Loading

Boğaz için hangi sprey daha iyidir ve özellikleri nelerdir?

Bir kişi boğaz ağrısı başlarsa, viral ve bakteriyel enfeksiyon nedeni olur. Orofaringeal sistemdeki enflamatuar süreç sıklıkla kızarıklık, şişlik ve terleme ile birlikte görülür. Yukarıdaki belirtilerin üstesinden gelmek için, boğaz için bir sprey kullanmanız gerekir. Tahsis edilecek etkili araçlar nelerdir?

Boğaz spreylerinin çeşitleri

Boğaz tedavisi için bir ilaç seçmeden önce, ne tür olduğunu anlamanız gerekir.

Yerel hazırlıklar aşağıdaki gibi gruplara ayrılır:

 1. Antiseptik. Bakteri, mantar ve virüsleri tahrip edebilen bileşenler içerir;
 2. Antibakteriyel. Bakteriyel enfeksiyonu öldürürler;
 3. anti-enflamatuar. Etkileri, farengeal bölgede inflamasyona neden olan çeşitli maddelerin reaksiyonunu ve oluşumlarını engellemeye yöneliktir;
 4. Antiviral. Virüsleri ortadan kaldırıyorlar;
 5. temizlik ve nemlendirme. Bu ilaçlar deniz tuzu ve bitkisel özler içerir. Bu sayede, etkilenen hücresel yapıdaki sıvı miktarı artar, boğazda kuruluk ve terleme giderilir;
 6. Kombine. Bu ilaç grubunun aynı anda antiseptik, anestetik, anti-enflamatuar şeklinde birçok etkisi vardır;
 7. homeopatik. Bu tür ilaçlar arasında şifalı otlar, mikro elementler ve metal tuzları bulunur.

Boğaz ağrısı için bir çözüm reçete sadece doktor muayene sonrası olmalıdır. Homeopatik ilaçlar kendi başlarına kullanılamazlar, çünkü yanlış dozlama ile çeşitli komplikasyonlara neden olabilirler.

Boğaz için etkili araçların listesi

Çoğu hasta boğaz için hangi spreyin en iyi olduğu sorusuyla ilgilenir. Uzmanlar boğazdan en iyi spreylerin listesini belirler.

Geksoral

Hepethidin formunda bir bileşen içeren antibakteriyel madde. Etkisi bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlarla mücadele etmeyi amaçlamaktadır.
Şeklinde bir dizi avantajı vardır:

 • kullanışlı uzun nozul;
 • gebelik ve laktasyon döneminde uygulama;
 • üç yaşından büyük çocuklarda kullanılır.

Ayrıca, Geksoral'ın birkaç saat süren etkisi nedeniyle bir zarflama etkisi olduğunu da belirtmek gerekir. İlaç günde iki defaya kadar kullanılmalıdır.

Ingalipt

Streptocide şeklinde bir antibiyotik içeren iyi bir ilaç. Anjina, larenjit, farenjit bakteriyel formu için reçete edilir.
Streptocide eski antibiyotiklere atıfta bulunur ve bu nedenle birçok bakterinin buna karşı duyarlılığı yoktur.

Ayrıca, ilacın bileşimi okaliptüs yağı ve nane içerir. Bu nedenle antimikrobiyal etki oluşur, solunum yolu spazmı azalır ve orofaringeal alan pürülan içerik ve plaktan arındırılır.

Ana avantajı, oldukça ucuz olmasıdır.

Derinat

Rus üretiminin boğazı için sprey. Ana bileşen sodyum deoksiribonükleotittir.
Bunun etkisi bağışıklık sistemini uyarmayı amaçlamaktadır. Bu etki sayesinde vücudun çeşitli enfeksiyonlara direnci artar ve viral ve bakteriyel ajanlara karşı bağışıklık yanıtı gelişir.

Derinat etkilidir, çünkü aynı zamanda anti-inflamatuar, antitümör, antialerjik, antioksidan etkileri vardır. Ama bu ilaç ucuz değil.

kameton

Birçok hasta tarafından bilinen boğaz için aerosol. Klorobutanol, okaliptüs yağı, kafur ve levomenthol formunda bileşenler içerir. Bu gibi maddeler ilaca nane aroması verir.

Bütün bunlara ilaca, analjezik ve ferahlatıcı bir etkisi vardır. Akut ve kronik tipte farenjit, larenjit ve bademcik iltihabı için reçete edilir.

lugol

İyot bileşeni olan boğaz için ucuz sprey. İlaç, bakterisidal bir etkiye sahip olan bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarda etkilidir.

İlaç, gebelik ve laktasyon döneminde yanı sıra tiroid hastalığı olan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Genellikle, Lugol anjin gelişirken bir çocuk olarak reçete edilir.

Miramistin

Antiseptik ve antibakteriyel özelliği olan boğazda aerosol. Çeşitli bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonlar için reçete edilir.
Miramistin'in diğer ilaçlar arasında birçok avantajı vardır.

 • Tat nitelikleri yoktur.
 • Hasta tarafından mükemmel derecede tolere edilir.
 • Doğumdan bebeklere, gebelik ve laktasyon evresindeki kadınlara, yaşlılara reçete edilir.

Herpes enfeksiyonu, grip, soğuk algınlığı, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, larenjit olduğunda reçete edilir. Komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.
Ancak ilacın maliyeti oldukça yüksektir. Spreyli bir şişede üretilir.

NovoSept

Hollandalı bir firma tarafından üretilen boğaz için antiviral sprey. Benzer bir bileşime sahip analogları yoktur.
Antiseptik, anestetik ve immünmodülatör şeklinde üç temel özelliğe sahiptir.

Novosept, viral ve bakteriyel enfeksiyonun üstesinden gelebilen boğaz için etkili bir spreydir.

Şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır:

 • gebelik ve emzirme döneminde kadınlar;
 • beş on yıla kadar çocuklar;
 • alerjik reaksiyonların varlığı ve bronşiyal astım;
 • ilacın bileşenlerine artan duyarlılık.

Hastalığın ilk günlerinde, Novosept her iki saatte bir serpiştirilmelidir. Yan etkiler boğazda mukoza zarının tahrişini içerir.

Chlorophyllipt

Bu ilaç ayrıca bir sprey olarak da mevcuttur. Ukrayna'da üretilmiştir. Ana bileşen okaliptüs özüdür. Dar bir antimikrobiyal aktivite gösterir, yani sadece stafilokokları yok edebilir.

Sprey bileşimi alkol içerdiğinden, çocukluk döneminde, hamilelik ve emzirme döneminde kadınlarda ve motorlu araç kullanan hastalarda karaciğer hastalıklarında kullanılması önerilmemektedir.

Strepsils Plus

Lidokain, diklorobenzil alkol, levomenthol ve nane yağı içeren antiviral ilaç. Bu kombinasyon sayesinde, ilaç iyi bir antiseptik ve analjezik etkiye sahiptir.

Boğaz için sprey, çocukluk şeklinde on yıl, hamile ve emziren kadınlarda bir dizi sınırlamalar vardır.

Tantum Verde

Bu ilaç en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Fungal ve bakteriyel enfeksiyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olan antiseptik bir etkiye sahiptir.
Ana bileşen, bir anti-enflamatuar ilaç grubu olarak sınıflandırılan benzidamin hidroklorürdür. Bu özellik nedeniyle, staphylococci, streptococci, mantarların neden olduğu farenjit ve boğaz ağrısını tedavi eder.

Ek özellikler olarak, analjezik etkiyi izole etmek mümkündür. Bu özellik, acı verici hislerden kurtulmanıza, enflamatuar sürecin aracılarının üretimini bloke etmenize ve sıcaklık göstergelerini normal seviyeye indirmenize izin verir.

Hemen hemen hiçbir yan etki, ancak üç yaşına kadar çocukluk şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır, gebelik ve laktasyon aşaması.

Proposol

Propolis, etil alkol ve gliserin içeren ucuz aerosol formülasyonu. Bu kombinasyon sayesinde, ilacın güçlü bir antimikrobiyal etkisi vardır. Bu özellik enflamatuar süreci durdurur ve lokal immün fonksiyonunu artırır.

Gliserin yumuşatıcı ve nemlendirici bir etkiye sahiptir. Ancak Proposol'ün, arıcılık ürünlerini tolere etmeyen hastalarda alerjik reaksiyona neden olabileceğini belirtmek gerekir. Yan etkiler olarak, ciltte kızarıklıklar, paroksismal hapşırma, ayırt edilir. On iki yaşına kadar bir çocuk şeklinde bir kısıtlama vardır.

Akvalor

Yıldan itibaren çocuklarda kullanılabilecek etkili araçlardan biri. Arındırıcı ve nemlendirici özelliğe sahip deniz tuzu içerir. Rinit, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve adenoidit için reçete edilir.

Mevsimsel alevlenmeler döneminde profilaktik olarak kullanılabilir. İlaç kronik ve akut patolojilerde boğazda tahrişi mükemmel bir şekilde giderir.

Boğaz spreyi kullanımı için talimatlar

Boğazın tedavisi sırasında olumlu bir etki elde etmek için, spreyler doğru bir şekilde uygulanmalıdır. İşlemden önce, ilaç için talimatları okumak gerekir.

Ayrıca çeşitli kurallara uymak da gereklidir.

 1. Aerosolü kullanmadan önce, ağız boşluğu, mukus ve plaktan arındırılmalıdır. Bunu yapmak için, boğazı ılık ve hafif tuzlu suyla yıkamak yeterlidir. Böyle bir çözüm yerine, şifalı otların infüzyonunu papatya, adaçayı veya calendula şeklinde uygulayabilirsiniz.
 2. Bundan sonra, şişeyi kutudan çıkarın, koruyucu kapağı çıkarın ve ürünün memeden sıçradığını kontrol edin. Bunu yapmak için sadece bir veya iki kez basın.
 3. Daha sonra şişe dikey olarak konumlandırılır ve doğrudan etkilenen bölgeye ağız boşluğuna gönderilir. Ajan yardımı ile mukoza zarını alır. İlaç girişinde nefes almak, solunum sistemine girmemesi için gecikmelidir.
 4. Ağız boşluğunu beş dakika işledikten sonra tükürüğü yutmayı başaramazsınız. Yiyecek ve içeceklerden bir ya da iki saat boyunca reddetmek gerekir.
 5. Hastalığın ilk günlerinde, prosedür mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Çok sayıda kabul, günde yedi defaya kadar gidebilir. İki veya üç gün sonra üç katına iner.

İlaçların uyumsuzluğundan dolayı komplikasyonlara neden olabileceğinden, tedavi süresince birkaç ilacın kullanılması önerilmez.

Çocuklarda boğaz spreylerinin kullanımı

Boğaz irrigasyonu için birçok ilacın çocuklukta kullanılması yasaktır. Genellikle, spreyler boğaz tedavisi için üç ila dört yıl boyunca çocuklara uygulanır. Bütün nokta, eğer ürün larinkse çarparsa, bronkospazm ve dokuların şişmesi meydana gelebilir.

Ancak özel dikkatle kullanılabilirler. Ürünü hafifçe yanağın içine püskürtmek yeterlidir. Çocuklarda boğaz tedavisi için bazı doktorlar, bir emzik üzerinde bir preparatı damla tavsiye eder.

Anjin ve farenjit ile boğazın pamuklu ped ile tedavi edilmesi daha iyidir. Önce çözelti içine batırılır ve sonra ilaç uygulanır.
Daha büyük bir yaşta para başvurmak da son derece dikkatli. Böyle bir işlem, bir çocuğun bulantı, kusma veya alerjik reaksiyona neden olabilir.

Şu anda, boğazda acı verici hislerle mükemmel başa çıkan birçok ilaç vardır. Bazılarının yüksek bir maliyeti var, diğerleri - daha düşük bir. Ama doğru ilacı almanıza izin veriyor.

En iyi boğaz spreyleri antibiyotiklerle + fiyatlar + genel bakış


Farinks ve larinksin bakteriyel enfeksiyonlarında, sistemik antibakteriyel tedavi ile birlikte, boğaz için lokal bir antibiyotik genellikle reçete edilir. Bu tür spreyler ve aerosoller, avantajlı olarak, sadece antibakteriyel değil, aynı zamanda anti-enflamatuar, analjezik, antiseptik ve fungisit etkisinin de sağlandığı bir kombinasyon bileşimine sahiptir. Ayrıca, lokal aksiyonlu preparatların sistemik kan akışına düşük bir absorpsiyon derecesine sahip olduğu ve bu nedenle nadiren tedaviden istenmeyen etkilere neden olduğu not edilmelidir.

Antibiyotik ile boğaz için sprey

Bir antibiyotik ile boğaz için en ucuz ve en yaygın olarak kullanılan sprey Ingalipt'dir. Önceden, Bioparox etkili bir şekilde kullanılıyordu, ancak Nisan 2016'dan beri Rusya Federasyonu topraklarında satışa çıkarıldı.

Sprey, Rus ilaç firmaları Vips Honey Firm, Altayvitamin ve Pharmstandard tarafından üretilmektedir.

Inhalipt belirgin bir antibakteriyel, antiseptik, anti-enflamatuar ve orta derecede analjezik etkilere sahiptir. Antibakteriyel etki, norsulfazol ve streptocid'in sr-va çözünebilir formlarının bileşimindeki varlığa bağlıdır. Bunlar sülfonamid grubundan antibiyotiklerdir. Antibakteriyel aktivitenin mekanizması, sülfonamidlerin bakteriyel hücrelerde folat sentezi sürecini bozma yeteneğine bağlıdır.

Timol, nane ve okaliptüs yağının varlığı, ek antiseptik, anti-enflamatuar yanı sıra analjezik ve ferahlatıcı etkiler sağlar.

İlaç başarıyla bakteriyel bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, yanı sıra aft ve ülseratif stomatit kullanılır.

Kontrendikasyonlar, bileşenlerin bireysel intoleransı, disakkarridaz yetmezliği (preparat sukroz içerir) ve ayrıca çocukların yaşı üç yıla kadardır. İlaç hematopoez sistemi, nefroz, nefrit ve yaygın toksik guatr ciddi patolojileri olan hastalar tayin tavsiye edilmez.

Besleyici bir bebeği olan ve bir antibiyotik ile boğaz aerosolünü emziren kadınlar sadece sorumlu doktor tarafından reçete edilebilir.

Ingalipt'i kullanmadan önce, ağzınızı kaynamış suyla durulayın. Aerosolü 1-2 saniye boyunca püskürtün. İlaç günde üç ila dört kez uygulanır.

Uygulamadan istenmeyen etkiler, mukoza zarının, baş ağrısının, bulantıların döküntü, şişlik, kuruluk ve yanma hissi olarak ortaya çıkabilir.

Antiseptik ile boğaz için spreyler ve aerosoller listesi

 • Hexaspree (30 mililitre -300 rub.)
 • Lugol (50 mililitre-105 ruble)
 • Anti-Angin Formülü (25 ml -250 rub.)
 • Propofol (50 mililitre -169 ruble)
 • TeraFlu LAR Sprey (30 ml -270 rub.)
 • Stopangin (30 ml -280 rub.)
 • Heksoral (40 ml -350 ruble)
 • Kameton Vips Bal Şirketi (20 g - 38 ruble;
 • Kamerun Stoma (30 g-45 ruble);
 • Kameton Pharmstandard (30 g-74 ruble);
 • Kameton Pharmstandard (45 g - 95 ruble.).
 • Tantum Verde (30 ml - 270 ruble);
 • Tantum Verde Forte (15 ml - 300 ruble);
 • Ingalipt, Vips Bal Firması (20 ml - 106 ruble);
 • Ingalimp aerosol Altay vitaminleri (30 ml - 87 rub.);
 • Ingalipt Pharmstandard (30 ml - 87 rub.).

Boğaz için hangi spreyler çocuklara reçete edilebilir?

Bir sprey veya aerosol şeklinde çocuklar için boğaz için bir yerel antibiyotik 3 yaşından küçük bebeklere reçete olmadığını hatırlamak önemlidir. Aşağıdakiler uygulanabilir:

 • Tantum Verde (Tantum Verde Forte sadece on sekiz yaşından itibaren atanır);
 • Geksoral;
 • Ingalipt

Sprey TeraFlu LRA dört yıl sonra atadı.

Beş yaşından itibaren Kamerun, Anti-Angin Formülü uygulayabilirsiniz.

Stopangin, Hexaspray 6 yıl sonra kullanın.

Duran varlıklara genel bakış

Tantum Verde

İtalyan ilaç kampanyası ASR.A.F. tarafından üretilen boğaz için anti-enflamatuar ve antiseptik sprey.

Güçlü bir anti-inflamatuar, anestezik, antiseptik, antimikrobiyal (antibakteriyel ve fungisidal dahil) etkileri sergiler.

Tantum Verde'nin ana aktif maddesi, indazoller - benzidamin sınıfından bir NSAID'dir. Antimikrobiyal etkinin mekanizması, mikrobiyal hücrelerdeki metabolik süreçlerin inhibe edilmesiyle gerçekleştirilir ve bunların daha sonraki lizizine yol açar. Bakterilere, Candida cinsinin mantarlarına (yani ağız boşluğunun pamukçuku için kullanılabilir) ve bazı virüslere karşı aktiftir.

Anti-inflamatuar etki, hücre membranlarını stabilize etmek ve inflamatuar mediatörlerin sentezini inhibe etmek için benzidamin yeteneği sayesinde gerçekleştirilir.

İlaç, lokal bir etkiye sahiptir, mukoza zarlarından hızla emilir ve iltihaplı dokularda birikebilir. Kan, minimum miktarlarda emilir, sistemik eylem için yetersizdir.

Vücuttan, esas olarak böbrekler tarafından atılır.

Kullanım endikasyonları, ağız boşluğunda lokalizasyona sahip inflamatuar hastalıklardır. Etkilidir:

 • diş eti iltihabı, stomatit, glossit (radyasyon veya kemoterapiden sonra oluşan iltihap dahil);
 • farenjit, larenjit, bademcik iltihabı;
 • ağız boşluğunun pamukçuku (temel tedaviye ek olarak reçete edilir);
 • Tükürük bezinin bir taşla doldurulmasından sonra ortaya çıkan tükürük bezlerindeki enflamatuar süreçler;
 • yaralanmalardan sonra, cerrahi müdahaleler (tonsillektomi, diş çekimi);
 • periodontal hastalığın karmaşık tedavisi.

Sprey, üç yıldan daha genç bebeklerde ve aynı zamanda benzidin için bireysel intoleransı olan hastalarda kontrendikedir. Dikkatle, astım (bronşiyal astım) ve asetilsalisilik asit (veya diğer NPBC'ler) intoleransı olan hastalar için kullanılması önerilir.

Gerekirse, bebek besleyen ve emziren kadınların tedavisi için ilaç kullanmak mümkündür. Ancak ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız her zaman gereklidir.

Ayrıca, Tantum Verde Forte bir sürümünün olduğunu unutmayın. Tek bir dozda (1 enjeksiyon) 0.255 mg benzidin içeren spreyin her zamanki "temel" versiyonundan farklı olarak, Forte tek bir dozda 0.52 mg benzidin içerir. Tek dozda non-steroid anti-inflamatuarın yüksek dozajı nedeniyle Forte, on sekiz yaşın altındaki hastalar için bebek ve emziren kadınlar için reçete edilmemiştir.

Oniki yaşın üzerindeki yetişkinler ve hastalar, ilacı uygulama başına 4-8 doz (enjeksiyon) için günde iki ila altı kez kullanmaları tavsiye edilir. Altı ila on iki arası çocuklara günde iki ila altı kez dört doz reçete edilir. Üç ila altı yıl arasında, her 4 kilogram için 1 püskürtme için tek bir doz hesaplanır (bir seferde dört dozdan fazla). Sprey de günde iki ila altı kez kullanılır.

Tedavi süresi 7 günü geçmemelidir.

Tantum Verde Forte sadece yetişkinlere reçete edilir ve günde iki ila altı kez, günde iki ila dört kez uygulanır.

Uygulamadan istenmeyen etkiler nadiren gelişir ve bir kural olarak, bileşenlere karşı alerjik reaksiyonlarla ilişkilidir. Muhtemel kuruluk ve mukoza hissi, deri döküntüsü. Çok nadiren fotosensitivite, laringospazm ve anjiyoödem var.

Geksoral

Hexoral, Amerikan ilaç firması Famar Orleans tarafından üretilmektedir. Aerosol belirgin bir antiseptik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, bakteriyel hücrelerde oksidatif metabolik reaksiyonları inhibe eder. Geksoral'ın geniş bir antimikrobiyal aktivitesi, gram + bakterilerin çoğunluğunu, Candida cinsinin mantarlarını ve bazı virüsleri (ilk tipte herpes simpleks virüsü dahil) içerir.

Ayrıca, aerosolün (heksaetidin) ana aktif bileşeninin ılımlı bir anestetik etkisi vardır.

Aerosol aşağıdakiler için etkilidir:

 • bademcik iltihabı;
 • farenjit;
 • diş eti iltihabı;
 • stomatit;
 • periodontopatiyah;
 • diş çekildikten sonra diş deliklerinin enfeksiyonu;
 • pamukçuk ağız mukozası.

Heksoral, ağız boşluğu ve yutak bölgesindeki cerrahi girişimlerden önce ve sonra, önleme için başarıyla kullanılabilir.

Hexoral kullanımına karşı kontrendikasyonlar, bileşenlerin bireysel hipersensitivitesidir ve hastanın yaşı 3 yıldan azdır.

Çocuk taşıyan ve emziren kadınlar, sadece bir doktora danıştıktan sonra Geksoral'ı kullanabilirler.

Heksoral günde iki kez kullanılır (doktor başka bir şema yoksa), bir veya iki saniye boyunca ağız boşluğuna püskürtülür.

Aerosol için istenmeyen reaksiyonlar çok nadiren gelişir. Olası görünüm: kuruluk hissi ve mukoza zarının yanması, boğazda terleme, öksürük, ödem, döküntü.

kameton

Rus ilaç şirketleri Stoma, Vips Honey Firm ve Pharmstandard tarafından üretilen ucuz kombine ilaç. Anestezi, soğutma, anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır.

Aerosol bileşimi klorobutanol hidrat, kafur, mentol ve okaliptüs yağını içerir.

Klorobutanol hidrat, anestetik, anti-inflamatuar, antiseptik ve orta fungisidal etkiye sahiptir.

Kafur ve mentol, anestezi etkisini artırır ve ayrıca antiseptik bir etki gösterir. Okaliptüs yağı anti-inflamatuar ve antiseptik etkisini güçlendirir.

Maddenin minimal sistemik absorpsiyon nedeniyle sadece lokal etkisi vardır.

Kamerun randevusu için endikasyonlar, ağız ve burun boşluklarında akut ve kronik iltihaplardır.

Ajan rinit, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı etkili bir şekilde kullanılabilir.

Randevuya kontrendikasyonlar, bileşenlere bireysel aşırı duyarlılık ve beş yaşından daha genç yaştadır. Wed-in astım (bronşiyal astım) hastalarına dikkatle uygulanmalıdır.

Bebek ve emziren kadınlar, bir doktora danıştıktan sonra Cameton kullanabilir. Minimal sistemik absorpsiyon göz önüne alındığında, emzirme sırasında kullanıldığında, doğal beslenmenin kesilmesi gerekli değildir.

Kamerun günde üç ila dört kere kullanıyorum. Bir seferde, iki veya üç doz aerosol, ağız içine veya her bir burun pasajına püskürtüldü. Atomize preparat inhale edilmelidir.

Uygulamadan istenmeyen etkiler nadiren gelişir ve alerjiktir (yanma, boğaz ağrısı, kuru his, döküntü).

Stopangin

Stopangin, İsrailli ilaç şirketi Teva tarafından üretilmektedir. Sprey güçlü antiseptik, antimikrobiyal ve analjezik özelliklere sahiptir. Stopangin'in ana aktif maddesi, heksaetidin'dir.

Heksetidin, gram + bakterilerinin çoğu, Candida cinsinin mantarları ve bazı virüsler (PC virüsü, influenza virüsü ve herpes simpleks virüsü tip 1 dahil) dahil olmak üzere geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir.

Ayrıca, uçucu yağlar (nane, anason, okaliptüs) içeriği nedeniyle, Stopangin belirgin analjezik ve zarflama etkileri gösterir.

Sprey aşağıdaki durumlarda uygulanır:

 • bademcik iltihabı, farenjit, diş eti iltihabı, stomatit, glossit, periodontitis, aftöz ülserler;
 • ağız boşluğu ve larinkste tümörlerin bozulmasında süperenfeksiyonların gelişmesini önlemek;
 • Diş çekimi, tonsillektomi vb.

Ayrıca, sprey, ağızdan hoş olmayan bir kokuyu gidermek için hijyenik bir amaç için kullanılabilir.

Kullanılacak kontrendikasyonlar atrofik farenjit, hastanın yaşı altı yıldan azdır, hamileliğin ilk üç aylık döneminin yanı sıra bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü de söz konusudur.

İkinci ve üçüncü üç aylık dönemdeki bir çocuğu ve emzirmeyi sürdüren kadınlar, sadece bir doktora danıştıktan sonra Stopangitis kullanabilirler.

Sprey yemeklerden sonra kullanılmalıdır. Yedi günlük tedaviyi aşmamak tavsiye edilmez.

İlaç günde iki kez kullanılmalıdır (doktor başka bir terapi şeması seçmemişse), ilacın etkilenen bölgeye ilaç püskürtülmesi.

Minimal sistemik absorpsiyon göz önüne alındığında istenmeyen etkiler oldukça nadirdir. Mukus zarının bulantı ve yanması olabilir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Boğaz için spreyler: yetişkinler, çocuklar ve hamile kadınlar için etkili araçlara genel bakış

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk mevsimde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun, penetran bir organizmanın belirtisidir. Boğaz için sprey kolayca farinks, larinks, bademcik iltihabı ilk belirtileri ile başa çıkmak. Bu, basınç altındaki ilacı içeren bir flakondur. Püskürtüldüğünde boğazın mukozasına düşer, onu işler ve tedavi edici etkisini gösterir. Çoğu insan için sprey, ev tıbbı sandığında vazgeçilmez bir şeydir.

Boğaz için sprey kullanımı çok uygundur. İlaç doğrudan lezyon üzerine püskürtüldüğünde, mukozayı koruyucu bir filmle kaplar ve mevcut mikroplardan ayırır. Tabletler ve pastiller ile karşılaştırıldığında, boğaz spreyi etkisi çok daha hızlı ve daha etkili oluyor. Spreyleri oluşturan ilaçlar kan dolaşımına nüfuz etmez ve iç organ ve sistemlerin performansını etkilemez.

Eylem Mekanizması ve Uygulama Yöntemi

Boğaz için spreylerin farmakolojik etkisi:

 • Çoğu ilaç antiseptiktir. Ağızda ve boğazda yaşayan mikropları yok ederler.
 • Bazı ilaçlar, inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayarak hastalığın semptomlarını azaltır. Spreylerin anti-enflamatuar etkisi şişlik, kızarıklık ve ağrıyı azaltmaktır.
 • Semptomatik eylem, boğazda rahatsızlık, terleme, yanma ve kaşıntıyı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Spreyi uyguladıktan sonra, bu belirtiler hızlı ve kalıcı olarak geçer. İlaçların bu özelliği sayesinde, ağrı geçer, uyku iyileşir, iştah görünür ve iş kapasitesi artar.
 • Deniz suyu ve bitki özlü maddelere dayanan spreyler, boğazdaki mukoza zarını nemlendirir ve saflaştırır. Ağız boşluğunu korumak ve mukozayı tahrişten korumak için tasarlanmıştır.

Boğaz ağrısındaki spreyler tüketiciler arasında çok popülerdir ve ilaç pazarında çeşitli isimlerle temsil edilmektedir. Şu anda içeren spreyler Antiseptikler, antibiyotikler ve uçucu yağlar. Anestezi, dezenfeksiyon ve zarflama etkisine ek olarak, bakterisit, şifa ve mukolitik etkileri vardır.

Mukus ve mukusun boğazdan çıkarılması için su ile durulanması gerekir.. Bu, spreyin aktif maddelerinin etkilenen alana nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ürünü nozul içine almak için ilaçla birlikte balon sallanmalı ve kolda birkaç kez bastırılmalıdır. Daha sonra ağzınızı açın, nefesini tutun, ağızlığı ağzınıza sokun ve kolu 2 defa bastırarak kutuyu sağa ve sola çevirin. Bu, farinks ve bademciklerin tamamen sulanması için gereklidir. İlaç ağızda 3-5 dakika bekletilmeli ve yarım saat kadar yiyecek ve su içmeyi reddetmelidir. Spreyi uyguladıktan sonra kapak çıkarılmalı, su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kapak ve şişe üzerinde yüksek sıcaklıklara izin verilmesi yasaktır.

Spreylerin kullanımına kontrendikasyonlar:

 1. 3 yaşın altında yaş,
 2. Bronş tıkanıklığı
 3. İlaca karşı hoşgörüsüzlük,
 4. Alerjik reaksiyonlar,
 5. Hamilelik ve emzirme,
 6. Mukoza atrofisi.

Sprey ile tedavi süreci zamanla sınırlıdır ve genellikle 5-7 gündür. İlacın sürekli ve tekrarlı kullanımı, bileşenlerine mikroplarda direnç oluşmasına yol açar. Bu durumda, enfeksiyondan kurtulmak oldukça zor olacaktır.

Boğaz ağrısından etkili spreyler

Boğaz için bir sprey seçerken, sadece fiyata odaklanmamalısınız. Her zaman tüketicinin beklentilerini haklı tutan pahalı bir araç değildir. Bazen ucuz bir ilaç bile çok etkili ve kalitatif olduğunu kanıtlamaktadır.

Bir ilaç seçerken, kişi fiyat ve popülerliğe dayanmamalı, ancak hastalığın nedenleri ve belirtileri. Sağlığa zarar vermeden tam iyileşme elde etmenin tek yolu budur. Kulak burun boğaz uzmanı muayene ve muayeneden sonra uygun spreyi doğru seçecektir. Patolojiye neden olan enfeksiyon türünü bağımsız olarak belirlemek ve bir sprey seçmek genellikle çok zordur.

 • Hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antimikrobiyal bileşenlere sahip bir sprey kullanılması gerekir.
 • Farinks ve larinkste viral hasar ile anestetik ve analjezik içeren spreyler hastalıkla baş etmede yardımcı olacaktır.
 • Pharynx, larinks, bademcikler kronik iltihabı, zarflama ve nemlendirici ilaçlarla tedavi edilir.

Boğaz için en popüler ve etkili spreylerin listesi:

"Geksoral"

"Geksoral" patojenik mantar ve bakterileri yok eden etkili bir spreydir. Travma ve diş çıkarıldıktan sonra boğaz, stomatit, diş eti iltihabı için reçete edilir. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve coccal ve çubuk florasına karşı aktiftir. "Geksoral" Sprey ağızda ağrıyı ortadan kaldırır, öksürük ve mukozada şişme. İlacın ana aktif maddesi ağız mukozası üzerinde tutulur ve pratik olarak kan içine emilmez. Bu bağlamda, "Geksoral" ciddi bir yan etkisi yoktur. Uzun süreli kullanımda, tat duyularının ihlali olabilir ve ilaç yutulursa kusma meydana gelir.

"Akvalor"

"Aqualor", rinit, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve adenoidit için kullanılan bir spreydir. Ayrıca, influenza epidemisi sırasında veya kitle tıkanıklığı olan yerleri ziyaret ettikten sonra profilaktik amaçlar için kullanılır. "Akvalor" Sprey yararlı mikro elementler ile deniz suyu içerir. Basınç altındaki çözelti, patojenik florayı ve pürülan kaplamayı temizler, antiseptik ve analjezik etkiye sahiptir, boğazda rahatsızlık ve terlemeyi ortadan kaldırır. Oral mukozayı nemlendirmek ve kronik süreçlerde tahrişi gidermek için kullanılır.

"Lugol"

"Lugol", çocukluktan beri herkese pratik olarak bilinen boğazın tedavisi için bir iyot çözeltisidir. Şu anda, şifa ve bakteriyostatik etkisi olan aynı adı sprey dayanmaktadır. Onun popülaritesi yüksek verim ve nispeten ucuz maliyete bağlıdır. "Lugol" un modern uygun şekli, tek bir tıklamayla iltihap odağını tedavi etmenizi sağlar. İlacın dezavantajı, çocuklar ve yetişkinler tarafından zayıf bir şekilde tolere edilen ve kusmaya neden olabilen keskinliğidir. İyot ve türevlerine alerjinin varlığında "Lugol" kullanılması yasaktır.

"Kameton"

"Cameton" - analjezik, dezenfektan ve orta derecede dikkat dağıtan etkisi olan ucuz bir ilaçtır. Dozlama valfı bulunan bir kapta basınç altında olan yağlı bir sıvıdır. "Cameton" - uçucu yağlara dayalı ve soğuk algınlığı için kullanılan bir ilaçtır. Sprey bileşenleri, ilaç uygulaması alanında kan akışını yoğunlaştırır, mukozal reseptörleri uyarır, alevlenir ve lokal olarak anestetik etki gösterir, soğuk, yanma ve karıncalanma hissi eşlik eder. İlaç mukoza zarını nemlendirir ve nefesi normalleştirir. "Cameton" sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir. Ciddi iltihapla baş edemez ve patojenik bir enfeksiyonu yok etmez. Bu gibi durumlarda, spreyi antimikrobiyallerle birlikte uygulanması tavsiye edilir.

"Orasept"

"Oracept", bir sprey şeklinde üretilen ve antiseptik ve analjezik etkiye sahip bir ilaçtır. İlacın aktif maddeleri sistemik kan dolaşımına girmez, tüm organizmayı etkilemez, sadece lokal etkiyi etkiler. Fenol fungisidal bir etkiye sahiptir ve gliserin boğaz ağrısını yumuşatır ve tahrişini önler. Sprey, hastalar ve 2 yaşından büyük çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, ilacın püskürtülmesi alanında kızarıklık ve şişlik ortaya çıkabilir. "Oracept", farinks ve larinksin iltihaplı mukozası üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. Ağız boşluğunun stomatit, diş eti iltihabı ve diğer bakterileri için etkili sprey.

"Valium"

"Strepsils" - etkili bir sprey, farenjit ve diğer boğaz hastalıklarının karmaşık tedavisinde kullanılır. Bu ilaç hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır: kaşıntı, terleme, ağrı. Patolojinin neden olduğu enfeksiyonla başa çıkmak için, tedaviyi antibakteriyel ajanlarla takviye etmek gerekir. Sprey kullanımı kontrendikasyonlar: çocukların yaşı, ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar.

"Tantum Verde"

"Tantum Verde" - çok olumlu niteliklere sahip yerel bir antiseptik. Bu ilaç çocuklarda boğaz ağrısı, kulak burun boğaz ve diş hekimliği tedavisinde pediatri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bileşenleri epitele derinden nüfuz eder ve etkilenen doku üzerinde etki yapar. "Tantum Verde" streptokok, stafilokok, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Ağrıya neden olan inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayan bir analjeziktir. İltihaplanma semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşır ve sıcaklığı yerel düzeyde düşürür. "Tantum Verde" analjezik, antipiretik ve anti-romatizmal etkilere sahip lokal steroid olmayan anti-iltihabik bir madde anlamına gelir. Mukoza zarından kolayca emilir ve lezyonda birikir.

"Stopangin"

"Stopangin" - genellikle KBB doktorları ve diş hekimleri tarafından reçete edilen bir sprey. Hemostatik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, mukoza boğazını sarar ve kokusunu giderir. Anjin, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ile "Stopangin" atayın. Patojenik floranın büyümesini yavaşlatır ve iltihap belirtilerini azaltır.

"Bioparox"

Antibiyotik ile "Bioparox" Sprey güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve burun ve ağız sulanması için tasarlanmıştır. Uzun süreli kullanımı ile ilaca ve bakterilere karşı duyarlılığı pratikte azalmaz. Püskürtme sırasında uzak yerlere nüfuz ederek, ajan salgı miktarını azaltır ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Antimikrobiyal etkisi "Bioparox" streptokok, stafilokok, pnömokok, mikoplazma veya mantar enfeksiyonuna karşı etkili.

"Proposol"

"Proposol" propolis içerir - organik asitler ve mineraller içeren güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip arıların hayatının doğal bir ürünüdür. Bu sayede propolis güçlü bir bakteri öldürücü ve bakteriyostatik etkiye sahiptir. Propolis, bazı sentetik antibiyotiklerden çok daha verimli çalışır. Bu durumda, mikroflorayı kırmaz ve disbiyoz gelişmesine neden olmaz. Propolis bağışıklığı uyarır, metabolizmayı ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır. İlacın ikinci aktif maddesi, boğazın mukoza zarını nemlendiren, yumuşatan ve kaplayan gliseroldür. Fenol vasküler duvarı güçlendirir, dokuları serbest radikallerin etkilerinden korur, iyi uyuşturur.

"Chlorophyllipt"

"Klorofiltip" - antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiprotozoal etkisi olan doğal bir antiseptik. Bu iltihap belirtilerini ortadan kaldırır, balgamı inceler ve temizler, bronşların düz kaslarından spazmı hafifletir. İlacın bileşenleri boğazda ağrıyı azaltır, terlemeyi, kaşıntıyı ve beraberindeki soğuk semptomları hafifletir. Tedavi sonucunda rejenerasyon süreçleri iyileşir, dokuların enfeksiyona karşı direnci artar.

Ingalipt

"Ingalipt" - boğazda hızla ağrı ve rahatsızlık giderici, çok iyi, etkili ve ucuz bir ilaç. "Ingalipt", kullanımın ilk günlerinde enfeksiyonla savaşmaya başlar. Ağrının yoğunluğunu azaltır, mikropları ve lokal inflamasyon belirtilerini yok eder, antitusif etkisi vardır, ağızda yaralanmaları iyileştirir. İlacın bileşenleri boğaz boğazını yumuşatır ve mukozayı pürülan akıntılardan temizler. "Ingalipt" asgari yan etkilere sahip hipoalerjenik bir ilaçtır.

"Theraflu"

"Teraflu" - belirgin antiseptik özellikleri ve makul bir fiyat birleştiren bir ilaç. Analjezik etki, irrigasyondan hemen sonra mukozanın uyuşmasından kaynaklanır. Sprey uygulamasının etkisi birkaç saat sürmektedir. Kullanmadan önce bir uzmana danışın.

"Miramistin"

"Miramistin" - Geniş sadece KBB pratiğinde kullanılan antimikrobiyal ajanın aralık, aynı zamanda Cerrahi, Jinekoloji, Deri ve Zührevi içinde. KBB uzmanlarına yutak, gırtlak, sinüslerin süpüratif inflamasyon tedavisi için ilaç reçete. Genellikle, mucistin, tedavinin etkinliğini arttırmak için antibiyotiklerle birlikte reçete edilir.

"Derinat"

"Derinat", boğaz ağrısının en iyi savunucusu. Bu ilacın antiviral, immünmodülatör ve onarıcı etkileri vardır. Önleyici amaç ile ilaç, soğuk algınlığı döneminde ve salgınlar sırasında kullanılır. Dersten sonra "Derinat" gevşek mukoza boğazını iyileştirir ve tamamen iyileşir.

"Angileks"

"Angilex" - analjezik etkisi olan bir antimikrobiyal ilaç. Bakteri öldürücü, bakteriyostatik ve fungisidal bir etkiye sahiptir ve boğaz ve ağız boşluğunun iltihaplı hastalıkları için endikedir. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda diş çürümesi ile ağrıyı hafifletir, yetişkinlerde ameliyatların sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur.

Hamilelik sırasında boğaz için spreyler

Hamilelerin tedavisi için öngörülen herhangi bir ilaç fetus için etkili ve güvenli olmalıdır. Her kadının hayatındaki bu özellikle önemli dönemde, boğaz tedavisi için halk ilaçları seçilmelidir. Ancak ilaçlar arasında patolojinin semptomlarını hızlı ve kalıcı olarak ortadan kaldıran güvenli aerosoller bulunmaktadır.

Doğru ilacı seçmeye yardımcı olacak bir profesyonel. Boğaz için izin verilen spreyler - "Stopangin", "Tantum Verde", "Ingalipt". Kesinlikle yasaklanmış iyot bazlı hamile spreyler.

Çocuklar için boğaz için spreyler

irritan karşılık olarak bir refleks solunum tutuklama - onlar laringospazmı tetikleyebilir olarak 3 yaşından küçük çocuklar, boğaz ağrısı en spreyleri kullanılması kontrendikedir.

3 yaşından itibaren çocuklar atanır "Ingalipt", "Geksoral", 4 yaşından itibaren - "Tantum Verde", 5 yaşından itibaren - "Kameton " 8 yıldan itibaren "Stopangin". Çok küçük çocuklara sprey girebilir "İlk Yardım", sadece doğal bileşenlerden oluşan - bitki özleri.

Yaşamın ilk yılındaki çocukları tedavi etmek için uzmanlar bir sprey reçete "Aqualor Baby". Bu burun boşluğu ve farenksin yıkanmasını sağlayan yumuşak bir duş. Bu Adenoidit, rinit, sinüzit, farenjit, larenjit, diş eti iltihabı, periodontitis tedavisinde, soğuk algınlığı önlenmesi için, tıbbi prosedürler sonrasında yanı sıra SARS, grip boğaz ağrısı tedavisi için, nazofarenks günlük bakımı için tasarlanmıştır.

1 yaşından büyük çocuklar için bir çocuk spreyi «Aquamaris bebeğim», ve 2 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için "Aquamaris normları". İlacın mikroelementleri bağışıklık tepkisini uyarır ve vücudun patojenik mikroplara karşı direncini arttırır.

İlacı kullanmadan önce çalışılması gereken talimatlarda ilaçların yan etkilerinin yanı sıra yaş kısıtlamaları da belirtilmektedir.

Püskürtme şeklinde üretilen boğazdaki mevcut ilaç seti arasında herkes kendileri için en uygun olanı seçer. Bazı hastaların durumunu rahatça azaltan ilaçlar, başkaları için etkisiz olabilir veya istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Yetkili bir KBB doktoru ve eczanede bir eczacı değil, belirli bir ilacı seçmelidir. Sadece bu yolla hastalık hızla ve sağlığa zarar vermeden aşılabilir.

Boğaz ağrısı spreyleri - ucuz ama etkili aerosoller

Boğaz ağrısı, viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun gelişimini gösterebilir. Bu durumla başa çıkmak için yerel ve sistemik ilaçları kullanabilirsiniz.

Boğaz için aerosol, enflamasyonun ilk semptomlarını başarılı bir şekilde ortadan kaldırır. Böyle bir ürün püskürtülürken, mukoza zarlarına düşer ve terapötik bir etkiye sahiptir. En iyi iltihapla savaşmak için hangi sprey kullanılır?

Boğaz ağrısından spreylerin sınıflandırılması

Spreyler ve aerosoller şeklinde üretilen çeşitli ilaç çeşitleri vardır. Her birinin belirli endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır. Yani, bu tür spreyler vardır:

 1. Antiseptik aerosoller. Aktif maddeleri bakteri, mantar mikroorganizmaları ve virüslerle baş etmeye yardımcı olur.
 2. Aerosol ile antibiyotik. Bu tür ilaçların etkisi esas olarak bakterilerle savaşmaya yöneliktir.
 3. Anti-inflamatuar ilaçlar. Kural olarak, virüs sayısında bir artışı önlerler.
 4. Temizleyiciler ve nemlendiriciler. Bu ilaçlar deniz suyu veya bitki özlerinden yapılır. Mukoza zarlarının yapısındaki sıvı hacminin artmasına yardımcı olurlar. Bu nedenle kuruluk ve zulüm ile baş etmek mümkündür.
 5. Kombine aerosoller. Bu tür spreyler aynı anda birkaç bileşen içerir - antiseptikler ve anestezikler. Bundan dolayı bir süre boğazda acıdan kurtulmak mümkündür.
 6. Homeopatik ilaçlar. İz elementler ve metal tuzlarının eklenmesiyle bitki ekstreleri temelinde yapılır.

Boğazdaki bir ağrıdan ucuz ve etkili bir aerosol almak için sadece kulak burun boğaz uzmanı olabilir. Muayene sonuçlarına dayanarak, uzman patolojik sürecin doğasını belirleyecek ve hastalığın nedensel ajanlarını belirleyecektir.

Kabul için endikasyonlar

Boğaz için spreyler, çeşitli patolojilerin kapsamlı bir tedavisinin bir parçası olabilir. Özellikle, aşağıdakileri içerir:

 1. bademcik iltihabı - bademcik iltihabı;
 2. adenoidit - genişlemiş nazofarengeal tonsilin iltihabı;
 3. farenjit - faringeal mukozanın yenilgisi;
 4. larenjit - larinks kaybı.

Uygulama kuralları

Önemli sonuçlar elde etmek için, bu tür ilaçların nasıl doğru şekilde uygulanacağını öğrenmek çok önemlidir:

 1. Spreyi kullanmadan önce boğaz su ile yıkanmalıdır. Bu, iltihaplı bölgede aktif maddelerin tedarikini sağlayacak aşırı pus ve mukustan kurtulmaya yardımcı olacaktır.
 2. İşlemden önce, ilaçla birlikte balonun üzerinde 1-2 tıklama yapmanız gerekir. Bu, ürünün püskürtme memesine girmesini sağlayacaktır.
 3. Memeyi ağız içine yerleştirin ve sol ve sağ taraflara yönlendirerek 2 vuruş yapın. Nefesinizi tutmak için aynı zamanda önemlidir, bu da ilaçların solunum sistemine girmesini engeller.
 4. 2-5 dakika için tükürüğü yutmamalısınız. 30-40 dakika yiyecek ve içeceklerden vazgeçmek zorunda kalacak.
 5. Tedavinin bir aşamasında farklı spreylerin kullanılması yasaktır. İstisnalar sadece antibakteriyel ve dezenfektan aerosollerle kombine edilebilen bitkisel ilaçlardır.

Etkili ilaçlara genel bakış

En ucuz ve en etkili ilacı seçmek için, nitelikli bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak çok önemlidir. Bugün, mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayan birkaç ilaç var.

Geksoral

Bu etkili ajan başarıyla mantar mikroorganizmaları ve bakterileri ile başa çıkmaktadır. Boğaz, diş eti iltihabı ve stomatit iltihaplı süreçler için kullanılır. Sprey, belirgin bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve coccal ve rod flora ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Geksoral, ağrı, öksürük ve mukoza ödemi ile başarılı bir şekilde baş eder. Aktif madde boğazda kalır ve neredeyse sistemik dolaşıma girmez. Çare yan etkileri az olduğu için. Bununla birlikte, uzun süreli kullanımda, tat duyumlarını değiştirme riski vardır. Yutulursa, bir kişi kusabilir.

Ingalipt

Okaliptüslü boğaz için bu sprey sülfatiazol, nane yağı, timol ve gliserol içerir. İlaç, yanma ve boğaz ağrısını başarılı bir şekilde ortadan kaldırır. Ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir ve inflamasyon ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Uçucu yağlar sülfonamidin işlevlerinde bir artışa yol açar ve antispazmodik etkiye sahiptir. Bu, solunum kaslarının spazmını azaltmaya yardımcı olur. Gliserol, mukoza zarlarını sarmaya yardımcı olur ve bademciklerini püyden temizler. İlaç farenjit, bademcik iltihabı, stomatit için kullanılır.

Akvalor

Bu sprey aktif olarak rinit, farenjit, bademcik iltihabında kullanılır. Ayrıca adenoidit ve sinüzit için kullanın. Ek olarak, ilaç salgın sırasında profilaksi için reçete edilebilir.

Maddenin bileşiminde yararlı elementlerin içeriği ile deniz suyu vardır. Çözeltiyi basınç altında püskürtmek sayesinde, patojenik bakterileri çıkarmak ve irin ağız boşluğunu temizlemek mümkündür.

Ayrıca, ürün, rahatsızlık ve terleme ile başa çıkma, antiseptik ve analjezik bir etkiye sahiptir. İlaç, mukoza zarlarını nemlendirmeye ve genellikle anormal süreçlere eşlik eden tahrişleri önlemeye yardımcı olur.

lugol

Bu, boğazı tedavi etmek için aktif olarak kullanılan bilinen bir iyot çözeltisidir. Bugün, bu madde temelinde, aynı adı taşıyan bir sprey üretilmektedir. Bu ilacın bakteriyostatik ve yara iyileştirici özellikleri vardır.

Modern, rahat bir serbest bırakma biçimi sayesinde, iltihaplı odağı sadece 1 itme ile tedavi etmek mümkündür. İlacın dezavantajı, her zaman normal olarak hastalar tarafından tolere edilmeyen keskin tadıdır. İyot alerjisi varsa ürün kullanılmamalıdır.

kameton

Analjezik ve dezenfektan özellikleri olan ucuz bir araçtır. Hazırlık, basınç altında bir silindirde bulunan yağlı bir sıvıdır. Ürünün bileşimi, uygulama alanında artan kan dolaşımına yol açan, tahriş edici ve anestetik bir etki oluşturan esans yağları içerir.

Ayrıca, ilaç mukoza zarlarını nemlendirmeye ve solunumun normalleşmesine yardımcı olur. Çare, sadece hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında yardımcı olduğunu düşünmek önemlidir. Bu iltihabı ortadan kaldıramaz. Bu gibi durumlarda, sprey ve antimikrobiyal ajanların bir kombinasyonuna ihtiyaç vardır.

Orasept

Bu ilaç antiseptik ve analjezik özellikleri ile karakterizedir. Aktif bileşenler sistemik dolaşıma girmez ve vücut üzerinde genel bir etkiye sahip değildir. İlaç sadece yerel bir etkiye sahiptir. Fenol fungisidal bir etkiye sahiptir ve gliserin boğaz ağrısını yumuşatmaya yardımcı olur ve tahrişini önler.

Sprey yaşlı hastalar ve 2 yaşından büyük çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Bazen madde hiperemi ve şişlik görünümünü kışkırtır. Oracept antimikrobiyal etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Strepsils

Bu, genellikle farenjit ve boğazın diğer patolojilerinin karmaşık tedavisinin bir parçası olan oldukça etkili bir araçtır. Bu madde kaşıntı, zulüm, acı hissi ile baş etmeye yardımcı olur.

Patolojinin gelişim nedenini ortadan kaldırmak için, bu spreye ek olarak, antibakteriyel ilaçlar kullanmanız gerekir. Bu durumda, ilacın kullanımına belirli kontrendikasyonlar vardır. Bunlar arasında, özellikle, çocukların yaşını ve maddenin bileşenlerine alerjilerin varlığını içerir.

Tantum Verde

Bu çare, birçok kullanışlı özelliğe sahip yerel bir antiseptiktir. Pediatri ve otolaringolojide aktif olarak kullanılır. Maddenin bileşenleri epitelin derinliğine düşer ve etkilenen bölgeler üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir.

Tantum Verde streptococci, mantarlar, stafilokoklar ve virüslerle baş etmeye yardımcı olur. Madde, enflamasyon belirtilerini başarılı bir şekilde ortadan kaldırır ve lokal sıcaklığı düşürür. Madde, iltihaplı odakta biriken mukoza zarının yapısına kolayca nüfuz eder.

Kontrendikasyonlar

Bu ilaçlara 3 yaşın altındaki çocuklar için izin verilmez. Bazı pediatristler bu maddeyi 5 yıla kadar reçete etmez. Bu irritan etkisine bir reaksiyon olan laringospazm geliştirme riski nedeniyle. Spreyleri kullanırken dikkat edilmesi gereken başka kontrendikasyonlar da vardır. Aşağıdakileri içerir:

 1. Bronşların tıkanması.
 2. İçerik maddelerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü.
 3. Tarihte aktif bileşenlerin kullanılmasından sonra alerjik reaksiyonlar. Bazı insanlar sülfonamidler, antibiyotikler, uçucu yağlar, arı ürünleri için hoşgörüsüzlüğe sahiptir.
 4. Hamilelik ve emzirme. Bu dönemde birçok madde kullanılabilir. Bununla birlikte, hamileliğin ilk üç aylık dönemi, ilaç kullanırken dikkatli olmak açısından önemlidir. Emzirme sırasında boğazdan sprey uygulanması durumunda, bebeği beslemeyi geçici olarak durdurmak gerekir.
 5. Atrofik farenjit. Bu hastalıkta, ağız mukus zarlarını kuruyan alkol ve diğer maddeler içeren spreyler kullanamazsınız. Bu durumda propolis bazlı ürünlerin kullanılması daha iyidir.

Belirli bir aracı kullanmaya başlamadan önce, talimatları dikkatli bir şekilde okumalısınız. Genellikle, spreyler 5-7 günden uzun süre kullanılmamalıdır. Bu ilaçları günde birçok kez kullanmayın, çünkü ilaca karşı patojenlerin direncini geliştirme riski vardır. Böyle bir durumda, hastalık ile baş etmek çok daha zor olacaktır.

Boğaz için spreyler oldukça etkilidir ve çeşitli patolojilerin karmaşık tedavisinin bir parçası olabilir. İyi bir sonuç almak için, doktor tavsiyelerini açıkça takip etmek çok önemlidir.

Yetişkinler ve çocuklar için boğaz ağrısı için ucuz spreyler

Sürekli solunum yolu hastalıkları olan kişiler için, boğazda ağrıdan gelen sprey, ilaç kabininde evde bulunması gereken bir zorunluluk haline gelmiştir. Boğaz ağrısı çok sayıda hastalığa işaret edebilir: bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, farenjit, anjina, akut solunum yolu enfeksiyonları, stomatit, adenoidit, larenjit, vb.

Enflamatuar süreci rahatlatmak için, rahatsızlık-persnia ve hiperemi azaltmak için, boğazdan spreyler kullanılır.

Boğazdaki ağrılardan gelen spreyler, ilacın basınç altında olduğu bir kutu olabilir. Kolu bastığınızda ilaç ağız içine püskürtür ve boğaza, bademciklere vb. Girer. Hemen aktif maddeler harekete geçer ve tedavinin etkisi anında kendini gösterir.

Boğaz için spreyler ucuz ve etkilidir. Çok uygundurlar - uygun bir zamanda etrafta taşınabilirler ve tedavi edilebilirler. Bunların çoğu bitki bileşenlerinden üretilmiştir, bu nedenle çocuklara ve hamile kadınlara korku olmadan reçete edilir.

Spreyler ve avantajları

Boğaz ağrısı - Bu, ilacın benzersiz bir şekilde ulaştırılması ve ilacın kolayca ulaşılması zor ulaşılan yerlere - örneğin bademciklere - ulaşmasına olanak tanımasıdır.

Aerosollerin diğer ilaç biçimleri üzerindeki ana avantajı, mukozaya ulaştıklarında tüm yüzeyin tedavi edilmesi ve tıbbi bileşenlerin hemen hemen tam anlamıyla hareket etmesidir.

İlacın, diğer vücut sistemlerini etkilemeden, yetişkinlerde ve çocuklarda minimum kontrendikasyonları olan yerel bir etkisi vardır.

Boğaz için spreyler, kompozisyonlarına ve vücut üzerindeki etkilerine göre seçilmelidir.

Spreyler farklıdır:

 • Antiseptikler (antibiyotikler);
 • immünomodülatörler;
 • anti-enflamatuar;
 • Anestezi ile birlikte.

Boğazdaki ağrılardan gelen spreyler vücudu nasıl etkiler?

 1. Enflamasyonu giderir, patojenlerin aktivitesini azaltır. Yavaş yavaş, şişlik ve kızarıklık ortadan kalkmaya başlar.
 2. Acıyı ve tahrişi azaltın.
 3. Antiseptik özelliklerden dolayı enfeksiyon yok edilir.
 4. Boğazdan ayrılan patojenler.
 5. Mukoza zarını nemlendirin.
 6. Semptomları uzun süre rahatlatın.

Boğazdaki ağrıdan kaynaklanan sprey, hastalığın nedenlerine bağlı olarak seçilir:

 1. Eğer viral hastalık, enflamatuar süreci ve ağrı kesicileri azaltan ilaçların tedavisi için: antiviral Strepsils ve Bioparox.
 2. Eğer Hastalığa bakteriyel enfeksiyon neden olur Bir antibiyotiğe dayanan spreylere ihtiyaç duyulur: ucuz ve etkili Geoksoral, Stopangin veya Colustan gibi.
 3. için kronik otolaringolojik hastalıkların tedavisi nemlendirici bir etki ile spreyleri seçmek daha iyidir: Ingalipt ve iyi eski Cameton.

Bu Joks, Proposol, Kamfomen veya şişe: Birçok ilaç, aynı zamanda, anti-bakteriyel, anti-inflamatuar, analjezik, antiseptik, yumuşatıcı ve nemlendirici etkisi ile bir araya getirilen bir formülasyon vardır.

Boğaz için en popüler spreyleri daha dikkatli düşünelim.

listesi:

 1. Geksoral- iyi bilinen bir Fransız antiseptik antifungal ajan. Orofarenksin herhangi bir inflamatuar patolojisi için kullanılır. Zarflama etkisi sayesinde, eylem uzun bir süre devam ederek sulama yapılmasına izin verir günde en fazla 2 kez. Birçok insan, bunun boğaz için en iyi sprey olduğunu söylüyor.
 2. Aerosol Strepsils boğaz ağrısı yumuşatır ve yumuşatır, tahriş ortadan kaldırır nane yağı ile lidokain içerir. Aerosol kullanımı 6'dan fazla p. günde ve 5 günden uzun değil.
 3. Boğaz için ucuz ve etkili Stopangin Genellikle angina ve farenjit ile reçete edilir, diş hekimliğinde kullanılır. Bileşimde antifungal, antiseptik, anestezik maddeler içerir. Çocuklar için uygun.
 4. Tantum Verde Viral ve bakteriyel patolojilerde etkilidir. Analjezik etkisi vardır. Çocuklar için uygun.
 5. Maris kompozisyon deniz tuzu içerir. İlaç mukozayı nemlendirir, şişmeyi azaltır, boğazı dezenfekte eder.
 6. Ingalipt boğaz için - ağrıyı gidermek için yardımcı olur ve anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip, larinksin düz kaslarının spazmlarını azaltan ucuz ve etkili bir ilaçtır. Ingalipt, streptotsid, nane yağı, gliserol, okaliptüs yağı ve timol bileşimini içerir. İlacın bileşenleri mukozayı sarar ve bezlerden plağın temizlenmesini sağlar. İlaç, farenjit, bademcik iltihabı, stomatit gibi hastalıklar için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu hastalıkları tedavi etmek için uzun süredir kullanılmakta olduğu ve birçok suşun dirençli hale geldiği yönündeki minörlere atfedilmelidir.
 7. okaliptüs - balgam söktürücü ve mukolitik etkisi ile enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için mükemmel bir ucuz sprey. İlacın bileşimi, büzücü, antimikrobiyal, bakterisidal ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olan okaliptüsü içerir.
 8. kameton okaliptüs yağı ve kafur içerir. Ucuz bir fiyata harika bir antiseptik.
 9. bioparoks - mantar enfeksiyonu ve koka florasını yok edebilen bir antibiyotik içerir. İlaç hamilelik sırasında kullanılabilir. Sürekli olarak ilacı kullanamazsınız, çünkü mikroplar hızla alışırlar.
 10. Proposol - Güçlü anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile propolis temelinde pshikalka. Gliserin kendi bileşiminde mukozayı nemlendirir ve yumuşatır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendike alkol varlığı nedeniyle stomatit ve çürük dahil olmak üzere kullanılır. Sulama, günde 3 defadan fazla olmamak üzere 2 saniyedir. Bir haftadan fazla tedavi edilmek şart değildir.
 11. Joks- İyot ile Çek antiviral ilaç. Bakteri, virüs, mantar ve protozoayı yok eder. Boğaz boğazını 2 r. 4 sayfaya kadar günlük Ciddi bir hastalık durumunda, manipülasyon her 4 saatte bir tekrarlanabilir. İyot içeren ilaçlar tiroid bozuklukları ile kullanılamaz.
 12. Givalex - Kızarıklık ve persenyayı anjina ile giderir. Hastalığın herhangi bir aşamasında yardımcı olur.
 13. lugolAerosol iyodine dayanır. Daha önceki lugolom bir pamuklu çubukla boğazı yağladı, bugün daha uygun bir sprey formunda geliyor.
 14. TerraFlu Lar lidokain temelinde, ağrı ile mükemmel bir şekilde baş eder.
 15. Derinat- oldukça pahalı bir ilaç çünkü ek immünomodelling özelliklerine sahiptir.
 16. NovoSept - Hollanda ilacı analogları yoktur, antiseptik, anestezik, immünmodüle edici etkiye sahiptir. Her 2 saatte bir uygulayın.

Spreyler nasıl doğru kullanılır

Aerosol kullanmak en etkili olanıdır, doğru şekilde kullanabilmeniz gerekir:

 1. Birkaç yudum su yapın.
 2. Boğazını ılık su ile durulayın.
 3. Sulama başlamadan önce, ürünü aerosol ağzına götürmek için kutuda birkaç kez basmanız gerekir.
 4. Orofarenksin her iki tarafında birer birer sulayın: inhaler aşağıya doğru aşağıya doğru tutulmalıdır.
 5. Püskürtme sırasında soluma gecikmeli olmalıdır.
 6. Prosedürden yarım saat sonra yemeye ve içmeye gerek yoktur.
 7. Aynı anda 2 farklı sprey kullanılması tavsiye edilmez.

Hamileler için aerosoller

Gelecekteki her anne, ilk trimesterde herhangi bir ilacın kullanılmasının önerilmediğini bilir.

Bununla birlikte, soğuk algınlığı olan boğaz ağrısına maruz kalmak da buna değer değildir, çünkü hamilelik sırasında kullanılabilecek birçok ilaç vardır.

Boğaz için ucuz ve etkilidir ve yetişkin ve fetal meyve spreyi için güvenlidir:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjin tedavisi nasıl - evde tedavi

Hastalığın semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkmak için boğaz ağrısının tedavisini hızlandırmak, evde bademcik iltihaplanmasını iyileştirmekten daha mı iyidir?

Semptomlar ve kandidal boğaz ağrısı tedavisi

Makalenin içeriği Bu hastalıklar farklı bir tedavi gerektirdiğinden, mantar ve bakteri anjinini ayırt etmek gerekir.Streptokok anjina tedavisinde düzelmeyen antibiyotikler, bademciklerin mantar enfeksiyonu seyrini önemli ölçüde arttırmaktadır.