Loading

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Boğazda spazm ve bir rüyada boğulma

Boğazda boğulma, hava darlığı ve ölüm korkusuyla birlikte görülen patolojik bir durumdur. Paroksismal asfiksi, hücresel düzeyde oksijen açlıklarının ortaya çıkmasına neden olan, en son, en ciddi nefes darlığı derecesini karakterize eder. Sadece acil müdahale ve nitelikli yardımın sağlanması bir kişiyi kurtarmayı mümkün kılar.

Eğer boğulma belirtileriniz varsa, doktorlardan birini ziyaret etmelisiniz:

kardiyoloji; psikoterapisttir; allergist; pulmonologist.

Laringeal spazmlar beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir. Eşlik eden faktörler genellikle şiddetli formda ifade edilen nahoş semptomlar haline gelir. Asfiksi sadece solunum sürecinin ihlali anlamına gelmez, aynı zamanda tutuklanmasına da yol açar.

Sıradan bir atak durumunda, ciddi olmayan patolojik durum yavaş yavaş hastadan ayrılır ve bir süre için yutma fonksiyonu normale döner ve nefes uzun olur. Ciddi bir saldırı seyri, bilinç kaybı, ağızdan nöbet ve köpük oluşumu meydana gelebilir. Kalbin aktivitesi yavaş yavaş zayıflar ve uzun süreli asfiksi ile birlikte kalp bile tamamen durabilir.

Boğazda spazmların ana nedenleri genellikle olur:

inflamatuar süreçler; tiroid bezinin hastalıkları - sadece şiddetli hastalık sahipleri tarafından boğulmaya karşı hassastır; bir dizi ilaç almak; hava boşluğunda burun mukozasını tahriş eden maddelerin varlığı; üst solunum yolu hastalıkları - horlama ve öksürük havlarken pershenie boğucu, acı verici duyular ek olarak; onkolojik hastalıklar; sinir bozuklukları ve nevrozlar; özofagusta bir tümör görünümü - boğulmaya ek olarak, bir kişi hızla kilo vermeye başlayabilir; Kedilerin (köpeklerin) saçlarına ve bitkilerin polenine karşı alerjik reaksiyonların ortaya çıkması - asfiksi, öksürme, kaşıntı, gözyaşı ve burun akıntısı ile birlikte kendini gösterebilir; Sindirim sistemi patolojik süreci - belching ve mide ekşimesi ile birlikte belirtilerin tezahürü; aort anevrizması.

Hastalığın semptomatolojisi

Üst solunum yolundaki spazmlar ve suffocation varlığı aşağıdaki semptomlarla ifade edilebilir:

gürültünün varlığıyla havanın zor bir solunmasının ortaya çıkması; Verilen bölgenin boyun kaslarının gerginliği ve ağrı hissi; yutmada zorluk; boğazda topaklar hissi görünümü; derinin ağartılması - uzun süreli asfiksi süreci ile cilt maviye döner; soğuk ter görünümünü.

Kolay bir asfiksi derecesi genellikle ameliyatsız 5-7 dakika sonra ortaya çıkar. Oldukça hızlı bir şekilde solunum ve yutma fonksiyonlarını geri kazanmıştır. Bunun tam tersi, acil tıbbi bakımın yokluğunda ek semptomların ortaya çıkmasına neden olan şiddetli boğulma biçimidir:

nöbetlerin oluşumu; ağız boşluğundan köpüğün boşaltılması; ani bilinç kaybı.

Çocuklarda Laringospazm

Laringospazm olarak adlandırılan üst solunum yolunun spazmları oldukça yaygın kabul edilir. Benzer bir duruma, laringeal kasların kontrolsüz kasılması eşlik eder. Laringospazm beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar ve sıklıkla dispne görünümünü kışkırtır.

Patolojik sürecin seyrinin çeşitli bir şekli gözlenebilir. En şiddetli derece, sıklıkla ölümle sonuçlanan vokal çatlakların tam örtüşmesidir. Ne yazık ki, laringospazmlar genellikle bebeklerde görülür. Bu hoş olmayan devletin nedeni şu olabilir:

uzun süreli bulaşıcı hastalıklar; Vücudun alerjik maddelere reaksiyonu; uzun bir ilaç dönemi; kalsiyum ve B vitamini eksikliği.

Bir çocukta laringospazm, bir yetişkinte olduğu gibi aniden ortaya çıkar. Ana ayırt edici özellik, aşağıdaki durumlarda gelişen belirgin bir semptomatolojidir:

ani korku; uzamış histeri; güçlü öksürük.

Üst solunum yollarının spazmlarının ortaya çıkmasının aşağıdaki belirtilerden kaynaklanabileceğini kabul edin:

bir ıslık varlığı ile gürültülü ilham; zil öksürüğü havlayan karakter; cildin keskin şekilde ağartılması; bebeğin korkusu ve uzamış ağlama.

Laringospazmın akciğer formu kendiliğinden geçer, ancak şiddetli derecede asfiksi nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikeyi göz önünde bulundurarak acilen profesyonel yardım almak gerekir.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Larenks bölgesinde nöroza bağlı spazmlar oldukça yaygındır. Çatışma durumlarının ortaya çıkması ve psişeye travmaya neden olan durumlar - asfiksi belirtilerini tetikler. Bugünün gerçek sırrı, bazı insanlarda çatışma anlarında sinirsel bozuklukların ortaya çıkması ve diğerlerinden tamamen yoksun olmalarıdır.

Ruhsal bozukluk boğulmaya neden olur ve solunum sürecini bozar. Bir kişi belirgin bir semptomatolojinin korkusunu ortadan kaldıramaz ve panik atak için rehine olur.

Alarm semptomları şu şekilde ifade edilebilir:

üst solunum yolundaki ağrı başlangıcı ve boğazda nodüler bir yumru görünümü; göğüsteki ağırlık hissi ve hava eksikliği; boğulmaya neden olan uzun bir oksijen sıkıntısı süreci; kalbin işinin hızlanması; artan kalp hızı; kalpte ve midede ağrı başlangıcı; uzuvların titremesini güçlendirdi.

Semptomlar, sinir bozukluğunun bir arka planına karşı geliştirilen farinksin spazmı varlığını doğrular. Şu anda ilk yardım sağlamak ve uzmanlardan ileri tedavi hakkında yorum almak çok önemlidir. Sadece entegre bir yaklaşım, asfiksinin tezahürlerini sonsuza dek unutturmayı mümkün kılacaktır.

Patolojinin teşhisi

Üst solunum yollarında sıkışma hissi ile ilgili şikayetlerin varlığında son derece önemli bir önlem tıbbi tanıdır. Uzman, hastanın şikayetleri, anamnez ve elbette patolojik durumun ortaya çıkış zamanını dikkate almalıdır.

Ek semptomların varlığı gerekli muayene türlerini belirlemeyi sağlayacaktır. Sıklıkla, hastalığı ve gelişiminin derecesini tanımlamak için, aşağıdaki teşhis yöntemleri reçete edilir:

Faringoskopi - boğazın muayenesi (görsel), zevden alınan swab ve ek testler, KBB organlarının inflamatuar sürecinin varlığını belirlemeye izin verecektir. Gastrointestinal hastalıkların varlığını dışlayabilen endoskopi. Tiroid organlarının palpasyonu. Hastalığın varlığında, ultrasona bir sevk ve hormonal arka plan üzerinde bir çalışma olacaktır. Azofagogastroduodenoscopy - diyafragma tipi tanımlayan herni. BT, biyopsi - tespit eden kanserler.

Teşhisi gerçekleştirir ve ortaya çıkan teşhis, tıbbi uzmanın uygun tedaviyi reçete etmesini sağlayacaktır. Muayeneyi geçemezseniz ve belirgin semptomların varlığından devam ederek tedaviye kendiniz başlıyorsanız, kişinin kendi sağlığına zarar vermeyecek bir zarara neden olabilir ve hastalığın olası sonuçlarını önlemeyebilirsiniz.

Kendi kendine tedavi çok tehlikelidir! Özellikle anafilaktik şok ve ciddi bronşiyal astım ataklarının varlığında. Bir boğaz alanındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkması durumunda, hemen doktoru ziyaret etmek ya da katılmak gerekir!

Boğazda boğulma ve spazmların tedavisi

Patolojik durumla birlikte eşlik eden farenkseki ağrılı spazmlar nasıl çabucak giderilir? Aşağıdaki ipuçları bu durumda en etkili olanlardır:

İlk adım hastaya huzur ve sessizlik sağlamaktır. Odayı temiz hava ile girmek için pencereyi açın. Bir kişiyi bilince getirmek için amonyak kullanabilirsiniz. Hastanın oda sıcaklığında biraz su (yaklaşık 100 ml) içmesine izin verin. Eğer bir kişinin durumu normale dönmezse, sırtında onu patlatmak için fazla çaba sarf etmemelisiniz. Larinkste şiddetli bir spazmı çıkarmak için, kusmayı yapay olarak indüklemek veya hastayı ılık bir banyoya yerleştirmek mümkündür. Patolojik süreç boğazda sıkışmış bir kemiğin arka planına karşı meydana gelirse, hasta acilen en yakın hastanenin cerrahi bölümüne gönderilmelidir. Üst solunum yolundaki nöbetlerin periyodik görünümü, ambulans ekibinin derhal aranmasının nedeni olmalıdır. Bazen bu ciddi bir hastalığa işaret eder.

Eğer asfiksi gelişiminde sinirsel eforun bir arka planına karşı güven varsa, o zaman en etkili tedavileri kullanmaya değer:

psikoterapi; ilaç tedavisi (bir antidepresan ve bir sakinleştirici hızlı bir şekilde bir kişiyi patolojik durumdan çıkaracaktır).

Konvulsif spazmların ortaya çıkmasının nedeni alerjik ödem olsaydı, uzmanlar genellikle aşağıdakilere göre etkili ilaçlar reçete ederler:

difenhidramin; suprastina; Tavegila.

Bronşiyal astımın belirgin arka planına karşı spazmlar olduğunda, bronşların çalışmasını normalleştirmeye yardımcı ilaçların kullanılması en uygun yöntemdir. Mükemmel bir şekilde bu görev türü ile ilaç tedavisi ile başa çıkacak:

efedrin; teofedrina; Antasmana.

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazm formlarının gelişmesini önlemek için, aşağıdaki uzmanlar tıp alanında şu uzmanlar tarafından kullanılmalıdır:

İşgününü, günde 2-3 kez, biraz dinlenmeye fırsat verecek şekilde düzenleyin. Akraba ve arkadaş çevrelerinde sessiz bir eğlence için haftada bir gün serbest bırakmak. Bu gün hiçbir yaygara ve acele olmamalıdır. Toplam uyku süresi günde 7 saatten az olmamalıdır. Taze sebzeler ve meyveler, tahıllar, et ve yeşillikler olacak doğru yemeği düzenleyin. Ayrıca, alkol tüketimini hariç tutmalısınız. Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek sadece vücudu güçlendirecektir. Düzenli koşu, bisiklete binme ve yüzme sadece aşırı kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sinirlerin aşırı yüklenmesinden de kaçınır. Çocuklarla rahat iletişim, evcil hayvanlarla oyun oynamak, favori filmlerinizi izlemek, herhangi bir antidepresandan çok daha etkili bir şekilde çalışacak ve birikmiş hoş olmayan anılardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Larinkste spazmodik duyumlar sadece hoş değil, aynı zamanda insanlar için de çok tehlikelidir, çünkü ölüme yol açabilirler. İlk belirtiler ortaya çıktığında, bir ambulans çağırmak ve ciddi sonuçlar doğuracak nitelikli bir tedaviye sahip bir kişi sağlamak çok önemlidir.

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır. Yaygın bir fenomen, hindistancevizi ya da patolojisinin insan vücudundaki ilerlemeyle birlikte farinks ya da larenks kaslarının konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

Oldukça sıradan gıda veya kemiklerinin büyük parçalara tarafından vurulduktan sonucunda boğaz spazmları gelişimi büyük miktarlarda veschestva.Postoyannoe üzerinde çeşitli tahriş edici etkiye ihtiva sulama veya yağlama glotki.Vdyhanie kirli hava için kullanılan bazı ilaçlar, ryby.Ispolzovanie olduğunu insanların fiziksel arttı sonuçlandı çeşitli duygusal stres ya da yorgunluk stress.Silnaya sinir, allergenov.Silnoe İmha.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

Küçük bir shum.Myshtsy boynunu neden nefes darlığı görünümünü, gergin hale gelir ve bu soluk hale gorle.Kozhnye kapakları yumru pischi.Voznikaet hissi yutma ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ağrı sindrom.Bolnoy neden olur ve sinimi.U haline hastanın uzun süreli spazmodik durumun durumunda soğuk bir ter var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

Genel kramplar Ağız boşluğundan köpükler Keskin bir bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir.

Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

boğaz spazm bir alerjenin darbeye yanıt ise tonsilit, gırtlak ve gıda ve ses kısıklığı yutma esnasında ağrı görülmesi ile birlikte farenjit, ama en belirgin semptom ağrısı ve boğaz gorle.V görünümü, bir gözlenebilir hastalığın bu bulguları: Göz ve gözyaşı olarak (burun net mukus eşlik eder), boğaz ağrısı, güçlü ve uzun süreli bir öksürük, burun akıntısı, uzun süreli hapşırma, şiddetli ağrı görünümü. Gastrointestinal sindirim sistemi bozulmaya neden olan hastalıkların, bu tür mide ekşimesi ve gorle.Spazmy tiroid bezi artış ile ortaya çıkabilir boğazda yumru hissi gibi ek özellikler vardır ve çoğu durumda, orta ve ağır tekrarlayan patologii.Poyavlenie gözlenir gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birleştirilir ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz boğaz, spazmları.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudundaki laringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

Enfeksiyöz bir doğanın bebek hastalıklarının vücutta ilerlemesi.Çeşitli alerjenlerin veya havadaki tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi Belirli grupların ilaçlarını uzun süre al, çocuğun vücudunda kalsiyum ve D vitamini yetersizliği

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Güçlü ağlamaGreat frightSiddetli öksürük hissi

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

Gürültülü ve hırıltılı nefeslerÖrnekleme ve havlayan öksürükKapalı cilt örtüleriÇiçekli çocuk ve keskin ağlama

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

boğaz ağrısı ortaya çıkması ve nefesinizi ve bunun sonucu yakalamak nefes ve duygu tyazhesti.Pristup darlığı koma.Vozniknovenie sinirin oluşum udushya.Serdtse gelişimi içinde taşikardi pulsa.Poyavlenie ağrısının tanısında yol açan yüksek mukavemet, ile başlar ise kalp ya da karın, bacaklarda ve vücudun içinde ciddi titreme.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

Pharyngoscope - hormon seviyelerini belirlemek için boşluğun shpatelya.Vzyatie zeva.Provedenie genel ve biyokimyasal çalışmalar, krovi.Endoskopiya.Fibroezofagogastroduodenoskopiya.Ultrazvukovoe issledovanie.Analizy bir bez kullanılarak hastanın yutak gözle kontrol içeren bir araştırma yöntemi.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

Hastanın tam olarak dinlenmesi ve odaya temiz hava alınması. Amonyak uygulayın.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

Psikoterapi: İlaç kullanımı ile antidepresanlar ve sakinleştiriciler.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

gün modunda, sağlığı için sutki.Osnovnym anahtarı doğru iş ve otdyha.Neobhodimo uyku en az 8 saat alterne organize etmek uzay gevşeme protseduram.Sleduet tahsis gerekir ve tam pitanie.Ne sağlıklı yaşam tarzları unutup temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Nevroz ile boğaz spazmı

Farinksin nevrozu, hastalığın sınıflandırılması, klinik tablo ve tedavi hakkında her şey.

, Hava ve diğer hoş olmayan duyum eksikliği hissi çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yutma güçlüğü neden olur ve çeşitli hastalıkların varlığına işaret edebilir boğazda bir yumru gibi böyle bir rahatsızlık hissi görünümünü,. Çoğunlukla, kadınlar bu semptomlardan şikayetçidir. Biz boğazında yabancı cisim hissi nedeniyle genellikle güçlü sinir gerginlik görünen düşünürsek dişiler oldukça duygusal doğa, çünkü o, şaşırtıcı değildir. Ne bu olgunun nedenleri ve nasıl böyle bir durumda başa?

Neurosis ve formları

Çoğu kez boğazda normal bir şekilde yutulmasına izin vermeyen, nefes almayı zorlaştıran ve korkuya neden olan bir şey olmadığı hissi, gerçek paniğe ve tedavi edilemez bir hastalık düşüncesine yol açabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, boğazda, sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durum olan faringeal nevroz ile bir yumru vardır. Farinksin nörosisi, her biri kendine has özellikleri olan üç tiptir. Tedavi ayrıca farklı olabilir ve hastalığın tipine ve nedenlerine bağlı olabilir. Farenks nevrozu, belirtileri, her bir türün tedavisi ne olduğunu düşünün.

Üç tip nevroz vardır:

 1. Yutulması zor anestezi. Anestezi, viral veya enfeksiyöz hastalıklar, histeri, multipl skleroz, beyin tümörleri, sifiliz ile sonuçlanabilir. Farinks ve yutma refleksi mukoza zarının duyarlılık eksikliği insan hayatı için ciddi bir tehlike taşımaktadır, çünkü hasta yanlışlıkla gıda ve boğulma hissi verebilir, bu da ölüme yol açabilir. Bu durumda, yardım için bir nöroloğa başvurmanız gerekir ve anestezi nedeni histeri ise, bir psikoterapistin yardımına da ihtiyacınız olabilir.
 2. Hiperestezi de bozuk yutma fonksiyonu ile karakterizedir. Bu form, sinir sisteminin çeşitli hastalıklarının karakteristik bileşenlerinden biridir. Hiperestezi ile, larinkste ağrı var, su veya yiyecek yutmaya çalışırken zorluk var, konuşmada ağrı olabilir, boğazınızı temizlemeye kalktığınızda gitmeyen güçlü bir pershenia var. Artan heyecan, terleme hissi veya hava eksikliği. Bir kişi sigara içerse, semptomlar kötüleşir.
 3. Parestezi, organik farinks lezyonları ile ilişkili olmayan anormal duyumlar ile karakterizedir. Yemek sırasında rahatsızlık verici duygular, kaşıntı, yanma, boğazda nevroz, boğazda koma hissi ve diğer hoş olmayan semptomlar olabilir. Farinksin bu tür nevrozu en garip olanıdır, çünkü hastaların şikayetleri belirsiz bir yapıya sahiptir ve doktorlar nesnel sebepleri bulamamaktadırlar. Parestezi tam olarak nevrotik bozuklukların bir sonucudur, bazen bu form menopoz ile gözlenir.

Laringeal nevrozlar ile, genellikle nevrozların her türünün karakteristiği olan eşlik eden semptomlar vardır:

 • uykuda bozulma;
 • olanlara kayıtsızlık var;
 • uyandırılmayan sinirlilik var;
 • artan terleme vardır;
 • ağlamak, ruh hali değişiyor;
 • kalp çarpıntısı;
 • ışığa duyarlılık gelişir;
 • bazen akıl karışır ve baş ağrısı olur;
 • Bir kişi zayıf hisseder, zor olmayan işlerde bile çabuk yorulur.

Parestezi ile, hasta çoğu zaman bir kaşıntı ve boğazda bir "kazma çarpması" hisseder, karıncalanma veya uyuşma hissi. Hastalığın uzun süreli seyri ve tedavi olmadığında, kişinin boğazda kalıcı bir yabancı cisim varlığı ve dil veya kulağa iletebilen boğaz ağrısı görülebilir. Ekteki semptomlar nevrozun doğasını belirlemeyi mümkün kılmaktadır.

nedenleri

Nöroisin en sık görülen nedenleri aktarılan stresler, nörolojik rahatsızlıklar, IRR'nin sonuçlarıdır, bunun sonucu olarak bir kişinin sinir sistemi tükenir. Larenks nevrozuna yol açabilir ve viral veya bulaşıcı hastalıklar, yanı sıra:

 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • panik atak, histeri;
 • psikososyal patolojiler;
 • KBB enfeksiyonları;
 • beynin bir tümörü.

Hastalık formundan bağımsız olarak, semptomların duygusal veya sinirsel stres sırasında çok daha belirgin olduğunu vurgulamak gerekir.

tedavi

Neden farinksin nevrozunda spazmlar oluşur?

Eğer nevrozun, semptomların ve tedavinin boğazını tartışmaya devam edersek, hastalığın tedavisinin büyük ölçüde neden olan nedene bağlı olduğunu belirtmek gerekir.

Nedeni, KBB, onkoloji, inme sonrası durumun ENT organları, enfeksiyöz hastalıkları enfeksiyonları ise, o zaman bu tür hastalıkları ortadan kaldırmak için uygun tedavi tasarlanmıştır. Örneğin, bir tümörün kaliteli larinjit veya farenjit, osteokondroz, sifiliz, tam operatif veya kemoterapötik tedaviyi tedavi etmek, bir inme sonrası bir rehabilitasyon programına tabi tutmak gerekir.

Larinksin hassasiyetini iyileştirmek için, doktor ilaç tedavisinin psikoterapötik yöntemlerle kombinasyonunu içeren kapsamlı bir tedavi önerecektir.

Bu durumda psikoterapinin temel amacı, stresli durumların ortadan kaldırılması ve sinir sisteminin restorasyonu olacaktır, uyuşturucu tedavisi ise psiko-duygusal bileşenin bozukluklarını ve depresyonun somatizasyonunu amaçlamaktadır.

Eğer muayene ciddi hastalıkların olmadığını doğruladıysa, farenks nevrozunun sebebi psikojenik faktörlerin etkisidir, hastanın yaşam şeklini yeniden gözden geçirmesi ve sağlığının durumuna dikkat etmesi gerekir. Bunun için, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, stresli durumlardan kaçınmak, yeme alışkanlıklarını değiştirmek, sağlıklı dengeli beslenmeyi tercih etmek, zararlı üretimde çalışmak için veda etmek gerekir.

(377 kez ziyaret edildi, 1 bugün)

Nöroslar doğada psikosomatik olan bir grup hastalıktır. Bu, bazı psiko-duygusal bozuklukların (stres, depresyon, psikolojik travma, tatminsizlik histerisi, histeri) somatik bozukluklar, yani belirli organların işleyişinin ihlali ile kendini gösterir. Bu hastalıklardan biri pharyngoneurosis. Böyle bir durum, gırtlakları innerve eden sinir liflerinin iletkenliğindeki bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkar. Bunun nedenleri psikolojik olabilir, ancak sinir dokusunun ve beyin hasarının organik bozuklukları da nevrozlara yol açabilir. Patolojinin belirtileri: yutma refleksinin ihlali, farinks, spazm, boğazda hoş olmayan duyumların artması, larinks dokusunun organik lezyonu ile ilişkili değildir.

Larenksin nörozu - nedir bu? Farinks nevrozunun nedenleri Hastalığın semptomları Tanı Tanı patolojinin tedavisi

Tedavi, hastalığın nedenlerine bağlıdır. Sebepler psikolojik ise, rahatsız edici faktörün etkisini ortadan kaldırmak için yaşam şeklini değiştirmek gerekir. Nevrozlar için kullanılan halk tarifleri vardır. Sakinleştirici bir etkisi vardır, uykuyu normalleştirirler.

Larenksin nörozu - nedir bu?

Bu hastalık larinksin innervasyonu olduğunda ortaya çıkar. Bu sinir liflerine veya merkezi sinir sisteminin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Hastalığın üç şekli vardır:

 1. Hipo veya anestezi. Yutma refleksinin önemli ölçüde azalması veya tamamen yokluğu.
 2. Hypersthesia. Larinksin çeşitli faktörlerin etkisi altında artan hassasiyeti. Genellikle nörolojik hastalıklar, özellikle nevrasteni ve histeri durumunda görülür.
 3. Parestezi. Larinksin duyarlılığı, yabancı duyuların varlığı, farenksin organik bir lezyonu ile ilişkili değildir: kaşıntı, yanma, boğazda şişlik, spazm.

Faringeal nevroz nedenleri

Çoğu zaman, histerinin arka planında benzer bir nevroz oluşur. Bu durumda, merkezi sinir sisteminin normal çalışması bozulur ve nöronların hassas ve motor fonksiyonları bozulur. Larenksin nörozu diğer psiko-duygusal bozukluklara da yol açabilir.

Bununla birlikte, farinksin duyarlılığındaki bir rahatsızlık, sinir dokusunun çeşitli organik patolojilerinden kaynaklanabilir:

 • beynin iyi huylu veya habis bir tümörü;
 • sinir dokusu hasarı aşamasında sifiliz;
 • hemorajik veya iskemik inme ardından paralizi;
 • multipl skleroz;
 • bazı bulaşıcı hastalıklar;
 • Servikal omurganın osteokondrozisi ve bozulmuş serebral dolaşım.

Farinksin artan duyarlılığı neden olabilir:

 • larinkste akut ve kronik enfeksiyöz süreçler;
 • uzun süreli sigara ve alkol bağımlılığı;
 • zararlı çalışma koşulları.

Psiko-duygusal nedenlerin neden olduğu nöroslar kadınlarda, ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, strese, depresyona eğilimli kişilerde gelişebilir. Sıklıkla nevrozun alevlenmesi vücuttaki menopozda hormonal değişikliklerin arka planında ortaya çıkar. Nevroz bir uyum provoke psikolojik travma olabilir: sevilen birinin ölümü, boşanma, iş kaybı ve diğerleri. Güçlü (çoğu durumda, olumsuz) duygusal deneyimler çeşitli nevrozların gelişmesine neden olur.

Nevroz belirtileri kişiden kişiye değişir. Farinksin duyarlılığının azaltılması, genellikle yutma refleksinin azalmasına veya kaybolmasına neden olur. Azaltılmış duyarlılığın diğer belirtileri:

 • uyuşukluk hissi, karıncalanma;
 • kaşıntı;
 • boğazda ürpertici hissi.

Bir kişinin farenksin duyarlılığı artmışsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Boğazda bir "yumru";
 • filmin hissi;
 • kaşıntı veya terleme;
 • spazmı;
 • öksürük arzu ve öksürük bulantı ve hatta kusmaya neden olabilir.

Semptomlar bir gün içinde bile değişken kuvvetle ifade edilebilir. Güçlendirme belirtileri yorgunluk, stresin bir arka planında ortaya çıkar.

Eğer nevroz uzun bir süre için mevcutsa, bir kişi kulak veya dil veren bir boğaz ağrısına sahip olabilir. Aynı zamanda her zaman boğazda yabancı bir nesne hissi vardır.

Nevrozun ortak belirtileri de gelişir:

 • artan terleme;
 • taşikardi (kalp çarpıntısı);
 • sinirlilik, ağlama;
 • uyku bozukluğu;
 • iştah ihlali;
 • sık baş ağrısı, migren;
 • ses veya ışık uyaranlarına artan duyarlılık;
 • zihinsel yeteneklerde azalma, hafıza.

Larinksin nevrozunun nedenlerini tam olarak belirlemek önemlidir, çünkü bu hem psikolojik bozukluklar hem de sinir dokusunun organik bozukluklarından kaynaklanabilir.

Teşhis için:

 • X-ışını muayenesi veya bilgisayarlı tomografi. servikal omurga;
 • beynin manyetik rezonans görüntüleme;
 • farinksin incelenmesi;
 • özofagus ve mide muayenesi;
 • akciğerlerin radyografik muayenesi.

Tanı sonuçlarına dayanarak, hastalığın tedavisi gelişir.

Hastalığın tedavisi, nedenine bağlıdır. Onkolojik veya bulaşıcı bir hastalığın neden olduğu sinir dokusunun organik bir bozukluğu varsa, bir felç, bu bozukluğun tedavisi gerçekleştirilir.

Ayrıca nevroz ile başa çıkmaya yardımcı olacak halk yöntemleri vardır. Bu tarifler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, uykuyu iyileştirir, ruh halini iyileştirir.

 1. Willow. Tedavide söğüt kabuğu kullanılır. 300 ml kaynar su içinde 10 gr ezilmiş kabuk örtülür, 3 dakika kaynatılır, daha sonra yarım saat ve filtre için ısrar edilir. 1 çorba kaşığı alın. l. günde dört kez.
 2. Nane. 200 ml kaynar su içinde 1 çorba kaşığı buğulama. l. kurutulmuş veya taze nane yaprakları, 15 dakika ısrar, sonra filtre ve içecek. Çayda tatmak için bal ekleyebilirsin. Bir kez yatmadan önce günde 2-3 kez infüzyon yapın. Nane sakinleştirir ve uyku artırır.
 3. Kekik. Bu bitkinin 50 gramı yarım litre votka içerisine döküldü, karanlık bir yerde iki hafta boyunca oda sıcaklığında ısrar edildi, sonra filtre edildi. Günde üç kez tentürden 10 damla alın.

Terapi ve beslenme açısından önemlidir. Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alması gerekir. Bunu yapmak için, diyetinizde taze sebze ve meyve miktarını arttırmak yararlıdır.

Nevroz tedavisi, yaşam şeklini değiştirmeyi içerir. Bu durumda çok yararlı spor olacak. Orta derecede fiziksel yük kan dolaşımını artırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda, serotonin üretilir ("mutluluk hormonu"), bu da kişinin psikolojik durumunun ruh halini ve normalleşmesini artırır.

İnsan vücudundaki psişenin etkisini hafife almayın. Bir çok hastalık bir kişinin psikolojik sağlığı ile ilişkilidir. Eğer nevroz gibi bir durum varsa, insanda bir şeylerin yanlış olduğu ve beynin bir hastalığın yardımı ile bunu işaret ettiği anlamına gelir.

Hastalığın nedenleri psikolojik ise, bu durumu düzeltmek gerekir. Bunu yapmak için kendinizi anlamak ve psikolojik problemleri çözmek iyidir. Bireyin psikolojik sorunlarını çözmeye yönelik birçok kitap ve eğitim var.

Hastalık ile başa çıkmak sadece psikolojik rahatsızlık nedenini ortadan kaldırırsanız olabilir. Eğer nevrozu tetikleyen faktör bir travma ise, kendini geliştirmek ve bu travmadan kurtularak veya iyileşmekle başa çıkmak gerekir.

Bazı insanlar bu tür sorunların önemli olmadığını ve dikkat etmeleri gerekmediğine inanırlar. Diğerleri problemlerini alkol ve uyuşturucu yardımı ile çözmeye çalışırlar. Her durumda, bu stratejiler yanlıştır, çünkü sorunun göz ardı edilmesi bir çözüm değildir. Kendinizi anlamak ve yaşam tarzınızı değiştirmek önemlidir. Sadece bu durumda nevrozun tedavisi etkili olacaktır.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır. Yaygın bir fenomen, hindistancevizi ya da patolojisinin insan vücudundaki ilerlemeyle birlikte farinks ya da larenks kaslarının konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir.

Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudundaki laringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 • Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 • Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 • Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 • Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

 • Güçlü ağlama
 • Keskin korkutmak
 • gülme
 • Şiddetli öksürük

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Boğazda bir nevroz varsa, bu duruma neden olan problemin uzun süre çözülmediği ve bedenin bu konuda kişiye bilgi verdiği anlamına gelir. Konvansiyonel ağrı, önlem almak için gerekli bir işarettir ve problemi daha fazla göz ardı eden faringeal nevroz sinyalleri ciddi sonuçlara yol açabilir. Başka bir deyişle, farenksın nöropatisi çoğu durumda bedenin fiziksel durumuyla ilişkili olmayan psikosomatik bir fenomendir ve buna bağlı olarak ilaçsız tedavi edilebilir. Farinksin nevrozunda, semptomlar ve tedavi birbiriyle ilişkilidir, yani, ilk seçilenin terapi şiddeti ve nedenleri, seçilen tedavi yöntemine bağlıdır.

Semptomatik belirtiler

Larenksin nörozu hem psikosomatik nedenlerden hem de fizyolojik anormalliklerden kaynaklanabilir. Onları anlamak için, boğaz nevrozunun şartlı olarak 3 tipe ayrıldığını bilmelisiniz: anestezi, hiperestezi ve parestezi:

 1. Anestezi, farenksin hassasiyeti kaybettiği bir olgudur. Bir kişinin boğaz, boyun ve hatta omuzları uyuşukluk gösterir. Sifiliz veya influenza ile beyinde bir tümörün arka planına karşı bu tür duyumlar vardır. Ayrıca boğazda hissizlik, histerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 2. Hiperestezi, boğulmaya neden olan güçlü bir spazm olarak hissedilir. Tipik olarak, bu fenomen bulaşıcı hastalıklar ile ortaya çıkar. Aynı şekilde nevroz, güçlü bir sinir şokunun arka planına karşı kendini gösterir.
 3. Parestezi - bir nevroz ile boğaz spazmı. Genellikle böyle bir semptom kararsız ruhsal insanlar tarafından tarif edilir. Onu "boğazda yumru" olarak nitelendiriyorlar. Genelde, parestezi ruhsal bozukluğu olan kişilerde görülür.

Tanı ölçütleri

Her durumda, larinksin spazmı şikayeti olan bir hasta, boğazın enfeksiyöz ve diğer hastalıklarının varlığı için standart bir muayeneye tabi tutulur. Bunu yapmak için bir kan örneği alır: doktoruna göre vücuttaki enfeksiyon patojenlerinin varlığını belirler. Sifiliz için bir analiz zorunludur. Beyinde veya boyunda bir tümörün varlığını dışlamak veya teyit etmek için, hastaya bir X-ışını verilir. Multipl sklerozu belirlemek için hasta manyetik rezonans görüntüleme çalışmasına maruz kalır.

Ayrıca, bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından farenksin smear ve dış muayenesinin biyokimyasal analizi. Ve sadece bir boğaz hastalığı olasılığını dışladıktan sonra bir psikiyatreye muayene için hasta gönderilir. Spazmın nedenini belirler ve bu bilgiye dayanarak boğazda bir yumru çıkarmak için tasarlanmış bir terapi seçer.

Bir psikoterapistte faringeal nevroz tedavisi

Farinksin nevrozu nevrasteni veya psişenin başka bir hastalığı olarak ortaya çıkmışsa, bir psikoterapistin yardımı olmadan yapmak imkansızdır. Histerik gibi bir fenomen, dengesizlik ve sürekli sinirlilik durumu - bu sadece bir uzmanı tedavi etmek için ihtiyacınız olan şeydir.

Her şeyden önce terapist, duygusal çatışmaya neden olan sebebi belirler. Daha sonra hasta bu nedenleri görmezden gelmek ya da onları pozitif patojenlerle değiştirmek için eğitilir. Her durumda, stresli bir durumda psişeyi gevşetmek için bireysel bir yöntem seçilir.

Hasta bir yaşam doğru yolu yürütmek başlarsa Çoğu durumda, yutak nevroz çabuk geçer ve beslenmek için zamanında, uyku ve uyanıklık ile uyumludur ve sigara ve alkol alımı reddediyor. Yani, nevroz farenks tedavisi normal yaşam tarzlarına geri dönüştür.

Larinksin spazmı için hızlı tedavi

Ne yazık ki, yaşamın modern hızı çoğu zaman bir kişinin bir uzmandan nevrasteniye karşı tam bir tedaviye girmesine izin vermez. Ve soru ortaya çıkar, hızlı bir doktorun yardımının mümkün olmadığı bir durumda boğaz nevrozunun bir kişiyi yakalaması durumunda ne yapması gerekir.

Boğaz nevrozunun tezahürünü rahatlatmak için birkaç yol vardır:

1) Öncelikle panik belirtisini bastırmanız gerekir. Antik çağlardaki bu devlet, bir insanın hayatını kurtardı, çünkü uzun bir ağaca, bir kayaya ya da sadece kaçmak için çok hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek kaslı aktiviteye neden oluyor. Modern dünyada bir paniğin neden olduğu kasların gerginliğini hafifletmesi nedeniyle, bu mümkün değildir, prensipte paniği görmezden gelmeyi öğrenmek, böylece kaslar krampı azaltmaz.

2) Rahatlamak gerekiyor, bunun için birkaç yol var. Örneğin, nefes egzersizleri: "Zaman" hesaba güçlü nefes ve hesabına, uzun yapmak nefes "bir, iki, üç." panik nedeniyle sık nefes hiperventilasyon yol açtı Eğer bir kişi bilincini kaybedebilir. Bunu önlemek için, bazı doktorlar sıkıca o nefes böylece, üfleme, dudak çevresindeki deriye bastırıp nefes alırken havayı çekerek, bir kağıt torbaya nefes öneriyoruz.

3) Rahatlatıcı kaslar adım adım, yani önce bacaklar, daha sonra karın kasları, sırt, göğüs, omuzlar, eller ve daha sonra boyun olabilir.

4) Başka bir rahatlama yöntemi distraksiyon denir. Bu dünyanın tefekkür etmek, iç durumunda içindi gereklidir - kuşların uçuş ve bulutlar, ağaçlar rüzgar hışırtı, vb derede su üfürüm ve. Bu durumda ana şey, stresli duruma neden olan sebep hakkında düşünmek değildir.

5) Stres belirtileri ve larinksin yaklaşan spazmı, örneğin hafif koşu veya yürüme ile biraz fiziksel zorlama ile giderilebilir.

Korkunun, nöropatik bir saldırının ortaya çıkmasının sebebi olduğu anlaşılmalıdır. Ve buna göre, bir saldırının ortaya çıkması korkusu üzerindeki zafer, sonunda bir insanı rahatlatır. Örneğin, bir kişi her zaman onunla özel bir ilaç olduğundan emin olursa, bir saldırının semptomlarını anında ortadan kaldırabilirse, asla deneyimleyemez. Ancak, evden uzaklaşan bir kişi, ilacı almayı unuttuğunu keşfederse, panik atak hızla boğaz spazmına neden olur. Yani, tıp her zaman kişinin kafasındadır, ancak her zaman kendini sakinleştirebilir, bunun tersi de tam tersi - nöbet öncesinde ruhsallığı yaralayabilir. Bütün bunlar yine bir psikiyatrın farinksin nevrozunu tedavi etmesi gerektiğini göstermektedir.

ilaç

Şiddetli vakalarda hastaya ilaç tedavisi verilir. Bu, sakinleştirici ve antidepresanların kullanımını içerir.

Neroroz tedavisi sadece doktor gözetiminde gerekli olduğundan, belirli bir ilacı reçete eder, dozajı ve kabul şeması bir doktor-psikoterapisttir. Ayrıca, doktor reçetesi olmaksızın, sakinleştiriciler ve antidepresanlar eczanelerde serbest bırakılmaz.

Ancak reçetesiz olarak edinilebilecek ilaçlar da var. Kronik stres ve nöropatide terapötik bir etkiye sahiptirler, ayrıca sadece bir doktora danışılmalıdırlar.

 1. Bir nevroz ile boğazda spazm iyi valerian veya motherwort tentürünü ortadan kaldırır. İlaçlar eczanelerde serbestçe satılmaktadır ve diğer şeylerin yanı sıra kalbi ve akciğerleri stabilize etmek için kullanılmaktadır.
 2. İlaç Nervo-Vit sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için çok uygundur. Bu ilaç anksiyete ve kronik korku hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Ek olarak, insan bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etki olan C vitamini içerir.
 3. Reaktif veya klinik depresyon ile, St John's wort içeren ilaç, kaliteli bir antioksidan olan St. John's wort ile yardımcı olur.
 4. Ruh halini yükseltmek ve yüksek tondaki kasları döndürmek için, Apitonus P vitaminleri bir kompleks alabilir. Bu preparat, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan 20'den fazla farklı amino asit içerir.

Bu ilacın tedavisi beynin aktivitesini arttırır.

Sonuç ve sonuçlar

Bir nevroz ile boğazda bir spazm kurtulmak için, doktor en iyi anlamaya olacaktır. Ancak herhangi bir kişi kendilerine yardımcı olabilir, aynı zamanda ana şey, her şeyin sonuçlanacağına dair sağlam bir hedefe ve güvene sahip olmaktır. Sonuçta, doğu şifacıların dediği gibi, hastalığınızın sebebini biliyorsanız, o zaman zaten yarı sağlıklısınız.

Boğaz da dahil olmak üzere sinirlerden herhangi bir şeyin zarar görebileceği ortaya çıkıyor. Farinksin nörosisisi - inervasyonunun ihlali ile ya da insanın merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durumdur. Bu hastalığın çeşitli formları vardır (anestezi, hiperestezi ve parestezi), her birinin kendi belirtileri vardır. "Farenks nevrozu" tanısı için tedavi de farklı olabilir ve hastalığın biçimine ve aynı zamanda ortaya çıkış nedenlerine bağlıdır.

anestezi

Farinksin mukoza zarının anestezi - duyarlılığı eksikliği, yanı sıra bir faringeal refleks yokluğu. Nedeni şunlar olabilir:

 • histeri (histerik belirtileri - nadir olmayan);
 • frengi ve beyin tümörleri;
 • tabloid felci;
 • Multipl skleroz;
 • kaynaklı influenza veya difteri.

Faringeal anestezinin gırtlak içine doğru yayılmasıyla birlikte, yiyeceklerin aspirasyon tehlikesi vardır (bir kişi yanlışlıkla yiyecek solumak olabilir).

Bir nörolog ve bir odyolog hastalığı sadece nörojenik doğasını sahip olduğundan emin olmak için, ve diğer hastalıkları (boğaz hastalıkları ve sinir sisteminin organik bozukluklar) ekarte etmek: başlamak için, uzmanlar aşağıdaki istişare geçmesi gerekiyor.

Eğer uzmanlar diğer ihlalleri dışlıyorsa, tedavi bir nörolog tarafından yazılacaktır. Ayrıca bir psikoterapistin yardımına ihtiyaç duyabilir - histeri ile başa çıkmaya yardımcı olur.

hiperestezi

Hiperestezi, farenksin artmış duyarlılığıdır. Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • boğaz ve larenksin (farenjit, bademcik iltihabı) kronik hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar, daha sonra sigara içilmesi, alkol içilmesi ile kışkırtır;
 • histeri ve nevrasteni yan etki olarak kendini gösterir ve hatta küçük yerel değişiklikler, ağrı, spazm, terleme, boğazda kaşıntı şikayetleri neden olur.

Kulak burun boğaz uzmanı ve nörolog da muayene için gereklidir. Kulak burun boğaz uzmanı, profiline göre hastalıkların varlığını dışlarsa, tedavi bir nörolog tarafından reçete edilir. Bir nöroloğun tavsiyesi üzerine, terapistte nevrasteni veya histeri tedavisi görülebilir.

parestezi

Böyle belirtiler haklı iken hastalar, rahatsızlık çeşitli şikayet ettiği nevroz farinksin tuhaf tür doktorlar objektif nedenler bulmuyorum. Şikayetler belirsizdir - larinks alanında - Hastalar düşük boğaz vermek, laringeal spazm, karıncalanma, baş spazm, ağrı ve yanma, "boğazda yabancı bir cismin var" hissediyorum.

Boğazın nevrozunun bu şekli, histeri ve nevrasteni gibi nevrotik bozuklukların karakteristiğidir. Bazen bu tür nevrozlar klimacterik döneme eşlik eder.

Her durumda, birincil muayene tüm uzmanlar tarafından yapılır - bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir nöropatolog (nörolog). Eğer gerçekten parestezi ile karşı karşıya iseniz - Hasta kendisi, hastalık üzerinde tüm dikkatini konsantre çok sık boğazını kabul başlar rağmen bazı hayali belirtiler fark, sen bulamazsınız herhangi bir ihlal otolaringolojistin ve varolmayan bir çok problemle (cancerophobia, ftiziofobiya) "bulur".

Genel öneriler

Eğer boğazında rahatsızlık hissederseniz, gırtlak spazmı, gıdıklamak veya hassasiyeti azaltmak, boğaz ve geniz bölgesi boğaz kramplar ve diğer hoş olmayan hisler "boğaz içinde bir yumru", kendini teşhis etmeye kalkma. Hastalık ciddi organik bozukluklardan kaynaklanabilir. Tıbbi muayene mutlaka yapılmalıdır.

Yine doktorlar nevrotik hastalığın doğasını ve tedavi belirlenir ise - nevroz için bazı basit genel kurallara uyarak profesyoneller yardımcı olmaya çalışırız: Günün istikrarlı rejimi, yeterli uyku, duygusal ve fiziksel egzersiz azalmış, vb zararlı alışkanlıklar, kaçınarak Bununla ilgili daha fazla bilgi "Psychoprophylaxis" bölümünde bulabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Pürülan anjin nasıl bulaşır ve hastalığın tedavisi nasıldır?

Angina veya akut tonsillit çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir hastalıktır. Stafilokok ve streptokokların vücuduna girdiğinizde hastalık gelişir.

Tabletlerde bir yetişkinde anjin için antibiyotikler

Angina bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde bulunur. Hastalık ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için, doktor hasta antibakteriyel tedaviyi reçete edebilir.