Loading

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Larinksin spazmı

Larinksin beklenmedik spazmı, bu kişiye alışılmadık bir şekilde, bir stupora girebilir. Kaslar aniden özel bir esneklik kazanır, bir kişi istemsiz istirahatte görünür, nefes almak neredeyse imkansızdır. Bazı durumlarda, bu tür spazmlar glottisin kapanmasına yol açabilir.

Larinks kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spazmı olduğunda, keyfi olarak geçeceğini düşünmeyin. Böyle bir durumda, her durumda, neyi tetiklediğini bulmak gerekir. Sık sık tekrar tekrar görünür. Hastalar görünüşünü şöyle açıklar: "nefes alamama," "her nefeste larinkste ağrı", "hedefte com", "nefesin kesilmesi" ve diğer birçok epitet.

Her şeyden önce, larinks kaslarının spazmı sık sık rahatsız olmaya başladığında, bir kulak burun boğazına başvurmalısınız. Farenjit ve kulak burun boğaz ile larinks kaslarının spazmı sık rastlanan bir arkadaştır. Tanılar doğrulanmadığında ve rahatsızlık rahatsız etmediği zaman, birkaç uzmanı ziyaret etmek faydalı olacaktır. Endokrinolog larenksin spazmının tiroid bezinde ciddi bir anormallik olup olmadığını belirleyebilecektir. Çoğu zaman, bezlerdeki güçlü bir artış, sadece yemi yutmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak nefes almayı da güçleştirir.

Ayrıca, larinksin kaslarının spazmları eşliğinde bir düzine hastalık vardır. Ve her durumda, bir uzman incelemek zorundadır. Eğer zaman zaman rahatsız olan larinksin spazmı varsa, o zaman yeterli dikkat gösterilmelidir. Gecikme, bir hayata bile mal olabilir.

Larinksin spazmı: semptomlar

Larinksin her spazmı neredeyse aynı şekilde başlar. Ve aşağıdakilerden önce gelen ana belirtiler:

 • larinksin keskin ağrılı gerginliği;
 • utangaçlar soğuk ve soğuk ter ortaya çıkar;
 • cilt mavimsi olur;
 • Nefes almak çok zor oluyor ve her nefese yüksek sesler eşlik ediyor;
 • bir çeşit boğulma ve akciğerleri hava ile doldurma yetersizliği vardır;
 • Birkaç saniye nefes kesiliyor.

Larinks semptomlarının spazmı çok dinamiktir ve çok sık ortaya çıkarlarsa, nedenlerini belirlemek ve ilk hastalık için tedaviye başlamak için mümkün olan en kısa zamanda olmalıdır.

Yetişkinlerde larinks spazmı

Yetişkinlerde larenks spazmıyla sonuçlanan şeyi anlamak için, sadece sürecin semptomlarını değil, hastanın eşlik eden durumunu da araştırmalıdır. Bazı vakalarda, larinksin spazmı, diğer karın ağrılarındaki ateş eşlik eder ve üçüncüsü başın şiddetli ağrısına neden olabilir.

Yetişkinlerde larinksin spazmı çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir:

 • Farinkste yoğun inflamatuar reaksiyon.
 • Larinks veya özofagusun onkolojik hastalıkları.
 • Reflü özofajit.
 • Sinir sistemi hastalıkları: nevroz, depresyon, şiddetli stres.
 • Vagus sinirinin tahrişi.
 • Laringeal sinirin irritasyonu.
 • Alerjik reaksiyonlar.

Çoğunlukla erişkinlerde larinkste bir spazm, dikkatsizlik yoluyla larinkse düşen yabancı bir cismin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Her durumda, sağlığınıza dikkat etmeniz ve doğru tanıyı yapabilecek uzmanları ziyaret etmeniz gerekir.

Çocuklarda larinks spazmı

Ebeveynler için, çocuklarda larinks spazmı acil bir konudur. Belli bir nedenden ötürü, bebek ağır bir şekilde nefes almaya başlar, nefesi gürültülü olur ve havanın çırpınırken yutulması hiçbir sonuç getirmez. Ve en önemli şey, çocukta larinksin spazmı zamanında fark etmektir. Sonuçta, çocuklar, özellikle de üç yıla kadar, onları gerçekten rahatsız eden şeyleri açıkça ifade edemez. Çoğu durumda, ağlamaya başlar, ebeveynlerine ulaşırlar ve eğer mümkünse, ağrılı bir şekilde telaffuz ederler ve yara ağrısını gösterirler. Çocukların bu davranışları her zaman ebeveynleri endişelendirir. Bu nedenle, ambulans ekibinin çağrısı mantıklı bir devamı olur. Sonuç olarak, çocuklarda larinksin spazmının çeşitli durumlar nedeniyle ortaya çıkabileceği görülmektedir.

 • Boğazdaki yabancı cisim.
 • Yanlış kabuğu çıkarılmış. Çocuklarda larenks lümeninin dar olması ve çeşitli respiratuar, viral ve sinirsel hastalıklara karşı duyarlılığının çok yüksek olması nedeniyle, güçlü bir laringeal ödem ile yanlış bir krup ortaya çıkabilir. Bu durumda, larinksin çocuklarda spazmı çok zordur ve hemen gelmez. Öncelikle: nefes darlığı, solunum kaslarının gerginliği ve asfiksi.
 • Akut stenozan laringotrakeit. Viral enfeksiyonlarda şiddetli laringeal ödemin bir arka planında ortaya çıkar. Yüksek sıcaklık eşlik eder.
 • Vücutta kalsiyum ve D vitamini eksikliği.

Çocuklarda larinks spazmının ortaya çıkmasının bir dizi başka nedeni vardır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarının durumunu çok dikkatli bir şekilde ele almaları gerekmektedir. Bebekler sessiz bir durumda bile nefes darlığına sahip olur olmaz hemen çocuk doktoruna başvurmak gerekir.

Larinksin spazmı: nedenleri

Nedeni olan larinksin spazmının çeşitli fakat ciddi olduğu belirtilmelidir. Ana vurgulamak önemlidir:

 • İç organların patolojisi.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Yabancı cisimlerin girişi.
 • Psikojenik bozukluklar.
 • Viral ve bulaşıcı hastalıklar.
 • Vücutta vitamin ve mineral eksikliği.

Larenksin spazmı olan nedenler çoktur, ama bunları dikkatli bir şekilde tedavi etmeye değer. Zamanında bir uzmana hitap etmek, ciddi problemlere dönüşmeden önce bir çok problemi çözmeye yardımcı olur.

Larinksin refleks spazmı

Larenksin laringospazm veya refleks spazmının çoğunlukla erken yaşlarda gözlendiğine dikkat edilmelidir. Ama sinir sistemi, yapay besleme, rikets, hidrociphalia olgunlaşması ile bağlanabilir. Nöromüsküler aparat aşırı uyarılabilirliğe sahiptir. Sonuç olarak, bebekte larinksin refleks spazmı, cildin parlatılması, uzuvların krampları, öğrencilerin daralması ve kısa bir bilinç kaybı eşlik eder.

Yetişkinlikte, refleks irritasyon sıklıkla yabancı cisimlerin girişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Güçlü bir öksürük, cildin renginde ve siyanozda bir değişiklik eşlik eder.

Larinkste sinir spazmı

Psikojenik bozuklukların neden olduğu gırtlaktaki spazmlara sıklıkla dilin kuruluğu, cildin rengindeki değişiklikler, uzuvların seğirmesi eşlik eder. Gırtlaktaki sinir spazmı, güçlü psikojenik uyarılabilirlik dönemlerinde ortaya çıkar.

Larinksin spazmı: ne yapmalı?

Larinksin bir spazmı olduğunda, birçok insan ne yapacağını bilmek ister. Hoş olmayan duygular mümkün olduğunca çabuk kaldırılmalıdır. Bu nedenle, insanların spazm ile başa çıkmalarına ve sürelerini kısaltmasına yardımcı olan birkaç basit tekniği bilmeye değer.

 • Koklayıcı amonyak alkolü veya keskin kokulu diğer ilaçlar.
 • Bir bardak bardak su iç.
 • Maksimum hava akışını sağlamak için tüm pencereleri ve kapıları açın.
 • Olmak en rahat olduğu bir poz atın.
 • Solunumda keskin bir gecikme yapın.
 • Gerekirse, kusmayı teşvik edin.
 • Aromatik yağlarla sıcak bir banyo yapın.

Larenksin spazmının çeşitli nedenlerine rağmen, altta yatan bozukluklar sinir bozukluklarıdır. Bu nedenle, hızlı sinir uyarılabilirliğini azaltmayı amaçlayan yatıştırıcıların seyri ideal bir seçenek olacak ve sonraki spazmları önleyecektir.

Larinksin spazmı nasıl rahatlatılır?

Yukarıda belirtilen yöntemler larinksin spazmı için başarısız olduğunda, birkaç seçenek daha deneyebilirsiniz.

Yabancı bir nesnenin neden olduğu gırtlak spazmını nasıl rahatlatacağını bilen bazı insanlar Geimlich tarafından işe alınır. Böyle bir teknikle aşina olmadıklarında, en azından omuz bıçakları arasındaki hastayı tokat atmalısınız. Ayrıca, yabancı bir cismi veya bir yiyecek parçasını çıkarmak için güçlü bir öksürük atağına neden olabilirsiniz.

Her durumda, larinksin spazmı bir kez oluşmamışsa, bu vaka doktorunuza bildirilmelidir. Bu semptom, kendi başına daha ciddi bir hastalığı gizleyerek, gelecekte birçok sağlık sorununu zamanında önleyebilirsiniz. Sağlık dikkat gerektirir ve ona verilmelidir.

Faringeal halkın kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spastik kasılmaları keskin bir şekilde ortaya çıkar ve çoğu zaman bir kişide paniğe neden olur. Saldırı sırasında nefes almak çok zordur ve eğer hala korkuya boyun eğirseniz, o zaman boğulma tehlikesi vardır.. Bu tür şartları tekrar tekrar deneyimleyenler, bunun hava erişimini engelleyen bir yumru gibi olduğunu söylüyorlar. Boğazda spazmlara ve bunun nasıl gerçekleşeceğine ne sebep olur?

Boğazda spazmların nedenleri

Farinksin kas kasılmalarını tetikleyen faktörler farklıdır - fizikselden psikolojik. Hasta ciddi bir hastalıktan muzdarip olabilir ya da sıklıkla tekrar eden panik ataklarla rehin tutulabilir. Boğazda spazmın nedenleri şöyledir:

 1. Astım veya ciddi bir alerjik reaksiyon, sıklıkla boğaz kaslarının spazmodik kasılmasına yol açar.. İlk durumda, saldırılar sürekli olarak tekrarlanır ve ikinci durumda böyle bir fenomen patojenle temasta beklenmedik bir reaksiyona dönüşebilir.
 2. Bademcikler apsesi. Böyle bir hastalığı olan bir kişi, boğazda paroksismal spazmodik ağrı hisseder, bu da iyileşmeden sonra kaybolur.
 3. Trigeminal sinirin enflamasyonu. Bu hastalığa, çene kasları ve larenks kaslarının kavşağı eşlik eder, bu da faringeal halkanın bölgesinde bir basınca neden olur.
 4. Boğazda spazm ve boğulma merkezi sinir sisteminin yenilgisinin bir sonucu olabilir. İnme, ensefalopati ve diğer şiddetli durumlar sıklıkla glossopharyngeal sinirin bir lezyonuna yol açar. Sonuç olarak, spazmlar ortaya çıkar, hasta sürekli tükürük ile boğulmak, öksürmek, hava yutmak ve boğulmak üzeredir.
 5. Gastroenterolojik hastalıklar. Olguların larenksinin spazmlarından biri özofagittir. Yemekler mideden hidroklorik asitle geri döndürülür, ancak yemek borusu asidik ortama uyarlanmaz, bu yüzden faringeal halkın kasları büzülür ve korunur. Bu, mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin zayıflığından kaynaklanır.
 6. Tiroid bezi hastalıkları. Genişlemiş bir organ larinksin duvarlarına karşı bastırır, bu da spazmodik ve nefes alma zorluğuna yol açar. Ayrıca onkoloji de böyle bir reaksiyona neden olabilir.
 7. korku ve panik atak nöbetleri eşliğinde olan distoni, depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar gibi nevroz ve takıntılar,.

Spazmaya başka ne sebep olabilir?

Fakat bu, boğazda nefes aldıklarının tüm nedenleri değil. Bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunan anahtar faktör anahtar sudır. Soğuk bir havuzda yıkanmış olan herkes, içine düştüğü zaman, “ruhun üstesinden gelir” diyebilirdi. Ama bu sadece bir duygu değil. Nazofarenks içine az miktarda sıvı bile girdiğinde, üst solunum yolu hemen girişini engeller. Sonuç olarak, vokal kordların spazmı, kalp durmasına yol açar.. Buna "kuru boğulma" denir, bir kişi boğulmadan ölür. Sıcak suda (20 ° C'nin üstünde) bu gerçekleşemez.

Ek olarak, larinksin spazmodik kasılmalarının nedeni, içine düşmüş yabancı bir cisim, örneğin bir balık kemiği olabilir. Bazı durumlarda, boğazda sıkışan yabancı bir nesne sinir liflerinin tahrişini kışkırtır ve rahatsızlığa neden olduğundan tıbbi bakımdan kaçınılamaz. Bu tür fonksiyonel faktörler, anormal olarak kabul edilemez, fakat kemik, aynı zamanda yutulması midye kabuğu veya keskin nesneler fragmanları sadece bu organların duvarına zarar yemek borusu ve mide boyunca daha taşındığında vaka vardı.

Yutulması gereken yiyecek veya ilaçların, yemek borusu boyunca daha fazla hareket etmedikleri ve gırtlakta sıkışıp kaldıklarına dair bir duygu eşlik edebilir. Tabii ki bu imkansız ve ürünler farinksden hemen sonra naklediliyor.

Bu tükürük üretiminin azalmasına kaynaklanmaktadır: Sinir lifleri boğaz halkası hasarlı ve yutma sırasında birkaç saat sürebilen, boğazda hafif ama uzun spazmı almaktadırlar.

Larenksin sıkılması ve nefes alma hissinin olmaması sık görülen misafirlerse ve tek semptomlar değilse, hemen doktora başvurmalısınız. ve tezahürlerinin sebebini tanımlayınız.

laryngism

Çoğu zaman, larinksin kaslarının spazmının ana sebebi laringospazmdır. Bu, nefesin kaybolduğu faringeal halkanın ani bir kasılmasıdır ve nefes almak çok zordur. Bu fenomene ne yol açar?

çocuklar

Laringospazm atak altı aydan 5 yıla kadar olan çocuklarda görülür.. Genellikle aşağıdaki hastalık ve durumlardan dolayı oluşur:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları: bademcik iltihabı, kızıl ateş, boğmaca ve benzeri;
 • ilaçlara, gıdaya, emisyonlara karşı reaksiyona alerjisi;
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile

Çocuğun boğazındaki bir spazm, şiddetli kahkaha ya da korkularda ortaya çıkar, fakat daha sık bu olay paroksismal öksürükten kaynaklanır.. Nefes aralıklı ve ıslık olur ve bebek korkudan gözyaşlarına boğulur.

Boğazda hafif bir spazm ve öksürük birkaç dakika içinde kaybolur, ancak ölümcül bir sonuçla sonuçlanan emsaller vardır. Her neyse, bu çocuğa bir kez oldu ve hızlıca geçti bile - bu da bir doktora görünmek için bir bahane.

Yetişkinlerde

Yetişkinler de bu olguya tabidir. Boğaz spazmı, güçlü bir alerjen veya zararlı uçucu maddelerin etkisine karşı vücudun koruyucu bir reaksiyonudur.. Laringospazm yoluyla, vücut kendisini zehirlenmenin nedensel etkisinden korumayı dener. En hayati tehlike oluşturan durumlar Quincke'nin ödemi ve anafilaksisidir. Bu gibi durumlarda, spazm boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

Aslında, bu reaksiyona neyin sebep olduğunu anlamak hiç de zor değil. Patojen ile temastan hemen sonra ortaya çıkar. Keskin bir kimyasal kokusu ile Çiçek kokular, fabrika emisyonları veya toksik maddeler Eğer aşırı duyarlı olan veya büyük miktarlarda solunması halinde boğaz spazmı neden olabilir eğer. Boğazdaki "topak" a ek olarak, hastalar yetişkinlerde laringeal spazmın eşlik eden semptomlarından şikayet ederler:

 • burun akıntısı şeklinde burun akıntısı ve burun pasajları ödemi;
 • öksürme ve hapşırma;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözyaşı, gözlerde ağrı keser.

Eğer patojen tanımlanır ve ortadan kaldırılırsa ve spazmlar tekrarlanmıyorsa, doktora yapılan çağrı ertelenebilir. Semptomlar gitme ve tekrarlanan saldırılar, bileşik ve şiddetli nefes darlığı ve kısık boğaz eşlik ederse, o zaman hemen bir uzmana ziyaret etmesi gerekir.

tanılama

Çoğu durumda, bir kişi boğazda rahatsızlık ve spazmlardan neden endişe duyduğunu belirleyememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedenleri fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla gerçek etiyolojileri sadece özel bir teşhis yardımı ile tanımlanabilir:

 1. Bir tiroid bezi şüphesi varsa, ultrason alınır ve hormonlar için bir kan testi yapılır..
 2. Bademcik bulaşıcı hastalıklar boğazdan alındığında ve farenjektomi yapılır.
 3. Yabancı bir vücut boğazına girdiğinde, genellikle cerrahi müdahale olmadan yapılması gerekir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme ve boyundaki damarların elektromanyetik incelemesi bir tümör tespit edebilir.
 5. Reflü-özofajit gibi bir gastroenterolojik patolojinin belirlenmesi, endoskopi veya X-ışını çalışması ile yapılabilir.

Nedeni keşfinden sonra, teşhis edilen hastalığı olan doktor, uygun tedaviyi reçete eder. Bununla birlikte, bir kişinin yukarıdaki tüm sınavlardan geçtiği, ancak hiçbir şeyin bulunmadığı görülür. Hasta tamamen sağlıklı, ama buna rağmen, larinksin spazmları tekrar tekrar geliyor. Bütün hata psikojenik bir faktördür ve bu nadir görülen bir olay değildir..

Psikojenik faktör

Birçoğu için, bu bir sır değil, ama birisi bile güçlü bir heyecan sırasında bir hava eksikliği hissi olduğunu hissetti. Ve bu his, sadece bir kişi olumlu duygular yaşadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda korku, şok ve strese boğaz spazmı eşlik eder. Bu neden oluyor?

Vücudumuzda adrenalin adrenal bezleri tarafından üretilir ve korku ya da heyecan sırasında, kalbin daha sık atmasına neden olur. Ancak, Bir stres diğerini takip ettiğinde, bir nevroz ve sonuç olarak bu hormonun kontrolsüz izolasyonuna yol açar.. Bunun için her şey açığa çıkarılmamış, hepsi bireyin duygusallık düzeyine bağlıdır ve hatta kalıtım faktörü de önemli bir rol oynar.

Eşzamanlı semptomlar

Adam derhal şok üzerinde olduğu için, ona neler olduğunu anlamadı ve bir sinir krizi ile, boğazında ve tam nefes önlemek kimseye bir spazmı bağlamaz. Genellikle bir saldırı sırasında, birçok başka belirtiyi gözlemleyebilirsiniz, örneğin:

 • keskin bir artış veya tersine, tansiyonda bir azalma;
 • dışkı ile ilgili sorunlar (hem kabızlık hem de ishal olabilir);
 • onu boğma korkusu nedeniyle yemeyi reddetmek;
 • uyku bozuklukları, uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • apati ve hipokondriya;
 • sürekli sinir gerginliği ve ölüm korkusu;
 • güneş pleksusunda taşikardi ve nabız;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • konaklama spazmı ve görmenin geçici olarak bozulması;
 • bir saldırı sırasında kızarıklık ve terleme;
 • subfebril sıcaklığı ve eğer her iki aksiller havza altında ölçüyorsanız, göstergeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterecektir. (ör., 36.2 ve 37.5);
 • soluk nazolabial üçgen;
 • gözlerin altında asimetrik şişkinlik;
 • ellerin titremesi.

tanılama

Kural olarak İlk kez bu tür reaksiyonlar, 25 yaşına kadar genç asteneli gençlerde ortaya çıkar.. Hasta hemen tüm olası muayenelerden geçmek için acele eder ve daha sonra hiç hasta olmadığı ve tanı koydurucu vejetan-vasküler distoni kusurları tanıdığı ortaya çıkar. Gerçek şu ki, doktorlar, müdahalede bulunan solunumun kaynağını açıklayamayacaklar ve boğazda ve diğer eşlik eden semptomlarda gergin bir "yumru" yu atamayacaklar.

Deneyimli psikiyatristler, bu şekilde, vücudun stres deneyiminden, örneğin sevilen birinin kaybından sonra ayrıldığını iddia eder. Bu, her zamanki uzun süreli depresyon - bu şekilde bir çıkış arayan negatif duyguların uzun süreli bastırılmasının bir sonucudur.. Bu süreçler geri dönüşümlüdür, ancak yaşam boyunca yaşanan nevroz, kendini anımsatır. Nöbetler hava değiştiğinde, yeniden stres yaşadığında, aşırı çalışmalarda ortaya çıkabilir.

terapi

Kurtarma, bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığını ve saldırıda bağımsız olarak korkularını iyileştirdiğini fark etmesiyle gelir.. spazmlar sırt ve boyun sıçrama ve durmuş panik atak için, o kadar pratik öneriler bazı meslekler için sahne, yaşam tarzı, tutku bir değişiklik olarak kabul edilebilir zaman ve durumun anlaşılmasını, sürer.

Ayrıca nevroz içinde, bu konuda literatürü kontrol örneğin, Rus psikoterapist Andrew Kurpatova aralarında bu konuda "korkusuyla çare" ve o larinks mevcut psikojenik etyoloji spazmları açıklanır hangi "vejetatif distoni" bir sürü iş var zarar vermez. Tıbbi uygulamada nevroz ile öldürücü spazmodik kas kasılması gözlenmedi.

Panik ataklar ya da sempatoadrenal krizler birkaç dakika devam eder ve daha sonra sağlık durumu normale döner. Genellikle, hasta sinir sistemini güçlendirmek için sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve vitaminler, örneğin, Gidazepam, Sedasen ve Magne B6 bir reçete yazılır. Kan basıncında baş ağrıları ve atlar varsa servikal ve torasik bölgelerdeki masajın yanı sıra hazırlıklı Tonginal masajını da yazınız.

Larinksin spazmı için ilk yardım

Böyle bir fenomeni, gırtlak kaslarının spastik kasılması olarak tedavi etmek için, kişinin görünüşünün doğasını bilmesi gerekir. Ancak, bir kişi boğulmaya başladığında, teşhis için zaman yoktur ve bir ambulansa varmadan önce, bir saldırının durdurulması ve hayat kurtarılması gerekir:

 1. Öncelikle boğucu kişiyi rahat bir pozisyonda, sağ tarafta daha iyi bir yere koymanız gerekir, böylece tükürükte boğulmaz..
 2. Bundan sonra, özellikle alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir kapalı bitki veya buharlaşan kimyasallar varsa, odayı iyice havalandırın. Temiz hava akışı, ambulans gelene kadar saldırıyı kolaylaştırır.
 3. Hasta bilincini kaybettiyse, dilin solunum yollarını tıkadığını ve ona amonyak kokusu verdiğini kontrol etmek gerekir.
 4. Hastayı sırt üstü yatırırsanız boğaz spazmı daha hızlı olacaktır.
 5. Buna ek olarak, bir kişinin panik yapmamasını ve havayı tutarak daha yavaş ve daha eşit bir şekilde nefes almayı denemelidir.
 6. Bazen yapay olarak tetiklenen kusmuk kitlelerin geri çekilmesi, saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Boğazda spazmın çıkarılması için hiçbir yol olmadığında ve saldırı yoğunlaşmaya devam ettiğinde, sıcak bir banyo yapmak için bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Bunu unutma ciddi hastalıklarda boğulma atağı olabilir. Bu nedenle, bu kişi için ilk defa değilse, spazmı durduracak herhangi bir ilaç bulunmalıdır. Örneğin, eğer astım ise, hasta bu vaka için her zaman bir inhalere sahiptir. Bu bir panik atak ise, o zaman ona bir sakinleştirici vermek gerekir.

tedavi

Şiddetli koşulların tedavisi resüsitasyonla başlar ve ancak o zaman boğulma sebebi tanımlanır.. Kural olarak, en güçlü bireysel alerjik reaksiyonun neden olduğu asfiksi ve Quincke's ödemi.

Yabancı bir cismin yutulması ve özofajitin yok edilmesi nedeniyle larinksin spazmları genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonları ve tonsil apsesi antibiyotiklerle tedavi edilir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve tümörlerin varlığı hormonal ve kemoterapiyi içerir. Her durumda, yaklaşım bireysel olacaktır.

Boğazdaki spazmlar çok çeşitli ve kesinlikle ilgisiz nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar KBB hastalıkları, gastroenterolojik rahatsızlıklar, onkoloji, tiroid bezi hastalıkları ve hatta sinir bozuklukları olabilir. Her durumda, bir kez oldu ya da zaman zaman kendini hissettiriyor, faringeal halkanın spastik kasılmaları - sağlığınızı düşünmek için ciddi bir neden.

Laringospazm tedavisi yöntemleri

Laringospazm gibi bir durum, farklı yaş gruplarındaki kişilerde gelişebilir.

Devletin adı bir larinks olarak tercüme Latince kelime Larinx geliyor.

Laringospazm, gırtlak lümeninin daralması ya da tamamen tıkanmasına (kapanmasına) yol açan, larinksin kas liflerinin kompresyonu, spazmı olduğunda ortaya çıkan bir durumdur.

Çocuk popülasyonunda en sık görülen laringospazmdır, ancak yetişkin hastalarda da vakalar vardır.

Neden larenks spazmı var?

Çocukluk döneminde laringospazm daha sık gelişir çünkü çocuklar fizyolojik özelliklere sahiptir ve sinir sistemi güçlü uyarılabilirliğe daha duyarlıdır.

Çocuklarda laringospazm sıklıkla trakeadaki kas liflerinin spazmı ile birlikte görülür, daha sonra trakeospazm da vardır. Çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazmaya neden olabilecek çeşitli nedenler vardır.

Çocuklarda laringospazmın nedenleri:

 • sinir sisteminin artan uyarılabilirliği;
 • bozulmuş metabolizma;
 • kanda yetersiz kalsiyum, hipovitaminoz (D);
 • postpartum dönemde mental travma;
 • bronkopnömoni, rikets;
 • kore, spazmofit, hidrosefalit;
 • güçlü bir öksürük, ağlama, gülme.

Hastalığa en duyarlı olanı, suni beslenmeye ve alerjik patolojilerin anamnezine sahip olan çocuklardır.

4 yaşın altındaki çocuklar boğazda bir spreyle tedavi edilirken larinksin spazmı yaşayabilirler.

Yetişkinler arasında laringospazmaya neden olabilecek sebepler:

 • tahriş edici madde inhalasyonu;
 • alerjenler (alerjiler) almak;
 • çeşitli ilaçlarla mukus boğazlarının tedavisi;
 • rekürren sinirin irritasyonu ile (bir tümör tarafından kompresyon, tiroid bezi guatr, aort anevrizması);
 • isteri.

Bu patolojik durum acil acil bakım gerektirir, herkes bu durumun gelişiminde ilk yardımı bilmeli.

Zamansız ilk yardım sağlanırsa, ölümcül bir sonuca kadar ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Saldırı nasıl ortaya çıkıyor?

Durum kısa bir süre içinde aniden gelişir.

Çocuklarda larinks spazmı gelişimi için, kısa bir süre içinde gelişen aşağıdaki semptomlar karakteristiktir:

 • gürültülü, uzak bir yerden solunum sesi duyulur;
 • Nefes almaya çalışırken zorluklar ortaya çıkar;
 • solunduğunda ıslık sesi duyulur;
 • yüzün soluk derisi siyanotik gölgeli (nazolabial üçgen);
 • inspirasyon sırasında interkostal kaslar geri çekilir;
 • çocuk istemeden başını geri atar;
 • ağız geniş açar;
 • serin bir ter olabilir;
 • Birkaç saniye için, solunum geciktirilir.

Laringospazm esas olarak sadece birkaç saniye sürer. Solunum geciktiğinde, insan vücudunda karbondioksit birikimi oluşur ve bu da solunum merkezi üzerinde tahriş edici etkilere neden olur.
Solunum merkezinin reseptörleri üzerindeki tahriş edici etki nedeniyle solunum yenilenir.

Bu durumda, çocuklarda bu patolojik durum gün içinde tekrar tekrar ortaya çıkabilir, tüm belirtiler tekrar tekrar gelişir.

Gırtlak kaslarının uzamış spazmı ile birlikte, kalp durması duruncaya kadar, ağızdan köpüğün serbest bırakılması, istemsiz defekasyon, idrara çıkma ile birlikte bir bilinç kaybı meydana gelebilir.

Gırtlak kaslarının uzamış spazmı ile, çocuk için acil yardım gerektiren, asfiksi gelişir.

Yetişkinler için, larinks kas sisteminin histerik bir spazmının gelişimi karakteristiktir, bu duruma, faringeal aparatın yemek borusu olan konvulsif bir sendrom eşlik eder. Ekstremitelerin konvulsif bir sendromu olabilir.

Yetişkinlerde, larinksin spazmının saldırıları kısa ömürlüdür ve ilaçlar kullanılmadan çoğunlukla bağımsız olarak geçer.

Erişkinlerde bu durumun belirtileri epilepsi ile nöbetlere benzemektedir.

Bir yetişkin için uzun süreli bir inspirasyon, dispne, yüzün solukluğu, nazolabial üçgenin siyanozunun varlığı ile karakterizedir.

Sorunu çözmek için ne gibi önlemler alınmaktadır?

Durumun tedavisi ilk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra başlamalıdır.

Bu durumda tedavi, bu patolojik durumun gelişmesine yol açan nedensel faktörün (neden) ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Spazm çocuklarda ortaya çıktığında, hemen bir ambulans çağırmalısınız.

Çocukların 24 saat hastanede yatması gerekir, larenks spazmına neden olan nedenleri bulmak ve spazm tekrarını önlemek için gereklidir.

Hastanede tedavi KBB biriminde yapılmaktadır. Bağımsız olarak, tıbbi personelin gelişinden önce tedaviye başlayabilirsiniz.

Saldırıyı rahatlatmak için aşağıdaki önerileri izlemelisiniz:

 • Hastayı sakinleştirin.
 • Hastayı taze havanın solunması şarttır.
 • Bir spazmın geri çekilmesi, dilin kökünün tahriş edilmesiyle bir kusma refleksinin indüklenmesiyle de kolaylaştırılır.
 • Hasta bilincini kaybettiyse, amonyak solumasına izin verin.
 • Tahriş edici etki yaratmak amacıyla sırt üstü patter hareketleri yapmak mümkündür.

Bir nebülizör ile inhalasyon yaparsanız iyi bir hareket elde edilir.

Soluma, tuzlu su, amonyak, mineral su ile inhalasyon gereklidir.Nebulizatör yokluğunda, banyoyu sıcak su ile doldurabilir ve banyoya girebilirsiniz.

Bu yöntem etkilidir, çünkü hava nemlendirilir ve bu da spazmın giderilmesine yardımcı olur.

Şiddetli olgularda, konservatif tedaviye sahip hastaların herhangi bir etkisi olmayabilir, daha sonra trakeostomi ile trakeotomi yapılır.

Tıbbi çalışanlar laringospazmı ortadan kaldırmak için aşağıdaki ilaçları kullanabilirler:

Herkes, larinksin spazmı gelişirken ne yapması gerektiğini bilmelidir. Hastanın ileri tedavisi bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Çocuklar daha sonra dinamik takiplere tabidir.

Bu patolojik durumun prognozu, ilk yardımın zamanında temin edilmesi ve nedensel faktörlerin ortadan kaldırılması durumunda elverişlidir.

laryngism

Birçok insan, bir zamanlar ve çoğu zaman sık sık bu tür hoş olmayan bir fenomenle yüzleşmek zorunda kalmışlar, boğazını kestikleri zaman, normal olarak nefes almak ve konuşmak mümkün olmaz. Tıbbi terminolojide laringospazm olarak adlandırılır. Bu nedir, bu devlet ne kadar tehlikeli ve nasıl kurtulacak? Bu konuda konuşmak istiyorum.

Laringospazm nedir: Çocuklarda ve yetişkinlerde özellikleri

Uzun süreli boğulma saldırıları şeklinde ortaya çıkan bu patolojik durum, solunum sisteminin en tehlikeli hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Hastalık herhangi bir yaş kategorisindeki kişilerden etkilenebilir, ancak çoğu zaman çocukları çoğunlukla iki yaşına kadar etkiler. Genellikle ölümcül bir sonuçla sonuçlanan ağrılı nöbetlere sahip olma olasılığı yüksektir.

Özünde, larynksin keskin bir "kesişme" patolojik fenomeni, içinde mevcut olan kas sisteminin bilinçsiz kasılmasıdır.

Aşağıdaki geliştirme mekanizmasına sahiptir:

 • Ses boşluğu keskin bir şekilde daralır ve bazı durumlarda tamamen kapanır;
 • inspiratuar başlar (tek taraflı, bir kişi nefes alabilir ve ekshalasyon zordur) nefes darlığı;
 • trakea spazmıyla birleşir, yani arka kısmında düz kasların istemsiz kasılması başlar.

Tüm bunlar laringospazmı karakterize eden ana özellik olan laringeal kasların konvülsif, istemsiz basısına yol açar ve bu her zaman aniden başlar. Bu olumsuz sürecin sonucu olarak, çocuk boğazını "keser" ve sadece nefes alma şansını yitirir, aynı zamanda sık sık hatta ses çıkarır.

Laringospazmın bu saldırısı, laringeal lümen hafifçe daraldığında ve aynı zamanda çok ağır olduğunda, farenksın iç alanının tamamen sıkıştırıldığı ve içinde görülebilen minimal bir lümen bile olmadığı zaman sadece kolay değildir. Bu durumda acil tıbbi müdahale olmadan yapamazsınız.

Yetişkinlerde ve çocuklarda laringospazm tipleri ve çeşitleri

Modern klinik uygulamada sadece insan hayatının kalitesini önemli ölçüde bozacak, aynı zamanda ölüme yol açabilecek patolojik olay, çeşitli tiplere ayrılmaktadır. Patolojik fenomenin başlangıcını tetikleyen nedenlerle doğrudan bir bağlantıya sahiptirler.

Her tür laringospazm arasında, aşağıdaki ana çeşitleri ayırt edilir:

 1. Patolojik bir durumun akut bir şekli tek bir bölüm olarak kabul edilir. Genellikle güçlü bir korkunun ya da uzun ağrının ardından ortaya çıkar. Bunu sadece, beyanın gerçek doğasını kuracak bir uzman yardımıyla alabilirsiniz.
 2. Düzenli, aksi takdirde kalıcı olarak adlandırılan saldırı, tamamen farklı bir karaktere sahiptir. Zaman içinde daha uzundur ve günde birkaç kez ortaya çıkabilir. Durumunu önlemek için kaygı belirtilerini yakından izlemek ve koruyucu önlemleri dikkatle takip etmek gerekir;
 3. alerjik laringospazm, tahriş edici maddelerin (toz, polen, yiyecek veya ilaçlar) etkisi altında oluşur. Bu durumda bir atak oluşmasını önlemek için yeterince kolaydır, sadece bir alerjeni açığa çıkarmak ve tamamen onunla etkileşimi dışlamak için gereklidir;
 4. şiddetli tantrumların bir sonucu olarak histerik bir saldırı meydana gelir. Şiddetli vakalarda, bir epileptik nöbete benzemeye başlar ve yemek borusu, farinks ve ekstremitelerin konvülsiyonları eşlik eder. Histeriğin etkisi altında ortaya çıkan saldırının kendisi çok kısa sürüyor ve ilaçsız olarak kendi başına bitebiliyor.

Doğru şekilde yürütülen teşhisler, gerçek laringospazm formunu oluşturmaya yardımcı olur. Bu, uzmanların laringospazmın negatif semptomlarının hızlı ve etkili bir şekilde rahatlamasını kolaylaştıran uygun bir tedavi rejimi yazmasını sağlar. Ayrıca, hastalığın tehlikeli belirtilerini ortadan kaldırmaya ek olarak, doğru tanımlanmış hastalık türü, başka bir saldırının başlamasını engelleyebilecek önleyici tedbirlerin seçilmesini mümkün kılmaktadır.

Çocuklarda laringospazmın nedenleri

Çocuğun larinkoksun bu patolojisine sahip olması için önkoşullar, çok sayıda. Çoğunlukla bebeğin vücut metabolizması, kas ve sinir sisteminin koordineli çalışmayı bozuldu gerçeği kaynaklanır. Sonuç olarak, patolojik bir fenomenin gelişmesini provoke eden sinir uyarılabilirliği artar.

Bir çocuğun gırtlak spazmı için ana nedenleri şunlardır:

 • bronşiyal astım, raşitizm, hidrosefali gibi hastalıkların kronik formları (beyin içindeki sıvının artan birikimi, normal çalışmayı ihlal);
 • bebek kalsiyum ve D vitamini vücutta yetersiz miktar;
 • havada bulunan alerjenler;
 • çocuğun metabolik süreçlerinde ihlali;
 • doğum travması;
 • konjenital ruhsal bozukluklar;
 • Yabancı nesneler boğazda sıkışmış;
 • Korku, histerik kahkaha veya ağlama.

Buna ek olarak, nedeni gibi gelişmekte olan laringospazmın patolojilerde yalan ve vagus sinir tümörleri, anevrizma (çıkıntılar) büyük kan damarlarının yanı sıra, tiroid bezi şişmesinin olarak istonchonnyh duvarları zarar verebilir. Doğada var olan bu önkoşullar çocuklar için nadir olmakla birlikte, varlığını dışlamak olanaksızdır. Ayrıca bronkopnömoni larenjit, laringotrakeit, farenjit ve çeşitli patolojiler trakea, gırtlak veya farinks - patolojik durumları ve bazı tehlikeli hastalıklar KBB Provoke.

Kimler risk altında?

Saldırı geliştirmek için, bazı olumsuz faktörler gereklidir. Çoğu zaman, aşağıdaki bebek kategorilerinde patolojik bir fenomen teşhisi konur:

 • Hiperaktif kırıntılar, kısa bir süre için bile tek bir pozisyonda kalamazlar;
 • Yapay beslenen çocuklar;
 • beyin, epilepsi ve aynı zamanda üst solunum yollarının çeşitli patolojilerinde konjenital formları olan bebekler;
 • alerjik bağımlı ve histerik çocuklar.

Küçük hastaların tüm bu kategorileri, kulak burun boğaz uzmanı tarafından sürekli olarak izlenmelidir, çünkü larinksin herhangi bir anda spazmının ortaya çıkma riski çok yüksektir. Saldırılar genellikle en küçük yaşta başlarlar. Erişkinlerde laringospazm etiyolojide çocuklardakine benzer, ancak ortaya çıkmasını provoke eden başka birçok nedene de sahiptir. Aşırı sigara içmeye eğilimli olanların yanı sıra alkol kötüye kullanan insanlar.

Laringospazm: Çocuklarda belirtiler ve tezahür

Risk altında olan çocukların ebeveynleri için, uzmanlar sürekli olarak uyarıda bulunmayı tavsiye eder, çünkü başka bir saldırı herhangi bir önkoşul olmaksızın günün herhangi bir saatinde başlayabilir. Larinksin spazmı belirtileri

En sık gündüz meydana gelir, ancak geceleri ortaya çıkmaları da mümkündür. Bu patolojik olayın saldırısının aniden ortaya çıktığı, patolojinin kökeni hakkında uyarıcı hazırlık aşamalarının olmadığı dikkati çekmektedir.

Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarda laringospazmın belirtileri olduğunu tam olarak bilmeleri önerilir. Bu, patolojik fenomenin başlangıcını fark etmeye ve bir doktor çağırmaya yardımcı olacaktır. Çoğu durumda sadece zamanında yardım küçük bir hasta hayatını kurtarabilir.

Bu rahatsızlığa eşlik eden ana işaretler arasında, önde gelen kulak burun boğaz uzmanları aşağıdakilere dikkat çekiyor:

 • çocuğun keskin bir nefes alma müdahalesi vardır;
 • Normal bir nefes alma ihtimalinin olmaması ile karakterize inspiratuar dispne vardır;
 • bebeğin başı istemeden geri fırlar ve ağzı açıktır;
 • karın ve servikal kaslar aşırı gerilir;
 • arka geriye doğru bükülür;
 • Yüzdeki cilt kapakları soluklaşır ve çocuğun tüm vücudu soğuk ve yapışkan bir ter ile kaplıdır.

Bu işaretler, hafif bir patolojik fenomen olduğunu göstermektedir. Aynı durumda saldırı uzun süren haline geldiğinde, karmaşık ya da herhangi bir konjenital veya edinsel anormallikler, daha renkli ve tehlikeli semptomların eşlik ettiği, hastalığın şiddetli bir formu vardır. Bebek neredeyse her zaman bilinç kaybına yol açan konvülsiyonlar geliştirebilir, istemsiz bağırsak hareketleri ve idrara çıkma söz konusudur.

Önemli! Ebeveynlerin bu işaretleri kaçırmamak için çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu, bebeğe zamanında yardım sağlayacaktır. Onun yokluğunda, bir çocukta ortaya çıkan larinksin spazmı ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Yetişkinlerde laringospazm belirtileri, çocuklarda bulunabilecek olanlara benzerdir. Hastalık çağının başlangıcını fark etmek, boyun kaslarının fark edilir bir gerginliği, nefes alamama, soluk cildi gibi belirtiler üzerinde olabilir. Şiddetli formda yetişkinlerde bir laringeal spazm varsa, yukarıdaki belirtiler bilinç kaybına jeneralize konvülsiyon bir arka plan ve köpüklü ağzına oluşumlarına karşı çıkar. Şu anda bir kişi genellikle bir kalp krizi geçirir.

Laringospazm teşhisi

Bir uzman için, larinksin spazmına eğilimli küçük bir hastada varlığını ortaya çıkarmak yeterli değildir. Çocuklarda laringospazm teşhisi, patolojik fenomenin başlangıcını tetikleyen nedenlerin kurulmasını içerir. Bunu sadece yetkili bir doktor yapabilir. Prosedürün kendisi, aşağıdaki klinik resmin not edildiği bir spazm sırasında doğrudan gerçekleştirilir:

 • nefes verirken ıslık ve sesin varlığıyla nefes almanın zorluğu;
 • kapalı ses telleri;
 • laringeal kasların innervasyonunun ihlali;
 • boğazda bir enflamatuar sürecin varlığı.

Bütün bunlar arisen laringospazm hakkında konuşur ve daha derin bir soruşturma gerektirir, ardından doğru bir teşhis konur. Larinksin spazmının laboratuar tanısı, lökositozu gösteren artmış sayıda beyaz kan hücresinin varlığına dayanır. Üst solunum yollarında iltihaplı süreçlerle yakın bir bağlantıya sahiptir.

Ayrıca, doktor, hastalığın tarihini dikkate almakta ve bu da, larinksin spazmını ve hastanın anamnezini provoke eden ön koşulların en doğru şekilde belirlenmesini mümkün kılmaktadır. Karmaşık olgularda, bu hastalığı benzer semptomları olan üst solunum yolunun diğer patolojilerinden ayırt etmeyi mümkün kılan farklılaşmış bir çalışma gerçekleştirilir.

Çocuklarda laringospazm tedavisi: ilaçlar, ilaçlar, inhalasyonlar

Saldırıyı durdurmayı amaçlayan başlıca önlemler genellikle uyuşturucu tedavisinin yardımı ile gerçekleştirilir. Çocuklarda laringospazmın saptanmasında, bu tedavi küçük hastanın yaşına bağlı olarak doktorlar tarafından değişir. Yani iki yaşına kadar olan bebeklerde, sadece süspansiyonları kullanmak için izin verilir, daha büyük çocuklara uygun damla ve tabletler verilir.

İlaçlar, hastalığın doğasına ve doğasına bağlı olarak kullanılır:

 • Ortak doğanın bir saldırısının rahatlatılması Salbutamol veya No-shpa'nın yardımıyla gerçekleştirilir;
 • Hastalığın astmatik veya alerjik bir karakterde kullanımı Deksametazon. Bu ilaç bronşları gevşeterek iyi hava dolaşımını sağlar.

Bazı genç ebeveynler Prednisolone gibi ilaçlarını seçerler. Uzmanlara göre böyle bir tercih yanlıştır. Bu ilacın çok güçlü olmasına ve negatif semptomları hızla durdurabildiği gerçeğine rağmen, çok sayıda yan etkisi vardır. Bu nedenle, laringospazm teşhisi konduğu zaman kullanımına izin verilebilir. Yaşlı yaş gruplarında Prednisolone hastaları ile tedavi en etkili olacaktır.

Inhalasyon yardımı ile Kupirovanie patolojik durumu

Çoğunlukla, genç ebeveynlere laringospazmın hap ve enjeksiyonlar olmadan nasıl çıkarılacağı ve yapılıp yapılamayacağı hakkında sorular sorulur. Onlara tüm doktorlar olumlu bir cevap veriyor ve inhalasyon gibi bir prosedürün yardımcı olduğu güçlü ilaçların kullanımı olmadan yapmanın daha sık olduğunu açıklıyor. Laringospazmın tedavisi ve önlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bir nebulizer ilacı püskürtmek için özel bir cihaz kullanıldığında maksimum verim elde edilir.

İnhalasyonlar onunla gerçekleştirilir, aynı anda birkaç terapötik fonksiyon gerçekleştirir:

 • larinkste biriken viskoz balgamı seyreltin, bu da etkili ekspektorasyonuna ve öksürük sendromunun hafifletilmesine katkıda bulunur;
 • solunum yolu mukoza zarlarını nemlendirir, böylece kuru havlayan öksürük hızla sona erer;
 • Larinks şişmesinin iç yüzeyinden kurtulmak, hava yollarının açıklığını yenilemek ve akciğerlere hava akışını kolaylaştırmak;
 • inflamatuar sürecin azaltılmasına katkıda bulunur;
 • gerekli oksijen ve besinlerle iltihaplı dokular sağlayan boğaz damarlarında kan dolaşımını iyileştirmek;
 • belirgin bir antibakteriyel ve rejeneratif eylem var;
 • Pnömoni ve bronşit için mükemmel koruyucu önlemler olarak hizmet ettiğinden, alt solunum yolunun negatif süreçte tutulmasını ve patolojik durumun ilerlemesini önler.

Çocuklarda laringospazm olduğunda, hormonlarla inhalasyon için prosedürlerin yardımı ile tedavinin başlangıç ​​seyri tavsiye edilir ve ancak bitiminden sonra, ekspektoran ve mukolitik kullanımı başlatılmalıdır. Aşağıdaki tablo, bir çocuğun gırtlak spazmı varsa, inhalasyon için tek başına ilaçların kullanılabileceği bilgileri gösterir. Ancak bu sadece ilgili hekime danıştıktan sonra yapılmalıdır.

Çocuklarda bir larinks spazmında, uzmanlar nemlendirme, temizleme, anti-enflamatuar ve antiseptik aksiyona sahip spreyleri kullanmayı tavsiye eder. Ana avantajı, yüksek basınç altında yeterince yüksek miktarda tıbbi madde içermeleridir. Bastırmadan sonra, ilaç direkt olarak lezyona ulaşır, bu da etkisinin etkisini arttırır.

Ayrıca laringospazmın çocuklarda ortaya çıkması durumunda, bunu durdurmak için ilk yardımın başarılı bir sonucun anahtarı olduğu da unutulmamalıdır. Laringospazm geliştirme riski taşıyan bebeklerin tüm anneleri, bebeğin, ambulansın güvenli bir şekilde ulaşmasını beklemesine yardımcı olacak ilk yardım önlemlerini tam olarak araştırmalıdır. Bu durumda, çocuğun yaşamının sadece ebeveynlere bağlı olduğunu unutmayınız.

Larenks spazmı oluşumunda ilk eylemler

Önemli! Üst solunum yolunun bu patolojik durumunun en büyük tehlikesi, hemen hemen her zaman hastanın ölümüne yol açan asfiksinin başlangıcıdır. Saldırı çok uzun olduğunda oluşur. Bu nedenle, küçük çocukların ebeveynleri, çocuklarda laringospazm için acil bakımın nasıl yapıldığını tam olarak bilmelidir ve bunun için hangi önlemler kullanılır?

 • yaslanmadan önce, düz bir yüzeye küçük bir çocuk yatırmak;
 • Sıkılaşan tüm giysilerinizi sökün veya tamamen çıkarın. Bu önlem, havaya akciğerlere girişi kolaylaştırır;
 • Bebeğin yalan söylediği odada açılır. Bu, temiz hava akışı sağlar ve oksijen açlığının oluşma olasılığını önler;
 • En ufak bir gürültü bile yeni bir saldırıyı kışkırtan bir tahriş edici olabileceğinden, tam bir sessizlik için şartlar yaratmak gerekir;
 • yüzünü ve kırıntıların gövdesini serin su ile serpiştirin;
 • burun mukozasını içine üfleyerek veya bu amaç için küçük bir pamuklu çubuk uygulayarak tahriş edebilir.

Bu adımlar uzmanlar evde bir çocukta laringospazmı kaldırmak ve doktorun gelmesinden önce onun durumunu hafifletmek için nasıl genç ebeveynlerin sorunun cevabı tavsiye ederiz. Bir çocuğun yaşamının 1 yıl - ambulans geldiğinde Şimdi bundan sonra, bebek bu durumda 1 ml oranı glyukanata kalsiyumun intravenöz yatıyor acil ilaç yardımı, verilecek. Bu aşama, spazm oluşumu çok hipokalsemi, plazma kalsiyum içeriği minimuma azaltıldığı bir durum devreye olması gereklidir.

Yukarıdaki yöntemlerin herhangi bir görünür etki ile, uzmanlar veya trakeotomi (trake diseksiyon) (özel boruların hava yollarına uygulanması) entübasyon tatbik durumunda. Bu yöntemler, akciğerlere erişimi kolaylaştırmak için hava yollarının açıklığını arttırır.

Evde çocuklarda laringospazm tedavisi: geleneksel tıp tarifleri

Boğazda spazmlar, enfeksiyöz veya alerjik nedenlerin yanı sıra şiddetli bir soğuklukla provoke edilmiş, tedavi için ev yöntemlerini kullanmak mümkündür. Unutulmaması gereken tek şey bir uzmanla yapılan ön görüşmedir. Kategorik olarak, geleneksel tıbbın kullanımı aşağıdaki özel durumlarda önerilmemektedir:

 • Patolojik bir durumun akut bir döneminde;
 • Hastanın ciddi eşlik eden hastalıkları veya larenks spazmı komplikasyonları bir geçmişi varsa.

Evde halk ilaçları yardımıyla gerçekleştirilen patolojik bir durumun tedavisi, larenks hastalığının negatif semptomlarını önemli ölçüde hafifletebilir ve önemli yan etkilere yol açmaz.

Larinksin spazmı gidermek için geleneksel tıp tarifleri

Yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde etkinliğini ve güvenliğini kanıtlayan atalarımızın pratiği artık çok popüler ve geleneksel tıp tarafından tam olarak biliniyor. İçinde, laringospazm gibi patolojik bir durumun hızla ortadan kaldırıldığı birçok yöntem vardır. Genellikle bir kişinin en az bir saldırısı varsa önleyici bir önlem olarak kullanılırlar.

En popüler halk ilaçları şunlardır:

 • çam yağı. Taze alınmalı (6-12 yaş arası çocuklar için bir çay kaşığı ve öptüğüm yetişkinler) ve aç karnına eritilmelidir. Prosedür sabah ve akşam yapılır. Ayrıca, yukarıdaki dozu daha önce bir bardak ılık sütte çözerek gece de içebilirsiniz.
 • aronia meyveleri. Taze çekilmiş meyveler 1: 1 oranında şekerle ovulmalı, bir cam kavanoz içine konulmalı ve soğukta saklanmalıdır. Kahvaltıdan önce 15 dakika boyunca sıcak kaynamış su ile yıkayarak iyileştirici bir ilaç yiyin. Yetişkinlerin bir resepsiyon için lezzetli bir ilacın bir çay kaşığı ve çocuklar için yeterli olması gerekir.
 • papatya. Bu bitkinin çiçeklerinden geleneksel çay hazırlanır, ancak yemek pişirmede önemli bir nüans vardır. Larinksin spazmları sadece içilmeye yardımcı olduğunda, kaynayan sütün içinde kaynatılır ve suda değil. 9 aydan itibaren içmeye başlayabilirsiniz.
 • soda çözeltisi. Bu, larinkste patolojik bir durumu tedavi etmek için kullanılan en iyi bilinen yöntemdir. Soda çözeltisi, sabah ve akşam hastalıkların akut döneminde yapılan boğazını durulamak için kullanılır. Prosedür farinksin şişmesi azalıncaya kadar birkaç gün boyunca gerçekleştirilir.

Sadece başlayan larinksin spazmını durdurmak için, uzmanlar birkaç halk yemeği öneriyor. Saldırının başlangıcında, amonyak buharının solunması yeterince etkilidir. Kloral hidrat çözeltisi ile bir lavmanın eklenmesi daha az etkili değildir (bir bardak ılık su üzerine 0.5 g ilaç alınır). Eğer spazm ertelenirse, doktorlar% 0.5 potasyum bromür solüsyonundan bir çay kaşığı almayı ve ardından ılık bir banyoda uzanmayı önerir.

Önemli! Terapötik eylemleri geleneksel tıbbın yardımıyla uygulamaya başlamadan önce bir uzmana danışmanız ve olası kontrendikasyonlarını öğrenmeniz gerekir. Bu tedavi yöntemlerinin ancak ilk anksiyete semptomatolojisinin ortaya çıkışıyla yapılmaya başladıklarında etkili olduğu hatırlanmalıdır. Böyle bir tedaviden sonra, patolojik durumun atakları tekrarlanmaya devam ederse, hemen bir uzmana danışmak gerekir, çünkü yeterli tedavi olmaksızın ölümcül bir sonuç mümkündür.

Hastalığın komplikasyonları

Çoğunlukla bu patolojik durum tahmini felaket olabilir zamanında yardım veya çocuklarda ve yetişkinlerde laringospazma yetersiz tedavi sonuçlarının uygulanmasını sağlamak için başarısızlık durumunda yararlı olduğu gerçeğine rağmen. en kısa sürede glottisin onun kapsamlı ve neredeyse tamamen kapatılmasıyla ödem gelişmesi ile ilişkili larinks spazmı nedeniyle tıkanması (tıkanma) nazofarenks ve soluk borusunun üst kısmının gelişimine akut solunum yetmezliğine yol açabilir.

Komplikasyonlar istemsiz dışkılama ve idrar sonuçlanan vücudun farklı bölgelerinde kas çalışmalarında kardiyak aktivite ve bozukluklarının zayıflatarak, kasılmalar, bilinç kaybı eşlik Laringospazm. Daha sık bir kişinin nöbetleri vardır, bunlar artık, asfiksi ve ölüm olası gelişme böylece.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larengizmin önlenmesi

Bir kişinin gırtlak spazmlarına eğilimi varsa, sağlığını dikkatle izlemeli ve bunları önlemek için gerekli önlemleri almalıdır. Laringospazmın çocuklarda ve yetişkinlerde önlenmesi, ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azaltabilir. Kulak burun boğaz uzmanları tarafından patolojik bir durumun ortaya çıkmasını önlemek için önerilen ana koruyucu önlemler oldukça basittir ve aşağıdakileri içerir:

 1. reflü ve mide ekşimesini (yağlı ve baharatlı yiyecekler, güçlü kahve, konsantre meyve suları) kışkırtacak ürünlerde maksimum kısıtlama ile doğru beslenmenin düzenlenmesi;
 2. açık havada yürüyüş süresini uzatmak. Onlar için parklar veya su yolları seçilirse en iyisidir;
 3. düzgün rahatlama yeteneği. Bu, sakinleştirici bir hobinin seçimine yardımcı olacak - modelleme, çizim, bulmaca toplama vb.
 4. Bu tür zararlı alışkanlıkların sigara ve alkol bağımlılığı olarak tamamen reddedilmesi.

Eğer bir insanın yaşamında en az bir kez larenksin spazmı varsa, en tekrar eden andaki rekürrens olasılığı çok yükselir. Bu nedenle saldırıya maruz kalan kişilerin dikkatlerini sağlıklarına artırmaları ve önerilen koruyucu önlemleri düzenli olarak takip etmeleri teşvik edilir. Bu, yalnızca yaşam kalitesini uygun bir seviyede tutmaya değil, aynı zamanda patolojik durumun ciddi sonuçlarının gelişmesini önlemeye de yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi ev tüm Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?Tracheitis larenjit nasıl tedavi edilir?Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler.

Boğazda sürekli akan sümük: yetişkinlerden ve çocuklardan nasıl kurtulur

Sıradan soğuk algınlığı nadiren ciddi endişe ve hastaların korkularına neden olur, ancak sümük sürekli boğaz içine aktığında, bu durum zaten irritasyona başlar ve ciddi rahatsızlığa neden olur.