Loading

Boğaz ve asfiksi spazmları - patolojinin nedenleri ve tanıları

Bir çok endişeye ve rahatsızlığa neden olan sık görülen fenomenlerden biri, boğazda spazm oluşmasıdır. İnsan vücudunun bu patolojik durumu, larinks ya da farenksin kas kasılmasının keskin bir gelişmesi ile eşlik eder ve bu sürecin sonucu, lümenlerinin belirgin bir daralması ve hatta tam bir örtüşmesidir. Boğazda spazmların inspiratuar dispnenin ortaya çıkmasına neden olması durumunda, bu durum glottisin tamamen kapanmasına ve hatta ölüme neden olabilir.

Boğazda spazm ve boğulma nedenleri

Boğazda spazmların başlangıcı ve boğulma

Genellikle boğazdaki spazmlar doğası gereği durumsaldır, yani görünüşleri belli dış etkenlerin insan vücudu üzerindeki etkisi ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda, boğazda spazmlar vücudun herhangi bir tahrişine veya farklı bir doğanın travmasına verdiği yanıttır.

Yaygın bir fenomen, insan vücudundaki herhangi bir patolojinin ilerlemesiyle birlikte farinks kaslarının veya larinksin konvulsif kasılmalarının ortaya çıkmasıdır.

Kişinin boğaz spazmı şeklinde bir yanıt geliştirmesini etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır:

 1. Oldukça yaygın bir fenomen, çok büyük gıda parçalarına ya da balık kemiklerine girmenin bir sonucu olarak boğazın spazmının gelişmesidir.
 2. Farenksin yağlanması veya sulanması için kullanılan bazı ilaçların kullanımı.
 3. Büyük miktarda çeşitli irritanlar içeren kirlenmiş havanın solunması.
 4. Çeşitli alerjenlerin insan vücudu üzerinde kalıcı etkisi.
 5. Güçlü duygusal gerilim veya sinir stresi.
 6. Fiziksel stresin artmasıyla sonuçlanan güçlü yorgunluk.

Boğaz spazmları, solunum ve yutma güçlükleri ile birlikte görülür, ancak bazı durumlarda doğada nörojenik olabilir.

Larinksin kaslarının spazmodik durumu, gırtlakta lokalize olan belirli sinir gruplarının kuvvetli uyarılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vücudun akut miyokard enfarktüsünün gelişimini gösterebileceğinden, boğazda spazmın periyodik olarak ortaya çıkmasından şikayet eden hastalara dikkat etmek gerekir.

Hastalığın semptomatolojisi

Boğaz spazmları aşağıdaki semptomlara eşlik eder:

 • Biraz gürültüye neden olan bir nefes darlığı var.
 • Boyun kasları gerilir ve bu acıya neden olur.
 • Hastanın yemek yutması süreci ile ilgili sorunları var.
 • Boğazda bir koma hissi var.
 • Cilt solgunlaşır ve uzun süreli spazmodik durumlarda mavi hale gelir.
 • Hastanın soğuk terlemesi var.

Hafif dereceli bir spazm olması durumunda normal solunum ve yutma ile birkaç dakika içinde kendi kendine geçer.

Larenksin şiddetli spazmodik durumunda, zamanında tıbbi yardım yoksa, ek semptomlar olabilir:

 • Yaygın kramp
 • Ağız boşluğundan köpük
 • Keskin bilinç kaybı

Tüm bunlar, kardiyovasküler sistemin çalışmasının bozulmasına neden olur ve boğazın bu patolojik durumunun sonucu ölümcül bir sonuç olabilir. Tabii ki, vücuttaki dış uyaranların besin, sıvı, hava veya ilaç şeklinde nüfuz etmesi sonucu gelişen farenksin spazmını tanımlamanın en kolay yolu.

Ancak, boğazın spazmlarının herhangi bir patolojinin insan vücudunda ilerlemesi sonucu ortaya çıkması durumunda, bu durumun spesifik nedenini tanımlamak, ortaya çıkan semptomların analizine izin verecektir:

 1. Tonsillit, larenjit ve farenjit gıda ve ses kısıklığı yutma sırasında ağrı görülmesi ile birlikte, ama en belirgin semptom ağrı ve boğaz ağrısı ortaya çıkmasıdır.
 2. boğaz spazm bir alerjenin etkisine bir cevaptır eğer Bu durumda, patolojinin tür belirtiler gözlemek mümkündür: boğaz ağrısı, güçlü ve uzun ömürlü öksürük, burun akıntısı (burnundan net mukus eşlik eder), uzamış hapşırma, şiddetli kolik görünümü gözler ve sulama.
 3. Gastrointestinal sistemin bozulmasına neden olan hastalıklarda, mide ekşimesi ve boğazda bir koma hissi gibi ek belirtiler vardır.
 4. Boğazda spazmlar tiroid bezinde bir artışla ortaya çıkabilir ve çoğu zaman ortalama ve şiddetli bir patoloji derecesi ile görülür.
 5. gıda yutma problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte, ve hızlı kilo kaybı özofagus tümörü gibi böyle tehlikeli bir hastalığa işaret ediyor olabilir neden olmaz tekrarlayan boğaz spazm görünümünü,.

Çocuklarda Laringospazm

Bir çocuğun boğazında spazmlar

Spazmın en yaygın tezahür biçimi laringospazmdır - bu, aniden ortaya çıkabilen ve inspiratuar dispne eşlik eden istemsiz bir doğanın larenksinin kaslarının büzülmesidir.

İnsan vücudunda L arringospazm değişik derecelerde olabilir, ancak şiddetli bir şekli ile glottisin tamamen kapanması sonucunda boğulma gelişir ve bu ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Genellikle laringospazm çocuklarda teşhis edilir ve bu patolojik durumun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Enfeksiyöz doğanın bebeğin organizmasında ilerlemesi.
 2. Havadaki çeşitli alerjenlerin veya tahriş edici maddelerin vücudu üzerindeki etkisi.
 3. Belli grupların uyuşturucuları için uzun süre resepsiyon.
 4. Vücutta yetersiz kalsiyum ve D vitamini

Yetişkinlerin aksine, laringospazm çocuklarda parlak belirtilerle eşlik eder ve saldırı şu durumlarda gelişebilir:

Çocuklarda boğaz spazmı belirtileri vardır:

 • Gürültülü ve hırıltılı
 • Havlayan ve havlayan öksürük
 • Soluk cilt
 • Çocuğun korkusu ve keskin ağlaması

Farinksin kolay spazmodik hali durumunda, bu saldırı birkaç dakika içinde bağımsız olarak devam eder, ancak bebeğin hayatını tehdit edebilecek şiddetli spazmlar sıklıkla oluşur. Bu nedenle, bebeğin boğazında spazmların ani ve ani görülmesi, acil tıbbi tedaviye vesile olmalıdır.

Psikojenik bozukluklarda boğaz spazmı

Boğazda spazm oluşumunun nedenlerinden biri, doğada tersinir olan sinir bozukluklarının bir bütün sistemi olarak anlaşılması gereken nevrozdur. Nevrozdaki semptomatik patoloji, çatışma durumlarının, uzun duygusal stresin ve psişeye travmaya neden olabilecek durumların etkisi altında kendini göstermeye başlar.

Bazı kişilerin olumsuz faktörlerin etkisi altında nevrozdan geçtikleri ve diğer hastaları atladığını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Boğazda spazmların hem psikolojik hem de biyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıktığı kanıtlanmıştır. Bu, böylesi bir patolojik durumun, hem hastanın toplumdaki zor ilişkileri sürecinde hem de organizmanın bireysel özelliklerinin ve genetik yatkınlığın bir sonucu olarak gelişebileceği anlamına gelir.

Boğazın spazmı, boğulma ve nefes alma sorunları, ruhsal bozuklukların etkisi altında gelişen nevrozun fiziksel belirtileridir.

Şiddetli anksiyete ve kaygı, panik atak denilen korku saldırısına neden olur. Bir anksiyete saldırısı aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • Boğazdaki ağrının görünümü ve içindeki sinirsel koma oluşumu.
 • Nefes ve ağırlıksızlık hissi vardır.
 • Saldırı nefesini yakalayabilir ve sonuçta boğulma gelişir.
 • Kalp, hızlı kalp atışı tanısına yol açan artan kuvvetle çalışmaya başlar.
 • Kalpte veya midede ağrı görünümü.
 • Uzuvların şiddetli titremesi ve vücudun içinde.

Nevrozun bir sonucu olarak ortaya çıkan farinksin spazmları belirli bir tedavi gerektirir. Onları ortadan kaldırmak için, altta yatan hastalıkla ilgili çalışmalarla bağlantılı olarak entegre bir yaklaşım gereklidir.

Patolojinin teşhisi

Hastalık tespiti yöntemi

Farinks veya gırtlak spazmlarının sıklıkla meydana gelmesi ve görünümlerinin nedenlerinin mekanik ve kimyasal tahriş edici etkilerle hiçbir ilgisi olmaması durumunda, bir uzmana danışmalısınız. Doktor, hastanın vücudunun bu patolojik durumunun nedenlerini tanımlamak için gerekli tanısal muayeneyi yapmış ve bu patolojiyi tedavi etme yolları konusunda önerilerde bulunacaktır.

Boğazın konvulsif durumu, insan vücudunda çeşitli hastalıkların gelişmesine eşlik edebilecek bir semptomdur ve doğru teşhisi kendiniz belirlemenize izin vermeyen bu faktördür.

Bu tür hastalıklar arasında insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan ve acil tedavi gerektirenler olabilir.

Her şeyden önce, hastanın bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alması gerekir; bir görsel inceleme ve bir dizi çalışmadan sonra, hastayı başka uzmanlara yönlendirir.

Boğaz spazmının gelişmesiyle birlikte patolojileri teşhis etmenin başlıca yöntemleri şunlardır:

 1. Faringoskopi, hastanın boğazının spatula ile görsel muayenesini içeren bir araştırma yöntemidir.
 2. Farinksin boşluğundan bir leke alarak.
 3. Genel ve biyokimyasal kan testi yapılması.
 4. Endoskopi.
 5. Fibroezofagogastroduodenoskopiya.
 6. Ultrason muayenesi.
 7. Hormonal arka planın belirlenmesi için analizler.

Bu ya da bu araştırma yöntemi, insan vücudunda ilerleyen ve larinks ya da farenksin spazmodik durumunun gelişmesine yol açan patolojiye bağlı olarak seçilir.

Patolojinin tedavisi

Boğazda spazmları tedavi etmek için yöntemler

Boğazda hoş olmayan bir spazm hissi varsa, bu patolojik durumdan hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Boğazın spazmodik durumundan kurtulmak için:

 • Hastaya tam dinlenme ve odaya yeterli miktarda temiz hava sağlanması.
 • Amonyak kullanımı.
 • Bir bardak su içmeyi teklif edin.

Bu yöntemlerin istenilen sonucu vermemesi durumunda, nefesini hafifçe tutmanız ya da birisinin arkada zayıf çengeller yapmasını istemeniz gerekir. Boğazda spazmın giderilmesi için bir başka yöntem de, kusmayı ve uzun bir nöbet geçiren sıcak bir banyo almayı sağlamaktır.

Boğazın spazmodik durumunun gelişim nedeninin sıkışmış bir kemik olması durumunda, büyük ihtimalle bu durumda cerrahi müdahale gereklidir.

Farenks ve larinkste sık sık konvulsif atakların meydana gelmesiyle birlikte, bir uzmandan yardım almak gerekir, çünkü sıklıkla bu duruma bazı tehlikeli hastalıklar neden olabilir.

Boğaz spazmının nevroz nedeniyle gelişmesi durumunda, bu durumda ana tedavi yöntemleri şunlardır:

 1. Psikoterapi.
 2. Antidepresanlar ve sakinleştiriciler ile ilaç.

Solunum krampları hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Bir boğaz spazmının ve bir boğulma saldırısının alerjik ödem sonucu gelişmesi durumunda, çoğu zaman doktorlar bu tür ilaçların kullanımı ile tedaviyi reçete eder:

Boğazın spazmodik durumu, bir astım gazı ile birlikte, bronşiyal astımın bir göstergesi olabilir, bu nedenle bu durumda tedavi, bronşları normale döndürmek için ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Çoğu zaman bu amaçlar için geçerlidir:

Patolojinin önlenmesi

Boğazın şiddetli spazmodik durumunun gelişmesini önlemek için, bazı önleyici tedbirlerin uygulanması tavsiye edilir:

 • Günün rejiminde, dinlenme prosedürlerine bir yer ayırmak gerekiyor.
 • İş ve boş zamanın düzgün bir şekilde düzenlenmesi gerekir.
 • Günde en az 8 saat uyumak gerekir.
 • Sağlığın ana garantisi uygun ve yeterli besindir.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzını unutma ve temiz havada yürür.

Boğaz ve gırtlak spazmları, insan vücudunun hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojik durumu olup, bazı durumlarda hastanın ölümü ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, patolojinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecek uzmanlardan yardım istemek önemlidir.

Boğazda spazmlar

Faringeal kasların spastik kasılmaları, insanlarda boğazda spazmlar olarak bilinir, bunlar vasküler patolojiyle değil, farinksin innervasyonunun ihlali ile ilgilidir. Bir faringeal halka otonom sinir sisteminin her iki kolunu oluşturur:

 • Sempatik - omurilik gövdesinin servikal gangliyon sinir süreçleri;
 • Parasempatik - ikinci çift trigeminal sinir (maksiller), glossopharyngeal sinir ve vagus sinirin üst kolu.

Parasempatik sinir lifleri duyarlılık ve motor aktivitesinin sağlanmasına katkıda bulunurken, sempatik sinir sisteminin gövdesinin dallanması, vücudun genel tepkilerine "yanıt verir".

Sinir innervasyonu, faringeal halkanın hücrelerinin beslenmesinin bağlı olduğu vasküler tonu sağlar - bu, aslında, sinir sisteminin ana işlevidir. Parasempatik bölümün beslenmeyi sağlaması amaçlanmaktadır ve sempatik sinir sistemi acil eylemleri gerçekleştirmek için enerji rezervlerinin harekete geçirilmesini tetiklemektedir. Bu iki politikadan bir tür gıda: olumlu ve olumsuz. "Kısa devre" de, boğazda normal beslenmenin ve yeterli solunumun imkansız hale geldiği spazmlar vardır.

Boğazda spazmlar, neden olur

En tehlikeli durum soğuk (20 ° C'nin altında) su ile temas ettiğinde ortaya çıkar, bu "kuru boğulma" olarak adlandırılır. Solunum yolunun üst kısımlarına, sıvı girdiğinde, sempatik sistemin gövdesinin kuvvetli, süpernümer bir uyarımı eşlik eder. Sonuç olarak, ses tellerinin spazmına yol açan üstte yatan sinirin yıldırım hızında reaksiyonu meydana gelir. Suyun solunum sistemine girmesini önleyen koruyucu bir reaksiyondur. Ses telleri sıkıca kapandığında, neredeyse "sıkıca", kalbin refleks durağı vardır. Bu durum ölüme yol açar. Bir kişi "boğulma" şansı olmadan ölür.

Temel olarak, boğazda daha az tehlikeli spazmlar not edilir; bunlar, organik bir doğaya sahip çeşitli hastalıklar ve patolojik durumlardan kaynaklanabilir:

 • akut pürülan iltihabı gibi apse bademcik yutak halka Pirogov-Valdeera böylece akut ağrı eşlik boğazda rahatsızlık neden şiddetli impulsation sinir yollarının eşlik eder;
 • Çiğneme kaslarının Trismus. İnvasyonları trigeminal sinir tarafından da sağlanır, bu nedenle iltihaplı olduğunda (nörit), sadece faringeal halkanın değil, aynı zamanda çenelerin de konvulsif bir kasılması olur. Boğazda spazm, ağız boşluğunun güçlü bir kasılması ile birlikte görülür;
 • Glossopharyngeal sinirin yenilgisi, sadece tükürük ile değil, aynı zamanda epiglotisin tahrişine bağlı hava ile de popperivaniyu'ya yol açar. Benzer koşullar, boğazda spazmlar geliştiğinde, bir öksürük eşlik eder ve merkezi sinir sisteminin lezyonları ile not edilir: zayıflayan hastalıklar, inme sonrası kalıntı fenomenler;
 • Endokrin sistemi hastalıkları. Yutma sırasında boğazda spazmın mekanik nedeni, genişlemiş tiroid bezinin larenksindeki baskıdır. Ve adrenal bezlerin (feokromasitoma) tümörleri ile, tükürük oluşumunu önleyen adrenalinin artmış bir oluşumu vardır. Bu gibi durumlarda, yutma sırasında boğazda spazmlar bir "kuru boğaz", yani sinir uçlarının sıvıları da içeren gıda ürünleri ile aktif bir tahrişinden kaynaklanır;
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları, reflü-özofagit (mide içeriğinin yemek borusuna atılması) ile birlikte. Özofagusun mukoza zarı, hidroklorik asitin etkisine uyarlanmamıştır, bu yüzden tahriş olduğunda, boğazda bir spazm olup, bu koruyucu bir reaksiyondur.

kas, sinir, damar hücrelerinin yenilgisi nedeniyle nedenlerin yanında, süreksiz doğası vardır boğazında spazmları, neden olabilir, fakat her zaman değil, aktif tıbbi müdahale olmadan geçebilir fonksiyonel faktörler vardır. Fonksiyonel patolojinin en basit örneği, yabancı bir cismin yutak içine girmesidir. Kılçık, hasarsız sinir liflerini tahriş eder, yutularak yoğunlaşan faringeal kasların kasılmasına neden olur. Ya da tam tersi, uzun süre konuya göre yutulduğunda olarak yiyecek ya da hap bir katı yumru yutma sonra bir kişinin boğazına uzun vadeli spazmı anlayışı vardır "lavabo etmez ve boğazında duruyor." Su tüketimi her zaman boğazdaki bir yumru hissini hafifletmeye yardımcı olmaz. Bu durum yutma sırasında az miktarda tükürük ile ilişkilidir, bu da faringeal halka reseptörlerinin tahriş olmasına neden olur. Bazı durumlarda, "topak sadece birkaç saat sonra düşer".

Boğazda sinir spazmı

Tabii ki, farenksin her konvulsif kasılmasına periferal sinir sisteminin tahrişi eşlik eder, ancak boğazda sinirsel spazm gibi bir tanım, sadece stres reaksiyonunu karakterize eder. Stres sırasında parasempatik sinir sistemi deprese olur, bu yüzden küçük tükürük vardır, boğazda "kurur".

Boğazda böyle bir spazmın en çarpıcı tezahürü "histerik bir yumrudur". yemek borusu, aynı zamanda solunum yollarını sadece engelleme rulo bir top şeklinde vana sanki boğazına vücudun içinde bir yerden saldırı sırasında, histerik reaksiyonlara eğilim Bireyler,. Bir histerik uyumun teşhisi zordur: her zaman insanların varlığında meydana gelir ve psikolojik bir durum tarafından kışkırtır.

Boğazda spazmlar, tedavi

Boğazda spazmlar olduğunda, böyle bir durumun ortaya çıkma nedenlerine bağlı olarak tedavi uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Bir nöropatologun yetkinliğinde innervasyon ihlali. Hormonal patolojiyle endokrin uzmanının yardıma ihtiyacı vardır. Sindirim sistemi hastalıkları bir gastroenterolog tarafından tedavi edilir. Histerik belirtiler bir psikiyatrist tarafından uygulanır.

Boğazda spazm

Boğazdaki spazmlar, hem otolaringolojik bir hastalık hem de vücuttaki diğer patolojik süreçleri gösterebilen spesifik olmayan bir karakterin belirtisidir. Boğazda boğulma ve spazm tezahürünü sinirlendirmeyin, yani psikosomatik doğa.

Bir çocuğun veya bir yetişkinin boğazdaki kas liflerini neden spazm yaptığını belirleyin, sadece doktor olabilir, bu nedenle kendi kendine tedaviye girmemeli veya semptomları görmezden gelmelisiniz.

Çoğu durumda, tedavi konservatiftir, ancak altta yatan nedene bağlı olarak cerrahi müdahale de mümkündür.

Yaş kategorisi ve cinsiyete ilişkin net kısıtlamalar, bu hastalık, bu nedenle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde teşhis edilebilir.

etiyoloji

Boğazda bir spazm hissi, hem belirli hastalıkların hem de şiddetli stresin, sinirsel aşırı gerilmenin, yani psikosomatik bir faktörün şartlandırılması olabilir.

Boğazda kramp ve boğulma hissi uyandırabilecek rahatsızlıklara atfedilmelidir:

 • üst solunum yolu viral veya bakteriyel doğa hastalıkları;
 • Tiroid bezi hastalıkları;
 • aort anevrizması;
 • onkolojik süreçler;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • vetovasküler distoni;
 • servikal omurganın osteokondrozisi;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • kalp krizi;
 • laringospazm (esas olarak çocuklarda teşhis edilir).

Ayrıca, yedikten sonra boğazda spazm ve terleme dış etkenlerin bir sonucu olabilir:

 • yabancı bir cismin boğazına girme;
 • Odada çok kuru veya kirli hava;
 • ağır metaller, zehirler, kimyasallar ve benzeri toksik maddelerle çalışmak;
 • Bazı ilaçları aldıktan sonra komplikasyon.

Boğazda nefes darlığı ve spazm darlığı çok nadir ve kısa ömürlü ise, bu her zaman vücutta belirli bir hastalığın gelişimini göstermez ve sadece semptomatik olabilir. Ancak, bir doktora danışmak gereksiz olmayacaktır.

semptomataloji

Klinik resmin tezahürünün doğası, böyle bir patolojik sürecin gelişmesine tam olarak neden olan şeye bağlı olacaktır.

Bu nedenle, laringospazm ile çocuk aşağıdaki semptomlara sahip olacaktır:

Bu durumda tehlike, böyle bir durumda çocuğun kendisine neler olduğunu açıklayamamasıdır. Bu nedenle, böyle belirtiler varsa, bir ambulans çağırmanız gerekir.

Yutma nedeniyle oluşan spazmlar üst solunum yolu hastalıklarından kaynaklanıyorsa, o zaman aşağıdaki semptom kompleksi gelişebilir:

Hastalığın türüne bağlı olarak, larinks beyaz veya gri bir plağa sahip olabilir.

Servikal osteokondrozlu boğazda spazmlar semptomatik olacaktır. Bir kural olarak, hasta göğüs ağrısı, sınırlı hareket, sırt ağrısı ve genel olarak iyilik halinin bozulması hakkında endişelenebilir. Genel olarak, klinik tablo hastalığın evresine ve formuna bağlı olacaktır.

Psikolojik bir faktörün neden olduğu boğazda spazm, böyle bir klinik tabloyla karakterize edilebilir:

 • boğazda bir yumru hissi;
 • kol ve bacaklarda zayıflık;
 • soğuk ter;
 • artan kan basıncı ve artan kalp hızı;
 • Bunun için geçerli bir neden olmasa bile panik ve korku duygusu.

Bazı durumlarda, klinik tablo bir kişinin göğüs ağrısını ve baş dönmesini sıkıştıran ön çatlama durumu ile tamamlanır.

karın ağrısı, ihlal dışkı sıklığı, kusma, mide yanması ve mide gazı ile bulantı boğazda - neden spazmları bir gastroenteroloji hastalık ise, hastalıkların semptomlarının bu tür karakteristik sunacaktır.

VSD ile boğazda spazm, aşağıdaki klinik belirtilere eşlik edebilir:

 • inspiratuar dispne;
 • solgunluk;
 • soğuk terleme;
 • boyun kaslarının gerginliği;
 • artan kan basıncı ve çarpıntıları;
 • solgunluk siyanotik deri ile değiştirilebilir.

Boğaz spazmının semptomatik olması durumunda, hastanın durumu 1-2 dakika içinde normalleştirilir. Bu süre içinde iyileşme olmazsa, bir ambulans çağırmalısınız, çünkü normal olarak nefes alamama, bilinç kaybına, kardiyovasküler sistemden ve hatta boğulmadan kaynaklanan sorunlara yol açabilir. Bu durum özellikle geceleri tehlikelidir, çünkü spazm yüzünden bir kişi sadece yardım istemez.

tanılama

Bu durumda birincil muayene, bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Gerekirse, bu tür uzmanların tavsiyelerine de ihtiyacınız olabilir:

Her şeyden önce, doktor, hastanın fiziksel muayenesini yapar.

 • Hastanın kişisel bir anamnezini toplar;
 • Tam olarak ilk semptomlar kendini göstermeye başladığında mevcut klinik tabloyu aydınlatır.

Bundan sonra, tanıyı açıklığa kavuşturmak için, aşağıdaki laboratuvar-aletli araştırma yöntemleri yürütülmektedir:

 • KLA;
 • pharyngoscope;
 • fibrogastroduodenoscopy;
 • Tiroid bezinin ultrasonu;
 • özofagogastroduodenoskopi;
 • CT;
 • Onkoloji üzerine bir şüphe - onkomarkery için bir test, bir biyopsi.

Testlerin sonuçlarına dayanarak, doktor birincil nedeni belirler ve boğazda spazmın nasıl rahatlatılacağını belirler.

tedavi

Baz tedavisi, yutma fonksiyonunun ve boğazda spazmın tam olarak neden olduğu şeye bağlı olacaktır. Çoğu durumda, rahatsızlığı gidermek için konservatif tedavi yöntemleri kullanılır. Cerrahi müdahale şu durumlarda kullanılır:

 • spazmın nedeni boğazda sıkışmış bir yabancı cisimdir;
 • Bir onkoloji bulunursa.

Diğer tüm durumlarda, doktor uygun ilaçları, fizyoterapi prosedürlerini reçete eder. Eğer spazmın nedeni psikosomatik bir faktörse, o zaman psikoterapiye ihtiyaç olabilir.

Boğazdaki bir spazmdan kurtulmak, ancak problemin karmaşık bir yaklaşımla mümkün olması halinde mümkündür. Geleneksel tıbbı kullanabilirsiniz, ancak sadece ana tedaviye ve bazı hastalıklara ek olarak kullanabilirsiniz.

önleme

Bunun ayrı bir hastalık değil, yalnızca belirli bir patolojik sürecin bir belirtisi olduğu gerçeği göz önüne alındığında, özel bir önleyici tedbir yoktur. Etiyolojik listede yer alan hastalıklarla ilgili önleyici tavsiyelere uyulması tavsiye edilir.

"Boğazda spazm" hastalıklarda görülür:

Hipokalsemi, elektrofizyolojik bir bozukluğun sonucu olarak gelişen ve vücutta kalsiyum seviyesinde bir azalma ile karakterize olan patolojik bir durumdur. Bu patoloji hem akut hem de kronik olabilir. Hastalığın ilerlemesinin nedenini zamanında tespit etmek ve sağlık için tehlikeli sonuçların gelişmesini önlemek için yeterli tedaviyi gerçekleştirmeye başlamak önemlidir. Hipokalsemi, küçük yaştaki çocuklar dahil olmak üzere farklı yaş kategorilerindeki kişilerde ortaya çıkabilir.

Histeri (histerik nevroz), nevrozların grubuna ait olan karmaşık bir nöromüsküler hastalıktır. Kendini belli bir psiko-duygusal durum şeklinde gösterir. Aynı zamanda, sinir sisteminde görünür bir patolojik değişiklik yoktur. Hastalık neredeyse her yaşta bir kişiyi etkileyebilir. Kadınlar, hastalığa erkeklerden daha duyarlıdır.

Bilim adamları "hastalıkları sinirler nedeniyle meydana" Tüm ifadeyi tekrarlamak seviyorum ve sinir sistemi tüm organizmanın çalışmasını kontrol eder, çünkü gerçek. kalp hızı, baş ağrısı, yeme bozuklukları veya nevroz farenks sayısını hızlanması tezahür edebilir onun iş sağlığı bozulur herhangi ihlalleri ise - nadiren meydana gelen bir durumdur, ihtiyaç belirtiler hangi daha detaylı olarak dikkate alınması gerekir.

Arsenik zehirlenmesi, zehirli bir maddenin vücuda girmesiyle tetiklenen patolojik bir sürecin gelişmesidir. Böyle bir kişinin durumuna belirgin bir semptomatoloji eşlik eder ve spesifik tedavinin yokluğunda ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Spazmofili, kandaki hipokalsemi ile doğrudan ilişkili olan nöbetlerin ve spastik durumların ortaya çıkmasının karakteristik bir hastalık olduğu bir hastalıktır. Tıpta patolojiye tetanik denir. Genellikle 6 ila 18 aylık çocuklarda teşhis edilir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Boğazda bir yumru ile yaşamak kolay mı?

Blogun ilk yayınında, ilk defa VSD ve anksiyete bozuklukları ile nasıl tanıştığımı anlattım. Makale benim kabus başladı ne denir. Gerçekten bir kabusdu: distoninin ilk belirtileri, ilk ölüm korkusu, panik ataklarını tekrar etmenin sürekli korkusu, vb. Bu, sınavın başlangıcından sonra bile durmadı ve genel olarak, korku ve endişeden yapılan analizlerin oldukça olumlu sonuçları nihayet ortadan kalkmadı.

Bir şekilde algılanamaz ve hatta muhtemelen "sadece bir gün" boğazda sözde bir "koma" varlığını hissettim. Bir şey müdahale ediyor, bir şey çekiyor, bir şeyler yanlış... Bu acı vermez, ama aynı zamanda çok rahatsız edici. Yutma yemi engellemez, ama aynı zamanda tükürük yutulduğunda çok kuvvetli hissedilir. Bazen çok "yedekler", bazen biraz daha kolaylaşır...

Birkaç gün sonra, başka bir panik atak sırasında (kendilerini sternumda keskin bir hava eksikliği ve hoş olmayan duyularla ifade ettikleri zaman), bir yudum alamayacağımı hissettim. Nasıl yapıldığını "unuttum" gibi. Öyle görünüyor ki, düşüncenin gücü ile yapmaya çalışıyorum ama sonuçta hiçbir şey olmuyor. yani Gerçekten bir şey değil, ama 2-4 saniye, o zaman inanılmaz çabalarla bir yudum almayı başardı. Ve gözlerinde yutma ile ilgili bu sorunlar daha belirgin hale geldi ve daha sık ve daha sık ortaya çıktı. Bu tür "talihsiz" her bir fide, inanılmaz çabaların bedeli ile başa çıkmayı başaran paniğe neden oldu. Şey, artı boğazımda sürekli bir yumru...

Hayatımda her türlü hastalığın hangi listesini bulduğumu açıklamam gerekiyor mu? Hits, tabii ki, larinks ve özofagus kanseri idi. Doktor bu hisleri, özofagus spazmları ile VSD'nin arka planına ve GPOD'un varlığına karşı açıkladı. İnandım, Cerulek'i aldım, ama sorunlar gitmedi. Başka bir "sorunlu boğaz" sonrası bir kanser hastalığının düşünceleri geri döndü. İnternette, "boğazda yumru" çoğu durumda nevroz ve anksiyetenin bir belirtisi olarak tedavi edildi. Ama yine de, duyumların süresinin ve semptomların çeşitli sakinleştirici almanın arka planına karşı tam bir değişmezliği göz önüne alındığında, gerçekten inanmadım.

Ama sonra göze batmayan bir gerçeği fark ettim: sabahları, uyandığım anda, kelimenin tam anlamıyla, yarım dakika boyunca boğazımda koma yoktu. Yemek borusunda hoş olmayan hisler yok, öyle bir şey yok! Ama sonra, tamamen uyanmaya başlayan, koma hissi tekrar ortaya çıktı. Ve neredeyse her sabah. Bu, bu duyumların sinirsel doğası için en azından bir umut uyandırdı.

Sonunda dairesel bir duş aldıktan sonra “yumru” nun nöropsikolojik doğasına ve “özofagus gerginliği” hislerine ikna oldum. Evet, en azından boğazda ve özofagusta, ciddi rahatsızlıklarla ilgili düşüncelerimi dağıtan yuvarlak bir ruhdu.

En kısa sürede bedenim bu minik iğneler sadece tenime delmek başladı en kısa sürede, su jetleri yüzlerce kazmaya başladı, ben kabullenmesini kadar çok acı olduğunu çok gergin oldu. Dürüst olmak gerekirse, ben zararsız görünümlü dairesel duş bu etki gelen beklemiyorduk. Ve sağlıklı bir insanda bu tür bir korku prosedürü yetişemez, sadece hoş olacaktır. Ama o zaman ben çok gergin olmalı, böylece edildi "soyuldu ve bitkin," sinirlerim duş bana bir bombanın etkisini verdi. Ve üç dakikalık bir "işkence" den sonra, aniden her şey durdu! Su kapatıldı, prosedür bitti. Bunu farkettim, aniden ve çok rahatladım ki başım dönmeye başladı. Ve en ilginç, birden aniden uzun unutulmuş hissi... Bir çok tanıdık ama uzak bir duygu... DUYGU insan sağlığı hatırladım... göğsünden yerçekimsiz, "yemek borusunda hurda" hiçbir duygu yoktur, boğazında bir yumru olduğunu hissetti.

Ne kadar mutlu olduğumu söylemek zorunda mıyım? Bir noktada iyileştim! Gerçek bir mucizeydi! Sadece birkaç dakika süren bir mucize...

Ben koridora gittik en kısa sürede, açıkça bir olarak alışılmamış bir yer birine döner artırmada gibi hissettim inatçı çember olarak yemek borusu kafasını sıkıştırmak başlar ve ardından bir kez daha "kereste haline gelir" "yutmak için nasıl unuttum." Bu gerçek bir talihsizlikti!

Ama! Her şeyin o kadar da kötü olmadığını anladım. Ve bu ana şeydi! Doğruyu söylemek gerekirse, yarının prosedürünü bekledim, herşeyin tekrar olacağını umuyordum ve en az birkaç dakika sağlıklı bir insan gibi hissediyordum, ama, bu bir daha olmadı.

Ama umut kaldı ve iyileşme inancı ortaya çıktı. Hızlı ve kolay olmamalı, şifa vermeyelim. Ve bu ana şey!

Ama şimdi vejetatif-vasküler distoni eşlik eden panik atak hakkında biraz konuşmak için zamanı.

Yorumlar (arşivden):

Maya 12/06/2013
Merhaba Edward! Bir ay önce bir kez yanlışlıkla blogunuza sendeledi - ve bu yüzden))) Üzerinde "çengel" Sen - büyük adam, böyle bir sulandırılmış bilgilendirici sitesini yapmak için enerji ve zaman bulmak o. Ben şimdi hakkında böyle doğal olarak en fazla endişe sormak istiyorum - İşte sorun yutma ile (yani yutmak için nasıl unutulmuş sanki), hatta herhangi bir "döndürme-boyun" semptomları eşlik etmek zorunda (stres Ağızda ağrının, dilin, vb. yanması ve size ne kadar süredir devam ettikleri - bu belirtiler. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederiz!

Doc (Yazar) 12/06/2013
Yutma ile ilgili sorunlar uzun zaman önceydi, kesin duyumlar çoktan silinmişti, ama hatırladığım kadarıyla, gözle görülür acı verici duyular ya da başka duyular yoktu.
Her zaman, bazen bir boğaz, tükürüğün normal ve zahmetsiz yutulmasına müdahale eden bir spazmı ele geçiriyormuş gibi görünüyordu. Bir yudum almaya çalışıyorum, ama işe yaramaz, hemen ikinci girişimi, üçüncüsü... En güçlü korku duygusu, sen zayıflıyorsun ve zıplıyorsun, sonunda bir yudum almayı başardın. Boğaz başkasınınki gibi. Bu arka arkaya birkaç kez olabilir. Yutma hareketleri ile ilgili hafif fakat dikkat çekici zorluklar saatlerce sürebilir. Boğazdaki topak sürekli olarak saatin etrafında hissedildi.
Aynı zamanda, bir yudum su alırsanız, her zaman çok fazla sorun olmadan yutarsınız.
Burada bir şekilde hatırlatılıyor.
Şunu söylemeliyim ki şimdi bile yutmayı unutuyorum. Bazen bile atlama, çok hoş duygular. Ama hızlıca geçer. Bu şimdi nadiren olur, neyse ki :)

Maya 12/08/2013
Hoşgeldin! Yanıt veren çok teşekkürler! Bir sürü, sadece olabilir arazların tüm - Şimdi benim ve nörolog VVD farz olarak yüksekliğe sahip. Doğal olarak, kendimi diğer "ciddi" hastalıkları araştırmak için de kullanıyorum. Başka bir soru - Atarax gibi bir ilaç alıp almadığınız. Eğer öyleyse, bunun hakkında ne söyleyebilirsin? Bir hafta olduğu gerçeği özel sonuçlar hissedilmez kabul eder, ancak bugün çok daha sonra acımasız othodnyak kadar şimdi, panik atak, çarpıntı, bulantı ile tryahanulo yukarı poluobmoroke ve. Sanırım - Atarax'a tepki.

Doc (Yazar) 12/09/2013
Hayır Maya, atarax yoktu. Ben hiç bir farmakoloji destekçisi değilim ve sadece “sadece sabitlendiğimde” (özellikle erken) ilaçları aldım. Fakat atarax, bildiğim kadarıyla, psikotrop ve yatıştırıcıdan gelen bir ilaçtır, bu yüzden reaksiyon mümkündür.
Alevlenme ve semptomlardan oluşan bir buket tam ihtişamıyla çözüldüğünde, aslında onu daha kötü yapan şeyden saptamak çok zordur. İlacın ilacı almaya devam ettiğinizde pobochka ortaya çıkarsa, ilacı tüm ilaçları "yok edebilir" ve ilacı değiştirmeye çalışarak, prensipte, resepsiyonu iptal ederek ve devam ettirerek ilacı kontrol etmeye çalışabilirsiniz.
Genel olarak, bağlandı, yakında tüm bu geçecek! :)

Maya 12/09/2013
Desteğiniz için çok teşekkürler. Çok sana katılıyorum ve bu zorluk, ve -, ne ve ne belirlemek mümkün değildir (hafif koyarak) Herhangi rahatsızlıkları olarak. Üstelik doktor ben tek duygu olduğunu - o bana böyle iyi tedaviyi tayin nasıl hatta bazı öfkeyle, anlamıyor, sürpriz görünüyor kadar içten bana ve bu yüzden, ama sadece yardımcı olmuyor bana, ama bedenim yine de kabul etmeyi reddeder!))) VE ALINANLARIN SÜREKLİ İLE İLGİLİ SİSTEMİ. Aynı Atarax. Ve böylece diğer uzman randevularını iptal ettiniz - terapist. Sana sormak istediğim bu. Hipotansif ilaçlar tarafından basınç sızıntılarını durdurdunuz mu? Terapist benim için YAŞAM Enalapril'in sözlerini, hipertonisi varsa, onun sözleri kadar, her zaman olduğu gibi atadı veya atadı. Ama sabit basıncının iki ay her zaman düşük oldu son zorunda ve tüm şıklığının-varlık 70'e 90 bir basınçta Ve aniden hipertansif hale her bir günde şaşırdı. Evet, dahası, nörolog enalapril kategorik olarak ortadan kaldırıldı. !))) Ve burada bir kayıp hiç değilim - son zamanlara kadar şey almadı, kendini farmakoloji hoşlanmayarak ve orada çok ponaznachili var ve hedef bir diğer dışlar, ancak bedenim tüm kabul etmiyor; Ama ben de gitmedim Ataraks Hiçbir şey, en azından tüm randevulardan, henüz yardım etmedi. Bunu aldın mı ve bu sorunu nasıl çözdün? Herhangi bir üçüncü tedavi hattını oluşturmak için birkaç uzmanı ziyaret edin. Ben biraz rahatsızlık verici isem hemen yakınında sadece oldukça durumumu anlamıyorum, bana izin verir misin - ama bu sizi sallar yani ne, - kendini topla ve sakin ve kendisini sakinleştirmeye etmezse. Şimdi sana işkence ediyorum!))))

Doc (Yazar) 12/09/2013
Sizi mükemmel bir şekilde anlıyorum, daha çok ormana, daha az anlayışa, çok yakın insanlardan bile. Ve özellikle doktorların...
Basınç ve hipotansif ilaçlar ile ilgili olarak - şimdiye kadar sürekli yüksek baskı almadım. Sadece takıldığımda spazmodik yüksek basınç saldırıları vardı, ancak oldukça kısaydı. Diyelim ki, hapı almayla ilgili kesin bir karar vermek için zamanım olmadı, baskı kendi kendine düştü.
Ve şimdi kan basıncım normal ya da biraz daha düşüktür, bu yüzden onu elde etmenin yolları hakkında bir fikrim var :)
Hipertansiyonun yaşam boyu tanı konması hakkında oldukça katılıyorum. Çoğu durumda, evet, bundan kurtulamazsın. Örneğin, hipertansiyon, ateroskleroz veya kronik böbrek hastalığına bağlı kan damarlarının daralmasından kaynaklanıyorsa. Ancak, basınç yükselirse, damarların değişen tonuna bağlıysa, o zaman burada ve genellikle hipertansiyon ataklarının kaybolması vakaları kaybolur. Damar tonusu sorunuyla birlikte, hipertansiyon da gider.

Marat 12/20/2013
Merhaba Yazar! İsmim Marat! Bu makaleyi okuduktan sonra hemen ben bir kişinin şüpheli yerine benim ve benim hastalık muhtemelen en sebebiyle uygunsuz tutum ve sebe.Poslednie karşı olumsuz tavırlara menya.Po kendi doğasını ortaya aynı belirtileri tanıdı olduğunu iki ay onların küçük oschyuscheniya vardı ilk iki ayında (bir köprücük kemiğinin ile boğaz kavşağında) boğazında oschyuschenie yumru başladı ama sonra beş gece ben ilk podryad.V uyuyamadım böylece iç patlama gerçek koshmar.Etot kimseyi başladı Laura'ya gitti, ENT Rover ve her şey normalno.Dali yön tiroid ultrasonda, kontrol ve her şeyi ben reflü özofajit olduğunu norme.Delo tüm bu tür oschyuscheniya.Prokonsultirovavshis verebilir ki, burada da, larinks poryade.Proshol tomografi olduğunu söyledi bir uzman ile reflü bastırmak için ilaç reçete.O boğazda ochschyuschenie koma kalırken, gelecekte EGD geçmek düşünüyorum.
Hiç incelemeniz oldu mu, örneğin EGD? Ve şu andaki sağlık durumunuz nedir?
Şimdiden teşekkürler.

Doc (Yazar) 12/21/2013
Marat, boğazımdaki koma duyumlarım yaklaşık 2 ayda geçti. Benim için özofajiti de ekledim, bir süre tserukal kabul ettim, ama yerçekimi hissi geçmedi ya da gerçekleşmedi. Tam olarak neyi etkilediğini söylemek zor, ama şimdi, tüm belirtilerim azaldı ve daha az sakinleşirken aynı zamanda ortadan kayboldu ve tüm bu maceralara daha az dikkat ettim.
Ya da belki de hemen hemen aynı olana zarar vermekle uğraşmaktan...
Burada ve hemen hemen aynı: ilk olarak en güçlü cardioneurosis, göğüs kemiğinin arkasındaki acı, gece dökülmeleri, vb. Bir süre sonra, biraz sakinleştim ve hemen sternum ve PA'nın arkasındaki baskıyı hissettim.

Marat 12.11.2013
Evet, ben Endişe ve her şeyi yok, birisi korkmuş gözler menya.Esli sağlıklı kişi, bu kadar basit görünüyor bakın varmış gibi ben nefes ve kalp çarpıntısı kısa uyandı geceleri, boğazımda bu yumru başladı çok zaman... ama hayır, işe yaramıyor))
Hastalıklarınızın sonunda ve önümüzdeki Yeni Yıl ile size diliyorum!

Doc (Yazar) 12/21/2013
İlk defa dövüldüğümde, geceleri hiç PA olmadım. Çoğu zaman PA'ların geceleyin az önce yendiğini ve en azından bunun B'den kurtulduğunu düşündüğüm forumlarda okudum. Ama "ikinci gelişinde", hala gece PA'nın ne olduğunu deneyimledim. Bir şekilde bunun hakkında başka bir opus yazacağım :)
Ve sen, Marat, hastalanmayın, iyi geçin!
Sakinleşmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum, hala her zaman işe yaramıyor...
Coming ile!

Maya 12/25/2013
Bir kez daha, herkes - merhaba! Marat, büyük olasılıkla, birçok forumda dolaşıyor ve “boğazınızda topaklar” olan çok sayıda insan olduğunu fark ettiniz. Evet, ve aslında, çünkü hayat değil, varoluş mücadelesi. Ben de senin durumunda çok tanıdık - ve ilk başta çok sıcak ve olmadığını sonra gerçek kabus her yudum kontrolünde, akılda sakin ol ve sonra çalışmıyor hiçbir şekilde iyi yerleşmek ve gereken bir anlayış ve hangi varken, Bütün doktorlar kendi kısımlarında patolojileri bulamamaktadır ve reçete edilen tedavi tedavisi henüz ortaya çıkmamıştır. Dört aydır bununla birlikteyim. Sadece))) ben, örneğin, başka şeylerin yanı sıra, özellikle bu nedenle bu hastalığa ne diğerleri sert beni anlamıyorsun gerçeği, yaklaşık rahatsız desteklemek istiyoruz - bu açık olduğunda bir kalp krizi, felç, apandisit, pankreatit, iyi, şeyler - evet, bu ciddi, tedavi edilmelidir ve ayrıca zarar yok, ama gereksiz yere orada korkmuş dışarı ne yaptığını - o zaman yardım etmek için bir psikiyatrist olarak - bu tüm destek var (((en iyisi için umut edelim. Olumsuz azim ve onun yaşamına izin vermemeyi öğren, iyi, ve dedikleri gibi, eğer hasta çok yaşamak istiyor - burada tıp güçsüzdür.))) Yeni Yılınız Kutlu Olsun - yeni mutluluk, yeni sağlık, yeni sadece olumlu duygular! Yazar Eduard Nikolaevich'e blog için çok teşekkürler. )))

Doc (Yazar) 12/25/2013
Yazarın yazması gereken çok şey var ama şimdiye kadar ne yazık ki zaman yok. NG hareketinden sonra düşünüyorum...
Dün, yine burada, "yutmayı unuttum," şimdi maksimum 5-10 saniye sürüyor, sonra sıkılmış bir yudum ve her şey yolunda. Ana şey korkmak değil :)

Irina 04.01.2014
Merhaba, ben bir şey dokunaklı bir şeyle o engelliyor sanki boğazında boğulma sanki hemen basınç, hava serdtsebienienehvatka artan boğaz, öğürme refleksi, burnunu aynı sorun var ve ben şok, aynı yutmak yutmayı unuttum sanki, genel olarak bütün set

elmira 01.03.2014
Merhaba oysa benim aynı şey: boğazında bir yumru, bir şey eller kavrama ve eğer boğularak gibi genel olarak reçel yemek, kelimeler korkunç bir his tarif edemez zaman zaman içinde bu hiç sona ereceğini ustala.Nadeyus çünkü bu korkunç panik, ranshe düşünce böylece bir şimdi ben hepiniz derinden...! R.S.Kto Kabul Ametriptilin uzun zaman rüya kendisi hakkında bu korkunç sorunu ve vzohnut kurtulmak isteyen... Bu pisliği acı kaç kişinin?

Doc (Yazar) 03/02/2014
Evet, bir yumruğu olan çok fazla insan var, hayal edemeyeceğinden çok daha fazlası var. Ayrıca, pek çok insanın problemin sindirim sisteminde değil, psikosomatik olduğunu bile bilmediği için, gastrik tedavi için başarısız aramalarda klinikteki dolaplar arasında dolaşıyorlar.
Antidepresanlar için: Amitriptilin - tanımı ve yorumları

Elmira 03/02/2014
Teşekkürler, sadece hapları üzerinde oturmaktan yoruldum, ama onlarsız yapamıyorum, boğazımdaki hisler kötüleşiyor evet. dostalili.Mne 26 yıl 1 çocuğum bir saniye istiyor ama böyle bir nezaketle korkuyorum ki, ikincisini bile taşıyamam. Her ne kadar doktor herşeyin yoluna gireceğini söylüyor olsa da, vostanovitsya.S. 2010 acı çekiyorum tekrar tekrar gitmesine izin veriyor gibi görünüyor, bu güçler bütün bu tahammülü sona ermek üzere. Bu nevrozun tamamen yaşamak çok zor...

Grodno'dan Cyril 03.24.2014
Merhaba, 8 aydır zaten bir com var! Altı ay Stimuloton adında bir antidepresan içtim ama daha iyi olmadı. ruh hali değişebilir: bir hafta - uçmak istiyorsun, git, ama yine de gelecek hafta - korkunç sosyal fobi, titriyorum, bir yere çıkmaktan korkuyorum. Sokakta bu zaman zarfında, küçük bir şey olurum, her şey ilgi çekiciydi, comatose gibi cansız hissediyorum. Sanırım bir gün tedavi edeceğim, şimdi nöroloğa gittim ve yatıştırıcı ve sakinleştirici reçete ettim. 18 yaşındayım, sadece kabul yılıyım ama hiçbir şey istemiyorum. Korkunç durum. neredeyse her zaman korku, endişe, evde oturmak ve televizyon seyretmek. ve hala ağızda büyük bir tükürük birikimine engel oluyor, sıklıkla yutuyorum, nerede şarkı söyleyeceğimi bilmiyorum. ağız uyuşmuş gibi görünüyor ve insanlarla konuşmak zor, sürekli tükürük yutmak zorunda. Bana bir şey söyle, nasıl olunur. başka ne denemek

Grodno'dan Cyril 03.24.2014
ve her zaman yapamayacağım derin bir nefes alın. sık sık nefes almaya, sanki nefes almaya çalışıyormuş gibi.

Grodno'dan Cyril 03.24.2014
Yazar, sen de tedavi edersin! Pust all you get))) Zaten sağlıklı olduğunuzu düşündüm.

Doc (Yazar) 03/25/2014
Eh... Eğer tedavi edildiysem... boğazdaki yumru ve yutma güçlüğü gibi sorunlarla başa çıkmayı öğrendim. Eğer bu problemler psikolojik faktörlerden kaynaklanıyorsa (ve çoğu durumda öyle olduğu gibi), bu bana göre, bunu antidepresanlar tarafından bile tedavi etmek neredeyse imkansızdır. Bu saplantıda sadece daha az şey öğrenebilir ve sonra her şey yavaş yavaş geçebilir, bunun için antidepresanlar yardımcı olabilir, ama bence, onlar sadece son çare olarak başlamalıdır;

İstek için - çok teşekkürler! Ve size en kısa sürede problemlerden kurtulmak istiyorum. Her şey seninle iyi olacak, o yaşta her şeyden kurtulabileceksin!

Ne yazık ki, evrensel bir araç yoktur ve bu durumda olamaz. Zihniyet ve alıcılık herkes için farklıdır. Ben Psikoterapist adrese tavsiyelerde bulunabilir, ancak bir tutmak da var: Eğer normal uzman değil, "gitmeyecek", sonra bir sonraki ve böylece daireyi yerine, hemen tekrar yazacak kimse, kan basıncı, gerekir.

Kendinizi eğitmeye ve NLP'ye katılmaya çalışın, bu konunun yararı nete'deki materyallerle dolu. Kendi deneyimlerimden, otomatizmayı ve gevşemeyi denediğimde, pratikte bu tür problemlerden (örneğin cardioneurosis) kurtulmayı başardığımı söyleyeceğim.

Grodno'dan Kirill 03/25/2014
(Emin) yararlı ipuçları için teşekkürler! Size en iyisi! Kolaylıkla yaşa!) Çok BEYAZ RUSYA'dan size sağlık. )

Grodno'dan Kirill 03/25/2014
Kısaca gevşeme hakkında bilgi verin, ne anlama geliyor? Ne içerir?

Doc (Yazar) 03/26/2014
Burada zaten bu yöntem hakkında yazmıştım: rahatlamayı öğreniyoruz

Tatiana 14.04.2014
Hoşgeldin! Bütün bunlara eziyet ettim, "boğazında bir yumru" yedin mi?

Doc (Yazar) 04/14/2014
Boğazımdaki komadan ÇIKARILDIĞIM yorumlarından daha önce bahsettim. Eğer bu psikolojik bir problemse, tedavi kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır. Sinir sistemini düzenli ve karmaşık hale getirmeliyiz. Ve boğazda bir koma gibi belirli duyumlar, sonuç olarak, ortadan kalkacaktır.

Alina 05.01.2014
Hoşgeldin! Hamilelikle "koma" hissi geldi. Benim durumumda hormonlar etkilendi. Her ne kadar çocukluktan beri VSD. Nörolojide 14 yıldan beri, başlarda hasta başım dönüyordu, dönüyordu, haplarla çıkarıldı. 20 yıla kadar nefes alamadı, gece ataklar, 2 yıl hayat değil. Ve tüm Soçi'de ev ve biz bir yastık, ogromenny enfeksiyon oturan, dinlenmiş bir yatakta, gel sokak hamamböceği çünkü. vb bir plan-belatamenal, pirasetamla gibi :) Ama bir Tibet doktor oldu tedavisinin bir ders düzenlenen hayatımda ve.. Sadece nefes gebelik 6 yıldır Doktorlar dengeyi değiştirdi, ama geçici olarak düşünüyorum. Ondan önce herkes konuştu, tutum değiştirdi, karakter ve her şey yolundaydı :) söylemesi kolay! Tüm sağlık! Yazı için teşekkürler!

Nasken 05/03/2014
Bana da bir nevroz, yutmam. Bir şemsiye ile yiyorum, altı yıl yapmak ya da yapmak

Doc (Yazar) 05/03/2014
Dürüst olmak gerekirse, uzun zamandır "takılıp kalmış" olabileceğinizi bile düşünmüyorsun... korku!
Zaman zaman çok fazla korkuyordu, her defasında yutkunma problemleri vardı ve boğulmuş adrenalinum boğulmuştu. Sonra biraz kullanıldı, daha az korktu, sonunda bu duygular daha az görünmeye başladı ve sonra pratik olarak geçti.
Ama şimdiye kadar, bazen, çok nadiren, yutma saniyeler var. Hoş olmayan, lanet olsun.

Tanya May 25, 2014
Merhaba, bir yıl boyunca yazarla aynı belirtilerim var. Sinir sistemini tamamen tüketen mutsuz bir evlilikte uzun yıllar yaşadım. Ve geçen sene boşandım ve bir çocukken yurt dışına kardeşime gittim. Burada başka güçlü stresi (bu konuda konuşmak istemiyorum) bekliyordum ve bu arka plan üzerinde, ben refleksini yutma yok olmaya başladı. Tükürük yutmayı başaramadım, nasıl yapıldığını unuttum. Birkaç saniye sürdü. Bir an için paniğe kapılmıştım, tükürük sonunda yutuldu, sakinleşti, ama aynı şey defalarca tekrarlandı. Bunun kendi başına devam edeceğini düşündüm, ama bir hafta içinde bir sürü ambulans denilen çok fazla baskı aldım. Ve ertesi gün, her şey tekrar oldu, ayrıca tüm bunlara güçlü zayıflık, baş dönmesi ve duyarsızlaşma eşlik etti. Kendimi hissetmedim. Çevremde olan her şey tarafını seyrediyor gibi görünüyordu. Çok kötüydü. Sürekli düştü ilgili yutma gibi hastaneye gitti ve o kırdı Kelimelerin üzerinde tökezledi artı o yeterli hava artık dediğinde, ben yutkundu. Öncelikle hastane böyle kalbin bir yankı gibi, yapılmış CT ve MRI ve diğer testlerle yalanlandı edildiğini, inme şüphesi olan, boyun doppler kan damarları, Flyurografiya, bir kan testi. nevroz tanısıyla ve bir reçete antidepresan Celexa ve Xanax gövde ile bir gün sonra serbest bırakıldı. Ondan sonra, neredeyse 4 aydır yataktan kalkmadım, yavaş yavaş öldüm. İlk günlerde güçlü bir ölüm korkusu ve çıldırdığım bir his vardı. İnsanlar korkunçtu. Benim üzerimde yuvarlandığında, klimanın soğuk havası altında koşup durdum. Ve bir saniye sonra serbest bırakılmıştım. Ağladım, delirdiğimi düşündüm. Ben değil kapısı daima bayılma giden bir korku olmuştur kilitlenebilir değilim hemen her zaman kalbimde soluk hissediyordum olamazdı yürüyün. Yavaş yavaş, uyuşturucu, duyarsızlaşma, ölüm korkusu ve bir delilik duygusuna karşı. Ama yine de refleks yutma kayboldu ve baş dönmesiyle birlikte güçlü bir zayıflık oldu, artı neredeyse her gün baskı arttı. Ve sonunda nöroloğa gittim. Onunla EEG, baryumlu X-ışını myastenia gravis için bir kan testi yaptım. Her şey temiz çıktı. Antidepresanı reddettiğimde, sadece xanax aldım. Ama o beni bu korkunç durumdan kısmen çıkardı nöronthin, değişti. Geçti zayıflık, baş dönmesi, refleks yutma artık çok nadirdir. Çalışmaya başladım. Ama genel olarak, sorun çözülmeden kalır. oluyor Boğaz dedikleri gibi hiçbir kalem, boğazında, baş görünür ben düşük stres de sebepsiz, aniden iyi hissediyorum ve burada..... aynı şeyi açıklamak görünüşte laringeal kasları spazmiruyutsya o ve ben "yutmak" start gergin boğazdan ağrım başlıyor, başın gerginliği sırasında, güçlü bir zayıflık var, her şey ölüyor gibi görünüyor. Görünüşe göre bu kan damarlarının spazmı. Evet.... MRG'de servikal osteokondroz ve c4 ile c5 arasında bir herni saptandı. Bütün doktorlara bunun nedeninin böyle olabileceğini söylüyorum, ama kafalarını bir araya getiriyorlar, muhtemelen bana elimden zarar vereceğini söylüyorlar. Amerika doktorlarında henüz garip. Ve şimdi bir yıl geçti, her gün acı çekiyorum, işte bile ağlıyorum, :)))). İş zor, çok yoruldum ve durum kötüleşiyor. Başka bir iş bulmaya çalışıyorum ve yapamam. Buradaki işin de büyük bir sorun olduğu ortaya çıktı. Ve ben çalışmak zorundayım, çocukla yalnızım, destek yok, araziler bile bize vermez, çünkü çocuk ABD ile doğmamıştı. Bu günlerden bir tanesi yine nörologdaydı. Yeni belirtiler olduğunu söyledi - bazen sol elimi hissetmiyorum, bacaklarım zayıflıyor. ALS'den şüphelendiğimi, iyi bir rinit olduğunu, boğazın atıldığını söyledi. Reflü kontrol etmemizi tavsiye etti ve görünüşe göre EMG yapacağız. Zayıf sağlığımızın tamamen nevrotik doğasına inanmam. Vücudu saran, parazitleri, susuz kalmayı, sigara içmeyi, alkolü, çok kahve gibi belirli nedenler olmalı. İlk saldırı bana geldiğinde sigarayı bıraktım. 20 yıl sigara içtikten sonra karar verdiler ve o günden sonra tek bir sigara içmediler. Alkol asla içmez. Yemekte, sebze salatalarını ve sebzelerden etleri tercih ederim. Ama kahve içmeyi bırakamam ve korkunç. İşte yıl boyunca hastalığımın kronikliği. Bir şey nedenini açık bir şekilde görmek, herşeyi zararsız PA'ya atmamak. Çok fazla meyve ve sebze yemeye, vitamin B, magnezyum kompleksine, bol su içmeye (daha önce yapmadım) katmaya çalışıyorum. Bazen bağırsak yağı ile bağırsakları temizlerim. Birkaç gün boyunca temizlemek istiyorum, ancak çalışma modu izin vermiyor. Ve en önemlisi, Marve Ohanyan'ın açlıktan organizmanın arındırılmasını hayal ediyorum. Ama bunun için iki ay sürmez, benim durumumda imkansız. Ve yazarın sağlık durumunun değişmesi hakkında yazdığı talep.

Alex 05/25/2014
Merhaba ve Vsem..Dazhe nerede zorluk cancerophobia zhizn..esche 32goda geri kalanı için kalacak, yutma ve ben sebya..chto için üzülüyorum, nachat..Slezy boğazına bu yumru tak..neuzheli nakatyvayutsya..nemogu yaşamaya devam bilmiyor musunuz Nereden yardım alınmalı?

Doc (Yazar) 05/25/2014
Hmm, blogda iş yapmaya çalışırken, gördüğüm gibi birçok yeni insan baktı. İnsanlar yeni ama problemler eski. Her nasılsa...
Tatyana'nın öyküsünü okudum - ne söyleyeceğimi bile bilmiyorum... Bir yandan, okuyucularımı her zaman teşvik etmeye çalışıyorum ve sümük, hatta koroyu silmem, öte yandan daha da kötüsü olduğumu söylemek istiyorum. Ama her şey aynı olsa da, bu pozisyonun uyması kolay olmamakla birlikte, iyimser bir tavır takınıyorum.
Şu anki durumumda olduğu gibi - her şeyin az ya da çok olduğunu varsayacağız. Sağlık dahil her şey, karşılaştırmalı olarak bilinir. Yani geçen sene ile kıyaslandığında, her şey çok daha iyi, ama eğer tüm maceralarımın başlangıcından önce devleti hatırlıyorsanız - hafifçe, “çok özsaygı”
Sadece bir saçmalık oluyor... Zaman geçiyor, IRR'den önce nasıl hissettiğimin anıları yavaş yavaş siliniyor ve belli bir “iyi sağlık” işareti daha önce “boktan” olarak algılanan bir devleti kabul ediyor.
Yutma problemleri ile bazen hayır diyebilirsiniz, belki de ayda bir veya iki kez stres var, ama bunlara odaklanmam.
Bazen ölüm çoktan titriyor, bazen ölümün ellerini ovuşturacağı anlaşılıyor, ama sürüyor, Tanrı'ya şükür uzun sürmez.
Bu arada, geçen sene, kendimi bir sohbete tökezleyerek nasıl yakalandığımı hemen anımsıyorum, bazen kelimeleri almakta zorluk çektim ve her yarım saatte çıldırdım. Ayrıca bir inme veya multipl sklerozu da düşündü. Nöroloğa yapılan ziyaretten birkaç gün sonra geçti ya da geçti, ancak bundan sonra, böyle bir dereceye kadar nevrozun gösterilebileceğine inanıldı.

Tanya 28 Mayıs 2014
Bu yüzden dikkat etmemeye çalışıyorum, en iyisini umuyorum. Ben sümüğü eriten benim, ama hayatımda kimsenin ne kadar kötü olduğumu bilemez. Kardeşim en başından beri durumumu ciddiye almadı ve burada başka akrabalarım yok. Şey, işe gittiğimi görüyorum, bayıldığım zaman çökmem, muhtemelen düşündüğü şey budur. Ve ben şikayet etmiyorum. Kimse yok. LoL. Burada ayrıca internette burada paylaşılması gereken, aynı zamanda geçecek olanların da anlayacağı, bir şeylere tavsiyede bulunabileceği. Bu arada ben de size sormak istedim... Birden fazla skleroz şüphesi olduğunu ve BAS'da olduklarını yazıyor musunuz? Daha iyi olmana sevindim. Sağlıklı bir yaşam tarzının, hastalığımızın çok uzağa gitmediği durumlarda, durumumuzu% 50 oranında artırabileceğine ve herhangi bir hastanın durumunun iyileşebileceğine inanıyorum.

Doc (Yazar) 05/28/2014
BAS'dan önce, ne olduğunu bilmeme rağmen şüphe ulaşmadı. Evet, tecrübeli her VSDshnik'in zorunlu bir hızlı ölümle tüm büyük hastalıkları bildiğini düşünüyorum :)

Diana 05/29/2014
Merhaba !! blogun yazarı doğal olarak insanların mnitelnyy..vse ile başladı psihosomatiku..sama inanmak zor to..s -mistika bu "boğazında yumru" ile tek değilim yazınızı okuduktan ve fark sonra daha sakin olur Eylül geçen goda..vdrug hiçbir yerde bu vnimanie.podumala geçişte paketa..neobratila polietilen bir parça sıkışmış gorle..chuvstvo içinde garip bir his belirdi fakat günlerde her bir çift nedeniyle gorle..zhutko zarar duygu benim vurgu ağırlaştırılmış edildi.. koştu ENT doktoru.. Beni teşhis incelenen "kronik farenjit Remisyondaki", ben kapalı bir krug..sdavala biohimich.analiz kan ve idrar testleri gibi boğazda yumru nedeni arayışımı başladı durulayın ve bununla ledentsy..i için tiroit, şeker analizi ultrason önerdi o, PA sereznogo..postoyannye farenjit şey onkologa..pomimo Lohr geldi tüm ağ içini karıştırdı kadar EGD mide rengen baryum hepsi zaten norme..vot devam 10mes..moih mucheniy..byla en iyi otoringologov şehir yutmak yaklaşık gorle..stradayu bu yumru zaten A kantserofobiey..sidela Ge ve ben muzh..rabota..2e moloda.31god..lyubimy hiçbir oblegcheniya..a tüm ı VSD tanısı nevroz..nevrapotolog olduğunu otmahivayutsya..govoryat, tüm doktorlar canlı tam zhiznyu..byla dochki..hochu karışık tipu..ot sonucu nulevoy..sdelala servikal MRG pozvonochnika..Osteohondroz prisuststvuet tedavisi, ancak doktor için bir sonraki yapmak için ortak bir bağ nenashel..vot tıp 21veka..chto, onunla yaşamayı nasıl ?! zaten alışmış her türlü benim gorle..rydayu nocham..muzh açıklanamayan duygular olduğunu, birlikte kendimi çekmeye menya..govorit yatıştırır Ben splyu..nichego nebespokoit..stoit uyandırma sabah ve tükürüğün bir yudum olarak alırken kendimi çok iyi hissediyorum, daha ihtiyacımız büyük bir artı trudom..odin üzerime pozitif lad..no poverte..poluchaetsya o kendinizi detyam..nastroy hepsi yeni çıktı... bu blog yazarı için teşekkür ederim.. bu yüzden tek değilim..

Maya Zhmakina 05/30/2014
Merhaba, sevgili meslektaşlarım talihsizlik! Hatta onun hikayesini anlatan, aramalarınızdan olarak tam planı olmayacak bir kız, - - Tatiana ve Diana hikayesi oku kuyu, hepsi aynı ve tüm en düşünülemez koşulların korkunç bir korku ve baskıyı ve kronik baş dönmesi ve duyarsızlaşma ve yanı Onsuz, çünkü o da her şeyin başlangıcı oldu - Boğazda COM. Daha doğrusu, aynı bir, bunu nasıl unutulur ve bu sabitlenmiş gibiydi yutmak olamazdı (ve gün gerçekten güzel ve hiçbir şey kötü niyet habercisi idi), bu nedenle, artık mümkün değildir ve katastrofik kronik edinilen swallowingilizce korkusu. Eylül 2013'te başladı. Ben düşünce ve fiziksel durumu arasında bir paralel çizdi olarak değişik derecelerde başarı kısa sürede... bu güne kadar devam eder, ancak sayesinde, çok, çok, çok küçük adımlar durum kapalı düzeyde başladı edilmektedir. Yani, birden sürekli, yutma bozukluğu yutma ile ilişkili korkutucu teşhis yutma veya kontroller, veya okumak ile ilgili sorun hakkında düşünüyorsanız, o zaman benim duygu şiddetlenir olduğunu düşünerek kendimi tuttum. Ben istemsizce şeyler dalıp rotalarını, alalım eğer, o zaman ben unutuyorum sorunu (tüm bir rüya bu sorunu fark nasıl gibi neredeyse uğraşmadı). Ve sonra kendimi dikkati dağıtmaya başladım. Vahşice. Ben öyle görünüyor ki, ben ölmek Aynı saniyede ise, kötü hissediyorum, ve benim yaptığım yapmaya devam zorluyorum ve daha nagruzochku poduvelichivayu. Bütün süper kandırılan-wah var, ama dediğim gibi, doktor, hastalık öncesi ve hastalık zirve ile değildi refah, karşılaştırıldığında, şimdi çok daha iyi olduğunu söylemek değil! Ve daha iyimserlik, olumlu bir tutum. iyileşme ciddi fizyolojik hastalıklar hastanın infüzyon bağlıdır olsa bile, arzu iyi olsun. Ve biz, nörotikler, sadece bizim tutumumuza güvenmemiz gerekiyor. )))

31.03.2014
Merhaba sevgili meslektaşlarımı talihsizlik. Neredeyse bir yıldır bu lanet içinde (Boğazda COM) yaşıyorum. Seninle aynı hisler. Seni mükemmel anlıyorum, durumunuzu anlıyorum. Benim için ilk altı ay cehennem oldu. Yaşamak istemedim. Bütün bunlar sağlığımıza karşı dikkatsiz tutumumuz için bir cezadır. Vücudumuz ona saygısızlıktan protesto ediyor. Ve ne kadar çok başlarsa, iyileşmesi daha uzun ve daha zor olacak. 6 aydan itibaren... Her şey sana bağlı. Bu hastalık için minnettarım bile, kanepeden kıçımı yükseltmeme ve kendimi fiziksel ve psikolojik bir seviyede yapmamı sağladı. Hayatımın hayattaki görüşlerini kökten değiştirdim, spor yapmaya başladım ve sigara içmeyi bıraktım. Tanrıya daha yakın olmaya başladım ve bana da yardım ettiğine inanıyorum. Ve tapınağa gitmenizi ve günahların bağışlanmasından Tanrı'yı ​​istemenizi öneririm. Ve hayatında çok fazla günah işledik.
Ana şey burnunu asmak değil ve her şey geçecek. Kafanın dışına çık ve ciddi hastalıkların var. uzun zaman önce çok ciddi bir sınav için gönderileceksiniz. Yani hepsi psikolojik bir seviyede. ve ölümcül değil. Ben de interneti uzun zamandır araştırıyor ve nasıl tedavi edeceğim. Ama birisi gerçekten bilmez ve eğer biri iyileşirse, o zaman onun hakkında konuşmak istemeyen biri değildir, çünkü bu durumu hatırlamaya başlarlarsa bu devletin geri döneceğinden korkarlar. Hem kütüphanede hem de internette bir grup edebiyatı tekrar okumalı ve bazı sonuçlar verdim. Bütün bunları bilinçaltında anladığım kadarıyla. Ne kadar az düşünürsen, o kadar çabuk geçer. Bilinçaltını temizlemek gerekir. Olumlu duyguların (enerjiler) hatırası mecazi olarak nasıl söylenir ve bilinçaltından temizlenmeli ve çıkarılmalıdır. Bilinçaltını temizlemede sana yardım etmeye çalışacağım. Ve bütün bunlar basit ve güvenilir bir şekilde yapılır. Tam anlamıyla bir hafta içinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ve birkaç aylık sıkı çalışmadan sonra iyileşeceksiniz. Bütün bunlar özgür. Nasıl yapılır, burada yazmak çok zaman alır. Videoyu kaydetmek ve Yandex diske koymak için biraz zamana ihtiyacım var. Hemen bunun benim tavsiyem olacağını söylüyorum. ve onları uygulayıp uygulamayacağınız hakkınızdır. Herkese iyi sağlık diliyorum. Yakında görüşürüz.

Catherine 02/06/2014
Hoşgeldin! Yıl boyunca böyle semptomlar vardı, ve sonra tamamen gitti, biri, bir gün söyleyebiliriz, ve daha az hoş, sürekli solunumu ve solgun güneş pleksusundaki stres ile değiştirilir, bekliyorum, belki, yıl geçtikçe, yakında, ve bu başka bir şey için değişecek))

Catherine 12/06/2014
Diana, iyi günler. Y Yanch'in yanı sıra sizler, ve siz yaşınız, ve çocuklar 2... e-postalar yazınız, birlikte buluşacağız. Şimdi İsrail’e doktorlara uçuyorum....

Catherine 12/06/2014
E-posta adresim [email protected]

vitali 333 13 Haziran 2014
Sonunda kısa bir makale yazmanın zamanını buldum. Videoyu kaydedemedim çünkü yönetmen benimle pek iyi değil. Aşağıda, ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz Yandex sürücüsüne bir bağlantı olacak. http://yadi.sk/d/FCX-0C1wRrXf5
Herhangi bir sorunuz varsa, bana yardım edebilirim [email protected] posta kutusuna yazın.

Elena Temmuz 24, 2014
Aynı problemim var. Ankete başladı. Mayıs ayından beri acı çekiyorum. Ve farklı derecelerde geçer. Şimdi burada servikal lenf düğümü arttı. Uzi shchitovidki yaptı, hepsi normal. değişiklikler var ama bunlar önemli değil.. Ben onkolojiden korkuyorum. Çünkü lenf bezi iltihaplıdır. Bundan önce de üşüttüm. soğuk algınlığı nedeniyle olabilir. Korku bundan daha büyük ve benden daha büyük. akşam yemeğinden önce uyanmak için kullanılır ve nitsche hissetmedim.. şimdi chuvstvuyu kelimenin tam anlamıyla uyanma 5 dakika sonra. yarın EGD. yutma-komik hakkında ama çok.. o gerçekten bir an için yutmak değil hissediyor hissediyor.. korkutucu

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır.

Farenjit - yetişkinlerde semptom ve tedavi: ilaçlar, inhalasyon, durulama

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukoza ve lenfoid dokusunun akut veya kronik bir enflamasyonudur. Hastalığın gelişimi için faktörler, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, irritan veya alerjenlerin etkileri, vb olabilir.