Loading

laryngism

Laringospazm, bir solunum bozukluğu, ses oluşumunun ihlali ile birlikte, larinksin ani bir daralmasıdır.

Hastalık her yaşta, ancak esas olarak 2 aydan 2 yıla kadar olan çocuklarda görülür.

Laringospazm Nedenleri

Larenksin çizgili kasının istemsiz kasılması, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının - bronkopnömoni, larenjitin arka planında ortaya çıkar.

Her yaşta laringospazmın nedeni, vücudun belirli maddelere karşı alerjisi yüksek bir duyarlılığı olabilir.

En küçük çocuklarda laringospazm, kasların çalışmasını engelleyen yutulmuş bir oyuncak parçasına neden olabilir.

Çoğu kez, larynks spazmı, iki yaşından küçük çocuklarda suni beslenmeye maruz kalmaktadır. Laringospazm nedir, raşit, ödem, timus bezinin büyümesi muzdarip bebeklerin ebeveynleri kulaktan bilemez. Çocuklarda larinks spazmı nedeni kahkaha, güçlü ağlama, öksürük, sinir şoku olabilir.

Bir yetişkinde laringospazmın çağrılması larinks, gıda partikülleri, asit buharlarının solunması, amonyak, tozlu havaya balgam çıkarır. Kas spazmının nedeni, mentol, lapis ile boğazın lokal yağlanması olabilir.

Gırtlak spazmı, koryon, safra kesesi iltihabı, spazmofili, aort anevrizması, özofagus, boyun tümörleri gibi iç organların bu tür hastalıkları ile ortaya çıkabilir.

Belki de laringeal ödem hakkında bilgi mi arıyordun? Bir sonraki makalemizde daha fazla okuyun Laringeal ödem.

Çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazm belirtileri

Çocuklarda en zor laringospazmdır. Saldırı sadece 1-2 saniye sürer, bundan sonra tüm belirtiler kaybolur. Özellikle zor durumlarda, bir saldırı çocuğun ölümüne yol açabilir.

Laringospazm atak keskin bir şekilde başlar, semptomlarla kendini gösterir:

 1. nefes, hırıltı, ıslık eşlik ediyor;
 2. bir çocuğun nefes alması çok zordur;
 3. boğazını temizlemeye kalkışamaz;
 4. cilt soluklaşır, siyanotik bir gölge ortaya çıkar, nazolabial üçgen açıkça göze çarpar;
 5. yüz, boyun, karın gergin, ağzı açık, baş atılmış kaslar;
 6. bolca ter var, nabız sık, zayıf;
 7. yok veya öğrencilerin harekete tepki göstermesi zayıflar;
 8. Bazı durumlarda ağızdan köpük görülür;
 9. ekstremitelerin konvülsiyonları gözlenir;
 10. Bazen istemsiz idrara çıkma, defekasyon vardır.

Şiddetli laringospazm belirtisi bilinç kaybı, kalp aktivitesinin baskılanmasıdır. Uzun süreli bir saldırı asfiksi ve ölüme neden olur.

Yetişkinlerde laringospazm semptomları epileptik nöbet geçirenlere benzer, histopaz, alt ekstremite konvülsiyonları ile birlikte, histeri görülür. Saldırı, öksürük, kızarma, yüzdeki kızarıklık eşlik eder.

tanılama

Laringospazm, hastalığın klinik tablosuna ve ayrıca laringoskopi verilerine göre teşhis edilir.Tüm muayeneden sonra larinkste değişiklik olmazsa kesin tanı konur.

Laringospazm sırasında, hasta sıkı kapalı ses tellerini görebilir.

Belki de larenksin Stenozunu okumak için yararlı bir makale olacaksın.

Çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazm tedavisi

Bir saldırı ile başa çıkmak için trigeminal siniri bir tutam, bir diken ile tahriş edebilir ve dilin köküne basarak kusma refleksini çağırmak mümkündür.

Hastadan 3 saniye boyunca göz kürelerine hafifçe basarken sakin bir şekilde yavaşça nefes alması istenir. Çocuğa bir amonyak kokusu verilebilir, bebeği temiz havaya alın, pencereyi açın.

En iyisi, laringospazmın bir alerjide giderilebilmesi, - antihistamin preparatlarının alınmasıdır.

Bir alerjisi olan bir çocuğun ebeveynleri daima, suprastin, phencarol veya Tavegil tabletlerine sahip olmalıdır.

Bir saldırıyı kaldırmak için yüze soğuk su, kloral hidrat lavmanı püskürtmek mümkündür. 10 ml'den 15 ml'ye% 2'lik bir kloral hidrat çözeltisinden bir lavman için 5 aya kadar bir çocuk alınır. 3-5 yaşına kadar olan çocuklara, 20 ml% 2'lik kloral hidrat çözeltisi içeren bir lavman verilir.

5 yaşından büyük çocukların tedavisi için,% 3 kloral hidrat çözeltisi kullanın, lavman hacmi 40 ml ila 60 ml arasındadır.

İşlemden sonra, uyku 8 saate kadar sürer.

Uzun laringospazm,% 0.5 potasyum bromür çözeltisi ile muamele edilir. Saldırının sonunda, çocuğa günde iki kez bir çay kaşığı potasyum bromür çözeltisi verilir.

Şiddetli uzun laringospazmı olan bir hasta için acil tıbbi bakım, küratörlüğe girer - kas gevşeticilerin girişini takiben bir trakeotomi operasyonu izler. Miorelaksanlar - ilaçlar, rahatlatıcı kaslar, sadece bir doktorun gözetiminde kullanılır.

Curarizasyon ve trakeotomi olasılığı yoksa, ciddi laringospazm durumunda doktor konikotomi ameliyatı yapabilir. Operasyon sırasında krikoid kıkırdak ile tiroid bezi arasında cerrahi bir laringeal açıklık yapılır.

Günümüzde, çocuklar birkaç nöbet geçirebilirler, ancak yaşla birlikte laringospazm genellikle geçer.

Yetişkinlerde bu fenomen çok daha az yaygındır ve nörosifilizin veya kuru omuriliğin başlamasının ilk belirtisi olabilir.

önleme

Çocukta atakları önlemek için potasyum bromür ilavesi ile banyo yapmak, bebeği inceledikten sonra doktor tarafından reçete edilen mineral su, serum fizyolojik ile nebülizör yoluyla inhalasyon yapmak yararlıdır.

Emziren çocuklar bağışçı sütü değiştirmeyi, hazır formülleri terk etmeyi tavsiye edebilir.

Çocuk kalsiyum, vitamin içeren gıdalar önerilir. Ormanı ziyaret etmek daha yararlıdır, ormanda, iyonlaştırıcı hava özellikle vücut için faydalıdır.

Mikroiklinin çocuğun dairelerinde hava yolu için uygun olmasını sağlamak için hava nemlendiricisi satın almak gerekir.

görünüm

Hafif bir laringospazm ile, prognoz hemen hemen her zaman elverişlidir. Ağır laringospazm zamanında tedavi, trakeotomi gerektirir.

laryngism

Birçok insan, bir zamanlar ve çoğu zaman sık sık bu tür hoş olmayan bir fenomenle yüzleşmek zorunda kalmışlar, boğazını kestikleri zaman, normal olarak nefes almak ve konuşmak mümkün olmaz. Tıbbi terminolojide laringospazm olarak adlandırılır. Bu nedir, bu devlet ne kadar tehlikeli ve nasıl kurtulacak? Bu konuda konuşmak istiyorum.

Laringospazm nedir: Çocuklarda ve yetişkinlerde özellikleri

Uzun süreli boğulma saldırıları şeklinde ortaya çıkan bu patolojik durum, solunum sisteminin en tehlikeli hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Hastalık herhangi bir yaş kategorisindeki kişilerden etkilenebilir, ancak çoğu zaman çocukları çoğunlukla iki yaşına kadar etkiler. Genellikle ölümcül bir sonuçla sonuçlanan ağrılı nöbetlere sahip olma olasılığı yüksektir.

Özünde, larynksin keskin bir "kesişme" patolojik fenomeni, içinde mevcut olan kas sisteminin bilinçsiz kasılmasıdır.

Aşağıdaki geliştirme mekanizmasına sahiptir:

 • Ses boşluğu keskin bir şekilde daralır ve bazı durumlarda tamamen kapanır;
 • inspiratuar başlar (tek taraflı, bir kişi nefes alabilir ve ekshalasyon zordur) nefes darlığı;
 • trakea spazmıyla birleşir, yani arka kısmında düz kasların istemsiz kasılması başlar.

Tüm bunlar laringospazmı karakterize eden ana özellik olan laringeal kasların konvülsif, istemsiz basısına yol açar ve bu her zaman aniden başlar. Bu olumsuz sürecin sonucu olarak, çocuk boğazını "keser" ve sadece nefes alma şansını yitirir, aynı zamanda sık sık hatta ses çıkarır.

Laringospazmın bu saldırısı, laringeal lümen hafifçe daraldığında ve aynı zamanda çok ağır olduğunda, farenksın iç alanının tamamen sıkıştırıldığı ve içinde görülebilen minimal bir lümen bile olmadığı zaman sadece kolay değildir. Bu durumda acil tıbbi müdahale olmadan yapamazsınız.

Yetişkinlerde ve çocuklarda laringospazm tipleri ve çeşitleri

Modern klinik uygulamada sadece insan hayatının kalitesini önemli ölçüde bozacak, aynı zamanda ölüme yol açabilecek patolojik olay, çeşitli tiplere ayrılmaktadır. Patolojik fenomenin başlangıcını tetikleyen nedenlerle doğrudan bir bağlantıya sahiptirler.

Her tür laringospazm arasında, aşağıdaki ana çeşitleri ayırt edilir:

 1. Patolojik bir durumun akut bir şekli tek bir bölüm olarak kabul edilir. Genellikle güçlü bir korkunun ya da uzun ağrının ardından ortaya çıkar. Bunu sadece, beyanın gerçek doğasını kuracak bir uzman yardımıyla alabilirsiniz.
 2. Düzenli, aksi takdirde kalıcı olarak adlandırılan saldırı, tamamen farklı bir karaktere sahiptir. Zaman içinde daha uzundur ve günde birkaç kez ortaya çıkabilir. Durumunu önlemek için kaygı belirtilerini yakından izlemek ve koruyucu önlemleri dikkatle takip etmek gerekir;
 3. alerjik laringospazm, tahriş edici maddelerin (toz, polen, yiyecek veya ilaçlar) etkisi altında oluşur. Bu durumda bir atak oluşmasını önlemek için yeterince kolaydır, sadece bir alerjeni açığa çıkarmak ve tamamen onunla etkileşimi dışlamak için gereklidir;
 4. şiddetli tantrumların bir sonucu olarak histerik bir saldırı meydana gelir. Şiddetli vakalarda, bir epileptik nöbete benzemeye başlar ve yemek borusu, farinks ve ekstremitelerin konvülsiyonları eşlik eder. Histeriğin etkisi altında ortaya çıkan saldırının kendisi çok kısa sürüyor ve ilaçsız olarak kendi başına bitebiliyor.

Doğru şekilde yürütülen teşhisler, gerçek laringospazm formunu oluşturmaya yardımcı olur. Bu, uzmanların laringospazmın negatif semptomlarının hızlı ve etkili bir şekilde rahatlamasını kolaylaştıran uygun bir tedavi rejimi yazmasını sağlar. Ayrıca, hastalığın tehlikeli belirtilerini ortadan kaldırmaya ek olarak, doğru tanımlanmış hastalık türü, başka bir saldırının başlamasını engelleyebilecek önleyici tedbirlerin seçilmesini mümkün kılmaktadır.

Çocuklarda laringospazmın nedenleri

Çocuğun larinkoksun bu patolojisine sahip olması için önkoşullar, çok sayıda. Çoğunlukla bebeğin vücut metabolizması, kas ve sinir sisteminin koordineli çalışmayı bozuldu gerçeği kaynaklanır. Sonuç olarak, patolojik bir fenomenin gelişmesini provoke eden sinir uyarılabilirliği artar.

Bir çocuğun gırtlak spazmı için ana nedenleri şunlardır:

 • bronşiyal astım, raşitizm, hidrosefali gibi hastalıkların kronik formları (beyin içindeki sıvının artan birikimi, normal çalışmayı ihlal);
 • bebek kalsiyum ve D vitamini vücutta yetersiz miktar;
 • havada bulunan alerjenler;
 • çocuğun metabolik süreçlerinde ihlali;
 • doğum travması;
 • konjenital ruhsal bozukluklar;
 • Yabancı nesneler boğazda sıkışmış;
 • Korku, histerik kahkaha veya ağlama.

Buna ek olarak, nedeni gibi gelişmekte olan laringospazmın patolojilerde yalan ve vagus sinir tümörleri, anevrizma (çıkıntılar) büyük kan damarlarının yanı sıra, tiroid bezi şişmesinin olarak istonchonnyh duvarları zarar verebilir. Doğada var olan bu önkoşullar çocuklar için nadir olmakla birlikte, varlığını dışlamak olanaksızdır. Ayrıca bronkopnömoni larenjit, laringotrakeit, farenjit ve çeşitli patolojiler trakea, gırtlak veya farinks - patolojik durumları ve bazı tehlikeli hastalıklar KBB Provoke.

Kimler risk altında?

Saldırı geliştirmek için, bazı olumsuz faktörler gereklidir. Çoğu zaman, aşağıdaki bebek kategorilerinde patolojik bir fenomen teşhisi konur:

 • Hiperaktif kırıntılar, kısa bir süre için bile tek bir pozisyonda kalamazlar;
 • Yapay beslenen çocuklar;
 • beyin, epilepsi ve aynı zamanda üst solunum yollarının çeşitli patolojilerinde konjenital formları olan bebekler;
 • alerjik bağımlı ve histerik çocuklar.

Küçük hastaların tüm bu kategorileri, kulak burun boğaz uzmanı tarafından sürekli olarak izlenmelidir, çünkü larinksin herhangi bir anda spazmının ortaya çıkma riski çok yüksektir. Saldırılar genellikle en küçük yaşta başlarlar. Erişkinlerde laringospazm etiyolojide çocuklardakine benzer, ancak ortaya çıkmasını provoke eden başka birçok nedene de sahiptir. Aşırı sigara içmeye eğilimli olanların yanı sıra alkol kötüye kullanan insanlar.

Laringospazm: Çocuklarda belirtiler ve tezahür

Risk altında olan çocukların ebeveynleri için, uzmanlar sürekli olarak uyarıda bulunmayı tavsiye eder, çünkü başka bir saldırı herhangi bir önkoşul olmaksızın günün herhangi bir saatinde başlayabilir. Larinksin spazmı belirtileri

En sık gündüz meydana gelir, ancak geceleri ortaya çıkmaları da mümkündür. Bu patolojik olayın saldırısının aniden ortaya çıktığı, patolojinin kökeni hakkında uyarıcı hazırlık aşamalarının olmadığı dikkati çekmektedir.

Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarda laringospazmın belirtileri olduğunu tam olarak bilmeleri önerilir. Bu, patolojik fenomenin başlangıcını fark etmeye ve bir doktor çağırmaya yardımcı olacaktır. Çoğu durumda sadece zamanında yardım küçük bir hasta hayatını kurtarabilir.

Bu rahatsızlığa eşlik eden ana işaretler arasında, önde gelen kulak burun boğaz uzmanları aşağıdakilere dikkat çekiyor:

 • çocuğun keskin bir nefes alma müdahalesi vardır;
 • Normal bir nefes alma ihtimalinin olmaması ile karakterize inspiratuar dispne vardır;
 • bebeğin başı istemeden geri fırlar ve ağzı açıktır;
 • karın ve servikal kaslar aşırı gerilir;
 • arka geriye doğru bükülür;
 • Yüzdeki cilt kapakları soluklaşır ve çocuğun tüm vücudu soğuk ve yapışkan bir ter ile kaplıdır.

Bu işaretler, hafif bir patolojik fenomen olduğunu göstermektedir. Aynı durumda saldırı uzun süren haline geldiğinde, karmaşık ya da herhangi bir konjenital veya edinsel anormallikler, daha renkli ve tehlikeli semptomların eşlik ettiği, hastalığın şiddetli bir formu vardır. Bebek neredeyse her zaman bilinç kaybına yol açan konvülsiyonlar geliştirebilir, istemsiz bağırsak hareketleri ve idrara çıkma söz konusudur.

Önemli! Ebeveynlerin bu işaretleri kaçırmamak için çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu, bebeğe zamanında yardım sağlayacaktır. Onun yokluğunda, bir çocukta ortaya çıkan larinksin spazmı ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Yetişkinlerde laringospazm belirtileri, çocuklarda bulunabilecek olanlara benzerdir. Hastalık çağının başlangıcını fark etmek, boyun kaslarının fark edilir bir gerginliği, nefes alamama, soluk cildi gibi belirtiler üzerinde olabilir. Şiddetli formda yetişkinlerde bir laringeal spazm varsa, yukarıdaki belirtiler bilinç kaybına jeneralize konvülsiyon bir arka plan ve köpüklü ağzına oluşumlarına karşı çıkar. Şu anda bir kişi genellikle bir kalp krizi geçirir.

Laringospazm teşhisi

Bir uzman için, larinksin spazmına eğilimli küçük bir hastada varlığını ortaya çıkarmak yeterli değildir. Çocuklarda laringospazm teşhisi, patolojik fenomenin başlangıcını tetikleyen nedenlerin kurulmasını içerir. Bunu sadece yetkili bir doktor yapabilir. Prosedürün kendisi, aşağıdaki klinik resmin not edildiği bir spazm sırasında doğrudan gerçekleştirilir:

 • nefes verirken ıslık ve sesin varlığıyla nefes almanın zorluğu;
 • kapalı ses telleri;
 • laringeal kasların innervasyonunun ihlali;
 • boğazda bir enflamatuar sürecin varlığı.

Bütün bunlar arisen laringospazm hakkında konuşur ve daha derin bir soruşturma gerektirir, ardından doğru bir teşhis konur. Larinksin spazmının laboratuar tanısı, lökositozu gösteren artmış sayıda beyaz kan hücresinin varlığına dayanır. Üst solunum yollarında iltihaplı süreçlerle yakın bir bağlantıya sahiptir.

Ayrıca, doktor, hastalığın tarihini dikkate almakta ve bu da, larinksin spazmını ve hastanın anamnezini provoke eden ön koşulların en doğru şekilde belirlenmesini mümkün kılmaktadır. Karmaşık olgularda, bu hastalığı benzer semptomları olan üst solunum yolunun diğer patolojilerinden ayırt etmeyi mümkün kılan farklılaşmış bir çalışma gerçekleştirilir.

Çocuklarda laringospazm tedavisi: ilaçlar, ilaçlar, inhalasyonlar

Saldırıyı durdurmayı amaçlayan başlıca önlemler genellikle uyuşturucu tedavisinin yardımı ile gerçekleştirilir. Çocuklarda laringospazmın saptanmasında, bu tedavi küçük hastanın yaşına bağlı olarak doktorlar tarafından değişir. Yani iki yaşına kadar olan bebeklerde, sadece süspansiyonları kullanmak için izin verilir, daha büyük çocuklara uygun damla ve tabletler verilir.

İlaçlar, hastalığın doğasına ve doğasına bağlı olarak kullanılır:

 • Ortak doğanın bir saldırısının rahatlatılması Salbutamol veya No-shpa'nın yardımıyla gerçekleştirilir;
 • Hastalığın astmatik veya alerjik bir karakterde kullanımı Deksametazon. Bu ilaç bronşları gevşeterek iyi hava dolaşımını sağlar.

Bazı genç ebeveynler Prednisolone gibi ilaçlarını seçerler. Uzmanlara göre böyle bir tercih yanlıştır. Bu ilacın çok güçlü olmasına ve negatif semptomları hızla durdurabildiği gerçeğine rağmen, çok sayıda yan etkisi vardır. Bu nedenle, laringospazm teşhisi konduğu zaman kullanımına izin verilebilir. Yaşlı yaş gruplarında Prednisolone hastaları ile tedavi en etkili olacaktır.

Inhalasyon yardımı ile Kupirovanie patolojik durumu

Çoğunlukla, genç ebeveynlere laringospazmın hap ve enjeksiyonlar olmadan nasıl çıkarılacağı ve yapılıp yapılamayacağı hakkında sorular sorulur. Onlara tüm doktorlar olumlu bir cevap veriyor ve inhalasyon gibi bir prosedürün yardımcı olduğu güçlü ilaçların kullanımı olmadan yapmanın daha sık olduğunu açıklıyor. Laringospazmın tedavisi ve önlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bir nebulizer ilacı püskürtmek için özel bir cihaz kullanıldığında maksimum verim elde edilir.

İnhalasyonlar onunla gerçekleştirilir, aynı anda birkaç terapötik fonksiyon gerçekleştirir:

 • larinkste biriken viskoz balgamı seyreltin, bu da etkili ekspektorasyonuna ve öksürük sendromunun hafifletilmesine katkıda bulunur;
 • solunum yolu mukoza zarlarını nemlendirir, böylece kuru havlayan öksürük hızla sona erer;
 • Larinks şişmesinin iç yüzeyinden kurtulmak, hava yollarının açıklığını yenilemek ve akciğerlere hava akışını kolaylaştırmak;
 • inflamatuar sürecin azaltılmasına katkıda bulunur;
 • gerekli oksijen ve besinlerle iltihaplı dokular sağlayan boğaz damarlarında kan dolaşımını iyileştirmek;
 • belirgin bir antibakteriyel ve rejeneratif eylem var;
 • Pnömoni ve bronşit için mükemmel koruyucu önlemler olarak hizmet ettiğinden, alt solunum yolunun negatif süreçte tutulmasını ve patolojik durumun ilerlemesini önler.

Çocuklarda laringospazm olduğunda, hormonlarla inhalasyon için prosedürlerin yardımı ile tedavinin başlangıç ​​seyri tavsiye edilir ve ancak bitiminden sonra, ekspektoran ve mukolitik kullanımı başlatılmalıdır. Aşağıdaki tablo, bir çocuğun gırtlak spazmı varsa, inhalasyon için tek başına ilaçların kullanılabileceği bilgileri gösterir. Ancak bu sadece ilgili hekime danıştıktan sonra yapılmalıdır.

Çocuklarda bir larinks spazmında, uzmanlar nemlendirme, temizleme, anti-enflamatuar ve antiseptik aksiyona sahip spreyleri kullanmayı tavsiye eder. Ana avantajı, yüksek basınç altında yeterince yüksek miktarda tıbbi madde içermeleridir. Bastırmadan sonra, ilaç direkt olarak lezyona ulaşır, bu da etkisinin etkisini arttırır.

Ayrıca laringospazmın çocuklarda ortaya çıkması durumunda, bunu durdurmak için ilk yardımın başarılı bir sonucun anahtarı olduğu da unutulmamalıdır. Laringospazm geliştirme riski taşıyan bebeklerin tüm anneleri, bebeğin, ambulansın güvenli bir şekilde ulaşmasını beklemesine yardımcı olacak ilk yardım önlemlerini tam olarak araştırmalıdır. Bu durumda, çocuğun yaşamının sadece ebeveynlere bağlı olduğunu unutmayınız.

Larenks spazmı oluşumunda ilk eylemler

Önemli! Üst solunum yolunun bu patolojik durumunun en büyük tehlikesi, hemen hemen her zaman hastanın ölümüne yol açan asfiksinin başlangıcıdır. Saldırı çok uzun olduğunda oluşur. Bu nedenle, küçük çocukların ebeveynleri, çocuklarda laringospazm için acil bakımın nasıl yapıldığını tam olarak bilmelidir ve bunun için hangi önlemler kullanılır?

 • yaslanmadan önce, düz bir yüzeye küçük bir çocuk yatırmak;
 • Sıkılaşan tüm giysilerinizi sökün veya tamamen çıkarın. Bu önlem, havaya akciğerlere girişi kolaylaştırır;
 • Bebeğin yalan söylediği odada açılır. Bu, temiz hava akışı sağlar ve oksijen açlığının oluşma olasılığını önler;
 • En ufak bir gürültü bile yeni bir saldırıyı kışkırtan bir tahriş edici olabileceğinden, tam bir sessizlik için şartlar yaratmak gerekir;
 • yüzünü ve kırıntıların gövdesini serin su ile serpiştirin;
 • burun mukozasını içine üfleyerek veya bu amaç için küçük bir pamuklu çubuk uygulayarak tahriş edebilir.

Bu adımlar uzmanlar evde bir çocukta laringospazmı kaldırmak ve doktorun gelmesinden önce onun durumunu hafifletmek için nasıl genç ebeveynlerin sorunun cevabı tavsiye ederiz. Bir çocuğun yaşamının 1 yıl - ambulans geldiğinde Şimdi bundan sonra, bebek bu durumda 1 ml oranı glyukanata kalsiyumun intravenöz yatıyor acil ilaç yardımı, verilecek. Bu aşama, spazm oluşumu çok hipokalsemi, plazma kalsiyum içeriği minimuma azaltıldığı bir durum devreye olması gereklidir.

Yukarıdaki yöntemlerin herhangi bir görünür etki ile, uzmanlar veya trakeotomi (trake diseksiyon) (özel boruların hava yollarına uygulanması) entübasyon tatbik durumunda. Bu yöntemler, akciğerlere erişimi kolaylaştırmak için hava yollarının açıklığını arttırır.

Evde çocuklarda laringospazm tedavisi: geleneksel tıp tarifleri

Boğazda spazmlar, enfeksiyöz veya alerjik nedenlerin yanı sıra şiddetli bir soğuklukla provoke edilmiş, tedavi için ev yöntemlerini kullanmak mümkündür. Unutulmaması gereken tek şey bir uzmanla yapılan ön görüşmedir. Kategorik olarak, geleneksel tıbbın kullanımı aşağıdaki özel durumlarda önerilmemektedir:

 • Patolojik bir durumun akut bir döneminde;
 • Hastanın ciddi eşlik eden hastalıkları veya larenks spazmı komplikasyonları bir geçmişi varsa.

Evde halk ilaçları yardımıyla gerçekleştirilen patolojik bir durumun tedavisi, larenks hastalığının negatif semptomlarını önemli ölçüde hafifletebilir ve önemli yan etkilere yol açmaz.

Larinksin spazmı gidermek için geleneksel tıp tarifleri

Yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde etkinliğini ve güvenliğini kanıtlayan atalarımızın pratiği artık çok popüler ve geleneksel tıp tarafından tam olarak biliniyor. İçinde, laringospazm gibi patolojik bir durumun hızla ortadan kaldırıldığı birçok yöntem vardır. Genellikle bir kişinin en az bir saldırısı varsa önleyici bir önlem olarak kullanılırlar.

En popüler halk ilaçları şunlardır:

 • çam yağı. Taze alınmalı (6-12 yaş arası çocuklar için bir çay kaşığı ve öptüğüm yetişkinler) ve aç karnına eritilmelidir. Prosedür sabah ve akşam yapılır. Ayrıca, yukarıdaki dozu daha önce bir bardak ılık sütte çözerek gece de içebilirsiniz.
 • aronia meyveleri. Taze çekilmiş meyveler 1: 1 oranında şekerle ovulmalı, bir cam kavanoz içine konulmalı ve soğukta saklanmalıdır. Kahvaltıdan önce 15 dakika boyunca sıcak kaynamış su ile yıkayarak iyileştirici bir ilaç yiyin. Yetişkinlerin bir resepsiyon için lezzetli bir ilacın bir çay kaşığı ve çocuklar için yeterli olması gerekir.
 • papatya. Bu bitkinin çiçeklerinden geleneksel çay hazırlanır, ancak yemek pişirmede önemli bir nüans vardır. Larinksin spazmları sadece içilmeye yardımcı olduğunda, kaynayan sütün içinde kaynatılır ve suda değil. 9 aydan itibaren içmeye başlayabilirsiniz.
 • soda çözeltisi. Bu, larinkste patolojik bir durumu tedavi etmek için kullanılan en iyi bilinen yöntemdir. Soda çözeltisi, sabah ve akşam hastalıkların akut döneminde yapılan boğazını durulamak için kullanılır. Prosedür farinksin şişmesi azalıncaya kadar birkaç gün boyunca gerçekleştirilir.

Sadece başlayan larinksin spazmını durdurmak için, uzmanlar birkaç halk yemeği öneriyor. Saldırının başlangıcında, amonyak buharının solunması yeterince etkilidir. Kloral hidrat çözeltisi ile bir lavmanın eklenmesi daha az etkili değildir (bir bardak ılık su üzerine 0.5 g ilaç alınır). Eğer spazm ertelenirse, doktorlar% 0.5 potasyum bromür solüsyonundan bir çay kaşığı almayı ve ardından ılık bir banyoda uzanmayı önerir.

Önemli! Terapötik eylemleri geleneksel tıbbın yardımıyla uygulamaya başlamadan önce bir uzmana danışmanız ve olası kontrendikasyonlarını öğrenmeniz gerekir. Bu tedavi yöntemlerinin ancak ilk anksiyete semptomatolojisinin ortaya çıkışıyla yapılmaya başladıklarında etkili olduğu hatırlanmalıdır. Böyle bir tedaviden sonra, patolojik durumun atakları tekrarlanmaya devam ederse, hemen bir uzmana danışmak gerekir, çünkü yeterli tedavi olmaksızın ölümcül bir sonuç mümkündür.

Hastalığın komplikasyonları

Çoğunlukla bu patolojik durum tahmini felaket olabilir zamanında yardım veya çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazma yetersiz tedavi sonuçlarının uygulanmasını sağlamak için başarısızlık durumunda yararlı olduğu gerçeğine rağmen. en kısa sürede glottisin onun kapsamlı ve neredeyse tamamen kapatılmasıyla ödem gelişmesi ile ilişkili larinks spazmı nedeniyle tıkanması (tıkanma) nazofarenks ve soluk borusunun üst kısmının gelişimine akut solunum yetmezliğine yol açabilir.

Komplikasyonlar istemsiz dışkılama ve idrar sonuçlanan vücudun farklı bölgelerinde kas çalışmalarında kardiyak aktivite ve bozukluklarının zayıflatarak, kasılmalar, bilinç kaybı eşlik Laringospazm. Daha sık bir kişinin nöbetleri vardır, bunlar artık, asfiksi ve ölüm olası gelişme böylece.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larengizmin önlenmesi

Bir kişinin gırtlak spazmlarına eğilimi varsa, sağlığını dikkatle izlemeli ve bunları önlemek için gerekli önlemleri almalıdır. Laringospazmın çocuklarda ve yetişkinlerde önlenmesi, ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azaltabilir. Kulak burun boğaz uzmanları tarafından patolojik bir durumun ortaya çıkmasını önlemek için önerilen ana koruyucu önlemler oldukça basittir ve aşağıdakileri içerir:

 1. reflü ve mide ekşimesini (yağlı ve baharatlı yiyecekler, güçlü kahve, konsantre meyve suları) kışkırtacak ürünlerde maksimum kısıtlama ile doğru beslenmenin düzenlenmesi;
 2. açık havada yürüyüş süresini uzatmak. Onlar için parklar veya su yolları seçilirse en iyisidir;
 3. düzgün rahatlama yeteneği. Bu, sakinleştirici bir hobinin seçimine yardımcı olacak - modelleme, çizim, bulmaca toplama vb.
 4. Bu tür zararlı alışkanlıkların sigara ve alkol bağımlılığı olarak tamamen reddedilmesi.

Eğer bir insanın yaşamında en az bir kez larenksin spazmı varsa, en tekrar eden andaki rekürrens olasılığı çok yükselir. Bu nedenle saldırıya maruz kalan kişilerin dikkatlerini sağlıklarına artırmaları ve önerilen koruyucu önlemleri düzenli olarak takip etmeleri teşvik edilir. Bu, yalnızca yaşam kalitesini uygun bir seviyede tutmaya değil, aynı zamanda patolojik durumun ciddi sonuçlarının gelişmesini önlemeye de yardımcı olacaktır.

Laringospazm: belirtiler ve tedavi

Laringospazm - ana belirtiler:

 • kasılmalar
 • bayılma
 • terleme
 • Istemsiz idrara çıkma
 • solukluk
 • Cildin siyanoz
 • Zayıf darbe
 • Çarpıntı Temporal yokluğu
 • Zor nefes
 • Boyun kaslarının gerilmesi
 • Ağızdan köpük
 • Bağırsakın istemsiz tahliyesi
 • Geniş açık ağız
 • Gürültülü nefes

Laringospazm, larinksin kontrolsüz kasılmasıyla karakterize patolojik bir durumdur. Aniden ortaya çıkar ve glottisin daralmasına veya tam örtüşmesine neden olur. Bu patolojik değişikliklerin arka planı karşısında, inspiratuar dispne oluşur. Bazı klinik durumlarda laringospazm trakeospazmom ile birlikte ortaya çıkar.

Laringospazm erişkinlerde ilerlemeye başlayabilir, ancak daha sıklıkla hastalık, formülle beslenen 2 yaşın altındaki çocukları etkiler. Bu rahatsızlığın çok tehlikeli olduğunu ve zamanında yardım almadan, ölümcül bir sonuç olabileceğini de belirtmek gerekir.

etiyoloji

Laringospazm şu nedenlerle ilerlemeye başlar:

 • insan vücudunda kalsiyum eksikliği;
 • organizmanın reaktivitesinde azalma;
 • doğum travması;
 • metabolik bozukluklar;
 • diğer patolojilerin insanlarda ilerlemesi: korea, spazmofili, bronkopnömoni, rikets ve benzerleri;
 • solunum sistemi elemanlarında patolojik değişiklikler - trakea, akciğerler, farinks;
 • adrenalin gibi çeşitli aktif maddelerin burun pasajlarına gömülmesidir.

Erişkinlerde laringospazmın etiyolojisi biraz farklıdır. Larinksin spazmı şu durumlarda oluşur:

 • larinksin çeşitli ilaçlar ile tedavisi;
 • iyi huylu bir karakter var olan bir tümörün ihlali;
 • Belirli miktarda alerjen içeren hava solunması. Onların rollerinde toz, bitkilerin poleni, çeşitli aromatik maddeler vb.
 • larinks yüzeyinin şişmesi;
 • larinks yüzeyinin enflamasyonu;
 • rekürren laringeal ve vagus sinirlerin irritasyonu. Bu bir anevrizma nedeniyle oluşabilir;
 • stresli durumlar, yoğun heyecan eşlik ediyor.

Çocuklarda laringospazm sırasında oluşur:

 • şiddetli öksürük;
 • histerik ağlama;
 • kahkaha;
 • korkusundan.

semptomataloji

Laringospazmın ilerlemesinde kendini gösteren ilk semptom, gürültülü ve zor nefes almaktır. Bu arka plana karşı cildin siyanozu (özellikle dudak bölgesinde) ortaya çıkar, boyun kasları gerilir.

Saldırı sırasında belirtiler:

 • Kurbanın ağzı çok geniş açıktır;
 • terleme güçlendirilir;
 • darbe bir iplik benzeri karakter kazanır;
 • Vücuttaki karbondioksit seviyesindeki hızlı artış nedeniyle, solunum merkezi tahriş eder ve solunum fonksiyonu tamamen stabilize olur.

Çocuklarda laringospazmın bir saldırısı sırasında laringoskopi yapılırsa, ses tellerinin birbirlerine sıkıca bastırıldığı belirtilebilir. Bu tür saldırılar günde birkaç kez ortaya çıkabilir. Daha çok gün boyunca görülürler. Laringospazm şiddetli formda ortaya çıkarsa, aşağıdaki semptomlar ana klinik tabloya eklenir:

 • bayılma;
 • konvulsif sendrom;
 • köpük ayırmaya başlayabilir;
 • Bir kişi bağırsakları ve mesaneyi istemsiz olarak boşaltır;
 • kardiyak aktivitenin kesilmesi.

Erişkinlerde hastalığın seyri biraz farklıdır. Histerik laringospazmın ilerlemesi durumunda, hasta da yemek borusu, farinks ve bacakların nöbetleri yaşar. Yetişkinlerde hafif formda glottisin kısa bir daralması gözlenir. Bu arka plana karşı, ilk soluk ve mavi bir deriden sonra. Bir adam ağlayabilir.

İlk yardım

Hasta bir saldırı tarafından üstlenilirse, zamanında acil yardım vermesi önemlidir. Yapılması gereken ilk şey kişiyi sakinleştirmek, acele etmesine ve paniğe kapılmamasıdır, çünkü bu eylemler onun durumunu sadece ağırlaştırmaktadır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda laringospazm için ilk yardım:

 • hastaya temiz hava sağlayın. Bu amaçla odadan sokağa çıkar ya da odadaki tüm pencereleri açar;
 • mümkünse, ona bir bardak su verin;
 • su serpin yüzü;
 • uyaranların uygulanması. Hastayı tutabilirsin, gıdıkla.

Yetişkinlerde laringospazm atakları, hastadan mümkün olduğunca uzun süre nefes almamaları istenirse ortadan kaldırılabilir. Bu süre zarfında, vücut solunum sistemini tahriş eden karbondioksit biriktirir. Ayrıca acil yardım eklenmiştir:

 • antikonvülsanların tanıtımı;
 • zor durumlarda hasta sıcak bir banyoya daldırılır;
 • bayılma durumunda, amonyak buharlarının solunmasına izin verilir.

İlk belirtiler göründüğünde, hemen bir ambulans çağırmalısınız.

tedavi

Tedavi laringospazma öncelikle larenks spazmını tetikleyen nedeni ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Ana hastalığın tedavisi - rikets, bronkopnömoni, kore, vb. Gerçekleştiriliyor. Ataklar arasında, immün sistemi uyarıcı terapi ve fiziksel sertleşme zorunludur.

Hasta tedavi planı:

 • kalsiyum preparatlarının alınması;
 • multivitamin komplekslerinin alınması;
 • UFO;
 • diyet tedavisi. Bir kişi daha fazla süt ve sebze yemeği yemelidir;
 • temiz havada uzun yürüyüşler de dahil olmak üzere rasyonel bir rejim;
 • Çocuk bir bebek ise, yapay karışımlarla değil, anne sütü ile beslenmesi önerilir.

Zamanında başladı ve yeterli tedavi ile, prognoz uygundur. Ayrıca, çocuk büyüdükçe, laringospazmın tamamen ortadan kalktığını ve tedaviye artık ihtiyaç duyulmadığını da belirtmek gerekir.

Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan laryngism ve bu hastalık için tipik semptomlar, o zaman doktorlara yardımcı olabilirsiniz: otorhinolaryngologist, pediatrician.

Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

Kalp kusurları kalbin bireysel fonksiyonel parçalarının anomalileri ve deformasyonlarıdır: vanalar, bölmeler ve damarlar ve odalar arasındaki açıklıklar. Yanlış işleyişinin bir sonucu olarak, kan dolaşımı bozulur ve kalp ana işlevini yerine getirmeyi durdurur - tüm organlara ve dokulara oksijen sağlar.

Larinksin stenozu, larenks lümeninde belirgin bir daralmaya yol açan patolojik bir süreçtir ve bu da yiyecek ve solunumun yutulmasını önemli ölçüde engeller. Çocuklarda larenksin en sık görülen stenozu. Bu patoloji, doktora acil bir ziyareti ve çocuğun doğru tedavisini gerektirir. Zamanında resüsitasyon olmaması, ölüme neden olabilir.

Embolizm - ilerlemesinin bir sonucu olarak, kan damarının lümeniyle örtüşen bir patolojik durumdur. Bu nedenle, kan akışı kısmen veya tamamen örtüşür. Vasküler lümeni kaplayan maddeler emboli olarak adlandırılır. Diğer vasküler bölgelerden dolaşım sisteminin büyük veya küçük bir dairesinin arterlerine girerler. Boyut olarak, belirli damarların çapı ile belirlenir.

Astım durumu, belirgin bir solunum yetmezliği olan ilerlemesi nedeniyle uzun süreli bronşiyal astım atağıdır. Bu patolojik durum, bronşiyal mukoza ödeminin yanı sıra, kaslarının spazmlarının bir sonucu olarak gelişir. Aynı zamanda, astım olan bir hasta tarafından kural olarak kabul edilen daha yüksek dozda bronkodilatatörlerin kullanılmasıyla bir saldırıyı durdurma olasılığı yoktur. Astım durumu hastanın ölümüne yol açabilecek çok tehlikeli bir durumdur, bu nedenle acil tıbbi bakım gerektirir.

Yumurtalık apopleksi, yumurtalık dokusunda oluşan ani bir kopmadır (yani bütünlüğün bozulmasıdır). Karın boşluğuna giren, karın boşluğuna geçen semptomlar olan yumurtalık apopleksi, buna ek olarak şiddetli bir ağrı sendromu eşlik eder.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Larinksin spazmı - vücudun tehlikeli bir durumu

Tıpta "spazm" terimi, keskin bir kas kasılması anlamına gelir. Larinksin spazmı, gırtlaktaki düz kas liflerinin ani gerginliğidir ve bu da hava yolunun lümeninde bir azalmaya yol açar. Bu patolojik durum birçok nedenden dolayı gelişebilir. Tedavi bu durumun etyolojisini dikkate almayı gerektirir.

Gapus spazmının etyolojisi

Patolojinin nedenleri şunlar olabilir:

 • Dış uyaranların, gıda partiküllerinin solunum yollarının lümenine nüfuz etmesi şeklinde etkisi.
 • Sinir sistemi bozuklukları. Kronik stres, nevroz ve seslendirme sırasında ses tellerinin aşılması, larinksin spazmlarına yol açan faktörlerdir.
 • Bazı vakalarda, üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları larinks kaslarının atipik bir spazmına neden olabilir.
 • Erişkinlerde malign büyümenin artışı şeklinde onkolojik nedenler (bkz.: Boğaz kanseri: hastalığın semptomları).
 • Vücudun alerjik reaksiyonu. Bu, bir ilaç almanın veya harici alerjenlere maruz kalmanın sonucu olabilir.

Patolojinin gelişim belirtileri

Yetişkinlerde, hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Soğuk terin ortaya çıkışı.
 • Cilt pedleri aniden soluklaşır ve terlenir.
 • Islık ve gürültü ile birlikte nefes almak zordur.
 • Hasta boyun kaslarının atipik kasılmasını hisseder.

Bu patolojik durum aniden gelişir ve akut boğulma atağı ile sona erer ve bu da nefesin kesilmesine yol açar. Çoğu durumda, gırtlak spazmları genişletilmiş ekshalasyon ile kanıtlandığı gibi bağımsız olarak geçer.

Dikkat: Ağır vakalarda laringospazm bilinç kaybına, ani solunum durmasına ve kasılmalara yol açar. Bu, zamanında tıbbi yardım sağlamazken, bu hasta için ölümcül bir sonuçla doludur.

Çocuklarda larinksin spazmı tezahürlerinin özellikleri

Küçük hastalarda, larinks kaslarının ani kasılması aşağıdaki nedenlerle gelişir:

 • Kronik enfeksiyöz hastalıkların ilerlemesi.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Uzun süreli ilaç kullanımı.
 • D vitamini ve kalsiyum eksikliği.

Erişkin hastalardan farklı olarak, çocuğun özofagus spazmı vardır, larinks arka plana karşı gelişebilir:

 • Ağlama saldırısı.
 • Ani korku.
 • Ağır kahkaha ve öksürük.

Çocuklarda hastalığın klinik tablosu aşağıdaki semptomlardan oluşmaktadır:

 • Ağır ve gürültülü bir nefes.
 • Sonorous öksürük saldırısı.
 • Cildin solması.
 • Çocuk aynı zamanda şok durumundadır.

Ruhsal bozukluğu olan kişilerde laringeal spazm belirtileri

Bu gibi durumlarda larinksin spazmları nevrozun bir arka planına karşı gelişir. Hastalığın klinik tablosu stresli durumlar ve uzamış psiko-duygusal aşırılıklar sırasında oluşur.

Nörolojik hastalarda solunum yolunun düz kaslarının öncelikli atipik kasılması, aşağıdaki semptomları içerebilir:

 • "Boğazda yumru" hissi ve nazofarenkste ağrı varlığı.
 • Akut solunum yetmezliği belirtilerinin gelişmesi.
 • Boğulma belirtilerinin kademeli olarak ilerlemesi.
 • Kalp hızında artış.
 • Karın veya kalpte ağrı atakları.
 • Üst ve alt ekstremitelerin yoğun tremoru.

Solunum sisteminin kendi elleriyle ciddi şekilde bozulması önerilmemektedir. Hasta derhal hastaneye yatırılmalı ve iyice muayene edilmelidir.

tanılama

Çoğu durumda, hastalığın akut ataklarının giderilmesinden sonra ileri tanı yapılır.

Oluşur:

 • Faringoskopi, larinksin görsel muayenesi yöntemidir.
 • Etkilenen bölgenin bakteri florasını tanımlamak için mukozanın yüzeyinden bir leke almak.
 • Yaygın ve genişletilmiş bir kan testi.
 • Ultrason muayenesi.
 • Hastanın hormonal durumunun analizi.

Laringeal spazmları ortadan kaldırma yöntemleri

Hastanın durumunu kolaylaştırmak için doktorlar aşağıdaki aktiviteleri önermektedir:

 • Hasta yatay konumdadır ve ona temiz hava sağlar.
 • Nazal pasajlara amonyakla nemlendirilmiş bir tampon koyarım.
 • Bir kişinin bir bardak soğuk su içmesine izin verin.

Eğer bu tür tedavi tedbirleri rahatlama getirmezse, hasta kısaca nefesini tutmalı veya sırtında ve boynunda bir miktar çırpma yapmasını istemek zorundadır. Başka bir tedavi yöntemi, kusmayı uyarmak ve uzun süreli spazm ile sıcak bir banyo yapmaktır.

Yabancı bir cismin solunum sistemine girmesi nedeniyle oluşan laringeal yarığın spazmı, cerrahi bir ameliyat gerektirir.

Bilgi için! Spazmların sık görülen patolojik atakları, patolojik nöbetlerin gerçek nedenini ortaya koymak için ayrıntılı teşhislerin yapılması için bir bahane olarak hizmet eder.

Hastalığın tedavisinin fiyatı, spazmı provoke eden hastalığın birincil tanısına bağlıdır.

Larinksin alerjik spazmlarının tedavi yöntemleri

Alerjik kas kasılması, solunum sisteminin mukoza zarının şişmesi ile birlikte hastanın refahını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Bu gibi durumlarda tedavi bu sırayla gerçekleştirilir:

 • Hava yolu açıklığının restorasyonu. Acil durumlarda, bu cerrahi olarak yapılır.
 • Larinks ve bronş lümeninin ilaçlı genişlemesi.
 • Doğrudan alerji tedavisi gören antihistaminiklerin enjeksiyonu veya iç uygulaması.

Alerjik boğulma olan hastalara tıbbi bakım sağlamak için talimatlar:

Nevroz ile boğaz spazmı

Farinksin nevrozu, hastalığın sınıflandırılması, klinik tablo ve tedavi hakkında her şey.

, Hava ve diğer hoş olmayan duyum eksikliği hissi çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yutma güçlüğü neden olur ve çeşitli hastalıkların varlığına işaret edebilir boğazda bir yumru gibi böyle bir rahatsızlık hissi görünümünü,. Çoğunlukla, kadınlar bu semptomlardan şikayetçidir. Biz boğazında yabancı cisim hissi nedeniyle genellikle güçlü sinir gerginlik görünen düşünürsek dişiler oldukça duygusal doğa, çünkü o, şaşırtıcı değildir. Ne bu olgunun nedenleri ve nasıl böyle bir durumda başa?

Neurosis ve formları

Çoğu kez boğazda normal bir şekilde yutulmasına izin vermeyen, nefes almayı zorlaştıran ve korkuya neden olan bir şey olmadığı hissi, gerçek paniğe ve tedavi edilemez bir hastalık düşüncesine yol açabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, boğazda, sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durum olan faringeal nevroz ile bir yumru vardır. Farinksin nörosisi, her biri kendine has özellikleri olan üç tiptir. Tedavi ayrıca farklı olabilir ve hastalığın tipine ve nedenlerine bağlı olabilir. Farenks nevrozu, belirtileri, her bir türün tedavisi ne olduğunu düşünün.

Üç tip nevroz vardır:

 1. Yutulması zor anestezi. Anestezi, viral veya enfeksiyöz hastalıklar, histeri, multipl skleroz, beyin tümörleri, sifiliz ile sonuçlanabilir. Farinks ve yutma refleksi mukoza zarının duyarlılık eksikliği insan hayatı için ciddi bir tehlike taşımaktadır, çünkü hasta yanlışlıkla gıda ve boğulma hissi verebilir, bu da ölüme yol açabilir. Bu durumda, yardım için bir nöroloğa başvurmanız gerekir ve anestezi nedeni histeri ise, bir psikoterapistin yardımına da ihtiyacınız olabilir.
 2. Hiperestezi de bozuk yutma fonksiyonu ile karakterizedir. Bu form, sinir sisteminin çeşitli hastalıklarının karakteristik bileşenlerinden biridir. Hiperestezi ile, larinkste ağrı var, su veya yiyecek yutmaya çalışırken zorluk var, konuşmada ağrı olabilir, boğazınızı temizlemeye kalktığınızda gitmeyen güçlü bir pershenia var. Artan heyecan, terleme hissi veya hava eksikliği. Bir kişi sigara içerse, semptomlar kötüleşir.
 3. Parestezi, organik farinks lezyonları ile ilişkili olmayan anormal duyumlar ile karakterizedir. Yemek sırasında rahatsızlık verici duygular, kaşıntı, yanma, boğazda nevroz, boğazda koma hissi ve diğer hoş olmayan semptomlar olabilir. Farinksin bu tür nevrozu en garip olanıdır, çünkü hastaların şikayetleri belirsiz bir yapıya sahiptir ve doktorlar nesnel sebepleri bulamamaktadırlar. Parestezi tam olarak nevrotik bozuklukların bir sonucudur, bazen bu form menopoz ile gözlenir.

Laringeal nevrozlar ile, genellikle nevrozların her türünün karakteristiği olan eşlik eden semptomlar vardır:

 • uykuda bozulma;
 • olanlara kayıtsızlık var;
 • uyandırılmayan sinirlilik var;
 • artan terleme vardır;
 • ağlamak, ruh hali değişiyor;
 • kalp çarpıntısı;
 • ışığa duyarlılık gelişir;
 • bazen akıl karışır ve baş ağrısı olur;
 • Bir kişi zayıf hisseder, zor olmayan işlerde bile çabuk yorulur.

Parestezi ile, hasta çoğu zaman bir kaşıntı ve boğazda bir "kazma çarpması" hisseder, karıncalanma veya uyuşma hissi. Hastalığın uzun süreli seyri ve tedavi olmadığında, kişinin boğazda kalıcı bir yabancı cisim varlığı ve dil veya kulağa iletebilen boğaz ağrısı görülebilir. Ekteki semptomlar nevrozun doğasını belirlemeyi mümkün kılmaktadır.

nedenleri

Nöroisin en sık görülen nedenleri aktarılan stresler, nörolojik rahatsızlıklar, IRR'nin sonuçlarıdır, bunun sonucu olarak bir kişinin sinir sistemi tükenir. Larenks nevrozuna yol açabilir ve viral veya bulaşıcı hastalıklar, yanı sıra:

 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • panik atak, histeri;
 • psikososyal patolojiler;
 • KBB enfeksiyonları;
 • beynin bir tümörü.

Hastalık formundan bağımsız olarak, semptomların duygusal veya sinirsel stres sırasında çok daha belirgin olduğunu vurgulamak gerekir.

tedavi

Neden farinksin nevrozunda spazmlar oluşur?

Eğer nevrozun, semptomların ve tedavinin boğazını tartışmaya devam edersek, hastalığın tedavisinin büyük ölçüde neden olan nedene bağlı olduğunu belirtmek gerekir.

Nedeni, KBB, onkoloji, inme sonrası durumun ENT organları, enfeksiyöz hastalıkları enfeksiyonları ise, o zaman bu tür hastalıkları ortadan kaldırmak için uygun tedavi tasarlanmıştır. Örneğin, bir tümörün kaliteli larinjit veya farenjit, osteokondroz, sifiliz, tam operatif veya kemoterapötik tedaviyi tedavi etmek, bir inme sonrası bir rehabilitasyon programına tabi tutmak gerekir.

Larinksin hassasiyetini iyileştirmek için, doktor ilaç tedavisinin psikoterapötik yöntemlerle kombinasyonunu içeren kapsamlı bir tedavi önerecektir.

Bu durumda psikoterapinin temel amacı, stresli durumların ortadan kaldırılması ve sinir sisteminin restorasyonu olacaktır, uyuşturucu tedavisi ise psiko-duygusal bileşenin bozukluklarını ve depresyonun somatizasyonunu amaçlamaktadır.

Eğer muayene ciddi hastalıkların olmadığını doğruladıysa, farenks nevrozunun sebebi psikojenik faktörlerin etkisidir, hastanın yaşam şeklini yeniden gözden geçirmesi ve sağlığının durumuna dikkat etmesi gerekir. Bunun için, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, stresli durumlardan kaçınmak, yeme alışkanlıklarını değiştirmek, sağlıklı dengeli beslenmeyi tercih etmek, zararlı üretimde çalışmak için veda etmek gerekir.

(377 kez ziyaret edildi, 1 bugün)

Nöroslar doğada psikosomatik olan bir grup hastalıktır. Bu, bazı psiko-duygusal bozuklukların (stres, depresyon, psikolojik travma, tatminsizlik histerisi, histeri) somatik bozukluklar, yani belirli organların işleyişinin ihlali ile kendini gösterir. Bu hastalıklardan biri pharyngoneurosis. Böyle bir durum, gırtlakları innerve eden sinir liflerinin iletkenliğindeki bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkar. Bunun nedenleri psikolojik olabilir, ancak sinir dokusunun ve beyin hasarının organik bozuklukları da nevrozlara yol açabilir. Patolojinin belirtileri: yutma refleksinin ihlali, farinks, spazm, boğazda hoş olmayan duyumların artması, larinks dokusunun organik lezyonu ile ilişkili değildir.

Larenksin nörozu - nedir bu? Farinks nevrozunun nedenleri Hastalığın semptomları Tanı Tanı patolojinin tedavisi

Tedavi, hastalığın nedenlerine bağlıdır. Sebepler psikolojik ise, rahatsız edici faktörün etkisini ortadan kaldırmak için yaşam şeklini değiştirmek gerekir. Nevrozlar için kullanılan halk tarifleri vardır. Sakinleştirici bir etkisi vardır, uykuyu normalleştirirler.

Larenksin nörozu - nedir bu?

Bu hastalık larinksin innervasyonu olduğunda ortaya çıkar. Bu sinir liflerine veya merkezi sinir sisteminin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Hastalığın üç şekli vardır:

 1. Hipo veya anestezi. Yutma refleksinin önemli ölçüde azalması veya tamamen yokluğu.
 2. Hypersthesia. Larinksin çeşitli faktörlerin etkisi altında artan hassasiyeti. Genellikle nörolojik hastalıklar, özellikle nevrasteni ve histeri durumunda görülür.
 3. Parestezi. Larinksin duyarlılığı, yabancı duyuların varlığı, farenksin organik bir lezyonu ile ilişkili değildir: kaşıntı, yanma, boğazda şişlik, spazm.

Faringeal nevroz nedenleri

Çoğu zaman, histerinin arka planında benzer bir nevroz oluşur. Bu durumda, merkezi sinir sisteminin normal çalışması bozulur ve nöronların hassas ve motor fonksiyonları bozulur. Larenksin nörozu diğer psiko-duygusal bozukluklara da yol açabilir.

Bununla birlikte, farinksin duyarlılığındaki bir rahatsızlık, sinir dokusunun çeşitli organik patolojilerinden kaynaklanabilir:

 • beynin iyi huylu veya habis bir tümörü;
 • sinir dokusu hasarı aşamasında sifiliz;
 • hemorajik veya iskemik inme ardından paralizi;
 • multipl skleroz;
 • bazı bulaşıcı hastalıklar;
 • Servikal omurganın osteokondrozisi ve bozulmuş serebral dolaşım.

Farinksin artan duyarlılığı neden olabilir:

 • larinkste akut ve kronik enfeksiyöz süreçler;
 • uzun süreli sigara ve alkol bağımlılığı;
 • zararlı çalışma koşulları.

Psiko-duygusal nedenlerin neden olduğu nöroslar kadınlarda, ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, strese, depresyona eğilimli kişilerde gelişebilir. Sıklıkla nevrozun alevlenmesi vücuttaki menopozda hormonal değişikliklerin arka planında ortaya çıkar. Nevroz bir uyum provoke psikolojik travma olabilir: sevilen birinin ölümü, boşanma, iş kaybı ve diğerleri. Güçlü (çoğu durumda, olumsuz) duygusal deneyimler çeşitli nevrozların gelişmesine neden olur.

Nevroz belirtileri kişiden kişiye değişir. Farinksin duyarlılığının azaltılması, genellikle yutma refleksinin azalmasına veya kaybolmasına neden olur. Azaltılmış duyarlılığın diğer belirtileri:

 • uyuşukluk hissi, karıncalanma;
 • kaşıntı;
 • boğazda ürpertici hissi.

Bir kişinin farenksin duyarlılığı artmışsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Boğazda bir "yumru";
 • filmin hissi;
 • kaşıntı veya terleme;
 • spazmı;
 • öksürük arzu ve öksürük bulantı ve hatta kusmaya neden olabilir.

Semptomlar bir gün içinde bile değişken kuvvetle ifade edilebilir. Güçlendirme belirtileri yorgunluk, stresin bir arka planında ortaya çıkar.

Eğer nevroz uzun bir süre için mevcutsa, bir kişi kulak veya dil veren bir boğaz ağrısına sahip olabilir. Aynı zamanda her zaman boğazda yabancı bir nesne hissi vardır.

Nevrozun ortak belirtileri de gelişir:

 • artan terleme;
 • taşikardi (kalp çarpıntısı);
 • sinirlilik, ağlama;
 • uyku bozukluğu;
 • iştah ihlali;
 • sık baş ağrısı, migren;
 • ses veya ışık uyaranlarına artan duyarlılık;
 • zihinsel yeteneklerde azalma, hafıza.

Larinksin nevrozunun nedenlerini tam olarak belirlemek önemlidir, çünkü bu hem psikolojik bozukluklar hem de sinir dokusunun organik bozukluklarından kaynaklanabilir.

Teşhis için:

 • X-ışını muayenesi veya bilgisayarlı tomografi. servikal omurga;
 • beynin manyetik rezonans görüntüleme;
 • farinksin incelenmesi;
 • özofagus ve mide muayenesi;
 • akciğerlerin radyografik muayenesi.

Tanı sonuçlarına dayanarak, hastalığın tedavisi gelişir.

Hastalığın tedavisi, nedenine bağlıdır. Onkolojik veya bulaşıcı bir hastalığın neden olduğu sinir dokusunun organik bir bozukluğu varsa, bir felç, bu bozukluğun tedavisi gerçekleştirilir.

Ayrıca nevroz ile başa çıkmaya yardımcı olacak halk yöntemleri vardır. Bu tarifler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, uykuyu iyileştirir, ruh halini iyileştirir.

 1. Willow. Tedavide söğüt kabuğu kullanılır. 300 ml kaynar su içinde 10 gr ezilmiş kabuk örtülür, 3 dakika kaynatılır, daha sonra yarım saat ve filtre için ısrar edilir. 1 çorba kaşığı alın. l. günde dört kez.
 2. Nane. 200 ml kaynar su içinde 1 çorba kaşığı buğulama. l. kurutulmuş veya taze nane yaprakları, 15 dakika ısrar, sonra filtre ve içecek. Çayda tatmak için bal ekleyebilirsin. Bir kez yatmadan önce günde 2-3 kez infüzyon yapın. Nane sakinleştirir ve uyku artırır.
 3. Kekik. Bu bitkinin 50 gramı yarım litre votka içerisine döküldü, karanlık bir yerde iki hafta boyunca oda sıcaklığında ısrar edildi, sonra filtre edildi. Günde üç kez tentürden 10 damla alın.

Terapi ve beslenme açısından önemlidir. Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alması gerekir. Bunu yapmak için, diyetinizde taze sebze ve meyve miktarını arttırmak yararlıdır.

Nevroz tedavisi, yaşam şeklini değiştirmeyi içerir. Bu durumda çok yararlı spor olacak. Orta derecede fiziksel yük kan dolaşımını artırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda, serotonin üretilir ("mutluluk hormonu"), bu da kişinin psikolojik durumunun ruh halini ve normalleşmesini artırır.

İnsan vücudundaki psişenin etkisini hafife almayın. Bir çok hastalık bir kişinin psikolojik sağlığı ile ilişkilidir. Eğer nevroz gibi bir durum varsa, insanda bir şeylerin yanlış olduğu ve beynin bir hastalığın yardımı ile bunu işaret ettiği anlamına gelir.

Hastalığın nedenleri psikolojik ise, bu durumu düzeltmek gerekir. Bunu yapmak için kendinizi anlamak ve psikolojik problemleri çözmek iyidir. Bireyin psikolojik sorunlarını çözmeye yönelik birçok kitap ve eğitim var.

Hastalık ile başa çıkmak sadece psikolojik rahatsızlık nedenini ortadan kaldırırsanız olabilir. Eğer nevrozu tetikleyen faktör bir travma ise, kendini geliştirmek ve bu travmadan kurtularak veya iyileşmekle başa çıkmak gerekir.

Bazı insanlar bu tür sorunların önemli olmadığını ve dikkat etmeleri gerekmediğine inanırlar. Diğerleri problemlerini alkol ve uyuşturucu yardımı ile çözmeye çalışırlar. Her durumda, bu stratejiler yanlıştır, çünkü sorunun göz ardı edilmesi bir çözüm değildir. Kendinizi anlamak ve yaşam tarzınızı değiştirmek önemlidir. Sadece bu durumda nevrozun tedavisi etkili olacaktır.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır. Yaygın bir fenomen, hindistancevizi ya da patolojisinin insan vücudundaki ilerlemeyle birlikte farinks ya da larenks kaslarının konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir.

Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudundaki laringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 • Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 • Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 • Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 • Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

 • Güçlü ağlama
 • Keskin korkutmak
 • gülme
 • Şiddetli öksürük

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Boğazda bir nevroz varsa, bu duruma neden olan problemin uzun süre çözülmediği ve bedenin bu konuda kişiye bilgi verdiği anlamına gelir. Konvansiyonel ağrı, önlem almak için gerekli bir işarettir ve problemi daha fazla göz ardı eden faringeal nevroz sinyalleri ciddi sonuçlara yol açabilir. Başka bir deyişle, farenksın nöropatisi çoğu durumda bedenin fiziksel durumuyla ilişkili olmayan psikosomatik bir fenomendir ve buna bağlı olarak ilaçsız tedavi edilebilir. Farinksin nevrozunda, semptomlar ve tedavi birbiriyle ilişkilidir, yani, ilk seçilenin terapi şiddeti ve nedenleri, seçilen tedavi yöntemine bağlıdır.

Semptomatik belirtiler

Larenksin nörozu hem psikosomatik nedenlerden hem de fizyolojik anormalliklerden kaynaklanabilir. Onları anlamak için, boğaz nevrozunun şartlı olarak 3 tipe ayrıldığını bilmelisiniz: anestezi, hiperestezi ve parestezi:

 1. Anestezi, farenksin hassasiyeti kaybettiği bir olgudur. Bir kişinin boğaz, boyun ve hatta omuzları uyuşukluk gösterir. Sifiliz veya influenza ile beyinde bir tümörün arka planına karşı bu tür duyumlar vardır. Ayrıca boğazda hissizlik, histerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 2. Hiperestezi, boğulmaya neden olan güçlü bir spazm olarak hissedilir. Tipik olarak, bu fenomen bulaşıcı hastalıklar ile ortaya çıkar. Aynı şekilde nevroz, güçlü bir sinir şokunun arka planına karşı kendini gösterir.
 3. Parestezi - bir nevroz ile boğaz spazmı. Genellikle böyle bir semptom kararsız ruhsal insanlar tarafından tarif edilir. Onu "boğazda yumru" olarak nitelendiriyorlar. Genelde, parestezi ruhsal bozukluğu olan kişilerde görülür.

Tanı ölçütleri

Her durumda, larinksin spazmı şikayeti olan bir hasta, boğazın enfeksiyöz ve diğer hastalıklarının varlığı için standart bir muayeneye tabi tutulur. Bunu yapmak için bir kan örneği alır: doktoruna göre vücuttaki enfeksiyon patojenlerinin varlığını belirler. Sifiliz için bir analiz zorunludur. Beyinde veya boyunda bir tümörün varlığını dışlamak veya teyit etmek için, hastaya bir X-ışını verilir. Multipl sklerozu belirlemek için hasta manyetik rezonans görüntüleme çalışmasına maruz kalır.

Ayrıca, bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından farenksin smear ve dış muayenesinin biyokimyasal analizi. Ve sadece bir boğaz hastalığı olasılığını dışladıktan sonra bir psikiyatreye muayene için hasta gönderilir. Spazmın nedenini belirler ve bu bilgiye dayanarak boğazda bir yumru çıkarmak için tasarlanmış bir terapi seçer.

Bir psikoterapistte faringeal nevroz tedavisi

Farinksin nevrozu nevrasteni veya psişenin başka bir hastalığı olarak ortaya çıkmışsa, bir psikoterapistin yardımı olmadan yapmak imkansızdır. Histerik gibi bir fenomen, dengesizlik ve sürekli sinirlilik durumu - bu sadece bir uzmanı tedavi etmek için ihtiyacınız olan şeydir.

Her şeyden önce terapist, duygusal çatışmaya neden olan sebebi belirler. Daha sonra hasta bu nedenleri görmezden gelmek ya da onları pozitif patojenlerle değiştirmek için eğitilir. Her durumda, stresli bir durumda psişeyi gevşetmek için bireysel bir yöntem seçilir.

Hasta bir yaşam doğru yolu yürütmek başlarsa Çoğu durumda, yutak nevroz çabuk geçer ve beslenmek için zamanında, uyku ve uyanıklık ile uyumludur ve sigara ve alkol alımı reddediyor. Yani, nevroz farenks tedavisi normal yaşam tarzlarına geri dönüştür.

Larinksin spazmı için hızlı tedavi

Ne yazık ki, yaşamın modern hızı çoğu zaman bir kişinin bir uzmandan nevrasteniye karşı tam bir tedaviye girmesine izin vermez. Ve soru ortaya çıkar, hızlı bir doktorun yardımının mümkün olmadığı bir durumda boğaz nevrozunun bir kişiyi yakalaması durumunda ne yapması gerekir.

Boğaz nevrozunun tezahürünü rahatlatmak için birkaç yol vardır:

1) Öncelikle panik belirtisini bastırmanız gerekir. Antik çağlardaki bu devlet, bir insanın hayatını kurtardı, çünkü uzun bir ağaca, bir kayaya ya da sadece kaçmak için çok hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek kaslı aktiviteye neden oluyor. Modern dünyada bir paniğin neden olduğu kasların gerginliğini hafifletmesi nedeniyle, bu mümkün değildir, prensipte paniği görmezden gelmeyi öğrenmek, böylece kaslar krampı azaltmaz.

2) Rahatlamak gerekiyor, bunun için birkaç yol var. Örneğin, nefes egzersizleri: "Zaman" hesaba güçlü nefes ve hesabına, uzun yapmak nefes "bir, iki, üç." panik nedeniyle sık nefes hiperventilasyon yol açtı Eğer bir kişi bilincini kaybedebilir. Bunu önlemek için, bazı doktorlar sıkıca o nefes böylece, üfleme, dudak çevresindeki deriye bastırıp nefes alırken havayı çekerek, bir kağıt torbaya nefes öneriyoruz.

3) Rahatlatıcı kaslar adım adım, yani önce bacaklar, daha sonra karın kasları, sırt, göğüs, omuzlar, eller ve daha sonra boyun olabilir.

4) Başka bir rahatlama yöntemi distraksiyon denir. Bu dünyanın tefekkür etmek, iç durumunda içindi gereklidir - kuşların uçuş ve bulutlar, ağaçlar rüzgar hışırtı, vb derede su üfürüm ve. Bu durumda ana şey, stresli duruma neden olan sebep hakkında düşünmek değildir.

5) Stres belirtileri ve larinksin yaklaşan spazmı, örneğin hafif koşu veya yürüme ile biraz fiziksel zorlama ile giderilebilir.

Korkunun, nöropatik bir saldırının ortaya çıkmasının sebebi olduğu anlaşılmalıdır. Ve buna göre, bir saldırının ortaya çıkması korkusu üzerindeki zafer, sonunda bir insanı rahatlatır. Örneğin, bir kişi her zaman onunla özel bir ilaç olduğundan emin olursa, bir saldırının semptomlarını anında ortadan kaldırabilirse, asla deneyimleyemez. Ancak, evden uzaklaşan bir kişi, ilacı almayı unuttuğunu keşfederse, panik atak hızla boğaz spazmına neden olur. Yani, tıp her zaman kişinin kafasındadır, ancak her zaman kendini sakinleştirebilir, bunun tersi de tam tersi - nöbet öncesinde ruhsallığı yaralayabilir. Bütün bunlar yine bir psikiyatrın farinksin nevrozunu tedavi etmesi gerektiğini göstermektedir.

ilaç

Şiddetli vakalarda hastaya ilaç tedavisi verilir. Bu, sakinleştirici ve antidepresanların kullanımını içerir.

Neroroz tedavisi sadece doktor gözetiminde gerekli olduğundan, belirli bir ilacı reçete eder, dozajı ve kabul şeması bir doktor-psikoterapisttir. Ayrıca, doktor reçetesi olmaksızın, sakinleştiriciler ve antidepresanlar eczanelerde serbest bırakılmaz.

Ancak reçetesiz olarak edinilebilecek ilaçlar da var. Kronik stres ve nöropatide terapötik bir etkiye sahiptirler, ayrıca sadece bir doktora danışılmalıdırlar.

 1. Bir nevroz ile boğazda spazm iyi valerian veya motherwort tentürünü ortadan kaldırır. İlaçlar eczanelerde serbestçe satılmaktadır ve diğer şeylerin yanı sıra kalbi ve akciğerleri stabilize etmek için kullanılmaktadır.
 2. İlaç Nervo-Vit sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için çok uygundur. Bu ilaç anksiyete ve kronik korku hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Ek olarak, insan bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etki olan C vitamini içerir.
 3. Reaktif veya klinik depresyon ile, St John's wort içeren ilaç, kaliteli bir antioksidan olan St. John's wort ile yardımcı olur.
 4. Ruh halini yükseltmek ve yüksek tondaki kasları döndürmek için, Apitonus P vitaminleri bir kompleks alabilir. Bu preparat, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan 20'den fazla farklı amino asit içerir.

Bu ilacın tedavisi beynin aktivitesini arttırır.

Sonuç ve sonuçlar

Bir nevroz ile boğazda bir spazm kurtulmak için, doktor en iyi anlamaya olacaktır. Ancak herhangi bir kişi kendilerine yardımcı olabilir, aynı zamanda ana şey, her şeyin sonuçlanacağına dair sağlam bir hedefe ve güvene sahip olmaktır. Sonuçta, doğu şifacıların dediği gibi, hastalığınızın sebebini biliyorsanız, o zaman zaten yarı sağlıklısınız.

Boğaz da dahil olmak üzere sinirlerden herhangi bir şeyin zarar görebileceği ortaya çıkıyor. Farinksin nörosisisi - inervasyonunun ihlali ile ya da insanın merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durumdur. Bu hastalığın çeşitli formları vardır (anestezi, hiperestezi ve parestezi), her birinin kendi belirtileri vardır. "Farenks nevrozu" tanısı için tedavi de farklı olabilir ve hastalığın biçimine ve aynı zamanda ortaya çıkış nedenlerine bağlıdır.

anestezi

Farinksin mukoza zarının anestezi - duyarlılığı eksikliği, yanı sıra bir faringeal refleks yokluğu. Nedeni şunlar olabilir:

 • histeri (histerik belirtileri - nadir olmayan);
 • frengi ve beyin tümörleri;
 • tabloid felci;
 • Multipl skleroz;
 • kaynaklı influenza veya difteri.

Faringeal anestezinin gırtlak içine doğru yayılmasıyla birlikte, yiyeceklerin aspirasyon tehlikesi vardır (bir kişi yanlışlıkla yiyecek solumak olabilir).

Bir nörolog ve bir odyolog hastalığı sadece nörojenik doğasını sahip olduğundan emin olmak için, ve diğer hastalıkları (boğaz hastalıkları ve sinir sisteminin organik bozukluklar) ekarte etmek: başlamak için, uzmanlar aşağıdaki istişare geçmesi gerekiyor.

Eğer uzmanlar diğer ihlalleri dışlıyorsa, tedavi bir nörolog tarafından yazılacaktır. Ayrıca bir psikoterapistin yardımına ihtiyaç duyabilir - histeri ile başa çıkmaya yardımcı olur.

hiperestezi

Hiperestezi, farenksin artmış duyarlılığıdır. Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • boğaz ve larenksin (farenjit, bademcik iltihabı) kronik hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar, daha sonra sigara içilmesi, alkol içilmesi ile kışkırtır;
 • histeri ve nevrasteni yan etki olarak kendini gösterir ve hatta küçük yerel değişiklikler, ağrı, spazm, terleme, boğazda kaşıntı şikayetleri neden olur.

Kulak burun boğaz uzmanı ve nörolog da muayene için gereklidir. Kulak burun boğaz uzmanı, profiline göre hastalıkların varlığını dışlarsa, tedavi bir nörolog tarafından reçete edilir. Bir nöroloğun tavsiyesi üzerine, terapistte nevrasteni veya histeri tedavisi görülebilir.

parestezi

Böyle belirtiler haklı iken hastalar, rahatsızlık çeşitli şikayet ettiği nevroz farinksin tuhaf tür doktorlar objektif nedenler bulmuyorum. Şikayetler belirsizdir - larinks alanında - Hastalar düşük boğaz vermek, laringeal spazm, karıncalanma, baş spazm, ağrı ve yanma, "boğazda yabancı bir cismin var" hissediyorum.

Boğazın nevrozunun bu şekli, histeri ve nevrasteni gibi nevrotik bozuklukların karakteristiğidir. Bazen bu tür nevrozlar klimacterik döneme eşlik eder.

Her durumda, birincil muayene tüm uzmanlar tarafından yapılır - bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir nöropatolog (nörolog). Eğer gerçekten parestezi ile karşı karşıya iseniz - Hasta kendisi, hastalık üzerinde tüm dikkatini konsantre çok sık boğazını kabul başlar rağmen bazı hayali belirtiler fark, sen bulamazsınız herhangi bir ihlal otolaringolojistin ve varolmayan bir çok problemle (cancerophobia, ftiziofobiya) "bulur".

Genel öneriler

Eğer boğazında rahatsızlık hissederseniz, gırtlak spazmı, gıdıklamak veya hassasiyeti azaltmak, boğaz ve geniz bölgesi boğaz kramplar ve diğer hoş olmayan hisler "boğaz içinde bir yumru", kendini teşhis etmeye kalkma. Hastalık ciddi organik bozukluklardan kaynaklanabilir. Tıbbi muayene mutlaka yapılmalıdır.

Yine doktorlar nevrotik hastalığın doğasını ve tedavi belirlenir ise - nevroz için bazı basit genel kurallara uyarak profesyoneller yardımcı olmaya çalışırız: Günün istikrarlı rejimi, yeterli uyku, duygusal ve fiziksel egzersiz azalmış, vb zararlı alışkanlıklar, kaçınarak Bununla ilgili daha fazla bilgi "Psychoprophylaxis" bölümünde bulabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazınızı boğaz ağrısında calendula ile yıkamak etkili midir?

Anginada kalsula ile boğazın durması hastalığın akut döneminde bademciklerdeki ağrıyı bir dereceye kadar hafifletebilir. Düzgün durulandığında, marigold suyu sağlar:

Farenjit tedavisi için yağlar

Bitkisel kökenli yağlar, nemlendirme ve zarflama özellikleriyle ünlüdür. Özellikle bu özellikler boğazda kuruluk ve farenjit sırasında sürekli terleme için yararlı olabilir.