Loading

Spasmodik öksürük: ne diyor ve nasıl tedavi edilir

Boğazda spazmlar tarafından kışkırtılan öksürük, hastalığın en hoş olmayan işaretlerinden biridir. Bu semptomun görünümünden hiç kimse bağışık değildir. Nöbetlerin süresi de kişiden kişiye değişebilir.

Spazmodik öksürük, alerjilerin alevlenmesi ve soğuk algınlığı döneminde hem yetişkin hem de bir çocuk için geçer. Boğucu öksürüğü durdurmak için tüm istek ile mümkün değildir. Boğaz, birinin sıktığını düşünür, bu yüzden nefes almada önemli sorunlar vardır. Kramp başlarsa, hemen harekete geçmeniz gerekir. Bu arada, bu durumda bir kişi kendi kendine yardım edebilir. Eğer spazm öksürükte zamanla ortadan kaldırılmazsa, çok ciddi komplikasyonlarla - aşırı kusma, damar veya akciğer rüptürü, sinir krizi ve aşırı uyarma ile - tehdit eder. Bu bakış açısından özellikle tehlikeli olan bir çocukta spazmodik öksürüktür.

Makalenin içeriği

Ne zaman yapar

Semptomu boğazda spazmları olan kuru bir öksürük olan oldukça fazla sayıda hastalık vardır. Eğer çocukta bu endişe belirtisi ortaya çıkarsa, boğmacaya boğulma olasılığı çok yüksektir. Obsesif, zayıflatıcı öksürük, en canlı semptomudur. Saldırı birkaç saat kadar sürebilir ve kusma ile bitebilir. Çocuk öksürmeye başlar ve duramazsa, acilen ona yardım etmeli ve doktora gitmelisiniz. Bu durumda kendi kendine tedavi son derece tehlikeli olduğunu unutmayın.

Bir kişi ciddi olarak hasta değilse, öksürüğün alerjik bir reaksiyon olduğu varsayılabilir. Genellikle alerjik kökenli bir öksürük öksürüğü aniden ortaya çıkar ve tam olarak nasıl aniden kaybolur. Ancak, saldırı geciktirilirse, hafifletmek için uygun önlemlerin alınması kesinlikle gereklidir.

Çocuğun boğazında spazmları olan keskin bir öksürük, yabancı bir cismin solunum sistemine girmiş olduğunu gösterebilir. Bu durum hiç de nadir değildir. Sonuçta, küçük çocuklar neyin niçin ve niçin ağzına sürüklendiklerini kontrol edemiyorlar.

Solunum yolunda yabancı cisim varlığı, sağ veya sol akciğerin hafif şişmesi ve solunumun önemli ölçüde zayıflaması ile belirlenir. Aynı zamanda bebek sürekli olarak öksürür ve tam bir nefes alamaz.

Spazmodik bir öksürük sürprizle alındığında, nedeninin ne olduğunu hemen anlamak zordur. Saldırı sadece bir dakika içinde bitebilir ve saatlerce uzayabilir.

Hiçbir yerde hiçbir belirti görülemez. Sebebi kesinlikle her şeydir. Ancak, öğrenmek için bir doktora danışmanız, test yaptırmanız ve incelemeniz gerekir. Ancak o zaman tedavi gerçekten etkili olacaktır.

Boğmaca ile nasıl gelişir?

Öksürük, larinksin spazmları ile birlikte olduğunda, tam bir nefes alamamanız durumunda, boğmacadan şüphelenebilirsiniz. Kesin tanı, hemen başvurmanız gereken doktor tarafından yapılacaktır.

Bu belirtinin kendini nasıl ortaya çıkardığını ve belirli bir rahatsızlık için nasıl geliştiğini düşünün.

 1. Hastalık kataral dönemde olduğunda boğmaca ilk belirtileri gelişir. Tanı, sıradan bir soğuk algının belirtileriyle özdeş olduklarını karmaşıklaştırır. Bir kişinin ürpertisi, burun akıntısı, boğazda spazmları olan bir öksürüğü, göğsünde ağrı, ve ses kısıklaşır. Muhtemel soğuk algınlığı tedavisi için tüm çabalara rağmen, öksürük her geçen gün daha da güçlenir. Vücut ısısı 38 derecelik bir işarete yükselir. Bazı durumlarda, daha yüksek bir sabittir.
 2. Hastalığın ilk belirtilerinden 2 hafta sonra, boğmaca ile boğmaca öksürük atakları gelişir. Onları kısa bir öksürükle atlayarak, bir düdükle derin bir nefesle sonuçlandırarak tanıyabilirsiniz. Bir saldırı sırasında, 2'den 15'e kadar belirli döngüler olabilir.
 3. Kalın balgam ve kusma spastik öksürük balgam çıkarma saldırısını tamamlar. Boğmaca ile bir günde, günde 50'ye kadar saldırı meydana gelir. Bunların sayısı doğrudan hastanın durumunun şiddetine bağlıdır.
 4. Akut evresi geçtikten sonra, boğazda spazmları olan bir öksürük, bir ay boyunca bir kişiyi kızdırır. Doğru, nöbetlerin yoğunluğu yavaş yavaş azalacaktır.
 5. Yetişkinler, spazmodik öksürük ataklarını çocuklardan daha kolay çeker. Kuru bir boğucu öksürüğün üretken bir öksürüğe geçişi yaklaşık bir ay sürecektir. Soğuk algınlığı için kullanılan olağan antitussif tedavi, sonuç vermez.

Eğer bir kişi boğmaca geçirmişse, bu hastalığa karşı sürekli bir bağışıklığı vardır. Bu nedenle, aniden spazmlar ile ağrılı bir kuru öksürük olduğunda, nedeni başka bir yerde aranmalıdır.

Soğuk algınlığı ve bronşiyal astım için

Spazmodik nöbetler şeklinde kuru bir öksürük, farinks, nazofarenks ve larinksin akut inflamatuar bir lezyonunu da işaret edebilir. İlk birkaç gün boyunca, verimsiz kalır, bundan sonra balgam hafifçe sıçramaya başlar. Bu, mukusun boğazdan (daha doğrusu arka duvarda) damlacıklarından ve mukoza zarını tahriş etmesinden kaynaklanır. Zaman durmaz ve iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmazsa, hasta durumu bozulur. Şeklinde bir komplikasyon riski vardır:

Akut bronşit öksürüğü spazmodik nöbet şeklinde hem gündüz hem de gece rahatsız ediyor. Öksürük niteliğinde neredeyse gerçek dışı. Buna ek olarak, bir kişi soğuk, baş ağrısı ve genel halsizlik muzdarip, ses kısıklaşır, vücut ısısı yükselir ve boğazda hoş olmayan bir iktidar.

Şiddetli kuru öksürük atakları, özellikle hastalığın ilk birkaç gününde bir kişiye yol açar. Zamanında tanı konulursa ve doğru tedaviye başlanırsa, balgam 3-4 gün içinde sıçrayacaktır. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların yardımı ile mukoza yumuşar ve öksürük daha kolaylaşır. Yeterli tedavi ile iyileşme genellikle 2 hafta sonra ortaya çıkar.

Spazmodik öksürük atakları aynı zamanda zorlu bir hastalık - bronşiyal astımın gelişimini de gösterebilir. Kural olarak, akşamları ve geceleri ortaya çıkarlar. Çoğu zaman alerjen oluşumunu tetikler. Bu öksürük, boğulma, göğüsteki veya karın bölgesindeki ağrı eşlik eder. Bir saldırının süresi yaklaşık bir saattir. Sıvı veya viskoz balgamın balgam söktürmesi ile sonuçlanır.

Tedavi etmek

En kısa sürede hastalıkla başa çıkacak etkili ilaçları toplayın, oldukça zordur. Çoğu zaman, doktor hastanın semptomlarına ve tarihine göre randevu alır. Eğer sindirim sistemi hastalığına bağlı bir spazm öksürüğü ortaya çıkarsa (ve bu gerçekleşirse), gerekli preparatlar gastroenterolog tarafından tavsiye edilir. Kural olarak, yaygın bir spazmolitik "No-shpa" ve antihistamin "Tavegil" dir.

 • Spazmların nedeni - öksürük atağı geliştirmek için özel araçlar - kronik bronşit. Yardımlarıyla balgam etkili bir şekilde seyreltilir ve vücut dışına atılır.
 • Öksürme spazmları sinir bozukluğundan kaynaklanıyorsa, sadece yatıştırıcılarla giderilebilirler. Bir kişi kendi kendine sakinleşmeye başladığında problem kendi kendine yok olur.
 • Spastik öksürük tiroid bezinin hastalıkları tarafından tetiklenebilir. Ondan kurtulmak ya da ona iyot içeren müstahzarları kabul etmek mümkündür.
 • Öksürük kramplarının nedeni boğulma ise, o zaman muhtemelen bulaşıcı hastane hastanesinde tedavi edilmesi muhtemeldir. Bu hastalık ile mücadele etmek için, doktorlar genellikle "Bronklitin", "Tusuprex" ve "Libexin" atarlar.

Genel olarak, larinksin spazmları ile öksürüğü ortadan kaldırmak için, bronşiyal kasları gevşeten, balgam yoğunluğunu azaltan ve tahriş olmuş mukozayı saran ilaçlar reçete edilir. Bir kural olarak, şurup ve tabletler - Clenbuterol, Salbutamol, Berodual, Bromhexin ve Lazolvan ile tedavi edin.

Spazmı hafifletmek için okaliptüs ve mentol inhalasyonlarını yapabilir, çeşitli merhemlerle ("Doktor Anne") göğsü yağlayabilir veya eski şekilde hardal sıvaları yapabilirsiniz.

Kramplar rahatlatmak için nasıl

Bugün, öksürük spazmını hızlı ve etkin bir şekilde çıkarmak için birçok farklı tarif ve yol vardır. Birkaç örnek verelim:

 1. Bir kediotu tentürü alın ve standart bir fincan temiz suyun yarısına 20 damla çözün. Bir süreliğine iç ve uzan. Birkaç dakika içinde durumunuz rahatlar.
 2. Ayaklarınızı sıcak suda eritin, içinde kuru hardalı çözün. Bundan sonra, sıcak bir battaniyenin altında uzan. Bu temel ilaç, spazmodik öksürük saldırısını etkili bir şekilde ortadan kaldırır.
 3. Altın bıyıklı pozhuyte yaprağı. Bu şifa bitkisi sayesinde birkaç dakika sonra spazm çıkarılacaktır.
 4. Çam tomurcukları bir çorba kaşığı alın ve bir bardak kaynar su dökün. Yarım saatliğine infüze edelim. Saldırı sırasında ilacı almak gereklidir. Spazmı hızlı ve niteliksel olarak ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 5. Bir bardak sıcak süt alın ve biraz doğal sıvı bal, bir dilim taze tereyağı ve bir tutam soda ekleyin. Böyle bir iyileştirici içecek, bir insanı geceleri rahatsız eden nöbetleri mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.
 6. Göğsün üst kısmına ve hastanın arkasına hafifçe tokat atabilirsiniz. Bu, bronşanın orada biriken balgamdan kurtulmasına yardımcı olacaktır. Bundan sonra, alkali maden suyu içmesine izin vermelisiniz (sadece küçük yudumlarda). Bu yöntem, bir spastik öksürük ile harika çalışıyor.
 7. Bir tencereye (tam bir çorba kaşığı) şekeri dökün ve ateşe koyun. Şeker kaşıyana kadar bekleyin ve standart bir bardak temiz suyun dörtte birini ekleyin. Sonra 3-4 damla aloe suyu. Bu, en şiddetli spazmı bile ortadan kaldırmanızı sağlayan çok güçlü bir araçtır.
 8. Banyodaki kapıyı kapatın ve tüm musluğu sıcak suyla açın (bir seçenek olarak - büyük bir kaynar su kaynatın). Banyo buharla doldurulduğunda, nem seviyesi artacaktır. Nemlendirilmiş hava spazmları hafifletir. Bu yönteme hızlı bir şekilde yardıma ihtiyaç duyarsanız ve elinizde başka bir yol yoksa kullanılabilir.

Özetlemek gerekirse

Bir kişi acı çekerse veya öksürükle boğulduğunda, bu semptomlarla derhal ilgilenmek gerekir. İhmal, zaten bir hastanede tedavi edilmesi gereken ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bir yandan, her şey son derece basit görünüyor: en yakın eczaneye gidebilir ve öksürükten reklamını satın alabilirsiniz. Ancak, tedaviye başlamadan önce, spazmodik öksürük ataklarının başlamasının nedenini açıkça bilmeniz gerekir. Sadece bu durumda etkili olacaktır.

Hastalığın diğer tüm semptomları geçmişse ve öksürük kaldıysa ve öksürük aniden ortaya çıkmaya başladıysa ve gırtlak spazmları ile çocuk doktora gösterilmelidir. Öksürükten dolayı, kırıntı uyuşmazsa, atak sırasında soluklaşırsa veya maviye dönerse, bir çocuk doktoruna danışmak gerekir. Nefes almada ve sıcaklığı yükseltmede güçlükle, bir dakikalığına tereddüt edemezsiniz.

Boğazda spazmlar

Faringeal kasların spastik kasılmaları, insanlarda boğazda spazmlar olarak bilinir, bunlar vasküler patolojiyle değil, farinksin innervasyonunun ihlali ile ilgilidir. Bir faringeal halka otonom sinir sisteminin her iki kolunu oluşturur:

 • Sempatik - omurilik gövdesinin servikal gangliyon sinir süreçleri;
 • Parasempatik - ikinci çift trigeminal sinir (maksiller), glossopharyngeal sinir ve vagus sinirin üst kolu.

Parasempatik sinir lifleri duyarlılık ve motor aktivitesinin sağlanmasına katkıda bulunurken, sempatik sinir sisteminin gövdesinin dallanması, vücudun genel tepkilerine "yanıt verir".

Sinir innervasyonu, faringeal halkanın hücrelerinin beslenmesinin bağlı olduğu vasküler tonu sağlar - bu, aslında, sinir sisteminin ana işlevidir. Parasempatik bölümün beslenmeyi sağlaması amaçlanmaktadır ve sempatik sinir sistemi acil eylemleri gerçekleştirmek için enerji rezervlerinin harekete geçirilmesini tetiklemektedir. Bu iki politikadan bir tür gıda: olumlu ve olumsuz. "Kısa devre" de, boğazda normal beslenmenin ve yeterli solunumun imkansız hale geldiği spazmlar vardır.

Boğazda spazmlar, neden olur

En tehlikeli durum soğuk (20 ° C'nin altında) su ile temas ettiğinde ortaya çıkar, bu "kuru boğulma" olarak adlandırılır. Solunum yolunun üst kısımlarına, sıvı girdiğinde, sempatik sistemin gövdesinin kuvvetli, süpernümer bir uyarımı eşlik eder. Sonuç olarak, ses tellerinin spazmına yol açan üstte yatan sinirin yıldırım hızında reaksiyonu meydana gelir. Suyun solunum sistemine girmesini önleyen koruyucu bir reaksiyondur. Ses telleri sıkıca kapandığında, neredeyse "sıkıca", kalbin refleks durağı vardır. Bu durum ölüme yol açar. Bir kişi "boğulma" şansı olmadan ölür.

Temel olarak, boğazda daha az tehlikeli spazmlar not edilir; bunlar, organik bir doğaya sahip çeşitli hastalıklar ve patolojik durumlardan kaynaklanabilir:

 • akut pürülan iltihabı gibi apse bademcik yutak halka Pirogov-Valdeera böylece akut ağrı eşlik boğazda rahatsızlık neden şiddetli impulsation sinir yollarının eşlik eder;
 • Çiğneme kaslarının Trismus. İnvasyonları trigeminal sinir tarafından da sağlanır, bu nedenle iltihaplı olduğunda (nörit), sadece faringeal halkanın değil, aynı zamanda çenelerin de konvulsif bir kasılması olur. Boğazda spazm, ağız boşluğunun güçlü bir kasılması ile birlikte görülür;
 • Glossopharyngeal sinirin yenilgisi, sadece tükürük ile değil, aynı zamanda epiglotisin tahrişine bağlı hava ile de popperivaniyu'ya yol açar. Benzer koşullar, boğazda spazmlar geliştiğinde, bir öksürük eşlik eder ve merkezi sinir sisteminin lezyonları ile not edilir: zayıflayan hastalıklar, inme sonrası kalıntı fenomenler;
 • Endokrin sistemi hastalıkları. Yutma sırasında boğazda spazmın mekanik nedeni, genişlemiş tiroid bezinin larenksindeki baskıdır. Ve adrenal bezlerin (feokromasitoma) tümörleri ile, tükürük oluşumunu önleyen adrenalinin artmış bir oluşumu vardır. Bu gibi durumlarda, yutma sırasında boğazda spazmlar bir "kuru boğaz", yani sinir uçlarının sıvıları da içeren gıda ürünleri ile aktif bir tahrişinden kaynaklanır;
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları, reflü-özofagit (mide içeriğinin yemek borusuna atılması) ile birlikte. Özofagusun mukoza zarı, hidroklorik asitin etkisine uyarlanmamıştır, bu yüzden tahriş olduğunda, boğazda bir spazm olup, bu koruyucu bir reaksiyondur.

kas, sinir, damar hücrelerinin yenilgisi nedeniyle nedenlerin yanında, süreksiz doğası vardır boğazında spazmları, neden olabilir, fakat her zaman değil, aktif tıbbi müdahale olmadan geçebilir fonksiyonel faktörler vardır. Fonksiyonel patolojinin en basit örneği, yabancı bir cismin yutak içine girmesidir. Kılçık, hasarsız sinir liflerini tahriş eder, yutularak yoğunlaşan faringeal kasların kasılmasına neden olur. Ya da tam tersi, uzun süre konuya göre yutulduğunda olarak yiyecek ya da hap bir katı yumru yutma sonra bir kişinin boğazına uzun vadeli spazmı anlayışı vardır "lavabo etmez ve boğazında duruyor." Su tüketimi her zaman boğazdaki bir yumru hissini hafifletmeye yardımcı olmaz. Bu durum yutma sırasında az miktarda tükürük ile ilişkilidir, bu da faringeal halka reseptörlerinin tahriş olmasına neden olur. Bazı durumlarda, "topak sadece birkaç saat sonra düşer".

Boğazda sinir spazmı

Tabii ki, farenksin her konvulsif kasılmasına periferal sinir sisteminin tahrişi eşlik eder, ancak boğazda sinirsel spazm gibi bir tanım, sadece stres reaksiyonunu karakterize eder. Stres sırasında parasempatik sinir sistemi deprese olur, bu yüzden küçük tükürük vardır, boğazda "kurur".

Boğazda böyle bir spazmın en çarpıcı tezahürü "histerik bir yumrudur". yemek borusu, aynı zamanda solunum yollarını sadece engelleme rulo bir top şeklinde vana sanki boğazına vücudun içinde bir yerden saldırı sırasında, histerik reaksiyonlara eğilim Bireyler,. Bir histerik uyumun teşhisi zordur: her zaman insanların varlığında meydana gelir ve psikolojik bir durum tarafından kışkırtır.

Boğazda spazmlar, tedavi

Boğazda spazmlar olduğunda, böyle bir durumun ortaya çıkma nedenlerine bağlı olarak tedavi uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Bir nöropatologun yetkinliğinde innervasyon ihlali. Hormonal patolojiyle endokrin uzmanının yardıma ihtiyacı vardır. Sindirim sistemi hastalıkları bir gastroenterolog tarafından tedavi edilir. Histerik belirtiler bir psikiyatrist tarafından uygulanır.

Öksürük spazmı

Öksürme sırasında spazm nadir bir fenomen değildir. Soğuk algınlığı ve alerji mevsimi boyunca birçok insan buna eğilimlidir. Boğucu bir öksürüğü durdurmak neredeyse imkansızdır. Boğaz kesişme ve nefesler neredeyse imkansız hale gelir. Bu durumda, kişinin kendisine sağlayabileceği acil yardım gereklidir, çünkü spazmı çıkarmazsanız çok ciddi sonuçlar alabilirsiniz.

Öksürdüğü zaman spazm, özellikle küçük çocuklar için tehlikeli olan akciğerin, kan damarlarının, aşırı emetik sekresyonun, sinir bozukluğunun ve aşırı uyarımın kopmasını etkileyebilir.

Öksürük ile nefes alma spazmı

Boğucu bir öksürük boğazda aktif spazmlara yol açar. Kaslar aktif olarak gerilmeye başlar, bu da boğazdaki ağrıyı arttırır ve nefes almayı "durdurur". Bazı durumlarda, "boğulma" meydana gelir ve saldırı yenilenen güçle devam eder. Bu durumda, problem genellikle soğuk algınlığında değil, daha derin problemlerde, özellikle de öksürük iki haftadan fazla sürüyorsa yatar. Sonuçların açıklanması için basit ilaçlar elde edilmez. Öksürdüğünüzde solunum spazmı önlemek için, öksürük ataklarını durdurmak için bir ilaç almalısınız, doktor bir pulmonolog atayacaktır.

Öksürük boğaz ağrısı

Öksürdüğünüzde boğazda spazm olabilme nedenleri bol olup, hepsinde kataral bir etken yoktur. Çoğu zaman, boğazda bulunan sinir uçları, öksürük merkezinin tahriş olmasına yol açan, yüksek oranda çalkalanır. Öksürme yapılabildiğinde boğazda spazmı kışkırtır:

 • Reflü-özofajit ile artan gastrointestinal sistemin her türlü hastalığı.
 • Glossopharyngeal sinirin hasar görmesinden dolayı merkezi sinir sisteminin yenilgileri.
 • Tonsil boğaz halkasının apsesi.
 • Endokrin sistemi hastalıkları.
 • Çiğneme kaslarının trisması.

Eğer spazmın sebebi yukarıdaki koşullardan biri ise, o zaman bunu çözmek için yeterli bir tedaviyi reçete edebilecek uzman bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Öksürük ile bronşiyal spazmlar

Neredeyse her zaman, öksürdüğü zaman bronşiyal spazmlar bronşiyal astıma eğilimli bir kişiye, akciğerlerin amfizemine ve kronik bronşitlere önemli sorunlar verir. Öksürme atakları sırasında hastanın sürekli olarak zayıflık hissetmesi değil, kramplarının da gelmesiyle baş etmesi çok güçtür. Genellikle, öksürdüğünüzde bronşiyal spazmlar, önemli fiziksel efor, alerjenlerle aktif temas veya basit soğuk havadan sonra ortaya çıkar.

Spazm sırasında bronşların daralması nedeniyle, bir kişinin boğazını temizlemesi ve balgamı çıkarması neredeyse imkansızdır.

Öksürürken spazmlar, ne yapmalıyım?

Her şeyden önce, nöbet ve spazmların gelişmesi için ön koşulun ne olduğunu bulmak gerekir. Öksürdüğünüzde spazmlar konusunda endişeleriniz varsa, uzman size ne söyleyecektir, çünkü her özel durumda özel bir tedaviye ihtiyacınız vardır. Hastalığın derecesine ve türüne bağlı olarak, hem ekspektoranlar hem de vazodilatatörler yardımcı olabilir. Altta yatan nedenin zamanında teşhis edilmesi ve sistematik tedavisine başlanması önemlidir.

Öksürdüğünde hangi hapları rahatlatır?

Doğru hap ile tanımlamak çok kolay değil. Çoğu zaman semptomlar ve eşlik eden hastalıklar temelinde reçete edilir. Eğer neden gastrointestinal sistemin hastalıklarında yatıyorsa, öksürdüğü zaman tabletler hangi spazmları rahatlatırsa, gastroenteroloğu anlatabilir. Çoğunlukla "No-shpu" ve "Tavigil" önerilmektedir. Klinik bronşit neden olduğu spazmlar için balgam çıkarma için özel haplar reçete edilir. Balgamı mükemmel bir şekilde sulandırır ve çıkarırlar.

Öksürükte spazm oluşturan sinir bozuklukları, yatıştırıcı kullanılmadan tedavi edilemez. Bir kişi kendi kendine sakinleşmeyi öğrendiğinde, sürekli, verimsiz bir öksürük ile ilgili problemler sona erer.

Öksürükte spazm oluşturan tiroid bezi hastalıkları iyot içeren tabletlerin yardımı ile aşılabilir.

Bir çocuğun öksürükünde spazm

Her gün bu sorun daha sık ortaya çıkıyor. Bir çocuğun öksürük olgusundaki spazm çok sık görülür, ancak küçük mucizenize yardımcı olmak için mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde kurtulmaya gayret edersiniz. Çoğunlukla, bir inhaler bu problemi çözmek için mükemmel bir yardımcı olur. Bir gün için fiziksel bir çözüm ile en az üç inhalasyon geçirdikten sonra, balgamın daha hızlı atılmasını bekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, bir çocuğun öksürüğündeki spazm, "Şaşkın" ve "Üstsüz" yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Tabletin yarısı yatmadan hemen önce verilmelidir.

Çocuğun öksürüğü sırasında spazmın özellikle geceleri sürekli hale gelmesi ve sıcaklığın aşırı yukarı doğru hareket etmesi durumunda, bebeğin aktif olarak pnömoni geliştirebildiği için hemen bir ambulans çağırması gerektiği hatırlanmalıdır.

Çocuklarda öksürürken spazmları nasıl rahatlatırsınız?

Balgam söktürücü şurup ve ateş düşürücü almak sadece geçici bir önlemdir. Çocuklarda öksürürken spazm nasıl kaldırılır çocuk doktoruna söyler. Kendi kendine ilaçlama, özellikle de böyle küçük bir yaratık, her zaman bir sonuç vermez. Normal ilaçlar işe yaramaz, sadece zarar verebilir. Bu durumda, "kahve alanlarında tahmin etmemelisiniz", ancak spazmlar yoğunlaştıkça doktora gitmeli veya evde aramalısınız.

Öksürmede spazm, vücudun hoş olmayan bir tezahürüdür. Onunla, sadece görünüşüne neyin sebep olduğunu bilerek savaşabilirsin. Doğru ve sistematik tedavi her zaman istenen sonuçları getirir.

Spazmodik öksürük nedir ve spazmı nasıl rahatlatır

Birçoğu spazmodik öksürük gibi bir semptom duydu. Bu tezahür oldukça nahoş ve acı verici. Bu tür öksürük hangi hastalıklardan dolayı gerçekleşir?

Ve asıl önemli olan, hangi yollarla spazmı kaldırmanın mümkün olduğudur. Bu konular hakkında ve makalede ele alınacaktır.

nedenleri

Spazmodik öksürük, hem yetişkin hem de bir çocukta ortaya çıkabilir. Bu tezahürün nedenleri en sık solunum sistemi hastalıklarında bulunur. Ancak tezahürün farklı bir kökeni olabilir.

Boğazda spazmlar ile öksürüğün en yaygın nedenleri şunlar olabilir:

 • larinks veya nazofarenkste ortaya çıkan inflamatuar süreçler. Kural olarak, catarrhal hastalıkları içerir. İlk günlerde bu tür rahatsızlıklarla, öksürük verimsizdir ve spazmı neden olabilir;
 • tracheitis, bronşit ve akciğerlerin enflamasyonu. Bu rahatsızlıklarla birlikte, öksürüğün karakteri de kuru ve spazmodik olabilir;
 • Böyle bir saldırı en çok akşam veya gece gözlemlenirse, o zaman bronşiyal astım gibi tehlikeli bir hastalık belirtisi olabilir;
 • Çocukta spastik öksürük genellikle boğmaca öksürüğünün belirtisidir. Bu hastalık çok tehlikelidir. Öksürüğü ile saatlerce durmayabilir ve sonunda kusmaya neden olur.

Çocuk küçükse, küçük nesneleri teneffüs edebilir veya yutabilir. Bu durumda, sürekli bir öksürük de oluşabilir.

Bu tezahürün bir başka yaygın nedeni de alerjidir. Bu durumda, öksürük aniden başlar ve çabuk biter. Ayrıca, spazmodik olabilir.

Bu tip öksürüğün nedenleri solunum sistemi ile ilgili olmayabilir. Sıklıkla spazmodik öksürük, kalp hastalığının veya endokrin sistemdeki sorunların bir sonucudur. Buna ek olarak, sinir krizi bile bu tür belirtilere yol açabilir.

Öksürüğün sebebi ne olursa olsun, onu bulmak ve tedaviye başlamak kesinlikle gereklidir. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Çocuğun öksürüğünün boğmacadan kaynaklanabileceğini hatırlamakta fayda var ve komplikasyonlara yol açmamak için mümkün olan en kısa zamanda bu hastalık ile mücadeleye başlamak gerekir. Ancak böyle bir tezahür yabancı bir nesnenin içeri girmesinden kaynaklansa bile, onu dikkatsiz bırakmak imkansızdır.

Test: Yaşam tarzınız akciğer hastalığını provoke ediyor mu?

Gezinme (yalnızca iş numaraları)

20 işten 0 tanesi tamamlandı

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20

bilgi

Neredeyse hepimiz çok elverişsiz koşullara sahip şehirlerde yaşadığımızdan ve buna ek olarak yanlış bir yaşam biçimimiz olduğu için, bu konu şu anda çok ilgili. Birçok eylemi gerçekleştiririz, ya da tam tersi - biz aktif değiliz, kesinlikle organizmamızın sonuçlarını düşünmüyoruz. Hayatımız nefeste, onsuz birkaç dakika yaşayamayacağız. Bu test, yaşam tarzınızın akciğer hastalığını provoke edip edemeyeceğini, ayrıca solunum sisteminizin sağlığını düşünmenize ve hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olacağına karar verecektir.

Testi daha önce geçtin. Tekrar başlatamazsın.

Testi başlatmak için giriş yapmalı veya kayıt olmalısınız.

Bunu başlatmak için aşağıdaki testleri tamamlamanız gerekir:

sonuçlar

Kategoriler

 1. % 0’a yönelme yok

Hayatın doğru yolunu açarsın

Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı spor ve kurşun devam eder ve vücudun yaşamı boyunca sizi memnun edecek, umurunda ve genel olarak solunum sisteminin ve sağlık düşünür yeterli etkinliğe adam mısın. Ama, bu supercool değil, çok önemli, zaman içinde muayene geçmek bağışıklık sistemini desteklemek için unutmak ağır fiziksel ve güçlü duygusal aşırı kaçının. Gerekli kontak (maske elleri ve yüzü, hava yolu açıklığı yıkama) koruyucu ekipman hakkında unutmayın eğer hasta insanlarla temas en aza indirmek için deneyin.

Ne yaptığınızı düşünmek, yanlış bir şeyler yapmak zamanı.

Risk altındasınız, yaşam tarzınızı düşünmeye ve kendinizi uygulamaya geçirmeye değer. Zorunlu egzersiz ve hatta daha iyi spor yapma başlamak gibi en çok spor türünü seçmek ve bir hobi çevirmek (dans, bisiklet turları, spor salonu ya da daha basitçe yürümeyi deneyin). Zamanla soğuk algınlığı ve grip tedavisini unutmayınız, akciğerlerde komplikasyonlara yol açabilirler. Bağışıklıklarınızla, mizacınızla ve doğada ve temiz havada olabildiğince sık çalıştığınızdan emin olun. Rutin yıllık muayenelerden geçmeyi unutmayın, akciğer hastalıklarını ilk aşamada tedavi etmek ihmal etmekten çok daha kolaydır. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklenmelerden, sigara içmekten veya mümkünse sigara içenler ile temastan kaçının, hariç tutun veya en aza indirin.

Alarmı çalmanın zamanı geldi!

Sağlığınıza karşı tamamen sorumsuzsunuz, böylece akciğerlerinizin ve bronşlarınızın işlerini yok ediyorsunuz, onlara üzülün! Uzun yaşamak istiyorsanız, vücudunuza karşı tüm tavrınızı kökten değiştirmelisiniz. Dahiliyeciye ve göğüs hastalıkları gibi uzmanlar tarafından ilk geçiş muayene, bunu senin için kötü bitebilir aksi sert önlemler almak gerekir. Hayatını kökten değiştirmek, doktorların tüm önerileri uygulayın, tamamen, iş veya ikamet yerini değiştirmek hayatından sigarayı ve alkolü ortadan kaldırmak ve en aza indirmek için bu tür bağımlılıkları olan insanlar, sertleşmesine ile temas getirmek mümkün olduğunca bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyebilirsiniz Daha çok temiz havaya çıkar. Duygusal ve fiziksel aşırı yüklemelerden kaçının. Tamamen agresif araçların iç dolaşımından hariç, doğal, doğal ilaçlar ile değiştirin. Evde ıslak temizlik ve odayı havalandırmayı unutmayın.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
 12. 12
 13. 13
 14. 14
 15. 15
 16. 16
 17. 17
 18. 18
 19. 19
 20. 20
 1. Cevap ile
 2. Görüntüleme ile ilgili bir işaretle

Yaşam tarzınız ağır fiziksel aktivite ile bağlantılı mı?

 • Evet, her gün
 • bazen
 • Mevsimsel (örneğin bahçe)
 • hayır

Ne sıklıkla akciğer testinden geçersiniz (örneğin, bir fluogram)?

 • En son ne zaman olduğumu bile hatırlamıyorum
 • Her yıl, başarısız olmaksızın
 • Birkaç yıl sonra

Spor mu yapıyorsun?

 • hayır
 • Evet, profesyonel ve düzenli
 • Geçmişte vardı
 • Evet amatör
 • evet
 • hayır
 • Hastayken
 • bazen

ARI, ARVI, influenza ve diğer enflamatuar veya bulaşıcı hastalıkları tedavi ediyor musunuz?

 • Evet, doktor
 • Hayır, bir süre sonra kendi kendine gider
 • Evet, kendi kendine ilaç
 • Sadece çok kötü bir şekilde

Kişisel hijyeni dikkatli bir şekilde gözlemliyor musunuz (duş, yemek öncesi ve yürüyüşlerden sonra eller, vb.)?

 • Evet, sürekli ellerimi yıkıyorum
 • Hayır, hiç takip etmiyorum.
 • Deniyorum ama bazen unuttum

Bağışıklığınızı önemsiyor musunuz?

 • evet
 • hayır
 • Sadece hastalık ile
 • Cevaplamak zor

Aileniz veya aile fertleriniz ciddi akciğer hastalıkları (tüberküloz, astım, pnömoni) geçirdiler mi?

 • Evet anne
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır
 • Kesin olarak söyleyemem

Olumsuz bir ortamda (gaz, duman, kimyasal madde emisyonları) yaşıyor mu, çalışıyor musunuz?

 • Evet sürekli yaşıyorum
 • hayır
 • Evet, bu şartlarda çalışıyorum
 • Daha önce yaşamış veya çalışmış

Siz ya da haneleriniz güçlü koku kaynağı mı (koku, tütsü vb.)?

 • Sık sık
 • nadiren
 • Neredeyse her gün
 • hayır

Kalp hastalığınız var mı?

 • Evet, kronik
 • Nadiren ama aynı zamanda acıyor
 • hayır
 • Şüphe var, bir ankete ihtiyacınız var.

Nemli veya tozlu ortamlarda bir odada ne sıklıkla kalıyorsunuz?

 • sürekli
 • Ben değilim
 • Daha önce, orada
 • Nadiren, ama olur

Sıklıkla akut solunum yolu hastalığınız var mı, ODS?

 • Sürekli hasta
 • Nadiren yılda en fazla 1 kez
 • Genellikle yılda 2 kereden fazla
 • Asla ya da her beş yılda bir

Sizde veya akrabalarınızdan herhangi biri diyabetiniz var mı?

 • Evet var
 • Cevaplamak zor
 • Evet yakın akrabalar
 • hayır

Alerjik hastalıklarınız var mı?

 • Evet, bir
 • hayır
 • Emin değilim, bir ankete ihtiyacınız var.
 • Evet, hatta birkaç

Ne tür bir yaşam tarzı kuruyorsunuz?

 • yerleşik
 • Aktif, sürekli hareket halinde
 • yerleşik

Ailenizde sigara içiyor mu?

 • evet
 • hayır
 • Bazen olur
 • Daha önce füme
 • Evet, düzenli olarak sigara içiyorum
 • Hayır ve hiç içmediniz (a)
 • Nadiren, ama olur
 • Daha önce füme (a), ama vazgeçti (a)

Evinizde herhangi bir hava temizleyici var mı?

 • hayır
 • Evet, sürekli olarak filtreleri değiştiriyorum
 • Evet, bazen kullanıyoruz
 • Evet, ancak cihazları takip etmiyoruz

Sık sık ev kimyasalları (temizlik ürünleri, aerosoller vb.) Kullanıyor musunuz?

 • Sık sık
 • Nadiren gereklilik
 • Sürekli, iş
 • Hiç kullanmıyorum

Spazm rahatlatmak için nasıl

Öksürük tedavisi ya da buna neden olan hastalık pek çok yönden olabilir.

Ama eğer semptomda spastik bir karakter varsa, nefesini yakalar, o zaman hasta için ana şey spazmın nasıl durduracağıdır. Doktorlar ne gibi tavsiyelerde bulunur?

Spazmı azaltmak için, ihtiyacınız var:

 1. İyi bir çare, valilerin infüzyonudur. Yirmi damla bir bardak temiz su ve bir içecek eklemek yeterlidir. Bundan sonra, yatmak arzu edilir, etkisi birkaç dakika içinde gelecek.
 2. Bir öksürükte spazmı çıkarmak için altın bıyık gibi bir bitki aracılığıyla mümkün olur. Onun yaprak çiğnemek için gerekli, semptomun yoğunluğu sadece iki dakika içinde azalacaktır.
 3. Bu durumda yardımcı olabilecek başka bir yol çam tomurcukları infüzyonu. İçeriğin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür. Yarım saat sonra ürün hazır. Bir spazm sırasında doğrudan sarhoş.
 4. Nöbetlerin giderilmesi için, bir "şifa" içeceği hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir bardak sıcak süt alın ve doğal bal, tereyağı ve biraz kabartma tozu ekler. Tüm malzemeler "tadı" eklenir. Bu ilaç, geceleri öksürük ataklarının giderilmesinde iyidir.
 5. Bir saldırıyı rahatlatmak için havayı nemlendirmeniz gerekir. Banyo küçükse, kapatabilir ve sıcak su ile bütün muslukta açabilirsiniz. Ayrıca hasta kişinin yanında kaynar suyla bir tencereye de yerleştirebilirsiniz.
 6. Bir başka yöntem, bir şeker ve aloe suyu aracının kullanılmasıdır. İlk bileşen, bir çorba kaşığı, bir tencereye konur ve ateşe konur. Şeker kahverengi olana kadar ısıtmanız gerekir. Sonra bir bardak kaynamış su ve 3-4 damla aloe suyu ekleyin.
 7. Bronşları balgamdan çıkarmak ve daha hızlı dışarı çıkmalarına izin vermek için, göğsün üst kısmına ve arkasına yaslanmalıdır. Özellikle hasta bir çocuk söz konusu olduğunda, sadece gayretli olmamalı.

Nasıl tedavi edilir

Konvulsif öksürük ile nefes almak zordur ve sadece hareket eder. Ayrıca, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle tedavisi derhal başlatılmalıdır.

Böyle bir durumda, doktorlar hastalıkla mücadele için aşağıdaki yöntemleri reçete edebilir:

 • Bir yetişkinde veya çocukta öksürük bronşlarda biriken balgamdan kaynaklanıyorsa, o zaman ekspektoranlar kullanılır. Onların spektrumu oldukça büyüktür. Her ilacın kendi kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Bu nedenle, öz-ilaç, özellikle öksürük spazmodik ise, ele alınmamalıdır. Doktor bu tezahürün nedenini daha doğru bir şekilde kuracaktır ve uygun bir ilacı reçete edecektir;
 • Genellikle spazmodik öksürük ile verilen bir refleksden sorumlu beyin merkezlerini etkileyen ilaçları atar. Burada da seçim en iyisi uzmanlara emanet. Bazı antitussif ilaçlar çocukları tedavi etmek için kullanılamaz;
 • Böyle bir tezahür, enflamatuar süreçlerin bir sonucu ise, o zaman antibiyotikler reçete edilir. Böyle bir tedaviden vazgeçme. Tabii ki, bu serinin içindeki bazı ilaçlar yeterince güçlü ve tüm vücut üzerinde bir etkiye sahip. Fakat bazı durumlarda, örneğin, akciğerlerin enflamasyonu ise, antibiyotik tedavisi olmadan yapılması imkansızdır;
 • Bazı durumlarda, semptom sinirsel bir hastalık veya tiroid veya kalple ilgili bir sorunun varlığını gösterebilir. Bu durumda tedavi, bu rahatsızlıklarla tam olarak savaşmak olacaktır. Öksürüğün sinirsel doğası ile yatıştırıcı veya sakinleştirici reçete edilir. Tiroid bezi ile ilgili problemler durumunda, iyot içeren ilaçlar kullanılır;
 • Çocuğun öksürüğü boğmaca öksürüğünün bir sonucu ise, o zaman sabit bir bulaşıcı hastanede tedavi olmaksızın yapmak zor olacaktır.

Tam bir incelemeden sonra, böyle bir semptomun nedenini belirleyebilirsiniz. Tedaviye zamanında başlanması, hastalıktan sonra komplikasyonların yokluğunu garanti edebilir.

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

Faringeal halkın kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spastik kasılmaları keskin bir şekilde ortaya çıkar ve çoğu zaman bir kişide paniğe neden olur. Saldırı sırasında nefes almak çok zordur ve eğer hala korkuya boyun eğirseniz, o zaman boğulma tehlikesi vardır.. Bu tür şartları tekrar tekrar deneyimleyenler, bunun hava erişimini engelleyen bir yumru gibi olduğunu söylüyorlar. Boğazda spazmlara ve bunun nasıl gerçekleşeceğine ne sebep olur?

Boğazda spazmların nedenleri

Farinksin kas kasılmalarını tetikleyen faktörler farklıdır - fizikselden psikolojik. Hasta ciddi bir hastalıktan muzdarip olabilir ya da sıklıkla tekrar eden panik ataklarla rehin tutulabilir. Boğazda spazmın nedenleri şöyledir:

 1. Astım veya ciddi bir alerjik reaksiyon, sıklıkla boğaz kaslarının spazmodik kasılmasına yol açar.. İlk durumda, saldırılar sürekli olarak tekrarlanır ve ikinci durumda böyle bir fenomen patojenle temasta beklenmedik bir reaksiyona dönüşebilir.
 2. Bademcikler apsesi. Böyle bir hastalığı olan bir kişi, boğazda paroksismal spazmodik ağrı hisseder, bu da iyileşmeden sonra kaybolur.
 3. Trigeminal sinirin enflamasyonu. Bu hastalığa, çene kasları ve larenks kaslarının kavşağı eşlik eder, bu da faringeal halkanın bölgesinde bir basınca neden olur.
 4. Boğazda spazm ve boğulma merkezi sinir sisteminin yenilgisinin bir sonucu olabilir. İnme, ensefalopati ve diğer şiddetli durumlar sıklıkla glossopharyngeal sinirin bir lezyonuna yol açar. Sonuç olarak, spazmlar ortaya çıkar, hasta sürekli tükürük ile boğulmak, öksürmek, hava yutmak ve boğulmak üzeredir.
 5. Gastroenterolojik hastalıklar. Olguların larenksinin spazmlarından biri özofagittir. Yemekler mideden hidroklorik asitle geri döndürülür, ancak yemek borusu asidik ortama uyarlanmaz, bu yüzden faringeal halkın kasları büzülür ve korunur. Bu, mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin zayıflığından kaynaklanır.
 6. Tiroid bezi hastalıkları. Genişlemiş bir organ larinksin duvarlarına karşı bastırır, bu da spazmodik ve nefes alma zorluğuna yol açar. Ayrıca onkoloji de böyle bir reaksiyona neden olabilir.
 7. korku ve panik atak nöbetleri eşliğinde olan distoni, depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar gibi nevroz ve takıntılar,.

Spazmaya başka ne sebep olabilir?

Fakat bu, boğazda nefes aldıklarının tüm nedenleri değil. Bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunan anahtar faktör anahtar sudır. Soğuk bir havuzda yıkanmış olan herkes, içine düştüğü zaman, “ruhun üstesinden gelir” diyebilirdi. Ama bu sadece bir duygu değil. Nazofarenks içine az miktarda sıvı bile girdiğinde, üst solunum yolu hemen girişini engeller. Sonuç olarak, vokal kordların spazmı, kalp durmasına yol açar.. Buna "kuru boğulma" denir, bir kişi boğulmadan ölür. Sıcak suda (20 ° C'nin üstünde) bu gerçekleşemez.

Ek olarak, larinksin spazmodik kasılmalarının nedeni, içine düşmüş yabancı bir cisim, örneğin bir balık kemiği olabilir. Bazı durumlarda, boğazda sıkışan yabancı bir nesne sinir liflerinin tahrişini kışkırtır ve rahatsızlığa neden olduğundan tıbbi bakımdan kaçınılamaz. Bu tür fonksiyonel faktörler, anormal olarak kabul edilemez, fakat kemik, aynı zamanda yutulması midye kabuğu veya keskin nesneler fragmanları sadece bu organların duvarına zarar yemek borusu ve mide boyunca daha taşındığında vaka vardı.

Yutulması gereken yiyecek veya ilaçların, yemek borusu boyunca daha fazla hareket etmedikleri ve gırtlakta sıkışıp kaldıklarına dair bir duygu eşlik edebilir. Tabii ki bu imkansız ve ürünler farinksden hemen sonra naklediliyor.

Bu tükürük üretiminin azalmasına kaynaklanmaktadır: Sinir lifleri boğaz halkası hasarlı ve yutma sırasında birkaç saat sürebilen, boğazda hafif ama uzun spazmı almaktadırlar.

Larenksin sıkılması ve nefes alma hissinin olmaması sık görülen misafirlerse ve tek semptomlar değilse, hemen doktora başvurmalısınız. ve tezahürlerinin sebebini tanımlayınız.

laryngism

Çoğu zaman, larinksin kaslarının spazmının ana sebebi laringospazmdır. Bu, nefesin kaybolduğu faringeal halkanın ani bir kasılmasıdır ve nefes almak çok zordur. Bu fenomene ne yol açar?

çocuklar

Laringospazm atak altı aydan 5 yıla kadar olan çocuklarda görülür.. Genellikle aşağıdaki hastalık ve durumlardan dolayı oluşur:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları: bademcik iltihabı, kızıl ateş, boğmaca ve benzeri;
 • ilaçlara, gıdaya, emisyonlara karşı reaksiyona alerjisi;
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile

Çocuğun boğazındaki bir spazm, şiddetli kahkaha ya da korkularda ortaya çıkar, fakat daha sık bu olay paroksismal öksürükten kaynaklanır.. Nefes aralıklı ve ıslık olur ve bebek korkudan gözyaşlarına boğulur.

Boğazda hafif bir spazm ve öksürük birkaç dakika içinde kaybolur, ancak ölümcül bir sonuçla sonuçlanan emsaller vardır. Her neyse, bu çocuğa bir kez oldu ve hızlıca geçti bile - bu da bir doktora görünmek için bir bahane.

Yetişkinlerde

Yetişkinler de bu olguya tabidir. Boğaz spazmı, güçlü bir alerjen veya zararlı uçucu maddelerin etkisine karşı vücudun koruyucu bir reaksiyonudur.. Laringospazm yoluyla, vücut kendisini zehirlenmenin nedensel etkisinden korumayı dener. En hayati tehlike oluşturan durumlar Quincke'nin ödemi ve anafilaksisidir. Bu gibi durumlarda, spazm boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

Aslında, bu reaksiyona neyin sebep olduğunu anlamak hiç de zor değil. Patojen ile temastan hemen sonra ortaya çıkar. Keskin bir kimyasal kokusu ile Çiçek kokular, fabrika emisyonları veya toksik maddeler Eğer aşırı duyarlı olan veya büyük miktarlarda solunması halinde boğaz spazmı neden olabilir eğer. Boğazdaki "topak" a ek olarak, hastalar yetişkinlerde laringeal spazmın eşlik eden semptomlarından şikayet ederler:

 • burun akıntısı şeklinde burun akıntısı ve burun pasajları ödemi;
 • öksürme ve hapşırma;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözyaşı, gözlerde ağrı keser.

Eğer patojen tanımlanır ve ortadan kaldırılırsa ve spazmlar tekrarlanmıyorsa, doktora yapılan çağrı ertelenebilir. Semptomlar gitme ve tekrarlanan saldırılar, bileşik ve şiddetli nefes darlığı ve kısık boğaz eşlik ederse, o zaman hemen bir uzmana ziyaret etmesi gerekir.

tanılama

Çoğu durumda, bir kişi boğazda rahatsızlık ve spazmlardan neden endişe duyduğunu belirleyememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedenleri fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla gerçek etiyolojileri sadece özel bir teşhis yardımı ile tanımlanabilir:

 1. Bir tiroid bezi şüphesi varsa, ultrason alınır ve hormonlar için bir kan testi yapılır..
 2. Bademcik bulaşıcı hastalıklar boğazdan alındığında ve farenjektomi yapılır.
 3. Yabancı bir vücut boğazına girdiğinde, genellikle cerrahi müdahale olmadan yapılması gerekir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme ve boyundaki damarların elektromanyetik incelemesi bir tümör tespit edebilir.
 5. Reflü-özofajit gibi bir gastroenterolojik patolojinin belirlenmesi, endoskopi veya X-ışını çalışması ile yapılabilir.

Nedeni keşfinden sonra, teşhis edilen hastalığı olan doktor, uygun tedaviyi reçete eder. Bununla birlikte, bir kişinin yukarıdaki tüm sınavlardan geçtiği, ancak hiçbir şeyin bulunmadığı görülür. Hasta tamamen sağlıklı, ama buna rağmen, larinksin spazmları tekrar tekrar geliyor. Bütün hata psikojenik bir faktördür ve bu nadir görülen bir olay değildir..

Psikojenik faktör

Birçoğu için, bu bir sır değil, ama birisi bile güçlü bir heyecan sırasında bir hava eksikliği hissi olduğunu hissetti. Ve bu his, sadece bir kişi olumlu duygular yaşadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda korku, şok ve strese boğaz spazmı eşlik eder. Bu neden oluyor?

Vücudumuzda adrenalin adrenal bezleri tarafından üretilir ve korku ya da heyecan sırasında, kalbin daha sık atmasına neden olur. Ancak, Bir stres diğerini takip ettiğinde, bir nevroz ve sonuç olarak bu hormonun kontrolsüz izolasyonuna yol açar.. Bunun için her şey açığa çıkarılmamış, hepsi bireyin duygusallık düzeyine bağlıdır ve hatta kalıtım faktörü de önemli bir rol oynar.

Eşzamanlı semptomlar

Adam derhal şok üzerinde olduğu için, ona neler olduğunu anlamadı ve bir sinir krizi ile, boğazında ve tam nefes önlemek kimseye bir spazmı bağlamaz. Genellikle bir saldırı sırasında, birçok başka belirtiyi gözlemleyebilirsiniz, örneğin:

 • keskin bir artış veya tersine, tansiyonda bir azalma;
 • dışkı ile ilgili sorunlar (hem kabızlık hem de ishal olabilir);
 • onu boğma korkusu nedeniyle yemeyi reddetmek;
 • uyku bozuklukları, uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • apati ve hipokondriya;
 • sürekli sinir gerginliği ve ölüm korkusu;
 • güneş pleksusunda taşikardi ve nabız;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • konaklama spazmı ve görmenin geçici olarak bozulması;
 • bir saldırı sırasında kızarıklık ve terleme;
 • subfebril sıcaklığı ve eğer her iki aksiller havza altında ölçüyorsanız, göstergeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterecektir. (ör., 36.2 ve 37.5);
 • soluk nazolabial üçgen;
 • gözlerin altında asimetrik şişkinlik;
 • ellerin titremesi.

tanılama

Kural olarak İlk kez bu tür reaksiyonlar, 25 yaşına kadar genç asteneli gençlerde ortaya çıkar.. Hasta hemen tüm olası muayenelerden geçmek için acele eder ve daha sonra hiç hasta olmadığı ve tanı koydurucu vejetan-vasküler distoni kusurları tanıdığı ortaya çıkar. Gerçek şu ki, doktorlar, müdahalede bulunan solunumun kaynağını açıklayamayacaklar ve boğazda ve diğer eşlik eden semptomlarda gergin bir "yumru" yu atamayacaklar.

Deneyimli psikiyatristler, bu şekilde, vücudun stres deneyiminden, örneğin sevilen birinin kaybından sonra ayrıldığını iddia eder. Bu, her zamanki uzun süreli depresyon - bu şekilde bir çıkış arayan negatif duyguların uzun süreli bastırılmasının bir sonucudur.. Bu süreçler geri dönüşümlüdür, ancak yaşam boyunca yaşanan nevroz, kendini anımsatır. Nöbetler hava değiştiğinde, yeniden stres yaşadığında, aşırı çalışmalarda ortaya çıkabilir.

terapi

Kurtarma, bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığını ve saldırıda bağımsız olarak korkularını iyileştirdiğini fark etmesiyle gelir.. spazmlar sırt ve boyun sıçrama ve durmuş panik atak için, o kadar pratik öneriler bazı meslekler için sahne, yaşam tarzı, tutku bir değişiklik olarak kabul edilebilir zaman ve durumun anlaşılmasını, sürer.

Ayrıca nevroz içinde, bu konuda literatürü kontrol örneğin, Rus psikoterapist Andrew Kurpatova aralarında bu konuda "korkusuyla çare" ve o larinks mevcut psikojenik etyoloji spazmları açıklanır hangi "vejetatif distoni" bir sürü iş var zarar vermez. Tıbbi uygulamada nevroz ile öldürücü spazmodik kas kasılması gözlenmedi.

Panik ataklar ya da sempatoadrenal krizler birkaç dakika devam eder ve daha sonra sağlık durumu normale döner. Genellikle, hasta sinir sistemini güçlendirmek için sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve vitaminler, örneğin, Gidazepam, Sedasen ve Magne B6 bir reçete yazılır. Kan basıncında baş ağrıları ve atlar varsa servikal ve torasik bölgelerdeki masajın yanı sıra hazırlıklı Tonginal masajını da yazınız.

Larinksin spazmı için ilk yardım

Böyle bir fenomeni, gırtlak kaslarının spastik kasılması olarak tedavi etmek için, kişinin görünüşünün doğasını bilmesi gerekir. Ancak, bir kişi boğulmaya başladığında, teşhis için zaman yoktur ve bir ambulansa varmadan önce, bir saldırının durdurulması ve hayat kurtarılması gerekir:

 1. Öncelikle boğucu kişiyi rahat bir pozisyonda, sağ tarafta daha iyi bir yere koymanız gerekir, böylece tükürükte boğulmaz..
 2. Bundan sonra, özellikle alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir kapalı bitki veya buharlaşan kimyasallar varsa, odayı iyice havalandırın. Temiz hava akışı, ambulans gelene kadar saldırıyı kolaylaştırır.
 3. Hasta bilincini kaybettiyse, dilin solunum yollarını tıkadığını ve ona amonyak kokusu verdiğini kontrol etmek gerekir.
 4. Hastayı sırt üstü yatırırsanız boğaz spazmı daha hızlı olacaktır.
 5. Buna ek olarak, bir kişinin panik yapmamasını ve havayı tutarak daha yavaş ve daha eşit bir şekilde nefes almayı denemelidir.
 6. Bazen yapay olarak tetiklenen kusmuk kitlelerin geri çekilmesi, saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Boğazda spazmın çıkarılması için hiçbir yol olmadığında ve saldırı yoğunlaşmaya devam ettiğinde, sıcak bir banyo yapmak için bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Bunu unutma ciddi hastalıklarda boğulma atağı olabilir. Bu nedenle, bu kişi için ilk defa değilse, spazmı durduracak herhangi bir ilaç bulunmalıdır. Örneğin, eğer astım ise, hasta bu vaka için her zaman bir inhalere sahiptir. Bu bir panik atak ise, o zaman ona bir sakinleştirici vermek gerekir.

tedavi

Şiddetli koşulların tedavisi resüsitasyonla başlar ve ancak o zaman boğulma sebebi tanımlanır.. Kural olarak, en güçlü bireysel alerjik reaksiyonun neden olduğu asfiksi ve Quincke's ödemi.

Yabancı bir cismin yutulması ve özofajitin yok edilmesi nedeniyle larinksin spazmları genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonları ve tonsil apsesi antibiyotiklerle tedavi edilir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve tümörlerin varlığı hormonal ve kemoterapiyi içerir. Her durumda, yaklaşım bireysel olacaktır.

Boğazdaki spazmlar çok çeşitli ve kesinlikle ilgisiz nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar KBB hastalıkları, gastroenterolojik rahatsızlıklar, onkoloji, tiroid bezi hastalıkları ve hatta sinir bozuklukları olabilir. Her durumda, bir kez oldu ya da zaman zaman kendini hissettiriyor, faringeal halkanın spastik kasılmaları - sağlığınızı düşünmek için ciddi bir neden.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik sırasında angina tedavisi yöntemleri: otlar antibiyotiklere

Soğuk algınlığı döneminde solunum yolu enfeksiyonlarının sayısı artar. Hamilelik sırasında angina tedavisi, birçok ilaç, özellikle de antibiyotiklerin kontrendikedir.

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.