Loading

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Sinirlerin boğazında spazmlar

Ortak konuşmada boğaz kaslarının spazmodik kasılması “boğaz spazmı” olarak adlandırılır. Boğaz kaslarının sıkışması ani, keskin, çoğu zaman keskin bir ağrı ile birlikte görülür. Bir boğaz spazmı rahatsız edici hislere neden olur, boğazda yabancı bir cismin varlığına dair bir his olabilir, "com" denir. Boğazın kas spazmının yaygın nedenlerinden biri, stresli durumlar nedeniyle ortaya çıkan güçlü bir gerginliktir. Nörosis, nevrasteni, depresif durum boğazın kas spazmının görünümünü kışkırtır ve bir "histerik koma" hissi panik ataktan çok önce ortaya çıkar. Çeşitli fobiler, örneğin, acı verici bir korku hali, boğaz spazmları eşliğinde kanser (karsinofobi), asteni, hipokondriyak sendromu - hastalıkları alır. Bir "histerik koma" semptomları olan bir doktora sahip olan hastalar daha sık kadınlardır, daha belirgin duygusallık gösterirler, erkekler sinirlerde boğaz spazmı teşhisi konur, doktora daha az sıklıkla dönerler. Boyun kas spazmının kaynağı da diğer nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Sinirlerin yanı sıra boğaz spazmlarının nedenleri

Boğazın spazmı ciddi bir durumdur, bazen acil müdahale gereklidir. Boğaz spazmlarının sinirlere ek olarak nedeni, dış uyaran veya ciddi bir teşhis ve karmaşık tedavi gerektiren diğer faktörler olabilir.

Sık sık tekrarlanan soğuk ve boğaz hastalıkları, streptococcus virüsünün neden olduğu boğaz boşluğunda rahatsızlık verici duyumlara neden olur. Larenjit ve farenjit boğazdaki spastik olayına sebep laringospazmın glottis ve kalın mukusu daralan bir sonucu olarak ortaya çıkabilir nefes borusunu tıkayan, boğulma oluşur. Tiroid bezi azalmış fonksiyonel kapasitesi, yanı sıra boğaz boşluğunda spazm ve bir "koma" duygusu gelişmesine yol açar. Otoimmün hastalıkların daha sonraki aşamalarda Hashimoto ve Grave hastalığı, spastik fenomen katkıda tiroid bezini, artırarak boyun dokusu üzerinde güçlü bir baskı var tereoiditom.

Boğaz spazmının sebebi alerjik bir reaksiyon olup, vücuda girer, alerjen spazm ve laringeal ödem oluşturur, sonuçta boğulma saldırısı, kan basıncında bir düşüş.

Böyle boğazın kas spazmları tetikleyebilir boğaz ilacı Yağlama veya sulama gibi basit sebepler boğaz spazmı vardır. Toz ve zararlı maddelerden oluşan kirli hava solumak, öksürük ve spazm neden olabilir. Normal yorgunluk, güçlü bir fiziksel yük genellikle "koma" hissine neden olur, boyun ve boğaz kaslarının spazmodik kasılması oluşur. Böyle bir bilgisayarda çalışan olarak hareketsiz bir yaşam tarzı lider bir adam, servikal omurganın özellikle osteokondrozis de, "koma" hissi ve boğazın bir spazmı kışkırtan, farenks kaslarında innervasyonunda ihlal olduğunu omurga ile ilgili sorunlar olur.

Sinirler üzerinde boğaz spazmı belirtileri

Boğaz spazmı belirtileri neredeyse aynı şekilde hastalar tarafından tarif edilmiştir. Boğazda sıkışma hissi, boğazda “zulüm” ve “tırma” hissi var, tükürüğü yutmakta zorluklar var. Sonra başlar: nefes almada zorluk, sürekli yutma hareketleri yapma arzusu, katı halde yemek yiyememe. İlk zor görünür de sinirlerin boğaz spazm belirtileri, sert gıda vazgeçmek hastayı zorlayan giderek görünür herhangi bir yiyecek onların durumunu hafifletmek için mümkün olan her şeyi, su ile yıkamak. Yavaş yavaş, genellikle sürekli bir kaygı hissine dönüşen yeme korkusu hissedilir.

Bir ruhsal bozukluğun aktivitesinde belirli bir azalma ile, bir boğaz spazmı belirtileri genellikle kısa bir süre için, tezahürlerini zayıflatır. Bir nüksetme vardır ve boğazda spazmik duyumlar kalıcı hale gelir. Aniden ortaya çıkan şiddetli panik atak, boğaz spazmının ikinci bir versiyonunu provoke edebilir. Nefeste keskin bir bozukluk, boğulma hissine neden olarak, kalbin ağrıları ve sık sık çarpıntılara eşlik eder. Hava eksikliği, ölüm korkusu duygusu yaratır. Bu durumda, kişi, depresyon belirtilerini kötümser bir ruh hali, emekli olma isteği, depresyon ve ağrılılık şeklinde gösterir. Özel bir tür depresyon (somatize), kendisini, herhangi bir endojen ruhsal hastalığın alevlenmesi için tipik olan yutma sürecinin aşılamaz korkusu olarak gösterir.

Spazmların sinir boğazında tedavisi

"Sinirlerden kaynaklanan tüm hastalıklar" ifadesi anlamsız değildir. Vücudumuzun çalışma işlevselliği doğrudan sinir sisteminin sağlığına bağlıdır. Sinir topraklarında boğaz spazmı teşhisi çok zordur. Solunum yolu, sindirim sistemi organlarının ayırıcı tanısı gereklidir, tiroid bezi mutlaka kontrol edilir. Somatik etiyoloji dışında, boğazda spazmların sinir toprağındaki tedavisi psikoterapötik yöntemlerle gerçekleşir. Tedavi süreci karmaşıktır, terapist farmakolojik ve psikoterapötik ilaçlar reçete eder. Doktorun görevi, iç çatışmayı ortadan kaldırmaktır, ilaç tedavisi yönteminin kullanımı nevrotik koşulları normalleştirir, somatize depresyonun semptomlarını ortadan kaldırır, psiko-duygusal kürenin sağlıklı durumuna yol açar.

Tedavi anksiyolitik (sakinleştiriciler) ve psikotropik ilaçlar (antidepresanlar) ile gerçekleştirilir. Bitki temeline sahip ilaçlar tercih edilir çünkü yan etkiler minimaldir. İyi bir sakinleştirici etkisi ve antispazmodik etkisi "Sığırkuyruğun P" imal ilaçlar için bir temel olarak bunları kullanarak, Kedi otu ve Motherwort ise, "Kediotu P" vitamini "C" sen tentürler şeklinde bu otlar kullanabilirsiniz. Sakinleştirici etki ile otlar toplamak, hızlı ve kalıcı bir yatıştırıcı etki elde etmenizi sağlar. Çim mavisi blues tabanındaki ilaç kompleksi "Nervo-Vit", kediotu özelliklerini aşan bir kaç kez yatıştırıcı etkiye sahiptir. Kompleks, yatıştırıcı ve antidepresan özelliklerini uzatan, otsu ananas ve limon balsamı içerir. Herhangi bir tür depresyonun tedavisinde, St. John's wort kullanılır, kalbinde St. John's wort adı verilen doğal bir antioksidandır.

Faringeal halkın kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spastik kasılmaları keskin bir şekilde ortaya çıkar ve çoğu zaman bir kişide paniğe neden olur. Saldırı sırasında nefes almak çok zordur ve eğer hala korkuya boyun eğirseniz, o zaman boğulma tehlikesi vardır.. Bu tür şartları tekrar tekrar deneyimleyenler, bunun hava erişimini engelleyen bir yumru gibi olduğunu söylüyorlar. Boğazda spazmlara ve bunun nasıl gerçekleşeceğine ne sebep olur?

Boğazda spazmların nedenleri

Farinksin kas kasılmalarını tetikleyen faktörler farklıdır - fizikselden psikolojik. Hasta ciddi bir hastalıktan muzdarip olabilir ya da sıklıkla tekrar eden panik ataklarla rehin tutulabilir. Boğazda spazmın nedenleri şöyledir:

 1. Astım veya ciddi bir alerjik reaksiyon, sıklıkla boğaz kaslarının spazmodik kasılmasına yol açar.. İlk durumda, saldırılar sürekli olarak tekrarlanır ve ikinci durumda böyle bir fenomen patojenle temasta beklenmedik bir reaksiyona dönüşebilir.
 2. Bademcikler apsesi. Böyle bir hastalığı olan bir kişi, boğazda paroksismal spazmodik ağrı hisseder, bu da iyileşmeden sonra kaybolur.
 3. Trigeminal sinirin enflamasyonu. Bu hastalığa, çene kasları ve larenks kaslarının kavşağı eşlik eder, bu da faringeal halkanın bölgesinde bir basınca neden olur.
 4. Boğazda spazm ve boğulma merkezi sinir sisteminin yenilgisinin bir sonucu olabilir. İnme, ensefalopati ve diğer şiddetli durumlar sıklıkla glossopharyngeal sinirin bir lezyonuna yol açar. Sonuç olarak, spazmlar ortaya çıkar, hasta sürekli tükürük ile boğulmak, öksürmek, hava yutmak ve boğulmak üzeredir.
 5. Gastroenterolojik hastalıklar. Olguların larenksinin spazmlarından biri özofagittir. Yemekler mideden hidroklorik asitle geri döndürülür, ancak yemek borusu asidik ortama uyarlanmaz, bu yüzden faringeal halkın kasları büzülür ve korunur. Bu, mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin zayıflığından kaynaklanır.
 6. Tiroid bezi hastalıkları. Genişlemiş bir organ larinksin duvarlarına karşı bastırır, bu da spazmodik ve nefes alma zorluğuna yol açar. Ayrıca onkoloji de böyle bir reaksiyona neden olabilir.
 7. korku ve panik atak nöbetleri eşliğinde olan distoni, depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar gibi nevroz ve takıntılar,.

Spazmaya başka ne sebep olabilir?

Fakat bu, boğazda nefes aldıklarının tüm nedenleri değil. Bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunan anahtar faktör anahtar sudır. Soğuk bir havuzda yıkanmış olan herkes, içine düştüğü zaman, “ruhun üstesinden gelir” diyebilirdi. Ama bu sadece bir duygu değil. Nazofarenks içine az miktarda sıvı bile girdiğinde, üst solunum yolu hemen girişini engeller. Sonuç olarak, vokal kordların spazmı, kalp durmasına yol açar.. Buna "kuru boğulma" denir, bir kişi boğulmadan ölür. Sıcak suda (20 ° C'nin üstünde) bu gerçekleşemez.

Ek olarak, larinksin spazmodik kasılmalarının nedeni, içine düşmüş yabancı bir cisim, örneğin bir balık kemiği olabilir. Bazı durumlarda, boğazda sıkışan yabancı bir nesne sinir liflerinin tahrişini kışkırtır ve rahatsızlığa neden olduğundan tıbbi bakımdan kaçınılamaz. Bu tür fonksiyonel faktörler, anormal olarak kabul edilemez, fakat kemik, aynı zamanda yutulması midye kabuğu veya keskin nesneler fragmanları sadece bu organların duvarına zarar yemek borusu ve mide boyunca daha taşındığında vaka vardı.

Yutulması gereken yiyecek veya ilaçların, yemek borusu boyunca daha fazla hareket etmedikleri ve gırtlakta sıkışıp kaldıklarına dair bir duygu eşlik edebilir. Tabii ki bu imkansız ve ürünler farinksden hemen sonra naklediliyor.

Bu tükürük üretiminin azalmasına kaynaklanmaktadır: Sinir lifleri boğaz halkası hasarlı ve yutma sırasında birkaç saat sürebilen, boğazda hafif ama uzun spazmı almaktadırlar.

Larenksin sıkılması ve nefes alma hissinin olmaması sık görülen misafirlerse ve tek semptomlar değilse, hemen doktora başvurmalısınız. ve tezahürlerinin sebebini tanımlayınız.

laryngism

Çoğu zaman, larinksin kaslarının spazmının ana sebebi laringospazmdır. Bu, nefesin kaybolduğu faringeal halkanın ani bir kasılmasıdır ve nefes almak çok zordur. Bu fenomene ne yol açar?

çocuklar

Laringospazm atak altı aydan 5 yıla kadar olan çocuklarda görülür.. Genellikle aşağıdaki hastalık ve durumlardan dolayı oluşur:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları: bademcik iltihabı, kızıl ateş, boğmaca ve benzeri;
 • ilaçlara, gıdaya, emisyonlara karşı reaksiyona alerjisi;
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile

Çocuğun boğazındaki bir spazm, şiddetli kahkaha ya da korkularda ortaya çıkar, fakat daha sık bu olay paroksismal öksürükten kaynaklanır.. Nefes aralıklı ve ıslık olur ve bebek korkudan gözyaşlarına boğulur.

Boğazda hafif bir spazm ve öksürük birkaç dakika içinde kaybolur, ancak ölümcül bir sonuçla sonuçlanan emsaller vardır. Her neyse, bu çocuğa bir kez oldu ve hızlıca geçti bile - bu da bir doktora görünmek için bir bahane.

Yetişkinlerde

Yetişkinler de bu olguya tabidir. Boğaz spazmı, güçlü bir alerjen veya zararlı uçucu maddelerin etkisine karşı vücudun koruyucu bir reaksiyonudur.. Laringospazm yoluyla, vücut kendisini zehirlenmenin nedensel etkisinden korumayı dener. En hayati tehlike oluşturan durumlar Quincke'nin ödemi ve anafilaksisidir. Bu gibi durumlarda, spazm boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

Aslında, bu reaksiyona neyin sebep olduğunu anlamak hiç de zor değil. Patojen ile temastan hemen sonra ortaya çıkar. Keskin bir kimyasal kokusu ile Çiçek kokular, fabrika emisyonları veya toksik maddeler Eğer aşırı duyarlı olan veya büyük miktarlarda solunması halinde boğaz spazmı neden olabilir eğer. Boğazdaki "topak" a ek olarak, hastalar yetişkinlerde laringeal spazmın eşlik eden semptomlarından şikayet ederler:

 • burun akıntısı şeklinde burun akıntısı ve burun pasajları ödemi;
 • öksürme ve hapşırma;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözyaşı, gözlerde ağrı keser.

Eğer patojen tanımlanır ve ortadan kaldırılırsa ve spazmlar tekrarlanmıyorsa, doktora yapılan çağrı ertelenebilir. Semptomlar gitme ve tekrarlanan saldırılar, bileşik ve şiddetli nefes darlığı ve kısık boğaz eşlik ederse, o zaman hemen bir uzmana ziyaret etmesi gerekir.

tanılama

Çoğu durumda, bir kişi boğazda rahatsızlık ve spazmlardan neden endişe duyduğunu belirleyememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedenleri fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla gerçek etiyolojileri sadece özel bir teşhis yardımı ile tanımlanabilir:

 1. Bir tiroid bezi şüphesi varsa, ultrason alınır ve hormonlar için bir kan testi yapılır..
 2. Bademcik bulaşıcı hastalıklar boğazdan alındığında ve farenjektomi yapılır.
 3. Yabancı bir vücut boğazına girdiğinde, genellikle cerrahi müdahale olmadan yapılması gerekir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme ve boyundaki damarların elektromanyetik incelemesi bir tümör tespit edebilir.
 5. Reflü-özofajit gibi bir gastroenterolojik patolojinin belirlenmesi, endoskopi veya X-ışını çalışması ile yapılabilir.

Nedeni keşfinden sonra, teşhis edilen hastalığı olan doktor, uygun tedaviyi reçete eder. Bununla birlikte, bir kişinin yukarıdaki tüm sınavlardan geçtiği, ancak hiçbir şeyin bulunmadığı görülür. Hasta tamamen sağlıklı, ama buna rağmen, larinksin spazmları tekrar tekrar geliyor. Bütün hata psikojenik bir faktördür ve bu nadir görülen bir olay değildir..

Psikojenik faktör

Birçoğu için, bu bir sır değil, ama birisi bile güçlü bir heyecan sırasında bir hava eksikliği hissi olduğunu hissetti. Ve bu his, sadece bir kişi olumlu duygular yaşadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda korku, şok ve strese boğaz spazmı eşlik eder. Bu neden oluyor?

Vücudumuzda adrenalin adrenal bezleri tarafından üretilir ve korku ya da heyecan sırasında, kalbin daha sık atmasına neden olur. Ancak, Bir stres diğerini takip ettiğinde, bir nevroz ve sonuç olarak bu hormonun kontrolsüz izolasyonuna yol açar.. Bunun için her şey açığa çıkarılmamış, hepsi bireyin duygusallık düzeyine bağlıdır ve hatta kalıtım faktörü de önemli bir rol oynar.

Eşzamanlı semptomlar

Adam derhal şok üzerinde olduğu için, ona neler olduğunu anlamadı ve bir sinir krizi ile, boğazında ve tam nefes önlemek kimseye bir spazmı bağlamaz. Genellikle bir saldırı sırasında, birçok başka belirtiyi gözlemleyebilirsiniz, örneğin:

 • keskin bir artış veya tersine, tansiyonda bir azalma;
 • dışkı ile ilgili sorunlar (hem kabızlık hem de ishal olabilir);
 • onu boğma korkusu nedeniyle yemeyi reddetmek;
 • uyku bozuklukları, uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • apati ve hipokondriya;
 • sürekli sinir gerginliği ve ölüm korkusu;
 • güneş pleksusunda taşikardi ve nabız;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • konaklama spazmı ve görmenin geçici olarak bozulması;
 • bir saldırı sırasında kızarıklık ve terleme;
 • subfebril sıcaklığı ve eğer her iki aksiller havza altında ölçüyorsanız, göstergeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterecektir. (ör., 36.2 ve 37.5);
 • soluk nazolabial üçgen;
 • gözlerin altında asimetrik şişkinlik;
 • ellerin titremesi.

tanılama

Kural olarak İlk kez bu tür reaksiyonlar, 25 yaşına kadar genç asteneli gençlerde ortaya çıkar.. Hasta hemen tüm olası muayenelerden geçmek için acele eder ve daha sonra hiç hasta olmadığı ve tanı koydurucu vejetan-vasküler distoni kusurları tanıdığı ortaya çıkar. Gerçek şu ki, doktorlar, müdahalede bulunan solunumun kaynağını açıklayamayacaklar ve boğazda ve diğer eşlik eden semptomlarda gergin bir "yumru" yu atamayacaklar.

Deneyimli psikiyatristler, bu şekilde, vücudun stres deneyiminden, örneğin sevilen birinin kaybından sonra ayrıldığını iddia eder. Bu, her zamanki uzun süreli depresyon - bu şekilde bir çıkış arayan negatif duyguların uzun süreli bastırılmasının bir sonucudur.. Bu süreçler geri dönüşümlüdür, ancak yaşam boyunca yaşanan nevroz, kendini anımsatır. Nöbetler hava değiştiğinde, yeniden stres yaşadığında, aşırı çalışmalarda ortaya çıkabilir.

terapi

Kurtarma, bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığını ve saldırıda bağımsız olarak korkularını iyileştirdiğini fark etmesiyle gelir.. spazmlar sırt ve boyun sıçrama ve durmuş panik atak için, o kadar pratik öneriler bazı meslekler için sahne, yaşam tarzı, tutku bir değişiklik olarak kabul edilebilir zaman ve durumun anlaşılmasını, sürer.

Ayrıca nevroz içinde, bu konuda literatürü kontrol örneğin, Rus psikoterapist Andrew Kurpatova aralarında bu konuda "korkusuyla çare" ve o larinks mevcut psikojenik etyoloji spazmları açıklanır hangi "vejetatif distoni" bir sürü iş var zarar vermez. Tıbbi uygulamada nevroz ile öldürücü spazmodik kas kasılması gözlenmedi.

Panik ataklar ya da sempatoadrenal krizler birkaç dakika devam eder ve daha sonra sağlık durumu normale döner. Genellikle, hasta sinir sistemini güçlendirmek için sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve vitaminler, örneğin, Gidazepam, Sedasen ve Magne B6 bir reçete yazılır. Kan basıncında baş ağrıları ve atlar varsa servikal ve torasik bölgelerdeki masajın yanı sıra hazırlıklı Tonginal masajını da yazınız.

Larinksin spazmı için ilk yardım

Böyle bir fenomeni, gırtlak kaslarının spastik kasılması olarak tedavi etmek için, kişinin görünüşünün doğasını bilmesi gerekir. Ancak, bir kişi boğulmaya başladığında, teşhis için zaman yoktur ve bir ambulansa varmadan önce, bir saldırının durdurulması ve hayat kurtarılması gerekir:

 1. Öncelikle boğucu kişiyi rahat bir pozisyonda, sağ tarafta daha iyi bir yere koymanız gerekir, böylece tükürükte boğulmaz..
 2. Bundan sonra, özellikle alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir kapalı bitki veya buharlaşan kimyasallar varsa, odayı iyice havalandırın. Temiz hava akışı, ambulans gelene kadar saldırıyı kolaylaştırır.
 3. Hasta bilincini kaybettiyse, dilin solunum yollarını tıkadığını ve ona amonyak kokusu verdiğini kontrol etmek gerekir.
 4. Hastayı sırt üstü yatırırsanız boğaz spazmı daha hızlı olacaktır.
 5. Buna ek olarak, bir kişinin panik yapmamasını ve havayı tutarak daha yavaş ve daha eşit bir şekilde nefes almayı denemelidir.
 6. Bazen yapay olarak tetiklenen kusmuk kitlelerin geri çekilmesi, saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Boğazda spazmın çıkarılması için hiçbir yol olmadığında ve saldırı yoğunlaşmaya devam ettiğinde, sıcak bir banyo yapmak için bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Bunu unutma ciddi hastalıklarda boğulma atağı olabilir. Bu nedenle, bu kişi için ilk defa değilse, spazmı durduracak herhangi bir ilaç bulunmalıdır. Örneğin, eğer astım ise, hasta bu vaka için her zaman bir inhalere sahiptir. Bu bir panik atak ise, o zaman ona bir sakinleştirici vermek gerekir.

tedavi

Şiddetli koşulların tedavisi resüsitasyonla başlar ve ancak o zaman boğulma sebebi tanımlanır.. Kural olarak, en güçlü bireysel alerjik reaksiyonun neden olduğu asfiksi ve Quincke's ödemi.

Yabancı bir cismin yutulması ve özofajitin yok edilmesi nedeniyle larinksin spazmları genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonları ve tonsil apsesi antibiyotiklerle tedavi edilir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve tümörlerin varlığı hormonal ve kemoterapiyi içerir. Her durumda, yaklaşım bireysel olacaktır.

Boğazdaki spazmlar çok çeşitli ve kesinlikle ilgisiz nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar KBB hastalıkları, gastroenterolojik rahatsızlıklar, onkoloji, tiroid bezi hastalıkları ve hatta sinir bozuklukları olabilir. Her durumda, bir kez oldu ya da zaman zaman kendini hissettiriyor, faringeal halkanın spastik kasılmaları - sağlığınızı düşünmek için ciddi bir neden.

Kas gerginliğini bir nevroz ile nasıl rahatlatabilirsin?

Neuroses, sinir dokularında patolojik değişiklikler içermeyen, ancak hoş olmayan semptomları olan ve aynı zamanda insan ruhunun olumsuz sonuçları olan streslerin neden olduğu bir grup sinir sistemi hastalıklarıdır.

Sıradan kişinin görüşüne göre nevroz, her türlü psikolojik ve fizyolojik bozukluğa neden olan sürekli olarak ifade edilen makul olmayan bir endişe ve sinir gerginliğidir.

Fizyolojik bir tezahürü olan hastalıklar, kalp, boğaz, solunum, kas ve diğer nevrozları içeren vejetatif-nörolojik bozukluklar grubunda izole edilir.

Kas nevrozu, aşağıdaki belirtiler şeklinde kaslı bir doğanın yan etkilerine sahip olanıdır:

 • Kasın aşırı gerilmesi.
 • Aksine, zayıflığı.
 • Yanma, karıncalanma veya ürtiker gibi garip ya da nahoş hisler.
 • Kaslarda nevraljik ağrı.
 • Sinir kene.
 • Spazm veya kramp.

nevroz Bu tür en sık nedeni vurguladı kaslara çok farklı sıkışmak sinirlere bu bozukluğun sonucu olabilir nevralji belirtileri çok benzer olabilen spazmları, semptomlar dahil olmak üzere farklı kas hipertonisitesi ve kas spazmları, ifade edilir.

Sebeplere bağlı olarak, kas nevrozları çeşitli tiplerde:

 • Üçlü siniri sıkıştıran ya da basitçe sıkışabilen yüz kaslarının nörozu
 • Interkostal nevraljiden semptomatolojide neredeyse ayırt edilemeyen torasik kafes.
 • Servikal omurga - boyunda veya boğaz kaslarında aşırı yüklenme olabilir, bu da solunumsal spazmlar veya boğazda şişlik ile birlikte olabilir.
 • Ekstremitelerin motor kaslarının nörozları.

nedenleri

Herhangi bir nevroz, potansiyel bir tehlikede vücut tarafından üretilen ve etkinliğini artırmak için organların aktivitesini teşvik stres stresleri, etkisi altında gelişir. insan hayatı veya sağlığı, ancak vücuda gerçek bir tehdit ahlaki fiziksel tehlike sinyalleri hakkında beyin sinyallerini ayırt etmek mümkün olmadığında Normalde, bu hormonlar sadece üretilmelidir. Çağdaş yaşam temposu nedeniyle insanlar hızla üretilen, ancak çok yavaş bir şekilde çeşitli rahatsızlıkları neden atılır stres hormonlarının vücutta birikir ne ahlaki tehlike, hem de zihinsel ve fiziksel stres dolu.

Nispeten kas nevrozu böyle çalışır: normalde stres hormonlarının tehlike anında kaçak etkisi ile örneğin ideal olarak kasların hızında bir artışa neden olmalı ve kasılma gücünü azaltmak, ve insanın fiziksel gücünü artırmak bağlılıklarını yansıtır onların sesini yükseltmek mücadele veya akut olarak gerekli eylemler (bir yırtıcıyı yenmek, bir ağaca çekilmek, bir engelin üzerinden atlamak vb.). olumsuz işlerini etkilediğini nöbet şeklinde, hoş olmayan hisler kas içi sinirlerin gibi olumsuz özelliklerinin bir sıkıştırma fonksiyonunu neden olur - Düzenli stres anda, kas gerginliği kalıcı ve bazen çok güçlü hale gelir.

Klasik stresli nedenlere ek olarak, uzun süreli monoton çalışma veya güçlü kas aşımına bağlı olarak kas nöroza aşırı derecede neden olabilir. Sendromun gelişimi için bu mekanizmalar iyi anlaşılmamıştır, ancak en az bir kez böyle bir fenomenle karşılaşmış olan ortak bir adam için daha anlaşılırdır.

Kas nevrozunun tedavisi

, Yükseltilmiş tonu, kas zayıflığı kas overexertion - spesifik belirtiler mücadelede şeklinde Semptomatik - Nevroz kas özellikle sistemik stres ve zihinsel sakinlik nedenleri tamamen ortadan kaldırılması yardımıyla, uzun süre tedavi edilecek olan hastalığın tezahürlerinden biridir ve ikinci spazm veya kramplar.

kas gerginliği, sadece onların genel sağlık ve altta yatan hastalığın tedavisi üzerinde yararlı bir etki kolaylaştırmak için bir yoldur, ama aynı zamanda ağrı ve rahatsızlık ek olarak kendileri için bakım görevlerini veya eylemleri gerçekleştirmek müdahale bazı durumlarda, hayati bir gerekliliktir ve hatta gerçek bazen rahatlatmak İnsan sağlığını tehdit eder, örneğin, boğaz ve boyun kaslarının spazmı ve ayrıca herhangi bir kasın güçlü krampları.

Nevroz ile kas gerginliğini gidermek için yöntemler

Orada anında nevroz kas gerginliği hafifletmek için kaç yolu vardır ancak kişinin ahlaki veya ruhsal stres hala eğer etkisiz olacak, bu yüzden gerekli her türlü eylemin uygulanması öncesinde yatıştırıcı işlemi uygulamak için. Herkes dinlenmek için sevdikleri ve en etkili yolu vardır, ancak ortak basmakalıp halk sakinleştiriciler vardır: kediotu, Leonurus, nane, kekik veya melisa, rahatlatıcı masaj, uçucu yağlar ve diğerleri ile sıcak bir banyo ile çay.

Bir insan tamamen sakinleştikten ve iyileştikten sonra, kas bulguları hiç geçmeyebilir veya en azından daha az yoğunlaşabilir. Onlardan tamamen kurtulmak için, o zaman insanların metotları için en uygun olanı uygulamak gerekir.

Sinir tik nasıl kaldırılır

Sinir tik daha sık bir insanın yüzünü etkiler: gözleri, dudakları, yanakları, uzun bir süre istemsiz ritmik kasılmalar şeklinde bir kişinin herhangi bir kaslarında da görünebilir.

 • Bu fenomeni çıkarmak, kasların ritmik spazmı şiddetli bir başarısızlığı olabilir, örneğin, gözler: bir süre için maksimum güçlü şaşı, uzun bir çok hızlı göz kırpma.
 • Özellikle sinir kasları olan sinir tıbbının küçük bir masajı ile iyi bir şekilde desteklenir.
 • Bir sinir kene gözler ana noktaları akupunktur masajı uygulayabilirsiniz Ne zaman: köprüsünde gözlerin üssü yakınlarında, gözün zıt köşesi, alt göz kapağının orta ve üst göz kapağı ve kaş arasındaki alanın merkezi.
 • Kaslara soğuk bir şey ekleyerek durdurabilirsiniz: bir parça buz veya donmuş bir ürün.
 • Göz ve diğer yüz kaslarının sinirsel tiksini çıkarmak için, dönüşümlü olarak soğuk ve ardından ılık suyla kontrast yıkama kullanabilirsiniz. Genellikle bir kez yeterlidir, ancak son yıkamanın yumuşamayacağı, gözlerin ve üçlü sinirin hipotermi olmasını önlediği ve soğuk sudan daha hoş duyumlar bıraktığı için sıcak su gerekti.
 • Yüzün altında bulunan kasların kene bastırmak için rahatlatıcı bir banyo yardımcı olacaktır.

Kas Overstrain rahatlatmak için nasıl

Muscle overexertion bir spazmı veya kramp var birinin kötü bir gerilime ya kaslarının grup olarak kabul edilir artmış kas tonusu, yol açabilir, ama zayıflık, hipotansiyon kaslarında aşırı gerilim sonuçlarında tamamen tersine, dinlenmek veya imkansızdır. Örneğin, elin hipotansiyonuna uygun olarak, fırında bir bardak çayı bile tutmak zor olabilir.

Aşırı gerginliğin kendini nasıl ortaya çıkardığı önemli değildir: hipotansiyon veya artmış ton şeklinde, her iki olayın nedeni aynıdır ve sonuç olarak tedavi aynı olacaktır.

 • Herhangi bir durumda kas gerginliğini nevroz ile gidermek için, yumuşak yoğurma şeklinde kuvvetli basınç olmaksızın, sorunlu bölgelere özel dikkat göstererek, masajla yardımcı olunur.
 • Tüm vücut için mükemmel bir rahatlatıcı çare, özellikle rahatlatıcı esansiyel yağlar ile sıcak bir banyo.
 • Havuzda basit bir yüzmenin bile faydalı bir etkisi olabilir.
 • Mümkünse, sadece kasları mükemmel bir şekilde yatıştırmakla kalmayan, aynı zamanda pek çok olumlu duygu veren bir kontrast duşu veya masaj duşu sharko uygulayabilirsiniz.
 • Kas nevrozunun tedavi yöntemlerinden biri, ana refleks noktalarına olan etkisine bağlı olarak akupunktur ve akupunkturdur. Sadece tecrübeli bir uzmanı anlamak ya da danışmak için en azından birazcık ihtiyacınız olan etkiyi elde etmek için, aksi takdirde olumlu bir etki yerine sadece hoş olmayan duyular olacaktır.
 • Nörologlar ve kiropraktörler tedavi için doğal insan konjenital refleksleri kullanırlar. Bu durumda bir uzmanı tedavi etmek mümkün değilse, video derslerini kullanabilir veya bir nöroloğu ziyaret edebilir ve ana tekniklerin açıklamasını isteyebilirsiniz.

Bir spazm nasıl rahatlatılır

Artmış fiziksel aktivitenin neden olduğu kas gerginliğindeki kramp, genellikle aşırı çalışan kasları etkiler ve ahlaki bedenin herhangi bir motor kasını veya birkaçını etkileyebilir. zorla kasları gevşetmek için girişimler sadece güçlenmesine yol açabilir ve hatta daha ağrıya neden, bu nedenle bunun yerine dinlenmek için başarısız denemeden dolayı, diğer yöntemlere başvurmak gerekir çünkü Çekilme nöbetler problemlidir.

 • Herhangi bir kasın krampını çıkarmak sıcak su şişesi veya soğuktan etkilenebilir. Bu durumda, rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu, fakat buz olduğu için ısı daha çok arzu edilir, fakat anesteziyi yoğunlaştırır.
 • Termal maruz kalmaya bir alternatif, kontrast termal etkisidir.
 • Küçültücü kasları masaj yapmanız gereken güçlü bir su basıncıyla duş alarak konvulsif spazmı kaldırabilirsiniz.
 • Germe egzersizleri ile bacak kramplarını kaldırabilirsiniz, ancak bu durum, kötüleşmesi durumunda durumun daha da kötüleşmesine ve şiddetli ağrıya neden olur.
 • Yoğun masajlar kasları gevşetir, asıl şey onu yaralamamak için aşırıya kaçmamasıdır.
 • antikonvülzan etkisi sadece yaralanma güvence fakat uyuşturmak ve spazm ve sorunu ortadan kaldırarak kısmen sinir sistemini yatıştırmaya edemez hangi analjezikler ve spazmalitiki (spazmalitikom kanıtlanmış yıl Noshpa olan) var.
 • Birçok kişi kas spazmı enfeksiyonu taşıyan etmemek için, yeter ki temiz olarak, termal, aynı zamanda bir enjeksiyon iğnesi veya pim şeklinde değil sadece olabilir üzerinde stres, yardımcı kaldırın. Ayrıca sadece sıkı tutabilirsiniz.

Spazm rahatlatmak için nasıl

Nöbetler kas spazmlarının bir türüdür, ancak genellikle bacaklarda motor kaslarda görülürler. Kas spazmları konvulsif değildir, kasın sabit bir daralmasıyla kendini gösterirler ve bu kadar güçlü ağrı semptomlarına sahip olmayabilirler, ancak her yere çıkabilirler: karın kasları, yüz veya iç organlar.

 • Spazmları ilk önce spazmolitik ilaçlarla, tüm eczanelerde reçetesiz olarak satılan çok sayıda ilaçla temizleyebilirsiniz. bir kas iskelet kaslarının spazmı ve diğer iç organları rahatlatır ve: Kabul antispazmodik ilaçlar iç organların spazmı, genellikle bu durumda, karın kaslarının ve solunum organlarının muzdarip olduğunda kullanılması doğru bir hazırlık almak zorunda kalmadan önce, sıklıkta farklı organları yönlendirilir, gereklidir diğerleri - baştaki damar spazmları.
 • Dış kaslarda, spazmı, ısınan merhemlerle masaj yaparak çıkarabilirsiniz.
 • Sıcak veya soğuk ısıtıcılar, kontrast duş veya sıcak bir banyo yardımıyla geleneksel termal etki.
 • Dış kasların spontan spazmları veya krampları olasılığı varsa, en sık etkilenen kaslara bir ısınma biber yaması ya da hardal alçısı ekleyebilirsiniz. Operasyonu sırasında yoğun bir tezahür olmayacaktır.
 • İyi kramplar, çoğu zaman olağan ısınma rahatlatır.
 • Yatıştırıcı maddeler ve rahatlatıcı çaylar yardımcı olur.

Halk yöntemleriyle kas nevrozu ile bağımsız olarak savaşmak çok kolaydır, ancak çok sık veya yoğun tezahürlerle, birçok gizli ciddi hastalığın belirtileri olabileceği için bir nöroloğa ve bir araştırmaya tabi tutulmalıdır. Ayrıca, halk yöntemleri yardımcı olmazsa, olumsuz sağlık etkilerinden kaçınmak için daha ciddi ilaçlar almanız gerekir.

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit ve bademcik iltihabının uygun tedavisi

Farenjit ve bademcik iltihabı tedavisi, zaman testini geçmiş olan hem ilaçları hem de halk ilaçlarını kullanarak çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir.Farenjit, mukus zarı ve farinksin lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır.

Anjinli süt ve hastalığın ana nedenlerini içebilir miyim?

Angina, sonbahar-kış döneminde, bağışıklık sisteminde bir azalma olduğunda ve vücut çeşitli enfeksiyonlara karşı direnç gösterdiğinde en sık görülen hastalıktır.