Loading

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Faringeal halkın kaslarının spazmı

Larinksin kaslarının spastik kasılmaları keskin bir şekilde ortaya çıkar ve çoğu zaman bir kişide paniğe neden olur. Saldırı sırasında nefes almak çok zordur ve eğer hala korkuya boyun eğirseniz, o zaman boğulma tehlikesi vardır.. Bu tür şartları tekrar tekrar deneyimleyenler, bunun hava erişimini engelleyen bir yumru gibi olduğunu söylüyorlar. Boğazda spazmlara ve bunun nasıl gerçekleşeceğine ne sebep olur?

Boğazda spazmların nedenleri

Farinksin kas kasılmalarını tetikleyen faktörler farklıdır - fizikselden psikolojik. Hasta ciddi bir hastalıktan muzdarip olabilir ya da sıklıkla tekrar eden panik ataklarla rehin tutulabilir. Boğazda spazmın nedenleri şöyledir:

 1. Astım veya ciddi bir alerjik reaksiyon, sıklıkla boğaz kaslarının spazmodik kasılmasına yol açar.. İlk durumda, saldırılar sürekli olarak tekrarlanır ve ikinci durumda böyle bir fenomen patojenle temasta beklenmedik bir reaksiyona dönüşebilir.
 2. Bademcikler apsesi. Böyle bir hastalığı olan bir kişi, boğazda paroksismal spazmodik ağrı hisseder, bu da iyileşmeden sonra kaybolur.
 3. Trigeminal sinirin enflamasyonu. Bu hastalığa, çene kasları ve larenks kaslarının kavşağı eşlik eder, bu da faringeal halkanın bölgesinde bir basınca neden olur.
 4. Boğazda spazm ve boğulma merkezi sinir sisteminin yenilgisinin bir sonucu olabilir. İnme, ensefalopati ve diğer şiddetli durumlar sıklıkla glossopharyngeal sinirin bir lezyonuna yol açar. Sonuç olarak, spazmlar ortaya çıkar, hasta sürekli tükürük ile boğulmak, öksürmek, hava yutmak ve boğulmak üzeredir.
 5. Gastroenterolojik hastalıklar. Olguların larenksinin spazmlarından biri özofagittir. Yemekler mideden hidroklorik asitle geri döndürülür, ancak yemek borusu asidik ortama uyarlanmaz, bu yüzden faringeal halkın kasları büzülür ve korunur. Bu, mide ve yemek borusu arasındaki sfinkterin zayıflığından kaynaklanır.
 6. Tiroid bezi hastalıkları. Genişlemiş bir organ larinksin duvarlarına karşı bastırır, bu da spazmodik ve nefes alma zorluğuna yol açar. Ayrıca onkoloji de böyle bir reaksiyona neden olabilir.
 7. korku ve panik atak nöbetleri eşliğinde olan distoni, depresyon ve diğer ruhsal bozukluklar gibi nevroz ve takıntılar,.

Spazmaya başka ne sebep olabilir?

Fakat bu, boğazda nefes aldıklarının tüm nedenleri değil. Bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunan anahtar faktör anahtar sudır. Soğuk bir havuzda yıkanmış olan herkes, içine düştüğü zaman, “ruhun üstesinden gelir” diyebilirdi. Ama bu sadece bir duygu değil. Nazofarenks içine az miktarda sıvı bile girdiğinde, üst solunum yolu hemen girişini engeller. Sonuç olarak, vokal kordların spazmı, kalp durmasına yol açar.. Buna "kuru boğulma" denir, bir kişi boğulmadan ölür. Sıcak suda (20 ° C'nin üstünde) bu gerçekleşemez.

Ek olarak, larinksin spazmodik kasılmalarının nedeni, içine düşmüş yabancı bir cisim, örneğin bir balık kemiği olabilir. Bazı durumlarda, boğazda sıkışan yabancı bir nesne sinir liflerinin tahrişini kışkırtır ve rahatsızlığa neden olduğundan tıbbi bakımdan kaçınılamaz. Bu tür fonksiyonel faktörler, anormal olarak kabul edilemez, fakat kemik, aynı zamanda yutulması midye kabuğu veya keskin nesneler fragmanları sadece bu organların duvarına zarar yemek borusu ve mide boyunca daha taşındığında vaka vardı.

Yutulması gereken yiyecek veya ilaçların, yemek borusu boyunca daha fazla hareket etmedikleri ve gırtlakta sıkışıp kaldıklarına dair bir duygu eşlik edebilir. Tabii ki bu imkansız ve ürünler farinksden hemen sonra naklediliyor.

Bu tükürük üretiminin azalmasına kaynaklanmaktadır: Sinir lifleri boğaz halkası hasarlı ve yutma sırasında birkaç saat sürebilen, boğazda hafif ama uzun spazmı almaktadırlar.

Larenksin sıkılması ve nefes alma hissinin olmaması sık görülen misafirlerse ve tek semptomlar değilse, hemen doktora başvurmalısınız. ve tezahürlerinin sebebini tanımlayınız.

laryngism

Çoğu zaman, larinksin kaslarının spazmının ana sebebi laringospazmdır. Bu, nefesin kaybolduğu faringeal halkanın ani bir kasılmasıdır ve nefes almak çok zordur. Bu fenomene ne yol açar?

çocuklar

Laringospazm atak altı aydan 5 yıla kadar olan çocuklarda görülür.. Genellikle aşağıdaki hastalık ve durumlardan dolayı oluşur:

 • akut solunum yolu enfeksiyonları: bademcik iltihabı, kızıl ateş, boğmaca ve benzeri;
 • ilaçlara, gıdaya, emisyonlara karşı reaksiyona alerjisi;
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği ile

Çocuğun boğazındaki bir spazm, şiddetli kahkaha ya da korkularda ortaya çıkar, fakat daha sık bu olay paroksismal öksürükten kaynaklanır.. Nefes aralıklı ve ıslık olur ve bebek korkudan gözyaşlarına boğulur.

Boğazda hafif bir spazm ve öksürük birkaç dakika içinde kaybolur, ancak ölümcül bir sonuçla sonuçlanan emsaller vardır. Her neyse, bu çocuğa bir kez oldu ve hızlıca geçti bile - bu da bir doktora görünmek için bir bahane.

Yetişkinlerde

Yetişkinler de bu olguya tabidir. Boğaz spazmı, güçlü bir alerjen veya zararlı uçucu maddelerin etkisine karşı vücudun koruyucu bir reaksiyonudur.. Laringospazm yoluyla, vücut kendisini zehirlenmenin nedensel etkisinden korumayı dener. En hayati tehlike oluşturan durumlar Quincke'nin ödemi ve anafilaksisidir. Bu gibi durumlarda, spazm boğulmaya ve ölüme yol açabilir.

Aslında, bu reaksiyona neyin sebep olduğunu anlamak hiç de zor değil. Patojen ile temastan hemen sonra ortaya çıkar. Keskin bir kimyasal kokusu ile Çiçek kokular, fabrika emisyonları veya toksik maddeler Eğer aşırı duyarlı olan veya büyük miktarlarda solunması halinde boğaz spazmı neden olabilir eğer. Boğazdaki "topak" a ek olarak, hastalar yetişkinlerde laringeal spazmın eşlik eden semptomlarından şikayet ederler:

 • burun akıntısı şeklinde burun akıntısı ve burun pasajları ödemi;
 • öksürme ve hapşırma;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözyaşı, gözlerde ağrı keser.

Eğer patojen tanımlanır ve ortadan kaldırılırsa ve spazmlar tekrarlanmıyorsa, doktora yapılan çağrı ertelenebilir. Semptomlar gitme ve tekrarlanan saldırılar, bileşik ve şiddetli nefes darlığı ve kısık boğaz eşlik ederse, o zaman hemen bir uzmana ziyaret etmesi gerekir.

tanılama

Çoğu durumda, bir kişi boğazda rahatsızlık ve spazmlardan neden endişe duyduğunu belirleyememektedir. Yukarıda belirtildiği gibi, bu fenomenin nedenleri fazlasıyla yeterlidir, dolayısıyla gerçek etiyolojileri sadece özel bir teşhis yardımı ile tanımlanabilir:

 1. Bir tiroid bezi şüphesi varsa, ultrason alınır ve hormonlar için bir kan testi yapılır..
 2. Bademcik bulaşıcı hastalıklar boğazdan alındığında ve farenjektomi yapılır.
 3. Yabancı bir vücut boğazına girdiğinde, genellikle cerrahi müdahale olmadan yapılması gerekir.
 4. Manyetik rezonans görüntüleme ve boyundaki damarların elektromanyetik incelemesi bir tümör tespit edebilir.
 5. Reflü-özofajit gibi bir gastroenterolojik patolojinin belirlenmesi, endoskopi veya X-ışını çalışması ile yapılabilir.

Nedeni keşfinden sonra, teşhis edilen hastalığı olan doktor, uygun tedaviyi reçete eder. Bununla birlikte, bir kişinin yukarıdaki tüm sınavlardan geçtiği, ancak hiçbir şeyin bulunmadığı görülür. Hasta tamamen sağlıklı, ama buna rağmen, larinksin spazmları tekrar tekrar geliyor. Bütün hata psikojenik bir faktördür ve bu nadir görülen bir olay değildir..

Psikojenik faktör

Birçoğu için, bu bir sır değil, ama birisi bile güçlü bir heyecan sırasında bir hava eksikliği hissi olduğunu hissetti. Ve bu his, sadece bir kişi olumlu duygular yaşadığında ortaya çıkar. Bazı durumlarda korku, şok ve strese boğaz spazmı eşlik eder. Bu neden oluyor?

Vücudumuzda adrenalin adrenal bezleri tarafından üretilir ve korku ya da heyecan sırasında, kalbin daha sık atmasına neden olur. Ancak, Bir stres diğerini takip ettiğinde, bir nevroz ve sonuç olarak bu hormonun kontrolsüz izolasyonuna yol açar.. Bunun için her şey açığa çıkarılmamış, hepsi bireyin duygusallık düzeyine bağlıdır ve hatta kalıtım faktörü de önemli bir rol oynar.

Eşzamanlı semptomlar

Adam derhal şok üzerinde olduğu için, ona neler olduğunu anlamadı ve bir sinir krizi ile, boğazında ve tam nefes önlemek kimseye bir spazmı bağlamaz. Genellikle bir saldırı sırasında, birçok başka belirtiyi gözlemleyebilirsiniz, örneğin:

 • keskin bir artış veya tersine, tansiyonda bir azalma;
 • dışkı ile ilgili sorunlar (hem kabızlık hem de ishal olabilir);
 • onu boğma korkusu nedeniyle yemeyi reddetmek;
 • uyku bozuklukları, uyuşukluk ve uyuşukluk;
 • apati ve hipokondriya;
 • sürekli sinir gerginliği ve ölüm korkusu;
 • güneş pleksusunda taşikardi ve nabız;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • konaklama spazmı ve görmenin geçici olarak bozulması;
 • bir saldırı sırasında kızarıklık ve terleme;
 • subfebril sıcaklığı ve eğer her iki aksiller havza altında ölçüyorsanız, göstergeler birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterecektir. (ör., 36.2 ve 37.5);
 • soluk nazolabial üçgen;
 • gözlerin altında asimetrik şişkinlik;
 • ellerin titremesi.

tanılama

Kural olarak İlk kez bu tür reaksiyonlar, 25 yaşına kadar genç asteneli gençlerde ortaya çıkar.. Hasta hemen tüm olası muayenelerden geçmek için acele eder ve daha sonra hiç hasta olmadığı ve tanı koydurucu vejetan-vasküler distoni kusurları tanıdığı ortaya çıkar. Gerçek şu ki, doktorlar, müdahalede bulunan solunumun kaynağını açıklayamayacaklar ve boğazda ve diğer eşlik eden semptomlarda gergin bir "yumru" yu atamayacaklar.

Deneyimli psikiyatristler, bu şekilde, vücudun stres deneyiminden, örneğin sevilen birinin kaybından sonra ayrıldığını iddia eder. Bu, her zamanki uzun süreli depresyon - bu şekilde bir çıkış arayan negatif duyguların uzun süreli bastırılmasının bir sonucudur.. Bu süreçler geri dönüşümlüdür, ancak yaşam boyunca yaşanan nevroz, kendini anımsatır. Nöbetler hava değiştiğinde, yeniden stres yaşadığında, aşırı çalışmalarda ortaya çıkabilir.

terapi

Kurtarma, bir kişinin ciddi bir rahatsızlığı olmadığını ve saldırıda bağımsız olarak korkularını iyileştirdiğini fark etmesiyle gelir.. spazmlar sırt ve boyun sıçrama ve durmuş panik atak için, o kadar pratik öneriler bazı meslekler için sahne, yaşam tarzı, tutku bir değişiklik olarak kabul edilebilir zaman ve durumun anlaşılmasını, sürer.

Ayrıca nevroz içinde, bu konuda literatürü kontrol örneğin, Rus psikoterapist Andrew Kurpatova aralarında bu konuda "korkusuyla çare" ve o larinks mevcut psikojenik etyoloji spazmları açıklanır hangi "vejetatif distoni" bir sürü iş var zarar vermez. Tıbbi uygulamada nevroz ile öldürücü spazmodik kas kasılması gözlenmedi.

Panik ataklar ya da sempatoadrenal krizler birkaç dakika devam eder ve daha sonra sağlık durumu normale döner. Genellikle, hasta sinir sistemini güçlendirmek için sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve vitaminler, örneğin, Gidazepam, Sedasen ve Magne B6 bir reçete yazılır. Kan basıncında baş ağrıları ve atlar varsa servikal ve torasik bölgelerdeki masajın yanı sıra hazırlıklı Tonginal masajını da yazınız.

Larinksin spazmı için ilk yardım

Böyle bir fenomeni, gırtlak kaslarının spastik kasılması olarak tedavi etmek için, kişinin görünüşünün doğasını bilmesi gerekir. Ancak, bir kişi boğulmaya başladığında, teşhis için zaman yoktur ve bir ambulansa varmadan önce, bir saldırının durdurulması ve hayat kurtarılması gerekir:

 1. Öncelikle boğucu kişiyi rahat bir pozisyonda, sağ tarafta daha iyi bir yere koymanız gerekir, böylece tükürükte boğulmaz..
 2. Bundan sonra, özellikle alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir kapalı bitki veya buharlaşan kimyasallar varsa, odayı iyice havalandırın. Temiz hava akışı, ambulans gelene kadar saldırıyı kolaylaştırır.
 3. Hasta bilincini kaybettiyse, dilin solunum yollarını tıkadığını ve ona amonyak kokusu verdiğini kontrol etmek gerekir.
 4. Hastayı sırt üstü yatırırsanız boğaz spazmı daha hızlı olacaktır.
 5. Buna ek olarak, bir kişinin panik yapmamasını ve havayı tutarak daha yavaş ve daha eşit bir şekilde nefes almayı denemelidir.
 6. Bazen yapay olarak tetiklenen kusmuk kitlelerin geri çekilmesi, saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Boğazda spazmın çıkarılması için hiçbir yol olmadığında ve saldırı yoğunlaşmaya devam ettiğinde, sıcak bir banyo yapmak için bir kişiye ihtiyacınız vardır.

Bunu unutma ciddi hastalıklarda boğulma atağı olabilir. Bu nedenle, bu kişi için ilk defa değilse, spazmı durduracak herhangi bir ilaç bulunmalıdır. Örneğin, eğer astım ise, hasta bu vaka için her zaman bir inhalere sahiptir. Bu bir panik atak ise, o zaman ona bir sakinleştirici vermek gerekir.

tedavi

Şiddetli koşulların tedavisi resüsitasyonla başlar ve ancak o zaman boğulma sebebi tanımlanır.. Kural olarak, en güçlü bireysel alerjik reaksiyonun neden olduğu asfiksi ve Quincke's ödemi.

Yabancı bir cismin yutulması ve özofajitin yok edilmesi nedeniyle larinksin spazmları genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Solunum yolu enfeksiyonları ve tonsil apsesi antibiyotiklerle tedavi edilir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar ve tümörlerin varlığı hormonal ve kemoterapiyi içerir. Her durumda, yaklaşım bireysel olacaktır.

Boğazdaki spazmlar çok çeşitli ve kesinlikle ilgisiz nedenlerle ortaya çıkabilir. Bunlar KBB hastalıkları, gastroenterolojik rahatsızlıklar, onkoloji, tiroid bezi hastalıkları ve hatta sinir bozuklukları olabilir. Her durumda, bir kez oldu ya da zaman zaman kendini hissettiriyor, faringeal halkanın spastik kasılmaları - sağlığınızı düşünmek için ciddi bir neden.

Boğazda spazm: nedenleri öğrenir ve yardım sağlar

Boğazda spazm, larinkste, beklenmedik bir şekilde ve herhangi bir neden olmadan ortaya çıkabilecek tehlikeli bir patolojidir. Hastanın sağlık durumu hafif rahatsızlıktan asfiksiye kadar önemli ölçüde değişebilir. Bu zamanlarda, laringeal kasın hızlı bir kasılması meydana gelir, hava yollarını daraltır ve genellikle tamamen bloke eder ki bu da hava kıtlığına neden olur.

Özellikle panik, gecenin ortasında bir saldırıya neden olur, bu nedenle bu rahatsızlığı olan herkes boğulma nedenlerini, tezahürlerini ve tedavi yollarını bilmelidir. Bu fenomeni göz ardı etmek imkansızdır - ölüm vakaları kaydedilmiştir.

Sebepleri öğreniyoruz - ölüm riskini azaltmak

Larenks bölgesinde spazmların nedenlerini bulmak için çeşitli problemler yardımcı olur.

Durumsal faktörler

Durumsal spazmlar aşağıdaki faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkar:

 • irritanların hava yoluyla solunması;
 • spazmlara neden olan ilaçlar almak;
 • Stresli bir durumda olmak;
 • Kötü çiğneme yiyecekleri;
 • alerji.

endojen

Endojen spazmlar, gizli eşzamanlı hastalıklar ile ilişkilidir. Çeşitli patolojiler ve nörolojik problemler olabilir (farenjit, larenjit, servikal vertebral kolonda fıtık, onkoloji, histerik durum, serebral hemodinamik bozukluğu ve diğerleri). Çoğu zaman bu, üst solunum yollarının iltihaplanması ve daha nadir olarak sinir uçlarının tahrişinden kaynaklanır.

Ana faktörler aşağıdakilerle ilişkili problemler olabilir:

 • endokrin sisteminin hastalıkları;
 • psikososyal bozukluklar;
 • kas-iskelet sistemi problemleri;
 • dolaşım sistemi (daha önce uğradığı bir felç);
 • sindirim sistemi (asit reflü);
 • Solunum sistemi (larenjitden akut tonsillite kadar).

Çoğu zaman, boğulma unsurlarına sahip spazmlar, bir alerji, bir boğaz hastalığı veya havada yüzen dış uyaranlar tarafından tetiklenen bir mukus ödemi ile başlar.

psikojenik

Nöroz, boğazda boğulma saldırılarının nedenlerinden biridir. Çatışmalar, duygusal stres veya başka herhangi bir psikolojik travmadan kaynaklanabilir.

Örneğin, panik ataklara aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • boğulma;
 • kalp ağrısı;
 • artan kalp hızı;
 • hava eksikliği;
 • karın rahatsızlığı;
 • vücutta ve uzuvlarda titreme;
 • boğazda ve komada bir koma bulma hissi.

Nevroz temelinde ortaya çıkan spazmların tedavisinde, nöropsikiyatrik durum normalleştirmek için yeterli değildir. Hastalığın ana nedenini ortadan kaldırarak, onarıcı tıbbi önlemlerin bir kompleksine ihtiyaç vardır.

Yemek yüzünden

Yemek sırasında ve sonrasında ayrı gıdalar, sadece boğazda değil, yemek borusunda da nöbetlere neden olabilir. Bunun başlıca nedeni, yetersiz çiğnenmiş kuru katı gıda veya yemek borusunun pasifliğini ihlal eden balık kemikleri gibi keskin bir şey yutmasıdır.

İşaretleri belirle - kaprissizlik olmadan yardım

Asfiksiyle ilişkili semptomlar gruplara ayrılabilir:

 1. İki dakika içinde hafif boğulma başlangıcından hemen sonra, solunum sisteminin çalışmasını normalleştiren spazmlar geçer.
 2. Cilt allık ve soğuk ter. Spazmların süresi nedeniyle, cilt maviye döner.
 3. Boğazda yabancı bir nesne bulma hissi, kurtulmak zordur. Yutulduğunda, spazmlarda bir artış olabilir.
 4. Boğaz üzerinde baskı ile güçlendirilmiş ağrılı boğucu duyular.
 5. Solunum sistemine ait işin boğulmaktan nefesi kesilmesi ile küçük zorluklardan kaynaklanması. Öksürük havlıyor ve iç çekişler gürültülü. Boğucu boğulma hakkında materyalimizden öğrenebilirsiniz.
 6. Tıbbi bakımın yokluğunda hastalığın şiddetli aşamasına yol açar:
 • konvülsiyonlar;
 • ağızdan köpük;
 • baş ağrısı;
 • bilinç kaybı;
 • anlayış eksikliği.

Yukarıdaki belirtilerin hepsi aynı anda görünmeyebilir. Bazen belirtiler, hastanın acil yardıma ihtiyacı olduğunu açıkça ifade eder. Boğulma belirtilerine bakılmaksızın, ne tür bir hastalık olabileceğini anlamak için bir tanı koymak önemlidir.

Laringospazm alay etmek için bir zaman değil

Laringospazm larinksin kasılmalarının keskin bir saldırısıdır, bu da inspiratuar distraksiyon, ses kaybı ve solunum yetmezliği ile birlikte glottisin azalmasına veya tamamen tıkanmasına neden olur. Görünüşü, akciğerler, trakea, plevra veya burun içinden enjekte edilen bir ilaca alerjik reaksiyonun travmatik yaralanması ile ilişkilidir.

Çoğu zaman bağışıklık sistemini zayıflatırken ve vitamin yokluğunda kışın ve ilkbaharda ortaya çıkar.

Okul öncesi çocuklarda daha sık görülür ve özellikle yapay beslenmeli bebeklerde, uygun olmayan metabolizma ve vücuttaki önemli vitamin eksikliğiyle ağır olabilir. Bazen postpartum travma, rikets, korea, sarkıklık, psikolojik travma vs.'nin arka planında görünürler. Saldırı 3 saniyeden fazla sürmez, sonra tüm işaretler kaybolur.

Ciddi formda laringospazm, uzamış bir nöbet ile ölümün neden olduğu kalbin bilinç kaybı ve ezilmesi ile birlikte görülür.

 • konvülsiyonlar;
 • iştahlı solunum;
 • hırıltı ve ilham ile ıslık;
 • Öğrencilerin zayıf tepki göstermesi;
 • boğazını temizlemek için başarısız girişimler;
 • yüz kasları, karın, boyun gerginliği;
 • Bazı durumlarda, ağızdan köpüğün salınması;
 • refleks idrara çıkma, boşaltma;
 • yoğun terleme, sık zayıf nabız;
 • nazolabial üçgenin renginde belirgin bir değişiklik ile, cildin ağda ve mavileşmesi.

Erişkinlerde laringospazmın ortaya çıkışı epileptik bir uyuma benzemekte ve ekstremite ve özofagus konvülziyonları, öksürme, kızarma veya yüzün mavileşmesi ile eşlik etmektedir. Kural olarak, güçlü bir stres veya sinir bozukluğuna neden olur.

Modern teşhis - köprünün tedavisini düzeltmek için

Boyunda boğulma hissinin eşlik ettiği hastalıkları doğru bir şekilde tanımlamak için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilir:

 1. pharyngoscope. Spatula ile boğaz muayenesi, patolojinin çeşitliliği, lokalizasyonu ve evresini belirlemeye yardımcı olur. Bir zeva bezi örneği alınır, genel bir kan testi ve biyokimya reçete edilir. Bir tümörden şüpheleniliyorsa, hasta oncomarkers tarafından kontrol edilir.
 2. laringoskopide - faringeal mukozanın incelenmesi. Birkaç prosedür türü vardır:
 • dolaylı - guttural ayna ile muayene;
 • doğrudan - larinksin görülmesine yardımcı olan özel bir cihazla inceleme;
 • retrograd - trakeaya ayna yerleştirerek inceleme;
 • mikrolaringoskopi - ameliyat mikroskobu ile incelenmesi.

Diğer sınavlar gerekli olabilir:

 1. FGS (endoskopik tanı) - sindirim borusunun tanısı.
 2. Ultrason muayenesi - Tiroid kontrolü.

Bu modern teşhis yöntemleri, boğulma hissinin nedenlerini ortaya çıkarmaya ve uygun tedaviyi reçetelendirmeye yardımcı olur.

Acil yardım hayatın garantisidir

Boğazda spazmın nasıl ve nasıl rahatlatılacağını bilmek önemlidir. Boğulma saldırısı durumunda, aşağıdakilerden oluşan ilk tıbbi yardım gereklidir:

 1. Eğer bir çocuksa - onu sakinleştirin.
 2. Hastayı sokağa götürün ya da pencereleri olduğu yerde açın.
 3. Su ile yıkayın ve yüzünüze serpin.
 4. Herhangi bir uygun manipülasyon ile tahriş edici etki yaratmak için, örneğin, gıdıklamak veya tutam.
 5. Şiddetli formda, kalp masajı (dolaylı) ve suni solunum yardımcı olabilir.

Bazen bir saldırı mümkün olduğunca uzun süre nefes almadan önlenebilir. Bu manipülasyon ile üretilen karbondioksit, solunum sistemine tahriş edici olarak işlev görür.

Anında makul olmayan bir spazm da, hemen temas kurulacak bir doktor tarafından gözlemlenmelidir.

Makul hasta olarak tedavi edilir.

Boğulma tedavisinin etkinliği için semptomları kaldırmak için yeterli değildir. Bu nedenle, hastalığın kendisi tedavi edilmemelidir, ancak doktorun ortaya çıkardığı durumun nedenleri. Bazı belirtiler karışabilir, bu yüzden kendinizi teşhis etmeye çalışmayın. Fotoğraf iki yaygın hastalık arasındaki farkı göstermektedir:

Karmaşık tedavi aşağıdaki yöntemlerle gereklidir:

 • ilaçlar;
 • fizyoterapi;
 • popüler tarifler.

Sabit kaplıcalar ile ultraviyole ışınlama, tedavi uzmanı tarafından ve onun rızasıyla tam bir incelemeden sonra atanır.

ilaçlar

İlaç tedavisi, ilaçlarla tedaviyi ve boğulmadan inhalasyonu içerir.

Her hastanın kendi nedeni olduğundan, her bir vakada mücadele yöntemleri farklıdır. Birkaç örnek:

 1. Alerjik bir saldırı antihistamin ile durdurulur.
 2. Bir astım krizi bronkodilatörlerin alınmasını içerir.
 3. Nevroz arka planda spazm psikoterapi ve antidepresanlar, sakinleştiriciler alarak tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Bazı durumlarda, güçlü ilaçlara bir alternatif inhalasyon olup, bu da ilacı dağıtan nebülizör denilen bir cihaz aracılığıyla gerçekleştirilir.

İnhalasyonun amacı aşağıdaki gibidir:

 • mukozanın nemlendirilmesi;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • kan damarlarında kan dolaşımının iyileştirilmesi;
 • rejenerasyon ve antibakteriyel etkinin oluşturulması;
 • Alt solunum yollarında patolojinin önlenmesi;
 • etkin balgam çıkarma ve öksürük giderme için balgamın seyreltilmesi;
 • larenksin şişkinliğinin giderilmesi, böylece havaya akciğerlere girişin kolaylaştırılması.

Çocuklara, hormonların kullanımı ile ilk inhalasyon sürecinden geçmeleri tavsiye edilir.

Bir spazmda ve çocuklarda boğulma hissinde, içerisindeki yüksek miktarda tıbbi madde içeriğine bağlı olarak, anti-inflamatuar spreylerin, nemlendirici ve antiseptik etki ile kullanılması önerilir.

Halk yöntemleri

En etkili olanları:

 • tuz, iyot ve soda veya bitkisel infüzyonların bir solüsyonu temelinde inhalasyon;
 • uçucu yağların kullanımı ile solunum ve sinir sistemleri için masaj;
 • anti-inflamatuar etkisi ile bitkisel, yatıştırıcı çözümler alımı.

Spazmların ve aynı zamanda öksürük ve tedavi sonrası diğer semptomların tekrarlanmasını önlemek için aşağıdaki koruyucu önlemleri göz ardı etmeyin:

 • bol sıcak içecek;
 • düzenli dinlenme, tam uyku;
 • Stresli durumların maksimum dışlanması;
 • açık havada günlük uzun yürüyüşler;
 • önerilen ilaçlar ile durulama;
 • doktor tarafından bireysel olarak seçilen solunum egzersizleri;
 • D vitamini zorunlu içeriği ile vitaminlerin bir ders alınması;
 • alerjenlerle olası teması en aza indirmek için düzenli ıslak temizlik;
 • Gerekli tüm vitamin ve eser elementlerin elde edilmesi ile doğru beslenme rejimine uyum;
 • İlk belirtileri bulmak için durumunuzu takip etmek ve zamanında doktorluk yaptırmak.

Hastalığın tezahürü, tıpkı bunun gibi görünmez. Eğer nefesini yakalarsan, öksürükte ya da başka durumlarda bir spazm var, doktora gitmek ve teşhis almak önemlidir.

Kendinize ve sevdiklerinize olan özen küçük bir bedenle başlar: vücudumuzun dinlenmesi, paha biçilemez sağlığını korur.

Boğaz ve larinkste spazm

Spazm adı verilen ağrılı ve ani kas kasılmaları, birçok kişiye aşinadır. Kural olarak, çoğu zaman bacakları "azaltır". Ancak bazen sorun çok daha ciddi. Bu gut spazmları bir sorudur. Aniden ortaya çıkarlar, bir dizi hoş olmayan, bazen de şiddetli semptomlar eşlik eder. Bu fenomenin birçok sebebi var. Herşeye sırayla bakalım.

semptomlar

Boğazda spazmın keskin gelişimi ile:

 • nefes gürültülü ve zor hale gelir;
 • Cilt mavi / döner solgun dönüyor;
 • boyun suşu;
 • Soğuk bir ter ortaya çıkıyor.

Boğazdaki spazmlar nefes almada ve boğulmada bir duraklamaya yol açabilir. Bununla birlikte, bir süre sonra (güçlü değilse) atak dışarıdan müdahale olmaksızın azalır, nefes uzar ve yutma işlevi geri yüklenir. Özellikle ağır vakalarda, kişi bilincini kaybeder, kasılmalar başlar, ağızdan köpük başlar, kalp aktivitesi zayıflar. Saldırı ne kadar uzun olursa, boğulma olasılığı da artar ve sonuç olarak ölüm olur.

Boğazda spazmın başlıca nedenleri arasında:

 • havada irritanlar;
 • bazı ilaçlar;
 • inflamasyon;
 • tiroid hastalığı;
 • sinir temelinde;
 • bir nevroz ile;
 • onkoloji;
 • aort anevrizması.

Eğer boğazdaki spazm, dışsal bir uyarandan (örneğin, yiyecek) kaynaklanıyorsa, bunun nedeni kolayca ortaya çıkabilir. Diğer durumlarda, eşlik eden semptomları dikkatlice analiz etmek gereklidir:

 1. Solunum yollarının (boğaz ağrısı, larenjit, farenjit) bulaşıcı hastalıkları boğazda spazmları tetikleyebilir. Bu durumda ağrılı yutma, boğuk ses, acı ve terleme eşlik eder.
 2. Spazmların alerjik yapısında nöbetler genellikle diğer alerjik belirtilerden önce gelir: kaşıntı, boğazda yutma, öksürüğe, burun akıntısına, hapşırmaya, gözlerde ovmaya neden olur.
 3. Gastrointestinal sistemin disfonksiyonu ile birlikte bir koma hissi olan mide yanması bir konvülziyondan önce gelir.
İçeriğe geri dön

Yemekle ilgili problemler

Boğazdaki spazmlar yemekle ilişkili olabilir - yemek sırasında veya sonrasında doğrudan ortaya çıkar. Onları yiyebilme yeteneğini kışkırtır - küçük bir parça boğazda sıkışabilir, sindirim sisteminin ve solunum yolunun açıklığını azaltır. Muhtemelen hepimiz balık kemiğinin boğazda sıkışıp kaldığını, bazen de doktorun acil cerrahi müdahaleye başvurduğunu biliyoruz.

Endokrin patolojiler

Larinksin sık spazmı, endokrin hastalıkları gösterebilir. Hasta nefes almakta güçlük çekiyor, yiyecek yutmak zor oluyor. Bu tür semptomlar endokrinolog ile acil konsültasyon ve muayene gerektirir.

Endokrin sisteminin çalışmasındaki belli patolojiler veya başarısızlıklar sıklıkla farinkste ağrılı kramplara neden olur. Bu durumda, tanı bir endokrinolog tarafından gerçekleştirilir ve doktor tedaviyi reçete eder.

psychoneurology

Boğazın bir spazmı da bazı psikopatolojik rahatsızlıklara neden olur. Bu şüpheleri onaylamak veya reddetmek için doktor gerekli teşhisleri gerçekleştirecektir.

Kronik yorgunluk, stresli durumlar, ciddi fiziksel yorgunluk, boğazdan yayılan konvülsiyonlara yol açan ciddi psikososyal anormalliklerin gelişmesine hizmet eder. Çoğu zaman boğazda bir spazm ağza kuruma hissine eşlik eder, nefes zorlaşır, boğaz uyuşur. Bir ses kaybolabilir, bir kişi histerik hale gelir, davranışlarının modeli değişir, sinirlilik ve sinirlilik ortaya çıkar.

Çocuklarda kas krampları

Henüz beş yaşına girmemiş olan küçük çocuklarda laringospazmın büyük gelişimi. Bu, özel bir laringeal ve faringeal innervasyonun yanı sıra, çocuklarda solunum kaslarının çok zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda boğazda spazmlar daha belirgin bir klinik tabloya sahiptir, nefes ısırır, öksürür. Bu tür koşullar, güçlü bir kırılma korkusunun sonucudur, ağlamaya başlar, sonuç, genellikle darlık ve akut solunum yetmezliği ile sonuçlanan bir laringeal ödemdir.

Kışkırtıcı faktörler arasında:

 • herhangi bir şeye duygusal tepki;
 • Korku, ağlama, kahkaha;
 • öksürük (alerjik veya catarrhal);
 • alerjenleri dahildir;
 • İlaçlar;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • kalsiyum eksikliği;
 • D vitamini eksikliği
İçeriğe geri dön

Tanı ölçütleri

Konvülsiyonların sıklıkla eşlik eden, ancak kimyasal-mekanik etki ile tam olarak ilişkili olmadığı durumlarda, hastanın duygusal arka planına bağlı kalmadığı takdirde, doktor başarısız bir şekilde kapsamlı bir inceleme yazacaktır.

Spazmlar ile şaka yapmamak daha iyidir, kendinizi teşhis etmek imkansızdır, sadece dar bir uzman bunu yapabilir.

Ana teşhis yöntemleri arasında:

 1. Pharyngoscope. Farinksin görsel muayenesi, boğazdan bulaşma ve özel testler sayesinde doktor boğazını etkileyen olası enflamatuar süreçleri belirleyecektir.
 2. Endoskopi ve fibroözofagogastroduodenoskopi. Gastrointestinal hastalık şüphesi için gerekli olacaktır.
 3. Palpasyon tiroid bezinin patolojisini belirlemeye yardımcı olacaktır. Öyleyse hasta ultrason için sevk edilir, hormonal çalışmalar yapılır.
 4. Azofagogastroduodenoskopi diyafragma hernisini belirleyecektir.
 5. BT, biyopsi, oncomarkers - kanserleri tespit etmek için önlemler.
İçeriğe geri dön

tedavi

Grip spazmı olduğunda, ilk yardımın doğru şekilde sağlanabilmesi önemlidir. Ve ayrıca - hemen bir ambulans çağırın. Doktorların gelişinden önce, havalandırma için pencereleri açın, böylece temiz hava odaya girer; hastayı rahat bir konuma getirin, ona huzur sağlayın, biraz su verin. Bilinç kaybı durumunda, hastanın amonyak buharında nefes almasına izin verin.

Bazen boğazın spazmını rahatlatmak için, arkada çırparak, nefesini tutarak veya kusmadan kaynaklanan yapay olarak yardımcı olabilirsiniz. Eğer nöbet çok uzunsa, banyoya ılık su koyun ve hastanın banyo yapmasını sağlayın - su gerginliği hafifletir, gevşer ve boğazı sakinleştirmeye yardımcı olur.

Daha fazla tedavi bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır. Spazmaya yol açan nedene bağlı olarak reçete edilir. İnhibisyon ihlalleri durumunda, bir nöroloğa danışmalısınız. Hormonal patolojiler gastroenteroloğun konsültasyonu - endokrinolog, gastrointestinal hastalık müdahalesi gerektirir. Histerik belirtilerde, bir psikiyatristi ziyaret edin.

Önleyici tedbirler

Hiç kimse spazmlara karşı tam olarak sigortalayamaz. Bununla birlikte, temel kurallara uyum, riskleri en aza indirecektir:

 • düzenli olarak açık havada yürümek;
 • tam ve mantıklı yemek;
 • iş, dinlenme, uyanıklık tarzını gözlemlemek;
 • gevşeme prosedürlerini terk etmeyin;
 • Zamanla, mevcut hastalıkları tedavi edin, semptomları görmezden gelmeyin.

Boğazda kramplar neden olur ve boğulur

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır. Yaygın bir fenomen, hindistancevizi ya da patolojisinin insan vücudundaki ilerlemeyle birlikte farinks ya da larenks kaslarının konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

Oldukça sıradan gıda veya kemiklerinin büyük parçalara tarafından vurulduktan sonucunda boğaz spazmları gelişimi büyük miktarlarda veschestva.Postoyannoe üzerinde çeşitli tahriş edici etkiye ihtiva sulama veya yağlama glotki.Vdyhanie kirli hava için kullanılan bazı ilaçlar, ryby.Ispolzovanie olduğunu insanların fiziksel arttı sonuçlandı çeşitli duygusal stres ya da yorgunluk stress.Silnaya sinir, allergenov.Silnoe İmha.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

Küçük bir shum.Myshtsy boynunu neden nefes darlığı görünümünü, gergin hale gelir ve bu soluk hale gorle.Kozhnye kapakları yumru pischi.Voznikaet hissi yutma ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ağrı sindrom.Bolnoy neden olur ve sinimi.U haline hastanın uzun süreli spazmodik durumun durumunda soğuk bir ter var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

Genel kramplar Ağız boşluğundan köpükler Keskin bir bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir.

Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

boğaz spazm bir alerjenin darbeye yanıt ise tonsilit, gırtlak ve gıda ve ses kısıklığı yutma esnasında ağrı görülmesi ile birlikte farenjit, ama en belirgin semptom ağrısı ve boğaz gorle.V görünümü, bir gözlenebilir hastalığın bu bulguları: Göz ve gözyaşı olarak (burun net mukus eşlik eder), boğaz ağrısı, güçlü ve uzun süreli bir öksürük, burun akıntısı, uzun süreli hapşırma, şiddetli ağrı görünümü. Gastrointestinal sindirim sistemi bozulmaya neden olan hastalıkların, bu tür mide ekşimesi ve gorle.Spazmy tiroid bezi artış ile ortaya çıkabilir boğazda yumru hissi gibi ek özellikler vardır ve çoğu durumda, orta ve ağır tekrarlayan patologii.Poyavlenie gözlenir gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birleştirilir ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz boğaz, spazmları.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudundaki laringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

Enfeksiyöz bir doğanın bebek hastalıklarının vücutta ilerlemesi.Çeşitli alerjenlerin veya havadaki tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi Belirli grupların ilaçlarını uzun süre al, çocuğun vücudunda kalsiyum ve D vitamini yetersizliği

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Güçlü ağlamaGreat frightSiddetli öksürük hissi

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

Gürültülü ve hırıltılı nefeslerÖrnekleme ve havlayan öksürükKapalı cilt örtüleriÇiçekli çocuk ve keskin ağlama

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

boğaz ağrısı ortaya çıkması ve nefesinizi ve bunun sonucu yakalamak nefes ve duygu tyazhesti.Pristup darlığı koma.Vozniknovenie sinirin oluşum udushya.Serdtse gelişimi içinde taşikardi pulsa.Poyavlenie ağrısının tanısında yol açan yüksek mukavemet, ile başlar ise kalp ya da karın, bacaklarda ve vücudun içinde ciddi titreme.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

Pharyngoscope - hormon seviyelerini belirlemek için boşluğun shpatelya.Vzyatie zeva.Provedenie genel ve biyokimyasal çalışmalar, krovi.Endoskopiya.Fibroezofagogastroduodenoskopiya.Ultrazvukovoe issledovanie.Analizy bir bez kullanılarak hastanın yutak gözle kontrol içeren bir araştırma yöntemi.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

Hastanın tam olarak dinlenmesi ve odaya temiz hava alınması. Amonyak uygulayın.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

Psikoterapi: İlaç kullanımı ile antidepresanlar ve sakinleştiriciler.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

gün modunda, sağlığı için sutki.Osnovnym anahtarı doğru iş ve otdyha.Neobhodimo uyku en az 8 saat alterne organize etmek uzay gevşeme protseduram.Sleduet tahsis gerekir ve tam pitanie.Ne sağlıklı yaşam tarzları unutup temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Boğazda boğulma, hava eksikliği hissi ve ölüm korkusuyla karakterize patolojik bir durumdur. Paroksismal bir karaktere sahiptir. Asfiksi, dokuların ve vücut hücrelerinin oksijen açılımının gelişmesiyle karakterize edilen, en son, en ciddi nefes darlığı derecesi olarak kabul edilir. Durum acil müdahale ve yardım gerektiriyor. Boğazda spazm nasıl çıkarılır ve hangi sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

Genel bilgi

Hava boşluğu hissinin nedenleri, vokal boşluğun üstesinden gelen ödem gelişmesinde ya da üst solunum yollarının lümeninin daralmasına neden olan larenks ve yutak kaslarının keskin bir spazmıdır.

Boğulma atakları genellikle solunum sistemi hastalıkları ve kalp ve kan damarlarının patolojilerinden muzdarip kişilerde görülür. Pulmoner hastalıklarda, asfiksi gelişim mekanizması, solunum yollarının tıkanması ve bunun yanında oksijen dolaşım sistemine girme ihlalidir.

Boğazda spazmın durumsal gelişim durumları vardır. Bu dış faktörlerin (travma, yabancı cisim girişi, böcek ısırığı, stresli arka plan) etkisinin arka planında ortaya çıkar.

Boğulma durumunda yardım, aşağıdaki doktorlar tarafından sağlanabilir:

İlk yardım uzmanı; göğüs hastalıkları; kardiyoloji; psikoterapisttir; Allergist.

Ana hastalıklar

Hava girişinde yetersizlik hissi ve boğazda boğulma hissinin hastalığın farklılaşmasına izin veren semptomlar olduğu önemli bir patolojik durum listesi vardır.

Bronşiyal astım

Patolojik durum, solunum yollarının daralması ve bronş ağacının hiperaktivitesi ile birlikte. Vücudun duyarlılığının arka planına veya kalıtsal yatkınlığa karşı gelişir. Boğazdaki boğulma hissi, bir alerjenin etkisine yanıt olarak ortaya çıkan bir astım atağının ana tezahürüdür.

Saldırı genellikle geceleri meydana gelir. Hasta göğüs sıkışması, hava eksikliği şikayet ediyor. Kişi nefes alabilir, ancak hava nefes alması çok zor (ekspiratuar tip dispne). Nefes gürültülü, hırıltılı, sık sık. Durumunu hafifletmek için, hasta elleriyle bir şey üzerinde durarak oturma veya ayakta durma pozisyonunda oturur. Boğulma hissi, astımdan muzdarip olan kişide görülen korku görünümü ile birlikte görülür.

Saldırı, öksürük, az miktarda viskoz şeffaf balgam ile sonuçlanır.

Tıkanıklık sendromu

Obstrüktif akciğer hastalığının başlıca nedenleri tütün kullanımı ve mesleki tehlikelere maruz kalmasıdır. Faktör-provokatörler yaşamın asosyal koşulları, hipo ve avitaminoz, prematürite, kalıtsal yatkınlıktır.

Strangülasyon, nefes darlığı, güçlü bir öksürüğe karşı gelişir. Genellikle kronik patoloji seyrinde kendini gösterir. Öksürük, önemli miktarda mukus veya pürülan balgam çıkarılmasıyla birlikte görülür.

Anafilaktik şok

Bu, vücudun allerjenin etkisine spesifik bir reaksiyonudur ve yüksek ölüm riski riski nedeniyle acil tıbbi müdahale gerektirir. Patolojinin spesifik belirtileri şunlardır:

cildin hiperemi; ürtiker tipi döküntüler; mukoza boğazının şişmesi, lümen daralmasına ve solunum yetmezliğine yol açar; nefes almak zor, gürültülü; öksürük; ses kısıklığı; baş dönmesi; bilinç baskısı; kasılmalar.

Gırtlak ve boğazın şişmesi, havanın girişini engelleyerek boğulmanın gelişmesine yol açar. Bir kişinin nefes alması zordur. Böyle bir durumun ortaya çıkmasının nedeni kimyasallar, ilaçlar, böcek ısırıkları, yünün etkisi, toz, aşağı, bitkilerin çiçeklenme dönemi olabilir.

Yabancı nesneler

Temel olarak, bebekler burun buruna itmek veya çeşitli küçük oyuncaklar veya onların yedek parçalarını ağzına almak gibi, çocuklar için tipiktir. Keskin bir nefes, nesneyi solunum sistemine girmeye ve lümeni kapatmaya teşvik eder. Paralel olarak, belirgin bir şişmeye yol açan trakeal duvarın çizilmesi vardır.

Yutulduğunda, nesne, inflamatuar sürecin gelişmesine neden olduğu bronş içine kayabilir. Hava yolu lümeni kısmen tıkalıysa, aşağıdaki semptomatoloji tipiktir:

şiddetli öksürük; solunum gürültülü olur; kısık ses; korku ve endişe hissi.

Boğazda provoke spazmları soluma girişimleri, yutma fonksiyonu bozulur. Solunum yetmezliği belirtileri vardır: burnun kanatları genişler, mukozalar ve deri maviye döner, interkostal boşluklar ve subklavyan fossa geri çekilir. Lümenin tamamen kapanması, zamanında yardımın olmaması ölüme yol açar.

Kardiyak astım

Dispnoea ve astım gelişimi ile karakterize bir kalp yetmezliği belirtisi. Boğazda spazmlar ve hava eksikliği hissi, paroksismal bir şekilde kendini gösterir. Gelişmeden birkaç gün önce, bir öksürük ve nefes darlığı, göğüs basıncı var. Hasta geceleri şiddetli bir öksürük saldırısından uyanarak boğazda boğulma hissine dönüşür. Semptomlar bronşiyal astım atağına benzer.

Bir adam ayağa kalkar, odaya girer, bir şeye yaslanmaya çalışır. Güçlü bir heyecan var, ölüm korkusu. Nazolabial üçgen maviye döner, burnun kanatları şişti, taşikardi gelişir, tansiyon yükselir. Saldırı az miktarda balgam çıkarılarak tükenir. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

difteri

Enfeksiyöz hastalık olan etken madde olan corynebacterium (Leffler'in bacillus). Boğaz ve lenfoid faringeal halkada işlemin baskın lokalizasyonu ile tüm organizmaya toksik hasar ile karakterizedir.

Strangülasyon, aşağıdaki tezahüratların eşlik ettiği ana işaretlerden biridir:

hipertermi; ses kısıklığı; havlayan öksürük; gürültülü nefes, ağır, bir düdük eşliğinde; anksiyete; konvulsif nöbetler; cilt ve mukoza zarları maviye döner; Boğaz ve bademciklerdeki karakteristik beyaz bir film, bir spatula ile ovulmamalı, çıkarması zor.

laryngism

Durum çocukluk hastaları için tipiktir. Boğazda spazmlar bulaşıcı hastalıklar, alerjik ajanların etkileri, ilaçların uzun süreli kullanımı, hipovitaminozis D sonucunda ortaya çıkar. Ana belirtiler şunlardır:

Gürültü ve ıslık eşliğinde nefes darlığı (nefes darlığı); havlayan öksürük; korku, endişe; soluk cilt; nazolabial üçgenin siyanozu.

Saldırı birkaç dakika içinde devam edebilir ve tıbbi müdahale gerekebilir.

tanılama

Boğulmanın gerçek nedenini belirlemek zor değildir. Çoğu hasta hastalıklarını bilir ve kendilerine yardımcı olabilir. Diğer seçeneklerin koşulları altında, hasta öncelikle KBB doktoru tarafından muayene edilir ve gerekirse diğer dar uzmanları konsültasyona davet eder.

Tanı amaçlı olarak laboratuvar ve enstrümantal yöntemler kullanılır:

farinks ve burundan bapsose; pharyngoscope; endoskopi; genel laboratuvar testleri; ultrason; EGD; Bir tiroid bezinin hormon seviyesinin bir tahmini.

Tanı yöntemi tek tek seçilir.

İlk yardım

Boğulma gelişirken, hastanın tam dinlenme koşullarına sahip olması gereklidir (sadece nedeni yabancı cisim değilse). Bilinç kaybı durumunda, pamuk yünü amonyak çözeltisiyle nemlendirin ve burnunuza getirin. Bir kişi gelirse, temiz hava ve içme suyu sağlayın.

Rahat bir pozisyon almanıza yardımcı olun.

Bronkodilatörlü bir inhaler varsa, yardım alınız.

Ambulans çağır.

Bronkodilatörler varlığında - kullanımı.

Nabız, tansiyonu izleyin.

Kardiyak arrest veya solunum durduğunda, resüsitasyon yapılır.

Ambulans çağır.

Ayak sesleri ısıtıcı veya hardal sıvadır. Sıcak ayak banyoları.

Uzuvlara turnike uygulayın.

Kalp atış hızının kontrolü, kan basıncı.

Nitrogliserin, Validol dilin altında.

Ambulans çağır.

Omuz bıçakları arasında avuç içi kaburga.

Güneş pleksus hareketine, nesneyi ayakta pozisyona itiyormuş gibi bastırın.

Nesne çıkmadıysa, ancak nefes eşitse, X-ışını incelemesine götürün.

Sıcak alkali içecek.

İçme suyu ver.

Nefesini tutmayı isteyin.

Sıcak bir banyo ya da el, ayak banyosu yapın.

Can sıkıcı eylemler: sırtta pamuk, tutam, dilin kökündeki baskı.

Patolojik durumun ve ilk yardımın ilkelerinin ortaya konmasıyla ilgili farkındalık, sadece yabancılardan değil aynı zamanda yakın akrabalardan da birisini kurtarabilir.

Boğazda boğulma, hava darlığı ve ölüm korkusuyla birlikte görülen patolojik bir durumdur. Paroksismal asfiksi, hücresel düzeyde oksijen açlıklarının ortaya çıkmasına neden olan, en son, en ciddi nefes darlığı derecesini karakterize eder. Sadece acil müdahale ve nitelikli yardımın sağlanması bir kişiyi kurtarmayı mümkün kılar.

Eğer boğulma belirtileriniz varsa, doktorlardan birini ziyaret etmelisiniz:

kardiyoloji; psikoterapisttir; allergist; pulmonologist.

Laringeal spazmlar beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir. Eşlik eden faktörler genellikle şiddetli formda ifade edilen nahoş semptomlar haline gelir. Asfiksi sadece solunum sürecinin ihlali anlamına gelmez, aynı zamanda tutuklanmasına da yol açar.

Sıradan bir atak durumunda, ciddi olmayan patolojik durum yavaş yavaş hastadan ayrılır ve bir süre için yutma fonksiyonu normale döner ve nefes uzun olur. Ciddi bir saldırı seyri, bilinç kaybı, ağızdan nöbet ve köpük oluşumu meydana gelebilir. Kalbin aktivitesi yavaş yavaş zayıflar ve uzun süreli asfiksi ile birlikte kalp bile tamamen durabilir.

Boğazda spazmların ana nedenleri genellikle olur:

inflamatuar süreçler; tiroid bezinin hastalıkları - sadece şiddetli hastalık sahipleri tarafından boğulmaya karşı hassastır; bir dizi ilaç almak; hava boşluğunda burun mukozasını tahriş eden maddelerin varlığı; üst solunum yolu hastalıkları - horlama ve öksürük havlarken pershenie boğucu, acı verici duyular ek olarak; onkolojik hastalıklar; sinir bozuklukları ve nevrozlar; özofagusta bir tümör görünümü - boğulmaya ek olarak, bir kişi hızla kilo vermeye başlayabilir; Kedilerin (köpeklerin) saçlarına ve bitkilerin polenine karşı alerjik reaksiyonların ortaya çıkması - asfiksi, öksürme, kaşıntı, gözyaşı ve burun akıntısı ile birlikte kendini gösterebilir; Sindirim sistemi patolojik süreci - belching ve mide ekşimesi ile birlikte belirtilerin tezahürü; aort anevrizması.

Hastalığın semptomatolojisi

Üst solunum yolundaki spazmlar ve suffocation varlığı aşağıdaki semptomlarla ifade edilebilir:

gürültünün varlığıyla havanın zor bir solunmasının ortaya çıkması; Verilen bölgenin boyun kaslarının gerginliği ve ağrı hissi; yutmada zorluk; boğazda topaklar hissi görünümü; derinin ağartılması - uzun süreli asfiksi süreci ile cilt maviye döner; soğuk ter görünümünü.

Kolay bir asfiksi derecesi genellikle ameliyatsız 5-7 dakika sonra ortaya çıkar. Oldukça hızlı bir şekilde solunum ve yutma fonksiyonlarını geri kazanmıştır. Bunun tam tersi, acil tıbbi bakımın yokluğunda ek semptomların ortaya çıkmasına neden olan şiddetli boğulma biçimidir:

nöbetlerin oluşumu; ağız boşluğundan köpüğün boşaltılması; ani bilinç kaybı.

Çocuklarda Laringospazm

Laringospazm olarak adlandırılan üst solunum yolunun spazmları oldukça yaygın kabul edilir. Benzer bir duruma, laringeal kasların kontrolsüz kasılması eşlik eder. Laringospazm beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar ve sıklıkla dispne görünümünü kışkırtır.

Patolojik sürecin seyrinin çeşitli bir şekli gözlenebilir. En şiddetli derece, sıklıkla ölümle sonuçlanan vokal çatlakların tam örtüşmesidir. Ne yazık ki, laringospazmlar genellikle bebeklerde görülür. Bu hoş olmayan devletin nedeni şu olabilir:

uzun süreli bulaşıcı hastalıklar; Vücudun alerjik maddelere reaksiyonu; uzun bir ilaç dönemi; kalsiyum ve B vitamini eksikliği.

Bir çocukta laringospazm, bir yetişkinte olduğu gibi aniden ortaya çıkar. Ana ayırt edici özellik, aşağıdaki durumlarda gelişen belirgin bir semptomatolojidir:

ani korku; uzamış histeri; güçlü öksürük.

Üst solunum yollarının spazmlarının ortaya çıkmasının aşağıdaki belirtilerden kaynaklanabileceğini kabul edin:

bir ıslık varlığı ile gürültülü ilham; zil öksürüğü havlayan karakter; cildin keskin şekilde ağartılması; bebeğin korkusu ve uzamış ağlama.

Laringospazmın akciğer formu kendiliğinden geçer, ancak şiddetli derecede asfiksi nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikeyi göz önünde bulundurarak acilen profesyonel yardım almak gerekir.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Larenks bölgesinde nöroza bağlı spazmlar oldukça yaygındır. Çatışma durumlarının ortaya çıkması ve psişeye travmaya neden olan durumlar - asfiksi belirtilerini tetikler. Bugünün gerçek sırrı, bazı insanlarda çatışma anlarında sinirsel bozuklukların ortaya çıkması ve diğerlerinden tamamen yoksun olmalarıdır.

Ruhsal bozukluk boğulmaya neden olur ve solunum sürecini bozar. Bir kişi belirgin bir semptomatolojinin korkusunu ortadan kaldıramaz ve panik atak için rehine olur.

Alarm semptomları şu şekilde ifade edilebilir:

üst solunum yolundaki ağrı başlangıcı ve boğazda nodüler bir yumru görünümü; göğüsteki ağırlık hissi ve hava eksikliği; boğulmaya neden olan uzun bir oksijen sıkıntısı süreci; kalbin işinin hızlanması; artan kalp hızı; kalpte ve midede ağrı başlangıcı; uzuvların titremesini güçlendirdi.

Semptomlar, sinir bozukluğunun bir arka planına karşı geliştirilen farinksin spazmı varlığını doğrular. Şu anda ilk yardım sağlamak ve uzmanlardan ileri tedavi hakkında yorum almak çok önemlidir. Sadece entegre bir yaklaşım, asfiksinin tezahürlerini sonsuza dek unutturmayı mümkün kılacaktır.

Patolojinin teşhisi

Üst solunum yollarında sıkışma hissi ile ilgili şikayetlerin varlığında son derece önemli bir önlem tıbbi tanıdır. Uzman, hastanın şikayetleri, anamnez ve elbette patolojik durumun ortaya çıkış zamanını dikkate almalıdır.

Ek semptomların varlığı gerekli muayene türlerini belirlemeyi sağlayacaktır. Sıklıkla, hastalığı ve gelişiminin derecesini tanımlamak için, aşağıdaki teşhis yöntemleri reçete edilir:

Faringoskopi - boğazın muayenesi (görsel), zevden alınan swab ve ek testler, KBB organlarının inflamatuar sürecinin varlığını belirlemeye izin verecektir. Gastrointestinal hastalıkların varlığını dışlayabilen endoskopi. Tiroid organlarının palpasyonu. Hastalığın varlığında, ultrasona bir sevk ve hormonal arka plan üzerinde bir çalışma olacaktır. Azofagogastroduodenoscopy - diyafragma tipi tanımlayan herni. BT, biyopsi - tespit eden kanserler.

Teşhisi gerçekleştirir ve ortaya çıkan teşhis, tıbbi uzmanın uygun tedaviyi reçete etmesini sağlayacaktır. Muayeneyi geçemezseniz ve belirgin semptomların varlığından devam ederek tedaviye kendiniz başlıyorsanız, kişinin kendi sağlığına zarar vermeyecek bir zarara neden olabilir ve hastalığın olası sonuçlarını önlemeyebilirsiniz.

Kendi kendine tedavi çok tehlikelidir! Özellikle anafilaktik şok ve ciddi bronşiyal astım ataklarının varlığında. Bir boğaz alanındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkması durumunda, hemen doktoru ziyaret etmek ya da katılmak gerekir!

Boğazda boğulma ve spazmların tedavisi

Patolojik durumla birlikte eşlik eden farenkseki ağrılı spazmlar nasıl çabucak giderilir? Aşağıdaki ipuçları bu durumda en etkili olanlardır:

İlk adım hastaya huzur ve sessizlik sağlamaktır. Odayı temiz hava ile girmek için pencereyi açın. Bir kişiyi bilince getirmek için amonyak kullanabilirsiniz. Hastanın oda sıcaklığında biraz su (yaklaşık 100 ml) içmesine izin verin. Eğer bir kişinin durumu normale dönmezse, sırtında onu patlatmak için fazla çaba sarf etmemelisiniz. Larinkste şiddetli bir spazmı çıkarmak için, kusmayı yapay olarak indüklemek veya hastayı ılık bir banyoya yerleştirmek mümkündür. Patolojik süreç boğazda sıkışmış bir kemiğin arka planına karşı meydana gelirse, hasta acilen en yakın hastanenin cerrahi bölümüne gönderilmelidir. Üst solunum yolundaki nöbetlerin periyodik görünümü, ambulans ekibinin derhal aranmasının nedeni olmalıdır. Bazen bu ciddi bir hastalığa işaret eder.

Eğer asfiksi gelişiminde sinirsel eforun bir arka planına karşı güven varsa, o zaman en etkili tedavileri kullanmaya değer:

psikoterapi; ilaç tedavisi (bir antidepresan ve bir sakinleştirici hızlı bir şekilde bir kişiyi patolojik durumdan çıkaracaktır).

Konvulsif spazmların ortaya çıkmasının nedeni alerjik ödem olsaydı, uzmanlar genellikle aşağıdakilere göre etkili ilaçlar reçete ederler:

difenhidramin; suprastina; Tavegila.

Bronşiyal astımın belirgin arka planına karşı spazmlar olduğunda, bronşların çalışmasını normalleştirmeye yardımcı ilaçların kullanılması en uygun yöntemdir. Mükemmel bir şekilde bu görev türü ile ilaç tedavisi ile başa çıkacak:

efedrin; teofedrina; Antasmana.

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazm formlarının gelişmesini önlemek için, aşağıdaki uzmanlar tıp alanında şu uzmanlar tarafından kullanılmalıdır:

İşgününü, günde 2-3 kez, biraz dinlenmeye fırsat verecek şekilde düzenleyin. Akraba ve arkadaş çevrelerinde sessiz bir eğlence için haftada bir gün serbest bırakmak. Bu gün hiçbir yaygara ve acele olmamalıdır. Toplam uyku süresi günde 7 saatten az olmamalıdır. Taze sebzeler ve meyveler, tahıllar, et ve yeşillikler olacak doğru yemeği düzenleyin. Ayrıca, alkol tüketimini hariç tutmalısınız. Sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek sadece vücudu güçlendirecektir. Düzenli koşu, bisiklete binme ve yüzme sadece aşırı kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sinirlerin aşırı yüklenmesinden de kaçınır. Çocuklarla rahat iletişim, evcil hayvanlarla oyun oynamak, favori filmlerinizi izlemek, herhangi bir antidepresandan çok daha etkili bir şekilde çalışacak ve birikmiş hoş olmayan anılardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Larinkste spazmodik duyumlar sadece hoş değil, aynı zamanda insanlar için de çok tehlikelidir, çünkü ölüme yol açabilirler. İlk belirtiler ortaya çıktığında, bir ambulans çağırmak ve ciddi sonuçlar doğuracak nitelikli bir tedaviye sahip bir kişi sağlamak çok önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik iltihabı tedavisi nedir ve hangi ilaçlar bir yetişkin için daha etkilidir?

Bademciklerin akut iltihabı, tıbbi uygulamada sık görülen fenomeni ifade eder. Tonsillit, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda birçok insanda görülür.

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgilerTıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir.