Loading

Boğazda snot için tedavi edilmek daha

Burnun burkulması ve şu anki sümük, kimseye bir şey eklemez. Ancak çoğu insan soğuk mevsimde bu tür semptomlardan şikayetçiyse, soğuk algınlığı ortak bir olay olduğunda, geri kalanı sürekli olarak snot ile yaşamaktadır. Dahası, mukus sadece burunda değil, aynı zamanda boğazda da hissedilir. Bununla nasıl başa çıkılır?

Sümüklü bir doktora gitmem gerekiyor mu?

Boğaz ve burun akıntısında bulunan balçık, sindirim sistemi veya solunum sistemi hastalıklarının varlığını gösterebilir, örneğin:

 • mide ülseri;
 • gastrit;
 • özofajit;
 • sinüzit;
 • sinüzit;
 • adenoid;
 • sinüzit;
 • ethmoiditis;
 • SARS;
 • kronik bronşit.

Bazen sümük, özellikle bahar ve yaz kavşağında, alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Mukus varlığında KBB ve gastroenterolog tarafından kontrol edilmeli, nazofarenksin allerjik muayenesi ve bilgisayarlı tomografisi yapılmalıdır. Tanının sonuçlarına göre, doktor uygun tedaviyi reçete edecektir ve hastalık geçtiğinde boğazdaki mukus ve burun akıntısı artık rahatsız olmayacaktır.

Boğazda Sümük: nasıl kurtululur

Boğazda mukus için ilaçlar

Boğaz sümüğü, sürekli yutmak veya öksürmek isteyen bir yumru gibi hisseder. Ek olarak, boğazda şişme ve yanma vardır. Mukusun varlığı ARVI gibi bulaşıcı bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, birçok insan kendi başına kurtulmaya çalışır. Kendi kendine ilaçlama konusunda uygun deneyimle, bu zor olmayacaktır, ancak ilaçların bir doktor tarafından reçete edilmesi arzu edilir. Geleneksel olarak, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Flemoxin Solutab, tabletler. Hamile ve emziren kadınları alabilir, ortalama maliyeti 360 rubledir. 500 mg, 560 ruble 20 tablet için. 1 g 20 tablet için;
 • Co-trimoksazol, tabletler. Böbrek, karaciğer, kan hastalıklarında kontrendikedir. Ortalama fiyat 40 ruble. 480 mg'lık 20 tablet için;
 • Amoksiklav, süspansiyon, tabletler. Karaciğer ihlallerinde kullanılmaz. Hamilelik sırasında kullanımı sadece ilgili hekim ile anlaşarak mümkündür. İlacın maliyeti 260-400 ruble. 15 tablet için, 100-325 ruble. 10 ml süspansiyon için.
 • Viferon, merhem, jel, rektal fitiller. Özellikle küçük çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilir. Ortalama fiyat 200 ruble. 12 g jel / merhem, 400-850 ruble. 10 adet için. rektal fitiller;
 • Arbidol, tabletler, kapsüller. 2 yaşından küçük çocuklarda kontrendikedir. Tahmini maliyet - 150 ruble. 50 mg, 220 ruble 10 tablet için. Her biri 100 mg'lık 10 kapsül için.

3. balgam teşvik edici balgam:

 • Mucaltin, tabletler. Ülseri olan hastaları kullanmayın. İlacın ortalama maliyeti 10 ruble. 50 mg'lık 10 tablet için;
 • Bronkotin, şurup. Gebeliğin ilk üç ayında ve laktasyon döneminde kontrendike olduğu gibi artmış kan basıncı, kalp hastalığı, uykusuzluk, glokom. Tahmini fiyat - 70 ruble. 125 g için;
 • Lazolvan, burun spreyi, şurup, tablet, pastil. Bu 6 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmez ve atrofik rinitten muzdariptir. 300 rubile mal oluyor. 460 ruble 10 ml burun spreyi için. 30 mg'lık 50 tablet için.

4. Anti-inflamatuar ve antiseptik:

 • Orassept, oral sprey. Anormal böbrek veya karaciğer fonksiyonlarında kesinlikle kontrendikedir. Özel bir tat ile karakterizedir ve ambalajı kullanmak için çok uygun değildir. Ortalama maliyet 315 ruble. 177 ml için;
 • Lugol, boğaz için bir sprey. Böbrek ve karaciğer hastalıklarından muzdarip olanlar, kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Maliyet 120 ruble. 50 ml için;
 • Inhalipt, aerosol. Boğaz hastalıkları için en popüler ilaç. İlacın bileşenlerine aşırı duyarlılık dışında kontrendikasyon yoktur. Tahmini fiyat - 80 ruble. 30 ml.
 • Suprastin, tabletler, ampuller, enjeksiyon çözeltisi. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmayınız. Suprastin ile tedavi sırasında alkollü içeceklerin içilmesi yasaktır. İlacın ortalama maliyeti 160 ruble;
 • Loratadin, tabletler. Hamile ve emziren kadınlar için önerilmez. Yaklaşık fiyat - 50 ruble. Her biri 10 mg'lık 30 tablet için.

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce, kontrendikasyonlar, yan etkiler ve önerilen doz listesini okumak gerekir.

Mukus varlığında bir nazofarenks yıkamaktan daha

Nazofarenksin düzenli olarak yıkanması, solunum yolunda biriken mukusun ince- sine ve çıkarılmasına değil, aynı zamanda mukoza zarının kurumasına da yardımcı olur. Böyle bir prosedür için zayıf çözümler geleneksel olarak kullanılır:

 • soda;
 • deniz tuzu;
 • manganez;
 • furatsilina;
 • Bitkisel decoctions, özellikle papatya ve adaçayı.

Durulama sırasında, mukusun gırtlağın arka duvarından dikkatlice çıkarılması gerekir. Sure gece boyunca boğazda biriktiği için, tedavi sabahları en iyi şekilde yapılır. Boğazda terleme hissi, şeftali yağıyla çıkarılabilir: tahrişi hafifletir, mukoza zarını nemlendirir.

Boğaz horlama için halk ilaçları

Nazofarenkste mukus problemini rahatlatacak birkaç basit öneri var:

 1. Su içmek için. Günde 8 bardak yeterlidir, böylece vücuttan atılan toksin miktarı normlara eşittir.
 2. İnhalasyon yapın. Sıvı yağ sümüğü, 1 litre sıcak suda birkaç damla okaliptüs yağı ekleyerek yapılabilir. Sonra kafanızı büyük bir havluyla örtmeniz ve kabı suyla bükmeniz gerekir. Buharı yaklaşık 15 dakika boyunca soluyun.
 3. Scarlet var. Doğal olarak, saf halde değil. Skar yaprağını ciltten temizlemelisiniz, "iç kısımları" küçük parçalara ayırıp balla karıştırın. Bu "incelik" sabah ve akşam tüketilmelidir.
 4. Calendula'yı tedavi et. Yine bal ile birlikte. Kadife çiçeği yaprakları iyice yıkanmalı, kurutulmalı ve eşit parçalarla balla karıştırılmalıdır. Ortaya çıkan "yemek" her yemekten sonra yenmelidir.

Halk tarifleri iyidir, çünkü çocuklar için bile tamamen zararsız ve uygundurlar.

Kronik bir soğuktan nasıl kurtulur

ilaç

Kronik rinitte, vazokonstriktif ilaçlar esas olarak kullanılır: damarları güçlendirir ve mukozanın tahrişini giderir. Önemli dezavantajları hızlı bağımlılıktır. İlk önce ilaç 6 saat boyunca hareket edecek, daha sonra 3 saat sonra burun tıkanıklığı geri dönecektir. En yaygın ilaçlar:

 • Naftizin. Fiyat 70 ruble. 15 ml için;
 • Ksimelin. Fiyatı 200 ruble. 10 ml için;
 • Galazolin. Fiyatı 50 ruble. 10 ml için.

Vücudun ilaçlara bağımlılığını engellememek için, vazokonstriktör ilaçlar 7 günden fazla kullanılmamalıdır. Bu arada, çoğu zaman bir kronik burun akıntısı, nazal damlaların düzenli kullanımının bir sonucudur.

Doktorlar, bitki kökenli bir ürün olan Sinupret'i tavsiye ediyorlar. Haplar burun ve üst solunum yollarının sinüslerini temizlemeye yardımcı olur, böylece kronik soğuk algınlığı semptomları giderilir. Bir ilaç 370 ruble maliyeti. 50 hap için. Buna ek olarak, burnunuzu Fliksonase sprey ile yıkamanız gerekir: anti-alerjik bir etkiye sahiptir ve aynı zamanda şişme ve iltihaplanmayı giderir. Sprey maliyeti 860 ruble olup, ambalaj 120 doz için tasarlanmıştır.

Kronik bir soğukta, mukozanın sürekli tahrişinden dolayı sıklıkla burunda ağrı görülür. Bu problemi balsam "Şifacı" yardımıyla çözün.

Kronik rinit ile burun yıkama

Boğazda enfekte olduğu gibi, kronik burun iltihabı için kronik nazal yıkama önerilir. Aşağıdaki çözümler tavsiye edilir:

 • tuz. 100 ml su için - 0.5 yemek kaşığı. l. tuzu;
 • Okaliptüs. 100 ml suya - 1 çay kaşığı. okaliptüs yağı;
 • papatya. 100 ml papatya suyu için - 1 çorba kaşığı. l. tuz.

Çözümler için sadece sıcak kaynamış su kullanılmalıdır. Tuz tercihen denizde kullanılır.

İşlemden sonra, burnunuzu taze meyve suyu Kalanchoe veya aloe ile damlatmalısınız. Tedavi süresi, soğuk algınlığının ihmal derecesine bağlıdır. Semptomlar boşaldığında kızarma durdurulabilir. Bu prosedürlerin çoğu insanın refahı üzerindeki olumlu etkisine rağmen, kendi organizmasının tepkisini gözlemlemek gerekir. Bazılarında, yıkama, aksine, burnun tıkanıklığını güçlendirir.

Kronik Rinit için Halk ilaçları

Popüler yemek tarifleri arasında, burunda ev yapımı damlalar çok popülerdir. Basitçe hazırlayın:

 1. 200 ml sıcak kaynamış su içinde 0,5 l dökün. soda ve tuz. İyice karıştırın.
 2. Elde edilen çözeltinin 10 ml'sini ayrı bir kaba boşaltın, 1 tablet (0.05 g) ezilmiş difenhidramin ekleyin.
 3. Gelecek damlalara biraz propolis tentürü ekleyin. 20 damla yeterlidir.
 4. Çözeltiyi kaynatın.

Bitmiş karışım bulutlu bir sarı renk kazanacaktır. Israr etmek için biraz zaman vermek gerekiyor. Çözelti parladığında kullanılabilir. Her saat burun deliğinde 3 damla kazmanız gerekir.

Ayrıca kronik bir soğuk ile aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • balya batırılmış pamuklu çubukların burun deliklerine yerleştirin;
 • Burnunuzu soğan suyuna gömün: burun deliğine 2-3 damla;
 • ince rendelenmiş bir horseradish kokusu. Etkinliği arttırmak için önceden ısıtılabilir;
 • bir burun içinde bir sineğin damlatmak için: her burun deliğine 2 damla, daha sonra birkaç dakika için bir mola ve prosedürün tekrarı;
 • Ahududu yapraklarından kaynatma bazında inhalasyon yapmak: 200 ml kaynar su başına 20 g yaprak.

Halk ilaçları ile tedavi sabır gerektirir: ebediyen tıkalı bir burun ile başa çıkmak için en uygun yöntemi bulmak biraz zaman alır. Ayrıca, er ya da geç vücut seçilen çareye alışır ve tekrar arama yapmalıyız.

Sopli herkes tarafından eşit olarak tanıdık ve sevilmiyor. Modern insanın hayatında o kadar sıkı bir şekilde yerleşmişler ki çoğu insan onlara dikkat etmiyor, burunlarını burun damlasıyla dolduruyor. Ama eğer sümük uzun bir süre gitmezse, bir doktor yardımı ile nedenini araman gerekiyor.

Boğazda hapşırma nedenleri ve onlardan nasıl kurtulacakları

inflamasyon sonucunda burun pasajda oluşan bir durumdur, mukus dışarıya çıkmak ve boğazdaki burun ve boğaza çalışır etmez arka rhinopharyngitis veya burun akıntısı denir. Çoğu durumda, üst solunum yollarının bulaşıcı bir enfeksiyonu ile görülür, ancak çok farklı koşullarda da görülebilir.

Yoğun soplike mukus, şişkinliğin hoş olmayan bir hissine neden olur, sürekli olarak öksürmeyi kışkırtır, konuşma ve yeme ile etkileşir ve aynı zamanda kötü nefese neden olabilir. Boğazdaki sümüklerden kurtulmak o kadar kolay değildir, ancak bunları tedavi etmek için kesinlikle gereklidir ve görünüşlerinin nedenini bulmakla başlamalıdır.

Boğazda sümük görünümünün nedenleri

Bir yetişkinde bu tür sümüklerin ortaya çıkmasının ana nedeni, burun mukozasının bulaşıcı hastalıklarıdır. Patojenlerin vücuda girmesini önlemek için daha fazla mukus salınımı ile karakterizedirler. Bu patolojik durum için risk altındaki grupta, mukozal ödemlere neden olan vazokonstriktör ilaçların kullanımını kötüye kullanan hastalar olacaktır.

Nazofarenks aşağı sümük akışı aşağıdaki hastalıklar için tipiktir:

Nazofarenks içinde biriken mukus, oluşumunun nedenine bağlı olarak, saydam olabilir ve bakteri enfeksiyonu katılmışsa, sarı-yeşildir.

Boğazda saydam veya yeşil sümbür bulunan diğer nedenler:

 • tahriş;
 • alerji;
 • sigara;
 • Vücudun kurutulması;
 • Nazal septumun eğriliği;
 • Burun polipleri;
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları.

Boğazdaki mukus, alt solunum organlarının iltihaplanmasının bir belirtisi olabilir, bu balgam oluşur ve bu yükselir ve orada birikir. Bu, aşağıdaki gibi tehlikeli hastalıklar için tipiktir:

Ve boğazdaki sümük kan pıhtıları içeriyorsa, tümörün gelişimini işaret edebilirler.

Nedeni enfeksiyon ise

Boğazdaki sümükten kurtulmak, burnun mukoza zarlarını nemlendirmek, mukusunu seyrelterek ve dışarı doğru çıkarmak ile ilişkili semptomatik bir tedavi ile başlar. Burun yıkamak için kullanılan terapötik sıvıların çözümleri şu şekilde olacaktır:

 • Soda-tuz çözeltileri;
 • furatsilin;
 • Potasyum permanganat;
 • Papatya ve adaçanın et suyu.

Nazofarenksi mümkün olduğunca sık ve uyanmadan hemen sonra durulayın. Durulamadan sonra, farinksin mukus zarı, hafifçe tahrişi hafifleten, terlemeyi ve kuru öksürüğü ortadan kaldıran şeftali yağı ile yağlanmalıdır.

Boğazdan sümük almak için ilaçların atanması doktoru yapmalıdır. Bu durumun kendi kendine ilaçlanması istenen etkiyi getirmeyecektir. Uzman, şikayetler, anamnez, iç muayene ve test sonuçları temelinde aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

 • antiviral;
 • antibakteriyel;
 • mukolitik;
 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • Antihistaminikler.

Hepsi bir çok kontraendikasyona sahip olduklarından, sadece dozajı değiştirmeden, sadece doktorun reçetesinde kullanılabilirler.

Diğer nedenler

Tahriş, sigara ve alerjilerle birlikte nazofarenks ödemi görülür ve üretilen mukus hacminde patolojik bir artış olur. Bu durumda hastalar sotun, olduğu gibi, hoş olmayan bir koma oluşturan boğazda olduğunu not eder. Aynı şey yabancı bir cismin boğazına düşmek için de geçerlidir. Bu nedenle, boğazda oluşan mukusun tedavisi için, öncelikle orijinal nedenini ortadan kaldırmak gerekir - tahriş edici ve alerjenden kurtulmak, sigarayı bırakmak, yabancı cismi çıkarmak. Ayrıca, çoğu zaman harcanan odayı havalandırmak ve nemlendirmek için antihistaminikler, spazmolitik ve hormonal ilaçlar kullanın. Ama sadece doktorun reçetesine göre.

atrofi gözlenen burun mukozasında patolojik kurutma, inhalasyon gargara, nazofarenks terapötik yıkama çözeltileri ve mümkün olduğu kadar çok sıvıyı içmek için mümkün olduğunca sık tutulması tavsiye edilir. Nazal septumun eğrilik ve anormal yapısında, patolojiyi cerrahi olarak çıkarmak gerekir.

Çocuk

Bir çocuğun boğazındaki yaralar genellikle 6 aya kadar teşhis edilir, en fazla bir yıla kadar. Günün çoğunu yatay bir pozisyonda geçirdiği için, onların fizyolojik burun akıntısı haline gelmelerinin nedeni. Bu nedenle, sümük burun dışına akmaz, ancak nazofarenks içine akar. Sonuç olarak, bebek öksürür, boğazlar ve boğazlar.

Bunu önlemek için, bebeğin bulunduğu odada gerekli sıcaklık rejiminin yanı sıra etkili nemlendirmeye uyulması önerilir. Ek olarak, bebeğin sokakta mümkün olduğunca fazla olması gerekir. Temiz hava - fizyolojik bir soğuk görünümünü mükemmel bir şekilde önleme ve sonuç olarak, boğazda sümük. Yaşamın ilk yılındaki tüm çocukların, bir aspiratör veya kauçuk armut ile burun pasajlarında oluşan mukusu emmesi ve burnunu periyodik olarak deniz suyuyla oluşturulan izotonik solüsyonla yıkaması önerilir.

Çocuğun boğazındaki mukusun nedeni viral veya bakteriyel bir enfeksiyon ise, o zaman doktora acele etmelidir. Sadece nitelikli bir uzman yeterli tedaviyi reçete edebilir ve boğazda sümük de dahil olmak üzere tüm soğuk algınlığı semptomlarını çabucak rahatlatabilir. Çocuğun soğuk algınlığının bağımsız tedavisi en istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

Boğazda mukusun tedavisine yönelik geleneksel yöntemler, durumu hafifletmek için uygulanır, ancak problemin çözümü için bir yöntem değildir. Tamamen kurtulmak için, uzman bir uzman tarafından reçete edilen ilaçlara ihtiyacınız vardır. Ancak akut belirtileri ortadan kaldırmak için tüm yöntemler iyidir. Boğazdaki sümüğün tedavisinde, geleneksel tıp elkitabından alınan aşağıdaki ilaçlar iyi kanıtlanmıştır:

 • Daha fazla sıvı iç;
 • Su okaliptüs yağı ile seyreltilmiş buhar inhalasyon;
 • Aloe'nin oral alımı balla veya ballı kadife çiçeği ile birlikte alınır.

Boğazdaki sivri daha kolay kurtulmaktan daha kolaydır. Bu nedenle, oluşumlarını önlemek için, kendi kendine ilaç kullanmamak daha iyidir ve soğuk algınlığı durumunda, bir doktora danışın.

Açıklanamazlarsa boğazdan sümük nasıl kaldırılır

Boğazdaki yaralar, solunum, sindirim sistemi, alerjinin çeşitli hastalıklarının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir veya vücudun fizyolojik durumu olarak ortaya çıkabilir. Uzman bir dizi muayeneden sonra boğazda mukus birikiminin nedenlerini belirleyebilir. Durumun nedenini düşünmek için, diğer semptomlara dikkat etmek önemlidir.

Balçık neden boğazda birikir

Boğazda bir yumru hissi, lokal tahriş edici faktörlerin veya genel doğanın patolojik koşullarının etkisiyle ortaya çıkabilir. Çocukta boğazın arkasında sümük birikmesi norm seçeneği olabilir. Bebeklerde, mukus, nazal geçitlerin (dar lümen) yapısının fizyolojik özelliklerine ve onu üflememesine veya öksürememesine bağlı olarak boğaza akar.

Yetişkinlerde ve arka yaştaki çocuklarda boğazda mukus birikiminin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Nazofaringeal mukoza ve orofarenksin kontamine hava, sigara, baharatlı sıcak yiyecekler, alkollü içecekler, lokal ilaçlar (spreyler, pastiller) ile tahrişi. Bu faktörlerin etkisi altında, mukus zarı artan mukus üretimi ve tahriş mahallinde birikmesiyle "korunur". Burun ve boğaz arasındaki yumru hissi, tahriş edici faktör ortadan kalkana kadar devam eder.
 • Solunum yolu hastalıkları - kronik bronşit, bademcik iltihabı, pnömoni, burun iltihabı. Bu durumda, eğer süreç bakteriyel bir etiyolojiye sahipse, sır yeşil sümük veya pıhtı biçiminde tahsis edilebilir. Rinitin kronik bir formu ile sümük sürekli boğazda birikir.
 • Sinüslerin enflamasyonu (sinüzit, frontal, etmoidit, sinüzit). Enflamatuar süreç, mukus üretimi ve burun ve boğaz arasında kalın sümük tıkanıklığı provokasyonunu salgılamasının ihlali ile karakterizedir.
 • Sindirim sistemi hastalıkları. Mukusda mukus durgunluğu özofagus ile ilgili problemler için daha tipiktir.
 • Alerji. Çoğu zaman, hava ile solunan lokal alerjene (toz, yün, polen) maruz kaldığında, boğazlar boğazda birikir.
 • İlaçlı rinit. Nazal mukozanın hipertrofisine yol açan uzun süreli vazokonstrüktif burun damlaları neden olur. Bu durumda, sümük pratik olarak öksürük degildir, burun solunumu zordur.
 • Hormonal değişiklikler. Endokrin hastalıkların arka planında, ergenlik döneminde ve hamilelik sırasında hormonal uyum sırasında hiperprodüksiyon ve mukus tıkanıklığı ortaya çıkabilir.
 • Nazofarenksin neoplazmaları (polipler, tümörler), nazal septumun eğriliği. Hasta, burun nefesini tıkayan veya tamamen tıkayan sabit sümük ile işkence altındadır.

Nazofarinkste mukus belirtileri

Mukusun taşınmasının ihlali söz konusu belirtileri şöyle söyledi:

 • boğazda bir yumru hissi;
 • Boğazda sürekli ya da yanma;
 • boğazda rahatsızlık;
 • Boğazınızı temizlemek için sürekli bir arzu;
 • yutma güçlüğü.

Sümük pıhtıları, özellikle bir rahatsızlığa neden olur:

 • normal nefes almayı ihlal eder;
 • gıda alımını engeller;
 • Ağızdan hoş olmayan bir kokuya veya belirli bir tada neden olur.

Mukus tıkanıklığı, enfeksiyöz olmayan faktörler ve lokal mekanik veya kimyasal tahriş edici maddelerden kaynaklanıyorsa, biriken mukus şeffaftır, ekspektoranlar, ince bir kıvama sahiptir. Hastanın genel durumu değişmez.

Boğazdaki sümüklü infeksiyöz kökenlerden şüphelenmek, bu gibi işaretlerle mümkündür:

 • genel durumun ihlali (ateş, halsizlik, titreme, halsizlik);
 • tutarlılık, koku salgılanmış salgı değişimi.

Balçık boğazda birikirse ne olur?

Yukarıdaki belirtilerle, bir doktor otolaryngologist görmeniz gerekir. Muayeneden sonra doktor ek muayeneler, konsültasyonlar yazabilir veya hemen tedaviyi reçete edebilir.

 • bir alerji-immünolog,
 • gastroenterolog,
 • bulaşıcı hastalıklar.
 • genel bir kan testi;
 • virüslere karşı antikorlar için bir kan testi;
 • nazofarenksin bulaşma ve ekim mikroskobu;
 • alerjik testler;
 • rinoskopi;
 • nazofarenksin endoskopi.

Boğazda mukus tıkanıklığı nasıl tedavi edilir

Tedavi stratejisi, nazofarenkste mukusun durgunluğunun nedenine bağlıdır. Bu hoş olmayan olaydan kurtulmak için, entegre bir yaklaşıma bağlı kalmak gerekir. Her şeyden önce, hastalığın nedenini ortadan kaldırmayı amaçlayan etiyolojik tedavi gösterilmiştir.

Etiyopatik tedavi için kullanılan ilaçlar:

 1. Antibakteriyel ajanlar. Sümük bakteriyel orijini tedavi etmek için kullanılır. Sistemik hareketin preparatları - Co-trimoksazol, Flemoxin Solutab, Amoksiklav; yerel eylem - burun damlaları Protargol, Collargol.
 2. Antiviral ilaçlar. SARS'ın arka planında veya sonrasında görülen sümbülü tedavi etmek için kullanılır: Anaferon, Immunal, Resistol.
 3. Anti-inflamatuar ilaçlar ve antiseptikler: sprey Oracept, sprey Lugol, aerosol Ingalipt.
 4. Antihistaminikler. Hastalığın alerjik kökenli uygulandı: Suprastin, Fenistil, Eden, Loratadin.

Eş zamanlı olarak, hastalık belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan semptomatik tedavi gerçekleştirin. Boğazdaki yumruları yıkama yardımı ile kaldırabilirsiniz. Prosedür sadece boğazda sıkışmış olan sümüğü sulandırmak ve uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda mukoza zarını da kurutur.

Çözümü hazırlamak için şunları kullanabilirsiniz:

 • soda,
 • potasyum permanganat,
 • deniz tuzu
 • furatsilin,
 • Papatya veya adaçayı bir kaynatma.

Yıkama nasıl yapılır: adım adım talimatlar

 1. İğne veya şırınga kullanmadan bir şırınga alın, durulama için bir çözelti ile doldurun.
 2. Ucu tek bir burun deliğine yerleştirin.
 3. Lavabonun üzerine gelin.
 4. Basınç altında, şırınga içeriğini burun deliğine sokun.
 5. Doğru şekilde yapılırsa, solüsyon nazofarenksini yıkar ve diğer burun deliğinden dışarı çıkar.
 6. Manipulate 2-3 kez tekrarlayın.

Burun yıkamak için, sprey olarak mevcut olan hazır tuz çözeltilerini (Humer, Aquamaris) kullanabilirsiniz.

Halk tarifleri

 1. Bol içecek. Günde 8 bardak su - vücuttan toksinleri çıkarmak ve balgamı seyreltmek için yeterli miktarda sıvı.
 2. Okaliptüs yağı ile yapılan inhalasyonlar boğazda toplanan sümüklerden kurtulacaktır.
 3. Bal ile ezilmiş yapraklar kırmızıdan sabah ve akşam yulaf ezmesi kullanın.
 4. İçinde bal ile kurutulmuş marigold çiçek karışımı.

Çoğu vakada nazofarinkste sekresyon birikmesi çeşitli hastalıklara veya alerjilere işaret etmektedir. Boğazınızda rahatsızlık veya koma hissederseniz, doktorunuza danışmalısınız. Semptomun politiyolojisi ile bağlantılı olarak, kendi kendine ilaçlama etkili olmayabilir.

Yorumlar

Lyubov Grigoryevna

Mükemmel cevap, tedavi göreceğiz, bu yardımcı olacak, teşekkür ederim.

Fatkulena Gyuzel 07.03.16

Bir aylık bebeğim var, sümüğü boğazda dışarı çıkmıyor, nefes alamıyormuş gibi, boğuluyormuş gibi, iyi uyumuyor. Sıcaklık yoktur, öksürük yoktur. Sağlık durumu normaldir, sadece engellenir. Ne yapmalı, bebeğe nasıl yardım edeceğimi bilmiyorum.

Bir aspiratör kullanmayı deneyin, nazofarenksin dışına iyi bir mukus çizer.

Çocuk doktoruna başvur

İyi günler, aynı şey var, nasıl aldın?

Tam cevap için teşekkür ederim. Beklenmedik şekilde, GI hastalıklarının bir yumruya neden olabileceği ortaya çıktı. Doktor, iyi niyetle talimatlar vermesine rağmen kocanın tedaviye yanıt vermediğini söyledi. Geçici bir gelişme oldu.

Boğazımda sümük var, beni endişelendiriyor, onları yutmam, onları tükürme, sevgilim, ne yapmalıyım?

Boğazımda bir sümük var, expatörlük yapamam.

Ben uzun Boğazımda sümük ve neredeyse bir yıllık bir yumru uğramış ve hiçbir şey su 10min.poloskala boğazını kalktı kaynar 150ml değil pomogala.kupila papatya.1st.l yapmak olduğunu ve tüm gitti gördü

Günde 3-6 kez şeritleyin, 3 kez gördüm. Daha çok işkence yapıldı.

Ve tam olarak ne durdu?

Yazınız. Boğazını duruladın ve burnunu papatyayla yıkamadın mı? Ne kadar içmeliyim? Ne kadar zamandır papatya ile tedavi oldun? Ve nazofarenkste mukustan daha fazla değil mi?

10 yıldır acı çektim, yutmadım. Bazen su içemezdi. Burun ya da burun vysmarkivajus ile ya da bir boğazda aşağı inerken 3 yıl.

22.01.2018 22.01.18

Ben de 10 yıldır acı çekiyorum, mukusun solundan nazofarenksin boğazına akıyor. Ne damlıyorsun? Başlangıçta, ben de doktorlara gittim, profesöre gittim, önerdiğim her şeyi yaptım, çok para harcadım, ama boşuna, ne yapacağımı bilmiyorum, özellikle aşırı alevlenme sürecinde çok fazla hırpalanmışım.

Angela the Cat 31.01.18

Ahududu ve salatalık ile çay içer

İnme ya da gastroenterolog ve loru'ya gitmek.

Benzer bir sorun vardı. Boğazdaki balçık, gag refleksine getirilen expansör değil. Bir çıkış yolu var - günde 1t / 3 kez alarak bir serrate tablet. Slab sıvıları ve kolayca öksürürler. İkincisi, burnun bir deniz tuzu çözeltisiyle yıkanmasıdır.

Nazofarenks 2 yıl tedavi edildi. Boğazda tıkanıklık hissi vardı. Dünyadaki her şeyden tedavi edilen alerjilerden. KBB'nin bir zeki kadını tiroid bezini kontrol etmek istemedikçe tedavi edildik. Sonuç bir düğüm, bir işlemdir. Geç kalmadığın için teşekkürler.

Yardım edin, boğazımda bir sümük var, bazı yumrular nefes almamı engelliyor, yapabilirim, ama bir şey beni durduruyor. Birçok ilacı denedik ama yardımcı olmadı. İnternette burnunu yıkayabildiğini okudum. Boğazda hoş olmayan hislerimi rahatlatmak için ne kullanman gerektiğini söyle.

Ağızdan rahatsızlıklar. Duygu: com ve snot. Bazen öksürük.

Servikal osteokondroz, MRI yapar.

Merhaba, servikal osteokondroz boğazda sümük ile nasıl ilişkili olabilir?

Çok düz. Osteochondrosis tespit edilirse, sadece Shishonin'in sorumluluğu. Günde 3 kez ve% 110'luk bir ayda bir yerde tutulur, ancak iyileşme her zaman biraz olacaktır.

Angela Kitty 31.01.18

Ekspresere ihtiyacım var ama rahatsız oluyorum. Yardım lütfen, expatörlerden nefret ediyorum! Peki, arkadaş mıyız?

Lütfen yardım edin! Öksürük, boğazda mukus ve nazofarenks, tükendi! Gündüz ve gece barış yok! Sadece ne yapmadı - antibiyotikler, durulama, spreyler, antihistaminikler - hiçbir şey yardımcı olur!

Nazofarenksin sağ tarafında bir com. Tamamen bir burnu temizlemek için ortaya çıkmaz ve expansör olmaz. Öksürük güçlü bir öksürüğe yol açar, bu da filmin boğazına müdahale eden bir durumdur. Güçlü bir öksürük ile tükürük enfiye ile ortaya çıkar, ancak yumru nazofarenks içinde idi.

Boğazdaki topak sürekli. Boğazını temizlemek zorundasın. Burnum normal nefes alıyor. Mukus hafiftir. Nasıl kurtuluruz?

Aynı şey vardı, boğazımda bir yumru vardı, bir endokrinolog, bir lor, bir terapist tarafından tedavi edildi. Gastroenterolojiste doktora kabul edildi, bir endoskopi bir reflü-özofajit, propil omeprozolum, almazhel, kreon tanısı koydur. Gastroenterolog doktor ile kontrol ettiğinizden emin olun, belki de mide ekşimesi veya mide rahatsızlığınız var.

Sen kimden geçtin? Yarım yıldır uçuyorum ama hala yapmadım. Pantoprazol içerim ve küçük porsiyonlarda yerim. Bu tüm tedavi. Faringeal mukozada, bu tür dışbükey bantlar görülebilir. Koma hissi veriyorlar. Onlardan nasıl kurtulur, kim bilir?

Uzamış ORVI'den sonra, bir boğazda mukus gitmeye başladı. Burun sürekli baş ağrısı ve baş ağrısı hakkında endişeliydi. LORU'ya resepsiyonda gitti, ortaya çıktı, bana genyantrit gelişmeye başladı. Doktor burnu bir antibiyotik solüsyonu yıkamak için atandı ya da görevlendirdi. Balgam çıkışı için reçete edilen kapsül Sinor. Burnumu yıkıyorum, ama vücudu antibiyotiklerle dolduruyorum - hayır. Kapsülleri almadan önce kompozisyonu okurum. İlaç doğal bitkilere dayanır, bu yüzden tedavi etmeye karar verdim. Ayrıca boğazımı furacilin çözeltisiyle yıkadım. 2-3 gün sonra daha iyi hissettim. Mukus topaklar boğazdan öksürdü ve burun nefes almaya başladı. Beş gün içinde bir ikinci röntgen çektim. Genyantrit iyileşti. Bana göre böyle bir tedavi bir delinmeden yardım etti, destekledi ve yönetti. Böylece deneyebilirsiniz!

Victoria, merhaba! Tavsiyen için çok teşekkür ederim, nazofarenksimde soğuk algınlığı yaşıyorum! Sinor'unu almaya çalışacağım. Bence yardımcı olacak.

Kapsüller, bir senor değil, bir syrnorm olarak adlandırılır.

Günün ve gece sot balgamı var, kurtulmak için nasıl söylenir?

Bana bir nazofarenks arasında uzun yıllar sabahları sümük toplar, genellikle bademcik iltihabı oldu, şimdi shchitovidka yoğunlaştırılır.

Balgam sabahım tükendi. Öksürene kadar nefes almak zor. Lora, akciğer uzmanı, endokrinologa hitap etti. Benim için sadece kayıt olmadı, ben vicdanlı bir şekilde yaptım, ama herhangi bir şey hissetmek için.

Boğaz ağrısı, durulanmış soda, sümük gibi başlamamıştım, ve burnum sürekli bir düşüş yaşamadan ben hiç yaşamıyorum. Şimdi benim boğazımda bir mukus var, onu bekleyemeyeceğim, göründüğü ve belirdiği, antibiyotik içmeye başladı..

Temmuz 2017'den bu yana, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısının belirgin belirtilerinin yokluğunda nazofarenksin rahatsızlığı fark edilmiştir. Mukus balgam söktürüyordu (genellikle sokakta sigara içiyor, sigara içiyor ya da içiyor gibi) ya da burnunuzdan dışarı çekiyordu. Ancak, bundan önce, Şubat-Mart ayları arasında 1.5 ay, bu yaz bir boğaz ağrısı olan bir tracheobronchitis (her 10-20 dakikada bir öksürük) vardı. Temmuz 2017'de genyantritin ne olduğunu unutmuş bir kadınla tanıştım. Teşekkürler riciniolu! Doğal ürün. Ve başka bir kadın bana sinüziti nasıl tedavi ettiğini ve tiroid bezindeki düğümlerin ortadan kaybolduğunu anlattı (burada biri buna sebeplerden biri olarak adlandırdı). Bu doğru - vücuttaki her şey birbirine bağlı. Bu yüzden kendime bugün bir riciniol aldım, ondan kurtulacağına inandım ve boşuna değildi - mukus daha hafif ve daha kolay hareket ediyor gibi görünüyordu, şimdi "khe-khe" yi çevreleyen sürekli sinir bozucu bir şey yok. Bu arada, soğuk algınlığı önlenmesi için çocuklar, özellikle bahçeyi ziyaret edenler - çok değer. Kızım 3 yıldır damlıyor ve ilk soğuk algınlığıyla boğazımı yağlıyor. [email protected]яндекс.бай

Burun için ne tür bir riciniol? Çok çeşit var mı?

Bronşit var ve nefes almam zor.

ÇOK İYİ İHALE! Kalina, bal ve votka.

Burnum çalıyor, bazen yeşil, bazen hafif, bazen sümük gibi, ama şimdi boğazda akıyorlar, çok, tedavi bitti, hiçbir şey yardımcı olmadı, Dağıstan'da normal KBB doktorumuz yok, lütfen yardım edin.

Soğutulmuş bronşlar, biraz öksürük, ancak sen yatak gıcırtıları ve ıslık, daha kısa banda gitmek, ama ben, o zaman mukus işkence içmem, ben bildiğim kadarıyla, orada bolshenky eğer mide çalışma onu engeller mümkün balast olarak kaldırmak için, yani bütün vücudu tedavi karar verdi, demek Ona sahip olmalıyım, ve sonra bir antibiyotik yerine keçi sütü ve huş katranı içmeye başladım ve ralli ve mukus boğuldu, anlaşma bu.

Boğazdaki mukus, gece veya gündüz dinlenmez. Mrm, gastroenterolog ziyaret etti, endokrinolog Laura, herkes konuştu, bu sorun değil, ama bana göre kötü. Ne yapmalıyım?

Alerjiye benzer. Alerjiniz ne olduğunu öğrenin.

İnsanların yazdığını okudum ve bir kez daha ilacımız olmadığına, iyi uzmanlarımıza sahip olmadığına ikna olduk. Ben de, boğazımdaki mukus birikiminden muzdarip ve her biri tedavi edilen üç doktorla birlikte oldum, ama iyi olan hiçbir şey beni iyi vurmadı ve sorun 5 yıldan fazla acı çekmeye devam etti.

Tanrım, merhamet et. Beni benzer bir sorunla buraya getirdi! Hasta, terapist akut trakeit tanısı olan bir resepsiyonda, bir kaç gün sonra ben kötüleşti ve tedavi etkisiz oldu, burun sinüs röntgen yaptılar Laura gitti - Akut irinli sinüzit orada tanısı konuldu solak. Laur derhal bir delinme kararı aldı, sonuç olarak, Laur'in bile beklemediği bir sürü irin vardı (resimde bile bu garipliklerin bile görünmediği görülüyordu). Hemen sonra, antibiyotik Ceftriaxone intravenöz yolla, sinüs 2 t 3 r. Gün hastanesindeydim. Her gün enjeksiyonlara gittim. Daha sonra enjeksiyonun 3. gününde, antibiyotiğin kendisinden hasta oldum ve doz sabah / akşam intramüsküler olarak ayrıldı. Bir lavaj (guguk) yaptılar, daha sonra tedavinin 6. gününde antibiyotikler günde 1 t Sumamed ile değiştirildi ve bir kez daha durulama yapıldı. Toplamadan önce, üst kısım da patlamasına rağmen başın ön kısmındaki baş dönmesi ve devamsızlık, genel halsizlik ve ağrı şikayeti vardı. Sumamed ve çamaşırdan daha iyi hissettim. Sıcaklık sonunda gitti, ama bir şey kafa kafaya. Yıkamadan sonra burun akıntısı tekrar döner. Korku çekiyordum! Daha sonra 3 gün daha, ENT Azithromycin'i (Sumamed'in analoğu) atandı. Son yıkama (sert gerçekleştirildi sol sinüs çok atılmıştır, KBB yine bir delinme teklif etti ama ben kesin bir dille reddetti acil ihtiyaç duyulan çalışma ve vücut bu antibiyotikleri. Korkunç yanlış. Tedavi anlaşılmaz, hiçbir muayene tahammül edemiyorum. Hatta kan yok antibiyotiklerin bu dozların resepsiyona teslim etti. bedava işe gidip gelecek. Ancak Tanrı'nın rahmetini umarlar ne olacağını bilmiyoruz. herhangi bir anlam ifade. ve ipuçları yıkamak deneyin hiçbir ekstra para yok olduğunda, hasta olmak için korkunç.
Tüm iyi sağlık.

Bir sorun da vardı, siz (delinme) burun ilk delinme, ilacın tedavi etmesi yoluyla kateteri, ayrıldıktan sonra, bir, biraz yıkamak ve benzeri sürece irin hiç olmadığı kadar, o zaman gider ve her şey, her vardır delinme hata edersiniz Nazofarinkste bir kez kıkırdak delme gerekli değildir. Başka bir adaya dön ve her şey iyi olacak.

Ben de öyle bir sorunum var, doktorlar da her şeyin yolunda olduğunu söylüyorlar ve sümüğüm boğazımda engelleniyor. Burada da internette gözden geçirmeler yapmayı umuyorum.

Seni anladığım kadarıyla. Gastroenterolog, terapist, nörolog ve psikiyatristte dört lobtaydı. Beni "psyche" ye yazabildikleri tek şey, onu telafi ettim. Ve ben de, boğazda karışırlar.

Boğazda sümükten nasıl kurtulur ve nedenleri onların oluşumuna yol açar.

Üst solunum yollarının iltihaplanması ile karakterize olan ve burun boşluğundan gelen sümük boğazın içine akan, bir öksürüğe neden olan birçok klinik durum vardır.

İngilizce sendromu - da, hareket Sendromu geniz »(Damla akan" olarak bilinen bir mekanizma ayarlar, burun mukozasına ait atrofisine yol açan SARS, grip gibi bulaşıcı ve viral hastalıklar, hem de burun, kimyasal veya termal yanıklar mekanik hasarı,. geniz akıntısı), burada sümük gibi nazofarenks balçık herhangi bir zamanda.

Bu, bağımsız bir hastalık, yani bir "sendrom", yani farklı patolojik koşullarda gelişen bir dizi spesifik semptom değildir. Boğulma, sürekli gece horlaması, pürülan sinüzit ve şiddetli migren gibi komplikasyonlara neden olur. Şimdi neden daha ayrıntılı olarak ele alınacağını ve bundan nasıl kurtulabileceğimizi düşünelim.

Boğazda mukus mu olmalı?

Nazofarengeal boşluğu kirpikler sayıda sahip epitel balçık ile kaplanmıştır. temel bölümleri doğru Sil hareketi o ya da yutulabilir veya balgam uzaklaştırıldı alt bölümler ince toz partikülleri, mikro-organizmalar ile ilişkili mukonazalny gizli hareket ettirin.

Sağlıklı bir insanda bile, boğazda mukus bulunur. Nazal boşluktan koanaya (iç burun delikleri) doğru larinksin arka duvarından aşağı doğru akar. Bu salgıların miktarı, günde yaklaşık 500 mililitrede önemlidir, ancak kişi bunları fark etmez.

Bakteriyel veya viral enfeksiyon, alerjik süreç, mekanik mukozal hasar, nazal epitelyal hücreler 1000-1200 mililitre ve daha kalın bir kıvama kadar daha fazla mukus üretmeye başlar. Sonuç olarak, trakea, yabancı cisim hissi, sık yutma, öksürük ve kötü nefes almada rahatsızlık vardır.

Boğazda mukus oluşumu için 7 neden

Boğazda sümük olmanın en az yedi nedeni vardır. Her birinin tedavisi farklı olacak, fakat evrensel bir yöntem yok.

Boğazdaki balçık aşağıdaki durumlarda birikebilir:

Nazofaringeal mukozaya giren viral partiküller inflamasyona neden olurlar. Vücut kendini savunmaya başlar, bol miktarda mukus üretir.

Tahsisler çoğu durumda şeffaf ve kokusuzdur. Hastanın ateşi olabilir, daha sonra boğazda ağrı vardır, öksürük.

Patoloji bu aşamada tedavi edilmezse, bakteri florası pratikte her zaman oluşur, çünkü mukus üremesi için ideal bir yerdir. Viral enfeksiyonun ayırt edici özelliği yüksek bulaşıcılıktır (bulaşıcılık).

 • Akut solunum yolu enfeksiyonlarının bakteriyel komplikasyonları.

ENT organlarının bakteriyel lezyonları durumunda, snot her zaman hastalığın seyrine bağlı olarak rengini ve kıvamını değiştirir.

Tahsisler sarı, yeşil veya kahverengi olur. Tedavi mevcut değil veya yanlış (düzenlememişlerdi bitki örtüsüne antibiyotik duyarlılık analizi) 'dir kapsamlı iltihabı olur ve maksiller sinüs, bademcikler, trakea ve bronşların etkilerse.

Orta kulakta sıklıkla yayılır ve orta kulak iltihabına neden olur. Patolojinin özelliği, sümüğün boğazda, Östaki borusundan ortaya çıkan sümük, tamamen soğuk olan soğuk algınlığı belirtileri ile birikir olmasıdır.

Innervasyon ve kan tedariğinin ihlali, atrofi mukozası, kalınlaşması ve burun geçişlerinin kapatılması.

Hastalar boğazda mukuslu bir yumru, uykularda boğulma ve burnun içinden neredeyse hiç soluk alma şikâyette bulunurlar. Oksijen eksikliği, sinirlilik ve kronik yorgunluk nedeniyle sık sık baş dönmesi görülür.

Soğuk algınlığının en sık nedenlerinden biri. Tahsisler şeffaftır ve renk veya tutarlılığı değiştirmez. Ek olarak, gözyaşı, sık sık hapşırma, gözlerin kızarıklığına katılabilir. Sıcaklık normal kalır, ancak bir kişinin genel durumu bozulur. Alevlenmeler, bitkilerin çiçeklenme döneminde veya alerjenle (toz, hayvan kılı) doğrudan temas halinde meydana gelir.

 • Burun, kırıklar, nazal septumun eğrilikleri, Thornwald kisti.

Gelecekte kronik rinit neden olabilir. Burun normal yapısı kırılır, mukus kolayca nazofarenks giremez, biriktikçe kalınlaşır. Sonuç olarak, iltihap oluşabilir.

Bu tür tanıları geç olan hastalar, adenom ya da basit bir kist ile kansere kafa karıştıran bir doktora başvururlar. İkinci ve üçüncü aşama semptomları, halsizlik, vücuttaki zayıflık, iştahsızlık ve migren eksikliği ile kendini gösterir. Solunumun yanından: üst solunum yolundan, boğazda mukuslu bir burun solunumu vardır. Son aşamada hasta trahyostom'a konur, aksi takdirde boğulmadan ölecektir.

 • Vazokonstriktör damlalarının yanlış kullanımı.

Her zaman ilaç riniti gelişmesine yol açar. İlacın sıklığını veya süresini aşarsanız, vücut ona cevap vermeyi durdurur. Burnun nefes almasını zorlaştıran sümük miktarı artar.

Burun akıntısına ek olarak balgam bazen bronş ağacından çıkar. Ayrıca, mide suyu gastrointestinal sistem patolojilerine (gastroözofageal reflü hastalığı, GÖRH) atılabilir.

Boşaltım sonrası özofagus divertikülü benzer bir klinik verir. Bu durumlar postnazal şişkinlik sendromu ile ilgili değildir, ancak ayırıcı tanı koyarken bir istisna gerektirir.

Nazofarenks iltihabı belirtileri

Her patoloji bireysel olarak polisemptomatiktir, ancak hepsi nazofaringeal boşlukta burun tıkanıklığı ve sindirim tıkanıklığı ile ilişkilidir. Aynı zamanda, nazofarenksin inflamatuar sürecine işaret eden ortak işaretler vardır.

Nazofarenksin iltihaplanmasının genel belirtileri:

 • boğazda rahatsızlık, "yumru" hissi;
 • yutmak için sürekli bir arzu. Mukus, farinksin arka duvarında büyük miktarlarda aktığından, mukoza zarını tahriş eder, yutkunmaya neden olan bir refleks arzusu;
 • Zulüm, nazofarenkste ağrı - karakteristik inflamasyon belirtileri. Muayenede, bu durumda, kızarıklık, mukozanın şişmesi;
 • burun arkasındaki sümük birikmesi, onları, farinksin arka duvarında boşaltarak, nazofarenksin enflamasyonunun açık belirtileri genellikle yoktur;
 • Sabah uyandıktan hemen sonra, uyanmadan hemen sonra oluşan kuru öksürük. Bazen öksürük, refleks kusması meydana gelir. Aynı zamanda, oskültasyon sırasında akciğerlerde hırıltı tespit edilmez;
 • Bazen turuncu - kahverengi olan mukus pıhtılarının sık sık ayrılması.

Ek belirtiler hastalığın doğasını belirleyebilir ve doğru tanıyı yapabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Artan sıcaklık, titreme, terleme, baş ağrısı vücudun geniş bir inflamatuar süreç başlattığını gösterir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonu ayırt etmek gereklidir. Çoğu zaman bunu ek araştırma yapmadan yapmak doktor için bile zor.
 • Yırtılma, hapşırma, gözlerde kızarıklık, hastalıkların normal sıcaklığın arka planına karşı mevsimselliği bir alerjiye işaret etmektedir.
 • Başın öne yatırıldığında, göz altında, göz altında ağrı, burun sinüslerinin iltihaplanması için karakteristiktir.

Mukus sırrı gün boyunca az miktarda birikebilir ve hemen öksürür, tükürür veya yutulabilir. Bununla birlikte, daha sık rahatsızlık veren semptomlar sabah saatlerinde hastayı rahatsız eder. Bu, ayrılmanın yavaş yavaş farinkse aktığı ve daha az sıklıkla yutulduğu zaman, rüpteki vücudun yatay pozisyonundan kaynaklanır.

Tanı Yöntemleri

Hastalığın nedenini belirlemeden etkili tedavi mümkün değildir. Sadece bir doktor hastanın muayenesi, ek testler temelinde teşhis verebilir.

Teşhis süreci şunları içerir:

 • Hastanın sorgulanması. Semptomların başlangıcı, süreleri, burun akıntısını provoke eden ve azaltan salgıların doğası gereği önemli bir rol oynar.
 • Mukoza zarı incelendi, septumun durumu, büyüme varlığı, tümörler, polipler belirlendi. Daha sonra KBB ağız boşluğuna geçer. Doktor boğazda sarı veya yeşil bir sopus fark ederse, bu bakteriyel bir enfeksiyonu gösterir. Viral veya alerjik rinitte şeffaf sekresyonlar görülebilir.
 • Endoskopik inceleme Özel aletler olmadan derin yerleşimli nazofarenks yapılarını incelemek neredeyse imkansızdır. Bu amaçla bir endoskop kullanılır. Cihazın sonunda bir video kamera ve bir aydınlatma elemanı vardır, çünkü bu araştırma yöntemi KBB organlarının hastalıklarını teşhis etmek için “altın standart” tır.
 • Nazofarenksin atılımların bakteriyolojik kültürü, mikroorganizmaların antibiyotiklere duyarlılığını test etmek için patojeni belirlemeyi sağlar.
 • Sinüslerin X-ışını muayenesi şüpheli sinüzit, frontalit için gereklidir.
 • Özellikle zor durumlarda CT veya MRI belirtilir.
 • Enflamasyon derecesini değerlendirmek için genel bir kan testi gereklidir.

Ayırıcı tanı için dar uzmanların (alerji uzmanı, diş hekimi, göğüs hastalıkları uzmanı) konsültasyonu gerekebilir.

Sindirim sistemi, akciğerler ve diş problemlerinin patolojisini dışlamak veya tersine çevirmek gerekir. İkincisi, birçok solunum yolu hastalığının dolaylı bir sebebidir, çünkü çürük boşluklar, sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır;

Genel tedavi prensipleri

Tedavi kapsamlı olmalıdır: ilaç kullanımı, halk yöntemleri ve fizyoterapi prosedürleri kullanılarak kontrendikasyon yokluğunda.

 • Etiyotropizm (hastalığın nedeninin belirlenmesi ve ortadan kaldırılması).
 • Tedavi şartlarına uygunluk. Bu durumda hafif bir iyileşme ile doktor prosedürleri tarafından reçete edilmez.
 • Çok fazla ılık sıvı kullanın.
 • Odanın zamanında havalandırılması ve nemlendirilmesi, odadaki havanın kuru olmamalıdır.
 • Ağız boşluğu ve burun hijyeni.

İlaç tedavisi

Hastayı yönetmek için taktik seçimi, hastalığın nedenine, semptomların şiddetine bağlıdır. Çoklu ilaç alımı, tedavi süresi sadece bir doktor tarafından belirlenir. Bağımsız olarak dozun arttırılması veya kullanımın zamanlaması yasaklanmıştır.

 • Doğrulanmış bir bakteri enfeksiyonu ile antibiyotikler reçete edilir. Smearın sonuçları, mikroorganizmaların hangi preparatların hassas olduğunu belirlememize olanak sağlar. Doktorlar penisilin (Amoxil, Flemoksin, Augmentin, amoxiclav, Flemoklav), azitromisin (Zitroks, Sumamed, Ormaks) tercih ederler.
 • gerekli sıcaklığın azaltılması burun lavajı tuzlu su (Aqua Maris Mizah, Akvalor) vazokonstriktif damlası (Noksprey, Evkazolin, Nazol): viral enfeksiyon bir semptomatik tedavi olduğunda.
 • rinit, alerjik doğası ise, antihistaminler kullanılan (loratadin, Tsetrin, Telfast), glukokortikosteroid spreyler (Avamys, flutikason).

Hoş olmayan semptomları hafifletmek için ne yapmalı?

 • uyku sırasında başın yükseltilmiş pozisyonu (mukus alt kısımlara, farenks içine akacak, daha sonra mide suyuyla inaktive edilecektir);
 • bol içecek (daha kolay balgam çıkarmaya katkıda bulunan mukusun sıvılaştırılması amacıyla);
 • Boğazdan sümüğü çıkarın ve Hexoral, Furacilin ve salin solüsyonlarıyla durulayarak lokal dezenfeksiyon uygulayın.

Halk ilaçları

Tamamen yetişkin hastalarda boğazda sümük kurtulmak halk ilaçları yardımıyla imkansızdır. Ciddi bakteri enfeksiyonu durumunda otlar antibiyotiklerin yerini alamaz.

Geleneksel olmayan ilaca başvurmak, sadece ilgili doktorla koordinasyondan sonra gelir. Hastanın kanıta dayalı tıp ilkelerine dayanarak temel tedaviyi aldığı anlaşılmaktadır.

Aşağıda en etkili araçlar:

 • Burun yıkamak için tuz çözeltisi hazırlamak çok kolaydır. Bir çay kaşığı tuz bir bardak ılık su içinde çözülmeli, ardından çözelti, belirtilen şekilde kullanılmalıdır. Günde 3-4 kez burun durulayın.
 • Bir boğaz gargarası için bir çözüm: kabartma tozu, tuz, şeker, her malzemenin bir çay kaşığı ve 1 litre sıcak su + 20 damla iyot. Soğuduktan sonra, günde 3-4 kez bir gargara ile gargara.
 • Adaçayı, meşe kabuğu, papatya. Bir kaynamaya (yaklaşık 1 litre) su getirmek, 4-5 yemek kaşığı kuru yaprak ve yukarıdaki bitkilerin çiçeklerini eklemek, kaplamak, soğumaya bırakın. Et suyu, burun yıkamak ve boğazını yıkamak için kullanılabilir.
 • Aloe suyu. tuzlu su ile karıştırın veya bal çay kaşığı su içinde eritildi ve suyu 3-4 damla ihtiva eden bir çözeltiye ilave edildi (bal bir çözeltisi ile (3 damla suyu aloe, tuz tutam 5 ml su ilave edilir). bal ve aloe için alerji yokluğunda.
 • Soluma. Mukoza ve tuzlu su çözeltilerini nemlendirmek için kullanılırlar. Halk hekimliğinin çeşitli tariflerinde, antiseptik özelliklere sahip olan papatya ve diğer otları ekliyorlar. Mukus yanıklarının oluşması riskinden dolayı dik kaynayan sularda nefes alamayan bir şey hatırlanmalıdır. Özellikle çocuklarda inhalasyon kullanımı ile ilgilidir!

önleme

Basit kuralları gözlemleyerek, bağışıklığınızı güçlendirebilir, soğuk, burun tıkanıklığının gelişmesini engelleyebilirsiniz.

 1. Odanın düzenli havalandırması, ıslak temizlik.
 2. Ağız boşluğunun hijyeni, burun.
 3. Yeterli sebze ve meyvelerle doğru ve dengeli beslenme.
 4. Günde en az 1,5-2 litre su kullanın.
 5. Salgın döneminde, tıkanıklık yerlerinden kaçının.

Ancak, postnatal perioperatif sendromun en etkili şekilde önlenmesi, hastalığın ilk belirtileri ve zamanında tedavi edilmesi durumunda nitelikli tıbbi bakım tedavisidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina resorpsiyonu için tabletler ve pastiller

Günümüzde farmakolojik endüstri ağrılı rahatsızlığı ortadan kaldırmak için anjin ile resorpsiyon için çeşitli tabletler sunmaktadır.. Yüksek verimlilik ve satın alınabilirlik var.

Calendula ile Gargara

Boğaz hastalıkları bu kadar çok ciddi bir sorun haline geliyor. Soğuk mevsimde bu tür hastalıkların salgını not edilir. Bunun nedeni, virüslerin ve patojenik bakterilerin ilk darbesini alan boğaz olmasıdır.