Loading

Boğaz için anestezikler

Şu anda, tüm tatlar ve finansal olanaklar için tasarlanmış birçok farklı sprey, pastil ve emilme için tabletler vardır. Bunların çoğu karmaşık bir bileşime sahiptir ve sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan uçucu yağlar, koku giderici maddeler ve lokal anestezikler ile desteklenir.

Soğuk algınlığı ile, bu ilaçlar boğaz ağrısı tedavisinde ilk yardımdır. Bununla birlikte, onların eylemlerinin yüzeysel olduğunu ve örneğin anjin gibi hastalıkların antibiyotik kullanımı dahil olmak üzere ciddi tedaviyi gerektirdiğini unutmamalıyız. Bu nedenle, bu tür ilaçların etkisi zayıf ve kısa ömürlü olabilir.

Boğazda ağrının giderilmesi için tıbbi formlar:

 • Spreyler.
 • Durulama solüsyonları.
 • Rezorpsiyon için tabletler ve pastiller.
 • Lolipoplar.

Biraz teori

Antiseptikler, dışarıdan uygulandığında, mukoza zarlarının yüzeyindeki patojenik mikroorganizmaları öldüren ve ayrıca büyümelerini ve daha fazla yeniden üretimini engelleyen ilaçlardır. Antiseptikler hastalığın ilk aşamalarında oldukça etkilidir.

Anestezikler - beyine ağrı dürtülerini engelleyen maddeler. Böylece anestezikler lokal anestezik etkiye sahiptir, ancak inflamasyonun nedenini etkilemezler. Eylemleri sona erdiğinde, ağrı tekrar ortaya çıkabilir.

Lidokainli Spreyler

Teraflu Lar

Antiseptik benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür anestezisi olan aktif maddeleri olan İsviçre ilacı. Teraflu Lar, farenjit ve boğaz ağrısı tedavisi için lokal anestezik etkisi olan en iyi spreylerden biridir. Nane ve mentol yağı sayesinde hoş bir serinletici tada sahiptir ve yumuşatma ve zarflama özellikleri ile bilinen gliserinin varlığı, aktif maddelerin etkisini uzatır.

Strepsils Plus

Dezenfektanlar amylmetacresol ve alkol diklorobenzili, lidokainin analjezik bileşeni ile birleştiren bir başka kombine sprey. Ana yardımcı bileşenler nane ve anason yağı, sorbitol ve sakarindir. Menşe Ülke - İngiltere.

Strepsils Plus, aşağıdaki gibi hastalıkların tedavisi için birincil veya ek bir ilaç olarak reçete edilir:

 • Anjina, kronik sürecin alevlenmesi dahil.
 • Farenjit.
 • Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu.
 • Stomatitis ve aftöz ülserler.

Oral kavitede bir operasyon gerçekleştirdikten sonra veya dişlerin çıkarılmasından sonra, olası komplikasyonları önlemek için Strepsils Plus bir profilaktik olarak reçete edilebilir.

Strepsil Plus, 12 yaşın altındaki çocuklarda hamile ve emziren kontrendikedir. İlaç iyi tolere edilir. Yan etkileri arasında ilaç kesildikten sonra ortaya çıkan nadir alerjik reaksiyonlar ve dilin geçici uyuşma, not edilebilir.

Benzokain ile spreyler

Septolete Plus

Antiseptik ve lokal anestezi etkisi olan kombine ilaç. Ana bileşen antimikrobiyal, antifungal ve antiviral aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Yutulduğunda ağrı, lokal anestezik benzokain kaldırır. Ek olarak, bileşim, nane yaprağı yağı, gliserol, sodyum sakarinat ve% 96 alkol içerir.

Septhotlet Plus, farinks ve ağız boşluğunun her türlü enfeksiyöz ve enflamatuar hastalığı için endikedir. 18 yaşından büyükler ve yetişkinler, prosedür başına 2 ölçü spreyi gerektirmektedir. Sulama her 2-3 saatte bir tekrarlanabilir, ancak günde 8 defadan fazla olamaz. Uzun süre kullanılmamış bir ilaç veya sprey içeren yeni bir şişe, üniform bir sprey ortaya çıkana kadar kafasına birkaç kez basılmalıdır.

Güvenlikle ilgili klinik veri eksikliği nedeniyle, Septotlet Plus 18 yaşın altındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda kontrendikedir. Karaciğer ve solunum organlarının hastalıkları, ağız boşluğunda açık yaraların varlığı, sigara içenler ve yaşlı hastalar için dikkatli reçete yazılır.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar bileşenli spreyler

Tantum Verde

Benzidamin bazındaki italyan preparatı, boğaz ağrısını sadece anestezi etmekle kalmaz, aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal etkiye de sahiptir. Tantum Verde, bu tür dozaj formları şeklinde üretilir: bir dozaj spreyi, bir durulama çözeltisi ve emilim için pastiller, 3 yaşından başlayarak yetişkinlere ve çocuklara çeşitli kökenlerden boğaz ağrısı için endikedir. Tüm dozaj formları hemşirelik ve hamile kadınlar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

 • 3 ila 6 yaş arası çocuklar - 4 kg vücut ağırlığı başına 1 doz, günde 2-6 kez;
 • 6 ila 12 yıl arasında - aynı aralıkta 4 doz;
 • Yetişkinler - 4 ila 8 doz arasında.

Tantum Verde Hisarı

Bir önceki ilaç ile karşılaştırıldığında, geleneksel bir sprey içinde olağan 0.255 mg yerine, tek dozda 0.51 mg benzidamin konsantrasyonu artmıştır. Bu araç, belirgin bir inflamatuar süreci olan ve analoğu yeterince etkili olmayan kişiler için önerilir.

Şişenin hacminin (sadece 15 ml) yarısı olmasına rağmen, tedavi için yeterli olan 88 sprey için yeterlidir. Daha yüksek bir aktif madde konsantrasyonu nedeniyle ilaç, bir seferde 2-4 sprey yaparken, günde 2 ila 6 kez ilacı daha az sıklıkla kullanılır. Tantum Verde forte, 18 yaşın altındaki kişiler tarafından kullanılamaz.

Oralsept

Makedon firması REPLEK PHARM tarafından üretilen sprey. Bileşiminde, özelliklerinde ve endikasyonlarında, Oralcept, Tantum Verde'nin preparasyonuyla özdeştir ve biraz daha düşük bir maliyetle tam bir analogudur.

Anestezi ile boğaz tabletleri

Geksoral Küvetler

Klorheksidin + Timol + Benzokain.

Tabletlerin antibakteriyel aktivitesi, klorheksidinin varlığından kaynaklanmaktadır, ilacın alınmasından sadece yarım dakika sonra oluşan anestetik bir etki, benzokain ile lokal bir anestezik sağlamaktadır. Tabletlerde bir lezzet katkısı olarak, nane yağı, mentol ve tatlandırıcı temsil edilir. Yetişkinler ve 12 yaşından küçük çocukların günde 2 parçadan fazla olmak üzere 2 saatte 1 pastil eritmesi tavsiye edilir.

Anestezi ile yeni Gramidin

Gramisidin C + setilpiridinyum klorür + oksibuprokain hidroklorür.

Rezorpsiyon için benzer ilaçların aksine, Grammidin sadece semptomları ortadan kaldırmaz, aynı zamanda terapötik bir etkiye de sahiptir. Pratik olarak hiçbir bağımlılığı olmayan belirgin antimikrobiyal etki, gramicidin ile elde edilir; setilpiridinyum klorür, enfeksiyon patojenlerinin çoğalmasını bastırır ve oksibuprokain hidroklorür, boğazdaki ağrıyı azaltır. Tabletin kademeli olarak çözünmesiyle, ağız ve boğazın mikroorganizmalardan doğal temizlenmesine katkıda bulunan tükürük artar.

Dekatilen

Dequilinyl chloride + dibucaine.

Decathilene'nin tabletlerinin etki spektrumu yeterince geniştir, şunları içerir: çoğu bakteri, hem gram-negatif hem de gram-pozitif, kok, spiroketler ve mantarlar. İlaç, farinks ve ağız boşluğu karışık enfeksiyonları için kullanılır: anjin, stomatit, larenjit ve farenjit. Lokal anestezi dibucaine hidroklorür tarafından sağlanır.

Yetişkinler, 4 saat arayla ağrıyı ve enflamasyonu azalttıktan sonra, tableti 2 saat aralıklarla çözebilir. Maksimum günlük dozaj, akut bir dönemde en fazla 10 tablettir. 3 ila 12 yaş arası çocuklara her üç saatte bir tablet reçete edilir.

Anti-anjina

Klorheksidin + askorbik asit + tetrakain.

Tabletlerin tıbbi bileşenleri Anti-angina, enflamatuar süreç üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir, maksimal olarak tamamlanmasına katkıda bulunur. Boğazda şiddetli ağrı tedavisi için tetrakain varlığı gösterildiğinden, yaş sınırı vardır - beş yaşından küçük çocuklar için ilaç kullanılmaz.

 • Strepsils artı (amylmetacresol + lidocaine).
 • Tantum Verde (benzidamin).
 • Neo-angin (amylmetacresol + diklorobenzil alkol + levomenthol).
 • Septollet artı pastil (setilpiridinyum klorür + benzokain).
 • Teraflu lar pastil (benzoksonyum klorür + lidokain).

Acil tıbbi müdahale gerektiren tehdit edici semptomlar:

 • nefes alma ve yutma güçlüğü;
 • boğazın parlak kızarıklığı;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi ve ağrıları;
 • ateş 39'a kadar;
 • deri döküntüleri, boğazda ağrı eşlik eder;
 • bademciklerde plak ve ülser görünümü.

Tüm topikal preparatlar pratik olarak gastrointestinal sistemde absorbe edilmez, bu yüzden neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Ancak tedaviye başlamadan önce hastalığın şiddetini değerlendirmek gerekir.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için genel öneriler

 • Boğazda acı hissi olması durumunda bol miktarda sıcak içecek tavsiye edilir.
 • Sigara içmek ve tütün dumanını solumak, sıcak veya soğuk yiyecek ve alkol almak tavsiye edilmez.
 • Boğazda ağrı semptomatik tedavi için ilaç kullanmadan önce, ılık su ile gargara tavsiye edilir.
 • Resorpsiyon, pastil ve pastiller için tabletler çiğnenemez, çözülünceye kadar ağızda tutulmalıdır.
 • Tabletler ve haplar şeklindeki ilaçları aldıktan sonra, aerosollerden 20-30 dakika sonra 1-2 saat yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız.

Boğaz için herhangi bir anestetik ağızda uyuşukluk hissine ve nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Ve elbette, enfeksiyonun kronik bir form almaması - hastalığın ilk belirtilerinde tedaviye başlanması.

Boğaz için spreyler: yetişkinler, çocuklar ve hamile kadınlar için etkili araçlara genel bakış

Boğaz ağrısı, genellikle soğuk mevsimde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun, penetran bir organizmanın belirtisidir. Boğaz için sprey kolayca farinks, larinks, bademcik iltihabı ilk belirtileri ile başa çıkmak. Bu, basınç altındaki ilacı içeren bir flakondur. Püskürtüldüğünde boğazın mukozasına düşer, onu işler ve tedavi edici etkisini gösterir. Çoğu insan için sprey, ev tıbbı sandığında vazgeçilmez bir şeydir.

Boğaz için sprey kullanımı çok uygundur. İlaç doğrudan lezyon üzerine püskürtüldüğünde, mukozayı koruyucu bir filmle kaplar ve mevcut mikroplardan ayırır. Tabletler ve pastiller ile karşılaştırıldığında, boğaz spreyi etkisi çok daha hızlı ve daha etkili oluyor. Spreyleri oluşturan ilaçlar kan dolaşımına nüfuz etmez ve iç organ ve sistemlerin performansını etkilemez.

Eylem Mekanizması ve Uygulama Yöntemi

Boğaz için spreylerin farmakolojik etkisi:

 • Çoğu ilaç antiseptiktir. Ağızda ve boğazda yaşayan mikropları yok ederler.
 • Bazı ilaçlar, inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayarak hastalığın semptomlarını azaltır. Spreylerin anti-enflamatuar etkisi şişlik, kızarıklık ve ağrıyı azaltmaktır.
 • Semptomatik eylem, boğazda rahatsızlık, terleme, yanma ve kaşıntıyı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Spreyi uyguladıktan sonra, bu belirtiler hızlı ve kalıcı olarak geçer. İlaçların bu özelliği sayesinde, ağrı geçer, uyku iyileşir, iştah görünür ve iş kapasitesi artar.
 • Deniz suyu ve bitki özlü maddelere dayanan spreyler, boğazdaki mukoza zarını nemlendirir ve saflaştırır. Ağız boşluğunu korumak ve mukozayı tahrişten korumak için tasarlanmıştır.

Boğaz ağrısındaki spreyler tüketiciler arasında çok popülerdir ve ilaç pazarında çeşitli isimlerle temsil edilmektedir. Şu anda içeren spreyler Antiseptikler, antibiyotikler ve uçucu yağlar. Anestezi, dezenfeksiyon ve zarflama etkisine ek olarak, bakterisit, şifa ve mukolitik etkileri vardır.

Mukus ve mukusun boğazdan çıkarılması için su ile durulanması gerekir.. Bu, spreyin aktif maddelerinin etkilenen alana nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ürünü nozul içine almak için ilaçla birlikte balon sallanmalı ve kolda birkaç kez bastırılmalıdır. Daha sonra ağzınızı açın, nefesini tutun, ağızlığı ağzınıza sokun ve kolu 2 defa bastırarak kutuyu sağa ve sola çevirin. Bu, farinks ve bademciklerin tamamen sulanması için gereklidir. İlaç ağızda 3-5 dakika bekletilmeli ve yarım saat kadar yiyecek ve su içmeyi reddetmelidir. Spreyi uyguladıktan sonra kapak çıkarılmalı, su ile yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Kapak ve şişe üzerinde yüksek sıcaklıklara izin verilmesi yasaktır.

Spreylerin kullanımına kontrendikasyonlar:

 1. 3 yaşın altında yaş,
 2. Bronş tıkanıklığı
 3. İlaca karşı hoşgörüsüzlük,
 4. Alerjik reaksiyonlar,
 5. Hamilelik ve emzirme,
 6. Mukoza atrofisi.

Sprey ile tedavi süreci zamanla sınırlıdır ve genellikle 5-7 gündür. İlacın sürekli ve tekrarlı kullanımı, bileşenlerine mikroplarda direnç oluşmasına yol açar. Bu durumda, enfeksiyondan kurtulmak oldukça zor olacaktır.

Boğaz ağrısından etkili spreyler

Boğaz için bir sprey seçerken, sadece fiyata odaklanmamalısınız. Her zaman tüketicinin beklentilerini haklı tutan pahalı bir araç değildir. Bazen ucuz bir ilaç bile çok etkili ve kalitatif olduğunu kanıtlamaktadır.

Bir ilaç seçerken, kişi fiyat ve popülerliğe dayanmamalı, ancak hastalığın nedenleri ve belirtileri. Sağlığa zarar vermeden tam iyileşme elde etmenin tek yolu budur. Kulak burun boğaz uzmanı muayene ve muayeneden sonra uygun spreyi doğru seçecektir. Patolojiye neden olan enfeksiyon türünü bağımsız olarak belirlemek ve bir sprey seçmek genellikle çok zordur.

 • Hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, antimikrobiyal bileşenlere sahip bir sprey kullanılması gerekir.
 • Farinks ve larinkste viral hasar ile anestetik ve analjezik içeren spreyler hastalıkla baş etmede yardımcı olacaktır.
 • Pharynx, larinks, bademcikler kronik iltihabı, zarflama ve nemlendirici ilaçlarla tedavi edilir.

Boğaz için en popüler ve etkili spreylerin listesi:

"Geksoral"

"Geksoral" patojenik mantar ve bakterileri yok eden etkili bir spreydir. Travma ve diş çıkarıldıktan sonra boğaz, stomatit, diş eti iltihabı için reçete edilir. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve coccal ve çubuk florasına karşı aktiftir. "Geksoral" Sprey ağızda ağrıyı ortadan kaldırır, öksürük ve mukozada şişme. İlacın ana aktif maddesi ağız mukozası üzerinde tutulur ve pratik olarak kan içine emilmez. Bu bağlamda, "Geksoral" ciddi bir yan etkisi yoktur. Uzun süreli kullanımda, tat duyularının ihlali olabilir ve ilaç yutulursa kusma meydana gelir.

"Akvalor"

"Aqualor", rinit, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve adenoidit için kullanılan bir spreydir. Ayrıca, influenza epidemisi sırasında veya kitle tıkanıklığı olan yerleri ziyaret ettikten sonra profilaktik amaçlar için kullanılır. "Akvalor" Sprey yararlı mikro elementler ile deniz suyu içerir. Basınç altındaki çözelti, patojenik florayı ve pürülan kaplamayı temizler, antiseptik ve analjezik etkiye sahiptir, boğazda rahatsızlık ve terlemeyi ortadan kaldırır. Oral mukozayı nemlendirmek ve kronik süreçlerde tahrişi gidermek için kullanılır.

"Lugol"

"Lugol", çocukluktan beri herkese pratik olarak bilinen boğazın tedavisi için bir iyot çözeltisidir. Şu anda, şifa ve bakteriyostatik etkisi olan aynı adı sprey dayanmaktadır. Onun popülaritesi yüksek verim ve nispeten ucuz maliyete bağlıdır. "Lugol" un modern uygun şekli, tek bir tıklamayla iltihap odağını tedavi etmenizi sağlar. İlacın dezavantajı, çocuklar ve yetişkinler tarafından zayıf bir şekilde tolere edilen ve kusmaya neden olabilen keskinliğidir. İyot ve türevlerine alerjinin varlığında "Lugol" kullanılması yasaktır.

"Kameton"

"Cameton" - analjezik, dezenfektan ve orta derecede dikkat dağıtan etkisi olan ucuz bir ilaçtır. Dozlama valfı bulunan bir kapta basınç altında olan yağlı bir sıvıdır. "Cameton" - uçucu yağlara dayalı ve soğuk algınlığı için kullanılan bir ilaçtır. Sprey bileşenleri, ilaç uygulaması alanında kan akışını yoğunlaştırır, mukozal reseptörleri uyarır, alevlenir ve lokal olarak anestetik etki gösterir, soğuk, yanma ve karıncalanma hissi eşlik eder. İlaç mukoza zarını nemlendirir ve nefesi normalleştirir. "Cameton" sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir. Ciddi iltihapla baş edemez ve patojenik bir enfeksiyonu yok etmez. Bu gibi durumlarda, spreyi antimikrobiyallerle birlikte uygulanması tavsiye edilir.

"Orasept"

"Oracept", bir sprey şeklinde üretilen ve antiseptik ve analjezik etkiye sahip bir ilaçtır. İlacın aktif maddeleri sistemik kan dolaşımına girmez, tüm organizmayı etkilemez, sadece lokal etkiyi etkiler. Fenol fungisidal bir etkiye sahiptir ve gliserin boğaz ağrısını yumuşatır ve tahrişini önler. Sprey, hastalar ve 2 yaşından büyük çocuklar tarafından iyi tolere edilir. Nadir durumlarda, ilacın püskürtülmesi alanında kızarıklık ve şişlik ortaya çıkabilir. "Oracept", farinks ve larinksin iltihaplı mukozası üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. Ağız boşluğunun stomatit, diş eti iltihabı ve diğer bakterileri için etkili sprey.

"Valium"

"Strepsils" - etkili bir sprey, farenjit ve diğer boğaz hastalıklarının karmaşık tedavisinde kullanılır. Bu ilaç hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır: kaşıntı, terleme, ağrı. Patolojinin neden olduğu enfeksiyonla başa çıkmak için, tedaviyi antibakteriyel ajanlarla takviye etmek gerekir. Sprey kullanımı kontrendikasyonlar: çocukların yaşı, ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar.

"Tantum Verde"

"Tantum Verde" - çok olumlu niteliklere sahip yerel bir antiseptik. Bu ilaç çocuklarda boğaz ağrısı, kulak burun boğaz ve diş hekimliği tedavisinde pediatri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bileşenleri epitele derinden nüfuz eder ve etkilenen doku üzerinde etki yapar. "Tantum Verde" streptokok, stafilokok, mantar ve viral enfeksiyonlara karşı etkilidir. Ağrıya neden olan inflamatuar mediatörlerin üretimini baskılayan bir analjeziktir. İltihaplanma semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşır ve sıcaklığı yerel düzeyde düşürür. "Tantum Verde" analjezik, antipiretik ve anti-romatizmal etkilere sahip lokal steroid olmayan anti-iltihabik bir madde anlamına gelir. Mukoza zarından kolayca emilir ve lezyonda birikir.

"Stopangin"

"Stopangin" - genellikle KBB doktorları ve diş hekimleri tarafından reçete edilen bir sprey. Hemostatik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, mukoza boğazını sarar ve kokusunu giderir. Anjin, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı ile "Stopangin" atayın. Patojenik floranın büyümesini yavaşlatır ve iltihap belirtilerini azaltır.

"Bioparox"

Antibiyotik ile "Bioparox" Sprey güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve burun ve ağız sulanması için tasarlanmıştır. Uzun süreli kullanımı ile ilaca ve bakterilere karşı duyarlılığı pratikte azalmaz. Püskürtme sırasında uzak yerlere nüfuz ederek, ajan salgı miktarını azaltır ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Antimikrobiyal etkisi "Bioparox" streptokok, stafilokok, pnömokok, mikoplazma veya mantar enfeksiyonuna karşı etkili.

"Proposol"

"Proposol" propolis içerir - organik asitler ve mineraller içeren güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip arıların hayatının doğal bir ürünüdür. Bu sayede propolis güçlü bir bakteri öldürücü ve bakteriyostatik etkiye sahiptir. Propolis, bazı sentetik antibiyotiklerden çok daha verimli çalışır. Bu durumda, mikroflorayı kırmaz ve disbiyoz gelişmesine neden olmaz. Propolis bağışıklığı uyarır, metabolizmayı ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır. İlacın ikinci aktif maddesi, boğazın mukoza zarını nemlendiren, yumuşatan ve kaplayan gliseroldür. Fenol vasküler duvarı güçlendirir, dokuları serbest radikallerin etkilerinden korur, iyi uyuşturur.

"Chlorophyllipt"

"Klorofiltip" - antiviral, antibakteriyel, antifungal, antiprotozoal etkisi olan doğal bir antiseptik. Bu iltihap belirtilerini ortadan kaldırır, balgamı inceler ve temizler, bronşların düz kaslarından spazmı hafifletir. İlacın bileşenleri boğazda ağrıyı azaltır, terlemeyi, kaşıntıyı ve beraberindeki soğuk semptomları hafifletir. Tedavi sonucunda rejenerasyon süreçleri iyileşir, dokuların enfeksiyona karşı direnci artar.

Ingalipt

"Ingalipt" - boğazda hızla ağrı ve rahatsızlık giderici, çok iyi, etkili ve ucuz bir ilaç. "Ingalipt", kullanımın ilk günlerinde enfeksiyonla savaşmaya başlar. Ağrının yoğunluğunu azaltır, mikropları ve lokal inflamasyon belirtilerini yok eder, antitusif etkisi vardır, ağızda yaralanmaları iyileştirir. İlacın bileşenleri boğaz boğazını yumuşatır ve mukozayı pürülan akıntılardan temizler. "Ingalipt" asgari yan etkilere sahip hipoalerjenik bir ilaçtır.

"Theraflu"

"Teraflu" - belirgin antiseptik özellikleri ve makul bir fiyat birleştiren bir ilaç. Analjezik etki, irrigasyondan hemen sonra mukozanın uyuşmasından kaynaklanır. Sprey uygulamasının etkisi birkaç saat sürmektedir. Kullanmadan önce bir uzmana danışın.

"Miramistin"

"Miramistin" - Geniş sadece KBB pratiğinde kullanılan antimikrobiyal ajanın aralık, aynı zamanda Cerrahi, Jinekoloji, Deri ve Zührevi içinde. KBB uzmanlarına yutak, gırtlak, sinüslerin süpüratif inflamasyon tedavisi için ilaç reçete. Genellikle, mucistin, tedavinin etkinliğini arttırmak için antibiyotiklerle birlikte reçete edilir.

"Derinat"

"Derinat", boğaz ağrısının en iyi savunucusu. Bu ilacın antiviral, immünmodülatör ve onarıcı etkileri vardır. Önleyici amaç ile ilaç, soğuk algınlığı döneminde ve salgınlar sırasında kullanılır. Dersten sonra "Derinat" gevşek mukoza boğazını iyileştirir ve tamamen iyileşir.

"Angileks"

"Angilex" - analjezik etkisi olan bir antimikrobiyal ilaç. Bakteri öldürücü, bakteriyostatik ve fungisidal bir etkiye sahiptir ve boğaz ve ağız boşluğunun iltihaplı hastalıkları için endikedir. 2 yaşın üzerindeki çocuklarda diş çürümesi ile ağrıyı hafifletir, yetişkinlerde ameliyatların sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olur.

Hamilelik sırasında boğaz için spreyler

Hamilelerin tedavisi için öngörülen herhangi bir ilaç fetus için etkili ve güvenli olmalıdır. Her kadının hayatındaki bu özellikle önemli dönemde, boğaz tedavisi için halk ilaçları seçilmelidir. Ancak ilaçlar arasında patolojinin semptomlarını hızlı ve kalıcı olarak ortadan kaldıran güvenli aerosoller bulunmaktadır.

Doğru ilacı seçmeye yardımcı olacak bir profesyonel. Boğaz için izin verilen spreyler - "Stopangin", "Tantum Verde", "Ingalipt". Kesinlikle yasaklanmış iyot bazlı hamile spreyler.

Çocuklar için boğaz için spreyler

irritan karşılık olarak bir refleks solunum tutuklama - onlar laringospazmı tetikleyebilir olarak 3 yaşından küçük çocuklar, boğaz ağrısı en spreyleri kullanılması kontrendikedir.

3 yaşından itibaren çocuklar atanır "Ingalipt", "Geksoral", 4 yaşından itibaren - "Tantum Verde", 5 yaşından itibaren - "Kameton " 8 yıldan itibaren "Stopangin". Çok küçük çocuklara sprey girebilir "İlk Yardım", sadece doğal bileşenlerden oluşan - bitki özleri.

Yaşamın ilk yılındaki çocukları tedavi etmek için uzmanlar bir sprey reçete "Aqualor Baby". Bu burun boşluğu ve farenksin yıkanmasını sağlayan yumuşak bir duş. Bu Adenoidit, rinit, sinüzit, farenjit, larenjit, diş eti iltihabı, periodontitis tedavisinde, soğuk algınlığı önlenmesi için, tıbbi prosedürler sonrasında yanı sıra SARS, grip boğaz ağrısı tedavisi için, nazofarenks günlük bakımı için tasarlanmıştır.

1 yaşından büyük çocuklar için bir çocuk spreyi «Aquamaris bebeğim», ve 2 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için "Aquamaris normları". İlacın mikroelementleri bağışıklık tepkisini uyarır ve vücudun patojenik mikroplara karşı direncini arttırır.

İlacı kullanmadan önce çalışılması gereken talimatlarda ilaçların yan etkilerinin yanı sıra yaş kısıtlamaları da belirtilmektedir.

Püskürtme şeklinde üretilen boğazdaki mevcut ilaç seti arasında herkes kendileri için en uygun olanı seçer. Bazı hastaların durumunu rahatça azaltan ilaçlar, başkaları için etkisiz olabilir veya istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Yetkili bir KBB doktoru ve eczanede bir eczacı değil, belirli bir ilacı seçmelidir. Sadece bu yolla hastalık hızla ve sağlığa zarar vermeden aşılabilir.

Boğaz ağrısı ile etkili spreyler ve aerosoller

Solunum hastalıklarına eğilimli insanlar için, boğaz için spreyler uzun zamandır ev tıp göğüste zorunlu bir ilaç haline gelmiştir.

30 yıl önce, sadece eczanelerde boğaz ağrısı Kameton.Segodnya tedavisi için tüketicilere sunulan Sovyet ilaç sanayi 2 düzine öğeleri boğaz spreyleri bulundu ve eylem ve fiyat için en uygun olanı seçmek edilebilir.

Boğaz spreylerinin avantajları

Sprey veya aerosol, doğrudan istenen bölgelere püskürtülmesini sağlayan ilacın bir şeklidir. Aslında bu, bu dozaj formunun avantajı. Spreyler, uyuşturucuyu iç ortamda erişilemez olarak kabul edilen yerlere uygulamanıza izin verir: boğazın arkasında, bademcikler üzerinde

Teorik olarak, mukus boğazının görünen kısmı, küçük bir pamuklu çubukla bir ilaçla yağlanabilir. Örneğin, gerekli ilaç bir sprey olarak üretilmiyorsa bu durum söz konusudur. Ancak, ilk etapta, bu prosedür en hoş değil. İkincisi, zaman alır ve daha fazla zaman alır. Bir sprey formundaki ilaçların görünümü, boğaz ağrısından ilaçların lokal olarak uygulanmasını önemli ölçüde kolaylaştırmıştır.

Ne zaman boğaz spreyleri kullanmalıyım

Boğaz için spreyler aşağıdaki formlarda gelir:

 • Antiseptikler (topikal antibiyotik);
 • immünomodülatörler;
 • anti-enflamatuar;
 • anestezi ile kombine.

Kurallar ve aerosol uygulaması yöntemi

 • Spreyi boğazın mukozasına püskürtmeden önce 2-3 damla su almanız önerilir.
 • Aerosol içeren bir şişeyi kullanırken dikey olarak aşağıya doğru tutun.
 • bir kez (ölçülü sprey) preslenmiş veya bağımsız bir şekilde, ilaç doz (undosed sprey) tutun imal için püskürtme memesi sisteminin özelliklerine bağlı olarak değişir.
 • Spreyin mukozaya uygulanmasından sonra boğazda içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
İçindekiler ↑

Popüler ve etkili spreylerin listesi

Geksoral

Bir Fransız üretici tarafından üretilen boğaz için Geksoral - sprey antibiyotik. Özellikler:

 • Etken madde - heethidin - bakteri, mantar ve virüslere karşı etkilidir;
 • rahat uzun nozul;
 • hamilelik sırasında uygulanmasına izin verilir (1 trimesterde dikkatle);
 • çocuklar için güvenli.

İlacın önemli bir avantajı: Zarflama etkisi nedeniyle, etkisi uzun bir süre sürer, bu da ilacı günde 2 defadan fazla almanıza izin verir.

Ingalipt

İlaç, antibiyotik sülfanilamid serisi - streptocid temelinde yurtiçinde üretilmektedir. Anjina, larenjit, bakteriyel farenjit için endikedir. Streptocide çok eski bir antibiyotiktir. Uygulama sırasında, bazı bakteri suşları buna dirençli hale gelmiştir.

Ingalipt'in esaslarına göre, her şeyden önce, düşük maliyetini atfetmek gerekir.

Derinat

Sodyum deoxyribonucleate dayalı Rus üretimi immünomodülasyon ilacı.

Derinat bağışıklık sistemini uyarır:

 • Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırır;
 • viral, bakteriyel ve fungal antijenlere karşı bağışıklık yanıtını geliştirir;

İmmünostimulasyona ek olarak, ilacın karmaşık bir etkisi vardır:

 • Antienflamatuvar;
 • antitümör;
 • antialerjik;
 • detoksifiye;
 • Antioksidan.

Tüm immünomodülatörler gibi, Derinat oldukça pahalı bir ilaçtır.

iodinol

Geleneksel olarak, iyot antiseptik olarak kullanılır. Bir kural olarak, temel amacı cildin dış tedavisi olmakla birlikte, mukus boğazındaki lokal uygulama da modern antibakteriyel maddelerden daha az etkili olmadığını göstermektedir.

Iodinol'ün şüphe götürmez avantajı, yan etkileri tam olarak bilinmeyen diğer antiseptiklerin aksine, kullanımının güvenliğidir (dozajın uygulanması ile kısa bir süre içerisinde).

Dezavantajlar da vardır: çocuklarda, gebe ve emziren kadınlarda, tiroid bezi hastalıkları ile ilgili kısıtlamalar. Kullanmadan önce bir doktora danışın.

Çek üretimi konusunda az bilinen bir hazırlık. Karmaşık bir eylem var:

 • Antiseptik (iyot, alkol);
 • anti-enflamatuar (allantoin).

Hafif bir anestetik bileşen içerir - levomenthol.

Bakteri, mantar, virüslere karşı aktiftir.

kameton

Klorobutanol bazında Rus hastalarına tanıdık. Yapı ayrıca şunları içerir:

Son iki bileşen, ilaca spesifik bir nane hastası tat verir.

Ayrıca, sprey anestezi ve ferahlatıcı bir şekilde davranır.

Cameton, farenjit, bademcik iltihabı, larenjit tedavisi için en uygun aerosol ürünlerinden biridir.

lugol

Lugol Sprey - iyot ile boğaz için başka bir sprey. Temel Özellikler:

 • Belirli bir iyot kokusu vardır;
 • bakterisidal etkiye sahiptir;
 • Mantarlara karşı etkilidir;
 • Gebelikte kontrendikedir.

Lugol'un şüphe götürmez avantajı, iodin içeren Yoks ile karşılaştırıldığında 3 kat daha düşük olan orta fiyattır.

Sprey Maxocold Lor

Fransız Geksoralu ve Çek Cumhuriyeti ile rekabet eden Rus kökenli bir uyuşturucu.

Maxikold spreyinin avantajları:

 • heksaetidin bazlı etkili antiseptik;
 • Aktif maddenin uzun bir süre mukozada tutulduğu bir zarf etkisi vardır.
 • Benzer araçların arka planında kabul edilebilir bir fiyat.

Miramistin

Mucistin, belki de, boğaz için en iyi antiseptik spreylerden birine atfedilebilir. İlişkili faaliyetler:

 • Dirençli suşlar dahil olmak üzere bakteri;
 • kemoterapiye dirençli olanlar da dahil olmak üzere mantarlar;
 • grip, uçuk, HIV vb.

İlacın olumlu tarafı:

 • Tat ve koku yoktur;
 • hastalar tarafından iyi tolere edilir;
 • hamile kadınlarda, emziren kadınlarda, çocuklarda kullanım için izin verilir;
 • çok makul bir maliyet.

NovoSept

Bileşiminde hiçbir benzerliği olmayan Hollanda ilaç şirketinin benzersiz bir ilacı. Karmaşık etkiye sahip 3 aktif madde içerir:

 • Antiseptik geniş tabanlı;
 • anestezik madde;
 • immünomodülatör.

Novosept, antibiyotik ile boğazdan etkili bir spreydir. Yine de, tüketici kusurları da var:

 • Bazı hasta kategorilerinde kontrendikedir;
 • bir dizi ilaçla etkileşime girer, bireysel ile - uyumsuz;
 • her 2 saatte bir uygulanmalıdır;
 • Sıklıkla mukozada irritasyona neden olur.

Novosept - yetişkinlerde boğazın tedavisi için bir sprey, çocuklarda kontrendikedir.

Anti-anjina

Farmakolojik özellikleri açısından Novosept'e yakın bir başka Hollanda üretimi olan Anti-angin spreyi. Bileşiminde değil, 3, ancak 2 aktif maddeden oluşur:

 • antiseptik etki (klorheksidin);
 • anestezik etki (tetrakain).

Novocept'den farklı olarak, Antiangin lokal immünmodülatör bir etkiye sahip değildir, bu nedenle bazı hastalarda biraz daha az etkili olabilir. Bununla birlikte, Antiangin maliyeti daha düşüktür ve bu da daha erişilebilir olmasını sağlar.

İtalyan üretiminin ketoprofen bazında hazırlanması. Topikal uygulama ile anti-inflamatuar ve analjezik etkisi vardır. Antiseptik içermez: Solunum yolu hastalığıyla savaşmaz, sadece acı veren semptomları hafifletir: boğaz ağrısı, mukozal ödem. Tüm anti-enflamatuar ilaçlar gibi, enfeksiyöz süreci de maskeler. Bu nedenle boğazın bulaşıcı hastalıkları için tercih edilen bir ilaç değildir ve sadece ek bir ilaç olarak kullanılabilir.

İlaç, çok sayıda kontrendikasyon içerir. hamilelik ve emzirme dönemleri.

oktenisept

Boğaz için Antibakteriyel sprey Octenisept, bir Alman ilaç şirketi tarafından topikal uygulama için bir çözelti şeklinde üretilmektedir. Şişe, atomize edici bir pulverizatör ile donatılmıştır. Antiseptik etkiye iki madde neden olur:

İyi antibakteriyel, antiviral ve antifungal aktiviteye sahiptir. Tüm hasta grupları tarafından kısıtlama olmaksızın kullanılabilir.

propolis

Propolis spreyi, Rusya'da arıların yaşamının ürünü temelinde yapılan bir homeopatik ilaçtır. Yara iyileşmesi ve antimikrobiyal etkisi vardır. Propolis eser elementler, amino asitler içerir: kolay bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir.

Proposol

Propolis'e dayanan bir başka hazırlık. Sprey bir antiseptik özellik veren bir standart içerir. Propolis'in ana eylemi rejeneratiftir. Ana uygulama alanı, bütünlüğünün (yaralar, yaralar, kanama) ihlalleri ile birlikte oral mukoza hastalıklarıdır. Boğaz hastalıkları ile tercih edilen bir ilaç değildir, ancak ek bir araç olarak kullanılabilir.

Stopangin

Aerosol Stopangin, yukarıdaki Geksoral'in doğrudan bir analogudur. Bir antibiyotik ile anjinin etkili spreyler listesini ifade eder. Ayrıca yetişkinlerde ve çocuklarda larenjitlere karşı bir sprey olarak etkilidir. Özel bir kontraendikasyona sahip değildir. Çocuğun ürünü püskürtürken nefesini tutabilmesi koşuluyla her yaşta kullanılabilir.

Strepsils Plus

Boğaz Strepsils Plus için anestetik bir sprey Hollandalı ve İngiliz üreticiler tarafından üretilmektedir.

Kompozisyon ve eylem:

 • Antiseptik kompleks amilmmetakrezol + diklorobenzil alkol, bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı iyi bir aktiviteye sahiptir;
 • lidokain belirgin bir anestetik etki sağlar;
 • Levomentol ve nane yağı, analjezik etkinin uzamasına katkıda bulunur.

İlaç, çocuklarda, hamile kadınlarda ve emzirme sırasında kontrendikedir.

Tantum Verde

İlaç, benzidamin (nonsteroidal anti-inflamatuar ilaç) temelinde İtalya'da üretilmektedir. Antiseptik etkisi vardır, dahil. Mantarların çoğalmasını önler. 3 yaşından büyükler, gebe ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere boğazın iltihaplı hastalıkları için endikedir.

Geksasprey

Fransız antiseptik ilaç Hexasprey, etil alkolün bileşimine rağmen, hem çocukların hem de yetişkinlerin tedavisinde kendini kanıtlamıştır. Bu ilacın sırrı, biklotimoldadır ve boğazdaki tüm antiseptiklerde bulunan doğrudan antimikrobiyal etkiye ek olarak, ek bir etkiye sahiptir:

Hexasprea'nın karmaşık etkisi, Tantum Verde gibi bir favori sprey ile birlikte farenjitin tedavisi için en iyi ve en etkili ilaçlardan biridir.

Terraflu LAR

İsviçre'de yapılan Aerosol şunları içerir:

 • Antiseptik - benzoksonyum klorür;
 • anestetik - lidokain.

Terraflu LAR, mikrobiyal duvarı tahrip ederek bakterilerin, virüslerin ve mantarların ölümüne neden olur. Sprey, oluşturucu mentol ve nane yağı ile desteklenen belirgin bir analjezik etkiye sahiptir.

Chlorophyllipt

Sprey Chlorophyllipt Ukrayna'da üretilmektedir. Aktif madde okaliptüs özüdür. Dar-yönelimli antimikrobiyal aktivite gösterir: stafilokokları yok eder. mikropların etkisine mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır, ama kullanım talimatlarında hlorofilliptom bu stafilokok da antibiyotiğe dirençli türler duyarlı verilmez.

Ruhsal Sprey Klorofiltol, karaciğer hastalıkları, çocuklar, hamile, emziren ve aynı zamanda bir aracı sürmek için önerilmez.

okaliptüs

Okaliptüs (bir prutoidin okaliptüs yaprağının bir özütü veya yağı şeklinde), yukarıda tartışılan bazı spreylerde ana veya yardımcı madde olarak bulunur:

Orasept

Yunan üretimini fenol bazında püskürtün. Bu ilaç Rusya Federasyonu'nda kayıtlı değildir, ancak örneğin Ukrayna'da ve diğer birçok ülkede satılmaktadır.

Fenol ile tedavi edilmek veya tek başına bir seçim meselesidir. Ancak, bu maddenin sadece bakteriler için değil, aynı zamanda insanlar için de zehirli olduğu akılda tutulmalıdır. Fenol mukoza tarafından emilir ve sistemik dolaşıma girer.

Bununla birlikte, değerlendirmeden bakarsak, ağız boşluğu ve yutak bakteriyel ortamını bastırılmasında Opasept etkili sprey ve bulaşıcı solunum yolu hastalıkları için kullanılabilmektedir.

Antibiyotik ile boğaz için spreyler

Antibiyotikler, boğazdaki antiseptiklerin bir parçasıdır:

 • Heksoral, Stopangin (heksaetidin);
 • Inhalipt (streptocide);
 • Yoks, Lugol (iyodin);
 • Kamerun (klorobutanol);
 • Miramisin (benzildimetil);
 • Novosept (setilpiridinyum klorür);
 • Octenisept (oktenidin + fenoksietanol);
 • Strepsils (amylmetacresol + diklorobenzil alkol);
 • Teraflu (benzoksonyum klorür).
İçindekiler ↑

Boğaz için anestezik spreyler

Şiddetli anestezi etkisi ile boğaz ağrısı:

 • Strepsils, Teraflu (lidokain);
 • OCI (ketoprofen);
 • Novosept forte (tetrakain).

Çocuklar için dahil olmak üzere hafif bir analjezik etkisi ile boğaz ağrısı spreyleri:

 • Cameton, Jox (levomenthol);
 • Tantum Verde (benzidamin).
İçindekiler ↑

Çocuklar için boğaz için spreyler

Tüm aerosoller, bileşimleri ve izin verilenler nedeniyle çocuklar için kontrendike olanlara bölünebilir. İzin verilen ilaçlar, talimatlarda belirtilen sınırlamalara rağmen, her yaşta kullanılabilir. Çocuk hekimleri ve KBB doktorları sıklıkla bu kuralın yönlendirdiği ilaçları reçete ederler.

Temel gereksinim - çocuk şunları yapmalıdır:

 • Prosedürün anlamını anlamak;
 • nefesini tutabilmek için;
 • Sprey borusunu ağzınıza enjekte etmekten korkmayın;
 • preparatın püskürtülmesini tolere etmek iyidir.

Boğaz için çocuk spreyleri listesi (çocukların kullanımına izin verilir):

 • Geksoral;
 • Derinat;
 • kameton;
 • Lugol;
 • Miramistin;
 • oktenisept;
 • Propolis spreyi, Propol;
 • Tantum Verde;
 • Klorofilkil (yağ çözeltisi).
İçindekiler ↑

Yeni doğanlara ve 1 yıla kadar çocuklar için spreyler

gırtlak, soluk borusu, bronşlar - - sprey türü için aerosoller teneffüs ederse.. yaşamın ilk yılında çocuklar için kullanılamaz mukoza ile temas ince ilaç bulamaç ya spazmı neden olabilir. Sonuç olarak, tam kapanmaya ve nefes alamamaya kadar hava yolları daraltılır.

İstisnai durumlarda, 1 yaşın altındaki çocuklar için endikasyonlar varsa, mekanik pulverizer ile spreyleri dikkatli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu püskürtme yöntemi ile ilaç, ağız mukozasına ve farenksine yerleşmiş olan daha büyük parçacıklar tarafından dışarı atılır, alt solunum yoluna nüfuz etmez.

1, 2, 3 yaş çocuklar için spreyler

Miramistin ve Octenisept 3 yaşın altındaki çocuklarda dikkatli bir şekilde kullanılabilir.

Çocuk ilacı spreylerken nefesini tutabilirse, aşağıdaki aerosoller kullanılabilir:

Hamileler için boğaz için spreyler

Aerosoller yerel olarak hareket eder. Aktif maddeler, kural olarak, mukoza tarafından emilmez, kanın içine nüfuz etmez ve fetusu etkilemez. İstisna, tabii ki, gebelikte kontrendike olan bir anestetik bileşenli aerosollerdir.

Boğaz için hangi spreyler hamile olabilir:

 • Miramistin;
 • Geksoral;
 • Stopangin;
 • Derinat;
 • Lugol;
 • oktenisept;
 • Klorofilkil (yağ çözeltisi).

Boğaz ağrısı, larenjit ve sinüzit gelen spreyler

Bu derlemede düşünülen tüm antiseptik ajanlar yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada gösterilmiştir. Larenjit için de etkilidirler.

Sinüzit için bir antibiyotik ile evrensel spreyler - Kamerun, Ingalipt. Bununla birlikte, kronik sinüzit olan kişiler, kural olarak, etkisiz ajanlar olarak onlar hakkında geri bildirim verirler. Herhalde, bu, bakterilerin bu antiseptiklere karşı direnç kazanması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sinüzit için bir antibiyotik ile daha uygun burun spreyleri vardır: Isofra, Polidex.

Ucuz ve etkili spreyler

Fiyat ve etkililik oranı için boğaz için en uygun sprey - Miramistin.

Diğer ucuz spreyler:

Bununla birlikte, birçok hasta yukarıdaki boğazları etkili boğaz için düşünmemektedir.

Boğaz için spreylerin uygulanması gerekli olmadığında

Genel bir kural olarak, boğaz için aerosoller, ilacın bileşenlerine ayrı ayrı duyarlılık için kullanılmamaktadır. Bazı spreylerin ek kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle, kullanmadan önce, kullanım talimatlarını inceleyin.

Yararlı video

Boğazda ağrı hissi çok erken çocukluktan herkese tanıdık geliyor. Boğaz ağrısı, yutulmuş kemikler arasında değişen ve bir kan hastalığı ile sonuçlanan çeşitli hastalıkların bir tezahürü olabilir. Videodaki uzmanlar, boğazda ağrı nedenlerini anlamaya yardımcı olur:

Sonuç

Bugün, boğaz için çeşitli spreyler kullanmak mümkündür: antibiyotikli aerosoller, immünomodüle edici, anti-enflamatuar ve ayrıca analjezik etki ile birlikte.

Maliyet etkinliği oranı üzerindeki en iyi sprey Miramistin'dir.

Bir yetişkinde boğaz ağrısından en iyi spreyler Strepsils Plus, Teraflu'dur.

Yorumlar tarafından değerlendirildiğinde, boğaz için iyi bir sprey Novosept'dir.

Birçok yönden, bir sprey kullanımı alışkanlık ve tat tercihleri ​​ile belirlenir. Bununla birlikte, zamanla, mikroorganizmalar, preparasyona giren antiseptiklere karşı dirençli hale gelir. Bu nedenle, etkili bir şekilde tedavi edilmek için, düzenli olarak (örneğin yılda bir kez) ilacı değiştirmelisiniz.

Boğaz için sprey: Çocuklar ve yetişkinler için etkili araçlara genel bakış

Boğaz için spreyler - bu belki de orofarenks iltihabı için acil bakım için kullanılan en iyi yerel ilaçlardan biridir. Farmakoloji endüstrisi şimdi birçok anjina formunun semptomlarını hızla ortadan kaldırarak üç düzineden daha fazla sprey sunmaktadır.

Boğaz için spreyler

Spreyler, sıvı tıbbi maddenin basınç altında olduğu aerosol kutular içinde üretilir.

İltihaplı mukoza ve bez bölgelerine doğrudan püskürtülür.

Aktif maddelerin inflamasyonun odak bölgesi ile hızlı teması hemen hemen anında iyileştirici bir etki sağlar.

Spreyler de iyidir çünkü kullanım sürecinde bademcikler ilacın aktif bileşenlerini toplarlar.

Ağız boşluğundan, ilaç, sadece yerel düzeyde hareket ederek, toplam kan akışına pratik olarak girmez.

Ilaçların etkileri:

 • Nemlendirme (mukoza zarının su dengesini optimize eder, tahriş yoğunluğunu azaltır, kurumayı önler).
 • Anti-inflamatuar (bakteri ve virüslerin büyümesini yavaşlatır, şişmeyi azaltır).
 • Temizleyici (ağız hijyeninin korunmasını teşvik edin, patojen mikroflorayı yıkayın).
 • Semptomatik (rahatsızlığı giderir, pershenie).

Videomuzda, boğaz için popüler spreylerin gözden geçirilmesi:

Kullanım endikasyonları

 • Stomatit.
 • Tracheitis (trakea iltihabı).
 • Tonsillit (bakteriyel bademcik iltihabı).
 • Diş etlerinde iltihaplanma (gingivitis).
 • Lenfoid dokuların iltihaplanması (farenjit).
 • Viral bademcik iltihabı.
 • Soğuk algınlığı (larenjit).

Fonların derecelendirilmesi

Boğaz için en popüler araçlar arasında antimikrobiyal etkiye sahip iyot, Klorofilkil, Klorheksidin ile Lugol vardır. Miramistin - mantar enfeksiyonlarına karşı başarılı bir şekilde mücadele eder. Aquamaris, Ingalipt, Panavir, Bioparox, Tantum Verde - ağrı hissi azaltmak, mukus kaldırmak için yardımcı olur.

Boğaz için en yaygın spreyler

Kullanım talimatları

 1. Antibiyotiklerle: Geksoral, Maxikold Lor, Stopangin, Kamerun. Pürülan tonsillit ile uygulanır.
 2. Lidokain ile: TerraFlu Lar, Strepsils Plus, Octenisept. Her türlü enfeksiyonda güçlü bir analjezik etkiye sahip olun.
 3. Propolis: Propofol, Larionite. Rejenerasyon süreçlerini güçlendirir, ağrıları ortadan kaldırır, mikropları öldürür, iltihabı hızla giderir.
 4. Spreyi kullanmadan önce, boğazı temizlemek için birkaç yudum temiz su almalısınız.
 5. Daha sonra, flakon iyice çalkalanmalı ve aşağı doğru çevrilmelidir.
 6. İlacın talimatlarında, herhangi bir yaş grubu için dozajı ve farklı hastalıklar için önerilen ilaç miktarını belirtmeniz gerekir. Bu kılavuzda anlatıldığı gibi sprey kapağına basın.
 7. İlaç iltihaplı odağa yönlendirilmelidir.
 8. Tedaviden sonra 1 saat boyunca içmeyin ya da yemeyin.

Boğaz hastalıklarının tedavisinde Ingalipt nasıl kullanılır:

tavsiyeler

Spreyler ve sadece yerel bir etkiye sahip olmasına rağmen, dikkatle seçilmelidir. Çocuklar, alerjisi olanlar ve hamile kadınlar özellikle seçerken dikkatli olmalıdırlar.

 • Diğer tüm vatandaş kategorileri için viral anjiyomlarla, çoğu sprey bir doktor reçetesiz olarak kullanılabilir. Seçilen ilaca kontraendikasyonları tanımak yeterlidir.
 • Bakteriyel rahatsızlıklar ile, spreylerin kullanımı sadece karmaşık tedavinin bir parçasıdır. Tek başına spreyler, bakteriyel enfeksiyonu tamamen ortadan kaldıramaz. Bu durumda bir doktora danışmak gereklidir.
 • Mantarları ağız boşluğuna çarptığında, ilk önce, laboratuvar testlerinin yardımıyla mantar enfeksiyonunun türünü bulmak önemlidir ve bundan sonra etkili bir sprey seçmek için doktora başvurulmalıdır.

Herhangi bir kontrendikasyon var mı

Spreylerin bir dizi kontrendikasyonları vardır. Her ilacın kendine ait olduğunu.
Ancak, kural olarak, yerel araçlar çok az kontraendikasyona sahiptir. Kullanmadan önce bunları okumak gereklidir.

 • Birçok sprey bebeklere ve hamile kadınlara kontrendikedir.
 • Propolis bileşenlerine sahip spreyler alerjiye neden olabilir.
 • Burunda yanma ve mukoza zarının tahriş olması nadiren büyük dozlarda ya da alerjiye eğilimlidir.

Etkinlik hakkında geri bildirim

Boğaz ağrısından alınan spreyler, hastaların güvenini kazanmıştır. Bir aracın doğru seçimi ile, fiyat oldukça ucuz olsa bile etkinliği garanti edilir.

 • Hızlı etkisi.
 • Kullanım kolaylığı.
 • En az kontrendikasyonlar.
 • Sadece karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılırlar. Enfeksiyonu tamamen yok edin ve yok edemediği hastalığın tüm tehlikeli semptomlarını kaldırın.

KBB hastalıklarının tedavisinde Ingalipt kullanımı hakkındaki yorumlar:

Boğaz ağrısı spreyleri

Boğazdaki ağrı en sık görülen ağrılı semptomdur. Eliminasyon, kullanım endikasyonları, tıbbi etki, dozaj için etkili spreyler düşünün.

Soğuk havaların gelişiyle birlikte, birçok insan boğaz ağrısından şikayet etmeye başlar. Ve bu şaşırtıcı değil, çünkü donma havasını solumak yeterli ve soğuk sağlanır. Terleme, yanma ve kaşıntı hissi, hemen ilaçlar için eczane - tabletler, şeker, iksirler, demleme için tozlar gidin. Çeşitli dozaj formlarına rağmen, spreyler çok popülerdir. Onların yardımıyla, diğer yollardan çok daha etkili olan boğaz ağrısını tamamen tedavi edebilirsiniz.

Boğaz ağrısı ana aerosol türleri:

Bu ilaçlar mikropların neden olduğu hastalıkların tedavisi için uygundur. Mukozanın yüzeyindeki enfeksiyonu yok edin. Kural olarak, kombine bir bileşime sahipler, bazı bileşenler başkalarının eylemlerini tamamlar ve güçlendirir.

Enflamatuar süreci azaltın, patojenik virüslerin ve bakterilerin aktivitesini azaltın. Bazı ilaçlar, ağrılı hisleri en aza indirerek, inflamatuar mediatörlerin üretimini azaltır.

 • Temizleyici ve Nemlendirici

Bu ilaçlar sadece acıyı ortadan kaldırmaz, aynı zamanda mükemmel hijyenik ürünlerdir. Örneğin, deniz suyuna dayanan boğaz için bir sprey ve şifalı bitki özleri tahriş ve ağrıyı azaltır, mukozayı kuruluktan korur. İlaçlar, soğuk, farenjit, larenjit, anjinanın ilk belirtileri ile yardımcı olur.

Boğaz ağrısı, pershenie, yanma ve kaşıntıyı ortadan kaldırmak, daha çabuk uyuya yardımcı olur. Üst solunum yollarının yenilgisi eşlik eden birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Aerosol, basınç altında olan bir ilaç içeren bir şişedir. Kolu itmek, ilaç boğaz ağrısı tamamen tedavi etmek için izin verir mukoza, üzerine püskürtülür. Sprey, bademcikler içinde yüksek bir aktif madde konsantrasyonu oluşturur ve bu da tedaviyi olumlu etkiler. İlacın sadece küçük bir konsantrasyonu sistemik kan dolaşımına girer, bu nedenle bu ilaçların asgari kontrendikasyonları vardır. Boğazın sulanması, üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde haklı olarak en etkili yerel prosedür olarak kabul edilir.

Kullanım endikasyonları

Boğazdaki ağrı çeşitli viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte görülür. Anksiyete mantar veya karışık floradan kaynaklanabilir. Fakat her durumda üst solunum yolu etkilenir. Hastalığa mukozal inflamasyon eşlik ediyorsa, yanma, kaşıntı ve terleme vardır. Patolojik süreç, pürülan bir karakter alarak bademcikleri etkileyebilir. Tedavi için çeşitli ilaçlar kullanılır, ancak aerosoller özel dikkat gerektirir.

Kullanım endikasyonları:

 • Soğuk ve SARS.
 • Farenjit.
 • Laryngitis.
 • Tonsillit.
 • Anjin.
 • Adenoids.
 • Kronik enfeksiyonların alevlenmesi.

Boğaz irrigasyonu sayesinde, rahatsız edici semptomları tabletlerin emilmesinden veya ilaç kullanımından daha çabuk ortadan kaldırmak mümkündür. Bu tür ilaçların avantajı, spreyleme sayesinde, enflamatuar odakta aktif maddenin maksimum konsantrasyonunu yaratmasıdır. Hem erken hem de kronik aşamalarda enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkları ortadan kaldırırlar.

Boğaz için kullanılan ilaçların çoğu kombine bir bileşime sahiptir, bu yüzden vücut üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir. Aerosol bileşimi bu maddelerle temsil edilebilir:

 • Antibiyotikler (sülfonamidler) - kronik bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır. Angina ile atayın ve bademciklerin yenilmesi. Özellikle dikkate değer sprey Bioparox ve Ingalipt.
 • Antiseptikler (fenol, klorheksidin ve diğerleri) - birçok ilacın bir parçasıdır ve zararlı mikroorganizmalar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Bu kategoriden popüler kaynaklar: Lugol, Geksoral.
 • Ağrı kesici (lidokain, benzokain) - angina ve farenjit ile oluşan boğazda şiddetli ağrı için vazgeçilmezdir. Lidokain içeren ilaçların TeraFlu spreyi yüksek verimliliğe sahiptir.
 • Temizleyici - deniz suyu içerir, mukozayı nemlendirir ve iyileşmesini hızlandırır. Kontrendikasyonları yoktur ve yan etkilere neden olmazlar. Bu kategori şunları içerir: Aqualor, Aqua Maris.

Herhangi bir sprey hem semptomatik hem de yardımcı aksiyona sahiptir. Bu tür ilaçlar, hastalığın safhasını kolaylaştırmak için ana etkilerinden dolayı hastalığın evresi veya ciddiyetine bakılmaksızın kullanılır. Hangi ilaç sizin için doğru, sadece bir doktor belirleyebilir.

Farmakodinamik ve farmakokinetik

İlacın etkinliği farmakodinamikleriyle belirlenebilir. Boğazdaki boğazdaki ağrıdan etki mekanizmasını ele alın. Aerosol, aktif madde - moleküler iyot ile antiseptik iyot içeren ilaçlar anlamına gelir.

Mantarlara, gram-pozitif ve gram-negatif floraya karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Hasarlı yüzeylere uygulandığında, resorptif ve proteolitik etkisi vardır, metabolizmayı etkiler.

Boğaz ağrılı spreyler topikal bir uygulama olduğundan, farmakokinetiklerine özel dikkat gösterilmelidir. Bunu örneğin iyot içeren ilaçlar olarak düşünün. İyotun hasarlı müköz membranlar ve dokulardan emilmesi göz ardı edilebilir. Mukoza ile etkileşirken, maddenin yaklaşık% 30'u iyodürlere dönüşür.

İyot içeri girerse, o zaman hızla emilir, organlara ve dokulara nüfuz eder. Tiroid bezinde birikebilir. Çoğu böbrekler tarafından idrar şeklinde ve ayrıca ter ve dışkıyla atılır. Aktif madde sütü içine ve plasenta bariyeri içinden nüfuz eder, bu nedenle emzirme sırasında önerilmez.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı spreyleri kullanma

Beklenen annelerde üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi, dikkatli ilaç seçimi gerektirir. Hamilelik sırasında boğaz ağrısından spreylerin kullanımı sadece tıbbi amaçlar için mümkündür. Bunun nedeni, birçok ilacın plasenta bariyerine nüfuz etmesi ve fetus üzerinde patolojik bir etki göstermesidir.

Doktorlar bitkisel bazlı spreyleri seçmeyi önerir. İltihaplı mukoza zarını nemlendirdiği ve patojenleri yok ettiği için propolis veya deniz suyu ile ilaç olabilir. Çoğu zaman, kadınlar Sprey Stopangin veya Tantum Verde reçete edilir, onlar II ve III trimesterde ve emzirme izin verilir. İyodine dayalı preparatlar kontrendikedir.

Emzirme sırasında boğazdan spreyler

Emzirme döneminde ilaçların kullanımı bazı sınırlamalara sahiptir. Bu, ilacın aktif bileşenlerinin bir çocuğun vücuduna anne sütü ile girebilmesi ve birtakım olumsuz sonuçlara yol açabilmesi gerçeğidir. Laktasyon sırasında en sık görülen ağrılı semptom boğaz ağrısıdır. Larinksin soğuk veya daha ciddi hastalıklarından kaynaklanabilir.

Emzirme sırasında boğazdan spreyleme, kadının durumunu teşhis ettikten sonra ilgili doktor tarafından seçilmelidir. En güvenli ve en etkili yöntemleri düşünün:

 • Miramistin geniş spektrumlu bir antiseptiktir. Emici madde için izin verilen, sadece boğaz değil, aynı zamanda burun geçişlerini de sulamak için kullanılabilir.
 • Ingalipt - antimikrobiyal, antifungal ve bakterisit özellikleri ile topikal bir preparat. Kullanmadan önce, ılık su ile boğaz ve ağız durulayın.
 • Heksoral antimikrobiyal aktiviteye sahip bir antiseptik aerosoldur. Farklı şiddetteki soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Herhangi bir ilacın kullanımı için belirli kontraendikasyonları vardır. Kural olarak, 3 yaşından küçük çocuklar için bir boğaz ağrısı sprey reçete değildir. Aerosol tahriş edicidir ve laringospazmı provoke edebilir. Tüm ilaçlara uygulanan bir başka kontrendikasyon, aktif bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Alerjik reaksiyonlar en az bir bileşen için anamnezdeyse, sprey reçete edilmez.


Lokal topikal ajanlar obstrüktif bronşiyal süreçler için kullanılmaz. Hamile kadınlar ve emzirme için özel bakım atama ile. Boğazın sulanması için ilaç kullanmanın bir başka engeli de atrofik farenjittir. Hastalar mukoza zarını kuruyan ilaçlar reçete etmez, avantajı bitki bazında ilaçlara verilir.

Yan etkileri

İlaç kullanımı ile ilgili kurallara uyulmaması, birçok organ ve sistemde ortaya çıkan istenmeyen semptomları kışkırtır. Spreylerin boğaz ağrısından yan etkileri sıklıkla lokal alerjik reaksiyonlar olarak kendini gösterir. Hastalar mukus boğazında yanma ve kuruluktan şikayet ediyorlar. Özellikle şiddetli vakalarda, larinks şişer ve solunum güçlüklerine ve asfiksi ataklarına neden olur.

Aerosoller hasarlı yüzeylerin sulanması için kullanılır, yani ilacın yutulması sağlanmaz. İlaç içeri girmişse, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler ve hematopoietik sistemde çeşitli şiddet ihlallerine neden olabilir. Olumsuz reaksiyonları ortadan kaldırmak için tıbbi yardım almanız ve semptomatik tedavi uygulamanız gerekir.

Boğaz ağrısı için spreylerin isimleri

Üst solunum yollarının hastalıklarının tedavisi için aerosol kullanımı giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu, ses kısıklığı, şişlik, yanma ve diğer patolojik semptomların bir çok rahatsızlığa yol açmasından kaynaklanır. Boğazdaki ağrıların isimlerini bilerek, en etkili ilaçları seçebilirsiniz.

Rahatsızlık nedenleri çeşitli bulaşıcı, viral ve bakteriyel patojenler olabileceğinden, bir ilaç seçerken, hareket mekanizmasına özel dikkat gösterilmelidir. Birçok ilaç, anestetik, yumuşatıcı, nemlendirici, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etkiyi birleştiren karmaşık bir etkiye sahiptir.

 • Acı ve zulmü azaltmak için: Pharyngosept, Cameton, Tantum Verde, Geksoral, Tera Fly Lar.
 • Boğazın kuruluk ve terleme ile nemlendirilmesi: Kampoman, Inhalipt, Propolisli Spreyler, Sporangin.
 • Mukus ve lenf düğümlerinin güçlü bir iltihaplanması ile: Vital, Lugol, Klorofililpt (yağ çözeltisi), Şeftali yağı.
 • Antiviral ve antiseptik etki spreyleri: Bioparox, Strepsils, Inhalipt, Chlorophyllipt.
 • Virüs ve bakteriyel patojenlere karşı aktif olan evrensel preparatlar: Angilex, Hexoral, Oracet.

İltihaplı mukoza zarına püskürtüldüğü için ilaç doğrudan etkilenen bölgeye girer ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Miramistin

Antiseptik, geniş bir etki spektrumudur. Miramistin viral, fungal ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Her yaştan hastanın tedavisinde etkilidir. Hareketine yüksek duyarlılık şunlara sahiptir: gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar, mantarlar ve protozoa. Streptokok ve stafilokoklara karşı aktif

 • Endikasyonları: mukoza ve deri, yanık, yara, sinüzit, larenjit, tonsillit, otit stomatit Mantar ve enflamatuar lezyonlar. Hem tıbbi hem de önleyici amaçlar için burun ve boğazın sulanması için kullanılır. spreyle 3-4 kez basarak, farinks günde 4-5 defa olmalıdır püskürtün.
 • İlaç bileşenlerinin bireysel intoleransı ile ve aşırı doz durumunda, yan etkiler ortaya çıkar. Çoğu zaman bu, 10-20 saniyede geçen uygulama yerine ısı reaksiyonudur. Bu belirti belirirse, ilacı iptal etmeniz gerekmez.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde çocuk yaştaki hastalar için miramistin reçete edilir. Ancak sadece tıbbi sebeplerden dolayı. Antibiyotiklerle etkileşime girdiğinde, kullanılan ajanlara mikroorganizmaların direncinde bir azalma gözlenir.

Geksoral

Antimikrobiyal ajan, analjezik, antiseptik, koku giderme ve zarflama etkisine sahiptir. Heksoral, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara, mantarlara karşı aktif olan bir aktif bileşen - hekzidin içerir. Bu madde, metabolizma ve oksidatif reaksiyonları bastırmak, mikroorganizmaların hücrelerini yok eder.

40 ml'lik silindirlerde bir çözelti ve aerosol şeklinde üretilmiştir. Terapötik etki kullanımdan hemen sonra ortaya çıkar ve 10-12 saat devam eder.

 • Oral kavite ve larenksin inflamatuar lezyonlarının tedavisi için reçete edilir: farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, gingivitis, glossit, periodontitis. Solüsyon dişeti kanaması, ağızda mantar lezyonları ve larinks için kullanılır. ARVI için önleyici ve yardımcı bir araç olarak, larinksin travması olarak etkilidir. Hijyenik ve deodorant olarak kullanılabilir.
 • Terapi süresi ve dozaj kullanım endikasyonlarına bağlıdır. Püskürtme etkilenen bölgelere günde 2-3 kez, yemekten sonra 2-3 kez püskürtülmelidir. Çözelti, boğazı durulamak ve etkilenen mukoza ve cildi yıkamak için seyreltilmeden kullanılır.
 • Heksoral, bileşenlerine aşırı duyarlılık ve üç yaşından küçük çocuklar için kontrendikedir. Yan etkiler cilt alerjik reaksiyonları ve tat duyumları bozuklukları şeklinde tezahür eder. Hamilelik sırasında kullanımı sadece tıbbi nedenlerle mümkündür. Doz aşımı durumunda mide bulantısı, kusma ve gastrointestinal rahatsızlıklar ortaya çıkar. Tedavi için önerilen gastrik lavaj ve semptomatik tedavi.

kameton

Solunum yolu hastalıklarında kullanılan bir ilaç grubundan bir ilaç. Cameton, terapötik özellikleri belirgin olan uçucu yağlarla antiseptiktir. Okaliptüs yağı, mentol, rasemik kafur, tetrafloroetan ve diğer maddeleri içerir.

Topikal uygulama için sprey formunda üretilmiştir. Mukoza zarına girmek, anti-inflamatuar, antiseptik, vazokonstrüktif ve lokal anestezik etkiye sahiptir. Şişlikleri giderir ve nefesi normalleştirir.

 • Cameton farenjit, rinit, larenjit, bademcik iltihabı tedavisi için reçete edilir. Alevlenme ve kronik iltihaplanma aşamasında kullanılması önerilir. Mukoza zarlarını nemlendirir ve solunum, anestezi, antimikrobiyal etkiyi normalleştirir.
 • Uygulama şekli ve dozu doktorun tavsiyelerine bağlıdır. Yetişkin yaştaki hastalara günde 3-4 kez ve çocuklarda 1-2 sprey için 2-3 enjeksiyon yapılır. Ortalama olarak, tedavi süreci 7 gün sürer, gerekirse 14 güne kadar uzar, ancak daha fazla değildir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, her şişe bireysel kullanım için tasarlanmıştır.
 • Bileşenlerin ve 5 yaşından küçük hastaların bireysel intoleransı için kullanılması kontrendikedir. Ağız temiz su ile durulandıktan sonra, yemeklerden sonra aerosol kullanılmalıdır. Nekrotik bir kaplama ile ağız boşluğunda yanıklar varsa, plak steril bir çubukla çıkarılmalıdır.
 • Yan etkiler nadiren görülür, ancak bu tür semptomlarla kendini gösterir: deri alerjik reaksiyonlar, nefes darlığı, burun ve boğazda kuruluk, dil ve boğaz ödemi, terleme. Doz aşımı belirtileri, advers reaksiyonlarda bir artış olarak ifade edilir. Hamilelik ve emzirme döneminde önerilmez.

Tantum Verde

Aktif madde ile ağız boşluğu için sprey - benzidamin hidroklorür. Tantum Verde antiexudative ve analjezik etki ile non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar anlamına gelir. Farinks ve ağız boşluğunda ağrılı semptomları hafifletir. Diş hekimliğinde lokal anestezi kullanılır.

Mukoza zarına püskürtüldükten sonra, benzidamin emilir ve farmakolojik bir etkiye sahiptir. İdrarda konjuge bileşikler ve inaktif metabolitler şeklinde atılır.

 • Farenjit ve diş eti iltihabı ile ortaya çıkan acı verici duyumları gidermek için, inflamasyonun semptomlu tedavisi ve orofarenksin tahrişinde kullanılır. Diş hekimliğinde, diş çekildikten sonra veya önleyici amaçla kullanılır.
 • Doz ve tedavi süresi bireysel endikasyonlara bağlıdır. Yetişkinler 4-12 spreyleri günde 4-5 kez atarlar, 6-12 yaş arası çocuklar için 4 sprey ve 4-6 yaş için her 4 kg vücut ağırlığı için 1 spr.
 • Tantum Verde, NSAID'lere ve asetilsalisilik aside karşı toleransın yanı sıra bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık ile kontrendikedir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez. Bugüne kadar kullanımının güvenliği konusunda güvenilir bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Lokal olarak benzidin verilmesi, aşırı doz belirtilerine neden olmaz. Ancak madde içeri girerse, olumsuz reaksiyonlar mümkündür. Çoğu zaman, bu mide bulantısı ve kusma, aşırı terleme, titreme, ajitasyon, konvülsiyonlar. Bu durumu ortadan kaldırmak için, su-elektrolit dengesini eski haline getirmek ve semptomatik tedavi yapmak önerilir.
 • Birçok organ ve sistemde advers reaksiyonlar meydana gelebilir. Kural olarak, bunlar sindirim sistemi, anafilaktik ve alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı ve baş dönmesi, bronkospazm çalışmalarında ihlalleri vardır. Bu belirtiler göründüğünde, dozu ayarlamak için tıbbi yardım alın.

Ingalipt

Uçucu yağlara dayalı kombine antimikrobiyal madde. Inhalipt, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Bu aktif maddeler: sülfanilamid, timol, nane yağı ve okaliptüs antimikrobiyal, antifungal, anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

İlaç, boğazın ve ağız boşluğunun sulanması için bir sprey formunda salınır.

 • Kullanım endikasyonları: bademcik iltihabı, larenjit, bademcik iltihabı, grip, ülseratif ve aftöz stomatit, soğuk boğaz ağrısının giderilmesi. Aerosolü mukozada etkilenen bölgelere 1-2 saniye süreyle günde 3-4 kez püskürtün. Kullanmadan önce, ağzınızı kaynamış su veya soda solüsyonu ile durulayın.
 • Uçucu yağlara ve sülfonamidlere karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir. Sulama sırasında larenks spazmı riski nedeniyle 3 yaşın altındaki hastalar için reçete edilmez.
 • Yan etkiler, alerjik reaksiyonlar, kısa yanma ve boğazda boğulma şeklinde kendini gösterir. Bulantı ve kusma, alerjik deri döküntüleri, kaşıntı, kızarıklık atakları olabilir. Yukarıdaki belirtileri ortadan kaldırmak için dozu azaltmak ve bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

bioparoks

Solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının, akciğerlerin ve bronşların lezyonlarının tedavisi için farmakolojik araçlar. Bioparox, inhale topikal preparatları ifade eder. Aktif maddesi fusafungin - bir antibiyotiktir (polipeptit).

Gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler, mantarlar da dahil olmak üzere çok çeşitli mikroorganizmalara karşı bakteriyostatik etkiye sahiptir. Bakteriyostatik ve fungistatik etki, virüsün hücre zarının tahrip edilmesine dayanır.

 • Etkilenen bölgelerin sulanmasından sonra, aktif madde sistemik kan dolaşımına emilmez. Kan plazmasındaki maksimum konsantrasyon 1 ng / ml'yi geçmez ve üç saat kalır. Solunum sisteminin salgılanmasıyla salgılanır. İlaç, her biri 20 ml'lik alüminyum kutularda topikal uygulama için bir aerosol formunda salınır. Her şişe 400 doz için tasarlanmıştır.
 • Kullanım endikasyonları: enfeksiyöz doğa dahil olmak üzere üst solunum yolu ve ENT organlarının akut enflamatuar hastalıkları. Aerosol, burun iltihabı, sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, bronşit, trakeit tedavisinde etkilidir. Tonsillektomi ve enfeksiyon hastalıkları sonrası koruyucu ajan olarak kullanılabilir.
 • Ağız ve burun yoluyla inhalasyonlar için kullanılır. Şişe üssünde birkaç kez basılarak aktive edilmelidir. Terapötik amaçlar için, önleme 2-3 ile günde 3-4 sulama yapılır. Tedavi süresi 7 günü geçmemelidir.
 • Majör kontrendikasyonlar: bileşenlere aşırı duyarlılık, üç yaşından küçük hastanın yaşı. Aşırı dikkat ile alerjik reaksiyonlara eğilimi olan hastalar atar. Fetusun potansiyel riskleri olduğundan, hamilelik ve emzirme için Bioparox önerilmemektedir.
 • İyi transfer edilir, ancak bazı hastalarda yan reaksiyonlar vardır. Kural olarak, bunlar gastrointestinal sistemin ihlalleri, tadı değişme, yırtılma, laringospazm, öksürük, kuruluk ve boğazda yanma, alerjik reaksiyonlardır. Yan etkileri ortadan kaldırmak için doktorunuza danışmalı ve ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Orasept

Analjezik özellikleri ile antiseptik ilaç. Oracept, oral bir sprey şeklinde salınır.

Aktif madde fenol, fungisidal ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Kompozisyon, mukus boğazını yumuşatan ve tahrişi ortadan kaldıran gliserol içerir. Aktif bileşen kan dolaşımına nüfuz etmez, sistemik bir absorpsiyon yoktur.

 • İlaç, KBB hastalıklarının (anjina, farenjit, bademcik iltihabı) tedavisi ve önlenmesi için analjezik ve antiseptik olarak kullanılır. Diş hekimliğinde kullanıldığında stomatit, diş eti iltihabı ve periodontiti ortadan kaldırır. Diş ameliyatlarında antiseptik olarak kullanılabilir.
 • Dozaj tıbbi amaçlara bağlıdır. Yetişkinler ve gençler için - 2-12 yaş arası çocuklar için, her 3-4 saatte 3-5 sprey, her 3-4 saatte 3 sprey. Tedavi süresi 5 günü geçmemelidir. Tedaviden sonra hastanın durumu düzelmediyse, düzeni düzeltmek ve yeniden teşhis etmek gerekir.
 • Aktif maddelere aşırı duyarlılıkta kontrendikedir. Potansiyel riskler ve beklenen faydalar göz önünde bulundurularak, 2 yaşın altındaki çocuklar için özel bir dikkat gösterilmektedir. Hamilelik ve emzirme için izin verilir, eğer anne için yarar fetusun potansiyel risklerinden daha yüksekse.
 • Bu nedenle iyi transfer edilir, bu nedenle, olumsuz reaksiyonlar ve aşırı doz nadiren meydana gelir. Tek vakalarda, mukoza boğazında şişlik ve hiperemi ile ağız boşluğu, alerjik reaksiyonlar mümkündür. Yüksek dozlarda bulantı ve kusmaya neden olur. Aşırı doz durumunda, mide yıkamak ve tıbbi yardım almanız tavsiye edilir.

İyotlu boğaz ağrısı

En güçlü antiseptiklerden biri iyottur. Madde fungisidal, bronzlaşma ve koterizasyon özelliklerine sahiptir. Yaraları tedavi etmek için kullanılır, onları çürümeden ve enfeksiyondan korur, mantarlara karşı savaşır. Diğer maddelerle kombinasyon halinde antienflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir.

İyotlu boğaz ağrısından etkili spreyleri düşünün:

Lugol Sprey

Boğaz hastalıkları için vazgeçilmez ilaç. Aerosol, geleneksel bir çözüm ile aynı özelliklere sahiptir, ancak kullanımı daha kolay ve daha uygundur. Aktif madde iyot, mukoza zarına aldıktan sonra iyodürlere dönüşür.

Kalsiyum iyodür, gliserol ve su içerir. Antiseptik ve yara iyileştirici etkisi vardır, bu mantar tedavisinde etkilidir. İyotun tahriş edici bir etkisi olduğundan, yumuşatmak için gliserol kullanılır.

 • Rinit, pürülan otitis, stomatit, trofik ülserler, enfekte yanıklar yanı sıra harici bir ilaç olarak yaralar ve yaralanmalar için atayın. Akut ve kronik formda bademcik iltihabı ile yüksek terapötik etki gözlenir.
 • İlaç, tiroid hastalığı olan ve iyodine karşı artan duyarlılığı olan hastalar için kontrendikedir. Bebekler için tahsis etmeyin, boğazın sulanması laringospazmaya neden olabilir. Hamilelik sırasında kullanımı sadece tıbbi amaçlı mümkündür. Lugol Sprey, burun akıntısı ve boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı için önerilmez. Tahriş edici etkisi sadece rahatsızlığı artıracaktır.
 • Dozaj, ağrının şiddetine bağlıdır. Kural olarak, hasta larenks günde 2-6 kez sulanır. Ağrı ve rahatsızlık ilk kullanımdan sonra gider. İlaçların göze girmesine izin vermemek son derece önemlidir. Bu olursa, saf su veya sodyum trioksit çözeltisi ile yıkanmalıdır.

Aktif maddelerle boğazın sulanması için antiseptik - povidon-iyot ve allantoin. Birleşik ajan, bakterisidal ve immün sistemi uyarıcı etkilere sahiptir. Mukus salgılanmasının artmasına bağlı olarak, bir mukolitik etki meydana gelir.

Antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, mukoza zarının epitelyumuna ve solunum yollarına nüfuz ederek enflamatuar süreci durdurur. Bakteri büyümesini bastırır, mukoza zarını nemlendirir, tahrişleri giderir ve hasarlı hücrelerin rejenerasyonunu hızlandırır.

 • Yox, hasarlı bir mukoza veya deriden hızla emilir. Vücut içine nüfuz ederek, iyodürlere metabolize olur, tiroid bezinde birikir. Dışkı, tükürük ve ter ile birlikte idrar şeklinde böbrekler tarafından atılır. Aktif bileşenler hematoplankental bariyere nüfuz eder ve süt ile atılır.
 • Ağrı ve boğaz mukozası, hem de ilk grip belirtileri, angina, tüm form ve aşamaları tedavisi için atama. Kural olarak, sprey her 4 saatte bir günde 2-4 kez kullanılır. Sulamadan sonra 30-40 dakika sıvı içilmesi tavsiye edilmez.
 • İyi transfer edilir, ancak nadir durumlarda yan etkiler mümkündür. Çoğu zaman, alerjik reaksiyonlar, uygulama yerinde ısı ve yanma hissi, kuru mukoza zarları. Uzun süreli tedavi, iyot gelişimine (ağızda metalik tat, laringeal ödem ve göz kapakları, artan salivasyon) yol açabilir. Yukarıdaki semptomları ortadan kaldırmak için tedaviyi bırakmalı ve tıbbi yardım almalısınız.
 • Topikal uygulama ile doz aşımı mümkün değildir, ancak ürün yutulursa akut zehirlenme belirtileri vardır. Hastalar mide bulantısı ve kusma, mide ağrısı, ishal, ağızda metalik tadı şikayetler. İyot alımından sonraki 3 gün içinde, boğazda asfiksi, aspirasyon pnömonisi veya akciğerlerde şişmeye neden olabilecek şişme vardır. Nadir durumlarda, kan dolaşım bozukluğu vardır. Doz aşımı için semptomatik tedavi endikedir.
 • İyot, gebelik ve emzirme, tiroid hiperfonksiyonu, böbrek ve kalp yetmezliği ve 6 yaşından küçük hastalar için bireysel intolerans ile kontrendikedir. Diğer yerel antiseptiklerle aynı anda kullanılması önerilmez.

Halojen, oksidan ve aldehitlerin farmakolojik grubundan antiseptik. Pabuçlar, hasarlı mukoza ve dokuların sulanması için bir sprey şeklinde salınır.

Aktif maddeler: iyot, okaliptüs tentür, iyodür K, gliserol. Antimikrobiyal etkiye sahiptir, gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizmalara, E. coli ve mantarlara karşı aktiftir.

 • Kullanım endikasyonları: akut veya kronik formda kataral, foliküler ve lacunar anjina, stomatit, bademcik iltihabı ve farenjit. Aerosol günde 1-2 kez, boğaz ağrısının mukoza zarına püskürtülür. Terapi süresi patolojik sürecin aşamasına bağlıdır.
 • Ana yan etkiler: cilt alerjik reaksiyonlar, ağızda metalik tat, boğaz ve akciğerlerde şişme, gastrointestinal bozukluklar. İlaç, böbrek ve kalp yetmezliği, hamilelik ve emzirme sırasında, bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlüğü olan hastalar için kontrendikedir.
 • Aşırı doz belirtileri, ilaç yutulduğunda ortaya çıkar. Bu durumda ağızda epigastrik ağrı, ishal, mide bulantısı ve kusma, metalik tadı vardır. Spesifik bir antidot olmadığından, durumu iyileştirmek için mide yıkanır. Ayrıca sorbent veya süt alınması da tavsiye edilir. İlaç, diğer aerosoller, uçucu yağlar ve amonyak bazlı ilaçlar ile uyumsuzdur.

Boğazdan Çin spreyleri

Boğazdaki ağrı, uzun yıllar boyunca mücadele eden hoş olmayan bir semptomdur. Tedavi için, etkililik farmakolojik bileşimlerinde farklı olan farklı araçlar kullanılır. Boğazdan Çin spreylerine özel ilgi gösterilmelidir. Müstahzarlar bitkisel maddelerden yapılır, bu nedenle minimum kontrendikasyon ve yan etkileri vardır.

Patojenik mikroorganizmaları yok eden ve üremelerini önleyen bir antiviral.

Boğazda rahatsızlığı giderir ve ağızda kokar. Bu içerir: Japon Hanımeli, meyan kökü, tarla nane, propolis, domifen. Sprey gün boyunca 1-2 enjeksiyon için kullanılır. Fungjiao, bileşenlerinin bireysel hoşgörüsüzlüğü durumunda kontrendikedir.

 1. Propolis ile "Arı Propolis" boğaz spreyi

Aerosol, gingivitis, pharyngolaryngitis tedavisinde etkilidir, dilin ülserleri ve ağız boşluğunun diğer yaralanmaları için terapötik bir etkiye sahiptir.

Bu gibi maddeler içerir: propolis, Japon hanımeli, çay polifenolleri, nane esansiyel yağı. Boğazdan gelen Çin spreyi ağızdaki mikropları yok eder, nefesi ferahlatır. Stabil bir terapötik etki elde etmek için 1-2 sulama zamanı günde 2-3 kez gerçekleştirilir. Arıcılık ürünlerine karşı alerjiniz varsa kullanmayın.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı spreyleri

Sistemik aksiyon ilaçlarına değerli bir alternatif, antibiyotikli boğaz ağrısından spreylerdir. Yerel bir etkiye sahiptirler, tedavinin etkinliğini arttırır ve vücut üzerindeki patolojik etki derecesini azaltırlar.

Bir antibiyotik ile boğaz ağrısı bir sprey seçerken, bu tür ilaçlara özellikle dikkat edilmelidir:

Antienflamatuar, balgam söktürücü, analjezik ve zarflama etkisiyle antiseptik. Angina, mukoza üzerinde karmaşık bir etki sağlayan bitki antibiyotiklerinden oluşur: ağrıyı azaltmak, iltihabı durdurmak, tahrişi ve sesin ses kısıklığını hafifletmek.

Papatya, ebegümeci çiçekleri, adaçayı ve okaliptüs yaprakları içerir. Bütün otlar belirgin bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir.

 • Üst solunum yolu, boğaz ve ağrının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının tedavisi ve önlenmesi için atama. Anjina, larenjit, farenjit, bronşit, stomatit, gingivitis ile etkilidir.
 • Bitkisel sprey hasarlı mukoza zarlarına püskürtülür. Bir sprey, 0.132 g preparatı yapar. 3-6 yaş arası hastalar için, 6-12 yaş arası çocuklar için günde 2-3 kez 1 doz atar. 1-2 doz günde 1-2 kez, 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için 2-3 doz 5 -8 günde bir kez. Maksimum terapötik etki elde etmek için, ilacın ardından 30-40 dakika içinde yemek veya içmek tavsiye edilmez.
 • Bileşenlerine aşırı duyarlılık, 3 yaşın altındaki çocuklar ve bronşiyal astım ile birlikte kullanılması kontrendikedir. Doz aşımı ve yan etkileri belirtileri nadirdir, ancak püskürtme yerinde alerjik reaksiyonlar olarak ortaya çıkabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde boğazın tedavisi için Angina reçete edilir.
 1. oktenisept

Harici kullanım için antiseptik sprey. Aktif maddeler - fenoksietanol ve oktenidin dihidroklorür, duyarlı mikroorganizmaların hücrelerini yok eder. İlaç, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara, mantarlara, virüslere ve bakterilere karşı aktiftir.

Virostatik, bakterisit ve mantar öldürücü aktivite gösterir.

 • Mukoza zarına püskürtüldükten sonra sistemik dolaşıma emilmez ve toksik etkileri yoktur. Aerosol, yara veya yanıklara sahip dokulara uygulanırsa, immün sistemi uyarıcı etki nedeniyle iyileşme süreçlerinin hızlanması gözlenir. Terapötik etki, uygulamadan 30-60 saniye sonra gelişir ve uzun bir süre devam eder.
 • Yaralar, yanıklar ve mukoza ve derideki diğer hasarlarla atayın. KBB hastalıkları, ağız boşluğunun ve nazofarenksin enfeksiyöz ve enflamatuar lezyonlarının tedavisinde etkilidir. Cerrahi alanı veya diagnostik manipülasyonlar sırasında cerrahi alanı dezenfekte etmek için kullanılabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde izin verilir.
 • Sprey topikal kullanım içindir. Kullanmadan önce ağzınızı ve boğazınızı temiz su ile durulayın. Tavsiye edilen tedavi, günde 2-3 boğaz sulaması için 7-10 gündür. Doz aşımı durumunda, yan etkiler ortaya çıkar. Çoğu zaman bu tat ve ağızda acı tadı değişir. Boğazda hafif bir yanma hissi, terleme ve kuruluk olabilir.
 1. Terraflu LAR

Lokal anestetik, ENT organları ve diş hekimliği hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir antimikrobiyal madde. Terraflu LAR, zararlı mikroorganizmalar üzerinde belirgin bir antibakteriyel etkiye sahip olan benzoksonyum klorür içerir.

Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara, virüslere, mantarlara karşı aktiftir. Aerosolün bir başka bileşeni lidokaindir. Madde lokal anesteziktir, boğazda ağrıyı azaltır, yutmayı ve nefes almayı kolaylaştırır.

 • Mukozaya püskürtüldükten sonra benzoksonyum klorür emilmez ve dokularda birikmez, idrarla dışarı atılır. Lidokain mukozadan emilir, biyoyararlanımı% 35'dir. Karaciğerde metabolize, idrarla atılır.
 • Farinks ve ağız boşluğunun enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının tedavisi için tasarlanmıştır: farenjit, anjina, diş eti iltihabı, larenjit, bademcik iltihabı, stomatit. Yetişkin hastalara günde 4-6 kez 4 sprey yazılır, 4 yaşından küçük çocuklar için 2-3 kez sulama günde 3-6 kez geçirilir. Tedavi süresi 5-7 gündür. Bu dönemde ağrılı semptomların rahatlaması olmazsa, bir doktora görünmeniz gerekir.
 • Teraflu, aktif bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık ve amonyak bileşikleri intoleransı durumunda kontrendikedir. Hamilelik ve emzirme döneminde, 4 yaşından küçük hastalar için kullanılmaz. Aşırı doz durumunda, alerjik reaksiyonlar, kuruluk ve boğazda boğulma mümkündür. Bu tür semptomlar ilacın geri çekilmesini gerektirmez.

Propolis temelinde bir boğazdan spreyler

Propilen etkili ve güvenli bir doğal antibiyotiktir. Bu madde patojenleri yok eder ve kimyasal bileşenleri içermez, tedaviyi olabildiğince güvenli hale getirir. Sentetik bileşenler ile karşılaştırıldığında sindirim sisteminin mikroflorasını yok etmez. Mikro elementler, vitaminler, biyostimülanlar içerir, hasarlı dokuların rejenerasyonunu hızlandırır. Arıcılık ürünü, korkmadan başka ilaçlarla birleştirilebilir.

Propolis dayalı boğaz için popüler spreyleri düşünün:

 • Aerosol "Propolis ile ilk yardım"

Çok konsantre özler ve bitki özütlerini içerir. Aktif maddeler: propolis, calendula, papatya, aira kökü. Böylesine zengin bir bileşim, güçlü bir antiseptik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ülser ve yaraların iyileşmesini hızlandırır, inflamatuar süreci azaltır, antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkileri vardır. Terleme ve boğaz ağrısını ortadan kaldırır.

Kullanım endikasyonları: soğuk algınlığı, farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, bademcik iltihabı, glossit, gingivitis, stomatit, periodontitis. Kullanmadan önce, ağzınızı ılık su ile durulayın ve birkaç sprey yapın. Bundan sonra 30 dakika boyunca yiyemezsin. Tedavinin seyri 10-14 gündür.

İlaç çok çeşitli etkilere sahiptir. Akut ve kronik tonsillit, farenjit, stomatit, gingivitis tedavisinde yardımcı olur. Ajan, günde 3-4 kez boğazın etkilenen kısımlarına püskürtülür. Tedavi süresi 10 günü geçmemelidir. Kontraendike, arı ürünlerine karşı artan duyarlılıkla uygulanır.

Biyojenik uyarıcılar kategorisinden farmakolojik madde. Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bileşimi bu maddeleri içerir: propolis, etil alkol ve gliserin. Proposol vücutta yara iyileştirici, fungisidal ve bakterisit etkiler yaratır, bağışıklık durumunu arttırır.

Kullanım için ana endikasyonlar: tonsillit, glossit, stomatit, catarrhal gingivitis. İlaç, kulak burun boğaz ve diş hekimliğinin inflamatuar hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde etkilidir. Aerosol, ağız boşluğunu sulandırır ve günde 2-3 kez 1-2 sprey yapar. Tedavi süresi 5-7 gündür. Arı ürünlerine karşı artan duyarlılıkla kullanım için kontrendikedir. İlaç iyi tolere edilir, bu nedenle hamile kadınlar tarafından kullanılabilir. Yan etkiler nadiren oluşur ve alerjik reaksiyonlar olarak ortaya çıkar.

Boğaz ağrısı spreyleri nasıl kullanılır

Spreyler larinksin iltihaplı mukoza zarlarına püskürtmek için kullanılır. Aktif bileşenler lokal lezyonlara doğrudan düştüğünden, bu maksimum terapötik etkiyi elde etmeyi sağlar. Uzun süreli bir terapötik etki elde etmek için, boğaz ağrısından spreylerin nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekir.

 • Sulamadan önce, ağız ve boğazını ılık su ile durulayın. Bu, aktif bileşenlere erişimi açarak hasarlı mukozadan yiyecek, mukus veya irin kalıntılarını temizleyecektir.
 • Prosedürden önce, ilaç tenekesi iyice çalkalanmalı ve ilacı nebulizer içine almak için 1-2 basınç uygulanmalıdır.
 • Meme ağız içine sokulmalı ve nebülizörü farklı yönlere yönlendirerek 2-3 kez basılmalıdır. Nefesini tutmak çok önemlidir, böylece ilaç solunum sistemine ve sindirim sistemine girmez.
 • 3-5 dakika boyunca püskürttükten sonra tükürüğü yutmak ve 30-40 dakika içmekten veya yemekten kaçınmak tavsiye edilmez.

Tedavi sırasında sadece bir sprey kullanabilirsiniz, çünkü aynı anda birçok yerel eylem uyuşturucu yan reaksiyonu tetikleyecektir.

aşırı doz

Boğazlardan uzun süreli sprey kullanımı, olumsuz semptomları kışkırtır. Aşırı doz ilacın sık kullanılması ile mümkündür, yani doktor tarafından reçete edilen doz aşılırsa. Bu durumda, alerjik reaksiyonlar vardır: kaşıntı, yanma, boğazda terleme ve terleme, solunum yollarının şişmesi ve hatta boğulma saldırıları.

Aşırı doz durumunda, kardiyovasküler, sindirim ve hematopoetik sistemden ihlaller olabilir. Ters semptomların tedavisinde semptomatik tedavi uygulanır, sorbentler alınır ve mide yıkanır. Durumun normalleşmesinden sonra, başka bir çözümün seçimi ve tedavinin düzeltilmesi için tıbbi yardım almanız gerekir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Boğazda ağrıdan çeşitli spreylerin eşzamanlı uygulanması kontrendikedir. Bu, ilacın kompozisyonunda ve etkinliğinde farklı olmasının yan etkilere neden olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer ilaçlar ile etkileşim - tabletler, ilaçlar, enjeksiyonlar, muhtemelen uygun tıbbi randevu ile sürtünme.

Üst solunum yollarındaki ağrı, soğuk, viral, bakteriyel veya enfeksiyöz bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, hastaya, farklı salım formlarının preparasyonlarından oluşan karmaşık bir terapi reçete edilir. Böyle bir tedavi, kısa bir süre içerisinde stabil bir terapötik etki elde edilmesine izin verir.

Depolama koşulları ve raf ömrü

Tıbbın terapötik etkisini tam olarak gösterebilmesi için, depolama koşullarını gözlemlemek gereklidir. Boğaz için aerosoller, ilacın basınç altında olduğu özel bir kartuşta salınır ve bu da püskürtmesini sağlar. İlaçla birlikte şişeler açık alevden uzak tutulmalı ve pakete mekanik zarar verilmemelidir.

İlaç, doğrudan güneş ışığından ve küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde korunarak oda sıcaklığında saklanır. İlacın saklama koşullarına uyulması, raf ömrünün tamamında kullanılmasını sağlar.

Herhangi bir tıbbi ürünü uzun süre satın alır ve saklarken raf ömrüne dikkat etmek gerekir. Ambalaj üzerinde veya doğrudan sprey kabında belirtilmiştir. Gecikmiş aerosoller, genel refahı olumsuz yönde etkileyen yan etkilere neden olur.

Son kullanma tarihi, depolama koşullarına uygunluğundan etkilenir. İhlal edilmişlerse, bu ilacı kullanmamak daha iyidir. Boğazdan gelen çoğu sprey reçetesiz eczaneden dağıtılır, ancak bunları satın almadan ve kullanmadan önce bir doktora danışın.

Boğaz ağrısından etkili spreyler

Herhangi bir hastalığın tedavisinde başarı büyük ölçüde kullanılan ilaçlara bağlıdır. İlaçların etkinliği, hastalığın nedensel etkisine karşı ne kadar etkin olduklarına göre belirlenir. Yani, boğazdaki acıdan evrensel bir sprey yoktur, ancak onun seçimi için birkaç öneri vardır:

 • Bakteri enfeksiyonu durumunda antiseptik, antibiyotik veya sülfonamid preparatları gereklidir. Ancak, bazı mikroorganizmaların 2-3 gün boyunca aerosole karşı duyarsızlaştığını unutmayın. Bu nedenle, terapötik bir etkinin yokluğunda, başka bir aktif madde ile bir çare seçmek gereklidir.
 • Eğer ağrı larenks ve farinksin kronik hastalıklarından kaynaklanıyorsa, tahriş edici bileşenler içermeyen nemlendirme, zarflama ve yumuşatma preparatları tedaviye uygundur.
 • Viral hastalıklarla mücadele etmek için, anestezi ve anti-inflamatuar etki ile spreyleri seçmek daha iyidir.

Boğaz ağrısı etkili spreyleri düşünün:

 1. Bioparox fusafungin ile bir antibiyotiktir. Mantar enfeksiyonu ve koka florasının giderilmesinde etkilidir. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. En az yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır, bu nedenle hamileliğin 2. ve 3. trimesterlerine izin verilir. Uzun süreli kullanım veya reçete edilen dozun fazlalığı, boğazda kuruluk ve terlemeye neden olur. Düzenli olarak kullanılamaz, çünkü 1-2 dersten sonra mikroplar direnç geliştirir.
 2. Hexoral - aktif bileşenli bir antiseptik - heksetidin. Antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Orofarenksin enflamatuar lezyonlarının tedavisinde ve ayrıca mantar enfeksiyonlarında, oral mukoza veya diş etlerinde yaralanmalarda etkilidir. En az bir kontraendikasyona sahiptir, terapi süreci 5-6 günü geçmemelidir.
 3. Stopangin geniş spektrumlu bir ilaçtır. Hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur. Antifungal, antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir. Üst solunum yollarının tüm hastalıkları için kullanılır.
 4. Proposol - propolis ile sprey. Antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Etkilenen mukoza zarını nemlendirir ve sarar. İlaç sadece KBB uygulamasında değil, aynı zamanda gök, dil, diş etlerinin iltihabı tedavisinde diş hekimliğinde de kendini kanıtlamıştır. 12 yaşın altındaki hastalar için kontrendikedir.
 5. Tantum Verde sıklıkla çocuklarda orofaringeal hastalıkların tedavisi için reçete edilir. Viral, enfeksiyöz ve enflamatuar lezyonlarda aktif olan benzidamin hidroklorürü (NSAID) içerir. Ana kontrendikasyon aktif maddelerin tahammülsüzlüğüdür, olası yan etkiler lokal alerjik reaksiyonlardır.
 6. Jox, povidon-iyodine dayanan bir ilaçtır. Geniş bir etki spektrumuna sahiptir, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etki. Anjin, farenjit, larenjit, stomatit ve orofarenksin diğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Hamilelik ve emzirme döneminde 8 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Boğazdan gelen sprey, kısa sürede rahatsızlığı ve ağrıyı en aza indirmek için kullanımı kolay ve etkili bir yöntemdir. Aerosolün sadece semptomatik bir etkiye sahip olmaması için değil, aynı zamanda hastalığın nedenini de yok etmek için, doktor ilacı seçmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenks darlığı

Larinksin stenozu, solunum fonksiyonlarının patolojik bir ihlalinin, trakeanın lümeninin daralması veya tamamen kapanması nedeniyle meydana geldiği bir durumdur. Hastalık, hava yolunda meydana gelen patolojik süreçlerden, alerjenlerden, enfeksiyonlardan, larenkste edinilmiş veya konjenital değişikliklerden kaynaklanabilir.

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.