Loading

Çocuklar ve yetişkinler için larenjitden en iyi spreyler

Larenjit veya solunum yolunun (larinks, vokal kordlar) primer kısımlarının iltihabı mutlaka kapsamlı bir yaklaşımla tedavi edilmelidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde yanlış organize edilmiş terapi ile, bu patoloji kolayca kronikleşir, sonrasında her “uygun” durumda ağırlaşır. Larenjit kaynaklı boğaz spreyi, sadece semptomlarını gidermekle kalmayıp aynı zamanda iyi bir terapötik etki sağlamayı amaçlayan hastalık terapisi programının bir bileşenidir.

Larenjit ile sprey nasıl yapılır

Eğer kişi sesin oturduğunu hissederse, boğazda bir soluk vardır, havlayan bir öksürük gözlemlenir, nefes almak zorlaşır, bu genellikle larenjit gelişmesi anlamına gelir - larinksin iltihabı. Aerosoller ya da spreyler hasta için gerçek bir kurtuluş olabilir, ancak genellikle doktorlar sadece antibiyotikler, antiviral ajanlar, inhalasyonlar, sıcak içecekler vb. Ile birlikte tedavinin bir parçası olarak reçete ederler.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz için bir sprey çeşitli semptomları ortadan kaldırabilir:

 • iltihabı azaltır;
 • acıyı, zulmü azaltacak;
 • öksürüğü daha nemli kılmak;
 • acıyı sakinleştirir, sakinleştirir;
 • kuruluk ortadan kaldıracak;
 • sesin ses kısıklığını kaldıracak.

Tüm spreyler, bitkisel özler, yağlar, anestetiklerin etkisi ile takviye edilmiş ve geliştirilmiş antiseptik bileşenlerden oluşmaktadır. Bu nedenle ana etkileri antibakteriyel, dezenfektan, anestetik, analjezik, anti-inflamatuardır.

larenjitin kronik biçimlerini tedavi etmek üzere bitkisel katkı maddelerine dayanmaktadır spreyler, hareketiyle fazlası "yumuşak", akut ya da hafif şiddetlenmesi ile, hastalığın akut form için müsait olan bir kuvvetli antiseptik etkisi ile boğaz için püskürtülür. Eğer sadece boğazı nemlendirmeniz gerekiyorsa, çocuklar ve yetişkinler deniz suyuna dayalı bir sprey kullanabilirler, bu da her hastaya ana tedaviye ek olarak faydalı olacaktır.

Boğaz için aerosoller belirgin ödemi kaldırır, mukozayı çözer, mikropları mekanik olarak yıkar, hücre zarlarını tahrip ederek paralel olarak enfeksiyonları yok ederler. Sprey ve aerosolün hemen hemen her zaman larenjit ile gerçek semptomatik ve çare olarak reçete edildiği niteliklerinden kaynaklanır. Larenjit için diğer etkili ilaçlar

Boğaz için spreyler ile kontrendikedir

Laringospazmdan kaçınmak için, pediatristler spreyi 3 yaşına kadar olan çocuğun boğazına sıçratmayı önermezler. Ancak bir buçuk yıldan beri bir çok doktor, bir ilacı bir ilaçla sulandırmayı ya da çocuğun yanaklarının içinde bir ilacı püskürtmeyi denemeyi tavsiye ediyor. Hastanın yeni bir ilaca reaksiyonu, alerji ve hoşgörüsüzlük vakalarını hemen teşhis etmek ve spreyi kullanmayı durdurmak için dikkatlice izlenmelidir.

Bazı ilaçların talimatları, aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • obstrüktif bronşit;
 • astım;
 • gebelik, emzirme;
 • atrofik larenjit, farenjit (genellikle alkol ile spreyler için).

Çocuklar ve erişkinlerde larenjit gelen boğaz spreyi için tedavi süresi, 5-7 gün (daha doğrusu talimatlarda belirtilen) geçmemelidir aşırı doz aksi riski nedeniyle, yan etkileri ve ilaç maddesine mikrobik direnç gelişimi.

Yetişkinler için spreyler

Aşağıda larenjit ile edinilebilir yetişkinler ve çocuklar için boğazda en popüler aerosollerin bir bakış.

MaxiKold Lor

Aktif bileşen, heksetidindir, yardımcı bileşenler, levomenthol, nane yağı, sitrik asit ve diğerleridir. Etkili anti-inflamatuar, antibakteriyel, KBB hastalıklarının çoğu patojenlerine karşı aktiftir.

yorumlar:

"Geksoral yerine bu ürünü almaya başladım, çünkü benzer bileşenlerden oluşuyor ve maliyeti neredeyse 2 kat daha ucuz. Kendimi boğaz ağrısıyla ve sık sık çarpıştığım bir larenjitle, neredeyse tüm soğuk algınlığı sesin ses kısıklığına yol açar ya da bu burçta başlar. Ben Başlangıçta vb derhal tedavi, iltihaplı sinüsler, ateş, başlamazsan Sonra, hep onun "pet" abone olan doktor -.. Geksoral ancak eczane ucuz muadili tavsiye edildi. Boğazda sıçramak için iki kez olmalı, ama bu daha eksiksiz, ağrı hızla azalır. Ayrıca büyük MaxiKold Lor fungal angina ile başa çıkıyor, oğlunu kontrol ediyor, bu ilaç tam bir iyileşme için yeterliydi. "

"Maxi Kold Sprey'de hiç kusur görmedim: bence, böyle bir para için, sadece muhteşem bir ilaç. Ayrıca, boğazda sıçrama ihtiyacı olan en ufak bir taslak var, aksi halde terleme, öksürük, boğazda kuruluk başlar. Resorpsiyon için tabletler bana kötü yardımcı olur ve spreyler çok daha güvenlidir. Ilacın tadı oldukça hoş, özofagusu rahatsız etmiyor, ki benim için çok önemli. Yarım saat içinde yemek yemeye gerek yoktur, sonra 3-4 sulama (birkaç gün boyunca) iyileşir.

“Üçüncü günde boğaz spreyi ile larenjit geçirdiğim için çok şaşırdım. Bu sprey, Stopangin - Maxi Kold Lor için bir "ikame" idi. Kötü huylu olmadım, 4. günde onu kullanmayı bıraktım ve 3 gün daha sonra boğaz için boğaz için tabletler rasasyvala boğazını çaldı. Öksürük bir günde daha yumuşak oldu ve sonra tamamen durdu, bu ilacı tavsiye ederim, gerçekten yardımcı olur. "

Kamfomen

Kampofmen uyuşturucu levomenthol, kafur yağı, furacilin, hintyağı, zeytinyağı, okaliptüs yağı bileşimi vardır. Sprey, üst solunum yolunun tüm enflamatuar hastalıklarında boğazda inhalasyon için kullanılır. Anti-inflamatuar, bakterisidal, analjezik etkiye sahiptir.

yorumlar:

"Benim için, Kammofen sprey, larenjit için mükemmel bir ilaçtır ve uzun zamandır kullanıyorum, hamilelikte bana yardımcı oldu. Sadece zorlukla boğazda hoş olmayan hisler var, ya da dikkat çekici bir rinit var, hemen burnuna ve boğazına sıçramaya başlıyorum. Sprey rahatça püskürtülebilir, tadı, sevgiliye sadık, küçük bir tutam ve titreme, ama korkutucu değil, alışmak oldukça mümkün. Mükemmel ve hızlı bir şekilde yardımcı olur, burun akıntısı 5 gün boyunca geçer, ve 9-10 için değil, her zamanki boğaz da salınır, ağrı tamamen 3-4 gün geçer. ”

"Bu ilacın kötü olmasına yardımcı olur, eğer hafif bir soğuk varsa, boğaz ağrıyor, ben genellikle dondurma yedikten sonra böyle hislerim olur. Tabii ki, anjina spreyleri ile, Camphomen zayıf olacak, ama ışık durumlarda sadece onun için. Bu arada, doktor bu spreyin hem çocuklar hem de hamileler için zararsız olduğunu söyledi, eğer sadece alerjisi olmasaydı, fazla korkmadan kullanabilirsiniz. "

"Genellikle Geksoral veya Tantum Verde ile tedavi edilirim, boğazımda hap veya aerosol alırım, ama larenjitle birlikte bir Kampfomen spreyi almayı tercih ederim, çünkü doğal esansiyel yağlar içerir. Hazırlık yağlı olduğundan, boğazı daha iyi yumuşatır, ağrı hemen hemen geçer, tüm aile ve herhangi bir hastalık için kullanılabilir. Sadece bir dezavantajı var: eğer sıçramak daha güçse, yanar - gözlerden bile gözyaşları gelir.

Stopangin

Sprey Stopangin, heksetidin, anason yağı, okaliptüs yağı, nane yağı, portakal çiçeği yağı içerir. Antifungal, antiseptik, yumuşatıcı, analjezik etkiye sahiptir. 8 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması yasaktır. Oral kavitenin enfeksiyöz ve enflamatuar patolojileri, larenks, farinks ve larinks kandidiyazı ile endikedir.

yorumlar:

"Bir gün tatildeyken hastalandım, boğazım ağrılı bir şekilde ağrıyor, terleme, kuruluk, yanma tahrişi. Uykuya dalmak gerçek değildi, bir gece için yüzlerce kez su içtim, çay içtikten sonra sıcak süt içtim ama hiçbir şey yardım etmedi. Kocam kendisinin kurtarıldığına dair çare hatırlattı - sprey Stopanguin. Uygulamanın hemen ardından daha fazla kullanmayacağım düşüncesi ortaya çıktı, sadece korkunç yanıyor. Boğazım daha da ağrıyordu, gözümden akan gözyaşları, mide bulantısı kusma yoluydu. Ama zaten yarım saat içinde bir boğazda ağrı tamamen kayboldu! Zaten ikinci günde çok daha iyi hissettim ve sonra tamamen iyileşti - öksürmekten kaçınmayı başardım, yani en çok korktum.

"Stopangin'in birkaç gün içinde yardım etmesini gerçekten çok seviyorum. Geksoral'ı kullandığımda, bu etkinin farkına varmıyorum, belki de ilaçların konsantrasyonu veya belki de ek bileşenlerle ilgilidir. İlk kez hızlı bir iyileşme için çok fazla umut vermeden serpildi, ama acı gerçekten 3 gün içinde geçti! Mükemmel ve larenjit ile yardımcı olur, bu özel ilacı almanızı öneririm. "

"Ben bu paranın daha bulunmazsa inanıyoruz, zayıf ilaçlar fark özellikle göze çarpan varken. Stopangin rife yararları - bileşenler kusursuz uzun süre şişeyi eksik birbirini tamamlar, yutak ve gırtlak, onun güçlü ağrı kesicileri ve dezenfeksiyon özelliklerini yumuşatmak doğal maddeler vardır, mantar hastalıkları için kullanılabilir. Tat, tabii ki, bir bazı haplarla olduğu gibi, oldukça tatsız, ama iğrenç. "

Çocuklar için spreyler

2-3 yaşına kadar olan çocuklarda larenjit tedavisinin sadece doktorun gözetimi altında gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Ek olarak, larenksin spazmı ve ödemin hızla gelişmesini provoke edebildikleri için, belirtilen yaştaki larinjitli spreyler kesinlikle yasaktır. Çocukta larenjit tedavisini öğrenmenizi öneririz.

Miramistin

Sprey formundaki antiseptik (kompozisyon - Miramistin), bilinen bakterilere, anaeroblara, mikrobik derneklere, mantarlara, dermatofitlere ve antibiyotiklere dirençli suşlara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir.

yorumlar:

"Miramistin hakkında sadece olumlu eleştiriler duydum. Yakın zamana kadar, bir şekilde denemek mümkün değildi ve şimdi kızım anaokulundan sonra boğaz ağrısı, bir ses kısıklığı, öksürdü. Doktor hemen maden suyu, Sinekod ve burnun boğazını ve Miramistin ile boğazı soluyarak reçete yazdı. Antibiyotik olmadan hızlı bir şekilde iyileşmeyi başardı, şimdi bu sprey her zaman buzdolabında, ne olacağını asla bilemezsiniz. "

"Bence Miramistin, en evrensel çözüm. Bir çocuğun ve tüm ailenin boğazını çıkarmak ve ayrıca yaraları tedavi etmek, akne yağlamak ve daha fazlası için kullanıyoruz. Bu antiseptik, Chlorhexidine'den çok daha iyi ve çok daha güvenlidir, ve hatta verim ile buna değmez. Miraministin viral larenjit ve farenjit tedavisi için bile uygun olduğu için bizim için çok önemlidir. "

"Miramistin 'in eksikliklerini 2 yıldır kullanmanın yüksek fiyatına ek olarak, bulamadım. Ailenin çocukları varsa, bu araç her zaman el altında olmalıdır. Tüm zararlı bakteriler ve mantarlarla iyi uyuşması nedeniyle boğaz, larinks, burun hastalıklarının tedavisi için uygundur. Çocuklarda stomatit, soğuk algınlığı, sümük, larenjit ve hatta bir adjuvan olarak anjina varsa her zaman Miramistin'e dönüyoruz.

Geksoral

İlacın bileşimi - hekzidinidin en etkili antibakteriyel bileşenlerinden biridir. Ek olarak, Geksorall aerosol okaliptüs yağı, nane yağı, gliserol ve diğer bazı yardımcı bileşenleri içerir. Maddenin çalışması, bakterilerin metabolizmasında oksidatif reaksiyonların bastırılmasına dayanır, bu nedenle yüksek bir antibakteriyel aktiviteye sahiptir.

yorumlar:

"Hexoral, bir çocuğu tedavi etmek için kullanılabilecek ilaçlardan biridir. Çok uygun bir nebülizöre sahiptir, gereksiz kaprisler olmadan çocukların boğazını kolayca ve hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Tabii ki, tat, çok nane, biraz yanıyor, ama kritik değil, bundan daha çok "jerry" anlamına gelir. Analoglara kıyasla çok pahalı değil. Boğazın viral ve bakteriyel hastalıkları ile birlikte, çocuğuma Hexoral bir ya da iki gün için tam anlamıyla yardımcı olur. Sıçramak için günde iki kez gereklidir, ancak son larenjit de günde 3 kez, belirli bir şekilde uyguladı. Burada çocuğa derin bir nefes alması için öğretmeniz gerekiyor, aksi halde ilaç larinkse girmiyor. Ama eğer bademcikler zarar görürse, o zaman tam tersi bir nefes almamalıdır. ”

"Antiseptik Geksoral evde her zaman var. Kocasında adenoid bir hastalık, burada ve bir kız şimdi aynı problemde. Eğer bu bir ise, her alevlenmede bir öksürük başlar - enfeksiyon zaten farenksin içine ve larinkse geçer. Geksorale'de hepimizin mükemmel bir görüşü vardır, acı çeker, ses geri döner ve nefes ferahlar. Ayrıca dezavantajlar var: örneğin, buzdolabında saklamak ve her zaman dik pozisyonda olmamın sağlanması benim için sakıncalı. ”

"Hastalığın en başında, Geksoral benim ilk yardımcım. Gerçek bir anjini tedavi edemez, denemeye bile değmez, ama larenjit veya farenjit bunu kolaylaştıracaktır. Çocuk hastalandığında ilaç anneannem tarafından satın alındı ​​ve doktorun ziyaretini beklemedi ve eczanede kendi başına bir sprey aldı. Çocuk doktoru ilacı onayladı, bu yüzden korkusuzca kullanmaya başladılar. Eğer inhalasyona enjekte ederseniz, tüm semptomları hafifletir, çocuk daha önce bir saat içinde uyutulduktan sonra, daha önce reddetmesine rağmen, yemek yemesini talep etti. Hatta burnun muhtemelen nane aromasından dolayı ertelendiğini düşünüyorum. "

Kolustan

Antiseptik ilaçlar, KBB pratiğinde, diş hekimliğinde antiseptik, lokal anestezik etki ile bir preparat olarak kullanılan Colustan anlamına gelir. Klorheksidin, bigluconate, mentol, ağız boşluğu, boğaz, larinks tüm inflamatuar enfeksiyöz patolojilere karşı çalışan bileşiminde. İlaç iyot bazlı ilaçlar ile tedavide birleştirilemez. Iyot ile boğaz için spreyler bakın

yorumlar:

"Bu ilaç, kendim ve kızım için tesadüfen keşfettim, bir arkadaşım tarafından tavsiye edildi. Antiseptik sprey Kolustan tüm aile için kullanılabilir, enflamasyon ve boğaz ağrısı ile iyi başa çıkabilir. Ayrıca, kızım antibiyotik aldıktan sonra fungal farenjit vardı ve bu hastalık ile Kolustan da hızla bozuldu. Semptomatik bir araç da mükemmel, ana şey güvenli. "

“Benim için tüm spreylerdeki ana şey çocuğun acısını rahatlatmak ve terlemeyi ortadan kaldırmaktır. Genellikle herhangi bir viral enfeksiyondan sonra adenoidite sahibiz, bu yüzden adenoidlerin çıkarılmasından önce (şimdi ameliyat için hazırlanıyoruz) antibiyotik almak zorundayız, bu hastalık boğaz ağrısı gibi ilerler. Tedaviyi bir şeyle takviye etmek istiyorum, ancak nispeten güvenli, antibiyotiklere yetecek kadar zarar vermemek. İşte Kolustan bizim için yararlıdır, ağrı, mentol ve iyi bir antiseptik varlığından dolayı, büyük olasılıkla derhal rahatlatır. "

Ve sonuç olarak, Dr. Komarovsky size tahılları larenjitden nasıl ayıracağınızı ve çocuğunuzu doğru bir şekilde nasıl teşhis edeceğinizi söyleyecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Larenjit ile sprey

Larenjit altında yaygın olarak larinks bölgesini etkileyen bir enflamatuar süreç olarak anlaşılır. Bu arka plana karşı, bir kişi sesi kaybeder ve boğazda şiddetli ağrı yaşar. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için tedaviye en kısa sürede başlamalısınız. Çoğu zaman yerel ilaçların kullanımını içeren kapsamlı faaliyetlerin uygulanmasını içerir. Bu larenjit içerir ve sprey.

Larenjit ile sprey nasıl yapılır

Farinks ve larinkste akut inflamasyon olduğunda, kişi terleme, boğaz ağrısı, ses kaybı ve kuru öksürük şeklinde rahatsızlık hisseder. Herkes bu hastalığı alabilir: bir çocuk, bir yetişkin, gelecekteki bir anne.

Komplikasyonların gelişimine ulaşmak için mümkün olan en kısa zamanda harekete geçmelisiniz. Sorunun çözümü bir larinjit spreyi ile yardımcı olur.

Farinkste çeşitli patolojiler için birçok ilaç kullanılabilir. Virüsleri ve bakterileri yok edebilen aktif bileşenleri içerir.

Bütün bunlar için, ilaçların etkisi şöyle:

 • inflamatuar sürecin çıkarılması;
 • ağrı sendromunun rahatlaması;
 • mukoza zarının nemlendirilmesi;
 • yanma ve yanma azalması;
 • ses kısıklığının giderilmesi;
 • öksürüğün uygun şekilde çekilmesi.

Birçok aerosol, antiseptik ajan grubuna aittir. Çocukluk döneminde, doktorlar bitkisel özler, uçucu yağlar ile bitkisel preparatlar reçete. Çoğu spreyler farenjit, anjina, larenjit için reçete edilir, çünkü aktif bileşenler larinks, bademcikler ve boğazda doku yapılarının şişmesi ile ilgili olarak, laringospazm ve stenoz riskini azaltır.

Yetişkinlerde larenjit spreyi birkaç saat boyunca ağrıdan kurtulmanızı, şişmeyi gidermenizi ve nefes almasını sağlamanızı sağlayan anestezik veya hormonal maddeler içerebilir. Nemlendirmek için deniz suyuna dayalı ilaçların kullanılması daha iyidir.

Etkili ilaçlara genel bakış

Günümüzde, ilaç firmaları daha fazla ilaç seçeneği sunmaktadır. Ancak, hastalığın belirtilerine dayanarak bir doktor tarafından bireysel olarak atanırlar. Larenjit oluşmuşsa, sprey, anti-enflamatuar, analjezik, antiseptik etkiye sahip olan bileşenler içermelidir.

Ayrıca hastanın yaşını belirlemek de gereklidir. Çocuğun bir sorunu ise daha yumuşak ve zararsız yollardan daha iyidir. Laringospazm veya stenoza neden olmamalıdır.

Yetişkinler, güçlü ve anında etki gösteren larenjitli bir boğaz spreyi reçete edilir. Bu preparasyonların bileşimine üç veya daha fazla bileşen dahil edilmiştir.

Geksoral

Aktif bileşen olarak heksetidin. Antiseptik, antimikrobiyal, hemostatik ve analjezik özellikler sergiler.
Ayrıca formda ek maddeler vardır:

 • okaliptüs yağı;
 • sitrik asit;
 • levomentol.

Larenjitin bu spreyi 3 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için izin verilir. Viral, bakteriyel ve mantar kökenli patojenlerle çalışır. Terapötik etki 8-12 saat içinde gözlenir.
Formda bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • üç yaşın altındaki çocuklar;
 • hamileliğin ilk üç aylık dönemi;
 • ilacın bileşenlerine artan duyarlılık.

Çocuklarda larenjit için ilaç kullanın ve yetişkinler zor değildir. Doğrudan etkilenen bölgeye gönderilen şişeye bir püskürtme memesi konur. Çocuklukta, bir sprey yeterlidir. Yetişkinler için, dozaj iki katına çıkar. Tekrarlama manipülasyonları günde 2-3 defaya kadar olmalıdır. Tedavi kursu süresi 5-7 gündür.

Stopangin

Karmaşık bir etkisi olan ilaç. Antimikrobiyal, antifungal, anti-inflamatuar özellik sergiler. Aktif madde, Hexoral, hezkitidine gibidir.

Mukoza zarından patojenik florayı ortadan kaldırır, iltihabı ortadan kaldırır, hasarlı dokuları tamir işlemini hızlandırır. Bu tip aerosol, ergenler ve yetişkinler için izin verilir.

İlacın kullanımı larinks ve farinksin sulanmasından oluşur. Tekrarlama manipülasyonları günde 2-3 kez olmalıdır. Tedavi 7 gün sürer.

Lugol sprey

Lugol - iltihapla hızla başa çıkan etkili araçlardan biridir. İyot içerir. Bu bileşen antiseptik ve lokal olarak tahriş edici etkiler sergiler. Aktif olarak virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı savaşır. Mukoza zarını tahriş etmemek ve rejenerasyon işlemini hızlandırmak için, gliserin formülasyona eklenmiştir.

Larenjit spreyine yetişkinlerde, 3 yaşın üzerindeki çocuklarda, 2. ve 3. trimesterdeki hamile kadınlarda izin verilir. İlaç tek bir tıklama ile günde 6 defa kadar kullanılır.

bioparoks

Bu ilaç, üst solunum yolunu tedavi etmek için harikadır. Aktif madde fusafungin olarak hareket eder. Hem virüsler hem de bakterilerle başa çıkıyor.
Larenjit ile larenksin stenozunu önlemeye yardımcı olan tedavinin en başında yer alır. Enflamatuar süreç ivme kazandığında, ilacın sadece bozulmaya yol açabileceğinden kullanılması tavsiye edilmez.
Şeklinde bir dizi önemli kısıtlamalar vardır:

 • alerjik reaksiyonların anamnezinde varlığı;
 • 3 yaşından küçük çocuklar. Artan krup riskinin artması;
 • bronşiyal astım.

İlaç farenksin irrigasyonu ile düzenli aralıklarla günde 3-4 kez kullanılır. Tedavi süresi 5 gündür. Alerjik bir sendrom, stenoz veya yalancı kabuğu çıkarılması ile ilaç derhal iptal edilir.

Boğaz ve farinksin mukoza zarının sulanması için sprey. Kompozisyon allantoin ve povid içerir. Bu nedenle, ilaç anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etki sergiler. Cilt ile temas ettiğinde, iyot salınımı meydana gelir.
Aerosol, gebelik döneminde kadınlara, 8 yaşın altındaki çocuklara ve tiroid bezi hastalıkları olanlara kesinlikle yasaktır.
İlacın püskürtülmesi, dağıtıcı üzerinde tek bir tıklama ile günde iki ila dört kez oluşur. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın. Tedavi kursu süresi 7 ila 10 gündür.

Orasept

Antiseptik, analjezik ve antifungal etki gösteren steroid olmayan anti-inflamatuar ilaç. Yetişkinler ve 3 yaş üstü çocuklar için reçete edilir. Hızla ağrı sendromunu hafifletir, mikroplara karşı savaşır ve şişlikleri giderir.
Larenjit akut formunda, Orapept her 2-3 saatte bir kullanılmalıdır. Kademeli olarak, alımların sayısı günde 2 kez azalır.

Tantum Verde

Orapept'in yapısal bir analoğu. Hastalar tarafından iyi tolere edilir, ancak larenjit ile her zaman yardımcı olmaz. Sprey günde 3-4 kez püskürtülen olmalıdır. Bundan sonra, saatte hiçbir şey yiyemez veya içemezsiniz. Talimatlar tedavi kursu süresi 5 gündür diyor.

Miramistin

Miramistin çeşitli solunum yolu hastalıkları için kullanılan evrensel bir ilaçtır. Larenjit için de güvenli ve etkilidir. Her türlü bakteri, virüs, mantarda kür oluşturur. Hastalar tarafından iyi tolere edilir. Küçük çocuklara izin verilir, kadınlarda gebelik ve emzirme döneminde.

Antiseptik bir etkiye sahiptir. Akut seyrinde, orofaringeal alan her iki saatte bir sulanmaktadır. Yavaş yavaş, uygulama miktarı günde 2-3 kez artırıldı. Toplam tedavi süresi 4 ila 7 gündür.

Maxikold Lor

Aktif madde, anti-enflamatuar, analjezik ve antiseptik etkileri olan heksetidindir. Ayrıca bileşimde, mikroplara karşı mücadelenin yapıldığı ve tahriş edilen boğazın sakinleştiği için, uçucu yağ nane bulunur.
3 yaşından büyük bebeklere izin verilir ve hamile kalır. Bir ilacı kullanmak çok kolaydır. Orofaringeal bölgeyi günde 2-3 defa spreylemek yeterlidir. Tabii 5 gün sürer.

Boğazdaki sprey kontrendike olduğunda

Larenjit, glottisin şişmesine ve daralmasına yol açan bir hastalıktır. Sonuç olarak, hasta oksijen sıkıntısı yaşar. Sprey, sadece hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında etkilidir.
Aerosoller spazm ve larenks stenozu riskinin artması nedeniyle üç yaşın altındaki çocuklar için yasaklanmıştır. Ayrıca, bu tür ilaçların yanlış hububat şüphesi, farenksin şiddetli şişmesi ve solunum zorluğu durumlarında kullanılması önerilmez.
Birçok ilaç için mutlak kontrendikasyonlar şunlardır:

 • obstrüktif bronşit;
 • bronşiyal astım;
 • atrofik tipte larenjit.

Aşırı dikkatle, gebelik ve emzirme döneminde spreyler reçete edilir.

Larenjit tedavisinde dezavantajlar ve öneriler

Önemli dezavantajlardan biri fiyattır. Birçoğu nispeten pahalıdır, bu nedenle herkesin parası yetmez. Çare doğrudan enjeksiyon ile, bir hasta larinksin spazmı nedeniyle şiddetli öksürük gelişebilir. Bunun olmasını önlemek için, yanağın veya dilin içine aerosol püskürtülmelidir.

Larenjitle birlikte spreyler etkili olmayabilir çünkü tüm problem dokuların şişmesidir. Bu hoş olmayan belirtiyi ortadan kaldırmak için, mukoza zarını nemlendirmeli ve koruyucu bir film oluşturmalısınız. Fakat mikroplarla savaşmak için ek bir tedavi olarak kullanılıyorlar.

İlacın püskürtülmesinden sonra, bir saat boyunca yiyip içemezsiniz. Tekrarlama manipülasyonları, hastalığın seyrine bağlı olarak 2 ila 6 kez olmalıdır.
Komplikasyonların gelişmesi, laringospazm, stenoz, hastanın genel durumunun kötüleşmesi ve etki olmaması nedeniyle, diğer ilaçların reçetelenmesi için doktora başvurmak önemlidir.

Farenjit ve larenjit sprey

Şişmiş, "kaşıntılı" boğaz, öksürük ciddi rahatsızlığa neden olur. Bu tür belirtiler, dahil olmak üzere birçok hastalık ve farenjit için tipiktir. Herhangi bir hasta, hastalığından kurtulmak için acısını hafifletmek ister. Yerel uygulama araçları bununla baş etmede yardımcı olur. En iyi çözümlerden biri, farenjitli bir spreydir.

İlaçta farenjit, faringeal mukozanın iltihabı olarak adlandırılır. Hastalığın belirtileri şunlardır:

Ağrı, tükürüğün olağan yutulmasında ("boş yudum"), yemek yedikten çok daha rahatsız edici, boğazda koma hissi, terleme, verimsiz (kuru) öksürük.

Bazen buna genel bir rahatsızlık eşlik eder, sıcaklıkta hafif bir artış (37-38 ° C). Enflamasyon organın lateral minderlerini etkiliyorsa, ağrı kulaklara dökülebilir.

Farenjitin görsel muayenesi posterior farenks, palatine kemerin (pharynx'in yan duvarlarında kıvrımlar) kızarması ile karakterizedir. Böylece palatine bademcikler iltihaplanmadı (verilen semptom boğaz ağrısı için tipiktir). Ve boynun palpasyonu ile, doktor, üst lenf düğümlerinde bir artış, ağrıyı tespit edecektir.

Farenjit vakalarının% 70'inde virüsler tarafından kışkırtırlar ("palmiye ağacı", rinovirüs enfeksiyonuna aittir, çünkü bu nedenle ARVI hastalığımızdır). Ayrıca, hastalığa bakteriler, mantarlar, alerjiler, yaralanmalar, tahriş edici faktörler (soğuk, sıcak, kirli hava, tütün dumanı, kimyasal maddeler) neden olabilir. Kronik formu sıklıkla çürük, metabolik bozukluklar gibi uyumsuz şeylerden bile kaynaklanır.

Diğer ilaçlar ve prosedürler arasında farenjitli spreyler, doktorlar hastalığın seyrini kolaylaştırmak için hastalara reçete eder, boğazı normale döndürür. Bu tür ilaçların birtakım ciddi avantajları vardır:

rahatlık, kompaktlık, kullanım kolaylığı, yönlü hareket - ilaç doğrudan iltihaplı mukozaya yol açar.

Günümüzde ilaç pazarı, çeşitli testlerden yeni gelişmelere kadar çeşitli aerosol ilaçları sunmaktadır:

Lugol. Etkinliği birkaç kuşak için değerlendirilen bir ilaç. Daha önce, sadece bir çözüm şeklinde üretildi ve bezleri yağlama prosedürü nahoştu. Etkilenen bölgeyi yağlamak için, bir bandajla sarılmış ve bir ilaçla nemlendirilmiş ağızdaki bir parmağın tam anlamıyla "çalıştırılması" veya tahta bir çubuk kullanılması önerilmiştir. Son zamanlarda bu, hastaların rahatlığı için bir sprey şeklinde üretmeye başladı. Aktif madde iç iyileştirici nitelikleri sayesinde - moleküler iyot - Hazırlık antibakteriyel, antiseptik bir etki, lokal tahriş edici etkiye sahip (diğer bir deyişle, iltihaplı alan artırır kan akışı, ağrı zayıflatır). Farenjit ile Lugol sprey, hastalığın şiddetine bağlı olarak günde iki ila altı kez kullanılır. Sulama sonrası yarım saat yemekten ve içmekten kaçınmanız tavsiye edilir. Bu ilaç 40 yıldan fazla süredir kullanılmaktadır. Sprey formunda üretilen yerli üretimin ilk hazırlıklarından biridir. Çok bileşenli bileşim (streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı ve nane) sayesinde antiseptik ve dezenfekte edici bir etki sağlar. Enflamasyonlu mukoza günde üç ila dört kez tedavi edilir. Spreylerin kompozisyonu üzerinde daha fazla "geç" Novoingualpt, Ingalipt-N vardır.

Analjezik etkisi ile

Tantum Verde - analjezik etkisi ile sprey.

Eğer analjezik aksiyonlu, boğazda preproductif ağrıyı kaldırabilen spreyler hakkında konuşursak, bu seride tantum verde ve teraflu lar temsil edilir. Her iki ilacın anti-enflamatuar etkisi vardır, nane hoş kokusu, farenjit ile gösterilir.

Teraflu lar, buz kırıcı, tantum Verde - benzidamin hidroklorür içerdiği için yutulduğunda ağrılı duyular giderir. Her iki ilaç da antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Çocuk Spreyleri

Farenjiti yenmek için hangi spreyi tercih etmeliyim? Yetişkinler, sunulan tüm ilaçları kullanabilir (daha önce kontrendikasyon açıklamalarını okuyarak, doktora danışmış olabilirler). Çocuklar ilacı çok daha dikkatli seçmelidirler.

Yani, üreticinin talimatları ve doktorların yorumlarına göre, küçük hastalara lugol spreyi altı aydan itibaren reçete edilebilir, inhalipt - üç yıldan itibaren, teraflar lar - dördü, kameratone - beşten, yoksular - sekiz yıldan itibaren. Farenjitden alınan heksoral aerosol formu, o çağdaki çocuklar için, ilacı enjekte etme anında nefesini tutabildikleri zaman kullanılabilir.

Çoğu durumda çocuk ve yetişkinler için kontrendikasyonlar, ilaçların bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Bazıları hamile ve emziren kadınlar için ve bazı hastalıklar için kullanılamaz. Bu nedenle, astarı hemen incelemek, hoş olmayan sonuçları önlemek için uzman bir konsültasyon almak daha iyidir.

Farenjiyen spreyleri almaya değerdir Zamana bağlı spreyler "Çoklu görev" ilaçları Analjezik etkisi ile spreyler Çocuk spreyleri Kontrendikasyonlar

Farenjit, zamanında tedavi gerektiren farenksin oldukça ciddi bir enflamatuar hastalığıdır. Hastalık, mukoza zarının şişmesi, yutulduğunda ve konuşurken ağrı, yükselen sıcaklık ile birlikte görülür. Çeşitli ilaçlar arasında belirli bir salım ve dozaj formunun doğru ilacını seçmek çok zordur.

Farenjit ile, sprey tedavisi birkaç nedenden dolayı uygundur. İlk olarak, bir aerosol formundaki modern preparatlar, anti-enflamatuar ajanlarla kombinasyon halinde tüm gerekli antibakteriyel maddeleri içerir. Üreticiler en az yan etkiyle birlikte aktif maddelerin maksimum etkin konsantrasyonunu elde etmeye çalışırlar. İkincisi, dağıtıcıya bastığınızda, mikro-buğu oluşur, parçacıklar etkilenen tüm mukoza yüzeyine yerleşirler. Uzun bir nozul sayesinde ilaç en erişilemez yerlere ulaşabilir ve iltihaplı organ üzerinde hızlı bir lokal etkiye sahiptir.

Ancak, tüm dozaj formları gibi, aerosollerin az sayıda dezavantajı vardır:

İlacın büyük dozundan dolayı, çocuklarda farenjit spreyi önerilmemektedir, çünkü yüksek bir komplikasyon olasılığı vardır. Ancak üreticiler bunun üzerinde çalışıyor ve en küçük çocuğun bile tedavisi için belirli bir dozda özel ilaçlar üretmeye başlıyorlar; Çoğu zaman ilaç ağızda hoş olmayan bir tat bırakmaz; kullanımları yeterince uygunsuz Bazı aerosoller, sadece bir zaman kısa dönem vardır. Son nesillerin bu tür grup ilaçları ile ilgilidir. Daha modern muadilleri vardı Örneğin, Ingalipt şimdi birkaç kişi, boğaz ağrısı için kullanmak; Tabletli ve sıvı formla karşılaştırıldığında, spreyler daha pahalıdır;

NOT: Bir dizi eksiye rağmen, farenjit ve larenjit ile bir sprey ideal dozaj formudur, yardımı ile iyileşme süreci birkaç kez hızlandırılır.

Aerosoller bir grup var, farenjit etkinliği bir nesil tarafından değil test edilir:

Lugol. İyi bir antiseptik etkiye sahip bir çözüm olarak kullanılırdı. Ancak bademciklerin yağlanması için prosedür oldukça tatsızdı. Artık ilaç firmaları, farenjit tedavisi için bir sprey şeklinde bir preparat üretmektedir. Lugol'ün aktif maddesi, serbest formda iyottur. Yüksek konsantrasyonlarda mikroorganizmaları tahrip edebilir, ayrıca kan dolaşımını büyük ölçüde geliştiren ve yerel savunma yanıtını arttıran organın küçük kılcal damarlarını tahriş edebilir. Hastalığın gelişme derecesine bağlı olarak, ilaç yedi gün boyunca günde üç ila beş kez kullanılır. Kullandıktan sonra bir saat boyunca yemeyiniz veya içmeyiniz. Hoşgörüsüz iyot intoleransı olan bireylerde kontrendikedir; Ingalipt. Bileşiminde, özellikle okaliptüs ve nane, streptocide, timol ve benzeri yağlar şeklinde bitki ve biyolojik bileşenler. Şimdi ilaç ile ilgili yorumlar her zaman sadece olumlu olmasına rağmen, farenjit ile Ingalipt için talep uykudaydı. Tercihen günde yaklaşık dört kez uygulayın. Alerjik reaksiyona eğilimi olan kişiler için önerilmez;

NOT: Lugole ve Ingalipt'de bulunan en yaygın biyokimyasal elementler nedeniyle, maliyeti daha karmaşık bir bileşime sahip olan ilaçlara kıyasla birkaç kat daha düşüktür.

Bir ilacın etkinliği, geniş bir etki spektrumuyla karakterize edilir. Böyle bir özellik modern bir Bioparox'a sahiptir. Pratik olarak kanın içine çekilmeyen ve sadece sulama alanında faaliyet gösteren fusafungin içerir. Farmakin ile birlikte bioparoks gereklidir, çünkü sadece boğazda değil, aynı zamanda burnun ek ataşmanları nedeniyle de bakteriyi yok edebilir, bu da hastalığın nüksetme riskini azaltır. Resepsiyonun çokluğu ikidir. Kursun süresi bir hafta geçmemelidir. Farmakin ile birlikte bioparoks kullanımına ilişkin geribildirime dayanarak, diğer antibiyotiklerle karşılaştırıldığında en dirençli suşları bile yok edebileceği sonucuna varılabilir. Ancak ana dezavantaj, fiyattır, bazen abartılmıştır. Bioparox'u farenjit ile değiştirmek için ne gerekir?

Cameton yağlar, mentol, kafur vb. Yağlı bir sıvıdır. Öksürüğün yoğunluğunu azaltır, bademciklerin mukoza yüzeyini dezenfekte eder. Farenjitli kamer yalnızca ilk iki gün için kullanılabilir, bu nedenle hastalığın etken maddesi aktif maddelere karşı direnç oluşturur; Yoks üç aktif bileşenden oluşur: povidon-iyot, allantoin ve levomenthol. Sadece KBB patolojileri için değil, aynı zamanda diş hekimliği için de yüksek talep var. Bazı protozoalara, bazı bakterilere karşı aktiftir. Gebe ve emziren annelerin yanı sıra tiroid disfonksiyonu olan kişilere farenjit için Yoks önerilmemektedir; Yaygın bir Türk ilacı, non-steroid anti-inflamatuar madde - benzidamin içerdiğinden, farenjit ile semptomatik tedavi gören Forteza'dır. Şişme, farinksin iltihap belirtilerini kaldırır; Octenisept nadiren farenjit için reçete edilir, ancak cerrahi operasyonlarda yaygın olarak bir çözüm olarak kullanılır. Gram-pozitif ve gram-negatif enfeksiyonlarla mücadeleler. Acı tadı vardır; Farenjit ile Propohal. Aerosol, esas olarak, fenoller, gliserin, organik asitler, reçineler ve retinol, tokoferol, tiamin ve benzerleri gibi bütün bir vitamin kompleksini içeren bitki bileşenlerinden oluşur. Yani, ilacın ayrıca immünomodülatör özellikleri vardır ve sadece boğaz iltihabından bir sprey olarak kullanılmaz; Panavir, herpes virüsünün neden olduğu farenjit için kullanılır. Sadece mikroorganizmayı yok etmekle kalmaz, aynı zamanda mukoza üzerindeki herpetik keseciklerin boyutunu da azaltır; NAZONEX sıklıkla yerel kullanım için steroid preparatı olan farenjit glukokortikoidde kullanılır. Bozulmuş endokrin sistemi olan kişilerde kontrendikedir;

Farenjit tedavisi için inhaler tarafından özel bir yer işgal edilmiştir. Aerosol tedavisi için tekrar kullanım için özel cihazlar yaratılmıştır. Cihazlarla, konsantrasyonu bağımsız olarak kabul edilebilir sınırlar içinde kontrol edebilirsiniz. Bu durumda, en sık kullanılan flumimitsil, altı gün içinde farenjit tedavisi mümkün. Prosedürün çoğulluğu iki ila dört kez arasındadır. Bronşların lümeninin büyütülmesi amacıyla, şiddetli farenjit ile nefes almayı kolaylaştıran bir ot kullanmak mümkündür.

NOT: Her sprey kronik farenjit için etkilidir. Ancak doktorlar, bağımlılık gelişebileceğinden, birbirleri arasında alternatif olmalarını tavsiye ediyorlar.

Patolojide ana şikayet, öksürük, yutma, seslerin telaffuz edilmesi ile şiddetlenen acı verici acıdır. Ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için, anestezik ile kombinasyon halinde ciddi bir antibiyotik gereklidir.

Ayrıca iyi bir kombinasyon ilacı, herhangi bir etiyolojinin farenjitiyle hareket eden ve böylece hem mantar hem de bakteriyel ve viral mikroflorayı yok eden Hexoral'dır. Ana bileşen ayrıca ağrı sendromunu baskılayan ve mukozal ödemleri kaldıran heksetidindir. Farmakin ile Geksorale'nin incelemeleri, bu ilacı kullanan müşterilerin tam memnuniyetini gösterir, özellikle de sıklıkla uygulama sıklığı ve farenkse hızlı maruz kalma hakkında konuşurlar. Buna ek olarak, sprey hoş bir mentol tadı olduğu için üç yaşından büyük çocuklar için boğaz iltihabı için uygundur. Sulama bademcikler tüm tedavi için günde iki kez olmalıdır; Önceki preparatın analoğu, herhangi bir aşamada Hexaspre, tedavi farenjitidir. Benzer adı rağmen, ilaç keskin farklı aktif aktif madde. Ana dezavantajı hoş olmayan bir tatdır, bu yüzden farenjit ile Hexasprae hakkındaki incelemeler daha az pozitiftir; İlaç, antiseptik, hemostatik ve antifungal etkilere sahip olduğundan, farenjitde stopangin kullanılmaktadır. Bileşim, sadece yüksek bir konsantrasyonda, Hexoral ile aynıdır, bu nedenle sekiz yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir; Farenjit ile Tantum Verde hızlı bir şekilde farinksin mukoza boşluğunun ağrı ve şişmesini kaldırabilir;

NOT: Farenjit ile boğaz için anestetik bir sprey alırken, semptomlar yirmi dakika içinde ortadan kalkmalıdır. Bu gerçekleşmezse, ilacı bir analog olarak değiştirmeniz önerilir.

Farenjit spreylerin çoğu üç yaşından itibaren uygulanır. Beklenmedik bir alerjik reaksiyona ve bronşiyal astım gelişimine yatkınlık olmadığında, bazı ilaçlar iki yıldan beri kullanılabilir, ancak her durumda bir uzmanla görüşmeye değerdir.

Farenjit ile Aquamaris sadece tedavi amaçlı değil, aynı zamanda önleme olarak da reçete edilebilir. Bileşim, sadece şişmeyi önemli ölçüde azaltan mineral tuzları ve suyu içerir. Posterior farryngeal duvarda kuruluk varlığında endikedir; Derinat, iki yaşın altındaki çocuklarda farenjit ile birlikte kullanılır, sadece bir sprey yapar. Uygulamanın ikinci gününden itibaren, sıklık günde üç kez azaltılmalıdır; Irs 19 kompozisyonunda, farenjit yeteneğine sahip, bakteriyel lizat kompleksi nedeniyle çocuğun bağışıklık sistemini harekete geçiren;

NOT: Bu üç preparatta, sadece bitki ve mineral orijini bileşenleri, böylece yan etki riski en aza indirilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit ile spreyler. En etkili spreylerin listesi

Larenjit iltihaplı bir hastalıktır mukoza zarı gırtlak, solunum yolu ve ses telleri.

Bu tür hastalıkların tedavisinde entegre bir yaklaşım gerekli, içerir ilaç tedavisi ve geleneksel tıp kullanımı.

Tedavi temeli tıbbi ürünler olabilir antibiyotik ajanlar ve çeşitli spreyler olarak, uygulanabilir yetişkinler ve çocukların tedavisi için.

Larenjit nedir?

Larenjit ile gözlendilarinks ve bitişik bölgelerin enflamasyonu, ve kural olarak böyle bir hastalık gelişir Grip, boğmaca, kızıl ateş ve kızamık şeklinde bulaşan bulaşıcı lezyonların arka planı.

ayrıca katkıda bulunmak gelişme Yetişkinlerde larenjit alkolü, sigarayı kötüye kullanabilir, tozlu ve aşırı kuru odalarda çalışabilir.

Hastalık olabilir Akut ve kronik formda akar, ve ilk durumda ise hastalık için tedavi edilebilir 10-14 gün, sonra kronik form kutu daha hafif semptomlarla sızıntı ve iki haftadan uzun bir süre gelişir.

Spreyler larenjit ile nasıl çalışır?

Larenjit ile antibiyotikler enjekte edilemez. Bu tür ilaçlar bazen aerosol ve sprey şeklinde kullanılması daha iyidir, sık sık bu iki ilaç türü olmasına rağmen eşzamanlı olarak uygulanır. Ayrıca paralel olarak atanabilir inhalasyon ile tedavi.

Uygun şekilde reçete edildiğinde, larenjit spreyleri aşağıdaki semptomlarla tedavi edilebilir:

 • herhangi bir şiddetin inflamatuar süreçleri;
 • farinkste kuruluk, yanma ve tahriş;
 • öksürük ve balgam;
 • ses kısıklığı;
 • Nazofarinkste hüzün hissi.

Herhangi bir kalbinde sprey, döşenmiş larenjit ile, antiseptik var, etkisi daha da geliştirildi Anestezikler, yağlar ve bitkisel efractracts, Çeşitli kombinasyonlarda ve oranlarda ilaçların bileşimine dahil edilir.

Bu ilaçlarAnti-inflamatuar etki ve ağrı sendromunu rahatlatır, ve etkinin gücüne bağlı olarak güçlü veya daha fazla korunabilir.

Ilk durumda Spreyler çok sayıda antibiyotik ajanı içerir. Öyleyse nasıl İkinci durumda, bu ilacın temeli bitki bileşenleridir.

"Yumuşak" spreyler tedavide etkilidir kronik larenjit ve vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, bu nedenle uzun süreli kullanım için tavsiye edilir.İlk aşamalarda bu tür ilaçları ve hastalıkları akut formda tedavi etmek kabul edilebilir.

Spreylerin uygulanması sırasında olduğu Boğazın mukoza zarının temizlenmesi, aynı zamanda enfeksiyöz ajanların yok edilmesi hücresel düzeyde, bu nedenle bu gibi durumlarda daha sık bir larenjit kurtulmak mümkündür, relaps olasılığını önleme.

Kontrendikasyonlar

Larenjitin spreylerle tedavisi bazı durumlarda kontrendikasyonlara sahiptir.. ilk olarak, bu ilaçlar üç yaşından önce çocukları tedavi etmek için kullanılamaz, rağmen Bir buçuk yaşında çocuklara emzik verilebilir. tedavi çocuk spreyleri.

Spreylerin kullanımı kontrendikasyonlar arasında da belirtilmiştir:

 • astım;
 • obstrüktif formda bronşit;
 • boğaz ağrısı;
 • atrofik larenjit;
 • gebelik.

istenmeyen larenjit ile spreylerin uygulanması çocuğu besleyen dönemde aktif bileşenlerin kalıntıları beri Çocuğun vücuduna anne sütü ile geçebilir.

Hangi ilaç seçilir? - gerçekleştirilemez bir haftadan uzun süren spreylerle tedavi çünkü patojenler bu süre boyunca ilaca karşı bağışıklık geliştirebilir, aynı vücutta spreyi oluşturan fazla maddeleri biriktirebilir.

Yetişkinler için Spreyler ve uygulamaları

Erişkinlerde larenjit ile tedavi edilebilen birçok sprey çeşidi vardır.. En etkili olanlardan biri MaxiKold Lor. Ana oyunculuk bileşen böyle bir ilaç, heksetidin ek etkisi etkisi altında etkisi güçlendirilmiştir levomenthol maddeleri.

Ayrıca yararlı etkisi içinde dahil ettik sprey sitrik asit ve nane. Bu antibakteriyel ve anti-inflamatuar ajan, hangi olabilir etkilemek çoğunluğa larenjit enfeksiyöz ve bakteriyel patojenleri.

Yetişkinlerde larenjit ile bir başka popüler sprey, kampandır. Bu etkili bir ilaçtır. sadece larenjit ile ama aynı zamanda diğer iltihap süreçlerinde, bölgede akan boğaz. Sprey bileşimi okaliptüs ve hint yağı, zeytinyağı ve furacilini içerir.

Zararlı mikroorganizmalara maruz kalmanın yanı sıra kamfomen ayrıca sağlar analjezik ve anti-inflamatuar etkisi.

hiç de seyrek olmayan larenjit reçete zaman stopangin, aynı anda antiseptik, antifungal ve yumuşatıcı madde. araç yapamam uygulamak Sekiz yaşın altındaki çocukların tedavisi için.

Modern ilaçlar arasında tanımlanabilir bioparox sprey, adıyla da bilinen fusafungin, Terapötik etkisi olan aktif bir maddedir.

Bu doğal bir bileşen özel bir çeşit mantardan elde edilir.

Bu maddenin yapısı ona izin verir inşa edilmek patojenin organizmasında, Bu enfeksiyonların ve bakterilerin üreme fonksiyonlarında bir değişikliğe yol açar, ve sonuç olarak yeniden üretmeyi durdur mukoza zarının yüzeyinde.

Bu ilaç topikal, hangi kan içine çekilmemiş bu nedenle kritik miktarlarda vücut üzerinde olumsuz bir etki gözlenmez.

Çocuklar için spreyler

Çocuklarda larenjit tedavisi için özel uygulamak koruyucu spreyler, ancak iki veya üç le'ye kadart böyle ilaçların kullanımı tavsiye edilmez.

Bu tür ilaçlar arasında, aşağıdaki tipteki spreyler popülerdir:

 1. Miramistin.Hastalığın bilinen patojenlerinin çoğunda aktif olarak savaşan antiseptik ilaç. sprey eylemler sadece bakteriler ve enfeksiyonlar, aynı zamanda mantarlar,Bazı durumlarda larenjitin nedensel ajanları da olabilirler.
 2. Geksoral. Bu ilaç heksetidin dayalı, ancak ek bileşenler olarak Nane yağı ve efkalipta ve gliserol kullanılır.. Ilaç Hastalığın patojenlerinin vücutlarında meydana gelen oksidatif reaksiyonları bastırır.
 3. Kolustan. Bu ilaç Lokal anestezik eylem ve mentol ve bigluconate klorheksidin içeren güçlü antiseptik. sprey Enfeksiyonlara karşı aktif savaşır, hangi çoğaltmak sadece laringeal mukoza üzerinde değil, aynı zamanda ağız boşluğunda. Biri kontrendikasyonlar böyle bir ilacın kullanımına Aynı zamanda, iyot içeren diğer fonlar ile uygulama.
 4. Lugol. Teknik olarak böyle bir sprey bir potasyum iyodür sulu çözeltisinde iyodin. Bu yeterli KBB pratiğinde uzun süredir kullanılmış olan eski bir çare. Bir kerede, tüberküloz hastalarını tedavi etmek için lugol kullanıldı, ama şu anda bu ilaç esas olarak boğazın viral ve enfeksiyöz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.Bazen lygolь atama gliserol ile kombinasyon halinde, ilacın etkisini yumuşatır ve bir zarflama etkisi vardır, daha fazla rahatsızlık ve ağrı yumuşatır.

Gerçeğine rağmen Spreyler, antibiyotiklerden daha hafif bir seçenektir, enjeksiyonla uygulanan İlk önce doktora başvurmadan bu tür ilaçlar kullanmayın.

Yararlı video

Bu videoda larenjit tedavisinin yollarını öğreneceksiniz:

En iyi kendi kendine tedavi ve kendini seçme bu ilaçların herhangi bir etkisi olamaz, ve en kötüsü görünebilir komplikasyonlarFarklı derecelerde şiddetim var.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit sprey

Larenjit, larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman viral veya bakteriyel enfeksiyonun arka planında görülür. Bu nedenle, tedavi yaklaşımının kapsamlı olması gerekir: hem içeriden hem dışarıdan. Kandaki patojenlerin yok edilmesiyle, tabletler ve iksirler başarılı bir şekilde başa çıkmakta, ancak spreyler larenjitli laringeal mukoza üzerinde lokal seviyede etkili olmaktadır.

Bir pamuklu çubukla her zamanki durulama veya yağlamadan önce spreylerin avantajı, ilacın tüm yüzeyi eşit olarak sulamasıdır. Diğer yöntemler, hem yetişkinler hem de çocuklar ile ilacı veya kusma refleksini yutmaya yol açarken.

Bazı spreyler, kronik larenjit için semptomatik bir tedavi olarak kullanılır, diğerleri - şişliğin ve iltihaplanmanın etkin bir şekilde ortadan kaldırılması için kullanılır. Sprey seçerken, bu anı hesaba katmanız gerekir.

bioparoks

Bioparox da belirgin bir anti-enflamatuar etkiye sahip bir antimikrobiyal ilaçtır. Bakteriyel larenjit (pnömokok, streptococcus, staphylococcus) ve Candida mantarlarının ana patojenlerine karşı etkilidir.

Bioparox spreyinin ana aktif bileşeni fusafungin'dir. Bu madde, özel mantarlardan ekstraksiyon ile elde edilen doğal kökenlidir. Mikrobiyal hücrelerin duvarlarına yerleştirilir ve bölünme yeteneğini kaybedecek şekilde yapılarını değiştirir.

Kanda Bioparox esas olarak yerel düzeyde çalışarak neredeyse emilmez. Üst solunum yollarından salgılanan mukusla birlikte atılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi için uygundur.

Bioparox, bronşiyolları (bronşinin son "dalları") bile spreyler, bu da larenjit semptomlarını mümkün olan en kısa sürede gidermeye yardımcı olur.

Kitte Bioparox sprey ile daha rahat kullanım için birkaç farklı ataşman vardır. İlacın intranazal olarak uygulandığı durumlarda çocuklar için şeffaftır. Beyaz - çocuklar ve yetişkinler için evrensel.

 • 12 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez;
 • Hamile ve emziren kadınlar için Bioparox arzu edilmez;
 • alkol ile birleştirmeyin.

Önemli: Bioparox viral larenjitte etkili değildir.

Genellikle çocuklarda Bioparox sprey kullanırken alerjik reaksiyonlar nadirdir. Daha sıklıkla bir mide bulantısı ve tat duyularının ihlali söz konusudur.

Bioparox ile larinjit tedavisinin süresi bir haftadan fazla değildir.

Miramistin

Herkes ilacı bir sprey şeklinde bilir. Tıbbi uygulamada Miramistin, 90'ların başından beri kullanılmaktadır. Daha sonra "Infasept" olarak adlandırıldı.

Miramistin, evrensel bir karmaşık eylem aracıdır. Bakteri, virüs, mantar, aerobik ve anaerobik floraya karşı etkilidir. Miramistin toksik değildir, alerjenik değildir, tahrişe neden olmaz. Belirgin antiseptik özellikleri nedeniyle, Miramistin yüzeysel larenjit tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır: iltihap ve kuruluk ortadan kaldırır, ödemi hafifletir, öksürüğü azaltır ve sesin korunmasına yardımcı olur. Miramistin, çocuklar ve yetişkinler için larenjitli doktorlar tarafından aktif olarak reçete edilen başlıca ilaçlardan biridir. Bazı durumlarda, bu tek başına yeterlidir.

Önemli: Miramistin cilt ve mukoza zarlarından emilmez.

Özel ilacın herhangi bir kontrendikasyon ve yan etkisi yoktur. Bir kaç saniyede geçen bireysel hoşgörüsüzlük ve hafif yanma hissine ek olarak.

Hamile ve emziren kadınlar için migmistin araştırılmamıştır, bu nedenle dikkatli kullanın. Büyük bir tehlike olmamasına rağmen, yüzeysel kullanımla kan veya süt içine alınma olasılığı sıfırdır.

Miramistin 3 yaşın altındaki çocukların tedavisi için tavsiye edilmez, larinksin spazmı ile doludur. Çocuk doktorları bir emziği sulamayı veya yanağın içine sıçramasını önerir.

Miramistin Sprey ile tedavi süresi ortalama 4 ila 7 gündür.

Geksoral

Sprey Hexoral'in aktif aktif bileşeni heksetidin'dir. Bu madde antiseptik, antimikrobiyal, hemostatik, zarflama ve analjezik etkilere sahiptir. Ayrıca, Geksoral spreyinde doğal kaynaklı bileşenler vardır:

 • okaliptüs yaprağı yağı;
 • sitrik asit;
 • Levomenthol, nane uçucu yağından elde edilen organik bir maddedir.

Geksoral iyi enfeksiyöz ve bakteriyel larenjitle baş eder. Çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. Sprey Hexoral'ın terapötik etkisi, mukoza zarlarında tutulma yeteneğinden dolayı 12 saate kadar devam eder.

Sprey Hexoral, hamileliğin ilk üç ayında kadınlarda ve 3 yaşın altındaki çocukların tedavisinde önerilmemektedir.

Püskürtme, dozlama yapılmaz, ancak basınç süresince. Çocukların tedavisi için Geksoral spreyi uygulandığında bu özellik dikkate alınmalıdır.

Yan etkiler nadirdir, ancak ağız kuruluğu, mide bulantısı, mukozanın tahrişi ve dişlerin renk değişikliği şeklinde mevcuttur.

lugol

Uzun yıllar bu ilaç, çocuk ve yetişkinlerin çeşitli boğaz hastalıklarından kurtardı. Bugün Lugol, modern bir sprey biçiminde bir eczanede bulunabilir. Aktif madde iyottur, çünkü çocukluk her şey güçlü bir antiseptik olarak bilinir. Serbest bırakma versiyonlarından birinde - Lugol Vialine, - yardımcı bileşen olarak deniz tuzu, laminar özü ve triklosan içerir. Mantarlara, gram-negatif bakterilere ve gram pozitif floraya karşı ilaç aktiftir, mukoza yüzeyinde koruyucu bir film oluşturur.

Önemli: Lugol viral larinjit tedavisinde kullanılmaz. Sadece mantar enfeksiyonunun tabakalanması durumunda.

İlaç 5 yaşın altındaki çocukların tedavisi için tavsiye edilmez. Daha erken bir dönemde, iyot, kan dolaşımına emilir ve tiroid bezinin işleyişini ve genel gelişimi etkileyebilir.

Oldukça fazla yan etki var:

 • artan gözyaşı ve tükürük;
 • rinit;
 • kovanlar;
 • akne;
 • Anjioödem.

Önemli: Lugol uçucu yağlarla uyumlu değildir. Genellikle larenjit tedavisinde kullanılırlar. Hamile kadınlar kontrendikedir. Ve emzirme döneminde sadece istisnai durumlarda atanır.

Larenjit tedavisi için spreyin bu gözden geçirmesinin bir sonucu olarak, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 1. bir sprey seç larenjitin türüne bağlı olarak, gerekli olan: virüs (keskin ila 38 sıcaklığındaki artış, şeffaf sıvı balgam) veya bakteriyel (balgam sarı veya yeşil renkli olan). Dolaylı işaretler parantez içinde gösterilir, sadece doktor doğru bir teşhis yapabilir. Viral spreyler etkili olduğunda Miramistin ve bazı durumlarda Hexoral. Lugol ve Bioparoks bakterileri yönetir.
 2. Çocuklar ve yetişkinler için tedavi rejimleri farklıdır, doza dikkat etmelisiniz.
 3. 2-3 günde bir iyileşme olmazsa, bir doktora görünmeniz gerekir.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda persistan balgamın nedenleri ve tedavisi

Balgam nedenleri Sürekli biriken balgam nasıl tespit edilir? Kalıcı balgam tıkanıklığı tedavisi Boğazda balgam için halk tarifleriHastalar sıklıkla, boğazda sürekli balgam olduklarından şikayet eden doktorlara başvururlar, bunun nedenleri farklı olabilir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur.