Loading

Tonsillektomi nedir, nasıl yapılır, türleri ve sonuçları

KBB hastanelerinde en sık yapılan ameliyatlardan biri tonsillektomidir. Bu müdahale bademciklerin çeşitli hastalıkları için gereklidir ve özellikle de sıklıkla kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir. Bademcikleri çıkarmak için farklı yollar ve yöntemler vardır. En sık kullanılan klasik tonsillektomiyi düşünün: endikasyonlar, preparatlar, tipleri, sonuçları, postoperatif dönem ve kısaca yeni, geleneksel olmayan yöntemlerden bahsedin.

Tonsillektomi daima ENT koşullarında gerçekleştirilir. Kanama veya enfeksiyon şeklindeki olası ciddi sonuçlardan dolayı bir poliklinik veya KBB ofisinde yapılamaz. Hastaneye yatırılmadan ve ameliyattan önce hasta klinik muayeneden geçmelidir.

Bir operasyon için hazırlanıyor

Tonsillektomi için hazırlık, çeşitli analizler ve çalışmalar içerir. Bir hastanın ameliyattan önce geçmesi gereken çalışmaların temel bir listesi vardır:

 • formülü, ESR ve trombosit sayısını belirleyen bir genel kan testi (UAC);
 • genel idrar analizi;
 • biyokimyasal kan testi (toplam protein, bilirubin, kreatinin, üre, ürik asit, potasyum, kalsiyum, sodyum, klor, C-reaktif protein, romatoid faktör);
 • pıhtılaşma;
 • florografi veya göğüs röntgeni (raf ömrü - 1 yıl);
 • Kadınlar için jinekolog muayenesi;
 • terapistin sonucu.

Operasyon için, özellikle tetanoz aşısı (DTP / ADS / ADS-M) için bir inokülasyon kartı temin etmek de gereklidir. Aşılama 10 yıldan uzun bir süre önce gerçekleştirilmişse, operasyonun yeniden aşılanması gerekmektedir.

operasyon

Tonsillektomi lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir. Lokal anestezi, bir anesteziyi doğrudan badem dokusuna ve onu çevreleyen alana enjekte ederek gerçekleştirilir. Son zamanlarda, lokal anestezi altında tonsillektomi nadiren yapılmaktadır, çünkü "hastanın ameliyatında varlığı" nın istenmeyen bir etkisi vardır. Hasta ameliyathanede ne olduğunu duyar, dokunuş hissi verir ama ağrı hissetmez. Ne yazık ki, tam anestezi elde etmek her zaman mümkün değildir; Hastaların değerlendirmesine göre, çoğu ağrı hissetti.

Klasik tonsillektominin aşamaları

Birkaç hasta lokal anestezi altında ameliyat için ahlaki ve fiziksel olarak hazırdır, bu nedenle klinik ekipmanın ve hastanın durumu izin verirse tonsilektomi genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bademciklerin çıkarılması için genel bir inhalasyon entübasyon anestezi kullanılır. Sadece intubatsiya, tükürük ve kanın ağızdan alınmasına (emilmesine) izin verir ve böylece aspirasyon (inhalasyon) ve postoperatif komplikasyonların gelişmesini önler.

Ameliyattan 30-40 dakika önce hasta sedasyona girer - sakin ve rahat bir durumdur. Bunun için narkotik analjezikler, örneğin promedol verilir. Sedasyon anestezi için doğrudan bir preparattır ve cerrahi sırasında anestezi tipine (genel anestezi veya lokal anestezi) bakılmaksızın her zaman uygulanır.

Lokal anestezi altında ameliyat, ameliyathanede yatan genel anestezi altında, sandalyede oturan hastanın pozisyonunda gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında, hasta ağzının ağzını, genel olarak gargaralar ve çeşitli kancalar altında açar.

İlk olarak, bir rasper yardımı ile, yaylar ve çevre dokuları ile amigdala birleştiren sivri, bölünmüş. Tonsillektomi için ana neden olan dekompanse kronik tonsillit ile, adezyonlar aslında her alevlenmeden sonra, sıklıkla oluşur. Amigdala, adezyonlardan tamamen ayrıldıktan ve ağız boşluğundaki kemerden kolaylıkla tamamen ayrıldıktan sonra, amigdalayı ayırmaya başlar.

Bunu yapabileceğiniz çeşitli araçlar vardır, ancak klasik versiyonda bir döngü kullanılır - parmaklar için iki tutamaklı bir tel ilmek şeklinde bir alet. Amigdala üzerindeki döngü iğneleri, amigdala'nın farinksin yan duvarına tutturulduğu yere uygulanır ve daha sonra amigdalayı keserek sıkılaşır. Bademcik ayrıldıktan sonra, kanama bölgesi büyük bir pamuklu çubukla (tuppure) bir süre sıkıştırılır. Tampon, alkol içeren bir sıvı içinde ıslatılır ve 5-10 dakika boyunca kuvvetlice çıkartma bölgesine bastırılır. Bademcik ve bir neşter veya başka bir kesme aleti ayırın, ancak bademciklerin ayrılmasını daha hızlı ve daha kolay hale getirecek döngü.

Alternatif tonsillektomi yöntemleri

Tıp hala ayakta durmuyor, bademciklerin çıkarılmasının yeni yolları ortaya çıkıyor, bazıları alışılagelmiş oluyor ve diğerleri ise gerçek anlamını hızla kaybediyor.

Yani, örneğin, bir süre palatine bademcikler için bir süre kriyo-yıkımı gerçekleştirildi. Bu nispeten kansersiz bıldırcın yöntemi ile bademcikler sıvı azotla tamamen dondurulmuştur. Bu yöntem kaldırma konusunda doktorların ve hastaların değerlendirmeleri çoğu durumda olumsuzdur. Kesme ve kan yokluğuna rağmen, bu yöntem yaygın olarak kullanılmamıştır. Sıvı nitrojene maruz kaldığında, derin donma veya yanma özelliklerine benzer bir nekroz odakları oluşur. Yıkılan amigdala, kendisini ayırana kadar ağızda kalır. Bademciklerin çürümesi ürünleri kanın içine emilir ve yeterince güçlü bir zehirlenmeye neden olur.

Lazer Tonsillektomi. Bademcikler üzerindeki lazer etkisi önleyici veya yardımcıdır. Lazerin yardımıyla, hastanın fizyolojik durumu iyileştirilebilir, boğazdaki ağrı azaltılabilir ve palatine bademcikler üzerindeki iyileşme etkisi geliştirilmelidir. Ne yazık ki, özellikle de paratonsillar apse ve kronik bademcik iltihabı diğer alevlenmeler olsaydı, bademcik tamamen yetişkinlikte bir lazer ile kaldırmak zordur. Amigdala tamamen buharlaşacak kadar büyük bir vücuttur. Lazer, amigdalayı kesmek, kanamayı azaltmak için yatağı tedavi etmek, amigdala'nın kendisini küçültmek için kendisini tedavi etmek için kullanılır.

Koblyatsiya (koblatsiya) - Bir kesim olmadan bademcikler kaldırmak için geliştirilen yöntemlerin en son. Özel bir cihaz - taşlayıcı - katot ve anot (aparatın parçaları) arasında bir iyon akışı oluşturur ve iletken amigdala'nın dokularıdır. İyonlar ve elektronların oluşturucu akısı o kadar kuvvetlidir ki, organik bileşikler yok edilir, yani. Aslında bademcik dokusu yok edilir. Cobblaster uygulaması sırasında, dokuların güçlü bir ısınma yoktur, maksimum sıcaklık 50-60 ° C'dir. Cryodestruction aksine, geniş bir nekroz yoktur. Doğrudan amigdala ile temas halindeki kozokomerin ucu oldukça küçüktür, etkinin derinliğini ve ölçeğini kontrol etmek kolaydır. Gerekirse, birlikte çalışma sayesinde, bademciklerin boyutunu azaltabilir, en çok etkilenen bölgeleri temizleyebilir ve ağız boşluğunun lokal bağışıklığını korumak için bazı amigdalayı terk edebilirsiniz. Bu prosedür çocukluk döneminde uygulanan tonsillotomiye benzer, ancak kan eksikliği ve daha az ağrı ile ondan farklıdır. Koronasyon, tonsillektominin koruyucu ve etkili bir yöntemidir, ancak maalesef tüm kliniklerde mevcut değildir.

Ameliyat sonrası dönem

Klasik bir tonsillektomiden (neşter veya bir döngü kullanarak) sonra, gün içinde hiçbir şey yutmazsınız - yemek yiyemez, içemez, konuşamaz, hatta tükürüğü yutamazsınız. Tükürük ile karıştırılmış tüm yara çıkarılabilir, tepsiye tükürülmelidir. Operasyondan sonraki gün, içecek yiyecek ve içecek yiyebilirsiniz. Çıkarma yerlerini kapsayan fibrin filmlerinin tamamen reddedilmesinden önce, koruyucu bir diyet izlemeniz ve belirli bir yaşam tarzına öncülük etmelisiniz:

 • spor ve ağır fiziksel emeğe dahil değil. Hastaneden taburcu olduktan sonra (operasyondan 7-10 gün sonra) uzun süreli aşağı doğru eğimlerle birlikte, ağırlık kaldırma daha sonra hastaneye yatmayı gerektirerek kanamayla sonuçlanabilir;
 • alkol içmeyin. Alkol kan dolaşımını artırır, bu da kanamaya neden olabilir;
 • Sıcak bir banyo yapamazsınız, olası kanama nedeniyle sauna ve hamamı ziyaret edemezsiniz;
 • tonsillektomi sonrası diyet: püreli mısır gevreği, patates püresi, bebeğin konservasyonu ilk postoperatif günlerde menünün sonraki genişlemesi ile. Ameliyattan 3-4 gün sonra makarna, pirzola, köfte yiyebilir ve süt ürünlerini kullanabilirsiniz. Narenciye suları içemezsiniz (meyve asitlerinin tahriş edici etkisi nedeniyle), aşırı sıcak yemekler, keskin ve tuzlu yiyecekler kullanın; kurabiye, cips ve diğer "tırmalamak" aperatifler; gazlı içecekler içmek. Postoperatif diyet her durumda bireyseldir, çıkarıldıktan sonraki ilk-ikinci günlerde en şiddetlidir, 7 gün sonra hemen hemen her şeyi yiyebilirsiniz, ancak yemek yumuşak olmalıdır, böylece kolayca yutmanız gerekir. Baskınların tamamen ayrılmasından sonra neredeyse her şeyi yiyebilirsiniz.

Postoperatif dönemde alternatif çıkarılması

Diğer tüm tonsillektomi yöntemleri klasik cerrahi (ve kriyodestrit) haricinde daha fazla korunma sağladığı için, tonsillektomi sonrası dönem daha kolay ilerler, iyileşme daha hızlı gerçekleşir, sıkı bir diyete ve yaşam tarzı kısıtlamasına gerek yoktur. Ancak, alternatif bir çıkarmayı seçmeden ve yapılabildiği bir klinik aramadan önce, bir doktora danışın: belki de sizin özel durumunuzda, bademciklerin lazer veya koçulayıcı ile çıkarılması imkansız veya istenmemektedir.

Tonsillektomi sonrası spesifik tedavi gerekli midir?

Ameliyatın herhangi bir özelliği olmaksızın giderilmesi durumunda, hastaya genel veya lokal anestezi altında müdahale edildi ve postoperatif dönemde hemen veya uzak bir sonuç veya komplikasyon görülmedi. Yara yüzeyinin enfeksiyonu geliştiyse, genellikle hasta baskınlarını mekanik olarak çıkarmaya çalışırken ortaya çıkarsa, antibiyotikler reçete edilmelidir. Hastaların ve doktorların iyi değerlendirmeleri de bir sprey şeklinde (Oracept, Faringosept, Hexaspree ve Hexoral) ve pastiller (Efizol, Anzibel) şeklinde lokal antiseptik ve antibiyotik almıştır.

Komplikasyonlar ve sonuçları

En sık görülen komplikasyon, amigdala'nın bağlanma yerinden kanamadır. Kanama küçük olabilir veya yoğun olabilir ve yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatmayı ve kan bileşenlerinin resüsitasyonu ve transfüzyonunu gerektirebilir. Erken ya da geç kanama varsa, KBB biriminde yatış zorunludur.

Yara yüzeyinin enfeksiyonu ve inflamasyonun gelişimi de mümkündür, ancak daha az yaygındır. Enfeksiyonu önlemek için hiçbir durumda fibrin filmlerini kendiniz çıkaramazsınız. Bu sadece iyileşme sürecini hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda antibiyotiklerin atanmasına da yol açacaktır.

tonsillektomi Uzun vadeli etkileri - Kronik farenjit ve larenjit geliştirilmesi. Bu koşullar, bademcik şeklinde ağız boşluğunda büyük bir bağışıklık engelinin eksikliğinden ortaya çıkmaktadır. Ayrıca palatin bademcikler, ağız boşluğu, farenks ve gırtlak bunların çıkarılmasından sonra bademcik işlevini üstlenen diğer lenfoid elemanları, çok nadir tonzilletktomii bir sonucu olarak, üst solunum yolu kronik enflamatuvar hastalıklar yer alır.

Bademcikleri çıkarmazsanız ne olur?

Eğer kronik dekompanse tonsillit gelişmiş ve bademcik kaldırma gerekirse, o zaman palatin bademcik koruma fonksiyonunu kaybetmiş ve kronik enfeksiyon kaynağı haline gelmiştir. bademcik en tehlikeli nedenidir hemolitik streptokok Grup α, aynı zamanda, kalp hastalığı (romatizmal endokardit), böbrek (glomerulonefrit) ve eklem (romatizmal artrit) yol açar. Bu nedenle, zamanında tonsillektomi bu tür komplikasyonların etkili bir şekilde önlenmesidir.

Prosedür maliyeti

Müdahale bedeli birkaç bileşenden oluşmaktadır:

 • doğrudan tonsillektomi;
 • anestezi (genel anestezi altında kaldırıldığında);
 • postoperatif koğuşta kal.

Bazı klinikler de operasyon için tüm sınavları ve hazırlık geçirmek için sessiz bir ortamda, kaldırmak için bir hastanede kalmayı sunuyoruz. Doğal olarak, operasyon kendisi ve anestezi ücretsizdir ve (Yaşadığınız yanlış şehir veya ülkede bademcikleri kaldırmak istiyorsanız, örneğin) sadece odada kalmak gerek ödemek pek çok durumda olduğu gibi devlet daha özel kliniklerde fiyat,.

Bir lazer veya koçan ile bademciklerin çıkarılmasının fiyatı da kliniklere ve bölgelere göre değişir, bilinen kliniklerde daha yüksektir. Fakat daha iyi bilinen ve kanıtlanmış sağlık kurumu, niteliksel olarak uygulanan bir prosedürün olasılığını o kadar yüksek tutuyor.

Tonsillektomi hem bir neşter / halka yardımıyla hem de minimal invaziv girişimlerde - lazer çıkarma ve kobaltasyonla yapılabilir. Hangi yöntemi seçerseniz, internetteki olumlu veya olumsuz incelemelere ve bademciklerin anatomik veya fizyolojik özelliklerine dayanarak doktora söyleyeceksiniz.

Ilk doktor

Tonsillektomi komplikasyonları

Bademcikleri çıkarmanız gerektiğinde. Tonsillektomi türleri. Postoperatif dönemin özellikleri.

Tonsillektomi sıklıkla ve uzun bir süre boyunca gerçekleştirilen bir işlemdir. Bezlerin kesilmesinin ilk sözü, 3,000 yaşın altında olan eski Yunan ve Roma kaynaklarında belirtilmiştir.

Bugün, Dünya gezegeninin her 8 sakininden bademcikler kaldırılıyor ve operasyon boyunca, bu insanların üçte ikisi çocuk olarak geçiyordu. Bu tür cerrahi müdahale neden "akıntıya sokulur"? Gerekli mi? Tonsillektomi endikasyonları nelerdir, bundan sonra ne olacak? Bu soruların cevaplarını bulmaya değer.

Lazer ve radyo dalgası tonsillektomi: endikasyonlar

Tonsillektomi Latince ve Yunan kökenli bir tıbbi terimdir. Tonsilla (lat.) "Amygdala" anlamına gelir ve Greekτομή (Yunanca) "kaldırma" anlamına gelir.
Bu, cerrahın, uygulanan yöntemlerden biriyle, bıldırcınları (palatine bademcikler) bağlantı kapsülü ile birlikte çıkardığı bir işlemdir.

Modern tıp bezlerini çıkarmak için çeşitli yöntemler bilir:

neşter, makas ve tel döngü elektrokoagülasyon cryodestruction CO2 lazer ultrason radyofrekans ablasyon

Kronik bademcik iltihabı, hoş olmayan, bazen başa çıkılması zor olan ciddi bir hastalıktır. Ve sürekli bir enfeksiyon kaynağı olan organı çıkarmaktan başka çıkış yolu yoktur.

ÖNEMLİ: Daha önce, tonsillektomi tamamen yapıldı. Ve sadece bademcik iltihabı olan hastalar için değil, aynı zamanda önleme için. Operasyon kolay ve çok travmatik değildi ve bademcikler bir dürtme organıydı. Bugün, insan bağışıklığının oluşumundaki rolleri belli oldu, bu nedenle operasyon sadece ender durumlarda, açık endikasyonlarla gönderiliyor.

Bunlar şunları içerir:

Sık relapsları olan kronik bademcik iltihabı (sık boğaz ağrısı). Bu, yılda 4 kez, 2-3 yıl boyunca daha da şiddetlenen bademcik iltihabı olarak kabul edilir. Kronik bademcik iltihabı, dekompanse bir forma geçmiştir. Bu tip bademcikler sadece iltihap haline gelmekle kalmaz, onlarda geri dönüşü olmayan yıkıcı değişiklikler meydana gelir. Onlarla enfeksiyon yakın organlara uzanır. Enfeksiyonun odağı genişliyor. Vücudun alerjisi, kardiyovasküler patolojiler, böbrek hastalıkları, eklemler, endokrin bezleri şeklinde hastalığın komplikasyonları vardır. Bademcikler, nefes almayı (apne, bir rüyada nefes almayı durdurarak) veya yutmayı engelleyecek kadar genişler. Paratonsillar apse, flegmon, diğer pürülan komplikasyonlar vardı. Kronik tonsillitin konservatif tedavisinin ölçütleri alındı, fakat çalışmadılar.

Tonsillektomi için endikasyonlar.

ÖNEMLİ: bademcikler nispeten sessiz olduğunda remisyon sırasında tonsillektomi yapılması tavsiye edilir. Pürülan komplikasyonların varlığında veya alevlenme döneminde diğer operasyonlarda, hastaya yüksek dozda antibakteriyel ilaçlar reçete edilir.

Ancak, herhangi bir yöntemle tonsillektomi yapılan insanlar kategorik olarak kontrendikedir. Bunlar kronik bademcik iltihabı olan hastalar:

lösemi, bu organlarda geri dönüşümsüz olarak değişmiş bir açık kalp hastalıkları, böbrek, karaciğer, akciğer biçiminde pulmoner tüberküloz farenks anomalileri, (aşama dekompansasyon) Şiddetli nöropsikiyatrik bozukluklar ciddi diyabet kan damarlarının diğer ciddi hastalıkları

Geçici olarak yapılmayan, daha uygun bir zamanda tonzilektomi ile transfer edilir:

Menstrüel diş çürüğü diyabetiklerinde ketonürinin kronik hastalıkları tanısı alan hastaların ARVI ve influenza alevlenmesi

ÖNEMLİ: Kronik bademcik iltihabı olan bir hasta ameliyat öncesi KBB'yi, terapisti, tıp uzmanlarını gerektiği gibi ziyaret eder ve aynı zamanda kan ve koagülografi, idrar kliniği ve biyokimyası hakkında bilgi verir.

Lazer Tonsillektomi

KBB pratiğinde neşter veya makas yerine, bir cerrahi alet olarak lazerler (diyot veya karbondioksit) kullanıyorum.

Bir lazerle bademciklerin çıkarılması.

Bir lazerle bezlerin çıkarılması, lazer ışını eşzamanlı olarak kullanıldığından nazik bir yöntem olarak kabul edilir:

Patolojik dokularda pıhtılaşmayı yok eder ("küçük kan damarlarını" koterize eder, böylece yara enfeksiyonunu veya şiddetli kanamanın keşfini azaltır)

Lazer tonsillektomi yapmak için bir hastayı hastaneye yatırma ihtiyacı yoktur. Operasyon poliklinikte yapılır. Hastaya lokal anestezi verilir.
Müdahale sonrası iyileşme, kural olarak hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Radyo dalgası tonsillektomi

Bezleri çıkarmanın başka bir modern yöntemi radyo dalgasıdır.
İnsan palatine bademcikleri% 70-90 sudan oluşmaktadır. Neşter elektrodu onlara bu suyu buharlaştıran bir radyo sinyali verir. Böylelikle patolojik dokular incelir.
Bu durumda:

yöntem kansız bu kapağın özelliği, koagüle edilir çevreleyen doku ve organ dokusu az kan damarları ve sinir uçlarında bulunan ısı etkisinden deforme olmayan, bademcik yara sonra en az bir girişim, radyo dalgası sonrası ağrı oluşmadığı

Ameliyatı, genel anestezi ve lokal anestezi altında radyo dalga yöntemi ile yapmak mümkündür.

VİDEO: Radyofrekans ablasyon yöntemi ile tonsillektomi

Tonsillektomi bilateral: operasyonun seyri

Modern küçük travmatik yöntemlerin varlığına rağmen, bezlerin bir neşter veya makas ile kaldırılması şimdiye kadar uygulanmaktadır.

Ameliyattan önce hastanın kanı incelenir. Bir neşter ile tonsillektomi kansız bir yöntemden çok uzak olduğu için, ameliyat edilen kişide kan pıhtılaşması ile ilgili herhangi bir problem olmadığından emin olmak gerekir. Bir koagulogram yapın. Daha sonra anestezi yöntemiyle belirlenir. Genellikle lokal anestezi altında, çift bisturi ile 12 yaşında tonsillektomi yetişkinler ve çocuklar. Önce çocuklara genel anestezi verilir, çünkü ameliyattaki acı onlar için büyük bir stres oluşturur ve ikinci olarak, hala oturamazlar. Bu veya bu tür anestezi uygulamadan önce, hastanın alerjisi olup olmadığını kontrol edin. Operasyon sırasında hasta oturur ya da uzanır. Manipülasyonlar anestezi eylemi ile devam edin. Yerel olarak - 5-10 dakika içinde. Palatine bademcikler kelepçeler tarafından çekilir ve bir neşter, makas ve özel bir döngü ile kesilir.
Bademcik kesildikten sonra kanama gemilerine pamuk topları sürün, sıkıca bastırın. Kural olarak, bu kanamayı durdurmak için yeterlidir. Kanamaları bol olan bu damarlar ipek iplikle sarılır. Kan durdurulduğunda, işlem tamamlanmış sayılır.

Neşterin çıkarılması.

ÖNEMLİ: Bir neşter ile tonsillektomi süresi - 30 dakika - 1 saat.

VİDEO: Tonsillektomi. Operasyon türleri

Tonsillektomi ve postoperatif dönem

Postoperatif iyileşmenin süresi ve karmaşıklığı, bademciklerin çıkarılması yönteminin yanı sıra operasyon sırasında kullanılan anestezi tipine de bağlıdır.

Operasyondan hemen sonra hasta koğuşa alınır.
Yatağın üzerine serilir, yanağın altına bir havlu konur. Gerçek şu ki operasyondan sonraki ilk saatlerde bol miktarda tükürük salgılayacak. Boğulmaması önemlidir. Ameliyatın mümkün olmadığı ilk gün konuşun.
Yetişkinler ve ergenler ameliyattan 3-4 saat sonra içebilirler, bu gün yemek yiyemezler. 5-6 saat arası çocuklar, sıvı gıda ile (örneğin rendelenmiş lapası), sıcaklık oda sıcaklığına eşit olarak verilebilir. 2-3. Günde, bademcikler ve boğaz bölgesinde, bir hasta postoperatif hastada ağrı yaşayabilir. İkinci veya üçüncü günde hastalara reçete edilen, lazerler, sıvı nitrojen ve radyo dalgaları ile bademcikler çıkarılan komplikasyonlar ortaya çıkmazsa (bu gibi durumlar nadirdir). Beşinci-6. Günde, bademciklerin neşter ile çıkarıldığı postoperatif hastalar reçete edildi.

Tonsillektomi sonrası hasta kendi tarafında yatmaktadır.

ÖNEMLİ: Badem nektarlarının epitelizasyonu ile tonsillektomi sonrası tam iyileşme eşittir. Operasyondan sonra 17-21 günde gerçekleşir. Daha sonra postoperatif dönem biter.

Tonsillektomi sonrası sıcaklık ne kadar?

İkinci tonsillektomiden sonra hastanın sıcaklığı subfebril'e yükselebilir. Genellikle bu 37 - 37.5 derece. Bu artış postoperatif yara iyileşmesi ile ilişkilidir.

Subfebril durumu, norm olarak, 7-10 gün sürer. Fakat sıcaklığın tam epitelizasyona dönüşmediği zamanlar vardır. Sıcaklık operasyondan 3 hafta sonra ve daha uzun süre düşmezse, bu bir doktora danışmak ve kan testi yapmak için bir fırsattır. Belki bazı komplikasyonlar vardı.

Tonsillektomi sonrası, sıcaklık 21 güne kadar sürebilir.

Bademcik ameliyatından sonra boğaz ağrısı ne kadardır?

Boğazların çıkarılmasından sonra boğazda kederler derhal ya da ertesi gün ortaya çıkar. Kulaklara verebilir.
En yoğun ağrı duyumları ameliyattan sonraki 6 güne kadardır. İkinci haftada, badem nişleri tamamen plaktan arındırılmış ve üçüncü haftanın sonunda tamamen yeni bir epitel ile kaplanmıştır. Bu zamana kadar, kural olarak, acı geçer.

Boğaz ağrısı, tonsillektomi sonrası postoperatif dönemin bir özelliğidir.

Tonsillektomi sonrası kanama

Kanama genellikle bir neşter ile bezleri çıkardıktan sonra hastalarda ortaya çıkar. Yetişkinlerin% 1-8'inde ve çocukların% 3-6'sında açılır ve genellikle şunlarla ilişkilidir:

Kan damarlarının yapısının özelliklerinin çalışmasında yanlışlıklar zayıf kan pıhtılaşabilirliği

Genellikle, bu tip bir komplikasyon tonsillektomiden hemen sonra ortaya çıkar. Aşağıdaki iki ana nedenden dolayı tehlikelidir:

Kanla boğulma riski (özellikle çocuklarda)

Doktorlar, durumunun ciddiyetine göre kanamayı durdurmak ve hastanın kanını düzeltmek için hangi önlemlerin alınacağına karar verirler.

ÖNEMLİ: Operasyondan bir hafta sonra, hasta küçük miktarlarda bademciklerin şifa nişlerinden kan tahsis edilebilir. Muhtemelen, bu kanama yemek sırasında mukozaya mekanik hasar ile ilişkilidir.

VİDEO: GLANDES'I SİLİYORSA NE OLACAK?

Tonsillektomi sonrası komplikasyonlar

Bezlerin çıkarılmasından sonra diğer komplikasyonlar şunlardır:

Çocuklarda farenjit ve boğaz ağrısında damak ve palatine skarların enflamasyonu nedeniyle nazofaringeal ve lingual tonsiller asetonemi hiperplazisi

Bu komplikasyonlar, tonsillektominin endikasyonlara ve yeterli preoperatif preparasyona göre yapılması koşuluyla oldukça nadirdir.

Tonsillektomi: öncesi ve sonrası.

Tonsillektominin sonuçları. Tonsillektomi sonrası anjina olabilir mi?

Bezlerin çıkarılmasının olumlu bir sonucu, kronik bademcik iltihabından, sık sık bademcik iltihabı hastalıklarından kurtulmaktır. Anlaşılan, palatine bademcikleri silerseniz, anjin olmayacak mı? Genel anlamda evet.
Ancak ameliyattan hemen sonra, doktorların "postoperatif angina" dedikleri komplikasyonlar mümkündür. Farenjit (mukoza boğaz iltihabı), gökyüzünün iltihaplanması ve lenfadenit ile kendini gösterir.

Tonsillektominin olumsuz bir sonucu olarak, birçok uzman, çevre ile bademciklerin rol oynadığı kişinin solunum organları arasında bir bariyerin bulunmadığını görmektedir.
İstatistiklere göre, tonsillektomi sonrası bronşit sonrası ARI komplikasyonu daha sık görülür.

Tonsillektomi sonrası iyileşme - rehabilitasyon. Tonsillektomi sonrası beslenme: diyet

Ameliyattan sonraki ilk saatlerde, kan yaralardan atılırken, hastanın yanında yatması önerilir. Kanama durduğunda, dönüp ayağa kalkabilirsin. Herhangi bir komplikasyon yoksa, hastaneden taburcu edildikten hemen sonra normal hayata dönebilirsiniz.

Bazen ameliyattan sonra terapiye ihtiyacınız vardır:

Antipiretiklerle (enfeksiyöz bir komplikasyon olsaydı) antibiyotikler (sıcaklık 38-38.5 derecenin üzerine çıktığında) anestezikle (özellikle çocuklarda, eğer boğazda ağrı çok şiddetliyse)

Postoperatif tüm günlerde, bir diyet önerilir.

İlk gün hiç tavsiye edilmez. İlk 6 günde, gıda sıvı, homojen, oda sıcaklığı olmalıdır. 21 gün boyunca çok sıcak, çok soğuk, baharatlı, ekşi, ağız ve boğazın mukoza zarlarını tahriş edebilecek hiçbir şey yiyemezsiniz. İçmek için günlük bir norm gereklidir: Çocuklar için 1,5 l, yetişkinler için 2-3 l.

Bezleri çıkardıktan sonraki ilk haftada, sıvı, homojen yiyecekler yemek tavsiye edilir.

Genel anestezi altında Tonsillektomi: yorumlar

Genel anestezi bugün, 10 veya 20 yıl öncesine ait değil. Bu toksik değildir, komplikasyonları tehdit etmez, normal bir gece uykusu gibi hissettirir.

ÖNEMLİ: Birçok kişi genel anestezi ile operasyonda stresin genel anesteziye göre çok daha zararlı olduğuna inanmaktadır.

Ama genel anestezi deneyimleyen insanlar bademcik kaldırırken ne diyorlar:

Işık: "Amigdala genel anestezi altında çıkarıldı. Söyleyelim, hayata çok zor geldi, bütün gün yeterli değil. ” Irina: "İki yıl önce, genel anestezi ile tonsillektomi yaptım. Gözlerimin önünde süzülecek koğuşta bir enjeksiyon yaptım. Onu ameliyathaneye götürdüler, bir IV koyup maske taktılar. Hiçbir şey yoktu, halüsinasyonlar yoktu, düşme duygusu yoktu. Hareket yok, sadece uyumak istedim. Ama anestezi geçtikten sonra, boğazımdaki acıyı tüm renklerde hissettim. ” Peter: "Lokal anestezi altında çocukluk döneminde bezleri çıkarılmış olan eş, bana tüm korkunç hislerini çok açık bir şekilde anlattı. Bu nedenle, doktor kronik bademcik iltihabından derhal kurtulmamı tavsiye ettiğinde, hemen bir anestezi seçtim. Ve pişman olmadı. Her şey sorunsuz geçti, anestezist iyiydi. "

VİDEO: Palatine bademciklerin lazer ablasyonu

Postoperatif tonsillektomi komplikasyonları (tonsillektomi) kanamaya, enfeksiyöz komplikasyonlara ve birkaçına ayrılır.

Kanama. ne zaman doğru preoperatif hasta ve iyi bir cerrahi müdahale, hem de amigdala besleyen anormal derecede büyük damarlarda yokluğunda Çoğu durumda, poleoperatsionny dönem komplikasyonlar olmadan geçer. Ancak, bu şartlar altında, tonsillektomi yapılan hastaların, görevdeki sağlık personelinin özel dikkat göstermeleri ve her şeyden önce, olası kanamayla ilgili gecikmeler de dikkate alınmalıdır. İşletilen hasta aksi dudaklar herpes meydana gelebilir, tükürük ve kan damarları yutmak, ve o dudaklarını silmek için sadece bir havlu ile onları kuru koymak kaba olmamalı iken, ona bir havlu vermeleri için onları tükürmek değil uyarılmalıdır döküntüler veya mukoza zarının iltihabı. Ameliyat sonrası hasta en azından önümüzdeki 6 saat boyunca, uyumamalısın ve geceleri nöbetçi hemşireye 3-4 kez gece gidip hiçbir kanama olmadığından emin olun.

Yaş özellikleri nedeniyle tıbbi personelin talimatlarına uymayacak ve uyku sırasında kan kanaması geçiren çocuklar için bu kurallara uymak özellikle önemlidir. Mide neden bulantı çocuğun Kan dolum ona uyanır ve sık sık çok sayıda, ani kusma kan var. Tehlike sadece büyük kan kaybında değil, aynı zamanda uyku ve asfiksi sırasında kan aspirasyonunda da bulunur. Önemli miktarda kan kaybettikten sonra çocuk solgun, halsiz, soğuk terlerle kaplıdır; nabız diş benzeridir, kalp sesleri zayıflar, kan basıncı düşer, solunum sık görülür, yüzeysel, öğrenciler genişler. Çocuğun güçlü susuzluk hissi vardır. Kanın büyük oranda azalması kanama kendiliğinden bırakma yol açar, ancak yukarıda belirtilen işaretler uygun acil önlemler ölüme neden olabilir eğer neden olabilir kan kaybından kanama şoku, ayak sesleridir. Önemli kan kaybıyla birlikte, bilinç kaybı, nöbetler, istemsiz idrara çıkma ve defekasyon olabilir. Bu işaretler son derece ciddi bir duruma işaret ediyor. Büyük, özellikle hızlı kan kaybı, akut vasküler yetmezliğin gelişmesine yol açabilir. Kanın yaklaşık% 50'sini kaybetmiş bir adam için yaşamı tehdit eden ve 60'dan fazla kaybı% kesinlikle öldürücü olmasa resüsitasyon acil müdahale olmasıdır. bademcik ameliyatı (tonsillektomi) akılda tutulmalıdır zaman hastanın zor durum gerçekleşebileceği ve vadesi geldiğinde cerrahi prosedür özellikle sık karşılaşılan beyin damarlarının refleks spazm yol açabilir yaralanma geniş refleksogenik dilimini gerçekleştirilir gerçeğine kan kaybı çok daha küçük miktarlarda kan kaybı. Klinik pratikte kan kaybı, sadece kaybedilen kan miktarı ile değil, aynı zamanda hastanın durumunun ciddiyeti ile de değerlendirilir. Kan kaybına bağlı ölüm, solunum merkezinin felci sonucu oluşur. Hasta kan nakli ve kan sıvıları, solunum fonksiyonu ve sosudodvigatelyyugo merkezleri, anti-şok stimüle edici ilaçlar maddeler reçete ise kanama acil bakım, canlandırma gerçekleştirilir. öngörülen hemostatik araçlarını (adrokson, antihemofilik globülin menadion, gemofobin, protrombin kompleksi, fibrinojen, etamzilat) devam eden kanama edin. vitamin C ve K, B12, intravenöz, kalsiyum klorür ve diğer atama. Hemostatik süngerler fibrin izojenik filmi topikal hemostatik ajanlar, adrenalin ve diğerleri arasında tavsiye edilebilir.

Nadir durumlarda, bademciklerin nişlerinden kabukların ayrılması sırasında ameliyat sonrası 5. ve 8. günler arasında geç kanamalar meydana gelebilir. Kural olarak, bu kanamalar, hasta diyetine uyulmaması nedeniyle tehlikeli değildir.

Postoperatif enfeksiyöz komplikasyonlar daha seyrek görülür, ancak görünümleri postoperatif seyri önemli ölçüde zorlaştırır ve bazı durumlarda yaşamı tehdit eder. genellikle immün sistemi baskılanmış kişilerde ameliyat için kötü hazırlanmış diğer enfeksiyonlar, ya da ameliyat sonrası çalışma ve dinlenme ile uyumsuzluk, hem de içinde süperenfeksiyona (grip, zatürree, herpes enfeksiyonu, vs.) çalışması ile ilgili olmayan olay meydana gelir. Enfeksiyöz komplikasyonlar, bir mesafeden ortaya çıkan ve genelleştirilen yerel-bölgesel ayrılır.

apse, yan farenks duvarı, genellikle 3 günden meydana gelen, enflamasyon ve farinks arka duvarı, bir yumuşak damak, bölgesel limfoadenitom ait hiperemi ile kendini gösteren postoperatif anjin ya da akut ateşli farenjit,; Özellikle bu durumlarda, ameliyat sonrası difteri yutak, bir kirlenmiş yüzey bademcik çapraz geçince kökeni kızak enfeksiyon iğne neden olabilir, kusurlu bir cerrahi teknik içinde kas dokusu veya tam olmayan şekilde ayrılması mindalikovoy kumaşlara nüfuz nadmindalikovoy fossa bir yanal yutak duvarı vardır sarılır işlem elverişsiz epidemik koşullar gerçekleştirilmiştir zaman.

Bazı durumlarda eşzamanlı adenotomi ile kulaktan piyoinflamatuar komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Bir mesafede ortaya çıkan komplikasyonlar esas olarak bronkopulmoner sisteme atıfta bulunur ve kanın aspirasyonu ve palatine tonsilin (bronkopnömoni, akciğer apsesi, sekonder plöreziler vb.) Enfekte içeriğinden kaynaklanır. Bu komplikasyonlara katkıda bulunmak, farinkste ağrılı duyular ve palatine bademciklerin nişlerindeki uzun süreli kalış süreleridir ve bronşlardan kan ve balgamın aktif balgam sökülmesini önler.

Genelleştirilmiş komplikasyonlar arasında, ameliyattan 4-5 saat sonra ortaya çıkan ve septik ateş ve şiddetli titreme ile kendini gösteren nadir septisemi sayılabilir. Süreç, juguler vene doğru uzanan faringeal venöz pleksus trombozu ile başlar ve buradan enfeksiyon, genel kan dolaşımına girer.

Bazen tonsillektomi (bademcik çıkarılması) sonra Hipertermal sendromu, diabetes insipidus, geçici, agranülositoz, acetonemia gelişir. Akut gırtlak ödemi vakaları ameliyattan hemen sonra meydana gelen ve acil trakeotomi gerektiren. tonsilit (bademcik ameliyatı) sonra Diğer durumlarda tam anlamıyla direkt olarak damak bademcikler alt kutup ile temas eden yara anormal bulunan arka kutup submandibuler bezleri açıklanmaktadır antero açı nişi bademcik palatine püskürtme tükürük, fışkıran, hızlı salivasyon ortaya çıkar. Hasarlı parankiması tükürük bezinin dönem tükürük salgılaması yara izi azaltır os atropin ve belladonna, başına uygulandığında Bu durumlarda.

bademcik ameliyatı (bademcik) sonra zaman zaman ortaya çıkan diğer komplikasyonlar sberegayusche aşama (keloid oluşumu bireysel yatkınlık), lenfoid yapıları arka yutak duvarının hiperplazisi ve dil bademcik üretildiğinde oluşur kolları subatrophic farenjit, yumuşak damağın sikatrisiel şekil bozukluğu içerir ve palatinal bademciğin nişlerine doğru uzanıyor. Ameliyat herhangi anatomik değişiklikler parestezi, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, motive edilmeyen şikayetçi sonra bazı durumlarda, hatta normal bir ameliyat sonrası resme yıllardır bazı hastaları nişler mindalikovyh. Özel çalışmalar bu hisler mikronevromami Glossofaringeal, damak ve lingual olarak sinirlerin sinir uçları kaçınılmaz süreksizliklerin sırasında ortaya çıkan neden olduğu bulunmuştur. genellikle cancerophobia fizik tedavi, lokal balzamik uygulamaları ve Denetleme terapistin uzun ve karmaşık, kullanarak çeşitli yöntemler olmalıdır provoke dedi parasteziyalar muzdarip hastaların tedavisi.

Tonsillektomi - bademciklerin giderilmesi operasyonu - son 2000 yıl boyunca insanlar tarafından aktif olarak kullanılan en eski cerrahi müdahalelerden biridir. Bununla birlikte, tolzillektominin komplikasyonlarının önlenmesi (azaltılması) sorunları bugün için önemlidir ve önemli bir aşaması lokal antimikrobiyal tedavi olan yetkin bir entegre yaklaşım gerektirir.

İlk tutma tonsillektomi itibaren geçen süre zarfında önemli ölçüde cerrahi yaklaşım değişti, yeni yöntemler elektrik akımı, ultrason, lazer, radyo frekanslı titreşimler ve etkileri diğer fiziksel yöntemler kullanılarak Tonsillektomilerde. Kronik tonsillit gelen her hastaya bireysel yaklaşımın gerekliliği konusunda çağdaş fikirlere, (profilaktik dahil) Bademciklerin çıkarılması için çılgınlığı yoluyla tonsillektomi fırsatlarının son derece nadir kullanımından ve ancak işlemi gerçekleştirmek - Ayrıca, yıl içinde operasyonların yürütülmesi için stratejik bir yaklaşım değişti açık göstergeler.

Çoğu zaman tonsillektomi ihtiyacı, enflamatuar süreçten (kronik tonsillit tedavisi) etkilenen palatine bademcikler olan kronik bir enfeksiyonun odak noktasındaki vücuttan kurtulma gereği ile belirlenir. Kronik tonsillitin ilk aşamalarında genellikle olumlu bir sonuç veren konservatif tedaviye maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, hastalığın tedavisine entegre ve çok yetkin bir yaklaşım bile her zaman iyileşmeye yol açmaz, bu durumda, cerrahi müdahale - tonsillektomi - kurtarmaya gelir.

Tonsillektomi: operasyon endikasyonları

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının cerrahi tedavisi için endikasyonlar şunlardır:

Chastoretsidiviruyuschy bademcik iltihabı (7 belgelenmiş bir yıl içinde nüks veya 2 yıl süreyle yılda 5 relaps veya 3 yıl boyunca yılda 3 alevlenme ile); Kronik tonsillitin dekompanse formu; Kronik bademcik kardiyovasküler ve / veya böbrek komplikasyonların gelişme riskini artırır ve zaten hastalığın bulaşıcı toksikoallergicheskie doğasını (romatizma, bulaşıcı nonspesifik artrit, kalp hastalığı, safra yolları, böbrek, tiroid, bazı sinir hastalığı geliştirdik toksik-alerjik bir fenomendir sistem, cilt); uyku apne sendromu, yutma ve bademcik boyutunu artırma sonucu nefes; Süpüratif komplikasyonlar (içi peritonsiller apse, selülit parafaringealnaya).

İlk dört vakada, bademciklerde akut enflamatuar bir sürecin belirtilerinin yokluğunda, iyileşme süresinin bitiminden sonra, operasyon remisyon döneminde gerçekleştirilir. Son vakada (pürülan komplikasyonlar), tonsillektomi yüksek dozda antibiyotiklerin kapağının altında hastalığın akut döneminde gerçekleştirilir.

Çocuklarda, tonsillektomide endikasyonları genellikle yeterli medikal tedavi veya uyku bozuklukları sırasında nefes eşliğinde kronik tonsillit herhangi bir biçimde dirençli kronik tonsillit dekompanse formu haline gelir. Ayrıca tekrarlayan bronkopulmoner hastalıklar (tekrarlayan pnömoni, bronşektazi) mevcuttur tonzilogennoy zehirlenmesi metatonsillar hastalıkları (romatizma, yaygın glomerülonefrit ile düzenlenen kronik bademcik pediyatrik cerrahi tedavi kronik sepsis, hemorajik vaskülit, kapillyarotoksikoz, remisyon bağışıklık Kan Bozuklukları, tekrarlayan kulak hastalıkları tonzillogennaya kronik zemininde gelişmişti, gırtlak, sinüs, peritonsiller apse onzillita ve parafaringealnyh tonsil), kronik bademcik iltihabı hastalarda hipertiroidi kökenli abseler.

Modern tıbbın başarıları sayesinde, yaş yavaş yavaş cerrahiye karşı bağımsız bir kontraendikasyon olmayı bırakmaktadır: tonsillektomi şimdi 2 yaşın üzerindeki çocuklarda olduğu gibi yaşlılarda ve yaşlılarda da (ameliyat için mutlak endikasyonların varlığında) gerçekleştirilebilir.

Tonsillektomi: kontrendikasyonlar

Tonsillektomi kontrendikasyonları mutlak ve akraba (geçici) ayrılır. Mutlak kontrendikasyonlar şunlardır:

kan hastalıkları (akut ve kronik lösemi, hemorajik diyatez); faringeal damarların anormallikleri (anevrizma, damarın submukozal pulsasyonu); cerrahinin güvenli akışını önleyen şiddetli nöromüsküler hastalıklar; akciğer tüberkülozu aktif formu; dekompansasyonda kalp, böbrek, akciğer ve karaciğer hastalığı; ciddi şekerli diyabet mellitus.

Tonsillektomi için temporal (göreceli) kontrendikasyonlar şunlardır:

akut enfeksiyöz hastalıklar veya çocukluk çağı enfeksiyonlarının prodromal bulguları; akut inflamatuar hastalıklar ve iç organların kronik enflamatuar hastalıklarının alevlenmesi (KBB organları dahil); tüberküloz zehirlenmesi ve tüberküloz bronşadenitis; aybaşı kanaması; diş çürüğü; püstüler cilt hastalıkları; akut aşamada akut dermatit veya kronik dermatit; diabetes mellituslu hastalarda ketonüri ekspresyonu; Grip salgınları ve poliomyelit salgınları dönemi.

Tonsillektomi kararı, lokal değişiklikleri ve hastanın tıbbi öyküsünü değerlendirdikten sonra bir çocuk doktoru (terapist) ile birlikte bir KBB doktoru tarafından alınır. Operasyona hazırlık olarak, bademcik iltihabı olan bir hastaya genel ve biyokimyasal kan testi, bir koagülogram, bir kan pıhtılaşma süresi, bir genel idrar testi içeren bir araştırma yapılmalıdır.

Tonsillektomi: bademciklerde cerrahi müdahale tipleri

Modern kulak burun boğaz hastalıkları bademcik hastalıkları, ton kaybı, postoperatif ağrı sendromunun şiddeti ve iyileşme süresinin etkilenme şeklinden farklı olarak geniş bir tonsillektomi yöntemine sahiptir.

Tonsillektomi bademcikler üzerinde aşağıdaki cerrahi müdahalelerden biri kullanılarak yapılabilir:

Bademcik dokusunun makasla kesilmesi ve bir tel ilmiği (ekstrakapsüler tonsillektomi), hem lokal hem de genel anestezi altında en yaygın olarak kullanılan tekniktir. Kapsülleriyle birlikte bademciklerin uzaklaştırılmasına ve paratonil pürülan odakların (infiltratlar, apseler) açılmasına izin verir. Elektrokoagülasyon - bademcik dokusunun yüksek frekanslı elektrik akımı yardımıyla eksizyonu. Tipik küçük kanama, ancak postoperatif dönemde akımın amigdalayı çevreleyen dokular üzerindeki termal etkisi ile ilişkili komplikasyonlar olabilir. Ultrason neşteriyle bademcik dokularının eksizyonu - çevreleyen doku bademciklerine ve düşük kan kaybına en az zararla karakterizedir. Radyofrekans ablasyonu radyo dalga enerjisi yardımıyla bademciklerin uzaklaştırılmasıdır. Operasyon lokal anestezi altında yapılır ve postoperatif dönemde minimal ağrıya neden olur. Genellikle bademciklerin hacmini azaltmak için, tamamen çıkarılmaları için kullanılır. Kızılötesi lazer uygulaması (termal kaynak yöntemi) - doku ve kanamanın minimal ödemi ile karakterize, postoperatif dönemde neredeyse tamamen ağrı yokluğu. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bir karbon lazerin kullanımı (buharlaşma, amigdala'nın buharlaşması), kızıl ötesi lazer ile aynı avantajlara sahiptir. Genellikle prosedür lokal anestezi altında, ayaktan bir ortamda yapılır. Hasta hızla normal yaşam tarzına döner. Bipolar radyofrekans ablasyonu (koblasyon) iyonik ayrışmaya dönüştürülmüş radyofrekans enerjisinin kullanılmasıdır. Bu teknik, termal enerji kullanılmadan moleküler bağları keserek doku "incelemek" sağlar. Genel anestezi gereklidir, ancak operasyonun kısa bir iyileşme süresi ve minimal komplikasyon sayısı ile karakterize edilen dokuların minimal travmatizasyonu eşlik eder. Halen bademcikler üzerinde en umut verici müdahale yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Tonsillektomi: postoperatif dönemin özellikleri

Gün 2-3 bademcik ameliyatı bademcik oyuk beyazımsı-sarı kaplama kaplı sonra üzerine olumlu postoperatif dönemde, bir yutma büyüyen ağrı ve boyun bölgesel lenf düğümlerinin ağrılı artış ve (genellikle) hafif ateş yoktur. Yaptığı saldırılara (kabuklar) 5-6 gün postoperatif dönemde gitmek başlıyor, 10-12 gün gözlenmiştir tam bir arıtma niş, yara epitelizasyon 17-21 saat içinde biter.

Tonsillektomi komplikasyonları

Genel olarak, kurallara göre gerçekleştirilmiştir (dahil - Yeterli ameliyat öncesi sonra) bademcik spektrumu ameliyat sonrası kanama, enfeksiyon ve enflamatuvar süreçler ve seyrek Notlandırılmamış komplikasyonların sayıda grubunu içeren düşük operasyon sonrası komplikasyonları ile işlemler ile de ilgilidir. ikinci Hipertermal sendromu, şekersiz diyabet, geçiş, agranülositoz, acetonemia, hipersalivasyon, subatrophic farenjit, damak kolları ve yumuşak damak yara arasında, lenfoid hiperplazi oluşumları boğazda farenks duvarı ve dil bademcik, parestezi, ağrı posterior, yutma güçlüğü. Bu komplikasyonlara sahip hastaların yönetimi, sorunu çözmek için bireysel ve bütünleşik bir yaklaşım gerektirir.

Tonsillektomi komplikasyonları: bademcikler çıkarıldıktan sonra kanama

Çocuklarda 0,1 ila% 10.8'e farklı kaynaklar tarafından tonsillektomi sonrası kanama insidansı - 3,4-6,3%. bademcikler üzerinde cerrahinin bir komplikasyonu olarak en kanama, ameliyattan sonraki ilk gün içinde gerçekleşir. Çocukların yaşları nedeniyle tıbbi tavsiyelere uymayacakları için özel ilgi gereklidir. Kanama riskini sadece kan kaybı nedeniyle değil, aynı zamanda kan aspirasyon asfiksi gelişmesiyle uyku sırasında ile ilişkili. Kan kaybı, kaybedilen kan miktarı ve hastanın durumunun ciddiyeti ile tahmin edilir. Acil durum kan kaybını sağlamak kan ürünleri ve kan sıvıları, solunum ve vazomotor merkezleri aktivitesini stimüle eden ilaçlar giriş transfüzyonu, antişok ilaçlar kanamayı durdurucu sistem (adrokson, antihemofilik globülin menadion, temofobin, protrombin kompleksi, fibrinojen, etamzilat) ve lokal (bir eylemin hemostatik süngerleri, fibrin izogenik filmi, adrenalin). Bu bademcik ameliyatı bozulma sonrasında hasta ameliyat sırasında razdrazhenime ve bademcik olan refleks bölgeleri, bir travma ile ilişkili serebral vazospazm refleks nedeniyle kan küçük kaybıyla oluşabilecek akılda tutulmalıdır.

Postoperatif periyodun 5.-8. gününde kanama riskinde tekrarlanan bir artış gözlenmiştir. Bu kural olarak, amigdalanın nişlerinden kanama yapan neobylnoe, uyuzun çıkması sırasında bir diyet ihlali ile ilişkilidir.

Tonsillektominin enfeksiyöz inflamatuar komplikasyonları

Tonsillektominin enfeksiyöz inflamatuar komplikasyonları postoperatif dönemde rotasyon süresini önemli ölçüde arttırır ve bazı durumlarda hastanın yaşamı için tehlike oluşturabilir. Bu grubun komplikasyon sıklığı çok geniş sınırlar içinde değişmektedir, doğrudan incelenen popülasyonların özelliklerine bağlıdır ve antibakteriyel ilaçların koruyucu ve tedavi edici kullanımı ile önemli ölçüde azalmaktadır. Enfeksiyöz komplikasyon riski, zayıflamış hastalarda, ameliyat için yetersiz hazırlıktan sonra, doktorun postoperatif dönemde hastanın davranışına ilişkin tavsiyelerini ihlal ederek, süperinfeksiyon (SARS, influenza) ilavesiyle gözlenmiştir. Doğaya ve lokalizasyona bağlı olarak, yerel, bölgesel, uzak ve genelleştirilmiş enfeksiyöz komplikasyonlar vardır.

Billillektominin genelleştirilmiş enfeksiyöz komplikasyonları, operasyondan 4-5 saat sonra ortaya çıkan septisemi, septik ateşe dönüşen ve müthiş titremelerin eşlik ettiği septisemi içerir.

tonsillektominin uzak enfeksiyöz-enflamatuar komplikasyonlar için kan ve enfekte bademcikler içeriğin aspirasyonu bir sonucu olarak ortaya çıkan, bronkopnömoni, ikincil plörezi, akciğer apsesi vardır.

-Yerel, bölgesel Ameliyat sonrası anjin ya da akut febril farenjit (inflamasyon ve arka yutak duvarının hiperemi, yumuşak damak, vücut sıcaklığının yükselmesine karşı bölgesel lenfadenit), apse, lateral faringeal duvar (genellikle yara ile cerrahi teknik bozuklukları sonucunda ameliyat sonrası 3. günde meydana içerir yan farenks duvarı ya da tam olmayan şekilde ayrılması bademcik dokusu).

Ameliyat sonrası enflamasyon, boğazda vücut sıcaklığı, görünüm ve ağrı kalıcılığında katkıda ameliyat sonrası iyileşme süresini uzatır ve bu nedenle anti-bakteriyel ve antiseptik maddeler kullanılarak aktif bir terapötik taktik kullanılmasını gerektirir. Postoperatif enfeksiyöz ve enflamatuvar komplikasyonların gelişmesi için risk grubuna dahil olan hastalar antimikrobiyal ilaçların koruyucu perioperatif kullanımını göstermektedir. çalışmaların sayısı antibiyotik perioperatif kullanımı ameliyat sonrası ateş kötü koku varlığı ağız önemli sıklığında azalma ve süresi katkıda bulunduğunu göstermiştir ve ayrıca bademcik ameliyatı sonrasında normal aktiviteyi düzeltmeye süresini kısaltır var.

Sistemik yan etkilerin (alerjik reaksiyonlar, intestinal dysbacteriosis, antibiyotik direncinin gelişimi) gelişmesini önlemek için, antibiyotik tedavisi, lokal etkili ilaçlar tarafından yapılmalıdır. Bu gereksinimi karşılayan bir araç örneği, bir anestezi ile Grammidine® Neo'dur.

Tonsillektomi: lokal antimikrobiyal Grammidine® Neo kullanılarak anestezi ile enfeksiyöz ve enflamatuvar komplikasyonların önlenmesi

topikal antibiyotik gramisidin Cı, setilpiridinyum klorür antiseptik ve lokal anestetik oksibuprokain: Hazırlama Grammidin® Neo anestetik, üç çalışma bileşenleri içeren bir ilaç ile bir araya getirilmektedir. Gramicidin Cı tsiklodekapeptidnym antibiyotik ile ilgilidir ve antibakteriyel, antiviral ve (başka ilaçlar ile kombinasyon halinde) Antiprotozoal geniş bir aktivite spektrumuna ek olarak karakterize edilir. Bakteriostatik etki gramisidin Cı hem Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere için de geçerlidir, ve sülfonamid ve sentetik koruyucu en etkisinden daha yüksek 150-200 kez etki gücü. Gramicidin C'nin özelliği, preparasyona duyarlı mikroorganizmalarda bağımlılığın gelişmesini provoke edememe yeteneğidir.

Antiseptik setilpiridinyum klorür, gram-pozitif ve (daha az ölçüde) gram-negatif mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal aktiviteye ve kanıtlanmış antiviral etkinliğe sahiptir.

Anestezi oxybuprocaine, sinir hücrelerinin aksonları boyunca sinir impulslarının yayılımının ve iletilmesinin tersine çevrilebilir bir blokajına neden olur. avantajlar, (30 saniye içinde) oksibuprokain anestezinin hızlı gelişme ve yüksek verim olan patojen ve şartlı, patojen mikroorganizmaları yok belirgin, sistemik etkileri, düşük toksisiteli ve yüksek güvenilirlikli bir dizi karşı bakteriostatik ve bakterisit işlem kendi.

Grammidin bileşenlerinin farmakokinetik özellikleri, ilacın münhasıran lokal etkisini ve istenmeyen sistemik etkilerin yokluğunu sağlar ve bu nedenle, anestezi ile Grammidine® Neo'nun 12 yaşından ve daha büyük yaştaki çocuklardan alınmasına izin verilir. Bileşimde boya ve tatların bulunmaması, alerjisi olan kişilerin bunu kullanmasını mümkün kılar.

İlacın etkileri, büyümenin inhibisyonu ve enfeksiyöz ajanların reprodüksiyonu ile ilişkili olarak, postoperatif iltihaplanma yoğunluğunun azalmasına ve sonuç olarak, boğazda hoş olmayan duyumların hafifletilmesine ve yutma kolaylaştırılmasına neden olur. Rezorbsiyon ile, tükürük artar, orofarenksin mukoza zarının mikroorganizmalardan ve enflamatuar eksüdanlardan arındırılmasını kolaylaştırır. Anestezikli Grammidine® Neo, yedikten sonra hapı tamamen eritir. Ilacı kullandıktan sonra 1-2 saat yiyecek veya sıvı yemekten kaçınmalıdır. Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar Gramdin® Neo bir tableti (birbiri ardına, 20-30 dakika içinde çözülür) günde 4 kez atar. Tedavinin seyri 5-7 gündür.

Tonsillektomi: kısa sonuçlar

Böylece, bugüne kadar, tonsillektomi komplikasyonlar ve toksik-alerjik reaksiyonların gelişmesine eşlik iltihap konservatif tedaviye dirençli vakalarda erişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit tedavisinde başlıca yöntemlerden biri olmaya devam etmektedir.

Postoperatif tonsillektomi komplikasyonlarının sıklığı göreceli olarak küçüktür, cerrahi için uygun hasta hazırlığı, en uygun cerrahi taktiklerin kullanımı ve postoperatif dönemde rasyonel yönetim ile komplikasyon riski azalır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir yetişkinde kırmızı boğazla ne yapmalı?

Boğazda kızarıklık birçok hastalığın belirtisidir. Zamanında tanı ile tedavi, hastalığın ilerlemesini önleyebilir, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

Angina gazyağı tedavisi ile ilgili gerçek ve efsaneler

Geleneksel tıbbın çeşitli yöntemleri arasında, anjina kerosen tedavisi sunan seçenekler vardır. Resmi tür tedavilerin şüpheci tıp, ancak hastalar kendileri ve çocukları arasında bademcik iltihabı (anjin) tedavisi bu yöntemi ısrarlısınız.