Loading

Kronik tonsillit tedavisi: çeşitli yöntemler

Kronik bademcik iltihabı tedavisi uzun bir süreçtir, çünkü kronik bir yavaş süreç ile uğraşıyoruz. Palatine bademciklerin remisyon haline gelmesi (inflamasyonun aktif bir odağından yoksun olması) için, ilgilenen hekimin tüm önerilerini dikkatle takip etmek gerekir. Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? Mevcut tedavi yöntemleri nelerdir? Hangileri ilgili ve etkilidir ve hangileri değildir? Bu makalede ele alınacaktır.

Kronik tonsillit için tedavi seçenekleri

Kronik tonsillit tedavisi uzun bir süreçtir ve karmaşık önlemler gerektirir

Kronik bademcik iltihabı patojenik mikroflora ve bağışıklık arasında bir tür savaş oluşur. Çünkü palatine bademcik yakaladığı enfeksiyona karşı koyamaz ve boğaz ağrısının yeni salgınlarını provoke etmeye başlar veya kronik sürecin alevlenmesine neden olur.

Hastalığın alevlenmesi, pıhtı bademciklerinde irin birikmesine neden olur; bu, lökositlerin patojenik florasına karşı savaşta ölü olan hiçbir şey değildir. Zamanın anjina tedavisi olmadan irin birikmesi, birçok organizmanın ortaya çıkışını provoke eden tüm organizmanın zehirlenme sürecinden kaynaklanır. İşte bu yüzden soruBademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?"Özellikle akut süreçte, ana olanıdır.

Ancak bazı durumlarda tedavinin tamamlanmadığı ya da ebeveynlerin, çocukları izledikten sonra, antibiyotikleri ve diğer ilaçları atayarak, reklamları izledikten sonra tedavi etmeye başladıkları ortaya çıkmaktadır.

Birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: kronik bademcik iltihabını sonuç ve komplikasyon olmadan tedavi etmek mümkün mü? Doktorun önerdiği tüm önlemleri yerine getirirseniz, bu soru olumlu yanıtlanabilir. Kendin yapma! Kendi kendine tedavi girişimleri sadece hastaların genel durumunu kötüleştirebilir ve komplikasyonların gelişmesi için koşullar yaratabilir.

Kronik tonsillit tedavisi ya olabilir muhafazakar, ve Operasyonlar. Formların ve tedavi yöntemlerinin yaşı, hastanın durumu, bademcik iltihabı ve komplikasyonların varlığına bağlı olarak değişir. Diğer 20 yıl önce, cerrahi tedaviye avantaj verildi, yani basitçe, bademcikler çıkarıldı.

Ancak uygulama, hastaların hasta olmayı bırakmadığını ve kronik bademcik iltihabına ek olarak başka birçok sağlık sorununa sahip olduklarını göstermiştir. Bu nedenle şu anda cerrahi tedavi için sıkı endikasyonlar vardır.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi

Kronik tonsillitin ameliyatsız tedavisi

Kronik bademcik iltihabının etkin tedavisi, eğer hastalığın doğası net bir şekilde aydınlatılmış ise ve patojen tipi belirlenir. Bu durumda, antibiyotik veya antiviral veya antifungal ilaçlar uygulayın.

Kronik tonsillit tedavisi genellikle aşağıdaki prosedürleri içerir:

 • Üst solunum yolunun temizlenmesi ve orofarenksin yanında bulunan kronik bir enfeksiyonun odaklanmasının sanitasyonu. Biz çürük, sinüzit, frontal sinüzit, maksiller sinüzit, diş eti iltihabı ve nazal septumun eğriliğinin giderilmesi hakkında konuşuyoruz.
 • Bağışıklık savunmasını ve vücudun direncini olumsuz çevresel etkenlere yükseltmeyi amaçlayan faaliyetler. Bu önlemler temperleme, dengeli beslenme, egzersiz, vitamin tedavisi, sanatoryum tedavisi içerir.
 • Zehirlenme belirtileri rahatlatmak ilaçların Randevu.
 • Antibiyotikler ile kombinasyon halinde verilen probiyotiklerin (bifidobakteri) kullanımı.
 • Ödemi (sitrin, telphrast, claritin) gidermek için iyi olan anti-ödem veya duyarsızlaştırıcı ilaçlar.
 • Bağışıklığı uyaran ilaçlar (imudon).
 • Refleks terapisi ve fizyoterapi yöntemleri (ultraviyole ışınım kullanarak lazer veya ultrason tedavisi).
 • Bademcik çökeltilerin ya da bademciklerin lacunalarından pıhtıların antiseptik solüsyonların (furakilin ya da salin solüsyonunun çözeltisi) yardımıyla temizlenmesi, bademciklerdeki lakunların yıkanması, bademciklerin vakumla yıkanması.
 • Tıbbi maddelerin lagünlerin (miramistin, dioksidin, oktenisept) palatine bademcikler alanına temizlenmesi.
 • Bademciklerin tedavisinde enfeksiyonun kalıntılarını (lugol, klorofilit, collargol) yok eden solüsyonlardan biri ile tedavi edilir.
 • Boğazın durulama şeklinde düzenli olarak tedavisi veya antiseptiklerin boğaz çözeltileri için bir sprey.

Popüler Sorular

Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve halk tarifleri yardımı ile bunu tedavi etmek mümkün mü?

Evet, bu ilaçlar yaygın olarak kullanılır, ancak diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılır. Bıldırcınları temizleyen ve orofarenks'i yumuşatan araçlar kullanılır. Bunlar arasında adaçayı, papatyayı, nergiz (durulama için), şeftali veya deniz topalak, burnuna, önceden atılan kafaya gömülebilen küçüktür.

Konservatif terapi genellikle 10 oturumun bir kombinasyonunda yukarıdaki yöntemlerin tümü kullanılarak kurslarda gerçekleştirilir. Tam bir konservatif tedavi süreci genellikle en az 3 tedavi olmak üzere 10 tedavi gerektirir.

Tüm konservatif tedavi yöntemleri uygulandığında bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve bu etki olmaz mı?

Verimsiz konservatif tedavi bademciklerin giderilmesinin endikasyonlarından biridir. Bademcikler (bademcikler) her şeyden önce çıkarılır, böylece kalp, böbrekler, eklemler ve diğer iç organlarda herhangi bir komplikasyon olmaz.

Tonsillit tedavisinde cerrahi yöntemler

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi

Palatine bademciklerin çıkarıldığı operasyona bilateral tonsillektomi denir. Lenfoid doku kısmen veya tamamen çıkarılabilir. Operasyon hacmi sadece bir doktor tarafından reçete edilir.

Cerrahi tedavi endikasyonları şöyledir:

 • Hastalık devam eden konservatif tedaviye rağmen toksik-alerjik bir formda ortaya çıkar.
 • Bir paratonsillar apse (doku takviyesi) veya parapharyngitis vardır.
 • Kronik bademcik iltihabı tonsiljenik bir sepsise (kanın genel enfeksiyonu) geçmektedir.
 • Enfeksiyöz allerjik komplikasyonlar kalpte, böbreklerde, eklemlerde, damarlarda ve diğer organlarda gelişir.
 • Palatine bademciklerin hacmi o kadar büyüktür ki yutma hareketini önler. (genellikle çocuklarda gerçekleştirilir, bademcikler tamamen kaldırılmaz)

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir. Halk ilaçları ile tedavi

Palatine bademcikler, havadaki damlacıklar tarafından yayılan patojenik mikroorganizmaların yolundaki tek ciddi engel olarak kabul edilir. Özel bir sır kurularak, enfeksiyonlara karşı çıkan, bir çeşit kapı olan müköz membranları ve lacunaların üstesinden gelmek, mikropların bunlara karşı savaşmak için bir tepki oluşturmasıdır. Bazı durumlarda, palatine bademcikler enfeksiyonun saldırısına direnemez ve kendilerini alevlendirebilir. Bu fenomen tıpta angina olarak bilinir.

Boğaz ve palatine bademciklerin tedavi edilmemiş enflamatuar hastalıkları kronik bademcik iltihabı gibi bir olguya yol açabilir (makaledeki fotoğraf temin edilmiştir). Bu hastalık çoğu durumda çocuklukta bile ortaya çıkar. Bu hastalık nedir, ortaya çıkmasının ve semptomlarının nedenleri nelerdir ve kronik tonsillit nasıl çalışır? Bütün bunlar ayrıntılı olarak tartışmaya değer.

Neden tonsillit oluşur?

Bademcik iltihabı görünümü, hastalığın çok sayıda akut alevlenmesi veya sık bademcik iltihabı gibi çeşitli nedenlere katkıda bulunur. Çocuklarda kronik bademcik iltihabının% 90'ının bu iki nedenden ötürü ortaya çıkması ilginçtir; yetişkin hastalarda ise provoke edici faktörlerin listesi daha geniştir. Bunlar şunları içerir:

 1. Bir kişinin nefes aldığı yüksek hava kirliliği seviyesi.
 2. İçme sularında yüksek kirletici içeriği.
 3. Vücudun doğal savunma azaltılmış seviyesi - bağışıklık.
 4. Vücudun sistemik hipotermisi.
 5. Stres.
 6. Solunum ve sindirim organlarının kronik hastalıkları: çürük, sinüzit.
 7. Karbohidrat ve protein içeren ürünlerin üstünlüğü ile uygun şekilde formüle edilmiş bir diyet.
 8. Sistematik aşırı çalışma.
 9. Kötü alışkanlıkların varlığı: sigara içmek ve alkol almak.
 10. Kalıtsal yatkınlık.

Hastalığın formları

Kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalıkla ilgili olarak, uzmanların görüşleri çeşitli biçimlerinin varlığına tanıklık eder. Birincisi, tekrarlayan bir formdur, bu, mukus farenksinin, yani anjinada sık görülen iltihaplanmaların oluşması ile karakterize edilir. İkincisi, palatine bademciklerin iltihabının uzun bir süre (3 haftaya kadar) yavaş yavaş ilerlediği uzun bir formdur. Son olarak, kronik bademcik iltihabı ve boğaz ağrısının alevlenmesinin uzun bir süre ortaya çıkmadığı üçüncü hastalık şeklidir. Hastalığın her formu alevlenmelerin tedavisi ve önlenmesi için özel bir yaklaşım gerektirir. Her bir özel durumda kronik tonsillitin nasıl tedavi edildiğini ve bu ya da bu yöntemin neden seçildiğini anlamaya yardımcı olan bu bilgidir.

Erişkinlerde ve çocuklarda hastalık belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik bademcik iltihabı kendini her zaman bu özel hastalığın varlığını doğrudan göstermeyen çeşitli semptomlarla kendini gösterir. En önemli olanları düşünelim. Kronik bademcik iltihabı olarak bilinen bir rahatsızlıkla, yetişkinlerde semptomlar genellikle normal yorgunluğu andırır ve sürekli baş ağrısına, zayıflığa ve çalışma kapasitesinde önemli bir azalmaya kadar kaynar. Bu semptomatik tablonun vücudu, palatine bademciklerin yüzeyinde yaşayan bakterilerin yaşamsal aktivitesi ve içlerindeki ürünler ile zehirlenmesinden kaynaklanır. Aynı şey çocukta kendini ve kronik tonsilliti gösterir. Bu durumda ebeveynler, okulda veya anaokulundaki materyalleri daha az emebileceğini, irritabl ve whiny olabileceğini fark edebilir.

Kronik bir bademcik iltihabına sahip olduğunun en belirgin ikinci belirtisi, boğazdaki yabancı bir nesnenin hissidir. Bu fenomen, palatine bademciklerinin lakazının, az miktarda gıda kalıntısı da içerebilen, killi kütlelerden oluşan büyük tıkaçlar tarafından bloke edildiği anlamına gelir. Kural olarak, bu tür tıkaçların görünümüne, çirkin dişleri olan ve kesinlikle sağlıklı diş etleri olan hastaların yokluğunda bile ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder.

Staphylococci ve streptococci'nin palatine bademciklerinde üreme, insan vücudunun neredeyse tüm organlarından hoş olmayan semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir, çünkü bunlar etkilenen bademciklerden vücudun hemen hemen her bölümüne girerler. İşte kronik bademcik iltihabı varlığında yetişkinleri ve çocukları rahatsız edebilen belirtilerden sadece birkaçı:

 • eklemlerde ve kemiklerde ağrı hissi;
 • Böbreklerin çalışmalarındaki bozukluklar, bölgelerindeki ağrı;
 • Kalbin çalışmasında bozukluklar, zayıf kalp kolik;
 • cilt üzerinde tedaviye uygun olmayan döküntüler;
 • vücut ısısında subfebril değerlerine sistematik bir artış.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik bademcik iltihabının birçok organda kendini gösterdiğine dikkat çekmek gerekir, fakat bu, patolojilerinin yokluğu anlamına gelmez, çünkü mikroorganizmalar bunlara nüfuz ettiğinden maalesef iltihaplanma sürecine neden olurlar.

Tedavi edilmezse kronik bademcik iltihabı tehlikesi nedir?

İlk olarak bademcik iltihabının kronik formu, birçok vücut sistemini etkileyen çeşitli komplikasyonların nedeni haline gelmesiyle tehlikelidir. Bademciklerdeki patojenik mikroflora solunmasıyla üretilen toksinler, sıklıkla bir hasta kişinin eklemlerde ve kaslarda acı çekmesi nedeniyle kıkırdak ve bağları etkilemektedir.

Bununla birlikte, en korkunç kalp hastalığı olan tonsillit ilişkisidir. Bunun nedeni, bademciklerdeki streptococcus tarafından sentezlenen spesifik protein materyalinin, kalbin bağ dokularının oluşturulduğu proteine ​​benzer olmasıdır. Bu benzerliğin bir sonucu olarak, bağışıklık hücreleri sadece yabancı hücrelere değil, aynı zamanda kalbin kendisine de saldırarak, miyokardite veya bakteriyel endokardite yol açar.

Aynı nedenler, glomerülonefrit ve romatoid artrit gibi hastalıkların ortaya çıkması ve gelişmesi için temel oluşturur. Yukarıdaki bilgilerden de görebileceğiniz gibi, kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalık ile şaka yapmamalısınız. Bu hastalığın belirtileri ve tedavisi en dikkatli tutum gerektirir, aksi takdirde vücut üzerindeki etkisi özellikle çocuklukta ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Şimdi bazı temel anları düşünelim, kronik bademcik iltihabını şimdi nasıl tedavi edelim. Okuyucuyu, yüksek teknolojilerin tıbba girmesi nedeniyle ağız ve faringeal hastalıkların tedavi yöntemlerinin bir şekilde değiştiğini hatırlatmak gerekir. Bu nedenle, öncelikle, bademcik iltihabının kronik formundan kurtulmanın tüm yolları, konservatif veya cerrahi yöntemlerle ilgilidir.

25-30 yıl önce tanı konduğunda uzmanlar hemen palatine bademciklerin çıkarılmasına başvurmaya çalıştılar, bugün KBB doktorları tıbbi teknolojiler ve ilaçlar yardımıyla hastalıktan kurtulmanın en fazla yolunu kullanmaya çalışıyorlar. Bademcikler çıkarıldığında insan vücudunun havadaki damlacıklar tarafından bulaşan enfeksiyonlardan önce neredeyse savunmasız kalması gerçeğinden kaynaklanır. Bu yöntemlerin hangi özelliklerinde, şu anda öğreniyoruz.

Bademcik iltihabı tedavisi

Kliniklerdeki kronik bademcik iltihabı (yukarıdaki fotoğraf) aşağıdaki plana göre tedaviye başlar.

 1. Bir şırınga veya özel bir cihaz "Tonzilor" ile patolojik sır ile tıkanmış palatine bademcikler lacunas saflaştırılması. İlk yöntem daha az etkilidir ve ikincisinden daha travmatiktir, bu nedenle son zamanlarda yalnızca tıbbi cihazlarla donatılmamış tıbbi cihazlarda kullanılır.
 2. Ultrason, lazer, vibroakustik cihazlar, tıbbi çözümler ile bademcik dokusu ve damak duvarının arka duvarı üzerindeki etkileri. Bu ölçüm grubu, boğaz ve palatine bademciklerinin dokularının şişmesini ortadan kaldırmak, içlerindeki bakteri mikroflorasının sayısını azaltmak ve doğal trofizmi iyileştirmek amacındadır.
 3. İlaç tedavisi, antibiyotik alımı ve sentetik veya bitki kaynaklı immünomodülatörler.
 4. Bademciklerin tahrişini ve artan bağışıklığı önlemeyi amaçlayan bir diyetin atanması.

Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması

Erişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit tedavisi cerrahi olarak tonsillektomi ve tonsillotomiye ayrılır. Kural olarak, bu prosedürler sırasında, palatal bademcikler her iki taraftan çıkarılır ve çok nadiren sadece bir tanesi ile. Bu cerrahi operasyonlar nelerdir? Tonsilektomi bademcik dokusunun tamamen çıkarılmasıdır ve tonsillotomi bademciklerin kısmi cerrahi olarak çıkarılmasıdır. İstisnasız, palatine bademcik kaldırmak için operasyonlar, lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Bu iki operasyonun yanı sıra, bazı medikal kurumlar, bademciklerin tamamen gelişmiş bir parathonsillar apsenin arka planına karşı cerrahi olarak çıkarılması olan sözde absesesektomi uygularlar. Bu prosedürün ana dezavantajı, prosedür sırasında yüksek düzeyde bir ağrıdır, çünkü çıkartılan dokuların desteklenmesi, anesteziklerin yeterli asimilasyonu için bir engel haline gelir.

Kronik bademcik iltihabı: halk ilaçları ile tedavi

Bademcik iltihabının konservatif ve cerrahi tedavisinden daha popüler olan bir başka popüler yöntem de, bu hastalığı yaşayan yüzlerce kuşakın deneyimini emen geleneksel tıptır. Hastalığın seyrini hafifletmeye ve hatta kronik tonsilliti tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olan yüzlerce tarif vardır. Geleneksel tedavi iltihaplı palatine bademcikler üzerinde dış etkiye ve vücudun iç atmosferinin normalleşmesine ayrılır, bu da enfeksiyonun kendisiyle baş etmesine yardımcı olur.

Dış araçlara bademcikler, infüzyonlar veya et suyu, otlar ve diğer ürünlerin boynundaki gargara, poultices ve sıkıştırmalar için macunlar dahildir. Iç kullanım için araçlar çay, decoctions, tentürler ve infüzyon, özler, inhalasyonlar ve çok daha fazlasını içerir.

Kronik tonsillit tedavisi için harici araçlar

Kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalık ile boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı kurtulmak için, halk ilaçları birkaç oldukça basit tarifler sunuyoruz. Bunların en popülerini düşünün.

 1. Az miktarda saflaştırılmış bitkisel yağda kızartılmış menekşelerin kurutulmuş çiçekleri. Sıcak bir formda, boynu öne koyun ve bütün gece boyunca bırakın. Bu yöntem her yaşta uygulanabilir, ancak hamile kadınlar için önerilmez.
 2. Propolis - halk ilaçlarından biri, etkinliği resmi ilaç olarak kabul edilir. Çocukluk döneminde, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilir. En kolay yol: bir saat (1-2 g) ağızda saflaştırılmış propolis tutmak. Ayrıca, propolisin tıbbi alkolde (100 ml alkol başına 20 gr) infüzyonunu ve infüzyonu yapabilirsiniz. Yarım bardak kaynatılmış soğutulmuş suya 10 damla tentür çözün ve bu bileşimi günde 5-6 kez bir boğazla durulayın.
 3. Bademcikler için uygulama yapıştırın. Bu preparasyonlar genellikle yumuşatıcı ve antimikrobiyal etkiye sahip bitki kısımlarını içerir. Örneğin, halk tıbbı için bir reçete, keten tohumu, hardal (hardal tozu değil!), Bahçe ve maydanoz turpunun bir bileşeninin yanı sıra küçük bir yaban turpu kökü olarak kullanılmasını önerir. Tüm bileşenleri yoğun bir kütleye doğramak, bademciklerin yağlanmasını kolaylaştırmak için kaynamış su ile hafifçe seyreltilebilir.
 4. Çay ağacının, okaliptüsün ve papatyaların uçucu yağlarını kullanan inhalasyonlar, bir sıcak su kabı kullanılarak ya da bir nebülizör yardımıyla her şekilde geleneksel olarak gerçekleştirilir. Bu yöntem iltihabı ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Kronik bademcik iltihabının inhalasyon yoluyla tedavisinden en yüksek etkiyi, remisyon sırasında gerçekleştirilirse, yani bademciklerde belirgin iltihaplanma yokluğunda ortaya çıkar.

Geleneksel tıpın pek çok kişi tarafından kesinlikle güvenli ve zararsız olduğu düşünülse de, bazı tarifleri uygularken ciddi komplikasyonların ortaya çıkabileceğini unutmayın. Bu tür "tehlikeli" tedavi yöntemlerine uzmanlar, bademciklerin bademciklerinin iltihaplanmasının giderilmesi için kerosen ve diğer petrol ürünlerinin kullanılmasını ifade eder. Böyle spesifik ve her zaman haklı olmayan araçların sindirim sisteminin en ciddi zehirlenmelerine ve yanmasına neden olabileceğini unutmayın.

Kronik tonsillit tedavisi için içecekler

“Kronik tonsillit nasıl çay ile tedavi edilir?” Diye soruyorsunuz. Bu basit! İlk olarak, sağlıklı içecekler sadece boğaz için değil, aynı zamanda tüm otlar için vücut için çok yararlıdır. İkinci olarak, tıbbi içecekler bademcikler veya sık sık durulamalara tatbik edilmek zorunda olan macunlardan daha lezzetli ve tatlandırıcıdır. Ve üçüncü olarak, sadece lezzetli!

Kronik bademcik iltihabı için en etkili olan, arıcılık ürünleri içeren içeceklerdir: bal ve propolis, ayrıca narenciye, zencefil, sarımsak ve soğan. Çay ve infüzyonların bu bileşenleri, sadece palatine bademcik iltihabı ile değil, aynı zamanda doğrudan onlarla enfekte olma ile de savaşmaya yardımcı olur. Burada sadece, halk şifacılarına göre kronik bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olan bazı tıbbi içecek tarifleri yer almaktadır.

 1. 0,5 litre ılık kaynamış su içerisinde iki adet limon meyvesi ve iki adet limon, 10 yemek kaşığı ekleyin. l. doğal bal arıları, iyice karıştırın. Gün boyunca bir şeyler iç. Bu ilaç, içecek bileşenlerine hiçbir alerji olmaması kaydıyla, hastaları erken yaştan ve hamilelik sırasında tedavi etmek için kullanılabilir.
 2. Bir bardak sıcak sütte, bir tutam zerdeçal ve beyaz öğütülmüş biber ekleyin, karıştırın ve yatmadan önce bir içki içirin. Bu ilacın 3-4 gün içinde tüketilmesi gerekmektedir.
 3. Zencefil çayı yapmak için, zencefil kökü parmağınızın büyüklüğüne, orta büyüklükteki limonlara, sarımsaklı büyük bir karanfil ve balın tadına ihtiyacınız vardır. Kök, bir rende öğütülür, limon ve sarımsak da öğütülür ve bir kaba konur, 0.5 litre temiz su dökülür. Karışım bir kaynama noktasına getirilir ve çok fazla köpürmeden, yarım saat boyunca ısıtılır. Süzme işleminden sonra bal, içeceğin içine eklenebilir. Bu çay, hamile kadınlarda ve çocuklarda kronik tonsilliti tedavi etmek için kullanılabilir.
 4. Hamilelik sırasında halk hekimliği, çayın kronik bademcik iltihabı için bir ilaç olarak kullanılmasını önermektedir: 30 gram kurutulmuş muz ve vahşi ebegümeci yaprağı ve aynı althea kökü. 1 bardak kaynar su, 1 çorba kaşığı. l. hazırlanan tıbbi karışımın Bir içecek ısrar etmek için bir saat için bir termos gerekli ve yemeklerden önce günde iki kez 1/2 bardak alın.

Kronik bademcik iltihabının insanların yöntemleriyle tedavisi, her zaman eczaneden alınan ilaçlara göre daha uzundur. Bu nedenle, hastalıktan kurtulmak için böyle bir yol seçerken, sabırlı olmanız gerekir.

Kronik tonsilliti tedavi etmekten: hastalığın tanımı ve tedavi yöntemleri

Angina veya bademcik iltihabı, genellikle farenksin mukoza zarının uzun süreli iltihaplanmasıyla ilişkili diğer hastalıkların bir sonucudur. Böyle bir hastalığın en yaygın nedenleri yaygın bir enfeksiyondur, ancak bademcik iltihabı kronik formu daha ciddi hastalıklar tarafından tetiklenebilir - kızamık, kırmızı ateş veya difteri.

Kronik tonsillit gelişimi

Her zamanki anjin birincil hastalık olarak ortaya çıkabilir veya önceki enfeksiyonların bir sonucu olabilirse, kronik bir akut hastalıktan sonra kronik tonsillit ortaya çıkar. Altta yatan hastalık tamamen iyileşmemişse, tedavi zamanında kesilmemiş veya tedavi yöntemleri yanlış seçilmiştir ve hastalığın seyri üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır.

Kronik bademcik çeşitli enfeksiyonlara neden olur, bu hastalığın en yaygın nedenleri streptokok, stafilokok, pnömokoklar olarak kabul, ama dahil olabilir hastalık ve grip virüsleri, adenovirüsler, herpes virüslerinin çeşitli ve hastalığın neden olan maddeyi tetikleme katılmak edilir, Epstein-Barr virüsü (bulaşıcı mononükleoz), Coxsackie virüsleri, chlamydia, mantar hastalıkları, klamidya, mikoplazma, birçok anaerobik bakteri ajanlar.

Kronik bademcik iltihabının en yaygın nedeni, A grubundan beta-hemolitik streptokok adı verilen streptokoklardır.

Genellikle bu patojen bir altın stafilokok aureus ile birlikte hareket eder. Kronik bademcik iltihabının "orijinine" bağlı olarak, kronik bademcik iltihabını tedavi etmekten ziyade yöntem ve yöntemler ve preparatlar seçilir.

Kronik tonsillit türleri

Bu hastalık yerel, fokal enfeksiyonun canlı bir örneğidir. Odaklanma, uzun süreli maruz kalmanın bir sonucu olarak hastalığın patojenlerinin biriktiği yerde gelişir. Kronik bademcik iltihabı durumunda, enfeksiyon bölgesi ve hastalığın odağı bademciktir ve çevreleyen dokular enfeksiyona eşlik eden iltihap ve ödemden muzdariptir.

Kronik bademcik iltihabı tehlikesi, yalnızca odaklara en yakın organların zarar görmemesi değil, tüm vücudun zarar görmesidir. Özellikle belirgin etki otonom sinir sistemi üzerinde, özellikle de başlangıçta önemli problemler veya başka hastalıklardan muzdarip olsaydı bademcik iltihabına sahiptir.

Sıradan anjin, bu faktörlerin etkisi altında kronik bir formda olabilir:

 1. Yanlış seçilmiş ya da tamamlanmamış tedavi.
 2. Vücudun güçlü tek veya sistematik hipotermisi (genel veya lokal).
 3. Kötü iklim (çiğ, rüzgarlı ve soğuk) veya çalışma koşulları (odadaki gaz kirliliği ve tozun artması, tüm yıl boyunca tüm havalarda açık havada çalışmak).
 4. Kronik enflamatuar hastalıklar, özellikle nazofarenks, kulaklar, sinüsler, nazal septumun eğriliği veya normal nefes almayı engelleyen diğer problemler.
 5. Kronik zehirlenme (alkol, sigara, uyuşturucu veya uyuşturucu).
 6. Dengesiz veya irrasyonel yiyecekler.

Kronik bademcik iltihabında, kökenleri ve patojen türleriyle ilişkili birçok farklı tipte sınıflandırma vardır. En basit yol, bu hastalığın türlerini lokalizasyonu ve neden olduğu değişikliklerle bölmektir.

Bir kişi, genellikle ciddi belirtiler olmadan geçen, yalnızca boğazda ağrı ve farenksin tahrişine eşlik eden basit bir kronik bademcik iltihabını dışarıda tutabilir.

Bu semptomlar vücut sıcaklığı damla artırmak veya katılırsa, lenf düğümleri, diğer organlarda patolojik değişiklikler, özellikle kalp-damar sistemi enflamasyonu, daha sonra kronik bademcik iltihabı toksik-alerjik biçimde söz edilmektedir.

Bu hastalık 2 aşamada olabilir:

 1. Kompanse, açık bir hastalık belirtisi olmayan bir enfeksiyondur.
 2. Dekompanse - Bu, diğer organların lezyonları eşliğinde, tekrarlayan anjina salgınıdır.

Kronik bademcik iltihabı olabilir:

 • Lacunar (bademcikler içinde lokalize).
 • Lacunar-parankimal (etkilenen lakuna ve lenfadenoid doku).
 • Parankimal (etkilenen lenfadenoid doku).
 • Sklerotik (bademcikler ve çevre dokularda bağ dokusu çoğalır).

Hastalığın türüne bağlı olarak ve hastalığın çeşitli tezahürleriyle birlikte kronik tonsilliti tedavi etmek için bir seçenek vardır.

Kronik tonsillitin klinik resmi

Tonsillit karakteristik belirtileri

Bu hastalık için, lokal özellikler, yaygın görülen belirtilerden daha karakteristiktir. angina, akut bir şekilde, en sık refahı ile keskin bir vücut sıcaklığındaki artış, boğaz büyük ağrı, yutma güçlüğü ve genel sorunlar eşlik ederse, kronik bir şekilde, bu semptomlar olarak mevcut olmayabilir veya bir yağlı formda görüntülenebilir.

Kronik bademcik iltihabının varlığının en belirgin lokal belirtilerinden biri şu şekilde çağrılabilir:

 • Bademcik dokularının olağan durumundaki değişim - artan gevşeme veya yoğunluğu, sikatrik değişiklikler ve diğer patolojik süreçler.
 • Bademciklerde yoğun pürülan "tıkaç" ın varlığı veya lakunlardan sıvı pusun salınması.
 • Keskin bir kızarma ve palatine kemerin kenarlarının hacmindeki artış, silindirlerin oluşumunu görsel olarak andırır.
 • Bademcikler ve palatine kemerler arasındaki yapışma ve yaraların varlığı uzamış enflamatuar bir süreci göstermektedir.
 • Submandibular ve servikal lenf nodlarının inflamasyonu ve genişlemesi, artan ağrıları (dokunulduğunda veya basıldığında) ile birlikte.

Tanı için, aynı zamanda kronik tonsillit çeşitli belirtileri (en az iki).

Bu hastalıkta, vücutta dolaylı olan başka enfeksiyon belirtileri olabilir. Diğer bulaşıcı hastalıklara eşlik edebilecekleri için spesifik bir hastalık ile ilişkilendirmek zordur. Bu gibi tezahürler, kararsız ve çok yüksek olmayan sıcaklık artışını içerir. Sözü edilen subfebril sıcaklığı, vücutta yavaş bir inflamatuar sürecin varlığını gösterebilir; bu da kronik tonsillit için de geçerlidir.

Hastalığın diğer belirtileri arasında zayıflık, kronik yorgunluk hissi, uyuşukluk, kemiklerde ve eklemlerde ağrı ve ayrıca bazı iç organlar, özellikle de kalp, böbrekler ve tiroid ile ilgili sorunlar yer alır.

Kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğine karar vermek için, doktor her şeyden önce hastalığın nedenini ve kronik anjinin bir bütün olarak tüm vücudu etkilediğini belirlemek için her türlü çabayı gösterecektir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Tonsillitin cerrahi yöntemle tedavisi

Bu hastalığın tedavi yöntemleri bir doktor tarafından belirlenir. Vücudun genel durumuna ve mevcut hastalığın üzerindeki zararlı etkilerine bağlıdırlar.

Buna bağlı olarak, uzun süreli, kronik bir formda bademcik iltihabı tedavisinde konservatif veya cerrahi bir yöntem kullanılır.

Cerrahi yöntem

Kronik bademcik iltihabından kurtulmak için bu yöntem çok yaygındı, ancak günümüzde doktorlar bademcikleri mümkün olduğunca tutmaya çalışıyorlar. İnsan vücudunu çok sayıda farklı patojen elde etmekten koruyan önemli bir bariyer işlevi görürler.

Cerrahi yöntem, yani bademciklerin tam veya kısmi olarak çıkarılması, ön konservatif tedavinin etkili bir etkisinin olmadığı veya sonucun önemsiz olduğu durumlarda uygulanmaktadır.

Ayrıca, cerrahi endikasyonlar, kronik bademcik iltihabından muzdarip iç organlardan ciddi problemler olabilir. Bu, temel olarak, böbrek hasarı, tiroid, kalp hastalığı, deri hastalığı (egzama, sedef hastalığı, vs.), romatizma, skleroderma, lupus eritematozus ve eklem ve bağ dokusu ile diğer sistemik bir sorun olduğunu. Bu durumlarda, ameliyatın yararı bademcik kaybetme zararını aşıyor.

Cerrahi, tam bir cerrahi operasyon ya da kriyodestrit ile bademciklerin yok edilmesi olabilir (sıvı nitrojen ile donma).

Muhafazakar yolu

Bademcik iltihabının konservatif yöntemle tedavisi

Eğer ameliyat birkaç nedenden dolayı reddedilirse, o zaman kronik bademcik iltihabını tedavi etmek yerine bir sonraki seçenek hastalığı etkilemek için koruyucu bir yöntemdir. Doğrudan bademciklerin dokuları üzerinde, hiçbir etkisi yoktur ve onlar zarar görmez.

Bu yöntem şunları içerir:

 • Sulama ve sulama çeşitli yollarla yapılır.
 • Antibakteriyel, antiviral veya antifungal, yanı sıra hibrid terapi.
 • Hastanın kendi bağışıklık sisteminin uyarılması.

Bu ilacın çok sayıda patojeni olduğundan ve bunların hepsi farklı gruplara ve türlere ait olduğundan, tüm ilaç reçetelerinin bir doktor tarafından yapılması gerektiği vurgulanmalıdır. Bu yüzden enfeksiyon kaynağını doğru tespit etmek çok önemlidir. Anjina bakteriyel kökeni ile, bir mantar durumunda, antimikotikler, bir virüs durumunda, spesifik antiviral maddeler durumunda, antibiyotik kullanılır. Bazen vücutta çeşitli enfeksiyon türleri vardır, bu nedenle aynı anda birkaç ilacı bir arada kullanmanız gerekir.

Video. Kronik tonsillitin halk yöntemleri ile tedavisi.

Son zamanlarda, kullanılan ilaçlara bir dizi mikroorganizmanın direnci artmıştır, bu nedenle doktor tedavinin etkinliğini izleyecektir ve gerekirse ilacı daha etkili bir şekilde değiştirecektir.

Lakelanın yıkanması, bademciklerin içeriğiyle yeniden enfekte olma riskini azaltarak, irin ve tıkaçların çıkarılmasını amaçlamaktadır.

Durulama iltihaplı dokuları yumuşatmak ve hastalığın belirtilerini azaltmak için tasarlanmıştır (ağrı, mukoza zarının tahrişi, şişme, boğaz ağrısı, yutma zorluğu). Yıkama ve furakilin, soda ve deniz tuzu çözeltisi durulama için, otlar otlar kullanılır. Sulama, Chlorophylliptum gibi özel aerosol preparatlarının yardımıyla gerçekleştirilir ve ayrıca pürülan tıkaçları olan iltihaplı bademcikler Lugol çözeltisi ile yağlanır.

Herhangi bir anjin tipi ile, ısının ısınma veya boğazda sıkıştırılması şeklinde kullanılması kesinlikle yasaktır. Isı, enfeksiyonun vücuda yayılmasını teşvik eder ve iyi olandan daha fazla zarar verebilir. Bir hastanın çok fazla içmesi, iyi beslenmesi ve en az beş gün boyunca yatak istirahati gözlemlemesi önemlidir. Kendi sağlığınıza zarar vermemek için, kronik bademcik iltihabını tedavi etmekten, bunu deneyimli bir doktora emanet etmekten ve tüm reçetelerini takip etmekten kendiniz karar vermeye çalışmayın.

Kronik tonsillit tedavisi

Angina ya da bademcik iltihabı, boğaz hastalıklarının vücudun enfeksiyonlardan korunmasını ve kendi sıcak yatakları haline gelmesini engelleyen yaygın bir boğaz hastalığıdır. Hastalık için herhangi bir tedavi yoksa, komplikasyonlar ortaya çıkar: romatizma, artrit, piyelonefrit, karaciğer, akciğer hastalığı. Anjina kardiyovasküler, sindirim ve endokrin sistemi olumsuz etkiler. Gebelikte tehlikeli kronik bademcik iltihabıdır.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Halk yöntemleri bademcik iltihabının nedenini bastırmaya yardımcı olur, iltihaplı akıntı ve tıkaçlardan bademcikler temizler. Tedavide gargara yapmadan yapamazsınız, ancak antibiyotikler sadece ciddi vakalarda gösterilir. Homeopati sorusu açıktır: bazı doktorlar bademcik iltihabından uyuşturucuyu kolay bir kalemle reçete ederler, diğerleri kanıta dayalı tıbbı ifade eder, plasebo etkisi hakkında konuşurlar.

Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tonsillit tedavisi, etkili ve ucuz bir bakteri tedavisi yöntemidir. İşte tarifler:

 1. Karanfil infüzyonu. Termos 10 renk karanfil ve 0,5 litre kaynar su içine dökün. 3 saat bekletin, sonra başka bir yere dökün. Bademcik iltihabı tedavisi olarak, günde üç kez ağızdan bir fincan, ya da boğazını durulayın. Yetişkinler ve çocuklar için uygundur.
 2. Şifalı otlar. okaliptüs papatya, kadife çiçeği, menekşe, Hypericum ıhlamur, çam tomurcukları çiçekler, yapraklar - tonzellita tedavisinde test doğal antiseptikler toplanması ve ayrı ayrı uygulanır. Bir "yeşil" ilaç bir çorba kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. su, 5 dakika kaynatın ve gece boyunca bırakın. 2 yemek kaşığı içinde uygulayın. kaşık.
 3. "Baharat Kralı." Kıyılmış sarımsak kafasını 2 çay kaşığı filtre edilmemiş bitkisel yağla karıştırın ve sıkıca kapatın. 5 gün sonra süzün, 1 çay kaşığı ekleyin. Limon suyu - bademcik iltihabı tedavisi için bir mucize tedavi hazır! Sabah ve gece 10 damla kullanın.
 4. Propolis. Yetişkinlerde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir: zemin arı tutkalı alkolü eşit oranlarda karıştırın, karanlık bir yerde bir hafta boyunca temizleyin. Bir tatlı kaşığına günde 3 kez tentür uygulayın, ılık su ile yıkayın. 7 gün ara ile 2 haftada üç ders geçirin. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi: Propolis bir su banyosunda eşit miktarlarda tereyağı ile çözülür, 2 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. 1. "Tatlılar" günde üç kez. Soğukta saklayın.

ilaçlar

Bademcik iltihabı ile mücadele boğazın boğulmasıyla başlar. "Yaşlı adam" furatsilin ve deniz tuzu, pustan bademcikleri rahatlatacaktır. Bu, kronik tonsillitin daha ileri tedavisi için bir hazırlık olacaktır. Başka bir "antik" ilaç - "Lugol" çözümü popülerdir. Yerel antibakteriyel preparatlar Bioparox ve Hexoral sıklıkla reçete edilir. Sistemik etkinin antibiyotikler sadece tonsillofarenjitin akut aşamasında belirlenir.

inhalasyon

Tıbbi maddelerin solunması kronik tonsillit için ek bir tedavidir. Antiseptik bitkilerin tuzlarının bademciklerinin iltihaplanmasını giderir, tıbbi çözümler. Bununla birlikte, inhalasyonlar, yüksek sıcaklıkta, genel zehirlenmede kontrendike olan, hastalığın catarrhal formunda dekompanse bademcik iltihabının tedavisinde etkisizdir.

Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması

Sovyet tıbbında palatine bademciklerin kaldırılması sıradan bir operasyondu. ABD'de, bu yöntem genellikle çocukların “gereksiz” bedenini ortadan kaldırarak sürekli olarak akıntıya sokulur. Bu tür deneylerden sonra, bademcik iltihabı yerine ciddi hastalıklar ortaya çıkmaya başladı, bu nedenle artık konservatif tedavi yardımcı olmadığında tonsillektomi gerçekleştiriliyor.

KBB cerrahisi ile tedavi:

 1. Klasik operasyona bakmak zordur ama yine de bademcik iltihabı tedavisinde popüler bir yöntemdir: palatine bademcikler genel anestezi altında tamamen kesilir veya çıkarılır.
 2. Bir mikrodetektörün kullanılması - yumuşak bir doku kesilir ve dönen bir alet kullanılarak toplanır. Acı sendromu çok belirgin değildir, ancak bademciklerin "öğütülmesi" için daha fazla zaman ve narkoz gerçekleşir.
 3. Lazer tonsillektomi - bademciklerin sadece etkilenen bölgelerini rahatlatmanızı, kan damarlarını lehimlemenizi ve aşırı kan kaybını önleyebilmenizi sağlar. İyileşme süreci hızlı değildir.
 4. Elektrokoagülasyon elektrik akımı kullanan bir işlemdir, ağrıya ve kanamaya neden olmaz.
 5. Coblation bademciklerin kesilmesi için bir işlemdir. Cihaz, elektriğin enerjisini, proteinlerin suya, karbondioksite, nitrojen içeren maddelere dönüştüğü bir plazma akışına dönüştürür.
 6. Cryodestruction - sıvı azot yardımı ile bademciklerin donması ve yırtılması. Postoperatif dönem ağrılıdır ve daha iyi antiseptik bakım gerektirir.
 7. Ultrasonik neşter, bademcikleri 80 ° C'ye kadar ısıtan yüksek frekanslı osilasyonların uygulanmasıdır.

Kronik tonsillit tedavisinde modern yöntemler

Bademciklerin koterizasyonu - koruyucu cerrahi. Bu, konservatif tedavi ile lenfoid dokunun tamamen çıkarılması arasında bir ara yöntemdir. antibiyotikler güçsüz olduklarında donma ya da sadece sağlıklı "dönüş" bunları da hasta tonsilleri tutmak, fakat lazere maruz kalma, en iyi olarak kabul edilir, tonsillit çalıştırırken.

Lazer tedavisi

Bir lazerle bademciklerin tedavisi, enflamasyonu direkt olarak etkilenen bölgede yok etmenizi sağlar ve iyileşme süreci neredeyse iki ila üç gün boyunca neredeyse yıldırım yapar. Ayrıca, bir ışın tedavisi olarak bademcik iltihabının konservatif tedavisi için lazer ışınlaması kullanılır. Bu durumda, terapi dersi 10 seanstır.

kriolechenie

Kriyoterapi - insan vücudunda soğukun terapötik etkisi, genel ve yerel olarak ayrılır: ikincisi, merkezi sinir sistemini etkilemeden lokal etkilere neden olur. Bademciklere maruz kaldığında ağrılı dokular imha edilir, yırtılır, temizlenir, tam güçle çalışmaya başlar. Bu fizyoterapik prosedür, üç yaşından itibaren bebekler için uygundur.

Kronik tonsillit profilaksisi

"Anginschiki" sık sorulan soru: "Nasıl kronik bademcik iltihabı ve son kez tedavi etmek" çocuk terapiye başladıktan anda sadece tonsillektomi önlemek yardımcı olur, ama aynı zamanda hastalığın kurtulmak için. Yetişkinlerin hastalığı derinden remisyona sokma şansı vardır. Bunun için ihtiyacınız var:

 1. Yılda bir kez, ilaçlarla birlikte bademcik iltihabı tedavisi boyunca ilerleyin.
 2. "Doğru" yerlerde bir tatil geçirmek için: deniz ile güneş en modern ilaçların gücünün ötesinde ne yapacak.
 3. Tuzlu tuz ve kızarmış yiyecekler, baharatlar, narenciye, alkol, sert, çok soğuk veya sıcak yiyecekleri hariç tutunuz.
 4. Psikosomatiklere dikkat çekmek için - bir çocukta kronik bademcik iltihabı olan vakalarda "vücut protest", ebeveynlerin hiperope ve "yutulmuş" suçlardan söz eder. Yetişkinlerde sürekli stres var.

Video: çocuklarda tonsillit tedavisi

Bu isim tüm sorumlu ebeveynler tarafından duyuldu: doktorun popülaritesi belki de sadece Korney Chukovsky'nin, Aibolit'in ve gerçek bir meslektaşın - Profesör Roshal'ın hayali karakteri. Komarovsky, programında kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini anlatıyor, anjin gelişiminin nedenlerini açıklıyor, bezlerin çıkarılmasına yönelik endikasyonları çağırıyor.

Tedavi hakkında geribildirim

Marina, 37 yaşında: Şu anda tüm belirtiler h / t, genel olarak kronik bir bademcik iltihabı meydana geliyor ya da genelde oluyor. Bir şekilde onu biraz düşündüm: Boğazımı acıtıyor ve incitiyor, bir antiseptikle durulanıyor - Unuttum. Böyle ciddi sonuçlar olduğunu düşünemedim. Kesinlikle boğazımı tedavi edeceğim!

Elena, 24: Boğaz ağrısında nasıl skorlayacağınızı anlamıyorum. Bu ağızdan kötü bir koku, kişi bulaşıcı. Evde kronik bademcik iltihabı tedavi ediyorum: her üç ayda bir furacilin solüsyonu ile boğazımı yıkarım (2 bardak su başına 2 tablet, 10 gün).

Anton Sergeevich, 54 yaşında: Bir çocuk olarak, oğlu kronik bademcik iltihabı çekiyordu - o bademcik kaldırmak için gönderildi. Ama ameliyattan önce, tedaviyi reçete eden başka bir doktora gittiler: "Tonzillorom" ile bademciklerin lacunalarının vakumla yıkanması, fonoforez ile masaj, durulama - altı ayda bir. Denize zorunlu geziler. Yaklaşık 10 yıldır boğazım ağrıyordu! Ama Amygdala'yı kesebilirler!

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Kronik tonsillitin etkili tedavisi

Galkin Alexey Vladimirovich

Kronik bademcik iltihabı - daha sonra sakinleştiren palatine bademciklerin bu iltihaplı yenilgisi daha sonra şiddetlenir.

Palatine bademciklerin rolü nedir?

Bademcikler lenfoid organlardır, bu nedenle vücutta bağışıklık savunması işlevini yerine getirirler. Adlarını bademlerle dışsal benzerliklerinden dolayı almışlar; Bu anatomi nedeniyle ve "amygdala" adını kullanmaya başladı.

Farinkste bulunan lenfoid doku sadece palatine bademcikte değil, aynı zamanda diğer yapılarda da bulunur:

 • lingual ve nazofarengeal tonsiller;
 • posterior farryngeal duvarın lenfoid odakları.

Farinksin lenfoid dokusu bağışıklık sisteminde önemli bir bağdır, çünkü vücudun bağışıklık hücreleri yüzeye temas eder. farenks lenfoid yapılarında bilgiler edilen bağışıklık hücreleri, koruyucu proteinlere (immünoglobulinler) oluşturulması için bir sonraki bağlantı immün organlar (timus, kemik iliği, lenf düğümleri) iletilir. Gelecekte, dış çevreden vücuda giren patojenik virüsleri, bakterileri, mantarları ve protozoaları nötralize ederler.

Yaşla birlikte, bademciklerin bağışıklık organları olarak rolü yavaş yavaş kaybolur. Lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusu elemanlarıyla değiştirilir, böylece bademciklerin dönüşümü (ters gelişim) başlar. Daha önce nazofaringeal tonsil bu sürece tabi tutulur, daha sonra lingual ve palatine bademcikler etkiler. Bu nedenle, yaşlı tonsil dokusunda (palatine tonsil) neredeyse bir bezelye büyüklüğüne benzer.

Palatine tonsil, yapıdaki en karmaşık olanıdır. Birçok kanaldan oluşur - kript (veya lacunae). Bazı kriptler, sığ ve az ya da çok doğrudan bir kanalikül gibi görünürken, diğerleri daha büyük derinliğe, dallara benzer dallara sahiptir, bazı kriptler birbirine bağlıdır. Çoğu zaman, kriptin farinkse açıldığı yerde, kanalın daralması söz konusudur. Bu, iltihap sürecinin geliştiği içerikten zor arıtılmasına neden olur.

Palatin bademciği bir kapsülle sınırlandırılmıştır - yoğun bir bağ dokusu membranı. Dışarıda gevşek bir doku tabakası - paratonziller veya perimindalikovaya lifi. Amigdalanın güçlü bir inflamasyonu ile enfeksiyon, kapsülün bariyerini yok eder ve bunun ötesine geçer ve bu selülozun iltihaplanmasına neden olur. Bu duruma paratonzillit denir. Bu yanlış bir ya da zamansız muameleye, örneğin boyun yumuşak dokularda gelişme pürülan odak noktası olarak sonuçlarını (peritonsiller apse, boyun selülit), sepsis, iç organ hasarı olabilir ciddi komplikasyonlara yol anlamına gelir. Bu yüzden tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak çok önemlidir.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik tonsillit gelişimi 2 senaryoda mümkündür:

 • Tedavi edilmeyen veya tedavi edilmeyen anjina (akut tonsillit) sonucu;
 • bağışıklık savunmasında azalma ve agresif faktörlerin sürekli bir etkisinin sonucu olarak (bu bir bezangin varyantıdır).

Agresif uyaranlar olduğu gibi:

 • tütün dumanının solunması;
 • yanlış beslenme;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • çürük dişler;
 • paranazal sinüslerde (sinüzit, frontalit, vb.) enflamatuar süreçler;
 • burnun septumunun kavisli olduğu, burun boşluğunda inferior nazal konka poliplerinin veya hipertrofisinin varlığında ortaya çıkan burun nefeslerinin ihlali. Bu tür durumlarda, oral mukoza kurur ve immünoglobulin A oluşumu bozulur, bu da KBB organlarının bağışıklık savunmasını azaltır.

Bununla birlikte, sadece yukarıdaki faktörlerin etkileri kronik bademcik iltihabı gelişimi için yeterli değildir. Şu anda, vücudun patojenik bakteriler ile allerjenleşmenin arka planına (değişmiş immün reaktivite) karşı enfeksiyonunun bir sonucu olarak düşünülmektedir. Önceki angindan sonra bademciklerdeki dokudaki lokal değişiklikler ve içsel ve dış çevrenin sadece belirli koşullarında ortaya çıkan kalıtım faktörü, bu süreçte belirli bir öneme sahiptir.

 1. Enfeksiyon. Çoğu zaman nedensel mikroorganizmaların rolü streptokok ve stafilokoklardır. Bu durumda, maksimum tehlike, aynı zamanda beta-hemolitik olarak da adlandırılan piyojenik streptokoktur (A grubuna refere eder). Bu patojen ile ilişkili organizma için riskler, otoimmün hastalıkları geliştirme olasılığıdır, yani; Kendi bağışıklık hücreleri kendi organizmalarının diğer hücrelerine zarar verdiğinde. Bu glomerulonefrit, romatizma, poliartrit ve diğer benzer hastalıklar ile olur.
 2. Bu koşullarda imünoglobulin E aşırı üretimi ile karakterize edilmektedir Değiştirilmiş reaktivite (kendi alerji), antijenlerin Yeniden giriş (örneğin, bakteri yabancı proteinler), sürekli iltihaplanmayı başlatan ve muhafaza bir alerjik reaksiyon başlatmak için yol açar. Bu, patolojik sürecin alevlenme evresine karşılık gelir.
 3. Yakınlarına kişilerde kronik tonsillit olasılığı birinci veya hastalıktan muzdarip İkinci satır nüfusun geri kalanından çok daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bu anatomi mindalikovyh kriptlerde ve bağışıklık durumu (alerjik yanıta eğilimi) özelliklerine bağlıdır.

Klinik belirtiler

Bademcik iltihabı semptomatolojisi, basit veya toksik-alerjik olabilen formuna bağlıdır.

Basit bir formun belirtileri:

 • Alevlenmeler yılda en fazla 1-2 kez;
 • Alevlenmeler arasında rahatsızlık yoktur;
 • Bademcik iltihabının sistemik bir belirtisi yoktur (başka organlara zarar verilmez, zehirlenme olmaz, genel durum zarar görmez);
 • Enflamatuar sürecin lokal belirtileri.

Toksik-alerjik bir formun belirtileri şunlardır:

 • Kandaki değişiklikler (genel klinik, biyokimyasal ve immünolojik analiz ile tespit edilir);
 • Tonsilojenöz zehirlenme;
 • Romatizmal ateş, glomerulonefrit, vaskülit, bakteriyel endokardit, vs gelişimi ile ilişkilidir iç organların (kalp, kan damarları, böbrek ve ark.), Belirtileri..

Klinik semptomların şiddeti dikkate alındığında, toksik-alerjik form 1. ve 2. derecedir. Aralarındaki farklar Preobrazhensky BS'nin sınıflandırmasını dikkate alır.

Tonsillit tedavisinde modern yöntemler

Tonsillit, palatine bademcikler iltihabı ile ilişkili bir hastalıktır.

Hem akut (boğaz ağrısı) hem de kronik olabilir. Bademcik iltihabının geleneksel tedavi yöntemleri, antiseptik solüsyonları ile boğucu ve ağır formlarda - tonsillektomi ile antibiyotik tedavisidir. Ama bilim hala ayakta durmuyor ve her gün bu patolojiyi tedavi etmenin yeni yollarını sunuyor.

Tonsillit tedavisinde modern yöntemler


Kural olarak akut tonsillit, antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu tedavinin görevi, anjinin kronik tonsillite geçişini önlemektir. Bunu yapmak için antibiyotikler güçlü olmalı, ancak aynı zamanda hastanın vücuduna en az zarar vermelidir. Bundan sonra, modern tıbbı en az yan etkiyle en yeni antibakteriyel preparatları ve ağız boşluğunun patojenik mikroflorası üzerinde seçici bir etkiye sahip olup, kronik bademcik iltihabına veya anjinaya yol açar.


Kronik bademcik iltihabı palatine tonsil dokularında meydana gelen daha karmaşık patofizyolojik süreçlerle karakterizedir. Bu dokularda uzun süreli enflamatuar süreçler ile, sağlıklı doku ek bir fonksiyon alarak, hipertrofi, genişlemeye başlar. Bu sayede bademcikler hacimsel olarak artar ve içlerinde mukusun doğal dışa akması bozulur, bu da lakunanın içeriğinin durgunlaşmasına, içlerindeki toksik maddelerin oluşumuna ve patojen mikrofloranın yayılmasına neden olur. Bu durumda, bademciklerde kronik bir inflamatuar süreç için çoğu beyaz kan hücresi tüketildiği için, hem lokal hem de genel immünite zarar görmektedir.


Kronik bademcik iltihabının modern tedavi yöntemleri, yukarıda tarif edilen patogenezi dikkate alır ve aşağıdakileri amaçlayan çeşitli yollarla hareket eder:

 • palatine bademciklerin lacunae içeriğinin sanitasyonu;
 • Bademcik dokularında rejeneratif yeteneklerin geliştirilmesi;
 • Çeşitli patojenik organizmalar ile mücadele eder.


Bademciklerin temizlenmesi için ultrasonik vakumlu drenaj ve hidro vakum aspirasyonu gibi yöntemler kullanılabilir. Ultrason, lakunanın içeriğinin sıvılaşmasına neden olur ve negatif basınç, launanın pürülan içeriğini çeker. Bu durumda, bademcikler antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Sonuç olarak, amigdaladaki etken maddenin konsantrasyonu azalır, bu da bu hastalığın pozitif sonucunu olumlu yönde etkiler.


Bademcik dokularının rejeneratif kapasitesini arttırmak, mikrodolaşımı iyileştirmek ve lokal bağışıklığı geliştirmek için bir lazer tedavisi yöntemi kullanılır. Belli bir yoğunluktaki lazer radyasyonu, hücre aktivitesinin gizli potansiyelini uyandırmaya izin verir. Sonuç olarak, hücreler daha iyi çalışabilmekte ve işlevlerini yerine getirebilmektedir. Ve tonsil hücrelerinin (lenfoid doku) işlevi, patojenlere karşı tam olarak savaşır.


Lazer tedavisi son zamanlarda ozon tedavisi ile birleştirildi. Ozon mikrobik, mantar ve hatta viral enfeksiyonların büyümesini baskılamaktadır. Bu durumda, ozonun kendisi hastanın makro organizması tarafından iyi tolere edilir.


Kronik tonsillit cerrahisinin toksik-alerjik formunda palatine bademcikler çıkarılması belirtilmektedir. Tıbbın başarıları sayesinde, bademcikler neredeyse acısız ve kan kaybı olmadan kaldırılır. En iyi bilinen yöntemlerden biri, bir kriyo-sakatlayıcı kullanılarak bademciklerin cryodestruction olmasıdır. Yüzeyi bademcik yüzeyine çok soğuk bir madde uygulanır, yüzeyi hemen donar ve ölür.


Bir lazer kullanılarak bademciklerin kaldırılması da mümkündür. Bu prosedür ayrıca ağrısız, doğru ve kansızdır.


Bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel yöntemler


Tarif # 1


100 g bal ve bir çorba kaşığı ahududu reçeli alın, karıştırın ve ocakta kaynatın ve arada sırada karıştırın. Daha sonra karışımın istenilen sıcaklığa kadar soğumasına izin verin ve herşeyi bir seferde içirin. Bundan sonra, yatağa git ve kendini bir battaniyeye sar, uyumaya çalış. Popüler yöntemlere göre, böyle bir prosedür anjina ile başa çıkmak için yeterlidir.


2 numaralı yemek tarifi


İkinci tarif için biraz gazyağı ve kumaşa ihtiyacınız var. Gazyağı ılık bir duruma kadar ısınır, daha sonra boynu sarılı kumaşı nemlendirir. Sıcak ve güvenli bir şekilde sabitlenmesini sağlamak için boyun boynu yün bir bezle sarılır ve mümkün olduğu kadar sıkıştırılır. Angina ilk işlemden sonra geçmemişse, tekrarlanabilir. Ancak bu yöntem, çocuklarda kerosenin toksisitesi nedeniyle çocuklarda kullanılamaz.

Tarif # 3


Bir çorba kaşığı aloe suyu, iki çorba kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı votka alın. Bu karışımın tüm karışımı ve karışımı boyunda sıkışır.

4 numaralı yemek tarifi


Bir bardak ılık kaynatılmış su alın, 1/2 çay kaşığı soda ve tuz ve birkaç damla (2-4) iyot ekleyin. Günde birkaç kez anjin ile durulayın.


Kronik bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel yöntemler

Tarif # 1


Bir çorba kaşığı aloe suyu ve üç çorba kaşığı doğal bal alın. Sabah iki hafta boyunca aç karnına bademcik yağlayın. Bundan sonra, önümüzdeki iki hafta her gün yağlanabilir. Bu tedavi, hastalığın en olası alevlenme dönemlerinde yılda birkaç kez yapılmalıdır. Genellikle, böyle bir tedaviyle, alevlenmelerin sayısı ve şiddeti azalır veya hiç görünmezler.


2 numaralı yemek tarifi


Boğazın doğal antiseptik solüsyonları ile yıkanması (papatya suyu, bitkilerin ruhları, sarımsaklı süt). Bu durulamalar mevsimlerin (sonbahar-ilkbahar dönemi) değişimi, soğuma ve vücudun savunmalarının azalmasıyla başlamalıdır. Hem alevlenme dönemlerinde hem de hastalığın remisyon dönemlerinde kullanılabilirler.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.