Loading

Spiralleri kulaklarınıza nasıl sıkıştırırsınız?

Sıkıştırma, yardımcı tıbbi prosedürlerden biri olarak kullanılan tıbbi bir pansumandır. Çoğunlukla bu tedavi şekli evde doktorunuza danışmadan kullanılır. Ama bu durumda bir hata yapabilirsiniz çünkü çok fazla kompres var ve her birinin kendi amacı var.

Hangi tip sıkıştırmalar hakkında konuşalım, hangi durumlarda bunun yapılmasına izin verilir ve yanlış yapılan bir kompresin sonuçları nelerdir. Doğal olarak, araştırmamıza güvenmek için yetkili doktorların görüşlerine güveneceğiz.

Türlere göre bölüşürüz

Belki bu sürprizlere neden olur, ancak sıkıştırmalar çeşitli seçeneklerde yapılır. Her şey nihayetinde neye ihtiyaç duyduğunuza bağlıdır - soğuma, ısınma, şifa verme, spazmları hafifletme. Etki derecesine ek olarak, aynı zamanda emprenye edici bileşimin kendisinin sıcaklığı ve prosedürün süresi ile bölünürler.

Sıkıştırma aşağıdaki tiplerden herhangi birinde yapılabilir:

 • kuru - cildi dış ortamla temastan korumak ve ayrıca salgıları emmek için;
 • nemli - gerekli cilt alanını soğutmak veya ısıtmak için.

Sırasıyla, ıslak kompresler bandajın ısınma derecesine göre alt bölümlere ayrılır, burada:

 • Isınma toplam vücut ısısından biraz daha sıcak olacak;
 • acı acı verici yeri daha güçlü bir şekilde iyileştirir ve kolik ve krampları giderir;
 • soğuk kanamayı durdurur, kan damarlarını daraltır, ağrıyı giderir;
 • alkol - boğaz noktasını dezenfekte eder ve ısıtır;
 • kafur (yağ ile) - bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahip olacaktır;
 • hardal - solunum sistemi iltihabı durumunda etkilidir;
 • bitkisel - halk yöntemleri yardımıyla ısıtma ve arıtma fonksiyonlarını birleştirir.

Boğazı tedavi etmek ya da yarayı sıkıştırmak ya da kanı durdurmak gerektiğinde - süreç sokaktaki sıradan bir insan için anlaşılabilir, doktor değil. Fakat otitis ile ne yapmalı ve dışarıda değil de orta kulakta mı bulunuyor? Hangi seçenek daha fazla tercih edilirse, kompres ne kadar tutulacak, prosedürü tekrarlamak için kaç kez gerekli olacak? Kulak kompresleri daha sonra tartışılacaktır.

Tedavi et, sakat değil

Orta, akut, kronik bir otit varsa kulaklar için kullanılan kompresler kullanılır, ancak asıl şey, pürülan akıntı olmamasıdır. Dış otitis ile, bu tedavi yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu durumda, ısınma kompresleri çok yararlı olacaktır:

 • Birincisi, ısınma etkisi kan dolaşımını artıracak ve sonuç olarak geri dönecektir.
 • İkinci olarak, eğer antibiyotikler ek olarak alınırsa, o zaman ısınan kan ilacı daha iyi emecektir;
 • Üçüncü olarak, hastalığın seyrini kolaylaştıracak ağrı duyumları zayıflatılacaktır.

Isınma kuru sıkıştırması doğrudan kulaklara, yani kulaklara uygulanabilir. Pamuklu çubuk bir kapak veya bandajla sabitlenir. Islak sıcak ya da alkol - sadece kulakların etrafında, daha önce cildinizi gliserin ile yağlayın. Doğru uygulama tekniği yeterince basittir, ancak eylem sırası otomatik hale getirilmelidir:

 1. Isıtılmış bir küratif kompozisyonda pamuk yünü veya bir parça gazlı bezi nemlendiriyoruz (kafur bir su banyosunda ısıtılıyor, yarısını suyla seyreltiyoruz, bitkisel çözeltileri açık ateşte ısıtıyoruz).
 2. Kulağın etrafına sermek, bir parça bezle kaplayın, böylece sıvı içeri girmez.
 3. Isı eklemek ve ilaç bileşiminin buharlaşmasını önlemek için bir parça pamuk yünü üzerine.
 4. Bir fular veya bandajı düzeltin (fotoğraftaki işleme bakın).

Kompresyonların açık bir süreye ihtiyacı vardır, böylece terapötik etki maksimum düzeydeydi. Örneğin, alkol yaklaşık 3-4 saat, yağlı - 8 saat, sadece iki için bitkisel etkili ve ilaç kullanımı ile bir kompres - sadece 20 dakika sürer. Doğal olarak, kompres çıkarıldığında, cildi kurulamak ve kendinizi hipotermi ve taslaklardan korumak gerekir. Unutma ki kulaktan pürülan akıntı olmamalıdır. Dikkate alınması gereken bir takım kontrendikasyonlar vardır:

 • Kulağın yanında deride çatlak, çizik veya açık yara olmamalıdır;
 • Otit komplikasyonları ile oluşursa yapmayın;
 • Bir hastada yüksek ateşte veya belirgin ateşte kompresler yasaktır.

Önce dikkat

Birkaç daha önemli gerçekleri eklemeye devam ediyor. Yetişkin bir hasta için bir kompres yapmak zor değildir, ancak bir çocuğun uzun süre hareketsiz kalması zordur. Kafurun ve küçük çocuklar için buharlaşmasının zehirli olduğu da unutulmamalıdır. Derileri daha hassastır. Bu nedenle, önce onu bebek kremiyle yağlamanız gerekir, yanıklardan ve cilt tahrişinden kurtulacaktır.

Alkol çözeltisi daha az konsantre hale getirilmeli, yani su ile 1: 3 oranında seyreltilmelidir. Küçük bebekler, yağ bazlı kompres ise, bir beşik ve yatak çarşaflarını lekeleyebilir. Bebeğiyle oturup giyinmenin bütünlüğünü kontrol etmek ve yetkili bir uzmanlıktan tavsiye almam gerekecek.

Hamilelik de, tıbbi maddenin, genç mumyada alerjik reaksiyonlara neden olmadığı ana tıbbi sargı bezi yapmak mümkündür. Bir sıkıştırmanın nasıl yapılacağı videoya nasıl bakılır.

Kulakta kulakta ne tür bir sıkışmayı bir çocuk ve bir yetişkin için yapabilirsin?

Kulak burun boğazındaki "otit" terimi, bakteriyel, viral veya fungal bir yapının kulağına iltihaplanma hasarı anlamına gelir. Otit ile sıkıştırmak, ağrıyı hafifletmeye ve enflamatuar sürecin şiddetini azaltmaya yardımcı olan en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir.

Bununla birlikte, bu tedavi yöntemi sadece pürülan akıntının yokluğunda kullanılabilir, aksi takdirde kulak ısınması enfeksiyonun yayılmasına ve beyni etkileyen ciddi komplikasyonlara (apse, menenjit) yol açacaktır. Otitis'i tedavi etmek, kronik bir forma geçişini önlemek için erken aşamalarda olmalıdır. Sıkıştırmayı uygulama tekniği, özel dikkat ve dikkat gerektirir, aksi takdirde prosedür yararlı olmayabilir, yararlı olmayabilir.

Kulak iltihabı içinde sıkıştırmak: türler

Kulak iltihaplı kulak sıkıştırabilir:

Kulak iltihabında ıslak kompres alkolik veya yağlıdır. Kuru kompres hidroklorik veya kumlu bazda yapılır. Her türlü prosedür hastanın durumunu hafifletmeyi, rahatsızlığı, ağrıyı azaltmayı ve inflamatuar bulguları azaltmayı amaçlamaktadır. Sıkıştırır, kulak yapılarında kan mikro dolaşımı güçlendirir, ilaçların daha iyi penetrasyonunu teşvik eder ve ana ilaç tedavisini tamamlayan iyi bir yardımcı araç olarak hizmet eder.

Ancak bu tedavi yöntemi sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir, çünkü birçok durumda kompresler basit bir şekilde kontrendikedir. Yani, hiçbir durumda pürülan otitis ile nemli veya kuru bir ısınma kompres koyamazsınız. Bu, inflamatuar sürecin genelleşmesine ve hastanın hayatını tehdit eden en ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Her türlü prosedür sadece inflamatuar sürecin erken evrelerinde veya önceki bir hastalığın iyileşmesinde kullanılabilir. Bir otitte kompres yapmanın mümkün olup olmadığını öğrenmek için, doktor-kulak burun boğaz doktorundaki resepsiyonda gereklidir. Sadece bir uzman enflamatuar sürecin seyrinin özelliklerini anlar ve tam bir muayene ve teşhisten sonra prosedüre izin verebilir. Sıkıştırmaların sadece bu yöntemin uygulanması zarar vermediği ve iltihap sürecinin seyrini kötüleştirmediği durumlarda yerleştirilmesine izin verilir.

Kontraendikasyonların kullanımı

Her türlü kompres, aşağıdaki koşullar altında uygulanamaz:

 • ateş ve sıcaklık ile enflamatuar sürecin akut seyri;
 • pürülan fazda otit;
 • pürülan akıntı ile orta kulak iltihabı;
 • deride kızarıklıklar, kulak kanalı bölgesinde dermatit belirtileri;
 • timpanik membranın delinmesi şüphesi;
 • komplikasyon belirtileri (şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, uzayda oryantasyon kaybı);
 • Eşzamanlı hastalıklar (serebral damarların veya dolaşım bozukluklarının aterosklerozu).

Kompresin tipi ve uygulamasının yöntemi bireysel olarak hekim tarafından seçilir. Alkol ve yağ kompresörleri genellikle uzun süreli ısınma için kullanılır ve kuru olanlar, yoğun bir ağrı sendromunu hafifletmek için kullanılır.

Kulağa bir kompres nasıl konulur?

Terapötik yöntemin kalbinde çok katmanlıdır. Prosedürden önce ana bileşenleri hazırlamak gerekir:

 • 4-5 tabaka halinde katlanmış gazlı bez peçete;
 • pamuk;
 • polietilen film;
 • bandaj veya sıcak bir bandaj (eşarp, eşarp).

Öncelikle, etkilenen kulağı tamamen kapatacak ve ortasında bir kesim yapabilecek şekilde, bu boyuttaki bir gazlı bez giymeniz gerekir. Peçete uygun şekilde ilaçla emprenye edilir, hafifçe sıkılır ve kulak bölgesine uygulanır, kulakçık yuvaya çıkarılır. Bu kompresin iç astarıdır.

Orta bindirme Isı tutan bir yalıtım malzemesidir (polietilen, mumlu kağıt). Polietilen film, tülbente tamamen peçeteyi kaplayacak şekilde uygulanır.

Dış tabaka (yalıtım tabakası). Son aşamada, kulağa 2,5 cm kalınlığa kadar pamuk yünü uygulanmış olup, tüm önceki tabakaları tamamen kaplaması ve kenarlarından 1-2 cm uzağa çıkması gerekir, daha sonra tüm yapı bir bandaj ve ılık bir fularla sabitlenir.

Bu durumda, her bir ardışık tabakada, bir kesik yapmak ve aurikülü dışarı doğru çekmek gereklidir. Alkole ve cildin diğer bileşenlerine uzun süre maruz kalması tahriş veya yanıklara neden olabileceğinden, kulağın üzerine kat uygulamayın.

Yarım saat içinde, sıkıştırma katmanlarının düzgün şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz. Bandaj altında parmağın sokulmasından sonra kuru ısı hissedilirse, her şey doğru şekilde yapılır. Böyle bir kompres 4 saate kadar çıkabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda otitisin başlıca tiplerini düşünün.

Kulak iltihabı ile ruhsal kompres

Antiseptik özelliklere sahip alkol veya alkol içeren sıvılara dayanan nemli bir ısıtma kompresidir. Otitis çocuk için ıslak kompres sadece 1: 3 oranında su ile alkol seyreltildikten sonra yapılabilir. Alkol yerine, herhangi bir eczanede satılan kafur veya borik alkol kullanabilirsiniz. Bunlar, görevleriyle başa çıkmak için alkol veya votkadan daha kötü olmayan güçlü bir antiseptik etkiye sahip çözümlerdir. Prosedür çocuğa yapılırsa, 1: 1 oranında su ile seyreltilmelidir.

Yetişkinlerde, otik veya kafur alkolüne bağlı olarak otitis için sıkıştırmalar ön seyreltmeye ihtiyaç duymaz. Özel olarak ısıtılmış alkol solüsyonlarına ihtiyaç yoktur, en uygun oda sıcaklığıdır. Kullanmadan önce buzdolabında alkol veya çözelti varsa, bunları almanız ve birkaç saatliğine odada bırakmanız gerekir.

Votka kulak iltihabı ile sıkıştırın

Prosedür aynıdır. Sadece bu durumda kompresin temeli votkadır, su ile 1: 2 oranında seyreltilir. Gerekli tüm bileşenleri hazırladıktan sonra, yukarıda açıklanan sıraya bir kompres uygulayın. Tüm katlar bir bandajla sabitlenir, yukarıdan bir eşarp veya eşarp da bağlayabilirsiniz.

Votka kompresini (alkolün yanı sıra) saklayın, 2 ila 4 saat arasında olmalıdır. En iyisi, bu prosedürler hastalığın en başında yardımcı olur, çünkü antiseptik bileşenler enflamatuar sürecin gelişmesine müdahale eder ve patojen mikroflorayı yok eder.

Dimexide ile sıkıştır

Dimexide güçlü bir antiseptik, antimikrobiyal, analjezik etkiye sahip bir tıbbi çözümdür. Otitin erken dönemlerinde kullanımı inflamasyonu kaldırabilir, ağrıyı durdurabilir ve pürülan komplikasyonların gelişmesini engelleyebilir.

Herhangi bir eczane içinde Dimexide, reçetesiz serbestçe serbest bırakılır. Kullanmadan önce, hazırlık talimatları doğrultusunda su ile seyreltin. Sonra sıkıştırın her zamanki yolla. İlk kapalı polietilen kare olan bir çözelti Dimexidum en batırılmış etkilenen kulak gazlı bez uygulanan daha yün tabakası ve bandaj sabitlenmiş tüm katmanları koydu.

Yanık almak mümkün olduğundan Dimeximide ile sıkıştırmak 20 dakikadan fazla saklanamaz. İlacın bebek cildinin antiseptik tahrişe yol açtığı için bu ilacın yetişkin hastalarda prosedürlerde kullanılması önerilir.

Yağ sıkıştırır

Yağ prosedürü aynı sırayla gerçekleştirilir, sadece bu durumda sıcak bir sebze veya kafur yağı iyileştirici olarak davranır. Doktorlar, sadece hafif bir ısınma hareketini değil, aynı zamanda ek bir anestetik ve anti-inflamatuar etki sağladığından, kafur yağı kullanılmasını önermektedir. Kafur ağacının kabuğundan çıkarılan doğal yağın kullanılması ve gerekli terapötik etkiyi sağlamadığı için sentetik olarak elde edilen yapay bir analogun kullanılması önemlidir.

Doğal kafur yağı bileşimi, ürünün antiseptik, anti-ödem, analjezik ve anti-enflamatuar özelliklerini sağlayan biyolojik olarak aktif maddelerin (sofrole, kafur, borneol, cineole) bir kompleksini içerir. Doğal kafur yağı eşsiz bir aromaya sahiptir ve eterik bileşenler bakımından zengin olan kompozisyon, kulak iltihabı dahil olmak üzere birçok bulaşıcı hastalıkla savaşmaya yardımcı olur. Yağ bileşenleri daha yumuşak bir etkiye sahiptir, ısıyı iyi tutar, bu nedenle kompres 6-8 saat boyunca saklanabilir ve hatta gece boyunca bırakılabilir.

Prosedür prosedürü, alkolik kompreslerin ayarlanması ile aynıdır, sadece bu durumda, ilk kat (gazlı bez) hafifçe ısıtılmış bir yağ ile emprenye edilir. Uzmanlar, iltihaplı bir sürecin oluşmasından önce, bu tür bir kompresyonu otitis'e sokmanın mümkün olduğunu, böylece enfeksiyonun vücuda yayılmasını provoke etmediğini hatırlatır.

Kuru kompresler

Prosedürler hastanın kulağını kuru ısıyla ısıtmaya dayanmaktadır. Diğer varyantlarda olduğu gibi, bu kompres sürümü, hiçbir zaman pürülan komplikasyonlar için kullanılmamalıdır. Hastalığın başlangıcında en iyi etkiyi verirler, ağrı sendromunu ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar veya iyileşmeyi hızlandırmak için iyileşme döneminde kullanılırlar.

Tuz sıkıştır

Her zamanki sofra tuzu kuru bir tavada düzgünce kavrulmalı, daha sonra çeşitli pamuklu kumaşlara sarılmış ve hasta bir kulağa tutturulmuş bir çorap veya çorap içine dökülmelidir. İşlem sırasında çok ısınırsa, yamayı sıcak bir fularla sarın ya da tuzun hafifçe soğumasını bekleyin.

Isınma prosedürü çocuk tarafından yapılırsa, ebeveynler özel dikkat göstermelidir, aksi takdirde ekli bir tuz pedi yanığa neden olabilir. Çocuğun yanma hissi duyduğundan şikâyet etmesi halinde, keseyi birkaç kat doku ile tuzla kaplamak ve rahat bir sıcaklık elde etmek gerekir.

Kum sıkıştır

Prosedür aynıdır, ancak bir tavada tuzun yerine, temiz nehir veya deniz kumu tutuşmalıdır. Tuz ve kum uzun süre ısıyı korur ve ağrılı spazmları ortadan kaldıran kuru ısıtma sağlar.

Eğer bu maddeleri elinizde bulundurmuyorsanız, örneğin, hastalık sizi evinizden uzakta, bir zam ve diğer aşırı şartlarda yakaladıysa, prosedürü, boyuta uygun herhangi bir taşla yapabilirsiniz. Ateşe ısıtılmalı ve bir eşarp veya havlu ile birkaç koruyucu tabakaya sarılmalıdır. Komponentler tamamen serin olana kadar kuru sıkıştırmaya devam edin.

Halk ilaçları

Bir tıbbi bileşen arıcılık ürünleri veya bitkisel şifalı otlar kullanılabilir olarak, sadece alkol veya kafur bazında bir kulak kompres yapabilirsiniz.

Bitkisel ilaçlar

Koleksiyon, antiseptik ve anti-enflamatuar etkileri olan otları, örneğin papatya, adaçayı, tatlı yonca, muz gibi otları içerir. Bütün otlar eşit oranlarda alınır, daha sonra 3 çorba kaşığı ölçülür. l. toplama, 200 ml kaynar su dökün ve 20 dakika ısrar edin. Hazır bir kaynatma filtrelenir ve bir komprese uygulanır, bir gazlı bezle ıslatılır ve daha sonra sağlam bir şemaya göre hareket eder.

Bitki Suları

Şifalı bitkilerin suyu güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Otit et kıyma, nane yaprakları ve angustifolia sapları geçmesi tavsiye edilir, suyu sıkın, ona 1 çay kaşığı ekleyin. bal ve bu karışım 400 ml kaynamış su içinde seyreltilir. Elde edilen bileşim bir peçete ile emprenye edilir ve hastalıklı kulak üzerinde bir kompres yapmak için kullanılır.

Propolis tentürü

Güçlü antiseptik ve yara iyileştirici özelliklere sahiptir, enfeksiyon patojenleri ile savaşır, pürülan komplikasyonları önler. Bir geleneksel (a eczanede satılır) peçete ıslatma propolis özü sıkıştırır yapmak veya pamuk turundy hazırlamak, onları antiseptik ve etkilenen kulakta 6 saat yerleştirilen nemlendireceği. bir bitkisel yağ ile seyreltilmiş 1: çocuk propolis tentür kullanıldığında 1 bir oranda su ile seyreltilir.

Kulak iltihabı ile sıkıştırmak

Isı, hem geleneksel hem de halk tıbbında orta kulağın iltihaplanmasını tedavi eder. Doğru şekilde sıkıştırılmış kompres, kulak iltihabındaki ağrıyı ve kulağın rahatsızlığını hızlı bir şekilde gidermektedir.

Enflamasyondan sonra kompres doktor tarafından reçete edilir. Bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayetçiyse, kulak burun boğazına göstermesi ve tavsiyesinden sonra gözünü ısınması gerekir.

Kulağınızı pürülan otitis media içeren herhangi bir kompres ile ısıtmak tehlikelidir, bu da enfeksiyonun yayılmasını tetikleyebilir, beyin absesi, menenjit gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kompres çeşitleri

Enflamasyonun neden olduğu ağrı durumunda, kulağa nemli veya kuru kompresler uygulanır. Otitis - alkol, votka, yağda en yaygın ısınma ıslak kompresler.

Votka ile bir kompres imalat ve kulakta ağrı için etkili bir tedavi için kullanılabilir. İşlem akşamları yapılır.

Tedavinin sonunda, kulakçık etrafındaki deri sıcak su ile silinir, kapağa konur ve kulağı sıcak tutar, taslaklardan kaçınır.

Ek bir tedavi olarak kulağa bir ısınma sıkıştırması kullanılır, ev yapımı aletler kullanarak kendiniz yapabilirsiniz.

Kulağa bir kompres nasıl konulur

Bir kompres üretmek için 4-5 kat, mumlu kağıt / polietilen film, pamuk yünü, bandaj katlanmış temiz bir bez / gazlı bez gerektirir.

Bir ısınma ajanı olarak votka, tıbbi alkol, yağ al. Sıkıştırmak çok katmanlı yapılır.

İlk katın üretimi

Kulağı kaplayan dokudan ve çevresindeki deri bölgesinden bir doku kesilir. Peçete içinde peçete yapılır.

Peçete ilaçla iyice nemlendirilir, hafifçe sıkılır, kulağa takılır, kulak dokudaki yuvaya çekilir.

İkinci sıkıştırma katmanı

Balmumu kağıdı / polietilen bezden biraz daha büyük bir peçeteyi keser. Kâğıtta da kulağa bir kesim yapın, sonra kağıda ikinci kattaki yara ağzına koyuyorum, aurikül yuvaya çıkarılır.

İkinci katın kenarları, 1-2 cm'lik birinci tabakanın kumaşı ile örtüşmelidir.

Sıkıştırmanın üçüncü katmanını yapmak

Fotoğrafta görüldüğü gibi, pamuk yünü uygulayarak ve kafasına bir bandajla sabitleyerek kulaktaki kompresyonu tamamlayın. Bandaj güçlendirilir, böylece hasta sağlıklı bir kulakla duyabilir.

Bunu yapmak için, kompresin bandaj ile güçlendirilmesi, sağlıklı kulağa 1-2 cm genişliğinde bir boşluk bırakılması, kulağın nasıl sıkıştırılacağını ve videoyu izledikten sonra kafanın üzerine bandaj yapılarak nasıl güçlendirileceğini hayal etmek kolaydır.

Kompresyon katmanlarının doğru uygulanması 30 dakika sonra kontrol edilir. Bandaj altında, parmak hafifçe sokulur ve eğer bandajın altında kuru ise, ısı hissedilir, ardından prosedür doğru bir şekilde yapılır.

Çocuğun kulağındaki kompresör özellikle dikkatlice sabitlenir, bu çok katmanlı yapının fotoğrafta görüldüğü gibi yapışkan sıva yardımıyla sabitlenmesi mümkündür.

Kulakta çocuğa zarar verirse başka ne yapalım - makalemizde okuyun.

Votka ile sıkıştır

Votka kompresini kulağa koymak için, bir yetişkinin 50 mm votkaya ihtiyacı vardır, çocuğun daha da az ihtiyacı olacaktır. Votka 1: 1 oranında seyreltildi, çocuklar daha fazla seyreltilebilirler - 1: 2, 1: 3.

Sıkıştırmak formülasyonu 8-9 mm bir conta kalınlığı kullanarak hızlandırın. İçinde, kulak kepçesi için bir delik açın, ısıtılmış votka ile nemlendirin, kulağa koyun.

Yukarıda pamuktan, bandajdan, şapka veya atkı ile sıcacık tabakayı güçlendirin. Kulakta votka sıkıştırmak iyi ısıtır, ağrıyı hafifletir. Kompres doğru bir şekilde verilirse, kullanımdan sonra nemli ve ılık kalır.

Alkol Sıkıştırması

Saf formda, alkol kullanılmamaktadır. Yetişkinler için su ile seyreltilir, alkol içeriği% 20'ye çıkarılır.

Islah yaparken, ısı açığa çıkar, bu nedenle çözümü özellikle ısıtmak zorunda değilsiniz. Böyle bir yarı alkollü kompres, vodka ile aynı şekilde kulağa yapılır ve uygulanır.

Alkol solüsyonu kulağa girmemelidir, Alkol ve votka kompresleri 2-4 saat bekletilir.

İşlemin bitiminden sonra, alkol sıkıştırılır, cilt ılık su ile silinir ve bir süre için hasta çocuk veya yetişkin kulağa ısı tutmak için bir kap veya eşarp yürür.

Kulakta 2 saatten daha kısa bir süre sonra tekrar sıkıştırın.

Kulakta ağrıya yardımcı olur ayrıca kafur alkolüyle de sıkıştırır.

Kulağa sıkıştırmak için yağ

Bir yağ sıkıştırması yapılırken, ilk katın kumaşı bir su banyosu üzerinde 38 ° C'ye ısıtılmış bir bitkisel yağ ile emprenye edilir. Kulağa sıkıştırmak için bitkisel yağ yerine kafur çekilebilir.

Yağ 6-8 saat ısıyı korur, bu sırada kulağa bir kompres bırakmak mümkündür. Yağ kalıntılarının cildini temizlemek için, ılık suda ıslatılmış bir peçete kullanın.

Halk tarifleri

Kulaklarda ağrı ile şifalı bitkilerin infüzyonlarından sıkıştırır. Karışım papatya, tatlı yonca, fesleğen çimen çiçeklerinden hazırlanır.

Her bitki 3 kaşık alır, bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin, sonra süzün, yukarıda açıklandığı gibi, kulağa bir kompres koyun.

Kulak üzerinde kompres yapmak için bir başka reçete nane suyu, angustifolia ve bal karışımıdır. Nane ve sprey suyu elde etmek için, bitkiler bir kıyma makinesinde kaydırılır ve daha sonra sıkılır.

Tıbbi bir çözüm yapmak için bir kaşık bal, limon suyu ve nane suyu karıştırın, iki bardak sıcak su ekleyin. Elde edilen bileşim, sıkıştırmak için bir peçete ile nemlendirilir.

Kulağa verilen bitkisel kompreslere, bileşenlere karşı alerjilerin yokluğunda, ne kadar tutabileceğine - sağlığa göre belirlendiğine, ancak 4 saatten fazla bir sürede izin verilir.

Çay mantarı infüzyonu ile kulak sıkışmasında ağrı ile yardım edin. Hazırlık için, kumaşı nemlendiren 12 günlük bir infüzyon uygulayın.

Küçük bir çocuk, kulağa borik alkolle ısınan bir kompres yapabilir. Bunu yapmak için, gazlı bez, borik alkol içinde nemlendirilir, hastalıklı kulağa enjekte edilir, turundochka'nın bir kısmını dışarıda bırakır, böylece çıkarılması uygundur.

Daha sonra kulak bandajlı veya bir kap ile takviye edilmiş bir pamuk yünü tabakası ile kaplıdır. Isınma ve anestetik etki, kompres kulağa yerleştirildikten hemen sonra hissedilir.

Bu tür otitis'te bulunan kompresler çocuğa 4 saat sürebilir.

Kuru kompres

Ne zaman otit, bazen doktor mavi bir lamba ya da kuru ısı ile ısınma reçete. Kulak tedavisi için kuru bir kompres olarak, yüksek bir sıcaklığa kadar kalsine edilmiş bir kum torbası kullanın.

Kum soğumaya bırakılır, bir torbaya dökülür, bir beze sarılır ve kulağa uygulanır.

Kulağa bir kompres yapmak imkansız olduğunda

Kulaktaki ısınma kompresleri, yüksek vücut ısısına, cilt kızarıklıklarına, yüz fraktürlerine, çiziklere, yaralara yerleştirilemez. Başın baş ağrısının aterosklerozuyla kulağa ısınma sıkıştırması yapmayın.

Kulakta iltihaplanma, yüksek sıcaklık, irin alevlenmesi için termal prosedürlerin yapılması imkansızdır.

Sıkıştırma için kontrendikasyonlar baş dönmesi, bozulmuş koordinasyon, uzayda yönelimdir.

Bu belirtiler, termal prosedürlerin önerilmediği iç kulak iltihabı belirtileri olabilir.

Sıkıştırmada hatalar

Seyreltilmemiş votka ile sıkıştırır, alkol deri yanmasına neden olabilir. Hatalar, kulak üzerindeki soğuk kompresin yanı sıra cildin tabakalara gevşek bir şekilde oturmasını ve sonuçta oluşan ısı kaybını, alkolün buharlaşmasını içerir.

Kulak iltihabını kompreslerle tedavi ederken, kulaktaki ağrının sinüzit, etmoidit, diş hastalığına neden olabileceğini hatırlamanız gerekir. Bu durumda ısınma hastanın sağlığına zarar verebilir.

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi

 • Solunum hastalıkları
  • soğuk
  • ARVI ve ARI
  • grip
  • öksürük
  • zatürree
  • bronşit
 • KBB hastalıkları
  • Burun akıntısı
  • antritis
  • bademcik iltihabı
  • Boğaz ağrısı
  • kulak iltihabı

Kulak iltihabı ile ruhsal kompres

Kulağa bir kompres nasıl yapılır

Hastalıkların kompreslerle tedavi edilmesi tıpta yaygındır. Belli bir maddeye sahip bandajlar hem doku koruması hem de fizyoterapötik bir lokal prosedür olarak kullanılabilir. Örneğin, kulak iltihabı gibi bir hastalığı tedavi etmek için sıklıkla bir kulak kompresyonu kullanılır. Bu yöntem yüz yıl önce etkiliydi, ama şimdi evde otitis medyasını tedavi etmek için aktif olarak kullanılıyor.

Bir kulak iltihabına ve bir kulakta ağrıya sebep olup olmadığı

Eğer bir kulaklığınız varsa, büyük ihtimalle, iltihaplanma sürecini başlattı. İltihap yardımını uygun şekilde seçilmiş ilaçları çıkarın. Çocuğu kolaylaştıracak ve otitis olacaktır. Yetişkinlerde, kompresler kulağın içinde ortalama, akut, kronik bir aşamada kullanılabilir. Bu yöntem sadece hastalığı tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda şiddetli ağrıyı hafifletir. Sıkıştırmalar: sıcak;

Çocuklar ayrıca losyonları kullanabilirler, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine, bir çocuk kulağındaki ağrıdan şikayet ettiğinde, önce bir uzmana gösterilmelidir. Kulaktaki komprese kontraendikasyonlar herkes tarafından bilinmelidir. Isınma bandajı yapamazsın:

 • hastalık seyrinin pürülan bir fazı ile;
 • yüksek sıcaklıkta;
 • dermatit, yaralar, liken ve döküntüler;
 • deri kulakta kesildiğinde;
 • 1 yıla kadar olan çocuklara.

Isınma sıkıştırması nasıl yapılır

Kulak burun boğaz uzmanı, eğer bir kulakta vuruyorsa, bir ısınma kompresini atayabilir veya atayabilir. Hasta bölgesini ısıtmaya, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu tip pansuman için ihtiyacınız olacak:

 • pamuklu yumuşak kumaş (gazlı bez);
 • küçük bir mumlu kağıt veya mum parçası;
 • kalın bir pamuklu yün tabakası;
 • kumaş şeridi veya geniş bir bandaj;
 • Sıkıştırmayı düzeltmek için doğal malzemelerden yapılmış bir şal veya şal.
 1. Marl, birkaç kez (6 kat) yuvarlanmalı ve böylece kulağın büyüklüğüne denk gelmelidir.
 2. Ayrıca katlanmış gazlı bez içinde kulağın geçmesi gereken bir delik açın.
 3. Ortaya çıkan ürünü alkol içeren çözelti (1 kısım su ve 1 kısım alkol) ile emprenye ediyoruz. Hafifçe sıkın.
 4. Nemli maddeyi kulağın arkasına yerleştiriyoruz (cilt alanına sıkıca oturmalıdır).
 5. Yağ bezinde, gazlı beze benzer bir delik açarız ve kulağı kapatırız.
 6. Kulak açık kalmalı ve bandajın kendisi etrafta olmalıdır.
 7. Yağ bezinin üst kısmında, bir pamuklu yün tabakası koyun ve bir bandaj veya fularla sabitleyin.
 8. Bandajı dört saate kadar saklayın.

Alkol ve yarı alkol

Alkol bandajı otiti iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Votka kompres en popüler halk ilaçtır. Giyinmek için ihtiyacınız olacak: bir gazlı bez, bir selofan parçası, bir pamuklu yün, bir mendil veya bir bandaj. Ayrıca aktif madde, votka (yaklaşık 50 ml) satın almak için de gereklidir. Votka kompresinde, çeşitli esansiyel yağlar (kafur, ardıç) veya bitki çayı ekleyebilir, ancak üzerinde alerjiniz olmaması şartıyla.

 1. Gazlı bez birkaç kez haddelenmiş gerekiyor.
 2. Ardından, kulağın şekline karşılık gelen bir delik açın.
 3. Votka biraz ısındı. Sonra peçeteyi emdiririz, sıkın.
 4. Dokuyu kulağın çevresine yerleştirin, böylece cildinize tam olarak oturacak şekilde yerleştirin.
 5. Yukarıdan, kulağın önünde bir yarık oluşturduğumuz selofan empoze ediyoruz.
 6. Tüm paketi pamuklu yünle kaplıyoruz, bir bandajla sarıyoruz.
 7. Çocuk ek olarak bir şapka takabilir.
 8. Votka ile sıkıştırmak en fazla 4 saat boyunca giyilmelidir.
 9. Votka yerine, iki kez seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.

Dimexide ile

Orta kulak iltihabı tedavisi Dimexide kullanılarak yapılır. Bu ilacın antimikrobiyal, anti-inflamatuar, ısınma etkisi vardır. İyi uyutur. Prosedür:

 1. Bir kompres için, Dimexide'ın solüsyonunda gazlı bez peçetesini nemlendirin, hafifçe sıkın, böylece ilacı damlamadan ve ağrılı bölgeye tutturun.
 2. Peçete üstüne bir polietilen film yerleştirin, sonra bir pamuk yünü tabakası.
 3. Her şey bir bandaj veya fularla sabitlenmelidir.
 4. Bu bandaj 20 dakika boyunca günde bir kez yapılır. Cilt yanıklarına yol açmamak için uzun süre kullanamazsınız.

Borik asit ile

Otit tedavisi için genellikle mükemmel bir antiseptik olan borik asit (borik alkol) uygulanır. Soğuk algınlığı için sezonda bu bir topikal bebek ürünüdür. Böyle bir maddeye sahip bir kompres için, kurucu elemanların eşit parçalarını almak gerekir. Su, votka ve borik alkol (her biri 20 ml) hazırlayın. Çocuğunuzun kulağına bir ısınma losyonu koymadan önce, bir duyarlılık testi yapmalısınız. Bunun için dirseğe az miktarda çözelti uygulanır. 30 dakika içinde reaksiyon olmazsa, ilaç kullanılabilir. Prosedür:

 1. Bir parça ince doku almak ve merkezde bir kesik yapmak gerekir. Bunlar birkaç parçaya ihtiyaç duyar.
 2. Bir yanmayı önlemek için kuru bir birinci tabaka koyarız, daha sonra ikinci katmanı ısıtılmış borik asit solüsyonunda ıslatır ve birincinin üzerine yerleştiririz. Çözüm kokusunun biraz sert olacağı unutulmamalıdır.
 3. Ardından, kumaşı polietilen ile örtüyoruz, yukarıdan bir pamuk yünü tabakası koyuyoruz.
 4. Bir komprese bir bandaj veya mendil ile sabitleyin.
 5. Her iki saatte bir borik asit dokusunda, genellikle 2 saat süre sıkıştırın tutan, ıslak.

Propolis ile kulak sıkıştırmak

Kulaklarınız sık sık ağrıyorsa, halk ilaçları hastalığı tedavi etmenize yardımcı olacaktır: propolis tentürü, bal. Böyle bir çözüm, bir yara iyileşmesi ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, kulak enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur, kötü bir koku çıkarır. Orta ot iltihabı meydana gelirse, pamuklu çubuklar temiz bir propolis tentürüne batırılmalı ve onları bükerek yaklaşık 12 saat boyunca kulaklarınıza bırakılmalıdır. Hamilelik sırasında propolis tentürü bir kadına hızlı bir yardım sağlar: sadece ürünü suyla (1: 1) sulandırmanız gerekir. Tentene herhangi bir yağ tabanı ekleyebilirsiniz.

Video: çocuğun bir kulak ağrısı varsa ne yapmalı

Kulağı sıkıştır

Kulak hastalıklarında, ilaca ek olarak, bir kulak burun boğaz uzmanı kulağa bir ısınma kompresinin uygulanmasını tavsiye edebilir. Bu sadece hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunmaz, aynı zamanda ağrı sendromunu rahatlatmaya da yardımcı olur. Kulakta bir kompres nasıl yapılır, bu makalede konuşalım.

Kulak için kompres çeşitleri (kulaklar)

Kulaktaki kompres kuru veya ıslak olabilir. Bu tip kompresler, hazırlama yöntemine, mekanizmaya ve maruz kalma süresine göre değişir. Ancak herhangi bir ısınma kompresinin etkisinin özü değişmez: eylemi altında, tekdüze ve uzamış bir vazodilatasyon vardır, kan ve lenf ve kan akışı artar ve iç organların kaslarının spazmı çıkarılır. Sonuç olarak, kan staz ve inflamatuar infiltrasyon yanı sıra, doku şişmesi, azalır.

Kulağa bir alkol sıkıştırmak nasıl?

Kulakta alkol (votka) sıkışması, bir tür nemli ısınma kompresidir. Buna ek olarak, bir yağ kompresini koyabilirsiniz, ancak pratikte kulakta vodka (alkol) ile kompresin daha kullanışlı ve pratik olduğu (yayılmadığı ve yağlı lekeler bırakmadığı) ve bunun etkisinin daha az olmadığı gösterilmiştir.

Böyle bir kompres hazırlamak için, iki kez seyreltilmiş votka veya alkol gerekir. Sıkıştırma, birbiri üzerine bindirilmiş üç katmandan oluşur:

 1. 10x10 cm'lik birinci tabaka ya bir parça pamuklu bezden ya da katlanmış bir altı gazlı bezden yapılabilir. Bu tabakanın ortasında, kulak yuvası yapılır. Gazlı bez (kumaş) alkolle emprenye edilir, iyi bir şekilde çıkarılır ve kulakçık çevresindeki alana uygulanır. Hassas ciltler ile cildinizi krema ile önceden yağlayabilirsiniz.
 2. İkinci tabaka yalıtıcıdır ve polietilen veya mum kağıttan yapılabilir; Ayrıca kulak için bir kesim yapmalıdır.
 3. Üçüncü, dış tabaka pamuk yününden (kalın tabaka) veya yoğun yün malzemeden yapılmış bir ısınma tabakasıdır. Bir sıkıştırmayı yaparken, kuralı gözlemlemek önemlidir: orta tabaka, iç tabakadan 2-5 cm daha geniş olmalı ve dış tabaka, orta tabakadan 2-5 cm daha geniş olmalıdır.

Alkol sıkıştırması bir bandaj, bir eşarp veya bir başlık ile sabitlenir ve 2 ila 4 saat boyunca bırakılır. Yatağa gitmeden önce bir kompres yapın. Kompresörü çıkardıktan sonra, ılık suyla nemlendirilmiş bir doku ile cildi silmeniz önerilir. İşlemden bir saat sonra, kulağınızı sıcak tutmalı, soğuk ve taslaklardan sakınmalısınız.

Kulağa bir yağ sıkıştırması nasıl yapılır?

Kulak için yağ kompresyonu, alkol ile aynı teknoloji kullanılarak gerçekleştirilir, sadece ilk tabaka herhangi bir sebze veya kafur yağı ile emprenye edilir. Yağ su banyosunda 37-38 ° C sıcaklıkta önceden ısıtılmalıdır. Yağ daha uzun süre ısıyı koruduğu için yağ kompresörü 6-8 saat bekletilebilir (geceleme yapabilirsiniz). Kompresörü çıkardıktan sonra cilt, ılık suya batırılmış bir pamuklu çubukla alkol ilavesiyle silinmelidir.

Kulağa nasıl kuru bir kompres yapılır?

Kulağını ısıtabilir ve ısıyı kurutabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir tavada ısıtılan tuz veya kumun yaklaşık 70 ° C'lik bir sıcaklığa yerleştirildiği güçlü bir keten torbaya ihtiyacınız olacaktır. Poşet peçete veya havluya dönüşür ve soğumadan önce hasta kulağa uygulanır.

Sıklıkla, kulak iltihabının ısınması için ısınma prosedürleri, su kauçuk sıcak su şişesi veya mavi bir lamba ile ısıtma şeklinde gerçekleştirilir.

Kulakta komprese kontrendikasyonlar

Isınma kompreslerini koymayın:

 • yüksek vücut sıcaklığında;
 • kulak bölgesindeki derinin bütünlüğü bozulursa;
 • deride dermatit ve döküntüler ile.

Kulaktan akıntı varsa, iltihap sürecinin seyrini gösteren kompresler de otitisde yasaklanmıştır.

Kulağa nasıl kompres yapılır?

Kulakların iltihaplı hastalıklarını tedavi ederken, kulağın nasıl sıkıştırılacağını bilmek çok önemlidir. İlaç tedavisi ile birlikte bu, eşlik eden etkili tekniklerden biridir. İlaçların kulaklara sıkıştırılması için bir temel olarak kullanılmasıyla antibakteriyel, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri artmaktadır. Kompresyonun çocuğa doğru uygulanması yöntemi ile, bir bütün olarak terapötik etki önemli ölçüde artmaktadır.

Sıkıştırma türleri nelerdir?

Bir bebekte orta kulak iltihabı olmayan veya orta kulak iltihabı olan doktorların önerdiği çeşitli tipte kompresler vardır:

 • ısıtıcı;
 • bir yağ temelinde;
 • zayıf alkol;
 • kuru;
 • ilaçlarla.

Çocuklarda lokal kulak tedavisinin en yaygın yöntemlerinden biri ısınma kompresidir. Etkileri iltihap odağı alanında kan dolaşımını artırır. Bu nedenle, dokulardaki tüm restoratif süreçler stabilize edilir, inflamatuar odak patojenik toksinleri temizlemeye başlar. Isınma prosedürü ile kombinasyon halinde, genel antibiyotik tedavisi yapılırsa, antibiyotik ısınma bölgesi ile doyurulur. Termal etki, inflamatuar sürecin lokalize olduğu yer, ağrı sendromu azalır ve dokuların şişmesi giderilir.

Bir yağ kompresinin hazırlanması için yağ veya kafur emdirme kullanılır. Bazın bileşimi nedeniyle, ısı daha uzun süre devam eder. Bu tip kompresleri kullanırken tek dezavantaj - yatakları ve giysileri kirletiyor. Ana yağ türlerine ek olarak vazelin kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce su banyosunda ısıtılmalıdır. Yağın sıcaklığı vücut sıcaklığının üzerinde olmalıdır, bunun için banyoda 1-2 dakika bekletmeniz gerekir. Böyle bir kompresin etkisi 10 saate kadar etkili olacaktır.

Kulaktaki ıslak alkol sıkıştırması, alkol veya votka emdirme tabakası temelinde hazırlanır. Çocuklarda cildin hassasiyeti, yetişkinlere göre daha güçlü olduğundan, alkol% 25'e seyreltilir. Çoğu zaman etil alkol kullanılır. Küçük ısıtma verimliliğine rağmen, bu tip kompresler daha sık kullanılır.

Kuru tipte kompresler en problemsiz çözümdür, ancak düşük ısı transferi nedeniyle ısınma etkisi çok zayıftır. Kullanımı ile avantajı sadece giysi saflığıdır.

Antibakteriyel etkiyi arttırmak için, komprese katılan doktor tarafından belirlenen ve dozajı ve türü ilaçlarla takviye edilir. Bu tip kompresleri uygularken, çocukların belirli bir ilaca olan duyarlılıklarını dikkate almaları gerekmektedir.

Sıkıştırmayı uygulama gereksinimleri nelerdir?

Doğru kompres uygulamaları için bazı şartlar vardır:

 1. Taban ile emprenye edilen üst tabaka, doğrudan aurikülün çevresine yerleştirilir.
 2. Yukarıdan bir yalıtım ve ısınma tabakası düzeltildi.
 3. Bir sıkıştırmayı uygularken, sonraki her katman bir öncekinden biraz daha geniş olmalıdır.
 4. Kulak açıklığı açık kalırsa kompres doğrudur. Bandajın tamamen kulağa uygulanması kesinlikle yasaktır.
 5. Sabitleme pansumanları, havaya erişime izin vermeyecek şekilde başa karşı sıkı bir şekilde oturmalıdır. Bu, bandajın altına bir parmak sokarak kontrol edilebilir: zorlukla geçmelidir.

Her tip kompresin ısınma etkisi farklıdır, bu nedenle alkol dışında, tercihen geceleri bunları yapın. Bir alkol kompresinin uygulanması halinde, bir bebeğin kremasını kulağın etrafına yaymak için çıkardıktan sonra, gereklidir. Hiçbir durumda ısınma kompresinden çıktıktan sonra kulağı ısınmadan bırakmak imkansızdır. Bu tekrarlanan hipotermiyi tetikleyebilir ve inflamatuar süreci şiddetlendirebilir.

Bir sıkıştırmayı ne kadar doğru uygularsınız?

Kulağa bir kompres uygulamak için prosedür, gazlı bez veya pamuklu bez kullanılarak yapılır. Birkaç kez katlanır ve merkezde disseke edilir, bir kulağı dışarı çıkarmak için böyle bir delik açılır. Doku kulak bölgesine yerleştirilir ve kulakçık deliğe çıkarılır. Kesim yapmak, oval veya daire yapmak gerekli değildir. Üstte eklenmiş gazlı bez tabakaları üzerine ve pamuk yünü ile döşeyin. Böyle bir kuru kompres, kafa çevresindeki bir bandajla sabitlenir.

Islak yağ veya alkol sıkıştırmaları aynı şekilde uygulanır. Islak iç tabaka 7 ila 8 kat gazlı bezden oluşur. Bu tabaka bir substrat ile emprenye edilir: yağ, alkol veya ilaç. Kulak kepçesi için bir kesim yapar. Yalıtım tabakası, aynı kulak deliğine sahip su geçirmez kumaş veya kağıttan yapılmıştır. Dış tabaka tamamen pamuk yünden oluşur. Kalınlığı 2 - 3 cm Bu kompres bir daire içinde bir bandaj ile sabitlenir.

Bu prosedürlerin her türünün, ısınma etkileri göz önüne alındığında temel gereklilikler, onları pürülan otitis veya akut iltihap ile yapmak için kategorik bir yasaklamadır. Bir çocuğun sokakta bir sıkıştırmayla yürümesine izin veremezsiniz.

Kompresyonlar çocuklara ne yapar?

Çok küçük çocuklar için, doktorlar bir klinikte veya bir hastanede fizyoterapi yapmayı tavsiye eder: ısınma, UHF ve diğer ısınma prosedürleri. Ancak kötü hava koşulları ya da diğer koşullar nedeniyle bunu yapmak imkansız olduğu durumlar vardır. Bu gibi durumlarda halk ilaçlarıyla yapılan popüler tedavi yöntemi kurtarmaya geliyor. Bu tür bir tedaviye başlamak için, kulak sıkıştırmasında temel olarak kullanılabilecek bitkiler hakkında bir doktora danışmak gerekir.

Bebeğin alerjisi ve doğal bileşene karşı bireysel hoşgörüsüzlüğü yoksa, tıbbi sürece güvenli bir şekilde dahil edebilirsiniz. Prosedür için, fesleğen, tatlı yonca ve şifalı papatya gibi otlar ile özel bir bitkisel kaynatma hazırlamanız gerekir. 250 ml kaynamış su toplayın ve yarım saat kadar uzayın. Karışım iyi süzüldü.

Gazlı bez veya pamuklu kumaş, 7 - 8 kat halinde katlanmış ve merkezde birkaç santimetreye kesilmiş, hazırlanmış bir bitkisel infüzyon ile emprenye edilmiştir. Kumaş hafifçe dışarı çıkarılır, kulağa konulur ve selofan ile kaplanır. Sıkıştırma bir bandaj veya bir fularla sabitlenir.

Kompresyonların hazırlanmasında standart yöntemler her zaman kullanılmaz. Bazı durumlarda, gliserin veya% 3'lük bir borik asit çözeltisi ile emprenye edilmiş pamuklu çubuktan hazırlanır ve kulağa sokulur. Çok küçük çocuklar için başını bandajla sarmak kabul edilemez: bebek bir rüyada dönebilir ve bandaj düşebilir. Kulak bandajını bebeklere bağlamak için en iyi seçenek pamuklu bir kaptır.

Sıkıştırmayla neler yapabilirim?

Çocuğun bir kulak ağrısı varsa ve doktor reçete ve uygun tedavi reçete varsa, o zaman karmaşık tıbbi prosedürleri yürütmek için gereklidir. Bu, hızlı bir iyileşme şansını önemli ölçüde artıracaktır. Sıkıştırılmış kompreslerle birlikte kullanılması önerilir:

 1. Nazoin, Vibrocil, Otryvina, Sanorina: Çocuğun nazal solunumunu vazokonstrüktif ilaçlar yardımıyla geri kazanmak.
 2. Kulakta bir ağrı izi varsa, ağrı sendromunu birkaç damla ılık alkol çözeltisi olan borik asit, Otipax, furacilin veya levomisin alkolü bırakarak, çocuklar için uygun bir dozajda seyreltin. Anestezi için Eferangan, Nurofen. Bu ilaçlar bir çocuğun dozunda verilmelidir.
 3. Çocuğun anksiyete veya tantrumları varsa, Valocordin veya Corvalol kullanılabilir. Bir bardak kaynamış suya bir damla tam bir bebek gibi bir çok damla damlatın.

Hiçbir durumda yüksek vücut sıcaklığında, kulağa bir ısınma sıkıştırması yapamazsınız.

Analjezik olarak, kulaklarda damlatmak için badem damlalarını kullanabilirsiniz. Çocuğun kulaklarındaki ağrı şikayeti varsa, özel bir infüzyon hazırlayabilirsiniz. Hazırlanması için, bir bardak kaynar su ile 5 defne yaprağı dökün. İnfüzyonun birkaç saat ayakta durmasını ve 2 yemek kaşığı almasını sağlamak. kaşıklar içeride, 1 - 2 damlacıkta düşer veya ılık bir sıcak kompres infüzyonu ile nemlendirin.

Ebeveynler, bağımsız bir tedavinin olumlu bir sonuca yol açmadığını hatırlamalıdır. Sıklıkla, kulaklı hastaların kendi kendine tedavisinin, çocuğun diğer organları için ciddi sonuçlara yol açtığı görülür.

Kulağa vuruyor: nasıl sıkıştırılır?

Kulak vuruyorsa, otit belirtisi olabilir. Böyle bir hastalık tedavi edilmezse, kronik bir form haline gelebilir. Orta kulak iltihabı, özellikle orta kulak iltihabı tedavisinde, ilaca ilaveten, doktor genellikle kulağa bir ısınma kompresini reçete eder. Böyle bir kompresin uygulanması, rahatsızlık ve ağrıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmanıza, kan dolaşımını iyileştirmenize ve iyileşmeyi hızlandırmanıza izin verir.

Kulak üzerindeki kompres çeşitleri

Kulaktaki kompres, yağlı veya alkolik olabilir. Yağlı, kafur veya bitkisel yağ ile yapılır ve daha uzun süre ısıyı korur.

Ama alkol sıkıştırması daha kullanışlıdır çünkü Yağlar çamaşırların yanı sıra çarşaflar ve mobilyalara sızar. Bu nedenle bu tip bir kompres uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kulağa bir kompres nasıl yapılır

Daha önce bir kompres yaparsanız, kulağınızdaki rahatsız edici hislerden daha hızlı kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olacak:

- gazlı bez (hazır gazlı bez peçete kullanılması tavsiye edilir);

- votka veya alkol;

- makas - 2 adet.

Cilde zarar vermemek ve yanmaması için, ısınan kompresin kulağa kendisi zarar vermediğini ve bunun etrafındaki alana zarar verdiğini unutmayın. İlk olarak, birkaç kez bir parça gazlı bez veya gazlı bezle silin. Bu çaptaki bir açıklığın ortasını kesin, böylece kulağa takılabilir.

Emprenye için bir araç olarak, kafur yağı genellikle kullanılır. Bu amaçla bitkisel yağ, seyreltilmiş alkol veya votka da kullanabilirsiniz. Alkol sıkışması yapıyorsanız, bir alkol solüsyonu kullanmalısınız.

Bundan sonra, peçete alkol ya da yağ ile ıslatılmış olması gereklidir. Daha sonra giysilerin ya da saçların üzerine hiçbir damla düşmemesi için açılmalıdır. Hazırlanan kompresini ağrılı kulağa uygulayın. Bunu yapmak için, daha önce bir peçete veya gazlı bezle yaptığınız kesiğe yerleştirin. Bundan sonra, bir pamuk yünü tabakası uygulayın ve kulağı bir bandaj, eşarp, eşarp veya eşarp ile sarın.

Bu kompres her 4 saatte bir değiştirilmelidir, ancak gece açılabilir. Sabah uyuduktan sonra yenisiyle değiştirilmelidir.

Kulağa sıkıştır: ek öneriler

Bir alkol sıkıştırması uygularsanız, kulak çevresindeki bölgeyi kalın bir kremle önceden yağlayın. Bu, cilt yanıklarının ortaya çıkmasını önlemek için yapılır.

Alkolik bir sıkıştırılmış bebek yapmak, 1: 1 oranında su ile votka sulandırmak gerekir. Bu, çocuğu yanık oluşumundan korumak için gereklidir. Alkol kullanıyorsanız, gücü% 20-25 olmalıdır.

Hastanın vücut ısısı artarsa, kulağa bası uygulanamaz. Bu istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Mastoid sürecinin iltihabı, boyun ve yüz egzaması, pürülan süreçlerin varlığı ile, bir ısınma kompresinin uygulanması da kesinlikle kontrendikedir.

Ayrıca, ısıtmanın kontrendike olduğu birçok otit tipinin olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, sadece bir otolaryngologist ile bu tedavi yöntemine danıştıktan sonra kompresler koyabilirsiniz.

Alkol iltihabını otitis'e nasıl uygulayacağımı söyle.

cevaplar:

SvoND

Otitis için sıkıştır

Sisin içinde JUNIOR

Ayrıca kapağı üzerine monte edilmiş olabilir daha kulak vb sonra tabaka (kalın) pamuk, bir kesim ile, daha sonra kulak, tselofanchik bir kesim ile... -, kulak: Marlechku (1 su ile, tercihen 1) alkol nemlendirilmesi ve uyu.

Vladimir Sokolov

Öncelikle, lamba en az 10 dakika, ardından gece için sıkıştırın (bezin üstüne% 60-70 bezle bezi silin ve bir eşarp ile bağlayın!)

Tedavi edilecek miyiz?

Doğru - alkol kompresini uygulamayın. Eczacılıkta, bir antibiyotik olan ve kulakta pamuk yünü koymak için 90 ruble değerinde bir sfradex damlası al. Büyük olasılıkla - sabahları hayatta küçük şeyler olacak. Ve bandajın bir parçası üzerinde kafur alkolü dökün ve şişliği gidermek için kulağa daha yakına koyun. Üst selofan ve bandaj. Eğer sırt çok soğuk hissediyorsa, sıcak bir sıcak su şişesi üzerinde, ancak kulaktan uzağa uzanır.

Serhejts.

Bakın, başka etkili tedavi yöntemleri var
http://eva.ru/static/forums/136/2006_4/626383.htm

bir pamuk flagellum üzerine borik alkol damlatmak, sıkın ve kulağınıza koyun, kuru bir polar ile örtün ve bütün gece için bir mendil ile örtün

LİSANSÜSTÜ

cıva pamuğu, kulağına biraz daha derine itti ıslak alkol, termometre akımı kırmayın termometre üzerinde şişeyi Vida ve onu- polar kulak kalır alır.

Kulak iltihabı ile alkolik, votka kompres yapmak mümkün mü

İstatistiklere göre, nüfusun% 10'undan fazlası yaşamlarında en az bir kez otitis media geçirmiştir. Bu patoloji hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından deneyimlenebilir, bu nedenle kendinizi ve çocuğunuzu korumak için nedenleri ve önleme yöntemlerini bilmek önemlidir. Tedavi için, hastalıklı kulakta otitde bir ısınma sıkıştırması gibi bir fizyoterapötik yöntem yaygın olarak kullanılır. Hem yatarak tedavide hem de evde çok etkilidir.

Orta kulak iltihabı

Otitis, bulaşıcı bir doğaya ait KBB hastalıkları anlamına gelir. Bunun nedenleri aşağıdaki faktörleri içerir:

 • Vücudun zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • hipotermi;
 • sık soğuk algınlığı;
 • kulak kanalının mantar enfeksiyonu;
 • kir veya kimyasalların kulaklara girmesi;
 • patojenlerin (pnömokok, stafilokok, ARVI virüsleri) veya alerjenlerin neden olduğu burun ve nazofarenks hastalıkları. Bunlar arasında rinit, sinüzit, çocuklarda nazofaringeal tonsiller (adenoidler) artışı, vb.
 • Yabancı cisimleri çıkarırken veya yanlış hijyen, darbelere, yaralanmalara maruz kaldığında kulaklara mekanik yaralanmalar;
 • nazal kavite ve nazofarenkste cerrahi operasyonlardan sonra östaki tüplerinin açıklığının bozulması;
 • sık dalış, kulak kanalında yüksek bir nem oluşturur;
 • genetik yatkınlık (otitis media);
 • arter içi basıncı arttıran sabit uçuşlar.

Yaşlılık yaşı da otitis eksterna riski taşır.

Otitte bir kompres kullanmak mümkün mü

Otit tedavisi sırasında, inflamatuar süreci kaldırmak veya ağrılı hisleri hafifletmek için uygun seçilmiş ilaçlarla veya diğer yollarla sıkıştırmaya yardımcı olur. Yetişkinler, 2-3 gün süren otitisin akut ve kronik hastalığının dış formu için bu tedavi yöntemini kullanabilirler. Çocuklar için, sadece bir kulak burun boğazının izni ile kompres kullanabilirsiniz.

Termal prosedürler, patolojinin başlangıç ​​aşamasında etkilidir. Kompresyon kullanımıyla zamanında tedavi ile ilaç tedavisinden kaçınmak mümkündür. Bu tedavi, iyileşme aşamasında yetişkinler ve çocuklar için güvenlidir.

Kontrendikasyonlar

Bir kompres gibi bir tedavi prosedürünün kesinlikle kontrendike olduğu bazı hastalıklar ve faktörler vardır:

 • astım. Bazı ilaçların kokusu bir saldırıya neden olabilir;
 • epilepsi;
 • kullanılan ilaçlara veya onların bireysel hoşgörüsüzlüğe karşı alerjik reaksiyonlar;
 • çeşitli tiplerde dermatit ve belirsiz etiyolojinin patlaması;
 • perfore otit. Alkol içeren ürünlerin kullanımı ile termal prosedür, apse, mastoidit veya sepsis gelişene kadar irin yayılmasını teşvik eder;
 • timpanik membranın zarlarına hasar;
 • aşınmalar;
 • vücut ısısı 37,5 0 C'yi aşan
 • çeşitli yaraların kulak boşluğunda varlığı, kesikler;
 • 1 yaşın altındaki çocuklar.

Önemli: Her türlü kullanımı enfeksiyonu iç kulakta olabileceğinden bir uzmana danışmalısınız otit ile kulak sıkıştırmak için ve ısı patojenik mikroorganizmaların hızlandırılmış büyüme neden ve hastalığı şiddetlendirebilir önce.

Kompres çeşitleri

Bu prosedürün çalışması, kompres tipine bağlıdır. Alkol kan dolaşımını iyileştirir ve antiseptik olarak hareket eder, kuru ağrıyı hafifletir ve küçük çocukların kullanımı için yağ önerilir. Bu nedenle, bu patolojinin tedavisinin etkinliği için, belirli bir vakada ne tür ısınan kompreslerin uygun olacağını doktorla birlikte kararlaştırmak gerekir.

Aşağıdaki tiplerde sıkıştırmalar vardır:

Kompresler tarifleri

Bir ısınma bandajı hazırlamak için, aşağıdaki malzemeler gerekecektir: gazlı bez, mumlu kağıt veya muşamba, pamuk yünü, geniş bir bandaj, kompresin sabitlenmesi için bir eşarp. Bir otitis tedavisinin mevcut reçetelerini kompreslerle daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yağ bazlı

Bu tür, en etkili ısınma terapisi aracı olarak kabul edilir, çünkü diğer türlere kıyasla ısı etkisini daha uzun süre (6-8 saat) muhafaza etmeyi sağlar. Temel olarak, sebze veya kafur yağı alın. Su banyosunda 38 derece sıcaklığa ısıtın.

Yağın deriden, kıyafetlerden veya yatak takımlarından çıkarılması zor olduğundan, kompres uygulandıktan sonra sıkı bir kapak koymak daha iyidir. Yağın enkazından çıkan kulakların cildini temizleyin, gazlı bezin alkol solüsyonuna batırılmasına yardımcı olun. Yağ tabanı, kulaklarınızı nazikçe ısıtmanızı sağlar, bu nedenle çocuklarda otit sırasında tavsiye edilir.

Alkol bazlı

Otitis'te alkol sıkışması evde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hazırlık için, 20 derece su ile seyreltilmiş olağan bir tıbbi alkol alın. Çocukların tedavisinde, bazdaki alkol içeriğinin oranı daha az olmalıdır. Kulağa yarı alkollü bir kompres hazırlamak mümkün değilse, o zaman bir votka kompresini kullanabilirsiniz. Votka bu durumda yetişkinler için 1: 1 oranında ve çocuklar için 1: 3 oranında su ile seyreltilir.

Alkol bazını kullanan prosedür ağrıyı hafifletmek için çok etkili bir şekilde kullanılır ve ayrıca bir dereceye kadar antibakteriyel etki gösterir.

kuru

Evde, özel tıbbi ekipman gerektirdiğinden, bu tür ısınmalar nadiren yapılmaktadır. Ne zaman kulak iltihabı kuru ısı ya da mavi bir lamba ışığı ile sıcak. Alternatif olarak, bir taş, kum veya tuz tabanı kullanılır.

Kulakların kuru ısıtılması için biraz temiz kum veya sofra tuzu, bir torba ve gazlı bez alın. Kum (tuz) bir tavada önceden ısıtılmalı ve hasta kulağa uygulanan bir torbaya konulmalıdır. Sterilite için, gazlı bezle sarılmalıdır. Prosedür, baz soğutmaya kadar gerçekleştirilir. Taş taban için düzenli bir tuğla parçası kullanabilirsiniz. Ayrıca ısıtılır, çeşitli pamuklu kumaş tabakalarına sarılır ve kulağa uygulanır.

Diğer kompres türleri

Bu prosedür için, çeşitli şifalı bitkiler, örneğin fesleğen otu, papatya çiçekleri ve tatlı yonca karışımı gibi, kompreslerin temeli olarak kullanılabilir. Yemek pişirmek için 3 yemek kaşığı gerekir. Karışım, kaynar su 200 ml dökün ve 30 dakika ısrar ediyor. Filtrelenmiş infüzyon kullanılabilir. Prosedür süresi en fazla 4 saattir.

Bu bileşenlere alerjiler durumunda şifalı otlar sıkıştırır kontrendikedir.

Bir kompres kurmak için algoritma

Çeşitli tıbbi ürünlerin kullanımı, bir kompresin kurulması için aynı prosedürü sağlar:

 • Başlamadan önce ellerinizi iyice yıkamak ve antiseptik ile tedavi etmek gerekir;
 • Gazlı bez, yaklaşık 10 cm büyüklüğünde bir kare şeklinde 6-8 tabaka halinde katlanır. Merkezdeki makas, kulak için bir açıklığı keser;
 • Yalıtım katmanı için olan sıkıştırıcı kağıdın boyutu 2 cm daha büyük olmalı, buna benzer bir kesim yapılmalıdır;
 • hastalıklı bir kulaktan saç ve küpeleri çıkarmak;
 • çare gazlı bezin nemlendirildiği küçük bir kaba dökülür;
 • sonra biraz sıkılır ve kulağa konur;
 • Ardından, bir yalıtım tabakası konur;
 • Kulak, önceki tüm katmanları gizlemek için bu büyüklükte pamuk yünü ile kaplıdır;
 • Sıkıştırılmış bir kapak, fular veya başörtüsü ile sıkıştırılır, böylece hava geçirilmez ve ısı depolanır. Mandalın başlangıcı ve bitişi, açık kalmayacak şekilde sağlıklı kulağa yerleştirilir. Doğru takılmış kompres bir parmağı kaçırmamalı;
 • 2 saat sonra kompresin mutlaka kontrol edilmesi gerekir (iç tabaka kuru ve soğuk olmamalıdır).

Önemli: Prosedür sırasında sağlık veya ağrı durumunda bir bozulma fark ederseniz, bunu durdurmak ve kulak burun boğaz uzmanıyla görüşmek daha iyidir.

ihtiyati tedbirler

Nemli ısınma kompreslerinin kullanılması bazı önlemler gerektirir:

 • Öngörülen sıkıştırma süresine sıkı bir şekilde uyulması (alkol - 4 saat, yağlı - 8 saat, çimenli olarak - 2 saat). Prosedürün süresini aşmak, karşıt etkiye ve komplikasyonların gelişmesine yol açabilir;
 • ısıtmadan sonra odadan hemen çıkılması imkansızdır ve taslakları ve hipotermiyi önlemek için gereklidir;
 • Tedavi sırasında pürülan bir doğanın belirtileri ortaya çıkmaya başladıysa, ısınmayı durdurmak gerekir;
 • günde 1 kereden fazla olmayan bir kompres yapmak;
 • Prosedürü gerçekleştirmeden önce, yaralar için kulak boşluğunu kontrol edin.

Bu önemlidir: Çocuklar, alkol veya votka kompresini kullanırken, daha az bir alkol konsantrasyonuna dikkat edin ve yanıkların oluşmasını önlemek için bir krem ​​ile kulağı daha önce yağlayın.

önleme

Hastalığın ortaya çıkmasını önlemek ve ikincil belirtilerinden korunmak için aşağıdaki koruyucu ilkeleri kullanabilirsiniz:

 • rinit ve diğer nazofaringeal bulaşıcı hastalıkların etkili tedavisi;
 • çocuklara, kendilerini mukusun kulağa bağlayan Östaki borusunda düşmeyecek ve durgunlaşmayacak şekilde düzgün bir şekilde göstermelerini öğretmek;
 • soğuk algınlığına yol açan hipotermiden kaçının;
 • bağışıklığın uygun düzeyde sürdürülmesi;
 • Derin dalışlara ve suda uzun süre kalmalarına izin vermeyin;
 • kulağın doğru ve zamanında hijyeni;
 • esansiyel vitaminler ve eser elementlerle zenginleştirilmiş ürünlerin kullanımı;
 • Kendinizi ve çocuğu yaralanmalardan, yaralanmalardan ve kulaklara diğer zararlardan koruyunuz.

Isınma kompreslerini kullanırken, yanlış bir prosedürden sonra olası komplikasyonlardan korunmak için tüm önlemler alınmalıdır. Terapiye başlamadan önce, özellikle çocukların tedavisi konusunda bir uzmana danışın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina tedavisi için Azitromisin kullanımı

Anjin (akut şiddetlenmesi veya kronik bademcik iltihabı), - boğaz halkası (ağız açılması sırasında ağız içinde iyi görebilir bademcik) lemfoid dokusunun iltihabı.

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar.