Loading

boğaz ağrısı

Angina, palatine bademcikler (bezler) iltihabıdır. Angina da kronik tonsillitin alevlenmesi olarak adlandırılır.

semptomlar

Angina 3 türe ayrılmıştır:

Palatine bademcikler öncelikle yüzeysel lezyon. Anjina gelişimi dönemi birkaç saat ila 2-4 gündür.

Boğazda hızlı bir başlangıç, terleme ve kuruluk ile karakterize, ağrı (muhtemelen kulakta ağrı yayılması), genel rahatsızlık, baş ağrısı, eklem ve kas ağrısı, artan vücut ısısı (titreme mümkündür).

Kandaki değişiklikler yoktur veya önemsizdir.

Lenf düğümleri ağrılıdır.

Çocuklarda anjina belirtileri, sıcaklık reaksiyonu da dahil olmak üzere daha belirgindir.

Catarrhal anjin 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki enflamatuar olaylar geçmektedir veya hastalık başka bir forma geçmektedir.

Bademciklerin foliküler aparatının baskın bir lezyonu ile karakterize edilir.

Ani titreme, 40 ° C'ye kadar vücut ısısı, boğazda şiddetli ağrı ile karakterizedir.

Lenf düğümleri büyümüş, ağrılıdır. Zehirlenme (ciddi genel halsizlik, baş ağrısı, kalpte ağrı, eklemler ve kaslar), bulantı, ishal, salgılanan idrar miktarında azalma şeklinde ifade edilir.

Palatine bademcikler büyütülmüş, ödemli. Bademcikler üzerinde beyaz ve sarı oluşumlar şeklinde bir folklor ("yıldızlı gökyüzünün" resmi) şeklinde foliküller festering görülebilir. Yumuşatılmış foliküller açılır, bademciklerin ötesine uzanmayan, pürülan bir kaplama oluşturur.

Bademciğin ötesinde plak çıkmaz.

Vücut ısısında keskin bir artışla karakterize edilen 39-40 ° C, üşüme, boğaz ağrısı, kalpte ağrı, eklemler, baş ağrısı, sıklıkla sarkma, çocuklarda sıklıkla kusma görülür.

Çevreleyen lenf düğümlerinde karakteristik artış, keskin ağrıları.

Lacunar anjin akışı süresi 5-9 gündür. Tezahürleri hızla büyür ve aynı zamanda hızla düşer. Belirtilerin kaybolması sırasında bademciklerin temizlenmesi baskınlardan başlıyor.

Yakındaki lenf düğümlerinin artışı daha uzun sürer - 10-12 güne kadar. Bademciklerin karakterize kızarıklıkları, şişlikleri; lacunasların sarımsı beyaz içeriği, küçük odaklar veya film şeklinde bademciklerin yüzeyinde gevşek bir kaplama oluşturur. Plak bademciklerin ötesine gitmez, bir kanayan kusur kalmadan kolayca çıkarılabilir, donuk, ufalanabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Tanı, hastalık paterni, muayene verileri ve gerekirse laboratuvar testleri (bakteriyolojik, serolojik, sitolojik, vb.) Ile belirtilen terapist tarafından yapılır.

anjina korunduğu, C ve B vitaminleri açısından zengin, bol müstahkem içecekler tedavisinde diyet (limon, kaynatma ya da vahşi infüzyon ile çay, alıç, yaban mersini, lingonberry meyve içecekleri, suları gül).

Hastalığın Antimikrobiyal tedavi antibiyotikler penisilin 5-7 gün, sefalosporinler I üretimi, makrolidler (örn, spiramisin) içinde gerçekleştirilir - sadece folliküler, laküner bademcik iltihabı ve apse formlarında.

Antipiretikler (parasetamol) - sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında.

Angina'nın lokal tedavisi

Fusafungin (bioparox) - 4-5 gün boyunca her 4 saatte bir 4 ağız inhalasyonu için inhalasyon. Aşırı duyarlılık ve 2 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Nazofarenks, bronkospazm, alerjik reaksiyonların mukozasında tahrişe neden olabilir.

Ambazone - tamamen çözünene kadar hapı ağzınızda tutun (yetişkinler günde 3-5 tablet, 3 ila 7 yaş arası çocuklar, 1 tablet günde 3 kez 3-4 gün). Hapı aldıktan sonra, 3 saat boyunca yemekten ve içmekten kaçının.

Gramisidin - tablet tamamen eriyene kadar ağızda (yanağın arkasında) tutulur. 2-3 gün boyunca 2 tablet (20-30 dakika boyunca birbiri ardına) 4 kez uygulayın.

Otlar (adaçayı, papatya), soda, borik asit, nitrofural, hidrojen peroksit çözeltileri, sıcak dekolte ile durulayın.

Gargara yapmayı bilemeyen çocukların limonlu veya meyve sularıyla (her 1-2 saatte bir) sıcak çay içmesine izin verilir.

Boyundaki ısı: kuru pamuklu gazlı bez ya da ısınan kompres.

Komplikasyonlar ve prognoz

Anjina komplikasyonları, en yaygın akut otitis media, akut larenjit, laringeal ödem, boyun flegmonu, oklo-faringeal apsesi, akut servikal lenfadenit.

Prognoz genellikle olumludur, ancak tekrarlayan anjina ile komplikasyonlar mümkündür. Sık tekrarlayan boğaz ağrısı romatizma ve nefrit gelişimine katkıda bulunabilir.

Anjinin profilaksisi

anjin önlenmesi için (çocuklarda sıklıkla adenoid) zor burundan özgürce nefes almasını sağlamak nedenleri seslenen kronik enfeksiyon odaklarının zamanında elimine (çürük dişler, kronik bademcik iltihabı, paranazal sinüslerin irinli lezyonlar, vs.) gerekmektedir.

Büyük önem taşıyanlar da sertleşiyor, aşırı kuru hava gibi bu tür tehlikelerin ortadan kaldırılması.

Semptomlarla teşhis

Senin olasılığını bulmak hastalık ve hangi doktor gitmeli.

Anjina: Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina semptomları, tipleri ve tedavisi

Angina (akut bademcik iltihabı) palatine bademcik iltihabı ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Bademcikler bir kişinin soluduğu bakterileri ve virüsleri yakalar, bademciklerdeki bağışıklık hücreleri ve antikorları boğaz ve akciğer enfeksiyonlarına yakalanmalarını ve onları önlemelerini sağlar. Angina temel olarak okul öncesi ve okul çağındaki 3 ila 14 yaş arası çocuklar ve 35-40 yaş arası yetişkinlerdir. Üç yaşına kadar erken çocukluk döneminde olan bebeklerde ve çocuklarda, ayrıca 50 yaşından büyüklerde, anjina nadirdir.

Boğaz ağrısı nedenleri

3 yaşından itibaren çocuklarda anjina gelişmesinin ana nedenleri ve yetişkinler mikroorganizmalardır - A grubunun β-hemolitik streptokokları. boğaz ağrısından yaygın nedeni aureus olabilir. Çok az anjin nedeni bir adenovirüs, Coxsackie A virüsleri, Candida cinsinin ve diğer mikroorganizmaların mantar olduğunu.

bademcik kabuk (bunlar boğaz girişinin tarafında yer alan ve açık ağzına bakarsak, açıkça görülebilir edilir) mukozasında maddenin nüfuz olmayan damlalar ya da (su ve / veya gıda ile) sindirim yol meydana gelir.

Bazı durumlarda, farenks içinde bulunan ve hastalığa neden olmayan mikroplar, örneğin, ortam sıcaklığında soğutma veya ani dalgalanmalar gibi bazı elverişsiz koşulların etkisi altında aktive edilir. Bazı çocuklar ayaklarını ıslatmaya, bir bardak soğuk süt içmeye ya da hemen anjinle hastalandıklarından dondurma yemeye yeter.

Yetişkinlerde sık anjin hastalığı ağız (çürüme dişler) da, örneğin burun nefes rahatsız edildiği Burun ve paranasal sinüslerdeki pürülan enflamatuar süreçler, maksiller sinüzit ile ilişkili olabilir ve. tehlikeli ortamlarda, kötü beslenme, vitamin eksikliği çalışma - Ayrıca yetişkinlerde boğaz ağrısı kötü alışkanlıklar (sigara, alkol kullanımı), diğer olumsuz koşullara katkıda bulunabilir neden olur.

Difteri, kızıl, enfeksiyöz mononükleoz, tüberküloz: Buna ek olarak, enfeksiyon hastalıkları ve sistem, anjina (anjin spesifik) olabilir belirtileri ya da komplikasyonların birinin bir dizi vardır.

Angina belirtileri

Her birinin kendine özgü özellikleri olan çeşitli anjina türleri vardır: semptomlar, işaretler ve tedavi yöntemleri. Anjinin klinik belirtileri, doku hasarının derecesine ve patojen tipine bağlıdır. Lokal ve genel semptomları tahsis edin. Lokal semptomlara, angina her türlü ortak bir rahatsızlık veya ağrı boğazda, genellikle oldukça keskin, kötü yutma boynuna yakın alt çene altında hissedilebilir lenf düğümleri içerir. Boğaz ağrısı yaygın belirtileri - halsizlik, halsizlik, ateş 39-40 ° C, üşüme; kaslarda, eklemlerde, kalp bölgesinde olası ağrı.

Çocukta angina belirtileri. Küçük çocuklarda, bademcik ve farinks arka duvarının kızarıklık ek olarak, bu tür değil yeme, kulaklarda ağrı, bulantı ve karın ağrısı, gevşek dışkı görünüm, nöbetlerin sıklığı olarak da semptomlarla karakterize. Çocuğun ağlaması, kaprislidir, uykusuzluk, çocuk veya halsizlik veya artmış eksitabilite ile ilgili problemler vardır. Çoğunlukla, çocuklarda angina, otitis ve rinit tezahürleri eşlik eder.

Anjina semptomları soğuk algınlığına çok benzer, ancak anjin daha kötüdür, boğaz ağrısı daha şiddetlidir, hastalık süresi genellikle 5-7 gün arasında daha uzundur.

Palatine bademciklerin hasar derecesine bağlı olarak, çeşitli anjina türleri ayırt edilir:

  • mavi dil (bademciklerin mukoza zarının yenilgisi), anjinin en kolay şekli;
  • pürülan lacunar (lacunaz aparatının, lakunada lakuna ve pus oluşumu ile dahil edilmesi);
  • pürülan foliküler (lenfoid foliküllerin iltihabı);
  • fibröz, flegmonöz, ülseratif-nekrotik ve karışık formlar.

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır.

Bir veya iki bademciğin iltihaplanmadığına bağlı olarak, boğaz ağrısı bir ve / veya iki taraflı olabilir. Birçok durumda, angina farenjit ile birleştirilir - posterior farryngeal duvarın iltihabı, lingual bademcikler, palatine sırtlar, vb.

Angina, özellikle küçük çocuklar için başkalarına bulaşıcıdır, bu nedenle hastayı izole etmeli ve ona ayrı bir çatal bıçak takımı ve bakım ürünü sağlamalısınız.

tanılama

Anjina tanısı, hastalığın klinik semptomlarına dayanmaktadır. Kural olarak, bir tanı konması için, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı tipinin belirlendiği bir doktorun boğaz muayenesini yaptırması yeterlidir. Kan - nötrofilik lökositozun klinik analizinde ılımlı bıçak gövdesi sola kayması, yükselmiş ESR. L-hemolitik streptokokun varlığı da ASL-O (antistreptolisin-O) tayini ile doğrulanmaktadır.

Boğazdan yayılan smearın bakteriyolojik incelemesi, anjinin patojenini tanımlamak için gereklidir, fakat problem, sonucun 3 ila 5 gün arasında daha sık beklenmesidir. Ve antibiyotikler (özellikle çocuklarda), belirli kriterlerin doktorlar streptokok enfeksiyonu olasılığını değerlendirmek, böylece vücut ısısı 38 ° C, hiçbir öksürük ve burun akıntısı, bademcik şiş, parlak kırmızı üzerindeyse, ya da plaket ve tedaviyi geciktirmek vermemek için Özellikle alt çene altında yer alan bölgesel lenf nodları palpasyonda büyür ve ağrılı olur, daha sonra ekim sonuçlarını beklemeden antibiyotik tedavisi yapılır.

Catarrhal anjina

Diğer formlardan daha sık olarak, esas olarak palatine bademciklerin yüzeysel bir lezyonu olarak kendini gösteren kataral anjina vardır. Catarrhal anjin daha yavaş akar ve nadiren bağımsız bir hastalık meydana gelir. Bu anjina formunda iltihaplanma süreci sadece palatine bademciklerin mukozası ve palatine kemerin kenarları ile sınırlıdır - bunların şişmesi ve kızarıklıkları not edilir. Yaygın belirtiler makul: genel durumu çocuklarda 38.0 ° çıkabilir, tatmin edici olabilir, ancak tezahür zehirlenmesi, letarji, yorgunluk, subfebril vücut sıcaklığının artması (37-37,5 ° C) olan, bozulabilir S. Boğazda yutma, terleme ve kuruluk hissi var. Dil genellikle kuru, kaplıdır, lenf düğümlerinde hafif bir artış olur. Nadir durumlarda, catarrhal anjin daha şiddetli ilerler. Çocukluk çağında çoğu klinik bulgu yetişkinlere göre daha belirgindir.

Kanın klinik analizinde hafif bir nötrofilik lökositoz (7-9 · 10 9 / L) ve solda küçük bir kayma görülür ve 18-20 mm / s'lik bir ESR görülür.

Hastalığın süresi 3-5 gündür, bundan sonra iki olası seçenek vardır: ya farenkseki iltihaplar azalır, ya da anjin daha şiddetli formda foliküler ya da lakünaya geçer. Hastalığın diğer klinik formlarından gelen kataral anjina nispeten kolay akışın farklı olmasına rağmen, ciddi komplikasyonlar geliştikten sonra bile unutulmamalıdır.

Foliküler (pürülan) anjina

Foliküler anjina da denir irinli ve 38-39 ° C'ye yükselen sıcaklık ile akut olarak başlar, ancak bazen subfebril olabilir. Yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, bu da kulağa verilir. Artan salivasyon olabilir - bu şiddetli boğaz ağrısına ve bunun nedeni tükürüğü yutmamasına bağlıdır. Alt çene ve oksiputun altında genişlemiş lenf nodları problanabilir, palpasyonda ağrılıdır. Belirtilen sarhoşluk, baş ağrısı, halsizlik, ateş, titreme, bazen sırt ve eklemlerde ağrı var.

Kızarık ve şişmiş bademcikler üzerinde foliküller (tıkaçlar) oluşur. folikülleri - bunlar sarımsı veya beyazımsı noktalar olup, yüzey üzerinde bademcikler (taneler, 3 mm'ye kadar iğne başı büyüklüğü), gri-sarı irin ile doldurulur. Bu pürülan foliküller boğazı incelerken açıkça görülebilir ve palatine bademciklerin yüzeyindeki "yıldızlı gökyüzünün" bir resmini oluştururlar. Hastalığın başlangıcından üç ila dört gün sonra, fişler açılır, bundan sonra sıcaklık azalır ve durum iyileşir. Ülser bölgesinde küçük yaralar (erozyon) vardır.

Yetişkinlerde, dışkı gecikebilir, taşikardi, kalpte ağrı görünebilir. Çocuklarda - iştah, bulantı, kusma, gevşek dışkı ihlali. Fakir insanlar ve sağlıksız olan kişilerde bayılma gözlemlenebilir.

Kanın kısmında nötrofilik lökositoz, solda bir bıçak kayması, ESR'de artış, idrarda protein izleri olabilir.

Hastalık yaklaşık bir hafta sürer.

Lacunar (pürülan) anjina

Semptomlar anjin semptomların benzer laküner formu foliküler bademcik: Hastalık 38-39,0 ° C, baş ağrısı, lenf düğümleri, yutma güçlüğü, eklem ağrısı, akut yüksek sıcaklık başlar, ancak şekil daha şiddetlidir. Enflamatuar süreç bademcik dokusunun yüzeyinde olduğu gibi ilerler ve pürülan akıntı lakunada lokalize olur. Foliküler ve lacunar anjina semptomları arasındaki ana fark, genişletilmiş bademciklerde pürülan birikimin lokalizasyonudur. Foliküler formda, bezlerin foliküllerinde pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, lacunarda - palatine bademciklerin kanalları etkilenir.

Çocuklarda Lacunar angina özel bir tehlike arz eder, çünkü sıklıkla bademciklerin güçlü bir iltihaplanması eşlik eder, bu da nefes almayı zorlaştırabilir ve bazen tamamen bloke edebilir. Bu sürecin ana nedenleri üst solunum yolunun özel yapısıdır. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve zehirlenme nedeniyle çocuk nöbet geçirebilir. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir.

Kan analizinde, artan lökosit içeriği, artmış ESR.

Mantar anjina

Genellikle küçük çocuklarda bulunur. Genellikle sonbahar ve kış aylarında kaydedilir. Akut olarak başlar, sıcaklık 37.5-38 ° C'ye yükselir, ancak genellikle subfebrildir. İnceleme sırasında bademciklerin, parlak beyaz, gevşek, pıhtı benzeri kaplamaların kolayca çıkarılabilen bir miktar ve hafif bir kızarması vardır. Baskınlar 5-7. Günde ortadan kayboluyor. Maya hücrelerinin sürüntüleri, pamukçuk mantarı ve bakteri florası miselleri smearlerde bulunur.

Kızıl saçlı Angina

Çocuklarda çorak nezlesi olan yetişkinlerde boğaz ağrısı insidansı arasında ilişki kurulmuştur. Kızıl ötesi ateş insidansında, artan boğaz ağrısı insidansı vardır. Farenkseki inflamatuar değişiklikler genellikle döküntünün ortaya çıkmasından önce gelişir. Scarlet ateşinin etken maddesi hemolitik streptokok grubu A'dır. Enfeksiyonun bulaşması genellikle 2 ila 7 yaş arası en duyarlı çocuklar olan havadaki damlacıklardır.

Hastalık yutulduğunda sıcaklık, halsizlik, baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile akut olarak başlar. Şiddetli zehirlenme ile tekrarlayan kusma meydana gelir. Scarlet ateşi olan angina sabit ve tipik bir semptomdur. Bazen mukozaları soluk gökyüzünün arka plan üzerinde iltihabı açık bir sınır bölgeleri vardır sert damak, uzanan, Canlı hiperemi faringeal mukoza ( "çenesi yanan") ile karakterize edilir. Patates bademcikler şişmiş, grimsi kirli bir plaketle kaplıdır. Bu difteri aksine, sürekli bir karakter değildir ve kolayca çıkarılabilir. Plaklar palatine kemer, yumuşak damak, dil, ağzın alt kısmına yayılabilir.

Viral ve bakteriyel (pürülan) anjina arasındaki fark

Hastalık genellikle boğaz ağrısı olan çocuklarda, bir virüs neden olur, aşağıdaki belirtiler mevcuttur: öksürük, burun akıntısı, bademcik, boğaz görünür mukus arkasındaki, konjonktivit genellikle gözlenmektedir, kırmızıdır. yumuşak damak viral anjin, yutağın arka duvarında kolları, dil, bademcik ve nadiren palatinal zaman, bir toplu iğne başı kırmızımsı kabarcıkların boyutunu küçük ortaya koymaktadır. Birkaç gün sonra, vesiküller yüzeysel, hızlı iyileşen erozyonları geride bırakarak ya da önceki takviye olmaksızın tersine gelişim geçirirler. Viral boğaz ağrısının nedeni influenza, parainfluenza, rinovirüs, koronavirüs, adenovirüstür.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri bakteri: streptokok ve stafilokoklardır. Streptokok anjina, öksürük ve burun akıntısının viral yokluğundan farklıdır. Viralden en önemli fark bademcikler üzerinde beyaz bir dokunuşun varlığıdır.

Viral veya bakteriyel olsun, anjina inkübasyon süresi 5-7 gün arasındadır.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Komplikasyonlar streptokok anjinada daha sık görülür ve genellikle hastalığın 4-6. Gününde ortaya çıkan ve genellikle 2-3 hafta sonra gelişen genel olayları içerir:

  • lokal komplikasyonlar - sinüzit, orta kulak iltihabı, servikal lenfadenit;
  • yaygın komplikasyonlar - akut glomerülonefrit (böbrek hasarı), hemorajik vaskülit.

Bazen akıntılı anjina akan bile olsa, kalp hasarı (kalpte romatizma, miyokardit) görülebilir. Kalpteki ağrı, nefes darlığı ve aritmi gibi belirtiler oluşabilir. Bu komplikasyonlar çoğu zaman bir kişinin hastalığı "ayakları üzerinde" aktardığı durumlarda kendini gösterir. Bu nedenle, anjina tedavisinde son derece önemli bir an, yatak istirahati ile uyumluluktur.

Önleme anjina zamanında ve yeterli bir tedavidir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi genellikle evde yapılır ve sadece hastalığın şiddetli seyrinde - bulaşıcı bir hastanede yapılır.

Her türlü anjin tedavisinin ilkesi farklıdır. Örneğin, bir virüsün neden olduğu kataral tonsillit tedavisi, viral boğaz ağrısı genellikle kendi kendine geçtiği için hastalığın semptomlarını hafifletmektir. Bu durumda, hastalığın belirtileri hafifletmek için tavsiye edilir: tuzlu su ile gargara veya furacilin, bol bir sıcak içecek bir çözüm. Hastalığın nedeni strep boğaz ise, o zaman pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirir.

İlaç dışı tedavi. İlk günlerde katı yatak istirahatı, ve daha sonra - fiziksel aktivite kısıtlaması olan bir ev modu. Bu komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Hasta bir çocuk ya da bir yetişkine, başkalarıyla olan iletişimi sınırlamak için mümkün olduğunca ayrı bir yemek, bir havlu verilmelidir. tavsiye bol sıcak içecek (meyve asidik olmayan sular, çay, gül kalçaları, kurutulmuş meyvelerden komposto, gazsız maden suyu, jöle). Gıda iltihaplı bademcik zarar vermez şey izin ki, iyi nazik, tahriş etmeyen vb sebze, püre haline getirilmiş patates püresi, sebze ya da tavuk suyu, lapası buhar pirzola gibi gıdalar başta olmak üzere süt sebze, vitaminler açısından zengin, Keskin, sert, sıcak veya soğuk yiyecekler vermeyin.

Anjina için antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi antibakteriyel ilaçların atanmasıyla başlar. Antibakteriyel ilaçların seçimi, hastalığın şiddetine ve komplikasyonların tehdidine bağlıdır. Tedavi için, antibiyotikler yaş dozlarında uygulanır. Patojenin antibiyotiklere duyarlılığını dikkate alarak çeşitli bakteriyel anjina antibiyotikleri kullanılır. Acil durumlarda geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler atanır (Amoksisilin, Flemoxin-Solutab).

Bebekler için meyve katkı maddeleri ile şurup şeklinde üretilen penisilin serisinden antibiyotik seçilmektedir. Akut streptokok anjina, Fenoksimetilpenisilin, Ospen. Penisiline alerjisi sefalosporinleri veya makrolidleri (Azitromisin, Sumamed) seçerken.

Sıcaklığı azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için çocuk parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçları kullanır. Küçük çocuklar için bu ajanların rektal fitiller şeklinde kullanılması tercih edilir. Bu durumda, alerjik reaksiyon riski azalır, çünkü şuruplar ve tabletler aromatik katkı maddeleri içerir.

İyileşme genellikle zehirlenme, genel durumda bir düzelme ile birlikte gelir. Bununla birlikte, antibiyotiklerle tedavi, üç ila beş gün daha devam etmelidir.

Bir çocukta pürülan anjina, bir bebek ve ailesi için ciddi bir testtir. Hastalığın tedavisi, hastanın yaşına uygun ve zamanında olmalıdır.

Sistemik antibiyotik tedavisi, çok çeşitli etkilere sahip antimikrobiyal ilaçların lokal uygulaması ile birleştirilmelidir. Böyle Geksoral, Ingallipt, Geksasprey, Tantum Verde ve diğerleri gibi Faringosept, Stopangin, Strepsils, Grammidin ve spreyler, - emilebilir tabletleri ve pastilleri kullanabilirsiniz angina ile büyük çocuklarda. Çoğu sprey ve pastil, sadece üç yıl sonra çocuklarda kullanım için izin verilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

İnhalasyon Aerosol, antibakteriyel antiseptik ve anti-enflamatuar kullanım çözeltileri ile sık gargara iyileşme sürecini hızlandırmak ve yerel belirtileri azaltır.

Gargaralar yetişkinler ve büyük çocuklar için mümkündür. farmasötik ot (papatya, okaliptüs, muz, nergis), ilaç olarak uygun durulama için - (FRC çözeltisi Miramistin,% 1 alkol çözeltisi chlorophyllipt, Lugol) tarafından hazırlanabilir soda, tuz ve iyodin ile çözümler boğaz durulama evde. Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için, iyot bazlı durulama çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Ayrıca, pancar suyu, seyreltilmiş limon suyu, seyreltilmiş elma sirkesi, güçlü çay ile boğazınızı da durulayabilirsiniz.

İlaca, farenksın derin kısımlarına ulaşıldı, durulama sırasında baş kuvvetlice geri atılmalıdır.

Transfer edilen anjina, özellikle yetersiz tedavi ile bademciklerde kronik bir inflamatuar sürecin oluşmasına öncülük eden bir faktördür. anjina sırayla, şiddetli komplikasyon riskini artırır fazla yılda 2 kez tekrarlanan zaman kronik tonsillit Hakkında durumlarda söylüyorlar. Özellikle çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi kapsamlı olmalı ve sıkı doktor kontrolü altında olmalıdır.

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - enfeksiyöz alerjik süreç, çoğunlukla farenks lenfoid halkayı etkileyen lokal değişiklikler, palatine bademcikler. yutma anjina boğazda ateş, obscheintoksikatsionnym sendromu, ağrı ile karakterize edilir, artan ve ağrılı servikal lenf düğümleri. Muayenede bademcik ve palatine kemiğin hiperemi ve hipertrofisi, bazen de pürülan çökeller ortaya çıkar. Angina, boğazdan farengoskopi ve bakteriyolojik ekim temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Anjina ile lokal tedavi endikedir (gargara, lavaj, ilaçlarla bademcik tedavisi), antibiyotik tedavisi, fizyoterapi.

boğaz ağrısı

Angina, bir veya daha fazla faringeal halkanın bademcik iltihabı ile birlikte gelen bir akut enfeksiyöz hastalık grubudur. Kural olarak, palatine bademcikler etkilenir. Daha az sıklıkla, nazofaringeal, laringeal veya lingual bademciklerde inflamasyon gelişir. Patojenler bademciklerin dokusuna dışarıdan (ekzojen enfeksiyon) veya içeriden (endojen enfeksiyon) nüfuz ederler. İnsandan insana, anjin, hava yoluyla veya beslenme yoluyla beslenir. Endojen enfeksiyon olduğunda, mikroplar çürük dişlerden, adneksal sinüslerden (sinüzit ile) veya burun boşluğundan bademciklere girer. Bağışıklık zayıflaması ile birlikte, anjin, ağız ve yutak mukozasında sürekli olarak bulunan bakteriler ve virüslerden kaynaklanabilir.

Anjina sınıflandırması

Kulak burun boğazında üç tür anjin vardır:

  • Birincil angina (diğer isimler - sıradan, basit veya olağan anjina). Bakteriyel doğanın akut inflamatuar hastalığı. Genel enfeksiyonun karakteristik özellikleri ve faringeal halkanın lenfoid dokusunun yenilmesi semptomları.
  • Sekonder anjina (semptomatik anjin). Başka bir hastalığın tezahürlerinden biridir. bademcik lezyonlar bazı akut enfeksiyon hastalıkları (bulaşıcı mononükleoz, difteri, kızıl), kan hastalığı (lösemi, septik anjina, agranülositoz) eşlik edebilir.
  • Spesifik anjina. Hastalığa belirli bir enfeksiyöz ajan (mantar, spiroket, vb.) Neden olur.

Birincil anjina

nedenleri

tüm birincil anjin yaklaşık% 85 Diğer durumlarda ß-hemolitik streptokok grubu A. neden etkeni pnömokok, Staphylococcus aureus veya karışık flora çıkıntı yapar. Primer anjina, SARS sonrası en sık ikincidir. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda gelişir. Özellikle 35 yaşın altındaki çocuklar ve yetişkinleri etkiler. Genellikle havadaki damlacıklar ile bulaşır. Bazen endojen enfeksiyonun bir sonucu olarak gelişir. genel olarak artmış bir yerel aşırı soğutulmuş, düşük bağışıklık, hipovitaminosis, nazal solunum bozukluğu olan anjinin oluşma olasılığı, SARS uğradıktan sonra havanın kuruluğu artmıştır.

Boğazın yaygın semptomları mikrobik ürünlerin kan içerisine girmesinden kaynaklanır. Mikrobiyal toksinler, kardiyovasküler ve sinir sistemindeki toksik hasara neden olabilir, glomerülonefrit ve romatizmanın gelişmesine neden olur. Strep boğazının sık tekrarlamasıyla komplikasyon riski artmaktadır.

sınıflandırma

Hafif, orta ve şiddetli anjin - derinlik ve lenfoid doku lezyonu faringeal halkasının karakterine bağlı olarak şiddetine bağlı olarak, mavi dil, laküner, foliküler ve primer nekrotik anjin salgılar.

semptomlar

Kuluçka süresinin süresi 12 saat ila 3 gün arasında değişmektedir. Yutulduğunda bölgesel lenf nodlarını arttırarak hipertermi, titreme, ağrılı bir akut başlangıç ​​ile karakterizedir.

Kataral anjinada, subfebril durum gözlenir, orta derecede genel zehirlenme, kan testlerinden inflamasyonun belirsiz belirtileri. Faringoskopi ile posterior faringeal duvarın diffüz parlak hiperemi ile sert ve yumuşak bir damak ortaya çıkar. Catarrhal angina 1-2 gün sürer. Sonuç bir iyileşme veya başka bir anjinaya (foliküler veya catarrhal) geçiş olabilir.

Foliküler ve lacunar anjin daha belirgin bir zehirlenme ile karakterizedir. Hastalar başağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrı, kaslar ve kalp bölgesinden şikayet ediyor. Hipertermi 39-40C'ye kadar not edilir. Genel kan analizinde, lökositoz sola kayma ile belirlenir. ESR, 40-50 mm / saate yükselir.

Lacunar anjinası olan hastanın faringoskopik muayenesinde belirgin hiperemi, lakunanın genişlemesi, ödem ve bademcik infiltrasyonu ortaya çıkar. Pürülan baskın, lakunun ötesine yayılır ve bademciğin yüzeyinde gevşek bir kaplama oluşturur. Plak bir film veya bireysel küçük odakları, amigdalanın ötesine uzanmaz, kolayca çıkarılır. Plak çıkarıldığında, bademcik dokusu kanamaz.

pharyngoscope üzerinde bademcik bademcikler ve belirgin şişlik hipertrofisi saptanan zaman resmi "yıldızlı gökyüzü" (çoğul beyaz sarı Festering folikülleri) sözde. folikülün spontan açılma Bademciklerin taşmadığından irinli plak oluştuğu zaman.

Nekrotizan anjina şiddetli zehirlenme ile karakterizedir. Kalıcı ateş, karışıklık, tekrarlanan kusma vardır. Kan testlerinde keskin bir sol kayma, nötrofilya, ESR'de belirgin bir artış ile belirgin lökositoz saptandı. Faringoskopi ile düzensiz, donuk, çukurlu bir yüzeye sahip yoğun gri veya yeşilimsi sarı bir plak görülür. Plak çıkarıldığında bademcik dokusu akar. Nekrotik alanların reddedilmesinden sonra, 1-2 cm çapında düzensiz şekildeki doku defektleri kalır.Nekrozu amigdalanın ötesine, farinksin, dilin ve kemerlerin arka duvarına yaymak mümkündür.

komplikasyonlar

Erken anjin komplikasyonlar iltihabı hastalığının yakından organlar ve dokular üzerinde aralıklı çoğalma sırasında ortaya çıkar (kulak iltihabı, bölgesel lenf düğümleri, sinüzit, peritonsiller apse, peritonzillit lenfadenit).

Anjina enfeksiyöz allerjik genezinin (glomerülonefrit, romatizmal kardit, artiküler romatizma) daha sonraki komplikasyonları, hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir.

tanılama

Tanı, hastalığın semptomlarına ve farenogoskopi verilerine dayanır. Enfeksiyöz ajanın yapısını doğrulamak için bademciklerden mukusun bakteriyolojik olarak incelenmesi ve kanın serolojik muayenesi yapılır.

tedavi

Tedavi, bir kural olarak, ayakta tedavi edilir. Şiddetli anjina formu ile hastaneye yatma endikedir. Hastalar tutumlu diyet, aşırı alkol, antibiyotikler (sefalosporinler, makrolidler, sülfonamidler) reçete. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Lokal ambazone fusafungin, gramicidin, otlar ve antiseptik solüsyonlar, sulama bademcik klorheksidin, norsulfazola, streptotsidom ait kaynatma durulayın uyguladı.

Belirli boğaz ağrısı

Kandidiyazis (fungal) tonsillit.

Candida albicans cinsinin maya benzeri mantarlarından kaynaklanır. Son yıllarda, glukokortikoidlerin ve antibiyotiklerin yaygın kullanımının neden olduğu kandidal boğaz ağrısı insidansında bir artış olmuştur. Fungal angina, bir kural olarak, uzun bir antibiyotik tedavisi sonrasında başka bir hastalığın arka planına karşı gelişir.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Faringoskopik muayenede, bademcikler üzerinde spot beyaz veya sarımsı bindirmeler, bazen yanak ve dilin mukoza zarına yayılır. Baskın kolayca kaldırıldı.

Tanı, mikolojik muayenenin sonuçlarıyla doğrulanır. Tedavi antibiyotiklerin kaldırılmasından, antifungal ilaçların atanmasından, restoratif tedaviden, nilstatin ve levorin solüsyonlarıyla bademciklerin yıkanmasından oluşur.

Angina Simanovsky-Plaut-Vincent (ülseratif-membranöz anjina).

Kronik intoksikasyonlar, tükenme, hipovitaminozis, immün yetmezlikler ile gelişir. Sözlü kavitenin saprofitik florasının temsilcileri tarafından çağrıldı - Vincent bir simbiyoz spirochete ve Plaut-Vincent bir sopa bulunan.

Genel semptomatoloji zayıf bir şekilde ifade edilmez veya ifade edilmez. Genellikle bir amigdala etkilenir. Yüzey yüzeyinde ülserler oluşur, koyu yeşil kokulu, gri-yeşil bir kaplama ile kaplanır. Plakayı çıkarırken, bademcik kanlar. Nekrotik bölgenin reddedilmesinden sonra, bir defekt oluşturmadan iyileşen derin bir ülser oluşur.

Tanı, bakteriyolojik incelemenin sonuçlarıyla doğrulanır. Genel restoratif tedavi var. Etkilenen bölgeler borik asit veya metilen mavisi çözeltisi ile lekelenir, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ve hidrojen peroksit ile durulanır. Derin nekroz ve uzun süreli seyir ile antibiyotik tedavisi endikedir.

boğaz ağrısı

Angina - bakteri, virüs veya mantarların neden olduğu oldukça yaygın bir enfeksiyöz hastalık olan ve karakteristik özelliği palatine bademciklerin yenilmesidir. Ayrıca, inflamatuar süreç nazofaringeal, laringeal ve lingual bademcikler içinde gelişebilir; Daha sonra sırasıyla angina, nazofaringeal, laringeal veya lingual olacaktır. Enfeksiyon hem kendi mikroplarıyla hem de dışarıdan oluşur ve iki şekilde oluşur: gıda ve hava yoluyla. Bununla birlikte, sıklıkla iç enfeksiyon farenks veya ağız boşluğundan (çürük dişler, bademciklerin kronik iltihaplanması vb.) Meydana gelir.

Anjin nedenleri

Çoğu durumda, daha önce sahip olduğu başlıca ev eşyaları ile boğaz içine düşmek streptokok, stafilokok, ve pnömokoka neden olduğu boğaz ağrısı hastalığı, (kirli tabaklar, vb), anjin ile Hasta bir insanı memnun. Aynı zamanda, hastalığın ortaya çıkması, sistematik boğaz (toz, duman vs.) ve hastalıklar nazofarinks varlığında içine giren çeşitli tahriş edici maddelere katkıda bulunabilir (vb lenf bezleri ve.) 'De, kırık burun nefes. burun boşluğunda meydana gelen pürülan enflamatuar süreçler, sinüs (sinüzit, vb) ve ağızdan (çürüme dişler) oldukça sık angina oluşumuna yol almaktadır.

Anjina oluşumunun belirleyici faktörleri genel veya lokal hipotermi, zihinsel aşırı yüklenme, aşırı çalışma, bulaşıcı bulaşıcı hastalıklar, vücudun duyarlılaşması, beriberi

Angina Belirtileri

- Yutulduğunda ve yutulduğunda akut boğaz ağrısı

- Zayıflık ve genel halsizlik

- Lenf düğümlerinin büyütülmesi

- Eklemlerde artrit

- Vücut ısısını 38 * - 39 * C'ye artırın

- Hastalık gelişiminin ilk günlerinde yumuşak damak, bademcikler, dil ve palatine kemerler parlak kırmızı renkte boyanır.

- Doğrudan bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi için küçük alanlar olabilir.

Kuluçka süresinin süresi on saat ila üç gündür. Hastalık her zaman keskin bir şekilde başlar: bir ürperti, genel vücut ısısı yükselir, yutulduğunda karakteristik ağrı görülür, ağrılı hale gelir ve bölgesel lenf düğümleri artar.

Ana angina semptomları genel soğuk algınlığına oldukça benzerdir, ancak boğazda boğazda ağrı daha keskin, akıntı daha uzundur ve daha ağırdır.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Angina birincil, ikincil ve spesifik olabilir.

Birincil. Sadece farenksin lenfadenoid halkasının etkilendiği akut inflamatuar hastalık.

İkincil. (. Benzerleri difteri mononükleoz, difteri, kızıl ve) Tonsiller akut enfeksiyöz hastalıklara etkilenen, yanı sıra kan sistemi (lösemi, sindirim - ilişkin toksik aleukia, agranülositoz, vs.) hastalıklardır.

Özgül. Provoke edici faktör spesifik bir enfeksiyondur (Simanovsky fungal angina veya angina - Plaut - Vincent)

Boğaz ağrısı çeşitleri

Bademcikler zarar derinliği ve doğasına bağlı olarak, anjin, lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik ayrılır

Lacunar Angina

Bademcik bölgesinde, bademcikler yüzeyine pürülan plağın yayılmasıyla birlikte bademcikler etkilenir. Faringoskopi yapılırken bademciklerin infiltrasyonu ve ödemi, belirgin hiperemi ve lakün genişlemesi görülür. Bademciklerin yüzeyindeki lifli - pürülan sarımsı - beyaz içerikler, bir kanama kusuru bırakmadan kolayca çıkarılabilen bir film veya küçük odaklar şeklinde gevşek bir kaplama oluştururlar.

Foliküler boğaz ağrısı

Öncelikle bademciklerin foliküler aparatını etkiler. Bu durumda bademcikler ödemli ve hipertrofidir, epitel kapağında supin foliküller (çap olarak beş milimetreye kadar olan soluk sarımsı oluşumlar) görülür. Geliştirilmiş foliküller açılır, böylece bademciklerin ötesine uzanmayan pürülan bir kaplama oluşturulur.

Catarrhal anjina

Bademciklerin yüzeysel hasarları ile karakterizedir. Vücut ısısı 37 * -38 ° C'ye yükselir, kan değişiklikleri minör veya tamamen yoktur. Tonsiller, infiltrasyon ve şişme nedeniyle artar. Faringoskopi sırasında, sert ve yumuşak damağı ve farinksin arka duvarını tutan parlak bir dağınık hiperemi vardır. Hastalık bir ila iki gün sürer, bundan sonra farinks abatta enflamatuar tezahürler veya anjin başka bir forma akar (foliküler veya laküner).

Nekrotizan anjina

Bu form, diğer formlardan daha belirgin yerel ve genel tezahürlerle karakterizedir (sürekli belirgin ateş, konfüzyon, tekrarlayan kusma, vb.). Kan testlerinde ESR, nötrofil, lökositozda belirgin bir artış vardır. Bademciklerin etkilenen dokuları, müköz membranın derinliklerine inen, donuk, düzensiz bir yüzeye sahip gri veya yeşilimsi sarı bir kaplamayı kaplar. Fibrin ile emprenye olması nedeniyle, genellikle yeterli etkilenen alanlar yoğunlaşır ve çıkarıldıklarında yüzey kanar. Ayrıca, nekrotik alanların reddedilmesi nedeniyle yeterince derin, düzensiz şekilli doku defektleri (çapı iki santimetreye kadar) oluşur.
Nekroz bademciklerin ötesine yayılabilir: farinksin arka kısmı, dil ve kemerler

tanılama

Faringoskopi şüpheli anjina için ana tanı aracıdır. Ayrıca, genel semptomatik görüntü, hastanın şikayetleri ve hastalığın geçmişi de dikkate alınmaktadır.

Ayrıca angina ile difteri, kızamık, kırmızı ateş, üst solunum yolu akut nezle ve akut kan hastalıkları ayırt etmek de gereklidir. Bunu yapmak için, şüphe durumunda, ilave teşhis prosedürleri gerçekleştirilir: teşhis ponksiyonu, bademciklerdeki plağın bakteriyolojik analizi, ek kan testleri, vb.

Angina tedavisi

Çoğu durumda, ayaktan anjin tedavisi ise ancak şiddetli vakalarda - Hasta hastaneye bulaşıcı departmanı taşıdı. vitaminler B ve C açısından zengin bir ışık diyet, Atfedilen, bol sıvı içmek emin olun. anjin tedavisi için temel klavulanik asit, penisilin, sefalosporin (Zinat, sefaklor, vs.), makrolidler (azitromisin, eritromisin) ve sülfonamidler ile amoksisilin kullanımını içerir antibiyotik tedavisi (kotrimoksazol ve diğerleri.). Topikal tedavi kullanılan bioparoks (fuzafunzhin) Faringosept için, (vb nergis, papatya,) otlar decoctions durulama, Tonsiller sulama (ingalipt, kameton, sebidin vs.), bir antiseptik durulama çözeltileri (furatsilin, nitrofuralom C) gramisidin.

Angina Belirtileri

boğaz ağrısı- eski zamanlarda doktorlar tarafından biliniyordu. Adı Yunancadan ödünç alınmıştır. Gerçek anlamda "ruh", "dar", "sıkmak" anlamına gelir. Eski günlerde, anjina, boğazda sıkışma hissi veren hoş olmayan bir duygu hissi veren oldukça geniş bir boğaz hastalığı grubudur. Aynı zamanda "boğaz" ya da "Angina" dediler.

Şimdi anjina, başta boğaz ve bademcikler olmak üzere akut enflamatuar lezyonları olan genel bir enfeksiyon hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Çoğunlukla, larinks etkilenir. Yutulduğunda ve nefes alırken bir kişi acı hisseder. Bazen doktorlar bu tür hastalıkları akut bademcik iltihabı olarak adlandırırlar, fakat tıp literatüründe ve pansiyonda "anjin" terimi sıkıca köken alır. Halk ilaçları ile angina nasıl tedavi edilir, buraya bakın.

Bir insanın yutulduğunda boğaz ağrısı varsa, anjina ile olduğu gibi, hastalık "yerel" olarak kabul edilebilir.

Bununla birlikte, angina, acı verici sürecin sadece bademcikleri değil, tüm vücudu içerdiği "genel" bir hastalık olarak kabul edilir. Bunun bilimsel açıklaması var.

Anjina hastalığı genellikle sıcaklığı artırdığında, baş ağrısı, iştahsızlık ve uyku kaybı hissedilir, eklemlerde kırık, ağrı hissedilir. Boğaz ve bademciklerde iltihaplanma süreciyle başlayan bademcik iltihabına sıklıkla iç organların (kalp, eklem, böbrek) komplikasyonları eşlik eder. Bu hastalıkta, doktor hastanın kan ve idrarını laboratuar testine yönlendirir. Çalışmanın yardımıyla, bileşimlerinde, anjinin karakteristiğinde değişiklikler meydana getirin.

Çoğu zaman boğazdaki ağrı ortadan kaybolur, bir kişi boğaz ağrısından kurtulduğuna inanır. Ancak, hastanın iyileşip iyileşmediğini anlamak için derinlemesine bir klinik muayene gereklidir; Sadece yardımı ile doktor, hastalıktan rahatsız olan organizmanın tüm işlevlerinin ne kadar tam olarak restore edildiğini belirler.

Hastalık nasıl ve neden oluşur? Organizmanın durumu, dışsal varlık koşullarının, çevre ile ilişkilere etkisine dayanır. Hastalık hemen ortaya çıkmaz, aniden değil. Birçok dış ve iç sebepten ötürü oldukça zaman alıcıdır.

Tıbbi çalışanlar ağrılı sürecin gelişmesini engellemek ve onu insanın hayati organlarına uzak yaklaşımlarda durdurmak için çaba sarf etmektedirler.

Hastalığın ortaya çıkmasında, organizmanın sözde reaktivitesi, çeşitli dışsal ve içsel fenomenlere cevap verme yeteneği ile önemli bir rol oynar. Sinir sisteminin düzenleyici faaliyetine tabi olan bu yetenek, bazı dış faktörlerin etkisi altında değişebilir.

fakir metabolizma yol açan vücutta kendi ritminin rejiminin ihlali, askıya alma veya tamamen belli süreçleri ve fonksiyonları kapatır. ihlalleri sıklıkla çeşitli dış faktörlerin etkisinden meydana.. Serin, yorgunluk, bitkinlik, dış faktörler arasında vb sinir sistemini, zayıflayan içerir ve dışarıdan veya bir takım nedenlerden vücuda nüfuz patojenik mikropların etkisi Belli bir organ faaliyetlerini artırıyor.

Boğaz ağrısı ile enfekte olmamış sağlıklı kişilerin bademciklerinde, bazen çeşitli mikroorganizmaları tespit etmek mümkündür. Örneğin, vakaların% 25'inde streptokokların, genellikle anjina dahil olmak üzere birçok ciddi hastalıkta bulunan mikropların olduğu tahmin edilmektedir. Ancak şimdilik, bir kişiye zarar vermezler. Bu, dış çevre ve organizma arasındaki denge devam ettiği sürece devam eder. Fakat bir kişi hastalandığı için dengeyi kırmak gerekir.

Boğaz ağrısı hastalığı, çeşitli dış nedenlere bağlı olarak, mikrobun patojenik kuvveti ve aktivitesinin artmasından dolayı ortaya çıkar. Mikrop, sözde toksinleri - mikrobiyal zehiri - tahsis etme yeteneğine sahiptir. Kişi hastalanır ve aynı dışsal nedenlerden ötürü, bedenin kendisi zayıflar, hastalığa karşı direnme yeteneğini kaybeder, anjinaya karşı daha fazla duyarlılık vardır.

Dağıtım yolları nelerdir?

Bilim kesin olduğunu boğaz ağrısı kanıtlamıştır - bir enfeksiyon. Uygulama gibi, öksürme, hapşırma ve hastanın burnuna boşalma ile doğrudan temas sözde "damla yöntemi", angina, sağlıklı hastanın iletim olasılığını teyit etmektedir. D. bulaşıcı anjin işaret eder ve bazen, bir takım salgınları grubu gözlenen olgu ya da insanlar, mikroplarla kirlenmiş yiyecekleri yediklerinde.

Bir hastalığın neden oluştuğunu daha iyi anlamak için, sağlıklı bir kişinin boğazının nasıl düzenlendiğini hayal etmeliyiz.

Ağzınızı açarsanız, aynanın içine bakarsanız, dilin arkasını ağız ve faringeal boşluğun, yani farenksin bağlayan bir açıklık görebilirsiniz. Bazen bademleri anımsatan, özel oluşumlarla sağa ve sola sınırlıdır. Bu yüzden bu dokunun adı - "bademcikler". Toplam sekiz bademcik.

En büyük bademcikler boğazda. Birinci ve ikinci bademcikler, ya da onlar da adlandırılır, palatin, zoonal, orofarenks içinde bulunur. Faringeal ya da adenoid olarak da bilinen üçüncü amigdala, nazofarenksin arka ya da posterior-superior duvarına bitişiktir. Dilsel olarak adlandırılan dördüncü amygdala, dilin köküdür.

Bazı durumlarda, östaki borusu (tüp badem) ağız yakınında - - Bu dört ana bademcikler ek olarak, farenks diğer bölgelerinde lymphadenoid tıkanıklık bulunabilir larenks (gırtlak tonsiller) içerisinde.

Lenfadenoid dokunun tüm bu oluşumları genellikle lenfadenoid glotüler halka olarak adlandırılır.

Zaten bademciklerin lakunalarında, sağlıklı insanlarda bile, farklı bir mikroflora bulunduğuna işaret ettik. Bu, bir tür “uyku” enfeksiyonudur, çünkü zamana zarar vermez. Bu nedenle, kendinizi anjinli bir hastalıktan korumak için, dış ortam ile vücut arasındaki dengenin bozulmadığından emin olmalısınız. Hadi bazı örnekler verelim.

Dış ortamın en olumsuz faktörlerinden birinin hipotermi olduğu bilinmektedir. Farinks bölgelerinden bile uzaklaşan soğutma anjinaya neden olabilir. Çoğu zaman duyabiliyorsunuz: ayaklarınızı ıslatın - boğazınız acıyor. Bu bağlantı anlaşılabilir. Bu nedenle, her insan adayı gözlemlemeli, vücudun alt-soğumasına izin vermeyin, özellikle ıslak, rüzgarlı havalarda, vs. korunan ıslak ayaklarla yürümeyin.

Enfeksiyon, yani bir patojen, insan vücuduna çeşitli şekillerde girer. Bazen hastalığın nedeni ağız ve palatine bademciklerin bolca bakteriyel florası olabilir.

Diğer durumlarda, mikroplar - hastalığın etken maddeleri - öksürdüğümüzde, hapşırırken veya konuşurken bir kişiden diğerine daha önce işaret ettiğimiz gibi geçer. Ayrıca, bademcik iltihabı olan hastalığın başlangıcının, şımarık bir dişin çukuruna yuva yapan bakterilerden kaynaklandığı da olur. Ve bu durumda, kişisel korunma çok önemlidir. Bir diş hekimi tarafından dişlerin bakımı ve zamanında tedavi edilmesi - hasta dişlerle doldurulması ile tedavi - bazı durumlarda, anjina ile hastalığı önlemek.

Kendinizi ve başkalarını olası anjinden koruyun - bu, vücudun direncini azaltan ve koruyucu kuvvetlerini azaltan her şeyi ortadan kaldırmak anlamına gelir: soğutma, yorgunluk, aşırı çalışma, sinir bozukluğu.

Vücudun savunmasını yükseltmek için tüm çabaları yönlendirmek ve böylece hastalık olasılığını dışlamak gerekir.

semptomlar

Hastalığın doğasına ve ciddiyetine bağlı olarak, anjin farklı şekilde ortaya çıkar. Semptomlar nelerdir?

Katarr, foliküler ve lacunar anjinayı ayırt etmek kabul edilir.

Catarrhal Sore Boğaz hızlı ve akıcı olarak gelişir. Kişi aniden hasta gibi düşüyor: sadece çok sağlıklı ve aniden hasta, kuru, üzücü, boğazda titreyerek hissettim. İlk hoş olmayan duyumdan birkaç saat sonra hasta, yutakların yarısının şişmiş olduğunu hisseder ve yutulduğunda ağrı meydana gelir. Patates bademcikleri, bir spatula veya bir çay kaşığı kullanmayı düşünürseniz, şişmiş, güçlü şekilde kızarır. Submandibular lenfatik bezin yerine boyunun palpasyonu ağrıya neden olur.

Yutma sırasında ağrı her saat başı yoğunlaşarak, hastalığın başlangıcından itibaren ikinci ve üçüncü günlerde en yüksek noktasına ulaşır. Hasta sıcaklığı yükseltir (38-39 ° 'ye kadar).

Angina, özellikle de en başta, şiddetli, dayanılmaz bir ürperti eşlik eder. Bir kişi eklem ağrıları, genel halsizlik, baş ağrısından şikayet eder. Bazen deliriyor.

Normal durumlarda, ankette anjin, bademciklerin bir şekilde şişmiş, çok kızarmış, sarımsı bir mukoza kaplamasıyla kaplandığı göze çarpmaktadır. Daha şiddetli vakalarda, boğaz mukozası, iğne ucu kanamalarından etkilenir, dil ve palatin kemerleri şişer.

Catarrhal tonsillitis diğer birçok enfeksiyöz hastalığın sık rastlanan bir arkadaşıdır: kızıl ateş, difteri, kızamık. Bu her zaman hatırlanmalı ve boğaz ağrısının ilk belirtileri her zaman bir doktordan yardım almalıdır.

Foliküler anjina bulguları, kataralınki ile hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, hastalığın ikinci gününden itibaren, bademciklerin farklı kızarıklıklarına karşı, sarımsı veya sarımsı beyazımsı noktalar şeklinde belirgin iltihaplı iltihap foliküllerini görmek mümkündür. Bu, iltihaplanma sürecinin bademciklerin foliküler aparatını ele geçirdiği ve dolayısıyla organizmanın bağışıklığını (bağışıklık sistemini) düzenleyen işlevlerin ihlal edildiği anlamına gelir.

Foliküler boğaz ağrısı - Kataral olana göre daha şiddetli ve uzun süreli bir hastalık, ciddi komplikasyonlar verir. Bu hastalıkta, anjinin ana belirtileri daha belirgindir - ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, genel halsizlik. Hastanın sesi kararsızlaşır. Yutma sırasında ağrı çok kuvvetlidir, ağızda artan miktarda tükürük bulunur. Hastanın günlük tıbbi gözetimi gereklidir.

Daha az ciddi hastalık yok lacunar boğaz. Hastalığın bu formu ile, organizmanın genel durumu belirgin şekilde daha kötüdür, sıcaklık keskin bir şekilde yükselir ve çocuklarda genellikle 40 ° 'ye ulaşır. Baş ağrıları ve ağrı kırıkları. Farenkseki ağrı hızla büyüyor ve kulak veriyor. Mucous bademcikler şişer ve kızarır, lacunas beyaz veya sarı baskınlar oluşur - mantarlar. Bu tıkaçlar, önemli sayıda beyaz kan hücresi (beyaz kan topları) ile bakteri ve reddedilen hücrelerden oluşur. Çoğu zaman, bademcikler sürekli bir sarımsı beyaz film veya bant kaplama ile kaplanır. Muayenede yumuşak damak ve palatine kemerlerdeki kızarıklık ve şişlik keskin bir şekilde göze çarpmaktadır.

Acı verici süreçte anjina bademciklerin dokusunu içerdiğinde, şişer, hacim artar. Palpasyon sırasında fark edilirler ve submaksiller lenf bezlerini ağrılandırırlar.

Anjinal hastalıklar arasında, sözde flegmonöz bademcik iltihabı. Phlegmon - Yunanca, iltihaplanma. Bu durum, amigdala ve peri-min-hassas dokunun diffüz enflamasyonu anlamına gelir. Hasta yutulduğunda acı çeker, yiyecekleri reddeder, uykusuzluktan muzdariptir, genellikle kulaktaki ağrı şikayeti. Vücut ısısı 39 ° 'ye yükselir. Kural olarak, flegmonöz bademcik iltihabı tek taraflıdır. Doktor gelmeden önce, bir streptocide alabilir ve su buharını soluyabilirsin - kaynar suyla bir su ısıtıcısı üzerinde nefes al.

Nispeten nadir bir hastalıktır Simanovsky-Vincent sino-film anjinası. Hastalık, birkaç farklı mikrop türünün vücuduna eşzamanlı maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman hastalık bir amigdalayı etkiler. Yutma ağrılar göründüğünde, sıcaklık 37.3-37.5 ° veya adı geçen alt ateştir. Bademciklerden biri açıkça beyaz ve sarı bir oval plak gösterir.

Ortalama olarak, bu angina formu iki ila üç hafta sürer, ancak bazen uzun bir karakter alır.

Angina bulaşıcıdır, bir kişiden diğerine bulaşır. Bu nedenle, hasta kişiyi izole etmek ve hemen bir doktor çağırmak gereklidir.

Bazen de böyle bir tür anjin vardır nazofaringeal tonsil akut inflamasyonu. Bir kişi aniden o burun ve boğazdaki kuruluk hissetmeye başlar, aniden rahatsızlanması, orada gıdıklamak ve yanıklar olduğunu hisseder, sıcaklık 38-39 ° yükselir. şaplak burunda Başağrısı, boğaz ağrısı, genel halsizlik, eklemlerde zayıflık ve ertesi gün - muko-irinli burun akıntısı - nazofarenks anjin gelişmekte emin belirtileri. Nazofaringeal anjina çocukluk ve ergenlik döneminde çoğunlukla muzdarip. Hastalık genellikle 3-4 gün sürer.

Nazofaringeal tonsil iltihabından muzdarip bir kişi, enflamasyonu kolayca Östaki borusuna geçebileceği için burnunu üflememelidir. Bu hastalık ile hemen bir doktora da başvurmalısınız.

Oldukça sık görülür farinksin lateral oluklarının akut inflamasyonu. Farinksin yan oluklarındaki bir doku hastalığından kaynaklanır. Hastalık yutkunma sırasında ağrısız ağrı ile başlar, genel durum belirgin bir şekilde rahatsız edilir. Bu anjin tipi ile sıcaklıkta bir artış olmayabilir. Boğazı incelerken, yanal sırtlar kırmızı bantlar olarak görünür.

Farenksin lateral oluklarının iltihaplanması sonrasında, sıklıkla romatizmanın erkekleştiği belirtilmektedir. Bu nedenle, farinksin lateral oluklarının akut inflamasyonu - değile düşünmek için geleneksel olduğu gibi, böyle bir zararsız hastalık. Bu nedenle zaman içinde bir doktora danışmak önemlidir.

Çeşitli anjina Lingual tonsil akut inflamasyon. Bu hastalığın başlangıcındaki karakteristik belirtiler, yutulduğunda ve dilin dışına çıkarken yavaş yavaş ağrıyı arttırır. Ağrı her saat artar, hasta bir kişi yemeği reddeder. Sıcaklık yüksek (38-38.5 °). Görüntülerken, dilin sınırlı bir hareketliliğini kurabilirsiniz; eğer dilimin köküne değecek bir kaşık - hasta keskin bir acı çekiyorsa; dilin kökü ağrılı ve şişmiş. Doğal olarak, bu hastalığın ilk belirtilerinde hasta, uzman bir doktora gösterilmelidir.

Larynx anjina - Larinksin akut iltihabı. 39-40 ° 'ye ulaşan yüksek bir sıcaklıkta akar. Laringeal anjinli yüksek ateşe, yutma sırasında şiddetli ağrı eşlik eder; katı ve hatta sıvı gıda alımı imkansız hale gelir. Genel halsizlik ve halsizlik durumu saatte artar ve artar. Larinkste hastanın boynuna en ufak bir dokunuş bile şiddetli ağrıya neden olur. Baş boyun eğilir, çünkü boyunun her dönüşü ağrıya neden olur. Bazen boğulma belirtileri vardır - nefes alma daha sık olur, dudaklar ve tırnaklar mavi veya mor renk kazanır. Bir doktor tarafından zamanında müdahale ve uygun tedavi genellikle uygun bir sonuca yol açar. Hastalıkla mücadelede başarı daha tam ve hızlı bir şekilde başarılır, daha önce doktor hastaya çağrılır.

Bakım herhangi bir hastalık için önemli ve gerekli ise, o zaman hasta bir anjin bakımı özellikle gereklidir. Bu hastalıkta, bir kişinin yemek yemesi zordur - kolayca asimile edilmiş ve besleyici sıvı bulaşık hazırlayıp, hastalara sıcak bir halde vermelisiniz. Çok fazla sabır ve dokunma göstermek gerekir: hastalar genellikle yemek yemekten kaçarlar çünkü yemek yeme acıya neden olur, bu arada beslenme eksikliği zaten zayıflamış organizmayı zayıflatır. Hastanın baş ve boyun pozisyonunu bulmasına yardımcı olmak önemlidir; bu durumda yutma ağrıya neden olmaz.

Tüm tıbbi cihazların, tüm prosedürlerin ve reçetelerin, hastalar için tam teşekküllü bakım ile takviye edilmeleri ve takviye edilmeleri şartıyla özellikle etkili ve etkili oldukları unutulmamalıdır.

Enfeksiyon hastalıklarında anjina

Gördüğünüz gibi, boğaz ağrısı çeşitli şekillerde tezahür eder, birbirleriyle benzer değildir. Hastalığın başlangıcındaki ilk belirtileri zamanında fark edebilmek ve hemen doktora gidebilmek için anjina çeşitliliğini bilmek gereklidir.

Gerekli terapötik önlemler zamanında alınırsa, hastalık en baştan ve birçok durumda - olası bir komplikasyonu önlemek için etkilenebilir.

Yukarıda sözü edilen anjinaya genellikle bulaşıcı hastalıklar eşlik etmektedir. Yani, angina, difteri, kızıl ateş, kızamık eşlik edebilir.

Böyle keskin bir ifade var: "Angina olmaksızın kızıl ateş yoktur." Aslında, kızıl ateşinin ilk aşamasında, genellikle karakteristik ayırt edici özelliklere sahip bir anjina vardır. Kızıl ateşle, iltihaplanma süreci, farenin üstünde ve gökyüzünde, dilin üzerinde küçük yuvarlak parlak kırmızı lekeler şeklini alır. Birkaç saat içinde çevre dokulara yayılırlar, birbirleriyle birleşirler ve katı bir kırmızı yumuşak damağın tüm mukozasını kaplar. Hastalığın ilk gününde, büyük ateş, büyük bir alandan etkilenir. Bu durumda inflamatuar sürecin klinik tablosu çok mecazi olarak "parlayan boğaz" olarak adlandırıldı. Zaten hastalığın ikinci gününün başlangıcında veya başlangıcında, insan vücudunda, doksanın ateşini tanımasına yardımcı olan tuhaf bir döküntü ortaya çıkar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, küçük ateş, bir patlama olmadan gerçekleşir.

Kızılhaç ateşi bulaşıcı bir hastalıktır, bulaşıcı bir hastalıktır, hasta bir insandan bulaşıkları, havluları, oyuncakları, kitapları, giysileriyle, hem doğrudan hem de dolaylı temasın sağlıklı bir yoluna kolayca bulaşır. Enfeksiyon üçüncü şahıslar aracılığıyla bulaşır. Sağlıklı kalırken hasta bir kişiyle iletişim kuran bir kişi, başka bir sağlıklı kişiye bulaşabilir. Bütün bunlar dikkate alınmalı ve derhal harekete geçilmelidir. Her şeyden önce, hastaneye kızıl ateşle hasta göndermek, apartman dairesinde dezenfeksiyon yapmak (bölgesel sıhhi-epidemiyoloji istasyonundan bir dezenfektan ekibi çağırmak) için bir doktor çağırmalısınız.

Özellikle kızıl hastalığa eğilimli olan çocuklar, hayatın ikinci yarısından başlayarak, 20 yaşın altındaki ergenler ve genç erkeklerle başlar. Bu yaş grubu, kızıl ateşi (apartman dairesi, kreş, anaokulu, okul) ocaklarında önleyici tedbirlerin uygulanmasında her şeyden önce dikkat edilmelidir.

Bazen anjini, boğazın difteri başlangıcından ayırt etmek son derece zordur. Difteri, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye bulaşır, ancak hastada kullanılan gıda veya nesnelerle enfekte olmak mümkündür. Sağlıklı bir insan bir basil taşıyıcısından enfekte olabilir - difteri almış bir kişiden, iyileşir, fakat Leffler'ın patojenleri yaşamaya devam eder ve farenks içinde çoğalır. Konuşurken, öksürürken, bu bakterileri tükürük spreyleriyle hapşırmak sağlıklı bir insana gidebilir ve ona bir hastalık verebilir. Bu nedenle basili taşıyıcılar genellikle difteri ile bir enfeksiyon kaynağıdır.

Hastalığın latent süresi iki ila on iki gün arasında sürer. Bu süre, difterik basili sırasında, boğazın mukoza üzerinde var dokuya nüfuz ve bir toksin (zehir özellikle Mikrobik, tüm insan vücudu üzerinde karartıcı bir etki) üretmeye başlamak için yönetir.

8 yaşından küçük çocuklar difteri için daha hassastır. Çoğu zaman boğaz ve bademcikler alanını etkiler. Farklı vakalardaki hastalığın klinik görüntüsü ve şiddeti aynı değildir; Farklı difteri biçimleri ayırt edilir.

Akciğerlerin ve başlangıçtaki difteri formlarının laküner veya folliküler anjin gibi ilerleyebildiğini ve hasta çocuklarda sıcaklığın ılımlı olacağı ve yetişkinlerde bile normal olacağı unutulmamalıdır.

Ülkemizde difteri ile mücadelede dikkate değer sonuçlar elde edilmiştir. Çocuklara, özel bir ilaç - difteri antitoksin ilavesiyle difteri karşıtı koruyucu aşılar verilir. Çocukların aşılanması insidansı önemli ölçüde azaltmıştır. Yine de, difteri hala mevcut.

Bir difteri hastalığından şüphelenirsem ne yapmalıyım?

Her şeyden önce, muayene için farenksiden bakteriyolojik laboratuvara acilen bir leke gönderen bir doktor çağırmalısınız. Daha erken tedavi başlatılır, iyileşme ne kadar erken olursa, ilaçların etkisi o kadar yüksektir.

Eğer tedavi zamanında başlanmazsa, bademcikler üzerindeki bireysel pudralar bir araya gelir ve beyazımsı, grimsi beyaz veya daha az sıklıkla sarımsı adacıklar oluşturur. Bu adalar büyür, büyür ve sıkı sıkıya oturmuş filmler haline gelir. Bu yüzden "difteri filmleri" olarak adlandırılıyorlar. Bademcikler, palatine kemerler, yumuşak damakların tüm yüzeylerini kaplarlar.

Difteri, genellikle genel toksisite (mikrobiyal organizma zehiri ile zehirlenme) belirtileri olan ciddi bir hastalık olarak ortaya çıkar. Bu sıcaklık şekilde 39-40 ° yükselir, hasta soluk, o - ve kardiyak kas zayıflığı, nefes kötü koku büyük ölçüde şişmiş ve kızarmış bademcikler kirli kalın zar kaplama kapsamaktadır. Lenf artış, servikal doku şişme bezleri.

Difteri toksik formu hemen tıbbi müdahale ve özel tedavi önlemleri gerektirir. Bu gibi durumlarda ertelemenin ölüm olduğunu söylemek de mümkündür. Aksine, erken tedavi gerçekten harikalar yaratıyor.

Difteri, enfeksiyöz bir hastanede hastaların hastaneye kaldırılmasını gerektirir.

Hastayla temas halinde olan, ister çocuk ister yetişkin olsun, bakteriyolojik bir analiz yapmak gerekir. Burun ve boğazda difteritli basili bulmak mümkün değilse ve hastalığın klinik belirtileri yoksa, 7-10 gün içinde yetişkinler ve çocuklar ekipleri tekrar ziyaret edebilirler (çalışma yerleri veya çalışma yerleri). Hastalık hastaneye gönderildikten hemen sonra, daire dezenfekte edilmelidir. Difteri hastalarının çocuk kurumlarını ziyaret etmesi durumunda da aynı dekontaminasyon önlemleri uygulanır. Bir bölge epidemiyoloğu aracılığıyla bir dezenfektan ekibi denir.

Daha önce de belirtildiği gibi, difteri mikropları sadece hastalar tarafından değil aynı zamanda sağlıklı (hasta) kişiler tarafından da izole edilebilir. Çocuk basili taşıyıcıların okullara, yetimhanelere, meyve bahçelerine, kreşlere, öncü kamplarına, sanatoryumlara kabul edilmemesinin nedeni budur. Tedavileri bir doktorun rehberliği altında yürütülür ve genel sağlık aktivitelerinden (açık hava etkinlikleri, jimnastik, artırılmış rasyonel beslenme, vitamin alımı) ve lokal prosedürler-fizyoterapi, antiseptik durulamalardan oluşur. Sadece bu durumda, bir çocuğun birkaç gün içinde negatif sonuçlarla üç kopya analizi, farenks ve burun mukusunda difteri çubukları olmadığını gösterirse, bir çocuğun difteri ile enfekte edemeyeceği düşünülebilir.

Sağlık eğitimi, difteri önlemeye yönelik yöntemlerin ve araçların tanıtımı, bu hastalığa karşı başarılı bir mücadele için büyük önem taşımaktadır. Kişisel ve kamu hijyeni becerileri, anksiyeteye duyarlı, ani ateş, difteri veya kızamık geçiren çocukların bulunduğu ailelerde özellikle önemlidir.

Enfeksiyöz bir hastaya bakım yapan kişilerin, temas ettikten sonra her seferinde ellerini sabunla yıkaması ve bunları bir merhem klorid veya başka bir dezenfektan solüsyonu solüsyonu ile yıkaması gerektiği unutulmamalıdır. Yatağa hasta yatağında oturamaz, ziyaretçiyi kabul eder, hastanın kullandığı nesneleri odadan çıkartamazsınız. Tüm bunların başkalarını enfeksiyondan ciddi bir hastalıktan korumak için gözlenmesi gerekir.

komplikasyonlar

Bir kişinin boğaz ağrısı yaşadı sonra bademcik hep ateşli durumunda olacaktır ki kronik hastalığı gelişebilir. Her zaman böyle olmayan ve her insanda aynı olmayan bu hastalık, kronik tonsillit adını almıştır. Bu hastalık ile tekrarlanan anjina şeklinde çoklu alevlenmeler vardır.

Kronik bademcik iltihabı vücudun çeşitli lezyonlarının oldukça yaygın bir nedenidir.

Kronik tonsillitte anginazlar bazen küçük aralıklarla birbirini izler. Oluşumlarının sebebi bademciklerde yuva yapan mikroorganizmalardır, çoğunlukla lakunadadır. Mukus zarının ayrışmış parçacıklarından, bakterilerinden ve bozunma ürünlerinden oluşan pürülan tıkaçlardan oluşan boşluklardadır. Bu nedenle enfeksiyon genellikle genel kan akışına ve lenfatik yollara nüfuz eder.

Tabii ki, bademcikler içinde tıkanıklık varlığı, kronik bademcik iltihabının varlığını kanıtlamaz. Bademciklerdeki sağlıklı insanların çok fazla trafik sıkışıklığı yaşadıkları bilinmektedir. Şu anda, bazı insanlardaki bu tıkacı tıkaçların sağlık üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Bununla birlikte, bu durumlarda, bademciklerin lakunalarında bulunan durdurucuların mevcudiyetinin, sık sık tekrarlanan bademcik iltihabına sahip bir kronik hastalık ve bir kaynak haline gelebileceği unutulmamalıdır. Ve sonuçta, transfer edilen her anjin vücutta bir iz bırakır ve bademciklerde büyük bir değişikliğe neden olur. Görünüşte bademcikler tamamen değişmemiş insanlar var, ama bu insanlar yılda 8-10 kez anjina ile hastalanıyorlar. Kronik tonsillite sahip oldukları varsayılabilir.

Adamın kronik bademcik iltihabını tek başına dışsal işaretlerden tanımak mümkün değildir. Bu nedenle, anjinin durumunda, kan, idrar, bezler vb. Laboratuvar analiz yöntemlerini kullanarak bir doktor tarafından tüm vücudun kapsamlı ve kapsamlı bir incelemesinin yapılması son derece önemlidir.

Sık görülen bademcik iltihabı, kronik tonsillitin çok ciddi sonuçlarından sadece birisidir. Anjinaya ek olarak, bu hastalığa sıklıkla vücutta önemli değişiklikler eşlik eder. Yakın vadede kepek takviyeleri (abseler), kalpte komplikasyonlar, böbrekler, eklemler ve bazen de kan enfeksiyonu olgusu vardır.

Modern tıp seviyesi, bu hastalığa karşı çeşitli etkili yöntemler ve yöntemler uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Bazı durumlarda, bir hekimin cerrahi müdahaleye tavsiyesi üzerine - etkilenen bademciklerin ameliyatla alınması.

Normal bir durumda bademcikler, mikroorganizmaların dokulara girmesini önleyen, bulaşıcı başlangıcı kısıtlayan bir tür bariyerdir. Bununla birlikte, kronik hastalık ile, bademcikler, dokuya enfeksiyonun penetrasyonunu kolaylaştırır; dahası, sıklıkla bir enfeksiyon sıcaklığını temsil ederler.

Katılan hekimin vakası, cerrahiye başvurup başvurmadığını belirlemektir.

Hastalık durumunda yaş

En sık görülen tüm ikna edici kanıtlarla ilgili istatistikler: Angina hastaları ve gençleri. Anjina hastası olan hastaların dörtte üçü 30 yaşın altındaki kişilerdir. Hastalar arasında özellikle büyük oranda, 7-14 yaş arası bir grup çocuk ve ergen bulunmaktadır. Kızların erkeklerden daha sık anjina ile hastalandıklarına dikkat çekilmektedir.

Bilim adamları tarafından yapılan klinik incelemeler, anjina ve romatizmanın birbirine çok yakın olduğunu doğruladı. Bir doktorun bademcik iltihabına başvurduğu kişilerin sık sık romatizma ile tanıştığı ortaya çıktı.

Bebek yaşından itibaren 35 yıla kadar bademcik dokusu giderek artmaktadır. Üç yaşına gelindiğinde, foliküller büyür ve her bir amygdaladaki sayıları 35-40'a ulaşır. 35-40 yaşından sonra, foliküllerin sayısı giderek azalır ve yaşlılarda, 70 yaşında, sadece 9-12, yani bir yaşında bir bebekten daha azdır.

Görünüşe göre bademciklerin dokularındaki yaş değişimleri, vücudun direnci ile yakından ilişkilidir. Tabii ki, farklı yaş gruplarındaki hastalıkların insidansını, sadece bademciklerdeki değişimlerle açıklamak yanlış olur. Tabii ki, belirleyici rol organizmanın reaktivitesindeki yaşa bağlı değişiklikler, hastalığa karşı direnme yeteneği tarafından oynanır. Lokal ve genel durumların (tonsil dokuların durumu ve vücudun direnci) etkileşimi, bir kişinin anjinaya duyarlı olup olmadığını belirlemenizi sağlar.

Görünüşe göre, çoğu çocuk ve genç erkekte bu etkileşim, anjina ile ilgili olarak organizmanın gerekli stabilitesini oluşturmaz. Sonuç olarak, kamusal ve kişisel korunma önlemleri her şeyden önce, bedeni, jimnastiği, fiziksel kültürü vb. Güçlendirmeye, yönlendirmeye yöneltilmelidir.

İnsidans oranlarını aylara göre incelersek, boğaz ağrısının belirgin mevsimsel yapısı belirgindir. Örneğin, Moskova'da poliklinikler Ekim, Kasım ve Aralık aylarında en büyük anjina vakalarını ve en küçük olanı - mayıs-ağustos arasındadır.

Bu, anjin meydana geldiğinde belirli bir rol ve hava oynar anlamına gelir. Bununla birlikte, morbiditenin mevsimselliği sadece sonbahar ve kış aylarında var olan meteorolojik koşullara bağlı değildir. Büyük önem taşıyan, yılın farklı zamanlarında nüfusun farklı diyetidir. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar ve vitaminlerin içeriğinde, yaz ve sonbaharda beslenmenin ilkbahar-kışın önemli ölçüde farklı olduğu bilinmektedir.

Angina ile savaşma probleminin devletin önemi, öncelikle, bu hastalığın kitleselliği ile belirlenir ve ikinci olarak, bir kural olarak, geçici olarak çalışma kabiliyeti kaybına yol açar.

Verilerin analizi, nüfusun yetişkin kısmı arasında doktorların ve işçilerin çoğunlukla anjinle ilgili doktorlarla konuştuğunu ve ezici çoğunluğun kadın olduğunu göstermektedir. Hastalıktan (ev hanımı, invals, vb.) Dolayı işten serbest bırakılmaya ihtiyaç duymayan yetişkin nüfusun bir kısmının, ciddi bir anjina formunda bile bir sağlık kurumuna gitmediği varsayılabilir. Bu kişiler, doktorun kendileri için geçmiş anjina ile reçete ettiği tedaviyi tekrarlar.

Ayrıca, morbidite yapısının karakteristik bir özelliği de dikkate alınabilir: çalışanlarla karşılaştırıldığında çalışanlarda anjin vakalarının yaygınlığı. Bu özellik, fiziksel emeği, vücudun direncini ve savunmasını arttıran bir faktör olarak görmemize izin verir.

Hastalık içindeki kadınların tüm yaş gruplarında erkeklerden daha fazladır.

Yüksek sıcaklığın etkisi terlemenin artmasına neden olur ve bu da kaçınılmaz olarak vücut tarafından C ve Bb vitaminlerinin kaybı ile birlikte gelir ve koruyucu kuvvetler zayıflar, soğuk algınlığı yaratılır. Bu tek taraflı yiyeceğe karbonhidrat açısından zengin gıdalar eklersek, tüm bu faktörlerin kombinasyonunun şekerleme işçilerinde artmış bir quinsy insidansının nedeni olduğu ortaya çıkar.

önleme

Boğazlara karşı koruyucu önlemler genel ve kişisel profilaksi içerir.

Görev, öncelikle organizmayı temkinleştirecek tedbirlerin gerçekten büyük bir uygulamasını gerçekleştirmektir. Jimnastik, beden eğitimi ve spor, tüm organizmanın gelişmesine katkıda bulunur, koruyucu kuvvetlerini harekete geçirir, direncini artırır, ortamdaki sıcaklık dalgalanmalarına karşı direnci ve olumsuz dış etkenlerin çeşitli etkilerini etkiler.

Vitamin C ve B'nin önleyici değeri1 Özellikle kış ve ilkbaharda, anjina vakalarının en fazla olduğu zaman not edilir.

Bilindiği gibi burun ve kulağın adneksal boşlukları alanında pürülan odaklar genellikle enfeksiyon kaynağıdır ve nihayetinde anjina ile hastalığın sebebidir. Bu salgınlardan kurtulmak bir doktorun yardımıyla - bu kişisel hijyen kurallarının zorunlu bir kuralıdır.

Hastalar dişleri genellikle anjina gibi komplikasyonlar sıkıntıları beraberinde olduğunu akılda tutarak, biri kendi vazgeçilmez görevi ağız bakımı düşünmelisiniz, periyodik tüm ağız boşluğu için hastalar diş, diş etleri tedavi ve bakım diş hekimi görünmesi için gereklidir.

Sağlığı geliştirme, hava banyoları yardımıyla vücudun sertleşmesi, soğuk silme oda sıcaklığında su dökme ve sonra bir havlu, düzenli jimnastik, fiziksel kültür ve spor ile cilt sürtünme - bütün bunlar birçok diğer tedbirlerle birlikte, anjin kişisel profilaksisi etkili yöntemlerdir boyunca.

İçinde bulunduğunuz odayı iyi havalandırmanız, içinde günlük olarak ıslak temizlik yapmanız gerektiğini unutmayın. Odada hasta bir anjin ortaya çıkarsa, konut ve hostellerin önlenmesi kurallarına uymak son derece önemlidir.

Önceden, anjinli tüm hastalar sağlıklıdan izole edilmelidir. Bu çeşitli yollarla elde edilir. Hastanın ayrı bir odaya yerleştirilemeyeceğini varsayalım (her ne kadar bu en iyi yol olsa da). Mümkün olduğunca, boğaz ağrısı yatağı bir perde veya gölgelik ile kaplanmalıdır. Hastaya boğaz ağrısı ve sağlıklı iletişim mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır. Hasta ayrı bir tabak ve havlu kullanmalıdır.

oda hangi hasta iyi havalandırılmış ve onu silerek nemli olmalıdır. Hastanın etrafında Bireyler ve daha çok iki kez, bir gün (sabah ve akşam) ağız boşluğu ve üst solunum yolu koruyucu rehabilitasyon (kurtarma) tabi onlara göz var alarak kamu ve konut binalarında düzenli temizlik ve havanın bertaraf eşlik etmelidir zeva.Sanatsiya fiziksel (ventilasyon, ultraviyole radyasyon, lamba uviol) ve kimyasal yöntemler.

Herkes, boğaz ağrısı olan hastayla ilgili alınması gereken zorunlu önlemleri bilmelidir.

Yatak istirahati, iyileşme sürecini hızlandıran komplikasyonları önlemek için bir ön koşuldur.

Doktor hastaya gelmeden önce bile, kolay bir diyet reçete etmek ve bağırsağın düzenli çalışmasını takip etmek yararlıdır.

Boğaz ağrısı olan hastaların tedavisi bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Boğaz ile boğazdan kaçınılmalıdır, çünkü iyi yapmazlar ve iltihaplı faringeal kas sisteminde bir azalmaya neden olurlar ve boğazda mukoza zarına zarar verirler. Ağız boşluğunun, dişlerin, zayıf dezenfektan solüsyonlarının (borik asit, potasyum permanganat, vb.) Durulanması önerilir. Bununla birlikte, en iyi ılık inhalasyon - alkali ve mentol (15 damla% 10 alkol solüsyon mentol bir bardak kaynar suya) yapmaktır.

Boğazın yağlanması zarar verebilir ve bu prosedürü izlemez.

soluk alma

Hastalıkların genel ve spesifik önlenmesini ayırt etmek kabul edilir. Yaygın önleme ile, çevreyi etkileyen ve koruyucu kuvvetleri güçlendiren bir önlem sistemi, vücudun enfeksiyonlara karşı direncini kastediyoruz. Spesifik profilaksiye, bu özel hastalığa karşı, öncelikle enfeksiyonun neden olan etkenine yönelik olan maruz kalma yöntemleri denir.

Belirli bir tür önleme solumadır.

Bu genellikle hipotermiden kaynaklanan üst solunum yollarının hastalıklarını önlemenin doğru yollarından biridir.

Solunum nedir?

Bu, insan vücudu tıbbi maddelerine püskürtülen, buharlı veya gaz halinde bir sokma yöntemidir. Sıkıştırılmış havanın baskısı altında, bu maddeler burun boşluğuna, ağzına, farenksine ve daha derin hava yollarına inhale edildiklerinde, bazen akciğerlere ulaşırken nüfuz ederler. Solunan maddeler nazofarenksden sindirim kanallarına geçer ve kanın içine emilir, tüm organizma üzerinde etkili olur.

Bu basit, ağrısız ve herhangi bir koşul altında tedavi edilebilir ve profilaktik yöntemle erişilebilir olan tarih, yüzyıllara, Hipokrat dönemlerine kadar uzanır. XIX yüzyılın başından beri, inhalasyon yaygın olarak kullanıldı. Bununla birlikte, bu yöntemin kullanımı çok sınırlıydı: uzun bir süre boyunca, derin akciğerlere tıbbi maddelerin enjekte edilmesi tehlikeli olarak görülüyordu.

Fizyoloji ve solunum organlarının anatomisi alanındaki başarılar, olağanüstü Rus bilim insanlarının dikkat çekici çalışmaları, ilaçların akciğerlere sokulma imkanlarını önemli ölçüde genişletmeyi mümkün kılmıştır.

Yüz yıl önce, büyük etkisi büyük Rus bilim NI Pirogov geçen yüzyılın sonunda kafur, kinin ve benzeri. D. Rus farmakologların NP Kravkov eter çözeltisi bazı hastalıklar inhalasyon tedavisi için belirtilen gösterdiği tamamen akciğerlere tıbbi maddelerin nüfuz akciğerlerden ilaçların zararsız ve emilim yirmi kat daha hızlı onları içeri çekerken daha ortaya çıkar.

Soluma eyleminin mekanizmasının daha da karmaşık olduğunu öne sürmek için nedenler vardır: ortaya çıktığı gibi bu yöntem sinir sistemini ve bunun aracılığıyla akciğerlerden uzak olan diğer organları etkiler. Özellikle, serebral korteks yoluyla, inhalasyon, merkezi sinir sistemini etkiler ve iyileşmeye katkıda bulunur ve daha yüksek sinir aktivitesinin normuna geri döner. Büyük Rus fizyolog IP Pavlov'un parlak çalışmaları sayesinde, inhalasyon tedavisinin karmaşık mekanizması netleşti.

Şu anda, farklı uzmanlık doktorları çeşitli koşullarda anjin önlenmesi ve tedavisi için inhalasyon reçete etmeye hazırız.

Solunduğunda inhalasyon için hangi tıbbi maddeler kullanılır? Aralıkları oldukça geniştir. angina, püskürtme inhalatörler, sodyum tuzları, bikarbonat tuzları, sodyum benzoat, sodyum salisilat ve metil sulu çözeltileri ile üst solunum yolu nezle önlenmesi için. İnfluenza önlenmesi için son yıllarda inhalasyon grip aşısı ve bu hastalığın tedavisi için - anti-influenza serumunun inhalasyonu kullanmaya başladı. Klor ve hidrojen sülfür Gaz soluma da boğaz ağrısı, influenza, üst solunum yolu akut nezle karşı faydalı bir etkiye sahiptir. Burun ve larenks hastalıklarında, kloroetil, analjezik ve dezenfektan ile soluma iyidir; larenjit ile - bir mentol çözeltisi, kreozot, okaliptüs, anason ve diğer yağların karışımı ile inhalasyon.

Aerosol, havada bulunan katı, sıvı ve gazlı maddelerin bir süspansiyonudur. Bu bileşimin geleneksel tıbbi çözümlere göre avantajı, yüksek dağılımında yatmaktadır. Bu, aerosol bileşenlerinin parçacık boyutunun, üst solunum yolunun mukozasına yerleşmeden, akciğerlere serbestçe girecek kadar küçük olduğu anlamına gelir.

İki ila altı kez inhalasyondan sonra, kural olarak, keskin bir iyileşme vardır, hastalar hızla iyileşir, nüks olmaz, sonuçlar stabildir. Komplikasyon sayısı keskin bir şekilde azaldı. İnhalasyonlar, çocuğun organizması üzerindeki diğer etki yöntemleri ile kombinasyon halinde, çocukların hastanede tedavi sürelerini kısaltmayı mümkün kılmıştır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocukta farenjit belirtileri ve nasıl düzgün tedavi edilmesi gerektiği

Farenjit, lenfoid dokuda ve boğazda mukoza zarında güçlü bir inflamatuar süreçle birlikte görülen bir hastalıktır. Bu patoloji genellikle çocuklarda teşhis edilir ve hoş olmayan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.