Loading

Boğazda alkol veya votka sıkıştır

Merhaba sevgili okuyucular. Soğuk algınlığı ve viral hastalıkların mevcudiyetinde, kendi deneyimlerim, tariflerim tarafından kanıtlanmış sizinle paylaşıyorum. Çocukluğumda, hasta olduğumda annem sık sık bir vodka kompresini boğazıma uyguladı, beni tüylü bir şal ile sardı ve ben de 2 saat yatakta yattım ama sonuç her zaman olumluydu. Tabii ki, tedavinin çaylar, otlar, hardal sıvaları ile birlikte uygulandığı belirtilmelidir. Sonuçta, hepimiz karmaşık tedavinin hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunduğunu biliyoruz. Bugün votka ve alkol sıkıştırmalarını kullanmanın ve incelerken tüm incelikleri paylaşmak istiyorum. Bu bilgilerin size yardımcı olması için mutlu olurum.

Bazen sadece hayat kurtarıcı gerçekten etkili bir soğuk dayanacak ve sonuçları (orta kulak iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit, bademcik iltihabı, ve diğer birçok nahoş ve hatta tehlikeli hastalıklar) Boğaz de votka kompres olduğu yetenekli anlamına gelir. Bakteriyel enfeksiyonlarda ve viral enfeksiyonlarda da gösterilmiştir.

Votka (alkol, kompres gibi) - ısınma ana eylem yönü. Birçok kişi yanlışlıkla votka olduğunu düşünürse de, bu durumda etkili bir antiseptik ve bakterisit, antiviral ajan olarak davranır. Ve mülklerinin verileri de yer alsa da, hiçbir şekilde ön plana çıkmıyorlar.

Votka sıkıştırması nasıl çalışır?

Isıtma kompresleri halk hekimliği tarafından çok takdir görmektedir ve hatta geleneksel olarak hala doktorların tavsiyesi üzerine pratikte uygulanmaktadır. Bu arada sadece boğazda problemler için kullanılmıyor. - ve eklemler de dahil olmak üzere, herhangi bir enflamatuar rahatsızlık, salgının iyileşme sürecinden önce geri çekilir. Votka veya alkol arasındaki sıkıştırmalar, yetkili "dikkat dağıtıcı" terapinin en parlak örneğidir.

Etkileri (votka ve alkol kompresleri) birbirine benzemektedir. En uzmanlara göre, kendilerini ve geleneksel şifacıların deneyimi, ya da evde bu tedaviyi uygulayanların sadece bu hastalar gözden tek şey, çoğu durumda, bir kompres hazırlanması için ana hammadde olarak, bu tercih hırsızlık votka olduğu not edilebilir.

O, alkolün aksine, cilt üzerinde olumsuz etkisi şeklinde hiçbir yan etkisi yoktur (eğer çocuğa kompres uygulamak için plan özellikle!), Yanıklar, alerjik reaksiyonlar ve benzeri izlerini bırakmak. Her iki madde, bir kompresin uygun şekilde hazırlanması ve aynı uygulama (aşağıda açıklandığı gibi) ile akut solunum yolu enfeksiyonları, yaygın soğuk algınlığı ve bunların komplikasyonları ile etkin bir şekilde mücadele edebilir.

Ancak, sıkıştırmanın yerel etkilerin bir "aracı" olduğu da unutulmamalıdır. Yani, tüm organizma için karmaşık bir terapötik etkiye sahip olmaksızın hastalığı yalnızca uygulamanın yerine getirebilir. Bu nedenle, bir kural olarak, hastalıkların tedavisinde sadece bir tanesi değil, sadece bir tanesini kullanıyor!

Yani, aslında, votka veya alkol, kompresler etkisi vardır:

✔ Isınma, sadece hastalığın tedavisinde yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan sıcaklıklar ile boğaz ağrısını “saran” hoş olmayan semptomlarını da ortadan kaldırır.

✔ Anti-inflamatuar ("bağışıklık hücreleri" ile birlikte, kan damarlarının ve kan akışının genişlemesine bağlı).

✔ Antibakteriyel, antifungal, antiviral, patojenlerin ve mantarların doğrudan tahribatına katkıda bulunur ve ayrıca üremelerini önler.

✔ Anestezi, dekonjestan, seyreltme (boğazda balgam birikmesi, nazofarenks, üst solunum yolu ile yardımcı olur) vb.

Fakat öksürük çok etkili olduğu zaman bal, patates, lahana sıkıntısı ve hardal paketi. Hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılabilir.

Boğazınızda bir votka kompres nasıl yapılır

Bu, hatta, önemli bir şekilde hazırlanmak ve doğru bir şekilde koymak için vurgulanabilir, aksi takdirde istenen terapötik etkiyi elde etmek mümkün olabilir, hatta tersi de mümkündür: Beklenen ısınma yerine titreme neden olur. Bu, kural olarak, teknolojinin ciddi şekilde bozulduğunu gösterir. Bu yüzden bunu bilmeniz, hatırlamanız ve ona bağlı kaldığınızdan emin olmanız gerekiyor!

Hangi materyaller ve bileşenler gerekli olacak?

amaçlanmıştır kumaş, alkol ya da votka (yumuşak, yaşamsal keten, ancak birkaç kat katlanmış pamuk, bandajlar, sargı, uygulanabilir) emmek için direkt olarak kendilerini sıvısı (etil alkol, votka mağaza ya da ev), kağıt sıkıştırma veya mumlu Kağıt (uygun selofan değilse). Sıcak bir eşarp, yün şal veya havlu. Vata, hem bir emici tabaka olarak hem de ısınmak için kullanılabilir.

Dikkat edin! Boyutları açısından, kumaşın alanı ısınmaya yönelik olan vücut alanını aşmalıdır. Sorunlarınız varsa, tiroid bezinde böyle bir kompresyonun yapılması istenmeyen bir durumdur. Fiziksel olarak hasar görmüş, alerji belirtileri olan ve benzeri yerlerde kullanmayın.

Votka ve alkolün sıkıştırılması için su ile seyreltilmesi - orantı

Aktif maddeler saf su ile seyreltilmelidir. Yani, "alkol-su" oranı, sırasıyla 1 ila 1 veya 1 ila 2 olmalıdır. Votka, temiz, seyreltilmemiş bir biçimde de kullanılabilir, fakat eğer yerli votka (moonshine) ise, o zaman gücü 39-40 dereceyi geçmemelidir.

Ev yapımı votkanın gücü 55-60 dereceye kadar ulaşabileceğinden, bunu unutma. Eğer çocuklar için votka bile saklarsanız, kontrendikasyon yoksa, su ile 1: 1 oranında seyreltilmelidir.

Boğaz - katmanlar üzerinde sıkıştır

1. Önceden hazırlanmış (seyreltilmiş) sıvıya batırılmış keten kumaş veya pamuk yünü, bandaj, gazlı bez. Sıcaklığı en az 38 derece olmalıdır. Kumaşı bir sıvı içinde ıslatın, hafifçe sıkın, boğazınıza koyun.

2. Bir kat kâğıt, balmumu veya selofan tabakası. Bir çeşit “sera etkisi” için gereklidirler. Alan bakımından, emdirilmiş doku yüzeyinden sıvının yoğun buharlaşmasını ve sonuç olarak süper soğutmayı önlemek için daha büyük olmalıdırlar.

3. Isınma için pamuklu bir tabaka. Üstte - en iyi sabitleme için bir yün şal veya havlu veya daha iyi, sıcak bir fular. Ancak, kuvvetli bir şekilde sıkmayın, bu kan dolaşımını bozabilir, nefes almayı zorlaştırabilir ve cilt üzerindeki kompresin olumsuz etkisi şeklinde yan etkileri artırır.

Ne kadar süre devam edecek?

Vodka (alkol) kompresine vücudun olumsuz tepkisinin izlenmeyeceğinden eminseniz, bütün gece boyunca onu bırakabilirsiniz. Ancak, bu durumda bile, bu süre zarfında birkaç kez nasıl tuttuğunu ve nasıl çalıştığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kompresin minimum maruz kalma süresi 5-6 saat olmalıdır., Yatmadan böylece güçlü fiziksel aktivite sergilemek değil 1-2 saat dışarı çıkmak ve özellikle olmanın aşırı soğutulmuş ısındı bölgeyi önlemek için değil çıkardıktan sonra - Daha iyi, akşam koymak önerilir.

vücutta yumuşak etkisi olduğunu ve iyileştirici etkiye sahiptir alkol gibi aynı olduğundan iyisi, boğaz, votka rahatsızlıkları çeşitli tedavi etmek için poultices yapmak için kullanırlar. Etil alkol (ve sadece metil değil, sıkıştırmak için kullanılabilir) ev yapımı votka gibi suyla seyreltilmelidir.

Bir yetişkin için boğazda bir alkol sıkıştırmak nasıl

Bu soruya daha sık sorulur. Özellikle, eczane ilaçlarının fiyatında yükselme eğilimi ve bunları kullanmayı deneyenlerde hayal kırıklığı yaşanmaktadır. Gerçekten de, halk ilaçları, bugün için çok, çok fazla insan için bir önceliktir.

Bu nedenle, yukarıda biz onun hazırlanması ve uygulanması için algoritma ayrıntılı olarak ele aldık. İşlemlerin sayısına eşit olan ortalama tedavi sürecinin 4-6 gün olduğunu eklemeye devam etmektedir.

Garnitür ile birlikte bir kompres uygularsanız harika olur. Bu tedavi yöntemi çok popülerdir, çünkü yaygın olarak erişilebilir, iyi bilinir ve mükemmel bir pozitif etkiye sahiptir, çünkü nispeten kısa bir sürede boğaz hastalıklarının hoş olmayan semptomlarını giderebilir.

Alkol ya da votka kompresleri, lokal bir etkiye sahiptir ve büyük bir etkiye sahiptir, ancak artmış kan akışına bağlı olarak, vasat, nazofarenksin, auriküllerin durumunu iyileştirebilir.

Unutulmamalıdır: günümüzde ele alınan boğazın kompresyonu, çeşitli KBB hastalıklarını tedavi etmenin tek yolu değildir. Daha geniş, daha kapsamlı bir tedavi programını tamamlayan yardımcı bir tedavi olarak almak daha uygundur.

Unutmayın: Bu tedavi yöntemini uygularken, hem yetişkinler hem de çocuklar için, aşağıda tartışılacak olan tüm kontrendikasyonları ve yan etkileri hesaba katmak gerekir!

Votka bebek sıkıştırması - nasıl yapılır

Çocuklardan bahsedersek, sıkıştırmanın hazırlanması ve uygulanması yöntemi farklı mıdır? Doğal olarak - evet! Bu yüzden, her şeyden önce, eylemlerinizden tüm olası sonuçları tartmak önemlidir ve bunların sadece olumlu değil, bazı durumlarda olumsuz olabileceğini unutmayın. Bu konuda bir çocuk doktoruna danışmak en iyisidir!

Çocukları tedavi etmek için alkol kullanmayın, hatta boşanmış. Sadece su ile ilgili olarak votka, depolayın: 1: 1 veya ev 40 derece, su ile ikiye seyreltilmiş.

Votka kompresinin vücut üzerinde belirgin bir ısınma etkisi vardır. Normal vücut ısısı ile, bu çok iyi.

Ancak, özellikle de, özellikle de, 37,5'in üzerinde, yetişkinlerin dikkatli gözetiminde bile bu tür prosedürlerin yapılması tavsiye edilmez. Burada alternatif seçeneklerin dikkate alınması ve bunların en uygun olanını seçmeniz gerekir - öncelik. Ballı soğan, ballı siyah turp, otlar, süt, halk ilaçları.

Ek olarak, 3-3.5 yaşından küçük çocuklara kompreslerle vajinal prosedürler yapmayın. Ve bandajın vücutta tutulduğu süre, yetişkinler için ayrılan bu bölüme kıyasla neredeyse iki kat azaldı. Yani, 2 veya 3 saatten fazla tutmayın!

Ve prosedür sırasında çocuğun durumunu sürekli olarak gözlemleyin. Yetişkinlerde olduğu kadar (prosedür), ARVI, boğaz ağrısı ve benzeri ana tedaviye ek olarak gösterilmiştir.

Alkol ve votka kompres - kontrendikasyonları

Bu tedavi yöntemi, etkinliğine rağmen, dikkate alınması son derece önemli olan bir dizi kontraendikasyona sahiptir! Ne ile ilgilidir?

1. Yüksek vücut ısısı (ki bu, bu kompreslerin yönlendirildiği belirli tezahürlerle mücadele etmek için, hastalıkların çoğuna eşlik eder).

2. 3 yaşın altında ve ayrıca - 70 yıldan fazla.

3. Herhangi bir form ve aşamada tüberküloz.

4. Onkolojik hastalıkların varlığı.

5. Kardiyovasküler rahatsızlıklar (örneğin: hipertansiyon, tromboz, kalp yetmezliği ve diğerleri).

6. Cildin yaralanması, kompres uygulama alanlarında kızarıklıklar.

7. Kompresin herhangi bir bileşenine bireysel alerjik reaksiyonlar.

Önemli! Alkol veya sirke gelen kompreslerin hazırlanması ve kullanımı için tüm önerileri uygulayın, tiroid bezine uygulamayın, işlerinde düzensizlikler varsa, öngörülen süreden daha uzun süre kalmayın. Ve kullanımlarının etkisini artırabilir ve olası tüm riskleri en aza indirebilirsiniz. İyi geçin ve sağlıklı kalın!

Votka boğazda sıkıştır

Boğaz hastalıklarının tedavisinde halk yöntemleri sıklıkla kullanılır. Bir tür alternatif tıp, bir vodka kompresinin yardımıyla boğaz ağrısının tedavisidir.

Makalenin içeriği

Bir kompres nedir?

Sıkıştır, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan çok katmanlı bir bandajdır. Votka kompres ısınmaya işaret eder. Özü, dokular ve kan damarları üzerindeki orta derecede refleks etkisinde yatar. Evde yapmak mümkün.

Sıkıştırmaları kullanırken, belirli kurallara uymalısınız ve kontrendikasyonları dikkate almalısınız. Uygun uygulama ile, görünür bir terapötik etki elde etmek mümkündür. Geleneksel tedavileri geleneksel tıp yöntemleri ile birleştiren, mümkün olan en kısa zamanda boğaz hastalıklarından kurtulmak kolaydır.

Önemli! Boğaz hastalıklarını tedavi etmek için bir kompres kullanmaya karar vermeden önce bir doktora danışmak gerekir.

Boğazları kompres uygulayarak tedavi etme yöntemi, patolojik sürecin gelişim mekanizmasını etkileyebilir (hastalığın patogenezi). Bu, vücudun doğal savunmasını harekete geçirir. Enflamasyon azalır ve acı veren duyumlar zayıflar.

Boğaz bölgesinde vücudun dokularının ısınması refleksidir. Votka, cildi orta derecede tahriş eder. Isıtılmış boyun bölgesine kan akışıyla sonuçlanan periferal (yüzeysel) küçük damarların genişlemesi vardır. Kan akışı ile iltihap ürünleri yavaş yavaş lezyondan uzaklaştırılır. Daha derin dokuların gerginliği ve şişmesi rahatlar. Bu yönteme patojenik tedavi denir.

 • Votka kompresi, cilde alkolden daha az tahriş edici etki yapar;
 • önceden seyreltme gerektirmez;
 • ev yapımı bir ürünün (ev yapımı votka) kullanımını içerir.

Terleme, boğaz hastalıkları (bademcik iltihabı), sadece hastalığın ilk evresinde, ilk belirtilerle, terleme, kuruluk, rahatsızlık ile halk yöntemini tedavi etmek kabul edilebilir.

Votka kompresinin hareketi:

 • ısınma;
 • bir ağrı kesici;
 • şişliği azaltma.

İmalat için öneriler

Bir ev sıkıştırması nasıl yapılır, adım adım talimatı isteyin. Her zaman üç katmandan oluşur: nemli, yalıtıcı, sabitleme (yalıtım). Kendinizi hazırlamak zor değil. Bunun için gerekli tüm materyalleri hazırlamak gerekir:

 • gazlı bez (bandaj) veya diğer yumuşak pamuklu kumaş;
 • votka (kale 38-40 °);
 • mumlu kağıt veya polietilen film (gıda veya diğer);
 • yünlü kumaş veya pamuklu yün.

Votka boğazda sıkıştırır - nasıl doğru yapılır? Bir kompres hazırlanırken, bir kural göz önünde bulundurulmalıdır: Uygulanan her bir malzeme tabakası, bir öncekinden 1-2 cm daha geniş olmalıdır.. Bu, ıslak dokular uygulandığında vücut kısımlarının hipotermi olmasını önler.

Önemli! Boynun yanına bir bandaj uygulayın, anterior (santral) bölgeyi ısıtmaktan kaçının (tiroid bezinin lokalizasyonu).

uygulama

Boğazda bir votka sıkıştırması, 5-6 saat süre ile 2-3 kez uygulanır. Maksimum uygulama süresi 10-12 saatten fazla olmamalıdır. Cildin tahrişini önlemek için 2-3 saat aradan sonra mola vermek gerekir. Sabah ve akşamları kompresin değiştirilmesi tavsiye edilir. Bandajı çıkardıktan sonra, vücudu yumuşak bir havluyla ıslatmanız (ovuşturmayın) ve boynunuzu sıcak bir fularla sarmanız gerekir.

Kompresyonun değişmesi sırasında, cildin durumu gözlenir. Tahriş, kızarıklık şeklinde lokal reaksiyon belirtileri varsa, kullanılmaz. Cildin fazla kurumasını önlemek için, besleyici bir yağ kremi veya yağ (sebze, zeytin) ile bulaşır.

Votka kompresini emretme sırası:

 1. Kumaş (çeşitli eklemelerdeki gazlı bez, bandaj) votkayla bir kapta ıslatılır. Rahatlık için biraz ısınabilirsiniz (sıvı sıcaktır - yaklaşık 40 ° C). Nemlendirilmiş malzemeyi ıslatın ve boynun yanına yerleştirin.
 2. İkinci bir polietilen film tabakası uygulayın.
 3. İlk iki tabakayı bir top tülbent (bandaj) veya pamuklu bezle kaplayın. Yünlü atkı veya mendil ile boyunu doldurun.

İlk kat ciltte sıkı durmalıdır. Aksi takdirde, ısınmanın beklenen etkisi yerine, bandaj ile vücut arasına giren havanın bir sonucu olarak dokular soğumaya başlar. Ayrıca, pansuman hızla kuruyacak ve ısınma etkisini azaltacaktır.

Önemli! Bozulma durumunda (artmış morbidite, ateş), kompresin uygulanmasının durdurulması ve bir tıp uzmanına başvurulması gerekir.

Kontrendikasyonlar

Bu tür bir tedavinin zararsızlığına ek olarak, boğazın sıkıştırılmasıyla tedavi edilmesi gibi, hala bazı kontrendikasyonlar vardır.

Votka sıkıştırması geçerli değildir:

 • Üç yaşın altındaki çocuklar.
 • Cildin hastalıklarında (dermatit, egzama, erizipel, püstüler ve fungal hastalıklar, furunküloz, cildin irritabilitesinde artış).
 • Piretik bir durumun eşlik ettiği hastalıklarda (ateş).
 • Onkolojik hastalıklar ve tiroid fonksiyon bozukluğu teşhis edilirse.
 • Hipertansiyonu olan veya buna yatkın olan hastalar.
 • Boğaz ve kulağın akut pürülan enflamatuar süreçlerinde.

Hamilelik sırasında boğazın tedavisi için halk yöntemi ile ısınma bandajı uygulaması şeklinde sadece bir uzmanın tavsiyesi üzerine mümkündür.

Önemli! Boğaz boğazının tedavisinde kompreslerin kullanımı yardımcı bir nitelikte olmalı ve ana ilaç tedavisinin arka planında gerçekleştirilmelidir.

Boğazda alkol sıkışması

Boğazda alkol sıkışması

Boğaz hastalıkları, esas olarak viral veya bakteriyel bir doğa enfeksiyonundan kaynaklanır.

Hoş olmayan duyumlar normal nefes almayı engeller, sorunsuz beslerler. Hastalıktan kurtulmanın çeşitli yolları arasında, boğazdaki ısınma sıkıştırması oldukça basit ve popülerdir.

Alkolik bir kompres nasıl hazırlanır

Boğaz hastalıkları için ısınma bandajlarının iyileştirici etkisi, büyükannelerimiz tarafından bile biliniyordu. Alkol veya votkadaki kompresörün ısısı iltihaplı bölgelerdeki kan dolaşımını uyarır. Boğazın nasıl doğru sıkıştırılacağını bilmek önemlidir. Bunu yapmak için, bazı nüansları bilmeniz gerekir:

• günün hangi saatinde teslim edilir;

• Kompresörü çıkardıktan sonra ne yapılmalıdır.

Boğazdaki bir kompres, hareketinin maksimum süresi 8 saatten az olmayacak şekilde yerleştirilir. Akşam yemeğinden sonra bu prosedürü yapmak en iyisidir ve en uygun seçenek geceleri.

Bir ısınma bandajı için tıbbi alkol kullanabilir veya votka ile değiştirebilirsiniz.

Bir ısınma bandajı için tıbbi alkol kullanabilir veya votka ile değiştirebilirsiniz. Cildi yakmamak için boğazdaki alkol sıkışması böyle bir sekilde hazırlanmalıdır. Alkol su ile seyreltilir, 1 kısım alkol ile 3 kısım su alınır. Su banyosunda ön ısıtma sonucu oluşan karışım 36-39 derecelik rahat bir sıcaklığa getirilir. Alkol votka ile değiştirilirse, o zaman eşit parçalarda su ile seyreltilmelidir.

Alkol (votka) ek olarak, bu tür materyaller gereklidir:

• yumuşak doğal kumaş, örneğin gazlı bez;

• selofan veya yoğun nem geçirmez malzeme parçası;

• Kompresin katmanları üzerine yapışması için yumuşak kaygan olmayan fular veya fular.

Bir parça gazlı bez, keten bez, vb., Sıcak bir alkol veya votka çözeltisine yerleştirilir. Kumaşı sıkın ve hafifçe boğazın çevresine uygulayın. Emprenye edilmiş kumaş bir selofan veya parafin kağıdı ile kaplanır. Bu tabaka alkol veya votka hızlı buharlaşmasını geciktirmelidir. Isı, boğaz ağzı bölgelerine akmalıdır. Tüm yapıya sıcak bir eşarp ve fular bağlı. Koruyucu filmli emdirilmiş kumaşın tamamen bir fularla kaplı olduğunu kontrol edin. Toplamda üç tabaka sıkıştırma elde edilir. Düğümü fazla sıkmayın. Ama düğümü zayıf yapmayın, böylece boğazdaki kompres geceleri rüyada kaymaz. Giysiyi uygularken, tiroid bezinin alanının boyun etrafında kapalı olmadığından emin olun.

Bir kompres ile tiroid bölgesi kapatılmamalıdır.

Sıkıştırma bandajını çıkardıktan sonra, boğaz hemen sarılmalı, yumuşak ve sıcak bir bezle (temiz flanel bebek bezi, eşarp, vb.) Bağlanmalıdır. Eğer bu yapılmazsa, vodka'nın boğazdaki kompresör etkisinin tamamı yanlış olacaktır.

Bir bileşen olarak alkol veya votka kullanımı temel bir öneme sahip değildir. Ana gereklilik cildi yakmamak ve tahriş olmamalıdır. Votka kompresi alkolden daha yumuşak davranır. Alkolün etkisi altında, damarlar genişler, iltihaplı bölgelere giden kan akışı artar. Vücut, enfeksiyonla savaşmak için koruyucu mekanizmalar başlatır.

Votka kompres alkolden daha yumuşak davranır

Çocuklar için kompresler koyuyoruz

Küçük çocuklar boğaz hastalıklarına sıklıkla yatkındır. Çocuğun boğazındaki bir kompres, yaşamın ilk yılından sonra kabul edilebilir. Bir yıla kadar kesinlikle yasaktır. Bunu bilmek gerekiyor. Alkol (votka) ısınma bandajları çocuklar 3 yıl sonra konulmalıdır. Alkol buharları istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bir alkol kompresine alternatif bir olasılık varsa, onu kullanın. Çocukların derisi ihale edilir, yanıklarını almamaya dikkat edin. Çocuğun, sargıyı tamir ettikten sonra boğazda yanma hissinden şikayet etmesi halinde derhal deriyi tahriş edip etmediğini kontrol edin. Çocuklar çok huzursuzdur ve ebeveynlerin kompresin durumu için özel kontrol gerektirmektedir. Çocuk bunu çözmemeli veya tam tersi olmamalı, sıkılmalı, böylece nefes de kapanmalıdır.

Bir çocuğun boğazını sıkıştırmak hayatın ilk yılından sonra kabul edilebilir

Alkol kompreslerinin kullanımının kontrendikasyonları

Alkol bandajları ile tedavi edilmesinin imkansız olduğu belirli koşulların ve kontrendikasyonların bir listesi vardır. Bu faktörlerden bahsedelim:

• çizik ve diğer mekanik hasarlarda cilt;

• mantar ve diğer enfeksiyonlar;

• kronik formda pürülan otitis;

• egzama, furunküloz, karbuncles;

Yüksek sıcaklıkta ("ısı"), ısınma sargılarını kullanmaktan kaçının. Boğazda sıcaklığın etkisi altında enfeksiyon hızlı gelişmeye devam edebilir.

Her durumda, doktorunuza danışmak gereksiz olmaz.

Yüksek sıcaklıkta ("ısı") ısınma pansumanlarından kaçınılmalıdır.

Geleneksel tıp alkolü veya votka ısınma pansumanları sadece boğaz hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu yöntem eklem ağrıları, otitis, morluklar, romatizma vb. Için kullanılır.

Isınma bileşenleri olarak lahana yaprakları (haşlanmış), siyah turp, bal, uçucu yağlar vb kullanılır.

Boğaz hastalıkları (anjina, farenjit) tedavisinde kapsamlı önlemler kullanılır. Sıcak pansumanlara ek olarak, ağız boşluğunun durulama antiseptik solüsyonlarına aktif olarak katılabilirsiniz. Enflamasyon sırasında bol miktarda sıcak bir içecek hastanın durumunu rahatlatacaktır.

Boğaz ağrısı ile kompreslerin etkinliği

Boğaz ağrısı ile, halk tedavisi yöntemleri sıklıkla kullanılır. En etkili tariflerden biri boğazda bir kompres. Bu, alkol veya ilaç ilavesiyle nemli, kuru olabilen bir çeşit bandajdır. Çoğu zaman boğazda votka ya da ruh losyonu koydu. Bu durumda, birkaç kat halinde katlanan kumaş, sıcak bir alkol içeren solüsyon ile emprenye edilir ve boğaz ağrısına uygulanır. Bu şekilde sıkıştırır, dokuları iyice ısıtır ve hızlı iyileşmeyi destekler. Bu işlem sayesinde kan damarları genişler, ağrı ve yangı azalır. Böyle bir tedavi düşünülmesi gereken bir takım kontraendikasyonlara sahiptir.

Prosedürün genel tanımı

Boğaz ağrısı, bir ilaç çözeltisi ile emprenye edilmiş pamuk veya gazlı bezden yapılmış çok katmanlı bir bandajdır.. Genellikle boynun üzerine konan alkol sıkışması ısınıyor. Dokular ve kan damarları üzerinde bir refleks etkisi vardır, normal iç şartlar altında boğazınızda böyle bir bandaj yapmak oldukça mümkündür.

Hastalıkların tedavisi için ılık bandaj kullanıldığında, belirli kurallara uyulmalı ve çeşitli kontrendikasyonlar hesaba katılmalıdır. Her şey doğru şekilde yapılırsa, iyi bir terapötik etki elde edebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için kompresler doktor tarafından reçete edilen ilaçların eşzamanlı kullanımı ile özellikle etkilidir. Bu durumda, hasta boğaz hastalıklarını hızla ortadan kaldırabilir ve ciddi komplikasyonlardan kaçınabilir.

Boğazınıza sıcak bir bandaj koymadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir!

Eylem Mekanizması

Bir yetişkinin boğazını sıkıştırır veya çocuk dokuların refleks ısınmasına katkıda bulunur. Alkol çözeltisi cildi hafifçe tahriş eder ve metabolik süreçleri aktive eder.. Losyonun etkisi altında, küçük damarlar genişler ve boyun bölgesine daha fazla kan girer. Bu durumda, patojenik bakteriler ve bozunma ürünleri enflamatuar odaktan hızla uzaklaştırılır. Bu yönteme bağlı olarak, derinlemesine yatan dokuların enflamasyonu ve ödemi çıkarılır. Bu teknik patojenik tedavi denir.

Isınma kompresinin altında, vücudun savunması artar, iltihap azalır ve ağrı ortadan kalkar.

Votka'nın avantajları

Votkadan gelen boğaz ağrısı için kompresler alkolden daha çok tercih edilir. Bu kolayca açıklanabilir:

 • Votka cildi daha az tahriş eder.
 • Boğazınızda bir votka sıkıştırmak için, suyla seyreltmeye gerek yoktur, bu da çok uygundur.
 • Ev demlemek kullanabilirsiniz.

Isınma araçları, sadece terleme ve boğazda hafif bir ağrı olduğunda hastalığın ilk aşamasında en etkilidir.. Votka kompres sadece yetişkinler için değil aynı zamanda çocuklar için de kullanılabilir. Çocukların tedavisi için votka su ile hafifçe seyreltilmelidir. Votka losyonu, bir ısınma, anti-inflamatuar ve kolay analjezik etkiye sahiptir.

Bir yetişkin için, boğazda bir alkol sıkıştırması yapmak tercih edilir, ancak bu durumda tıbbi alkol, ılık su ile seyreltilmelidir.

Bir losyon nasıl doğru yapılır

Kompresin doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir, bu işlemin etkinliğinin temel sebebidir. Bunu bilmelisin doğru şekilde sıkıştırılmış üç katmanlı olmalı. İlk tabaka önemlidir, ikincisi yalıtıcıdır ve üçüncüsü yalıtıcıdır. Boğaz ağrısı tedavisi için bir kompres yapmak zor değil, ama gerekli tüm bileşenleri ve malzemeleri stok gerekir. Yani, ihtiyacınız olan prosedür için:

 • Yarım metrelik bir tül veya başka bir yumuşak pamuklu kesim. Yumuşak paçavralar için de uygundur.
 • Sıradan dükkan votkası veya ev yapımı moonshine, gücü 40 dereceden fazla değildir.
 • Bir parça polietilen film veya bir tabaka nem dayanıklı kağıt.
 • Büyük bir pamuklu yün parçası.
 • Yünlü, yumuşak fular.

Bir kompres yapmak çok kolay. Bütün prosedür birkaç ardışık aşamada gerçekleşir. Kuralı gözlemlemek için en önemli şey - her bir sonraki katman bir öncekinden birkaç santimetre daha geniş olmalıdır.. Bu, boynun süper soğutulmasını engeller. Bir votka veya alkollü kompres ayarlamak için algoritma şöyle görünür:

 1. Gazlı bez veya yumuşak bir pamuklu bez birkaç kat halinde katlanır.
 2. Bir emaye kasede, biraz ısıtılmış votka. Çözeltiyi ve bir su banyosunda ısınabilir, böylece votka fazla ısınma olasılığı azalır.
 3. Katlanmış gazlı bez ısıtmalı votka batırılır. Fazla sıvıyı hafifçe sıkın ve dokuyu boynun tarafına uygulayın.
 4. Selofan ıslak gazlı tabaka üzerinde.
 5. Selofandan sonra kalın bir pamuklu yün tabakası uygulanır ve her şey sıcak bir yün atkı ile sabitlenir.

Votka sıkıştırması birkaç gün içinde birkaç kez yapılabilir. Bir prosedürün süresi 5 saati geçmemelidir. Doktorun ifadesine göre, bandajları 12 saat sürebilir, ancak bu durumda hastanın sağlık durumunu izlemeniz gerekir.

Bandajı çıkardıktan sonra, birkaç saat içinde bir mola vermeli ve ardından bir sonraki komprese başvurmalısınız. Tercihen losyonları günde iki kez, sabahları ve akşamları koyun. Isınma bandajını çıkardıktan sonra, cildi yumuşak bir havluyla hafifçe ıslatın ve boynunu kuru, ılık bir fularla sarın.

Nemli tabakanın boyuna mümkün olduğunca yakın olduğundan emin olmak gerekir. Aksi takdirde, böyle bir prosedürün etkisi tam tersi olacaktır. Nemli bez ve deri arasına hava girerse, dokular hipotermik hale gelir ve bu da hastalığın daha da ilerlemesine yol açabilir.

Kompresyondan sonra durum kötüleşirse, bu işlem artık yapılmamalıdır!

Ne sıkıştırır daha fazla koyabilirim?

Votka ek olarak, boğaz üzerinde tuz kompresleri koyabilirsiniz. Daha az terapötik etki vermezler. Bu gibi pansumanlar, ısınma ile aynı algoritmaya göre hazırlanır, fakat bez, tuzlu çözelti içinde ıslatılır. Çözeltiyi sofra tuzu ve deniz tuzuyla hazırlayabilirsiniz. Tuz pansumanı ödem ve iltihapları giderir ve hafif tahriş edici etkiye sahiptir.

Kötü değil, boğazdaki sıcak pıhtıdan bir kompres deneyin. Bu losyon dokuları iyi ısıtır ve iltihabı giderir. İşlem için süzme peynirin asit içermemesi daha iyidir, böylece cildi tahriş etmez.

Küçük çocuklara genellikle boğazda aloe ve Dimexid ile bir kompres reçete edilir. Dimexide iletken bir bileşen olarak kabul edilir, derinlemesine yatan dokularda aloe yapar, böylece enflamatuar süreci azaltır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Dimexide ile sıkıştırır, genellikle 2-3 saatten fazla sürmez. Tıbbın, çocukların sevemeyeceği özel bir kokusu olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Prosedürün kullanışlılığına rağmen, bu gibi durumlarda bir kompres koymak önerilmez:

 • 3 yaşında olmayan çocuklar.
 • Cilt hastalıkları ile - dermatit, egzama, pürülan erüpsiyonlar ve mantar patolojileri.
 • Yüksek vücut sıcaklığında.
 • Herhangi bir etiyolojinin onkolojik hastalıkları ile.
 • Endokrinolojik doğanın ihlalleri ile.
 • Yüksek arter basıncında.
 • Onlar kulak veya boğaz hastalıkları varsa pürülan.

Hamilelik sırasında, ısınma kompresleri sadece doktora danışıldıktan sonra yapılabilir.. Hamilelik komplikasyonlarla ortaya çıkarsa, bu tür ısınma prosedürünü reddetmek daha iyidir.

Boğaz ağrısı için kompresler, sadece geleneksel ilaçlarla aynı anda yapılırsa etkili olacaktır. Isınma prosedürlerinin hastalığın ilk aşamasında daha etkili olduğu unutulmamalıdır.

Boğazdaki boğazdaki kompresin faydası olacak mıdır? Ne sıkıştırabilirim?

Angina her zaman karmaşık bir yöntemle tedavi edilmelidir, ilaçlar, fizyoterapi ve geleneksel tıp kullanarak.

Böyle bir yol ev tedavisi boğazdaki bir kompresin uygulanmasıdır.

Ancak tedavinin etkili, ağrısız ve güvenli olması için çok belirli kuralları takip etmek önemlidir.

Angina ve belirtileri

Angina (veya bademcik iltihabı) - bademciklerin enflamatuar hastalığı, Hangi patojenik mikobakteriler (bakteriler, mantarlar, virüsler) biriktirir.

Çoğu durumda angina provoke streptokokların gelişimi, bademciklerin yüzeyine hane temasları ile veya yiyecekle düşer.

Ancak çoğu insanda bu mikroflora sürekli olarak herhangi bir olumsuz aktivite göstermemekle birlikte vücutta bulunur.

İnsan bağışıklık sistemi başarısız. Bu, hipotermi, diğer bulaşıcı hastalıkların gelişimi ve diğer iç ve dış faktörlerin etkisi altında ortaya çıkabilir.

Bu meydana gelir gelmez, nötr mikroflora anjina patojenlerine dönüşür, bu da gelişimin ilk günlerinde kendini aşağıdaki şeklinde gösterir. semptomlar:

 • boğaz ağrısı Yutulduğunda ve dinlenirken;
 • sıcaklıkta artış vücut 39 dereceye kadar;
 • formasyon ülser ve ülser palatine bademcikler üzerinde;
 • tıkanıklık bademcikler üzerinde pus;
 • farinksin kızarması, bademcikler ve yumuşak damak;
 • eklemlerde ağrılar;
 • zayıflık ve genel halsizlik;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Angina tehlikesi, normal bir soğuk algınlığı için sık sık alındığıdır.

Zamanında tedaviye başlamazsanız - hastalık, soğuk algınlığının aksine, sadece ortadan kalkmayacak, aynı zamanda ciddi komplikasyonlarla dolu kronik bir form haline dönüşecektir.

Boğazın tedavisinin etkinliği anjina ile sıkıştırır.

Ama tavsiye uygulandığında belirli önlemleri gözlemlemek (özellikle çocukların tedavisine ya da alerjik reaksiyonlara neden olabilecek alkol ve ürünlerin eklenmesi söz konusu olduğunda).

Genel olarak Sıkıştırılmış bölgelerin lokal ısınmasını sağlar, Rejenerasyon süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayrıca böyle bir çare şişliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kan damarlarını genişletir, Boğaz dokularında kan akışını iyileştirir.

Ek olarak, bandajların bu gibi yararlı etkileri vardır:

 • ağrı sendromunun kesilmesi;
 • lenf düğümlerinin şişliklerinin azaltılması;
 • hipertrofik süreçlere maruz kalan dokuların emilmesi;
 • etkilenen ve iltihaplı dokulardan toksinlerin uzaklaştırılması.

Kompres çeşitleri

Angina ile sıkıştırır ıslak ve kuru olabilir.

Islak kompresler

Islak daha sık kullanılır ve çoğu durumda daha etkilidir.

Alkol ve votka dayalı

Bunu yapmak için, seyreltilmemiş alkol içinde büyük bir gazlı bez veya bez parçasını nemlendirin ve birkaç kat halinde birleştirin, çözüldükten sonra, alkol oda sıcaklığında olmalıdır.

Boğazını sıkıştırdıktan sonra Sıcak bir eşarp ile bağlanmış olmalı.

Bu, hem ısı tutmak hem de sabitlemek için gereklidir.

Bu, bandajın yeterince uzun süre giyilmesi gerektiğinden ve her zaman yalancı pozisyonda kalması oldukça zordur.

Eğer anorinayı şiddetli formda bir çocukta tedavi ederseniz - kompres üç saatten fazla bırakılmamalıdır. Yetişkinler günde sekiz saate kadar takabilirler.

Etkisini arttırmak için kullanılan alkol hafifçe ısıtılabilir.

Ancak sıcaklığı 25 dereceyi geçmemelidir, aksi halde kimyasal tepkimeler alkolle başlar, sonuç olarak deride bir bandaj giyildiğinde yanıklar oluşabilir.

Bu tip kompres ne zaman kullanmayın bademcik iltihabı, alkolün ısınma etkisine sahip olduğu ve patojenik mikroorganizmaların üremesine yönelik sıcaklığın olumlu şartlar yarattığı bilinmektedir.

Süzme peynir dayanarak

Daha yumuşak kabul edilir Örneğin sebze veya doğal ürünlere dayalı kompresler - süzme peynirinden. Bu seçenek, pürülan anjina şeklinde yardımcı olacaktır.

Bunun için almak gerekir bir avuç süzme peynir ve vücut ısısını ısıtın, balla karıştırın "50 gram lor çay kaşığı" hesaplamasından sonra Bir beze sarın ve gece boyunca boğazınıza koyun..

Böyle bir araç ağrının giderilmesine yardımcı olur, ve ilginç olan - dolaylı bir teşhis aracı olarak hizmet edebilir.

Sabahları süzme peynirleri geliştirmeniz ve rengini değerlendirmeniz gerekir: Ürünün yeşilimsi olması halinde - bu, patolojinin akciğerlere yayılmasını gösterir.

Patates, pancar, tuz, ekmek bazlı

Halk hekimliğinde daha az popüler değil ve diğer doğal pansuman türleri:

 1. Haşlanmış patates temizlemeden yoğurun ve elde edilen kütlenin bir mendille ya da fularla boğazda sabitlendiği bir yün çorapına dağıtın.
 2. Patates yerine kullanabilirsiniz pişmiş pancar, Bir ince rende üzerinde ovuşturdu.
  Bez veya gazlı bezle ambalajlamadan önce, pancar meyve suyundan sıkılmalıdır. Her iki tip pansuman yarım saat sürmektedir.
 3. Iki yemek kaşığı tuz bir bardak ılık suya karıştırın ve bir saat boyunda bindirilmiş olan bir çözelti bezi içinde nemlendirin.
 4. Sıcak suda ıslanır karanlık ekmek kabukları ve homojen bir kütle elde edilinceye kadar bunları yoğurun, sonra gazlı bezle sarılır.
  Bu bandaj polietilen, bir eşarp veya bandaj ile sabitlenir ve 6-8 saat boyunca giyilir.

Kuru kompresler

Örneğin, yün atkı boğaz etrafında bağlı kaba örme de bir kompres olarak da adlandırılabilir.

Ama bu durumda sadece kan dolaşımının uyarılması var, daha fazla oksijen bademciklere girdiğinde, rejenerasyon süreçleri artar ve şişkinlik azalır.

Aynı amaçlar için flanel kumaşı kullanabilirsiniz, Aynı ısıtma özelliklerine sahip.

İkinci seçenek - tuz ile bandaj, fırında ısıtılmalı ve bir çorapla kaplı veya bu çanta için özel olarak dikilmelidir. Böyle bir torbanın üzerine bir tane daha çorap konur, böylece tuz dökülmez.

Bu prosedür sadece boğazını ısıtmak için, Bu nedenle, hastalığın pürülan formları için kullanılamaz.

Kontrendikasyonlar

Kompresyonların anjina tedavisinde en güvenli yollardan biri olduğu düşünülse de, kontrendikasyonları var.

 • alerjilere karşı duyarlılık bandaj bazında bileşimler ve ürünler;
 • ateş febril ve subfebril tipi;
 • furunkulus;
 • akut formda meydana gelen bir hastalık;
 • kanama eğilimi;
 • farklı tipler dermatit;
 • lenf düğümlerinin pürülan enflamasyonu;
 • tromboflebit;
 • patolojik kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • onkolojik hastalıklar.

Bir kompres nasıl yapılır?

Bandaj tedavisinin başarısı büyük oranda onların uygulamalarının doğruluğuna bağlıdır.

ortak hata, böyle bir tedaviyle tolere edilir - Kompresyonun doğrudan tiroidde yeri, boynun orta kısmında alt çene altında yer alır.

Ön taraftaki kompresin uygulanması daha iyi olur, ancak boynun arkasını sararak bandaj kompresinin her iki ucu da, boynun yan kısımlarında, kapanmadan kapanır.

Seçilen kompozisyona batırılmış bezi veya gazlı bezleri uygulamadan önce, araçlar eşit olarak dağıtılır.

Boğazını sarardıktan sonra bandaj düzeltilmelidir, ve eğer prosedürün amacı etkilenen boğazını ısıtmaksa.

Sabitleme için, polietilen ya da ince bandajları değil, uzun süre ısıyı koruyan herhangi bir yün ürünü kullanmak daha iyidir.

Bu gibi basit kurallara uyulursa, tedavinin ilk günlerinde sonuçlarda önemli bir iyileşme elde edilebilir, ancak genel olarak Bu tür prosedürler hızlı bir tedaviye katkıda bulunur, Ancak bu prosedürleri kapsamlı bir tedavinin parçası olarak kullanırsanız.

Yararlı video

Bu videodan boğaz için sıkıştırmayı nasıl doğru yapacağınızı öğreneceksiniz:

kompres Etkilenen bölgelerin yerel ısıtmasını sağlayın, Rejenerasyon işlemlerinin hızlanmasına katkıda bulunur ve dokularda metabolizmayı iyileştirir ve bu iyileşme sürecini hızlandırır.

Sıkıştırır gerçeği rağmen en güvenli yollardan biri olarak kabul edilir anjin tedavisi, kendi kontrendikasyonları var ve doktorla önceden anlaşılmadan kullanımları önerilmez.

Yetişkinler ve çocuklar, tarifler için boğazını sıkıştır

Herhangi bir akıntılı hastalığa sıklıkla boğazda bir ağrı eşlik eder. Diğer semptomlar sıcaklık artışı, ses kaybı, iştah kaybı, burun akıntısı, mukoza zarının şişmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Ama böyle bir problem boğazdaki bir kompres ile yardımcı olabilir mi?

Kompresyonların kullanımı endikasyonları ve kontrendikasyonları

Sovyet zamanlarında boğaz için bir kompres yaygın olarak kullanıldı. Ama şu anda onun gücünü kaybetmedi. Bu tedavi yöntemi daha hızlı iyileşmeye ve iyileşmeye yardımcı olur. Hem bağımsız hem de ek bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Sıkıştırmanın kullanımı için ana göstergeler şunlardır:

 • üst solunum yollarının kronik doğası hastalıkları;
 • sakin aşamasında angina;
 • bir akut farenjit;
 • larenjit akut ve kronik;
 • kronik formda bademcik iltihabı.

Ancak boğazda ısınan bir kompres herkes tarafından yapılamaz. Şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır:

 • kardiyovasküler hastalıklar ve kalp yetmezliği;
 • hemofili ve bozulmuş kan pıhtılaşması;
 • cilt hastalıkları ve çeşitli yaralanmalar;
 • tümöral oluşumların varlığı;
 • tüberküloz.

Yukarıdaki kontrendikasyonları dikkate değer. Gözlenmezlerse, hastanın durumunda önemli bir bozulma olabilir. Bir uzman ile ön istişare gereklidir.

Boğaza kompres uygulayarak uygulama özellikleri

Sıcak bir bandaj, mikrosirkülasyonu iyileştiren, metabolik süreçleri hızlandıran, ağrıyı ortadan kaldıran, vücuttaki toksinleri ve bakterileri hızla yok eden artan kan akışına yol açar.

Ama soru ortaya çıkıyor, boğazı doğru şekilde nasıl sıkıştırıyorsunuz? Birkaç kural var.

 1. Giysiyi uygularken ince bir pamuklu bez kullanın. İki kat halinde istiflenmeli veya gazlı bezle sarılmalıdır.
 2. Sargıyı uygulamadan önce alkol ısıtılmamalıdır, çünkü bu nedenle seyreltme sırasında ısı üretir.
 3. tiroit bir kısmı serbest kaldı, böylece boğaz ağrısı için Lapa yerleştirilmelidir.
 4. Pansuman etkilenen bölgeye sıkı bir şekilde uymalıdır, ancak küçük kaplara basmayın.
 5. Kompresörü ayarladıktan sonra, hastanın ciltte veya diğer alerjik belirtilerde döküntü varsa, bu tür manipülasyonlar durdurulmalı ve tekrarlanmamalıdır.

Boğazınızda bir votka sıkıştırması yapmak için neye ihtiyacınız var? Bunu üretmek için dört ila altı katman veya iki veya üç kat halinde pamuklu bez, bir plastik torba, yalıtım için pamuk yünü, yün atkı, alkol, votka, kafur gibi bir çözelti gerekir.

Boğazda bir kompres nasıl yapılır? Bunu yapmak için on beş santimetre bir şerit alın. Seyreltilmiş alkol solüsyonunda iyice durulayın, iyice sıkın ve tiroid bezine dokunmadan servikal bölgeye uygulayın.

Plastik torba, birinci kattan biraz daha geniş bir genişliğe ve daha sonra bir pamuk yünü tabakasına bindirilmiştir. Sabitleme bandaj veya termal eşarp ile gerçekleşir.
Boğazdaki bir votka sıkıştırması en az üç ila dört saat süreyle uygulanmalıdır. Bir gece uykusu için bunu yapmak en iyisidir. Isı ortaya çıktığı anda bandajı çıkarmanız ve boyun bölgesini kuru bir bezle silmeniz gerekir. Bundan sonra, tam olarak on ila on beş dakika boyunca boynunuza sıcak bir eşarp koymak gerekir.

Manipülasyonları ancak bir veya iki saat sonra gerçekleştirdikten sonra ayrılabilirsiniz.

Bebek için ısınma sıkıştırır


Boğaz ağrısından bir kompres yapabilir miyim? Küçük çocuklar çeşitli bulaşıcı hastalıklara daha duyarlıdır. Ancak bir çocuğun boğazındaki alkol sıkışması üç yaşına kadar kesinlikle yasaktır. Mesele şu ki, alkol buharları olumsuz sonuçlara yol açabilir. Böyle durumlarda başka bir alternatif seçmek daha iyidir.

Votka ile bir kompres kurarken, çocuklukta cildin çok hassas olduğu gerçeğini hesaba katmalı, böylece yanık ve yaralanmaları önlemelisiniz. Prosedürden önce bunu önlemek için, boyun bölgesi bir bebek kremi ile yağlanabilir.

Çocuk boğazda yanma hissinden şikayet ederse, kompres acilen çıkarılmalıdır. Ayrıca bebeğin dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirir, çünkü bandajı çözebilir veya tersine çevirebilir.

Çocuklar için bir kompres yapmak ne kadar doğru?

Çocuğun votkası ve alkolü güçlüdür, bu yüzden çözeltiler önce bir ile iki oranında su ile karıştırılmalıdır. Alıkonma süresi iki saati geçmemelidir. Isınma kompresinden sonra bandaj çıkarılmalı ve boyun bölgesi sıcak bir fularla sarılmalıdır.

Bir sıcaklık setindeki ısınmanın sıkıştırılmasının kesinlikle yasak olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca akut dönemden kaçınmak için gereklidir. Böyle durumlarda, üçüncü veya dördüncü günde ortaya çıkan semptomatolojinin bitmesini beklemeye değer.

Bal bazlı kompres

Arıcılık ürünleri, organizmanın durumunu olumlu yönde etkiler. Bu durumda, cildi yakmaz ve zararlı duman çıkarmazlar. Boğaz ağrısı için bal sıkıştırıcı, anti-inflamatuar, analjezik, antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu yüzden ilaç tedavisine mükemmel bir katkı olarak kabul edilirler.

Bu tedavi yöntemi hem gebelik döneminde hem de küçük çocuklarda kullanılabilir. Ancak balın alerjik reaksiyona neden olabileceğini düşünmeye değer.
Bir kompres nasıl kurulur? Bunu yapmak için balı 37 dereceye ısıtmanız gerekir. Daha sonra boğaz ve bez bölgelerine küçük bir tabaka uygulayın. Lahana yaprağı veya plastik torba ile örtün. Bir bandaj veya fularla sarılabilir.

Prosedürün süresi iki ila üç saattir. Zamanın sonunda, bal düzgün bir şekilde yıkanmalıdır. Bu manipülasyonları tekrarlayın günde iki veya üç kez olabilir. Soğuk algınlığı şiddetli öksürük eşlik ettiği zaman bu yöntem iyidir. Hava yollarını ısıtmanızı sağlar.

Larenjit ile birlikte kullanılabilecek başka bir yol var. Bunu yapmak için bal ve hardal tozunu eşit oranlarda almanız gerekir. Daha sonra karışımı göğüs, boğaz ve sırt üzerine uygulayın. Prosedür çocuk tarafından gerçekleştirilirse, önce cildi yakmamak için bir gazlı bez tabakası koymanız gerekir. Efekt anında geliyor.

Kafur yağına dayalı kompres

Hasta boğazda alkol sıkışması nasıl yapılacağını bilmezse veya bazı sınırlamalar varsa, kafur yağı kullanılabilir. Herhangi bir eczanede satılmaktadır, bu yüzden elde edilmesi zor olamaz.

Anjina ya da ciddi öksürük ataklarının tedavisi için böyle bir kompres mükemmeldir. Bunu yapmak için yağı almanız ve 37 derecelik bir sıcaklığa ısıtmanız gerekiyor. Sonra bandajı ıslatın ve servikal bölgeye ve göğse uygulayın. Üzerine bir plastik torba ve sıcak bir fular yerleştirilir.

Hasta analjezik bir etki elde etmek istiyorsa, o zaman bir kafur alkolü sıkıştırmanız gerekir. Ama bir not yapmaya değer. Kafur alkolü cildin en güçlü tahrişidir ve bu nedenle kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir.

Kullanmadan önce, kafur alkolü bire bir oranında su ile seyreltilmelidir. Ardından dokuyu ıslatın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Kafur alkolünün boğazındaki bandaj iki ila üç saat çalışmalıdır. Tahrişi gidermek için prosedürden sonra, cilt bebek kremi ile yağlanmalıdır.

Tuz Sıkıştırması

Boğaz için vodka sıkıştırmak yetişkin hastalar için mükemmeldir. Ancak, her zaman küçük çocuklara getirilemez. Daha sonra bir tuz kompresinin değiştirilmesi için mükemmeldir. Etkisi, şişliğin giderilmesine, kan dolaşımının artmasına, enflamatuar odağın emilimine ve toksinlerin giderilmesine yöneliktir.

Boğaz ağrısından nasıl kompres yapılır? Bunu yapmak için deniz tuzu ya da tuza ihtiyacınız var. Bu durumda, herhangi bir biçimde kullanılabilir: kuru veya çözünmüş.

Sıcak tuz oldukça uzun bir süre ısınma etkisine sahip olabilir. Kuru bir bandaj yapmak için, kızartma tavasında büyük tuzu ısıtmak gerekir. Daha sonra bir çorap ya da bir torbaya dökün ve bir yaralı noktaya takın. Hasta yanma hissi yaşıyorsa, o zaman bir doku parçası uygulanmalıdır. Prosedür battaniyenin altında, yatakta uzanarak yapılmalıdır.

Alkolden bandajlara mükemmel bir alternatif olan başka bir seçenek var. Bunu üretmek için seksen gram tuz ve bir litre suya ihtiyacınız var. Bileşenler birlikte iyice karıştırılır. Sonra bandaj ıslatmak ve sıkmak gerekir. İltihaplı bölgeye takın ve üzerine bir fular sarın. Bu kompres gece boyunca bırakılabilir.

Tuz, mükemmel bir sorbenttir. Çözelti derin katmanlara girdiğinde, tüm mikroplar ve bakteriler elimine edilir ve böylece enflamatuar süreci ortadan kaldırır.

Sirke bazlı kompres

Votka boğazını sıkıştırmak tüm hastalar için uygun değildir. Ve alkol her zaman evde değildir. Bu nedenle, sirke kullanımına başvurabilirsiniz. Bu yöntem bir sıcaklıkta bile kullanılabilir, halk tıbbının sürtünme olarak önerdiği hiçbir şey için değildir.

Bir kompres yapmak için, daha önce yıkanan ve temizlenen iki patates gerekir. Daha sonra küçük bir rende üzerine sürülmelidir. Oluşan yulaf bir kaşık sirke eklenir. Karışım tülbentle sarılır ve servikal ve frontal bölgeye uygulanır. Bir mendil koymak ihtiyacının üstünde. Bandajı yaklaşık yirmi dakika boyunca tutun. Bu ilacın, analjezik, antipiretik ve antitussif şeklinde çeşitli etkileri vardır.

Süzme peynirine dayalı kompres

Boğazın tedavisi için mükemmel bir büyükannenin tarifi, süzme peynirine dayalı bir komprestir. Bu tedavi yöntemi, şişlikleri çabuk bir şekilde çıkarmanıza ve ağrıyı yumuşatmanıza olanak tanır. Ayrıca, bunun kesinlikle zararsız olduğu ve hiçbir sınırlaması olmadığı anlamına gelir.

Bunu yapmak için elli gram kuru kuruma ihtiyacınız olacak. Bir kaşık bal ekler ve iyice karıştırır. Bundan sonra, karışım gazlı bezle sarılır ve servikal bölgeye uygulanır. Eğer pansuman gecede uygulanırsa, o zaman bir eşarp ile sarmanız gerekir.

Bu yöntemi kullanmak, gebelik ve emzirme döneminde kadın olabilir, bir yaşın altındaki çocuklar. Bu durumda, bu bandaj, hastalığın semptomlarının ortasında ve yüksek sıcaklıkta uygulanabilir.

Hasta votka kompresini nasıl yapacağını bilmiyorsa, önemli değildir. Diğer, kesinlikle güvenli yöntemler yardımcı olabilir.Eğer boğazda ağrı çocuk veya hamile varsa, o zaman ilk önce kısıtlamaların varlığı konusunda bir uzmana danışmanız gerekir. Ayrıca boğazdaki kompresin sadece ek bir tedavi yöntemi olduğunu hatırlamaya değer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde yetişkinlerde farenjit nasıl tedavi edilir

Solunum yollarının en sık görülen inflamatuar süreçlerinden biri farenjittir. Hastalığın semptomatolojisi, sıklıkla karıştırıldığı anjinin semptomlarına benzer.

Çocuklarda stenoza laringotrakit, küçük çocukların ebeveynleri için önemlidir!

Çocuğun herhangi bir hastalığı ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları ve diğerlerini endişelendirir. Bugün, sık sık meydana gelen bir hastalık hakkında konuşalım 6 ay 2 yıla kadar Yaşam ve çocuklarda stenosing laryngotracheitis denir.