Loading

Bezlerin çıkarılmasıyla ilgili mitleri yaydık

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir. Bu makalede, birçok insanın birçok insanın aklına bu kadar güçlü bir şekilde girdiği bazı mitleri ortadan kaldırırım. Ayrıca, endikasyonları ve kontrendikasyonları tonsillektomiye ve ameliyattan sonraki olası sonuçlara da öğreneceksiniz.

Efsane 1: cerrahi - kronik tonsillitin zorunlu sonucu

Aslında, bezleri çıkarılması - yetişkinlerde (bezlerinden bademcikler popüler adıdır) - Doktor tüm çalıştı konservatif yöntemler sadece sonsuza boşlukları oturmayın tehlikesini barındırıyor enfeksiyondan önce güçsüz olduklarında sadece ve kırmaya çalışır gerekli bir adımdır kalbe, eklemlere, böbreklere.

Operasyonun nedenleri:

 • sık pürülan boğaz ağrısı (on iki ay içinde dörtten fazla),
 • Konservatif tedavinin başarısızlığı: Tekrarlanan antibiyotik kürleri, tonsil lavajı ve fizik tedavi, hastalığın stabil bir şekilde iyileşmesini sağlamamaktadır.
 • Streptokoklar akut romatizmal ateş veya kronik romatizmal ateşe neden oldu (kalp kapakçıkları veya miyokardit lezyonları veya kalp yetmezliği var),
 • reaktif artrit var,
 • böbrek hasarı (piyelonefrit, post-streptokokkal glomerülonefrit veya kronik böbrek yetmezliği);
 • Lenfoid doku o kadar büyümüştür ki normal burun solunumunu ve yutmayı önler.
 • peritonil apseler ile komplike anjina.

Efsane 2: genel anestezi gerekli

Tabii ki, klasik versiyonda, bademcikler bir neşter, makas ve bir ilmek ile çıkarıldığında, operasyon süresi ve ağrı duyumları genel anestezi gerektirir. Ancak, bugün bademcik kaldırmak için alternatif yollar vardır. Örneğin, bir operasyonun bir lazer veya radyo frekansı varyantı yaklaşık yirmi dakika sürer ve lokal anestezi uygulamak için yeterlidir.

Efsane 3: Kan bir çeşme ile fışkıran

Gerçek şu ki, bol kanama büyük bir gemiye verilen zararın sonucudur. Küçük damarlar sadece zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hızla tromboze olurlar. Kan pıhtılaşma sisteminin tutarlılığından emin olmak için ön analiz yapılır. Pıhtılaşma faktörü normal değilse, işlem ertelenir. Daha büyük damarlar elektrokoagülasyona uğrarlar veya kendileri bir lazer eylemi altında sinterlenirler. Yani, tonsillektomi için genellikle kansız seçenekler yoktur: lazer çıkarma, kriyodestrit, ultrason.

Efsane 4: Havayolları korunmasız kalacaktır

Aslında, radikal tonsillektomiye ek olarak, bademciklerin dokusu tamamen alındığında, hala ablasyon, yani bezleri oluşturan lenfoid dokunun kısmen çıkarılması söz konusudur. Bu durumda, sadece üst tabaka kesilir veya enfeksiyondan etkilenen alanlar seçici olarak rezeke edilir. Bu seçenek, bir lazer, kriyotestrit, ultrasonik ve sıvı-plazma maruziyeti kullanırken mümkündür. Yani, bademciklerin yeniliği toplam değilse, farinksin lenfoid dokusunu korumak için yollar vardır, böylece hücresel ve hümoral seviyelerde lokal immün koruma sağlar.

Bu nedenle, modern donanıma sahip ciddi bir klinikte her klinik vaka için, doktor bu hasta için palatine bademciklerin çıkarılması için en uygun seçeneği seçebilecektir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Klasikin yanı sıra, operasyonu yürüten pek çok modern yöntem de kullanılmaktadır. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması lazer, ultrason, sıvı azot ve plazma yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 1. klasik - genel anestezi altında operasyon, bir neşter, makas kullanılarak ya da tamamen kesilmiş veya tüm amigdala'da gördüğünde menteşeleri. Kanama elektrokoagülasyon ile durur. Yöntem, sonsuza dek enfeksiyon kaynağından kurtulmanıza izin veren radikaldir. İyileşme, ılımlı bir ağrı sendromu ile gerçekleşir, kronik bademcik iltihabı meydana gelmez. Bununla birlikte, lenfoid oluşumları tam kaldırma yerel hücresel ve humoral bağışıklığı azaltan ve yol gırtlak, faranjit, bronşit açar. Ayrıca solunum yolu alerjik patolojilerin gelişme riskleri vardır.
 2. Daha gelişmiş bir klasik yol - Bir mikrodebridge ile 6000 rpm frekansta dönen ektomi. Varyasyon basit bir operasyonel yaklaşımın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Operasyon sırasında daha az ağrılı bir sendrom olsa da, operasyon daha uzundur, yani anestezi büyük dozda ilaçlarla yapılmalıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Lokal anestezi altında en fazla yarım saat süren kısa bir prosedür. Lazer ayrıca dokuları temizler ve damarları sinterleyerek aşırı kan kaybını önler. Yanık mukus riskleri vardır, bu yüzden iyileşme süresi uzar. Kızılötesi, lif (kapsül tutulur ve derin cepleri elimine edilir) optik (eğer bademcik çoğunu uzaklaştırmak üzere olur), holmiyum, C (lenf dokusu miktarı, keskin azalır) yönteminin varyasyonları farklı türde lazer çalışma gerektirir. Organoservershaya lazer cerrahisi - ablasyon (bademciklerin kısmi olarak çıkarılması), sadece üst kısımları veya enfeksiyonun etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır.
 4. Elektrokoagülasyon. Bir seansta problemi tamamen çözmek için bezlerin yeterince derin olmasına izin vermez. Yanlış güce yanıklar ve dolayısıyla daha uzun iyileşme ile doludur. Lenfoid dokunun bertaraf edilmesini ve tek bir cihazla damarların koterizasyonunu birleştirir.
 5. Sıvı plazma yöntemi (toplayıcı). Genel entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün kalitesi, cerrahın deneyimine bağlıdır. Yeterli bir hekimin yeteneği ile hemen hemen hiç kanama olmaz ve bademcikler düzgün bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı klasik versiyondan anlamlı derecede daha azdır. Yöntemin özü, yönlendirilmiş bir manyetik alanla bir plazmanın oluşmasıdır. Bu amaçla, kumaşı 45-60 santigrat dereceye kadar ısıtabilen bir voltaj seçilir. Proteinler karbondioksit, su ve düşük moleküllü azot içeren ürünlere dönüşür.
 6. Sıvı nitrojen ile cryodestruction Lenfoid dokusunun ölümüyle birlikte dondurulmasını önerir. Donma engelleri ağrı reseptörlerini bloke ettiğinden, manipüle etmek için lokal anestezi kullanılır. Ancak postoperatif dönem ağrılıdır. Sonuç her zaman radikal değildir, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir. Donmuş dokular bir süre için yırtıldığı için, operasyondan sonra farengeal mukoza için daha kapsamlı antiseptik bakım gereklidir.
 7. Ultrasonik neşter. 20.000 kHz'yi aşan frekanslar dokuları seksen santigrat dereceye kadar ısıtır. Sonuç olarak, ultrason yayıcı bir neşter gibi çalışır. Yöntem etkilidir. Yardımı ile radikal tonsillektomi yapmak mümkündür. Bununla birlikte, mukozaya yanma riski vardır.

Kaldırma yönteminin seçimi, doktorun tedavisinden ve sonucundan sorumlu olduğu ve hastanın durumunu ve gelecekteki operasyonun hacmini tam olarak değerlendirebildiği için doktorda kalır.

Kontrendikasyonlar

1. Mutlak (kategorik olarak işletmek imkansızdır):

Pıhtılaşma sisteminin yenilgisi ile ilişkili kan ve kemik iliği hastalıkları.

İlk türden diabetes mellitus.

Tip 2 diabetes mellitusun dekompanse edilmesi.

Kardiyovasküler patolojilerin dekompanse edilmesi.

Dekompanse pulmoner hastalıklar.

2. Göreli (geçici). Nedeni ortadan kaldırdıktan sonra, tonsillektomi yapabilirsiniz:

Akut enfeksiyonlar (solunum, sinüzit, rinit, farenjit, larenjit, bronşit).

Kronik hastalıkların alevlenmesi.

etkileri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonsillektominin olası komplikasyonlarına ek olarak: kanama, enfeksiyon, doku yanması, olası uzun dönem sonuçları:

 • yerel hücresel bağışıklığın azaltılması,
 • humoral immün yanıtın zayıflaması,
 • solunum yolu enfeksiyonları: farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit,
 • enfeksiyöz alerjik doğa da dahil olmak üzere alerjik bronkospazm (bronşiyal astım).

Bu nedenle, çocuklarda ve erişkinlerde bademciklerin uzaklaştırılması, ameliyatın yararının, enfeksiyon yolunda lenfatik bir bariyerin yokluğundan kaynaklanan zararı aşması durumunda, sadece ilgili hekimin kararı ile sıkı bir şekilde gösterilmektedir.

Bezlerin çıkarılması: endikasyonlar, çıkarılma yöntemleri

Bademciklerin (tonsillektomi) kaldırılması, Antik Roma'da bile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Çağımızın başında yaşamış olan Cornelius Celsus'un eserlerindeki operasyonun ilerleyişinden bahsetti. Ve o zamandan bu yana yüzlerce yıl geçmesine rağmen, operasyon, ilişkisini yitirmedi ve şimdi her yerde gerçekleştiriliyor.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Bademcikler - palatine kemer arasında bir lenfoid doku kümesi olan küçük bir organ. İnsanlarda bademcikler sıklıkla bezler olarak adlandırılır. Bu bedenin amacı organizmayı dışarıdan içeriye giren mikroorganizmalardan hava ve yiyecek ile korumaktır. Bademcikler gözenekli bir yapıya sahiptir ve çöküntüler - lacunae ile bağlanır.

Bununla birlikte, belli koşullar altında, bademcikler koruyucu işlevlerini tam olarak yerine getiremez ve hatta kronik bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşebilir. Bu durumda, doktor hastadan bademcikler çıkarma seçeneğini düşünebilir. Bademciklerin giderilmesinin ana belirtileri nelerdir?

 1. Tekrarlanan şiddetli boğaz ağrısı;
 2. Kronik tonsillitin konservatif tedavisinin etkisizliği;
 3. Anjina (rheumatic carditis, glomerulonephritis, poliartrit, vb.) Ile ilgili olarak ortaya çıkan hastalıklar;
 4. Kronik tonsillitin bir arka planına karşı oluşturulan paratonsiller apse ve flegmon;
 5. Tonsilojen kroniosepsis;
 6. Yutulması zorlaştıran artmış palatine bademcikler;
 7. Gece apnesi sendromu, palatine bademcikler ve adenoidlerde artıştan kaynaklanır.

Genellikle bademcik iltihabı döneminde bademcik ameliyatı planlanır. Ancak, zuglit apsesi ve flegmon gibi tehlikeli koşullarla, antibakteriyel ilaçların altında acil olarak cerrahi müdahale yapılır.

Kontrendikasyonlar

Tonsillektomi, diğer herhangi bir operasyonda olduğu gibi, bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Bu nedenle, belirli patolojik durumların varlığında, doktor tonsillektominin uygunluğuna karar verir. Tonsillektomi iletimi için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Kan hastalıkları (lösemi, kan pıhtılaşma bozukluğu);
 • Faringeal damarların anomalileri (anevrizmalar, anjiyoplaziler);
 • Şiddetli akıl hastalığı;
 • Aktif formda tüberküloz;
 • Şiddetli diyabet formu mellitus;
 • Dekompanzasyon aşamasında kalp, karaciğer, böbrek, akciğerlerin şiddetli hastalıkları.

Cerrahın bir cerrah tarafından sadece belli şartlar yerine getirilmesi durumunda gerçekleştirilebildiği durumlarda, sözde göreceli kontrendikasyonlar da vardır. Bu tür kontrendikasyonlar arasında akut enfeksiyöz hastalıklar, iç organların akut enflamatuar hastalıkları, diş çürüğü, menstrüasyon, hipertansiyon bulunur.

Yaş ve büyük bir kontrendikasyon değildir. Modern gelişmeler sayesinde, tonsillektomi hem üç yaşından büyükler hem de yaşlılar için yapılabilir.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Hangi yöntemden bademciklerin çıkarılacağına bakılmaksızın, hastanın belirli çalışmalara girmesi gerekir. Kan grubunun ve Rh faktörünün tanımı, klinik kan testi, pıhtılaşma için kan testi, genel idrar testi. Gerekirse, cerrah, operasyonun somatik bir hastalığın varlığını nasıl etkileyeceğini anlamak için hastayı dar bir uzmanla danışabilir.

Birkaç yıl önce bademciklerin çıkarılması için tek yöntem cerrahi idi. Şimdi otolaryngologist cephaneliğinde birçok başka modern yöntem var.

Böylelikle bademciklerin uzaklaştırılması şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Cerrahi eksizyon;
 • elektrokoagülasyon;
 • Ultrasonik temizleme;
 • Karbon lazer çıkarma;
 • Radyofrekans ablasyonu;
 • Kızılötesi lazer ile çıkarma;
 • Mikrodeveloperi çıkarma.

Cerrahi eksizyon

Tonsillektomi, lokal anestezi altında, daha az sıklıkla entübasyon anestezisi altında gerçekleştirilir. Anterior palatal arkın ucunda doktor kavisli bir insizyon uygular, amigdalanın üst kutbunu ayırır ve forseps ile kavrar. Daha sonra alet alt direğe amigdala ile ekstrakte edilir. Ayrılan amigdala, cerrahi bir döngü ile çıkarılır. Kanama damarlarında kelepçeler ve daha sonra ligatürler empoze edilir.

Ameliyattan sonra hasta yatağında yatıyor. Bu durumda, yastık düşük olmalıdır, böylece bir kişi bir yaradan balçık veya kanı boğmaz. Altı ila sekiz saat sonra içmeye izin verilir, ancak sadece bir günden sonra yiyebilirsiniz. Aynı zamanda, diyet, sıcak değil, son derece yumuşak kıvamlı gıda olmalıdır. Üç gün boyunca katı yatak istirahati gözlenmelidir.

Bu tonsillektomi yönteminin dezavantajı, büyük bir doku travması ve aynı zamanda postoperatif komplikasyonların önemli bir riskidir. Bu tür komplikasyonlar şunlardır:

 • kanama;
 • Boyun flegmonu;
 • Deri altı amfizem;
 • Farinksin hematomu;
 • Glossit, stomatit, akut orta kulak iltihabı;
 • Kranial sinirlerin parezi.

Ancak asıl avantaj, manipülasyonun tekrarlanmasını gerektirebilecek diğer yöntemlerden farklı olarak, tüm bademciğin tek bir işlemde çıkarılmasıdır.

Elektrokoagülasyon kaldırma

Bademcikler bu yöntem, yüksek frekanslı elektrik akımı kullanımına dayanmaktadır. Elektrokoagülasyon bademciklerin dokusu üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir ve kan pıhtılaşırken ameliyat sırasında kanamaya da izin vermez. Fakat yine de bu yöntemin inkar edilemez bir kusuru vardır. Gerçek şu ki yüksek sıcaklık sadece bademciklerin dokusunu değil, aynı zamanda yanıklara neden olabilen çevreleyen sağlıklı dokuyu da etkilemektedir. Ameliyattan sonra, hasarlı yumuşak dokuların ağrılı ve uzun süreli iyileşmesi kaydedildi.

Ultrasonik temizleme

Ultrasonik bir bisturi kullanımı nedeniyle benzer bir çıkarma yöntemi mümkündür. Etki, neşterin yüksek frekanslı osilasyonlarından kaynaklanır, çünkü doku kesilir. Ayrıca, ultrasonun etkisi altında, kan pıhtılaşması gerçekleşir, bu nedenle operasyona kan kaybı eşlik etmez. Prosedürdeki çevre dokuların sıcaklığı 80 dereceye ulaşır, bu da elektrokoagülasyondan çok daha azdır. Böylece, ultrasonun çevredeki sağlıklı dokuları daha seyrek olarak etkilediği sonucuna varılabilir.

Radyofrekans ablasyonu

Bu yöntemin özü, termal enerjiye dönüştürülen radyo dalgası enerjisinin kullanılmasıdır. "Surgitron" aparatı benzer özelliklere sahiptir. Lokal anestezi altında manipülasyon yapılır. Prosedür sırasında, radyo dalgası radyasyonunun beslendiği amigdala dokusuna bir prob yerleştirilir. Sonuç olarak, bademciklerin dokusu birkaç hafta boyunca yaralanır ve boyut olarak azalır. Yani, amygdala tamamen kaldırılmaz, ancak sadece azalır. Genişlemiş bademciklerin bir kişinin yutmasını veya gece uyku apnesinin nedenini engellemesi durumunda radyofrekans ablasyonu tercih edilir.

Radyofrekans ablasyon yöntemi bir çok avantajı vardır. Bu işlemin kolaylığı ve ameliyattan sonra minimal rahatsızlıktır. Operasyondan sonra hastanın hastanede birkaç gün kalmasına gerek yoktur. Radyofrekans ablasyon yöntemi, ayakta tedavi yöntemlerine atıfta bulunulmaktadır, bu da hastanın prosedürden sonra odadan çıkabileceği ve kendi işini yapabileceği anlamına gelmektedir.

Kızılötesi lazer kaldırma

Kızılötesi lazerin yumuşak dokular üzerinde yıkıcı ve caking etkisi vardır. Bu yöntemin özelliği, çevredeki sağlıklı dokuların sıcaklığının sadece birkaç derece yükselmesidir, bu nedenle lazerin üzerindeki etki minimaldir. Yöntemin avantajları, işlemden sonra boğazda kanama, ödem ve minimal ağrı olmamasıdır.

Karbon lazer kaldırma

Karbon lazer, amigdala dokusunun buharlaşmasına yol açar. Bu yöntem sadece bademcik hacimlerini azaltmaya değil, aynı zamanda patojenik mikroorganizmaların kronik olarak biriktiği tüm mevcut cepleri yok etmeye de izin verir.

Bir karbon lazerin bademciklerin uzaklaştırılması, lokal anestezi altında ayaktan tedavi edilir ve en fazla yirmi dakika sürer. Kanama çok nadirdir. Hastalar ameliyat sonrası ağrıların minimal olduğunu bildirmektedir.

Mikrodeveloper ile çıkarma

Bir mikrodetektör, sonunda, yüksek hızda dönen bir bıçak ile bir araçtır. Kullanımı bademcik dokusunun hassas ve seçici eksizyonunu sağlar. Bu yöntemle, kapsül tutulduğu için eksik bademcikler çıkarılır. Ancak bademciklerin kronik iltihaplanması durumunda kısmi tonsillektomi kullanılmaz. Postoperatif dönem kolaylıkla tolere edilir, ağrı sendromu minimaldir.

Bademciklerin kaldırılması gerekliliği sorusu bireysel olarak çözülür. Tonsillektomi, spesifik endikasyonların varlığında ve aynı zamanda denenmiş konservatif tedavinin etkisizliğine başvurulmalıdır.

Grigorova Valeriya, tıbbi inceleme

Toplam 4.721 görüntülenme, 2 görüntülenme bugün

Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılması

Bademciklerin çıkarılıp çıkarılmamasına dair bitmek bilmeyen tartışmalar on yıldan fazla süredir devam ediyor. farklı zaman dönemlerinde resmî tıp, tamamen karşıt görüşlerini sıkışmış sık iltihaplanma ve olası komplikasyonlar riski rağmen, sonuna kadar tutmaya çalışıyorum, tam tersine, daha sonra, acımasızca silmek için tavsiye. Ancak gerçek, ortada yatıyor.

Tonsillektomi nedenleri

Bezlerden kurtulmanız için dört neden vardır:

 1. Enflamatuar süreç o kadar büyüdü ki, bezlerin lenfoid materyalinin sınırlarını aştı. Bademcikler tarafından her tarafı çevrelenmiş olan doku, kalbe ve akciğerlere uzanır. Enflamasyon onu yakalarsa, solunum veya kardiyovasküler patolojiler geliştirme riski artar.
 2. Yılda iki kez gerçekleştirilen düzenli tedavi kürleri dikkate değer bir sonuç vermez. Bezlerin yıkanması, fizyoterapötik prosedürler, tedavi sırasında immün preparatların kullanılması, bir sonraki prosedüre kadar hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir. Bu olmazsa, en iyi yol iltihap odağını ortadan kaldırmaktır.
 3. Sık sık boğaz ağrısı, krampları ve arka planında yüksek ateş eşlik eder. Ciddi tehlike, çocuklar için böyle bir durum oluşturur, çünkü beynin bu tür aşırı yüklenmelere henüz adapte olmadığından.
 4. Biyopsi gerektiren bezlerde şüpheli malign neoplazmların varlığı.

Yukarıdaki faktörlerden sadece biri cerrahi müdahale için ağır bir nedendir.

Bademcikler kaldırılması için hazırlık

Bu operasyon (tonsillektomi) genellikle uzmanlar tarafından yapılmakla birlikte basittir, ancak yine de hastanın hazırlanmasını gerektirir:

 1. Doktor palatine bademcikler, boyun, boğaz inceler;
 2. Analizler gerçekleştirilir (kan - zorunlu, idrar - gerekirse);
 3. Doktor tıbbi geçmişi inceler, ilaçları analiz eder.

Operasyonun arifesinde, akşam yemeği izin verilir, ancak gece için hiçbir şey yiyemezsiniz. Tonsillektomi ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi altında da uygulanır. Tam bir rahatlama için, hastaya yatıştırıcılar verilir. Operasyonun süresi kısa - 20 dakikadan bir saate.

Ameliyat sırasında ağrı anestezi kullanımı ile önlenir. Postoperatif dönemde, çoğu kez boğazdan ve kulaktan boğaz ağrısı olan yutma güçlüğü. Bu gibi durumlarda anestezikler kullanılır. Kural olarak, operasyondan sonraki gün, hasta hastaneden taburcu edilir. Bireysel hastalar hastanede daha uzun kalmak zorunda.

Bademcikler cerrahi çıkarılması yöntemleri

Modern tıbbın Arsenal, kaybedilen kan miktarı, ameliyat sonrası ağrı süresi ve iyileşme periyodu farklı olan bezlerin çıkarılması için çeşitli yöntemler içerir.

Tonsillektomi, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

 1. Klasik. Lokal veya genel anestezi altında, bir neşter, makas ve bir döngü kullanarak, amigdalayı kesip ayırın.
 2. Bir mikrodetektör ile bezlerin çıkarılması da etkilenen bademciklerin tamamen çıkarılmasına izin verir, ancak operasyon süreci daha uzun olduğu için daha fazla anestezi gerekecektir. Artı bu teknik: ameliyat sırasında ağrı sendromu çok daha azdır.
 3. Lazer çıkarma - lazer böylece kan kaybının önlenmesi, kan damarları kapatır, hastalıklı dokuyu kaldırır aracılığıyla kısa bir prosedür, bademcik azaltmaya yardımcı bazı dokular buharlaştırır. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Eksileri: mukozal yanık mümkündür - daha uzun iyileşme süresi; Bu yöntem 10 yaşın altındaki çocuklar için ameliyat yapamaz.
 4. Elektrokoagülasyon küçük bir kan kaybı taşır. Bununla birlikte, doku akımına maruz kalmanın bir sonucu olarak komplikasyonların gelişimi mümkündür.
 5. Ultrasonik neşter - küçük bir kan kaybı, minimum hasar.
 6. Radyofrekans lazeri bademciklerin hacmini azaltmak için en yaygın yöntemdir. Artıları: postoperatif dönemde lokal anestezi gereklidir - hızlı iyileşme, minimal ağrı sendromu, komplikasyonlar önemsizdir.
 7. Karbon lazeri. Artıları: ılımlı ağrı sendromu, hafif kanama.

Operasyonun kapsamını ve hastanın durumunu değerlendirerek, doktor bunu gerçekleştirmenin en iyi yolunu seçer.

Tonsillektomi komplikasyonları

Operasyonun karmaşık olmadığı ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, ortaya çıkma olasılığı dışlanmamaktadır.

Operasyon sırasında:

 1. larenks ödemi boğulma riski ile;
 2. anesteziye karşı alerjik bir reaksiyon;
 3. ağır kanama;
 4. Gastrik sıvının pnömoni geliştirme riski ile aspirasyonu;
 5. dişlere zarar vermek;
 6. juguler ven trombozu;
 7. alt çene kırığı;
 8. yanaklar, dudaklar, gözler yanıklar;
 9. ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
 10. kalp durması.

Operasyondan sonra:

 1. sepsis (düşük bağışıklık ile);
 2. uzak kanama;
 3. bir tat bozukluğu;
 4. boyun bölgesinde ağrı.

Ameliyat sonrası Bakım

Ameliyattan sonra olası komplikasyonları önlemek için hasta hastanede kısa bir süre görülür. Bununla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için evde, doktor tavsiyeleri takip edilmeli ve ilaçları aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

 1. uzun süre konuşma, öksürük önlemek;
 2. daha fazla sıvı içmek;
 3. sadece kolayca sindirilebilir, şekersiz, tuzsuz yiyecekler alın;
 4. yumuşak beslenmenin ilk birkaç günü;
 5. ürünleri "çizilmekten" kaçının;
 6. düzenli olarak su prosedürleri gerçekleştirir.

Bademciklerin çıkarılması:

Bir yetişkinin bağışıklık sisteminde, tonsillektomi hiçbir şekilde etkilemez, çünkü zaten ergenlik döneminde, bezler virüslerin ve bakterilerin nüfuzuna karşı tek filtreler değildir. Onlara farengeal ve dil altı bademcikler yardım gelir. Operasyondan sonra aktive edilir ve kaldırılan bademciklerin tüm fonksiyonları yerine getirilir.

Bununla birlikte, bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların mevcudiyetinde korunması, iltihaplı dokuların özelliklerini yitirdikleri ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüklerinden, sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. Bu durumda, onları çıkarmayı reddetmek - böylelikle kendinizi böbrek hastalığı, eklemler ve hatta kalp gibi daha tehlikeli patolojilere mahk condm etmek demektir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı tedavisi eksikliği üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Bademcikleri çıkarmanın modern yöntemleri

Bademcikler, enfeksiyonlarla savaşmaktan sorumlu olan bağışıklık sisteminin gövdesidir. Bununla birlikte, farinkste patolojik süreçlerin gelişimi bademciklerin giderilmesine ihtiyaç duyabilir. Birçok tonsillektomi yöntemi vardır ve sadece hekim bunlardan en uygun olanı seçebilir.

Cerrahi eksizyon

Bu, bir neşter, makas veya bir döngü kullanılabileceği klasik bir kaldırma yöntemidir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve enfeksiyon kaynağından kalıcı olarak kurtulmanızı sağlar. Kanama elektrokoagülasyon ile durdurulur.

Bu prosedür oldukça radikal kabul edilir, iyileşme sırasında ılımlı bir ağrı sendromu vardır. Kronik bademcik iltihabı riski en aza indirilmiştir.

Bununla birlikte, bademciklerin tamamen uzaklaştırılmasının lokal bağışıklığın azalmasına yol açtığı ve bunun farenjit, bronşit, larenjit gelişimine yol açabileceği dikkate alınmalıdır. Ek olarak, solunum yolunun alerjik reaksiyonları olasılığı artar.

elektrokoter

Bu işlem sırasında bademciklerin elektrik akımıyla koterizasyonu gerçekleştirilir. Yöntemin ana avantajı klasik kaldırma yöntemine kıyasla küçük bir postoperatif kanama ile karakterize olmasıdır.

Bununla birlikte, araştırma sırasında yüksek sıcaklıklara maruz kalmanın çevre dokulara zarar verdiğini ve bu durumun postoperatif dönemde yüksek rahatsızlıklarla dolduğunu bulmak mümkün olmuştur.

Ultrasonik neşter kaldırma

Bu prosedür, ultrason neşteriyle bademciklerin çıkarılmasını içerir. Bu aletin bıçağı, ultrasonik enerjinin etkisi altında yaklaşık 55.000 rpm'lik bir frekansta titreşir. Bademciklerin çıkarılmasına ek olarak, bu cihaz kanamayı durdurmanızı sağlar.

Kumaş üzerindeki maruz kalma sıcaklığı 80 dereceye ulaşır. Ameliyattan sonra, bademcikler yerine düzgün bir dikiş kalır ve nispeten küçük bir sıcaklık kullanımı sayesinde, sağlıklı dokulara zarar vermeyi önlemek mümkündür.

cryolysis

Sıvı nitrojen veya kriyodestrit ile bademcikler çıkarılması lenfoid doku donarak gerçekleştirilir. Donma, ağrı reseptörlerinin tıkanmasına yol açtığı için, tüm manipülasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Bununla birlikte, bu prosedürün gözden geçirilmesi, postoperatif sürenin artan morbidite ile işaretlenmesi gerçeğiyle doğrulanmaktadır.

Ek olarak, bu yöntemle elde edilen sonuç her zaman yeterince radikal değildir ve bu nedenle tekrarlı müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Donmuş dokunun reddedilmesi belirli bir zaman aldığından, mukoza için tam bir antiseptik bakım gerekir.

Radyo dalgası tonsillektomi

Bu, sağlıklı bölgelere dokunmadan bademciklerin sadece hasarlı bölgelerini çıkarmanıza izin veren çok etkili ve güvenli bir yöntemdir. Radyo dalgası yöntemini çıkarmanın avantajları küçük travmatik, minimal ağrı, kanama değildir.

Radyo dalgası yöntemiyle bademciklerin uzaklaştırılmasının gözden geçirilmesi, yaranın çok hızlı iyileştiğini ve kaba skar oluşmadığını göstermektedir. Doku üzerindeki etkiler, hücrelerin tahrip edilmeden meydana gelir ve diseksiyon, hücrelerin yüksek frekans akımına olan direncinden dolayı oluşan ısıya bağlıdır.

Bademcik radyo dalgası yönteminin kaldırılması prosedürü en fazla otuz dakika sürerken, ameliyat yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Radyo dalgalarının küçük damarları pıhtılaştırma kabiliyeti nedeniyle, operasyonun tamamen kansız hale getirilmesi mümkündür.

Lazer kaldırma

Bademcikleri çıkarmak için kullanılabilecek birkaç lazer türü vardır. Lenfoid dokunun çoğunun etkilenmesi durumunda, bir fiber optik lazer kullanılır. Odağın amigdala içinde olması ve çevreleyen dokuların sağlıklı olması durumunda, bir holmiyum lazer kullanılır.

Kızılötesi enstrüman sadece kesmekle kalmaz, aynı zamanda dokuları da bağlar ve karbondioksit lazerin üzerinde etki gösterir, enfeksiyonu ortadan kaldırır ve boyutunu azaltır.

Bademciklerin lazerle alınması otuz dakikadan fazla sürmez. Ek olarak, prosedür sırasında küçük damarları pıhtılaştırmak mümkündür, böylece kansız hale gelir. Acı çok belirgin değildir ve iyileşme süresi dört günü geçmez.

Bu durumda, bademcik kaldırmak için kullanılan lazer yöntemleri, bazı sınırlamalar var - bunlar arasında diyabet mellitus, tüberküloz, menstrüasyon, SARS, gebelik, hemofili aktif faz yer alıyor.

Sıvı-plazma yöntemi

Bademcikleri çıkarmak için kullanılan modern yöntemler, kobalt kullanımını içerir. Bu yöntemin temeli, elektriksel iletken sıvının iyonlaşmasına neden olan elektrik potansiyelindeki farktır. Sonuç olarak, aktif elektrodu çevreleyen bir plazma oluşur. Alınan enerji, düşük moleküllü bileşenlerde organik makromoleküllerin yok edilmesine izin verir.

Bu prosedür sırasında, dokuların işlendiği sıcaklık 60 dereceyi geçmez. Düşük invazivlik ve düşük kanama riski ile karakterizedir. Ayrıca, bademciklerin soğuk-plazma yöntemiyle uzaklaştırılması, küçük acı hislerine eşlik eder.

Mikrodeveloper ile silme

Bu prosedür sırasında, yumuşak dokuları kesen bademciklerin çıkarılması için bir döner alet kullanılır. Emme hortumuna ve ayak pedalına bağlı bir kateter veya tüp içerir.

Bu yöntemin avantajı bademciklerin kısmi eksizyonu için kullanılabilir olmasıdır. Tam solunumu engelleyen ve aynı zamanda inflamasyona, enfeksiyona, hasara karşı bir koruma olan amigdala kapsülünü korumak için dokunun bir kısmını çıkarmak mümkündür.

Bu teknikle ilgili geri bildirim, küçük acı, hızlı iyileşme ve az sayıda sonuç ile birlikte olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, bu yöntem sadece bademciklerin boyutunu azaltmak için tavsiye edilirken, kronik enfeksiyonların tedavisi için uygun değildir.
Bademcikleri çıkarmak için kullanılan modern yöntemler, yan etkilerin sayısını en aza indirebilir. Pratik olarak ağrısızdırlar ve kanama riskiyle ilişkili değildirler. Bununla birlikte, doktor hastanın vücudunun bireysel özelliklerini dikkate alarak en etkili yolu seçmelidir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Bu soru, ev sahibi ve telgrafın kahramanları tarafından soruluyor "Her şey iyi olacak"

Ayrıca okumayı da tavsiye ediyoruz: bademciklerin dağlanması.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması ve olası komplikasyonlar için prosedür

Boğaz ağrısı geçirenler, bu hastalığın ne kadar şiddetli ve yorucu olabileceğini çok iyi bilirler. Tonsillit, kronik formda, bağışıklığı büyük ölçüde zayıflatan ve kişiyi çok çeşitli hastalıklara duyarlı hale getiren, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağıdır. angina etkileri, ciddi kardiyovasküler sisteminin hasar, böbrek ve idrar yolu, boğaz, burun ve kulak, sürekli soğuk algınlığı ve nezle, kronik enfeksiyon, romatizma ve diğer ciddi sorunlar gibi hastalıklar olabilir.

Tonsillit sadece küçük çocukları rahatsız etmez, yetişkinler de bu hastalığa kronik biçimde eğilimlidir. Bazen bu durumun tek yolu tonsillektomi veya cerrahi yollarla tonsillektomidir.

Bezleri çıkarmak için hedef

Bezlerin çıkarılması sadece ilaç tedavisi artık yardımcı olmadığında yapılabilir

İnsan vücudunda, her şey, gerçekten de, tüm doğada olduğu gibi, son derece rasyonel olarak düzenlenir. Gereksiz "gereksiz", gereksiz organlar vardır, bu yüzden iyi bir doktor bademcikleri korumak için elinden gelenin en iyisini yapar. Gerçek şu ki, çok önemli bir koruyucu organ, solunum yollarını tehlikeli patojenik bakterilerin ve diğer zararlı mikroorganizmaların doğrudan nüfuzundan koruyan bir tür koruyucu. Ancak bademciklerin yapısı çok gevşek olduğundan ve “habitat” sürekli olarak nemli ve sıcak olduğu için, hastaların sağlığı ve sağlık için gerekli komplikasyonlar için büyük bir sorun kaynağı olabilirler.

Faringeal bademciklerin iltihaplanması - bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı hastalara çok fazla sorun çıkarmaktadır. Hastalık sıcakta keskin bir artış, tüm eklemlerde bir ağrı, ciddi rahatsızlık, boğaz ağrısı ile birlikte yutma ile artmaktadır.

Altta yatan hastalığa ek olarak, ihmal edilen veya sıklıkla yinelenen anjina, bazı komplikasyonların ortaya çıkması ile tehdit edilir, bunların bazıları sağlık açısından çok tehlikeli olabilir.

Bademciklerin koruyucu işlevine rağmen, bazı durumlarda yalnızca yetişkinlerdeki bezlerin çıkarılması hastayı komplikasyonlardan koruyabilir. Çoğu durumda, doktor bunları aşağıdaki durumlarda silmenizi önerir:

 • Hastalık yılda dört kez daha sık görülür.
 • Hasta, boğaz ağrısını tolere etmek ve hastalıktan uzun bir süre sonra iyileşmek için son derece zordur.
 • Akut formdaki tonsillit, ilaç tedavisine uygun değildi ve bir kişiyi çok rahatsız eden ve hayatının kalitesini azaltan kronik bir form haline getirildi.
 • Angina'ya tehlikeli komplikasyonlar eşlik ediyor.
 • Bademcillit görünümü, farinks ve komşu dokularda pürülan apselerin gelişmesine neden olur.
 • İnflamasyonlu bademcikler, hava yollarını tam anlamıyla bloke edebilecek kadar şişer.
 • Hastadaki bezlerin iltihaplanmasından sonra, bağışıklık dramatik olarak düşer ve çok uzun bir süre için geri yüklenmez. Bütün bu süre boyunca hasta çok tehlikeli hastalıklar geliştirme riski altındadır.

Bir yetişkinde bademcikler kaldırılması, hastalıktan kurtulmanın başka bir yolu bulunmadığında başvurulması gereken aşırı bir ölçüdür. Birçok doktor, böyle bir operasyonun iyi olandan daha fazla zarara sahip olduğuna inanmaktadır, çünkü vücudun koruyucu kapasitesini azaltır.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılması yöntemleri

Bezlerin lazerle alınması en modern ve etkili yöntemdir.

Daha yakın zamanlarda, yetişkinlerde bezlerin çıkarılması, tek bir yöntemle - cerrahi müdahale ile gerçekleştirildi. Bugünlerde daha birçok yöntem var.

Bademciği tamamen ve kısmen çıkarabilirsiniz. İkinci durumda, bunun için kriyoprezervasyon yöntemi kullanılır. Bir lazer veya sıvı azot yardımı ile gerçekleştirilebilir. Bu prosedürün avantajı, müdahalenin ağrısızlığı ve sürecin önemli ölçüde hızlandırdığı sürecin "kansızlığı" dır. "Ölü" dokular basitçe çökmekte ve yavaş yavaş parçalanmakta, onların altında yaşayan, işleyen bir amigdala olarak kalmaktadır.

Birçok doktor bu yöntemin optimal olduğunu düşünmektedir, çünkü bezler tamamen “yok edilmez” ve organ sadece kısmen de olsa işlevselliğini korumaktadır. Ama bu avantaj daha önce kurulmuş ve dezavantaj olmuştur - bu üst tonsillitic destanı hastayı dönecektir son derece olumsuz koşullarda muktedir iken bademcikler kalan sağlığa zararlı olmaya devam iltihaplanır.

Bademcikleri silip silemeyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenebilir:

Ana maruz kalma yöntemleri şunları içerir:

 • Bademciklerin tamamen uzaklaştırılması. Operasyon genel anestezi altında yapılır, bu da sağlığı olumsuz etkileyebilir ve tüm hasta kategorileri için geçerli değildir. Ameliyat için, özel aletler kullanılır - cerrahi makaslar ve salgı bezlerinin çevreleyen dokulardan "çekildiği" bir inert metal halka. Operasyon anestezi uygulandıktan sonra çoğunlukla küçük ve kısa ömürlü, aynı zamanda ağrı gibi kanamaya neden olabilir.
 • Elektrokoagülasyon. Elektrik çarpmasına maruz kalmak, kanamanın görünümünü ortadan kaldırır ve en az acı verir, ancak müdahalenin kendisi, akımın olumsuz etkilerinden dolayı çevre dokulara ve organlara zarar verebilir.
 • Lazer operasyonu. Bu en hızlı, ağrısız ve kansız bir yöntemdir, bu yüzden yüksek kaliteli ve hızlı bir şekilde ayakta tedavi edilir.

Kaldırma sonrası tedavi

Postoperatif tedavi bezlerin çıkarılmasının sonuçlarına bağlı olarak bir doktor tayin etmelidir

Erişkinlerde bezlerin çıkarılmasından hemen sonra, hasta sağ tarafa yerleştirilir (kalp bölgesinde basıncı azaltmak için) ve boğazda buz bulunan bir balon bulunur. Bu, olası postoperatif kanama riskini en aza indirmek için damarları daraltmak için gereklidir.

Bademcik zonu çok gevşek olduğundan ve iltihaplanmaya eğilimli olduğundan, enfeksiyondan kaçınmak için doktor antibiyotik tedavisini önerir. İlacın seçimi, dozu ve tedavi süresi, sağlık durumuna ve her bir hastanın özelliklerine göre ayrı ayrı seçilir.

Kurtarma işlemi ortalama 14 gün sürer.

Ameliyattan hemen sonra ve hastanın ilk günü beslenmezse, temiz su içmesine izin verilir. Takip eden günlerde beslenmeye büyük önem verilmektedir. Menüde aşındırıcı ve tahriş edici ürün olmamalı, tüm yiyecekler sadece silme veya sıvı halde, soğuk algınlığında - sıcak damarlardan genişler ve kanamalar başlayabilir.

Ameliyattan sonra hasta genellikle müdahaleye vücudun tepki olarak ortaya çıkar boğaz şişlik varsa, burun vazokonstrüktif damlaları ve tuzlu bir de damla nefes kolaylaştırmak mümkündür. Bu ilaçlar vücudu olumsuz olarak etkilediklerinden, kullanım süreleri 7 günü geçmemelidir (ya da doktor önerdiği sürece devam etmelidir).

Olası komplikasyonlar

Bezlerin çıkarılmasının sonuçları organizmanın bireyselliğine bağlı olarak farklı olabilir.

Erişkinlerde bezlerin çıkarılmasını kışkırtan olası problemler, derhal operasyonun yapıldığı anda veya hemen veya bir süre sonra ortaya çıkabilir.

 • En tehlikeli komplikasyon anestezinin zararlı etkisidir. Son derece nadir durumlarda, bir hasta anestezik maddeye karşı olumsuz tepki verebilir, acil resüsitasyona ihtiyaç duyabilir. Genel olarak, genel anestezinin sonuçları, şiddetli zayıflık, baş dönmesi ve baş ağrısı, bulantı, kusma ve diğer nahoş belirtileri olan anesteziden ciddi bir "çıkış" içerir.
 • En sık görülen ikinci komplikasyon kanamadır. Operasyon sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Hastanın tüm tıbbi önerileri gözlemlemesi ve dikkatlice takip etmesi gerekir. Hemostatik ilaçlar kullanılır ve bademcik dokusunun tamamen çıkarılmasından kanamanın meydana geldiği bir durumda - kalıntıların dikkatli bir şekilde tahliyesiyle tekrarlanan bir işlemdir.
 • Enfeksiyon gelişimi. Çok nadiren olur, genellikle bir hafta süren lenf düğümlerinin iltihabı vardır. Bu durumu önlemek için, hastalara profilaktik olarak antibiyotik reçete edilir.
 • Azalmış bağışıklık. Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için, bunların çıkarılması kesinlikle yerel bağışıklığı etkileyecektir. Bununla birlikte, bezlerde sürekli inflamasyon ve pürülan süreç durumunda, bunların çıkarılması, korunmadan daha büyük bir pozitif etki sağlar.

Ameliyattan önce, tüm artıları ve eksileri dikkatlice tartmalısınız. Sadece beklenen fayda olası riskleri aşarsa, tonsillektomiye karar vermeniz gerekir. Sonuçta, kalıcı olarak hasta bir kişinin durumu normal bir durum olarak kabul edilemez.

Bezlerin çıkarılması: yöntemin avantajları ve dezavantajları

Bezlerin çıkarılmasının tartışmasız avantajları arasında, vücudun devam eden bir tehditten ve enfeksiyon kaynağından atılması yer alır. İlacın konservatif tedavisine uygun olmayan bademcik iltihabı varlığı insana koşulsuz zarar ve çok fazla gereksiz acı getirmektedir.

Yöntemin dezavantajları arasında, mikroorganizmaların boğaza, bronşlara ve akciğere nüfuz etmesini önleyen koruyucu bariyerin yıkımı bulunmaktadır. Bununla birlikte, vakaların ezici çoğunluğunda, hastanın durumunun ciddi bir şekilde rahatlamasına yardımcı olan ve uzun süreli bir hastalığın sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olan bezlerin çıkarılmasıdır.

Tüm modern tonsillektomi yöntemlerinden en mükemmel, hızlı, güvenli ve nispeten zararsız lazer müdahalesi olarak düşünülebilir.

Her durumda, cerrahi yöntem ve sonraki tedavi yönteminin seçimi, sadece tıbbi bir ayrıcalıktır.

Bademciklerin çıkarılması konusunda hafif kafalı olamayabilirsiniz, ancak doktor hayati belirtilere göre yapılmasını şiddetle tavsiye ederse ameliyatla tereddüt etmemelisiniz. Bademcikler üzerindeki cerrahi, mevcut hastalık hastasını bademcik iltihabı ile hızlı bir şekilde kurtarabilir, ancak vücudun diğer problemlerin ortaya çıkmasından korunacağını garanti etmez. Tonsillektomiden sonra, hasta vücuduna özenle bakmalı, öfkelenmeli, doğru yemeli, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeli ve her türlü yolla bağışıklığı güçlendirmeye çalışmalıdır.

Bezleri çıkarmak için yöntemler

Azalmış bağışıklık, sıklıkla anormal bademcik iltihabının gelişmesine yol açan sık anjinin gelişmesine neden olur.

Birçok hasta böyle bir teşhisten korkar, zira ilk akla gelen şey bademciklerin giderilmesidir. Deneyimli bir alırsanız, o vücutta fazladan organları olmaz ve kaldırma dikkatli bir yaklaşımı gerektirmektedir ve% 100 haklı olmalıdır böylece bademcik, onların en önemsiz özelliğini yapmak diyecekler.

Birkaç yıl önce, kronik bademcik iltihabı ile bademcikler kaldırılması yaygın bir şeydi ve hemen hemen her hasta için yapıldı. Özellikle, doktor 2 veya 3 aşamalı hipertrofi teşhisi koyduğunda.

Tıbbi beyannameye göre bademcikler 5-6 yaş arası çocuklarda çalışabilirler, sonra işlerini bırakıyor ve değerlerini kaybediyorlar. Sovyet döneminde bademciklerin kaldırılması 3 yaşın altındaki çocuklar için zorunlu bir prosedürdü. Artık hem çocuklar hem de yetişkinler için isterseniz ya da ihtiyacınız varsa bezleri çıkartabilirsiniz.

Bezlerin çıkarılması endikasyonları sık boğaz ağrısıdır

KBB uzmanları alanında Günümüzde bademcikler kaldırılması konusunda daha az kritiktir ve etkilerini hafifletmek için ilaç tedavileri kullanmaya başlamak için deneyin. Bu, ilaçlardaki ilerlemenin çok ileri gitmesinden kaynaklanmaktadır. Eczaneler ilaç çok çeşitli bezlerinde iltihap azaltabilir sunuyoruz ve UHF birlikte gereksiz cerrahi önlemek.

Doktor aşağıdaki durumlarda bezlerin çıkarılması konusunda ısrar edebilir:

 • yılda 3 kereden fazla gelişen anjin;
 • bademcik iltihabına karşı organların çalışmasının ihlali;
 • inflamatuar ve pürülan süreçlerin gelişimi;
 • Konservatif tedavi yöntemlerinden hiçbirinin terapötik bir etkisi olmadığı durumda.

Bezleri çıkarmak için farklı yollar vardır. Her bir metot, hastanın genel durumuna ve davanın ciddiyetine dayanarak, tek tek KBB doktoru tarafından seçilir.

Sadece on yıl önce, bezlerin çıkarılması ebeveynleri ve çocukları tam şokta tanıttı. Birçok anne, çocuklarının ameliyattan önce nasıl ağladığını ve ağladığını hatırlıyor. Ancak, bir çocuk için böyle bir prosedür sadece fiziksel değildir, aynı zamanda da doktora gitme korkusunu sonsuza kadar bırakabilir.

Günümüzde, bezlerin çıkarılmasında modern yöntemler neredeyse ağrısız ve en rahattır. Modern klinikler, minimal travmatizm ve bir rehabilitasyon periyodu ile operasyonların gerçekleştirilmesini sağlayan Avrupalı ​​imalat ekipmanlarını kullanmaktadır.

Bezleri çıkarmanın modern yöntemleri pratik olarak ağrısızdır ve en rahattır

Bu gösterilmezse bademcikler tamamen kaldırılmaz. Tonsillotomi, bademciklerin ana işlevini korumasına izin verir, lenfoid dokunun sadece bir kısmını giderir. Bu kaldırma yöntemi, bezleri çıkarmak için en uygun seçeneği seçmenizi sağlayan çeşitli yollara sahiptir:

 • sıvı azotla temizleme (kriyocerrahi);
 • Bir karbon lazerle doku eksizyonu.

Böyle tonsillektomi yöntemleri popüler ve olumlu eleştiriler var. Mümkün olduğu kadar rahat ve ağrısızdırlar, kanamaya yol açmazlar. Postoperatif dönem oldukça kısadır ve boğazda şiddetli ağrı eşlik etmez, bu nedenle bu yöntemler genellikle çocuklar için önerilir.

Bu yöntemin tek dezavantajı lenfoid dokunun tekrar artma olasılığıdır. Bu nedenle, herhangi bir tür tonsillotomi yapıldıktan sonra doktor, kalıcı ilaç tedavisi kursları atar. Ameliyatın terapötik etkisini korumak için takip tedavisi gereklidir.

Yumuşak dokuların diseksiyonu için özel aletler kullanılarak bademciklerin çıkarılması cerrahi olarak gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve bir takım dezavantajlara sahiptir:

 • Çocukların tahammül edebilmeleri oldukça zor olan 2 haftaya kadar rehabilitasyon süresi;
 • kanama riski;
 • genel anestezi kullanımının ihlali.

Bademciklerin diseksiyonu için özel aletlerin yardımı ile bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması

Modern dünyada, bademciklerin çıkarılması için bir yöntem kullanılması tavsiye edilmez, pek çok klinisyen bunu reddetti. Cerrahide ciddi komplikasyonlar görülebilir, çünkü bademcikler sadece 2-3 mm hayati kan kanallarıdır. Hasarlarından en ufak bir kanama, sadece kaçınılmazdır.

90'ların sonlarından beri kullanılan nispeten yeni bir yöntem. lenfoid doku buharlaşır nedeniyle lazer yükleme, burada sıcak doku uygulamaya dayanmaktadır. Bugün için, bademciklerin lazerle çıkarılması, birçok avantajı olan, en tasarruflu işletim yöntemidir:

 • minimal ağrı;
 • operasyon sırasında kanama yoktur;
 • poliklinik temelinde gerçekleştirilir;
 • Hastanede kalma süresi 24 saatten fazla değildir;
 • kısa bir süre rehabilitasyon ve yaraların iyileşmesi.

bademciklerin lazerle çıkarılması, en çok kullanılan işletim yöntemidir.

Bu yöntem, dokunun çıkarılması için gerekli bademcikleri uyararak elektrik akımının etkisine dayanmaktadır. Elektrokoagülasyon yeterince güvenlidir, kanamanın gelişmesi riski de, kendiliğinden olduğu gibi, minimaldir. Bununla birlikte akım, rahatsızlığa neden olabilen çevre dokuları da etkileyebilir. Ayrıca, prosedür diyabet, kardiyovasküler hastalık ve gebelik sırasında kontrendikedir.

Bıldırcınların çıkarılmaya değer olup olmadığı, bugün hasta kendi başına karar verebilir. Ancak, bademcik iltihabı da dahil olmak üzere, bademcik iltihabının tedavisi de dahil olmak üzere, herhangi bir tedavi yönteminin, immün sistemi uyarıcı tedaviye eşlik etmesi gerektiğini unutmayınız. Başarısız olarak, kronik bademcik iltihabı olan bir hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

 • kötü alışkanlıklardan, özellikle sigaradan;
 • Sağlıklı besinler sunarak diyetinizi değiştirin;
 • Düzenli olarak temperleme yapmak, spor yapmak;
 • Bağışıklık ve vitamin kompleksleri için ilaç almak için bulaşıcı hastalıkların alevlenme mevsiminde.

elektrokoagülasyon yöntemi, dokunun çıkarılması için gerekli bademcikleri uyaran bir elektrik akımının etkisine dayanır.

Nitelikli uzmanlar, bademcik iltihabının tedavisinin, koruyucu yöntemlerin kullanımıyla başlaması gerektiğini ve bu durumun kaldırılması gerektiğini ileri sürmektedirler.

Azalmış bağışıklık, sıklıkla anormal bademcik iltihabının gelişmesine yol açan sık anjinin gelişmesine neden olur. Birçok hasta böyle bir teşhisten korkar, zira ilk akla gelen şey bademciklerin giderilmesidir. Deneyimli bir alırsanız, o vücutta fazladan organları olmaz ve kaldırma dikkatli bir yaklaşımı gerektirmektedir ve% 100 haklı olmalıdır böylece bademcik, onların en önemsiz özelliğini yapmak diyecekler.

Bademciklerin (bezler) çıkarılması: Böyle bir prosedür gerekli olduğunda?

Birkaç on yıl önce tonsillotomy kronik bademcik iltihabı bir alışkanlıktı ve neredeyse her hasta için yapıldı. Özellikle, doktor 2 veya 3 aşamalı hipertrofi teşhisi koyduğunda.

Tıbbi beyannameye göre bademcikler 5-6 yaş arası çocuklarda çalışabilirler, sonra işlerini bırakıyor ve değerlerini kaybediyorlar. Sovyet döneminde bademciklerin kaldırılması 3 yaşın altındaki çocuklar için zorunlu bir prosedürdü. Artık hem çocuklar hem de yetişkinler için isterseniz ya da ihtiyacınız varsa bezleri çıkartabilirsiniz.

Bugün, otorinolaringoloji uzmanları daha az kritik bademcik ameliyatı ve yumuşatmak için tıbbi tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamayı deneyin. etkileri. Bu, ilaçlardaki ilerlemenin çok ileri gitmesinden kaynaklanmaktadır. Eczaneler ilaç çok çeşitli bezlerinde iltihap azaltabilir sunuyoruz ve UHF birlikte gereksiz cerrahi önlemek.

Doktor aşağıdaki durumlarda bezlerin çıkarılması konusunda ısrar edebilir:

· Angina, yılda 3 defadan fazla gelişir;

· Bademcik iltihabı zemininde organların bir arıza;

İnflamatuar ve pürülan süreçlerin gelişimi;

· Konservatif tedavi yöntemlerinden hiçbirinin terapötik bir etkisi olmadığı durumda.

Bezleri çıkarmak için farklı yollar vardır. Her bir metot, hastanın genel durumuna ve davanın ciddiyetine dayanarak, tek tek KBB doktoru tarafından seçilir.

Tonsillotomi ve yolları

Sadece on yıl önce, bezlerin çıkarılması ebeveynleri ve çocukları tam şokta tanıttı. Birçok anne, çocuklarının ameliyattan önce nasıl ağladığını ve ağladığını hatırlıyor. Ancak, bir çocuk için böyle bir prosedür sadece fiziksel değildir, aynı zamanda da doktora gitme korkusunu sonsuza kadar bırakabilir.

Günümüzde, bezlerin çıkarılmasında modern yöntemler neredeyse ağrısız ve en rahattır. Modern klinikler, minimal travmatizm ve bir rehabilitasyon periyodu ile operasyonların gerçekleştirilmesini sağlayan Avrupalı ​​imalat ekipmanlarını kullanmaktadır.

Bu gösterilmezse bademcikler tamamen kaldırılmaz. Tonsillotomi, bademciklerin ana işlevini korumasına izin verir, lenfoid dokunun sadece bir kısmını giderir. Bu kaldırma yöntemi, bezleri çıkarmak için en uygun seçeneği seçmenizi sağlayan çeşitli yollara sahiptir:

· Sıvı azot ile temizleme (kriyocerrahi);

· Bir karbon lazeri ile dokunun eksizyonu.

Bu tür yöntemler bademcik ameliyatı popüler ve olumlu yorumlar. Mümkün olduğu kadar rahat ve ağrısızdırlar, kanamaya yol açmazlar. Postoperatif dönem oldukça kısadır ve boğazda şiddetli ağrı eşlik etmez, bu nedenle bu yöntemler genellikle çocuklar için önerilir.

Bu yöntemin tek dezavantajı lenfoid dokunun tekrar artma olasılığıdır. Bu nedenle, herhangi bir tür tonsillotomi yapıldıktan sonra doktor, kalıcı ilaç tedavisi kursları atar. Ameliyatın terapötik etkisini korumak için takip tedavisi gereklidir.

Bademcikleri çıkarma yöntemi olarak cerrahi

içindebademcik basınç Yumuşak dokuların diseksiyonu için özel aletler yardımıyla cerrahi olarak gerçekleştirilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve bir takım dezavantajlara sahiptir:

· Çocuklar için oldukça zor olan 2 haftaya kadar rehabilitasyon süresi;

Kanama riski;

· Genel anestezi kullanımının ihlali.

Modern dünyada, bademciklerin çıkarılması için bir yöntem kullanılması tavsiye edilmez, pek çok klinisyen bunu reddetti. Cerrahide ciddi komplikasyonlar görülebilir, çünkü bademcikler sadece 2-3 mm hayati kan kanallarıdır. Hasarlarından en ufak bir kanama, sadece kaçınılmazdır.

90'ların sonlarından beri kullanılan nispeten yeni bir yöntem. lenfoid doku buharlaşır nedeniyle lazer yükleme, burada sıcak doku uygulamaya dayanmaktadır. Bugün için bir lazerle bademciklerin uzaklaştırılması - Bu, birçok avantajı olan, en çok kullanılan işletim yöntemidir:

Ameliyat sırasında kanama olmaz;

· Ayaktan tedavi bazında;

· Hastanede kalış süresi 24 saatten fazla değildir;

· En kısa sürede rehabilitasyon ve yaraların iyileşmesi.

Bu yöntem, dokunun çıkarılması için gerekli bademcikleri uyararak elektrik akımının etkisine dayanmaktadır. Elektrokoagülasyon yeterince güvenlidir, kanamanın gelişmesi riski de, kendiliğinden olduğu gibi, minimaldir. Bununla birlikte akım, rahatsızlığa neden olabilen çevre dokuları da etkileyebilir. Ayrıca, prosedür diyabet, kardiyovasküler hastalık ve gebelik sırasında kontrendikedir.

Bıldırcınların çıkarılmaya değer olup olmadığı, bugün hasta kendi başına karar verebilir. Ancak, bademcik iltihabı da dahil olmak üzere, bademcik iltihabının tedavisi de dahil olmak üzere, herhangi bir tedavi yönteminin, immün sistemi uyarıcı tedaviye eşlik etmesi gerektiğini unutmayınız. Başarısız olarak, kronik bademcik iltihabı olan bir hasta aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır:

· Kötü alışkanlıklardan, özellikle sigaradan;

· Sağlıklı besinler sunarak diyetinizi değiştirin;

· Düzenli olarak tavlama, spor yapma;

· Bulaşıcı hastalıkların alevlenme döneminde, bağışıklık ve vitamin kompleksleri için ilaç almak.

Nitelikli uzmanlar, bademcik iltihabının tedavisinin, koruyucu yöntemlerin kullanımıyla başlaması gerektiğini ve bu durumun kaldırılması gerektiğini ileri sürmektedirler.

Bademcikler (bademcikler), lenfoid faringeal halkanın bir parçası olan ağız boşluğunun mukozada yer alan oval şekilli lenfoid doku birikintileridir. Eşleştirilmiş (tubal ve palatine) ve eşleştirilmemiş (farengeal ve lingual) bademcikler izole edin. Bademcikler gözenekli bir yapıya sahiptir. Palatinler, enfeksiyöz ajanlar için bir tür tuzak olan ve aynı zamanda koruyucu hücreler üreten foliküller içeren lacunlardır.

 • bariyer: ağız boşluğunda hapsolmuş mikroorganizmaların hava ile tutulması;
 • immünojenik: bademciklerin olgunlaşmış B- ve T-lenfositlerinde;

Bağışıklık sistemi önemli değişikliklere uğrar, bu nedenle kronik bademcik iltihabı otoimmün hastalıklar olarak sınıflandırılır. Değişen bademcikler işlevini sürdürür ve kronik bir enfeksiyon kaynağı haline gelir. Dışarıdan küçük enfeksiyon saldırısı klinik olarak ağır, SARS, angina neden olur ve patolojik mikrofloranın sürekli varlığı üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi karmaşık hale her zaman, antibiyotikler ve antiviral direnç gelişimine yol açar.

Farinksin lenfoid formasyonları maksimum büyüklüğe 5-7 yıl ulaşır. Çocukluk döneminde bademciklerin kendine has özellikleri vardır - hala büyümekte olan oluşumlara ek olarak, lakunların içlerindeki içeriğin durgunluğunu artıran dar bir şekli vardır.

Ancak bademciklerin normal büyümesi, doğal (hastalık) ve yapay (aşılama) bakteriyel ve viral enfeksiyonlara bağlı patolojik büyüme sivri rahatsızlıkları tarafından bozulur.

Böylelikle, bademciklerin parçası olduğu bağışıklık sistemi, enfeksiyöz atak, kalıtsal yatkınlık ve bademciklerin patolojik büyümesi kusurları kronik bademcik iltihabının gelişmesine yol açmaktadır.

Sürekli olarak bademcikler içinde olan kronik bir enfeksiyon odağı, vücudu zehirleyen ve bağışıklık sistemine daha da fazla basan bir toksin kaynağıdır. Toksik ürünler iç organlara kan akımı tarafından taşınan ve onların (kalp kapakçıkları, böbrek dokusunda, eklemler bakteriyel hasarı) etkiler, ama en önemlisi "get" yakın yatan yapılara ve insan / çocuk sürekli kulak iltihabı, rinit ve konjunktivit takip edilmektedir.

Hipertrofiye bağlı lenfoid doku, solunum, normal uyku ve hatta konuşmayı bozar. Bu nedenle, tonsillektomi problemi genellikle çocukluk döneminde, bazen de yaşam belirtileriyle bile ortaya çıkar.

Yetişkinlerde ve çocuklarda, tonsillektomi hayati önem taşıyan cerrahi için koşulsuz endikasyonlar söz konusudur:

 • Juina ven trombozu veya anjina komplike olan sepsis;
 • beta hemolitik streptokok bir hasta veya onun yakın akraba (çok yüksek riskli) ile enfeksiyon sırasında böbrek, kalp, eklem ve sinir sistemi komplikasyonları;
 • Sürekli şiddetli anjina akışı (yüksek ateş, şiddetli ağrı, masif destek);
 • Tedavide kullanılan ana antibiyotik gruplarına anjina + alerjinin şiddetli seyri;
 • Boğazın arka planında peritonsillar apse oluşumu;
 • Akut romatizmal kalp hastalığı;
 • Solunum veya yutmayı önleyen lenfoid dokunun hiperplazisi;
 • 1 yıl boyunca antibakteriyel, fizyoterapik, sanatoryum-tedavi tedavisinin arka planında kronik bir hastalığın remisyonunun olmaması.

Tonsillektomi ayrıca aşağıdaki durumlarda haklı olarak kabul edilir:

 • yıl boyunca 7'den fazla angina vakası;
 • 2 yıl üst üste 5 yıldan fazla angina vakası;
 • art arda 3 yıl boyunca yılda 3'ten fazla angina vakası.

Ayrıca aşağıdaki semptomlarla birlikte her bir angina vakasının eşlik etmesi:

 • T 38,8'den fazla;
 • bezlerde iltihaplanma;
 • servikal l / y'de anlamlı bir artış;
 • Hemolitik grup A streptococcus ekimi.
 • PFAPA sendromu - 3-6 hafta sonra sık sık tekrarlama;
 • Streptokok enfeksiyonunun arka planında çocuklarda otoimmün nöropsikiyatrik bozukluklar.

Diğer durumlarda, beklemede ve doktorda sürekli gözetim ile pozisyon almanız önerilir.

Tüm tonsillektomi yöntemleri bir hastanede gerçekleştirilir ve cerrahi müdahalelere atıfta bulunur, özel eğitim ve muayeneler gerektirir. Her durumda anestezi yöntemi tek tek seçilir - lokal ve genel anestezi kullanmak mümkündür.

“Soğuk” ve “sıcak” tonsillektomiler vardır, ancak bu sınıflandırma tamamen doğru değildir, çünkü bir dizi modern yöntem soğuk algınlığına dayanmaktadır.

"Sıcak" (bazı modern yöntemler)

 • postoperatif hemorajinin düşük olasılığı
 • yıllarca teknoloji çalıştı.
 • işlem hızla ilerler;
 • pratik olarak kanama eşlik etmiyor.
 • kanamayla birlikte;
 • daha uzun çalışma;
 • uzun bir toparlanma dönemi (bir aya kadar) bademciklerin büyümesinin bir nüksetmesi olabilir.
 • iyileşme süreci daha yavaştır;
 • Yakındaki bağ dokusuna zarar;
 • daha yüksek postoperatif hemoraji.

Tonsillektomi için hazırlanıyor

Hastanın en az incelemesi şunları içerir:

 • genel ve biyokimyasal kan testi
 • pıhtılaşma ve kan grubu muayenesi
 • EKG
 • Diğer analizler ve çalışmalar ayrı ayrı
 • Ameliyat gününde yiyip içemezsin.

Lazer kaldırma

Bir lazerle bademciklerin radikal olarak çıkarılması ve lazer ablasyonu uygulanması, dokuların üst katmanlarının tahrip olmasına yol açar (kısmi uzaklaştırma). Lazer ışınının sinterlenme ve yıkıcı etkilerini kullanın, lenfoid dokuları çıkarmaya, kanamayı önlemeye ve açık yara oluşumunu önlemeye yardımcı olun.

 • Solunum da dahil olmak üzere akut bulaşıcı süreçler;
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • oncopathology;
 • Diabetes mellitus 1 t ve diabetes mellitus 2 ton dekompansasyonu;
 • Dekompansasyon aşamasında solunum ve kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • Kan pıhtılaşması ihlali ile birlikte kan hastalıkları;
 • 10 yaşın altındaki çocuklar;
 • Gebelik.
 • Ayakta bir ortamda egzersiz yapmak;
 • Kanama ve onunla ilişkili risklerin olmaması;
 • Damarların elektrokoagülasyonuna gerek yoktur;
 • Lokal anestezi kullanabilirsiniz;
 • Müdahale süresi 15-30 dakikadır;
 • Engelsiz kısa iyileşme süresi;
 • Açık yara ve ilişkili enfeksiyon riski yoktur;
 • Verimlilik% 80 olarak tahmin edilmektedir.
 • Yakındaki dokuların yanması mümkündür;
 • Anestezinin sonlandırılmasından sonra keder;
 • Önemli bir bariyer lenfoid organ kaybı ve daha ciddi hastalıklar - farenjit, bronşit, vb.
 • Lazer ablasyonu kullanırken olası nüks;
 • Yüksek maliyet.

Patolojik dokunun sıvı azotla derin dondurulması T - 196 ° C'de yapılır.

 • Ayakta bir ortamda egzersiz yapmak;
 • Yaş kısıtlaması yoktur;
 • Derin hasarsız bademcik alanlarının korunması, yani. bariyer işlevlerinin korunması;
 • Ameliyat sırasında ağrı olmaması;
 • Kansız yöntem - düşük T'de damarlar dondurulur;
 • Küçük uzun prosedür 15-20 dakika;
 • Geri kalan dokunun lakesinin derinliği azalır, bu da onların sanitasyonu kolaylaştırır.
 • Patolojik olarak değiştirilmiş doku alanları kalabilir;
 • Narkotik dokunun reddedilmesi, ağızdan hoş olmayan bir koku ve belli bir rahatsızlık ile birlikte gelir;
 • İşlemden sonra, bir süre kulak ve boğazda ağrı olur.

Bir birleştirici, elektrik enerjisini bir plazma akışına dönüştüren özel bir cihazdır. Plazma enerjisi, organik bileşiklerdeki bağları koparır, su, nitrojen bileşikleri ve karbondioksite ayrışan dokuların soğuk yıkımına yol açar.

 • Genel anestezi gerektiren güçlü bir ağrı sendromunun olmaması;
 • Kanama olmaması ve dokuların yanması;
 • Küçük postoperatif kanama riski;
 • Açık yara yüzeyi oluşmaz;
 • Dozaj, çevreleyen dokulara zarar vermez;
 • Ulaşılması zor yerlerde çalışmanıza izin veren esnek bir cihaz;
 • Engelsiz hızlı kurtarma;
 • Ameliyat sonrası doku nekrozu yoktur;
 • Yaş kısıtlaması yoktur.
 • Yüksek maliyet;
 • Doktorun yüksek nitelikleri gereklidir;
 • Kontrendikasyonlar var.

Radyo dalgası cerrahisinin aparatı yardımıyla bademcik dokusunun denatürasyonu.

 • Hastaneye yatmayı gerektirmeyen minimal invaziv müdahale;
 • Hızlı prosedür (20-30 dakika);
 • Kansız teknik;
 • Küçük intra ve postoperatif komplikasyon riski;
 • Ağrı sendromunun yokluğu;
 • Doku nekrozunun yokluğu ve yanık;
 • Engelsiz hızlı kurtarma.
 • Pahalı teknik;
 • Doktorun yüksek nitelikleri gereklidir;
 • Relapslar mümkündür.

Ultrasonik neşter kullanımıyla yüksek frekanslı salınımların kullanılması. Ultrasonik titreşimlerin enerjisi, dokuları keser ve hemen kanamayı ortadan kaldırarak onları pıhtılaştırır. Çevreleyen dokuların maksimum sıcaklığı 80 C'ye ulaşır.

Eyleme göre, prosedürün avantaj ve dezavantajları radyo dalgası tonsillektomiye benzer.

Operasyonun kompleks kategorisine ait olmadığından ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, olasılıkları hariç tutulmamaktadır.

Operasyon sırasında:

 • Boğulma riskini taşıyan laringeal ödem;
 • ilaç anestezisine karşı alerjik bir reaksiyon;
 • ağır kanama;
 • Gastrik sıvının pnömoni gelişimi ile aspirasyonu;
 • juguler ven trombozu;
 • dişlere zarar vermek;
 • alt çene kırığı;
 • Dudakların, yanakların, gözlerin yanıkları;
 • ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
 • kalp durması.
 • uzak kanama;
 • sepsis (HIV ile enfekte kişilerde düşük bağışıklık ile mümkündür);
 • bir tat bozukluğu;
 • boyunda ağrı.

İlk saatlerde duygular

 • Anestezi durduktan sonra, yumuşak doku şişmesi nedeniyle "boğazda topak veya yabancı cisim" olabilir.
 • Anesteziden uzaklaştıkça artan ağrı (ağrı kesiciler enjeksiyonu ile durdurulur).
 • Osiplost ve nazal sesler, ayrıca ödem ile ilişkilidir.
 • Bulantı, reseptörlerin tahrişiyle ilişkilidir.
 • T ila 38 C'yi (normun varyantı) yükseltebilir.

davranış

 • Yatak istirahati - hasta onun tarafında yatıyor ve kan ve kan tükürüyor.
 • Operasyondan birkaç saat sonra kalkabilirsin.

Boğaz tipi

 • Hızlı bir şekilde yanar (normalin varyantı).

Güç kaynağı

Ameliyattan sonra da içemezsiniz ve belli bir süre vardır (4 saatten 1 güne kadar). Doktor gıda alımına izin verdiği zaman, bunu rahatsızlığı azaltmak için bir anestetik olarak davrandıktan sonra yapabilirsiniz. Ürünler - soğuk veya hafif sıcak, yumuşak, asidik değildir.

Yavaş yavaş, belirtiler kaybolur, ağızdan hoş olmayan bir koku ve boyunda küçük bir ağrı olur. Bademciklerin bulunduğu yerler kirli gri olur. Özellikle yutulduğunda boğaz ağrısı hala devam etmektedir, bu yüzden ağrı kesicilerin kullanımını sürdürmeye değer.

Gıda sıvı ve sıcak olmamalıdır.

Yaranın tam iyileşmesi 2-3 hafta içinde meydana gelir: çamur-gri plak yerine beyaz ve sarı, daha sonra yeni bir mukoza oluşur. Hastalık yavaş yavaş geçer. Erken iyileşme döneminde, komplikasyonların gelişmesi veya tezahür etmesi mümkün olduğundan, geziler, stresler hariç tutulur. Yara iyileşmesinden sonra doktora tekrar ziyaret zorunludur.

Bademcikleri çıkardıktan sonra boğaz ağrısı olabilir mi?

Angina farklı tiptedir ve sadece bademcikleri etkilemez, bu nedenle bir nüksetme olasılığı kalır. Ancak, ameliyat edilen çocukların gözlemleri sırasında, anjinin relapsları daha az sıklıkta ortaya çıktı ve hatta tamamen durdu. Yetişkinlerde de, belirgin değil, iyileştirmeler var, ama var.

Evet, daha önce en ufak bir hipotermide kendini gösteren böyle hoş olmayan bir semptomatoloji, daha az sıklıkta rahatsız olacaktır.

Bekleme aşağıdaki durumlarda haklı çıkar (12 ay boyunca çocuğun gözetimi ile):

 • Geçen yıl 7'den az angina vakası;
 • son 2 yılda her yıl 5'ten az angina vakası;
 • Son 3 yılda her yıl 3'ten az angina vakası.

Hayır, sorun ameliyat edilen hastalar için geçerli kalır.

Koku lenfoid dokunun lakunalarında patojenik mikroorganizmaların aktivitesi ile ilişkili ise, o zaman ortadan kalkacaktır. Ancak, ağızdan hoş olmayan bir koku başka sebeplere de sahiptir.

Büyütülmüş bademcikler yutma ve nefes almayı engelliyorsa, bunları çıkarmanız veya eritmeniz önerilir.

Mikroorganizma sadece bademcikler üzerinde yaşar, bu nedenle operasyon tamamen bir problemi çözemez.

Bu riski değerlendirmek imkansızdır - her şey bünye olmaksızın organizmanın yeni varoluş koşullarına bağışıklık ve zindelik durumuna bağlıdır.

bademcikler, çeşitli uyaranlara elde hücresel ve humoral bağışıklık ve ilgili solunum yolu hastalıkları ve alerjik reaksiyonların gelişimini azaltabilir bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için.

Hayır değil. Vücudun savunmasını güçlendirmek (sağlıklı bir yaşam tarzı, spor, rasyonel beslenme, sertleşme) çok daha önemlidir. Yıl boyunca olumlu dinamikler söz konusu olduğunda, operasyonda herhangi bir avantaj yoktur.

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir. Bu makalede, birçok insanın birçok insanın aklına bu kadar güçlü bir şekilde girdiği bazı mitleri ortadan kaldırırım. Ayrıca, endikasyonları ve kontrendikasyonları tonsillektomiye ve ameliyattan sonraki olası sonuçlara da öğreneceksiniz.

Aslında, bezleri çıkarılması - yetişkinlerde (bezlerinden bademcikler popüler adıdır) - Doktor tüm çalıştı konservatif yöntemler sadece sonsuza boşlukları oturmayın tehlikesini barındırıyor enfeksiyondan önce güçsüz olduklarında sadece ve kırmaya çalışır gerekli bir adımdır kalbe, eklemlere, böbreklere.

Operasyonun nedenleri:

 • sık pürülan boğaz ağrısı (on iki ay içinde dörtten fazla),
 • Konservatif tedavinin başarısızlığı: Tekrarlanan antibiyotik kürleri, tonsil lavajı ve fizik tedavi, hastalığın stabil bir şekilde iyileşmesini sağlamamaktadır.
 • Streptokoklar akut romatizmal ateş veya kronik romatizmal ateşe neden oldu (kalp kapakçıkları veya miyokardit lezyonları veya kalp yetmezliği var),
 • reaktif artrit var,
 • böbrek hasarı (piyelonefrit, post-streptokokkal glomerülonefrit veya kronik böbrek yetmezliği);
 • Lenfoid doku o kadar büyümüştür ki normal burun solunumunu ve yutmayı önler.
 • peritonil apseler ile komplike anjina.

Tabii ki, klasik versiyonda, bademcikler bir neşter, makas ve bir ilmek ile çıkarıldığında, operasyon süresi ve ağrı duyumları genel anestezi gerektirir. Ancak, bugün bademcik kaldırmak için alternatif yollar vardır. Örneğin, bir operasyonun bir lazer veya radyo frekansı varyantı yaklaşık yirmi dakika sürer ve lokal anestezi uygulamak için yeterlidir.

Gerçek şu ki, bol kanama büyük bir gemiye verilen zararın sonucudur. Küçük damarlar sadece zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hızla tromboze olurlar. Kan pıhtılaşma sisteminin tutarlılığından emin olmak için ön analiz yapılır. Pıhtılaşma faktörü normal değilse, işlem ertelenir. Daha büyük damarlar elektrokoagülasyona uğrarlar veya kendileri bir lazer eylemi altında sinterlenirler. Yani, tonsillektomi için genellikle kansız seçenekler yoktur: lazer çıkarma, kriyodestrit, ultrason.

Aslında, radikal tonsillektomiye ek olarak, bademciklerin dokusu tamamen alındığında, hala ablasyon, yani bezleri oluşturan lenfoid dokunun kısmen çıkarılması söz konusudur. Bu durumda, sadece üst tabaka kesilir veya enfeksiyondan etkilenen alanlar seçici olarak rezeke edilir. Bu seçenek, bir lazer, kriyotestrit, ultrasonik ve sıvı-plazma maruziyeti kullanırken mümkündür. Yani, bademciklerin yeniliği toplam değilse, farinksin lenfoid dokusunu korumak için yollar vardır, böylece hücresel ve hümoral seviyelerde lokal immün koruma sağlar.

Bu nedenle, modern donanıma sahip ciddi bir klinikte her klinik vaka için, doktor bu hasta için palatine bademciklerin çıkarılması için en uygun seçeneği seçebilecektir.

Klasikin yanı sıra, operasyonu yürüten pek çok modern yöntem de kullanılmaktadır. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması lazer, ultrason, sıvı azot ve plazma yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 1. klasik - genel anestezi altında operasyon, bir neşter, makas kullanılarak ya da tamamen kesilmiş veya tüm amigdala'da gördüğünde menteşeleri. Kanama elektrokoagülasyon ile durur. Yöntem, sonsuza dek enfeksiyon kaynağından kurtulmanıza izin veren radikaldir. İyileşme, ılımlı bir ağrı sendromu ile gerçekleşir, kronik bademcik iltihabı meydana gelmez. Bununla birlikte, lenfoid oluşumları tam kaldırma yerel hücresel ve humoral bağışıklığı azaltan ve yol gırtlak, faranjit, bronşit açar. Ayrıca solunum yolu alerjik patolojilerin gelişme riskleri vardır.
 2. Daha gelişmiş bir klasik yol - Bir mikrodebridge ile 6000 rpm frekansta dönen ektomi. Varyasyon basit bir operasyonel yaklaşımın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Operasyon sırasında daha az ağrılı bir sendrom olsa da, operasyon daha uzundur, yani anestezi büyük dozda ilaçlarla yapılmalıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Lokal anestezi altında en fazla yarım saat süren kısa bir prosedür. Lazer ayrıca dokuları temizler ve damarları sinterleyerek aşırı kan kaybını önler. Yanık mukus riskleri vardır, bu yüzden iyileşme süresi uzar. Kızılötesi, lif (kapsül tutulur ve derin cepleri elimine edilir) optik (eğer bademcik çoğunu uzaklaştırmak üzere olur), holmiyum, C (lenf dokusu miktarı, keskin azalır) yönteminin varyasyonları farklı türde lazer çalışma gerektirir. Organoservershaya lazer cerrahisi - ablasyon (bademciklerin kısmi olarak çıkarılması), sadece üst kısımları veya enfeksiyonun etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır.
 4. Elektrokoagülasyon. Bir seansta problemi tamamen çözmek için bezlerin yeterince derin olmasına izin vermez. Yanlış güce yanıklar ve dolayısıyla daha uzun iyileşme ile doludur. Lenfoid dokunun bertaraf edilmesini ve tek bir cihazla damarların koterizasyonunu birleştirir.
 5. Sıvı plazma yöntemi (toplayıcı). Genel entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün kalitesi, cerrahın deneyimine bağlıdır. Yeterli bir hekimin yeteneği ile hemen hemen hiç kanama olmaz ve bademcikler düzgün bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı klasik versiyondan anlamlı derecede daha azdır. Yöntemin özü, yönlendirilmiş bir manyetik alanla bir plazmanın oluşmasıdır. Bu amaçla, kumaşı 45-60 santigrat dereceye kadar ısıtabilen bir voltaj seçilir. Proteinler karbondioksit, su ve düşük moleküllü azot içeren ürünlere dönüşür.
 6. Sıvı nitrojen ile cryodestruction Lenfoid dokusunun ölümüyle birlikte dondurulmasını önerir. Donma engelleri ağrı reseptörlerini bloke ettiğinden, manipüle etmek için lokal anestezi kullanılır. Ancak postoperatif dönem ağrılıdır. Sonuç her zaman radikal değildir, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir. Donmuş dokular bir süre için yırtıldığı için, operasyondan sonra farengeal mukoza için daha kapsamlı antiseptik bakım gereklidir.
 7. Ultrasonik neşter. 20.000 kHz'yi aşan frekanslar dokuları seksen santigrat dereceye kadar ısıtır. Sonuç olarak, ultrason yayıcı bir neşter gibi çalışır. Yöntem etkilidir. Yardımı ile radikal tonsillektomi yapmak mümkündür. Bununla birlikte, mukozaya yanma riski vardır.

Kaldırma yönteminin seçimi, doktorun tedavisinden ve sonucundan sorumlu olduğu ve hastanın durumunu ve gelecekteki operasyonun hacmini tam olarak değerlendirebildiği için doktorda kalır.

1. Mutlak (kategorik olarak işletmek imkansızdır):

Pıhtılaşma sisteminin yenilgisi ile ilişkili kan ve kemik iliği hastalıkları.

İlk türden diabetes mellitus.

Tip 2 diabetes mellitusun dekompanse edilmesi.

Kardiyovasküler patolojilerin dekompanse edilmesi.

Dekompanse pulmoner hastalıklar.

2. Göreli (geçici). Nedeni ortadan kaldırdıktan sonra, tonsillektomi yapabilirsiniz:

Akut enfeksiyonlar (solunum, sinüzit, rinit, farenjit, larenjit, bronşit).

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soğuk nasıl yakalanır?

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir kişinin etkilenmesinin daha muhtemel olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, boğaz kırmızısı yapmak ve gerçek hayatta acı verici duyumlara neden olmak için, bağışıklık hücreleri patojenik patojenlere dayanamadığında organizmanın koruyucu işlevlerini zayıflatmanın yollarını aramalıdır.

Anjinada klorheksidin kullanımı

Angina lokal tedavisi sürecinde, çeşitli antiseptikler boğazın durulanması ve tedavisi için kullanılır. Bu maddenin etkili özelliklere sahip olması önemlidir, ancak nazikçe hareket eder ve farinksin mukoza zarını tahriş etmemiştir.