Loading

Larenjit tabletlerinin listesi

Larenjit, genellikle soğuk algınlığı veya kızamık, kızıl ateş, boğmaca gibi bulaşıcı hastalıklarla ilişkili olan larenksin iltihaplanmasıdır. Hastalığın gelişimi hipotermiye katkıda bulunur, ağızdan nefes alır, tozlu hava, sigara ve içme, larenksin aşırılığı.

Larenjit kısa süreli veya uzamış olabilir (kronik). Genel olarak, hastalık hızla ilerler ve 2 haftadan fazla sürmez.

Kronik belirtiler 2 hafta ve daha uzun sürer. Semptomlar 2 haftadan fazla devam ederse doktorunuza danışın çünkü larenjit daha şiddetli hastalıklara neden olabilir.

Okaliptüs-M tabletleri

Okaliptüs-M tabletleri, bitki kaynaklı bir antiseptik ajandır. Yerel bir anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Okaliptüs ve mentol hafiftir.

Hexalysis tabletleri

Tabletler Hexalysis, lokal antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahip bir kombine preparattır. İlacın antimikrobiyal etkisi, eylemden kaynaklanmaktadır.

Homeowax Tabletleri

Tabletler Homeomex, ses kısıklığının önlenmesi ve tedavisi, yetişkinlerde ve çocuklarda ses kaybı için tek ilaçtır. Çok bileşenli homeopatik ilaç, bunun nedeni.

Acicept tabletleri

Adjicept'in aktif maddeleri analjezik, anti-enflamatuar ve lokal anestetik etkiye sahiptir. İlaç çok sayıda gram-pozitif karşı aktiftir.

Larenjit nedenleri

Akut larinjit bağımsız hastalık yerel derin soğutma ve aşırı gerilim ses (örneğin, şarkıcılar, öğretmenler) bir sonucu olarak ortaya çıkar, ya da ortak bir akut enfeksiyonlar (grip, kızamık, vs.) tezahürleri biri. İnflamatuar süreç larinksin tüm mukoz membranını veya tümünün mukoza zarını tutabilir - diffüz bir larenjit veya epiglotis mukozası, vokal kıvrımlar, podogolovoy kavitesinin duvarları.

Kronik larinjit bir sonucu sürekli akut gırtlak veya Burun ve paranasal sinüslerdeki, farenks ve uzun süreli iltihabı belirtildiği gibi gelişir. Hastalık sigara ve alkol kötüye, ses aşırı endişe katkıda bulunur. Kronik larinjit sıklıkla öğretmenlerde profesyonel bir hastalık olarak gelişir.

Larenjit Sırasında Ne Olur?

Diffüz akut larenjit ile mukoza zarında keskin bir şekilde kırmızılaşma görülür; girintinin kat bölgesinde daha belirgin şişme. İltihaplı ve dolayısıyla genişlemiş kan damarları sızıntı yapabilir, kırmızımsı-kırmızı noktaların mukus zarı üzerinde meydana gelir (karmaşık grip durumunda daha sık görülür). Akut larenjit izole formu ile, keskin kızarma ve mukoza zarının infiltrasyonu sadece epiglotis ifade edilebilir. Sıklıkla, bir akut iltihaplanma süreci sadece larinksin değil, aynı zamanda trakea (laringotrakitis) de mukoza zarını kapsar. Bu durumda, genellikle larinks ve trakea mukozası tarafından üretilen balgam salgılanmasıyla birlikte, genellikle güçlü bir öksürük görülür.

Larenjit belirtileri

Akut larenjitin klinik tablosu genel durumun kötüleşmesiyle karakterizedir, sıklıkla sıcaklık yükselir. Bir laboratuar çalışmasında kanda, enflamatuar sürecin parametreleri belirlenir (lökositlerin sayısı artar, ESR hızlanır). Epiglotis veya larenksin posterior duvarındaki sürecin birincil lokalizasyonu ile yutulduğunda ağrı oluşabilir. Ses kısıklaşır. Solunum zorluğu, spazm, ödem (hatta apsenin gelişmesi) nedeniyle glottisin daralmasıyla ortaya çıkabilir. Akut larenjit ile, hastalar, bir kuruluk hissi, terleme, boğazda kaşıntı şikayet; ilk kuru öksürük, ve gelecekte balgam öksürüğü eşlik eder; ses kısık, rasp veya tamamen sessiz olur. Bazen yutulduğunda, baş ağrısında ve sıcaklıkta (37.4 ° 'ye kadar) hafif bir artış olur. Bir doktor tarafından reçete edildiği zaman, hastalık süresi genellikle 7-10 günü geçmez.

Kronik larenjit ile hastalar, sürekli öksürüğe neden olan ses kısıklığı, hızlı ses yorgunluğu, üzüntü hissi, boğaz ağrısı şikayeti ile başvururlar. Enflamatuar sürecin alevlenmesiyle, tüm bu fenomenler yoğunlaşır.

Catarrhal larenjit ses kısıklığı, boğaz ağrısı, terleme hissi ile kendini gösterir, periyodik olarak öksürük oluşur. Catarrhal larenjit hastalığın en kolay şeklidir.

Hipertrofik larenjit, ses, öksürük ve terlemenin daha güçlü bir ses kısılmasıyla ifade edilir. Aynı zamanda küçük, iğne deliği benzeri büyüme, ses kısıklığı veren "şarkıcı düğümleri" denilen bağlarda oluşur. Bazı çocuklarda, çocuklukta larenjit hastalığından, ergenlik çağında sesin ses kısıklığı geçer. Doktorlar bunu hormonal değişikliklerle açıklıyor. Tedavi diğer larenjit tipleriyle aynıdır. Aşırı bir durumda, bağlardaki tüberküller gümüş nitrat çözeltisiyle koterize edilir. Eğer ligamentler çok değiştirilirse, bazen operasyona gelir - ligamanların etkilenen kısımları cerrahi olarak çıkarılır.

Atrofik larenjit internal - mukus - larinksin incelmesi ile kendini gösterir. Hastalar ağız ağrısından, acı veren bir öksürükten şikayet ederler, sesleri neredeyse her zaman kısırdır. Güçlü bir öksürük ile kan damarları ile kabuklar gidebilir. Neyse ki, bu hastalık çocuklarda pratik olarak gerçekleşmez. Bu larinjit doktorlarının nedeni baharat ve baharat açısından zengin baharatlı yiyeceklere aşırı tutku duymaktadır. Genellikle larinksin yanı sıra farinksin arka duvarı da etkilenir. Kafkasya sakinleri arasında rahatsızlıklar yaygındır.

Özel bir tür larenjit de vardır - sözde profesyonel. Bu hastalık genellikle öğretmenleri, öğretmenleri ve sıklıkla seslerini zorlamak zorunda kalan diğer insanları etkiler. Bağlarda genellikle bir tür kalınlaşma oluştu - "şarkıcının nodülleri". Zamanla, ses "The Godfather" filminden Vito Corleone'de olduğu gibi olur.

Difteri ile larenjit enfeksiyonun bademciklerden larinkse yayılmasından kaynaklanır. Mukoza zarı, vokal kordların seviyesinde solunum yollarının ayrılmasını ve bloke edilmesini sağlayan beyaz bir zar ile kaplıdır. Benzer bir zar da streptokok enfeksiyonu ile oluşabilir.

Tüberküloz larenjit, bir kural olarak, sekonderdir ve akciğer tüberkülozu yayıldığı zaman ortaya çıkar. Larenks dokularında tüberküloz larenjit tüberküloz nodüler kalınlaşma oluştuğunda. Laringeal kıkırdağın ve epiglotisin de imha edilmesi mümkündür.

Larenjit, sifilizin çoklu komplikasyonlarından biridir. Sifilizin ikinci aşamasında ülserler ve mukus plaklar oluşabilir. Hastalığın üçüncü aşamasında, larinks ve ses tellerini deforme edebilen ve geri dönüşümsüz ses kısıklığına yol açabilen yara izleri oluşur.

Larenjit Tanısı

Hekim fizik muayene ile larenjiti belirleyebilir. Doktor ayrıca hastalığın başlangıcı hakkında sorular soracaktır. Ses tellerinin incelenmesi ve sesin sesi, doktorun gerekli tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır. Bir doktor, ses sorunları ve disfoni için bariz bir nedeni yoksa bir hastayı bir kulak burun boğazına sevk edebilir.

Analizler ve sınavlar

Larenjit belirtileri genellikle birkaç gün içinde gider. Semptomlar aniden açık neden olmadan ilerlemeye başlar ve birkaç gün sonra düzelmezse doktora danışın. Şiddetli ağrı, yutma güçlüğü veya kan öksürük yaşarsanız derhal doktora başvurunuz.

Anamnez ve tıbbi muayene

Larenjit teşhisi için, doktor bir anket yürütecek ve anamnez çalışacaktır. İltihaplı lenf düğümleri için boynu hissedecek ve burun, ağız ve boğazı iltihaplanma açısından inceleyecektir. Bu, semptomların larenjit veya başka bir hastalık ile ilişkisini belirlemesine yardımcı olacaktır.

Ne zaman doktora görünmek

Bir kulak burun boğaz uzmanına danışmalısınız:

 • Belirtileriniz 2 hafta içinde iyileşmez.
 • Aniden şiddetli bir ağrınız var (özellikle kulağa vererek), yutma güçlüğü veya kasılma güçlüğü.
 • Başka bir hastalığın varlığından şüphelen.
 • Doktor larenjitin kronik bir aşamaya gidebileceğini düşünüyor.

Doktor ses problemlerinin larinks ya da larenjit iltihabından daha ciddi olduğuna karar verirse, ek testler verilecektir:

Larengoskopi. Bu analiz için, doktor larinksin dikkatle inceleneceği esnek bir endoskop kullanır. Bu test sırasında, doktor ayrıca biyopsi için bir doku örneği alabilir. Doku kanseri ve diğer ciddi hastalıkları dışlamak için incelenir.

Video laringostroboskopi. Bu test, doktorun ses tellerinin hızlı titreşimini dikkate almasını sağlar. Diğer testlerin amacı larinksin şüpheli lezyonunun doğasına bağlıdır.

Larenjit Tedavisi

Akut larenjit tedavisi, hastalığa neden olan nedenleri ortadan kaldırmaktır. Larinksin 5-7 gün içinde tamamen dinlenmesi için, hastanın konuşması önerilmez. Gıda akut baharatları ve baharatları hariç tutmak da gereklidir. Sigara içmek, alkol içmek yasaktır. Tıbbi prosedürler yararlı sıcak içecek, gargara, sıcak teneffüs edilmesi, doktor tarafından önerilen, boyundaki sıcaklık (bandaj veya ısınan kompres). Bir doktor da ilaç reçete edilebilir. yaş 6-8 yaş çocuklar akut larenjit özel bir formu, sahte krup yani oluşumunu geliştirebilir. Onun tezahürleri larinksin difteri tezahürlerine benzer - gerçek krup. nedeniyle sırayla genellikle glottisin spazmı ile ilişkili enflamasyon (şişme), için larinks lümeninin daralması sonucu nefes dramatik zorluk yol açabilir, çünkü bu komplikasyon tehlikelidir. Akut larenjitli yalancı kabuklu hayvanlar en sık eksüdatif diyatezi olan çocuklarda görülür. Yanlış Krup hastalığı atak genellikle uyku sırasında geceleyin aniden ortaya çıktığında: Bir çocuk aniden, huzursuz, onun nefes dudakları maviye döner, daha yorucu ve gürültülü olma, "havlayan" öksürük Ter içinde uyanıyor. Bir süre sonra (20-30 dakika) çocuk sakinleşir ve uykuya dalar. Saldırı sırasında vücut ısısı normal veya biraz artar. Nöbetler bu veya sonraki gece tekrarlanabilir. Sahte krup belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya çocuğu yakındaki bir hastaneye götürmelisiniz. Bir doktorun gelişinden önce, gırtlak ve göğüs bölgesine sarı kart koyarak, 5-7 dakika boyunca sıcak ayak banyosu (39 °) yaparak bir saldırı zayıflatılabilir. Taze hava ve sıcak içecek (süt, borzoi) da yararlıdır.

Kronik larenjitli hastalar mutlaka bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Enflamatuar sürecin doğasına bağlı olarak, doktor uygun tedaviyi önerir: inhalasyon, larinksin yağlanması, çeşitli fizyoterapi prosedürleri ve gerekirse, ilaç ve hatta cerrahi tedavi. Kronik larenjitin önlenmesi için gırtlak iltihabı ile akut larinjit ve diğer üst solunum yolları catarrhs ​​(burun hastalıklarının, sinüsler ve ark.) ilk zamanında tedavi karmaşık olabilir, çünkü gereken. Rasyonel bir ses rejimi izlenmelidir. Hem akut hem de kronik larenjitin önlenmesinde, düzenli beden eğitimi ve spor, tek kelimeyle vücudu temperleme ve daha erken yaşlardan mümkün olduğunca önemlidir.

Çocuklar için larenjit için en iyi ilaçların gözden geçirilmesi

Tedavi Kuralları

Larenjit genellikle ilk semptomları çok aniden ve beklenmedik şekilde gösterir. Küçük çocuklarda, enfeksiyon, yutulduktan sonra, çok hızlı bir şekilde gelişebilir. Şişlikleri temizlemek ve akciğerlere hava girişini kolaylaştırmak için, çocukların vazokonstriktif ve antihistaminik özelliklere sahip ilaçlara ihtiyacı vardır. Mukoza zarının şişkinliğinde etkili bir etkiye sahip olabilirler ve akciğerlere hava akışını kolaylaştırırlar.

Bir çocuğun kasları büzülüyorsa ve nefes alması çok sık görülürse, bir çocuğun hastaneye yatırılması gerekebilir. Bu durumda, bir ambulans çağırmanız gerekir. Doktor, geçici solunum rahatlatma için yüksek hızlı bir ilaç enjekte etmelidir. Larenjit akut formda kendini göstermeye başladıysa, çocukların hastanede tedavi görmeleri daha iyidir.

Çocuklarda larenjit tedavisi yöntemleri, hastalığın nedensel etkeni olduğuna bağlıdır.

Tedaviye yönelik birçok yöntem ve yaklaşım vardır.

Çocuğun vücudunda enfeksiyon gelişmesini önlemek için, doktor tarafından reçete edilen antiviral ilaçlar alması gerekiyor. Enfeksiyon patojenlerini yok eder ve hastalığın gelişmesini engeller. Enflamasyon doğrudan ağız ve burun mukozasında ne kadar zararlı mikroorganizmanın kalmasına bağlıdır.

Küçük çocuklarda larenjit tedavisi için, bazı antibiyotikler sıklıkla reçete edilir. Antibiyotikler güçlü ise ve bebeğin vücudu bu tür ilaçlara karşı hassassa, doktorlar sindirim sisteminde mikroflorayı normalize etmek için probiyotikler reçete ederler.

Çocukların aktif tedavisi için, alkali solüsyonların düzenli olarak içilmesi gereklidir. Bol miktarda sıvı her zaman metabolizmanın hızlanmasını destekler ve ayrıca vücuda daha fazla besin ve vitamin katmanın iyi bir yoludur.

Larenjit ile inhalasyonların çok etkili olduğu kanıtlandı. Soluma çeşitli solüsyon ve ilaçlar ile yapılabilir. Soda ve deniz tuzu çözeltiye eklenebilir. İnhalasyonların ana görevi, çocuğun larenksindeki şişlikleri gidermek ve ağız boşluğundaki enflamatuar süreci zayıflatmaktır. Böyle bir prosedür, boğazda mukus ve balgam sıvılaşmasını kolaylaştırabilir, bu da daha iyi öksürmeye imkan verecektir.

Tedavi için, bazı antihistaminler ve vazokonstriktörler genellikle reçete edilir. Mukoza zarının mikroflorasının normalleşmesi, çocukta şişme ve inflamasyonun giderilmesi için gereklidirler. Eğer bu amaçla ilaç kullanmıyorsanız, larenjit uzun sürebilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bir larenjit tedavisi için, daha sık, bir boğaz ve ağız durulama atandı. Bu yöntem, diğer ilaçlarla birlikte ve aynı zamanda hastalığın önlenmesinde de kullanılır. Durulama boğazı farklı iyileştirici özelliklere sahip olabilir. Halk hekimliğinden çeşitli çözümler ve reçeteler, larinksin duvarlarındaki iltihabı etkili bir şekilde giderebilir, şişkinliği giderebilir, acı hissini ortadan kaldırabilir. Durulama yoluyla, çocuklar biriken mukusu öksürecekler. Birçok bitkisel formülasyonlar boğazı yumuşatır ve öksürüğe yardımcı olur.

Larenjit belirtilerini hafifletmek için hardal sıvaları ve özel ayak banyoları kullanılır. Bu yöntem bacaklarda kan dolaşımını geliştirmenize izin verir, bu da iltihaplı odağın kan akışına katkıda bulunur.

Çocuğun gözetim ihtiyacı var. Bebeğin daha az konuşması veya ağlaması gereklidir. Ses telleri sürekli gerilmiyorsa, bu tedavi sürecini daha iyi etkileyecektir. Bebeği eğlendirebilir ve tüm dikkatini verebilirsiniz.

Hastalar yatak istirahatine ve minimum fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar.

Hasta bir çocuğun bulunduğu oda düzenli olarak havalandırılmalıdır. Hava nemli olmalıdır, böylece bebek normal olarak boğazını temizleyebilir ve mukoza zarı kurumaz.

Çocukların doğru beslenmeye ihtiyaçları vardır. Gıda, mukoza zarına ek olarak zarar vermeyecek kadar çok sıcak veya soğuk olmamalıdır. Yumuşak veya sıvı gıdalara tercih edilmelidir. Soda ve çok güçlü içecekler içemezsiniz.

Halk hekimliğinde, çocukları larenjitden tedavi etmeyi amaçlayan çok sayıda tarif vardır. Hastalığın akut formu yoksa, küçük bir çocuk bile evde tedavi edilebilir. Genel durumunu izlemek her zaman gereklidir. Doktorlar sadece ilaçları değil, aynı zamanda halk ilaçlarını da kullanmanızı önerir. Çocukları evde etkili bir şekilde tedavi etmek için düzenli boğaz ve inhalasyon yapılmalıdır.

Çocuklara ilaç vermeden önce, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. İlacın hastanın durumunu kötüleştirmemesi çok önemlidir. Her ilacın belirli kontrendikasyonları ve kullanım önerileri vardır, bu ciddiye alınmalıdır. Bir çocuğu larenjitden tedavi etmek, doğru sonuca sahip olanlardan daha iyidir. Hastalığın mevcut semptomlarını ortadan kaldıran ilaçların kullanılması gereklidir. Tıbbın bileşimindeki bazı maddelerin alerjiye ve hoşgörüsüzlüğe karşı bireysel eğilimini hesaba katmak gerekir.

Larenjit tedavisi gecikirse, hastalık daha şiddetli bir formda olabilir - kronik farenjit.

Ilaç çeşitleri

Larenjit tedavisi için farklı özelliklerde birçok ilaç üretilir. Bunlar, hastalığın altta yatan nedeni üzerinde etkili olan ve semptomatik olan, sonuçları ortadan kaldırmak için etiyolojik ilaçlara ayrılırlar. Bazı ilaçlar bir enjeksiyonla enjekte edilir, diğerlerinin ise boğazı, sindirimi veya teneffüsünü durulaması gerekir.

Larenjit veya farenjitli çocukların tedavisi için reçete edilen tüm ilaçlar, aşağıdaki türlere ayrılır:

antibakteriyel

Antibakteriyel ilaçlar, öncelikle bakteri ve mantar oluşumlarının yok edilmesi için larenjit ile reçete edilir. Etkili tedavi için altta yatan nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Böyle bir yöntemle terapi, çocuğu sakinleştirmeye, mukozada şişkinliği gidermeye izin verir. En yaygın: Bioparox, Miramistin, Zodak, Clarisens, Parlazin, Claritin, Cetrin ve Clarotadine.

Miramistin, vücut üzerinde karmaşık bir etkiye sahip olan en iyi ilaçlardan biridir. Her şeyden önce, Miramistin mukoza zarına yerleşmiş enfeksiyon ve zararlı bakterilerin etkili bir şekilde ortadan kaldırılması için tasarlanmıştır. Miramistin, ağız boşluğundaki fungal oluşumları yok etmek için ve aynı zamanda otitis, konjonktivit tedavisinde de kullanılmıştır. Inhalasyonlar için kullanılabilir. Miramistin, epitel dokularının rejenerasyonunu hızlandırır ve yavaş yavaş inflamasyonu hafifletir.

Bioparox bir doktor tarafından 3 yaşından büyük çocuklara reçete edilebilir. İlaç boğaz ağrısı duygularını ortadan kaldırmak için, kuru öksürük ve burun akıntısı bastırmak için kullanılır. Bir haftadan uzun sürmez. Bioparox, vücutta üremelerini baskılayan bulaşıcı hastalıklar, mantarlar ile etkili bir şekilde savaşır. Bioparox, sindirim ve solunum sisteminin işleyişini etkilemez. Bu ilaca karşı bir dizi kontrendikasyon vardır, ancak çocuk için tehlikeli olamaz.

Imunnostimulyatory

İmmünostimülanlar, çocukların vücudunun pasif güçlenmesine ve bağışıklık sistemini uyarmaya yöneliktir. Güçlü bağışıklığa sahip vücut, zararlı virüsleri ve enfeksiyonları iyi bir şekilde karşılar.

Bu gibi araçlar arasında: Imudon, Arbidol, Kagotsl, Amiksin, Tsikloferon ve Lizobakt.
Bazı ilaçlar inhalasyon için kullanılır. İmmün uyarıcı ilaç kategorisine, Miramistin de dahil edilebilir.

Antitussif ve balgam söktürücü

Beklentiler, farinkste balgamı seyreltmeye ve çocuğu aktif olarak öksürmeye yardımcı olur. Bu tip araçlar, vücudun birikmiş mikropları ve virüsleri temizlemesine yardımcı olur.

Vücudu öksürmeye teşvik eden preparatlar: Lazolvan, Mukaltin, Gerbion, Libeksin, Sinekod. Bebek öksürüğü ıslak ise, doktor balgam söktürücü ilaçları reçete: Bronchosan, Solvin, Alteika, Ambrobene, Fluimutsil.

Lazolvan, bu tür ilaçların en iyi beklentilerinden biri olarak kabul edilir. Lazolvan'ı kullanarak, bir hafta içinde terapötik bir etki elde edebilirsiniz.

Lazolvan ayrıca, çocuğun solunum fonksiyonlarını bozmadan, spazmları ortadan kaldırır ve salgılanmayı azaltır, öksürük rahatlaması için tasarlanmıştır. İlaç karmaşık kabul edilir ve pek çok bitki bileşenine dayanması nedeniyle ciddi bir kontraendikasyona sahip değildir. Lazolvan larenjit tedavisi ve önlenmesi için diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

vazokonstriktör

Vasokonstriktörler, mukoza zarının şişmesini hızla ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. İnhalasyon için kullanılabilirler. Kendilerini çok iyi gösterdi: Prednisolone, Miramistin. Prednizolon, bir enjeksiyon ile vücuda enjekte edilebildiğinden, etkisini çok hızlı bir şekilde uygulayabilir. Enjeksiyonun dozu çocuğun ağırlığını dikkate alan bir doktor tarafından hesaplanır. İlacın enjeksiyonu intramüsküler ve hastanın ciddi bir durumu ile yapılır.

Prednizolon tablet şeklinde olabilir. İlaç solunum yolu şişmesi, yutak iltihaplı süreçlerin süspansiyonu ve balgam seyreltilmesi kaldırılması için reçete edilir. Larenjit tedavisi için Prednizolon, çocuk kendi kompozisyonundaki belirli bileşenlere karşı artan bir duyarlılığa sahip değilse mümkündür.

antihistaminikler

Antihistaminikler alerjik şişme ve yalancı krup için reçete edilir. Alerji belirtilerini durdurmaya yardımcı olur. Larenjitin alerjik formu boğulmaya ve ciddi dispne neden olabilir. Bu belirtileri ortadan kaldırmak için Diazolinum, Dimedrolum, Tavegil kullanın.

ateş düşürücü

Soğuk algınlığı ve uyuşturucuyu ortadan kaldırmak için çocuğun yüksek vücut sıcaklığını sağlıklı olana düşürmek için antipiretik ilaçlar gereklidir. Çocuklar için Nurofen, Panadol, Ibuprofen, Cefekon ve Efferalgan sıklıkla reçete edilir.

homeopatik

Homeopatik ilaçlar, ses tellerini geri kazanmaya ve sesi normale döndürmeye yardımcı olur. Hırıltı ve ses kısıklığı ortadan kaldırın. Bu kategoride Homeomes ve Dexamethasone uygun ve etkili olarak kabul edilir.

spreyler

Spreyler larinks ve ağız duvarlarının etkili bir şekilde işlenmesine yardımcı olur. Sprey formundaki ilaç, farinksin ulaşılması zor yerlere nüfuz edebilir ve tüm inflamasyon odaklarını kapsayabilir. Bu tür ilaçların kalbinde karmaşık eylemleri olan maddeler bulunur. Bir inflamasyon ve anestezi, nemlendirme ve otsharkivanija kaldırılması için atanır.

Spreyler en yaygın ilaçlardır. İyi kanıtlanmış: Bioparox, Lugol, Cameton, Miramistin, Lazolvan.

Çoğu zaman, doktorlar bir sprey Lazolvan ve Miramistin şeklinde reçete ederler. En az kontrendikasyonları vardır ve küçük çocukların tedavisi için uygundur. Miramistin tamamen toksik değildir, 1 yıl içinde bir çocuğu tedavi etmek için kullanılabilir. Bioparox antibiyotik özelliklere sahip bir spreydir.

Çözünme tabletleri

Tabletler genellikle kademeli rezorpsiyon için tasarlanmıştır. Boğaz ağrısına karşı yönlendirilmiş bir harekete sahiptirler, tahrişleri yumuşatırlar, sesi kısmen geri kazanabilirler. Hasta yatağında olamazsa, bu durumda hap, vazgeçilmez bir araçtır. İlacın küçük dozları, hastalığın semptomlarını hafifletmek için kısa bir süre sağlar. Bu tür tabletler ve şekerler şunlardır: Strepsils, Sepptelet.

Video "Öksürük ve öksürük ilacı"

Videoda Dr. Komarovsky, hangi ilaçların larenjit tedavisinde en etkili olduğunu söyleyecektir.

Larenjit için etkili ilaçlar: bir grup ilaç

Tıbbi bitkilerin (Imupret) ekstraktlarına dayalı larenjitlere karşı bir immün sistemi uyarıcı ajan seçmek daha iyidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda kullanım için izin verilir, ancak dozaj sadece bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından hesaplanmalıdır, çünkü bu ilaçların da yan etkileri vardır.

Antitussif ve balgam söktürücü ilaçlar

Larenjitli yetişkinlerden antitussif ve balgam söktürücü ilaçlar, tedavinin vazgeçilmez bir bileşenidir. Onlar balgam sıvılaşmasına katkıda bulunur, öksürüğü kolaylaştırır, larinksin mukusdan arındırılmasını hızlandırır.

Daha önce gırtlak veya ses telleri duvarlarında yatırıldı tüm balgam, nefes borusundan tıkayabilir veya aşağı bronşlarda beri Bazı doktorlar, pratik yetişkinlerde larenjit gelen söktürücüler ilaçların kullanımını inanıyoruz.

Doktorlar larenjit tedavisi için aşağıdaki antitussif ilaçları reçete:

Antitussif ve balgam söktürücü etkisi olan larenjit için en iyi çözüm Lazolvan şurubu. İlacın aktif bileşeni ambroksol hidroklorürdür. Farmakolojik hareket, yarım saatte ortaya çıkar, öksürüğü ve balgam çıkarma işlemini kolaylaştırır.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için, çocuklar - şurup ve bebekler için - inhalasyon için enjeksiyon Lazolvan tabletleri kullanın.

Vazokonstriktif ilaçlar

Vazodilasyon damlaları, eş zamanlı bir larenjit semptomu olarak soğuk algınlığında kullanılır. Bunlar, özellikle altta yatan hastalığın seyrini ağırlaştıran rinit tedavisi için kullanılır. Rinazolin, Noxprey, Reno sprey, Nasa-Long, Nazo-sprey sık sık reçete edilir.

Larenks stenozu ile birlikte larenjit için en iyi ilaç, vazokonstriktif burun damlaları Naphthysine vardır. Bununla birlikte, bir kulak burun boğaz uzmanı atanmadan, kullanılmamalıdır, çünkü bunlar hızlı bağımlılığa neden olabilirler.

antihistaminikler

Yetişkinlerde larenjit gelen antihistaminik tabletler larinks mukozasında şişlik rahatlatmak, hem de antibiyotik alırken alerjik reaksiyonların ortaya çıkışını engellemek. müközün şişme kısık sesini büyüyebilir, bu nedenle emilebilir tabletlerle birlikte alerji ilaçları iyi bir etkiye sahip olduğunda, larenjit nahoş belirtileri kupiruya.
İyi antihistaminikler şunlardır:

Larenjitli alerjiler için bir başka etkili ilaç L-Cet'dir. Bu, pratik olarak yan etkilere (uyuşukluk, yorgunluk) neden olmayan ve altı aylıktan itibaren çocuklarda kullanılabilen güvenli bir ilaçtır.

ateş düşürücü

Larenjit ile kullanılan antipiretik ilaçlar, vücut sıcaklığı 38.5 ° C'yi aştığında, sadece acil durumlarda içmelisiniz. 6 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için, bebekler - şuruplar veya süspansiyonlar için tabletler veya kapsüller reçete edilir. En etkili ilaçlar Nurofen, Ibufen, Paracetamol, Panadol'dur.

Homeopatik ilaçlar

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için en iyi homeopatik ilaçlar şunlardır:

 • Apis, ses tellerinin şişmesine ve sesin ses kısıklığından kurtulmasına yardımcı olan bir ilaçtır.
 • Hyoscyamus larenjit ile kuru öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olan bir ilaçtır.
 • Khamomila larenjit ve ses kısıklığı için bir tedavi yöntemidir. Larinksin mukoza zarları üzerinde olumlu bir etkisi vardır, bir anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Larenjit karşı homeopatik bir ilaç, ancak güvenli, bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Aphonia (ses kaybı) veya ses kısıklığı, darlık, ses tellerinin iltihabı, burun akıntısı, sıcaklık, vb. Gibi mevcut semptomlara dikkat edilir.

Boğaz için spreyler

Hangi ilaçların larenjit ile tedavi edildiği, ses ve boğaz ağrısı ile birlikte görülür? Genellikle bu amaçla spreyler kullanılır:

 • MaxiKold Lor, etken maddesi heksetidin olan larenjit ve ses kısıklığı için bir tedavi yöntemidir.
 • Kampomen, mukoza boğazını yumuşatan, ağrıyı ve dokuların şişmesini azaltan bir spreydir. Larenjit için bu ilaç, doğal bileşenler, özellikle bitkisel yağlardan oluşur, bu nedenle öncelikle ilacın aşırı duyarlılık göstermeyeceğinden emin olmalısınız.
 • Oracept - ses telleri ve aphonia şişmesi için iyi olan larenjitden kurtulmak için bir çare. Artı - minimum yan etki sayısı ve uzun süreli kullanım olasılığı.

Çoğu zaman spreyler ve aerosoller larenjitli resorpsiyon tabletleri ile paralel olarak kullanılır. Bu sayede tedavinin etkisini en üst düzeye çıkarabilir ve tehlikeli patolojinin komplikasyonlarını önleyebilirsiniz.

Tabletler ve pastiller

Larenjit ile birlikte hangi hapları kullanacakları, kullanımlarının amacına göre değişir. Bazen tabletli preparatları emilebilir şekerler ile değiştirmek daha iyidir, ancak doktor kararı vermelidir.

 • Tantum Verde - yetişkinlerde ses kısıklığı ve ses kısıklığı için kullanılan tabletler. Bunlar antibakteriyel, analjezik ve anti-inflamatuar bileşenler içerir, boğazı yumuşatır.
 • Trachsen - antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahip larenjit ile resorpsiyon için başka bir tablet. Onlar belirgin bir nane tadı var.
 • Falimint - larenjit ile rezorpsiyon için tabletler, mukoza zarlarının şişkinliğini gidermek ve anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahip.
 • Isla - ses ve kuru laringeal öksürük kaybına yardımcı olan larenjit tabletleri. İlacın bileşimi İrlanda yosunu ve nane özü içerir.

Yetişkinlerde larenjitden pastiller formundaki ilaçlar şunlardır: Dr. Mom, Kukasil, Strepsils.

İlaçların kullanımı için genel kurallar

Yukarıda açıklanan ilaç gruplarının uygulanması için belirli kurallar vardır:

 • Antibiyotikler aynı zamanda alınır. Dozlar arasındaki aralık 4-6 saat olmalıdır.
 • Larenjit, spreyler, pastil tabletleri - sadece yemeklerden sonra (40 dakika sonra).
 • İlaçların dozunu aşmayın - bu yan etkilere yol açabilir. En iyi ve en güvenli ilaçların bile alınması gereken kendi sınırlamaları vardır.
 • Antihistaminikler çoğunlukla gece çekilir, çünkü birçokları uyuşukluğa ve diğer yan etkilere neden olur.
 • Vasokonstriktör damlası, stenoz ataklarını durdurmak ya da mukusun burundan bolca ayrılmasını durdurmak gerektiğinde son çare olarak kullanılır. Belirli ilaçlar bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir, çünkü bunların tümü larenjit stenozu için etkili değildir.

Larenjit tedavisi ile ilgili daha ayrıntılı talimatlar KBB doktoru tarafından da verilecektir. Larenjit, bağımsız olarak tedavi edilmemesinden daha iyidir, çünkü patolojik sürecin kronikliği, çok daha tehlikeli sonuçlara neden olur.

Larenjit için etkili tedaviler: antibiyotikler, semptomatik, topikal ajanlar

Larenjit, larinksin inflamatuar bir hastalığıdır. Karakteristik özelliklere sahiptir, ancak semptomatoloji patolojinin türüne bağlı olarak değişebilir. Tedavi, hastalığın türüne bağlı olarak reçete edilir.

Larenjit: Etiyoloji

Larenjit bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. Hastalığın seyri kronik ve akut bir şekilde ortaya çıkabilir. Hastalığın 7 tipi vardır:

Larenjit iltihaplı ses telleri

semptomlar

Genel olarak, tüm patoloji türlerinde semptomatoloji benzerdir, ancak larenjit tipine bağlı olarak farklıdır. Genel semptomatoloji ortaya çıkar:

Tipine bağlı olarak, kan damarları ile kalın mukus ve balgam, ateş, kısmi veya tam ses kaybı ve yorgunluk, boğazda kuruluk mevcut olabilir. Genellikle larenjit farenjit ile birleştirilir.

tıp

Bir apse haricinde her türlü klasik terapi uygulaması uygulanır. Apse durumunda, sadece ilk aşamada tıbbi tedavi uygulanır. Vaka başlanırsa, o zaman pürülan boşluğu cerrahi olarak açmak gerekir. Diğer durumlarda, patolojinin türüne bağlı olarak farklı yönlere sahip ilaçlar kullanılır.

antibiyotikler

Antibiyotikler, mukozal dokuların bakteriler tarafından enfeksiyonu durumunda kullanılır. Ayrıca, sunulan alanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanılırlar. Larenjit ile aşağıdaki ilaçları uygulayın:

Antiviral ve antimikrobiyal

Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman influenza ve diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. En popüler antiviral ilaçlar:

Larenjit tedavisinde kullanılan antiseptik ilaçlar, genellikle ya spreyler ya da sıvıları durulama, ya da emilme için tabletler ve pastiller ima:

antihistaminikler

Antihistaminikler genel olarak her türlü inflamatuar ve alerjik hastalık için reçete ederler. Semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu ilaçlar vücudun bir alerjene karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Yetişkinler ilaçları tablet biçiminde alır, ancak çocuklar ilacı şurup veya süspansiyon şeklinde reçeteler. Özellikle ağır vakalarda, oral uygulama imkansızsa veya boğulma riski taşıyorsa (örneğin, larinksin şişmesiyle) enjekte edilebilir uygulama yöntemleri kullanılır.

Larenjit tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakınız:

Öksürük için araçlar

Özellikle havlama üstesinden gelmek, öksürük yorgunluğunu gidermeye yardımcı olmayan ve karın bölgesine ait kasların aşırı yüklenmesine ve midenin duvarlarına maruz kalmasına bağlı olarak kusmaya neden olan öksürüğü tüketen larenjit antitusifleriyle uygulanır. Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Spreyler ve boğaz çözümleri ve semptomların giderilmesi

Boğaz için spreyler çeşitli etkilere sahiptir. Mukoza zarının tahrişini ortadan kaldırır, kuruluğu ve iltihabı azaltır, larenjit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Kompozisyona bağlı olarak, anestetik etki de taşıyabilirler. Temel olarak aşağıdaki araç türlerini uygulayın:

Birçoğunun bitkisel bir temelleri vardır ve acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tantum Verde ve Oracept'in bileşiminde, güçlü bir ağrı sendromunu bile hafifletmeye yardımcı olan bir anestetik bileşen vardır.

Boğazın yağlanması için araçlar

Boğazın yağlanması için uygun ilaçlar:

 • Lugol;
 • karotolin;
 • collargol;
 • Gliserin üzerinde tanen.

Güçlü bir öksürükten rahatsız olan daha fazla iltihaplı mukoza zarına zarar vermemek için bu tür fonları dikkatli bir şekilde uygulayın.

ateş düşürücü

Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar antipiretik özelliklere sahiptir. Bu gibi hazırlıklar şunlardır:

Hemen hemen tüm bu ilaçların şurup veya süspansiyon şeklinde bir çocuk seçeneği vardır.

Burun damlaları

Rinit belirtileri genellikle ya enfeksiyöz tipin veya alerjik tipin karakteristiğidir. Bu nedenle, larenjit ile burun damlaları sadece bu belirti varsa reçete edilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları da larenjit ile daha az etkili değildir. Klasik ilaç tedavisinin yerini almayacaklar, ancak daha hızlı iyileşmeye ve hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaklar. Alerji ve alerjik rinit için bu tarifleri uygulamak yasaktır.

Durulama için otlar

Enflamasyon varlığında durulama için, aşağıdaki otlar kullanılır:

Meyve suları ve çaylar

Ayrıca, meyve suları ve çay larenjitinin tedavisinde de kullanılırlar. Bağışıklığı güçlendirmeye, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya veya tezahürünü azaltmaya yardımcı olurlar. En etkili olanlar aşağıdaki içeceklerdir:

 • Narenciye suları;
 • Limonlu çay;
 • Ahududu çayı meyveleri temelinde;
 • Kırmızı veya siyah frenk üzümü bazlı çay;
 • Ahududu yaprağı, kuş üzümü;
 • Ballı çaylar.

Eğer meyveleri bal ya da reçel yaparsanız, yeşil çay, puer ya da çay oolong çayı tercih etmek daha iyidir. Çay değil, ama son derece yararlı içecek - bal ve tereyağı ile sıcak süt, boğaz yumuşatır. Öksürük etkisine ihtiyacınız varsa, o zaman bir çay kaşığı içme ½ çay kaşığı soda ekleyebilirsiniz.

Larenjit için halk ilaçları:

soluk alma

Larenjit ile zorunlu inhalasyon beklenir. Nefes almayı önemli ölçüde kolaylaştırır, iltihap ve mukoza zarlarının kurumasını önler, antitusif veya balgam söktürücü etkiye sahiptir. Prosedür bir nebülizör, inhaler veya doğaçlama araçlar ile gerçekleştirilebilir.

Tıbbi preparatlar

Tıbbi ürünlerle inhalasyonların yapılması, solüsyonu ısıtmaksızın bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bir kişi talimatlara göre bölmeye bir solüsyon döküp, dumanı soluyarak giderir. Bunun için uygula:

otlar

Otlar solunabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı gerekir. Ham kaynar su dökün ve yarım saat bekletin. Sonra süzün ve inhalere dökün. Prosedürün en uygun varyantı buhardır.

Inhalasyon için uygulanan:

 • Papatya kimyası;
 • nergis;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • Böbrekler çam.

Bu bitkilerin bir karışımını yapabilir ve yukarıda belirtildiği gibi hazırlayabilirsiniz.

yağlar

Yağ inhalasyonları sadece kullanılan bileşenlere alerjinin yokluğunda kullanılır. Temel olarak esansiyel yağlar kullanılır:

İlacın 3-5 damlaı ile bir bardak su eklenir, daha sonra çözelti karıştırılır ve bir inhaler veya nebulizer içine dökülür. Sunulan yağların çoğu Gevkamen merhem gibi bir preparatta mevcuttur. İnhalasyonlar için de kullanılabilir, ancak sadece buhar için. Suyun içindeki bir maç başlığının boyutunu bir merhem ekleyin ve havalandırın.

Komarovsky diyor ki, inhalasyon yapmak daha iyi ne diyor?

görünüm

Kalitatif ve tam teşekküllü tedaviyi yaparken, larenjit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kronik formu sadece remisyon aşamasında olabilir. Tedavinin yokluğunda, patolojiye bağlı olarak, ya kronik aşamaya geçer ya da ilerler ve komplikasyonlara neden olur.

Çocuklarda, bu tip larenjit, astar veya yalancı kabuğu gibi, boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Larenjitin pürülan formları komplike pnömoni, sepsis, larinkste stenoz gelişmesine neden olur.

Larenjit ile resorpsiyon için tabletler

Larenjit, larenksin viral enfeksiyonların etkisi altında ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir ve boğazda farenks, ağrı ve hoş olmayan hislerin şişmesi ile birlikte görülür.. Çoğu zaman, hastalık 3 yaşın altındaki çocukları etkiler, ancak yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Larenjitden kaynaklanan rezorpsiyon için tabletler, bulguları yumuşatmaya, virüsleri bastırmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Lozenjelerin rezorbsiyona etkisi

Çoğu zaman larenjitli boğazda ağrı güçlüdür, ses kaybı olabilir. Pastillerin kullanımı farinksin mukoza yüzeylerini nemlendirmeye yardımcı olur ve kaybolan sesi geri kazandırır..

Pudra şekilli lolipoplar aşağıdaki rahatsızlık verici belirtileri hafifletmek için reçete edilir:

Çözünen tabletler her insan için farklı davranır: Birisi iki veya üç tekniğe ihtiyaç duyarken, diğerleri uzun bir ders gerektirir.

Bir uzman tarafından reçete edilen bazı ilaçlar arasında birkaç aktif bileşen bulunur. Aktif bileşenlere ek olarak, bitkisel maddeler, uçucu yağlar, nane, bal ve diğerleri içerir.

İlaçların ana avantajı, neredeyse yerel olarak hareket eden dolaşım sistemine girmemeleridir. Bu, uygulamalarından sonra olumsuz etkilerin olmadığını açıklar.

Ancak başka bir tarafı var: Pastilin etkisi minimaldir, bu nedenle tedavi sadece onların yardımı ile neredeyse hiçbir zaman hastalığın tedavisine yol açmaz.. Bu daha güçlü ilaçlar gerektirir. Hastanın larinkste güçlü bir şişlik varsa, lolipoplar tamamen işe yaramaz hale gelebilir.

Lolipoplar nasıl seçilir

Lolipop satın almadan önce doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Kendi kendine ilaç alerjileri, çocuklarda laringospazmı, havlayan öksürük ve laringeal ödem görünümünü tetikleyebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ile resorpsiyon için tabletler, hastalığın türüne ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olarak reçete edilir:

 • Ağrı semptomlarını azaltın ve boğaz ile nane ve mentol içeren tabletleri yumuşatın;
 • Hastalığın viral yapısında, şekerler antibiyotikleri içermemelidir: terapötik bir etkiye sahip olmayacaklardır;
 • larenjitli pastiller genellikle 6 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir.

Gerekli çareyi seçerken, kontraendikasyonları okumalısınız. Sahip olan hastalarda dikkat edilmelidir:

 • laktoza duyarlılık;
 • bal alerjisi eğilimi;
 • Tip 2 diyabet;
 • Şiddetli böbrek hastalığı;
 • artan basınç;
 • kan hastalıkları;
 • şişme.

Bazı non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar kullanmayın:

 • 12 yaşın altındaki çocuklarda;
 • çocuğun yatağı sırasında;
 • emzirme döneminde;
 • Solunum sistemi patolojilerinde;
 • bir mide ülseri ile.

Satın almadan önce, gırtlak alerjisi ve ödem oluşmasını önlemek için, ilacın bileşimi hakkında bilgi sahibi olmalı ve kullanmak için herhangi bir kısıtlama olmadığından emin olmalısınız.

Popüler araçlar

Çocuk ve alerji hastalarının tedavisinde, parfüm, boya, bal ve alerjiyi kışkırtan diğer maddeler içermeyen tek bileşenli ürünler.

Şekerlerin etkisi doğru uygulamalarına bağlıdır. Tabletler tamamen eriyene kadar ağızda tutulur. Tıbbı aldıktan sonra terapötik bir etki elde etmek için, bir saat boyunca su içmemeli ve içmemelisiniz.

 • Erken çocukluk döneminde, çoğunlukla reçete:
 • Lizobakt;
 • Sebidin.

Bu ilaçlar 12 aydan büyük çocuklara kabul edilebilir, ancak bir tablet vermeden önce, toz haline getirilmelidir.

 • 3 ila 5 yıl arasında aşağıdaki ilaçlar çocuklar için önerilir:
 • Anti-anjina;
 • Septolete;
 • Çocuklar için Grammidin;
 • Tonsilotren;
 • Tonzipret;
 • Heksoral tabletler;
 • Teraflu Lar;
 • Lizobakt;
 • Tantum Verde.
 • Beş yaşından itibaren çocuk reçete ilaçlar Strepsils, Hexaliz.

Gerekli dozaj çocuk doktoru tarafından belirlenir. Diğer antiseptiklerin eşzamanlı kullanımıyla, doz ayarlanmalıdır.

 • Yetişkinlikte, en reçeteli ilaçlar şunlardır:
 • Grammidin;
 • Septolete;
 • Lizobakt;
 • Faringosept;
 • Strepsils;
 • Gomeovoks.

Hangi ilacı seçmek için ihtiyacınız olan belirtilere bağlıdır.

Boğaz ağrısı azaltılması

Bu durumda, doktorlar ağrı kesiciler içeren ilaçlar reçete. İlaç Tonzipret bitkisel özler içerir, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bağışıklığın güçlendirilmesini teşvik eder.

Boğazdaki terlemenin giderilmesine, öksürüğün hafifletilmesine ve mikroorganizmaların Sepotlet ve Neo-anginas maddelerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar.

Septefril ve Salvia boğazda şişliği ve yanmayı rahatlatır.. Herhangi bir yaş kategorisinde hastalara atandı. Diğer emilebilir tabletler gibi, günde 7 parçaya kadar kullanılırlar.

Öksürük ortadan kaldırılması

Larenjitin erken belirtileri sadece boğaz ağrısı ve şişme ile değil, aynı zamanda güçlü öksürük ile de karakterizedir. Şişlik ortadan kaldırmak, mukoza yüzeyleri yumuşatmak ve aynı zamanda kuru öksürük kurtulmak yatıştırıcı özellikleri olan tabletler olabilir: Liebexin, Falimint, Dr. Anne, Linkas Lor.

Semptomlar birkaç gün boyunca uzaklaşmazsa, uzman Glikodin veya Dextromethorphan gibi sadece larenjit alevlenmesi için yetişkinlikte kullanılan güçlü ilaçları önerebilir.

Virüsle savaşmak

Viral kökenli olan larenjit, antimikrobiyal ve antiseptik etkisi olan pastillerle tedavi edilir.. Bu tür ilaçlar sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaz, aynı zamanda enfeksiyonu baskılayamaz.

En yaygın olarak bilinenlerden biri Grammidin, bir bakteri öldürücü etkiye ve geniş bir kullanım alanına sahip bir ilaçtır. Tabletler çoğunlukla sadece larenjit tedavisi için değil, aynı zamanda ağız boşluğunun diğer hastalıkları için de, örneğin stomatit için reçete edilir. İlaç bağımlılık yapmaz ve hastalığın nüksetmesi sırasında kullanılabilir.

Bir başka etkili ilaç larenjit ile Tharyngept'dir. İntestinal mikroflorayı etkilemeden streptokokları baskılayan güçlü antiseptik. Alerji kullananlar kullanmak yasaktır. Terapötik etki genellikle uygulama başlangıcından itibaren 3 gün sonra ortaya çıkar. Ürün yemekten 30 dakika sonra ağızda çözülür. Tabletin emilmesinden sonra 3 saat boyunca yiyecek vermelisiniz. Tedavinin gidişatı4 gün.

İlacın dozunda izinsiz artış daha iyi bir sonuca yol açmayacaktır. Doz aşımı alerjileri ve deri döküntülerini tetikleyebilir.

Etkili kombine antiseptik Lizobakt ağız ve larinksin ağız boşluğunda enflamatuar süreçler için reçete edilir. Larenjitli Lizobakt, bir dezenfektan etkiye sahiptir, patojenik mikroorganizmaları bastırır, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır. Ayrıca, mantar ve virüsleri başarılı bir şekilde ortadan kaldırır, aynı zamanda hücresel bağışıklığı uyarır.

Benzer bir etki, eylemi bağışıklık sistemini güçlendirmeyi amaçlayan Imudon tarafından ele geçirilmiştir. Bu ilaçlar, otoimmün patolojiler için reçete edilmez ve 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Ek olarak, Hexoral Küvet, Teraflu Lar, Tantum Verde virüsleri ile etkili bir şekilde savaşın.

Rezorpsiyon tabletleri ile tedavi, temel tedaviye bir katkıdır ve bir uzman, inhalasyon ve durulama ile reçete edilen ilaç ve prosedürlerin yerine geçemez.

Çocuklarda larenjit tedavisi: ilaçlar

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

Larenjit, çeşitli enfeksiyöz hastalıkların arka planına karşı gelişen ses telleri ve gırtlak akut inflamasyonudur: grip, akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları. Yetişkinler hastalığa, çocuklardan çok daha kolay dayanırlar ve bu sadece olgunlaşmamış çocukluk bağışıklığı ve virüslere ve enfeksiyonlara karşı düşük dirençten kaynaklanır. Küçük çocuklarda akut larenjit ile krup riski gelişir - asfiksi yol açan laringeal lümeninde keskin bir daralma meydana gelir.

Larenjit nasıl tedavi edilir

Larenjit Türleri

Larenjit, sadece semptomatolojide değil, aynı zamanda tedavide de farklılık gösteren birkaç türe ayrılır. Larenjit formuna bağlı olarak, özel ilaçlar ve prosedürler reçete edilir.

tablo

Diphtheria larenjit

Flegmonöz larenjit

Önemli Bilgiler! Larenjitleri bağımsız olarak teşhis edemez ve tedaviyi reçete edemezsiniz, hastalığın bazı formları sadece testlerin ve görsel muayenenin bir uzman tarafından yapılmasından sonra belirlenir.

Larenjitin ana belirtileri

Larenjit, çoğu bulaşıcı hastalık gibi, birçok belirtiye sahiptir:

 • burun akıntısı;
 • boğaz mukozasının kızarıklığı ve şişmesi;
 • boğazın timbre değişikliği, ses kısıklığı görünümü;
 • hemorajik formda, boğaz mukozasında hemorajiler mümkündür;
 • terleme ve kaşıntı, yutma güçlüğü;
 • keskin ve havlayan öksürük;
 • vücut sıcaklığında artış.

Özellikle ciddi durumlarda, krup adı verilen boğulma saldırıları vardır.

Önemli Bilgiler! Larenjit gece çok hızlı, çok hızlı gelişir. Çocuğun şiddetli şişmesi gelişirse ve nefes almak zorsa, ambulans çağırmanız önerilir.

Larenjitli tabletlerin listesi

Larenjit, larinks ve trakeanın üst kısımlarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman bu aşırı soğuma sık sigara ve alkol tüketimi, kuru ve tozlu alanlarda uzun kalmak, kataral, bulaşıcı hastalıklar (ARD, grip, bronşit, kızıl, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, pnömoni, alerji) ve diğerlerine karşı çıkar.

Bir doktor tarafından atanan larenjit tabletleri, solunum yolu mukozasının yumuşatılmasına katkıda bulunur, mukolitik (sıvılaştırıcı balgam) aksiyonuna sahiptir, hastalığa neden olan bakterileri veya virüsleri yok eder.

Larenjit tedavisi

Larenjitin iki ana formu vardır:

 • akut (5-10 gün sürer, altta yatan hastalık ile ilişkili belirli faktörlerin etkisi altında oluşur);
 • Kronik (sürekli akut formları aktardıktan sonra gelişir, iki haftadan fazla sürebilir).

Sırayla, formların her biri çok çeşit var.

Belli bir tedaviyi gerçekleştirmeden önce, hastalığı teşhis etmek gereklidir.

Larinks inceledikten sonra, kulak burun boğaz uzmanı aşağıdaki muayeneleri reçete edebilir:

 • kan ve idrarın genel analizi (enflamatuar süreçlerin varlığı için);
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi;
 • alerjik araştırmalar;
 • laringoskopi yapmak.

Tedavi, (evde), ancak ağır formlarda mümkündür - sadece durağan.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tüm larenjit tipleri için genel bir tedavi rejimi vardır:

 • tam dinlenme bir gırtlak sağlamak (5-7 gün boyunca sessizlik);
 • diyet değiştirmek (soğuk, tuzlu, baharatlı, baharatlı yiyeceklerin kullanılmasından sakınmak);
 • kötü alışkanlıkların tamamen dışlanması (sigara, alkol);
 • bol sıcak içecek göster;
 • apartmanda havanın nemlendirilmesi;
 • tam uyku sağlamak;
 • larenjitin ortaya çıktığı altta yatan hastalığın tedavisi;
 • ilaç gırtlak - antiviral (Anaferon, Arbidol, Citovir-3 Kagocel), antibakteriyel (Sumamed, Augmentin, seftriakson, Tsefekon, Zinnat) ya da antihistaminikler (loratadin, Tsetrin, setirizin) ilaçlar almak;
 • anti-inflamatuar aerosoller ve larenjit tabletleri ile lokal terapi;
 • boğazın tuzlu çözeltilerle, antiseptik ilaçlarla ve bitkilerle (soda, bir iyot damlasıyla tuz, papatya, miramistin, klorofilit, tundum verde, rotokan) durulanması;
 • Nazal mukoza zarını, nazofarenks ve boğazı nemlendirmek için inhalasyon.

Bu hastalık için reçete edilen ilaçlar üzerinde duralım.

Larenjit ile resorpsiyon için tabletler

 • Neo-Angın. Antiseptik, ağız ve boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının yanı sıra ağrının hafifletilmesi için reçete edilir. Bu 6 yıl ve yetişkinlerden 1 tablet her 3 saatte bir reçete edilir. Bir günde en fazla 8 adet alabilirsin.
 • Faringosept. Aktif madde ambazon monohidrat, Oral kavitenin enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıklarının patojenlerini ortadan kaldırmada aktiftir. Belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahiptir, yani. mikroorganizmaların çoğalmasını önler. İlaç hafif formda geçerse, oral hastalıklar için tek tedavi olarak reçete edilebilir. Yetişkinler için dozaj 1 tablo. Günde 5 kez, 3-7 yaş arası çocuklar için, günlük oran (0.03 gr) 3 doza bölünmüştür. Hamilelik ve emzirme döneminde Tharyngept kullanımıyla ilgili talimatlar, aktif madde kan dolaşımına girmeden lokal olarak hareket ettiğinden bu dönemde kullanılabileceğini belirtir. İlacın yorumları sadece pozitiftir, terleme hissi ve ağız ve boğazdaki diğer rahatsızlık durumlarından kurtulmak şeklinde olumlu bir etkinin hızlı bir başlangıcı vardır.
 • Geksoral Küvetler. Ana bileşenleri: klorheksidin hidroklorür (antibakteriyel özellik) ve benzocaine (Anestezi). Tükürüğün tükürükte uzun süreli bulunmasıyla pozitif tarafta dikkati çekmektedir. Günde 4 tablet miktarında 4 yıldan itibaren reçete edilebilir, düzenli aralıklarla bir tane emilir. 12 yıl ve yetişkinlikte, 8 tablet, her 1-2 saatte bir. Larenjit Hexoral Taps'li resorpsiyon tabletlerinin, ağızdaki açık yaralar veya ülserlerle ve ayrıca aktif bileşenlere karşı artan hassasiyetle kontrendike olduğuna dikkat ediniz. Değerlendirmelere göre, hastalığın ilk belirtileri tespit edildiğinde, hastalığın tedavisinde maksimum etki, fonların hemen kabul edilmesiyle elde edilir. Bu çare hoş bir tada sahiptir, hızlı bir şekilde ağrıyı hafifletir.
 • Lizobakt. Antiseptik, genellikle doktorlar tarafından KBB hastalıkları için kanıtlanmış bir araç olarak değil, aynı zamanda diş hekimliğinde de önerilir. Kontrendikasyonlar: yaş 3 yıl ve laktoz, laktoz eksikliği, bireysel bileşenlerin intoleransı intoleransı ile ilgili sorunlar. Alerji olabilir. Lizobakt, 3 yaşından büyük çocuklar için ve aynı zamanda (ilk trimesterde dikkatle) ve emzirme sırasında gebe kadınlar için larenjit için bir ilaç olarak kullanılabilir. 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar, şemaya göre, erken yaşta, günde 4 kez 2-3 tablete kadar reçete edilir. Değerlendirmelere göre, doğru uygulandığında, etki oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar, çok nadir durumlarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.
 • Dekatilen. Aktif maddelerden oluşan bakterisit bir madde dibucaine hidroklorür (anestezi) ve klorür dequalinium, Bakterileri, mantarları ve antibiyotiklere direnç gösteren bir dizi suşları ortadan kaldırır. Larenjit Resatilen'den rezorbsiyon için tabletler 5 günden fazla olmamak koşulu ile kullanılabilirler, daha sonra doktorun tedavisini ayarlamak gerekir. Yetişkinler için dozaj 1 tablo. Her 2 saatte bir akut dönemin geçmesinden sonra aralık 4 saate, günde en fazla 10 tablete çıkar. 3 saatte 1 tablette 4 yıl olan çocuklarda 4 saat içinde daha fazla. Hamilelik sırasında ilacın etkisinin araştırılması yapılmamıştır, bu nedenle kullanımı sadece ilgili hekimle yapılan anlaşma ile mümkündür. Tabletin emilmesinin çok yavaş olması, tabletin alınmasından hemen sonra diş macunlarının kullanılması önerilmez.
 • Septolete. Antineptik, larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit ile boğaz için bir tablet formunun yanı sıra diş etlerinin iltihabı. Çözülmek için düzenli aralıklarla, 4-6 yaş çocuklar için günde en fazla 4 pastil, 6 adet olmalıdır. - 10-12 yaş, 8 w. - 12 yaş ve yetişkinler. Yan etkileri arasında, günlük dozun aşıldığı durumlarda, alerjinin düşük olması, diyare, bulantı ve hatta kusma ile ayırt edilebilir. Genel olarak, bazı hastalar düşük bir etki süresi bildirmesine rağmen, ilaca ilişkin incelemeler olumludur.
 • TerraFlu Lar. Antiseptik, lokal anestezik, hem rezorpsiyon için tablet formunda hem de sprey şeklinde kullanılabilir. 4 yıl ve yetişkinlerden 2-3 saat içinde 1 tablet için, çocuklar için maksimum 6 adet / gün ve yetişkinler için 10 adet / gün olarak kullanılmasına izin verilir. Acil durumlarda, her 1-2 saatte bir, ancak izin verilen maksimum günlük dozda çözülebilir. Geri besleme, ağrının hızlı bir şekilde ortadan kaldırıldığını gösterir, ancak kullanım diğer farmasötik grupların preparatları ile birlikte olmalıdır.
 • Geksaliz. Genellikle KBB pratiğinde ve diş hekimliğinde anti-enflamatuar, antiseptik ve analjezik olarak reçete edilir. Hexalisis yetişkinlerde ve 6 yaşına ulaşmış olan çocuklarda larenjit karşı bir ilaç olarak reçete edilir. Alerjik belirtiler, süperinfeksiyonun ortaya çıkması (hücrenin sekonder enfeksiyonu) gibi olası yan etkiler, bakteriyel ve / veya fungal enfeksiyonlarla enfeksiyon olasılığının artması ile birlikte dysbiosis gelişimi. Bu tabletlerin uzun (10 gün) alımı nedeniyle ikinci mümkündür. Günlük dozaj - en fazla 8 tablet, 2 saat içinde yetişkin 1 parça, çocuklar - 4 saat. En büyük etkiye ulaşmak için, çok yavaş bir şekilde çözülmek, en iyisi dilin altına almak gerekir. Hexalysis ile tedavi sırasında, benzer etki mekanizmalarının kullanılmasından kaçınmak gerekir. Değerlendirmelerde, hastalar tedavinin olumlu etkisini, hoş bir tadı not ederler.
 • homeopati. Homeopatik ilaçlarla olası tedavi. Örneğin, larenjit gelen tabletler Gomeovoks. Anti-enflamatuar ve mukolitik etkileri vardır, ses kaybıyla, kısrakla alınırlar. Çocuğun öksürük atakları olabileceği ve çocuğun boğulma ihtimali olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ancak çocuklara yaşından sonra izin verilir. 2 saat içinde 2 parça alın, en fazla 24 tablet. Durumun iyileştirilmesinden sonra, alım sıklığı günde 5 kez 2 parçaya ayarlanır. Larengitlere karşı homeopatik tabletler çocuklukta en çok tercih edilir, çünkü bunlar nadiren de olsa alerjik deri döküntülerine yol açabilse de, en az zararlı kimyasal bileşik içerirler.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Genellikle larenjit ile, hastalar öksürük muzdarip. Hastalığın ilk aşamasında, solunum yollarının ödemine neden olabilen hırıltı ve nefes alma zorluğu ile birlikte kuru bir öksürük görülür.

Kuru öksürük tedavisi

Bu durumda inhalasyonlarla, örneğin Pulcicort veya Budesonide ile tedavi edilmesi önerilir. Ayrıca öksürük için, basit tuzlu su veya mineral suyla, ancak her zaman alkali ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Phytopreparations ile buhar inhalasyonları veya deniz tuzu çözeltisi larenjit karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Öksürük rahatsız edici ve yorucu ise, antitüsif ilaçlarla ilgili yardım isteme zamanı:

 • Sinekod. Damla, şurup ve tablet şeklinde mevcuttur. İlaç, solunum yolu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan ve büyük ölçüde kolaylaştıran bronkodilasyon (solunum yolunun direncini azaltır) etkisine sahiptir. Sinecode hamilelik sırasında (1 trimester), akciğerlerde kanama, 2 aya kadar (damla), 3 yıl (şurup), 6 yıl (tablet) çocuklarda kontrendikedir. Tedavi süresi 1 haftadan fazla değildir, bu süreden sonra ilaç iptal edilir. Bu ilaç hakkındaki yorumlar çelişkilidir, ancak genelde, bazı hastalar Sinecode'un öksürüğü tedavi etmediğini, ancak sadece onu baskıladığını belirtmesine rağmen, olumlu etkilerine dikkat çeker.
 • Stoptussin. Kombine ürün, damla, şurup ve tablet şeklinde mevcuttur. Anestezi etkisi yanı sıra belirgin bir antitussif ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Çocuklarda larenjit ile tabletler, ardından kuru öksürük, 12 aylık şurup, 6 aydan itibaren şurup reçete edilir. İlacın tablet formu, ağırlığa bağlı olarak, çiğneme olmadan, şurup olmaksızın, su ile yıkanmalıdır. Hamilelik ve laktasyondan bu ilaçla tedaviden kaçınılması önerilmektedir. Tabletlerin yorumları pozitiftir, pek çoğu, birkaç gün içinde bir öksürüğün kurtulmasına izin veren neredeyse anında bir etki göstermiştir.
 • libeksin. Oral uygulama için tabletler şeklinde antitusif ilaç. Uygulamanın etkisi kodeine benzer, ancak bağımlılığa neden olmaz ve aynı zamanda solunum sürecine de girmez. Kullanımı için endikasyonlar kapsamlıdır ve kontrendikasyonlar komponentlere duyarlılık, galaktoz intoleransı ve solunum organlarındaki sekresyonların bolca salgılanmasıdır. İlaç hakkındaki yorumlar oldukça çelişkilidir ve birçok hasta etkisiz bir ajan olarak Libexin'i karakterize etmektedir.

Balgam oluşumu sonrası, şurup şurupları ve tabletleri yardımıyla çıkmasına yardımcı olmak gerekir.

söktürücüler

 • Doktor anne. Bir balgam söktürücü olarak, resorpsiyon için şurup ve pastiller üretilir. Bitkinin ana bileşenleri. Şurup 3 yıldan itibaren reçete edilir ve 18 yıldan itibaren larenjit tedavisi için haplar. Çok sayıda gözden geçirme, terapötik etkinin, başvurunun başlamasından birkaç gün sonra fark edildiğini göstermektedir. Ve daha erken tedavi, hastalığın ilk belirtilerinden sonra başlar, daha hızlı iyileşme.
 • Althea şurubu. Bir balgam söktürücü ve lokal bir anti-enflamatuar ajan, tat olarak tatlıdır. Doz: 12 yıla kadar, 1 çay kaşığı bir bardak suyun çeyreğinde günde 5 kez, 12 yıldan itibaren yetiştirilir ve yetişkinlere 1 st. after fincan için kaşık da yemeklerden sonra günde 5 kez.
 • Gerbion. Antitussif ve balgam söktürücü özellikleri ile kombinasyon ilaç, primrose kökleri, ortak kekik otu, levomenthol, sukroz özleri içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde akut formun ve yalancı krupinin obstrüktif larenjitinden sonra 2 yaşın altındaki çocuklar için Herbionum reçete edilmez. Yetişkinler için dozaj 15 ml. Çocuklardan sonra, çocuğun yaşına bağlı olarak günde 3-4 kez. 3 haftaya kadar tedavi süresi, daha uzun bir süre sadece doktorun izni ile izin verilir.
 • ambrobene. Salım biçimleri oldukça çeşitlidir: intravenöz uygulama için enjekte edilebilir solüsyon, şurup, inhalasyon çözeltisi, geciktirici kapsüller ve akut veya kronik formda ortaya çıkan larenjit ve diğer solunum yolu hastalıklarından gelen tabletler. İlacın türüne bağlı olarak, kendi yan etkileri ve farklı bir dozajı vardır, bu yüzden bir doktor tedaviyi reçete etmelidir. İncelemeler çoğunlukla olumludur ve yüksek verimlilik, hoş tadı, hız, yenidoğanlarda bile kullanma olasılığı gibi birtakım avantajlar not edilir.
 • Gedeliks. Damla ve şurup şeklinde üretilen ana bileşen sarmaşık yapraklarının bir özüdür. Bitki kökenli bu ürün, bir balgam söktürücü, mukolitik ve spazm önleyici etkiye sahiptir. Çocuklar tarafından kullanım için izin verilen doz, ilaç tipi ve çocuğun yaşına bağlıdır. Gebelik ve emzirme döneminde Gedelix reçete edilemez. Bu araç hakkındaki yorumlar olumludur, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar vardır.

Öksürük için ilaç tedavisi halk ilaçları ile takviye edilebilir. Örneğin, bal ile taze sıkılmış havuç suyu. Gün boyunca, bu infüzyonu bir bardak meyve suyu 15 ml bal oranında karıştırın.

Çok etkili kuru teneffüs etme - tavada tavayı ısıtın ve birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Bu çiftleri günde iki kez 10 dakika teneffüs edin.

Sonuç olarak, çocuk veya yetişkinler için herhangi bir larenjit tabletinin, yalnızca hastalığın tipini doğru bir şekilde belirleyecek ve tedavi edici bir tedavi yöntemi önerecek bir doktor tarafından muayene edildikten sonra alınabileceği konusunda bir kez daha uyarmak gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.

Boğazda streptokok enfeksiyonu tedavisi, görünümünün nedenleri

Doğumdan insanlar çevre ile etkileşime girmeye başlar. Birçok farklı bakteri içerir. Onlar olmadan, varoluşumuz boşuna olurdu. Bakteriler her zaman insanlar için tehlike taşımamaktadır.