Loading

Boğazda spazmlar

Faringeal kasların spastik kasılmaları, insanlarda boğazda spazmlar olarak bilinir, bunlar vasküler patolojiyle değil, farinksin innervasyonunun ihlali ile ilgilidir. Bir faringeal halka otonom sinir sisteminin her iki kolunu oluşturur:

 • Sempatik - omurilik gövdesinin servikal gangliyon sinir süreçleri;
 • Parasempatik - ikinci çift trigeminal sinir (maksiller), glossopharyngeal sinir ve vagus sinirin üst kolu.

Parasempatik sinir lifleri duyarlılık ve motor aktivitesinin sağlanmasına katkıda bulunurken, sempatik sinir sisteminin gövdesinin dallanması, vücudun genel tepkilerine "yanıt verir".

Sinir innervasyonu, faringeal halkanın hücrelerinin beslenmesinin bağlı olduğu vasküler tonu sağlar - bu, aslında, sinir sisteminin ana işlevidir. Parasempatik bölümün beslenmeyi sağlaması amaçlanmaktadır ve sempatik sinir sistemi acil eylemleri gerçekleştirmek için enerji rezervlerinin harekete geçirilmesini tetiklemektedir. Bu iki politikadan bir tür gıda: olumlu ve olumsuz. "Kısa devre" de, boğazda normal beslenmenin ve yeterli solunumun imkansız hale geldiği spazmlar vardır.

Boğazda spazmlar, neden olur

En tehlikeli durum soğuk (20 ° C'nin altında) su ile temas ettiğinde ortaya çıkar, bu "kuru boğulma" olarak adlandırılır. Solunum yolunun üst kısımlarına, sıvı girdiğinde, sempatik sistemin gövdesinin kuvvetli, süpernümer bir uyarımı eşlik eder. Sonuç olarak, ses tellerinin spazmına yol açan üstte yatan sinirin yıldırım hızında reaksiyonu meydana gelir. Suyun solunum sistemine girmesini önleyen koruyucu bir reaksiyondur. Ses telleri sıkıca kapandığında, neredeyse "sıkıca", kalbin refleks durağı vardır. Bu durum ölüme yol açar. Bir kişi "boğulma" şansı olmadan ölür.

Temel olarak, boğazda daha az tehlikeli spazmlar not edilir; bunlar, organik bir doğaya sahip çeşitli hastalıklar ve patolojik durumlardan kaynaklanabilir:

 • akut pürülan iltihabı gibi apse bademcik yutak halka Pirogov-Valdeera böylece akut ağrı eşlik boğazda rahatsızlık neden şiddetli impulsation sinir yollarının eşlik eder;
 • Çiğneme kaslarının Trismus. İnvasyonları trigeminal sinir tarafından da sağlanır, bu nedenle iltihaplı olduğunda (nörit), sadece faringeal halkanın değil, aynı zamanda çenelerin de konvulsif bir kasılması olur. Boğazda spazm, ağız boşluğunun güçlü bir kasılması ile birlikte görülür;
 • Glossopharyngeal sinirin yenilgisi, sadece tükürük ile değil, aynı zamanda epiglotisin tahrişine bağlı hava ile de popperivaniyu'ya yol açar. Benzer koşullar, boğazda spazmlar geliştiğinde, bir öksürük eşlik eder ve merkezi sinir sisteminin lezyonları ile not edilir: zayıflayan hastalıklar, inme sonrası kalıntı fenomenler;
 • Endokrin sistemi hastalıkları. Yutma sırasında boğazda spazmın mekanik nedeni, genişlemiş tiroid bezinin larenksindeki baskıdır. Ve adrenal bezlerin (feokromasitoma) tümörleri ile, tükürük oluşumunu önleyen adrenalinin artmış bir oluşumu vardır. Bu gibi durumlarda, yutma sırasında boğazda spazmlar bir "kuru boğaz", yani sinir uçlarının sıvıları da içeren gıda ürünleri ile aktif bir tahrişinden kaynaklanır;
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları, reflü-özofagit (mide içeriğinin yemek borusuna atılması) ile birlikte. Özofagusun mukoza zarı, hidroklorik asitin etkisine uyarlanmamıştır, bu yüzden tahriş olduğunda, boğazda bir spazm olup, bu koruyucu bir reaksiyondur.

kas, sinir, damar hücrelerinin yenilgisi nedeniyle nedenlerin yanında, süreksiz doğası vardır boğazında spazmları, neden olabilir, fakat her zaman değil, aktif tıbbi müdahale olmadan geçebilir fonksiyonel faktörler vardır. Fonksiyonel patolojinin en basit örneği, yabancı bir cismin yutak içine girmesidir. Kılçık, hasarsız sinir liflerini tahriş eder, yutularak yoğunlaşan faringeal kasların kasılmasına neden olur. Ya da tam tersi, uzun süre konuya göre yutulduğunda olarak yiyecek ya da hap bir katı yumru yutma sonra bir kişinin boğazına uzun vadeli spazmı anlayışı vardır "lavabo etmez ve boğazında duruyor." Su tüketimi her zaman boğazdaki bir yumru hissini hafifletmeye yardımcı olmaz. Bu durum yutma sırasında az miktarda tükürük ile ilişkilidir, bu da faringeal halka reseptörlerinin tahriş olmasına neden olur. Bazı durumlarda, "topak sadece birkaç saat sonra düşer".

Boğazda sinir spazmı

Tabii ki, farenksin her konvulsif kasılmasına periferal sinir sisteminin tahrişi eşlik eder, ancak boğazda sinirsel spazm gibi bir tanım, sadece stres reaksiyonunu karakterize eder. Stres sırasında parasempatik sinir sistemi deprese olur, bu yüzden küçük tükürük vardır, boğazda "kurur".

Boğazda böyle bir spazmın en çarpıcı tezahürü "histerik bir yumrudur". yemek borusu, aynı zamanda solunum yollarını sadece engelleme rulo bir top şeklinde vana sanki boğazına vücudun içinde bir yerden saldırı sırasında, histerik reaksiyonlara eğilim Bireyler,. Bir histerik uyumun teşhisi zordur: her zaman insanların varlığında meydana gelir ve psikolojik bir durum tarafından kışkırtır.

Boğazda spazmlar, tedavi

Boğazda spazmlar olduğunda, böyle bir durumun ortaya çıkma nedenlerine bağlı olarak tedavi uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Bir nöropatologun yetkinliğinde innervasyon ihlali. Hormonal patolojiyle endokrin uzmanının yardıma ihtiyacı vardır. Sindirim sistemi hastalıkları bir gastroenterolog tarafından tedavi edilir. Histerik belirtiler bir psikiyatrist tarafından uygulanır.

Boğazda spazm bir hastalık mıdır yoksa normal bir durum mu? Boğazda spazmların teşhisi, tedavisi ve önlenmesi

Boğazda iki önemli organ vardır - larinks ve farinks.

Hareketleri kaslar tarafından teşvik edilir.

Çeşitli nedenlerle, kasılma sıklığı artabilir, bu da boğazda spazmlara ve ağrılı hislere neden olabilir.

Bir kişi rahatsızlık, hoş olmayan hisler yaşar, nefes alması zorlaşır.

Hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için, görünümlerinin nedenini bulmanız gerekir.

Hastalık cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak ortaya çıkabilir.

nedenleri

Tehlikeli bir durum, soğuk suyla uzun temasa neden olabilir, aksi takdirde "kuru boğulma" olarak adlandırılır. Solunum yolundaki üst bölümler, sıvı girişinden sonra tahriş olur. Sonuç, sağ-üst sinirin ani bir tepkisinin yanı sıra ses tellerinin spazmıdır. Bu savunma reaksiyonu soğuk suyla vurmak için. Ses telleri kapatıldıktan sonra, kalp refleks olarak durur. Bu durum hastanın ölümüne yol açabilir. Ancak neyse ki çoğu durumda doktorlar hastalara zamanında yardım etmeyi başarabiliyor ve her şey iyi bitiyor.

Ama çoğunlukla daha az tehlikeli spazmları not edin, nedenleri hastalık veya patolojik durumdur:

1. Purulent inflamasyon. Şiddetli ağrı ile birlikte boğazda hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasına neden olur.

2. çiğneme kaslarının spazmı. Çalışmaları trigeminal sinir tarafından sağlanır. Enflamasyonu ile çene ve faringeal halka konvulzif olarak büzülür.

3. Glossopharyngeal sinirin yitirilmesi. Bir kişi sadece tükürük ile değil, hava ile bile boğabilir. Bu duruma daima güçlü bir öksürük eşlik eder.

4. Endokrin sistemdeki hastalıklar. Tiroid bezi artar ve gırtlağa basmaya başlar.

5. Gastrointestinal sistem hastalıkları. Hastanın mukoza zarı, hidroklorik asidi ememez, bu nedenle çarptığında, boğazda bir koruyucu reaksiyon olan bir spazm vardır.

Can sıkıcı nedenlerin yanı sıra, çeşitli fonksiyonel faktörler vardır. Sürekli olarak ortaya çıkmazlar, ancak uzman müdahalesi olmadan bağımsız olarak geçemezler. Örnek olarak, yabancı bir cismin boğaza girmesi göz önünde bulundurulabilir..

Örneğin, bir balık kemiği sinir sinirlerini tahriş eder. Bu, faringeal kasların kasılmasına neden olur. Ya da bir kişi bir hapı yutarsa, sanki boğazda sıkışmış gibi uzun süreli bir spazm hisseder. Bunun nedeni, az miktarda tükürük yutulduğunda, faringeal halkanın reseptörlerinin tahriş olmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir yumrudan düşmek için, belki birkaç saatliğine. Fakat tüm bu zamanlar, bir kişi, nadiren ağrıyla birlikte güçlü bir rahatsızlık hissedecektir.

Boğazda spazm: olası hastalıkların tanısı

Boğazda spazmların ortaya çıkması birçok ciddi hastalığın varlığına işaret edebilir. Bu nedenle, tatsız bir rahatsızlığın nedenlerini ortadan kaldırmak için, neyin sebep olduğunu bulmak gerekir:

1. Yutma sırasında boğaz ağrısı varsa, ses kısıklaşırsa, muhtemelen viral veya bakteriyel enfeksiyonunuz olur. Kasılma anjin, farenjit, larinjit ve diğerleri gibi viral hastalıklar provoke edilebilir. Bu durumda, alkol, sigara imkansızdır. Tüm bunlar mukoza zarını daha fazla tahriş ettiğinden, semptomları yoğunlaştırır. Uzmanlar boğazınızı adaçayı veya papatya ile durulayıp sıcak su içirir. Faydalı ayak banyoları ve sıkıştırır.

2. Gastrointestinal sistem hastalıkları, sadece mide ekşimesi değil, aynı zamanda spazmların ortaya çıkmasıyla da eşlik eder. Midede bulunan asit yemek borusuna geri döner, çünkü sfinkterin kasları normal olarak kontrakt etmez. Doktora itiraz edilemez. Gıdaların gastrointestinal yoldan ilerlemesini düzenlemeye yardımcı olan doğru tedaviyi seçmek gerektiğinden dolayı. Ayrıca daha sık yemeye, ama kısımları azaltmaya da önerilir. Boğazın mukozasını tahriş edebilen ürünleri - baharatlar, limon, tüm baharatlı ve kuvvetli tuzlu - hariç tutunuz.

3. Boğazda spazmlar tükürük yutma zorluğu ile eşlik ediyor? Ve bu durum yemek sırasında bile meydana gelmez. Semptomlar stres veya anksiyetenin varlığını gösterir. Bu durumda, iyi bir masaj, fiziksel egzersizler, solunum egzersizleri yardımcı olacaktır. Güçlü stres veya depresyon ilaçlarla birlikte novopasit, valokordin, anne karnının tentürü ile giderilebilir. Sorunlardan uzaklaşmaya çalışın, hiçbir şey için endişelenmeyin. Duygusal stresin başlamasıyla birlikte hastalığın belirtisinin ortadan kalkması ihtimali vardır. Eğer sadece spazmdan kurtulmak için her türlü girişimi yapamazsanız, en kısa zamanda bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir.

4. Spazmın yanı sıra, özellikle de devirme sırasında göğsünde kuvvetli bir ağrı vardır. Diyafragma hernisi olması muhtemeldir. Provoke onun görünümünü aşırı kilolu olabilir. Bu nedenle, eğer hasta obez ise, bundan kurtulmak için tüm çabalar yönlendirilmelidir. Her kayıp kilogram ile sağlık durumu iyileşir. Tüm yiyecekleri diyetinizden çıkarmanız gerekmez. Yemek sıklığının artırılması yeterlidir, ancak hacmi azalır. Fıtık ciddi bir aşamada ise, sadece cerrahi olarak çıkarılır.

5. Hasta, yutmak için sürekli ağrılı olduğundan ve hızlı kilo aldığından şikayetçidir. Bir hafta boyunca bir kişi 5 kilogramdan fazla kaybedebilir. Büyük ihtimalle hastanın özofagus tümörü vardır. Hiçbir durumda, ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla doktora gitmeniz gerekmeyecek şekilde geciktiremezsiniz. Zamanında tedaviye başlaması hayatını kurtaracak. Doktor, baryum, bir mukoza biyopsisi ve bir endoskopi ile bir X-ışını reçete edecektir. Sonuçlara dayanarak, daha fazla tedavi yapılacaktır.

6. Yakın zamanlı bir inme, boğazda nöbetlere neden olabilir. Bir inmenin ilk aşamalarında bir hastanın pratik olarak yutmayacağı bir sır değildir. Uygun tedaviyle, semptomlar hızla ortadan kalkacaktır.

Boğazda spazm tedavisi

Boğazda spazmı tedavi etmek için etkiliydi, semptomları kaldırmak kolay değil, tüm vücudu bir bütün olarak tedavi etmek için. Etkilenen alanları tedavi etmeyi amaçlayan sistematik bir yaklaşımı birleştirmek önerilebilir.

Ana tedavi yöntemleri

Genel tedavi ağrıyı ve rahatlatıcı kasları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Entegre yaklaşım aşağıdaki yöntemleri içerir:

1. Tıbbi tedavi.

2. İnsanların tedavisi.

4. Doğru beslenme nedeniyle vücudun tamamen iyileşmesi.

tıp

İlaçlar spazm etyolojisine göre seçilir. İlaçlar birkaç gruba ayrılabilir:

Miyotropik ilaçlar kas liflerini rahatlatabilir ve nörotrop ilaçlar - sinir uyarılarının iletiminin doğruluğunu etkiler. Vaskülatür - normal kan akışını devam ettirin.

Çoğu zaman, boğazda spazmlar topikal preparatlar reçete edilir. Hastalığın nedeni enflamatuar süreç ise, o zaman komplikasyonları önlemek için ilaç almak gereklidir. Yerel hazırlıklar uzmanlarından aşağıdakileri atar ve tavsiye eder:

İlaçlar, bir anti-enflamatuar etkiye sahip olabilir ve boğazın mukoza zarını yumuşatır. Spazm şiddetli bir öksürük eşlik ediyorsa, tedavi antitüsif ilaçları da içerir. Bunlar kodeine, glaucine dayanan ilaçlardır. Ve ayrıca bunlar aşağıdaki ilaçlar:

Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, Bioparox almanız gerekir.

İnhalasyon ile iyi bir terapötik etki sağlanır. Boğazdaki spazm nörolojik patolojilerle ilişkili ise, nörologda muayene edilmesi gerekir.

Hastalığın önlenmesi

Boğazda spazm hissediyorsanız, genel durumu kolaylaştırmaya yardımcı olacak birkaç basit adım atabilirsiniz:

1. Boğazdaki bir spazmda hastanın bir dinlenme durumu sağlaması gerekir. Bulunduğu oda daima temiz hava almalıdır. Onu herhangi bir olumsuz bilgiden korumaya çalışın.

2. Evde mutlaka amonyak olmalı, bu tür spazmları çıkartabilir.

3. Bir bardak su içmeyi deneyin. Sıcaklığı oda sıcaklığında olmalıdır. Ve içecek bol ve sık olmalıdır. Sıcaklığı kontrol etmeyi unutmayın, çünkü soğuk su daha fazla semptomu kışkırtır.

Yukarıdakilerin hiçbiri yardımcı olmazsa, bir süre nefesinizi tutmaya çalışın. Ya da birisinin sizi arkaya hafifçe vurmasına izin verin.

Bu nadiren olur, ancak spazm semptomlarını ortadan kaldırmak, yapay yoldan kaynaklanan kusma olabilir. Saldırı uzun sürerse, vücudu ısıtmak için banyo yapmaya çalışabilirsiniz.

Saldırı ortadan kaldırıldıktan sonra, sürekli olarak çeşitli kurallara uymalısınız, böylece bu bir daha olmaz:

• Gevşeme prosedürleri düzenli olmalı;

• Sağlıklı ve tam bir uyku sağlamak önemlidir. Vücut sürekli yorgun bir durumda, yeterli uyku almazsa, spazm tekrar edebilir;

• Gününüzü planlamalısınız. Dinlenmek için yeterli zamana sahip olmalı. İşin onunla değişmesi daha iyi olur, örneğin, 2 saat çalışma, 15-20 dakika sadece rahatlatıcı;

• Doğru beslenme. Diyetinize yeterli vitamin ve besin maddesi sağlayın;

• Açık havada daha sık yürüyün. Yatmadan önce bunu yapmak özellikle önemlidir.

Her spazm tipi kasların kasılması ile karakterize edilebilir, bu da sonuç olarak rahatlayamaz. Her durumda, bu fenomen herkese tahammül edemeyen acı verici duygularla birlikte görülür.

Boğazda spazmın çıkarılmasına izin veren bir başka iyi yöntem, bol sıcak çay içmek. Daha sıklıkla bir uzman tarafından reçete edilen ilaçlarla boğazını okşayabilir.

Sağlığını izle. Küçük belirtiler için bile dikkat edilmesi gerekmektedir. Asla kendiliğinden yok olmayacaklar, ama sadece artacak, böylece daha da büyük bir rahatsızlık getirecek.

Genellikle, her zamanki gibi, o, boğazda spazm, ciddi hastalıkların varlığını yalan görünüyor. Böylece beden, her şeyin onunla doğru olmadığını size bildirmeye çalışır.

Kendi kendinize ilaç kullanmamanız, yani ilaçları kendiniz yazmamak önemlidir. Görevlendirilmeden önce, vücudun tam bir incelemesini yapmanız gerekir. Spazmın görünümünü etkileyen başka bir şey ortaya çıkarmak mümkündür. Bu nedenle, zamanında doktorlarla iletişime geçin. Anketin ne kadar çabuk yapıldığı ve tedavinin reçetelenmesi üzerine, tüm hayatınız buna bağlıdır.

Boğazda spazm

Boğazdaki spazmlar, hem otolaringolojik bir hastalık hem de vücuttaki diğer patolojik süreçleri gösterebilen spesifik olmayan bir karakterin belirtisidir. Boğazda boğulma ve spazm tezahürünü sinirlendirmeyin, yani psikosomatik doğa.

Bir çocuğun veya bir yetişkinin boğazdaki kas liflerini neden spazm yaptığını belirleyin, sadece doktor olabilir, bu nedenle kendi kendine tedaviye girmemeli veya semptomları görmezden gelmelisiniz.

Çoğu durumda, tedavi konservatiftir, ancak altta yatan nedene bağlı olarak cerrahi müdahale de mümkündür.

Yaş kategorisi ve cinsiyete ilişkin net kısıtlamalar, bu hastalık, bu nedenle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde teşhis edilebilir.

etiyoloji

Boğazda bir spazm hissi, hem belirli hastalıkların hem de şiddetli stresin, sinirsel aşırı gerilmenin, yani psikosomatik bir faktörün şartlandırılması olabilir.

Boğazda kramp ve boğulma hissi uyandırabilecek rahatsızlıklara atfedilmelidir:

 • üst solunum yolu viral veya bakteriyel doğa hastalıkları;
 • Tiroid bezi hastalıkları;
 • aort anevrizması;
 • onkolojik süreçler;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • vetovasküler distoni;
 • servikal omurganın osteokondrozisi;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • kalp krizi;
 • laringospazm (esas olarak çocuklarda teşhis edilir).

Ayrıca, yedikten sonra boğazda spazm ve terleme dış etkenlerin bir sonucu olabilir:

 • yabancı bir cismin boğazına girme;
 • Odada çok kuru veya kirli hava;
 • ağır metaller, zehirler, kimyasallar ve benzeri toksik maddelerle çalışmak;
 • Bazı ilaçları aldıktan sonra komplikasyon.

Boğazda nefes darlığı ve spazm darlığı çok nadir ve kısa ömürlü ise, bu her zaman vücutta belirli bir hastalığın gelişimini göstermez ve sadece semptomatik olabilir. Ancak, bir doktora danışmak gereksiz olmayacaktır.

semptomataloji

Klinik resmin tezahürünün doğası, böyle bir patolojik sürecin gelişmesine tam olarak neden olan şeye bağlı olacaktır.

Bu nedenle, laringospazm ile çocuk aşağıdaki semptomlara sahip olacaktır:

Bu durumda tehlike, böyle bir durumda çocuğun kendisine neler olduğunu açıklayamamasıdır. Bu nedenle, böyle belirtiler varsa, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Yutma nedeniyle oluşan spazmlar üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanıyorsa, o zaman aşağıdaki semptom kompleksi gelişebilir:

Hastalığın türüne bağlı olarak, larinks beyaz veya gri bir plağa sahip olabilir.

Servikal osteokondrozlu boğazda spazmlar semptomatik olacaktır. Bir kural olarak, hasta göğüs ağrısı, sınırlı hareket, sırt ağrısı ve genel olarak iyilik halinin bozulması hakkında endişelenebilir. Genel olarak, klinik tablo hastalığın evresine ve formuna bağlı olacaktır.

Psikolojik bir faktörün neden olduğu boğazda spazm, böyle bir klinik tabloyla karakterize edilebilir:

 • boğazda bir yumru hissi;
 • kol ve bacaklarda zayıflık;
 • soğuk ter;
 • artan kan basıncı ve artan kalp hızı;
 • Bunun için geçerli bir neden olmasa bile panik ve korku duygusu.

Bazı durumlarda, klinik tablo bir kişinin göğüs ağrısını ve baş dönmesini sıkıştıran ön çatlama durumu ile tamamlanır.

karın ağrısı, ihlal dışkı sıklığı, kusma, mide yanması ve mide gazı ile bulantı boğazda - neden spazmları bir gastroenteroloji hastalık ise, hastalıkların semptomlarının bu tür karakteristik sunacaktır.

VSD ile boğazda spazm, aşağıdaki klinik belirtilere eşlik edebilir:

 • inspiratuar dispne;
 • solgunluk;
 • soğuk terleme;
 • boyun kaslarının gerginliği;
 • artan kan basıncı ve çarpıntıları;
 • solgunluk siyanotik deri ile değiştirilebilir.

Boğaz spazmının semptomatik olması durumunda, hastanın durumu 1-2 dakika içinde normalleştirilir. Bu süre içinde iyileşme olmazsa, bir ambulans çağırmalısınız, çünkü normal olarak nefes alamama, bilinç kaybına, kardiyovasküler sistemden ve hatta boğulmadan kaynaklanan sorunlara yol açabilir. Bu durum özellikle geceleri tehlikelidir, çünkü spazm yüzünden bir kişi sadece yardım istemez.

tanılama

Bu durumda birincil muayene, bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Gerekirse, bu tür uzmanların tavsiyelerine de ihtiyacınız olabilir:

Her şeyden önce, doktor, hastanın fiziksel muayenesini yapar.

 • Hastanın kişisel bir anamnezini toplar;
 • Tam olarak ilk semptomlar kendini göstermeye başladığında mevcut klinik tabloyu aydınlatır.

Bundan sonra, tanıyı açıklığa kavuşturmak için, aşağıdaki laboratuvar-aletli araştırma yöntemleri yürütülmektedir:

 • KLA;
 • pharyngoscope;
 • fibrogastroduodenoscopy;
 • Tiroid bezinin ultrasonu;
 • özofagogastroduodenoskopi;
 • CT;
 • Onkoloji üzerine bir şüphe - onkomarkery için bir test, bir biyopsi.

Testlerin sonuçlarına dayanarak, doktor birincil nedeni belirler ve boğazda spazmın nasıl rahatlatılacağını belirler.

tedavi

Baz tedavisi, yutma fonksiyonunun ve boğazda spazmın tam olarak neden olduğu şeye bağlı olacaktır. Çoğu durumda, rahatsızlığı gidermek için konservatif tedavi yöntemleri kullanılır. Cerrahi müdahale şu durumlarda kullanılır:

 • spazmın nedeni boğazda sıkışmış bir yabancı cisimdir;
 • Bir onkoloji bulunursa.

Diğer tüm durumlarda, doktor uygun ilaçları, fizyoterapi prosedürlerini reçete eder. Eğer spazmın nedeni psikosomatik bir faktörse, o zaman psikoterapiye ihtiyaç olabilir.

Boğazdaki bir spazmdan kurtulmak, ancak problemin karmaşık bir yaklaşımla mümkün olması halinde mümkündür. Geleneksel tıbbı kullanabilirsiniz, ancak sadece ana tedaviye ve bazı hastalıklara ek olarak kullanabilirsiniz.

önleme

Bunun ayrı bir hastalık değil, yalnızca belirli bir patolojik sürecin bir belirtisi olduğu gerçeği göz önüne alındığında, özel bir önleyici tedbir yoktur. Etiyolojik listede yer alan hastalıklarla ilgili önleyici tavsiyelere uyulması tavsiye edilir.

"Boğazda spazm" hastalıklarda görülür:

Hipokalsemi, elektrofizyolojik bir bozukluğun sonucu olarak gelişen ve vücutta kalsiyum seviyesinde bir azalma ile karakterize olan patolojik bir durumdur. Bu patoloji hem akut hem de kronik olabilir. Hastalığın ilerlemesinin nedenini zamanında tespit etmek ve sağlık için tehlikeli sonuçların gelişmesini önlemek için yeterli tedaviyi gerçekleştirmeye başlamak önemlidir. Hipokalsemi, küçük yaştaki çocuklar dahil olmak üzere farklı yaş kategorilerindeki kişilerde ortaya çıkabilir.

Histeri (histerik nevroz), nevrozların grubuna ait olan karmaşık bir nöromüsküler hastalıktır. Kendini belli bir psiko-duygusal durum şeklinde gösterir. Aynı zamanda, sinir sisteminde görünür bir patolojik değişiklik yoktur. Hastalık neredeyse her yaşta bir kişiyi etkileyebilir. Kadınlar, hastalığa erkeklerden daha duyarlıdır.

Bilim adamları "hastalıkları sinirler nedeniyle meydana" Tüm ifadeyi tekrarlamak seviyorum ve sinir sistemi tüm organizmanın çalışmasını kontrol eder, çünkü gerçek. kalp hızı, baş ağrısı, yeme bozuklukları veya nevroz farenks sayısını hızlanması tezahür edebilir onun iş sağlığı bozulur herhangi ihlalleri ise - nadiren meydana gelen bir durumdur, ihtiyaç belirtiler hangi daha detaylı olarak dikkate alınması gerekir.

Arsenik zehirlenmesi, zehirli bir maddenin vücuda girmesiyle tetiklenen patolojik bir sürecin gelişmesidir. Böyle bir kişinin durumuna belirgin bir semptomatoloji eşlik eder ve spesifik tedavinin yokluğunda ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Spazmofili, kandaki hipokalsemi ile doğrudan ilişkili olan nöbetlerin ve spastik durumların ortaya çıkmasının karakteristik bir hastalık olduğu bir hastalıktır. Tıpta patolojiye tetanik denir. Genellikle 6 ila 18 aylık çocuklarda teşhis edilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Nevroz ile boğaz spazmı

Farinksin nevrozu, hastalığın sınıflandırılması, klinik tablo ve tedavi hakkında her şey.

, Hava ve diğer hoş olmayan duyum eksikliği hissi çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yutma güçlüğü neden olur ve çeşitli hastalıkların varlığına işaret edebilir boğazda bir yumru gibi böyle bir rahatsızlık hissi görünümünü,. Çoğunlukla, kadınlar bu semptomlardan şikayetçidir. Biz boğazında yabancı cisim hissi nedeniyle genellikle güçlü sinir gerginlik görünen düşünürsek dişiler oldukça duygusal doğa, çünkü o, şaşırtıcı değildir. Ne bu olgunun nedenleri ve nasıl böyle bir durumda başa?

Neurosis ve formları

Çoğu kez boğazda normal bir şekilde yutulmasına izin vermeyen, nefes almayı zorlaştıran ve korkuya neden olan bir şey olmadığı hissi, gerçek paniğe ve tedavi edilemez bir hastalık düşüncesine yol açabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, boğazda, sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durum olan faringeal nevroz ile bir yumru vardır. Farinksin nörosisi, her biri kendine has özellikleri olan üç tiptir. Tedavi ayrıca farklı olabilir ve hastalığın tipine ve nedenlerine bağlı olabilir. Farenks nevrozu, belirtileri, her bir türün tedavisi ne olduğunu düşünün.

Üç tip nevroz vardır:

 1. Yutulması zor anestezi. Anestezi, viral veya enfeksiyöz hastalıklar, histeri, multipl skleroz, beyin tümörleri, sifiliz ile sonuçlanabilir. Farinks ve yutma refleksi mukoza zarının duyarlılık eksikliği insan hayatı için ciddi bir tehlike taşımaktadır, çünkü hasta yanlışlıkla gıda ve boğulma hissi verebilir, bu da ölüme yol açabilir. Bu durumda, yardım için bir nöroloğa başvurmanız gerekir ve anestezi nedeni histeri ise, bir psikoterapistin yardımına da ihtiyacınız olabilir.
 2. Hiperestezi de bozuk yutma fonksiyonu ile karakterizedir. Bu form, sinir sisteminin çeşitli hastalıklarının karakteristik bileşenlerinden biridir. Hiperestezi ile, larinkste ağrı var, su veya yiyecek yutmaya çalışırken zorluk var, konuşmada ağrı olabilir, boğazınızı temizlemeye kalktığınızda gitmeyen güçlü bir pershenia var. Artan heyecan, terleme hissi veya hava eksikliği. Bir kişi sigara içerse, semptomlar kötüleşir.
 3. Parestezi, organik farinks lezyonları ile ilişkili olmayan anormal duyumlar ile karakterizedir. Yemek sırasında rahatsızlık verici duygular, kaşıntı, yanma, boğazda nevroz, boğazda koma hissi ve diğer hoş olmayan semptomlar olabilir. Farinksin bu tür nevrozu en garip olanıdır, çünkü hastaların şikayetleri belirsiz bir yapıya sahiptir ve doktorlar nesnel sebepleri bulamamaktadırlar. Parestezi tam olarak nevrotik bozuklukların bir sonucudur, bazen bu form menopoz ile gözlenir.

Laringeal nevrozlar ile, genellikle nevrozların her türünün karakteristiği olan eşlik eden semptomlar vardır:

 • uykuda bozulma;
 • olanlara kayıtsızlık var;
 • uyandırılmayan sinirlilik var;
 • artan terleme vardır;
 • ağlamak, ruh hali değişiyor;
 • kalp çarpıntısı;
 • ışığa duyarlılık gelişir;
 • bazen akıl karışır ve baş ağrısı olur;
 • Bir kişi zayıf hisseder, zor olmayan işlerde bile çabuk yorulur.

Parestezi ile, hasta çoğu zaman bir kaşıntı ve boğazda bir "kazma çarpması" hisseder, karıncalanma veya uyuşma hissi. Hastalığın uzun süreli seyri ve tedavi olmadığında, kişinin boğazda kalıcı bir yabancı cisim varlığı ve dil veya kulağa iletebilen boğaz ağrısı görülebilir. Ekteki semptomlar nevrozun doğasını belirlemeyi mümkün kılmaktadır.

nedenleri

Nöroisin en sık görülen nedenleri aktarılan stresler, nörolojik rahatsızlıklar, IRR'nin sonuçlarıdır, bunun sonucu olarak bir kişinin sinir sistemi tükenir. Larenks nevrozuna yol açabilir ve viral veya bulaşıcı hastalıklar, yanı sıra:

 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • panik atak, histeri;
 • psikososyal patolojiler;
 • KBB enfeksiyonları;
 • beynin bir tümörü.

Hastalık formundan bağımsız olarak, semptomların duygusal veya sinirsel stres sırasında çok daha belirgin olduğunu vurgulamak gerekir.

tedavi

Neden farinksin nevrozunda spazmlar oluşur?

Eğer nevrozun, semptomların ve tedavinin boğazını tartışmaya devam edersek, hastalığın tedavisinin büyük ölçüde neden olan nedene bağlı olduğunu belirtmek gerekir.

Nedeni, KBB, onkoloji, inme sonrası durumun ENT organları, enfeksiyöz hastalıkları enfeksiyonları ise, o zaman bu tür hastalıkları ortadan kaldırmak için uygun tedavi tasarlanmıştır. Örneğin, bir tümörün kaliteli larinjit veya farenjit, osteokondroz, sifiliz, tam operatif veya kemoterapötik tedaviyi tedavi etmek, bir inme sonrası bir rehabilitasyon programına tabi tutmak gerekir.

Larinksin hassasiyetini iyileştirmek için, doktor ilaç tedavisinin psikoterapötik yöntemlerle kombinasyonunu içeren kapsamlı bir tedavi önerecektir.

Bu durumda psikoterapinin temel amacı, stresli durumların ortadan kaldırılması ve sinir sisteminin restorasyonu olacaktır, uyuşturucu tedavisi ise psiko-duygusal bileşenin bozukluklarını ve depresyonun somatizasyonunu amaçlamaktadır.

Eğer muayene ciddi hastalıkların olmadığını doğruladıysa, farenks nevrozunun sebebi psikojenik faktörlerin etkisidir, hastanın yaşam şeklini yeniden gözden geçirmesi ve sağlığının durumuna dikkat etmesi gerekir. Bunun için, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, stresli durumlardan kaçınmak, yeme alışkanlıklarını değiştirmek, sağlıklı dengeli beslenmeyi tercih etmek, zararlı üretimde çalışmak için veda etmek gerekir.

(377 kez ziyaret edildi, 1 bugün)

Nöroslar doğada psikosomatik olan bir grup hastalıktır. Bu, bazı psiko-duygusal bozuklukların (stres, depresyon, psikolojik travma, tatminsizlik histerisi, histeri) somatik bozukluklar, yani belirli organların işleyişinin ihlali ile kendini gösterir. Bu hastalıklardan biri pharyngoneurosis. Böyle bir durum, gırtlakları innerve eden sinir liflerinin iletkenliğindeki bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkar. Bunun nedenleri psikolojik olabilir, ancak sinir dokusunun ve beyin hasarının organik bozuklukları da nevrozlara yol açabilir. Patolojinin belirtileri: yutma refleksinin ihlali, farinks, spazm, boğazda hoş olmayan duyumların artması, larinks dokusunun organik lezyonu ile ilişkili değildir.

Larenksin nörozu - nedir bu? Farinks nevrozunun nedenleri Hastalığın semptomları Tanı Tanı patolojinin tedavisi

Tedavi, hastalığın nedenlerine bağlıdır. Sebepler psikolojik ise, rahatsız edici faktörün etkisini ortadan kaldırmak için yaşam şeklini değiştirmek gerekir. Nevrozlar için kullanılan halk tarifleri vardır. Sakinleştirici bir etkisi vardır, uykuyu normalleştirirler.

Larenksin nörozu - nedir bu?

Bu hastalık larinksin innervasyonu olduğunda ortaya çıkar. Bu sinir liflerine veya merkezi sinir sisteminin hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Hastalığın üç şekli vardır:

 1. Hipo veya anestezi. Yutma refleksinin önemli ölçüde azalması veya tamamen yokluğu.
 2. Hypersthesia. Larinksin çeşitli faktörlerin etkisi altında artan hassasiyeti. Genellikle nörolojik hastalıklar, özellikle nevrasteni ve histeri durumunda görülür.
 3. Parestezi. Larinksin duyarlılığı, yabancı duyuların varlığı, farenksin organik bir lezyonu ile ilişkili değildir: kaşıntı, yanma, boğazda şişlik, spazm.

Faringeal nevroz nedenleri

Çoğu zaman, histerinin arka planında benzer bir nevroz oluşur. Bu durumda, merkezi sinir sisteminin normal çalışması bozulur ve nöronların hassas ve motor fonksiyonları bozulur. Larenksin nörozu diğer psiko-duygusal bozukluklara da yol açabilir.

Bununla birlikte, farinksin duyarlılığındaki bir rahatsızlık, sinir dokusunun çeşitli organik patolojilerinden kaynaklanabilir:

 • beynin iyi huylu veya habis bir tümörü;
 • sinir dokusu hasarı aşamasında sifiliz;
 • hemorajik veya iskemik inme ardından paralizi;
 • multipl skleroz;
 • bazı bulaşıcı hastalıklar;
 • Servikal omurganın osteokondrozisi ve bozulmuş serebral dolaşım.

Farinksin artan duyarlılığı neden olabilir:

 • larinkste akut ve kronik enfeksiyöz süreçler;
 • uzun süreli sigara ve alkol bağımlılığı;
 • zararlı çalışma koşulları.

Psiko-duygusal nedenlerin neden olduğu nöroslar kadınlarda, ayrıca sinirsel rahatsızlıklara, strese, depresyona eğilimli kişilerde gelişebilir. Sıklıkla nevrozun alevlenmesi vücuttaki menopozda hormonal değişikliklerin arka planında ortaya çıkar. Nevroz bir uyum provoke psikolojik travma olabilir: sevilen birinin ölümü, boşanma, iş kaybı ve diğerleri. Güçlü (çoğu durumda, olumsuz) duygusal deneyimler çeşitli nevrozların gelişmesine neden olur.

Nevroz belirtileri kişiden kişiye değişir. Farinksin duyarlılığının azaltılması, genellikle yutma refleksinin azalmasına veya kaybolmasına neden olur. Azaltılmış duyarlılığın diğer belirtileri:

 • uyuşukluk hissi, karıncalanma;
 • kaşıntı;
 • boğazda ürpertici hissi.

Bir kişinin farenksin duyarlılığı artmışsa, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Boğazda bir "yumru";
 • filmin hissi;
 • kaşıntı veya terleme;
 • spazmı;
 • öksürük arzu ve öksürük bulantı ve hatta kusmaya neden olabilir.

Semptomlar bir gün içinde bile değişken kuvvetle ifade edilebilir. Güçlendirme belirtileri yorgunluk, stresin bir arka planında ortaya çıkar.

Eğer nevroz uzun bir süre için mevcutsa, bir kişi kulak veya dil veren bir boğaz ağrısına sahip olabilir. Aynı zamanda her zaman boğazda yabancı bir nesne hissi vardır.

Nevrozun ortak belirtileri de gelişir:

 • artan terleme;
 • taşikardi (kalp çarpıntısı);
 • sinirlilik, ağlama;
 • uyku bozukluğu;
 • iştah ihlali;
 • sık baş ağrısı, migren;
 • ses veya ışık uyaranlarına artan duyarlılık;
 • zihinsel yeteneklerde azalma, hafıza.

Larinksin nevrozunun nedenlerini tam olarak belirlemek önemlidir, çünkü bu hem psikolojik bozukluklar hem de sinir dokusunun organik bozukluklarından kaynaklanabilir.

Teşhis için:

 • X-ışını muayenesi veya bilgisayarlı tomografi. servikal omurga;
 • beynin manyetik rezonans görüntüleme;
 • farinksin incelenmesi;
 • özofagus ve mide muayenesi;
 • akciğerlerin radyografik muayenesi.

Tanı sonuçlarına dayanarak, hastalığın tedavisi gelişir.

Hastalığın tedavisi, nedenine bağlıdır. Onkolojik veya bulaşıcı bir hastalığın neden olduğu sinir dokusunun organik bir bozukluğu varsa, bir felç, bu bozukluğun tedavisi gerçekleştirilir.

Ayrıca nevroz ile başa çıkmaya yardımcı olacak halk yöntemleri vardır. Bu tarifler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, uykuyu iyileştirir, ruh halini iyileştirir.

 1. Willow. Tedavide söğüt kabuğu kullanılır. 300 ml kaynar su içinde 10 gr ezilmiş kabuk örtülür, 3 dakika kaynatılır, daha sonra yarım saat ve filtre için ısrar edilir. 1 çorba kaşığı alın. l. günde dört kez.
 2. Nane. 200 ml kaynar su içinde 1 çorba kaşığı buğulama. l. kurutulmuş veya taze nane yaprakları, 15 dakika ısrar, sonra filtre ve içecek. Çayda tatmak için bal ekleyebilirsin. Bir kez yatmadan önce günde 2-3 kez infüzyon yapın. Nane sakinleştirir ve uyku artırır.
 3. Kekik. Bu bitkinin 50 gramı yarım litre votka içerisine döküldü, karanlık bir yerde iki hafta boyunca oda sıcaklığında ısrar edildi, sonra filtre edildi. Günde üç kez tentürden 10 damla alın.

Terapi ve beslenme açısından önemlidir. Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alması gerekir. Bunu yapmak için, diyetinizde taze sebze ve meyve miktarını arttırmak yararlıdır.

Nevroz tedavisi, yaşam şeklini değiştirmeyi içerir. Bu durumda çok yararlı spor olacak. Orta derecede fiziksel yük kan dolaşımını artırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda, serotonin üretilir ("mutluluk hormonu"), bu da kişinin psikolojik durumunun ruh halini ve normalleşmesini artırır.

İnsan vücudundaki psişenin etkisini hafife almayın. Bir çok hastalık bir kişinin psikolojik sağlığı ile ilişkilidir. Eğer nevroz gibi bir durum varsa, insanda bir şeylerin yanlış olduğu ve beynin bir hastalığın yardımı ile bunu işaret ettiği anlamına gelir.

Hastalığın nedenleri psikolojik ise, bu durumu düzeltmek gerekir. Bunu yapmak için kendinizi anlamak ve psikolojik problemleri çözmek iyidir. Bireyin psikolojik sorunlarını çözmeye yönelik birçok kitap ve eğitim var.

Hastalık ile başa çıkmak sadece psikolojik rahatsızlık nedenini ortadan kaldırırsanız olabilir. Eğer nevrozu tetikleyen faktör bir travma ise, kendini geliştirmek ve bu travmadan kurtularak veya iyileşmekle başa çıkmak gerekir.

Bazı insanlar bu tür sorunların önemli olmadığını ve dikkat etmeleri gerekmediğine inanırlar. Diğerleri problemlerini alkol ve uyuşturucu yardımı ile çözmeye çalışırlar. Her durumda, bu stratejiler yanlıştır, çünkü sorunun göz ardı edilmesi bir çözüm değildir. Kendinizi anlamak ve yaşam tarzınızı değiştirmek önemlidir. Sadece bu durumda nevrozun tedavisi etkili olacaktır.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır. Yaygın bir fenomen, hindistancevizi ya da patolojisinin insan vücudundaki ilerlemeyle birlikte farinks ya da larenks kaslarının konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir.

Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudundaki laringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 • Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 • Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 • Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 • Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

 • Güçlü ağlama
 • Keskin korkutmak
 • gülme
 • Şiddetli öksürük

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Boğazda bir nevroz varsa, bu duruma neden olan problemin uzun süre çözülmediği ve bedenin bu konuda kişiye bilgi verdiği anlamına gelir. Konvansiyonel ağrı, önlem almak için gerekli bir işarettir ve problemi daha fazla göz ardı eden faringeal nevroz sinyalleri ciddi sonuçlara yol açabilir. Başka bir deyişle, farenksın nöropatisi çoğu durumda bedenin fiziksel durumuyla ilişkili olmayan psikosomatik bir fenomendir ve buna bağlı olarak ilaçsız tedavi edilebilir. Farinksin nevrozunda, semptomlar ve tedavi birbiriyle ilişkilidir, yani, ilk seçilenin terapi şiddeti ve nedenleri, seçilen tedavi yöntemine bağlıdır.

Semptomatik belirtiler

Larenksin nörozu hem psikosomatik nedenlerden hem de fizyolojik anormalliklerden kaynaklanabilir. Onları anlamak için, boğaz nevrozunun şartlı olarak 3 tipe ayrıldığını bilmelisiniz: anestezi, hiperestezi ve parestezi:

 1. Anestezi, farenksin hassasiyeti kaybettiği bir olgudur. Bir kişinin boğaz, boyun ve hatta omuzları uyuşukluk gösterir. Sifiliz veya influenza ile beyinde bir tümörün arka planına karşı bu tür duyumlar vardır. Ayrıca boğazda hissizlik, histerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
 2. Hiperestezi, boğulmaya neden olan güçlü bir spazm olarak hissedilir. Tipik olarak, bu fenomen bulaşıcı hastalıklar ile ortaya çıkar. Aynı şekilde nevroz, güçlü bir sinir şokunun arka planına karşı kendini gösterir.
 3. Parestezi - bir nevroz ile boğaz spazmı. Genellikle böyle bir semptom kararsız ruhsal insanlar tarafından tarif edilir. Onu "boğazda yumru" olarak nitelendiriyorlar. Genelde, parestezi ruhsal bozukluğu olan kişilerde görülür.

Tanı ölçütleri

Her durumda, larinksin spazmı şikayeti olan bir hasta, boğazın enfeksiyöz ve diğer hastalıklarının varlığı için standart bir muayeneye tabi tutulur. Bunu yapmak için bir kan örneği alır: doktoruna göre vücuttaki enfeksiyon patojenlerinin varlığını belirler. Sifiliz için bir analiz zorunludur. Beyinde veya boyunda bir tümörün varlığını dışlamak veya teyit etmek için, hastaya bir X-ışını verilir. Multipl sklerozu belirlemek için hasta manyetik rezonans görüntüleme çalışmasına maruz kalır.

Ayrıca, bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından farenksin smear ve dış muayenesinin biyokimyasal analizi. Ve sadece bir boğaz hastalığı olasılığını dışladıktan sonra bir psikiyatreye muayene için hasta gönderilir. Spazmın nedenini belirler ve bu bilgiye dayanarak boğazda bir yumru çıkarmak için tasarlanmış bir terapi seçer.

Bir psikoterapistte faringeal nevroz tedavisi

Farinksin nevrozu nevrasteni veya psişenin başka bir hastalığı olarak ortaya çıkmışsa, bir psikoterapistin yardımı olmadan yapmak imkansızdır. Histerik gibi bir fenomen, dengesizlik ve sürekli sinirlilik durumu - bu sadece bir uzmanı tedavi etmek için ihtiyacınız olan şeydir.

Her şeyden önce terapist, duygusal çatışmaya neden olan sebebi belirler. Daha sonra hasta bu nedenleri görmezden gelmek ya da onları pozitif patojenlerle değiştirmek için eğitilir. Her durumda, stresli bir durumda psişeyi gevşetmek için bireysel bir yöntem seçilir.

Hasta bir yaşam doğru yolu yürütmek başlarsa Çoğu durumda, yutak nevroz çabuk geçer ve beslenmek için zamanında, uyku ve uyanıklık ile uyumludur ve sigara ve alkol alımı reddediyor. Yani, nevroz farenks tedavisi normal yaşam tarzlarına geri dönüştür.

Larinksin spazmı için hızlı tedavi

Ne yazık ki, yaşamın modern hızı çoğu zaman bir kişinin bir uzmandan nevrasteniye karşı tam bir tedaviye girmesine izin vermez. Ve soru ortaya çıkar, hızlı bir doktorun yardımının mümkün olmadığı bir durumda boğaz nevrozunun bir kişiyi yakalaması durumunda ne yapması gerekir.

Boğaz nevrozunun tezahürünü rahatlatmak için birkaç yol vardır:

1) Öncelikle panik belirtisini bastırmanız gerekir. Antik çağlardaki bu devlet, bir insanın hayatını kurtardı, çünkü uzun bir ağaca, bir kayaya ya da sadece kaçmak için çok hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek kaslı aktiviteye neden oluyor. Modern dünyada bir paniğin neden olduğu kasların gerginliğini hafifletmesi nedeniyle, bu mümkün değildir, prensipte paniği görmezden gelmeyi öğrenmek, böylece kaslar krampı azaltmaz.

2) Rahatlamak gerekiyor, bunun için birkaç yol var. Örneğin, nefes egzersizleri: "Zaman" hesaba güçlü nefes ve hesabına, uzun yapmak nefes "bir, iki, üç." panik nedeniyle sık nefes hiperventilasyon yol açtı Eğer bir kişi bilincini kaybedebilir. Bunu önlemek için, bazı doktorlar sıkıca o nefes böylece, üfleme, dudak çevresindeki deriye bastırıp nefes alırken havayı çekerek, bir kağıt torbaya nefes öneriyoruz.

3) Rahatlatıcı kaslar adım adım, yani önce bacaklar, daha sonra karın kasları, sırt, göğüs, omuzlar, eller ve daha sonra boyun olabilir.

4) Başka bir rahatlama yöntemi distraksiyon denir. Bu dünyanın tefekkür etmek, iç durumunda içindi gereklidir - kuşların uçuş ve bulutlar, ağaçlar rüzgar hışırtı, vb derede su üfürüm ve. Bu durumda ana şey, stresli duruma neden olan sebep hakkında düşünmek değildir.

5) Stres belirtileri ve larinksin yaklaşan spazmı, örneğin hafif koşu veya yürüme ile biraz fiziksel zorlama ile giderilebilir.

Korkunun, nöropatik bir saldırının ortaya çıkmasının sebebi olduğu anlaşılmalıdır. Ve buna göre, bir saldırının ortaya çıkması korkusu üzerindeki zafer, sonunda bir insanı rahatlatır. Örneğin, bir kişi her zaman onunla özel bir ilaç olduğundan emin olursa, bir saldırının semptomlarını anında ortadan kaldırabilirse, asla deneyimleyemez. Ancak, evden uzaklaşan bir kişi, ilacı almayı unuttuğunu keşfederse, panik atak hızla boğaz spazmına neden olur. Yani, tıp her zaman kişinin kafasındadır, ancak her zaman kendini sakinleştirebilir, bunun tersi de tam tersi - nöbet öncesinde ruhsallığı yaralayabilir. Bütün bunlar yine bir psikiyatrın farinksin nevrozunu tedavi etmesi gerektiğini göstermektedir.

ilaç

Şiddetli vakalarda hastaya ilaç tedavisi verilir. Bu, sakinleştirici ve antidepresanların kullanımını içerir.

Neroroz tedavisi sadece doktor gözetiminde gerekli olduğundan, belirli bir ilacı reçete eder, dozajı ve kabul şeması bir doktor-psikoterapisttir. Ayrıca, doktor reçetesi olmaksızın, sakinleştiriciler ve antidepresanlar eczanelerde serbest bırakılmaz.

Ancak reçetesiz olarak edinilebilecek ilaçlar da var. Kronik stres ve nöropatide terapötik bir etkiye sahiptirler, ayrıca sadece bir doktora danışılmalıdırlar.

 1. Bir nevroz ile boğazda spazm iyi valerian veya motherwort tentürünü ortadan kaldırır. İlaçlar eczanelerde serbestçe satılmaktadır ve diğer şeylerin yanı sıra kalbi ve akciğerleri stabilize etmek için kullanılmaktadır.
 2. İlaç Nervo-Vit sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Uyku bozukluklarından muzdarip insanlar için çok uygundur. Bu ilaç anksiyete ve kronik korku hissinden kurtulmaya yardımcı olur. Ek olarak, insan bağışıklık sistemi üzerinde yararlı bir etki olan C vitamini içerir.
 3. Reaktif veya klinik depresyon ile, St John's wort içeren ilaç, kaliteli bir antioksidan olan St. John's wort ile yardımcı olur.
 4. Ruh halini yükseltmek ve yüksek tondaki kasları döndürmek için, Apitonus P vitaminleri bir kompleks alabilir. Bu preparat, vücudun düzgün çalışması için gerekli olan 20'den fazla farklı amino asit içerir.

Bu ilacın tedavisi beynin aktivitesini arttırır.

Sonuç ve sonuçlar

Bir nevroz ile boğazda bir spazm kurtulmak için, doktor en iyi anlamaya olacaktır. Ancak herhangi bir kişi kendilerine yardımcı olabilir, aynı zamanda ana şey, her şeyin sonuçlanacağına dair sağlam bir hedefe ve güvene sahip olmaktır. Sonuçta, doğu şifacıların dediği gibi, hastalığınızın sebebini biliyorsanız, o zaman zaten yarı sağlıklısınız.

Boğaz da dahil olmak üzere sinirlerden herhangi bir şeyin zarar görebileceği ortaya çıkıyor. Farinksin nörosisisi - inervasyonunun ihlali ile ya da insanın merkezi sinir sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili patolojik bir durumdur. Bu hastalığın çeşitli formları vardır (anestezi, hiperestezi ve parestezi), her birinin kendi belirtileri vardır. "Farenks nevrozu" tanısı için tedavi de farklı olabilir ve hastalığın biçimine ve aynı zamanda ortaya çıkış nedenlerine bağlıdır.

anestezi

Farinksin mukoza zarının anestezi - duyarlılığı eksikliği, yanı sıra bir faringeal refleks yokluğu. Nedeni şunlar olabilir:

 • histeri (histerik belirtileri - nadir olmayan);
 • frengi ve beyin tümörleri;
 • tabloid felci;
 • Multipl skleroz;
 • kaynaklı influenza veya difteri.

Faringeal anestezinin gırtlak içine doğru yayılmasıyla birlikte, yiyeceklerin aspirasyon tehlikesi vardır (bir kişi yanlışlıkla yiyecek solumak olabilir).

Bir nörolog ve bir odyolog hastalığı sadece nörojenik doğasını sahip olduğundan emin olmak için, ve diğer hastalıkları (boğaz hastalıkları ve sinir sisteminin organik bozukluklar) ekarte etmek: başlamak için, uzmanlar aşağıdaki istişare geçmesi gerekiyor.

Eğer uzmanlar diğer ihlalleri dışlıyorsa, tedavi bir nörolog tarafından yazılacaktır. Ayrıca bir psikoterapistin yardımına ihtiyaç duyabilir - histeri ile başa çıkmaya yardımcı olur.

hiperestezi

Hiperestezi, farenksin artmış duyarlılığıdır. Aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • boğaz ve larenksin (farenjit, bademcik iltihabı) kronik hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkar, daha sonra sigara içilmesi, alkol içilmesi ile kışkırtır;
 • histeri ve nevrasteni yan etki olarak kendini gösterir ve hatta küçük yerel değişiklikler, ağrı, spazm, terleme, boğazda kaşıntı şikayetleri neden olur.

Kulak burun boğaz uzmanı ve nörolog da muayene için gereklidir. Kulak burun boğaz uzmanı, profiline göre hastalıkların varlığını dışlarsa, tedavi bir nörolog tarafından reçete edilir. Bir nöroloğun tavsiyesi üzerine, terapistte nevrasteni veya histeri tedavisi görülebilir.

parestezi

Böyle belirtiler haklı iken hastalar, rahatsızlık çeşitli şikayet ettiği nevroz farinksin tuhaf tür doktorlar objektif nedenler bulmuyorum. Şikayetler belirsizdir - larinks alanında - Hastalar düşük boğaz vermek, laringeal spazm, karıncalanma, baş spazm, ağrı ve yanma, "boğazda yabancı bir cismin var" hissediyorum.

Boğazın nevrozunun bu şekli, histeri ve nevrasteni gibi nevrotik bozuklukların karakteristiğidir. Bazen bu tür nevrozlar klimacterik döneme eşlik eder.

Her durumda, birincil muayene tüm uzmanlar tarafından yapılır - bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir nöropatolog (nörolog). Eğer gerçekten parestezi ile karşı karşıya iseniz - Hasta kendisi, hastalık üzerinde tüm dikkatini konsantre çok sık boğazını kabul başlar rağmen bazı hayali belirtiler fark, sen bulamazsınız herhangi bir ihlal otolaringolojistin ve varolmayan bir çok problemle (cancerophobia, ftiziofobiya) "bulur".

Genel öneriler

Eğer boğazında rahatsızlık hissederseniz, gırtlak spazmı, gıdıklamak veya hassasiyeti azaltmak, boğaz ve geniz bölgesi boğaz kramplar ve diğer hoş olmayan hisler "boğaz içinde bir yumru", kendini teşhis etmeye kalkma. Hastalık ciddi organik bozukluklardan kaynaklanabilir. Tıbbi muayene mutlaka yapılmalıdır.

Yine doktorlar nevrotik hastalığın doğasını ve tedavi belirlenir ise - nevroz için bazı basit genel kurallara uyarak profesyoneller yardımcı olmaya çalışırız: Günün istikrarlı rejimi, yeterli uyku, duygusal ve fiziksel egzersiz azalmış, vb zararlı alışkanlıklar, kaçınarak Bununla ilgili daha fazla bilgi "Psychoprophylaxis" bölümünde bulabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir.

3 yaşındaki çocuklarda angina tedavisi: anjina tipleri ve tedavilerinin özellikleri

Çoğu zaman, çocuklar anaokuluna gittiklerinde hastalanırlar. Çok sayıda çocuk, hepsi sağlıklı değil, yeni koşullar - tüm bunlar çocuğu travmatize eder ve bağışıklığını zayıflatır.