Loading

Larinksin spazmı

Larinksin beklenmedik spazmı, bu kişiye alışılmadık bir şekilde, bir stupora girebilir. Kaslar aniden özel bir esneklik kazanır, bir kişi istemsiz istirahatte görünür, nefes almak neredeyse imkansızdır. Bazı durumlarda, bu tür spazmlar glottisin kapanmasına yol açabilir.

Larinks kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spazmı olduğunda, keyfi olarak geçeceğini düşünmeyin. Böyle bir durumda, her durumda, neyi tetiklediğini bulmak gerekir. Sık sık tekrar tekrar görünür. Hastalar görünüşünü şöyle açıklar: "nefes alamama," "her nefeste larinkste ağrı", "hedefte com", "nefesin kesilmesi" ve diğer birçok epitet.

Her şeyden önce, larinks kaslarının spazmı sık sık rahatsız olmaya başladığında, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Farenjit ve kulak burun boğaz ile larinks kaslarının spazmı sık rastlanan bir arkadaştır. Tanılar doğrulanmadığında ve rahatsızlık rahatsız etmediği zaman, birkaç uzmanı ziyaret etmek faydalı olacaktır. Endokrinolog larenksin spazmının tiroid bezinde ciddi bir anormallik olup olmadığını belirleyebilecektir. Çoğu zaman, bezlerdeki güçlü bir artış, sadece yemi yutmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak nefes almayı da güçleştirir.

Ayrıca, larinksin kaslarının spazmları eşliğinde bir düzine hastalık vardır. Ve her durumda, bir uzman incelemek zorundadır. Eğer zaman zaman rahatsız olan larinksin spazmı varsa, o zaman yeterli dikkat gösterilmelidir. Gecikme, bir hayata bile mal olabilir.

Larinksin spazmı: semptomlar

Larinksin her spazmı neredeyse aynı şekilde başlar. Ve aşağıdakilerden önce gelen ana belirtiler:

 • larinksin keskin ağrılı gerginliği;
 • utangaçlar soğuk ve soğuk ter ortaya çıkar;
 • cilt mavimsi olur;
 • Nefes almak çok zor oluyor ve her nefese yüksek sesler eşlik ediyor;
 • bir çeşit boğulma ve akciğerleri hava ile doldurma yetersizliği vardır;
 • Birkaç saniye nefes kesiliyor.

Larinks semptomlarının spazmı çok dinamiktir ve çok sık ortaya çıkarlarsa, nedenlerini belirlemek ve ilk hastalık için tedaviye başlamak için mümkün olan en kısa zamanda olmalıdır.

Yetişkinlerde larinks spazmı

Yetişkinlerde larenks spazmıyla sonuçlanan şeyi anlamak için, sadece sürecin semptomlarını değil, hastanın eşlik eden durumunu da araştırmalıdır. Bazı vakalarda, larinksin spazmı, diğer karın ağrılarındaki ateş eşlik eder ve üçüncüsü başın şiddetli ağrısına neden olabilir.

Yetişkinlerde larinksin spazmı çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir:

 • Farinkste yoğun inflamatuar reaksiyon.
 • Larinks veya özofagusun onkolojik hastalıkları.
 • Reflü özofajit.
 • Sinir sistemi hastalıkları: nevroz, depresyon, şiddetli stres.
 • Vagus sinirinin tahrişi.
 • Laringeal sinirin irritasyonu.
 • Alerjik reaksiyonlar.

Çoğunlukla erişkinlerde larinkste bir spazm, dikkatsizlik yoluyla larinkse düşen yabancı bir cismin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Her durumda, sağlığınıza dikkat etmeniz ve doğru tanıyı yapabilecek uzmanları ziyaret etmeniz gerekir.

Çocuklarda larinks spazmı

Ebeveynler için, çocuklarda larinks spazmı acil bir konudur. Belli bir nedenden ötürü, bebek ağır bir şekilde nefes almaya başlar, nefesi gürültülü olur ve havanın çırpınırken yutulması hiçbir sonuç getirmez. Ve en önemli şey, çocukta larinksin spazmı zamanında fark etmektir. Sonuçta, çocuklar, özellikle de üç yıla kadar, onları gerçekten rahatsız eden şeyleri açıkça ifade edemez. Çoğu durumda, ağlamaya başlar, ebeveynlerine ulaşırlar ve eğer mümkünse, ağrılı bir şekilde telaffuz ederler ve yara ağrısını gösterirler. Çocukların bu davranışları her zaman ebeveynleri endişelendirir. Bu nedenle, ambulans ekibinin çağrısı mantıklı bir devamı olur. Sonuç olarak, çocuklarda larinksin spazmının çeşitli durumlar nedeniyle ortaya çıkabileceği görülmektedir.

 • Boğazdaki yabancı cisim.
 • Yanlış kabuğu çıkarılmış. Çocuklarda larenks lümeninin dar olması ve çeşitli respiratuar, viral ve sinirsel hastalıklara karşı duyarlılığının çok yüksek olması nedeniyle, güçlü bir laringeal ödem ile yanlış bir krup ortaya çıkabilir. Bu durumda, larinksin çocuklarda spazmı çok zordur ve hemen gelmez. Öncelikle: nefes darlığı, solunum kaslarının gerginliği ve asfiksi.
 • Akut stenozan laringotrakeit. Viral enfeksiyonlarda şiddetli laringeal ödemin bir arka planında ortaya çıkar. Yüksek sıcaklık eşlik eder.
 • Vücutta kalsiyum ve D vitamini eksikliği.

Çocuklarda larinks spazmının ortaya çıkmasının bir dizi başka nedeni vardır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının durumunu çok dikkatli bir şekilde ele almaları gerekmektedir. Bebekler sessiz bir durumda bile nefes darlığına sahip olur olmaz hemen çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

Larinksin spazmı: nedenleri

Nedeni olan larinksin spazmının çeşitli fakat ciddi olduğu belirtilmelidir. Ana vurgulamak önemlidir:

 • İç organların patolojisi.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Yabancı cisimlerin girişi.
 • Psikojenik bozukluklar.
 • Viral ve bulaşıcı hastalıklar.
 • Vücutta vitamin ve mineral eksikliği.

Larenksin spazmı olan nedenler çoktur, ama bunları dikkatli bir şekilde tedavi etmeye değer. Zamanında bir uzmana hitap etmek, ciddi problemlere dönüşmeden önce bir çok problemi çözmeye yardımcı olur.

Larinksin refleks spazmı

Larenksin laringospazm veya refleks spazmının çoğunlukla erken yaşlarda gözlendiğine dikkat edilmelidir. Ama sinir sistemi, yapay besleme, rikets, hidrociphalia olgunlaşması ile bağlanabilir. Nöromüsküler aparat aşırı uyarılabilirliğe sahiptir. Sonuç olarak, bebekte larinksin refleks spazmı, cildin parlatılması, uzuvların krampları, öğrencilerin daralması ve kısa bir bilinç kaybı eşlik eder.

Yetişkinlikte, refleks irritasyon sıklıkla yabancı cisimlerin girişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Güçlü bir öksürük, cildin renginde ve siyanozda bir değişiklik eşlik eder.

Larinkste sinir spazmı

Psikojenik bozuklukların neden olduğu gırtlaktaki spazmlara sıklıkla dilin kuruluğu, cildin rengindeki değişiklikler, uzuvların seğirmesi eşlik eder. Gırtlaktaki sinir spazmı, güçlü psikojenik uyarılabilirlik dönemlerinde ortaya çıkar.

Larinksin spazmı: ne yapmalı?

Larinksin bir spazmı olduğunda, birçok insan ne yapacağını bilmek ister. Hoş olmayan duygular mümkün olduğunca çabuk kaldırılmalıdır. Bu nedenle, insanların spazm ile başa çıkmalarına ve sürelerini kısaltmasına yardımcı olan birkaç basit tekniği bilmeye değer.

 • Koklayıcı amonyak alkolü veya keskin kokulu diğer ilaçlar.
 • Bir bardak bardak su iç.
 • Maksimum hava akışını sağlamak için tüm pencereleri ve kapıları açın.
 • Olmak en rahat olduğu bir poz atın.
 • Solunumda keskin bir gecikme yapın.
 • Gerekirse, kusmayı teşvik edin.
 • Aromatik yağlarla sıcak bir banyo yapın.

Larenksin spazmının çeşitli nedenlerine rağmen, altta yatan bozukluklar sinir bozukluklarıdır. Bu nedenle, hızlı sinir uyarılabilirliğini azaltmayı amaçlayan yatıştırıcıların seyri ideal bir seçenek olacak ve sonraki spazmları önleyecektir.

Larinksin spazmı nasıl rahatlatılır?

Yukarıda belirtilen yöntemler larinksin spazmı için başarısız olduğunda, birkaç seçenek daha deneyebilirsiniz.

Yabancı bir nesnenin neden olduğu gırtlak spazmını nasıl rahatlatacağını bilen bazı insanlar Geimlich tarafından işe alınır. Böyle bir teknikle aşina olmadıklarında, en azından omuz bıçakları arasındaki hastayı tokat atmalısınız. Ayrıca, yabancı bir cismi veya bir yiyecek parçasını çıkarmak için güçlü bir öksürük atağına neden olabilirsiniz.

Her durumda, larinksin spazmı bir kez oluşmamışsa, bu vaka doktorunuza bildirilmelidir. Bu semptom, kendi başına daha ciddi bir hastalığı gizleyerek, gelecekte birçok sağlık sorununu zamanında önleyebilirsiniz. Sağlık dikkat gerektirir ve ona verilmelidir.

Boğazda spazmların nedenleri

Boğaz, birkaç organın bir kombinasyonu ile temsil edilir. Ağızda başlar ve servikal bölgeye gider. Boğaz ve boğaz boğaza aittir. Bu anatomik yapıların her biri seslerin telaffuz edilmesi ve yiyeceklerin alınması sırasında harekete tabidir. Farinks, sindirim sistemini, solunum sistemini ve kulakları birleştiren bir ara organdır. Vokal kordların varlığı sayesinde, kişinin konuşabilme yeteneğinden larinks sorumludur.

Boğazda spazmların nedenleri kas kasılmalarıdır. Nöbetlerin aniden ortaya çıkması, zor nefes alma ile birlikte görülür. Spazm çeşitli patolojik durumlara neden olabilir. Farinks veya larinksin kas kasılması, akut solunum yetmezliğinin yanı sıra boğulma gelişmesiyle tehdit eden oldukça tehlikeli bir semptomdur.

Boğazdaki konvülziyonların sadece larinks ve farinksin spazmından değil, aynı zamanda servikal bölgede bulunan diğer organların hastalıklarından da kaynaklanabileceği belirtilmelidir. Bunlar arasında - yemek borusunun üst kısmı ve tiroid bezi.

Ekzojen nedenler

Boğaz spazmlarının nedenleri arasında durumsal ve endojen faktörler vardır. Birincisi çeşitli dış etkiler içerir. Durumsal nedenleri ortadan kaldırmak iç faktörlerden daha kolaydır. Sonuçta, endojen etkilerin tanımlanması daha zordur, ek olarak, genellikle uzun süreli ilaç tedavisi gerektirir.

Dış faktörler aşağıdaki nedenleri içerir:

 • İrritanların solunması.
 • Spazmojenik ilaçların kullanımı.
 • Mesela balık kemiklerinin mukoza zarına keskin yiyecek parçalarının nüfuz etmesi.
 • Alerjik etkiler.
 • Stres: akut ani ağrı, buzlu su alımı.

Genellikle bir spazm yabancı bir cismin yutak içine alınması ile ilişkilidir. Balık kemikleri organ duvarına nüfuz eder ve bitişik sinir liflerinin tahriş olmasına neden olur. Bu sebeple kas sistemi küçülüyor. Faringeal halka reseptörleri hipo-salivasyon (az miktarda tükürük) ile tahriş olabilir. Sonuç olarak, yenen yiyecekler boğazda birkaç dakika veya saat hissedilen bir yumru oluşturur.

Endojen faktörler

Boğaz kaslarının spazmı çeşitli hastalıklar tarafından tetiklenebilir. Bunlar farenks, larinks, tiroid, özofagusun patolojisini içerir. Bazen, boğazda spazmlar nörolojik bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkar. Sıklıkla, konvulsif kas kasılmaları üst solunum yollarının iltihaplanma süreçlerinin arka planında ortaya çıkar. Daha az sıklıkla, servikal bölgede yer alan sinir uçlarının tahrişinin bir sonucu olarak ortaya çıkarlar.

Endojen nedenler şunlardır:

 • Farenjit.
 • Laryngitis.
 • Akut tonsillit.
 • Servikal omurgada fıtık.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı.
 • Tiroid bezinin hipertrofisi (guatr).
 • Onkolojik hastalıklar.
 • Histeri.
 • Serebral dolaşımın ertelenmiş ihlali.

Farenjit, boğaz kaslarının yenilmesi nedeniyle boğazda spazmların gelişmesine yol açabilen inflamatuar bir süreçtir. Bazı durumlarda hastalık trigeminal sinire yayılır. Bu çiğneme kasları ve faringeal halkanın konvulsif kasılmasına yol açar. Larinksin erişkinlerdeki inflamasyonu çocuklardan daha az görülür. Bu organın kaslarının kasılması laringospazm olarak adlandırılır. Bu durum hem akut patolojik süreç hem de histerik nöbetlerle ilişkili olabilir. Yetişkinlerde, laringospazm sıklıkla sinirlerde görülür.

Sinir uçlarının tümörler veya genişlemiş tiroid bezi ile sıkıştırılması, boğazda konvulsif kasılmaların gelişmesinin bir başka nedenidir. Bu durumda, farinks, özofagus veya larinksin kas sistemi muzdarip olabilir. Patolojinin geliştirilmesinde başka bir endojen faktör de bir inme. Bu durumda kasların spazmı, kaslara yetersiz kan akımıyla provoke edilir. Sinir köklerinin boyun kaslarında sıkışması genellikle omurganın fıtığı ile ilişkilidir. Daha az sıklıkla - mideden özofagusa hidroklorik asit atmak suretiyle spazm provoke edilir.

tezahürleri

Spazmı tetikleyen etiyolojik faktöre bağlı olarak, semptomlar biraz farklı olabilir. Her şeyden önce, farinks veya larinksin kas sisteminde bir azalma inhalasyonda zorluk ile karakterizedir. Boyun kasları yoğunlaşır, ağrı oluşur. Ana semptom inspiratuar dispne. Bu işaret laringospazm için en tipik olanıdır. Ağrılı gürültülü bir nefes ile karakterizedir. Böylece hasta hava sıkıntısından şikayetçidir. Dispne birkaç dakika sürerse, hastanın cildi soluklaşır ve daha sonra siyanotik bir gölge oluşur. Böyle bir duruma heyecan ve korku eşlik ediyor.

Hastalığın hafif bir derecesi ile, spazm bağımsız olarak tutulur. Birkaç saniye sonra tüm semptomlar geçiyor, nefes alıyor ve yutma refleksi normalleştiriliyor. Kuvvetli ve uzun süreli kas kasılması varsa, vücut fonksiyonlarında ciddi bozukluklar gelişebilir. Şiddetli spazm belirtileri şunlardır: bilinç kaybı, cildin siyanoz, yapışkan ter görünümü ve ağızdan köpük. Bu durum akut solunum yetmezliği ve ölümüne yol açabileceğinden acil yardım gerektirir.

Çocuklarda özellikler

Çocukluk döneminde, larinksin spazmı sıklıkla oluşur. Üst solunum yolunun yapısının anatomik özelliklerinden kaynaklanır. Çocuklarda larinks kaslarının innervasyonu yetişkinlerden farklıdır. Ayrıca, spazm gelişimi solunum kaslarının zayıflığından etkilenir. Larinksin istemsiz kasılmaları 5 yaşın altındaki çocukları etkileme olasılığı daha yüksektir. Çoğunlukla, ağlayarak, kahkaha ya da güçlü bir ağlama ile provoke edilen patolojik bir durumdur. Çoğu durumda, laringospazm korkular veya öksürük nedeniyle geceleri gelişir. Bu durumun ana belirtisi inspiratuar dispne. Erişkinlerde olduğundan daha belirgindir.

Teneffüs etme zorluğuna, bir mesafeden duyulabilen gürültülü hırıltısı eşlik eder. Arka planlarına karşı, havlayan bir öksürük var. Daha sıklıkla patolojik durum hızla geçer. Bunu yapmak için bebeği rahatsız etmeli ve rahatlatmalısın. Bununla birlikte, bazı durumlarda, boğazda spazm ve boğulma trakeada acil entübasyon gerektirir. Doktorun taktikleri dispne şiddetine ve bebeğin genel durumuna bağlıdır. Doktor spazm süresine, cildin rengine ve hemodinamik parametrelere dikkat eder.

tanılama

Saldırı ortadan kaldırıldıktan sonra, bir kontrol yapılmalıdır. Tekrarlayan spazmların gelişmesini önlemeye yardımcı olacağından, çeşitli teşhis prosedürleri yapmak önemlidir. Ayrıca, patolojik durumun sebebini de öğrenmelisiniz. Her şeyden önce, bir spazmın neden olduğu dışsal veya içsel bir faktörün bulunması faydalı olacaktır. Nedeni bir hastalık olsaydı, tedaviye başlamalısın. Teşhis önlemleri şunları içerir:

 • Hastayı muayene edin ve bir anamnez öğrenin.
 • Pharyngo ve laringoskopi yapmak.
 • Laboratuvar testleri: kanın genel ve biyokimyasal analizi, boğazdan bulaşma.
 • Tiroid hormonlarının seviyesinin belirlenmesi.
 • Servikal bölgenin ultrasonu.
 • FEGDS.
 • Gerekirse - bilgisayarlı tomografi, patoloji eğitiminin biyopsisi.

Saldırıdan önce gelen faktörler hakkında hastayı dikkatli bir şekilde sorgulamaya değer. Bazı durumlarda, bu sinirsel bir uyumdur. Eğer spazmın sebebi duygusal deneyimler ise, bir psikologdan yardım almak önemlidir. Ayrıca alerjilerin varlığına dikkat etmeye değer. Sonuçta, bazen spazmları ortadan kaldırmak için sadece belirli bir yiyecek veya kokuyu dışarıda bırakmak yeterlidir. Herhangi bir patolojinin saptanması durumunda, uzman bir uzmanla muayene gereklidir. Bir endokrinolog, bir kulak burun boğaz uzmanı, bir nörolog, bir onkolog, bir alerji olabilir.

Ayırıcı tanı

Boğazda spazm olduğunda dikkatli bir ayırıcı tanı gereklidir. Her şeyden önce, patoloji kaynağını bulmak gereklidir. Bu amaçla, doktor ana tezahürle eşlik eden semptomlara dikkat çeker. Boğaz veya bademciklerdeki enflamatuar süreçlerde, boğazda ağrı, ateş, halsizlik, yabancı cisim hissi olacaktır. Farinksin incelenmesi nedeniyle farenjit ve bademcik iltihabı ortaya çıkar.

Deneyimli doktorlar, larinksin kaslarının kasılmasını kolayca teşhis edebilir. Laringospazm ile inspirasyonda belirgin bir güçlük, seste bir değişiklik, havlayan öksürük ve boyun kas suşu gibi belirtiler dikkati çeker. Çoğu zaman, bu patoloji küçük çocuklarda teşhis edilir. Çocuğun genel durumuna ve saldırının gelişiminden önce gelen faktörlere dikkat edilmesine değer.

Özofagus erüstasyonlarının lezyonları not edildiğinde, yeme, bulantı ve kusma sonrasında üst batında bir taşma hissi. Vücut pozisyonu değiştiğinde genel durum kötüleşir. Reflü hastalığına öksürük eşlik edebilir. Tiroid bezi hastalıkları hakkında çeşitli semptomlarla gösterilir. Bunlar arasında - kalp atış hızı ve tansiyon, saç dökülmesi, adet düzensizliği ve vücut ağırlığında bir değişiklik. Ek olarak, genişlemiş tiroid bezi palpasyonda tespit edilir.

Spazmların ortaya çıkması, hem servikal bölgenin hem de kanserin iyi huylu tümörlerine yol açabilir. Bu durumda, bir onkolog teşhis ve konsültasyon gereklidir. Nörolojik patolojiler genellikle boğazdaki kas kasılmalarının ortaya çıkmasından önce gelir.

yardım

Tedavi, hastalığın nedenine bağlıdır. Solunum sistemini çeşitli maddelerle tahriş ederse, alerjeni çıkarmak yeterlidir. Eğer neden larenks veya farinkste yabancı bir cisim ise, çıkarılır. Genellikle spazm öksürme veya ağlamadan kaynaklanır. Bu durumlarda hastayı rahatlatmalısınız. Havanın uçuşa elverişliliğini arttırmak için, utangaç kıyafetleri çıkarmalı ve pencereyi açmalısınız. Patolojik durum histerik uyumdan kaynaklanıyorsa, hastaya yatıştırıcı verilir. Spazmın neden ve süresinden bağımsız olarak, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Doktorların gelişinden önce akut durumu durdurmaya çalışmalıdır. Evde boğazda bir spazmı nasıl rahatlatabiliriz: kasları gevşetmek için, boynu karıştırmanız, hastanın yüzünü soğuk suyla serpmeniz veya kusma refleksini uyarmanız önerilir.

Acil yardım doktorları daha fazla tedavi taktiğine karar verirler. Alerjik bir reaksiyon antihistaminik verildiğinde. Distraksiyon terapisi yardımcı olmazsa, sinir gevşetici geri yükler, potasyum bromür yanı sıra kas gevşetici enjeksiyonları yapın. Hastanın yokluğunda ve hastanın ciddi durumunda trakeostomi yapılır.

önleme

Boğazda tekrarlayan spazmları önlemek için altta yatan patolojinin tedavisi gereklidir. Laringospazm ve farenjit önlenmesi için hipotermi önlemek, kötü alışkanlıkları terk etmelidir. Alerjilere eğilimli insanlar, kullanım ve günlük yaşamdan tüm olası tahriş edici maddeleri dışlamak için gereklidir. Gastroözofageal reflü hastalığını önlemek için diyet uygulamanız önerilir. Yağlı yiyeceklerin, konsantre içeceklerin ve kahvenin kullanımını sınırlayın. Ayrıca, kalsiyum açısından zengin diyet gıdalarına da girmelisiniz. Bu süzme peynir, peynir, tereyağı içerir. Mümkünse, psiko-stres stresinden kaçınmak, dinlenmek için alternatif çalışmak tavsiye edilir.

Solunum kaslarının spazmı tedavi ve muayene gerektiren ciddi bir sendromdur. Tek bir nöbetle bile, bir doktorun yardımını aramalısın.

Neden boğazda spazm var ve bu durum ne kadar tehlikeli?

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Boğazdaki spazmlar aşağıdaki ana semptomlar şeklinde ortaya çıkabilir:

 1. Bozulmuş solunum. Derece, inspirasyondaki (inspiratuar dispne) hafif bir zorluktan boğulma hissine kadar değişebilir. Havanın solunması, bazen hafif bir ıslık ve havlayan öksürüğün (bir çocukta) gürültüye eşlik eder.
 2. Bir yumru hissi, boğazda yabancı bir beden. Hasta hızla kurtulamaz, su alımı her zaman yardımcı olmaz. Boğazda spazmlar yutma ile artabilir.
 3. Ağrı sendromu. Servikal kas sisteminin anormal gerginliğinden kaynaklanır. Boğazda hafif bir baskı ile spazm ve ağrı artabilir.

Olası ek semptomlar:

 • Cildin renginde değişim (solukluğa bağlı solukluk, siyanoz).
 • Soğuk ter.
 • Anksiyete, korku duygusu.
 • Baş ağrısı.
 • Bilinç kaybı.
 • Ağızdan köpüğün görünüşü.
 • Kramp.

Bütün bu işaretler birlikte ve ayrı ayrı bulunabilir. Belirtilerin yoğunluğu, semptomların kombinasyonu doğrudan spazmın nedenine bağlıdır. Bazen şikayetler hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğu kadar şiddetli olabilir.

Gıda alımı nedeniyle spazmlar

Bazı ürünlerin kullanımı, farinks ve özofagus kaslarının keskin bir kasılmasına neden olur. Boğazda spazmların nedeni büyük, katı ve kuru yiyeceklerdir. Keskin kemiklerin kazara yutulması da özofageal açıklığın ihlaline yol açar.

Beslenmedeki hatalar reflü hastalığında dolaylı bir rol oynar: Akut, yağlı gıdaların kullanımı mide suyunun asitliğini arttırmak için bir faktördür. Bu hastalığa yakalanan hasta, hidroklorik asit kısmen yemek borusuna boşaltılır. Midenin içeriği vücudun duvarlarını tahriş eder ve yutulduğunda bir yumru gibi hissetmek için büyük ölçüde kontraktür. Gastroenterolog, reflü-özofajiti olan boğazdaki hoş olmayan spazmları nasıl giderir, karar verir.

Endokrin patolojiler

Boğazın sıkılması ve hava eksikliği hissi bazen tiroit bezinin patolojisinden kaynaklanır. Bu organ dokusunun patolojik proliferasyonuna bağlı - guatr. Boğaz, orta ila şiddetli hastalık altında sıkıştırılır. Sonra acı katılabilir.

Boğazdaki şiddetli kas spazmları paratiroid bezi tarafından provoke edilir. Paratiroid hormon seviyesinde bir azalma, belirgin bir kalsiyum eksikliği, kandaki fazla miktarda fosfata neden olur. Vücuttaki bu dengesizlik ağrılı krampların sebebidir. Acı özofagus kasları dahil olmak üzere neredeyse tüm kas gruplarını kapsar.

psychoneurology

Boğaz hissi, boğazda bir yumru hissi şeklinde bir dizi ruhsal hastalık ortaya çıkar. Şikayetler genellikle hastalarda duygusal olarak renklenir: ağrıyı, ölüm korkusunu, yiyeceği yutmamayı ve nefes almayı gösterebilirler. En ufak bir uyaran sinir krizi neden olabilir. Objektif muayenenin sonuçları, vücut kısmında belirgin patolojik değişikliklerin olmadığını gösterir. Sağlıklı boğazda sinir spazmı nevrozlar, depresyonlar ile oluşur.

laryngism

Larinksin kaslarının keskin istemsiz kasılmasıdır. Spazmın derecesi, hava eksikliği ve boğulma hissinden uzaklaşır. Semptomun şiddetli formu, glottisin tamamen kapanmasıyla birlikte görülür ve yaşamı tehdit eden koşullara işaret eder. Anatomik özelliklerden dolayı benzer boğaz spazmları bir yetişkinden 3 yaşın altındaki bir çocukta daha sık görülür.

Nedenleri:

 • KBB hastalığının hızlı ilerlemesi, örneğin larenjit.
 • Alerjenlerle temas veya tahriş edici maddelerin solunması.
 • Kalsiyum eksikliği, D vitamini eksikliği (riketsi olan çocuklarda risk altında).

tezahürleri:

 • gürültü ve ıslık eşliğinde kısa bir nefes;
 • hızlı bir şekilde boğulma durumuna geçiş eğilimi;
 • ses kısıklığı.

Çocuklarda laringospazmın klasik klinik tablosu, yetişkinlere göre daha parlaktır: Boğazda spazmlar da, hırıltılı hırıltılı solunum ile oluşur.

tanılama

Sendromu provoke eden patolojiyi aramak zordur. Bu, polietiolojik (multinhain) boğaz spazmı ile açıklanmaktadır. Verilen şikayetin gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler, ilgili hekimi doğru bir şekilde tanımlayacak veya belirleyecektir. Sorunun ele alınması gereken ilk doktor terapisttir. Şikayetin lokalizasyonu göz önüne alındığında, hasta bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse onkolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlara danışılır.

Kalıcı fiziksel patoloji belirtileri yoksa, boğaz spazmını ve eşlik eden semptomlarını provoke edebilecek dışsal nedenlerin dışlanmasıyla tanısal bir araştırma başlar. Örneğin, doktor, stresin boğaz spazmından önce gelip gelmediği, hastanın herhangi bir maddeye karşı alerjisi olup olmadığını sorabilir.

Temel araştırma yöntemleri:

 1. Pharyngoscope. Bir sebep arayışı, farenksin bir spatula ile doğrudan incelenmesiyle başlar.
 2. Laboratuvar kan testleri. Enflamasyonun ortak belirtilerini tanımlamanıza yardımcı olun. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, oncomarker kontrol edilir. Bazı durumlarda hormonal arka plan araştırılmaktadır.
 3. Larengoskopi. Glikozun glikozis mukozasının genel durumunu değerlendirmek için araçsal tanı yolu.
 4. FGDS (fibroözofagogastroduodenoskopi). Sindirim tüpü boyunca patolojinin nedenini bulmayı amaçlayan bir yöntem.
 5. Ultrason muayenesi. Tiroid hastalıklarını dışlamak için kullanılır.

Hastanın, boğazdaki kas spazmlarından muzdarip olmasının nedenini öğrenmek için, araştırmaların listesi destekleyici araştırma sırasında desteklenir.

tedavi

Eğer boğazda keskin bir spazm varsa, ne yapmalıyım? Her şeyden önce, panik için havalandırma yapmamalı.

önlemler:

 • Pencereyi açarak temiz hava akışını sağlayın.
 • Oda sıcaklığında biraz su verin. Sıcak veya çok soğuk sıvı, durumu kötüleştirebilir.
 • Sıkı giysileri gevşetin, kravatı çıkarın, gömleğin yakasını açın.
 • Boğazda düz kas spazmı, tahriş edici maddelerin solunmasıyla tetiklenirse - hemen girişlerini durdurun veya hastayı güvenli bir yere götürün.
 • Hastayı yatırmak uygundur.

Bazı durumlarda kusmanın yapay zorluğu. Örneğin, yemek borusunda normal olarak hareket edemeyecek kadar fazla yutulurken etkilidir. Boğazda bir kemik sıkışırsa, cerrahın yardımını kaldırmak için gerekli olabilir.

Temel tedavi boğaz spazmına neden olan faktöre bağlıdır. Sonuç olarak, semptomla mücadele etmek için birçok yol vardır.

 1. Antihistaminikler ile alerjik bir saldırı durdurulur, örneğin, Suprastin.
 2. Astım ataklarının nedenleri astımda ise bronkodilatörler reçete edilir. Inhalasyon formunda Berodual tarafından hızlı bir etki sağlanır.
 3. Endokrin patolojisi ile hormonal ilaçlar reçete edilir. Aşırı büyümüş tiroid bezinin olası rezeksiyonu.
 4. Psikosomatik bozukluklar, antidepresanlar, sakinleştiriciler yardımıyla düzeltilebilir. Bu grupların birçok hazırlığı vardır, hepsi eylem mekanizmasında farklılık gösterir.. Psikiyatrın kendisi boğazdaki bir spazmın nevroz, depresyon ile nasıl rahatlatılacağına karar veriyor.
 5. Boyun organlarını sıkan tümörler cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Malign neoplazmlarda tedavi radyasyon ve kemoterapi ile desteklenir.
 6. Enfeksiyon patolojisi için hazırlıklar patojene göre seçilir. Bunlar antibiyotik, antiviral ajanlar olabilir.
 7. Reflü özofajiti olan özofagus spazmı, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçların çıkarılmasına yardımcı olur. Kullanılan proton pompası inhibitörleri (Omeprazol, Pariet).

önleme

Boğazda spazm, ağrı ve boğulma gibi semptomlardan kaçınmak için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 • İş ve eğlence rejimine uyum.
 • Stresli durumlardan kaçınma.
 • Doğru beslenme, yeterince ezilmiş gıdaların kullanımı, tam çiğneme.
 • Bilinen alerjenlerle temas olmaması.
 • Eşzamanlı hastalıkların zamanında tedavisi.

Hasta birçok bilgi kaynağı üzerinde çalışmış ve teorik olarak boğazda spazmdan nasıl kurtulacağını bilirse, bu, nitelikli tıbbi bakım ihtiyacını ortadan kaldırmaz. En iyi durumda, okuma yazma bilmeyen kendi kendine tedavi zaman kaybına yol açacaktır, en kötüsü - ölümcül bir sonuca neden olacaktır. Sadece doktor, hastanın boğazında spazmı nasıl tedavi edeceğini doğru bir şekilde belirler. Terapi bu durumun nedenine bağlıdır, ancak bunların birçoğu vardır.

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Ilk doktor

Larinks belirtilerinin spazmı

Boğazda iki önemli organ vardır: farinks (pharynx) ve larinks (larinks).
Her ikisinin hareketleri karmaşık bir kas sistemi tarafından sağlanır ve bazen çeşitli nedenlerle bu kaslar büyük ölçüde azalır. Şu anda adam zahmetli nefes eşlik eder ve boğulmaya neden olabilir bu durum, çok hoş olmayan acı ve tehlikeli, boğaz spazmı hissediyor.
Boğazda spazmın nedenlerini anlamak, problemi önlemek ve derhal ortadan kaldırmak için önlemler almaya yardımcı olacaktır.

Koma nedenleri

Boğazda spazm, irritasyona, travmaya karşı bir refleks cevabı olarak ortaya çıkan belirli dış faktörlerin neden olduğu durumsal olabilir.

Farenks veya larenksin kas sisteminde sık sık oluşan konvulsif kasılmalar, bu fenomenin çeşitli vücut sistemlerinde bir dizi patoloji, bozukluk ve hastalık ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Spazmı tahrik eden faktörler:

“Yanlış boğazda değil” veya boğazda çok büyük bir parça, bir balık kemiği, vb. yutulduğundan dolayı sıkışmış yiyecek parçaları; farinksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçlar; tahriş edici maddeler içeren kirli havanın solunması; alerjen ile herhangi bir temas; duygusal şok, sinir şoku; yorgunluk, fiziksel aşırı kilo - bu durumda, boğazda bir koma hissi, farinks veya larinks kaslarının beklenmedik bir kasılmasına bağlı değildir, fakat boyun kas spazmı ile.

Zor nefes alma ve yutma güçlüğü (disfaji), boğazda spazm karakteristiği, mekanik bir uyaran, ağrıya bir tepki olabilir, ancak çoğu zaman bir nörojenik doğası vardır.

Kas spazmına yol açan süreçteki ana rol, karşılık gelen lokalizasyonun sinirlerinin yoğun uyarımıdır: tekrarlayan, laringeal, dolaşım.

Bu, bir yemek borusu veya özofagus, aort anevrizması, tetanoz tümörü olduğunda oluşur, böylece boğazda bir koma hissi ve nefes darlığı bir takım ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Ve burun sinüslerinin semptomları ve tedavisi hakkında ne biliyorsunuz, bağlantıya gidin ve bu hastalığı tedavi etme yöntemlerini açıklayan yararlı bir makale okuyun.

Bu makaleyi okuyarak erişkinlerde kronik larenjit tedavisi ile tanışabilirsiniz.

Rahatsızlığa neden olan hastalıklar

Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon (boğaz ağrısı, farenjit, larenjit) neden olduğu farinks, larinks, bademcik iltihabi hastalıklar. Endokrin bozukluklar, ilk etapta tiroid bezinin patolojileridir. Sık stres, yorgunluk, kronik yorgunluğun neden olduğu sinir sistemi bozuklukları. Özofagus ve gastrointestinal sistem hastalıkları, gastro-gıda reflü, diyafragma hernisi. İnme.

Çocuklarda klinik özellikler

Çocuklarda, yarım yıldan 5 yıla kadar olan dönemde, sıklıkla gelişir. laryngism, bu larinksin spazmı.

Çocuklar, larinks ve farinksin innervasyonunun ve solunum kaslarının göreceli zayıflığının yaşla ilgili özellikleri nedeniyle yetişkinlere göre daha hassastırlar.

Bir çocukta laringospazm, hırıltılı ve havlayan öksürüğün eşlik ettiği erişkinlere göre daha canlı bir klinik tabloyla ayırt edilir.

Çocuk bu durumdan çok korkar ve bazen ağrılığa neden olabilir, sonuç olarak, darlık ve akut solunum yetmezliği ile dolup taşan bir laringeal ödem geliştirir.

Bir spazm kışkırtmak ve boğulma saldırısı olabilir:

duygusal tepki, korku, ağlama, kahkaha dile getirdi; soğuk algınlığı veya alerjiyle ilişkili uzun süreli öksürük; yeme veya bir alerjen, ilaç teneffüs, alerjik reaksiyonlar (olasılık çocuklukta olduğu gibi, yetişkinlere göre daha yüksektir, birçok alerjenler henüz belirlenememiştir) neden olurlar.

Çocuklukta iç organ hastalıkları, laringospazm en sık bulaşıcı hastalıklar - SARS, bademcik iltihabı, boğmaca öksürük neden olur.

Enfeksiyona ek olarak, larinksin sık spazmı olabilir kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile ilişkilidir.

Büyük ve eşlik eden semptomlar

Kural olarak, boğaz spazmına bu semptomlar eşlik eder:

inhalasyon engellendi, gürültülü (inspiratuar dispne); boyun kaslarının güçlü ağrılı gerginliği; yutma yetersizliği, boğazda koma hissi (larenks değil, farenksın spazmının özelliği); uzun süreli spazm ve cyanosis ile birlikte deride solukluk; soğuk ter.

Hafif bir spazm birkaç dakika içinde bağımsız olarak geçer, solunum normalleşir ve yutma fonksiyonu geri yüklenir.

Şiddetli vakalarda, boğaz spazmı, zamanında çıkarılmadığı takdirde, genel konvülsiyonlar eşlik eder, ağızdan köpürme, bilinç kaybına, kardiyak aktiviteye ve hatta boğulmaya bağlı ölümlere yol açabilir.

Eğer spazm bir dış uyarana tepkindir ise: gıda, sıvı, hava, ilaç - bunun nedeni kolay kurulabilir. Nedeni hastalıklarda yattığında, belirli bir kişinin tanımlanması beraberindeki semptomları analiz etmeye yardımcı olacaktır.

Anjina, larenjit ve farenjit ile birlikte spazm, acı verici bir yutma, ses kısıklığı, ana semptom ağrı ve boğaz ağrısıdır. Boğaz spazmı alerjinin belirtilerinden biri olabilirken, diğer semptomlar da olabilir: kaşıntı, boğaz ağrısı, ağrılı öksürük, burun akıntısı ve burun akıntısı ile burun akıntısı, gözlerde lakrimasyon ve ağrı. Sindirim sisteminin anormal kasılmasıyla ilişkili sindirim sisteminin disfonksiyonu, gastrik suyunun yemek borusuna aktarılmasına neden olur (gastroözofageal reflü, reflü özofajit), her zaman mide ekşimesi eşlik eder ve boğazda bir yumru asen ile farinksin tahrişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ve bir çocukta kuru öksürük havlaması hakkında ne biliyorsunuz ve onun tedavisi, link altındaki hastalık sayfasından kurtulmak için okuyun.

Allerjik tracheitis ve tedavisi bu yararlı makalede yazılmıştır.

Sayfada Chlorophyllipt okuma hakkında: http: //uho-gorlo-nos.com/gorlo/g-lechenie/hlorofillipt-dlya-poloskaniya.html. Makale tüm detayları açıklar. ilacın kullanımı ile ilgili.

Genellikle obezite ile ilişkili bir diyafragma hernisi, boğazda spazmlar, geğirme, bazen yemekten sonra kusma ve aynı zamanda göğüste, hipokondriyumda da ağrı ile birlikte artış gösterir. erken dönemlerinde Büyümüş tiroid bezi (guatr) terleme, yorgunluk, zayıflık ve sinirlilik, öfke sandalye ve menstrüel düzensizlikler, çarpıntı ve titreme eşlik eder. Tiroid bezinin daha da büyümesi ile boğazda spazmlar oluşabilir. boğaz uyuşturmak için ek olarak nöropsikiyatrik bozukluklar, nefes darlığı, kuru ağız, yemek olmadan yutma güçlüğü tükürük, ses kaybı, tam veya kısmi, davranış değişiklikleri, sinirlilik, histeri, anksiyete, iletişimde problemler de eşlik edebilir.
Boğazda bir koma hissi veren ve salya, bulantı ve çarpıntıların yutulmasına izin vermeyen panik ataklar, nevroz ve vejetatif-vasküler distoni için karakteristiktir. Sıklıkla tekrarlayan boğaz spazmı, hızlı kilo kaybı ile birlikte yutma ile ilerleyen zorluklar, zorlu bir hastalık - özofagus tümörü gelişimini işaret edebilir. Aorta anevrizması lokalizasyona bağlı olarak kendini farklı semptomlarda gösterir. Bu durumda nizhnegortannogo trakea, bronşlar sinirin sıkışması sonucu olarak aort kavsi bir anevrizma, kuru öksürük, ses kısıklığı, hemoptizi eşlik ettiği zaman nefes ve astım darlığı sık gelişir.
Dispne atakları, künt göğüs ağrısının eşlik ettiği yükselen aort anevrizmasıyla da ortaya çıkabilir. Boğazdaki nöbetler, solunum ve yutma fonksiyonlarının düzenlenmesinin ihlali sonucu genellikle inme sonrası hastalarda görülür, ancak genellikle bir dizi rehabilitasyon önleminden sonra kaybolur.

> Tıbbi muayene sırasında boğazda spazm nedenlerini tanımlamak

farenks veya larinks seğirmesi sık görülür ve mekanik, kimyasal, duygusal uyaranlara, yorgunluk eylem ile ilişkili değilse, bir doktora danışmalısınız ve bu rahatsız edici ve tehlikeli belirti nedenini belirlemek için test yaptırın.

Nedeniyle boğazdaki spazmları eşlik üzere çeşitli hastalıklara, için, kendini doğru tanı olası değildir ve bu hastalıklar arasında acil tedavi gerektiren, yaşamı tehdit edici olabilir.

ilk denetim, test ve hasta çalışma donanımı bir endokrinoloji, gastroenterologlar ve sanatta kalifiye olmuş bir dar onkolog ifade edilebilir sonra böyle bir sorunu çözmek için, terapistin veya audiologist için gereklidir.

Enfeksiyon hastalıkları farenjektomi yapılırken (bir spatula ile farenksin görsel muayenesi), farinksden bir smear alınır, bir kan testi bir inflamatuar sürecin varlığını doğrulayabilir. Gastroözofageal reflü şüphesi varsa endoskopi ve fibroözofagogastroduodenoskopi (FEGDS) yapılır. Tiroid bezinin patolojileri palpasyonla tespit edilebilmekte, ultrasonografide tanıyı doğrulamak için hormonal çalışmalar kullanılmaktadır. Diyafragma hernisi tanısında en bilgilendirici özofagogastroduodenoskopidir (EGDS). Özofagus kanseri ve diğer tümörler şüphesi varsa, ultrason, BT, biyopsi, belirteçler ve diğer muayeneler için kan testleri yapılır.

Tedavi yöntemleri

Boğazın spazmı sadece birkaç saniye sürebilir ve kendi kendine kaybolabilir. Daha uzun bir spazm hayatı tehdit eder, bu nedenle böyle bir durumda ilk yardımın nasıl sağlanacağını veya nasıl hareket edeceğinizi bilmek önemlidir.

Bu tür önlemler yardımcı olabilir:

temiz hava sağlayın. En rahat pozisyonu al, sakin ol, sakin ol; koku amonyak; su içmek için; nefesini tut; kusmayı uyarmak; uzun süreli veya siklik spazm ile - sıcak bir banyo yapın (bir kişinin kontrolüne ihtiyacınız vardır, böylece bir kişi bilincini kaybetmez).

Eğer spazm sıkışmış bir gıdadan kaynaklanıyorsa, aniden nefes alıp verme, öksürme ile kendiniz kaldırmaya çalışabilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, birisi (kişi sağlayarak yardım onlar sahip olmalı, ya da sadece zarar verirler) bu yöntem etkili değilse alımı Geymliha gerçekleştirmek mümkünse, yukarı yönde kürek kemikleri arasına arkasındaki kurban tokat sahiptir.

Balık kemiği boğazda sıkışmışsa, cerrahi müdahale gerekebilir.

Belirsiz bir doğa spazmı çekildikten sonra, yakın bir zamanda bir doktora danışmalı, tespit edilen hastalığın muayenesine ve karmaşık tedavisine tabi tutulmalıdır. Spazmları önlemek için stres, yorgunluk, rasyonel beslenme, düzenli tıbbi muayeneler ve zamanında tedaviden kaçınılmalıdır.

Boğazda spazm hissi larinks, boğaz veya boyun kaslarının keskin bir kasılmasından kaynaklanabilir ve bu fenomenlerin nedenleri çok çeşitlidir.

Açık bir provoke edici faktör yoksa, spazm internal hastalık veya sinir sistemi bozukluğu ile ilişkili olabilir, bu nedenle nedenlerini belirlemek ve etkili tedaviyi reçete etmek için kapsamlı bir inceleme gereklidir.

Larinksin spazmından kurtulmanın diğer yollarında, önerilen videoyu görüntüleyerek öğrenebilirsiniz.

Boğazın spazmı, acil tıbbi bakım gerektiren bedenin tehlikeli bir durumudur.

Tıpta "spazm" terimi, keskin bir kas kasılması anlamına gelir. Larinksin spazmı, gırtlaktaki düz kas liflerinin ani gerginliğidir ve bu da hava yolunun lümeninde bir azalmaya yol açar. Bu patolojik durum birçok nedenden dolayı gelişebilir. Tedavi bu durumun etyolojisini dikkate almayı gerektirir.

Gapus spazmının etyolojisi

Patolojinin nedenleri şunlar olabilir:

Dış uyaranların, gıda partiküllerinin solunum yollarının lümenine nüfuz etmesi şeklinde etkisi. Sinir sistemi bozuklukları. Kronik stres, nevroz ve seslendirme sırasında ses tellerinin aşılması, larinksin spazmlarına yol açan faktörlerdir. Bazı vakalarda, üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları larinks kaslarının atipik bir spazmına neden olabilir. Erişkinlerde malign büyümenin artışı şeklinde onkolojik nedenler (bkz.: Boğaz kanseri: hastalığın semptomları). Vücudun alerjik reaksiyonu. Bu, bir ilaç almanın veya harici alerjenlere maruz kalmanın sonucu olabilir.

Patolojinin gelişim belirtileri

Yetişkinlerde, hastalığın belirtileri şunlardır:

Soğuk terin ortaya çıkışı. Cilt pedleri aniden soluklaşır ve terlenir. Islık ve gürültü ile birlikte nefes almak zordur. Hasta boyun kaslarının atipik kasılmasını hisseder.

Hasta boyundaki düz kasların kasılmasını hisseder.

Bu patolojik durum aniden gelişir ve akut boğulma atağı ile sona erer ve bu da nefesin kesilmesine yol açar. Çoğu durumda, gırtlak spazmları genişletilmiş ekshalasyon ile kanıtlandığı gibi bağımsız olarak geçer.

Dikkat: Ağır vakalarda laringospazm bilinç kaybına, ani solunum durmasına ve kasılmalara yol açar. Bu, zamanında tıbbi yardım sağlamazken, bu hasta için ölümcül bir sonuçla doludur.

Çocuklarda larinksin spazmı tezahürlerinin özellikleri

Küçük hastalarda, larinks kaslarının ani kasılması aşağıdaki nedenlerle gelişir:

Kronik enfeksiyöz hastalıkların ilerlemesi. Alerjik reaksiyonlar. Uzun süreli ilaç kullanımı. D vitamini ve kalsiyum eksikliği.

Erişkin hastalardan farklı olarak, çocuğun özofagus spazmı vardır, larinks arka plana karşı gelişebilir:

Ağlama saldırısı. Ani korku. Ağır kahkaha ve öksürük.

Bir otolaryngologist tarafından çocuğun incelenmesi

Çocuklarda hastalığın klinik tablosu aşağıdaki semptomlardan oluşmaktadır:

Ağır ve gürültülü bir nefes. Sonorous öksürük saldırısı. Cildin solması. Çocuk aynı zamanda şok durumundadır.

Ruhsal bozukluğu olan kişilerde laringeal spazm belirtileri

Bu gibi durumlarda larinksin spazmları nevrozun bir arka planına karşı gelişir. Hastalığın klinik tablosu stresli durumlar ve uzamış psiko-duygusal aşırılıklar sırasında oluşur.

Nörolojik hastalarda solunum yolunun düz kaslarının öncelikli atipik kasılması, aşağıdaki semptomları içerebilir:

"Boğazda yumru" hissi ve nazofarenkste ağrı varlığı. Akut solunum yetmezliği belirtilerinin gelişmesi. Boğulma belirtilerinin kademeli olarak ilerlemesi. Kalp hızında artış. Karın veya kalpte ağrı atakları. Üst ve alt ekstremitelerin yoğun tremoru.

Solunum sisteminin kendi elleriyle ciddi şekilde bozulması önerilmemektedir. Hasta derhal hastaneye yatırılmalı ve iyice muayene edilmelidir.

tanılama

Çoğu durumda, hastalığın akut ataklarının giderilmesinden sonra ileri tanı yapılır.

Oluşur:

Faringoskopi, larinksin görsel muayenesi yöntemidir. Etkilenen bölgenin bakteri florasını tanımlamak için mukozanın yüzeyinden bir leke almak. Yaygın ve genişletilmiş bir kan testi. Ultrason muayenesi. Hastanın hormonal durumunun analizi.

Laringeal spazmları ortadan kaldırma yöntemleri

Hastanın durumunu kolaylaştırmak için doktorlar aşağıdaki aktiviteleri önermektedir:

Hasta yatay konumdadır ve ona temiz hava sağlar. Nazal pasajlara amonyakla nemlendirilmiş bir tampon koyarım. Bir kişinin bir bardak soğuk su içmesine izin verin.

Eğer bu tür tedavi tedbirleri rahatlama getirmezse, hasta kısaca nefesini tutmalı veya sırtında ve boynunda bir miktar çırpma yapmasını istemek zorundadır. Başka bir tedavi yöntemi, kusmayı uyarmak ve uzun süreli spazm ile sıcak bir banyo yapmaktır.

Hastanın akut boğulma durumunda acil yardımın yapılması.

Yabancı bir cismin solunum sistemine girmesi nedeniyle oluşan laringeal yarığın spazmı, cerrahi bir ameliyat gerektirir.

Bilgi için! Spazmların sık görülen patolojik atakları, patolojik nöbetlerin gerçek nedenini ortaya koymak için ayrıntılı teşhislerin yapılması için bir bahane olarak hizmet eder.

Hastalığın tedavisinin fiyatı, spazmı provoke eden hastalığın birincil tanısına bağlıdır.

Larinksin alerjik spazmlarının tedavi yöntemleri

Alerjik kas kasılması, solunum sisteminin mukoza zarının şişmesi ile birlikte hastanın refahını büyük ölçüde arttırmaktadır.

Bu gibi durumlarda tedavi bu sırayla gerçekleştirilir:

Hava yolu açıklığının restorasyonu. Acil durumlarda, bu cerrahi olarak yapılır. Larinks ve bronş lümeninin ilaçlı genişlemesi. Doğrudan alerji tedavisi gören antihistaminiklerin enjeksiyonu veya iç uygulaması.

Keskin ödem ve allerjik kökenli larenksin daralması.

Alerjik boğulma olan hastalara tıbbi bakım sağlamak için talimatlar:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz tedavisi için propolis kullanma yöntemleri

Birçok hasta boğaz ağrılarını ilaçlarla tedavi etmekten hoşlanmaz. Bazıları hiçbir şekilde tedavi edilmez, hastalığın kendiliğinden geçmesini veya kritik bir duruma geçmesini bekler.

Farenjit ile nasıl ve ne gargara

Boğazın düzenli gargaraları, çeşitli solunum yolu hastalıklarından korunmak isteyen sağlıklı insanlara bile gösterilir. İşlem sırasında nazofaringeal mukozadan temiz kaynatılmış su kullanılarak toz, mukus, mikrop ve bakteri parçacıkları yıkanarak enflamasyon ve alerjik reaksiyonlar önlenir.