaplanması için karakteristiktir.

Mukus sırrı gün boyunca az miktarda birikebilir ve hemen öksürür, tükürür veya yutulabilir. Bununla birlikte, daha sık rahatsızlık veren semptomlar sabah saatlerinde hastayı rahatsız eder. Bu, ayrılmanın yavaş yavaş farinkse aktığı ve daha az sıklıkla yutulduğu zaman, rüpteki vücudun yatay pozisyonundan kaynaklanır.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın nedenini belirlemeden etkili tedavi mümkün değildir. Sadece bir doktor hastanın muayenesi, ek testler temelinde teşhis verebilir.

Teşhis süreci şunları içerir:

 • Hastanın sorgulanması. Semptomların başlangıcı, süreleri, burun akıntısını provoke eden ve azaltan salgıların doğası gereği önemli bir rol oynar.
 • Mukoza zarı incelendi, septumun durumu, büyüme varlığı, tümörler, polipler belirlendi. Daha sonra KBB ağız boşluğuna geçer. Doktor boğazda sarı veya yeşil bir sopus fark ederse, bu bakteriyel bir enfeksiyonu gösterir. Viral veya alerjik rinitte şeffaf sekresyonlar görülebilir.
 • Endoskopik inceleme Özel aletler olmadan derin yerleşimli nazofarenks yapılarını incelemek neredeyse imkansızdır. Bu amaçla bir endoskop kullanılır. Cihazın sonunda bir video kamera ve bir aydınlatma elemanı vardır, çünkü bu araştırma yöntemi KBB organlarının hastalıklarını teşhis etmek için “altın standart” tır.
 • Nazofarenksin atılımların bakteriyolojik kültürü, mikroorganizmaların antibiyotiklere duyarlılığını test etmek için patojeni belirlemeyi sağlar.
 • Sinüslerin X-ışını muayenesi şüpheli sinüzit, frontalit için gereklidir.
 • Özellikle zor durumlarda CT veya MRI belirtilir.
 • Enflamasyon derecesini değerlendirmek için genel bir kan testi gereklidir.

Ayırıcı tanı için dar uzmanların (alerji uzmanı, diş hekimi, göğüs hastalıkları uzmanı) konsültasyonu gerekebilir.

Sindirim sistemi, akciğerler ve diş problemlerinin patolojisini dışlamak veya tersine çevirmek gerekir. İkincisi, birçok solunum yolu hastalığının dolaylı bir sebebidir, çünkü çürük boşluklar, sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır;

Genel tedavi prensipleri

Tedavi kapsamlı olmalıdır: ilaç kullanımı, halk yöntemleri ve fizyoterapi prosedürleri kullanılarak kontrendikasyon yokluğunda.

 • Etiyotropizm (hastalığın nedeninin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması).
 • Tedavi şartlarına uygunluk. Bu durumda hafif bir iyileşme ile doktor prosedürleri tarafından reçete edilmez.
 • Çok fazla ılık sıvı kullanın.
 • Odanın zamanında havalandırılması ve nemlendirilmesi, odadaki havanın kuru olmamalıdır.
 • Ağız boşluğu ve burun hijyeni.

İlaç tedavisi

Hastayı yönetmek için taktik seçimi, hastalığın nedenine, semptomların şiddetine bağlıdır. Çoklu ilaç alımı, tedavi süresi sadece bir doktor tarafından belirlenir. Bağımsız olarak dozun arttırılması veya kullanımın zamanlaması yasaklanmıştır.

 • Doğrulanmış bir bakteri enfeksiyonu ile antibiyotikler reçete edilir. Smearın sonuçları, mikroorganizmaların hangi preparatların hassas olduğunu belirlememize olanak sağlar. Doktorlar penisilin (Amoxil, Flemoksin, Augmentin, amoxiclav, Flemoklav), azitromisin (Zitroks, Sumamed, Ormaks) tercih ederler.
 • gerekli sıcaklığın azaltılması burun lavajı tuzlu su (Aqua Maris Mizah, Akvalor) vazokonstriktif damlası (Noksprey, Evkazolin, Nazol): viral enfeksiyon bir semptomatik tedavi olduğunda.
 • rinit, alerjik doğası ise, antihistaminler kullanılan (loratadin, Tsetrin, Telfast), glukokortikosteroid spreyler (Avamys, flutikason).

Hoş olmayan semptomları hafifletmek için ne yapmalı?

 • uyku sırasında başın yükseltilmiş pozisyonu (mukus alt kısımlara, farenks içine akacak, daha sonra mide suyuyla inaktive edilecektir);
 • bol içecek (daha kolay balgam çıkarmaya katkıda bulunan mukusun sıvılaştırılması amacıyla);
 • Boğazdan sümüğü çıkarın ve Hexoral, Furacilin ve salin solüsyonlarıyla durulayarak lokal dezenfeksiyon uygulayın.

Halk ilaçları

Tamamen yetişkin hastalarda boğazda sümük kurtulmak halk ilaçları yardımıyla imkansızdır. Ciddi bakteri enfeksiyonu durumunda otlar antibiyotiklerin yerini alamaz.

Geleneksel olmayan ilaca başvurmak, sadece ilgili doktorla koordinasyondan sonra gelir. Hastanın kanıta dayalı tıp ilkelerine dayanarak temel tedaviyi aldığı anlaşılmaktadır.

Aşağıda en etkili araçlar:

 • Burun yıkamak için tuz çözeltisi hazırlamak çok kolaydır. Bir çay kaşığı tuz bir bardak ılık su içinde çözülmeli, ardından çözelti, belirtilen şekilde kullanılmalıdır. Günde 3-4 kez burun durulayın.
 • Bir boğaz gargarası için bir çözüm: kabartma tozu, tuz, şeker, her malzemenin bir çay kaşığı ve 1 litre sıcak su + 20 damla iyot. Soğuduktan sonra, günde 3-4 kez bir gargara ile gargara.
 • Adaçayı, meşe kabuğu, papatya. Bir kaynamaya (yaklaşık 1 litre) su getirmek, 4-5 yemek kaşığı kuru yaprak ve yukarıdaki bitkilerin çiçeklerini eklemek, kaplamak, soğumaya bırakın. Et suyu, burun yıkamak ve boğazını yıkamak için kullanılabilir.
 • Aloe suyu. tuzlu su ile karıştırın veya bal çay kaşığı su içinde eritildi ve suyu 3-4 damla ihtiva eden bir çözeltiye ilave edildi (bal bir çözeltisi ile (3 damla suyu aloe, tuz tutam 5 ml su ilave edilir). bal ve aloe için alerji yokluğunda.
 • Soluma. Mukoza ve tuzlu su çözeltilerini nemlendirmek için kullanılırlar. Halk hekimliğinin çeşitli tariflerinde, antiseptik özelliklere sahip olan papatya ve diğer otları ekliyorlar. Mukus yanıklarının oluşması riskinden dolayı dik kaynayan sularda nefes alamayan bir şey hatırlanmalıdır. Özellikle çocuklarda inhalasyon kullanımı ile ilgilidir!

önleme

Basit kuralları gözlemleyerek, bağışıklığınızı güçlendirebilir, soğuk, burun tıkanıklığının gelişmesini engelleyebilirsiniz.

 1. Odanın düzenli havalandırması, ıslak temizlik.
 2. Ağız boşluğunun hijyeni, burun.
 3. Yeterli sebze ve meyvelerle doğru ve dengeli beslenme.
 4. Günde en az 1,5-2 litre su kullanın.
 5. Salgın döneminde, tıkanıklık yerlerinden kaçının.

Ancak, postnatal perioperatif sendromun en etkili şekilde önlenmesi, hastalığın ilk belirtileri ve zamanında tedavi edilmesi durumunda nitelikli tıbbi bakım tedavisidir.

Boğazda sümüklerin ortadan kaldırılması görünüm ve yöntemleri

Kulak burun boğaz hastalarına sıklıkla boğazda mukus birikmesi ile ilgili şikayetler gelir ve bu da rahatsızlık ve hoş olmayan duyumlara neden olur. Tıpta böyle bir fenomen "postnazal şişme sendromu" olarak bilinir ve kollektif bir kavramdır, çünkü bir takım patolojik süreçlere işaret eder. Boğazdaki sümük, çeşitli faktörlerin etkisi altında birikebilir - dış ortamın etkisi ve iç organların hastalıklarının sonuçları.

Boğazda mukus birikmesine ne sebep oldu?

Uzmanların boğazında hapşırma nedenleri en çeşitli olarak adlandırılır, çoğu zaman bu süreç insan vücudundaki aşağıdaki hastalıkların seyrini gösterir:

 • soğuk algınlığı;
 • boğaz ağrısı;
 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • bronşiyal astım;
 • bronşit;
 • pnömoni;
 • saman nezlesi.

Buna ek olarak, nazofarenksin sinüslerinde mukus birikmesini, nazal septumda eğriliği arttırır.. Bunun için de uygun koşullar vazokonstriktör ilaçların uzun süreli kullanımıyla yaratılır, çünkü bunların etkisi altında mukoza iltihapları ve kabarmalar oluşur, bu da nazofarenksin durgun fenomenine neden olur. Böyle bir işlem, sümüğün sürekli olarak boğazda olması ve insanlarla yemek ve iletişim kurmayı zorlaştıran bir koma mevcudiyetinin bir hissine neden olması ile klinik olarak kendini gösterir. Bu sendrom özellikle uyanmadan hemen sonra sabah ortaya çıkar. Boğaz mukus pıhtılarından öksürük nöbetleri sırasında hastalar fark edebilir. Boğazdaki balçık, sadece besin alımını engellememekle kalmaz, aynı zamanda ölü mikroorganizmaların varlığından dolayı ağız kokusuna da neden olur.

Postnazal sarkma sendromunun tedavisi

Bütün insanlar boğazda sümüklü alışkanlık yaşam aktivitesini bozduğunda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Solunum yoluna giren ve ayrıca sindirim sisteminin organlarına giren ölü mikroplar, tüm organizmaya zararlıdır.

Bunun nedeni, az sayıdaki ölü mikroorganizmalar arasında hızla çoğalan canlı bakteriler olmasıdır. Bu süre zarfında, mukusun azaltılmasının bir sonucu olarak, hasta kişinin gastrointestinal kanalının işleyişindeki bozukluklar sıklıkla meydana gelir.

Birkaç yıl önce, postnatal akış sendromunu ortadan kaldırmak için nazofarenksin izotonik solüsyon ile yıkanması için bir prosedür kullanılmış ve zayıf bir hipertonik çözelti de kullanılabilir. Ancak, böyle bir tedavi uzun süren sonuçlar vermedi, kısa süre sonra hastalık geri döndü, çünkü kortikosteroid durduktan sonra, mukus daha önce olduğu gibi üretilmeye başlar.

Bu nedenle modern tıbbın herhangi bir hastalığı tedavi etmenin temel ilkesi, ortaya çıkışının nedenini ortadan kaldırmaktır, bu nedenle boğazda mukus üretimi sürecini durdurmak, bir hastalığın tedavisi için. Boğazda yaralar biriktiğinde, kulak burun boğaz uzmanları iyileşmeyi amaçlayan prosedürleri uygularlar:

 • nazofarenksin durulanması ve gargaralık;

Boğazdan mukusun sürekli akışı

Çoğu durumda, eğer hasta, boğazda bir mukus bulduktan sonra doktora döndü- ğünde, nazofarenks yıkandıktan veya boğazını yıkadıktan sonra problem çözülür. İşlem sabahın en iyisidir, çünkü sümüğün geceleri biriktirme özelliği vardır. Bir gece uykusundan sonra, birçoğu boğazda bir duyudan şikayet eder, içlerinde bir koma varlığı hissi, bir mukus tarafından rahatsız edilebilir, bu şekilde mukus pıhtıları ortaya çıkar.

Eğer iyileşene kadar burnunuzu düzenli olarak tuz çözeltisi ile yıkarsanız, mukusdan temizleyebilir, mukoza zarını kurutabilir ve nazofarenks ve larinkste enflamasyonu temizleyebilirsiniz. Bu amaçla, bir furacilin, manganez, soda, meşe kabuğu, papatya, nergiz ve adaçayı özü çözeltisi de kullanılır.

Enfeksiyon boğazına girme durumunda antibiyotikler önlenemez. Bu farmakolojik grubun ilacı, sadece doğru şekilde reçete edildiğinde ve kullanıldığında çok etkilidir, bu nedenle doktor tavsiyeleri - dozaj ve tedavi seyri takip etmek önemlidir. Özellikle çocuklar için tehlikeli olan antibiyotikler kullanmadan, mukusun giderilmesini ortadan kaldırın, çocuk doktorları balgam söktürücü ve anti-inflamatuar ilaçlar - Lazolvan veya Erespal.

Boğazdan mukus için halk ilaçları

Birçok kişi boğazda sümük varsa ne yapılacağını bilmez, aynı zamanda ilaçlar ile tedaviye kendilerini ödünç vermez. Hastalara, problemle mücadele etmek için birkaç etkili yöntem sunan halk hekimliğine yardımcı olmak için:

 1. Boğazda üretilen balgam miktarını azaltmak aloe yaprağı kullanılarak yapılabilir. Yıkanması, doğranması, balla karıştırılması ve yemekten sonra bir kaşık üzerine yenmesi gerekir.
 2. Okaliptüs otu, adaçayı, papatya, bir bardak kaynayan su dökün ½ çay kaşığı al, 2 saat ısrar ediyorlar. Sıcak bir ortama ısıtın, bir kaşık bal, bir kaç kristal sitrik asit, sabah ve akşam gargara ekleyin. Bu bitkileri kullanarak, balgam söktürücü etkisi yaratan buhar inhalasyonları yapabilirsiniz.

Bal ile calendula çiçekleri iltihabı gidermek için yardımcı olacaktır

Tedavi süresi boyunca, yağlı, kızartılmış, baharatlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerin diyetinden tamamen uzaklaşarak, diyetle beslenmeye bağlı kalmak önemlidir. E ve C vitaminlerinin içeriğindeki ürünlerin sayısının artırılması gerekmektedir. Doğru tedaviyi yürütmek, patolojik sürecin seyrini zaman içinde durdurarak ciddi hastalıkların ortaya çıkma olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Boğaz Nedenleri Nedenleri

Boğaz içindeki mukus salgılarının birikmesi hoş olmayan bir olaydır: ağızdan gelen hoş olmayan bir kokudan muzdarip, yutma güçlüğüne maruz kalan bir kişi, kalıcı, zayıflatıcı öksürüğe dikkat çeker. Bu durumlar, bir kişi için kayda değer rahatsızlığa yol açar, kendi farkındalığını ve yaşam kalitesini etkiler. Bu nedenle, hangi vücut sistemlerinde bir ihlal olduğu, mukus birikiminin nedenini anlamak önemlidir. Kalifiye bir uzmanın katılımı olmadan sorunu anlamak imkansızdır: Hasta terapistle randevu vermeli, ankete girmelidir.

Boğazda mukusun nedenleri

Bunun birkaç ana nedeni vardır, bunun etkisi vücutta mukus üretiminin artmasına neden olur: bunun için bir rezervuar boğazdır. Fizyolojik faktörlerin, bronşiyal astım varlığı dikkat edilmelidir. Hemen hemen her zaman doğuştan gelen bu hastalıktan muzdarip insanlar, vücuttan mukus allerjenlerinin çekilmesi nedeniyle durumun stabilizasyonuna sahiptir. Bu fenomen nöbet geçirmemesini sağlar.

Bu devletin gelişmesinin diğer nedenleri şunlardır:

 • Sindirim sisteminin fonksiyonel aktivitesinin bozulması. Boğaz ve özefagusun anatomik bir ilişkisi vardır, bu nedenle mide veya bağırsağın durumu ve aktivitesi ile ilgili herhangi bir sorun, boğaz içindeki mukus birikmesi ile kendini gösterir.
 • Nazofarenksin iltihaplanması. Bakteriyel ya da viral orijinli hastalıklar, sıklıkla boğazın içinde birikebilecek bol miktarda mukus salımı ile ortaya çıkar. Fakat bu semptomun baskın nedeni, banal ARI'dir. Sinüslerin içindeki inflamatuar süreçle birlikte, patojenik sekresyon, burun boşluğundan tamamen ayrılma kabiliyetinden yoksun kalır: bu, boğazdaki tıkanıklığa neden olur.
 • Alerjik reaksiyon. Bazı insanların organizmasının bağışıklık tepkisi, tam olarak, pharynx'den ayrılmayan şeffaf sekresyon üretiminin artması gibi bir işarettir.
 • Dış uyaranlar. Bu grup çeşitli faktörleri kapsar: sigara içmek, sürekli alkol kullanımı, baharat ve baharat bolluğu olan yemekler, elverişsiz bir ekolojik durum. Belirli bir uyaranın (veya aynı zamanda kompleksin) sistematik etkisi, boğazın bir yanıtı ortaya çıkarmasını sağlar. Bu nedenle, içindeki mukus - aksi taktirde, koruyucu mekanizmanın tezahürü, bağışıklık tepkisi.
 • Yemekle ilgili problemler. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin hakim olduğu dengesiz beslenme, tükürük bezlerinin daha hızlı çalışmasına neden olur. Bir kişi, farenksta mukusun sürekli varlığını not edebilir.
 • Bronko-pulmoner segment hastalıkları. Bazen, terapötik etki odağı, balgamın her zaman tükettiği gerçeğine dikkat etmenize izin vermez. Bu uzun süreli kurs iltihabı nedeniyle oluşur: Bu kronik bronşit, plörezi içerir.

Nazal septumun anatomisinin konjenital patolojisi, boğazda mukus salgılarının birikmesini de teşvik eder. Bir predispozan nedenin erken saptanması yakın gelecekte tedavi görmeyi sağlayacaktır. Başlangıçta, bir terapist görmeniz gerekir. Bir KBB doktoru, gastroenterolog veya pulmonolog danışmak gerekirse, bu uzman hastaya dar bir profildeki meslektaşlarına muayene için yönlendirir. Bazı durumlarda, bir alerjistiğe katılmak gerektiğinde, bu doktora gidin.

Boğaz içi balgam: özellikleri ve özellikleri

Balgamın normal işleyişini engelleyen boğazın içinde toplandığını fark etmek, günlük hacmine, rengine ve tutarlılığına dikkat etmek önemlidir. Çoğu zaman hafif veya şeffaftır, belirgin bir kokusu yoktur. Karanlık ise, pürülan ya da kan damarları içeriyorsa - bu derhal tıbbi yardım istemeniz gerekir: ciddi bir rahatsızlık olasılığı yüksektir. Doktor, gizli latent kanama nedeniyle mukusun eritrosit içerip içermediğini ya da kuru, nazal öksürük ile faringeal mukozanın kan damarlarının tahrip edilmesinden kaynaklanır. Ayrıca balgam, daha fazla viskoziteye sahip olmamalıdır, bu da tükürmek suretiyle belirlenmesi kolaydır.

tedavi

Su rejimini normalleştirmek için gereklidir. Bu viskoz mukus daha az yoğun hale getirecek, daha kolay olacağını expectorating. Bir istisna, bir insanda böbreğin ciddi dekompansasyonunun varlığıdır - bu durumda günlük kullanılan sıvının hacmi aynı seviyede tutulmalıdır.

Solunum jimnastiği, faringeal duvarlarda balgamın aşırı yapışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, sıcak soda çözeltisi, papatya ve adaçayı kaynatma ile yıkamak için gereklidir; Isıtılmış su - potasyum permanganat, furacilin içinde çözülmüş antiseptik maddelerle durulama yapılmasına izin verilir. En az tekrarlı eylem günde en az iki kez.

Sorun alerjik reaksiyonlara yatkınlıktan kaynaklanıyorsa - doktor antihistaminikler yazacaktır. En popüler diazolin, suprastindir. Bu ilaçların bir hipnotik özelliği olduğu için, sabahları değil, yatmadan hemen önce alınmalıdır.

Balgamın tıkanıklığı, bakteriyel hastalığa (farenjit, bronşit, plörezi) bağlı olarak meydana geldiğinde, iyileşmeyi sağlama yolundaki zorunlu bir nokta, antibiyotik tedavisidir. Belirli bir ilacı reçete edin, doktor sadece rahatsızlık veren patojeni dikkate alabilir. Bir patojenik mikroorganizmanın, bir bakteriyolojik araştırmaya balgam vermesi için uzman bir atamanın saptanması amacıyla yapılır. Analizi almadan önce, hasta geniş spektrumlu antibiyotiklerin tanıtıldığı gösterilmiştir. Patojen bilindiğinde, doktor tespit edilen mikroorganizmanın önceden belirlenmiş ilaca karşı direncine bağlı olarak randevuyu düzeltebilir veya değişmeden bırakabilir.

Ana tedavi ile eşzamanlı olarak, sindirim sisteminin duvarlarını güçlendirmek için ilaçlar reçete (antibiyotik alarak ishal gelişmesini önlemek için).

Masif balgamı ve daha sonra boğazda birikmesini tetikleyen solunum yolu enfeksiyonları için, antiviral ilaçlar ve askorbik asit reçete edilir.

Bazen bir hasta boğazda bir yumru hissi ile ilgili şikayetleri dile getirir. Bu fenomen, boğaz duvarlarını örten inflamatuar bir süreç olan farenjitin varlığını gösterir. Eşlik eden belirtiler şöyle olacaktır:

 • Yiyeceği, suyu ve hatta tükürüğü yerken boğaz.
 • Boğazda sürekli boğulma - bazen boğuluyor.
 • Faringeal boşluğun içinde mukoza kütlesi bir konglomera oluşturur ve normal nefes almayı engelleyerek öksürük ataklarına neden olur.

Antibiyotiklere ek olarak ve farinksin antiseptik bir çözelti ile durulanması, fizyoterapi almanız gerekir.

Yardımcı terapötik yöntemler, inhalasyonların mineral su üzerine uygulanmasını gerektirir: bir bronkodilatör veya yeni hazırlanmış bir papatya besi ilavesi ile. Prosedürün daha iyi uygulanması için, bir nebulizatör (maske, ana cihaz ve bağlantı tüplerinden oluşan özel bir cihaz) kullanabilirsiniz. Önceden hazırlanmış tıbbi çözelti, cihazın ana kısmının çekilerek çıkarıldığı bölüme dökülür, yüze bir yüz konur. Nebülizörün gövdesinde bulunan özel bir düğme yardımıyla, prosedürün gerekli süresi ayarlanır. Hasta, solunum yolunun yüzeyine yayılan bir iyileşme çözeltisinde nefes alır.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon uygulama önerisi, diğer randevular arasında, her hasta bir doktordan almalıdır.

Boğaz içindeki mukus kütlesinin birikmesi patolojik bir anlam taşır, bu yüzden bir uzmana danışmak, bir sağlık kontrolü yaptırmak ve tam bir tedavi almak önemlidir. Bazı vakalarda, iyileşme başlangıcı sorusu, bir doktorla temas sırasında hastalığın evresine bağlıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller.

Kulak iltihabı için etkili kulak damlaları

Otitis, orta kulakta en sık görülen enfeksiyöz inflamatuar hastalıktır. Çocukluk çağında, hastalığın zirvesi oluşur.Sadece bir kulak burun boğaz uzmanı yeterli ve doğru tedaviyi reçete edebilir.