Loading

Farenjit gelen spreyler

Bugünün dünyasında, soğuk algınlığı yapabileceğiniz birçok yol var. Farenjit ilaçları tüm eczanelerde satılmaktadır. Fiyat, bileşim ve farmakolojik özellikler bakımından farklılık gösterir. Doğru ve uygun fiyatlı ilaçları seçmek için bir doktor tavsiyesi almanız önerilir. Doktorlar, farenjit ile spreyler kullanmanızı önerir. Lokal antibakteriyel ve antienflamatuar etkiye sahiptirler. Bazı spreyler anestezik bir bileşen içerir. Farenjit ilaçları boğaz ağrısı ile baş etmede yardımcı olur, yutulduğunda hastaların yaşadığı rahatsızlık.

Spreylerin Faydaları

Diğer dozaj formlarına kıyasla, spreylerin çeşitli avantajları vardır. İlk ve en önemlisi, bu kolaylık kullanımda. Boğaz için herhangi bir yer olabilir. Çalışmak, ziyaret etmek, vb. Ile yanınıza alabilirsin. Bir diğer önemli artı da yerel bir eylemdir. İlaçlar doğrudan iltihaplı mukoza zarına düşer. Sonuç olarak, vücutta sistemik yan etkileri yoktur. Spreyi püskürttükten hemen sonra, yeni patojenlerin girişini önlemeye ve mevcut bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olan mukoza zarının yüzeyinde bir film oluşur.

Ilaç çeşitleri

Sprey formundaki antiseptik ilaçlar birçok modern ilacı içerir. Her ilaç, antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan, hepsi talep vardır. Bazı spreyler, Sovyet zamanlarından beri tüketiciler tarafından bilinmektedir. Diğerleri - son zamanlarda ortaya çıktı, onlar kompozisyon ve fiyat farklıdır. Vücudun içindeki spreyin ana hareketleri:

 • Antibakteriyel etkisi.
 • Lokal anestezi.
 • Anti-inflamatuar etkisi.
 • Antiseptik aksiyon.
 • Mukolitik (seyreltme) etkisi.

Antiseptik etki, nane, okaliptüs yağı, mentol gibi maddelerin eklenmesiyle artırılır. Bu bileşenler yerel bir anestetik etki sağlar. Bazı spreyler daha güçlü bir analjezik içerir, örneğin lidokain.

Aktif madde miktarına bağlı olarak, tek bileşenli ve kombine ilaçlar farenjitten izole edilir. İlk bilinen tüm ilaçlar Lugolit, Miramistin ve Ingalipt içerir. Kompozisyonlarında sadece bir aktif madde vardır. İlk durumda - ikinci - streptocide iyottur. Bu fonlar kaliteli antiseptiklerdir. Antimikrobiyal etkileri var. Tek bileşenli spreylerin dezavantajı, diğer ilaçlarla (boğaz ağrısı, antibiyotikler, antiviral ilaçlar için haplar) kullanılması gerektiğidir.

İlaç Mirastimin, sadece bakteriyel ve fungal patolojiler için değil, aynı zamanda viral enfeksiyonlar için de kullanılabileceğinden farklıdır. Ilacın avantajları şunlardır: koku ve tat eksikliği, alerjik belirtilerin minimal olasılığı.

Sprey Klorofilkil, anjinadan tek bileşenli ilaçları ifade eder. Sadece belli bir bakteriyel ajanın tespitinde etkilidir - stafilokok. Sprey avantajı, bu patojenle mücadelede yüksek verimliliğe sahip olmasıdır. İlacın aktif maddesi okaliptüsdür. Geniş spektrumlu antibiyotiklere dirençli olan bu tip stafilokokları bile yok ettiğine inanılmaktadır. İlaç hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve karaciğer patolojileri olan hastalar tarafından kullanılmak üzere kontrendikedir.

Başka bir bileşenli ajan Orascept spreyidir. İlaç çeşitli etiyolojilerin anjinada etkilidir. Ancak, tüm ülkelerde izin verilmez. Ana aktif madde, toksisitesi olan fenoldur. Oracept'in zararlı etkileri konusunda kesin bir veri yoktur. Hamilelik sırasında ve pediatrik uygulamada kullanılması önerilmez.

Birleşik ilaçlar 2 veya daha fazla aktif maddeden oluşur. Bu tür preparasyonlar, Spreyler Geksoral, Kamerun, Yoks, Stopangin, Tantum Verde ve diğerlerini içerir. Antiseptik ve anestetik bir bileşenden oluşurlar. Bazı spreylerde antibakteriyel ve mukolitik ajanlar bulunur. Bu ilaçların avantajı, tedaviye yerel kullanım için başka ilaçlar eklemenize gerek olmamasıdır.

İlaçların bileşiminde benzer şekilde spreyler Stopangin ve Geksoral'dır. Pratik olarak kontrendikasyon yok.

Bir başka kombine sprey ise Novosept. Antibakteriyel ve analjezik etkiye ek olarak, bir immünomodülatör olarak kullanılır. Bu ilaç yılda birkaç kez boğaz enfeksiyonları olan kişiler için reçete edilir. Bademcillit alevlenmelerinin sıklığını azaltmanızı sağlar. Novosept'in bir parçası olarak geniş spektrumlu bir antibiyotik vardır, bu nedenle kullanım için kontrendikasyonları vardır.

Sprey Hexoral Özellikleri

Etkili ilaç spreylerinden biri Geksoral'dır. İlaç madde - heksetidin dayanmaktadır. Bir grup güçlü antiseptik ajana aittir. Heksetidin, çeşitli bakteri mikroorganizma ve mantarlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Spreyün bakterisidal etkisi metil salisilat ile güçlendirilmiştir. İlaç kolay bir analjezik etkiye sahiptir. İlacın bitki bileşenleri tarafından sağlanır. Bunlar arasında - okaliptüs, anason, nane ve karanfil.

Hexoraal kullanımı için endikasyonlar aşağıdaki gibi hastalıklardır:

 • Göğüs iltihabı veya bademcik iltihabı.
 • Farenjit.
 • Boğazın mantar iltihabı.
 • Stomatit.
 • KBB organlarında postoperatif inflamasyonun önlenmesi.
 • Ağız boşluğunda benign tümör süreçleri.

Sprey bademciklerin ve boğazda mukoza zarının şişmesine yardımcı olur, ağrıyı azaltır, erozyon ve ülserlerin iyileşmesini destekler. İlacın zamanında kullanılması öksürüğün gelişmesini engelleyebilir. Bu ilacın çocuklukta kullanılmasına izin verilmez, çünkü alkol içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde, sprey bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir.

Kullanım talimatları

Boğaz için tüm spreyler benzer şekilde kullanılır. İlacın püskürtülmesinden önce boğazınızı yıkamalısınız. Bu mukus kaldırmak ve mukoza temizlemek için gereklidir. Viskoz bir sekresyonun yokluğunda, tıbbi maddeler daha iyi hareket edecektir. Yemeklerden sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Çünkü uygulama zamanından 30 dakika kadar yiyemezsiniz.

İlacın uygun şekilde damlatılması için ağzınızı geniş açmanız gerekir. Tüp, palatine bademcikler ve farinkse doğru çevrilmeli ve daha sonra püskürtücüye 3-4 kez basılmalıdır. Sprey kullandıktan sonra birkaç saniye içinde tükürük yutulması tavsiye edilmez. Solunumun gecikme anında ilacı püskürtün. Sonuç olarak, ilaç maddesi mukoza zarlarına doğru şekilde dağıtılır ve alt solunum sistemine girmez.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Herhangi bir ilacın kullanımına yönelik ana kontrendikasyon, ilacı oluşturan bir veya daha fazla bileşenin intoleransıdır. Farenjitin çoğu spreyi 3 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılamaz. Bu, bir çocukta asfiksi gelişme tehlikesinden kaynaklanmaktadır.

Ilaç kullanımı için diğer kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Akut dönemde kalbin hastalıkları.
 • Artmış hormon konsantrasyonları ile ilişkili tiroid bezinin patolojileri.
 • Peptik ülser ve gastrit alevlenmesi.
 • Otoimmün süreçler.
 • Alerjik patolojiler, bronşların kaslarının spazmını gösterdi.

Bu kontrendikasyonlar akrabadır. Her şey spreyin bileşimine ve somatik patolojinin şiddetine bağlıdır. Farenjit spreyi tedavi etmek için tam olarak kullanabilmeniz için bir uzmana danışmanız gerekir. Bazı ilaçlar hamilelik ve emzirme döneminde kullanılamaz. Bunlar sentetik anestezik ve antibiyotik içeren spreyleri içerir.

Yan etkileri

İstenmeyen etkilere, spreyi püskürtürken ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar dahildir. Bunlar arasında - boğulma ve düşen kan basıncı, ödem, ürtiker gelişimi. Yan etkilerden kaçınmak için, önceden ilaç bileşimi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Tehlikeli durumlardan biri iyot alerjisidir. Lugol püskürterek gelişebilir.

Çocuklarda kullanım

Çocukluk çağında, alerjik reaksiyon riski, yetişkinlere göre daha yüksektir. Spreyin uygulanması refleksin solunmasına neden olabilir. Bir çocuk için farenjit için bir ilacı yetişkin bir hastaya göre seçmek daha zordur. Çocuklar için kullanılabilecek ilaçlar, Tantum Verde ve Teraflu Lar spreylerini içerir. Lokal anti-enflamatuar ve analjezik etkiye sahiptirler. Bu ilaçlarda antibakteriyel etki zayıf şekilde ifade edilir, bu nedenle soğuk algınlığı için diğer ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu ilaçlar emzirme döneminde ve hamile hastalarda kadınlara izin verilir.

Çocuk spreylerinde kullanım Cameton, Ingalipt ve Lugolit dahil değildir. Kontrendikasyon yokluğunda 5 yaşından itibaren atanırlar. Çocuk nefesini kendi başına tutabilirse, ilaçlar daha önce kullanılır. Bununla birlikte, nane ve mentolün belirgin keskin tadı nedeniyle, 5 yaşına kadar olan ilaçların kullanılması istenmeyen bir durumdur.

Farenjit için ilaç formları sprey en popüler olarak kabul edilir. Kullanımı kolay ve uygun fiyatlı. Tüm ajanlar farenjit tedavisinde etkilidir. Bununla birlikte, belirli bir ilacı seçmeden önce, bir doktor ya da deneyimli bir eczacıya danışmaya değer. Belirli duruma bağlı olarak doğru ilacı seçmenize yardımcı olurlar. Sprey seçimi, inflamatuar sürecin etiyolojisine, kontrendikasyonların varlığına veya yokluğuna ve hastanın parasal yeteneklerine bağlıdır.

Çocuklar ve yetişkinler için farenjit ile boğazdan spreyler

Farenjit sırasında boğazdaki acı verici duygular genellikle bir kişiyi normal yiyeceklerden vazgeçmeye, işi atlamaya ve genel olarak yaşamı önlemeye zorlar. Tabii ki, en iyi çözüm, herhangi bir hastalık için doktoru ziyaret etmektir, ancak bazen hastalığın ilk günlerinde bunu yapmak imkansızdır. Bu durumda tedaviyi ertelemek hala imkansızdır ve evde ilaç kullanmaya başlamak acildir. Farenjit ile lokal terapi bazen sistemik olandan daha önemlidir ve boğaz için spreyler bu hastalık için en uygun ve etkili ilaçlardır.

Farenjit'ten sprey satın almaya değer mi?

İlaçların aerosol formu artık neredeyse bütünüyle bükülmemiş markalar tarafından üretilmektedir. Şişelerde ilaç, farengeal yüzey boyunca püskürtüldüğü basınç altındadır. Genellikle orada bileşenler rejenere, yatıştırıcı, spreyler antiseptikler ve anestezikler, anti-enflamatuvar maddeler, aynı zamanda nemlendirici çeşitli, bu nedenle ilaç bu şekilde tüm KBB hastalıklar, bakteriyel ve viral doğa için uygundur.

farenjit boğaz spreyleri idealdir olduğunda: bunlar, uzun meme püskürtücü sahip tıp zorlanmadan boğazın arkasındaki alır böylece, yan neredeyse hemen çalışmaya başlayarak boğaz üzerinde destekleri. Bir aerosol formundaki ilaçların kullanımı, lokal olarak hareket etmelerini sağlar, böylece sistemik yan etkiler minimaldir.

Farenjit ile boğaz için büyük bir miktar spreyler onların belirgin semptomatik etkisidir. Birçok kullanıcıya göre, tabletler ve şekerler daha yumuşaktır, ağrı azaltma, terleme, kaşıntı ile ilgili sonuçları çok daha hızlı kaybolur ve bu hoş olmayan semptomlar geri döner. Kural olarak, spreyler çok daha iyi yardımcı olurlar; Bu durum, diğer şeylerin yanı sıra, spreylerin yüksek verimliliğine neden olur: bakteriyel farenjitin erken bir aşamasında bakteri üremesini bağımsız olarak bastırabilir ve boğazı tamamen iyileştirebilir.

Boğaz için farenjit gelen spreyler dezavantajları vardır, ama bunlardan pek çoğu yoktur:

 • genellikle tatsız tadı;
 • yanık, kullanımdan sonra ağır salivasyon;
 • Bazı spreyler boğazda koruyucu bir tabaka oluşturmazlar, bu nedenle uzama üzerinde çalışmazlar, fakat az miktarda (genellikle önceki nesillerin spreyleri);
 • boğazdan tabletlerle karşılaştırıldığında yüksek fiyat; Boğazdan anestezi ile daha fazla hap
 • dahil olmak üzere kontrendikasyonların varlığı - başvuru yaşına göre.

Yetişkinler için spreyler

Eczanelerde yerel kullanım için formlarda düzinelerce ilaç adı sunulmaktadır. En güvenli olanları seçmek ve ek olarak bağışıklığı uyaran ve faringeal mukozanın koruyucu işlevini artıracak en az 1-2 bitki bileşeni içermesi önerilir.

Ingalipt

Bir araya getirilen madde Ingalipt nane yağı, timol, gliserol, okaliptüs yağı, streptocid, sülfatiazol (kekik yağı veya kekik bir türevini) içerir. Tüm bileşenler belirgin bir anti-inflamatuar, antiseptik, ağrı kesici, antispazmodik, öksürük kesici etkiye sahip, birlikte çalışır. İlaç metabolik süreçleri etkilemez, iyi tolere edilir, çok nadiren alerjiye neden olur.

yorumlar:

"Kendimi yeni bir tasarımda kendime bir Ingalipt aldım, birkaç yıl önce bu aracı kullandım, tekrar kontrol etmeye karar verdim - boğazım çok sık acıyor. Boğazda dağılmış, bence çok büyük damlalar sprinklesen, tamamen hoş değil. Tadı öyle, ama dayanabilirsin. Fakat bu etki tüm beklentilerimi aştı: üçüncü günde boğaz hastalığın bir hastalığı olmaktan çıktı ve persanti ikinci günün sonunda geçti. Ve daha fazla tedavi edilmedim, sadece farenksi temizlemek için Ingalipt kullanmadan önce her zaman papatya infüzyonuyla boğazımı kırdım. Bu nedenle, ilaç kesinlikle tavsiye edilir, "yardımcı olur."

"Böyle ucuz bir ilaç satın almaktan korkuyordum, ama eczaneden eczacı ona tam olarak tavsiyede bulundu. Biz bütün aile ile hastaydık ve ben 3 yaşından itibaren boğazda Ingaliptom'a sıçramaktan memnun oldum. Ben her zaman ORYH ile farenjit almakta güçlük çekiyorum ama Ingalipt bu sefer hastalığa başlamamı ve semptomlarını çabucak atmamamı sağladı. Kızım ve kocam da 3-4 gün boyunca boğaz ağrıyordu, ama kuru öksürükten inhalasyon yaptık, bu yüzden neyin yardımcı olduğunu bilmiyorum. "

"Kocanın yeni bir işi olduğunda, genellikle soğuk bir kış yakalamaya başladı, çünkü odada soğuk bir kış vardı ve yaz aylarında birçok klima çalışıyor. Terapistin boğazındaki ilk belirtilerde boğazda Ingaliptom'a boğulması tavsiye edilir, sadece boğazı kaşınmaya başladığında ve hafif bir öksürük, yanma olur. Görünüşe göre, bileşimindeki sülfonamidler, antibiyotik kadar etkili bir şekilde çalışır: sonuçlar tam olarak oradadır. Hatta pahalı araçlar bile böyle bir kârla çalışmazlar, eğer yardım ederse, o zaman neden fazla ödeme yapmazlar? ”.

Geksoral

Boğaz için bir sprey şeklinde ilaç, bakterilere karşı etkilidir (çoğu gram-pozitif, gram-negatif mikropların hücre zarlarını tahrip eder), mantarlar. Etkili yağlar, levomenthol çalışması ile güçlendirilmiş olan güçlü bir antiseptik heksetidin içerir. İlacın lokal etkisi, herhangi bir KBB hastalığının semptomlarının azalması nedeniyle hızla gelir.

yorumlar:

"Benim banal farenjit boğazda bu kadar şiddetli ağrıya yol açar ve işe gitmek ve yemek yemek için güç yoktur. Ve bu acı geceye tahakkuk eder, yumuşak damakta kaşıntı ile tamamlanır. Şimdi emziren bir bebeğim olduğu için, pek çok alet kullanılamıyor, örneğin sevgili Ingalipt yasaklandı. Eczane Geksoral'ı sundu. Hemen günde iki kez sıçrama yapabileceğiniz konusunda uyarıldım, bunu daha sık yapardım. Ve böylece, sabahları denedikten sonra 3-4 saat sonra normalde yiyebileceğimi fark ettim, acı çok daha az oldu. Toplamda 3 gün, zaten sağlıklı hissettim. Tek olumsuz - tat bu ilaç için tatsız, ama ilaç dolabında şimdi her zaman olacak. "

"Ailem için Geksoral bir buluntudur, ana erdem evrenselliktir, her şeyi iyileştirir. Ilaç püskürtün, onun meme de çok uygun, hemen bezler ve boğaz alır. Görünüşe göre, Geksorale'deki antibakteriyel etki güçlüdür - birkaç gün sonra gerçekten daha kolaylaşır, acı ve terleme bir yerlerde kaybolur. Bu arada boğaz, bir günde çok kırmızı görünmüyor. Ayrıca, büyük çocuğun, yatmadan önce bir kez sıçraması için, öksürmeye başlayacağını da fark ettim, Geksoral için küçük bir soğuk, kolay bir şeydi. Hatırlamak istiyorum ve dezavantajlar - kullanımdan sonra kuruluk artmıştı, ama kritik değil, hızlı bir şekilde geçiyordu.

"Geksoral üçüncü kez aldım, uzun bir süre önce kullanıyorum, bağımlılığın fark edilmediğine sevindim. Yine de hiçbir zaman beni, en büyük şeyin, bir terleme ya da çömelme olduğu anda bir anda sıçramaya başlaması için izin vermemiştir. Bazen ağrı tam anlamıyla ani bir durumdur ve eylemleri uzun bir süre dayanır, bu da çalışma saatleri içinde çok elverişlidir. Dezavantajları arasında - tadı çok mentol, örneğin, çocuk, ve tükürmek veya su içmeye çalışır, ama kocam ve ben onun tadı alışık hale gelmiştir. "

Levvidentin yardımcı bir bileşeni olan Povidone-Iodine, Allantoin bileşiminde. İlaç belirgin bir anti-enflamatuar, antimikrobiyal etkiye sahiptir, diş ve KBB-pratiğinde kullanılır. Kontraendikasyonları değerlendirirken dikkate alınması gereken ağız mukoz membranı ile temas halinde iyotu izole eder. Çoğu bakteri, virüs, aynı zamanda mantarlar, protozoalara karşı aktiftir.

yorumlar:

"Bu spreyi ilk aldığımda, boğazım korkunç derecede hasta olduğu zaman, farenjit ile boğaz ağrıyordu. Bütün yaralarım hala burun akıntısı ile desteklenmişti, bu yüzden kendimi çok yumuşak bir şekilde koymak için kendimi hissettim. Yox, ilk uygulama ile çok hızlı bir şekilde yardımcı oldu. Percolation gitti, acı daha sessizleşti ve burun "kırdı", tıkanıklık gitti. İlacın flakonu henüz bitmedi, bu iki yıl boyunca üç kez kullandım, her zaman eleştirisiz kaldı. Ama tadı, elbette, ürkütücü, herkes bunu kullanamaz. Bu problemin bir başka komplikasyonu ise mukus boğazının yanmış gibi görünmesidir, bu yüzden püskürtme sonrası tükürük salgılanır, böylece tükürük tükürmek zorunda kalırsınız. Ama bu sonuç uğruna tahammül etmeye hazırım! "

"Hamile olduğumda, birkaç kez Geoxoral kullandım, çünkü kronik bademcik iltihabı sürekli olarak kötüleşti. Doğumdan sonra, kız zaten bir sene olduğu zaman, o zaman şiddetli bir farenjit yakaladı ve hemen boğaz ağrısına girdi. Emzirdiğim için, önce Geksoral'ı alışkanlıktan aşılayarak antibiyotik içmedim. Ama hiçbir şey yoktu, sıcaklık günlük olarak tutuldu, randevu için doktora başvurmak gerekiyordu. Beslenmenin sonunda reddettim (antibiyotikler uzun sürdü) ve boğazda Yoks'a atandım. Bu korkunç acıdan kurtulmak için o kadar çabuk yardım ettim ki, ne uyumak ne de sakince çocuğun yapamayacağı günü izlemek için. Kesinlikle sağlıklı hissettiğimde içtiğim antibiyotikler bile! Şimdi her zaman elimde tutuyorum, üzgünüm ki çocuklar için değil, çocuklar da bunu tadamayacaklar. "

"Sprey Şakalar sadece çok etkili değil, aynı zamanda ekonomik, aynı zamanda çok daha ucuz bir fiyata ve tüketim çok azdır. Ve ilacın farenjit ile ve anüs ile birlikte irin ile yardımcı olur, sabah sağ yatakta bu korkunç acı ve halsizlik hissi olmadan yataktan çıkabilirsin. Sadece bir şeyden hoşlanmadım, uygun olmayan enjeksiyon sistemi, ama internette okuduğumda, zaten geliştirilmiş bir şişe var. Bir dahaki sefere kesinlikle alacağım, ilaç harika. "

Çocuk Spreyleri

Çocuklar için hemen hemen tüm spreyler, daha önce değil, 3-4 yaşından itibaren uygulanır. Bazı pediatristler, bir bebeğin larinksin spazmı eğiliminin yokluğunda, bu ilaçları zaten 1.5-2 yıldan beri önermektedir, ancak her şey belirli bir kalifiye uzmanın ve bebeğin sağlığının durumuna bağlıdır.

Tantum Verde

Herhangi bir KBB hastalığında inflamasyonu gidermek için uygun bir topikal NSAID'dir. Aktif madde - benzidamin hidroklorür, analjezik, antibakteriyel, anti-enflamatuar etkiye sahip olma özelliğine sahiptir. Ciddi yan etkilerin olmayışı nedeniyle, Tantoum Verde spreyi çocuklukta kullanım için onaylanmıştır (3 yıldan itibaren), viral farenjit tedavisi için daha uygundur.

yorumlar:

"Tantum Verde çare, bence, dikkate değer. Kızımı 1,5 yaşındayken tedavi etmek için kullandım. Talimatın 3 yıla kadar uygulanamayacağını söylese de çocuk doktorumuz, ARVI'de farenjit ile çok daha fazla öneride bulunmuş ve hatta çok tavsiye edilmiştir. Bir başlangıç ​​için, doktorun kızıyla birlikte yanakta düzgünce sıçradı, sonra bu prosedürü kendim yaptım. Doktor yıldan yıla bir emziğin üzerine sprey püskürtmenin mümkün olduğunu söyledi. Mükemmel yardımcı oldu, çocuk çok çabuk iyileşti! ".

"Şimdi eczanede boğaz için çok fazla sprey var ki en iyisini seçmek zor. Ama çocuk söz konusu olduğunda, çabuk davranmak için güvenli, etkili bir şey almak istiyorum. Çocuk doktoru Tantoum Verde'yi tabi ki bizim için biraz pahalıydı, ama çok yakında yardımcı oldu. Oğlumun tek şikayeti, boğazın ilaçtan uyuşmasıydı, ama bir bütün olarak tadı ona tatsız değildi. Uzun süre bu ilaç mide ve bağırsaklara zarar vermez, ama 2-3 gün içinde gerçekten yardımcı olur, farenjit düzelir, boğazdaki ağrı geçer. "

"Enfeksiyonun ilk belirtilerini fark edersem, her zaman oğlum Tantoum Verde'nin boğazına sıçrarım. Bahçede, çoğu zaman hastalığı alırız, ama yine de asla püskürtülür, asla farenjitin daha zor bir şeye girmesine izin vermeyiz. Ama anjinaya sahip olduğumda, sprey işe yaramaz hale geldi, görünüşe göre, gerçekten sadece viral enfeksiyonlarla çalışıyor, ama bakteriler üzerinde çok zayıf. Bu grubun diğer ilaçlarla karşılaştırmak için artıları ve paketleme ile ilgili vardır. Atomizer çok kullanışlıdır ve katlandığı gerçeği depolama için mükemmeldir ve siz de yanınızda taşıyabilirsiniz. Genel olarak, ev ecza dolabında Tantum Verde mutlaka ARVI olması gerektiği gibi olmalıdır.

TerraFlu Lar

Ürünün bileşimi antiseptik benzoksonyum klorür, lidokain anestetik yanı sıra nane yağı, mentol, gliserol ile temsil edilir. İlaç, lokal anestezik, antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, gram-pozitif mikropların çoğunda hareket ederek, hücre zarlarını tahrip eder, daha az ölçüde gram-negatif bakterileri etkiler. Mantarlara, influenza virüslerine, uçuklara, parainfluenzaya karşı aktiftir. Çocuklarda 4 yıldan itibaren başvuru için yetkilidir.

yorumlar:

"Çocuğumda genellikle kötüleşen kronik bademcik iltihabı var. Paralel olarak, her zaman boğazda terlemeye başlar, farenks kırmızıya döner, şişer. TeraFlu Lahr, son kez oğlunun soğuk algınlığı için doktor tarafından tavsiye edildi. İlk kullanım günü için, boğazda kızarıklık aynı seviyede kaldı, ancak ağrı ve kaşıntı neredeyse durdu (Lysobakt tabletleri de gevşetildi ve tuzla durulandı). İkinci günün akşamında hastalık zaten yatışmıştı, farenks daha az kırmızılaşmaya başladı, şişlik azalmaya başladı. Genel olarak antibiyotiksiz iyileşmeyi başardık, sanırım TeraFlu Lar spreyinin de bir faydası olduğunu düşünüyorum. "

"Çocuk aniden hastalandı, görünüşte, bir ziyarette enfeksiyonu aldı, nerede olduğumuzu. Boğazda şiddetli ağrıya ek olarak, kuru bir öksürük neredeyse anında başladı ve burun akıntısı yoktu. Randevu alarak doktor TeraFlu Lar spreyini satın aldı. İlaç mükemmel çalışır, ancak semptomatik değil, terapötik olarak. Ağrı, sanki bir sebepten ötürü sanki donar, ama bir iki saat sonra çocuğun acımadığını söyledi. 3 gün boyunca sprey yapardık, sonra durdu, çünkü bu değişikliğe gittik. ”

"Oğlum nadiren hasta, bahçeye gitmediğimizden beri, ama soğuktan şimdiye kadar kaçınılır. Ancak son zamanlarda, akrabalarından hala SARS ile anlaştılar ve hatta bütün aile hastalandı. Sprey Teraflu Lar tüm aile üyeleri tarafından kullanıldı, buna ek olarak, antipiretik ilaçlar ve Narzan ile inhalasyon ve çeşitli bitkilerle gargara yapmak gerekliydi. İlaçlamadan hemen sonra TeraFlu, anestezi içeriğinden dolayı boğazı donar, bu nedenle hemen daha kolaylaşır, koca bile işine bir şişe daha aldırır. Genel olarak, sadece çocuğun tüm hastalık boyunca normal olarak yemek yiyip uyuduğu sprey sayesinde. "

kameton

Boğaz için sprey Kamerun, kafur, okaliptüs yağı, klorobütanol, levomenthol içerir. Kombine bir ilaç, iltihabı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, antiseptik ve dikkat dağıtıcı bir etkiye sahiptir. Çocuklukta 5 yıldan beri kullanımına izin verilir. Oral kavite ve farinksin tüm inflamatuar-bulaşıcı patolojileri için endikedir.

yorumlar:

“Son zamanlarda, bir çocuk (6 yaşında) tekrar hastalandı, doktora başvurmadı, çünkü zaten böyle durumlarda nasıl davranacağımızı biliyoruz. Daha önce, boğaz için çeşitli spreyler ve haplar kullanmıştı, şimdi kocam Cameton'u satın aldı, bir eczanede tavsiye etti. Oğul, kelimenin tam anlamıyla 2-3 enjeksiyondan sonra ilacın yardımcı olduğunu, nefes almanın kolaylaştığını, tükürük yutmanın o kadar da acı verici olmadığını kaydetti. Ve tadı, bazı spreyler kadar yumuşak ve oldukça hoş "güçlü" değildir. Tabii ki, tek başına angina veya farenjit ile baş edemez, ama ağrıdan ucuz ve etkilidir! ".

“Uzun bir süre önce Cameton'la tanıştık, daha önce çok sık kullandım ve şimdi uygun bir atomizer ile yeni bir pakette aldım. Kızım üşüttüğünde hemen ayaklarımı hardal suda ıslatıp Kamerun serpiyorum. Çocuğu hemen hastalığa yakalamayı başardım - bu sabah çocuğun sabaha karşı sağlıklı olduğu anlamına geliyor, fakat her ihtimale karşı 1 gün daha tedaviyi tekrar ediyorum. Ama pürülan anjina ya da şiddetli iltihaplardan bu sprey işe yaramıyor, burada antibiyotiklere ihtiyaç var. "

"Soğuk mevsimde, ilaç dolabımızda her zaman bir sprey var. Benim düşünceme göre tabletler çok daha kötüye gidiyor, spreyler anında hareket ediyor ve sonuçlar cesaret verici. Kameton periyodik olarak bize yardımcı oluyor, tüm aileyi kullanıyoruz. Boğazın sulanmasından sonra burun ertelenmesini bile sevdim, 1,5-2 saat boyunca uzun bir süre değil, bir acı izi de yok. İyi ve çok memnun, hatta acı çekmeden ve tussis olmadan uykuya dalmak bile mümkün. "

Spreylere kontrendikasyonlar

Larenks spazmını önlemek için 3 yaşındaki çocuğun yaşından önce boğazın içine sprey uygulanması tavsiye edilmez. Belirli yaşla ilgili kontrendikasyonlar tüm ilaçların talimatlarında belirtilmiştir. Ayrıca, alerjisi, bileşenlerine karşı hoşgörüsüzlük için herhangi bir ilacı kullanmak yasaktır. Boğaz için bazı spreylerin tarifinde, aşağıdaki kontrendikasyonlar da belirtilmektedir:

 • hipertiroidizm;
 • akut kalp yetmezliği;
 • bazı otoimmün hastalıklar;
 • bronşiyal astım;
 • mide ülseri, alevlenme aşamasında gastrit.

Emzirme döneminde birçok ilaç yasaktır. Hemşirelik ve gelecekteki anneler için kesin öneriler bir doktor verecektir. Bazen, laktasyon geçici bir kesinti ya da ilacın atılım periyodunun hesaplanması ve güvenli bir zamanda beslenmesi gerektiğinde.

Boğazın acımadığı, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önemli bir önlemdir. Az sayıda insan bağışıklığın ne olduğunu bilir, fakat neredeyse herkes onu "iyileştirmeye" veya "almayı" deniyor. Bunu yapmanın gerekip gerekmediğini, bağışıklığı nasıl artıracağını ve neden aktris Irma Vitovskaya'nın Dr. Komarovsky'yi görmeye geldiğini.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Farenjit ile etkili sprey

Farenjit ile sprey, kural olarak, hastalık ile mücadele için etkili bir araçtır. Çoğu durumda, farenjit tedavisi semptomları ve lokal antibakteriyel etkileri ortadan kaldırmak için yeterlidir.

Farenjit - mukus zarının iltihaplandığı bir farenks hastalığıdır. Bir kişi soğuk veya kirli havayı teneffüs ederek hastalanabilir veya boğazın kimyasal arızası boğazın durumunu etkileyebilir. Hastalık ayrıca çürükler tarafından kışkırtır veya burnun belirli hastalıklarının bir komplikasyonudur.

Akut ve kronik formları ayırt eder. Akut farenjit için yutma ve rahatsızlık hissi, terleme, kuruluk, ağrı hissi ile karakterizedir. Bazen hastalarda hafif ateş ve kötü sağlık vardır. Akut farenjitin nedenleri virüsler (grip, adenovirüs), bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar), mantarlar (kandida), alerjenler veya yaralanmalar olabilir. Akut farenjit çeşitli bulaşıcı hastalıklar hakkında bir sinyal olabilir.

Kronik farenjit için ısı ve sağlık bozulma ile karakterizedir. Kuruluk hissi, terleme ve boğazınızı temizlemek için bir istek var. Kronik farenjit, kataral (basit), atrofik ve hipertrofiktir. Çoğu zaman, hastalığın şekli birleştirilebilir, bu nedenle bu farenjit karışık olarak adlandırılır. Çoğu durumda kronik farenjit tüm sindirim sistemindeki patolojik değişikliklerin bir sonucudur, ancak bazen hastalığın eksik akut formundan sonra ortaya çıkar. Remisyon ve relapslarla karakterizedir.

Hastalık için neler tedavi edilebilir?

Tipik olarak, farenjit tedavisi için, antimikrobiyal ve anti-enflamatuar haplar, şekerler, yanı sıra inhalasyon ve spreyler reçete edilir, hangi hastalık başlangıcının nedenini ortadan kaldırmak gerekir.

Spreylerin diğer ilaçlara göre bazı avantajları vardır. İlk olarak, kullanımı kolaydır ve ikincisi, doğrudan hasta sitesinde hareket ederek, daha fazla uyuşturucuya konsantre olmanızı sağlar. Örneğin, emilim için bir şeker böyle bir etkiden yoksundur.

En popüler araçlardan bazıları şunlardır:

 • Geksoral.
 • Ingalipt.
 • Lugol sprey.
 • Kameton.
 • Tantum Verde.

  Serbest satışta Geksoral bir çözelti ve sprey şeklinde gerçekleşir. İlaç pratik olarak toksik değildir. Çoğu bakteri ve mantarla mücadelede aktiftir. Analjezik etkisi vardır. Ana aktif madde, heksetidin - mükemmel bir antiseptiktir. Nane, okaliptüs ve karanfil uçucu yağları iyi bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Kullanımdan sonra ağrı azalır veya iz bırakmaz. İlaç çocuklarda kullanılmamalıdır.

  Ingalipt - ana üretim amacı, bunların neden olduğu çeşitli enfeksiyonlar ve boğaz hastalıkları ile mücadele etmektir. Ana aktif madde, bir antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkiye sahip olan streptozdur. Inhalipt analjezik etkiye sahiptir. Timol, çeşitli uçucu yağlar, gliserin ve sülfatiazol içerir. İlaç, boğaz ağrısının mukoza zarını kaplar ve problemle etkili bir şekilde baş eder. Alerjiye sebep olmaz.

  Verimli Lugol sprey ana aktif madde - moleküler iyot tarafından sağlanır. Antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir, mukoza zarını lokal olarak tahriş eder, kan akışını uyarır. İlaç yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılabilir. Bu ucuz bir araçtır. Kontrendikasyonlar - cilt hastalıkları, tüberküloz, bileşen bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonlar.

  Cameton, kombine bir anti-inflamatuar ilaçtır. Ana aktif bileşen, Chlorobutanol'dür. Cameton, ağrıyı, iltihabı hafifletir ve boğazı dezenfekte eder. Kan akışı iltihaplı mukozayı arttırır, kafur ve levomenthol sayesinde uyarıcı etkisi vardır. Kamlet 5 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılabilir. İlaç sadece hastalığın ilk aşamalarında etkilidir.

  Tantum Verde, anti-inflamatuar etkisi olan bir ilaçtır. Spreyin aktif maddesi, anestetik ve anti-enflamatuar etkiye sahip olan benzidamindir. Hekimler ilacın yeterince zayıf bir antibakteriyel etkisine dikkat çeker. Çoğu zaman çocuk ve anne adayları için reçete edilir, çünkü ilacın önemli kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur. Tantum Verde sadece semptomatik rahatlama için kullanılmalıdır, ancak bağımsız bir tedavi olarak kullanılmamalıdır.

  Kullanım talimatları

  Spreylerin doğrudan uygulanmasından önce, fazla sümüğü çıkarmak için sıcak kaynamış su ile boğazını durulayın. Nebülizörü ağzın içine sokun, nefesini tutun ve sprey kafasında birkaç musluk yapın. Daha sonra, etkilenen bölgede harekete geçme süresini vermek için tükürüğü birkaç dakika yutmaya çalışmayın.

  Ayrıca, 30 dakika boyunca yemekten ve içmekten kaçının. Kullanımdan sonra, püskürtme tabancası suyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.

  Ilacı kullanmadan önce, bir doktora danışmak daha iyidir.

  Küçük çocuklarda farenjit tedavisi için sprey kullanmayın. Küçük hastalar ilacı teneffüs edebilir ve bu da refleksin nefes almasına neden olabilir.

  Bir kişi, farenjitin sık belirtilerine yöneliyorsa, önleyici tedbirlerin yardımıyla hastalığın önlenmesi en iyisidir. Bu aşağıdakileri içermelidir:

 • Bağışıklığın güçlendirilmesi (vitaminler, sertleşme).
 • Vücudu etkileyen zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması (örneğin, sigara içmek veya alkol almak).
 • Odada havanın nemlendirilmesi. Hava nemli değilse ve kuruduğunda, boğazı tahriş edebilir ve terlemesine neden olabilir.
 • Diş fırçasının ayda en az bir kez değiştirilmesi. Diş temizliğinde diş fırçasında biriken bakteriler vücuda girebilir.
 • Yükseltilmiş yataklarda uyumak gerekir, çünkü düşük bir yastıktaki uyku sırasında asidik mide suyu boğaza girebilir ve tahriş edebilir.

  Bir ilacın atanmasının, bireyi ve en etkili tedaviyi seçecek olan ENT'nin olması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

  Farenjit ile boğaz spreylerinin kullanımı

  Boğaz spreylerinin avantajları

  Farenjit için diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında, boğaz spreyleri iki ana avantajı vardır:

  1. Birincisi, ilaç uygulamasının çok uygun bir şeklidir - hızlı ve fark edilmeyen herhangi bir yerde spreyi kullanabilirsiniz;
  2. İkincisi, bu aktif maddenin "görme" etkisidir - ilaç doğrudan boğazın etkilenmiş mukoza zarına püskürtülür ve orada bir anti-enflamatuar ve bakterisidal etki sağlayan koruyucu bir film oluşturur.

  Farenjit gelen spreyler antiseptik, antibiyotik ve esansiyel yağlar dayanmaktadır. Ek olarak, genellikle aşağıdakileri de içerirler:

  • Yerel bir anestezi ve zarflama eylemine sahip olmak,
  • Bakterilerin büyümesini ve iltihaplanmanın gelişmesini önler,
  • mukolitik etkisi vardır.

  Farmakolojik pazardaki boğaz için spreyler çok popülerdir, bu yüzden birkaç düzine isimle temsil edilir. Bunların en popülerini düşünün ve farenjit tedavisi için "ideal" bir sprey olup olmadığını bulmaya çalışın.

  Farenjit tedavisi için aerosoller ve spreyler

  Ingalipt

  Inhalipt, boğazın bulaşıcı hastalıklarıyla mücadelede kullanılan bir iç aerosoldür. Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Ana aktif madde - streptocide - patojenik mikroorganizmaların enzimlerini bloke eder, bu da ölümlerine yol açar ve erken iyileşmeye katkıda bulunur. Ingalipt ayrıca timol, okaliptüs ve nane yağı, sülfatiazol ve gliserol gibi tıbbi maddeler içerir. Ingredipt'in farenjit içindeki terapötik etkisi, patojenik mikropların nötralizasyonuna ve boğazdaki mukoza zarındaki inflamatuar değişikliklerin azaltılmasına dayanmaktadır. Klinik uzmanların incelemeleri, Ingalipt'in küçük yan etkileri olan hipoalerjenik bir ilaç olarak kabul edilmesine izin verir.

  Farenjit ateş ise, kompleks tedaviye antipiretik ajanlar eklenir.

  Geksoral

  Heksoral da boğaz için bir sprey şeklinde mevcuttur. Çoğu bakteriye karşı etkilidir - farenjit ve bademcik iltihabının ve aynı zamanda mantarların etken maddeleridir. Ana etkin madde Geksoral - heksetidin - bir antiseptik etkisi vardır ve nane, anason, karanfil, okaliptüs ve levomentol ve metil salisilat uçucu yağlar gibi ilaç, ilaç bileşenlerin antimikrobik etkiyi artırır. Geksoral, boğazda ağrılı hislerle sonuçlanan, öksürük azalmasına ve mukozal ödem azalmasına neden olan belirgin bir yerel etkiye sahiptir. Hexalol, erişkinlerde farenjitde çok etkilidir, ancak bu ilacın yüksek alkol ve diğer toksik maddeler içeriğinden dolayı çocuklarda kullanılması önerilmez.

  lugol

  Yurttaşlarımızın birçoğu boğaz tedavisi için bir çözüm şeklinde farenjit ve ağız ve farinks Lugol diğer enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları kullanmak için kullanılır. Bununla birlikte, son yıllarda, Lugol sprey, bu harika çözüm ile tedavi sürecini büyük ölçüde basitleştiren eczanelerde ortaya çıktı. Antiseptik, bakterisit ve lokal tahriş edici etkisi olan moleküler iyodine dayanır. Lugol sadece bakterilere değil, aynı zamanda patojenik mantarlara karşı da etkilidir ve uzun süreli kullanımı ile stafilokok florasını baskılayabilir. Çok sayıda pozitif inceleme, Lugol'ün çocuklarda da dahil olmak üzere boğaz hastalıklarının tedavisinde yüksek etkililiğini değerlendirmemize izin vermektedir. Ve fiyatı da Lugol bu ilacın tüm avantajları için patsientov.Odnako teşvik, bir çok ilaç gibi alerjik reaksiyonlar şeklinde kontrendikasyonlar (iyot, hamilelik, adenom, tüberküloz, nefroz, çeşitli cilt hastalıkları duyarlılık) ve istenmeyen yan etkileri vardır.

  kameton

  Cameton, KBB organlarının inflamasyonu tedavisi için kombine bir preparattır. Ana aktif maddesi - klorobutanol - anestezi, anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Kafur ve levomenthol, uygulama yerinde kan akışını hızlandırarak, lokal tahriş edici bir etkiye sahiptir. Camenthon'a giren okaliptüs yağı mukozal reseptörleri tahriş eder ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu ilaca kontrendikasyonlar - 5 yaşın altındaki çocuklar ve bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü. Hastaların yorumları Kamenton'un hastalığın başlangıç ​​evresindeki etkinliği hakkında konuşsa da, güçlü bir inflamasyonu ortadan kaldırmaz ve enfeksiyonu yok etmez. Bu nedenle, antimikrobiyallerle birlikte kullanılması tavsiye edilir.

  Tantum Verde

  Tantum Verde, ağız boşluğu ve KBB organlarının hastalıklarında topikal kullanım için steroidal olmayan antienflamatuar bir ajandır. Aktif madde - benzidamin - analjezik, anti-inflamatuar ve zayıf antibakteriyel etkiye sahiptir. Şu anda Tantum Verde, ciddi kontrendikasyonlar ve istenmeyen yan etkilerin olmaması nedeniyle çocukların ve hamile kadınların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, klinik çalışmalar ve hasta incelemeleri, bu ilacın orofaringeal hastalıkların semptomatik tedavisinde çok uygun olduğunu göstermektedir, ancak düşük bakterisit özelliklerinden dolayı monoterapi olarak kullanılması önerilmez.

  Boğaz spreylerinin kullanımı için özellikler ve kurallar

  1. En iyi etki için, spreyi kullanmadan önce, boğazı ılık suyla durulanması önerilir;
  2. İlaç püskürterek nefesinizi tutarak tutulmalıdır;
  3. Boğazın sulanmasından sonra, tükürüğü yutmamak ve ilacı ağızda üç dakika tutmaya çalışmak tavsiye edilir. Ayrıca yaklaşık yarım saatte yemek yemekten ve içmekten kaçının;
  4. Laringospazm riski (refleks solunumu durdurma) nedeniyle 4 yaşın altındaki çocuklar için boğaz spreyleri yasaktır.

  Sonuç çizin

  Farenjit de dahil olmak üzere, boğazın çeşitli hastalıklarından birçok tipte sprey vardır. En ünlüleri inceledik: Ingalipt, Geksoral, Lugol, Kamenton, Tantum Verde. Her birinin artıları ve eksileri vardır. Ve bir hastaya kadar gelen ilaç, bir diğerinde istenmeyen bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Çünkü hepimiz tekrar edilemeziz! Belirli bir hasta için farenjit tedavisi için ne tür bir sprey uygun olduğuna dair tavsiye için, bir eczacı eczacıya değil, yetkili bir KBB doktoruna başvurmanız gerekir. Daha sonra hastalık hızlıca ve sonuçsuz kalacaktır!

  Yine üst solunum yolu hastalıkları, için kullanılan başka bir aracı, yukarıda spreyler, doğal maddeler farklı - bir sonraki video açıklanan otlar ve Sibirya Altay bölgesi mineraller, arı ürünler ve doğal malakit.

  Farenjit gelen sprey

  Farenjit boğazın bir hastalığı olup, ağrı sendromu, terleme ve mukoza zarının şişmesi ile birlikte görülür. Hoş olmayan semptomları çabucak ortadan kaldırmak için, tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamalısınız. Bu yöntemlerden biri, spreylerin kullanılmasıdır. Sık sık bunlara atanan Tantum verde, Ingalipt, Lugol, farenjit ile Geksoral içerir. Avantajları ve bunları nasıl doğru kullanacakları?

  Thillit ile spreyler nasıl

  Aerosolleri bir preparatın diğer formlarıyla karşılaştırmak gerekirse, bir çok avantajı vardır. İlk olarak, kullanımı çok uygundur. Püskürtülen sprey doğrudan enflamasyonun odağına girer ve böylece lokal etki gösterir.
  Bütün bunlar için, bir farenjit spreyi pratik olarak toplam kan akışına girmez. Yani en az yan etkileri vardır. Mukoza zarına uygulandıktan sonra bir film oluşur. Mukozayı ek tahrişten korur ve ayrıca patojenlerin girişini ve çoğalmasını önlemeye yardımcı olur.

  Farenjit için kullanılan çeşitli sprey türleri vardır:

  • antibakteriyel ajanlar. Bazı gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri etkiler;
  • ağrı kesici. Yutma sırasında ortaya çıkan ağrının geçici olarak azaltılmasına yardımcı olurlar;
  • anti-enflamatuar ilaçlar. Inflamatuar süreci ortadan kaldırmak;
  • antiseptik araçlar. Bakteri, virüs ve mantarları yok edin;
  • mukolitik ilaçlar. Etkileri sıvılaşmayı ve mukus atılımını hedeflemektedir.

  Antimikrobiyal etki moleküler iyot, streptocid, metil salisilat, klorobütanolün varlığına bağlıdır. Aynı maddeler, iltihaplanma sürecinin hoş olmayan semptomlarını durdurmaya, şişkinliği gidermeye ve ağrı sendromunu gidermeye yardımcı olur.

  Antiseptik etki, nane, okaliptüs yağı, mentol şeklinde bazı bileşenlere sahiptir. Analjezi için, bileşim, lidokain, levomentol içerir.

  Farenjit geliştiyse, sprey tek bileşenli veya çok bileşenli olarak kullanılabilir. İlk ilaç türü nispeten ucuzdur. Fakat önemli bir negatifleri var - sadece tek bir kesin etkisi var. Ve olumlu bir sonuç elde etmek için, boğaz, lokal veya sistemik antibiyotikler, antiviral ilaçlar için ek olarak bir tablet kullanmanız gerekir.

  Farenjit bir sprey seçin

  Şu anda birçok farklı ilaç var. Ama her biri belirli bir duruma uyacak değil. Farenjit ile boğaz için sprey, hastanın yaşına ve semptomların ortaya çıkmasına bağlı olarak doğru seçilmelidir.

  En ünlü ve sıklıkla reçete edilen ilaçlar Lugol, Miramistin ve Ingalipt içerir. Belirgin bir antiseptik özellik sergileyen bileşenler içerirler. Ancak farenjitli bu tür spreyler her zaman diğer ilaçlarla takviye edilir, çünkü bileşimlerinde sadece bir bileşene ve dolayısıyla bir özelliğe sahiptirler.

  Geksoral

  Bu aerosol en etkili olanlardan biri olarak kabul edilir. Ana madde heksetidindir. Bir grup güçlü antiseptikten söz ediyor. Farenjit "Geksoral" dan gelen spreyler bazı bakteri ve mantar türlerinin üstesinden gelmeye yardımcı olur.
  Bakterisidal etki, bileşimdeki metil salisilatın varlığıyla arttırılır. Böylece, aerosolün püskürtülmesinden sonra, ağrı sendromu ortadan kalkar.

  Etkisini yumuşatmak ve güçlendirmek için, bitki bileşenleri okaliptüs, anason, nane ve karanfil şeklinde eklenir. Bu kompozisyon sayesinde, ilaç öksürük görünümünü önleyebilir.
  Şeklinde bir dizi sınırlamalar vardır:

  • akut dönemde kalp hastalığı;
  • tiroid bezinde patolojik süreçler;
  • peptik ülser ve gastritin alevlenmesi;
  • otoimmün süreçler;
  • alerjik reaksiyonlar;
  • 3 yaşından küçük çocuklar.

  İstenilen etkiyi elde etmek için, ilacı 5 gün boyunca günde 3-4 kez fışkırmak yeterlidir. Olumlu sonuç, ikinci-üçüncü günde zaten belirgindir.

  kameton

  Bu sprey, bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal maddeyi ifade eder. Hoş bir tada sahiptir. Ana avantajı düşük maliyetlidir. İlaç, levomentol, kafur, okaliptüs yağı, klorobutanol formunda çeşitli bileşenleri içerir.
  Başvuru şeması hastalığın şiddetine bağlıdır:

  1. Basit bir farenjit akışı ile, ilacın günde bir kez kullanılması tavsiye edilir.
  2. Ortalama bir şiddet derecesi ile, sprey günde iki defaya kadar uygulanır.
  3. Komplikasyonların gelişmesi ile, ilacın günde 3 kez boğazda püskürtülmesi tavsiye edilir.

  Levomenthol ve kafur alerjik reaksiyonlar şeklinde yan etkilere neden olabilir. Birkaç saniye içinde uygulama yapıldıktan sonra, boğazda kuruluk ve yanma hissi oluşabilir.

  oktenisept

  Çok çeşitli etkilere sahip antiseptik. İki aktif bileşen vardır - fenoksietanol ve oktenidin hidroklorür. Onlar şeklinde birçok bakteri ile başa çıkmak:

  • gardrenelly;
  • stafilokok;
  • Corynebacterium;
  • Neisseria gonorrhoeae;
  • streptokoklar;
  • Escherichian;
  • streptokoklar;
  • mikobyuaktery;
  • Shigella;
  • mikoplazma;
  • klamidya.

  Ayrıca, ilaç mantarlara, hepatit virüslerine, herpes simpleksine karşı etkilidir. Sprey, sistemik dolaşımda absorbe olmadığı için düşük toksisiteli olarak kabul edilir. Aktif bileşenlere maruz kaldığında, mukoza hızla iyileşir.
  Octenisept, hamile ve emziren çocukları tedavi etmek için kullanılabilir. Sprey boğaz ağrısı günde en az 2 kez olmalıdır.

  Gorlospas

  Boğazı tedavi etmek için kullanılan çok bileşenli bir ajan. Aynı anda birkaç efekt gösterir:

  1. Mukoza zarını nemlendirir, deniz suyundan izotonik bir solüsyona bağlı olarak boğazda kuruluğu ve terlemeyi ortadan kaldırır.
  2. Bakterisidal bir etkiye sahiptir ve bileşimde bulunan gümüş iyonları nedeniyle enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler.
  3. Enflamatuar süreci durdurur, rejenerasyon süreçlerini uyarır, kalsül ve adaçanın özlerinden dolayı ağrı sendromunun tezahürünü azaltır.
  4. Anestetik etki, uçucu yağdaki okaliptüsün varlığına bağlıdır.
  5. Mint, ağrı sendromunu ortadan kaldırır, enfeksiyonu nötralize eder, dokudaki şişlikleri giderir.
  6. Klorheksidin antiseptiktir. Farklı bir enfeksiyonla savaşır, mikrobiyal aktivitenin tüm ürünlerini temizler, iltihaplanmayı ve dokuların şişmesini azaltır.

  3 yaşından büyük çocuklar, yetişkinler, hamile ve emzikli kadınlar için izin verilir. Farenjit iltihabı ile günde 3 ila 6 kez kullanılması tavsiye edilir.

  Proposol

  Doku yapılarının iyileşmesi için kullanılan ucuz ilaç. Anti-inflamatuar, yara iyileştirici, antimikrobiyal etki gösterir. Bileşim, propolis, etil alkol ve gliserin formunda sadece üç aktif bileşeni içerir.

  Aktif madde vitaminler, amino asitler, mineral tuzlar ve flavonlar açısından zengindir. Dikkat çekici olan propolis, bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiftir. Ve gliserin yumuşatıcı bir bileşen gibi davranır.

  Solunum 2-5 saniye geciktirilirken, sprey doğrudan enflamasyonun odağına püskürtülür. Çok sayıda uygulama - günde 3 ila 4 kez. Tedavi kursu süresi 7-10 gündür.

  12 yaşın altındaki çocuklar için egzama ve alerjisi olan hastaların komponent oluşturması yasaktır. Gebelik ve emzirme döneminde kadınlar için önerilmez.

  Tantum Verde

  Bir grup steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçları ifade eder. Farenjit ile Tantum Verde, hızlı bir şekilde ağrı sendromunu ortadan kaldırır ve ayrıca bakterisidal ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. Akut formda karmaşık tedavi içerir.
  Uygulama yöntemi, hastanın yaşına bağlıdır:

  1. 3 ila 6 yaş arası bebekler, bir enjeksiyon için günde 1-2 kez bir boğaz püskürtülür.
  2. 6 ila 12 yaş arası çocuklara günde 2 ila 3 kez 2 enjeksiyon reçete edilir.
  3. Ergenlerin ve yetişkinlerin ilacı günde 4 kez kullanmaları tavsiye edilirken, enjeksiyon sayısı 4'e ulaşmalıdır.

  Tedavi kursu süresi bir hafta geçmemelidir.

  Bronşiyal astımdan muzdarip kişilerde non-steroid anti-inflamatuar ilaç kontrendikedir dikkati çekiyor. Gebelik ve emzirme döneminde kadınlarda ilacın kullanılması kesinlikle yasaktır.

  İmmünomodülatör IRS 19

  İlaç bakteriyel kökenlidir. Farenjitin tedavisi ve önlenmesi için kullanılır. Tıbbın bileşimi, streptococci, staphylococci, Klebsiella, enterococci, Neisseria'nın tahrip olmuş bakteriyel hücrelerini içerir. Ek bileşenler ayrıldıkça:

  • sodyum metriolat;
  • glisin;
  • aroması;
  • arıtılmış su.

  Püskürtüldükten sonra, mukoza üzerinde koruyucu bir film oluşturur. Dokular daha hızlı bir şekilde restore edildiğinden. Bakteriyel ajanların aktivitesine yanıt olarak bağışıklığı uyarır.

  Sprey, 3 aylıktan fazla bebeklerin tedavisi için kullanılmasına izin verilir. Otoimmün doğanın hastalıkları için tavsiye edilmez.

  Önleyici bir tedbir olarak, ilacın iki hafta boyunca günde 1-2 kez kullanılması tavsiye edilir. IRS-19, farinksin akut veya kronik enfeksiyonunun tedavisi için reçete edilirse, 2-5 enjeksiyonunun yapılması gerekir. Tedavi semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar devam eder.

  Aktarılan farenjit sonrası bağışıklık restorasyonu için IRS-19 çocuklara ve yetişkinlere günde iki kez kadar reçete edilir. Kursun süresi 10 ila 14 gündür.

  İlaç tedavinin başlangıcında 38 dereceye kadar sıcaklık değerlerinde artışa neden olabilir. Bunun nedeni, bakterilerin suşlarının, ilacın bileşimine dahil edilmesidir.

  Sprey ve Lugol'un çözümü

  Bir hastada farenjit varsa, Lugol antiseptik olarak kullanılabilir. Aktif madde iyottur. Potasyum iyodür, saf su ve gliserol formunda ek bileşenler de vardır.

  Sprey ve çözelti, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı yüksek bir verimlilik gösterir. Ayrıca aktif bileşenler bazı mantar türlerini tahrip edebilir.
  Bu yasaktır:

  • hamilelik ve emzirme;
  • üç yaşından küçük çocuklar (sprey için);
  • tirotoksikoz;
  • böbrek ve karaciğer hastalıkları.

  Sprey, boğazın mukoza zarına günde 4-6 kez püskürtülür. Çözelti, kumaşa pamuklu yün veya bandaj ile uygulanır. Hastalar tarafından iyi tolere edilir.

  Dezavantajlar ve kontrendikasyonlar

  Spreyler kullanımı kolaydır. Dağıtıcıyı etkilenen bölgeye yönlendirmek ve bastırmak yeterlidir. Ancak profesyoneller arasında formda bazı dezavantajlar var:

  • nahoş tatsız;
  • uygulama sonrası yanma ve ağır salivasyon;
  • yaş kısıtlamaları. Spreyler laringospazm geliştirme riski yüksek olduğundan üç yaşın altındaki çocukların tedavisi için yasaklanmıştır.

  Spreylere maruz kalma süresi, tabletlerden veya enjeksiyonlardan çok daha azdır. Etkinin daha hızlı hale gelmesi için, ilacı sıklıkla kullanmanız gerekir.

  Spreyleri her durumda kullanamazsınız. Birçok ilaca yönelik talimatlarda, aşağıdaki durumlarda kullanılmasının yasak olduğu belirtilmiştir:

  • anamnezde alerjik reaksiyonlar;
  • bronkospazm ve hastalığa yatkınlık.

  Üç yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için ilaç kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu laringospazm, şişme ve boğulma gelişimi ile tehlikelidir.
  Bağıl kısıtlamalar, hamilelik ve emzirme dönemini içerir. Doktora danışılması zorunludur.

  Seçme ve kullanma için ipuçları

  Semptomlara dayalı bir ilaç seçin. Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa ve bu analizle teyit edilirse, o zaman yerel antibiyotik almaya değerdir. Viral ve mantar enfeksiyonu ile güçsüz olurlar. Bu gibi durumlarda, antiseptik ile seçim durdurulur.
  Güçlü bir ağrı sendromu ile, lidokain veya levomenthol içeren bir ilaç kullanmak daha iyidir. Belirgin anti-inflamatuar ve analjezik etki Tantum Verde tarafından sağlanmaktadır. Ancak tek başına kullanılıyorsa, etki küçük olacaktır.
  Spreyler bir hafta boyunca her gün uygulanır. Kullanımın çokluğu günde 3 ila 6 defadır. Boğazınızı püskürttükten sonra 30-40 dakika kadar yememelisiniz.
  Her kullanımdan sonra, dağıtıcı su ile muamele edilmelidir. İlacı karanlık bir yerde saklayın.
  Bir ilaç satın almadan önce, bir doktoru ziyaret etmeye değer, farenjit ve kontrendikasyon yoktur emin olun.

  Bir sonraki video, en etkili farenjit spreyi hakkında konuşacak.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Yutulması ağrılı olduğunda ne yapmalı? - Nedenleri ve tedavisi

  Boğaz ağrısı ile herkesle yüzleşmek gerekiyordu. Normal konuşma, yeme, içme, genellikle öksürük ve diğer hoş olmayan belirtilerle birlikte karışır.

  Evde bademciklerden pus sıkmak nasıl?

  Bademcikler üzerinde apse görünümü - özellikle çocuklukta oldukça yaygın bir fenomen. Pürülan oluşumlar, kendiliğinden veya başka bir hastalığa karşı ortaya çıkabilecek azalmış bağışıklık ve bakteriyel enfeksiyon ile ilişkilidir.