Loading

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Larinksin spazmı

Larinksin beklenmedik spazmı, bu kişiye alışılmadık bir şekilde, bir stupora girebilir. Kaslar aniden özel bir esneklik kazanır, bir kişi istemsiz istirahatte görünür, nefes almak neredeyse imkansızdır. Bazı durumlarda, bu tür spazmlar glottisin kapanmasına yol açabilir.

Larinks kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spazmı olduğunda, keyfi olarak geçeceğini düşünmeyin. Böyle bir durumda, her durumda, neyi tetiklediğini bulmak gerekir. Sık sık tekrar tekrar görünür. Hastalar görünüşünü şöyle açıklar: "nefes alamama," "her nefeste larinkste ağrı", "hedefte com", "nefesin kesilmesi" ve diğer birçok epitet.

Her şeyden önce, larinks kaslarının spazmı sık sık rahatsız olmaya başladığında, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Farenjit ve kulak burun boğaz ile larinks kaslarının spazmı sık rastlanan bir arkadaştır. Tanılar doğrulanmadığında ve rahatsızlık rahatsız etmediği zaman, birkaç uzmanı ziyaret etmek faydalı olacaktır. Endokrinolog larenksin spazmının tiroid bezinde ciddi bir anormallik olup olmadığını belirleyebilecektir. Çoğu zaman, bezlerdeki güçlü bir artış, sadece yemi yutmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak nefes almayı da güçleştirir.

Ayrıca, larinksin kaslarının spazmları eşliğinde bir düzine hastalık vardır. Ve her durumda, bir uzman incelemek zorundadır. Eğer zaman zaman rahatsız olan larinksin spazmı varsa, o zaman yeterli dikkat gösterilmelidir. Gecikme, bir hayata bile mal olabilir.

Larinksin spazmı: semptomlar

Larinksin her spazmı neredeyse aynı şekilde başlar. Ve aşağıdakilerden önce gelen ana belirtiler:

 • larinksin keskin ağrılı gerginliği;
 • utangaçlar soğuk ve soğuk ter ortaya çıkar;
 • cilt mavimsi olur;
 • Nefes almak çok zor oluyor ve her nefese yüksek sesler eşlik ediyor;
 • bir çeşit boğulma ve akciğerleri hava ile doldurma yetersizliği vardır;
 • Birkaç saniye nefes kesiliyor.

Larinks semptomlarının spazmı çok dinamiktir ve çok sık ortaya çıkarlarsa, nedenlerini belirlemek ve ilk hastalık için tedaviye başlamak için mümkün olan en kısa zamanda olmalıdır.

Yetişkinlerde larinks spazmı

Yetişkinlerde larenks spazmıyla sonuçlanan şeyi anlamak için, sadece sürecin semptomlarını değil, hastanın eşlik eden durumunu da araştırmalıdır. Bazı vakalarda, larinksin spazmı, diğer karın ağrılarındaki ateş eşlik eder ve üçüncüsü başın şiddetli ağrısına neden olabilir.

Yetişkinlerde larinksin spazmı çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir:

 • Farinkste yoğun inflamatuar reaksiyon.
 • Larinks veya özofagusun onkolojik hastalıkları.
 • Reflü özofajit.
 • Sinir sistemi hastalıkları: nevroz, depresyon, şiddetli stres.
 • Vagus sinirinin tahrişi.
 • Laringeal sinirin irritasyonu.
 • Alerjik reaksiyonlar.

Çoğunlukla erişkinlerde larinkste bir spazm, dikkatsizlik yoluyla larinkse düşen yabancı bir cismin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Her durumda, sağlığınıza dikkat etmeniz ve doğru tanıyı yapabilecek uzmanları ziyaret etmeniz gerekir.

Çocuklarda larinks spazmı

Ebeveynler için, çocuklarda larinks spazmı acil bir konudur. Belli bir nedenden ötürü, bebek ağır bir şekilde nefes almaya başlar, nefesi gürültülü olur ve havanın çırpınırken yutulması hiçbir sonuç getirmez. Ve en önemli şey, çocukta larinksin spazmı zamanında fark etmektir. Sonuçta, çocuklar, özellikle de üç yıla kadar, onları gerçekten rahatsız eden şeyleri açıkça ifade edemez. Çoğu durumda, ağlamaya başlar, ebeveynlerine ulaşırlar ve eğer mümkünse, ağrılı bir şekilde telaffuz ederler ve yara ağrısını gösterirler. Çocukların bu davranışları her zaman ebeveynleri endişelendirir. Bu nedenle, ambulans ekibinin çağrısı mantıklı bir devamı olur. Sonuç olarak, çocuklarda larinksin spazmının çeşitli durumlar nedeniyle ortaya çıkabileceği görülmektedir.

 • Boğazdaki yabancı cisim.
 • Yanlış kabuğu çıkarılmış. Çocuklarda larenks lümeninin dar olması ve çeşitli respiratuar, viral ve sinirsel hastalıklara karşı duyarlılığının çok yüksek olması nedeniyle, güçlü bir laringeal ödem ile yanlış bir krup ortaya çıkabilir. Bu durumda, larinksin çocuklarda spazmı çok zordur ve hemen gelmez. Öncelikle: nefes darlığı, solunum kaslarının gerginliği ve asfiksi.
 • Akut stenozan laringotrakeit. Viral enfeksiyonlarda şiddetli laringeal ödemin bir arka planında ortaya çıkar. Yüksek sıcaklık eşlik eder.
 • Vücutta kalsiyum ve D vitamini eksikliği.

Çocuklarda larinks spazmının ortaya çıkmasının bir dizi başka nedeni vardır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının durumunu çok dikkatli bir şekilde ele almaları gerekmektedir. Bebekler sessiz bir durumda bile nefes darlığına sahip olur olmaz hemen çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

Larinksin spazmı: nedenleri

Nedeni olan larinksin spazmının çeşitli fakat ciddi olduğu belirtilmelidir. Ana vurgulamak önemlidir:

 • İç organların patolojisi.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Yabancı cisimlerin girişi.
 • Psikojenik bozukluklar.
 • Viral ve bulaşıcı hastalıklar.
 • Vücutta vitamin ve mineral eksikliği.

Larenksin spazmı olan nedenler çoktur, ama bunları dikkatli bir şekilde tedavi etmeye değer. Zamanında bir uzmana hitap etmek, ciddi problemlere dönüşmeden önce bir çok problemi çözmeye yardımcı olur.

Larinksin refleks spazmı

Larenksin laringospazm veya refleks spazmının çoğunlukla erken yaşlarda gözlendiğine dikkat edilmelidir. Ama sinir sistemi, yapay besleme, rikets, hidrociphalia olgunlaşması ile bağlanabilir. Nöromüsküler aparat aşırı uyarılabilirliğe sahiptir. Sonuç olarak, bebekte larinksin refleks spazmı, cildin parlatılması, uzuvların krampları, öğrencilerin daralması ve kısa bir bilinç kaybı eşlik eder.

Yetişkinlikte, refleks irritasyon sıklıkla yabancı cisimlerin girişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Güçlü bir öksürük, cildin renginde ve siyanozda bir değişiklik eşlik eder.

Larinkste sinir spazmı

Psikojenik bozuklukların neden olduğu gırtlaktaki spazmlara sıklıkla dilin kuruluğu, cildin rengindeki değişiklikler, uzuvların seğirmesi eşlik eder. Gırtlaktaki sinir spazmı, güçlü psikojenik uyarılabilirlik dönemlerinde ortaya çıkar.

Larinksin spazmı: ne yapmalı?

Larinksin bir spazmı olduğunda, birçok insan ne yapacağını bilmek ister. Hoş olmayan duygular mümkün olduğunca çabuk kaldırılmalıdır. Bu nedenle, insanların spazm ile başa çıkmalarına ve sürelerini kısaltmasına yardımcı olan birkaç basit tekniği bilmeye değer.

 • Koklayıcı amonyak alkolü veya keskin kokulu diğer ilaçlar.
 • Bir bardak bardak su iç.
 • Maksimum hava akışını sağlamak için tüm pencereleri ve kapıları açın.
 • Olmak en rahat olduğu bir poz atın.
 • Solunumda keskin bir gecikme yapın.
 • Gerekirse, kusmayı teşvik edin.
 • Aromatik yağlarla sıcak bir banyo yapın.

Larenksin spazmının çeşitli nedenlerine rağmen, altta yatan bozukluklar sinir bozukluklarıdır. Bu nedenle, hızlı sinir uyarılabilirliğini azaltmayı amaçlayan yatıştırıcıların seyri ideal bir seçenek olacak ve sonraki spazmları önleyecektir.

Larinksin spazmı nasıl rahatlatılır?

Yukarıda belirtilen yöntemler larinksin spazmı için başarısız olduğunda, birkaç seçenek daha deneyebilirsiniz.

Yabancı bir nesnenin neden olduğu gırtlak spazmını nasıl rahatlatacağını bilen bazı insanlar Geimlich tarafından işe alınır. Böyle bir teknikle aşina olmadıklarında, en azından omuz bıçakları arasındaki hastayı tokat atmalısınız. Ayrıca, yabancı bir cismi veya bir yiyecek parçasını çıkarmak için güçlü bir öksürük atağına neden olabilirsiniz.

Her durumda, larinksin spazmı bir kez oluşmamışsa, bu vaka doktorunuza bildirilmelidir. Bu semptom, kendi başına daha ciddi bir hastalığı gizleyerek, gelecekte birçok sağlık sorununu zamanında önleyebilirsiniz. Sağlık dikkat gerektirir ve ona verilmelidir.

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

Larinksin spazmı - vücudun tehlikeli bir durumu

Tıpta "spazm" terimi, keskin bir kas kasılması anlamına gelir. Larinksin spazmı, gırtlaktaki düz kas liflerinin ani gerginliğidir ve bu da hava yolunun lümeninde bir azalmaya yol açar. Bu patolojik durum birçok nedenden dolayı gelişebilir. Tedavi bu durumun etyolojisini dikkate almayı gerektirir.

Gapus spazmının etyolojisi

Patolojinin nedenleri şunlar olabilir:

 • Dış uyaranların, gıda partiküllerinin solunum yollarının lümenine nüfuz etmesi şeklinde etkisi.
 • Sinir sistemi bozuklukları. Kronik stres, nevroz ve seslendirme sırasında ses tellerinin aşılması, larinksin spazmlarına yol açan faktörlerdir.
 • Bazı vakalarda, üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları larinks kaslarının atipik bir spazmına neden olabilir.
 • Erişkinlerde malign büyümenin artışı şeklinde onkolojik nedenler (bkz.: Boğaz kanseri: hastalığın semptomları).
 • Vücudun alerjik reaksiyonu. Bu, bir ilaç almanın veya harici alerjenlere maruz kalmanın sonucu olabilir.

Patolojinin gelişim belirtileri

Yetişkinlerde, hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Soğuk terin ortaya çıkışı.
 • Cilt pedleri aniden soluklaşır ve terlenir.
 • Islık ve gürültü ile birlikte nefes almak zordur.
 • Hasta boyun kaslarının atipik kasılmasını hisseder.

Bu patolojik durum aniden gelişir ve akut boğulma atağı ile sona erer ve bu da nefesin kesilmesine yol açar. Çoğu durumda, gırtlak spazmları genişletilmiş ekshalasyon ile kanıtlandığı gibi bağımsız olarak geçer.

Dikkat: Ağır vakalarda laringospazm bilinç kaybına, ani solunum durmasına ve kasılmalara yol açar. Bu, zamanında tıbbi yardım sağlamazken, bu hasta için ölümcül bir sonuçla doludur.

Çocuklarda larinksin spazmı tezahürlerinin özellikleri

Küçük hastalarda, larinks kaslarının ani kasılması aşağıdaki nedenlerle gelişir:

 • Kronik enfeksiyöz hastalıkların ilerlemesi.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Uzun süreli ilaç kullanımı.
 • D vitamini ve kalsiyum eksikliği.

Erişkin hastalardan farklı olarak, çocuğun özofagus spazmı vardır, larinks arka plana karşı gelişebilir:

 • Ağlama saldırısı.
 • Ani korku.
 • Ağır kahkaha ve öksürük.

Çocuklarda hastalığın klinik tablosu aşağıdaki semptomlardan oluşmaktadır:

 • Ağır ve gürültülü bir nefes.
 • Sonorous öksürük saldırısı.
 • Cildin solması.
 • Çocuk aynı zamanda şok durumundadır.

Ruhsal bozukluğu olan kişilerde laringeal spazm belirtileri

Bu gibi durumlarda larinksin spazmları nevrozun bir arka planına karşı gelişir. Hastalığın klinik tablosu stresli durumlar ve uzamış psiko-duygusal aşırılıklar sırasında oluşur.

Nörolojik hastalarda solunum yolunun düz kaslarının öncelikli atipik kasılması, aşağıdaki semptomları içerebilir:

 • "Boğazda yumru" hissi ve nazofarenkste ağrı varlığı.
 • Akut solunum yetmezliği belirtilerinin gelişmesi.
 • Boğulma belirtilerinin kademeli olarak ilerlemesi.
 • Kalp hızında artış.
 • Karın veya kalpte ağrı atakları.
 • Üst ve alt ekstremitelerin yoğun tremoru.

Solunum sisteminin kendi elleriyle ciddi şekilde bozulması önerilmemektedir. Hasta derhal hastaneye yatırılmalı ve iyice muayene edilmelidir.

tanılama

Çoğu durumda, hastalığın akut ataklarının giderilmesinden sonra ileri tanı yapılır.

Oluşur:

 • Faringoskopi, larinksin görsel muayenesi yöntemidir.
 • Etkilenen bölgenin bakteri florasını tanımlamak için mukozanın yüzeyinden bir leke almak.
 • Yaygın ve genişletilmiş bir kan testi.
 • Ultrason muayenesi.
 • Hastanın hormonal durumunun analizi.

Laringeal spazmları ortadan kaldırma yöntemleri

Hastanın durumunu kolaylaştırmak için doktorlar aşağıdaki aktiviteleri önermektedir:

 • Hasta yatay konumdadır ve ona temiz hava sağlar.
 • Nazal pasajlara amonyakla nemlendirilmiş bir tampon koyarım.
 • Bir kişinin bir bardak soğuk su içmesine izin verin.

Eğer bu tür tedavi tedbirleri rahatlama getirmezse, hasta kısaca nefesini tutmalı veya sırtında ve boynunda bir miktar çırpma yapmasını istemek zorundadır. Başka bir tedavi yöntemi, kusmayı uyarmak ve uzun süreli spazm ile sıcak bir banyo yapmaktır.

Yabancı bir cismin solunum sistemine girmesi nedeniyle oluşan laringeal yarığın spazmı, cerrahi bir ameliyat gerektirir.

Bilgi için! Spazmların sık görülen patolojik atakları, patolojik nöbetlerin gerçek nedenini ortaya koymak için ayrıntılı teşhislerin yapılması için bir bahane olarak hizmet eder.

Hastalığın tedavisinin fiyatı, spazmı provoke eden hastalığın birincil tanısına bağlıdır.

Larinksin alerjik spazmlarının tedavi yöntemleri

Alerjik kas kasılması, solunum sisteminin mukoza zarının şişmesi ile birlikte hastanın refahını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Bu gibi durumlarda tedavi bu sırayla gerçekleştirilir:

 • Hava yolu açıklığının restorasyonu. Acil durumlarda, bu cerrahi olarak yapılır.
 • Larinks ve bronş lümeninin ilaçlı genişlemesi.
 • Doğrudan alerji tedavisi gören antihistaminiklerin enjeksiyonu veya iç uygulaması.

Alerjik boğulma olan hastalara tıbbi bakım sağlamak için talimatlar:

Yetişkinlerde laringospazm

Laringospazm, bilinçsiz bir karakterin laringeal kas sisteminin kasılma spazmının anlık oluşumu olarak kabul edilir. Bu işlemin sonucu olarak, vokal açıklık daralmakta ya da tamamen kapanmaktadır. Nadir durumlarda, trakeospazm ile birlikte laringospazm ortaya çıkması, trakea aynı anda azaltma ve düz kaslar tarafından belirlenebilir. Bu tür bir rahatsızlığın atakları insanlara korkutucudur, sık sık, larenjizm mekanizmasının yeterli bir şekilde anlaşılması ve gerçek yardımın sağlanması yerine, insanlar bir panik durumuna düşerler ve bu durumda ne yapılması gerektiğini anlamıyorlar.

Çoğu durumda, erişkin popülasyonda laringospazm gözlenir, ancak üç aydan iki yıla kadar değişen çocuklarda laringospazm oluşumu dışlanmaz. Salgınların büyük bir yüzdesi, yılın kış veya bahar döneminin karakteristiğidir, bu mevsimde vücudun kalsiyum ve D vitamini eksikliği geliştirir.

nedenleri

Etiyoloji ve patogenez

Bugüne kadar, sayısız çalışma nedeniyle, erişkinlerde laringospazmın birkaç ana nedeni tespit edilmiştir:

 • Vücudun reaktivitesini değiştirmek.
 • Larinksin refleks nöromüsküler aparatının artan uyarılabilirliği.
 • Sağlıklı bir metabolizmanın bozuklukları.
 • Kalsiyum tuzları ve D vitamini vücutta keskin eksikliği.
 • Hastalık, bronkopnömoni, spazmofili, korea, rikets, beynin düşmesi, psikolojik travma üzerine gelişebilir.

Laringospazm da sıklıkla çeşitli organlardaki patolojik değişikliklerin zeminine karşı refleks olarak görünür:

Ve ayrıca, bazı tıbbi maddelerin (adrenalin gibi) burun mukozası üzerindeki etkisi ile, enfeksiyöz bir doğa hastalığına bağlı olarak vücudun hassaslaşması ile.

Laringospazm, bir dizi diğer temel eğitim nedenlerine sahiptir:

 • Tahriş edici maddeler içeren havaya maruz kalma (örneğin, toz).
 • Her türlü ilacın yağlama yoluyla larinkse etkileri.
 • Tümöral oluşumların ihlali.
 • Larinkste ödem ve iltihaplanma süreci.
 • Vagus veya rekürren laringeal sinirin irritasyonu (guatr, şişlik, anevrizma).
 • Her türlü hastalık: tetanoz, eklampsi, histeri, omurilik kuruluğu, heyecan.

Klinik belirtiler

Laringospazm, gürültülü, hırıltılı solunum, soluk alma, solukluk veya deri epitelinin siyanozu keskin bir şekilde ortaya çıkabilir, yardımcı solunum kaslarının dahil edilmesi, servikal kas gruplarının gerginliği gözlenir.

Laringospazmın bir sonraki saldırısı, genellikle, geri atılan kafa, açık ağız, soğuk terin görünümü, filiform nabız, hatta periyodik solunum durması ile karakterizedir. Gelecekte, vücuttaki birikmiş karbondioksit nedeniyle, solunum merkezinin güçlü bir tahrişi gözlenir, solunum geri yüklenir.

Daha basit vakalarda, zamandaki saldırı kısa ömürlüdür ve birkaç saniyeye indirgenir, genişletilmiş bir inhalasyon ile sona erer, daha sonra derin ve ritmik bir nefes alır, bazen ani bir uyku olur. Laringospazmın laringoskopi ile olduğu zaman, vokal kıvrımların birbirine sıkıca nasıl bastırıldığı ve hatta diğerinin üstünde durduğu gözlemlenebilir ve aritenoid kıkırdağın doğru ses süreci genellikle solun ötesine geçer.

Nöbetler günde birkaç kez, genellikle gündüz tekrarlanabilir. Laringospazmayı tetikleyebilecek nedenler, aşağıdaki hastalıklar olabilir:

 • Bronkopnömoni.
 • Trakea, larinks, safra kesesi, farinks, plevra çeşitli hastalıklar.
 • Spazmofiliya.
 • Koresi.

Laringospazm, nedenleri farklı olabilen ciddi bir sapmadır. Hastalığın doğasını belirleyen bir uzman olabilir, temyiz gerekli olan.

semptomataloji

Progresif laringospazmın ilk tezahürü, gürültülü ve oldukça engelli bir nefestir. Bu semptomun arka planına karşı, boyun kaslarının gerginleşmesi nedeniyle cildin siyanozu (özellikle dudak bölgesinde) oluşur.

Nöbet belirtileri:

 • Hastanın ağzı sürekli geniş çapta açıktır.
 • Artan terleme vardır.
 • Nabız, iplik benzeri bir karaktere sahiptir.
 • Vücuttaki karbondioksit seviyesindeki hızlı artış nedeniyle, solunum merkezinin tahrişi oluşur ve solunum fonksiyonunun kendisi stabil bir duruma gelir.

Laringospazm şiddetli forma geçtiğinde, ana klinik tabloya ek olarak, aşağıdaki semptomlar eklenir:

 • Bayılma.
 • Kas iskeleti boyunca yayılan konvulsif bir sendrom.
 • Ağızdan bir köpük salımı var.
 • Hasta bağırsağın ve mesanenin istemsiz boşalmasına neden olabilir.
 • Kardiyak aktivitenin sonlandırılması.

Yetişkinlerde laringospazm oldukça spesifiktir. Histerik laringospazm, farinks, özofagus, ekstremite spazmları ile birlikte bir eklemi ile karakterizedir. histeri ve diğer nevrozlar olan hastalarda laringospazmın böyle bir saldırı kendisini hızla laringeal ayna boğazın giriş durumunda kendini gösterir, ancak.

Bazen nöbet epilepsiye benzer. Daha az ciddi vakalarda laringospazm, glottisin kısa süreli daralması, karakteristik ıslık, soluk verme veya kızarma, gürültülü inspirasyon veya kısa süreli dispne, sobs ile uzun süreli inhalasyon ile sınırlı olabilir.

Akut stenosing larinotracheitis

Laringospazm, trakeada posterior perdeli bölümün düz kasları eşzamanlı olarak büzülüyorsa trakeospazm ile ilerleyebilir.

Laringospazmın en büyük tehlikesi, aşırı uzamış nöbet durumunda asfiksiden olası ölüme bağlıdır. Bu nedenle, laringospazm için acil bakım sağlamak için gerekli önlemlerin karmaşıklığı hakkında bir fikre sahip olmak gereklidir.

Olası komplikasyonlar

Laringospazmın şiddetli seyrini oldukça uzundur, bu nedenle ciddi konvülsiyonlar ortaya çıkabilir. Gerekli ilk yardımı sağlamazsanız, normal bir saldırı boğulma nedeniyle ölümcül bir kazaya yol açabilir. Bu tehlikenin nedeni, tüm yakın insanların önleme kompleksini ve laringospazmda yardım oluşturma kurallarını bilmesidir.

Sendromun en ciddi belirtilerine rağmen, ölümcül vakalar zayıflamış hastalarda daha sık kaydedilir. Bu nedenle, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereklidir.

Laringospazm tedavisi

Erişkinlerde laringospazm nöbetlerinin giderilmesi için çeşitli yöntemler, reçeteler, ilaçlar vardır. İlk önce acil yardım sağlamanız gerekir.

İlk yardım

Laringospazmlı yetişkinlere ilk yardım sağlamak için ilk ve en önemli önlemler şunlardır:

 • Kişiyi düz bir yüzeye koymak gerekir.
 • Üst giysi tabakasını kaldırarak akciğerlere kolay erişim sağlayın.
 • Hastanın bulunduğu odada temiz hava ve havalandırma sağlayın (odayı havalandırın).
 • Olası uyaranların etkisini ortadan kaldırın, mutlak sessizlik yaratın.
 • Saldırıyı yüze su püskürterek etkileyerek kusma refleksine neden olur.
 • Acil yardım için arayın.

Ambulans kurban için gerekli önlemleri alacak ve aşağıdaki gibi sonuçlanacaktır:

 • İntravenöz olarak kalsiyum glukonat ile enjeksiyonun tanıtılması.
 • Önceki tüm önlemlerin etkisiz olması durumunda trakeotomi veya entübasyon kullanımı.
 • İşini durdururken dolaylı bir kalp masajı yapmak.
 • Oksijen terapisi yapmak.

ilaç

Vücutta kalsiyum ve D vitamini eksikliği nedeniyle laringospazm oluştuğunda, diyet ayarlaması ve diyete uyumu uygulamak gerekir. Sık nöbetleri olan durumlarda, sıcak banyo kullanımı ve oral alımda potasyum bromür solüsyonu alevlenmeyi hafifletmeye yardımcı olur. Yetişkinlerde laringospazmdan kurtulmanın, doktor tarafından bireysel olarak kontrol edilip ayarlandığını hatırlamak önemlidir.

Sık nöbetlere karşı etkili bir yol, doktor tarafından reçete edilen mineral su veya ilaçları kullanan inhalasyonlardır:

 • Amonyak buharlarının solunması.
 • Antikonvülzanların vücuduna giriş (kloral hidrattan lavman - su bardağı başına 0.3-0.5 g).
 • Uzun süreli durumlarda, sıcak banyolar kullanılır.
 • İçeride,% 0.5, günde iki kez bir çay kaşığı üzerinde potasyum bromür çözeltisi içer (Çocuklar için listelenen ilaçların dozları yaşa bağlı).

Çocuklar gibi yetişkin hastalar, yüksek kalsiyum içeriği olan ilaçların kullanılmasına, fizyoterapik prosedürlerin (ultraviyole ışınlama) atanmasına, vücudun sertleşmesine ve temiz havada uzun yürüyüşlere ihtiyaç duyar. Daha fazla süt ürünleri ve taze sebze tüketmek de gereklidir.

Geleneksel tıp

Laringospazm saldırıları ortadan kaldırmak geleneksel tıp tarifleri yardımı ile yapılabilir. Fon seçiminde ana kriter, verimlilik ve güvenlik olmalıdır.

soluk alma

Sıklıkla laringospazm atakları soda inhalasyonları yardımıyla ortadan kaldırılabilir: sıcak sularda işlemler için, bir bardak kaynar suya 2 çorba kaşığı soda ilave edilmelidir. En az 15 dakika boyunca etkili bir şifa buharını solumak için gereklidir, bu yöntemi bir ay boyunca uygulamak gerekir.

tentür

Bitkisel şarap tentürü mükemmel bir şekilde nefes almayı kolaylaştırır ve laringospazmın birçok nedenini ortadan kaldırır. Hazırlanması için gerekli olan:

 • Sardunya çim.
 • Kekik.
 • Biberiye dal.
 • Marjannik otu.
 • Nane yaprakları
 • Rendelenmiş zencefil kökü.
 • Kırmızı toz biber.
 • Kırmızı müstahkem şarap (1 litre).

Bütün otlar karıştırılır ve sıcak şarap dökülür, 2 gün ısrar edilir, 50 ml'ye yatmadan önce süzülür ve içilir. Kurs bir ay içinde bir mola ile tekrarlanır.

papatya

Papatyadan yapılan ortak ve basit bir çay, özellikle bedeni ve sinir sistemini güçlendirir. Laringospazm demlendiğinde, içecek normal suda değil, sıcak sütte tavsiye edilir.

Çam yağ

Sabah ve akşam ağızda taze çam sakızı içinde çözünmesi tavsiye edilir. Prosedür boş bir midede yapılır. Bir yetişkin için, dozaj 1 çay kaşığı olmalıdır. Sakız ayrıca ılık sütte ve her gün gece içmek için eriyebilir.

Sıcak süt

Her akşam, bir sütle bal, tarçın, hindistan cevizi, karanfil veya propolis (tercihinize göre) ile sıcak süt kullanmak gereklidir. Bu bileşenlerin her biri hava yollarını yumuşatmaya ve vücudu güçlendirmeye yardımcı olur.

Geleneksel tıp için herhangi bir reçete öncelikle, sonuçlarının değil, hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

önleme

Önleme laringospazm tedavisinin ana aşamalarından biridir. Aşağıdakileri içeren nöbetlerin yokluğunda veya hafifletilmesinde bile tüm aktivitelerin sürekli olarak yapılması tavsiye edilir:

 • Süt ürünleri kullanımı.
 • Binaların havalandırması.
 • Vitaminlerin alımı.
 • Dengeli beslenme.

Çocuklarda Laringospazm - neden oluşur ve ölümcül bir sonuçtan kaçınmak için, burada okuyun.

video

bulgular

Laringospazm, laringeal kas sisteminin işleyişinde ciddi bir bozulmadır. Bozukluğun nedenleri, birçokları vardır ve semptomları hem kolay hem de ölümcül olabilir. Bu nedenle hem tıbbi hem de halk hekimliğinde yeterli tedaviyi seçmeye yardımcı olacak bir uzmana başvurmanın önemini ve önemini anlamak gerekir. Elbette, uzun süreli nöbet yokken bile koruyucu önlemleri takip etmek gerekir.

Kullanıcılar nöroensensiyel işitme kaybı halk ilaçları tedavi etmek mümkün olup olmadığı ile ilgileniyor. Soğuk algınlığı için bir toz nasıl seçilir ve burada okunabilir.

Erişkinlerde laringospazmın ana belirtileri

Laringospazm, laringeal lümeni daraltan ve nefes darlığı görülebilen kasların beklenmedik bir kasılmasıyla birlikte görülen larenjit komplikasyonlarından biridir. En kötüsü, böyle bir devletin boğulma ile bitmesidir. Çoğu zaman bu hastalık, vücutta D vitamini eksikliği nedeniyle ilkbahar ve kış aylarında ilerler.

semptomlar

Ana özellik, yetişkinlerde hastalığın belirgin bir nedenden ötürü hızlı bir şekilde gerçekleştiği söylenebilir. Onun tezahürünün belirtileri şöyledir:

 • cilt solgunluğu, mavi bir renk tonu görünebilir;
 • sabit boyun gerginliği;
 • nabzı hissetmede zorluk;
 • başını eğerek, ağzı açıkken;
 • terleme;
 • Kısa bir süre nefes almayı kes.

Erişkinlerde hafif bir larinks hastalığının semptomlarını tarif eder. Ciddi durumlarda, aşağıdaki belirtiler oluşabilir:

 1. bayılma;
 2. konvülsiyonlar;
 3. ağızdan köpüğün görünüşü;
 4. kontrolsüz işeme;
 5. kardiyak çalışmada sorunlar.

Kural olarak, bu hastalığın spazmı epilepsi ile nöbetlere benzer. Günde birkaç kez ortaya çıkabilirler: farklı süre ile gece ve gündüz.

Laringospazm, üst solunum yollarının başka bir teşhisinin tezahürüyle karıştırılması zordur.

Çoğu zaman tüm bu belirtiler geceleri ortaya çıkar. Spazm uzarsa, hasta ölebilir ve bu nedenle ilk yardım sağlamak gerekir. Hastalığın ilk belirtilerinden biri, gırtlaktaki yabancı cisim hissi ile hırıltı ve nefes darlığı görünümüdür.

Erişkinlerde larenksin laringospazmı birkaç çeşidi vardır - biçimlerden biri, hissiz, larinks, ekstremiteler ve özofagusun krampları ile kendini gösterir.

Bir hastaya nasıl yardım edilir

Bir yetişkin veya çocuk laringospazmı geliştirdiğinde, ona ilk yardım vermek önemlidir. Ve dahası, ne kadar erken ortaya çıkarsa, saldırının sonucu daha elverişli olacaktır. Yardım sağlamak için en basit ve en etkili önlemler şunlardır:

 • temiz hava ile sağlanması;
 • kusma refleksinin provokasyonu;
 • Ambulans gelmeden önce hastanın bilincini korumak, sıkışmak, tokatlamak, gıdıklamak;
 • alnını ıslak mendil ile ovuşturarak;
 • bol içme;
 • soda çözeltisinin inhalasyonu.

Hastanın boğulmasını önlemek için doktor çağırmak gerekir. Temiz hava almak için sokağa çıkmak gerekli değildir, sadece evin tüm pencerelerini açmanız önerilir.

İlk yardım sağlarken, farklı yöntemleri icat etmenize gerek olmadığını, çünkü hastayı incitebileceğinizi belirtmek gerekir.

Aşağıdakileri yapmak kesinlikle yasaktır: hardal, aroma yağları ve ısınma merhemleri kullanın.

Gerçek! Bununla birlikte, içine girmesi gereken hastaya verilmesi gereken potasyum bromürün, uzun süreli bir saldırının gelişmesini engelleyebileceği bilinmektedir. Çoğu zaman bu yöntem zorla yapılmalıdır.

Ayrıca evde spazmını kendiniz de çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak için, hastadan nefesini uzun süre tutmasını isteyin. Bu yöntem uygulanamazsa, hasta bu gibi teknikler kullanılarak duyulara getirilebilir:

 • Amonyak inhalasyonu;
 • Sıcak banyoları kabul etmek - hasta bilinçli ise;
 • Antikonvülzanların alımı.

önleme

Bu hastalığın gelişmesini önlemek için, hastalığın zamanında önlenmesi gerekir. Bu tür önlemler şunları içerir:

 • temiz havada düzenli yürüyüşler;
 • yüksek kaliteli yiyecekler;
 • rahatlatıcı masaj;
 • potasyum bromür ile sıcak olmayan banyoların alınması;
 • diyet uyumu;
 • tavlama.

Kural olarak, böyle bir hastalığın prognozu genellikle elverişlidir. Yetişkinler hakkında konuşursak laringospazm kolayca tedavi edilebilir, çocuklarda larenks büyür ve büyüdükçe çoğu zaman geçer.

Laringospazmın doktor muayenesi ve bir uzmanın acil yardımını gerektiren ciddi bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Kısa bir spazmınız olsa bile, ziyaretinizi bir doktora ertelememelisiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun burun siniri iltihabı için tehlikeli ve nasıl düzgün tedavi edilir?

Rinoparenjit tıbbi uygulamada yaygın bir hastalıktır. Kısacası, tüm hava yollarına yayılabilen ve ilgili komplikasyonlara neden olabilen nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Larenjit tedavisi, nedenleri ve hastalığın semptomları

Boyunda bulunan larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır.Daha sıklıkla, çocuklukta, olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve çocuğun vücudunun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle patoloji ortaya çıkar.