Loading

Bebeğin kulak iltihabı ile sıkıştırmak

Kulak kanalı henüz tam olarak oluşmadığı ve kısa ve geniş olmasından dolayı üç yaşın altındaki çocuklar kulak hastalıklarına en hassas olanlardır. Çocuğun bir kulak ağrısı varsa, o zaman hemen bir uzmana gösterin.

Sıklıkla hastalıklarla mücadelede, kulak burun boğaz uzmanları evde kendinizi yapabileceğiniz ısınma kompresleri reçete eder.

Şifa eylem

Sıkılaştırıcı bir kompres, kulağınızdaki ağrıyı hafifletmek ve çok fazla para ve fazla zaman gerektirmeyen inflamatuar bir süreci ortadan kaldırmak için hızlı ve etkili bir yoldur.

Bir kompres yardımıyla yapılan tedavi, hastanın vücudunda aşağıdaki etkiyi gösterecektir:

 • anti-enflamatuar;
 • ödem ve ağrının giderilmesi;
 • kan mikrosirkülasyonunun uyarılması;
 • kulak kanalının dezenfeksiyonu.

Kompresden en fazla faydayı sağlamak için doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca, çocuğunuzun tam olarak ne tür bir sıkıştırmaya ihtiyacı olduğunu da bilmeniz gerekir: kuru ya da ıslak. Kuru - sıvı kullanmadan ısı bandajını uygulayarak ve muhafaza ederek kulağa ısınma etkisi sağlar.

Islak kompresler bileşimlerinde ve etki sürelerinde farklılık gösterir. Genellikle alkol, yağ, çözelti eklerler. Bir çocuk için ne tür bir kompres gereklidir - bu sadece bir doktor tarafından önerilebilir. Bu nedenle, evdeki prosedürden önce doktorunuza danışın.

Unutmayın! Akut otit, kulaktan pürülan akıntı ve artmış vücut ısısı (37 derecenin üzerinde) ile birlikte, kulakların ısınması için prosedürler yapılamaz. Bu sadece çocuğunuzu incitir ve yardım etmez.

Çocuğun kulağına nasıl sıkıştırılır?

Örneğin kulakta borlu alkol ile sıkıştırılmış bir kompresin olduğunu düşünün, bu genellikle çocuk terapisi için kulak burun boğaz uzmanları tarafından reçete edilir.

Prosedür için borik alkol, kaynatılmış su ve sorokogradusnuyu votkası hazırlamanız gerekecek. Tüm bileşenlerin eşit oranlarda karıştırılması gerekir - her biri 20 mililitre. Steril bir pamuk yünü (tercihen), bebek kreması, selofan torbası, gazlı bez, sıcak yün atkı, bandaj ve kompresin güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlayan bir bebek şapkasına da ihtiyacınız olacaktır.

Tedaviden önce kulağı dikkatli bir şekilde tedavi etmeniz gerekir - dıştan pamuklu çubukla temizleyin. Hiçbir durumda kulak kanalını kükürtden pamuk tomurcuğu ile temizleyemezsiniz, bebeğe zarar verebilir ve ağrıya sebep olabilirsiniz.

Kulak kepçesi etrafında, bir bebek kremi uygulamanız gerekir. Hassas cildinize alkolle temas ettiğinde bebeğin dermisin yanmasını ve tahrişini önleyecektir.

Sorokogradusnuyu votkası, borik alkol ve su 38 santigrat dereceye kadar ısıtılmalı ve eşit oranlarda karıştırılmalıdır (her biri 20 ml).

Gazlı bez kesimi, bir kare şeklinde 8-10 katmana katlanmalı ve ortada çocuğun kulağını koparan bir delik açılmalıdır. Daha sonra, ayrı bir şekilde hazırlanmış ılık bir çözeltiye kare bir gazlı bez doldurun ve tıbbi solüsyonun tahliye edilmemesi için biraz sıkın. Gazlı bezin sıkıca sıkılması tavsiye edilmez, çünkü ruhların buharlaşma süreci hızla başlayacaktır. Çocuğun kulağının etrafında sıcak gazlı bez.

Unutmayın! Hemen etrafına kulağın üzerine koyamazsın.

Sonra, tülbentin üzerine, ortada, kulaklığın bir kopyasını da kesebileceğiniz kalın bir selofan poşeti koymanız gerekir. Selofan kenarları, gazlı bezden 2 santimetre daha uzun olmalıdır. Bu, pamuk yününün ıslanmasını önleyecektir ve ısınan kompresin hızlı soğumasını engelleyecektir. Selofan torbasının üstünde, kulağın etrafına yeterli miktarda pamuk yünü eklemeniz gerekir. Vata, katmanlar içindeki ısı etkisini koruyacak, böylece daha fazla yün, daha uzun ısı kalacak ve prosedürden maksimum etkiyi elde edeceksiniz.

Vatu'nun yanı sıra gazlı bezin yanı sıra selofan torbasının lavabonun etrafına da uygulandığı görülüyor, hiçbir durumda kulak kendisi değil. Tüm katmanları bir bandaj veya ılık bir yün atkı ile tamir edebilir ve tam bir fiksasyon için bir bebek şapkası giyebilirsiniz. Kulak burun boğaz uzmanları, bebeğin kulağını sıkı bir şekilde tanımlanmış bir süre içinde sıkıştırmayı önerirler - 2 ila 4 pm, bir kez 24 saat ve işlem süresi en az iki saat olmalıdır.

Bilim adamları, bu zaman aralığında bebeğin kulağını sıkıştırırsanız, maksimum iyileşme etkisine sahip olacağınızı bilimsel olarak kanıtlamıştır.

Geceleri, prosedürden bir yan etkinin gelişmesini önlemek için ısınma prosedürleri yapılması kontrendikedir.

Önceden belirlenmiş bir zaman süresinden sonra, kompres çıkarılır, kulakçık etrafındaki alan nemli bir peçete ile silinir ve dermiş bir bebek kremi ile yağlanır.

Otitis uzmanlarının tedavisi için, çocuğun kulaklarında aynı prosedürü sadece vodka, borik alkolle değil aynı zamanda tıbbi alkolle de tavsiye etmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın! Ana şey - manipülasyonlar yapmadan önce, tıbbi alkol yarısı su ile seyreltmek için gösterilir. Bu, dermisin yanmasını önlemek için yapılmalıdır.

Genellikle alerjik reaksiyonlar geliştiren insanlar, sadece bir test örneği yapmaları gerekir. Kendi başınıza hazırlanan tedavi solüsyonunu, dirseği içte tutmanız ve 30 dakika beklemeniz gerekir. Önceden belirtilen süreyi geçtikten sonra elin dermisinde (şişlik, kızarıklık, kaşıntı, yanma) herhangi bir değişiklik bulamadıysanız, bu tedavi edici ilaç kulak tedavisi için kullanılabilir. Yan etkiler fark ederseniz - tedavi prosedürünün bir kulak burun boğaz uzmanı için terk edilmesi ve istişare edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Kontrendikasyonlar

Terapötik manipülasyonlar gerçekleştirilemez:

 • yüksek vücut sıcaklığında (37 dereceden fazla).
 • timpanik zarın bütünlüğünü ihlal eder.
 • aurikülün aşınma ve yaralanmaları varlığında.
 • pürülan otitis ile birlikte - eğer bir kan kanı ile pürülan kükürt kulaktan salınırsa.

Kullanım sonuçları

Araştırmadan sonra araştırmacılar olumlu ve olumsuz özellikler buldular.

Olumlu özellikleri:

 • ağrı kesici;
 • inflamatuar sürecin ortadan kaldırılması;
 • hastanın genel durumunun iyileştirilmesi;
 • sonraki komplikasyonlar olmadan iyileşme.

Olumsuz özellikleri:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • dermisin yanması;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi.

Çocuğun bir kulak ağrısı varsa, o zaman hastalığın semptomlarını ortadan kaldıracak ve iltihaplanma sürecini hızla kaldıracak bir ısınma kuru veya nemli kompres yapın.

İşlemden önce doktor-kulak burun boğaz uzmanınıza danışın.

Kulağa bir kompres nasıl yapılır

Hastalıkların kompreslerle tedavi edilmesi tıpta yaygındır. Belli bir maddeye sahip bandajlar hem doku koruması hem de fizyoterapötik bir lokal prosedür olarak kullanılabilir. Örneğin, kulak iltihabı gibi bir hastalığı tedavi etmek için sıklıkla bir kulak kompresyonu kullanılır. Bu yöntem yüz yıl önce etkiliydi, ama şimdi evde otitis medyasını tedavi etmek için aktif olarak kullanılıyor.

Bir kulak iltihabına ve bir kulakta ağrıya sebep olup olmadığı

Eğer bir kulaklığınız varsa, büyük ihtimalle, iltihaplanma sürecini başlattı. İltihap yardımını uygun şekilde seçilmiş ilaçları çıkarın. Çocuğu kolaylaştıracak ve otitis olacaktır. Yetişkinlerde, kompresler kulağın içinde ortalama, akut, kronik bir aşamada kullanılabilir. Bu yöntem sadece hastalığı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda şiddetli ağrıyı hafifletir. Sıkıştırmalar: sıcak;

 • ısınma;
 • yaş;
 • Soğuk.

Çocuklar ayrıca losyonları kullanabilirler, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine, bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayet ettiğinde, önce bir uzmana gösterilmelidir. Kulaktaki komprese kontraendikasyonlar herkes tarafından bilinmelidir. Isınma bandajı yapamazsın:

 • hastalık seyrinin pürülan bir fazı ile;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • dermatit, yaralar, liken ve döküntüler;
 • deri kulakta kesildiğinde;
 • 1 yıla kadar olan çocuklara.

Isınma sıkıştırması nasıl yapılır

Kulak burun boğaz uzmanı, eğer bir kulakta vuruyorsa, bir ısınma kompresini atayabilir veya atayabilir. Hasta bölgesini ısıtmaya, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tip pansuman için ihtiyacınız olacak:

 • pamuklu yumuşak kumaş (gazlı bez);
 • küçük bir mumlu kağıt veya mum parçası;
 • kalın bir pamuklu yün tabakası;
 • kumaş şeridi veya geniş bir bandaj;
 • Sıkıştırmayı düzeltmek için doğal malzemelerden yapılmış bir şal veya şal.
 1. Marl, birkaç kez (6 kat) yuvarlanmalı ve böylece kulağın büyüklüğüne denk gelmelidir.
 2. Ayrıca katlanmış gazlı bez içinde kulağın geçmesi gereken bir delik açın.
 3. Ortaya çıkan ürünü alkol içeren çözelti (1 kısım su ve 1 kısım alkol) ile emprenye ediyoruz. Hafifçe sıkın.
 4. Nemli maddeyi kulağın arkasına yerleştiriyoruz (cilt alanına sıkıca oturmalıdır).
 5. Yağ bezinde, gazlı beze benzer bir delik açarız ve kulağı kapatırız.
 6. Kulak açık kalmalı ve bandajın kendisi etrafta olmalıdır.
 7. Yağ bezinin üst kısmında, bir pamuklu yün tabakası koyun ve bir bandaj veya fularla sabitleyin.
 8. Bandajı dört saate kadar saklayın.

Alkol ve yarı alkol

Alkol bandajı otiti iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Votka kompres en popüler halk ilaçtır. Giyinmek için ihtiyacınız olacak: bir gazlı bez, bir selofan parçası, bir pamuklu yün, bir mendil veya bir bandaj. Ayrıca aktif madde, votka (yaklaşık 50 ml) satın almak için de gereklidir. Votka kompresinde, çeşitli esansiyel yağlar (kafur, ardıç) veya bitki çayı ekleyebilir, ancak üzerinde alerjiniz olmaması şartıyla.

 1. Gazlı bez birkaç kez haddelenmiş gerekiyor.
 2. Ardından, kulağın şekline karşılık gelen bir delik açın.
 3. Votka biraz ısındı. Sonra peçeteyi emdiririz, sıkın.
 4. Dokuyu kulağın çevresine yerleştirin, böylece cildinize tam olarak oturacak şekilde yerleştirin.
 5. Yukarıdan, kulağın önünde bir yarık oluşturduğumuz selofan empoze ediyoruz.
 6. Tüm paketi pamuklu yünle kaplıyoruz, bir bandajla sarıyoruz.
 7. Çocuk ek olarak bir şapka takabilir.
 8. Votka ile sıkıştırmak en fazla 4 saat boyunca giyilmelidir.
 9. Votka yerine, iki kez seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.

Dimexide ile

Orta kulak iltihabı tedavisi Dimexide kullanılarak yapılır. Bu ilacın antimikrobiyal, anti-inflamatuar, ısınma etkisi vardır. İyi uyutur. Prosedür:

 1. Bir kompres için, Dimexide'ın solüsyonunda gazlı bez peçetesini nemlendirin, hafifçe sıkın, böylece ilacı damlamadan ve ağrılı bölgeye tutturun.
 2. Peçete üstüne bir polietilen film yerleştirin, sonra bir pamuk yünü tabakası.
 3. Her şey bir bandaj veya fularla sabitlenmelidir.
 4. Bu bandaj 20 dakika boyunca günde bir kez yapılır. Cilt yanıklarına yol açmamak için uzun süre kullanamazsınız.

Borik asit ile

Otit tedavisi için genellikle mükemmel bir antiseptik olan borik asit (borik alkol) uygulanır. Soğuk algınlığı için sezonda bu bir topikal bebek ürünüdür. Böyle bir maddeye sahip bir kompres için, kurucu elemanların eşit parçalarını almak gerekir. Su, votka ve borik alkol (her biri 20 ml) hazırlayın. Çocuğunuzun kulağına bir ısınma losyonu koymadan önce, bir duyarlılık testi yapmalısınız. Bunun için dirseğe az miktarda çözelti uygulanır. 30 dakika içinde reaksiyon olmazsa, ilaç kullanılabilir. Prosedür:

 1. Bir parça ince doku almak ve merkezde bir kesik yapmak gerekir. Bunlar birkaç parçaya ihtiyaç duyar.
 2. Bir yanmayı önlemek için kuru bir birinci tabaka koyarız, daha sonra ikinci katmanı ısıtılmış borik asit solüsyonunda ıslatır ve birincinin üzerine yerleştiririz. Çözüm kokusunun biraz sert olacağı unutulmamalıdır.
 3. Ardından, kumaşı polietilen ile örtüyoruz, yukarıdan bir pamuk yünü tabakası koyuyoruz.
 4. Bir komprese bir bandaj veya mendil ile sabitleyin.
 5. Her iki saatte bir borik asit dokusunda, genellikle 2 saat süre sıkıştırın tutan, ıslak.

Propolis ile kulak sıkıştırmak

Kulaklarınız sık sık ağrıyorsa, halk ilaçları hastalığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır: propolis tentürü, bal. Böyle bir çözüm, bir yara iyileşmesi ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, kulak enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur, kötü bir koku çıkarır. Orta ot iltihabı meydana gelirse, pamuklu çubuklar temiz bir propolis tentürüne batırılmalı ve onları bükerek yaklaşık 12 saat boyunca kulaklarınıza bırakılmalıdır. Hamilelik sırasında propolis tentürü bir kadına hızlı bir yardım sağlar: sadece ürünü suyla (1: 1) sulandırmanız gerekir. Tentene herhangi bir yağ tabanı ekleyebilirsiniz.

Video: çocuğun bir kulak ağrısı varsa ne yapmalı

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Kaç gün boyunca anjinayı tedavi edebilir ve tedavi süresine bağlı olarak

Angina - bademcikler ve çevre dokuların iltihaplanması. Genellikle, doktorlar basit sorulara kesin bir cevap vermezler, ne kadar angina ile tedavi edilir.