Loading

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı her zaman doğada bakteriyel olan enfeksiyöz bir lezyonun bir sonucudur. Ve, aslında, angina pürülan yapan bademcikler yüzeyinde püy oluşumu, bu enfeksiyonun aktif seyrinin bir göstergesi olarak, mikroorganizmaların hızlı ve hızlı çoğalması olarak hizmet eder. Bu nedenle, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pürülan anjina için tek ve etkili tedavi, antibiyotiktir - özellikle bakterilerin yok edilmesi için tasarlanmış geniş bir ilaç sınıfı.

Makalenin içeriği

Sadece halk ilaçları pürülan boğaz ağrısını tedavi edebilir! Antibiyotik kullanılmadan ciddi, bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlar geliştirme riski son derece yüksektir. Yine de, halk ilaçları iyi bir yardımcı tedavi olarak hizmet edebilir. Onların yardımıyla bademcik iltihabının yoğunluğunu azaltabilir, genel bir dezenfektan etkisi yaratabilir, boğazda ağrıyı hafifletebilir ve hastanın durumunu iyileştirebilirsiniz.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi için halk ilaçları kullanmadan önce, hasta için özel koşullar yaratmaya dikkat edilmelidir.

Katı yatak istirahati tavsiye edilir, temaslarını başkalarıyla sınırlandırmanız ve sıvı alımında bir artış olmasını sağlamanız gerekir. Bu, toksinlerin giderilmesine ve hastalığın akut döneminde vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Şifalı Otlar

Sebze preparatları belki de anjinin tedavisi için halk ilaçlarında ana rol oynar. Genellikle yardımları durulanır ve inhalasyonlar yapılır. Bu teknikler, aktif maddeleri doğrudan etkilenen bölgeye (iltihaplı bademcikler) vermenize izin verir. Yetişkinler için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • 1 bardak kaynar su içinde 30 dakika ısrar etmek için 1 çorba kaşığı kuru papatya ve 2 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği;
 • Alan atkuyruğu 5 kaşık 0.5 litre kaynar su demlemek ve 15-20 dakika ısrar;
 • 1 bardak kaynar su için 2 yemek kaşığı kırmızı yapraklar alın ve 10 dakika ısrar edin;
 • Soğanlardan 3 kaşık kabuğu 0.5 litre suda kaynatılır ve daha sonra soğutulur;
 • Calendula, adaçayı, St John's wort, kekik, civanperçemi gibi otları da kullanabilirsiniz - et suyu ve infüzyon hazırlamak için standart miktar 1 bardak kaynar su başına 1 kaşıktır.

Pürülan boğaz ağrısına karşı bir başka yaygın ve etkili halk ilacı, 10-12 damla iyodin ilavesiyle, tek bir bardak su içinde çözülmüş 1 çay kaşığı tuz ve kabartma tozu karışımı ile dolanır.

Pürülan boğaz ağrısının yeşil yaprakların boğazının yıkanması veya kayganlaştırılması ile tedavisi etkisiz olacaktır. Parlak yeşil, güçlü bir antiseptik olmasına rağmen, boğazda mukoza zarı ciddi kimyasal yanıklara neden olur.

Durulamadan önce, yukarıdaki maddeler soğutulmalı ve filtrelenmelidir. Ve sonra prosedürleri olabildiğince sık yapın.

En uygun durumda, aralarındaki kırılma 1 saati geçmemelidir. Birkaç çözümünüz varsa, gün boyunca bunları değiştirmeniz önerilir. Bu genel terapötik etkiyi geliştirecek ve güçlendirecektir.

İnhalasyonlar kullanıldığında, terapötik bileşikler, buhar ile birlikte uçucu maddeler formunda bademciklere iletilir. Çözelti, geniş bir tencerede kuvvetli bir şekilde ısıtılmalı, üzerine eğilmeli ve başınızın üzerinde büyük bir havlu atmalı, böylece sizi kapatacak ve masaya dokunacaktır. Daha sonra tencereden çıkan buharlama çiftlerini yoğun bir şekilde teneffüs etmeye başlayın.

Yetişkinlerde ve çocuklarda inhalasyon için temel olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • boğazınızı yıkadığınız aynı bitkisel süslemeler;
 • uçucu yağların çözümleri;
 • tuz ve iyodinli soda;
 • klorofilit çözeltisi ve diğer araçlar.

Sıkıştırır ve hardal sıvaları

Bu tedavi yöntemlerinin uygulanmasının özü, dokuların ısıtılmasında yatmaktadır. Bu, lokal kan akışını arttırır, toksinlerin atılımını artırır. Ancak, pürülan anjinin, aktif bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklandığını unutmamalıyız. Ve bakteriler için, ek ısı daha yoğun çoğaltma için uygun koşullar yaratacaktır. Bu nedenle, boyundaki pürülan boğaz ile kompresler ve hardal sıvaları yasaktır.

Fakat vücudun diğer bölgelerinde bu tür araçlar kullanılabilir - genel bir ısınma etkisi sağlar ve bağışıklığı uyarır. Örneğin, hardallı sıcak ayak banyoları, göğüste sıkışır (kalp hastalıklarının yokluğunda) veya sırttaki hardal sıvaları işe yarar.

Bal ve arı ürünleri (örneğin, propolis) oldukça güçlü bir anti-enflamatuar ve dezenfektan etkiye sahiptir. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısı olan erişkinlerde yaygın olarak ek tedavi olarak kullanılmaktadırlar:

 • Aynı kapta su banyosunda aynı miktarda bal ve tereyağı çözün. 20 g balya kabartma tozu 1 tutam ekleyin, karışımı ısıtın ve köpük oluşana kadar karıştırın. Soğuduktan sonra, günde 1 kez 1 kaşık dolusu karışımı alın.
 • 1 bardak ılık suda 1 kaşık bal eritin ve 1 kaşık% 6 sirke ekleyin. Gargara karışımı kullanın.
 • Oral uygulama için araçlar, süt üzerinde bir bal ve tereyağı çözeltisi içerir.

Önemli! Arı ürünleri genellikle bireysel hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olur. Bal veya propolis kullanmadan önce, hastanın üzerinde alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.

Meşe kabuğu

Tanenin yüksek içeriği nedeniyle meşe kabuğu birçok bakteri türüne karşı çok iyi çalışır. Bu bitkisel preparat ile yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, bu tür tariflerin yardımıyla gerçekleştirilebilir:

 • 2 parça marigold, 3 adet ıhlamur, 5 parça kekik ve 10 parça meşe kabuğu alın. 1 çorba kaşığı kaynar su 1 bardak kaynar ve 3-4 saat ısrar eder.
 • Meşe kabuğu, adaçayı, St. John's wort ve mürver çiçekleri eşit oranlarda karıştırın. Karışımı 2 çorba kaşığı 15-20 dakika kaynatın.
 • Kireç çiçeklerinin 1 kısmı için 2 adet meşe kabuğu alın ve bu karışımın 2 kaşıkını bir bardak kaynar suyla doldurun. Solüsyon en az 30-40 dakika olmalıdır.
 • 1 ons meşe kabuğu için 0,5 litre su alınız ve karışımı en az yarım saat boyunca kısık ateşte pişiriniz. Suyu 2-3 saat ısıtın.

Meşe kabuğu ile yukarıdaki tüm soğuma ve infüzyonların filtrasyon ve filtreden önce oda sıcaklığına soğumasına izin verilmelidir.

sarımsak

Sarımsakların tıbbi özellikleri, belirgin bir antibakteriyel aktiviteye sahip olan bitkisel kökenli fitoktitlerden oluşan spesifik bileşiklere dayanır. Pürülan anjina için yardımcı bir tedavi olarak, sarımsak aşağıdaki tarifler şeklinde kullanılabilir:

 1. 6 saat boyunca 1 bardak su içinde 100 g sarımsak ezmesi infüze edin. Bundan sonra, çözeltiyi ısıtın ve boğazı durulayın.
 2. 1 ezilmiş sarımsak kafasına 2 çorba kaşığı sirke dökün. Yarım gün buzdolabında karışımı tutun, ardından 1 kaşık bal koyun ve 1 çay kaşığı bir karışım alın. Günde 2-3 kez.
 3. 8-10 kıyılmış sarımsak karanfil 3 yemek kaşığı ile karıştırın. yaşlı çiçekler ve eşit miktarda bal. Bu karışımı 0.5 litre kaynar suya koyun ve 2-3 saat ısıtın. Ardından alınan sıvıyı filtreleyin ve 1 saat ara ile 50 ml'ye alın.
 4. 1-2 ezilmiş sarımsak karanfil 1 bardak taze havuç suyu dökün. Bu karışım yemeklerden yarım saat önce günde iki kez sarhoş olmalıdır.
 5. 1 baş sarımsaktan elde edilen sarımsak ezmesi, 1 bardak sıcak su ile dökülür ve 30-40 dakika ısrar edilir. Daha sonra bu çözeltiyi her saat 1 büyük kaşığın içine alın.

Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları, hatta ham formda sarımsak kullanımı dahil edilir. Sadece 1 dişi ağzınıza koymanız ve zaman zaman ısırmanız gerekir. Ayakta duran meyve suyu boğazda yeterli miktarda fitoktit kaynağı sağlayacaktır.

Sarımsak veya içine girdiği karışımı kullanarak, bu ürünün dozajını geçemezsiniz. Büyük miktarda bu larinks ve kimyasal yanıklarında yanma hissi yaratacaktır.

Ayrıca, pürülan anjina ile, halk ilaçları bağışıklık sisteminin işleyişini artırabilir. Burada, ginseng, eleutherococcus veya Echinacea'nın tentürü gibi ünlü phytopreparation'lardan yararlanacaksınız. Vitamin komplekslerinin hasta diyetine yeterli girişini unutmamalıyız. Örneğin, C vitamini biyokimyasal bağışıklık reaksiyonlarında önemli bir bağlantıdır. Her ikisi de eczane askorbik asit şeklinde ve doğal ürünlerde kullanılabilir: narenciye, elma, dogrose, deniz topalak, siyah frenk üzümü, vb.

Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Angina veya akut tonsillit, bademciklerin dokularını etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalık olarak adlandırılır. Patomorfolojik sınıflandırmaya göre, bu hastalık çeşitli formlarda ortaya çıkabilir: catarrhal, foliküler, lacunar ve nekrotik. Son 3 form, bademcikler üzerinde pürülan bir akıntının varlığı ile ilkinden farklıdır, çünkü halkın içinde ortak bir adla - pürülan anjina ile birleşmişlerdir.

Akut tonsillitin etyolojisi

Hastalığın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur. Patojen bademciklere dışarıdan veya vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından girer. Akut bademcik iltihabının çok sayıdaki sayısı, A grubunun β-hemolitik streptokoku olarak adlandırılan bir bakteriden kaynaklanır ve hastalığın sadece% 20'sinde stafilokok ve bunların streptokoklarla birlikteliğinden kaynaklanır.

Purulent boğaz ağrısı için risk faktörleri şunlardır:

 • vücut genel veya yerel hipotermi (boğaz bölgesinde);
 • azalmış bağışıklık durumu;
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • toz ve gaz kirliliği, aşırı hava kuruluğu;
 • Kötü alışkanlıklar (sigara).

epidemioloji

Akut tonsillit, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Özellikle 5 yaşından büyük ve çalışma yaşındaki yetişkinleri etkiler. Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır - sonbahar mevsiminde en yüksek insidans düşer.

Enfeksiyon kaynağı, boğaz ağrısı olan bir kişinin yanı sıra asemptomatik streptococcus taşıyıcısıdır. Ana iletim yolu havadadır, ancak hem hane halkının (yani, hanehalkı eşyalar aracılığıyla) hem de beslenmenin (gıda ile) mekanizmalarının rolü dışlanmamaktadır. Bu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur, özellikle çocuklarda ve ağız boşluğunda kronik enfeksiyon odakları olan kişilerde yüksek oranda duyarlılık görülür.

Akut tonsillit belirtileri

Bu hastalık genellikle akut başlar ve oldukça sert ilerler. Kuluçka dönemi (enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar) 1-2 gündür. Ön planda, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir:

 • şiddetli zayıflık;
 • uyuşukluk;
 • iştahın bozulması;
 • ateşli hane sıcaklık artışı (38-40 C);
 • terleme;
 • kas ve eklemlerde ağrı.

Sarhoşluk sendromunun zemini karşısında, hastanın başlangıçta kasıtsız boğaz ağrısı vardır, ancak zamanla daha güçlü hale gelmekte ve hastalığın başlangıcından en fazla 3-4 gün geçmektedir. Bu aşamada ağrılar ifade edilir, hastaları hem gündüz hem gece rahatsız eder, uykuyu engeller ve yutmayı imkansız kılar - hasta yiyemez.

Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinin iltihaplanması söz konusudur - büyüklükleri artar, yutulduğunda incinir, onlara dokunulduğunda acı verir.

tanılama

Akut tonsillit tanısı hastanın şikayetleri (karakteristik bir klinik tablo), anamnez (akut başlangıçlı) ve orofaringeal-faringoskopi verisine dayanmaktadır. Bu çalışma ile, doktor hastasındaki pürülan anjina şeklini belirleyecektir:

 • foliküler (bademcikler, büyütülmüş şişmiş keskin hiperemik olan, kendi yüzeyi üzerinde çapı 2-3 mm beyaz ve sarı oluşumu işlenen - iltihaplanmış foliküller bu oluşumlar kendiliğinden açılan, bademcik pürülan yüzeyinde plak oluşturucu);
 • laküner (bademcik parlak hiperemik, ödemli, boşluklar onların, bu filmler kolay ve tamamen bir spatula vasıtası ile alınır, onlar bu boşluklar ötesinde konuşma bademcikler yüzeyinde küçük cepler ya da filmin oluşturulması, bir pürülan doğanın bir içeriği olan genişletilmiş);
 • nekrotik (hiperemik bademcik ve önemli ölçüde şişmiş, kepekli kirli-yeşil derin kanama kusur olduğu kaldırılması ile, ya da gri renkli, nekroz, gırtlak, küçük dil uzanan, tonsil ötesine uzanabilir).

Genel bir kan testi, lökositlerin sayısında bir artışa, lökosit formülü sola kaymaya, bazen de 40-50 mm / saate kadar ESR'de bir artış gösterecektir.

Bademciklerin yenilgisinin mutlaka birincil olmayabileceğini bilmek önemlidir - bazı durumlarda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz gibi ciddi bulaşıcı hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, hastaya bademciklerin yüzeyinden alınan plağın patojen veya bakteriyolojik incelemesini belirlemek için spesifik kan testleri yapılabilir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hasta bir enfeksiyöz yatan hastaya yatırılabilir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır! Yetersiz ve zamansız başlayan tedavi, ölümcül bir sonucu bile beraberinde getirebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Akut tonsillit tedavisi sadece halk tıbbı kabul edilemez!

Akut bademcik iltihabı genellikle şiddetli zehirlenme ile ortaya çıktığından, hastalığın akut döneminde hastaya başkalarıyla sınırlı temas ve ses dinlenmeye uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.

İltihaplı mukozanın travmatizasyonunu önlemek için, hastalığın süresi boyunca hasta tarafından tüketilen yiyecek yumuşak ve ılık olmalı ve hastanın vücudunun bağışıklık durumunu güçlendirmelidir - vitaminli. Toksinler hastanın daha hızlı kaldırılmasına yönelik bakış aşırı ısı şeklinde tabii içme, gösterir olarak: Gaz olmadan meyve ve sebze meyve içecekleri, limon, süt, bal, alkali maden suyu ile yeşil çay - bu içecekler neredeyse anjin ile hastanın diyetin temeli haline gelmiştir.

(-.. tablet haline getirilmiş bir şekilde, yani ağız yoluyla) ve / veya parenteral (enjeksiyon ve infüzyonu) ilaç tedavisi, örneğin durulama gibi tedavi yöntemlerini ve sulama ağızdan antiseptik çözeltiler, inhalasyon ilaçları oral ilaçların uygulanmasını kapsar.

Akut tonsillitin tedavisinin ana bileşeni, her zaman antibiyotik tedavisidir. bakteriyel enfeksiyon hayati organlara tonsillerden yayılabilir, çünkü olamaz veri noktasını görmezden - kalbi ve böbrekleri. Avantajlı bir şekilde kullanılan amoksisilin-klavulanat (Amoksiklav, Augmentin), penisilin, kuşakların sefalosporinler II-III (sefuroksim Zinnat, seftriakson, sefiksim) ve makrolidler (azitromisin, eritromisin). Antibiyotik vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra 3 gün içinde alınmalıdır ve bu sürenin sonunda ilaç iptal edilebilir.

Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.

- Bu ilaçların çoktur ve her doktor bazı çok sevdiği araçları almak zorundadır Dekatilen, Trachisan Neo-anjina Ingalipt, Faringosept, Septolete, Tantum Verde, Kameton: Ayrıca Bioparox antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip, topikal spreyler ve pastilleri atanabilir anjin tedavisi için.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara da mantıklı. Bu amaçla, çeşitli antiseptikler (furatsillin, Stomatidin, klorofililpt alkol), bitkisel çay (papatya, dönüşler) kullanın. Bu hastalık ile ne kadar garipleşirseniz, etki o kadar çok belirgindir. Günde 3-4 durulama anlamsız, en az saatte bir, daha iyi ve her 30 dakikada bir gargara yapmak önemlidir. Kullanılan çözümler değiştirilebilir.

Lugol'un çözeltisi ya da popüler Lugol içinde, pürülan anjina da sıklıkla kullanılır. Durulama için bir çözelti olarak kullanılmaz, ancak pürülan filmleri onlardan çıkarırken pamuklu çubukla bademciklere doğrudan uygulanır. Lugol'e ek olarak, bu amaç için bir Klorofililtil yağ çözeltisi kullanılabilir.

Soluma pürülan anjin daha az alakalı, ama tuz iltihaplı mukoza yumuşatmak ve balgam çıkarmanın arttırılması alkali maden suyu, otlar veya antiseptik çözeltiler kullanılarak edilerek.

Bademcik ödemini azaltmak için hastaya antihistaminikler (Aleron, Erius, Zodak) reçete edilebilir.

Bölgesel lenfadenit lenf alanı öngörülen sıcak kompres düğümleri (örneğin, poluspirtovoy) ve durumunda (bir antibiyotik, anti-alerjik, anti-enflamatuar ajanlar, antiseptik çözeltiler ve Dimexidum içerebilir) ilaç sıkıştırır.

İyileşme aşamasında hasta, fizyoterapötik prosedürler - tonsil alanında UHF, elektroforez gösterilir.

Akut tonsillit komplikasyonları

Yetersiz veya zamansız tedavi ile, pürülan boğaz ağrısı, geleneksel olarak erken ve geç olanlara ayrılan bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Erken olanlar, bademciklere komşu olan organlara ve dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır. Bu paratonsillar apse, otitis, sinüzit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti. Bu koşullar acil tedavi gerektirir ve genellikle iz bırakmadan geçer.

Daha sonraki komplikasyonlar genellikle akut tonsillitten sonra 3-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar romatizmal kalp hastalığı (defekt oluşumu), post-streptokokkal glomerülonefrit, artriti içerir. Bu hastalıklar uzun, bazen ömür boyu tedavi gerektirir ve hastanın maluliyetine yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastaya mümkün olduğunca izole edilmeli, ona bireysel yemekler ve kişisel hijyen ürünleri sunulmalıdır. Ek olarak, hastanın bulunduğu odaya düzenli olarak havalandırılması ve ıslak bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde basit ve etkili halk yöntemleri

Patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyona bağlı hastalıktan hiç kimse immün değildir. Ve bağışıklık sisteminde sadece küçük bir arıza meydana gelir, pürülan (foliküler) anjin adı verilen akut bir enfeksiyöz hastalık vardır. Pürülan anjina nedir? Pürülan boğaz ağrısı, boğazdaki palatine bademcikler ve lenf düğümleri ile ağız boşluğunun iltihaplandığı çok ciddi bir hastalıktır. Hastalığın zirvesi, genellikle soğuk mevsimde ve ayrıca yüksek hava neminin olduğu dönemlerde görülür.

Hastalık genellikle 25 yıla kadar bir kuşak geçirir. Eğer boğazda ve boğazda ağrı varsa, bezlerin kızarması, yutma güçlüğü, ateş, halsizlik ve ateş yükselmiştir - bunlar, ilk ağızdan boğaz ağrısının belirtileridir. Tabii ki, tıbbi bakım vazgeçilmez ve son derece gereklidir, ancak herhangi bir komplikasyon olmaması için hemen doktora gidemezseniz, hastalığın ilk aşamasında derhal enfeksiyonla savaşmaya başlamalısınız. Aksi halde, ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kalp ve böbrek hastalıkları. Bu durumda, anti-enflamatuar, antiseptik ve bakterisid etkiye sahip olacak ve tedavi sürecini hızlandıracak olan halk ilaçları yardımcı olabilir.

Bu hastalık ile şaka yapamazsın

Bir tıbbi kurumda, anjin en az 10 gün boyunca sadece bir antibiyotik, bir penisilin preparatı ile tedavi edilir. Başka alternatif yok. Pürülan anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletildiğini bilmelisiniz, bu nedenle hasta olan kişiyle temas kurmanız gerektiğini biliyorsanız, tüm önleme yöntemlerini almalısınız. Yardımcı olarak otlar ve arı ürünleri kullanılabilir.

Pürülan tonsillit halk şifacıların tedavisinde semptomatik tedavi 2 aşamaları sunuyoruz:

 1. Enfeksiyon odaklarını patojen mikrofloradan yıkayın;
 2. boğazda iltihaplı yamaları iyileştirmek için.

Yıkama prosedürü ile tuz ve soda iyi işleyebilir. Bir litre kaynamış suya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı soda. Çözeltinin sıcaklığı 37-38 derecedir. Mümkün olduğunca sık, tercihen her yarım saatte durulayın. 2-3 saat içinde durum önemli ölçüde artacak ve sıcaklık düşecektir. Dahası, iltihaptan etkilenen lezyonların tedavisine devam ediyoruz, ancak zaten soyulmuş odaklar.

Tedavi zamanında başlanmazsa, boğaz ağrısı derinlere gidebilir ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir - tracheitis, bronşit, zatürree. Uzun bir süre için uzun süre öksürük tedavisi.

Yöntem 1 numaralı: bir boğaz ağrısı boğaz ve aynı zamanda evde çok uygun bir şekilde tedavi etmek için en kolay yolu, iyot! kendisi, 5-10 damlacıkları iyodo Bundan sonra, yaklaşık + 36 ° C arasında bir sıcaklığa kadar kaynatın 2 su bardağı ve daha sonra soğuk su ile tuz, 2-3 çay kaşığı: Kolay ilacı yapmak için. Bütün bunlar dikkatli bir şekilde ilaçla boğazını karıştırıp durulayın. Gün boyunca, her 3 saatte bir gargaraya ihtiyaç duyulur ve sonra 30-60 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Yöntem 2 №: Limon her evde bulunabilir asit streptokok için zararlı olduğu, yani, bu, iltihaplı anjin tedavisi için etkili olabilir. Biz suyu elde etmek (uygun ve konvansiyonel helikopteri), dilim bölünmüş limon kabuğu, almak tohumlarını çıkarıp meyve sıkacağı geçmesine gerek. foliküler bademcik halk ilaçları tedavisi genellikle 1 çorba kaşığı için sabah ve akşam limon suyu almak gerekir bu süre zarfında 3 gün, gerçekleştirdi. Bundan sonra, bir sonraki saatte yiyecek ve içeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Limon sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda sıcaklığı da azaltır.

Yöntem numarası 3: Ortak pancar yardımcı olabilir. tarifi basittir: pancar almak iyice kaynar suda yıkandı ucu kesilmiş, derinin ince bir tabaka kesilmiş ve daha sonra ince bir rende ile sürülür. Alınan sürtünme ağırlığı 1 bardakta 1 çorba kaşığı sirke ilave edilir ve 3 saat bekletilir. Bundan sonra, elde edilen karışımı ince bir elek içinden geçirin. Çıkan meyve suyu, günde 3 saatte bir gargara yapmalısınız. Pancar boğazın saflaştırılmasına ve pürülan boğaz ağrısının iyileşmesine yardımcı olur.

Yöntem 4: Başka bir çok basit ve ucuz bir araç var - bu propolis, arıcılık ürünüdür. Propolis'in tıbbi tentürünü yapmak en iyisidir. Propolis alınır, 1: 1 oranında su ile seyreltilir. İlacı ağzınıza almanız, yaklaşık 1 dakika tutmanız ve tükürmeniz gerekiyor. 1 prosedür için yaklaşık 5 kez tekrarlayın. Gün boyunca, her 2-3 saatte bir durulama yapılabilir. Arılardaki bu çok yararlı ürün, işlem başına yaklaşık 3 gram çiğnenebilir. Bir günde - 6 kereden fazla değil. Ağzınızda yanma hissi varsa, sorun değil! İlaç hastalığa karşı çalışmalarına başladı.

Yöntem No: 5: Evde aloe şifalı bir çiçek varsa, o zaman bu mükemmel! Aloe suyu, pürülan boğaz ağrısını iyileştirebilir. Sadece iltihaptan irin çekebilir, aynı zamanda ağız boşluğunu dezenfekte edebilir. Aloe kullanımı çok basittir: alt yaprakları alın, akan suyla durulayın, sonra kaynamış suyla durulayın, biraz kurulayın, doğrayın ve suyu sıkın. Meydana gelen meyve suyu 1: 1 oranında suyla seyreltilmeli ve birkaç gün boyunca yedikten sonra her defasında gargaralanmalıdır. Aloe'yu tedavi etmenin en kolay yolu, aloe yaprağını kesmek ve geceleri yanağına tutturmaktır.

Beta-hemolitik streptokok A grubunda, Patoloji neden olduğu bulaşıcı hastalığı denilen Anjina grubu bulaşıcı (bulaşıcı) hastalıkları belirtmektedir, nedenle antibakteriyel ilaçların kullanımı ile enfeksiyon hastane koşulları tedavi etmek için gereklidir. Evde bir hastane düzenlenirse, hasta hane halkının geri kalanıyla temas halinde olmamalıdır.

Antibiyotiklere ek olarak, halk tedavisi yöntemlerini kullanmak mümkündür. Örneğin durulayın. Sofra tuzu hipertonik bir çözeltisi, adaçayı ya da kalendula infüzyonu, pürülan plağın ve zehirlenme belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Durulama için tahriş edici maddelerin kullanılması önerilmez.

Yöntem No. 6: İnhalasyonlar her zaman viral hastalıklardan iyi bir şekilde olmuştur. Taze hazırlanmış infüzyon üzerinde nefes almamız gerekiyor, böylece şifalı otlar aktif olarak hareket ediyordu. Eczanede bir bitki satın alın ve papatya, St. John's wort veya adaçayı infüzyonu yapın. Daha sonra ilacı yapmaya devam edin: papatya, St. John's wort veya adaçayı su ısıtıcısı koleksiyonuna dökün ve yaklaşık 38 ° C sıcak su dökün.

Buharı ağzınla nefes al ve 10 dakika boyunca burnunla nefes al. İnhalasyonları günde bir kez, akşam saatlerinde, uyumadan önce yapmak yeterlidir, böylece ilaç iltihapla mücadele eder.

İnhalasyonların standart uygulaması - 6 kez. Solunan buhar, solunum sistemine derinlemesine nüfuz eder, yutmayı kolaylaştırır, iltihabı hafifletir ve boğazı yumuşatır. Eczanede şifalı otlar satın almak için fırsat yoksa, haşlanmış sütün yanı sıra taze haşlanmış patatesleri de soluyabilirsiniz. Ancak, pürülan anjina ilk aşamasında, yüksek ateş, bu yüzden inhalasyon, hastalığın 2-3 günde yapılması gerektiğini unutmayın.

Tüm bu yöntemler doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler ile birlikte uzun bir süre için pürülan anjini unutmanıza yardımcı olacaktır! Ama hangi yolu seçmeyeceksin, en önemli şey yatak istirahati. Boğazdaki ağrı artık rahatsız olmadığında ve sıcaklık 5 gün boyunca yükselmediğinde, o zaman bir boğaz ağrısı gibi bir hastalık ile başa çıktın! Ancak, sadece geleneksel tedavi yöntemlerine dahil olmamalısınız, her zaman bir doktora danışmalısınız. Romatizma, kalp hastalığı ve böbrek hasarının, genellikle boğaz ağrısı sonrası, antibiyotik tedavisi olmadan gerçekleştiğini unutmayın.

Boğaz ağrısı ile mücadelede önemli noktalar

Eğer pürülan tonsilliti halk ilaçları ile tedavi ederseniz, ilaçların yan etkilerinden komplikasyonları önleyebilirsiniz. Zamanla terapi, hoş olmayan semptomları söndürmeye ve larinkste ağrıyı gidermeye yardımcı olmaya başladı. Kronik tonsillit oluştuğunda önleyici faaliyetler gereklidir. Çoğu zaman bu halsizlik bademcikler üzerinde bakterilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Doğal maddeleri seçmek neden daha iyidir?

Angina'nın viral bulguları antibiyotik tedavisine uygun değildir, bu yüzden insanların reçeteleri işe yarar. Pürülan boğaz ağrısı tedavisi yöntemleri tek tek seçilir. Enflamasyon başka bir enfeksiyon tarafından komplike olabilir. Doğal maddelerdeki ilaçların yan etkisi yoktur ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılabilir.

Ancak, ev tedaviden önce, uygunsuz tedaviden kaynaklanan komplikasyonları önlemek için kliniği ziyaret etmek daha iyidir. Boğazda iltihap varlığında, doğal maddeler anjinin akut semptomlarının giderilmesine yardımcı olur ve malaise ile ana savaş problemin kaynağı tespit edilir. Aşağıdaki iltihap belirtilerinde halk ilaçları önerilir:

 • Genel güçsüzlük ve yutma güçlüğü, tükürük.
 • Vücudun sıcaklığı 38 dereceyi geçtiğinde vücut ısısı.
 • Öksürük burun akıntısı.
 • Larinkste keder var.
 • Bademcikler kızarıklık, boğaz duvarlarının dokularında döküntü.
 • Oral mukoza üzerinde plak.
 • Oksijen arzında lümen daralması nedeniyle solunum bozukluğu.

Doğal tedavi yöntemleri, bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur, mukoza zarının derisine fayda sağlar, bakterileri ve mantarları temizler. Virüslerle savaşacak tek araç, vücudun kendi güçleridir. Bu nedenle, tedavinin özü sağlığı korumak ve vücudun patojenik mikroorganizmaları yok etme yeteneğini yeniden kazanmasına yardımcı olmaktır.

Enflamasyonla savaşmanın doğal yollarını kullanmaya ne zaman başlamalıyız?

Hastanın ilk şikayetlerinde halkın tedavi yöntemlerine derhal başvurulması tavsiye edilir. İnsanlar için tam güvenlikleri göz önünde bulundurulduğunda, bu yöntemler hamile ve küçük çocuklarda kullanılmaktadır. Doktor testleri reçete edecek, ancak çok geç olacak. Boğazın ilk belirtilerini belirledikten sonra, karmaşık formlardan tamamen kurtulabilir ve hastalığı yatak istirahati olmadan aktarabilirsiniz.

Anjina'nın ilk belirtileri şunlardır:

 • Genel bir rahatsızlığın ortaya çıkması, çalışma kapasitesinde azalma, boğaz ağrısı.
 • Gırtlaktaki mukus sabahlarında görünüm.
 • Öksürük, damak tahrişi, boğazın iç dokularının kızarıklığı.
 • Dil ve bademcikler üzerinde bir baskının görünüşü.
 • Larinksin derisindeki çatlakların görünümünden ağrı.

Doğal maddeler mukozanın kurumasına yardımcı olur, ağızdaki mikroflorayı geri kazanır, vücut, soğuma ve kendi karışımları ile alındığında yararlı maddeler ve vitaminler alır. Zamanla, temizlenen plak, bakteriyel üreme komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur.

İnflamasyonla mücadele seçenekleri

Pürülan boğaz ağrısı, halk yöntemleriyle çeşitli tedavi yöntemlerine yardımcı olur:

 • Durulama, günde 5 defadan fazla gerçekleştirilir, prosedürler, semptomların kaybolmasından 2 gün sonra sona erer.
 • Vücudun yararlı maddeler ve minerallerle doygunluğu.
 • Bakteri ortamını yok eden fizyoterapi prosedürleri.
 • Boyun ve sternumun soğuk bir hastalık kaynağı ile ısınması.
 • Klasik reçetelerde et suyu, infüzyonların hazırlanması.

Durulama için birçok halk tarifleri vardır:

 • Boğazın eski çağlardan beri çalınması, mevcut pancar suyundan bir çözüm ile gerçekleştirilir. İki günlük kullanımdan sonra, anti-enflamatuar ve anti-ödematöz etki gözlenir. Bitkinin kökünü öğüterek ürünü hazırlar, sıkın ve oluşan kısmı% 6 sirke ile karıştırın. Tedavi etmek için gırtlak saatte bir kez durulama gereklidir.
 • Doğal maddelerden gelen eczane fonları daha az etkili değildir. Bunlar: Rotokan, Propolis, Okaliptüs, Papatya, Isırgan. Bazı bitkiler virüsleri öldürmeye yardımcı olur, bakterilere karşı uygulanır.
 • Durulama için, boğaz için klasik bir yöntem uygundur - deniz tuzu + iyot damlaları. İlk madde kabartma tozu ile değiştirilebilir.

Pus sekresyonları ile

Bir kulak burun boğaz uzmanının rehberliğinde akut fazda angina tedavisi önerilmektedir. Boğaz iltihabı yanlış bir yaklaşımla tehlikeli bir şekilde olası bir komplikasyondur. Çocuklarda, ilaçlar hemen hemen her zaman kullanılır ve doğal maddeler bu durumu hafifletmek için sadece bir yardım görevi görür.

Pürülan akıntı, iltihaplı bölgeleri alkollü infüzyonlara, bitkisel çözeltilere batırılmış tamponlarla ovarak büzülmeden çıkarılır. Antiseptik maddeler kullanılır: spreyler, tabletler, lolipoplar. Halk yöntemleri güvenlidir ve her türlü terapi ile birleştirilebilir.

Gırtlak temizlemek için, infüzyonlar kullanılır: otlar tansy, gül yaprakları, altın kökü, adaçayı. Ayrıca, muz, yabanmersini, okaliptüs, nergis, ısırgan otu çilleri de uygundur. Tıbbi karışımların listesi geniş ve kendi bitki kombinasyonlarına izin verir.

Bademcikler üzerindeki bademcik tortuları, durumun kötüleştiğini göstermektedir.

Hastalığın karmaşık bir formunun ek belirtileri şunlardır:

 • Sindirim sistemindeki rahatsızlıklar.
 • Vücudun zayıflığı ile birlikte kardiyak aritmi.
 • Vücut ısısını düşürmemek.
 • Akciğerlerdeki yoğunluk ve ortaya çıkan öksürük.
 • Ruhsal bozukluk, işitsel organda ağrı.

Bu gibi durumlarda, acil tıbbi bakım genellikle gereklidir ve evde doğal ilaçlar ile tedavi, kısmi vücut sağlığına yol açacaktır. Bir kişinin işe gitmeye devam etmesi veya diğer egzersiz türlerini gerçekleştirmesi durumunda, rahatsızlık durumunun göz ardı edilmesi nedeniyle yerinden edilemeyen kayıplar mümkündür.

Ek önlemler

Durulama yöntemi zayıflamış organizmaya yardımcı olan tek önlem değildir. Doğru beslenmeyi gözlemlemek, boğazda iltihaplanma zamanı için zararlı alışkanlıkları bırakmak gerekir. Ekşi baharatlı yiyecekler diyetten hariç tutulur. Soğuk yemekler genellikle kabul edilemez.

İlave şeker içermeyen sıcak içeceklerin içilmesi tavsiye edilir. Berry smoothies, kendi hazırlamasının kompozisyonları uygundur. Konserve çeşitlerinin dışarıda bırakılması daha iyidir. Tüm meyve suları mağaza raflarından değil. Alkol yasaktır.

Kuru tipte ürünlerin kullanılması tavsiye edilmez: tohumlar, kuruyemişler. Boğazdaki iltihap belirtilerinin ilk belirtileri diyete gider. Çocuklara şuruplar, vitaminler, faydalı mineraller verilir. İnhalasyon bitkisel veya kuru tuz havanın olumlu etkisi. Bu amaçlar için tıbbi ürünler neredeyse tüm eczanelerde satılmaktadır.

Bademciklerdeki kronik tıkanıklık oluşumu ile tonsillektomi yapmayı unutmayınız. Periyodik olarak, boğaz bakteri büyümesini ortadan kaldırmak için belirtilerin yokluğunda bile durulanır. Koruyucu bakım hastalıkları önlemeye ve diğer kronik rahatsızlıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Daha doğrusu hastanın durumunu hafifletmek mümkün mü?

İnhalasyonlar mevcut inflamasyonu rahatlatır, hastalığın hoş olmayan semptomlarını giderir, bağışıklık üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Uygulanan maddeler: uçucu yağlar, anason, çam böbrekleri, tıbbi ücretler. Bitkilerden çam, sundew, menekşe çiçekleri, aloe tomurcukları toplamak.

Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, okaliptüs yaprakları, elecampane kökleri, kekik ve nane karıştırın. Ayrıca propolis, huş ağacı dalları infüzyonlarını hazırlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir tıbbi ürünün kendi kendine seçimi kabul edilemez. Hamilelerin, bağışıklık hastalıklarından muzdarip kişilerin, onkolojinin ve dolaşım sisteminin işleyişindeki sorunların tedavisinde dikkat gösterilmektedir.

Komplike anjina, tehlikeli tipte hastalıklarla bulaşıcı enfeksiyon olduğunda oluşabilir. Ve ayrıca boğaz iltihabı üzerinde stomatit, çürük, bademcik iltihabı etkilenir. Sorunların kaynağı derhal ortadan kaldırılmalı ve doğal maddelerle işlenerek ağrı tekrarları önlenmelidir.

Çabuk ve basitçe evde pürülan boğaz ağrısı kurtulmak

Pürülan anjina hemen tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, vakaları ertelemek ve evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisine başlamak gereklidir. Bu makalede, yetişkinler için ev temelli tedaviler tartışılmaktadır, ancak bunların çoğu çocuklar için uygundur.

Önemli! Bademcikler üzerinde tarif edilen hastalık streptokok enfeksiyonu ilerlediğinde. Antibakteriyel tedavi yürütmek için gereklidir. Hazırlıklar ve dozajlar bir doktor atar.

Genel öneriler

Semptomların hızla geçmesi için, vücudu ilk ortaya çıktığında korumalısınız. Yarı sıvı veya silme durumunda sadece sıcak yiyecekleri kullanın. Çok sayıda vitamin, tahıl, çorba içeren sebze ve meyveler olmalıdır.

Önemli! Hastanın tedavi sırasında yediği yiyeceklerde, baharat ve baharat miktarını en aza indirmek gerekir, ayrıca boğazı tahriş ederler.

Hastalık sırasında içmek çok şey gerektirir, ancak içecek son derece sıcak olmalıdır. Tedavi, dehidrasyonu önlemeye, vücut ısısını azaltmaya ve vücudun zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olur.

Ilaçlarla tedavi

Hastalığın tipi ve karmaşıklığına bağlı olarak, sadece bir doktor danıştıktan sonra alınabilecek çeşitli ilaçlar reçete edilir.

Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler

Bu patolojinin antibiyotiklerle tedavisi zorunludur. Penisilin grubunda en sık kullanılan ilaçlar: Ampisilin ve Amoksisilin. Diğer tedavi seçenekleri var:

 1. Tedavinin etkinliğini artırmak için ilaçların bir kombinasyonunu atayın: Amoksiklav, Flemoclav.
 2. Penisiline karşı toleranssız olan hasta sefalosporin: Seftriakson, Sefazolin kullanır.
 3. Makrolidler: Sumamed, Eritromisin, Klaritromisin.

Birçoğu, pürülan boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi edip edemeyeceğini doktordan ister. Tipik olarak, bu sorunun cevabı şöyledir: Hastalığın pürülan şekli sadece antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir, böylece bozulmaya ve hoş olmayan sonuçlara yol açmaz.

Halk ilaçları kullanabilirsiniz: etkilenen alanları durulayın ve tedavi edin. Patojenik mikroflora bir çözelti (1 su bardağı tuzu ve su içinde 37 derecede seyreltilmiş soda) ile yıkanır. Ayrıca bu amaçla antiseptik solüsyonları - Furacilin, Dekasan, Klorheksidin - kullanılmıştır.

Foliküler boğaz ağrısı

Augmentin, amoksiklav, Flemoklav korumalı yarı sentetik antibiyotik penisilin bir dizi Önerilen kabul. Tedavinin seyri 7-10 gündür, bu süre boyunca bifidobakteriler (endikasyonlara göre) gereklidir.

Makrolidleri almak da mümkündür:

Tedavi beş günle sınırlanabilir. Üçüncü gün artık daha iyi değilse, antibiyotiği bir diğeriyle değiştirmelisiniz.

Oku onu! Evde bir foliküler boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, makalemizde bulabilirsiniz.

nebulizatör

Bu hastalık ile dudak ile alınmalı ve ağız ile birlikte nefes alması gereken bir ağızlık kullanılır. Her işlemden sonra, sıcak su altında iyice durulanır, sonra kaynamış su ile durulanır.

Bir nebülizer kullanmak yardımcı olacaktır:

 • tedaviyi hızlandırmak;
 • diğer ilaçlar için harcanan zamanı azaltın;
 • uyuşmuş;
 • iltihabı gidermek.

Yüksek sıcaklıklarda buhar inhalasyonlarını bırakmak daha iyidir, bir nebulizatör kullanılabilir.

amoxiclav

Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda doz, vücut ağırlığına göre değişir. Ağırlığın 40 kg'dan az olmaması önemlidir, çocuklarda ilaç bir süspansiyon şeklinde kullanılır. Ayrıca hastalığın biçimini de dikkate alın: hafif, orta. Anjina günde 3 kez antibiyotik reçete edildiğinde, doktor tarafından daha doğru bir dozaj belirlenir. Yan etkileri (alerjiler) önlemek için, bazen bifidobakteri reçete antihistaminikler, paralel bir giriş gerekir.

Grammidin

Gramidin, antibakteriyel, analjezik, anti-inflamatuar gibi özelliklere sahiptir.

Tablet, dilin altına yerleştirilmelidir, dozaj:

 • 12 yaşın altındaki çocuklar (günde 1-2 tablet);
 • 12 yıldan fazla (2-4 tablet).

Hamileliğin ilk üç ayında ve 4 yaşın altındaki çocuklarda, bileşimin bireysel hoşgörüsüzlüğü olan kişilere kontrendikedir. Emzirme döneminde, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerini almayı önermeyin.

seftriakson

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için enjeksiyon şeklinde bir antibiyotik kullanılır. Tedavi ve dozaj Kursu:

 • 12 yıldan fazla (günde 1-2 kez);
 • 12 yıla kadar (günde bir kez 20-80 mg / 1 kg).

Kursun gün sayısı doktor tarafından belirlenir. Çok daha kolay olsa bile, antibiyotik tedavisini kesmek kesinlikle yasaktır. Hamilelik sırasında, akut ihtiyaç için kullanın.

tonzilgon

Otun bileşimini içeren bu araç mikropları öldürür ve iltihabı hafifletir. Günde 5 kez tedavi için dozaj:

 • yetişkinler (2 tablet veya 25 damla);
 • 6 yaşından büyük çocuklar (1 tablet veya 15 damla);
 • 1 yıldan 6 yıla kadar olan çocuklar (10 damla, ilaç kontrendikedir);
 • bir yıla kadar olan çocuklar (5 damla, bir draje şeklinde yasaklanmış).

Alkolizm ve ilacın bireysel intoleransı kontrendikedir.

Boğaz ağrısından spreyler

Spreyler, ne yazık ki, boğazını bağımsız olarak tedavi edemez, ancak bazı semptomları hafifletebilir ve kendi durumundaki rahatsızlığı hafifletebilir. Daha aktif olanlar:

 • Lugol (antimikrobiyal ve koterize edici etkiye sahiptir);
 • Heksoral (analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir);
 • Novosept (mantarı rahatlatır, ağrıyı hafifletir, bakterileri öldürür);
 • Anti-Angin (lokal anestezi olarak kullanılır ve mikropları öldürür);
 • Klorofilkil (antiseptik);
 • Miramistin (bakteri öldürücü etkiye sahiptir);
 • Bioparox (antibiyotik içerir).

Pahalı ilaçları ödeyemeyen insanlar için, etkili olan benzer boğaz ağrılar için ucuz ilaçlar vardır.

Hastanın antibiyotik tedavisine ihtiyacı varsa, şunları yapabilirsiniz:

 • Augmentin, Amoksiklav;
 • Amoksisilin, Flemoclav;
 • Sefazolin, Seftriakson;
 • Eritromisin, Klaritromisin;
 • Sumamed.

İlaçlardan boğaz yıkamak için Lugol ve Chlorhexidine kullanın.

Semptomatik tedavi de kullanılır:

 1. Belirtilerden biri sıcaklık parasetamol, Ibuprofen, Aspirin ise.
 2. işlem araçları için etkili bir boğaz emilebilir tabletler, spreyler ve çözeltiler Adzhisept, Multibronh, Strepsils, Geksoral, Akvalor, Lugol, Furatsilinom, bitkisel çaylar (papatya, adaçayı) vardır.

Önemli! Antibiyotik aldıktan sonra sıcaklık yükselirse, bu durumda, başarısız bir doktora danışmak gerekir.

Uzman testleri gönderecek. Belki terapötik terapi bitmedi. Bu nedenle, özel preparasyonlar, antiseptik ve bitkisel çürümelerle durulama ile bademciklerin lavajı yapılması tavsiye edilir.

Antibiyotiksiz tedavi

Bazen hastalar, halk ilaçları veya kendi hazırlanma çözümlerini kullanmaya başlarlar. Erken bir aşamada, etkili olabilirler.

Boğazınızı durulamak için kendinize bir çözüm hazırlayabilirsiniz: bir bardak kaynamış suya, biraz soğuyana kadar 1 çay kaşığı ekleyin. tuz, 1 çay kaşığı. soda ve 2 damla iyot. Yerel tedavi de yardımcı olacaktır:

 1. Spreyleri kullanmak için bir kompleks içinde etkili: Cameton, Givalex.
 2. Emilebilir tabletlerin kullanımında uygun: Strepsils, Agizespt.

Boğaz ağrısı tedavisi için ev yöntemleri

Calendula Tentürü

1 çorba kaşığı. l. calendula çiçekleri kaynayan su bir bardak dökmek gerekir. Bir plaka ile kaplayın ve 30 dakika boyunca karıştırın. Sonra, süzme, her 60 dakikada bir nergis boğaz ağrısı bir kaynatma ile durulayın.

Hidrojen Peroksit

Enflamatuar süreçten hızlı bir şekilde kurtulmak için durulamak için kullanılabilir. Bir bardak ılık suda 1 çorba kaşığı sulandırınız. kaşık peroksit, durulayın. Antienflamatuar etkisine ek olarak, peroksit bademciklerden plağın çıkarılmasına yardımcı olur.

propolis

Tedavi için doğal propolis kullanın. Bir eczaneden alınabilir. Propolis her öğünden sonra rassevat veya çiğneme olmalı ve boğazınızı yıkamalı. Bir günde en fazla 1 çay kaşığı alın. propolis. Çiğneme veya rassasyvatın bir kısmı yarım saat içinde.

limon

Bu hastalığın varlığında limonun özellikle pürülan anjina ile alınması önerilir. Sadece ürünün bireysel hoşgörüsüzlüğü ile kontrendikedir. Resepsiyon yolları:

 • çay (demlemek çay, birkaç dilim limon atmak, 5-10 dakika demlemek ve her 3 saatte bir içki içmek);
 • limon-bal karışımı (1 çorba kaşığı bal ve taze sıkılmış limon suyu karıştırın, ağızda çözün).

Boğazın belirgin bir iltihaplanmasıyla, limonun mukoza zarlarını tahriş edip ağrıya neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu durumda, tedavi atılmalıdır.

İnhalasyon için sarımsak

Bir parça sarımsak temizleyin ve plakalara kesin. Bir litre su ile bir tava koyun, kaynatın. 1 çay kaşığı çözülür. Soda. Soluma 20 dakika boyunca günde üç kez yapılır.

Aspen kabuğunun kaynatılması

Yemek pişirmek için elinizde kavak kabuğuna sahip olmanız gerekir. Ve kalınlığı 2 cm veya daha fazla olmalıdır. Kabuk ezilir ve su ile doldurulur (oran bire iki alınır). Düşük ısıda 15 dakika kaynatın. Et suyu soğuduğunda, her yemekten sonra boğazınızı yıkamak için kullanın. Geceleri gargara olmalı.

Kekik kaynatma

Et suyu sadece ılık bir biçimde almak arzu edilir. İltihabı hafifletmek ve ses kısıklığından kurtulmak için altı saatte bir buçuk bardak iç.

Çileklerin Suyu

Evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek hızlı ve komplikasyon olmadan sona erdi, böyle bir kaynatma almanız gerekir. Meyve ve kızılcık yapraklarına ihtiyacınız olacak. Aynı oranda su dökün, kaynatın. 40 dakika sürün, sonra iç.

Oku onu! Yazımızda çocuklarda hızlı ve etkili bir şekilde anjinadan nasıl kurtulacağını öğrenebilirsiniz.

Mors ve jöle

Bir başka popüler seçenek, boğaz ağrısı ile baş etmektir. Ahududu, kuş üzümü, kızılcık: kırmızı meyveler temelinde uygun jöle içilir.

Önemli! Bir gün için birden fazla litre içemezsiniz. Genel sistemik tedavi için önerilen çay veya diğer ılık sıvılar yerine lingonberry kaynatma istenir.

Gargara için diğer çözümler:

 1. Potasyum permanganat suyunun pudrasını soluk pembemsi bir renge kadar seyreltin.
 2. Bir eczanede bir tentür tentürü satın alın (1 su bardağı infüzyondan fazla olmayan bir su bardağı sulandırın). Ürün çocuklar için uygun değildir.
 3. Papatya çözeltisi (1 çay kaşığı papatya çiçeği bir bardak kaynar su ile demlendirilir).
 4. İyot. Bu durumda, bir bardak kaynar su 8 damla iyotla alınmalıdır.
 5. Tuz ve soda. Hastalık sırasında en popüler ağız gargarası bir çözümdür. Bir bardak suya 15 gram tuz ve soda çözün.

Bunlar evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı için ana tedavi seçenekleridir. Önleyici tedbirleri hatırlayın: genel bağışıklık düzeyini sertleştirmek ve arttırmak. Bu, böyle ciddi ve karmaşık bir hastalığın gelişmesini engelleyecektir.

Pürülan boğaz boğaz halk ilaçları etkili tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla tedavisi genellikle bu hastalığa karşı mücadelede etkili bir yardımcı önlem olarak kullanılır. Bunun için ne tür halk ilaçları kullanıldığını ve bunların iyileştirici etkisinin ne olduğunu anlamak gereklidir.

Ana tedavi yöntemleri

Pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) palatine bademciklerdeki enflamatuar süreçlerle ilişkili ciddi bir infeksiyöz hastalıktır. Hastalık, özellikle yutma ve konuşma, yakın lenf düğümleri, yüksek vücut ısısı artarken, boğazda şiddetli ağrı eşlik eder.

İncelendiğinde, hasta, irriğin ve ağız boşluğunun kızarıklık ve şişmesi ile ilgili olarak, irin yoğun odakları, fizyolojik geçişin daralması ve yiyeceklerin tıkanmasına neden olur.

Bu hastalığın ihmal edilmiş formu böbreklere, akciğerlere ve kalbe verilen hasarla ilgili tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Başarılı tedavinin temeli, enfeksiyonun bakteriyel patojenlerinin dekontaminasyonu, semptomların ortadan kaldırılması, vücudun savunma mekanizmalarının arttırılması amaçlanan ilaç tedavisidir.

Ana tedaviye mükemmel bir tamamlayıcı geleneksel tıptır. Ancak, hastalığın temel nedenini ortadan kaldıramayacaklar ve kullanımları, ilgilenen hekimle tam olarak koordine edilmelidir. Bu durumda kendi kendine tedavi kabul edilemez, çünkü hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Pürülan boğaz ağrısı için halk ilaçları yardımcı olacaktır:

 • inflamatuar süreci azaltmak;
 • şişlik ve ağrıyı hafifletir;
 • enfeksiyon odağını dezenfekte etmek;
 • hastanın durumunu hafifletmek için.

Bu enfeksiyonla mücadele için halk ilaçları tarafından sunulan ilaçlar arasındaki merkezi yer, anti-enflamatuar, bakterisit, antiseptik ve rejenere edici özelliklere sahip şifalı bitkiler ve arıcılık ürünleri tarafından işgal edilmektedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde en yaygın halk yöntemleri şunlardır:

 • durulama;
 • buhar inhalasyonları;
 • sıcak et suyunun alınması;
 • emilmeye yöneliktir;
 • Bal ve arı ürünleri ile terapi.

Bu yöntemler çok etkili, çünkü Doğrudan etkilenen bölgeye doğal ilaçlar verin.

Boğaz durulama

Durulama boğaz, pürülan boğaz ağrısı için vazgeçilmez bir tedavidir. Bu tedavi önlemleri, enfeksiyonun ana semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır: boğazda şişlik ve ağrıyı azaltmak, bademciklerden pürülan eksüdayı yıkamak, dezenfeksiyon.

Geleneksel tıp, boğaz ağrısının yıkanması için çeşitli tıbbi et suyu ve infüzyonların hazırlanması için çok sayıda reçete sunmaktadır. Bazıları dikkate alınmalıdır:

 • Sirke ile pancar suyu. Bu çare hazırlamak için, 1 büyük kök alın, dikkatlice yıkayın, temizleyin ve ince bir rende üzerinde ovun. 1 çorba kaşığı elde edilen kütleye ekleyin. l. sofra sirkesi (% 9) ve karışımı 3 saat bekletin. Bundan sonra, mevcut kütleden herhangi bir yöntemle, her 3-4 saatte bir boğaz ağrısını durulamak için kullanılan meyve suyu elde edilir.
 • Aloe suyu. Bu şifalı bitkinin alt tabakalarını alın, iyi yıkanmış ve sıkılmış meyve suyu. Daha sonra 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltin. Durulama ağzı ve boğaz çözeltisi hazırdır.
 • Meşe kabuğunun et suyu. Küçük bir tencerede 1 litre su dökün ve 2 yemek kaşığı yerleştirin. l. ezilmiş meşe kabuğu. Düşük ısıda 30 dakika kaynatıldıktan sonra kaynatın. Ardından suyu almak için 3 saat bekletin. Filtrelemeden sonra kullanıma hazırdır.
 • Calendula çiçeklerinin infüzyonu. 1 çorba kaşığı. l. Kalendula kuru çiçekler 200 ml kaynar su dökülür ve 40-60 dakika demlendirmek için izin verilir. Süzme işleminden sonra, soğutulmuş infüzyon durulama için kullanılır.
 • Tuz ve kabartma tozu karışımı. 1 çay kaşığı çözülür. 1 litre ılık kaynatılmış suda tuz ve soda. Boğazınızı her 30 dakikada bir çözelti ile yıkayabilirsiniz.

Düzenli uygulama ile tüm bu halk tarifleri iltihaplı boğazdan eksüdayı salgılar ve dezenfekte eder. 30-40 dakika durulamadan sonra yemek ve içmek tavsiye edilmez.

Hastalığa karşı mücadelede inhalasyon

Pürülan boğaz ağrısını başarıyla tedavi etmek bitkisel şifrelere dayanan buhar inhalasyonları olabilir. Bu prosedürler, hastanın yüksek vücut ısısı düştüğünde, hastalığın başlangıcından 3-4 gün sonra gerçekleştirilmeye başlanır. Kalıcı bir etki elde etmek için, 6-7 gibi prosedürler uygulanmalıdır.

Buhar inhalasyonları, şifalı uçucu ilaçların doğrudan lezyona (iltihaplı bademciklere) gönderilmesini sağlar. Sonuç olarak, akut bademcik iltihabının semptomlarının yumuşaması: Ağrı ve iltihaplanma, şişlik ve hiperemi azalması, yutmayı kolaylaştırır.

Tıbbi inhalasyon çözümü için uygundur:

 • bitkisel şifalı otlar - adaçayı, papatya, muz, St. John's wort, vb.;
 • sodalı tuz çözeltisi;
 • uçucu yağların çözümleri.

Soluma çözeltileri için çeşitli tıbbi formülleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Çam veya köknar çözümü. Yarım bardak çam iğnesi 1 litre su döküp 30 dakika kaynatın. Çam iğneleri yerine, 1 litre su başına 5 damla köknar yağı alabilirsiniz.
 • Bitkisel kaynatma. Bunu yapmak için, eczanede satın alınabilir, sıcak su ile dökün ve yavaş bir ateş koymak, şifalı otlar, eşit oranlarda alın. 2-3 dakika sonra inhalasyon için medikal bileşim hazırdır.
 • Sarımsak infüzyonu. Büyük bir sarımsak başı temizlenir, ezilir ve 1,5 litre sıcak suya dökülür. Daha fazla etki için, çözeltiye biraz soda eklenebilir.

İnhalasyon aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Tıbbi kompozisyon geniş bir tencerede yüksek bir sıcaklığa ısıtılır ve katı bir temel (masa, dışkı) üzerine yerleştirilir. Hasta tencerenin üzerine eğilir, başını geniş bir havluyla kaplar ve ağız terapötik çiftlerle derinlemesine teneffüs etmeye başlar. Burundan daha iyi nefes verin. Prosedür süresi en fazla 10 dakikadır. Soluma performansı sırasında, sıcak kaynatma tenceresini devirmemeye çok dikkat etmelisiniz.

Diğer halk tedavisi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde diğer etkili halk yöntemleri şunlardır:

 • bal ve arı ürünlerinin uygulanması;
 • bol içme rejimi;
 • çeşitli şurupların yutulması, şifalı bitkilerden infüzyonların soğurulması;
 • Tıbbi karışımların emilmesi vb.

Bal ve arı ürünleri insanlara birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Dezenfektan, iltihap giderici, iyileştirici özelliklere sahip bu ürünler olmadan, bu enfeksiyonun tedavisi ile yapamaz.

Anjinle mücadelede bal, 1 çay kaşığı saf formunda alınabilir. uyumadan önce. Daha büyük bir etki, bal, tereyağı (1 çay kaşığı) ve 1 çorba kaşığı bir karışım verecektir. süt. İhtiyacınız olan karışımın içinde sıcak bir formda kullanın. Küçük bir propolis parçasının yavaş bir şekilde çiğnenmesi gösterilmiştir. Bal ve arı ürünlerini kullanmadan önce, onlara alerjik reaksiyon olmadığından emin olmalısınız.

Pürülan anjina, hastanın vücudundaki toksik maddeleri çıkarmak için yararlı bol sıcak içecek olduğunda. Bu amaçla bunun için iyidir:

 • kızılcık infüzyonu;
 • sebze veya meyve meyveli içecekler;
 • ahududu, frenk üzümü, elma dallarından çay;
 • ballı süt;
 • limonlu, mineralsiz maden suyu vb.

Oral uygulama için aloe'den şurup hazırlamak kolaydır. Bunu yapmak için aloe vera yapraklarını iyi bir şekilde bir cam kaba koyun ve şekerle kaplayın. 3-4 gün sonra oluşan şurupları iyileştirici özelliklerle toplayabilirsiniz. Bu ilacı 1 çorba kaşığı için alın. l. yemeden önce. Anjin tedavisi için şurup veya et suyu herhangi bir şifalı bitkiden hazırlanabilir.

Pürülan boğaz ağrısına karşı mücadelede büyük dikkat, çeşitli şifalı bitkilerin ve karışımların yavaş çözülmesini sağlar. Bunun için örneğin bir limon dilimini taşımak mümkündür.

Hızlı bir iyileşme için sürekli olarak artan bağışıklığa dikkat etmelisiniz. Bu tentür Eleutherococcus, ginseng, ekinezya, köpek gül, çeşitli vitamin kompleksleri Yardım.

Bu nedenle, ilaç tedavisinin geleneksel tıbbı ile ve doğru bir uzmanın gözetimi altında doğru kombinasyonu, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde iyi sonuçlar elde edebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Faydalı ipuçları: Sesin larengit ile hızlıca nasıl geri döneceği

Vokal kordların şiddetli soğuğunda veya yorgunluğundan sonra, kişi ses kısıklığı, sesin tonunda bir değişiklik ve bazen tam bir kaybıyla birlikte boğazda güçlü bir rahatsızlık hissedebilir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.