Loading

Kronik tonsillit tedavisi: çeşitli yöntemler

Kronik bademcik iltihabı tedavisi uzun bir süreçtir, çünkü kronik bir yavaş süreç ile uğraşıyoruz. Palatine bademciklerin remisyon haline gelmesi (inflamasyonun aktif bir odağından yoksun olması) için, ilgilenen hekimin tüm önerilerini dikkatle takip etmek gerekir. Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? Mevcut tedavi yöntemleri nelerdir? Hangileri ilgili ve etkilidir ve hangileri değildir? Bu makalede ele alınacaktır.

Kronik tonsillit için tedavi seçenekleri

Kronik tonsillit tedavisi uzun bir süreçtir ve karmaşık önlemler gerektirir

Kronik bademcik iltihabı patojenik mikroflora ve bağışıklık arasında bir tür savaş oluşur. Çünkü palatine bademcik yakaladığı enfeksiyona karşı koyamaz ve boğaz ağrısının yeni salgınlarını provoke etmeye başlar veya kronik sürecin alevlenmesine neden olur.

Hastalığın alevlenmesi, pıhtı bademciklerinde irin birikmesine neden olur; bu, lökositlerin patojenik florasına karşı savaşta ölü olan hiçbir şey değildir. Zamanın anjina tedavisi olmadan irin birikmesi, birçok organizmanın ortaya çıkışını provoke eden tüm organizmanın zehirlenme sürecinden kaynaklanır. İşte bu yüzden soruBademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?"Özellikle akut süreçte, ana olanıdır.

Ancak bazı durumlarda tedavinin tamamlanmadığı ya da ebeveynlerin, çocukları izledikten sonra, antibiyotikleri ve diğer ilaçları atayarak, reklamları izledikten sonra tedavi etmeye başladıkları ortaya çıkmaktadır.

Birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: kronik bademcik iltihabını sonuç ve komplikasyon olmadan tedavi etmek mümkün mü? Doktorun önerdiği tüm önlemleri yerine getirirseniz, bu soru olumlu yanıtlanabilir. Kendin yapma! Kendi kendine tedavi girişimleri sadece hastaların genel durumunu kötüleştirebilir ve komplikasyonların gelişmesi için koşullar yaratabilir.

Kronik tonsillit tedavisi ya olabilir muhafazakar, ve Operasyonlar. Formların ve tedavi yöntemlerinin yaşı, hastanın durumu, bademcik iltihabı ve komplikasyonların varlığına bağlı olarak değişir. Diğer 20 yıl önce, cerrahi tedaviye avantaj verildi, yani basitçe, bademcikler çıkarıldı.

Ancak uygulama, hastaların hasta olmayı bırakmadığını ve kronik bademcik iltihabına ek olarak başka birçok sağlık sorununa sahip olduklarını göstermiştir. Bu nedenle şu anda cerrahi tedavi için sıkı endikasyonlar vardır.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi

Kronik tonsillitin ameliyatsız tedavisi

Kronik bademcik iltihabının etkin tedavisi, eğer hastalığın doğası net bir şekilde aydınlatılmış ise ve patojen tipi belirlenir. Bu durumda, antibiyotik veya antiviral veya antifungal ilaçlar uygulayın.

Kronik tonsillit tedavisi genellikle aşağıdaki prosedürleri içerir:

 • Üst solunum yolunun temizlenmesi ve orofarenksin yanında bulunan kronik bir enfeksiyonun odaklanmasının sanitasyonu. Biz çürük, sinüzit, frontal sinüzit, maksiller sinüzit, diş eti iltihabı ve nazal septumun eğriliğinin giderilmesi hakkında konuşuyoruz.
 • Bağışıklık savunmasını ve vücudun direncini olumsuz çevresel etkenlere yükseltmeyi amaçlayan faaliyetler. Bu önlemler temperleme, dengeli beslenme, egzersiz, vitamin tedavisi, sanatoryum tedavisi içerir.
 • Zehirlenme belirtileri rahatlatmak ilaçların Randevu.
 • Antibiyotikler ile kombinasyon halinde verilen probiyotiklerin (bifidobakteri) kullanımı.
 • Ödemi (sitrin, telphrast, claritin) gidermek için iyi olan anti-ödem veya duyarsızlaştırıcı ilaçlar.
 • Bağışıklığı uyaran ilaçlar (imudon).
 • Refleks terapisi ve fizyoterapi yöntemleri (ultraviyole ışınım kullanarak lazer veya ultrason tedavisi).
 • Bademcik çökeltilerin ya da bademciklerin lacunalarından pıhtıların antiseptik solüsyonların (furakilin ya da salin solüsyonunun çözeltisi) yardımıyla temizlenmesi, bademciklerdeki lakunların yıkanması, bademciklerin vakumla yıkanması.
 • Tıbbi maddelerin lagünlerin (miramistin, dioksidin, oktenisept) palatine bademcikler alanına temizlenmesi.
 • Bademciklerin tedavisinde enfeksiyonun kalıntılarını (lugol, klorofilit, collargol) yok eden solüsyonlardan biri ile tedavi edilir.
 • Boğazın durulama şeklinde düzenli olarak tedavisi veya antiseptiklerin boğaz çözeltileri için bir sprey.

Popüler Sorular

Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve halk tarifleri yardımı ile bunu tedavi etmek mümkün mü?

Evet, bu ilaçlar yaygın olarak kullanılır, ancak diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılır. Bıldırcınları temizleyen ve orofarenks'i yumuşatan araçlar kullanılır. Bunlar arasında adaçayı, papatyayı, nergiz (durulama için), şeftali veya deniz topalak, burnuna, önceden atılan kafaya gömülebilen küçüktür.

Konservatif terapi genellikle 10 oturumun bir kombinasyonunda yukarıdaki yöntemlerin tümü kullanılarak kurslarda gerçekleştirilir. Tam bir konservatif tedavi süreci genellikle en az 3 tedavi olmak üzere 10 tedavi gerektirir.

Tüm konservatif tedavi yöntemleri uygulandığında bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve bu etki olmaz mı?

Verimsiz konservatif tedavi bademciklerin giderilmesinin endikasyonlarından biridir. Bademcikler (bademcikler) her şeyden önce çıkarılır, böylece kalp, böbrekler, eklemler ve diğer iç organlarda herhangi bir komplikasyon olmaz.

Tonsillit tedavisinde cerrahi yöntemler

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi

Palatine bademciklerin çıkarıldığı operasyona bilateral tonsillektomi denir. Lenfoid doku kısmen veya tamamen çıkarılabilir. Operasyon hacmi sadece bir doktor tarafından reçete edilir.

Cerrahi tedavi endikasyonları şöyledir:

 • Hastalık devam eden konservatif tedaviye rağmen toksik-alerjik bir formda ortaya çıkar.
 • Bir paratonsillar apse (doku takviyesi) veya parapharyngitis vardır.
 • Kronik bademcik iltihabı tonsiljenik bir sepsise (kanın genel enfeksiyonu) geçmektedir.
 • Enfeksiyöz allerjik komplikasyonlar kalpte, böbreklerde, eklemlerde, damarlarda ve diğer organlarda gelişir.
 • Palatine bademciklerin hacmi o kadar büyüktür ki yutma hareketini önler. (genellikle çocuklarda gerçekleştirilir, bademcikler tamamen kaldırılmaz)

Kronik tonsillit tedavisi

Angina ya da bademcik iltihabı, boğaz hastalıklarının vücudun enfeksiyonlardan korunmasını ve kendi sıcak yatakları haline gelmesini engelleyen yaygın bir boğaz hastalığıdır. Hastalık için herhangi bir tedavi yoksa, komplikasyonlar ortaya çıkar: romatizma, artrit, piyelonefrit, karaciğer, akciğer hastalığı. Anjina kardiyovasküler, sindirim ve endokrin sistemi olumsuz etkiler. Gebelikte tehlikeli kronik bademcik iltihabıdır.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Halk yöntemleri bademcik iltihabının nedenini bastırmaya yardımcı olur, iltihaplı akıntı ve tıkaçlardan bademcikler temizler. Tedavide gargara yapmadan yapamazsınız, ancak antibiyotikler sadece ciddi vakalarda gösterilir. Homeopati sorusu açıktır: bazı doktorlar bademcik iltihabından uyuşturucuyu kolay bir kalemle reçete ederler, diğerleri kanıta dayalı tıbbı ifade eder, plasebo etkisi hakkında konuşurlar.

Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tonsillit tedavisi, etkili ve ucuz bir bakteri tedavisi yöntemidir. İşte tarifler:

 1. Karanfil infüzyonu. Termos 10 renk karanfil ve 0,5 litre kaynar su içine dökün. 3 saat bekletin, sonra başka bir yere dökün. Bademcik iltihabı tedavisi olarak, günde üç kez ağızdan bir fincan, ya da boğazını durulayın. Yetişkinler ve çocuklar için uygundur.
 2. Şifalı otlar. okaliptüs papatya, kadife çiçeği, menekşe, Hypericum ıhlamur, çam tomurcukları çiçekler, yapraklar - tonzellita tedavisinde test doğal antiseptikler toplanması ve ayrı ayrı uygulanır. Bir "yeşil" ilaç bir çorba kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. su, 5 dakika kaynatın ve gece boyunca bırakın. 2 yemek kaşığı içinde uygulayın. kaşık.
 3. "Baharat Kralı." Kıyılmış sarımsak kafasını 2 çay kaşığı filtre edilmemiş bitkisel yağla karıştırın ve sıkıca kapatın. 5 gün sonra süzün, 1 çay kaşığı ekleyin. Limon suyu - bademcik iltihabı tedavisi için bir mucize tedavi hazır! Sabah ve gece 10 damla kullanın.
 4. Propolis. Yetişkinlerde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir: zemin arı tutkalı alkolü eşit oranlarda karıştırın, karanlık bir yerde bir hafta boyunca temizleyin. Bir tatlı kaşığına günde 3 kez tentür uygulayın, ılık su ile yıkayın. 7 gün ara ile 2 haftada üç ders geçirin. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi: Propolis bir su banyosunda eşit miktarlarda tereyağı ile çözülür, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. 1. "Tatlılar" günde üç kez. Soğukta saklayın.

ilaçlar

Bademcik iltihabı ile mücadele boğazın boğulmasıyla başlar. "Yaşlı adam" furatsilin ve deniz tuzu, pustan bademcikleri rahatlatacaktır. Bu, kronik tonsillitin daha ileri tedavisi için bir hazırlık olacaktır. Başka bir "antik" ilaç - "Lugol" çözümü popülerdir. Yerel antibakteriyel preparatlar Bioparox ve Hexoral sıklıkla reçete edilir. Sistemik etkinin antibiyotikler sadece tonsillofarenjitin akut aşamasında belirlenir.

inhalasyon

Tıbbi maddelerin solunması kronik tonsillit için ek bir tedavidir. Antiseptik bitkilerin tuzlarının bademciklerinin iltihaplanmasını giderir, tıbbi çözümler. Bununla birlikte, inhalasyonlar, yüksek sıcaklıkta, genel zehirlenmede kontrendike olan, hastalığın catarrhal formunda dekompanse bademcik iltihabının tedavisinde etkisizdir.

Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması

Sovyet tıbbında palatine bademciklerin kaldırılması sıradan bir operasyondu. ABD'de, bu yöntem genellikle çocukların “gereksiz” bedenini ortadan kaldırarak sürekli olarak akıntıya sokulur. Bu tür deneylerden sonra, bademcik iltihabı yerine ciddi hastalıklar ortaya çıkmaya başladı, bu nedenle artık konservatif tedavi yardımcı olmadığında tonsillektomi gerçekleştiriliyor.

KBB cerrahisi ile tedavi:

 1. Klasik operasyona bakmak zordur ama yine de bademcik iltihabı tedavisinde popüler bir yöntemdir: palatine bademcikler genel anestezi altında tamamen kesilir veya çıkarılır.
 2. Bir mikrodetektörün kullanılması - yumuşak bir doku kesilir ve dönen bir alet kullanılarak toplanır. Acı sendromu çok belirgin değildir, ancak bademciklerin "öğütülmesi" için daha fazla zaman ve narkoz gerçekleşir.
 3. Lazer tonsillektomi - bademciklerin sadece etkilenen bölgelerini rahatlatmanızı, kan damarlarını lehimlemenizi ve aşırı kan kaybını önleyebilmenizi sağlar. İyileşme süreci hızlı değildir.
 4. Elektrokoagülasyon elektrik akımı kullanan bir işlemdir, ağrıya ve kanamaya neden olmaz.
 5. Coblation bademciklerin kesilmesi için bir işlemdir. Cihaz, elektriğin enerjisini, proteinlerin suya, karbondioksite, nitrojen içeren maddelere dönüştüğü bir plazma akışına dönüştürür.
 6. Cryodestruction - sıvı azot yardımı ile bademciklerin donması ve yırtılması. Postoperatif dönem ağrılıdır ve daha iyi antiseptik bakım gerektirir.
 7. Ultrasonik neşter, bademcikleri 80 ° C'ye kadar ısıtan yüksek frekanslı osilasyonların uygulanmasıdır.

Kronik tonsillit tedavisinde modern yöntemler

Bademciklerin koterizasyonu - koruyucu cerrahi. Bu, konservatif tedavi ile lenfoid dokunun tamamen çıkarılması arasında bir ara yöntemdir. antibiyotikler güçsüz olduklarında donma ya da sadece sağlıklı "dönüş" bunları da hasta tonsilleri tutmak, fakat lazere maruz kalma, en iyi olarak kabul edilir, tonsillit çalıştırırken.

Lazer tedavisi

Bir lazerle bademciklerin tedavisi, enflamasyonu direkt olarak etkilenen bölgede yok etmenizi sağlar ve iyileşme süreci neredeyse iki ila üç gün boyunca neredeyse yıldırım yapar. Ayrıca, bir ışın tedavisi olarak bademcik iltihabının konservatif tedavisi için lazer ışınlaması kullanılır. Bu durumda, terapi dersi 10 seanstır.

kriolechenie

Kriyoterapi - insan vücudunda soğukun terapötik etkisi, genel ve yerel olarak ayrılır: ikincisi, merkezi sinir sistemini etkilemeden lokal etkilere neden olur. Bademciklere maruz kaldığında ağrılı dokular imha edilir, yırtılır, temizlenir, tam güçle çalışmaya başlar. Bu fizyoterapik prosedür, üç yaşından itibaren bebekler için uygundur.

Kronik tonsillit profilaksisi

"Anginschiki" sık sorulan soru: "Nasıl kronik bademcik iltihabı ve son kez tedavi etmek" çocuk terapiye başladıktan anda sadece tonsillektomi önlemek yardımcı olur, ama aynı zamanda hastalığın kurtulmak için. Yetişkinlerin hastalığı derinden remisyona sokma şansı vardır. Bunun için ihtiyacınız var:

 1. Yılda bir kez, ilaçlarla birlikte bademcik iltihabı tedavisi boyunca ilerleyin.
 2. "Doğru" yerlerde bir tatil geçirmek için: deniz ile güneş en modern ilaçların gücünün ötesinde ne yapacak.
 3. Tuzlu tuz ve kızarmış yiyecekler, baharatlar, narenciye, alkol, sert, çok soğuk veya sıcak yiyecekleri hariç tutunuz.
 4. Psikosomatiklere dikkat çekmek için - bir çocukta kronik bademcik iltihabı olan vakalarda "vücut protest", ebeveynlerin hiperope ve "yutulmuş" suçlardan söz eder. Yetişkinlerde sürekli stres var.

Video: çocuklarda tonsillit tedavisi

Bu isim tüm sorumlu ebeveynler tarafından duyuldu: doktorun popülaritesi belki de sadece Korney Chukovsky'nin, Aibolit'in ve gerçek bir meslektaşın - Profesör Roshal'ın hayali karakteri. Komarovsky, programında kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini anlatıyor, anjin gelişiminin nedenlerini açıklıyor, bezlerin çıkarılmasına yönelik endikasyonları çağırıyor.

Tedavi hakkında geribildirim

Marina, 37 yaşında: Şu anda tüm belirtiler h / t, genel olarak kronik bir bademcik iltihabı meydana geliyor ya da genelde oluyor. Bir şekilde onu biraz düşündüm: Boğazımı acıtıyor ve incitiyor, bir antiseptikle durulanıyor - Unuttum. Böyle ciddi sonuçlar olduğunu düşünemedim. Kesinlikle boğazımı tedavi edeceğim!

Elena, 24: Boğaz ağrısında nasıl skorlayacağınızı anlamıyorum. Bu ağızdan kötü bir koku, kişi bulaşıcı. Evde kronik bademcik iltihabı tedavi ediyorum: her üç ayda bir furacilin solüsyonu ile boğazımı yıkarım (2 bardak su başına 2 tablet, 10 gün).

Anton Sergeevich, 54 yaşında: Bir çocuk olarak, oğlu kronik bademcik iltihabı çekiyordu - o bademcik kaldırmak için gönderildi. Ama ameliyattan önce, tedaviyi reçete eden başka bir doktora gittiler: "Tonzillorom" ile bademciklerin lacunalarının vakumla yıkanması, fonoforez ile masaj, durulama - altı ayda bir. Denize zorunlu geziler. Yaklaşık 10 yıldır boğazım ağrıyordu! Ama Amygdala'yı kesebilirler!

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Kronik tonsillitin etkili tedavisi

Galkin Alexey Vladimirovich

Kronik bademcik iltihabı - daha sonra sakinleştiren palatine bademciklerin bu iltihaplı yenilgisi daha sonra şiddetlenir.

Palatine bademciklerin rolü nedir?

Bademcikler lenfoid organlardır, bu nedenle vücutta bağışıklık savunması işlevini yerine getirirler. Adlarını bademlerle dışsal benzerliklerinden dolayı almışlar; Bu anatomi nedeniyle ve "amygdala" adını kullanmaya başladı.

Farinkste bulunan lenfoid doku sadece palatine bademcikte değil, aynı zamanda diğer yapılarda da bulunur:

 • lingual ve nazofarengeal tonsiller;
 • posterior farryngeal duvarın lenfoid odakları.

Farinksin lenfoid dokusu bağışıklık sisteminde önemli bir bağdır, çünkü vücudun bağışıklık hücreleri yüzeye temas eder. farenks lenfoid yapılarında bilgiler edilen bağışıklık hücreleri, koruyucu proteinlere (immünoglobulinler) oluşturulması için bir sonraki bağlantı immün organlar (timus, kemik iliği, lenf düğümleri) iletilir. Gelecekte, dış çevreden vücuda giren patojenik virüsleri, bakterileri, mantarları ve protozoaları nötralize ederler.

Yaşla birlikte, bademciklerin bağışıklık organları olarak rolü yavaş yavaş kaybolur. Lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusu elemanlarıyla değiştirilir, böylece bademciklerin dönüşümü (ters gelişim) başlar. Daha önce nazofaringeal tonsil bu sürece tabi tutulur, daha sonra lingual ve palatine bademcikler etkiler. Bu nedenle, yaşlı tonsil dokusunda (palatine tonsil) neredeyse bir bezelye büyüklüğüne benzer.

Palatine tonsil, yapıdaki en karmaşık olanıdır. Birçok kanaldan oluşur - kript (veya lacunae). Bazı kriptler, sığ ve az ya da çok doğrudan bir kanalikül gibi görünürken, diğerleri daha büyük derinliğe, dallara benzer dallara sahiptir, bazı kriptler birbirine bağlıdır. Çoğu zaman, kriptin farinkse açıldığı yerde, kanalın daralması söz konusudur. Bu, iltihap sürecinin geliştiği içerikten zor arıtılmasına neden olur.

Palatin bademciği bir kapsülle sınırlandırılmıştır - yoğun bir bağ dokusu membranı. Dışarıda gevşek bir doku tabakası - paratonziller veya perimindalikovaya lifi. Amigdalanın güçlü bir inflamasyonu ile enfeksiyon, kapsülün bariyerini yok eder ve bunun ötesine geçer ve bu selülozun iltihaplanmasına neden olur. Bu duruma paratonzillit denir. Bu yanlış bir ya da zamansız muameleye, örneğin boyun yumuşak dokularda gelişme pürülan odak noktası olarak sonuçlarını (peritonsiller apse, boyun selülit), sepsis, iç organ hasarı olabilir ciddi komplikasyonlara yol anlamına gelir. Bu yüzden tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik tonsillit gelişimi 2 senaryoda mümkündür:

 • Tedavi edilmeyen veya tedavi edilmeyen anjina (akut tonsillit) sonucu;
 • bağışıklık savunmasında azalma ve agresif faktörlerin sürekli bir etkisinin sonucu olarak (bu bir bezangin varyantıdır).

Agresif uyaranlar olduğu gibi:

 • tütün dumanının solunması;
 • yanlış beslenme;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • çürük dişler;
 • paranazal sinüslerde (sinüzit, frontalit, vb.) enflamatuar süreçler;
 • burnun septumunun kavisli olduğu, burun boşluğunda inferior nazal konka poliplerinin veya hipertrofisinin varlığında ortaya çıkan burun nefeslerinin ihlali. Bu tür durumlarda, oral mukoza kurur ve immünoglobulin A oluşumu bozulur, bu da KBB organlarının bağışıklık savunmasını azaltır.

Bununla birlikte, sadece yukarıdaki faktörlerin etkileri kronik bademcik iltihabı gelişimi için yeterli değildir. Şu anda, vücudun patojenik bakteriler ile allerjenleşmenin arka planına (değişmiş immün reaktivite) karşı enfeksiyonunun bir sonucu olarak düşünülmektedir. Önceki angindan sonra bademciklerdeki dokudaki lokal değişiklikler ve içsel ve dış çevrenin sadece belirli koşullarında ortaya çıkan kalıtım faktörü, bu süreçte belirli bir öneme sahiptir.

 1. Enfeksiyon. Çoğu zaman nedensel mikroorganizmaların rolü streptokok ve stafilokoklardır. Bu durumda, maksimum tehlike, aynı zamanda beta-hemolitik olarak da adlandırılan piyojenik streptokoktur (A grubuna refere eder). Bu patojen ile ilişkili organizma için riskler, otoimmün hastalıkları geliştirme olasılığıdır, yani; Kendi bağışıklık hücreleri kendi organizmalarının diğer hücrelerine zarar verdiğinde. Bu glomerulonefrit, romatizma, poliartrit ve diğer benzer hastalıklar ile olur.
 2. Bu koşullarda imünoglobulin E aşırı üretimi ile karakterize edilmektedir Değiştirilmiş reaktivite (kendi alerji), antijenlerin Yeniden giriş (örneğin, bakteri yabancı proteinler), sürekli iltihaplanmayı başlatan ve muhafaza bir alerjik reaksiyon başlatmak için yol açar. Bu, patolojik sürecin alevlenme evresine karşılık gelir.
 3. Yakınlarına kişilerde kronik tonsillit olasılığı birinci veya hastalıktan muzdarip İkinci satır nüfusun geri kalanından çok daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bu anatomi mindalikovyh kriptlerde ve bağışıklık durumu (alerjik yanıta eğilimi) özelliklerine bağlıdır.

Klinik belirtiler

Bademcik iltihabı semptomatolojisi, basit veya toksik-alerjik olabilen formuna bağlıdır.

Basit bir formun belirtileri:

 • Alevlenmeler yılda en fazla 1-2 kez;
 • Alevlenmeler arasında rahatsızlık yoktur;
 • Bademcik iltihabının sistemik bir belirtisi yoktur (başka organlara zarar verilmez, zehirlenme olmaz, genel durum zarar görmez);
 • Enflamatuar sürecin lokal belirtileri.

Toksik-alerjik bir formun belirtileri şunlardır:

 • Kandaki değişiklikler (genel klinik, biyokimyasal ve immünolojik analiz ile tespit edilir);
 • Tonsilojenöz zehirlenme;
 • Romatizmal ateş, glomerulonefrit, vaskülit, bakteriyel endokardit, vs gelişimi ile ilişkilidir iç organların (kalp, kan damarları, böbrek ve ark.), Belirtileri..

Klinik semptomların şiddeti dikkate alındığında, toksik-alerjik form 1. ve 2. derecedir. Aralarındaki farklar Preobrazhensky BS'nin sınıflandırmasını dikkate alır.

Igor Eliseev: "Kronik tonsillit tedavisinde modern yöntemler"

Eliseev I.V.

Makalede kronik tonsillitin etiyopatogenetik tedavisine yeni yaklaşımlar

Anahtar kelimeler: Kronik tonsillit, hidro vakum aspirasyonu, lazer ozonoterapi, lazer tonsillotomi.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların tedavi taktiğinin aciliyeti kuşkusuzdur. Bu, önerilen çeşitli konservatif tedavi yöntemlerinin yanı sıra, cerrahi yaklaşım - tonsillektomi ile ilgili çeşitli görüşler ile de doğrulanmaktadır.

Akademisyen IB Soldatov, bademciklerde kronik iltihapları ile sıklıkla patolojik değişikliklerin tersine çevrilebileceğini belirtiyor. İstatistiklere göre, kronik tonsillit için tonsillektomi uygulanan hastaların yarısı, morfolojik morfolojik belirtileri tespit edememektedir. Bunu akılda tutarak, cerrahi tedavi endikasyonlarını ve hastaların tedavisine yönelik ağırlıklı bir yaklaşımı azaltma yönünde belirgin bir eğilim vardır.

Kronik tonsillit tedavisi, hastalığın klinik seyrine ve formlarına karşılık gelmelidir. Hastalığın basit ve toksik-alerjik 1 formlarının alevlenme periyodu dışındaki hastalara konservatif tedavi verilir ve toksik-alerjik formda 2 - tonsillektomi endikedir.

Kronik tonsillitin en umut verici tedavi yöntemleri, bizim tarafımızdan geliştirilen vakumlu vakum aspirasyon ve lazer-ozon tedavisi yöntemleridir.

Hidro vakum aspirasyonu ile, palatine bademciklerin lakuna içeriği kaldırılır ve antiseptik solüsyonlarla yıkanır.

En etkili, bizim düşüncemize göre, ozon kullanımı, kronik bademcik iltihabında olduğu gibi, bademciklerin hipoksisi, doku metabolizması ürünlerinin tamamlanmamış oksidasyonu nedeniyle biyolojik olarak aktif bileşiklerin fazlalığı ile ortaya çıkar. Ozon, spesifik olmayan bir terapötik faktör olarak, yüksek bir oksidasyon azaltma yeteneğine sahiptir ve belirgin bir bakterisit, fungisidal ve antiviral etkiye sahiptir. Ozon biyolojik dokulara nüfuz edebilir ve kısmi oksijen basıncını artırabilir. Hastalar tarafından iyi tolere edilir, yan etki vermez.

5 lazer-ozon tedavisinden sonra, hastaların çoğunluğu pozitif bir klinik etkiye sahipti, bu da farinksin ağrı ve rahatsızlıklarının azalması ve kaybolmasıyla kendini gösterdi. Hastalar bademciklerini hissetmeyi bıraktı, boğazda hafif bir his vardı. Faringoskopi ile, pharynx'de durağanlık olgularında azalma, palatine bademciklerin boyutu azalmış, lakuna patolojik içeriklerden arındırılmış ve bölgesel lenfadenit fenomenleri azalmıştır. Öznel olarak hastalar genel durumdaki iyileşmeyi, çalışma kapasitesindeki artışı not ettiler.

Günümüzde, palatine bademciklerin kısmi tahribatının meydana geldiği, anginlerin durduğu, genel durumun iyileştiği, immün homeostazın parametrelerinin normalleştirildiği, poli-cerrahi lazer tedavisi yöntemi alınmaktadır. Onun yararı, kansızlık, düşük morbidite, çevre dokularda belirgin reaktif değişikliklerin olmaması ve daha sonra kaba skar oluşumu ve ayrıca kronik tonsilliti olan hastaların% 85'inde kalıcı terapötik etkiye sahiptir. Önemli bir durum, lasertonzillotomi'den sonra, immünitenin korunmasının spesifik olmayan faktörlerinin, organizmanın doku ve bakteriyel antijenlere hiposinetizasyonunun belirgin bir uyarımı olduğu gerçeğidir. Nekrotik dokulara lazerle maruz kaldıktan sonra oluşan aktif komplekslerin serbest kalmasıyla ilişkili olup, bağışıklık üzerinde önemli bir uyarıcı etkiye sahiptir.

Bu nedenle, konservatif ve cerrahi tedavi seçeneği hem doktor hem de hastayla sabır gerektirir, ancak palatine bademciklerin vücudun hemostazında önemli bir bağlantı olarak korunmasına izin verir.

Tonsillit tedavisinde modern yöntemler

Tonsillit, palatine bademcikler iltihabı ile ilişkili bir hastalıktır.

Hem akut (boğaz ağrısı) hem de kronik olabilir. Bademcik iltihabının geleneksel tedavi yöntemleri, antiseptik solüsyonları ile boğucu ve ağır formlarda - tonsillektomi ile antibiyotik tedavisidir. Ama bilim hala ayakta durmuyor ve her gün bu patolojiyi tedavi etmenin yeni yollarını sunuyor.

Tonsillit tedavisinde modern yöntemler


Kural olarak akut tonsillit, antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu tedavinin görevi, anjinin kronik tonsillite geçişini önlemektir. Bunu yapmak için antibiyotikler güçlü olmalı, ancak aynı zamanda hastanın vücuduna en az zarar vermelidir. Bundan sonra, modern tıbbı en az yan etkiyle en yeni antibakteriyel preparatları ve ağız boşluğunun patojenik mikroflorası üzerinde seçici bir etkiye sahip olup, kronik bademcik iltihabına veya anjinaya yol açar.


Kronik bademcik iltihabı palatine tonsil dokularında meydana gelen daha karmaşık patofizyolojik süreçlerle karakterizedir. Bu dokularda uzun süreli enflamatuar süreçler ile, sağlıklı doku ek bir fonksiyon alarak, hipertrofi, genişlemeye başlar. Bu sayede bademcikler hacimsel olarak artar ve içlerinde mukusun doğal dışa akması bozulur, bu da lakunanın içeriğinin durgunlaşmasına, içlerindeki toksik maddelerin oluşumuna ve patojen mikrofloranın yayılmasına neden olur. Bu durumda, bademciklerde kronik bir inflamatuar süreç için çoğu beyaz kan hücresi tüketildiği için, hem lokal hem de genel immünite zarar görmektedir.


Kronik bademcik iltihabının modern tedavi yöntemleri, yukarıda tarif edilen patogenezi dikkate alır ve aşağıdakileri amaçlayan çeşitli yollarla hareket eder:

 • palatine bademciklerin lacunae içeriğinin sanitasyonu;
 • Bademcik dokularında rejeneratif yeteneklerin geliştirilmesi;
 • Çeşitli patojenik organizmalar ile mücadele eder.


Bademciklerin temizlenmesi için ultrasonik vakumlu drenaj ve hidro vakum aspirasyonu gibi yöntemler kullanılabilir. Ultrason, lakunanın içeriğinin sıvılaşmasına neden olur ve negatif basınç, launanın pürülan içeriğini çeker. Bu durumda, bademcikler antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Sonuç olarak, amigdaladaki etken maddenin konsantrasyonu azalır, bu da bu hastalığın pozitif sonucunu olumlu yönde etkiler.


Bademcik dokularının rejeneratif kapasitesini arttırmak, mikrodolaşımı iyileştirmek ve lokal bağışıklığı geliştirmek için bir lazer tedavisi yöntemi kullanılır. Belli bir yoğunluktaki lazer radyasyonu, hücre aktivitesinin gizli potansiyelini uyandırmaya izin verir. Sonuç olarak, hücreler daha iyi çalışabilmekte ve işlevlerini yerine getirebilmektedir. Ve tonsil hücrelerinin (lenfoid doku) işlevi, patojenlere karşı tam olarak savaşır.


Lazer tedavisi son zamanlarda ozon tedavisi ile birleştirildi. Ozon mikrobik, mantar ve hatta viral enfeksiyonların büyümesini baskılamaktadır. Bu durumda, ozonun kendisi hastanın makro organizması tarafından iyi tolere edilir.


Kronik tonsillit cerrahisinin toksik-alerjik formunda palatine bademcikler çıkarılması belirtilmektedir. Tıbbın başarıları sayesinde, bademcikler neredeyse acısız ve kan kaybı olmadan kaldırılır. En iyi bilinen yöntemlerden biri, bir kriyo-sakatlayıcı kullanılarak bademciklerin cryodestruction olmasıdır. Yüzeyi bademcik yüzeyine çok soğuk bir madde uygulanır, yüzeyi hemen donar ve ölür.


Bir lazer kullanılarak bademciklerin kaldırılması da mümkündür. Bu prosedür ayrıca ağrısız, doğru ve kansızdır.


Bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel yöntemler


Tarif # 1


100 g bal ve bir çorba kaşığı ahududu reçeli alın, karıştırın ve ocakta kaynatın ve arada sırada karıştırın. Daha sonra karışımın istenilen sıcaklığa kadar soğumasına izin verin ve herşeyi bir seferde içirin. Bundan sonra, yatağa git ve kendini bir battaniyeye sar, uyumaya çalış. Popüler yöntemlere göre, böyle bir prosedür anjina ile başa çıkmak için yeterlidir.


2 numaralı yemek tarifi


İkinci tarif için biraz gazyağı ve kumaşa ihtiyacınız var. Gazyağı ılık bir duruma kadar ısınır, daha sonra boynu sarılı kumaşı nemlendirir. Sıcak ve güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlamak için boyun boynu yün bir bezle sarılır ve mümkün olduğu kadar sıkıştırılır. Angina ilk işlemden sonra geçmemişse, tekrarlanabilir. Ancak bu yöntem, çocuklarda kerosenin toksisitesi nedeniyle çocuklarda kullanılamaz.

Tarif # 3


Bir çorba kaşığı aloe suyu, iki çorba kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı votka alın. Bu karışımın tüm karışımı ve karışımı boyunda sıkışır.

4 numaralı yemek tarifi


Bir bardak ılık kaynatılmış su alın, 1/2 çay kaşığı soda ve tuz ve birkaç damla (2-4) iyot ekleyin. Günde birkaç kez anjin ile durulayın.


Kronik bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel yöntemler

Tarif # 1


Bir çorba kaşığı aloe suyu ve üç çorba kaşığı doğal bal alın. Sabah iki hafta boyunca aç karnına bademcik yağlayın. Bundan sonra, önümüzdeki iki hafta her gün yağlanabilir. Bu tedavi, hastalığın en olası alevlenme dönemlerinde yılda birkaç kez yapılmalıdır. Genellikle, böyle bir tedaviyle, alevlenmelerin sayısı ve şiddeti azalır veya hiç görünmezler.


2 numaralı yemek tarifi


Boğazın doğal antiseptik solüsyonları ile yıkanması (papatya suyu, bitkilerin ruhları, sarımsaklı süt). Bu durulamalar mevsimlerin (sonbahar-ilkbahar dönemi) değişimi, soğuma ve vücudun savunmalarının azalmasıyla başlamalıdır. Hem alevlenme dönemlerinde hem de hastalığın remisyon dönemlerinde kullanılabilirler.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerin uzun süreli bir enflamasyonudur. Çoğu zaman, hastalık yetişkinlerde ve 5 yaşından büyük çocuklarda teşhis edilir. Terapi eksikliği sadece paratonzil apsesi gibi ciddi lokal komplikasyonlara yol açmaz, aynı zamanda iç organlara da zarar verebilir - böbrekler, kalp, akciğerler, karaciğer. Kronik bademcik iltihabını tamamen tedavi edip edemeyeceğimizi ve modern tedavi uzmanlarının en sık başvurdukları şeyleri anlayacağız.

Nasıl tedavi edilir

Sağlıkla ilgili sonuçlara yol açmamak için, kronik bademcik iltihabının tedavisi doktorun gözetiminde zamanında yapılmalıdır.

Bademciklerin kronik iltihaplanmasının tedavisi için aşağıdaki yollar vardır:

 • ilaç almak;
 • fizyoterapik prosedürlerin uygulanması;
 • halk ilaçları kullanımı;
 • cerrahi tedavi.

Belirli bir tedavi yönteminin seçimi, hastalığın şekli, aşaması ve ciddiyetine, hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, bademciklerin kronik bir iltihaplanmasından şüpheleniyorsanız, kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağınızı söyleyen bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Konservatif tedavi

Lokal ve sistemik tedavi de dahil olmak üzere kronik bademcik iltihabının konservatif tedavisi, kompanse bir form ile gerçekleştirilir. Dekompanse inflamasyon gelişirse, sıklıkla anjina veya komplikasyonların gelişmesi ve iç organlarda bozulma ile karakterize edilirse palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması önerilir.

ilaç

Kompanse kronik bademcik iltihabı için yerel ilaçlar şunları içerir:

 • antiseptik çözeltiler ile gargara (furacilin, alkol Klorofiltip, Klorheksidin, Miramistin çözeltisi);
 • boğazın antibakteriyel spreylerle (Bioparox, Hexoral) sulanması;
 • bademciklerin antiseptik ve rejenerasyon ajanları ile yağlanması (Lugol çözeltisi, yağlı Klorofililtil, Yakagol);
 • antiseptik, antibakteriyel, antifungal solüsyonlarla bademciklerin lacunae yıkanması.

Yıkama antiseptikler (Furatsilinom, Klorheksidin Miramistin, Dioksidin), enzimler (Lidaza), antibiyotikler (seftriakson), bakteriyofajlar (Staphylococcal ve Piobakteriofag) ile gerçekleştirilebilir. Prosedür bademciklerdeki plakayı elimine etmenizi ve enfekte olmuş pürülan fişleri yıkamanızı sağlar. Bu bademcik dokusu durumunu arttırır, bunların boyutunun azalması, bunun sonucu olarak nükslerin sayısını azaltır, enflamatuar süreçleri çıkarılır ve.

Soluma, lokal terapinin yardımcı bir yöntemidir. Prosedürler çeşitli antiseptikler (Klorheksidin, Miramistin), salin solüsyonu, bitkisel şifalı otlar (papatya, calendula) ile yapılır. İnhalasyon sırasında derin nefes almanıza gerek yoktur - bademcik iltihabı ile, sadece bademcikler gereklidir.

Kronik bademcik iltihabında içe doğru atama:

 • Lokal bağışıklığın düzeltilmesi için araçlar, aşılar (Levomizol, Ribomunil, Imudon, IRS-19);
 • E ve K vitaminleri, B grubu, askorbik asit;
 • kalsiyum preparatları;
 • homeopatik ilaçlar.

Homeopati ile tedavi bademcik dokularının durumunu iyileştirebilir, şişlikleri ortadan kaldırabilir, hastalığın alevlenmesini azaltabilir. Kronik bademcik iltihabı durumunda, homeopatlar Mercurius Solubius ve Gepar Sulfur, Barita Carbonica'yı önermektedir.

Kompanse kronik tonsillitin alevlenmesi, sistemik antibiyotiklerle - iç kullanım için tabletler ve kapsüller ile tedavi edilir. Şiddetli inflamasyonda, antibakteriyel ilaçlar intramüsküler veya direkt olarak bademciklerin dokularına enjekte edilir.

Bademciklerin ödemi ifade edildiğinde antihistaminik etkiye sahip ilaçlar reçete edilir (Suprastin, Tavegil, Loratadin, Cetrin). Alevlenmeye kas, artiküler ve baş ağrıları eşlik ediyorsa, sıcaklık artışı, steroidal olmayan antienflamatuvar ilaçlar (Panadol, Nurofen) kullanılır.

fizyoterapi

Fizyoterapötik tedavi yöntemleri, 10-15 seanslık kurslarla atanan remisyon aşamasında uygulanır. Çoğu zaman prosedürlere başvurulur:

 • elektroforezi;
 • manyetik ve vibroacoustik tedavi;
 • lazer tedavisi;
 • bademcikler, submandibular ve servikal lenf nodlarında kısa dalga UV ışınlaması;
 • çamur terapisi;
 • ultrasonik hareket.

Bademcikleri etkileyen iki ultrason yöntemi vardır: Bir olguda radyasyon, hastalığın kaynağı üzerinde, patolojik dokuları tahrip ederek, diğerinde - ultrason yardımıyla, bademciklerin tıbbi solüsyonlarla sulanmasıyla gerçekleştirilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları, enflamatuar süreçlerin yoğunluğunu azaltmaya, patojenik mikroorganizmaların gelişimini bastırmaya, plak ve tıkaçlardan tonsil dokuları saflaştırmaya, vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırmaya yardımcı olur.

 • Bitkisel kaynatma. Kantaron, papatya, nergis, okaliptüs, anne-ve-üvey anne, ısırgan, civanperçemi - hazırlamak için ajanlar ayrı ayrı veya antiseptik ve bağışıklık uyarıcı özelliklere sahip bitkiler kullanmak koleksiyon parçası olarak olabilir. Bir bardak kaynar su ile sebze hammaddesi bir çorba kaşığı kaşık, 5 dakika kaynatın, ısrar ve süzün. Günde üç kez 2 çorba kaşığı içmeye hazır çorba.
 • Karanfil infüzyonu. Bir termos içine konmuş bir karanfilin on kümesini, kaynar suya pour litre dökün, 3 saat ısrar edin. İnfüzyon ½ fincan günde üç kez alır.
 • Sarımsak ilacı. Sarımsak kafasını ezin, 2 yemek kaşığı rafine edilmemiş bitkisel yağla karıştırın. Karışımı sıkıca kapalı bir kapta 5 gün boyunca karıştırın. Bu sürenin sonunda, içerikler bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırılarak filtrelenmelidir. Günde iki kez 10 damla alın.
 • Yetişkinler için propolis. Alkol, eşit miktarda toprak propolis ile karıştırılır, bir hafta boyunca karanlık, sıkıca kapatılmış bir kapta ısrar edilir. Bitmiş ürün günde üç kez bir tatlı kaşığı tarafından alınır, ılık su ile yıkanır. Boğaz, yedi gün ara ile 2 hafta boyunca 3 derste tedavi edilir.
 • Çocuklar için propolis ilacı. Bir su banyosunda eşit miktarda propolis ve tereyağı eriyerek 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Çocuk bitmiş ürünü tamamen eriyene kadar ağızda çözmelidir. Çok sayıda alım - günde üç kez bir çay kaşığı. Ilaç buzdolabında saklayın.

Bitkisel dekontaminasyon ve infüzyonların yanı sıra bal ve propolis, bitkisel ürünler ve arıcılık ürünleri için alerjiler için kullanılamaz.

Bir boğaz gargarası için geçerlidir:

 • tuzlu su ve soda çözeltisi;
 • su limon suyu ile seyreltilmiş;
 • seyreltilmiş bayır turpu;
 • zayıf bir sirke çözeltisi;
 • iyot ile potasyum permanganatın zayıf bir solüsyonu (300 ml'lik bir çözelti içinde 7-8 damla iyodin);
 • dulavratotu kökü kaynatma;
 • fesleğen yağı ilavesiyle su (bir bardak sıvı üzerinde birkaç damla).

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi şu durumlarda yapılır:

 • Konservatif tedavi pozitif sonuç vermez;
 • alevlenmeler yılda 2-4 kez ve daha sık görülür;
 • Genel komplikasyonlar gelişir - böbrek, karaciğer, kalp (dekompanse kronik tonsillit).

Palatine bademcik kaldırmak için çeşitli cerrahi yöntemler kullanılabilir.

 1. Klasik tonsillektomi. Bademcikleri çıkarmak için tek yol olan cerrahi standart. Diğer modern yöntemlerin ortaya çıkmasına rağmen, bademcik ameliyatı halen devam etmekte ve günümüzde oldukça sık yapılmaktadır. Genel anestezi altında bademcikler tamamen özel bir cerrahi aletle (neşter, makas, ilmik) kesilir veya yırtılır. Operasyona ciddi kanama eşlik eder ve iyileşme periyodu küçük acı verici duyularla geçer.
 2. Ectomy. Bademciklerin dokusu, bıçağı dakikada 6 bin devir hızla dönen özel bir cihazla (microdriver) kesilir. Aynı zamanda, kesilmiş dokular aynı anda aspire edilir. Operasyon klasik tonsillektomiden daha uzun sürer, rehabilitasyon süresi daha kısa ve daha az ağrılıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Amigdala üzerindeki lazer etkisi sadece etkilenen bölgeleri rahatlatmayı mümkün kılar. Bu durumda, lazer radyasyonunun etkisi altında, ağır kanama riskini ortadan kaldıran vasküler duvarlar "lehim", protein pıhtılaşması gerçekleşir. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir, yaklaşık yarım saat sürer, kısa ve ağrısız rehabilitasyon ile karakterizedir.
 4. Birleşme. Badem dokularının eksizyonu, proteinlerin azot içeren maddeler, su ve karbondioksit içine parçalanmasına neden olan özel bir cihaz yardımıyla.
 5. Cryodestruction. Etkilenen dokuların derin dondurulması bademciklerin sıvı nitrojen ile etkilenmesiyle gerçekleştirilir. Bakım rehabilitasyon dönemi açısından oldukça acı verici ve zor bir şekilde karakterize edilmiştir.
 6. Ultrasonik parçalanma. Yüksek frekanslı ultrasonik dalgalar dokuları 80 ° C'ye kadar ısıtarak onları ısıtır.

Seçilen yönteme bağlı olarak, çıkarılması genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra hasta günden 7 güne kadar hastaneye yatırılır. Toplam rehabilitasyon süresi 1-2 haftadır.

Kontrendikasyonlar

Tonsillektomi için mutlak kontrendikasyonlar:

 • tüberküloz;
 • kalp hastalığı, kronik kalp yetmezliği 2 ve 3 derece, iskemik hastalık, hipertansiyon;
 • Dekompanse diabetes mellitus;
 • şiddetli böbrek yetmezliği;
 • Hemofili.

Bağıl kontrendikasyonlar şunları içerir:

 • akut enfeksiyöz ve inflamatuar hastalıklar;
 • çürük;
 • geç gestasyon;
 • emzirme;
 • adet görme.

Modern teknikler

Modern tedavi etkilenen dokuları koterize ederek gerçekleştirilir. Bunlar, konservatif tedavi ile etkilenen lenfoid dokunun tamamen cerrahi olarak çıkarılması arasında geçişli bir bağlantı olan nazik yöntemlerdir.

 • Kriyoterapi. Sıvı azot yardımı ile gerçekleştirilen düşük sıcaklıklar ile etkilenen odaklar üzerindeki etki, iltihaplı dokuların tahrip edilmesine ve reddedilmesine yol açar. Bademcikler temizlenir ve işlevlerini tamamen geri yükler.
 • Elektrokoagülasyon. Bademciklerin etkilenen dokuları, belirli bir frekansın elektrik akımı ile koterize edilir. Operasyon göreceli ağrısızlık ve minimal kan kaybı ile karakterizedir. Yöntemin ana dezavantajı, etkinin derinliğini kontrol etmenin imkansızlığıdır, ki bu bazı durumlarda tekrarlanan bir prosedüre ihtiyaç duymaktadır.
 • Lazer tedavisi. Lazere maruz kalmak sadece kalmamakla kalmaz, aynı zamanda bademciklerin etkilenen bölgelerini de çıkarır. Bu durumda bademcikler korunur ve bademcik iltihabı belirtileri kaybolur ve bademcikler ARVI veya grip sırasında bile temiz kalır.

önleme

Kronik bademcik iltihabına sahip birçok insan, hastalıktan nasıl kurtulacağı konusunda endişe duymaktadır. Ne yazık ki, kronik iltihaplanma, tedaviye zamanında başlanması ve doğru bir şekilde uygulanması koşuluyla, sadece çocuklar için tamamen iyileştirilebilir.

Yetişkinler için olduğu gibi, tam iyileşme elde etmek mümkün değildir. Ancak önleyici tedbirlerin uygulanmasıyla, hastalığın kalıcı remisyona geçmesi ve komplikasyonların önlenmesi mümkündür. Bu gerektirir:

 • her 3 ayda bir, kronik enflamasyonu tıbbi ajanlarla tedavi eder (iki hafta boyunca Tonsilotren iç ve su boğazını Miramistin solüsyonu ile alır);
 • orofarenksin (çok sıcak veya soğuk yemekler, sert, baharatlı, tuzlu ve ekşi yiyecekler) mukoza zarlarını tahriş eden gıdaların tüketimini sınırlandıran bir diyete bağlı kalın;
 • sigara içmek ve alkol almaktan kaçının;
 • Vücudu zayıflatmaktan ve stresi arttırmaktan kaçının;
 • bağışıklığı güçlendirmek (vitaminleri almak ve ilaçları bağışıklık kazandırmak, sertleşmek, açık havada yürümek, tam uyku).

yorumlar

Kronik tonsillitin konservatif ve cerrahi tedavisinin etkinliği ile ilgili yorumlar farklıdır. Bazı durumlarda, ilaçları, fizyoterapötik prosedürleri almak ve önleyici tedbirleri uygulamak hastalığın remisyon aşamasına dönüştürülmesine yardımcı olur. Diğer durumlarda, tedavi sonuç vermez, cerrahi müdahaleye başvurmak gerekir.

Ne yazık ki, kronik bademcik iltihabını tamamen iyileştirmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, konservatif tedavinin ana görevi, kronik inflamasyonun kalıcı kalıcı remisyon ve alevlenmelerin önlenmesi aşamasına dönüştürülmesidir. Bunu sağlamak için, etkili, yani, doğru ve zamanında telafi tonsillit tedavisi.

Dekompanse inflamasyon şeklinde olduğu gibi, prognoz burada daha az elverişlidir, çünkü çoğu konservatif tedavi sonuç vermez ve hastalıktan sadece bir operasyon yardımı ile kurtulmak mümkündür.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı olan hastaların modern tedavi yöntemleri

Dergide yayınlanan:
"Etkin farmakoterapi. Pulmonoloji ve otorinolaringoloji », 2010, № 1, p. 58-62

MD VN Kostyuk, MD, prof. VV vishnyakov
MGMSU, KBB hastalıkları bölümü, Moskova

Polyoxidonium ® 'un kronik tonsilliti olan hastaların kompleks tedavisinde kullanımı, stabil bir klinik etki elde etmeyi ve immünolojik durumun 1 yıl veya daha uzun bir süre normalleşmesini sağlar.

Kronik bademcik iltihabı, özellikle çocuklar ve gençler arasında tüm popülasyon grupları arasında yaygın bir hastalıktır [6]. Hastalığın uzun bir seyrinde, bu hastalığın alevlenmelerine yol açan ve sürecin daha şiddetli bir forma geçişini kolaylaştıran ve aynı zamanda bağışıklık durumundaki daha belirgin değişikliklerle ilişkili olan bağışıklık durumunun ihlalleri vardır [1].

Birçok yazar Adenoid immünopatolojik reaksiyonlar ve faktörler spesifik olmayan bağışıklık ve direnç inhibisyonunu ortaya çıkmaktadır ki burada organizma ikincil bağışıklık eksikliği durumuna bir klinik semptom olduğuna inanıyoruz. Bu sonuçta bademcikler patolojik odak ile baş edemiyor lokal ve sistemik savunma faaliyetleri, ve metatonsillar komplikasyonların [9] gelişiminde dağınıklığa yol açar. Kronik dekompanse bademcik geleneksel tedavilerle hastaların konservatif tedavi genellikle kısa vadeli klinik etkileri verdiğinde. Bize göre, bu onların bağışıklık sistemi bozukluklarının düzeltilmesi için vermeyin olmasından kaynaklanmaktadır. Kronik bademcik iltihabı hastalarının tedavisinde gelişmeler, yeni terapiler klinik uygulamaya palatin bademcik ve organizmanın imünoreaktivite durumunu, hem de giriş etkilemek için farklı yöntemlerin bir kombinasyonu ile bağlantılı [8, 5]. Şu anda bir düşük frekanslı bir ultrason kullanılarak bademcikler üzerinde fiziksel etki kullanılarak kronik bademcik iltihabı olan hastalar için ortak bir tedavi aldı. Bunun için Tonsillor aparatı kullanılır. Bu düzenek, boşluklar emme patolojik içeriği ve bunların aynı anda çamaşır antiseptik çözeltisi ve düşük frekanslı bir ultrason etkisiyle bademcik sterilize sağlar. Bununla birlikte, bu tedavinin olumlu etkisi kısa ömürlüdür. immünogenetik içinde bademcikler katılımıyla ilişkin veriler kronik tonsillit olan hastaların tedavisi için yeni yaklaşımların geliştirilmesi belirlendi. Algılama kronik bademcik sekonder bağışıklık eksikliği, bu hastaların tedavisinde, bağışıklık fonksiyonu bademcik kurtarma yeni bir trend önceden belirlenmiş [10, 4]. Tedavinin kronik bademcik yetersiz etkinliği olan bazı hastalarda, bir yandan bademcikler onarım yetenekleri kaybı ve diğer ikincil immunodefetsita [1] varlığı neden olabilir. belirgin bağışıklık düzenleyici etkiye sahip, kronik bademcik preparatları tedavisinde bu bağlantı topik uygulamada. bağışıklık düzeltilmesi için şu anda mevcut olan çeşitli araçlar - bir dizi dezavantaja sahiptir thymomimetic mikrobik preparatlar serisi: bunlar kan inhibe ağır böbrek hastalığı kontrendikedir [3]. Karmaşık konservatif tedavi, biz immünomodülatör ilaç Polioksidoniy kullandı. Bu immünomodülatör, zehirlenmeye etkiye sahiptir ve bağışıklık direnç vücut artırır [7]. İlacın immüno-modüle edici etkisi, makrofaj aracılı bağışıklık üzerindeki etkisi belirlenir ve antikor üretimini geliştirmek için. Polioksidony makrofaj göçü aktive patojenik mikroorganizmaların [2] karşı sindirimi yeteneklerini arttırır. Ayrıca, aktif madde bir antikor reaksiyonlarında lenfositlerin birlikte işlev veriminde bir artışa yol açar ve aynı zamanda kronik bademcik iltihabı altında yatan uzun makrofaj bağlantı mevcut enfeksiyon süreci sırasında yedek kapasite tükenme durumunda anti-enfektif bağışıklık bozulmasını önler. Polyoxidonium ayrıca, belirgin detoksifikasyon yeteneğinde ortaya çıkan yüksek adsorpsiyon kabiliyetine sahiptir.

Malzemeler ve yöntemler

Kronik tonsillitli dekompanse edilmiş 35 hastayı inceledik ve tedavi ettik.

tekrarlayan anjina veya submandibuler lenfadenit sendromu tonzillogennoy zehirlenmesi (- yorgunluk, zayıflık eklemlerde periyodik düşük dereceli ateş, ağrı ve kronik tonsillitin alevlenme hemen sonra kalp ve mezhanginny süre) ile karakterize edilen kronik tonsillitin dekompensasyon.

Muayene sırasında, KBB organları, iltihaplanma derecesine, bademciklerin büyüklüğüne ve kıvamına, lakunada patolojik sekresyonların veya kaslı kitlelerin varlığına dikkat etmiştir. Palpatory bölgesel lenf düğümleri (büyüklükleri, çevre dokulara yapışma, palpasyon hassasiyeti) belirlendi. Hastalar iki gruba ayrıldı:

1. Kontrol grubu (n = 15), - dekompanse kronik bademcik konservatif "Tonsillor" cihaz ile tedavi gören hastalar. antiseptik çözelti furatsilina ve düşük frekanslı bir ultrason etkisi ile yıkarken bademcik lacunae içeriği aspirasyon üretilmiştir. Terapi 10 seans dahil, tedavi her gün gerçekleştirildi. 2. Ana grup (n = 20), - 1- Şema 4- göre 6 mg bir dozajda kas içi enjeksiyon ile tatbik edilmiştir karmaşık tedavi ultrasonik cihaz "Tonsillor" ve bağışıklık düzenleyici madde polioksidony geçiren dekompanse kronik bademcik iltihabı olan hastalar, 7-, 10, 13. uygulama günleri. Bu tedavi ile, kurs dozu 30 mg idi.

Tüm hastalara tedaviden önce ve tedavinin bitiminden 1 ay sonra klinik, immünolojik çalışmalar yapıldı. Hastalar bir yıl boyunca izlendi.

Hastaların konservatif tedavisinin sonuçlarını değerlendirmek için V.V. tarafından geliştirilen bir tedavi etkinliği kriterleri ölçeği kullandık. 1987 yılında Booty ve bize tarafından desteklenen:

 • tedaviden sonra kronik bademcik iltihabının seyrinin kötüleşmesi olarak anlaşılan durumun bozulması;
 • etki olmadan - tedaviden sonra klinik belirtilerde değişiklik yaşamayan hastalar, gözlem döneminde ve faringoskopik kalıbı değişmeden kaldı;
 • tatmin edici sonuç
 • tedaviden sonra hafif bir iyileşme, kronik tonsillitin dekompansasyon sıklığı ve şiddeti azalmıştır;
 • iyi bir sonuç - zehirlenme tonzillogennoy fenomen kayboldu hastalar nüks değildi ve kronik tonsillit lokal belirtileri daha az belirgin oldu;
 • mükemmel sonuç - uzun süreli remisyon, dekompansasyon belirtilerinin yokluğu ve kronik tonsillitin lokal semptomları.

Hastaların immünolojik muayenesi, DSÖ (1980, 1987) tarafından önerilen standart testler ve bir kişinin bağışıklık durumunu ve bağışıklık yetersizliklerinin epidemiyolojisini değerlendirmek için Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı'nın sorun komisyonuna göre gerçekleştirilmiştir (1988).

Yapılan inceleme işlevsel ve hücresel ve humoral bağışıklık, nötrofil fagositik aktivitesi, bağışıklık komplekslerinin (CIC) dolaşımdaki içeriğinin ölçümü içermektedir. Değerlendirilen: T-lenfositlerinin nispi (% olarak) ve mutlak (hücre sayısı l 1) içeriği (CD3 + hücreleri) ve T-yardımcı / indükleyici kendi bağışıklık alt popülasyonu (CD4 + hücreleri) ve T sitotoksik / efektörleri (CD8 + T hücreleri) ve bir değer bağışıklık endeksi (IRI = CD4 + / CD8 +) ve doğal öldürücü hücreler (CD16 +) göreceli ve mutlak içeriği göstermiştir bunların oranı. Hücresel bağışıklık fonksiyonel aktivitesi, yüzeyi üzerinde, interlökin-2 (IL-2) (CD25 + hücreler) için bir reseptör eksprese eden T-lenfositlerin sayısını ve HLA-DR antijenleri sayısı (HLA-DR + hücreleri) ile değerlendirilmiştir. Humoral immünite B-lenfositlerinin göreceli ve mutlak sayısı değerlendirmesini ve Manchini G., CarbonaraA ile jel içinde radyal immünodifüzyon ile monospetsifitseskih serum kullanılarak sınıfları IgG, IgA, IgM serum immünoglobülinlerin konsantrasyonu. (1965).

Dolaşan bağışıklık komplekslerinin (CEC) belirlenmesi VN Fedoseeva yöntemi ile gerçekleştirildi. (1993).

Fagositoz, kan nötrofillerinin mutlak sayısı ve fagositik aktivitesi ile değerlendirildi. Fagositik aktivite, öldürülen bulamaçların emiciliği ile belirlendi. aureus. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak işlenmesi, varyasyonel istatistik yöntemi ve aritmetik ortalama (M), ortalama değerin (t) ortalama hatası ve olasılık derecesinin (P) hesaplanmasıyla ikili karşılaştırma yöntemleri (fark yöntemi) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İki örneğin ortalama değerlerinin karşılaştırması, Student t-testi kullanılarak yapılmıştır. Fark% 95'den fazla olarak kabul edildi (pSonuçların tartışılması

Ultrasonik cihaz "Tonzillor" ile tedaviden 1 ay sonra kronik tonsillitin dekompansasyonunun klinik belirtilerinin sıklığının saptanması, yeterince yüksek verimliliğini gösterdi. Tedaviden 1 ay sonra tonsilojenik toksisitesi olan hastaların sayısı 3.3 kat azaldı (tedaviden önce% 66.6 ± 12.0 ve sonrasında% 20 ± 10.0).Şek. 1. Kronik dekompanse bademcik iltihabı olan hastalarda sadece terapi cihazının "Tonzillor" cihazının etkinliği: a) tedaviden 1 ay sonra; b) tedaviden 12 ay sonra

(Tedavi "Mükemmel" ve "iyi" sonuç olarak gerçekleştirilmiştir) tedavi sadece ultrasonik cihaz "Tonzillor" 1 ay sonra pozitif klinik etki bu alt-grubunda hastaların% 66.7 gözlenmiştir. Mükemmel sonuçlar hastanın hiçbirinde not edilmiştir ile 1 yıl tedavi sadece ultrasonik cihaz "Tonzillor", hastaların önemli bir oranı, kronik tonsillitin belirtileri yenilenen sonra, bir pozitif etki, hastaların sadece% 26.6 gözlenmiştir. Tonsilolojik toksisitesi olan hastaların yüzdesi 1 yılda 2.3 kat arttı: 20 ± 10.3'ten 46.6 ± 12.8'e (p> 0.05). anjina 1 yılda 60.2 ±% 12.0 için 80.0 ± 10.6 1,3 kat azalmıştır gibi kronik bademcik iltihabı alevlenme geç olarak teşhis edilmiştir hastaların yüzdesi (p> 0.05). bir geç dönem sahip hastaların yüzdesi, semptom "tekrarlayan anjina + tonzillogennaya zehirlenmesi" tedavisine (p> 0 sonra 66.6 ± 12.0 20 ±% 10,3 1 yılda sadece 1.2 kez azalmış tespit 05), ve bir submandibuler lenfadenit olan hastaların sayısı - geç dönem (p> 0.05) tedavi öncesi 53.3 ±% 12.8 1,2 kez ve 43.8 ±% 12.8.

1. Grup hastalarında bağışıklık durumu çalışma ile tedavi öncesi CD4 + hücreleri, bağışıklık göstergesi (IRI), B-lenfositlerin nispi içeriği, nispi miktarını azaltarak bağışıklık hücrelerinin dengesizlik tespit ve immünoglobulinler, FI tüm sınıfları bir azalma, FF gösterdi ve mutlak fagositik indeks. Aynı zamanda, mutlak bir CD8 + hücre sayısı, bıçak nötrofil sayısı, CEC indeksi vardı. Hastaların tedavi grubu karşılaştırmaları sonra 1 ay sonra istatistiksel olarak önemli bir bağışıklık düzenleyici etkisini bulduk, ve 1 yıl sonra 36,9 ±% 1,6 (39-50% N =) (p> CD4 + hücrelerinin nispi içeriğinin düşüş gözlenmiştir 0.05), CD3 + hücreleri% 57.9 ± 1.6 (N =% 60-75) ve IgG içeriğinde 10.9 ± 0.6 (N = 12-14) 'e düşmüştür (p> 0.05).. Bağışıklık durumunun fagositik bağının immünolojik indeksleri ya değişmemiştir ya da orijinal olarak düşürülmüş değerlere kıyasla biraz azalmıştır. Böylece, tedavinin klinik etkisi sadece "Tonsillor" ultrason cihazı tarafından geçici, kararsızdı. Uzun vadede (1 yıl sonra) etkinliği azaldı. Tedaviden bir ay sonra, sadece ultrason cihazı Tonzillor ile, yukarıda açıklanan klinik etkililik ile, çoğu immünolojik durum göstergesinin güvenilir bir normalizasyonunu bulamadık. Bu, klinik etkinin sürekliliğini tahmin etmede bir kriter olarak hizmet edebilir. Kronik dekompanse bademcik iltihabı olan hastalarda kompleks tedavinin etkinliği Şekil 2'de gösterilmiştir. 2.

Şek. 2. Kronik dekompanse bademcik iltihabı olan hastalarda immünmodülatör preparat Polyoxidonium ve ultrason cihazı "Tonzillor" ile karmaşık tedavinin etkinliği: a) tedaviden 1 ay sonra; b) Tedaviden 12 ay sonra.

Polyoxidonium'un ana hasta grubunda ultrason cihazı "Tonzillor" ile kombinasyon halinde kullanılması, bu hastalarda remisyon dönemindeki ve yıl içinde ve gelecekte bir tedavide tedavide azalma ve tedavi seanslarında azalma için bir artışa katkıda bulunmuştur. Ayrıca, bu hastalar anjina şeklinde kronik tonsillitin alevlenme sayısını azalttı ve çoğu hastada bu hastalığın alevlenmelerini gözlemlemedik.

Bu nedenle, kontrol grubundaki hastalar yılda 3-4 kez konservatif tedavi kurslarına sahip olsaydı, ana grupta, tedavinin ilk seyrinden sonra, tekrarlanan tedaviler arasındaki süreyi arttıran belirgin etki elde edildi. Daha sonra ana grubun hastalarında, yılda 1-2 derse kendimizi sınırladık.

Bu, hastaların sadece yaşam kalitesini değil, aynı zamanda tedaviyi sürdürme isteğini de önemli ölçüde arttıran tedavi maliyetlerini ve zamanlarını azaltmaya yardımcı oldu. Ana grupta, kompleks tedaviden 1 ay sonra, hastaların% 75'inde pozitif bir etki gözlemledik. Uzun dönemde, hastaların sadece% 68.8'inde pozitif klinik etki korunmuştur, ki bu hastaların sadece Tonzillor ultrason cihazı ile tedavi edilmesinden 2.5 kat daha fazladır.

Anjina şeklinde kendini gösteren kronik bademcik iltihabı ile, Polyoxidonium preparatının kullanımı hastalığın daha kolay bir akışına katkıda bulunmuştur. Bu nedenle, gözlemlerimize göre, yıl içinde, kontrol grubunun 7 hastası orta şiddetli anjinaya sahipti, birinin hafif bir kursu vardı ve biri ciddi bir seyir geçirdi. Ateşli ateş ve boğazlarında belirgin bir ağrı semptomu olan akut periyod 5.7 ± 1.6 günde gözlendi. Bu hastalara en az 10 gün antibakteriyel tedavi uygulandı. Post-aktif dönemde hastaların çoğunda, tonsillogen toksisitesinin etkileri en az iki hafta boyunca gözlendi. Ana grupta, anjina rekürrensleri daha hafif bir formda, subfebril sıcaklığı ve boğazda daha az belirgin ağrı semptomları ile gözlendi ve bu semptomatolojinin içinde 2.8 ± 1.3 gün oldu.

Polioksidonyum kullanımı antibakteriyel tedaviyi dışlamadı, ancak bu antibiyotik kullanımını 5-7 güne sınırladı. Post-aktif dönemde tonsilolojik intoksikasyon olayı sadece bu grupta 2 hastada gözlendi. Daha sonra, bu hastalar bilateral tonsillektomi yaptı. Ana gruptaki hastalar kontrol grubuna (12 ± 4,4 gün) kıyasla daha az günlük sakatlığa (8.7 ± 1.8 gün) sahipti. Dolayısıyla, bu ilacın kullanımı sadece belirgin bir klinik etkiye sahip değildir, aynı zamanda ekonomik açıdan da tercih edilir. Kronik dekompanse bademcik iltihabı olan hastaların kompleks konservatif terapisinde Polyoxidonium kullanıldığında, belirgin bir immünmodüle edici etki gözlemledik. Başlangıçta düşürülmüş endekslerde bir artış ve immünolojik durumun çeşitli bağlantılarının başlangıçta arttırılmış indekslerinin normalleşmesi vardı. Kompleks tedaviden 1 ay sonra rölatif CD4 + hücre sayımı 43.2 ± 2.1 (N = 39-50) normalize edildi (p0.05). Geç dönemde (1 yıl sonra), bu lenfositlerin nispi miktarı kronik dekompanse bademcik iltihabı hastalarının kompleks tedavisinde Polioksidoniy ilaç kullanılarak elde bağışıklık etkisi, en göstergeler için kaldığı ve artışı görülmüştür ve bu, CD16 + hücrelerinin nispi ve mutlak sayısı, ayrıca yüzey reseptörleri üzerinde IL-2'ye taşıyan CD25 + hücreleri normalleştirilmiştir. Aynı zamanda, CEC bir artış ve fagositik miktarı ve B lenfositleri, IgA nispi içeriğinin azaltılması ve IgG (Tablo. 1) kaydetti. İmmünolojik göstergelerin büyük çoğunluğunun normalleşmesinin hastaların durumundaki kalıcı iyileşme ve bu karmaşık konservatif tedavinin belirgin pozitif klinik etkisi ile ilişkili olduğu not edilmelidir. Bu nedenle, dekompanse kronik bademcik ultrasonik cihaz ile hastaların tedavisinde "Tonsillor" 1 ay tedaviden sonra, elde edilen sonuç ile hastaların sadece% 66.7 belirgin bir klinik yarar, geçici ve geçici özellikte olan (1 yıl sonucu sonra ancak saklanır Hastaların% 26.6'sı. Tedaviden sonra, bağışıklık durumu göstergelerinin çoğunluğunun normalleşmesi yoktur.

Tablo 1. Tedavi öncesi ve sonrası kronik tonsillitin dekompanse formu olan hastaların immünolojik muayenesi sonuçları (M + m),%.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik bademcik iltihabı: Tehlikenin nasıl tanıması

Soğuk algınlığı sırasında bademcikler kızarıklığı oldukça yaygındır, ancak normal durumdaki artma, kızarıklık ve iltihaplı görünüm, kişinin kronik bademcik iltihabı geliştirdiğini gösteren bir faktördür.

Aşılarda inhalasyonların yararları ve zararları

Hasta anjina ile inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığı, hastanın sabit bir bölümde değil de evde tedavi görüp görmediği sorusu, çevrimiçi makalelerde uzun zamandır abartılmıştır.