Loading

Evde anjin tedavisi nasıl - evde tedavi

Hastalığın semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkmak için boğaz ağrısının tedavisini hızlandırmak, evde bademcik iltihaplanmasını iyileştirmekten daha mı iyidir? Erişkin kişiye hasta olmak için zaman yoktur, amaca ya da doktorun atanmasına ek olarak güvenilir ev araçlarını aramaya zorlar.

Hastalığın özellikleri

Bir enfeksiyonun neden olduğu bademciklerin iltihaplı bir hastalığına angina denir. Bu hastalık için başka bir isim Latince kelime tonsillae - amygdala gelen akut tonsillit olduğunu.

Hastalığa mantar, bakteriyel, viral bir doğa enfeksiyonu neden olur. Akut tonsillit, catarrhal, pürülan formda ortaya çıkar. Komplikasyonsuz ilerleyen anjina ile hastanın immünitesini yerli yollarla arttırmak, toksinlerin etkisini nötralize etmek mümkündür.

Kompreslerin uygulanması

Sıcaklık olmadan catarrhal anjinası için basit bir tedavi yöntemi, alkol kompresidir. Bir pürülan boğaz ağrısı ile pürülan lenfadenit ile komplikasyon riski nedeniyle ısınmış değildir.

3 saat boyunca yetişkinlerin boğazına bir alkol sıkıştırması uygulayın. Daha sonra 3 saat ara vermek zorunludur, daha sonra tekrar bir kompres uygulayabilirsiniz.

Çözeltiyi hazırlamak için, yarısı seyreltilmiş veya votka olan tıbbi bir alkol alınız. Tıbbi bitkiler Kalanchoe, aloe, calendula tentürleri kullanabilirsiniz.

İyi bir etki, sıkıştırmanın Kalanchoe tentürü ile uygulanmasıdır.

 • Kalanchoe viviparous yaprakları yıkanmış, ezilmiş;
 • bir litre kapta hammadde koymak, votka dökün;
 • 10 gün boyunca karanlık bir yerde temizlenmiş bir kapak ile örtün;
 • tentürü süzmek.

Alkol kompresyonu, boyun bölgesini tarafına uygulayarak tiroid bezinin bulunduğu bölgeyi serbest bırakır, bunun için:

 • tentürde, 2 peçeteler nemlendirilir;
 • Boğaz bölgesinde sağa ve sola uygulayın;
 • üstüne polietilen ile örtün - bir eşarp.

Alkol sıkıştırmasına ek olarak, haşlanmış patates, lahana yaprakları ve bal ile sıkıştırın. Tiroid bezi kapatılmadan her türlü kompres uygulanır.

Angina tedavisi için çocuklar, küçük bir bitkisel yağ ekleyerek, haşlanmış patates ile ev kompres yapabilirsiniz. Daha sonra kütle, her iki tarafta da, çocuğun boynuna poşet halinde paketlenir.

Bal, arı ürünleri

Çabuk, ama 1 gün için değil, propolis gibi arıcılık gibi bir ürün, evde catarrhal sinüsü tedavi yardımcı olur. Ilaç hazırlamak için gerçek kalite propolis gerekir, hangi çiğneme zaman hafif bir uyuşukluk, yanma hissi neden olur.

Propolis tentür hazırlanması

 • 100 ml tıbbi alkol alın, 40 dereceye kadar seyreltin;
 • 10 g propolis ekleyin;
 • Propolis'i daha iyi çözmek için karanlıkta bir hafta, sık sık sarsılıyor;
 • Hazırlanan alkol tentürünün 10 ml'sini dökün, 35 ° C'lik bir sıcaklıkta alınan 100 ml su ile seyreltin;
 • Günde 4-5 kez gargara.

Propolis tentürü sadece su ile yetiştirilmemektedir. Ona göre, daha önce su ile 1: 1 oranında seyreltilmiş bir papatya, calendula, pancar suyu kaynatma ekleyebilirsiniz.

Anjina tedavisi için eşsiz özellikler doğal baldır. Ama sadece bu ürüne alerjinin yokluğunda kullanabilirsiniz.

Evdeki 5 yaşın altındaki bir çocuk, angina'yı diğer geleneksel veya halk yöntemleriyle daha iyi tedavi etmelidir, çünkü bal bu yaştaki çocuklarda sıklıkla alerjik reaksiyona neden olur.

Bal + Tereyağı

 • Bir su banyosunda, 20 g bal, ağırlıkça aynı olan bir tereyağı parçası ile ısıtılır;
 • bıçağın ucunda kabartma tozu dökün;
 • soğutuldu;
 • yemekler arasında sıcak bir tane alın.

Bal su

 • Suyu 45 0'a kadar ısıtmak için;
 • bal 3 kaşık ekleyin;
 • Hazırlanan tüm sıvıyı kullanarak 4 kez / gün yıkayın.

Soda durulama

Etkili bir araç içme sodası ile durulanır. Çözelti, 250 ml ılık su içinde bir çay kaşığı soda eklenerek hazırlanır. Bu çözelti, fıtık tıkaçlarını temizler, ağrıyı yumuşatır, iltihabı azaltır.

Evde nezle durulama nasıl yapılır, çocuk ve yetişkinlerin boğaz ağrısı ile tedavi başka ne, soda ile Rinse boğaz yazısında anlatılır.

Hidrojen peroksit ile durulama

Yetişkinlerde hızlı bir şekilde tedavi edilen catarrhal, ancak evde değil, anjinada hidrojen peroksit gibi bir araç olabilir. Bir peroksit çözeltisi kullanıldığında, çok sık durulamamaya dikkat etmek önemlidir.

Durulama sıvısı, bir çorba kaşığı eczane% 3 hidrojen peroksitin bir bardak ılık su içinde çözülmesiyle hazırlanır. Boğaz boğazından hidrojen peroksit ile durulanması iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir, ancak tabiki 1 gün boyunca hastalığın tedavisi işe yaramaz.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde, doktor tavsiyelerine uymak, semptomlarla hızlı bir şekilde başa çıkabilmek için ek bir yol olarak bir peroksit çözeltisi kullanmak, evde sağlığınızı iyileştirmek gerekir.

Boğazın hidrojen peroksit ile durulanması prosedürü hakkında ayrıntılı olarak, makalede okuyunuz. Boğazınızı hidrojen peroksit ile durulayın.

Boğaz ağrısı gelen pancar suyu

Pancar suyu, vücudun enfeksiyona karşı korunması için gerekli maddeleri içerir - iyot, demir, folik, nikotinik, askorbik asit, kalsiyum, A vitamini, tokoferol, fosfor, kükürt, çinko.

Bu besin maddelerinin özellikleri nedeniyle pancar suyu dezenfekte edebilir, lokal bağışıklığı ve organizmanın genel reaktivitesini artırabilir. Bu nitelikler, boğazı tedavi etmek için pancar suyu kullanımını mümkün kılar.

Pancar suyu + sirke

 • 250 ml pancar suyu için% 9 sofralık sirke;
 • günde 4 kez durulayın.

Pancar suyu + propolis

 • Bir bardak pancar suyu içinde, yukarıda tarif edilen tarifte olduğu gibi hazırlanan propolisin alkol tentürünün bir çorba kaşığı ekleyin;
 • 4 kez / gün durulayın.

Taze pancar suyu yerine, bu sebzenin bir kaynatmasını kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı tedavisi için bir kaynatma hazırlamak için, pancar, bir tavaya konur, su ile dökülür, böylece iki parmak, temizlenmiş, dilimlenmiş pancar ile kaplı, parmak yaklaşık su üzerinde buharlaştırmak kapsar.

Daha sonra suyu süzün, ılık kullanın. Etkisini arttırmak için, yukarıda tarif edildiği gibi limon suyu, propolis, kızılcık veya havuç suyu (pancar suyu başına 1 çorba kaşığı) ekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı sarımsak

Erişkinlerde anestezi ile durulama gibi taze sarımsak infüzyonu, evde pürülan formundaki pürülan formları hızlı bir şekilde tedavi etmek için kullanılır. Her defasında yeni bir çözüm hazırlanır.

 • Sarımsak başı temizlenir, doğranmış, bir çay kaşığı tuz eklenir;
 • bir bardak su dökün;
 • 20 dakika ısrar ediyor;
 • filtre edilmiştir.

4 kez / gün yıkamak için kullanın. Bir bardak su ile seyreltilmiş sarımsak suyu (1 yemek kaşığı) bir kutu ile gargara.

Günde 3 seyreltilmiş su ile 3 kez durulanır. Daha sık durulanırsa, tahrişe ve hatta yanığa neden olabilirsiniz, mukozaya iyileşmek için zaman vermek gerekir.

İyot ile durulama

İyotlu bir ilaç çözeltisi ilavesi ile durulama sadece iyot, hipertiroidizm, hamilelik ile ilaçların alerjisi yokluğunda uygun olacaktır. Gebelikte teratojenik etki nedeniyle durulama için iyot kullanmamalısınız.

Ayrıca, iyot, soda ve tuz ile boğazın durulanması makalesinde bilinen başka bir halk ilacı hakkında bilgi edinin.

soluk alma

Hem çocuklar hem de yetişkinler için boğaz ağrısı için kanıtlanmış bir çözüm - teneffüs edilir. Pürülan anjina ile, buhar inhalasyonları yasaktır ve nebulizatörü hastalığın herhangi bir aşamasında kullanabilirsiniz.

Nebülizör sayesinde, kendi isteğinize göre soluk alıp verebilirsiniz, kendi yapınızdaki soğurmayı ve bitki örtüsünü bozarsınız. Fitopreparasyonlardan, etkili etki, calendula, propolis, Rotokan, Chlorophyllipt tentürü tarafından uygulanır.

Geleneksel tıp tarifleri

Çabuk ve etkili bir şekilde boğaz ağrısından kurtulmak, insanların tedavi yöntemlerine yardımcı olacaktır. Çok sık durulamada boğaz imkansızdır, 4 işlem / gün yapmak yeterlidir.

 • Bir bardak kaynar su ile 1: 2 oranında alınan bir çorba kaşığı papatya ve ıhlamur çiçekleri hazırlayarak hazırlanan enfüzyon ile gargara yapabilirsiniz.
 • Ahududu, yapraklar veya çiçeklerin yeşil kuru dallarının iki çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür. Bu çare 15 dakika ısrar ederseniz, 4-5 kez / gün durulayın, iltihap belirtilerini mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Calendula (çorba kaşığı) Eczane tentürü, 4 kez / gün durulama için kullanılan 250 ml ılık su ile seyreltilir.
 • Bir meşe kabuğu ve bir ıhlamur 2: 1 oranında alınan çiçekler, iyice karıştırın, daha sonra bir termos içine yerleştirilir ve bir bardak su ile doldurulur. Bir termos içinde 20 dakika ısrar edin, daha sonra 4-5 kez / gün durulama için kullanılır.
 • Çabuk boğaz ağrısı evde kurtulmak bir meşe kabuğu, ahududu çiçekleri, adaçayı eşit parçalarda alınan gibi bir araç yardımcı olur. 2 masa. Karışım kaşığı termoslarda 20 dakika ısrarla, işlem 4-5 kez / gün gerçekleştirilir.

Bir doktor gözetimi olmadan halk tarifleri ile evde uzun süreli tedavi almak için tavsiye edilmez. Eğer 2-3 gün boyunca anjina tedavisi uygulandıktan sonra hastanın durumu düzelmezse, bir kulak burun boğaz uzmanı ile randevu almanız gerekir.

Evde boğaz ağrısı için halk ilaçları

antibiyotik ve diğer modern tedavi yöntemlerinin ateşli karşıtları olan insanların seçimi - Kamu para yardımı ile evde Boğaz Tedavisi.

Elbette, büyükannenin tarifleri, eczane ilaçlarından çok daha güvenlidir. Ancak çoğu zaman sinsi bir hastalık ile baş edemiyorlar, bu da hastalığın tehlikeli komplikasyonlara neden olmasına neden oluyor. Bu nedenle, uzun bir süre için sağlık durumu düzelmezse, kendi başına deneyler derhal durdurulmalıdır. Güvenilir ve etkili bir tedavi planı geliştiren bir doktora danışmalısınız.

Angina neden oluşur, belirtileri nelerdir

Angina veya akut tonsillit, bir veya birkaç palatine bademciği etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, hastalığın etken maddeleri patojenik mikroorganizmalar - streptokok ve stafilokoklardır. Daha az sıklıkla, mantar ve virüsler hastalığın sebebi haline gelir.

Patolojinin gelişimini tetikleyen faktörler şunları içerir:

 • vücudun hipotermisi;
 • antibiyotik ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • gastrointestinal sistemin kronik patolojisi;
 • Alkol bağımlılığı ve sigara içme gibi kötü alışkanlıklar;
 • zararlı üretimde çalışmak;
 • vitamin eksikliği, vb.

Yukarıdaki faktörlerin tümü zayıflamış bir bağışıklık sistemini kışkırtabilir. Savunma sistemi başarısız olduğunda, patojenik mikroorganizmalar zayıflamış organizmaya kolayca nüfuz eder ve "en zayıf bağlantıya" çarpar.

Gargara daha

Boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Çoğu hasta tarafından kullanılan ilk yöntem, ağzın durulanmasıdır. Bu, hastalığın semptomlarını hafifletmenize ve inflamasyonu ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Tıbbi çözümler, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandıran etkilenen bölgeye doğrudan düşer.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halk ilaçları genellikle kendi başlarına hazırlanır. En etkili birkaç tarif vardır:

 • Bir bardak ılık suda 4 damla iyot, 1 çay kaşığı çözülür. tuz ve kabartma tozu. Bu çözelti boğazla dikkatlice durulanır. Bu prosedür, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 4 kez önerilir.
 • Klasik hale gelmiş olan boğaz ağrısı için etkili bir diğer halk ilaçları adaçayı infüzyonu. Bunu yapmak için, herhangi bir eczanede satılan kuru yapraklar veya filtre torbaları kullanabilirsiniz. İlk seçenek seçilirse, ilacı 2 çorba kaşığı oranında yapın. l. 250 ml kaynar su için adaçayı. Aracı 30 dakika boyunca ısrar etti ve daha sonra süzüldü. Durulama için sıcak bir sıvı kullanın çünkü sıcak bir sıvı yanığa neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir. Prosedürün günde 3-4 kez yapılması tavsiye edilir.
 • Boğaz ağrısı yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavi genellikle papatya ve calendula çiçek infüzyonlarının kullanımı ile gerçekleştirilir. Bu otlar güçlü antiseptikler, hastalıkların etkili ajanlarıyla etkili bir şekilde savaşırlar. Ilaç hazırlamak için 2 çorba kaşığı demlemek gereklidir. l. kaynar su bir bardak bitkisel karışımı. Sıvı infüze edildikten ve soğutulduktan sonra süzgeçten geçirilerek filtre edilmelidir. Bu ilaç ile durulayın günde 4-5 kez yapılmalıdır. İnfüzyon ağzınızda en az bir dakika tutulmalıdır.
 • Sık sık durulama ve elma sirkesi için kullanılır. Sadece 2 çay kaşığı. 1 damla su ilave edilerek 1-2 damla iyodin eklenir. Bu karışım günde 3 kez bir boğaz ile tedavi edilir.
 • Eğer anginaya saldıracak olursanız, çoğu durumda halk ilaçlarının tedavisi otlar yardımı ile yapılır. Bir başka etkili yöntem, plantain infüzyonu ile durulamadır. Taze yaprakları kullanmak gerekli değildir, oldukça uygundur ve kurutulur. Tıbbı hazırlamak için, yarım saatlik bir sürede, bir bardak kaynar sudaki bitkinin 4 yaprağı ısrar etmek gerekir. İşlemi tekrarlayın, iyileşme tamamlanana kadar günde 3-5 kez olmalıdır.
 • Durulama için kırmızı pancar infüzyonu da uygundur. Bir rendeleyin kökünü rendelemek, kaynar su dökmek ve infüzyon için 6 saat beklemek gereklidir. Bundan sonra, boğaz ağrınızı durdurabilirsiniz.
 • Süt, bal ve tereyağından oluşan bir kokteyl sadece anjinda yararlı değildir, aynı zamanda lezzetlidir. 1 çay kaşığı hazırlanması için. bal ve tereyağı 1 bardak ısıtılmış sütü eklenir. Yataktan önce, tercihen yatakta, battaniyenin altında bir içecek içmeniz gerekir. Sadece akut bademcik iltihabı semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşmaz, aynı zamanda vücut ısısını düşürmeye de yardımcı olur.

Durulama için infüzyonlar, oldukça etkili olan bademcik iltihabına karşı halk ilaçlarıdır. Bununla birlikte, daha hızlı bir sonuç elde etmek için, bir değil, birkaç tedavi yöntemi kullanılması önerilir. Entegre bir yaklaşım iyileşmeyi hızlandıracaktır.

İnhalasyon boğazda ağrı ve iltihaplanma ile yardımcı olur mu?

Yetişkinlerde boğaz ağrısını tedavi etmek için, inhalasyon denemeye değer. Bu yöntem çocuklar için uygun değildir, çünkü larinks ve ağız mukozasının yanmasına neden olabilir. Ancak yaşlı hastalarda teknik çok iyi sonuçlar veriyor.

İnhalasyonlar çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. En basit ve en erişilebilir olanlardan biri, tıbbi buharın bir kapta sıcak bir ilaçla solunmasıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için başın geniş bir banyo havlusuyla örtülmesi tavsiye edilir.

İnhalasyon için bileşenler bağımsız olarak hazırlanabilir. Tarifler şu şekildedir:

 1. 1 bardak su içinde 1 çay kaşığı çözmeniz gerekir. soda ve tuz ve birkaç damla iyot. Bu bileşenlerin kombinasyonu, bileşimi, tıbbi özellikleriyle bilinen, deniz suyuna mümkün olduğunca yakın olan bir karışımı elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu çözelti ile inhalasyonlar hem klasik yöntemle hem de bir nebulizatör kullanılarak gerçekleştirilebilir. Yordamı yatmadan önce günde 1 kez yapın.
 2. İnhalasyonlar için bitkisel infüzyonlar da harikadır. Örneğin, ideal seçenek papatya, kadife çiçeği, kekik, meşe kabuğu ve okaliptüs karışımıdır. Tüm malzemeler eşit parçalarda karıştırılır. Sonra 2 çay kaşığı. Bu koleksiyon kaynar su ile dökülmeli ve 20 dakika ısıtılmalıdır. Bundan sonra, burnunuzu ve ağzınızı derinlemesine soluyarak, nefes almayı gerçekleştirebilirsiniz. Prosedürün süresi en az 7 dakikadır.

Teneffüs sırasında, ilaç gastrointestinal yolu atlayarak doğrudan solunum yoluna girer. Sonuç olarak, ilaçların organlar üzerindeki olumsuz etkisini önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Anjina ile bu yöntemin başka avantajları vardır. Hasarlı ve aşırı kurutulmuş mukozayı nemlendirir ve balgamı seyrelterek, atılımını hızlandırır.

Sıkıştırmaya yardımcı olan nedir

Antik halk ilaçları ile anjin tedavisi ile kompreslerin kullanımını içerir. Faydaları paha biçilemezdir: larenkse kan akışının aktivasyonu, inflamasyonun daha hızlı ortadan kaldırılmasını sağlar. Prosedürü çeşitli şekillerde gerçekleştirebilirsiniz:

 • Bez, alkol içeren içeceklerde, örneğin vodkada nemlendirilmelidir. Nemlendirilmiş malzemenin boğazın etrafına sarılması ve gıda plastik poşet veya filmle üst üste sarılması gerekir. En iyi etki için, boyun sıcak bir fularla sarılması da önerilir.
 • Boğaz ağrısı ve lahana tedavi yardımcı olur. Boğaz ağrısına birkaç tabaka uygulanmalı ve bandaj veya fular üzerine sabitlenmelidir. Bu acıyı gidermenizi sağlar.
 • Hastalıkta daha az etkili olan kil kompresidir. Bu maddenin yarısı bir bardak su ve 30 ml mevcut melisa ile karıştırılmalıdır. Alınan ağırlıktan, yaklaşık bir parmak kalınlığında bir gözleme yapmak gereklidir. Buharla ısınır ve boğazda yumuşak bir bezle sabitlenir.
 • Kil prensibi ile parafin kullanabilirsiniz. Isıtılmış malzeme ince bir gözleme haline getirilerek boğazın üzerine yerleştirilmeli ve bir bezle sabitlenmelidir. Tamamen soğuyana kadar gerekli tutun.
 • İlk bakışta tuhaf görünen geleneksel tedavi yöntemleri, genellikle çok iyi bir sonuç sağlar. Örneğin, hastalığa karşı mücadelede sıradan krakerler oldukça etkilidir. Kaynamış su ile dökülmeli ve 2 adet ezilmiş karanfil sarımsak ile karıştırılmalıdır. Bir süre sonra, sıvı boşaltılmalı ve ortaya çıkan kütle bir bezle sarılmalı ve boğaz ağzı ile birleştirilmelidir. Acı hissi hızla geçecek.

Herhangi bir ulusal tarifin büyük bir dikkatle kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Oldukça zararsız olan maddeler bile alerjik reaksiyona neden olabilir. Anjin ek olarak, rahatsız edici kaşıntılı döküntü alma riski vardır, bu yüzden dikkatli olmak en iyisidir.

Faydalı masaj özellikleri

Antik çağlardan beri mucizevi masaj özellikleri insanlar tarafından bilinmektedir. Anjina durumunda etkilidir. Bu durumda, boğaz ağrısına değil, vücudun diğer önemli noktalarına etki etmek gereklidir. Örneğin:

 • endeks ve başparmak arasındaki alanda ellerde;
 • baş parmağındaki çivi tabanında;
 • dirsek eklemi büküm ve diğer alanlarda.

Belki, ilk önce anjinin tedavisi için bu yöntemler etkisiz görünecektir. Ama teknikle başa çıkıp tekniği ustalaştırırsanız sonuç uzun sürmez.

Kronik anjina için şiddetlenmez, yoga cephaneliği egzersiz yapmak için tavsiye edilir. Boyun kaslarını güçlendirmenize, lenf düğümlerinin işleyişini normalleştirmenize ve kan akışını iyileştirmenize izin verir. Önleme için aslan pozu idealdir:

 1. Dizlerinize rahat bir şekilde oturmak, bir sandalyeye ya da doğrudan yere oturmak gereklidir.
 2. Nefes alırken, kişinin nefesini tutması gerekir. Aynı zamanda ağzınızı mümkün olduğu kadar geniş açmanız, dili öne uzatmanız ve boyun kaslarını germeniz gerekir. Bu pozisyon 3-5 saniye sabittir.
 3. Ekshalasyonda tamamen rahatlamalısınız. Egzersiz günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

Diğer etkili yöntemler

Bazen popüler yöntemlerle tedavi, fonların kullanımını içerir. Bu yöntemler, yalnızca kişinin ilacın bileşenlerine karşı alerjisi olmadığından emin olduğunda başvurulmalıdır.

Aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Bütün limon kaynar su ile haşlanmalı ve yemek yemelidir. Akut tonsillit tadı dindirir, bu yüzden narenciye neredeyse tatsız görünüyor. Bununla birlikte, tedavinin etkisi hemen hemen fark edilecektir: vücut ısısı azalacak ve boğazdaki ağrı azalacaktır.
 • Siyah turp, çocukluğundan beri neredeyse her insana bilinen bir halk ilacıdır. Kökün üst kısmı dikkatlice kesilmelidir. Sebzede küçük bir delik açmanız, balla doldurmanız, kesilmiş bir kapakla örtmeniz ve bir gün boyunca bırakmanız gerekir. Turpun tahsis ettiği meyve suyu, 1 çay kaşığı almanız gerekiyor. günlük
 • Angina ile, bilge halk tıbbı genellikle aloe kullanımını önerir. Bu şifalı bitkinin 350 gr'lık yaprakları 600 ml bal ve 350 ml güçlü bir şarapla karıştırılarak bir bulamaç haline getirilmelidir. Alınan ajan 5-6 gün boyunca sürdürülmelidir. İlacın 1 çorba kaşığı için tavsiye edilir. l. yemeklerden bir saat önce.
 • Gümüş pelerin ya da adı verilen boğaz otu, çay gibi demlenir. Bir saat boyunca sıvıyı infüze edin ve sonra günde 2 kez 1 bardak içirin.
 • Geleneksel tıbbın hayranları arasında popülerlik, süt üzerinde bitkisel kaynatma kullanır. 2 çay kaşığı içerir. kimyacının papatya çiçekleri, bir bardak süt ve biraz bal. Bu bileşenlerin günde 3 kez kaynatılması ve sıcak alınması gerekir.

Boğaz ağrısı ile basit bir kuralı hatırlamak önemlidir: en etkili halk yöntemleri bile geleneksel tedavinin yerini alamaz. Onların yardımıyla iyileşme sürecini hızlandırabilir ve hastanın durumunu hafifletebilir, ancak hastalığı tamamen ortadan kaldırmazsınız. Bu nedenle, bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, hemen bir doktora başvurmalısınız. Deneyimli bir tıp uzmanı, tanıyı doğrulayacak ve hastayı mümkün olan en kısa sürede ayağa kaldıracak etkili bir terapi programı geliştirecektir.

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir. Çoğunlukla hastanın bir hastaneye yerleştirilmesi önerilir, ancak komplike olmayan vakalarda evde yetişkinlerde anjina tedavisi de mümkündür. Terapi prensiplerini anlamak ve ilgili doktorla eylemlerini koordine etmek önemlidir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler

Anjina enfeksiyöz bir hastalık olduğundan, tedavinin temel amacı bademcik dokularından patojen floranın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavinin ikinci görevi vücudun zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini iyileştirmektir. Bu problem setini çözmek için çeşitli yöntemler kullanılır.

Hangi ilaçlar, antibiyotikler hastalığa yardımcı olur?

İlk olarak, bademcik iltihabı antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi radikal bir adımdır, ancak gereklidir.

Diğer araçlar ve yöntemler yardımcıdır.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, antihistamin ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmek için tavsiye edilir:

Sıklıkla antibiyotiklerle uzun süreli tedavide, mantar karşıtı ilaçların gelişimi gözlenir, bunun için bir antifungal ilaç olan "Nistatin" veya "Ketonazol" reçete edilebilir.

Bağışıklık sistemini artırmak için ilaçlarla ilaç tedavisini takviye etmek de önemlidir - vitamin veya immüno-modüle edici ilaçlar.

Boğaz ağrısı için bir çare olarak durulayın

Anjina ile durulamaların amacı patojen florayı bademciklerin yüzeyinden yıkamaktır.

Bunun için antiseptik çözümler kullanılır:

 • Bir furacillin çözeltisi. 2 tablet toz haline getirildi ve 1 bardak kaynar suda çözündürüldü. Sıcak bir duruma soğutun.
 • İyotlu soda-tuz çözeltisi. 0.5 litre sıcak suda, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı soda çözün. Çözeltiye 3-4 damla iyot damlatılır.
 • Lugol'un çözümü. 1 bardak sıcak su içinde seyreltmek için 1 çay kaşığı eczane çözeltisi.
 • Bir propolis çözümü. 2 çay kaşığı alkolik kimyager çözeltisi 1 bardak ılık suda seyreltilir.
 • Bir "Chlorophyllipt" çözeltisi. 1 bardak ılık su içinde seyreltilmiş 2 çay kaşığı eczane çözeltisi.

Bademcik iltihabı ile gargara günde en az 6 kez olmalıdır. Hazırlık yeterli hacimde hazırlanmalıdır - her bir durulama için yaklaşık 0,5 litre. Her prosedür için taze bir çözüm kullanmak daha iyidir.

Boğaz için spreyler

Durulamadan sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Yıkanmış bademciklerin yüzeyine spreylenmeleri, lokal anestetik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Aşağıdaki preparatların sprey şeklinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır:

 • "Tantum Verde";
 • "Geksoral";
 • "Strepsils";
 • "Ingalipt";
 • "Lugol Sprey."

Aynı zamanda spreylerle aynı etkiye sahip olan emilim tabletlerini de kullanabilirsiniz - "Tharyngept", "Septotelet", "Strepsils."

Ne spreylerin, ne de şeker şekerlerinin bademcik iltihabı tedavi etmediğini anlamak önemlidir.

Boğaz ağrısının bazı semptomlarını yumuşatırlar ve boğazda iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar, ancak dokuya derinlemesine nüfuz eden enfeksiyonu yok etmek için sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Boğaz için sıkıştırır

Halen anjina tedavisinde hala popüler olan ısınma kompresleri, günümüzde tartışmalara neden olmaktadır. Bir yandan, yerel kan dolaşımını iyileştirir ve yutulduğunda ağrıyı hafifletir. Diğer taraftan, dolaşım sistemi yoluyla enfeksiyonun diğer organlara girmesine katkıda bulunurlar, bu da ciddi komplikasyonlara yol açar. Aynı nedenle, inhalasyon için angina önerilmez.

Aşağıdaki durumlarda sıkıştırmaları koymak kesinlikle yasaktır:

 • bademcikler üzerinde irin varlığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • serebral dolaşım bozuklukları;
 • kardiyovasküler patolojiler;
 • alerjiler ve dermatit;
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Bununla birlikte, anjinada lenfadenit - submandibular veya servikal lenf nodlarının inflamasyonu eşlik ediyorsa kompresler durumu hafifletebilir.

Bunun için, deriden iyi nüfuz eden, iltihabı anestezi eden ve hafifleten "Dimexide" ilacını kullanabilirsiniz:

 • ılık su ile "Dimexide" 1: 3 oranında seyreltin;
 • Çözelti içinde gazlı kompres sıkıştırın ve sıkın;
 • boyunun submaksiyel ve lateral yüzeylerinde kompresyon uygulayın;
 • kuru yumuşak bir bezle sabitleyin;
 • yün atkı bağlamak için.

Böyle bir kompresin bir saat içinde kalmasını sağlayın, daha sonra cilt temiz su ile temizlenmelidir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, tıbbi tedaviye tamamlayıcı birçok yardımcı madde sunabilmektedir:

 • Bal sirkesi durulama. 1 bardak sıcak su içinde çözünmesi için% 6 elma sirkesi 1 çay kaşığı. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Meşe kabuğu bir kaynatma ile durulayın. 1 çorba kaşığı hammaddeli emaye kaplarda dökün ve 0.5 litre kaynar su kaynatın. Soba üzerinde 30 dakika soyun, sıcak bir sıcaklığa ve filtreye soğutun.
 • Propolis bezelye. Durulamadan sonra, bir bezelye büyüklüğünde propolis parçalarını alın ve karakteristik bir yanma hissi ve uyuşma hissine kadar dikkatlice çiğneyin.
 • Kuru tuz sıkıştırın. Bir tavada veya bir fırında sıcak tuzu ısıtın ve bir torbaya dökün. Sıcak bir şekilde, submandibular bölgede boynu takın ve bir eşarp ile sabitleyin. Serinlene kadar devam et.

Anjina tedavisinde, gül kalçalarının soğanı, papatya ve limon rengi infüzyonu, limonlu çay çok yararlıdır ve büyük miktarlarda içilmeleri gerekir. Boğazın yumuşatılması için ılık sütle bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Anjin şekline bağlı tedavi

Tonsillitin birçok çeşidi ve karmaşık bir sınıflandırması vardır. Meydana geldiği forma bağlı olarak, tedavinin kendine özgü özellikleri olabilir.

Mavi dil

Angina'nın catarrhal formu, mukoz membranlardan yüzeysel olarak etkilendiğinde, dokuda enfeksiyonun derin bir şekilde nüfuz etmemesi nedeniyle, ışık olarak kabul edilir.

 1. Bademcikler kızarır, gevşer ve boyut olarak artar.
 2. Enflamasyon, bitişik ark ve yumuşak damakları etkiler.
 3. Sıcaklıkta 380C'ye kadar bir artış var.
 4. Yutulduğunda ağrı var, baş ağrısı.
 5. Genel bir zayıflık var.

Bademcik iltihabı formunun tedavisi olağan şemaya göre meydana gelir ve sıklıkla antibiyotiklerin reçetesi ile dağıtılır.

Ama hastalık başlarsa, daha şiddetli bir aşamaya gidebilir - lacunar anjinası.

Onu bademcikler üzerinde beyaz bir plak görünür, lacuna eksüda birikir. Sıcaklık 390C ve daha yükseklere çıkabilir. Lacunar boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, çünkü hastalık ciddi komplikasyonlarla doludur.

foliküler

Foliküler anjin, bademciklerin dokularına derin hasar ile karakterizedir. Foliküllerin iltihaplanması - tanecikleri andıran gözle görülür sarı-beyaz odaklardır. Bu form şiddetli kabul edilir ve çoğu zaman bir hastanede yerleştirme gerektirir.

 1. Lacunar anjinda olduğu gibi, sıcaklık yüksek olabilir - 390C ve üzeri.
 2. Hasta tükürük artışını artırdı.
 3. Akut ağrıları vardır, yutma çok zorlaşır.
 4. Bazen kalpte ağrı var.

Foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir, ancak bir doktorun sürekli gözetimine ihtiyacınız vardır.

Hastalığın bu formu yüksek dozda antibiyotik, kan testlerinin kontrolü ve sonraki rehabilitasyon gerektirir.

irinli

Günlük yaşamda pürülan lacunar veya foliküler anjin denir. Her iki form da takviye varlığı ile karakterizedir. Pürülan formların pürülan formlarının kendine özgü özelliği, antibiyotiklerin zorunlu kullanımıdır. Gerekirse, sadece tabletlerde değil, aynı zamanda kas içinden de reçete edilirler.

Bazı durumlarda pürülan boğaz ağrısının tedavisi özel bir prosedür gerektirir - bademciklerin mekanik olarak temizlenmesi. Durulamaların sonuç vermemesi halinde reçete edilir. Evde temizlik yapmak çok zor, belli bir beceri gerektirir. Buna ek olarak, yanlış yaparsanız, erozyon yaşayabilir veya bir apse geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, pürülan fişleri bir spatula ile hafifçe uzaklaştıran ve boğazı antiseptik olarak tedavi eden doktora doktora vermek daha iyidir.

phlegmonous

Flegmonöz formu, pürülan tonsillitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Aksi takdirde "paratonzillit" denir. Bu durumda bademciklere bitişik dokular derinden etkilenir.

Phlegmonous tonsillit hızla gelişir ve aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • 400С ve üzeri sıcaklıklarda artış;
 • güçlü ses kısıklığı ya da sesin tamamen kaybolması;
 • artan tükürük ve kötü nefes;
 • çenelerin daralması;
 • yumuşak ve sert damağın kuvvetli şişmesi;
 • Şiddetli ağrı, genel ciddi zehirlenme belirtileri.

Bir anjinin flegmon şeklini bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır.

Bu belirtiler varsa, hemen bir "ambulans" çağırmalısınız.

Ülseratif nekrotik

Ülseratif nekrotik anjin, Simanovsky'nin bademcik iltihabı olarak adlandırılan hastalığın ayrı bir şeklidir. Yukarıdakilerin hepsinden farklı olarak gelişir. Bunun sebebi, vücuda bir dış enfeksiyon bulmak değil, normal koşullar altında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan kendi fırsatçı mikroflorasını harekete geçirmektir.

Uzun süreli hastalıklar, tükenme, bağışıklık yetmezliği, kronik enfeksiyonlar sonra - genel bir bağışıklık zayıflama arka planı karşı Tonsillit Simanovsky oluşabilir.

Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • 37.50Сa kadar sıcaklık;
 • boğazda hafif ağrı;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku ile stomatit belirtileri;
 • grimsi beyaz plak ve bademcikler ülserler, daha çok bir tarafta.

Başlatılan ülseratif nekrotik tonsillit bademcik, damak, larinks ve dil nekrozuna yol açar. Yeterli tedavi sadece tam laboratuvar teşhisinden sonra mümkündür. Genellikle antibiyotik tedavisi ve ülserlerin hidrojen peroksit ile tedavisi, boğazın antiseptiklerle sulanması, bademciklerin iyotla yağlanmasıdır.

Viral

Viral bademcik iltihabı semptomatolojisi, anjina'nın kataral formuna çok benzer, ancak hastalığın etken maddesi başkadır. Bu nedenle, burada doğru teşhis önemli bir öneme sahiptir.

Angina'nın viral formları antibiyotiklerle tedavi edilmez.

Viral angina aşağıdaki enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişebilir:

 • grip;
 • adenovirüs;
 • enterovirüsler;
 • pikornavirüsler;
 • Herpes.

Viral bademcik iltihabı tedavisi antiviral ilaçların kullanımını gerektirir:

 • "Amantadin";
 • "Remandatin";
 • "Arbidol";
 • "Viferon";
 • "Ribavirin";
 • "Kagocel".

Tedavinin geri kalanı her zamanki şemaya göre yapılır. Bununla birlikte, doktorun hastalığın seyrini izlemesi önemlidir. Sıklıkla, anjin viral formu bakteriyel eki çeker.

uçuk gibi

Herpetik veya herpes boğaz ağrısı, viral bademcik iltihabının özel durumlarından biridir. Hastalık genellikle I veya II tipi herpes virüsü tarafından kışkırtır.

Bu angina formunu tedavi etmek için, antiherpetik ilaçlar kullanmanız gerekir:

 • tabletler: "Asiklovir", "Famvir";
 • rektal fitiller: "Viferon", "Panavir".

Ciddi durumlarda, doktor "Cycloferon" veya "Splenin" enjeksiyonlarını reçete edebilir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinin geri kalanı, olağan şemaya göre gerçekleşir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte, anjin, her zamanki durumdaki gibi aynı şekilde tedavi edilir. Şema standardı: antibiyotik tedavisi, durulama, lokal antiseptik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı, bol içecek, vitaminler. Tek nüans - doktor daha dikkatli bir antibiyotik seçer.

Hamilelik sırasında bir anjinada atanan veya aday gösterilmiş preparatları kabul etmekten korkmak gerekli değildir. İhmal edilen enfeksiyonun ve vücudun zehirlenmesinin sonuçları sadece gelecekteki anne için değil, aynı zamanda fetus için de çok ciddi olabilir.

Olası komplikasyonlar

Başlamış veya "tedavi edilmemiş" angina çok sayıda komplikasyonla doludur:

 • farengeal apsesi;
 • abseleri
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • larinksin ödemi;
 • miyokardit;
 • romatizma;
 • glomerülonefrit.

Bu nedenle, kolay bir catarrhal formu bile bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir. Hastalığın ağır sonuçlarından kaçınmak için, reçeteleri ve rejimi kesinlikle gözlemek gerekir. Yeterli karmaşık tedavi ve uygun rehabilitasyon, kronik bademcik iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjin (akut bademcik iltihabı) - bulaşıcı hastalık etiyolojisi, boğaz halkanın lymphadenoid elemanları (esas bademcik) akut inflamasyonu ile karakterize edilir. Hastalık patojenler virüsler (adenovirüs, herpes virüsü, enterovirüs Coxsackie), bakteriyel florası (stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar) veya mantar enfeksiyonları (klamidya, mikoplazma) bulunmaktadır. Boğaz ağrısının evde halk yollarıyla tedavisi, ilaç tedavisi ve uygun fizyoterapi prosedürleri ile birlikte yapılmalıdır.

angina en sık neden olan - hipotermi, paranazal sinüslerin kronik hastalıklar, ağız boşluğu, burun, zayıflamış bağışıklık, sinir sistemi (özellikle merkezi ve otonomik) parçalanması, travmatik yaralanmalar bademcik. Zamanında tedavi eksikliği glomerulonefrit, boğaz apsesi ve akut servikal lenfadenit, otitis media, larenjit, romatizmal ateş perifaringeal alan komplikasyonları kışkırtır.

Açıklama ve fotoğraf ile boğaz ağrısı formları

Bu hastalığın sınıflandırması, etiyoloji, klinik öykü ve bu ya da bu tipte bir hastalığın karakteristik farmakoskopik özelliklerinden kaynaklanır. Hastalığın resmi, ortaya çıkmasına neden olan patojene bağlıdır.

İnceleme verileri (görsel ve enstrümantal), laboratuvar çalışmaları bazında bademcik iltihabı tipinin teşhisi ve tespiti yapılmaktadır. Hastalık tek taraflı, lokal veya bilateral olabilir.

Catarrhal anjina

En yaygın ve kolayca sızan hastalık şeklidir. Enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, paranazal sinüslerin ya da patojen mikrofloranın pürülan hastalıkları, vücuttan dışarıya hava yoluyla damlacıklar yoluyla sokulur.

Tipik semptomlar hafif ağrılı rahatsızlık ve boğaz ağrısı, genel olarak iyilik halinin bozulmasıdır. Vücut ısısının göstergeleri 37,5 dereceyi geçmez veya normal sınırlar içinde kalır. Bademcikler şişlik, yumuşak kızarıklık, yüzeylerindeki mukus salgılarının varlığında farklılık gösterir. Şiddetli vakalarda, spot hemoraji gözlenir. Hastalığın süresi 2 ila 4 gündür. Yeterli tedavi olmadığında, lacunar veya foliküler forma geçer.

Foliküler boğaz ağrısı

Bademciklerin yenilgisi, stafilokok, streptokok veya pnömokok ile bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşur. Kan testi lökositoz gelişimini gösterir, yüksek ESR gözlenir, idrarda protein, eritrosit izleri görülür.

Hastalığın seyri, tüyler, yutakta palpabl ağrılar, yutma güçlüğü, genişlemiş ve ağrılı lenf düğümleri ile karakterizedir. Yüksek sıcaklık (40 dereceye kadar) 3 güne kadar sürer. Zehirlenme belirtileri vardır: sefalfaji, güçsüzlük, kaslarda ağrı, kalp, eklemler. Tonsiller ve komşu dokular foliküler anjinada hipertrofiye edilir, şişlik görülür. Bezlerin yüzeyinde 2. - 3. günlerde beyaz-sarı renkli baloncuklar oluşur. Açıldığında, etkilenen bademciklerin sınırlarının ötesine geçmeyen beyaz bir kaplama oluşur. Foliküler anjin, 8 güne kadar tedavi edilir.

Lacunar Angina

Lacunar bademcik iltihabı nedenleri önceki forma benzer. Ana iletim yolu hava kaynaklı. Testlerin laboratuar çalışmaları da kanda yüksek bir lökosit düzeyi, yüksek bir ESR indeksi kaydeder. Hastalığın semptomatolojisi hipertermiyi, belirgin baş ağrılarını, kulaklara yayılmasını, submandibular lenf nodlarında belirgin bir artışı içerir.

Bezlerin mukoza iltihaplı kabuğunda, düzensiz bir şekle ve beyaz-sarı bir renge sahip olan bir film veya gevşek bir kaplama oluşur. Bademcikleri kısmen veya tamamen kaplar ve mikrosirkülasyon olmadan bir laboratuvar spatula ile kolayca temizlenir. Lacunar anjinanın uygun tedavi ile bildirilmesi, ilk semptomların ortaya çıkmasından 3 ila 5 gün sonra kaybolur.

Fibrinli tonsillit

Fibrinöz (psödo-pankreatik, yalancı işlevsiz) bademcik iltihabı saatlerce gelişir. Semptomatik olarak foliküler ve lacunar formlarına benzer ve sıklıkla bunların komplikasyonudur. Şiddetli olgularda geçici bilinç bozukluğu, vücudun genel seropozisyonu (sefali, zayıflık), üşüme, hipertermi sendromu, boğazda akut ağrı ile karakterizedir.

Etkilenen bademcikler ve bitişik dokularda, sarımsı veya grimsi bir renge sahip olan ve bir difteri filmine benzeyen yoğun bir plak vardır. Onun kaynağı, patlamış zenginleştirilmiş foliküllerdir. Hastalığın süresi 1 haftayı geçmez.

Herpetik bademcik iltihabı

Hastalığın bu formu, vücut Coxsackie virüsü ile enfekte olduğunda ve fekal-oral ve hava damlası yollarla bulaştığı zaman ortaya çıkar. İnkübasyon aşaması 2 haftaya kadar sürer ve herhangi bir semptomun olmaması ile karakterizedir. Hastalığın gelişimi ile birlikte, hipertermi (40 dereceye kadar) ortaya çıkar, genel durumun kötüleşmesi, iştah kaybı. Kanda önemsiz lökopeni ve lenfositoz kaydedilir.

Herpetik bademcik iltihabının tam gelişim evresinde, farinkste ağrı, artan tükürük ve akut rinit görülür. Bazen yeme bozuklukları (gag refleksi, mide bulantısı, ishal) vardır. Mukus boğazları, bademcikler, uvula ve yumuşak damak, yüzeysel olarak herpetik döküntüye benzeyen seröz eksuda içeren küçük veziküller ile kaplıdır. Gerekli tedavinin olmaması, ensefalit, menenjit gelişmesine neden olabilir.

Phlegmonous tonsillit

Bu form diğer akut bademcik iltihapları ile enfeksiyon sonucu gelişen bir intrathonylar apse ile temsil edilir. Hastalığın nedensel ajanları, boynun hücre boşluklarına giren streptokoklardır. Anjina için yanlış seçilmiş tedavi, ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlara neden olur (genel sepsis, menenjit, flegmon, tromboz veya beyin apsesi).

Hastalığın ayırt edici özellikleri: Burun ses, halsizlik, ağız sınırlı çalışma, bir tarafa etkilenen apsesi, yüksek ateş, cephalalgia, lenf nodu büyümesi varlığını çiğneme kasları, baş eğim spazmları olabilir. Boğazdaki ağrı, akut ilerleyici bir yapıya sahiptir, ağızdan keskin bir koku ve vücudun zehirlenme belirtileri vardır.

Nekrotizan anjina

Hastalık spiroketler ve fuziform çubuk patojenik mikroflorasına ait aktif bağlı olarak daha düşük bağışıklık ağız boşluğu çürüme diş veya nekroz diğer odak içinde varlığında çoğalan çıkıntı yapar. angina bu formu arasındaki önemli bir fark, herhangi bir diğer karakteristik akut bademcik iltihabı belirtileri (yüksek sıcaklık, toksik belirtileri, lenf düğümlerinde yutma güçlüğü, önemli bir artış). Kan testleri ESR, belirgin lökositoz, nötrofilinin varlığında önemli bir artış kaydetmektedir.

Bademcikler mukoza zarının derinlerine nüfuz eden bir dokunuşla kaplıdır. Düzensiz, kırılgan, donuk bir yüzeye ve yeşilimsi-sarı, gri bir renge sahiptir. Fibrin etkisi altındaki etkilenen alanlar yavaş yavaş kalınlaşır ve siyah-yeşil bir renk kazanır. Bu plak açık kanama ülser kaldırmak için çalışır. Kendinden ayrılan nekrotik doku derin ülser defektleri oluşturur. Nekroz sadece bezlerin yüzeyinde değil, aynı zamanda bunların ötesine de yayılabilir. Bu angina formunun süresi birkaç aya kadar sürebilir ve diş kaybını, ağız boşluğunun sepsisini provoke edebilir.

Semptomlar ve boğaz ağrısının ilk belirtileri

Çeşitli bademcik iltihaplanma süreleri birkaç saatten (birincil hastalık için) birkaç aya kadar (spesifik anjin için) değişebilir. Semptomlar, akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının tezahürlerine benzerdir, bu nedenle bir tedaviyi teşhis etmek ve reçete etmek için terapist veya çocuk doktoruna tam zamanlı bir ziyaret gereklidir. Ana angina semptomları aşağıdaki gibidir:

 • Mandibular veya parotis lenf düğümlerinin büyüklüğünde bir artış, palpasyon sırasında ağrılı hislerin görünümü.
 • Mukus salgılarının oluşumu, bademcikler üzerindeki baskınlar, bitişik dokular.
 • Ateş, titreme eşliğinde vücut ısısında (39 - 40 dereceye kadar) keskin bir artış.
 • Boğazda rahatsızlık: yutma güçlüğü, kuruluk, kızarıklık, şiddetli ağrı, şişme, şişme.
 • Vücudun zehirlenme belirtileri: uyuşukluk, kaslarda ağrı, eklemler, sefali, zayıflık.
 • Kan testlerinde, belirli bir miktarda protein, eritrosit kaydedilir.

Çocuklarda anjin varlığı daha aktif ve belirgindir. Şiddetli olgularda, akut bademcik iltihabının semptomatoloji özelliği, ishal, bağırsak kolik, şiddetli bulantı ve konvülziyona eşlik edebilir.

Boğaz ağrısı tedavisinde ev ilaçları

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina durumunda alternatif ilacın kullanılması, antibiyotik kullanımı dahil olmak üzere geleneksel tedaviye eşlik etmelidir. Evde yaygın olarak kullanılan geleneksel tarifler, ilgili hekim ile anlaşılmalıdır.

Kompleks tedavinin yapılması genel sağlığını iyileştirir, hastalığın seyrini kolaylaştırır, iyileşmeyi hızlandırır ve komplikasyon riskini en aza indirir. Tedavi yöntemlerinin seçimi, hastanın anjina, yaş ve genel durumu şeklini dikkate alarak seçilmelidir.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

Alternatif tıp yöntemleri ile tedavinin ana koşulu, formülasyonda yer alan tüm bileşenlere alerjik reaksiyonların olmamasıdır. Aşağıdaki halk ilaçları oldukça etkili olarak kabul edilir:

 • Bal, tereyağı ve süt. 200 ml ılık kaynatılmış sütte tereyağı ve balın (her malzemenin 1 çorba kaşığı) çözülmesi gerekir. Olağan yağın kakao yağı ile değiştirilmesine izin verilir. Alım sıklığı sınırlı değildir.
 • Limon ve bal. 1 meyveden sıkılmış meyve suyu 350 ml ılık suda karıştırılır. Alınan içecek tuzu içinde (1/4 ch.), Bal (3 ch. L) eklenir. Günde iki kez al.
 • Kızılcık çayı. 2 çay kaşığı. şeker meyveleri ile rendelenmiş bir bardak kaynar su dökün. Günde 3 defaya kadar sıcak olarak kullanılır. Bu şekilde sıcaklığı da düşürebilirsiniz.
 • Limon suyu ve zencefil. 1 çay kaşığı. toz halindeki bir zencefil zemine kadar kaynatın, kaynar suya (700 mi) dökün ve 10-12 dakika kısık ateşte pişirin. Soğutulmuş bir et suyu içinde 4 çay kaşığı çözülür. tatlım, karabiber ekleyin (1 tutam). Alınan ilaç hacmi 3 kabule ayrılır ve gün içerisinde kullanılır. Tedavi süresi 5 - 7 güne kadar.

Bu fonlar, antiviral, antibakteriyel, takviye edici etkiye sahip oldukları için hastalığın seyrini kolaylaştırmayı mümkün kılar. Bağışıklık sisteminin aktivasyonunu teşvik eder ve iyileşmeyi hızlandırırlar. Halk tarifleri olan çocuklarda her türlü anjin tedavisi, tedavi eden çocuk doktoru ile anlaşmayı gerektirir.

Angina ile boğazda sıkıştırır

Akut tonsillit varlığında kompres uygulamak, ağrı sendromunu azaltabilir, genel sağlığı iyileştirebilir. Bu prosedürün, pürülan anjina durumunda yasak olduğu akılda tutulmalıdır. Bu tip kompresler yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Alkol. Votka veya% 35 - 40 alkol solüsyonu yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bez bir sıvı içinde nemlendirilir ve boğaz bölgesine uygulanır, üst kısım bir filmle kaplanır ve boyun sıcak bir fularla sarılır.
 • Tuz. Kızartma tavası, masa tuzu ile ısıtılır. Sıcak ürün bir bez torbaya dökülür ve bir yara izine uygulanır, yukarıdan bir ek doku tabakasına sarılır.
 • Bal. Bal (3 yemek kaşığı) ve doğranmış sarımsak (1 kafa) karışımı hazırlayın. Kompozisyon gazlı bez üzerine yerleştirilir ve boynun üstüne yerleştirilir.
 • Patates. 2 - 3 adet patates bir ünitede kaynatın. Hazır sebze inceltilmelidir. Elde edilen kütleye 50 ml bitkisel yağ, 3 - 5 damla iyot eklenir. Elde edilen karışımdan, bir kompres oluşturulur ve boğaza uygulanır.
 • Süzme peynir 250 gram süzme peynir 2 yemek kaşığı ile birleştirilmiştir. l. bal ve 1 adet soğan. Kompozisyon gazlı bezle yayılır ve hasta bir bölgeye konur.

Prosedür süresi 1,5 saattir. Boyunda, tümör neoplazmlarında, yüksek sıcaklıkta, dolaşım sistemi hastalıkları, tiroid bezi lokalize dermatolojik hastalıkların varlığında gerçekleştirilemez.

Boğaz ağrısı ile boğaz durulayın

Terapötik maddeler olarak, antiseptik etkileri olan ürünleri içeren çözümler kullanılır. Her durulama seansı, ilacın taze bir dozunun hazırlanmasını gerektirir. Aşağıdaki bileşenler çalışma çözümleri oluşturmak için kullanılır:

 • İyot ve soda. 1 çay kaşığı. kabartma tozu sıcak suda çözülür. Sıvıya soğutulduktan sonra iyot ilave edilir (5 damladan fazla olmamak kaydıyla). İzin verilen oturum sıklığı günde 4 defaya kadardır.
 • Gıda tuzu ve sodası. 200 ml ılık suda 15 g soda-tuz karışımı (yetişkinler için) veya 7 g (çocuklar için) eklenir ve tamamen çözünene kadar karıştırılır. Günde 6 defaya kadar uygulanır.
 • Sirke ve pancar. Pancar (3 - 4 adet), küçük bir rende yardımıyla öğütülür, alınan ağırlıktan sebze suyu sıkılır. 200 ml pancar suyu içinde% 6 sirke çözeltisi ile tabloyu seyreltin. Anjina ile sonuçlanan sıvı ile gargara, günde 3 kez kadar olabilir.

Önemli bir durum hazırlanan çözeltinin optimum sıcaklığıdır: 35 - 40 derece içinde olmalıdır. Tedavi seansının sonunda içecek ve yiyecek içmek tavsiye edilmez. İşlemden sonra yarım saat sonra resepsiyona izin verilir.

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Hastalığın tedavisi, yalnızca oral ilaçlar (başlıca antibiyotikler) dahil olmak üzere bir dizi terapötik önlemin atanmasıyla etkili olabilir. Angina ilaçlar ile tavsiye edilebilir:

 • Antibiyotikler - Amoksisilin, eritromisin, sefadroksil, ampisilin, josamisin, azitromisin ve bunlara dayanan ilaçlar. Antibakteriyel etkiye sahiptirler ve her türlü anjinada (pürülan dahil) gösterilirler. Belirli bir grubun ilaçlarının amacı hastalığın tipine, hastanın yaşına ve organizmanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Terapötik etki ile eşzamanlı olarak, olası komplikasyonları önlemeye yönelik koruyucu bir etki oluştururlar.
 • Antiviral - Arbidol, Relenza, Ingavirin, Anaferon, Tamiflu, Kagocel. Hastalığın ilk belirtileri ilk 2 gün içinde etkilidir. Antiviral ve immünomodülatör etkileri vardır, ancak bakteriyel enfeksiyonun bağlanmasına karşı bir koruma garantisi değildirler.
 • Antiseptikler - Furacilin, givalex, klorofilkil, miramistin, klorheksidin, furasol. Yerel bir etkiye sahip ilaçlar. Bunlar, farenksin durulanması, yağlanması ve sulanması için kullanılır. Antimikrobiyal, analjezik, antiinflamatuar etkiye sahiptirler.
 • Antipiretikler - İbuprofen, Panadol, Aspirin, Nurofen, Parasetamol, Fervex, Asetilsalisilik Asit, Coldrex. Sıcaklığın azaltılmasına ek olarak, analjezik, anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Genel durumu rahatlatırlar, ancak hiperterminin temel nedenini etkilemezler.
 • Antihistaminikler - Suprastin, loratadin, diazolin, erius, simetidin. Bu fon grubunun eylemi ödemi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu ilaçlar antibiyotik almanın arka planında ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonların gelişmesini önler.
 • Spreyler (Aerosoller) - Hexaspree, orasept, yox, stopangin, bioparox, heksoral, tantum verde. Antiseptik, anestetik ve antifungal etkiler yaratırlar. Etkilenen bademcikler ve komşu dokular üzerinde yerel bir etkiye sahiptirler: boğazda rahatsızlık hissini en aza indirirler (ağrı, terleme, kuruluk, yanma).
 • Antifungal - Nistatin, flukonazol, levorin, ketokonazol. Fungal mikrofloranın gelişimini bastırın, bunun riski antibiyotik tedavisiyle artar.

Tüm ilaçların kontrendikasyonları vardır, bu yüzden randevu hekim tarafından yapılmalıdır. Güçlü ilaçların kendi kendine uygulanması patojenik mikroorganizmalarda direnç gelişmesine ve sonuç olarak anjinin daha ileri tedavisini zorlaştırır.

Video: 1 gün boyunca boğaz ağrısı için hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Sunulan videoda, anjin tedavisi için popüler bir yol tarif edilmektedir - elma sirkesi ile gargara. Bir çalışma çözeltisi hazırlamak için bir yöntem önerilmiştir, doğru uygulama tekniği gösterilmektedir ve prosedürün izin verilen sıklığı belirtilmektedir.

Herhangi bir formda bademcik iltihabı bulunması, ilaçların geleneksel tıbbın yöntemleri ve reçeteleri ile kombinasyon halinde kullanılmasını içeren kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Anjina ile, uygun tedavi için doktora tam zamanlı bir ziyaret yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Klorofililpt ile boğaz ve ağız nasıl durulanır

Klorofililtil, doğal bir antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip olan doğal kaynaklı bir tıbbi üründür. Okaliptüs bazlı bir kompozisyon hazırlayın - geniş bir etki spektrumunun güçlü bir doğal anti-enflamatuar ajanı olan en popüler tıbbi bitkilerden biri.

Üç yaşın altındaki çocuklarda angina: işaret ve tedavi özellikleri

Offseasonda, birçok çocuk aniden boğazda keskin bir acıdan ve hatta diğer "soğuk" semptomların arka planından şikayet etmeye başlar. Çoğu durumda, bademcik iltihabı veya basit bir şekilde anjinadır.