Loading

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Angina veya akut bademcik iltihabı, bademcik iltihabı olarak adlandırılır - vücudun lenfoid sisteminin bir parçası olan ve sağlığının üzerinde nöbet tutan organlar. Hem yetişkinleri hem de çocukları herhangi bir zamanda etkilemektedir: kış aylarında, soğuk hava larenkse nüfuz eder ve lokal bağışıklığı zayıflatır ve yaz aylarında hastalığın nedeni buz gibi soğuk içecekler ve dondurma olabilir. Subcooling, lokal bağışıklığı zayıflatır, bu da vücudun patojenlerin saldırısına direnme yeteneğini kaybeder ve hastalanır. Burada angina tiplerini ve semptomlarını tanımış olabilirsiniz. İşte lacunar anjinası nasıl tedavi edilir.

does

Akut tonsillit enfeksiyöz bir hastalıktır ve bu nedenle bulaşıcıdır. Bu virüsler veya bakterilerden kaynaklanır ve bir doktorun gözetiminde tedavi gerektirir. Özellikle çocuklarda sıklıkla akut tonsillit vardır. Halk ilaçlarının yardımıyla kendinizi tedavi etmeye çalışırsanız, o zaman bademciklerin korunmadığı, hastalıkların yayıldığı bir kaynak olan kronik bademcik iltihabı riski büyüktür. Özellikle şiddetli formlarda, bu durum cerrahi müdahale ile doludur, bu nedenle hasta bunu önlemek için her şeyi yapmalıdır.

Anjin tedavisi için, doktor kesinlikle antiviral veya antibakteriyel ilaçlar, ateş düşürücüler ve çeşitli spreyler içerecek bir terapötik kompleksi atayacaktır. Yukarıda açıklanan nedenlerden ötürü hiçbir şekilde imkansız olduğunu kabul etmeyin. Bu, insanların yöntemlerinin tamamen dışlanması gerektiği anlamına mı geliyor? Aksine, hasta kesinlikle durulama ve kompres yapılması önerilir. Bunlar, hastanın genel durumunu iyileştirmek solunum sisteminde durgun süreçleri önlemek, çekilme ve cızırtılı sesi dönecek, boğaz ağrısı kolaylaştırmak, bakteri ve virüsleri üstesinden değildir, ancak iyileşme anı hızlandırmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın seyri bir öksürük ile komplike ise, o zaman kompres kurtulmak yardımcı olacaktır.

Video, anjina ile bir kompresin nasıl yapılacağını anlatıyor:

tedavi

Bir kompres nedir? Bu, doğal özler ve infüzyonların yanı sıra çeşitli ilaçlar olarak kullanılabilen bir çeşit tıbbi pansumandır. Ne çeşit bir kompres yapabilirim? Tonsillit tedavisinde kullanılan çok sayıda kompres çeşidi vardır:

 • yağ;
 • alkollü sıvılar;
 • ilaçlar.

Alkol ve sirke sıkıştırmaları çocukların tedavisi için kesinlikle uygulanamaz - gözeneklerden vücuda nüfuz eder, beklenen rahatlama yerine ciddi zehirlenmelere neden olabilirler.

Kompresyonun etkinliği nedir? Her şeyden önce, iltihaplı bölgeyi ısıtırken, kan akışına neden olur. Ve bu da, şişme azaltır toksinlerin ortadan kaldırmak için yardımcı olur, kabartmalar - Bu durumda, madde uygulandığı takdirde kullanılan, kılcal damarların deride değil, aynı zamanda, iç (bademcik bademcik iltihabı durumunda) organlar sadece genişlemesine katkıda acı veren acı.

İnflamasyonun kademeli olarak çıkarılmasından sonra hastanın genel durumu iyileşir - sıcaklık azalır, baş ağrısı geçecek, halsizlik ve baş dönmesi azalacaktır.

Video anjin ile bir kompres yapılıp yapılmayacağını ve nasıl yapılacağını söyler:

Doğru nasıl uygulanır?

Bademcik iltihabı olarak adlandırılan ıslak kompresler kullanılır.

 1. Aktif maddenin, obstrüksiyon olmaksızın organların dokularına nüfuz etmesi için cilt temizliği gereklidir. Hasta ateşlenip terlerse, kompres uygulanmadan önce sıcak ve nemli bir havluyla silin.
 2. Aktif maddeyi uygulayın: temiz, önceden yıkanmış gazlı bezlerden geniş bir kesim yapın, kalın bir tabaka elde etmek, bir ilacı nemlendirmek, boğaza tutunmak için birkaç kez döndürün. Uygulama alanı mutlaka amigdalayı kavramak zorundadır, ancak tiroid bezi açık bırakılmalıdır.
 3. Üst kısmı sıkıştırılmış kağıtla ve daha sonra kalın bir pamuklu yünle kaplayın.
 4. Tüm yapı bir mendil ile birkaç kez bandajla, fularla veya katlanarak sabitlenir.

Bu bandaj bütün gece boyunca bırakılabilir - boğaz ağrısını ısıtır ve hastanın nefes almasını kolaylaştırır. Gündüz her iki veya üç saatte bir güncelleme yapmak daha iyidir.

Kompresyonlarla tedavi sadece doktor ve onun onayına danışıldıktan sonra yapılabilir, çünkü anjina (pürülan anjina ile birlikte) -streptokokkal ve stafilokokal olarak - sıcak kompresyonların kullanımı yasaklanmıştır. Bu, bakteri sayısının büyümesini ve bunların vücut boyunca yayılmasını destekleyebilir.

Tedavi etmek için genellikle antibiyotik reçete edilir. Referans olarak, pürülan anjina ile almak için hangi antibiyotikler okuyabilirsiniz.

Çocukta gece öksürüğünün nasıl durduğunu öğrenin.

En etkili tarifler

Bize gelen tıbbi sargıların çoğu yüzyıllarca test edilmiş ve atalarımızın birkaç nesli tarafından test edilmiştir. Dikkatinize, tıbbi pansuman hazırlamanın en etkili yollarından birkaçı sunulur.

 1. Alkol bandajı. Bu, herhangi bir mağazada satılan bir votkadan hazırlanabilen en uygun fiyatlı ve yaygın olan ve dolayısıyla en popüler kompresidir. Yeterince basitleştirmek için - sadece gazlı bezleri vodka içinde nemlendirin ve boğazınıza koyun, sonra özel bir kağıt veya plastik bir torba ile örtün, pamuklu yünü ve bandajla sarın. Kompresin ısı transferini arttırmak için üstüne yumuşak bir fular ile ısıtılması tavsiye edilir. Evin saf alkolü varsa, 1: 1 oranında seyreltilmelidir. Üç yıldan daha eski olan alkolik kompresler (sadece doktorun reçetesiyle) 1: 3 oranına göre yapılır. Alkolde bir çorba kaşığı ekleyebilirsin - çözücü ve iltihap önleyici etkiye sahip.
 2. Lahana yaprakları ve baldan sıkıştır. Antik çağlardan beri lahana güçlü bir emici olarak kullanılır. Eğer boğaz uygulamak önce lahana yaprakları hafifçe çekiçle veya kamçı ile mutfak bıçağını yendi olmalıdır - sebze suyu üretmeye başladı etmek gereklidir. Yukarıda, yapraklar az miktarda bal ile bulaşır ve bir başka lahana yaprağıyla kaplıdır. Daha sonra prosedür genel şemaya göre yapılır. Aynı anda bir ısınma ve emici etkiye sahip olan bu bandaj, gece boyunca bırakılabilir.
 3. Süzme peynirinden sıkıştır. Bu tedavi türü sadece Rusya'da değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerinde de oldukça popülerdir. Oda sıcaklığında iki yüz gram peynir loru boğaz ağrısına uygulanmalı ve sabitlenmelidir. Bandaj gece için bırakılmalıdır - mükemmel çekme özelliklerine sahiptir.
 4. Patateslerden sıkıştır. 3-4 patates "üniformalı" pişirir, bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyip, patatesleri ezin. Ortaya çıkan püresi gazlı bez üzerine yayılır, böylece gerekli alanı kaplar, birkaç damla bal damlatır, boğaza yapışır ve sabitlenir. İyot hızlı bir şekilde buharlaştıkça, sıkıştırmanın hızlı bir şekilde yapılması gerekir.
 5. Uçucu yağlarla sıkıştırır. Çay ağacı, lavanta, okaliptüs, biberiye, adaçayı, papatya gibi antiseptik özelliklere sahip bitkisel yağları kullanabilirsiniz. İçindeki gazlı bezle nemlendirilmiş 200 ml suda seyreltilen beş damla yağ iyice sıkılmış ve standart bir algoritmaya göre uygulanmıştır. Her 1-1,5 saati değiştirin. Çocuklar bu tür bandajları sadece alerjilerin yokluğunda kullanabilirler.
 6. Tıbbi kompresler. Onlar için, Dimexide (1: 1 oranında suyla seyreltilmiş) ve kafur yağı (bir bardak suya birkaç damla) gibi ilaçlar kullanabilirsiniz. Çocuklarda, hamile veya yaşlılarda kullanmayın.

Videoda - angina ile süzme peynir bir kompres:

Bir yaşın altındaki çocuklar herhangi bir kompresyon yapamazlar - bu durumda öngörülemeyen etkilere sahip olabilirler.

Anjina tedavisi için birçok halk yolu vardır. İşte lacunar anjin tedavisini tarif eder. Burada çocuklarda angina tedavisi için halk ilaçları hakkında okuyabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar

Bandajlarla tedavinin yasak olduğu bir dizi hastalık vardır. Bunlar şunları içerir:

 • onkolojik hastalıklar;
 • tüberküloz;
 • diabetes mellitus;
 • lokal deri lezyonları (kesikler, çizikler, yaralar);
 • deri hastalıklarının yanı sıra herhangi bir kökenin döküntüleri: erizipel, egzama, liken, furuncles, vb.
 • kronik kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları;
 • Serebral vasküler lezyonlarla ateroskleroz;
 • tromboflebit.

Hamile ve emziren kadınların doğal ilaçlar kullanarak kompres yapmak daha iyidir, alkol bandajı 1: 3 oranında yapılır.

Doğru yaklaşımla, kompresler anjinin tedavisinin önemli bir bölümünü üstlenir, bu nedenle rolleri göz ardı edilemez. İyileşme sürecini hızlandırır ve hastalığın kronik evreye geçişini önler ve ayrıca hastalığın dışsal belirtilerini azaltır. Bir kompres yapmadan önce, bir doktora danışmanız gerekir, çünkü kontrolsüz kendi kendine ilaç tedavisi hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Votka dan angina ile boğaz üzerinde sıkıştırmak: bir sıcaklıkta alkol sıkıştırmak mümkün olup olmadığını

Anjin ile boğazın sıkıştırılması, hastalık belirtilerini hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olan etkili bir araçtır.

Angina, vücudun işleyişini olumsuz yönde etkileyen ciddi bir hastalıktır.

Bu nedenle, enfeksiyonu mutlaka ve zamanında tedavi etmek gerekir.

Angina özellikleri

Bu hastalığın tüm vücudu etkilediği gerçeğine rağmen, semptomları gırtlakta ve gökyüzünde beyazımsı bir çiçeklerin göründüğü yerde bulunabilir. Bu tezahürler, inflamasyonun geliştiğini ve vücudun bir viral enfeksiyon tarafından saldırıya uğradığını gösterir. Ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için hızlı ve yetkin bir tedaviyi geçirmeniz gerekir.

Boğaz ağrısı karakteristik belirtileri:

 1. sıcaklık artışı;
 2. baş ağrısı;
 3. dil üzerinde beyaz kaplama;
 4. boğazda ağrı.

Etkili bir tedavi yoksa, daha sonra bademcikler, bakterilerin kanı enfekte etmesine izin verecek olan püstüller oluşturacaktır. Daha sonra, örneğin kalp kası ve böbrek gibi çeşitli organ hasarı oluşabilir.

Bu işlemi boğaz ağrısı ile önlemek için, boğaz için sıkıştırın.

Boğaz ağrısı tedavisi

Antibiyotik ilaçlar ve antiviral ilaçlar viral boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi edebilen çok etkili ilaçlardır. Ancak, sadece bir doktor bunları reçete etmelidir, çünkü sadece bir doktor hastalığın başlangıcındaki faktörleri belirleyebilir. Gelişiminin nedenleri, stafilokok veya boğazın hipotermisi enfeksiyonu ile kaplanabilir.

Anjina tedavisi, geleneksel tariflerle kombine edilebilen ilaçların kullanılmasını gerektirir. Boğazda bir kompres, anjina tedavisinde etkili bir yoldur.

Kural olarak, boğaz için kompresler ıslak ve kuru olarak ayrılır. Angina ile boğaz için bir ısınma (alkol) kompres uygulayın. Votka kompresinin anjina ile çözücü etkisi vardır.

Votka kullanımı ile bu tür terapötik etkileri olan boğazda sıkıştırır:

 • kan dolaşımının iyileştirilmesi;
 • bademciklerde ağrı azalması;
 • inflamatuar sürecin ortadan kaldırılması.

Bununla birlikte, alkol ve sadece sıkıştırmak değil, kompresörün diğer kısımları gibi boğazdaki anjina ile sadece hasta yüksek bir sıcaklığa sahip olmadığında yapılabilir. Bu nedenle, boğazdaki bir bandaj sadece 36.8 derecelik bir sıcaklıkta verilebilir.

Ayrıca, bu tedavi yönteminin kullanımı için tıbbi kontrendikasyon olmamalıdır.

Anjin ile kompres nasıl yapılır?

Boğazda bir kompres yapmak için, suyla seyreltilmesi gereken alkol veya votka kullanmak gelenekseldir. Boğaz için Votka sıkıştırmak larynksi ısındırabilir ve dezenfekte edebilir, böylece ağrı düzelir.

Ancak, vodka ile boğazın üzerine sıkıştırılmadan önce, küçük bir doku parçasını alkole batırmanız ve boynunuzu etrafına sarmanız gerekir. Bu amaçla doğal malzemenin kullanılması tercih edilir.

Boğazda doğru bir alkol sıkıştırması yapmak için, votka ile emprenye edilmiş bir bandaj polietilen ve üstüne kuru bir bez konmalıdır. Bundan sonra tüm katlar yünlü bir beze sarılır.

Bununla birlikte, boğaz için bu tür sıkıştırmalar normal sıcaklıkta yapılabilir. Sargı yaklaşık 3-4 saat boyunca uygulanır, daha sonra çıkarılır ve boyun bir fular ile sarılır.

Boğaz için bir alkol kompresini tekrar uygulayın, ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur, 2-3 saat sonra yapabilirsiniz. Ancak, gece boyunca uygulanamaz, çünkü ani ısı boğulmaya neden olabilir. Ayrıca, çocuklara anjina ile sıkışırsanız dikkatli olunmalıdır.

Bu öneri hakkında hatırlanmalıdır: Bir alkol sargı bezi uygularken tiroid bezine dokunmamak önemlidir, ancak boynun arkasına bir bandaj uygulayın.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için diğer hangi maddeler sıkıştırmak için kullanılabilir?

Boğazdaki acıdan kurtulmak için, ısınma etkisi olan diğer bileşenleri uygulayabilirsiniz. Bunlar, aşağıdakilere dayanan boğaz için kompresleri içerir:

 1. süzme peynir;
 2. adaçayı;
 3. uçucu yağlar;
 4. sirke;
 5. Kafur yağı ve diğerleri.

Özellikle popüler olanları lavanta ve okaliptüs aroma yağlarının ilavesiyle, boğazdaki ağrıdan çabucak kurtulmaya yardımcı olurlar.

Üstelik, kataral hastalıklar ile boğazın sıkıştırılmasına Dimres bazında uygulanması faydalıdır. Bu amaçla, ilaç 1: 3 oranında su ile seyreltilir.

Bazen su, bir furacilin çözeltisi ile değiştirilir. Ve eğer çocuğa böyle bir tedavi uygulanırsa, ilacın 1 kısmı 5 kısım su almalıdır.

Dimexide temelinde boğaz sıkıştırmak votka ile aynı şekilde konur. Cilt üzerindeki güçlü etki nedeniyle daha etkilidir, bu nedenle hasta tolere edene kadar tutulmalıdır.

Bu zamanın kadın ve erkekler için farklı olduğunu belirtmek gerekir. Boğaz ağrısı ile boğaz ağrısından kurtulmak için günde üç kez bu pansumanlar yapılmalıdır.

Ek olarak, boğazdaki etkili ve yüksek kaliteli kompresler gıda ürünleri kullanılarak uygulanabilir. Bunun için lahana kullanmanız gerekiyor. Bunu yapmak için yaprakları ısıtılmalı ve daha sonra sıcak suya yerleştirilmelidir.

Daha sonra, lahana yaprakları çenenin yanındaki boyuna konur. Bundan sonra herkes yünlü bir şal ile sarılır.

Angina'nın hoş olmayan semptomlarını gidermek için boğazın sıkışması gibi bir sıkışıklık yapılmalıdır. Ancak, her iki saatte yaprakları taze olanlara değiştirmeniz gerekir.

Buna ek olarak, boğazdaki kompresler, süzme peynir bazında yapılabilir. Aynı zamanda, bu delikten çıkarılmalı ve daha sonra çenenin alt kısmına uygulanmalıdır.

Üst polietilen ve bir pamuk yünü tabakası uygulanmalı ve daha sonra tüm sıcak bezi sarmalıdır. Bandajın kaymaması, baştan sabitlenmesi gerekir.

Bütün gece boyunca peyniri sıkıştırmak için tavsiye edilir. Kural olarak, sabahları süzme peynir bir yumru olarak toplanır. Bu tür bir tedavinin, 2 gündür gerçekleştirilmesi arzu edilir çünkü pürülan boğaz boğazının şiddetlenmesinde çok etkilidir.

Boğazdaki acıdan bile, halk tıbbı aşağıdakiler temelinde boğaz için sıkıştırma yapılmasını önerir:

Tüm bileşenler bir çorba kaşığı aynı oranda birleştirilir. Her işlem için yeni bir karışım hazırlamanız gerekir. Sonra her şey karıştırılır, ısıtılır ve daha sonra gazlı bezle sarılır.

Bandaj çene üzerindeki alana uygulanmalıdır. Bu durumda, önce, bitkisel yağ ile cilt yağlanmalı ve sonra üzerine polietilen koyulmalı ve her şey bir fularla sarılmalıdır. Bu tedavinin süresi 4 saate kadardır.

Hala halk hekimliği, aşağıdakilere dayalı etkili bir reçete kullanılmasını önerir:

 1. aloe suyu (1 kaşık);
 2. votka (3 yemek kaşığı);
 3. bal (2 yemek kaşığı).

Tüm bileşenler homojen bir kıvamda karıştırılır ve daha sonra karışım gazlı beze uygulanır. Bandaj, çenenin yanındaki boyuna yerleştirilir. Daha sonra üzerine polietilen koymanız ve sıcak bir bezle sarmanız gerekir.

Bu kompres günde 3-4 kez uygulanmalıdır. Hasta bir yetişkin ise, ilacın bir gecede tutulmasına ihtiyaç vardır ve çocukların prosedürü birkaç saat kısaltması gerekir.

Ayrıca, birçok kişi haşlanmış patateslerin anjini etkili bir şekilde tedavi edebileceğine inanıyor. Bu amaçla, kabuğu ile birlikte kaynak yapmak ve sonra boynunuzu sarmanız gereken bir yün çorap koymak gerekir. Sonra her şey sarılmalı ve bütün gece için bırakılmalıdır. ve bu makaledeki videoda sadece angina ile boğazda bir lor kompresinin bir sorusu var.

Anjina tedavisinde bir kompres nasıl koymak

Compress, çeşitli inflamatuar hastalıklarda kullanılan özel bir tıbbi ısınma bandajıdır.. Bu tedavi yöntemi, distraksiyon terapisini ifade eder. Sıcaklığın etkisi altında, kan damarları önemli ölçüde genişler ve daha fazla kan iltihap odağına girer. Bademcik iltihabı ile sıkıştırmak sadece boğazın dokusunu değil bademciklerin ısınmasını da sağlayacaktır. Bu tür tıbbi pansumanlar için alkol, tuz, sirke, bal, süzme peynir ve hatta lahana yaprakları kullanılabilir. Bu prosedürün doğru etkisi, bu prosedürün terapötik etkisine bağlıdır.

Kompresyonların etki mekanizması

Anginada bir boğaz kompresyonu sadece oldukça etkili değil, aynı zamanda uzun bir süre kullanılabilen güvenli bir tedavi yöntemidir.. Islak, ılık sargıların yardımıyla boğazdaki ağrıyı azaltabilir, iltihapları giderebilir ve daha yakın bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Isınma araçları bir distraksiyon terapisidir. Sıcaklığın etkisi altında, deri altı tabakasındaki kılcal damarlar belirgin şekilde genişler ve derin yerleşimli kan damarları refleks olarak genişler. Angina ile bir ısınma kompresinin yapılması, sadece boynunuzu ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda çevredeki bademciklerdeki kan dolaşımını da iyileştirebilirsiniz. Tıbbi pansumanlar böyle bir iyileştirici etkiye sahiptir:

 • Enflamasyonun odağına oksijen iletimini arttırın.
 • Ödemi azaltmaya yardımcı olur.
 • Toksinleri daha hızlı bir şekilde kandan çıkarmaya yardımcı olun.
 • İltihap ve ağrıyı azaltın.
 • Kurtarma işlemini hızlandırın.
 • Yerel bağışıklığı artırın.

Isınan kompres sayesinde hastanın durumu iyileşir, ağrı azalır ve genel halsizlik geçer.

Sıcaklık olmadan angina ile sıkıştırın. Eğer termometre işareti 37 dereceyi geçerse, bu prosedür terk edilmelidir.

Bandajlar boyunun submandibular ve lateral kısımlarına uygulanır. Tiroid bezine baskı yapmak kesinlikle yasaktır. Bandajı, göğüs bölgesini hafifçe kavrayacak şekilde düzenleyebilirsiniz, ancak kalbe ulaşmaz.

Prosedürün süresi iki ila altı saat arasında değişebilir. Bu, soyunma türüne ve vücudun bireysel özelliklerine bağlıdır. Saat başı sıkıştırmalar yapılarak, düzenli olarak yenileriyle değiştirilir. Losyonlar arasında birkaç saat ara verdiğinizden emin olun.

Çocuklar iki saatten uzun bir süre boyunca bademcik iltihabına baskı yapmazlar. Prosedürü günde en fazla iki kez tekrarlayın, ikinci kompres her zaman yataktan hemen önce konur. Bebeğin bacaklarının daima sıcak, yünlü çoraplarda olması çok önemlidir.

3 yaşına kadar olan bebeklerin aniina ile sıkıştırdığı kompresler yarım saatten fazla süremez. Küçük çocuklara alkol veya vodka losyonu sürmemelidir.

Kontrendikasyonlar

Angina çocuklarında boğazda sıkışır ve yetişkinler tüm vakalara konamaz, eşlik eden patolojilerde ısınma prosedürleri kesinlikle yasaktır:

 • Cilt iltihabı, dermatit, egzama, yanı sıra losyon uygulaması yerine deri hasarı ile.
 • Kalbin veya damarların ciddi hastalıklarında.
 • Beynin ve diğer nörolojik patolojilerin kan dolaşımını ihlal ediyor.
 • Bir ısınma bandajının yapıldığı herhangi bir bileşenin hoşgörüsüz olmasıyla.
 • Yüksek sıcaklıkta.
 • Rahatsız kan pıhtılaşması ile.
 • Tüberkülozlu.

Malign sürecin lokalizasyonundan bağımsız olarak, ısınma losyonlarını ve kanserleri koymayın..

Boğaz ve pürülan anjina akışı ile losyonları koymayın. Sıcaklığın etkisi altında, irin sağlıklı dokularda hızla yayılır ve hastalığın alevlenmesine yol açar.

Bademcik iltihabını tedavi etmeden önce, doktora danışmaya değer. Bu tür tedavinin fizibilitesini sadece bir uzman belirleyecektir.

Alkol bandajı

Anjinada anestezi en sık uygulanan tedavi yöntemidir.. Böyle bir prosedürü yürütmek zor değildir, sadece bu talimatı izlemeniz gerekir:

 • Votka veya alkol al, ikincisi 1: 1 oranında suyla seyreltildi. Tıbbi bileşimi rahat bir sıcaklığa önceden ısıtın. Votkada ezilmiş bir Furacilin tableti ekleyebilirsiniz.
 • Bir parça gazlı bez almak, birkaç kez katlamak ve elde edilen alkol solüsyonuna batırmak gerekir.
 • Gazlı bez hafifçe sıkılır ve submandibular alana uygulanır. İki adet gazlı bez alın, nemlendirin ve boynun yan tarafına tutturun.
 • Selofan ile kumaş kapağının üstüne, büyük bir parça pamuk yünü koyun ve hepsi bir yün atkı ile sarılır.

Seyreltilmiş alkol veya vodka kompresinden sıkıştırmak, inflamasyonun odağında kan dolaşımını arttırır, ödem ve ağrıyı azaltır. Hasta ısıyı hisseder ve durumu hızla gelişir.

Bir sonraki alkol sıkıştırma tabakasının bir öncekinden birkaç santimetre daha büyük olması çok önemlidir.. Isının daha uzun süre dayanması gerekir. Aksi halde losyonun etkisi tamamen farklı olacaktır.

Alkolü yaklaşık 2 saat basılı tutun, ancak herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, daha önce çıkarılır.

Tuz sıkıştırmak

Anjina ile birlikte saline kompresinin güçlü bir anti-inflamatuar ve belirgin ısınma etkisi vardır.. Tuz, hem değişmeden hem de kullanılabilir ve ondan tıbbi bir çözüm hazırlayabilir. Boğazın kuru ısıyla ısıtılması için, tuz dökme demir tavada 60 derecenin üzerinde olmayan bir sıcaklığa ısıtılır, daha sonra pamuklu bir torbaya dökülür, bir doku ile sarılır ve submandibular bölgeye uygulanır. Bu konumda, ısıtılmış tuz torbası hafifçe bir fularla sabitlenir.

Losyonlar için terapötik bir çözüm hazırlamak için, bir litre sıcak suya 100 gram tuz çözmeniz gerekir.. Yemek yapamazsınız, ama eczanede satılan deniz tuzu.

Prosedürün etkinliğini arttırmak için ısınma sırasında boğazınızı tuzlu su ile aynı anda yıkayabilirsiniz. Bu durumda kurtarma daha hızlıdır.

Süzme peynirinden sıkıştır

Sıcak lor, enflamatuar süreci etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.. Böyle bir ısınma bandajı yapmak için şunları hazırlamanız gerekir:

 • herhangi bir katkı maddesi olmadan bir paket süzme peynir;
 • Bir gazlı bez veya ince bir pamuklu bez kesimi, temiz bir bez de uygundur;
 • Bir parça yapıştırıcı veya kompresler için özel bir kağıt;
 • bez parçası;
 • sabitlemek için yün atkı.

Süzme peynir bir kaseye konur, çatalla yoğrulur ve su banyosunda ısıtılır. Bundan sonra, gazlı bez üzerine yayılır, iki kat halinde katlanır ve üstte aynı doku tabakası ile örtülür. Ortaya çıkan kütleyi boyunun hastalıklı kısmına uygulayın, selofan ile kaplayın ve bir fularla sabitleyin.

Yazlık peyniri ısıtma prosedürü 5 saatten fazla sürmez, bundan sonra süzme peynir boynundan çıkarılır ve kuru bir eşarp ile sarılır.. Isınmayı her geçen gün geçirebilirsiniz.

Lor kütlesindeki etkisini arttırmak için, aloe suyu bir çorba kaşığı ekleyebilirsiniz.

Lahana anız ile bal ile

Lahana uzun zamandır çeşitli yemekler pişirmek için değil, aynı zamanda çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Lahana yaprakları ödem gidermek için iltihaplı bölgelere uygulanır, onlar sıcaklık azaltmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır.

Boğaz ağrısı için bir lahana sıkıştırması hazırlamak için şunları yapmanız gerekir:

 • beyaz lahana büyük, etli bir yaprak;
 • gazlı bez kesmek;
 • yapıştırıcı parçası;
 • pamuk yünü;
 • sabitlemek için eşarp.

Bir lahana yaprağı ellerle hafifçe yoğurulur veya eti dövmek için çekiçle bantlanır. Bundan sonra, yaprağa küçük bir bal uygulanır ve eşit olarak dağıtılır.

Hazırlanan lahana yaprağı boynun üst kısmına uygulanır ve selofan ile kaplanır. Yukarıdan kalın bir pamuklu yün tabakası uygulanır ve her şey bir yün atkı ile sabitlenir.

Başka bir şekilde bir ısınma bandajı yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir çift lahana yaprağı bir kıyma makinesinde bükülür ve ortaya çıkan yulaf ezmesi bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Bileşim bir su banyosunda ısıtılır ve katlanmış üçlü bir gazlı bez üzerine yayılır ve daha sonra aynı malzeme tabakası ile kaplanır. Kompresyon boğaza tatbik edilir, üst selofan ve pamuk yünü ile kaplanır ve daha sonra sıcak bir eşarp ile boynun etrafına sarılır.

Böyle bir sıkıştırmayı en fazla 4 saat tutun. Çıkarmadan sonra, cilt bir peçete ile silinir ve bir yün atkı ile sarılır.

Bir kompresin ardından, hasta porsuk yağını öğütüp yatağa koyabilir. İyileşmeyi hızlandırın ve bir fincan sıcak bitkisel çay.

Aloe ve bal ile tedavi pansumanı

Bal ve aloe bileşimi antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve iyileştirici etkiye sahiptir.. Boğaz ağrısı için bir kompres hazırlamak için, bu tür bileşenlerin hazırlanması gereklidir:

 • aloe suyu - 2 yemek kaşığı;
 • sıvı bal - 1 tam çorba kaşığı;
 • votka - 100 gram.

Buna ek olarak, bir parça ince pamuklu bez, sıkıştırılmış kağıt veya ince selofan, pamuklu yün ve ılık bir fular hazırlamanız gerekir.

Aloe suyu ve votka iyice karıştırılır, sonra bal eklenir. Daha sonra, bileşim bir su banyosunda ısıtılır ve hazırlanan bir gazlı bez ile nemlendirilir. Boğaza bir kompres uygulayın, selofan, pamuklu yün ile kaplayın ve fularını sarın.

Bu sıkıştırmayı yaklaşık 4 saat süreyle tutun. Prosedürü günde iki kez, yatağa gitmeden önce son kez tekrarlayın.

Meyve suyu elde etmek için, 5 yaşından küçük olmayan bir bitkiden aloe yapraklarını kullanın. Önceden birkaç gün buzdolabında tutulurlar.

Dimexide ile sıkıştır

Eğer bir tonsillitte çok fazla lenfokodüs enflamasyona neden olursa Dimexidum yardımcı olur veya yardımcı olur. Anginadaki Dimexidum ile sıkıştırmak sadece yarım saat sürüyor, ancak bu süre boyunca bile iltihapları giderir ve ödemleri azaltır.. Bir sıkıştırmak için şu bileşenleri alabilirsiniz:

 • aloe suyu - 2 yemek kaşığı;
 • Dimekside - 1 yemek kaşığı;
 • furatsilin - ½ tabletler.

Furacilin bir toz haline getirilir ve bir çay kaşığı sıcak su ile karıştırılır. Elde edilen çözelti, aloe ve Dimexide karışımına eklenir. Her şey iyi karıştı. Çözelti içindeki ıslak gazlı bez ve boyuna uygulanır. Polietilen ve pamuklu örtüden sonra, boynu bir fularla sarın.

Bazı kompresler için anjina tedavisi için kullanamazsınız. Terapi ilaçları, durulamaları ve inhalasyonları içermelidir.. Bir foliküler boğaz ağrısı varsa, o zaman ısınma bandajları yasaktır. Bu durumda, antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada bir kompres yapmanın mümkün olup olmadığı

Angina doğal olarak bakteri (çoğu durumda, beta-hemolitik streptokok grubu A), virüsler veya mantar etkenleri tarafından neden olunan bir enfeksiyöz hastalıktır. Bu maddenin niteliğine bağlı olarak, özel bir tedavi rejimi geliştirilecektir. Antibiyotiklerin tedavisinde bakteriyel anjina, patojenleri ve ayrıca lokal ilaçları ortadan kaldırmak için gerekli olduğunda. Viral veya fungal doğanın bademcik iltihabında, sırasıyla antiviral veya antimikotik ilaçlar kullanılır.

Bir tedavi rejiminin atanmasından önce, anjin kliniğinden emin olmanız ve şeklini doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir. Bu terapötik taktiklere bağlı olacaktır.

Akut tonsilit klinik belirtileri ve yutma, akıntılı semptomlar (kızarıklık ve orofarenks dokuların şişme), zehirlenme belirtisi olarak 38 ° C hipertermi ve zayıf aşan pürülan lezyonları konuşma de dahil olmak üzere boğazda ağrı ortaya koymuştur.

Tedavinin bağımsız bir yöntem tavsiye edilmez, özellikle hastalığın ağır veya komplike olarak, boğaz anjin sıkıştırın, ancak yukarıdaki ile kombinasyon halinde terapötik açıdan etkin bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir. Geleneksel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce vücudun aktif maddelere ve olası komplikasyonlara karşı olumsuz etkilerini önlemek için ilgili hekime danışmalıdır.

Kompresyonların tedavisinde olumlu yönler

Angina ile sıkıştırır çoğunlukla ısınma vardır. Kılcal damarların genişlemesi ve etkilenen bölgelerde kan akışının artması nedeniyle yüzeysel ve refleks derin dokuların ısınmasını sağlarlar. Bu, dokuların rejeneratif kapasitesine ve metabolik süreçlerin iyileştirilmesine katkıda bulunur ve bu da iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırır.

Bademciklerin kendisinde aşağıdaki olumlu değişiklikler gözlemlenir:

 • Etkilenen bölgelerde artan kan akışı;
 • Etkilenen dokularda kan dolaşımının artması nedeniyle, toksinler elimine edilir ve iltihaplanma ve doku ödemi azalır;
 • Ağrı sendromunun azaltılması;
 • Yerel etkiye bağlı bir organizmanın genel zehirlenmesinin azaltılması;

Bu tür bir tedavi prosedürünü uygulamadan önce, bu tür bir anjina ile kompres yapılıp yapılamayacağına ve bu tip tedaviden alerjik ve diğer yan etkilere neden olup olmayacağına objektif olarak karar verebileceğinden, doktora danışmak gerekir.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Aşağıdaki kontrendikasyon grubunu tahsis edin:

 • Önceleri sıkıştırmayı oluşturan aktif maddelere karşı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkardı;
 • Subfebril sıcaklığındaki artış (37.1 ° C ila 38 ° C) ve febril (38 ° C'nin üstünde);
 • Bölgesel lenf nodlarının pürülan anjina ve pürülan lezyonu;
 • Hastalığın akut fazı;
 • tromboflebit;
 • Farklı tiplerde dermatit, travmatizasyon ve deri lezyonları (yaralar, trofik bozukluklar);
 • Eşzamanlı ciddi kardiyovasküler patoloji;

Bu önemlidir: Bebeğin vücudundaki alkolün agresif etkisi nedeniyle, 4 yaşına kadar olan çocuklara boğazda alkol sıkışması uygulanması yasaktır.

Kompres çeşitleri

Angina yetişkinler ile boğazda sıkıştırır ıslak ve kuru ayrılır.

Votka veya tıbbi alkol temelinde

Anjina ile anestezi en etkili olanıdır, ancak sadece yetişkinlerde kullanılması önerilir. Ayrıca ısınma etkisinin lezyondaki yabancı floranın yeniden üretimi için olumlu bir faktör olacağından, anjina'nın pürülan çeşitlerinde de kullanılamaz.

Evde votkalı veya alkollü bir kompres hazırlamak için, bir parça gazlı bezi alkolle nemlendirmeniz, birkaç kat halinde katlamanız ve ardından dikkatlice sıkmanız gerekir. Maryla, alkolle nemlendirilmiş, etkilenen bölgeye uygulanır ve üstüne yünlü bir şal ile sabitlenir. Alkol 25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklık olmalıdır, aksi takdirde yüzeysel yanıklar oluşabilir, böylece hastanın durumu kötüleşebilir. Gazlı bezin alkolle çok fazla ıslatılması da önerilmez, çünkü bu maddeyi buharlaştırmayı zorlaştırır ve alkol cilde kan yoluyla emilir.

Votka veya alkol sıkışmış bölgeye yerleştirilir ve sıcak bir eşarp ile bandajlanır. Bu eylem daha iyi düzeltmek için gereklidir. Bu şekilde bir kompres kullanmak için yetişkinler için günde 8 saat ve 4 yaşından büyük bir çocuk için 3 saatten fazla bir zamana ihtiyacınız vardır.

Süzme peynir dayanarak

Evde yapmak için 60-70 gramlık lor kütlesini oda sıcaklığına ısıtmanız ve üzerine bir kaşık bal koymanız, elde edilen karışımı bir bezle sarmanız ve gece boyunca hasta bölgesine uygulayabilmeniz (hızlı bir şekilde ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmanız) gerekir.

Lahana yaprakları ve bal

Kullanmadan önce, lahana yaprakları bir bıçakla kesilir veya bir mutfak çekiçle dövülür (meyve suyu çıkarılmalıdır). Daha sonra lahana yaprağı az miktarda bal ile lekelenir ve üstüne başka bir tabaka konur. Gazlı bezle sarılmış kompres, etkilenen bölgeye uygulanır, sabitlenir ve gece boyunca bırakılır.

Patates, pancar veya ekmeğe dayalı

Soyulmuş haşlanmış patatesler gazlı bir kıvamda yoğurulur, gazlı bezle sarılır ve etkilenen alana 30 dakika boyunca uygulanır.

Evde sıkıştırmak da kaynamış kaynamış pancar (önceden sıkılmış meyve suyu) yapılabilir. Silinmiş pancar, gazlı bezle sarılır ve etkilenen bölgeye 30 dakika sürülür.

Bir sıkıştırmak için siyah ekmek de kullanılır. Bunu yapmak için, birkaç parça sıcak suda, tülbent şeklinde sarılmış, tülbentle sarılmış ve 8 saate kadar boyuna sabitlenmiştir.

Esansiyel yağlar dayalı

İyi bir iyileştirici etki okaliptüs esansiyel yağına sahiptir. Bir bardak suya oda sıcaklığında birkaç damla yağ eklenir ve sonuçta elde edilen çözelti tülbent üzerine uygulanır ve sonra da cildin belirli bir bölgesine sabitlenir. Bandaj 3 saatte bir değiştirilir.

Aloe ile bal

Bu sıkıştırmayı yapmak için 100 ml votka, bir kadeh sıvı bal ve 50 ml aloe suyu kullanın. Yemek pişirmek için reçete: önce votka suyu ile karıştırılmalı ve daha sonra karışıma bir kaşık dolusu bal ekleyiniz. Bunu empoze etmek, yukarıda açıklanan standart şemayı takip eder.

Soğan suyu kullanımı ile

Soğanı ince ince doğramak, suyu sıkmak ve tüttürü gazlı bezlere sürmek gerekir. Sıkıştırma, etkilenen bölgelere 8 saat boyunca uygulanır. En iyi etki için soğan suyu ile birlikte bir kaşık bal tüketilir.

Ilaç kullanımı ile

Antiseptik bir etkiye (Dimexide) sahip bir tıbbi preparat, eşit oranlarda ılık su ile yetiştirilir. Elde edilen çözelti gazlı bezle nemlendirilmiş ve etkilenen bölgelere sabitlenmiştir.

kuru

Bu tip kompresler, sadece kan dolaşımını arttırmak ve bunların içindeki rejeneratif süreçlerin bir sonucu olarak etkilenen bölgeleri ısıtmak için tasarlanmıştır. İki kat halinde bir kumaşa sarılmış ısıtılmış tuzdan yapılabilir. Kompresyon ayrıca ek ısıtma özelliklerine sahip olan bir yün veya örme atkı ile de servis edilebilir.

Kompresyon uygulama kuralları

İyileştirici bir etki elde etmek için, bir takım belirli kurallara uyulmalıdır.

En sık rastlanan hata, tiroid bezinin bölgesine, doğrudan boyunun ön yüzeyine bir alkol kompresinin uygulanmasıdır. Boyunun arka yüzeyine uygulanmalı, böylece uçları yan bölgelerinde olacak şekilde.

Aktif madde, uygulandığı gazlı bez üzerine eşit olarak dağıtılmalıdır. Bundan sonra bandaj, herhangi bir yünlü ürünle boyuna sabitlenmelidir (ısıyı iyi korur).

Bandajı boynunuza sıkmayın, çünkü bu manipülasyon rahatsızlık verici veya acı verici hisler doğurabilir.

Genel öneriler

Yan etkileri önlemek için, kompreslerin kullanımı için aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir:

 • Subfebril değerler içerisinde dalgalansa bile yüksek sıcaklıkta uygulanması yasaktır;
 • Tiroid bezi ve lenf düğümleri bölgesinde sabitlemek yasaktır;
 • Olumsuz lokal etkilerden (ağrı, yanıklar) kaçınmak için oda sıcaklığı bileşimlerinin kullanılması gereklidir;
 • Bademcik iltihabı mantar formunda ısınma kompreslerinin kullanılması uygun değildir;

Bu nedenle, çeşitli tipteki kompreslerle tedavi, komplike olmayan hastalıkta hastalığın erken aşamalarında oldukça etkili bir tekniktir. Bununla birlikte, bu yöntemin daha karmaşık klinik durumlarda izole edilmiş kullanımı, sistemik antibakteriyel veya antiviral tedavi olmaksızın istenen sonuca yol açmayacaktır.

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgiler

Tıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir. Bu hastalığın birçok türü vardır. Aşağıdakilere göre gruplara ayrılır:

 • Bir çeşit patojen - viral ve bakteriyel formlar;
 • Kursun şiddeti - birincil ve ikincil (başka bir hastalığın bir komplikasyonu olarak);
 • faringoskopik resimden, yani farinks - katarrın görünümünden,
 • lacunar, herpetik, foliküler, ülseratif ve diğer boğaz ağrısı formları.

Hastalığın semptomatolojisi

Çoğu durumda, akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

  • yutulduğunda terleme, aşırı kuruluk ve boğaz ağrısı;
  • parlak kırmızı renk ve farinks dokularının şişmesi;
  • bademcikler üzerinde beyaz-sarı plak veya ülser varlığı;
  • 40 ° C'ye kadar olan bir termometre üzerindeki sıcaklık değerlerinde artış;
 • boyunda büyümüş lenf düğümleri;
 • Bazen grip başlangıcı ile karıştırılır, eklemlerde bir zayıflık ve ağrı durumu.

Viral formlar, bir veya iki gün içinde, bakteriyel ile hemen akıntılı olaylar eklendiğinde. Bazen angina sadece yüksek ateş ve boğazda kızarıklık ile başlayabilir ve daha sonra hastalığın diğer belirtileri katılır.

tedavi

Herhangi bir boğaz ağrısı, komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir. Ve bazen kalp, solunum sistemi, eklemler ile ilgili problemler şeklinde hüzünlü sonuçlara yol açarlar. Zayıflamış insanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda olduğu gibi, bu hastalık menenjit, sepsis, boğazdaki apseler ve diğer ölümcül hastalıklara neden olabilir.

standart medikal tedavi (resepsiyon antiviral ilaçlar veya antibiyotikler, antipiretik, antiseptik durulama ve sulama ve benzeri) yanı sıra atanan doktor yerli tedavi güvenli ve etkili yoludur anjin, içinde sıkıştırmak yapmak pek tavsiye etti. On yıldan fazla bir süredir kullanılıyor ve çok çeşitli var. Soruyu cevaplarken "angina ile sıkışabilir miyim", herhangi bir doktor "evet, ama..." diyecektir. İşte bu nüanslarda ve anlamalısın.

Anjina tedavisinde sıkıştırır

Başlangıç ​​için tüm kompreslerin aşağıdakilere bölünmüş olduğunu hatırlamak önemlidir:

 • Islak (ısınma, iyileştirici) ve kuru;
 • Uygulama yerinde - boğaz ve göğüs, sırt, alın.

Kuru kompresler, ısıyı korumak için sıcak bir yün atkı ya da bir parça doğal pazen benzeri bezin uygulanmasıdır. Islak, ilaç, bal, lahana, patates gibi doğal ürünler içeren çeşitli losyonlardır.

Isınma kompresleri ile özellikle dikkatli olmalısınız. Yapamazlar:

 • Termometre üzerindeki değerlerdeki artış kritik olmasa bile yüksek sıcaklıkta;
 • küçük çocuklar ve hamile kadınlar;
 • boğaz ağrısı (foliküler, laküner) bakteriyel formları ile, çünkü ısı nedeniyle bakteriler, daha fazla çoğalmaya başlar, enfeksiyonun odağını artırır;
 • boynun üst kısmında, yani boğazda bir kompres uygulandığında, tiroid bezi ve maksiller lenf nodlarını açık bırakmak gerekir, çünkü bunlar ısıyı kategorik olarak yasaklar.

Herhangi bir kompres, boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır. Örneğin, göğüs kanı kan damarlarına mükemmel şekilde dağıtabilir, böylece solunum sisteminde durgun süreçleri önleyebilir. Alındaki aplike, ısıdan kurtulmaya ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Her ikisi de hastalık sırasında bir kişi üzerinde genel bir dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Kompresyonların etkili tarifleri

Alkol bandajları

Çoğu zaman, hastalar alkol bazında anjina ile kompres kullanırlar. Hastalığın başlangıcında, diğer tıbbi sargı tipleri gibi, bu seçenek tedavide iyi bir yardımcıdır. Alkol veya alkol içeren bileşen (votka, eczane Aseptolin), gazlı bez, plastik torba veya film, sıcak bir bez gerekir.

Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve alkol içeren sıvı içinde ıslatılır ve daha sonra göğsün üst kısmına ve boynun alt kısmına bindirilir. Bir polietilen tabaka üstüne konur, daha sonra sıcak bir bez ve her şey sıkıca sarılır. Daha büyük bir etki için, üstüne yün atkı koyabilirsiniz. Bu arada, kafa üzerinde bandaj yapmak daha iyidir - bu yüzden bandaj daha uzun sürecektir. Kompresyon, yetişkinlerde her 2-3 saatte bir kez değiştirilir.

Çocuklara anjinli alkolik bir kompres yapmak mümkün mü? Cevap kesin - hayır. Bunun nedeni, alkolün cildin gözenekleri yoluyla vücuda çok hızlı nüfuz etmesi ve çocuğun etil alkolü olumsuz algılaması nedeniyle zehirlenmenin ortaya çıkmasıdır.

Yağ sıkıştırır

Lavanta ve okaliptüs esansiyel yağlarına dayanan çok etkili kompresler, kan dolaşımına girdiğinden bu maddeler mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir. Bir bardak ılık suya, birkaç damla yağ, gazlı bez, bebek bezi, bandaj ihtiyacınız olacaktır.

Suda uçucu esans yağı, sonuçtaki sıvı içinde ıslak gazlı bez ve boğaz, göğüs, baldır kasları, alın üzerine bir kompres uygulayın. Hepsini bandajla sabitleyin. Bandajları iki saatte bir değiştirin.

Bu tür bandajlar üç saat içinde 1 kez sıklıkta değiştirilmelidir. Çocuklara, bitkilere ve esansiyel yağlara karşı alerjilerin yokluğunda izin verilir, ancak günde en fazla 2 kez.

İlaç preparatları ile pansumanlar

Bu tür preparasyonlar arasında adaçayı, kafur yağı, DIMEXIDE bir kaynatma içerir. Önceki tariflerde ve belirtilen araçlardan birinde listelenen aynı aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Gazlı bezin içinde ıslatılır, ve sonra her şey önceki şemalara göre gerçekleşir. DIMEXIDE 1: 1 oranında su ile seyreltilir. Kafur yağı, birkaç damla miktarında suya eklenir.

Patates, İyot ve Bitkisel Yağların Sıkıştırılması

Bu kompresin hazırlanması için haşlanmış patates (3-5 parça), pürede ezilmiş, birkaç damla iyot ve bir kaşık bitkisel yağ gerekir.

Tüm malzemeler karıştırılır, tülbentle sarılır ve sternum ve alt boyun üzerine yerleştirilir. Yukarıda, içerikli kumaş bir bandajla sabitlenir. Boğazınızın üzerine bir paket patates, bir pazen bezi veya bir miktar yün ürün ile ısınabilir.

Bal ve lahana yapraklarından yapılan gece kompresyonu

Bu bileşenlerle bandaj en iyi şekilde iki taraftan yapılır - göğsünde ve arka taraftaki alanın içinde. 2 lahana yaprağı ve 200 g bal gerekir. Levhalarda eşit olarak bal yayılır ve sonuçta ortaya çıkan "sandviçler" göğse ve sırtına bastırılır. Her şey bir sargı bezi veya yiyecek filmine dikkatlice sarılır ve yoğun bir doğal bezle yalıtılır. Sıkıştırma bütün gece sürer.

Lor bandajı

200 g'lık preslenmiş taze lor gazlı bez üzerine konur ve hastanın boynuna bandaj ile bağlanır. Yünden yapılmış sıcak bir fular üst üste bindirilmiştir. Aplike gece için uygulanır. Mükemmel bir çekme etkisi vardır.

İpuçları

Bu arada, tüm kompresler için, özel bir bandaj "Büyükannenin İlk Yardımı" mükemmeldir. Özel uçtan, hiçbir şey takip etmez ve uygun Velcro, uygulamayı yerinde sabit bir şekilde sabitler. Eczanede polietilen yerine, bir kompresör kağıdı da alabilirsiniz.

Önemli! Angina kompresli çocuklara sadece üç yıl izin verilir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde ana tedavi şekli değildir. Herhangi bir kompres akut tonsillitle savaşmak için sadece yardımcı bir araçtır. Cilt hastalıklarının varlığında tüm kompresyonlar yasaktır.

Angina ile boğazda sıkıştırır

Angina (bademcik iltihabı) - bademcik iltihabına neden olan enfeksiyonların ve bakterilerin neden olduğu boğazın iltihaplı bir hastalığıdır. Patolojinin tedavisi zordur ve sıklıkla komplikasyonlara neden olur. Boğazın başarılı tedavisi için medikal tedavi ile lokal tedavi yöntemlerinin birleştirilmesi önerilir - kompresler.

Bir anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün olup olmadığı

Bademcik iltihabı sırasında - bademciklerin akut iltihabı - nasofarenks ve boğazda lenfoid sıvı birikimi vardır. Patoloji patojenik mikroflora neden olur: stafilokok, streptokok.

Bu mikroorganizmalar, hücreleri virüslerden ayıran zararlı etkilerini yavaş yavaş arttırır. Stafilokok bakterileri vücudun güçlü bir şekilde zehirlenmesine neden olur.

Ana angina semptomları boğazda keskin bir ağrı, yüksek ateş, bademcikler üzerinde bir ateş, ateştir. Zamanında tedavi olmadığında veya bu tür belirtilerin yanlış tedavisi ile streptokokal bakteriler kalbi, böbrekleri ve eklemleri etkiler.

Anjinadan sıkıştırmak, ağrı ve iltihaplanmanın giderilmesine izin veren etkili bir yöntemdir. Nemli, sıcak, kuru: pansuman için çeşitli seçenekler vardır. Seçim hastalığın seyrine, hastanın durumuna bağlıdır.

Dikkat edin! Fizyoterapi sadece KBB patolojisinin ana ilaç tedavisini tamamlayabilir.

Isınma uygulamaları, etkilenen bölgelerdeki damarları genişletir, bu da daha iyi hemodinamiğe ve lenfatik sıvının dışarı akışına katkıda bulunur. Anjinli alkol bandajı şişliği ve iltihabı hafifletir. Yerel ısıtma, kurtarma süreçleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir:

 1. kan akışı bademciklerin dokularının oksijen kaynağını artırır;
 2. yutulduğunda ağrının tıkanması;
 3. şişlik azalır;
 4. inflamasyon odakları kaybolur;
 5. iltihaplı bademcikler toksinlerden temizlenir;
 6. bademcik iltihabı ajanları ölür.

Enfeksiyöz bir hastalığın tedavisi için, antimikrobiyal, anti-ödem ve anti-enflamatuar etki nedeniyle nemli ısınma uygulamalarının uygulanması tavsiye edilir. Ancak, pürülan anjina ile, termal etki kesinlikle yasaktır.

Alkol kullanımı ile anjin için kompresler, önceden yağlanmış deri üzerine üç saat boyunca konur.

Evde kompres nasıl yapılır

Tonsillit tedavisi karmaşık olmalıdır. Her şeyden önce, antibiyotik almak ve yatak istirahati tutmak gerekir. Ana ilaç tedavisi yöntemi mutlaka bir soda çözeltisi ile gargara ile birleştirilmelidir. Hastalığın ilk aşamalarında hafif alkali bir çözelti ağrıyı giderir ve patojenik mukusu temizler.

Bu yönteme ek olarak, bitkisel şifreleme ve kompresler kullanılır. Bal, patates, lahana, sirke, alkol, bitkisel yağ: uygulamalar için çeşitli malzemeler ve kimyasallar malzemeler olarak kullanılmaktadır.

Evde anjinadan kompres uygularken, bu gereklidir:

 • Gazlı bez veya pamuklu kumaşı sıkıştırmak için bir temel olarak kullanın;
 • dış ortam ile ısı alışverişini önlemek için bandajı polietilen, bir havlu ile örtün;
 • bandajı bir fular veya bandajla sabitleyin.

Tedavinin süresi değişir ve kullanılan bileşenlere bağlıdır. Önemli! Terapötik bandajlar sadece normal sıcaklıkta uygulanır. Bademciklerdeki püstüller durumunda ısınma bandajları yasaktır.

Çocuklar günde iki kez, yetişkinler - iki veya üç saat arayla uygulanır. Bu durumda, bandaj, tiroid bezinin bölgesini etkilemeden çene altına yerleştirilir.

Ruhsal uygulamalar yapabilir miyim

Votka anjina ile sıkıştırmak basit ve etkili bir lokal tedavi şeklidir.

Sıvıyı 25 dereceyi geçmemelidir. Aksi halde kimyasal yanık alma olasılığı yüksektir.

Bir vodka uygularken eylem sırası ile angina ile boğaz sıkıştırın:

 • bir ile bire bir oranında kaynamış su ile alkol karıştırın;
 • sargı bezi emmek;
 • Apliği boğazınıza takın, bir bandajla güçlendirilmiş sıcak bir fularla kaplayın;
 • 4-6 saat boyunca tedavi prosedürünü geçirin.

Bir terapötik etkiyi daha çabuk elde etmek için, üç saatliğine eşit aralıklarla günde üç kez bir votka kompres uygulayın.

Ayrıca, anjina durumunda bir alkol kompresyonu etkilidir. Bir ısıtma bandajı oluşturmak için, seyreltilmiş tıbbi alkol kullanın. Alkol konsantresi, kaynamış su, bitkisel kaynatma veya eczane ilaçları ile seyreltilmelidir. Alkol sıkıştırması, altı saat bekletilerek boğaza uygulanır.

lor

Süzme peynirleri nadiren alerjik reaksiyonlara neden olur, bu nedenle çocuklar için anjin için bu tür kompresler kullanılır. Isınma etkisini arttırmak için, ürüne alkol, hardal, calendula tentürünün eklenmesi önerilir.

Meraklı bir gerçek! Lor ev üretimi, anti-inflamatuar etki ile karakterizedir, birçok amino asit ve eser element içerir.

Angina ile bir süzme peynir sıkıştırması şeması:

 • iki öğütülmüş soğan ile ezilmiş rustik süzme peynir karışımı;
 • sıvı bal iki yemek kaşığı içeriğine ekleyin;
 • Çare bir bandaj üzerine yerleştirin ve boğaz bölgesine takın;
 • Uygulamayı sıcak bir beze sarın.

Üç saat sonra lor bandajını çıkarın.

tuz

Anjina ile birlikte tuzlu kompres ıslak ve kuru olabilir.

Islak bir uygulama hazırlamak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • 100 gram deniz tuzu alın;
 • bir litre ılık suda tuz eritilir;
 • Gazlı bez sargısını tuzlu suya batırın ve boğaza takın.

Bu kompres dört saat boyunca bir anjinalı yetişkinle boğazına konur, çocuklar - bir saat boyunca.

Kuru prosedür, bir tavada ısıtılan tuzdan gerçekleştirilir. Sıcak tuz kütlesi, başka bir malzeme ile izole edilmiş ve boynunda tutulan bir doku torbasında kaplanmıştır.

Dimexide çözümü

Genellikle doktorlar boğaz ağrısı olan hastalara reçete eder, bu da lenf düğümlerinin iltihaplanmasıyla birlikte Dimexide ile sıkışır. Bunu yapmak için ürünün bir kısmı ılık suya batırılmış gazlı bezin içinde çözülür ve çene altına alınır. Bandajı birkaç saat boyunca saklayın. Çocuklar için, solüsyonu su ile bir ila beş oranında seyreltin.

patates

Enflamasyonu durdurmak için, patatesleri rendeleyin ve bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Elde edilen kütle bir torbaya konulmalı ve birkaç saat boyunca boğazın üzerine yerleştirilmelidir.

Ayrıca gece için patates uygulamasının bir çeşidi var:

 • üç patates pişirin, pürede ezin;
 • Bir yemek kaşığı tereyağı ve bir damla iyot ekleyin.

Karışımı bir gazlı bezin üzerine koyun ve sıcak bir malzeme ile sabitleyerek boğazda bir kompres uygulayın.

ballı

Bal, antibakteriyel, balgam söktürücü, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip doğal bir ilaçtır. Bademcik iltihabının tedavisinde etkilidir. Ve bal, hem uygulamalar için bir içerik hem de yemek için davranır: emilir, bitki çayına eklenebilir, çay.

Bu arada! Boğazın anjina ile restore edilmesi için balın en yararlı çeşitleri kireç, yonca, erimiş, akasyadır.

Ihtiyacınız olacak bir tıbbi uygulama hazırlamak için:

 • iki çorba kaşığı bal, üç çorba kaşığı doğranmış aloe çorbası;
 • Elde edilen karışım bandaj üzerine konur ve boğaz ağzı bölgesinde güçlendirilir.

Bu seçenek hem yetişkinlerde hem de anjinaya sahip çocuklarda kullanılabilir. Bal ve arı ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlar farklı bir prosedür seçtiğinde.

lahana

Bir lahana yaprağı alın ve sıcak suda ısıtın. Daha sonra sıcak bir malzeme ile takviyeli boyuna takın. Yaprakları iki saat aralıklarla değiştirin.

Boğazda anjin ile kompres için benzer bir reçete küçük çocuklar için güvenli ve uygundur. Ayrıca, ürünün ısınma etkisi olmadığından, lahana yüksek vücut sıcaklığında bile uygulanabilir.

Sabun ve sarımsak

Cihazın hazırlanması için, sabunun talaşlara ezilmesi, sarımsağın sıkılması gerekir. Sonra malzemeleri karıştırıp bir bandajla değiştirmelisin. Prosedürden önce, boyunda tahrişe neden olmamak için boynu ayçiçek yağı ile yağlayın.

Kontrendikasyonlar uygulamaları

Anjina için kompresler bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra yapılmalıdır. Kendi kendine ilaçlama genellikle daha fazla komplikasyonla birlikte pürülan süreçlerin gelişmesine yol açar. Yerel tedavi yöntemlerinin zamansız kullanımı durumunda, orta kulak iltihabı, menenjit ve diğer hastalıklar riski vardır.

Bununla birlikte, boğaz ağrısı için sıkıştırmanın kullanılmasının yasak olduğu bazı patolojiler vardır:

 • adenoidlerin süpüratif inflamasyonu;
 • kalp hastalığının akut seyri;
 • tümör süreçleri;
 • ateş;
 • furunküloz, dermatit;
 • tromboflebit.

Tıbbi pansumanlarda bir madde olarak bir alkol solüsyonunun kullanılması, beyni besleyen damarların aşırı genişleme olasılığını artırır.

Bademcik iltihabı için kompresler ilaç tedavisine en iyi ilavedir. İltihaplı dokuların trofikini restore ederler ve patojenik süreçlerin gerilemesini arttırırlar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çok fazla boğaz ağrım varsa ne yapmalıyım? - En iyi tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısı genellikle çeşitli hastalıklara eşlik eden çok acil bir sorundur. Böyle bir hastalığın ortaya çıkması, özellikle yemek sırasında çok fazla rahatsızlığa neden olmaz.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.