Loading

Bademcikleri çıkarmak için olası yollar

Bademcikler veya bademcikler, insan larenksinde bulunan lenfoid-epitelyal dokulardan oluşan formasyonlardır. Bezler, insan bağışıklık sisteminin önemli bir organıdır, koruyucu ve bağışıklık düzenleyici fonksiyonları yerine getirirler, enfeksiyöz ajanların insan vücuduna girmesini önlerler.

Ancak bazen bezlerin çıkarıldığı durumlar vardır. Bu işlem nasıl gerçekleşir, bezleri keserken hangi yöntemlerin uygulanması gerçekten gereklidir ve diğer tedavi yöntemlerini denemek mantıklı olduğunda?

Operasyon için endikasyon

Birkaç on yıl önce, palatine bademcikler kaldırılması olağan bir işlemdi, bunun kronik tonsilliti tedavi etmenin tek etkili yöntemi olduğuna inanılıyordu. Günümüzde bademcikler, tüm olası konservatif tedavi yöntemleri denendiğinde, sadece son çare olarak çıkarılmakta ve beklenen sonucu getirmemiştir.

Bu tür durumlarda bezleri çıkarmak için cerrahi belirtilir:

 1. tekrarlayan anjina - hastalık yılda 4 kezden fazla tekrarlıyorsa, diğer iç organlarda ciddi zehirlenme ve komplikasyonların belirtileri ile zor;
 2. Sıklıkla akut anjina komplikasyonu olarak gelişen, kronik formda bademcik iltihabı alevlendirir;
 3. larinkste paratonsillar abse ve diğer kapsamlı takviye oluşumu;
 4. bağışıklıkta güçlü bir azalma;
 5. eğer hava yollarının kontrolsüz tıkanması varsa - örneğin, bir gece uykusu sırasında horlarken.

İkinci durumda, solunum yolu boyunca havanın normal geçişini sağlamak için, tam kaldırma işlemi gerçekleştirilemez, ancak bademciklerin sadece kısmi kesimi gerçekleştirilebilir.

Hangi yöntemler kullanılıyor?

Aslında, bademcik kaldırılması işlemi yüz yıldan fazla süredir uygulanmaktadır. Bademcikler Orta Çağda başarılı bir şekilde çıkarıldı, ancak bugün, elbette, çok daha gelişmiş yöntemler ve araçlar kullanılıyor.

Yetişkinlerde bademciklerin tamamen veya kısmi olarak çıkarılması her zaman anestezi kullanımı ile gerçekleştirilir. Operasyon sırasında hasta herhangi bir acı hissetmez. Fakat acı verici hisleri ortaya çıktıktan birkaç gün sonra ortaya çıkabilir ve rahatsız olabilir.

Bugüne kadar kullanılan bademciklerin kaldırılmasının ana yolları:

 • Bir neşter ve diğer enstrümanlar ile klasik cerrahi kaldırma;
 • lazer;
 • kızılötesi ışın;
 • elektrokoagülasyon;
 • ultrason;
 • sıvı azot.

Her yolun kendine özgü özellikleri, avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden her birini daha ayrıntılı olarak ele almak gerekir. Bir kerede belirtmek gerekir: bademciklerin eksizyon yöntemi, doktor tarafından tanımlanır veya belirlenir. Hastanın istekleri ve finansal olasılıkları da göz önünde bulundurulur, ancak operasyonun gidişatı, etkinliği ve güvenliğiyle ilgili tüm sorumluluğu üstlenen katılacak hekimin belirleyici sözleri.

Klasik yöntem

Bu yöntemle erişkinlerde bezlerin çıkarılması genel anestezi altında gerçekleştirilir çünkü ameliyat çok ağrılıdır. Bir neşter, özel makas veya tel döngü kullanın. Bu aletlerin yardımıyla, etkilenen bademciklerden biri veya her ikisi kesilir veya yırtılır. İnsanlar bu akışta kanın aktığı efsaneyle çok popülerdir - bu böyle değildir. Hastanın kan pıhtılaşması ile ilgili sorunları varsa veya ameliyat için hazırlanırken doktor tavsiyelerini takip etmemişse kanama mümkündür. Ama genellikle kan hemen durur, doktor hasarlı damarları koter etmek için elektrokoagülasyon yöntemini kullanır.

Birçok hasta bu yöntemin barbar olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte, en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir - enfeksiyonun odağı hemen ve tamamen ortadan kaldırılır, hasta asla bademcik iltihabı ile hastalanmayacaktır.

Bu yöntemin dezavantajları şunlardır:

 1. Yeterince uzun yara iyileşmesi, enfeksiyon riski.
 2. Postoperatif dönemde ağrı sendromu.
 3. Hastaya yapılan tonsillit artık tehdit oluşturmaz, ancak solunum yolları farenjit, larenjit veya bronşit gibi patolojilere açıktır.
 4. Geçici olarak yerel bağışıklığı azalttı. Geri yüklemek için biraz zaman ve araçlar alacaktır.

Bununla birlikte, bademcikler bir neşter ile eksizyon hala yaygın olarak uygulanmaktadır. Son zamanlarda, neşter giderek bir mikrodebridge ile değiştiriliyor - özel bir araç, 6,000 rpm'ye varan bir frekansta dönüyor. Bu durumda acı verici duyumlar çok daha azdır, ancak bademciklerin tamamen uzaklaştırılması için daha fazla zamana ihtiyaç vardır. Ve bu, tüm hastalar için uygun olmayan daha fazla anestezi enjekte etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Lazer yöntemi

Bu yöntemin bir dizi avantajı vardır:

 1. prosedür sadece yarım saat sürer;
 2. Genel anestezi gerekmez - lokal anestezi kullanmak için yeterli;
 3. Sadece etkilenen dokular çıkarılır, kılcallar hemen koterize edilir, bu da kanama riskini sıfıra indirir.

Bezlerin lazerle çıkarılması durumunda, doktor deneyimsizse mukoza zarları mümkündür. Ancak bu mutlaka bir rastlantısal fenomen değildir. Farklı tipteki kirişler kullanılır: kızılötesi, holmiyum, karbon, fiber optik. Lazer ayrıca bademciklerin etkilenen alanlarının çıkarılması veya izole edilmiş küçük enfeksiyon enfeksiyonlarının koterizasyonunu gerçekleştirir.

Elektrokoagülasyon ve kriyodestrasyon yöntemi

Avantajı, bir seansta, etkilenen lenfoid dokuların çıkarılması ve damarların koterize edilmesidir. Dezavantaj: Yeterli değilse gücü dikkatle seçmeniz gerekir, dokuları gereken derinliğe kadar işlemek ilk kez çalışmayacaktır. Ve aşırı ise - hasta mukoza yakar, iyileşme süresi daha uzun olacaktır.

Kriyodestrit sırasında, dokular koterize edilmez, daha ziyade donar, sonra ölür ve atılır. Operasyonun kendisi neredeyse acısızdır, operasyonu için yeterli lokal anestezi vardır. Aşırı düşük sıcaklıklara maruz kaldığında, sinir reseptörleri bloke edilir ve hasta hiç zarar görmez. Ancak ameliyattan sonra güçlü bir ağrı sendromu mümkündür. Diğer bir dezavantaj - ölü dokunun reddedildiği süre boyunca boğazın durumunu dikkatle izlemeli ve müközü antiseptik ilaçlarla düzenli olarak tedavi etmelisiniz.

Çocuklar bu işlemden ciddi şekilde etkilenirler, bu nedenle pediatride bu yöntem çok popüler değildir. Ayrıca, etkilenen tüm dokular her zaman reddedilmez ve işlem tekrarlanmalıdır.

Sıvı plazma kullanarak yöntem

Operasyon oldukça karmaşıktır ve yüksek düzeyde bir beceri ve bunu yürüten doktora çok fazla deneyim gerektirir. Yönlendirilmiş bir manyetik alan aracılığıyla bir plazma oluşturan bir alet kullanılır. Doktor, akımın gerekli voltajını belirler, dokular belli bir sıcaklığa ısıtılır ve karbondioksit, azot içeren düşük moleküllü maddeler ve suya ayrışmaya başlar. Operasyon genel anestezi altında yapılır, eğer cerrah yeterince deneyimli olursa, bademcikler kanama ve ağrı olmadan çok dikkatli bir şekilde çıkarılır.

Benzer şekilde, bademcikler ultrasonik bir neşter yardımıyla çıkarılır. Dokular yüksek frekanslarda 80 derece santigrat dereceye kadar ısıtılır, etkili bir şekilde alınır ve hemen yanar.

Hangi durumlarda bademcikler kaldırmaz

Tonsillektomi yapmak için mutlak ve geçici kontrendikasyonlar vardır. mutlak için:

 • herhangi bir malign oluşum;
 • kan pıhtılaşmasının bozulduğu hematopoietik sistemin patolojisi;
 • ikinci tipte ilk tip ve dekompanse diabetes mellitus diabetes mellitus;
 • dekompansasyon aşamasında kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • aktif dönemde tüberküloz ve akciğerlerin dekompanse patolojisi.

Göreceli kontrendikasyonlar - normalizasyon işlemi gerçekleştirmek mümkündür sonra bu hastanın geçici bir durumdur. Geçici kontrendikasyonlar çeşitli enfeksiyon ya da kronik, akut biçimde hastalıkları (sinüzit, faranjit, bronşit, rinit, vs), kontrendikedir içerir tarafından.

Sonuçlar ve olası komplikasyonlar

Bezleri kesmek - kolay değil, ama yine de cerrahi müdahale. Ve hiçbir şekilde sonuçsuz olmayacaktır. Tonsillektomi yapıldıktan sonra, bu gibi yan etkilere hazırlamak için gereklidir:

 1. boğazda ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 2. gırtlak şişkinlik, ses kısıklığı veya ses kısıklığı. Bazen, bir süre için ses kaybolabilir;
 3. farklı yoğunlukta kanama;
 4. alerjik bronkospazm gelişimi.

Boğazdaki yara, herhangi bir enfeksiyonun penetrasyonuna açıktır, bu yüzden bademciği kestikten sonra her zaman antibiyotik içmeniz gerekir, aksi halde komplikasyonlar önlenemez. Doğal olarak, en az bir hafta, koruyucu bir diyet tarafından takip edilmelidir - tüm bulaşıklar, hasar görmüş mukusun ek olarak acı çekmemesi gereken kıvama ve sıcaklığa sahip olmalıdır.

Bağırsak sisteminin çalışmalarında bademcikler önemli bir rol oynamaktadır.

Eğer olmazlarsa, organizmanın yeni koşullara uyum sağlaması biraz zaman alacaktır. Onun için bademcikler kaldırmak büyük bir stres. Ancak diğer yandan, bademciklerin sürekli olarak iltihaplanması ve dokularının nekrotik olması halinde onları kesmek daha iyidir.

badamciklerini kesmek için tavsiye varsa komplikasyonları ve ciddi yan etkileri önlemek için, onların çıkarılması sadece iyi klinikte bir teknisyene güveneyim. Çok hasta bağlıdır: operasyon hazırlamak ve daha sonra doktorun bütün tavsiyelere uymalıdır.

Bezlerin çıkarılmasıyla ilgili mitleri yaydık

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir. Bu makalede, birçok insanın birçok insanın aklına bu kadar güçlü bir şekilde girdiği bazı mitleri ortadan kaldırırım. Ayrıca, endikasyonları ve kontrendikasyonları tonsillektomiye ve ameliyattan sonraki olası sonuçlara da öğreneceksiniz.

Efsane 1: cerrahi - kronik tonsillitin zorunlu sonucu

Aslında, bezleri çıkarılması - yetişkinlerde (bezlerinden bademcikler popüler adıdır) - Doktor tüm çalıştı konservatif yöntemler sadece sonsuza boşlukları oturmayın tehlikesini barındırıyor enfeksiyondan önce güçsüz olduklarında sadece ve kırmaya çalışır gerekli bir adımdır kalbe, eklemlere, böbreklere.

Operasyonun nedenleri:

 • sık pürülan boğaz ağrısı (on iki ay içinde dörtten fazla),
 • Konservatif tedavinin başarısızlığı: Tekrarlanan antibiyotik kürleri, tonsil lavajı ve fizik tedavi, hastalığın stabil bir şekilde iyileşmesini sağlamamaktadır.
 • Streptokoklar akut romatizmal ateş veya kronik romatizmal ateşe neden oldu (kalp kapakçıkları veya miyokardit lezyonları veya kalp yetmezliği var),
 • reaktif artrit var,
 • böbrek hasarı (piyelonefrit, post-streptokokkal glomerülonefrit veya kronik böbrek yetmezliği);
 • Lenfoid doku o kadar büyümüştür ki normal burun solunumunu ve yutmayı önler.
 • peritonil apseler ile komplike anjina.

Efsane 2: genel anestezi gerekli

Tabii ki, klasik versiyonda, bademcikler bir neşter, makas ve bir ilmek ile çıkarıldığında, operasyon süresi ve ağrı duyumları genel anestezi gerektirir. Ancak, bugün bademcik kaldırmak için alternatif yollar vardır. Örneğin, bir operasyonun bir lazer veya radyo frekansı varyantı yaklaşık yirmi dakika sürer ve lokal anestezi uygulamak için yeterlidir.

Efsane 3: Kan bir çeşme ile fışkıran

Gerçek şu ki, bol kanama büyük bir gemiye verilen zararın sonucudur. Küçük damarlar sadece zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hızla tromboze olurlar. Kan pıhtılaşma sisteminin tutarlılığından emin olmak için ön analiz yapılır. Pıhtılaşma faktörü normal değilse, işlem ertelenir. Daha büyük damarlar elektrokoagülasyona uğrarlar veya kendileri bir lazer eylemi altında sinterlenirler. Yani, tonsillektomi için genellikle kansız seçenekler yoktur: lazer çıkarma, kriyodestrit, ultrason.

Efsane 4: Havayolları korunmasız kalacaktır

Aslında, radikal tonsillektomiye ek olarak, bademciklerin dokusu tamamen alındığında, hala ablasyon, yani bezleri oluşturan lenfoid dokunun kısmen çıkarılması söz konusudur. Bu durumda, sadece üst tabaka kesilir veya enfeksiyondan etkilenen alanlar seçici olarak rezeke edilir. Bu seçenek, bir lazer, kriyotestrit, ultrasonik ve sıvı-plazma maruziyeti kullanırken mümkündür. Yani, bademciklerin yeniliği toplam değilse, farinksin lenfoid dokusunu korumak için yollar vardır, böylece hücresel ve hümoral seviyelerde lokal immün koruma sağlar.

Bu nedenle, modern donanıma sahip ciddi bir klinikte her klinik vaka için, doktor bu hasta için palatine bademciklerin çıkarılması için en uygun seçeneği seçebilecektir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Klasikin yanı sıra, operasyonu yürüten pek çok modern yöntem de kullanılmaktadır. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması lazer, ultrason, sıvı azot ve plazma yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 1. klasik - genel anestezi altında operasyon, bir neşter, makas kullanılarak ya da tamamen kesilmiş veya tüm amigdala'da gördüğünde menteşeleri. Kanama elektrokoagülasyon ile durur. Yöntem, sonsuza dek enfeksiyon kaynağından kurtulmanıza izin veren radikaldir. İyileşme, ılımlı bir ağrı sendromu ile gerçekleşir, kronik bademcik iltihabı meydana gelmez. Bununla birlikte, lenfoid oluşumları tam kaldırma yerel hücresel ve humoral bağışıklığı azaltan ve yol gırtlak, faranjit, bronşit açar. Ayrıca solunum yolu alerjik patolojilerin gelişme riskleri vardır.
 2. Daha gelişmiş bir klasik yol - Bir mikrodebridge ile 6000 rpm frekansta dönen ektomi. Varyasyon basit bir operasyonel yaklaşımın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Operasyon sırasında daha az ağrılı bir sendrom olsa da, operasyon daha uzundur, yani anestezi büyük dozda ilaçlarla yapılmalıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Lokal anestezi altında en fazla yarım saat süren kısa bir prosedür. Lazer ayrıca dokuları temizler ve damarları sinterleyerek aşırı kan kaybını önler. Yanık mukus riskleri vardır, bu yüzden iyileşme süresi uzar. Kızılötesi, lif (kapsül tutulur ve derin cepleri elimine edilir) optik (eğer bademcik çoğunu uzaklaştırmak üzere olur), holmiyum, C (lenf dokusu miktarı, keskin azalır) yönteminin varyasyonları farklı türde lazer çalışma gerektirir. Organoservershaya lazer cerrahisi - ablasyon (bademciklerin kısmi olarak çıkarılması), sadece üst kısımları veya enfeksiyonun etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır.
 4. Elektrokoagülasyon. Bir seansta problemi tamamen çözmek için bezlerin yeterince derin olmasına izin vermez. Yanlış güce yanıklar ve dolayısıyla daha uzun iyileşme ile doludur. Lenfoid dokunun bertaraf edilmesini ve tek bir cihazla damarların koterizasyonunu birleştirir.
 5. Sıvı plazma yöntemi (toplayıcı). Genel entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün kalitesi, cerrahın deneyimine bağlıdır. Yeterli bir hekimin yeteneği ile hemen hemen hiç kanama olmaz ve bademcikler düzgün bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı klasik versiyondan anlamlı derecede daha azdır. Yöntemin özü, yönlendirilmiş bir manyetik alanla bir plazmanın oluşmasıdır. Bu amaçla, kumaşı 45-60 santigrat dereceye kadar ısıtabilen bir voltaj seçilir. Proteinler karbondioksit, su ve düşük moleküllü azot içeren ürünlere dönüşür.
 6. Sıvı nitrojen ile cryodestruction Lenfoid dokusunun ölümüyle birlikte dondurulmasını önerir. Donma engelleri ağrı reseptörlerini bloke ettiğinden, manipüle etmek için lokal anestezi kullanılır. Ancak postoperatif dönem ağrılıdır. Sonuç her zaman radikal değildir, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir. Donmuş dokular bir süre için yırtıldığı için, operasyondan sonra farengeal mukoza için daha kapsamlı antiseptik bakım gereklidir.
 7. Ultrasonik neşter. 20.000 kHz'yi aşan frekanslar dokuları seksen santigrat dereceye kadar ısıtır. Sonuç olarak, ultrason yayıcı bir neşter gibi çalışır. Yöntem etkilidir. Yardımı ile radikal tonsillektomi yapmak mümkündür. Bununla birlikte, mukozaya yanma riski vardır.

Kaldırma yönteminin seçimi, doktorun tedavisinden ve sonucundan sorumlu olduğu ve hastanın durumunu ve gelecekteki operasyonun hacmini tam olarak değerlendirebildiği için doktorda kalır.

Kontrendikasyonlar

1. Mutlak (kategorik olarak işletmek imkansızdır):

Pıhtılaşma sisteminin yenilgisi ile ilişkili kan ve kemik iliği hastalıkları.

İlk türden diabetes mellitus.

Tip 2 diabetes mellitusun dekompanse edilmesi.

Kardiyovasküler patolojilerin dekompanse edilmesi.

Dekompanse pulmoner hastalıklar.

2. Göreli (geçici). Nedeni ortadan kaldırdıktan sonra, tonsillektomi yapabilirsiniz:

Akut enfeksiyonlar (solunum, sinüzit, rinit, farenjit, larenjit, bronşit).

Kronik hastalıkların alevlenmesi.

etkileri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonsillektominin olası komplikasyonlarına ek olarak: kanama, enfeksiyon, doku yanması, olası uzun dönem sonuçları:

 • yerel hücresel bağışıklığın azaltılması,
 • humoral immün yanıtın zayıflaması,
 • solunum yolu enfeksiyonları: farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit,
 • enfeksiyöz alerjik doğa da dahil olmak üzere alerjik bronkospazm (bronşiyal astım).

Bu nedenle, çocuklarda ve erişkinlerde bademciklerin uzaklaştırılması, ameliyatın yararının, enfeksiyon yolunda lenfatik bir bariyerin yokluğundan kaynaklanan zararı aşması durumunda, sadece ilgili hekimin kararı ile sıkı bir şekilde gösterilmektedir.

Bademciklerin çıkarılması: Ne zaman harcamalısınız?

Azalmış bağışıklık, sıklıkla anormal bademcik iltihabının gelişmesine yol açan sık anjinin gelişmesine neden olur.

Birçok hasta böyle bir teşhisten korkar, zira ilk akla gelen şey bademciklerin giderilmesidir. Deneyimli bir alırsanız, o vücutta fazladan organları olmaz ve kaldırma dikkatli bir yaklaşımı gerektirmektedir ve% 100 haklı olmalıdır böylece bademcik, onların en önemsiz özelliğini yapmak diyecekler.

Bademciklerin (bezler) çıkarılması: Böyle bir prosedür gerekli olduğunda?

Birkaç yıl önce, kronik bademcik iltihabı ile bademcikler kaldırılması yaygın bir şeydi ve hemen hemen her hasta için yapıldı. Özellikle, doktor 2 veya 3 aşamalı hipertrofi teşhisi koyduğunda.

Tıbbi beyannameye göre bademcikler 5-6 yaş arası çocuklarda çalışabilirler, sonra işlerini bırakıyor ve değerlerini kaybediyorlar. Sovyet döneminde bademciklerin kaldırılması 3 yaşın altındaki çocuklar için zorunlu bir prosedürdü. Artık hem çocuklar hem de yetişkinler için isterseniz ya da ihtiyacınız varsa bezleri çıkartabilirsiniz.

Bezlerin çıkarılması endikasyonları sık boğaz ağrısıdır

KBB uzmanları alanında Günümüzde bademcikler kaldırılması konusunda daha az kritiktir ve etkilerini hafifletmek için ilaç tedavileri kullanmaya başlamak için deneyin. Bu, ilaçlardaki ilerlemenin çok ileri gitmesinden kaynaklanmaktadır. Eczaneler ilaç çok çeşitli bezlerinde iltihap azaltabilir sunuyoruz ve UHF birlikte gereksiz cerrahi önlemek.

Doktor aşağıdaki durumlarda bezlerin çıkarılması konusunda ısrar edebilir:

 • yılda 3 kereden fazla gelişen anjin;
 • bademcik iltihabına karşı organların çalışmasının ihlali;
 • inflamatuar ve pürülan süreçlerin gelişimi;
 • Konservatif tedavi yöntemlerinden hiçbirinin terapötik bir etkisi olmadığı durumda.

Bezleri çıkarmak için farklı yollar vardır. Her bir metot, hastanın genel durumuna ve davanın ciddiyetine dayanarak, tek tek KBB doktoru tarafından seçilir.

Tonsillotomi ve yolları

Sadece on yıl önce, bezlerin çıkarılması ebeveynleri ve çocukları tam şokta tanıttı. Birçok anne, çocuklarının ameliyattan önce nasıl ağladığını ve ağladığını hatırlıyor. Ancak, bir çocuk için böyle bir prosedür sadece fiziksel değildir, aynı zamanda da doktora gitme korkusunu sonsuza kadar bırakabilir.

Günümüzde, bezlerin çıkarılmasında modern yöntemler neredeyse ağrısız ve en rahattır. Modern klinikler, minimal travmatizm ve bir rehabilitasyon periyodu ile operasyonların gerçekleştirilmesini sağlayan Avrupalı ​​imalat ekipmanlarını kullanmaktadır.

Bezleri çıkarmanın modern yöntemleri pratik olarak ağrısızdır ve en rahattır

Bu gösterilmezse bademcikler tamamen kaldırılmaz. Tonsillotomi, bademciklerin ana işlevini korumasına izin verir, lenfoid dokunun sadece bir kısmını giderir. Bu kaldırma yöntemi, bezleri çıkarmak için en uygun seçeneği seçmenizi sağlayan çeşitli yollara sahiptir:

 • sıvı azotla temizleme (kriyocerrahi);
 • Bir karbon lazerle doku eksizyonu.

Böyle tonsillektomi yöntemleri popüler ve olumlu eleştiriler var. Mümkün olduğu kadar rahat ve ağrısızdırlar, kanamaya yol açmazlar. Postoperatif dönem oldukça kısadır ve boğazda şiddetli ağrı eşlik etmez, bu nedenle bu yöntemler genellikle çocuklar için önerilir.

Bu yöntemin tek dezavantajı lenfoid dokunun tekrar artma olasılığıdır. Bu nedenle, herhangi bir tür tonsillotomi yapıldıktan sonra doktor, kalıcı ilaç tedavisi kursları atar. Ameliyatın terapötik etkisini korumak için takip tedavisi gereklidir.

Bademcikleri çıkarma yöntemi olarak cerrahi

Yumuşak dokuların diseksiyonu için özel aletler kullanılarak bademciklerin çıkarılması cerrahi olarak gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve bir takım dezavantajlara sahiptir:

 • Çocukların tahammül edebilmeleri oldukça zor olan 2 haftaya kadar rehabilitasyon süresi;
 • kanama riski;
 • genel anestezi kullanımının ihlali.

Bademciklerin diseksiyonu için özel aletlerin yardımı ile bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması

Modern dünyada, bademciklerin çıkarılması için bir yöntem kullanılması tavsiye edilmez, pek çok klinisyen bunu reddetti. Cerrahide ciddi komplikasyonlar görülebilir, çünkü bademcikler sadece 2-3 mm hayati kan kanallarıdır. Hasarlarından en ufak bir kanama, sadece kaçınılmazdır.

Imha lazer

90'ların sonlarından beri kullanılan nispeten yeni bir yöntem. lenfoid doku buharlaşır nedeniyle lazer yükleme, burada sıcak doku uygulamaya dayanmaktadır. Günümüzde, lazer tonsillektomide At - bu birçok avantajı vardır işletme, en nazik bir yöntemdir:

 • minimal ağrı;
 • operasyon sırasında kanama yoktur;
 • poliklinik temelinde gerçekleştirilir;
 • Hastanede kalma süresi 24 saatten fazla değildir;
 • kısa bir süre rehabilitasyon ve yaraların iyileşmesi.

bademciklerin lazerle çıkarılması, en çok kullanılan işletim yöntemidir.

Elektrokoagülasyon yöntemi

Bu yöntem, dokunun çıkarılması için gerekli bademcikleri uyararak elektrik akımının etkisine dayanmaktadır. Elektrokoagülasyon yeterince güvenlidir, kanamanın gelişmesi riski de, kendiliğinden olduğu gibi, minimaldir. Bununla birlikte akım, rahatsızlığa neden olabilen çevre dokuları da etkileyebilir. Ayrıca, prosedür diyabet, kardiyovasküler hastalık ve gebelik sırasında kontrendikedir.

Bıldırcınların çıkarılmaya değer olup olmadığı, bugün hasta kendi başına karar verebilir. Ancak, bademcik iltihabı da dahil olmak üzere, bademcik iltihabının tedavisi de dahil olmak üzere, herhangi bir tedavi yönteminin, immün sistemi uyarıcı tedaviye eşlik etmesi gerektiğini unutmayınız. Başarısız olarak, kronik bademcik iltihabı olan bir hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

 • kötü alışkanlıklardan, özellikle sigaradan;
 • Sağlıklı besinler sunarak diyetinizi değiştirin;
 • Düzenli olarak temperleme yapmak, spor yapmak;
 • Bağışıklık ve vitamin kompleksleri için ilaç almak için bulaşıcı hastalıkların alevlenme mevsiminde.

elektrokoagülasyon yöntemi, dokunun çıkarılması için gerekli bademcikleri uyaran bir elektrik akımının etkisine dayanır.

Nitelikli uzmanlar, bademcik iltihabının tedavisinin, koruyucu yöntemlerin kullanımıyla başlaması gerektiğini ve bu durumun kaldırılması gerektiğini ileri sürmektedirler.

Azalmış bağışıklık, sıklıkla anormal bademcik iltihabının gelişmesine yol açan sık anjinin gelişmesine neden olur. Birçok hasta böyle bir teşhisten korkar, zira ilk akla gelen şey bademciklerin giderilmesidir. Deneyimli bir alırsanız, o vücutta fazladan organları olmaz ve kaldırma dikkatli bir yaklaşımı gerektirmektedir ve% 100 haklı olmalıdır böylece bademcik, onların en önemsiz özelliğini yapmak diyecekler.

Bademciklerin (bezler) çıkarılması: Böyle bir prosedür gerekli olduğunda?

Birkaç on yıl önce tonsillotomy kronik bademcik iltihabı bir alışkanlıktı ve neredeyse her hasta için yapıldı. Özellikle, doktor 2 veya 3 aşamalı hipertrofi teşhisi koyduğunda.

Tıbbi beyannameye göre bademcikler 5-6 yaş arası çocuklarda çalışabilirler, sonra işlerini bırakıyor ve değerlerini kaybediyorlar. Sovyet döneminde bademciklerin kaldırılması 3 yaşın altındaki çocuklar için zorunlu bir prosedürdü. Artık hem çocuklar hem de yetişkinler için isterseniz ya da ihtiyacınız varsa bezleri çıkartabilirsiniz.

Bugün, otorinolaringoloji uzmanları daha az kritik bademcik ameliyatı ve yumuşatmak için tıbbi tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamayı deneyin. etkileri. Bu, ilaçlardaki ilerlemenin çok ileri gitmesinden kaynaklanmaktadır. Eczaneler ilaç çok çeşitli bezlerinde iltihap azaltabilir sunuyoruz ve UHF birlikte gereksiz cerrahi önlemek.

Doktor aşağıdaki durumlarda bezlerin çıkarılması konusunda ısrar edebilir:

· Angina, yılda 3 defadan fazla gelişir;

· Bademcik iltihabı zemininde organların bir arıza;

İnflamatuar ve pürülan süreçlerin gelişimi;

· Konservatif tedavi yöntemlerinden hiçbirinin terapötik bir etkisi olmadığı durumda.

Bezleri çıkarmak için farklı yollar vardır. Her bir metot, hastanın genel durumuna ve davanın ciddiyetine dayanarak, tek tek KBB doktoru tarafından seçilir.

Tonsillotomi ve yolları

Sadece on yıl önce, bezlerin çıkarılması ebeveynleri ve çocukları tam şokta tanıttı. Birçok anne, çocuklarının ameliyattan önce nasıl ağladığını ve ağladığını hatırlıyor. Ancak, bir çocuk için böyle bir prosedür sadece fiziksel değildir, aynı zamanda da doktora gitme korkusunu sonsuza kadar bırakabilir.

Günümüzde, bezlerin çıkarılmasında modern yöntemler neredeyse ağrısız ve en rahattır. Modern klinikler, minimal travmatizm ve bir rehabilitasyon periyodu ile operasyonların gerçekleştirilmesini sağlayan Avrupalı ​​imalat ekipmanlarını kullanmaktadır.

Bu gösterilmezse bademcikler tamamen kaldırılmaz. Tonsillotomi, bademciklerin ana işlevini korumasına izin verir, lenfoid dokunun sadece bir kısmını giderir. Bu kaldırma yöntemi, bezleri çıkarmak için en uygun seçeneği seçmenizi sağlayan çeşitli yollara sahiptir:

· Sıvı azot ile temizleme (kriyocerrahi);

· Bir karbon lazeri ile dokunun eksizyonu.

Bu tür yöntemler bademcik ameliyatı popüler ve olumlu yorumlar. Mümkün olduğu kadar rahat ve ağrısızdırlar, kanamaya yol açmazlar. Postoperatif dönem oldukça kısadır ve boğazda şiddetli ağrı eşlik etmez, bu nedenle bu yöntemler genellikle çocuklar için önerilir.

Bu yöntemin tek dezavantajı lenfoid dokunun tekrar artma olasılığıdır. Bu nedenle, herhangi bir tür tonsillotomi yapıldıktan sonra doktor, kalıcı ilaç tedavisi kursları atar. Ameliyatın terapötik etkisini korumak için takip tedavisi gereklidir.

Bademcikleri çıkarma yöntemi olarak cerrahi

içindebademcik basınç Yumuşak dokuların diseksiyonu için özel aletler yardımıyla cerrahi olarak gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve bir takım dezavantajlara sahiptir:

· Çocuklar için oldukça zor olan 2 haftaya kadar rehabilitasyon süresi;

Kanama riski;

· Genel anestezi kullanımının ihlali.

Modern dünyada, bademciklerin çıkarılması için bir yöntem kullanılması tavsiye edilmez, pek çok klinisyen bunu reddetti. Cerrahide ciddi komplikasyonlar görülebilir, çünkü bademcikler sadece 2-3 mm hayati kan kanallarıdır. Hasarlarından en ufak bir kanama, sadece kaçınılmazdır.

90'ların sonlarından beri kullanılan nispeten yeni bir yöntem. lenfoid doku buharlaşır nedeniyle lazer yükleme, burada sıcak doku uygulamaya dayanmaktadır. Bugün için bir lazerle bademciklerin uzaklaştırılması - Bu, birçok avantajı olan, en çok kullanılan işletim yöntemidir:

Ameliyat sırasında kanama olmaz;

· Ayaktan tedavi bazında;

· Hastanede kalış süresi 24 saatten fazla değildir;

· En kısa sürede rehabilitasyon ve yaraların iyileşmesi.

Bu yöntem, dokunun çıkarılması için gerekli bademcikleri uyararak elektrik akımının etkisine dayanmaktadır. Elektrokoagülasyon yeterince güvenlidir, kanamanın gelişmesi riski de, kendiliğinden olduğu gibi, minimaldir. Bununla birlikte akım, rahatsızlığa neden olabilen çevre dokuları da etkileyebilir. Ayrıca, prosedür diyabet, kardiyovasküler hastalık ve gebelik sırasında kontrendikedir.

Bıldırcınların çıkarılmaya değer olup olmadığı, bugün hasta kendi başına karar verebilir. Ancak, bademcik iltihabı da dahil olmak üzere, bademcik iltihabının tedavisi de dahil olmak üzere, herhangi bir tedavi yönteminin, immün sistemi uyarıcı tedaviye eşlik etmesi gerektiğini unutmayınız. Başarısız olarak, kronik bademcik iltihabı olan bir hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

· Kötü alışkanlıklardan, özellikle sigaradan;

· Sağlıklı besinler sunarak diyetinizi değiştirin;

· Düzenli olarak tavlama, spor yapma;

· Bulaşıcı hastalıkların alevlenme döneminde, bağışıklık ve vitamin kompleksleri için ilaç almak.

Nitelikli uzmanlar, bademcik iltihabının tedavisinin, koruyucu yöntemlerin kullanımıyla başlaması gerektiğini ve bu durumun kaldırılması gerektiğini ileri sürmektedirler.

Moda kanamasız bir şekilde bademcik kaldırmak veya bezleri kesmek (video)

Yerel anestezi altında bademcik kaldırmak için kimseye tavsiye etmem! Son zamanlarda böyle bir operasyondan çok zor kurtuldu - acı cehennemdi. Her amigdalanın iki enjeksiyon anestezisine rağmen hiç bir anestezi olmadığı hissi. Bu kabusun tek olumlu sonucu kilo vermemdi.

Resmi tıp açısından bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

 1. Bademcikler o kadar büyüktür ki yutmayı ve nefes almayı bırakırlar;
 2. Yılda 4'ten fazla angina + kalp, böbrek, eklem ve diğer organlardan kaynaklanan komplikasyonlar;
 3. Durulamalardan, durulamalardan ve etkisi yoktur. vb 1 yıl içinde (daha fazla detay için buraya bakınız).

Amigdala'nın bir bölümünü çıkarabilir miyim?

Eğer bademcikler artık yararlı bir organ olarak işlev görmezse, sadece bedeni zehirlerse, tamamen çıkarılmalıdır! Üst katmanın sıvı azot ve benzerleri ile kısmen çıkarılması. 1-4 ay süren geçici bir etkiye yol açar. Çürük dişin sadece bir kısmını çıkarmak gibi.

Bademcik kaldırılması - Hangi yolu seçmek için?

Kanlı büyükbabanın yöntemi

Makas ve bir tel döngü veya bademciklerin "rending" banal ile eksizyon: 300-500 ml kan kaybı; Hastanede 7-10 gün ve daha sonra 3 hafta evde.

elektrokoter

Genel olarak elektrokoter - Bademcikleri kaldırmak için istenmeyen bir yol. Elektrokoagulatör - 400 ° C, elektrik akımı ile ısıtılan bir aygıt (örneğin, elektro makas), eti keser: nedeniyle doku, bademcik "çekerek" ne zaman daha küçük kan yanmaları için; Dokuların yanması uzun süre iyileşir ve acıtır!

Mikrodebrider

Mikrodebrider yumuşak dokuyu 6,000 rpm hızda dönen özel bir bıçak ile keser ve aynı zamanda tel boyunca çıkarılmış alanları öğütür ve çıkarır: postoperatif dönemde ağrı eski yöntemlerden daha azdır; bademciklerin "öğütülmesi" uzun zaman alabilir - genel anestezi süresi artacaktır; Kanamayı durdurmak için elektrokoagülasyon kullanmanız gerekebilir.

Koblatsiya

Bipolar radyofrekans ablasyonu veya kobalt (kozalasyon: soğuk ablasyon) - MİNALİNİ ÇIKARMAK İÇİN EN ÇOK YÖNLÜ BİR YÖNTEM. Prosedür radyo frekanslı enerjinin iyonik ayrışmaya dönüşmesine dayanır. Bu durumda, moleküler bağları ısı kullanmadan ayıran iyonize bir tabaka oluşur:

 1. pratikte kan yok;
 2. çevreleyen dokuları yakmadan (60 ° C'ye ısıtıldığında);
 3. Ameliyattan sonra ağrı başka herhangi bir yöntemle olduğundan daha hızlıdır;
 4. Ameliyat gününde, beş saat sonra, hasta serbestçe yiyebilir.

Ultrasonik neşter

Ultrasonik neşter Ultrason ile dokuları 80 ° C'ye ısıtmak suretiyle bir kesim üretir.

Kızılötesi lazer

Termal kaynak yöntemi - 300-400 ° C sıcaklıktaki bir kızılötesi lazer ışını bademciği keser.

Video. Bademcikleri çıkarmak için farklı yollar

Bu önemlidir. Ana şey deneyimli bir cerrah bulmak. Ustanın elinde, kanlı büyükbabanın yöntemi bile mükemmel bir sonuç verir.

Bezleri çıkarmak en iyi nasıl: yerel veya genel anestezi altında

Belki de şanslı değildim. Operasyon sırasında, lokal anestezi altında, sadece tatsız değil, dayanılmaz derecede acı verici değildi... Kanla boğuluyordum... Operasyonu bitirirken, hatırlamıyorum... Olga

KBB cerrahisi modern genel anestezi altında yapılmalıdır.

Uygar ülkelerde, kırk yıldan uzun süredir bademcikler sadece genel anestezi altında kaldırıldı. Çocuğunuz için lokal anestezi altında ameliyat yapmasını isteyin - yüzde yüz başarısızlık alacaksınız. Neden? Böyle bir işlemden sonra, çocuğun alay konusu olması için mahkemede doktora başvurabilirsiniz. Sürecini kesinlikle kazanacaksın. Doktor lisansını ve hatta özgürlüğünü kaybedecek.

Çeşitli "güçlü" ağrı kesiciler hakkında

Doktorların sözlerini almayın: "SİZE BİR TABLET VERECEK". Propoksifen, kodein, tramadol (Tramal) baş ağrısıyla ortaya çıkacaktır. Gerçekten ağrıyı oksikodon, hidromorfon, fentanil, morfin hafifletir. Sekiz morfin tablet belki de gerçekten yardımcı olabilir.

Lokal anestezi kalp için bir testtir

Lokal anestezi ile, anestezi ek olarak, kolyut ve vazokonstriktör. Daha sıklıkla, yaygın bir adrenalin veya benzer bir maddedir. Kalp bir makineli tüfek gibi karalanır. Basınç, gökyüzüne atlar. Kan bir kova gibi dökülür. Kanla boğulmuşsun. Cerrah incir görmez. Operasyon alanını sürekli olarak temizleyerek bezleri temizleyerek kanı temizler. Bir şekilde kanı durdurmak için, kan basıncını düşüren ilaçlarla doludur. Onlardan zayıflıyorsunuz ve sandalyeden çıkamıyorsunuz. Her şey dönüyor...

Mazoşist için talimat

Demir sinirleri ile lokal anestezi hayranı. Her şeyi görmek ve hissetmek istiyorsun. Cerrah süper bir profesyoneldir. Anestezinin bitimine kadar geçen sürede YETKİLİ yedi dakika çalışır. Genel işlem 45 dakikadır. Yüksek hızlı risk almaya hazır mısınız?

Genel anestezi dünyayı daha iyi bir yer haline getirdi

Anestezide, neredeyse anında gireceksiniz (ilaçlar damar içine enjekte edilir). Akciğerler saf oksijen alır. Kafanda bulunan sensörler derin uyku başlangıcını bildiriyor. Geniş bir sıvı akışına sahip cerrah, ameliyat bölgesini 100 tampon ile lokal anestezi ile değil, kandan anında temizler ve temizler. Mideye kan akan bir sondadan süzülür. Kolayca uyan. Ameliyattan sonra, kan pıhtıları ve aceleyle unutulmuş tamponları yırtmayacaksınız.

Kendine iyi bak, Teşhis.

Tarihte, hastanın hayatı dünyanın tüm ansiklopedilerinden çok daha faydalıdır. İnsanların deneyiminize ihtiyacı var - "zor hataların oğlu". Yorum yaz.

Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılması

Bademciklerin çıkarılıp çıkarılmamasına dair bitmek bilmeyen tartışmalar on yıldan fazla süredir devam ediyor. farklı zaman dönemlerinde resmî tıp, tamamen karşıt görüşlerini sıkışmış sık iltihaplanma ve olası komplikasyonlar riski rağmen, sonuna kadar tutmaya çalışıyorum, tam tersine, daha sonra, acımasızca silmek için tavsiye. Ancak gerçek, ortada yatıyor.

Tonsillektomi nedenleri

Bezlerden kurtulmanız için dört neden vardır:

 1. Enflamatuar süreç o kadar büyüdü ki, bezlerin lenfoid materyalinin sınırlarını aştı. Bademcikler tarafından her tarafı çevrelenmiş olan doku, kalbe ve akciğerlere uzanır. Enflamasyon onu yakalarsa, solunum veya kardiyovasküler patolojiler geliştirme riski artar.
 2. Yılda iki kez gerçekleştirilen düzenli tedavi kürleri dikkate değer bir sonuç vermez. Bezlerin yıkanması, fizyoterapötik prosedürler, tedavi sırasında immün preparatların kullanılması, bir sonraki prosedüre kadar hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir. Bu olmazsa, en iyi yol iltihap odağını ortadan kaldırmaktır.
 3. Sık sık boğaz ağrısı, krampları ve arka planında yüksek ateş eşlik eder. Ciddi tehlike, çocuklar için böyle bir durum oluşturur, çünkü beynin bu tür aşırı yüklenmelere henüz adapte olmadığından.
 4. Biyopsi gerektiren bezlerde şüpheli malign neoplazmların varlığı.

Yukarıdaki faktörlerden sadece biri cerrahi müdahale için ağır bir nedendir.

Bademcikler kaldırılması için hazırlık

Bu operasyon (tonsillektomi) genellikle uzmanlar tarafından yapılmakla birlikte basittir, ancak yine de hastanın hazırlanmasını gerektirir:

 1. Doktor palatine bademcikler, boyun, boğaz inceler;
 2. Analizler gerçekleştirilir (kan - zorunlu, idrar - gerekirse);
 3. Doktor tıbbi geçmişi inceler, ilaçları analiz eder.

Operasyonun arifesinde, akşam yemeği izin verilir, ancak gece için hiçbir şey yiyemezsiniz. Tonsillektomi ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi altında da uygulanır. Tam bir rahatlama için, hastaya yatıştırıcılar verilir. Operasyonun süresi kısa - 20 dakikadan bir saate.

Ameliyat sırasında ağrı anestezi kullanımı ile önlenir. Postoperatif dönemde, çoğu kez boğazdan ve kulaktan boğaz ağrısı olan yutma güçlüğü. Bu gibi durumlarda anestezikler kullanılır. Kural olarak, operasyondan sonraki gün, hasta hastaneden taburcu edilir. Bireysel hastalar hastanede daha uzun kalmak zorunda.

Bademcikler cerrahi çıkarılması yöntemleri

Modern tıbbın Arsenal, kaybedilen kan miktarı, ameliyat sonrası ağrı süresi ve iyileşme periyodu farklı olan bezlerin çıkarılması için çeşitli yöntemler içerir.

Tonsillektomi, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

 1. Klasik. Lokal veya genel anestezi altında, bir neşter, makas ve bir döngü kullanarak, amigdalayı kesip ayırın.
 2. Bir mikrodetektör ile bezlerin çıkarılması da etkilenen bademciklerin tamamen çıkarılmasına izin verir, ancak operasyon süreci daha uzun olduğu için daha fazla anestezi gerekecektir. Artı bu teknik: ameliyat sırasında ağrı sendromu çok daha azdır.
 3. Lazer çıkarma - lazer böylece kan kaybının önlenmesi, kan damarları kapatır, hastalıklı dokuyu kaldırır aracılığıyla kısa bir prosedür, bademcik azaltmaya yardımcı bazı dokular buharlaştırır. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Eksileri: mukozal yanık mümkündür - daha uzun iyileşme süresi; Bu yöntem 10 yaşın altındaki çocuklar için ameliyat yapamaz.
 4. Elektrokoagülasyon küçük bir kan kaybı taşır. Bununla birlikte, doku akımına maruz kalmanın bir sonucu olarak komplikasyonların gelişimi mümkündür.
 5. Ultrasonik neşter - küçük bir kan kaybı, minimum hasar.
 6. Radyofrekans lazeri bademciklerin hacmini azaltmak için en yaygın yöntemdir. Artıları: postoperatif dönemde lokal anestezi gereklidir - hızlı iyileşme, minimal ağrı sendromu, komplikasyonlar önemsizdir.
 7. Karbon lazeri. Artıları: ılımlı ağrı sendromu, hafif kanama.

Operasyonun kapsamını ve hastanın durumunu değerlendirerek, doktor bunu gerçekleştirmenin en iyi yolunu seçer.

Tonsillektomi komplikasyonları

Operasyonun karmaşık olmadığı ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, ortaya çıkma olasılığı dışlanmamaktadır.

Operasyon sırasında:

 1. larenks ödemi boğulma riski ile;
 2. anesteziye karşı alerjik bir reaksiyon;
 3. ağır kanama;
 4. Gastrik sıvının pnömoni geliştirme riski ile aspirasyonu;
 5. dişlere zarar vermek;
 6. juguler ven trombozu;
 7. alt çene kırığı;
 8. yanaklar, dudaklar, gözler yanıklar;
 9. ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
 10. kalp durması.

Operasyondan sonra:

 1. sepsis (düşük bağışıklık ile);
 2. uzak kanama;
 3. bir tat bozukluğu;
 4. boyun bölgesinde ağrı.

Ameliyat sonrası Bakım

Ameliyattan sonra olası komplikasyonları önlemek için hasta hastanede kısa bir süre görülür. Bununla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için evde, doktor tavsiyeleri takip edilmeli ve ilaçları aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

 1. uzun süre konuşma, öksürük önlemek;
 2. daha fazla sıvı içmek;
 3. sadece kolayca sindirilebilir, şekersiz, tuzsuz yiyecekler alın;
 4. yumuşak beslenmenin ilk birkaç günü;
 5. ürünleri "çizilmekten" kaçının;
 6. düzenli olarak su prosedürleri gerçekleştirir.

Bademciklerin çıkarılması:

Bir yetişkinin bağışıklık sisteminde, tonsillektomi hiçbir şekilde etkilemez, çünkü zaten ergenlik döneminde, bezler virüslerin ve bakterilerin nüfuzuna karşı tek filtreler değildir. Onlara farengeal ve dil altı bademcikler yardım gelir. Operasyondan sonra aktive edilir ve kaldırılan bademciklerin tüm fonksiyonları yerine getirilir.

Bununla birlikte, bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların mevcudiyetinde korunması, iltihaplı dokuların özelliklerini yitirdikleri ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüklerinden, sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. Bu durumda, onları çıkarmayı reddetmek - böylelikle kendinizi böbrek hastalığı, eklemler ve hatta kalp gibi daha tehlikeli patolojilere mahk condm etmek demektir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı tedavisi eksikliği üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bezlerin çıkarılması: endikasyonlar, çıkarılma yöntemleri

Bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması, Antik Roma'da bile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Çağımızın başında yaşamış olan Cornelius Celsus'un eserlerindeki operasyonun ilerleyişinden bahsetti. Ve o zamandan bu yana yüzlerce yıl geçmesine rağmen, operasyon, ilişkisini yitirmedi ve şimdi her yerde gerçekleştiriliyor.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Bademcikler - palatine kemer arasında bir lenfoid doku kümesi olan küçük bir organ. İnsanlarda bademcikler sıklıkla bezler olarak adlandırılır. Bu bedenin amacı organizmayı dışarıdan içeriye giren mikroorganizmalardan hava ve yiyecek ile korumaktır. Bademcikler gözenekli bir yapıya sahiptir ve çöküntüler - lacunae ile bağlanır.

Bununla birlikte, belli koşullar altında, bademcikler koruyucu işlevlerini tam olarak yerine getiremez ve hatta kronik bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşebilir. Bu durumda, doktor hastadan bademcikler çıkarma seçeneğini düşünebilir. Bademciklerin giderilmesinin ana belirtileri nelerdir?

 1. Tekrarlanan şiddetli boğaz ağrısı;
 2. Kronik tonsillitin konservatif tedavisinin etkisizliği;
 3. Anjina (rheumatic carditis, glomerulonephritis, poliartrit, vb.) Ile ilgili olarak ortaya çıkan hastalıklar;
 4. Kronik tonsillitin bir arka planına karşı oluşturulan paratonsiller apse ve flegmon;
 5. Tonsilojen kroniosepsis;
 6. Yutulması zorlaştıran artmış palatine bademcikler;
 7. Gece apnesi sendromu, palatine bademcikler ve adenoidlerde artıştan kaynaklanır.

Genellikle bademcik iltihabı döneminde bademcik ameliyatı planlanır. Ancak, zuglit apsesi ve flegmon gibi tehlikeli koşullarla, antibakteriyel ilaçların altında acil olarak cerrahi müdahale yapılır.

Kontrendikasyonlar

Tonsillektomi, diğer herhangi bir operasyonda olduğu gibi, bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Bu nedenle, belirli patolojik durumların varlığında, doktor tonsillektominin uygunluğuna karar verir. Tonsillektomi iletimi için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Kan hastalıkları (lösemi, kan pıhtılaşma bozukluğu);
 • Faringeal damarların anomalileri (anevrizmalar, anjiyoplaziler);
 • Şiddetli akıl hastalığı;
 • Aktif formda tüberküloz;
 • Şiddetli diyabet formu mellitus;
 • Dekompanzasyon aşamasında kalp, karaciğer, böbrek, akciğerlerin şiddetli hastalıkları.

Cerrahın bir cerrah tarafından sadece belli şartlar yerine getirilmesi durumunda gerçekleştirilebildiği durumlarda, sözde göreceli kontrendikasyonlar da vardır. Bu tür kontrendikasyonlar arasında akut enfeksiyöz hastalıklar, iç organların akut enflamatuar hastalıkları, diş çürüğü, menstrüasyon, hipertansiyon bulunur.

Yaş ve büyük bir kontrendikasyon değildir. Modern gelişmeler sayesinde, tonsillektomi hem üç yaşından büyükler hem de yaşlılar için yapılabilir.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Hangi yöntemden bademciklerin çıkarılacağına bakılmaksızın, hastanın belirli çalışmalara girmesi gerekir. Kan grubunun ve Rh faktörünün tanımı, klinik kan testi, pıhtılaşma için kan testi, genel idrar testi. Gerekirse, cerrah, operasyonun somatik bir hastalığın varlığını nasıl etkileyeceğini anlamak için hastayı dar bir uzmanla danışabilir.

Birkaç yıl önce bademciklerin çıkarılması için tek yöntem cerrahi idi. Şimdi otolaryngologist cephaneliğinde birçok başka modern yöntem var.

Böylelikle bademciklerin uzaklaştırılması şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Cerrahi eksizyon;
 • elektrokoagülasyon;
 • Ultrasonik temizleme;
 • Karbon lazer çıkarma;
 • Radyofrekans ablasyonu;
 • Kızılötesi lazer ile çıkarma;
 • Mikrodeveloperi çıkarma.

Cerrahi eksizyon

Tonsillektomi, lokal anestezi altında, daha az sıklıkla entübasyon anestezisi altında gerçekleştirilir. Anterior palatal arkın ucunda doktor kavisli bir insizyon uygular, amigdalanın üst kutbunu ayırır ve forseps ile kavrar. Daha sonra alet alt direğe amigdala ile ekstrakte edilir. Ayrılan amigdala, cerrahi bir döngü ile çıkarılır. Kanama damarlarında kelepçeler ve daha sonra ligatürler empoze edilir.

Ameliyattan sonra hasta yatağında yatıyor. Bu durumda, yastık düşük olmalıdır, böylece bir kişi bir yaradan balçık veya kanı boğmaz. Altı ila sekiz saat sonra içmeye izin verilir, ancak sadece bir günden sonra yiyebilirsiniz. Aynı zamanda, diyet, sıcak değil, son derece yumuşak kıvamlı gıda olmalıdır. Üç gün boyunca katı yatak istirahati gözlenmelidir.

Bu tonsillektomi yönteminin dezavantajı, büyük bir doku travması ve aynı zamanda postoperatif komplikasyonların önemli bir riskidir. Bu tür komplikasyonlar şunlardır:

 • kanama;
 • Boyun flegmonu;
 • Deri altı amfizem;
 • Farinksin hematomu;
 • Glossit, stomatit, akut orta kulak iltihabı;
 • Kranial sinirlerin parezi.

Ancak asıl avantaj, manipülasyonun tekrarlanmasını gerektirebilecek diğer yöntemlerden farklı olarak, tüm bademciğin tek bir işlemde çıkarılmasıdır.

Elektrokoagülasyon kaldırma

Bademcikler bu yöntem, yüksek frekanslı elektrik akımı kullanımına dayanmaktadır. Elektrokoagülasyon bademciklerin dokusu üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir ve kan pıhtılaşırken ameliyat sırasında kanamaya da izin vermez. Fakat yine de bu yöntemin inkar edilemez bir kusuru vardır. Gerçek şu ki yüksek sıcaklık sadece bademciklerin dokusunu değil, aynı zamanda yanıklara neden olabilen çevreleyen sağlıklı dokuyu da etkilemektedir. Ameliyattan sonra, hasarlı yumuşak dokuların ağrılı ve uzun süreli iyileşmesi kaydedildi.

Ultrasonik temizleme

Ultrasonik bir bisturi kullanımı nedeniyle benzer bir çıkarma yöntemi mümkündür. Etki, neşterin yüksek frekanslı osilasyonlarından kaynaklanır, çünkü doku kesilir. Ayrıca, ultrasonun etkisi altında, kan pıhtılaşması gerçekleşir, bu nedenle operasyona kan kaybı eşlik etmez. Prosedürdeki çevre dokuların sıcaklığı 80 dereceye ulaşır, bu da elektrokoagülasyondan çok daha azdır. Böylece, ultrasonun çevredeki sağlıklı dokuları daha seyrek olarak etkilediği sonucuna varılabilir.

Radyofrekans ablasyonu

Bu yöntemin özü, termal enerjiye dönüştürülen radyo dalgası enerjisinin kullanılmasıdır. "Surgitron" aparatı benzer özelliklere sahiptir. Lokal anestezi altında manipülasyon yapılır. Prosedür sırasında, radyo dalgası radyasyonunun beslendiği amigdala dokusuna bir prob yerleştirilir. Sonuç olarak, bademciklerin dokusu birkaç hafta boyunca yaralanır ve boyut olarak azalır. Yani, amygdala tamamen kaldırılmaz, ancak sadece azalır. Genişlemiş bademciklerin bir kişinin yutmasını veya gece uyku apnesinin nedenini engellemesi durumunda radyofrekans ablasyonu tercih edilir.

Radyofrekans ablasyon yöntemi bir çok avantajı vardır. Bu işlemin kolaylığı ve ameliyattan sonra minimal rahatsızlıktır. Operasyondan sonra hastanın hastanede birkaç gün kalmasına gerek yoktur. Radyofrekans ablasyon yöntemi, ayakta tedavi yöntemlerine atıfta bulunulmaktadır, bu da hastanın prosedürden sonra odadan çıkabileceği ve kendi işini yapabileceği anlamına gelmektedir.

Kızılötesi lazer kaldırma

Kızılötesi lazerin yumuşak dokular üzerinde yıkıcı ve caking etkisi vardır. Bu yöntemin özelliği, çevredeki sağlıklı dokuların sıcaklığının sadece birkaç derece yükselmesidir, bu nedenle lazerin üzerindeki etki minimaldir. Yöntemin avantajları, işlemden sonra boğazda kanama, ödem ve minimal ağrı olmamasıdır.

Karbon lazer kaldırma

Karbon lazer, amigdala dokusunun buharlaşmasına yol açar. Bu yöntem sadece bademcik hacimlerini azaltmaya değil, aynı zamanda patojenik mikroorganizmaların kronik olarak biriktiği tüm mevcut cepleri yok etmeye de izin verir.

Bir karbon lazerin bademciklerin uzaklaştırılması, lokal anestezi altında ayaktan tedavi edilir ve en fazla yirmi dakika sürer. Kanama çok nadirdir. Hastalar ameliyat sonrası ağrıların minimal olduğunu bildirmektedir.

Mikrodeveloper ile çıkarma

Bir mikrodetektör, sonunda, yüksek hızda dönen bir bıçak ile bir araçtır. Kullanımı bademcik dokusunun hassas ve seçici eksizyonunu sağlar. Bu yöntemle, kapsül tutulduğu için eksik bademcikler çıkarılır. Ancak bademciklerin kronik iltihaplanması durumunda kısmi tonsillektomi kullanılmaz. Postoperatif dönem kolaylıkla tolere edilir, ağrı sendromu minimaldir.

Bademciklerin kaldırılması gerekliliği sorusu bireysel olarak çözülür. Tonsillektomi, spesifik endikasyonların varlığında ve aynı zamanda denenmiş konservatif tedavinin etkisizliğine başvurulmalıdır.

Grigorova Valeriya, tıbbi inceleme

Toplam 4.721 görüntülenme, 2 görüntülenme bugün

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Halk ilaçları olan çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi

kuvvetle boğaz ağrısı ve doktor boğaz ağrısı başlayan bir çocuk onaylarsa, ailesi her zaman ilaç, halk ilacı kıyasla bebek daha bağışlayıcı tedavi mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir.

Boğaz için bir tedavi olarak kerosen kullanımı

Gaz yağı, yağlı bir yapıya sahip açık, renksiz veya açık sarı bir sıvı olan rafine bir üründür. Işleme ve kimya endüstrilerinde bir jet yakıtı veya solvent olarak kullanılır.