Loading

Boğaz için anestezikler

Şu anda, tüm tatlar ve finansal olanaklar için tasarlanmış birçok farklı sprey, pastil ve emilme için tabletler vardır. Bunların çoğu karmaşık bir bileşime sahiptir ve sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hisleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan uçucu yağlar, koku giderici maddeler ve lokal anestezikler ile desteklenir.

Soğuk algınlığı ile, bu ilaçlar boğaz ağrısı tedavisinde ilk yardımdır. Bununla birlikte, onların eylemlerinin yüzeysel olduğunu ve örneğin anjin gibi hastalıkların antibiyotik kullanımı dahil olmak üzere ciddi tedaviyi gerektirdiğini unutmamalıyız. Bu nedenle, bu tür ilaçların etkisi zayıf ve kısa ömürlü olabilir.

Boğazda ağrının giderilmesi için tıbbi formlar:

 • Spreyler.
 • Durulama solüsyonları.
 • Rezorpsiyon için tabletler ve pastiller.
 • Lolipoplar.

Biraz teori

Antiseptikler, dışarıdan uygulandığında, mukoza zarlarının yüzeyindeki patojenik mikroorganizmaları öldüren ve ayrıca büyümelerini ve daha fazla yeniden üretimini engelleyen ilaçlardır. Antiseptikler hastalığın ilk aşamalarında oldukça etkilidir.

Anestezikler - beyine ağrı dürtülerini engelleyen maddeler. Böylece anestezikler lokal anestezik etkiye sahiptir, ancak inflamasyonun nedenini etkilemezler. Eylemleri sona erdiğinde, ağrı tekrar ortaya çıkabilir.

Lidokainli Spreyler

Teraflu Lar

Antiseptik benzoksonyum klorür ve lidokain hidroklorür anestezisi olan aktif maddeleri olan İsviçre ilacı. Teraflu Lar, farenjit ve boğaz ağrısı tedavisi için lokal anestezik etkisi olan en iyi spreylerden biridir. Nane ve mentol yağı sayesinde hoş bir serinletici tada sahiptir ve yumuşatma ve zarflama özellikleri ile bilinen gliserinin varlığı, aktif maddelerin etkisini uzatır.

Strepsils Plus

Dezenfektanlar amylmetacresol ve alkol diklorobenzili, lidokainin analjezik bileşeni ile birleştiren bir başka kombine sprey. Ana yardımcı bileşenler nane ve anason yağı, sorbitol ve sakarindir. Menşe Ülke - İngiltere.

Strepsils Plus, aşağıdaki gibi hastalıkların tedavisi için birincil veya ek bir ilaç olarak reçete edilir:

 • Anjina, kronik sürecin alevlenmesi dahil.
 • Farenjit.
 • Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu.
 • Stomatitis ve aftöz ülserler.

Oral kavitede bir operasyon gerçekleştirdikten sonra veya dişlerin çıkarılmasından sonra, olası komplikasyonları önlemek için Strepsils Plus bir profilaktik olarak reçete edilebilir.

Strepsil Plus, 12 yaşın altındaki çocuklarda hamile ve emziren kontrendikedir. İlaç iyi tolere edilir. Yan etkileri arasında ilaç kesildikten sonra ortaya çıkan nadir alerjik reaksiyonlar ve dilin geçici uyuşma, not edilebilir.

Benzokain ile spreyler

Septolete Plus

Antiseptik ve lokal anestezi etkisi olan kombine ilaç. Ana bileşen antimikrobiyal, antifungal ve antiviral aktiviteye sahip olan setilpiridinyum klorürdür. Yutulduğunda ağrı, lokal anestezik benzokain kaldırır. Ek olarak, bileşim, nane yaprağı yağı, gliserol, sodyum sakarinat ve% 96 alkol içerir.

Septhotlet Plus, farinks ve ağız boşluğunun her türlü enfeksiyöz ve enflamatuar hastalığı için endikedir. 18 yaşından büyükler ve yetişkinler, prosedür başına 2 ölçü spreyi gerektirmektedir. Sulama her 2-3 saatte bir tekrarlanabilir, ancak günde 8 defadan fazla olamaz. Uzun süre kullanılmamış bir ilaç veya sprey içeren yeni bir şişe, üniform bir sprey ortaya çıkana kadar kafasına birkaç kez basılmalıdır.

Güvenlikle ilgili klinik veri eksikliği nedeniyle, Septotlet Plus 18 yaşın altındaki çocuklarda ve hamile kadınlarda kontrendikedir. Karaciğer ve solunum organlarının hastalıkları, ağız boşluğunda açık yaraların varlığı, sigara içenler ve yaşlı hastalar için dikkatli reçete yazılır.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar bileşenli spreyler

Tantum Verde

Benzidamin bazındaki italyan preparatı, boğaz ağrısını sadece anestezi etmekle kalmaz, aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal etkiye de sahiptir. Tantum Verde, bu tür dozaj formları şeklinde üretilir: bir dozaj spreyi, bir durulama çözeltisi ve emilim için pastiller, 3 yaşından başlayarak yetişkinlere ve çocuklara çeşitli kökenlerden boğaz ağrısı için endikedir. Tüm dozaj formları hemşirelik ve hamile kadınlar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

 • 3 ila 6 yaş arası çocuklar - 4 kg vücut ağırlığı başına 1 doz, günde 2-6 kez;
 • 6 ila 12 yıl arasında - aynı aralıkta 4 doz;
 • Yetişkinler - 4 ila 8 doz arasında.

Tantum Verde Hisarı

Bir önceki ilaç ile karşılaştırıldığında, geleneksel bir sprey içinde olağan 0.255 mg yerine, tek dozda 0.51 mg benzidamin konsantrasyonu artmıştır. Bu araç, belirgin bir inflamatuar süreci olan ve analoğu yeterince etkili olmayan kişiler için önerilir.

Şişenin hacminin (sadece 15 ml) yarısı olmasına rağmen, tedavi için yeterli olan 88 sprey için yeterlidir. Daha yüksek bir aktif madde konsantrasyonu nedeniyle ilaç, bir seferde 2-4 sprey yaparken, günde 2 ila 6 kez ilacı daha az sıklıkla kullanılır. Tantum Verde forte, 18 yaşın altındaki kişiler tarafından kullanılamaz.

Oralsept

Makedon firması REPLEK PHARM tarafından üretilen sprey. Bileşiminde, özelliklerinde ve endikasyonlarında, Oralcept, Tantum Verde'nin preparasyonuyla özdeştir ve biraz daha düşük bir maliyetle tam bir analogudur.

Anestezi ile boğaz tabletleri

Geksoral Küvetler

Klorheksidin + Timol + Benzokain.

Tabletlerin antibakteriyel aktivitesi, klorheksidinin varlığından kaynaklanmaktadır, ilacın alınmasından sadece yarım dakika sonra oluşan anestetik bir etki, benzokain ile lokal bir anestezik sağlamaktadır. Tabletlerde bir lezzet katkısı olarak, nane yağı, mentol ve tatlandırıcı temsil edilir. Yetişkinler ve 12 yaşından küçük çocukların günde 2 parçadan fazla olmak üzere 2 saatte 1 pastil eritmesi tavsiye edilir.

Anestezi ile yeni Gramidin

Gramisidin C + setilpiridinyum klorür + oksibuprokain hidroklorür.

Rezorpsiyon için benzer ilaçların aksine, Grammidin sadece semptomları ortadan kaldırmaz, aynı zamanda terapötik bir etkiye de sahiptir. Pratik olarak hiçbir bağımlılığı olmayan belirgin antimikrobiyal etki, gramicidin ile elde edilir; setilpiridinyum klorür, enfeksiyon patojenlerinin çoğalmasını bastırır ve oksibuprokain hidroklorür, boğazdaki ağrıyı azaltır. Tabletin kademeli olarak çözünmesiyle, ağız ve boğazın mikroorganizmalardan doğal temizlenmesine katkıda bulunan tükürük artar.

Dekatilen

Dequilinyl chloride + dibucaine.

Decathilene'nin tabletlerinin etki spektrumu yeterince geniştir, şunları içerir: çoğu bakteri, hem gram-negatif hem de gram-pozitif, kok, spiroketler ve mantarlar. İlaç, farinks ve ağız boşluğu karışık enfeksiyonları için kullanılır: anjin, stomatit, larenjit ve farenjit. Lokal anestezi dibucaine hidroklorür tarafından sağlanır.

Yetişkinler, 4 saat arayla ağrıyı ve enflamasyonu azalttıktan sonra, tableti 2 saat aralıklarla çözebilir. Maksimum günlük dozaj, akut bir dönemde en fazla 10 tablettir. 3 ila 12 yaş arası çocuklara her üç saatte bir tablet reçete edilir.

Anti-anjina

Klorheksidin + askorbik asit + tetrakain.

Tabletlerin tıbbi bileşenleri Anti-angina, enflamatuar süreç üzerinde karmaşık bir etkiye sahiptir, maksimal olarak tamamlanmasına katkıda bulunur. Boğazda şiddetli ağrı tedavisi için tetrakain varlığı gösterildiğinden, yaş sınırı vardır - beş yaşından küçük çocuklar için ilaç kullanılmaz.

 • Strepsils artı (amylmetacresol + lidocaine).
 • Tantum Verde (benzidamin).
 • Neo-angin (amylmetacresol + diklorobenzil alkol + levomenthol).
 • Septollet artı pastil (setilpiridinyum klorür + benzokain).
 • Teraflu lar pastil (benzoksonyum klorür + lidokain).

Acil tıbbi müdahale gerektiren tehdit edici semptomlar:

 • nefes alma ve yutma güçlüğü;
 • boğazın parlak kızarıklığı;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi ve ağrıları;
 • ateş 39'a kadar;
 • deri döküntüleri, boğazda ağrı eşlik eder;
 • bademciklerde plak ve ülser görünümü.

Tüm topikal preparatlar pratik olarak gastrointestinal sistemde absorbe edilmez, bu yüzden neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Ancak tedaviye başlamadan önce hastalığın şiddetini değerlendirmek gerekir.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için genel öneriler

 • Boğazda acı hissi olması durumunda bol miktarda sıcak içecek tavsiye edilir.
 • Sigara içmek ve tütün dumanını solumak, sıcak veya soğuk yiyecek ve alkol almak tavsiye edilmez.
 • Boğazda ağrı semptomatik tedavi için ilaç kullanmadan önce, ılık su ile gargara tavsiye edilir.
 • Resorpsiyon, pastil ve pastiller için tabletler çiğnenemez, çözülünceye kadar ağızda tutulmalıdır.
 • Tabletler ve haplar şeklindeki ilaçları aldıktan sonra, aerosollerden 20-30 dakika sonra 1-2 saat yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız.

Boğaz için herhangi bir anestetik ağızda uyuşukluk hissine ve nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Ve elbette, enfeksiyonun kronik bir form almaması - hastalığın ilk belirtilerinde tedaviye başlanması.

Lidokain ve benzokain ile boğaz için anestezik spreyler

Boğazdaki ağrı, tükürüğü yutması ve hatta farenks boyunca hava geçişi zorlaştığı zaman bir insana dayanılmaz acı çekmeye neden olabilir. Bu gibi durumlarda, doktora ziyaret zorunludur.

Dayanılmaz ağrının nedenleri boğazın çeşitli patolojileri olabilir - sadece bir uzmanın anlayabileceği viral, fungal veya bakteriyel enfeksiyonlar. Muayeneden sonra, kulak burun boğaz uzmanı gerekli tedaviyi reçete edecek ve ağrıyı hafifletmek için, lidokain veya benzokain ile bir boğaz spreyi kullanılmasını önerir.

Lidokain ile boğaz için sprey

Bir adjuvan olarak lidokain ile boğaz ağrısı spreyi, karmaşık boğaz tedavisi için en iyi çözümdür. Bu tipteki spreylerin çoğu sadece anestetik (aslında lidokain) değil, aynı zamanda aktif antiseptik ajanları da içerir.

Enfeksiyon odağında ilaç uygulamasının aerosol formunun kullanılması boğaz hastalıklarının tedavisini büyük ölçüde kolaylaştırır ve hızlandırır. Lidokain ile boğaz için hangi anestetik sprey seçilmelidir?

TerraFlu Lar

Boğaz için lokal anestezik etki ile en iyi antiseptik, Teraflu Lahr'ın İsviçre üretiminin spreyidir. İlacın aktif maddeleri şunlardır:

 • antiseptik benzoksonyum klorür (% 0.2);
 • lidokain hidroklorür anestezik (% 0.15).

Mentol ve nane yağı gibi yardımcı maddeler sayesinde ürün, hoş ve ferahlatıcı bir nane aromasına sahiptir. Zarflama ve yumuşatıcı özellikleri ile bilinen gliserin varlığı, aktif maddelerin etkisini uzatmaya olanak tanır. TeraFlu Lar farenks aşağıdaki enfeksiyöz inflamatuar hastalıklar için birincil veya yardımcı ajan olarak reçete edilir:

Bir sprey kullanımı da diş hastalıkları için endikedir.

Uygulama özellikleri

Aerosol dağıtıcısı, dozlanmış bir miktarda aktif maddenin (yaklaşık 0.5 mi) enjekte edilmesine izin veren bir nebülizör ile donatılmıştır. Yetişkinler için prosedür sayısı 4 enjeksiyon için günde 3 ila 6 kez değişir. 4 yaşından küçük çocuklar - 2-3 sprey için günde 3 ila 6 kez.
Kontrendikasyonların listesi, ilacın bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlüğün yanı sıra şunları içerir:

 • 4 yıla kadar yaş;
 • gebelik;
 • emzirme dönemi.

Bu hasta grupları ile klinik çalışmaların yetersizliği nedeniyle kısıtlamalar getirilmiştir.

Bundan 30 dakika sonra ne içip ne de yiyebilirsiniz.

Yan etkileri

TeraFlu Lar spreyinin kullanımından kaynaklanan yan etkiler tek vakalarla temsil edilir, ancak bunlar hakkında uyarılmalıdır:

 • Bazen - bağışıklık sisteminden alerjik reaksiyonların ortaya çıkması (larinks veya yüz, ürtikerlerin şişmesi);
 • Bazen mukozada geçici karakterde lokal irritasyon gözlenir (sprey iptalinden sonra kaybolur);
 • Boğazda lidokain TeraFlu Lar (14 günden fazla) ile uzun süreli sprey kullanımı ile dişlerin ve dilin kahverengi olarak lekelenmesi de mümkündür ki bu da geri dönüşlü bir fenomendir.

Son kullanma tarihinden (5 yıl) sonra TeraFlu Lar sprey kullanmayın.

Strepsils Plus

Bileşiminde dezenfektan ve analjezik maddeleri bir araya getiren bir başka kombine preparat, Büyük Britanya'da üretilen Lidokain Strepsils Plus içeren bir boğaz spreyidir. Lidokaine ek olarak, ilacın ana bileşenleri şunlardır:

 • 2,4-diklorobenzil alkol;
 • amylmetacresol.

Yardımcı maddeler arasında sitrik asit,% 70 sorbitol çözeltisi, anason tohumu yağı ve nane ile sakarin sayılabilir. Sprey Strepsils Plus, ağız, boğaz ve larinksin enfeksiyöz inflamatuar hastalıkları için endikedir:

İlacın bileşenleri hem analjezik hem de antiseptik ve anti-ödematöz özelliklere sahiptir.

Kullanım için öneriler

Boğazın Strepsils Plus ile tedavisi ağızdan ve temiz su ile durulandıktan sonra yapılmalıdır. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için dozaj - bir sulama prosedürü için şişenin nozuluna 2 tıklama. Şiddetli ağrı ile ilacın her 3 saatte bir kullanımına izin verilir, maksimum işlem sayısı günde 6'dır. Tedavinin seyri 5 günü geçmemelidir. İyileştirici bir etki yoksa, terapötik rejimi düzeltmek için doktora başvurmalısınız.

Yan etkileri ve kontrendikasyonları

Lidokain Strepsils Plus ile boğaz için sprey neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Kullanımı, ilacın kesilmesinden sonra iyileşen alerjik reaksiyonlara veya dilin hassasiyet kaybına neden olabilir. Genel olarak, bu ilaç kontrendikasyonları olmayan hastalar tarafından iyi tolere edilir:

 • ilacın kompozisyonuna aşırı duyarlılık;
 • gebelik;
 • emzirme.

Raf ömrü - 3 yıl. İlacın diğer ilaçlarla etkileşimi hakkında bilgi yoktur.

Benzokain ile boğaz için sprey

Antiseptik etkisi olan bazı analjezik spreylerde, anestetik rolü başka bir analjezik madde olan benzokain tarafından gerçekleştirilir.

Sepptolet Plus

Benzokain içeren kombine antiseptik ve topikal anestezik boğaz spreyi, Sepptelet Plus, boğaz hastalığını provoke eden bakteriler, virüsler veya mantarlar üzerinde kesin bir darbe oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Aktif maddeler:

 • antiseptik setilpiridinyum klorür monohidrat;
 • anestezik benzokain.

Yardımcı bileşenler - gliserol, nane yağı, sodyum sakarinat ve diğerleri. Sprey, yukarıda sözü edilen antiviral bir özelliğe sahip olan boğaz ve ağız boşluğunun tüm patolojilerinin tedavisinde endikedir.

Kullanım özellikleri

Şişe dispenseri üzerine bir kere basılması ilacın yaklaşık 0.15 ml'sini enjekte eder ve terapötik bir etki elde etmek için 0,3 ml'lik bir sprey gereklidir. Bir sulama prosedürü için, püskürtme cihazında 2 basınç gereklidir. Şiddetli ağrıyla, her 2 saatte bir kullanıma izin verilir, ancak günde 8 defadan fazla olmamalıdır. Terapi süresi 1 haftadan fazla değildir. Kullanmadan önce yeni veya kullanılmamış bir ilaç şişesi çalkalanmalı ve düzgün bir püskürtme elde edilene kadar içeriğin bir kısmı havaya püskürtülmelidir.

Dikkat

Benzokain Sepptelet Plus ile boğaz için sprey tedavisi amaçlanmamıştır:

 • 18 yaşın altındaki çocuklar (bu grubun çalışmaları hakkında klinik veri yoktur);
 • alkol bağımlılığı olan hastalar;
 • ilacın bileşimine artan duyarlılığı olan hastalar;
 • methemoglobinemi olan hastalar.

Dikkatle, ilacı hastalığa sahip kişilere uygulamalıdır:

 • karaciğer ve safra yolu;
 • solunum organları (KOAH, astım, vb.);
 • CCC (kalp ve kan damarları) patolojileri ile;
 • beyin;
 • yaşlı insanlar:
 • içmeyenler;
 • hamile ve emziren kadınlar.

Herhangi bir yan etki varsa, ilacı kullanmayı bırakın ve kulak burun boğaz uzmanına başvurun.

Çocuklar için lidokain veya benzokain ile boğaz için sprey

Eğer yetişkinlerde boğaz için anestetik varsa hiçbir sıkıntısı varsa, o zaman çocuk tedavi etmek için boğazdan lidokain ve benzokain ile bir sprey almak için çok basit değildir. Bu anestezik içeren ürünlerin çoğu çocuklara yönelik değildir.

Fakat genellikle, eğer talimatlar yaşını gösteriyorsa, küçük çocuklara ilacın en sıkı kontrolü altında ilaç tedavisi önerilebilir. Tabii ki, bu, nefeslerini tutamayan ve genellikle yetişkinlerin talimatlarını yerine getiremeyen bebeklerle ilgili değildir.

Çocuklar için bir lidokain ile boğaz spreyi kullanın

Çocuklar için anestezi boğaz spreylerini nasıl kullanabilirim?

 1. Boğaz için spreyler sadece nefesi tutarak ilacı enjekte etmek için "nefes almayın" komutunu anlayabilen çocuklarda mümkündür. Aksi halde, bebek larinksin spazmı olabilir.
 2. Şüphe varsa, nebulizatörün boğazın üzerine değil, çocuğun yanağındaki iç yüzeye yönlendirilmesi daha iyidir.
 3. Lidokain ile uzun süreli maruz kalmanın üst sindirim sisteminin anestezisine yol açabileceğinden aşırı dozda olan çocuklar için aşırı dozdan kaçınarak ve tedavi süresini aşan bir boğaz spreyi kullanın.
 4. Mümkünse, boğaz spreylerini güçlü anestezikler ile daha yumuşak olanları lehine bırakmak daha kolay - Oralsept, Tantum Verde, kolay analjezik etkiye sahiptir.
İçindekiler ↑

Yararlı video

Boğaz ağrısı ne kadar doğru tedavi edilir? Bir kulak burun boğaz uzmanının tavsiyesi aşağıdaki videoda mevcuttur:

Boğaz için anestezikler - larinkste ağrıdan en iyi hap ve spreyler

Boğazdaki ağrı planlı bir soğuk algınlığının ana habercisidir. Çoğu zaman bu talihsiz olayın nedeni, insan vücudunun kendi başının üstesinden gelebileceği virüslerdir.

Tıbbi istatistiklere göre, virüs tarafından kışkırtılan akut solunum yolu hastalıkları, 5 ila 11 gün arasında bağımsız olarak geçmektedir. Bununla birlikte, güçlü bir boğaz ağrısına dayanıklı olmanıza gerek yoktur. Modern farmakoloji, bu sorunu çözmek için çeşitli tıbbi yöntemleri temsil eder. Bunlardan biri anestezik ilaçların kullanılmasıdır.

Anestezi nedir, avantajları

Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde potansiyel bir hastanın bir sorusu vardır - boğazı ne anestezi etmek gerekir? Şu anda, bu sorun hızla ve büyük mali maliyetler olmadan çözülebilir. Sonuçta, eczanelerde çok gerekli ilaçları bulabilirsiniz. Kural olarak, bileşimleri karmaşık kabul edilir ve ana bileşene ek olarak, ilaçlar esansiyel yağlar ve anestetiklerle donatılmıştır. Bu bileşenler boğaz bölgesinde ağrıya daha hızlı ve daha etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olur.

Anestetik - ağrı sinyallerini doğrudan beyne bağlayan ve aynı anda analjezik bir etki veren özel bir maddedir.

Anestetik ajanların bir dizi inkar edilemez avantajı vardır:

 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • uygun fiyat aralığı;
 • eczane zincirlerinde mükemmel bir seçim;
 • resepsiyonun rahatlığı;
 • çeşitli dozaj formları.

KBB hastalıkları için tıbbi anestezik formları

Hazırlıklar aşağıdaki çeşitlerde gelir:

 • spreyler;
 • tabletler, emilim için pastiller;
 • Boğazın durulanması için çözümler.

Boğaz için spreyler-anestezikler

Bu ilaçlar, spreyin temelini oluşturan madde ile ayırt edilir.

Lidokainli Spreyler

Teraflu Lar. İsviçre'de üretilen, boğaz, lidokain ve antiseptik anesteziye dayanan bir tıbbi üründür. Anjina veya farenjit tedavisinde lokal anestetik etkinin en iyi ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Nane yağı, mentol, Teraflar Lar'a ferahlatıcı bir tat veren spreyin bileşenleridir.

Strepsils artı. Dezenfektan ve analjezik etkileri ile kombinasyon ilaç. İngiltere'de üretilen ilaç, nane yağı ve anason tohumu içerir. Strepsils Plus, anjina, farenjit, ağız boşluğu ve stomatit ülserlerinin çeşitli fungal hastalıklarına karşı tedavi şeklinde reçete edilir.

Çoğu durumda, ilaç vücut tarafından iyi tolere edilir. Yan etkilerden, alerjik belirtiler (nadiren olur) ve dilin uyuşukluğu (spreyin iptali durumunda gerçekleşir) tahsis edilmelidir.

İlaç hamilelik ve emzirme yanı sıra 12 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

Benzokain ile spreyler

Sepptolet Plus

Aynı anda bir antimikrobiyal ve antifungal etkiye sahip bir analjezik ilaç. Yutma sırasında ağrıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırır. İlacın bileşimi nane yağı, alkol% 96, gliserol içerir. İlaç farinks veya ağız boşluğunda enflamatuar veya enfeksiyöz süreçler için reçete edilir.

Sprey, 18 yaşından küçük çocuklar için ve bu durumdaki kadınlar için tavsiye edilmez.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar içerikli spreyler

Tantum Verde. İtalya'dan gelen ilaç, analjezik ve antifungal etkilere sahiptir. 3 yıllık bir çocuğun boğazını anestezi etmeniz gereken durumlarda ideal çözüm. İlaç hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Tantoum Verde Forte.

Bu preparasyondaki benzadaminin temel maddesi, daha önceki bir maddeyle karşılaştırmalı bir özellikte daha büyük bir dozda konsantre edilir. Tantoum Verde Forte, belirgin enfeksiyöz ve inflamatuar süreçleri olan hastalara reçete edilir ve ayrıca eğer daha tutucu bir analog etkisiz olursa. Şişenin küçük bir hacmi olmasına rağmen, sprey çok az tüketilir, tüm tedavi kursu için yeterlidir.

İlaç 18 yaşın altındaki kişilerde, anne adayları ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Oralsept. Tanınmış bir Makedon ilaç firması tarafından üretilen bir ilaç. Tantoum Verde spreyinin tam bir analogu olarak kabul edilir, sadece daha düşük maliyetiyle farklılık gösterir.

Boğaz analjezi için spreylerin kullanımı için öneriler

Aletin mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için, uygulamadan önce birkaç ipucu göz önünde bulundurulmalıdır:

 • flakonun içeriğini püskürtmeden önce birkaç yudum su almak gereksiz olur;
 • Şişeyi kullanırken, aşağı doğru, yere yerleştirin;
 • Spreyi uyguladıktan sonra, yemekten ve içmekten kaçınmak için biraz zamana ihtiyacınız vardır.

Anestezik spreyleri kullanmadan önce, ürünün bileşenlerine olası bireysel reaksiyonları önlemek için talimatları dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.

Bir gün için boğaz ağrısı nasıl kaldırılır

Ağrı kesici, boğaz pastilleri

Anestezi ile boğazdan tabletler, emilme, uygulama ve gargara için ilaçlara ayrılır.

Emici tabletler

Bu tür araçlar tamamen çözülene kadar dil altına yerleştirilmelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Geksoral Küvetler. Tabletlerde bulunan klorheksidin ve benzokain, antimikrobiyal ve analjezik etki yaratır. Nane, mentol ve tatlandırıcı ürünü tadı güzelleştirir. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için tavsiye edilir. Daha fazla detay - Geksoral'ın talimatları ve analogları.
 • Dekatilen. İlaç, geniş bir etki spektrumudur. Karma enfeksiyonların ortadan kaldırılması için reçete edilir: anjin, farenjit, larenjit, stomatit.
 • Antiangin. İlacın bileşimi, tetrakainin anestetik bir bileşenini içerir. Güçlü bir terapötik etkiye sahiptir, dolayısıyla 5 yaşından küçük, hamile ve emziren kadınlar için kullanımı önerilmez.
 • Sebidin. Ağız, boğaz, gırtlak, diş etleri enfeksiyonlarını ortadan kaldırmak için kullanılan başka bir evrensel ilaç.
 • Faringosept. Düzenli kullanım için analjezik etkisi ile yerel antibiyotik. Patojenik organizmaları baskılamak için optimal konsantrasyon, preparatın kullanımının üçüncü gününde meydana gelir.
 • Grammidin. Ağrılı semptomları ortadan kaldırır ve iyileştirici bir etki yaratır. Tabletlerin kullanımı sırasında, ağız boşluğunun ve boğaz alanının patojenik mikroorganizmalardan temizlenmesini kolaylaştıran salyalama süreci artar. Grammidin dozajları ve analogları hakkında daha fazla bilgi.
 • Lizobakt. Ağrıyı ortadan kaldırır, virüslerin, bakterilerin, mantarların tahrip olmasına katkıda bulunur, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. 3 yıldan itibaren hamile kadınlar ve çocuklar tarafından kullanmayı kabul ediyoruz. Lizobakt'ın yerini öğrenebilirsin.
 • Trachisan. Tabletlerde bulunan antibiyotikler, antiseptikler ve anestezikler, ağrının etkin bir şekilde alınmasına ve boğaz ve ağız boşluğunun enfeksiyonlarına karşı savaşmaya izin verir.

Anestezi ile pastil ve pastiller:

 • Septolete;
 • Tantum Verde;
 • Teraflu Lar;
 • Neo-anjina;
 • Strepsils.

Bu ilaçların iltihaplanma süreci üzerinde karmaşık bir etkisi vardır, bu sayede ortadan kaldırılmasına ve ağrılı duyuların giderilmesine katkıda bulunur. Bunların kullanımı anjin, larenjit, farenjit, stomatit için önerilir.

Bunların çoğu 18 yaşın altındaki kişiler, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmak üzere kontrendikedir. Bazı ilaçlar çocuklardan 3 yıl (Grammidin, Septotelet) alma olasılığı ile verilir.

Oral uygulama için tabletler

Bir boğaz ağrısı ile yutulması için en popüler ilaç, Tonsilgon N'dir. İlaç, aşağıdaki gibi bileşenler içerir:

 • civanperçemini;
 • at kuyruğu;
 • althea kökü;
 • Papatya çiçeği;
 • meşe kabuğu;
 • karahindiba;
 • ceviz yaprakları.

Biyolojik olarak aktif maddeler, tabletlerin bileşimine dahil, boğazda ağrıyı gidermek, iltihabı rahatlatmak, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda vücudun bariyer fonksiyonlarını arttırır, solunum yollarının ödemini ortadan kaldırır.

Tonsilgon H genellikle farenjit, bademcik iltihabı ve larenjit tedavisinde reçete edilir.

Analjezik etkisi ile boğaz durulama için araçlar

Boğazın durulanması için bir çözüm yapmak için kullanılan en ünlü ve popüler ilaç Furacilin'dir (boğaz için talimat). Sarı renkteki tabletler nitrofural içerir ve güçlü antibakteriyel ve analjezik etkilere sahiptir. Kabartma başlangıcı için, bir tablet furacilin 100 ml su ile seyreltilmeli ve iyice durulanmış boğazla yıkanmalıdır. Bu prosedür günde 5 defaya kadar tekrarlanabilir.

Bebekler ve hamile kadınlar furacilin kullanmamalıdır. Ayrıca, önce doktora başvurmadan ürünü kullanmayın.

Boğaz anestezi için tablet kullanımı için öneriler

Anestezi ile tabletleri boğmadan önce, birkaç basit tavsiyeyi dikkate almanız gerekir:

 1. Emilme amaçlı pastiller ve tabletler çiğneme için tavsiye edilmez. Son çözünmeye kadar ağzınızda tutulmalıdırlar.
 2. Lolipop ve tabletleri kullanmadan önce boğazınızı ılık su ile durulayın. Bu ilacın olumlu etkisini artıracaktır.
 3. Tabletleri aldıktan sonra 1-2 saat boyunca yemek yemekten ve içmekten kaçınmak gerekir.

Kontrendikasyonlar ve olası yan etkiler

Bu ilacı ya da bu ilacı bir anestetik ile uygulamadan önce, hekime önceden danışmak gerekir. Bir kural olarak, bu ilaçlar mide bağırsak sisteminde emilmez. Bu nedenle bu ilaçların çok az yan etkisi vardır.

Yine de, ilaçların ve kendi kendine ilaçların kendi kendine yönetimine girmesi kabul edilemez. Aksi takdirde, böyle bir tedavinin etkisi, beklenenin tersi olabilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, ekleme talimatını dikkatlice okumalısınız.

Doğru anestezi nasıl seçilir

Her bireyin bedeni bireysel olduğu için, iki kişi alınan ilaca karşı mutlak bir tepki gösterebilir. Bazen kendi ilacınızı deneme yanılma yoluyla seçebilirsiniz. Ilacı en üst düzeye çıkarmak için, boğazda ağrı için fon seçimi ile ilgili bazı tavsiyeleri dikkate değer:

 • ilaç, boğazdaki ağrıyı hızlı ve anlamlı bir şekilde azaltmalıdır (yutma dahil);
 • ek bir antiviral etki ile bir ilaç seçmek en iyisidir;
 • Çocuklar için bir ilaç seçerek, onun tat nitelikleri dikkat değer. Aksi halde, çocuk bunu kabul etmeyi reddedebilir.

Boğazda ağrıyı hafifletmek için kullanılan eczane fonları çok sayıda hayranı. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü bu ilaçlar hastanın sağlığını büyük ölçüde kolaylaştırır. Optimal, anestezi ile birlikte, antibiyotik ve antiseptik içeren, boğaz için bir anestezik alımı olacaktır.

Böylelikle, vücuda virüslere karşı mücadelede ilave yardım sağlamak mümkündür - boğaz boğazından kaynaklanan ve ağzı sarsılmış bağışıklıklarını güçlendirmek.

Boğazla etkili tedavi

Boğazdaki ağrı sendromu, faringeal bölgede akut solunum yolu enfeksiyonu ve pürülan inflamatuar hastalıklara ait bir semptomdur. Boğaz için sprey bu zamanlarda almak zordur, deneyimli bir eczacı yardımı gereklidir.

Boğazdan gelen sprey, bu problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. ARI'deki ağrı sendromu, 1 ila 10 arasında bir ölçekte ölçülen farklı bir yoğunluğa sahiptir. ARVI'deki ağrı genellikle anjina ile daha zayıftır.

Pürülan bir apse, hastanın tükürüğü yutmaması için dayanılmaz bir ağrı sendromuna neden olur. Sıklıkla boğaz, akut solunum yolu hastalığına neden olan viral veya bakteriyel floranın penetrasyonu nedeniyle ağrır. Cerrahi bakım gerektiren pürülan oluşumlar daha az yaygındır.

Aerosol çeşitleri ve kullanım şekilleri

Farmakolojik pazarda boğaz ağrısı için geniş bir ilaç seçkisi. Her formun kendine özgü etkileri vardır.

Aşağıdaki aerosol türleri ayırt edilir:

 • Boğaz için antiseptikler (bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için kullanılır).
 • Antiviral.
 • Antibakteriyel (antibiyotikler veya antiseptikler ile).
 • İmmünomodülatörler yerel bağışıklığı güçlendirebilir.
 • Otlar temelinde anti-inflamatuar.
 • Anestezi ile birlikte - analjezik ve antiseptik etkiye sahiptir.
 • Temizleyici, nemlendirici, çocuklarda kullanılan, bitkisel özler ve deniz tuzu içeren boğazın gargara yerine kullanılır.
 • Homeopatik - aktif madde otlar ve az miktarda metal tuzlarıdır.

Sprey nasıl kullanılır?

Teşhisi açıklığa kavuşturmak için bir doktora görünmelisiniz. Boğaz için hangi spreyi daha iyi tavsiye eder. Hasta, ilacın talimatlarına aşina olmalı, alerjik reaksiyon olasılığını ortadan kaldırmalıdır.

Aerosolü kullanmadan önce, şişe sallanır, tamamen dik tutulur. Bazı durumlarda, balon döndürülmelidir. Ardından püskürtücüye 1 kez basın veya ilacı farinkse enjekte edin.

Terapötik etkiyi sürdürmek için, yarım saat boyunca yiyecek ve sıvı yemekten kaçınılmalıdır. Doktor birkaç aerosol reçete ederse, yöntemleri arasında 2-3 saatlik bir boşluk kullanılır.

Aerosol arıtımının avantajları

Bu dozaj formu en uygun olanıdır, iltihap bölgesine eşit olarak uygulanır. İlacı, hastaya güçlü bir ağrı reaksiyonuna neden olan pamuklu çubukla uygulamayın.

Boğaz için bir sprey, iş, vb. Ile yanınıza alınabilir. Bu form, özellikle 3 ila 5 yaş arası çocuklarda pediatrik uygulamada gereklidir. Emilebilir pastillerden farklı olarak, sprey mide mukozası üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip değildir. Boğaz için aerosol kan içine nüfuz etmez, sadece lokal olarak hareket eder, bu da sistemik yan etkilerden kaçınmaya izin verir.

Aerosolün ayırt edici özelliği, bir dağıtıcının varlığıdır. İlaç, terapötik etkisini artıran daha ince bir fraksiyona püskürtülür. İlaç üst solunum yoluna daha iyi nüfuz eder.

Sık reçete edilen spreyler

Eczanelerde sprey seçimi çok büyüktür. İlaç, hastalığın doğasına bağlı olarak seçilmelidir. Eğer boğazdaki ağrı bakterilerden kaynaklanıyorsa, o zaman tedavi için antiseptik veya antibiyotik içeren bir preparat seçmeniz gerekir (genellikle her iki form gereklidir).

Burun ve boğaz için modern spreyler gençler arasında popülerdir. Farinksin viral enfeksiyonu da antiseptik ve antiviral aerosol gerektirir. Mantarı tedavi etmek için doktor uygun bir etki spektrumuna sahip bir antiseptik reçete edecektir.

antiseptikler

Hexoral - antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir, her türlü akut enfeksiyon için reçete edilir.

Stopangin - atrofik form haricinde bademcik iltihabı, farenjit için kullanılır:

 • Mantarlara karşı etkili savaşır;
 • antiseptiktir;
 • ağrı kesici.

İlaç aktif pediyatrik ve diş hekimliği pratiğinde kullanılır. İlacın bileşiminde bulunan uçucu yağlar, erken iyileşmeyi teşvik ederek mukozayı sarar.

 • çocuklar için izin verilir;
 • bakterileri ve virüsleri öldüren benzadamin hidroklorür içerir;
 • analjezik bir etkiye sahiptir;
 • az sayıda yan etkiye sahiptir;
 • ilacın bileşenlerine olası alerjik reaksiyon.

Inhalipt - antimikrobiyal, antiinflamatuar ve anestezik etkiye sahiptir. Faringeal mukozayı sarar, larinksin stenozunu önler. İlaç, irin çıkarılmasına yardımcı olur, boğazdaki hoş olmayan hisleri azaltır, hastaları düşük maliyetle çeker. Tonsillit, farenjit, stomatit, larenjitli çocuklara endikedir.

Ek kaynaklar

Tıp diğer yöntemleri ve araçları bilir.

Okaliptüs antimikrobiyal ve antienflamatuar bir ilaçtır.

Propolisol propolis temelinde yapılır, inflamasyonu azaltır ve antimikrobiyal etkiye sahiptir, alkol ve gliserin içerir. Atrofik farenjit için reçete edilmemiştir. 12 yaşın altındaki çocuklar için yasaktır, çünkü propolis'e karşı yüksek bir alerji olasılığı vardır, bunlar çürük ve stomatit için kullanılır.

Jox - antiseptik özelliklere sahiptir. Bakteri, mantar, virüs ve protozoalara karşı etkilidir. İyot, ilacın bir parçasıdır, anjin, bademcik iltihabı, stomatit için endikedir. Yoks, antibiyotiklerin etkisini baskılayabilir.

Gliserin ile Lugol çözümü:

 • iyot, gliserin içerir;
 • ağız mukozasını sarar;
 • böbrekler, karaciğer gibi patolojide kontrendikedir, yanı sıra iyot alerjisi olduğunda.

Givalex - bir antimikrobiyal ve anestezik ilaç, boğazda kızarma ve boğulma ortadan kaldırır.

Oracept virüslere ve bakterilere karşı savaşır, pediyatride kullanılır.

Anti-angin 10 yaşından büyük çocuklara verilir, antiseptik, analjezik, bakteriyostatik, şiddetli ağrı sendromu için reçete edilir, özellikle ağız boşluğu olmak üzere mukozaya zarar geldiğinde kontrendikedir.

Pürülan inflamasyonda etkili olan mucistin antiseptik, bazen pediatri ve jinekolojide ortaya çıkar.

Büyük bir etki spektrumunun ilaçları

Anti-inflamatuar, temizleyici ve nemlendirici aerosoller.

Maris - Sprey:

 • ilaç deniz tuzu, uçucu yağ, okaliptüs, askorbik asit içerir;
 • renklendirici ve koruyucu içermez;
 • Farinks boşluğunu temizler, nemlendirir, mukozanın şişmesini azaltır.

Aqua Maris - deniz suyuna dayanarak, çocuk doktorları tarafından aktif olarak reçete edilir.

 • deniz tuzu, papatya, aloe içerir;
 • rahatsızlık ve ağrıyı yumuşatır, inflamatuar reaksiyonu ve ağız mukozasının şişmesini giderir;
 • günde 6 defaya kadar uygulanmasına izin verilir;
 • çocuklara atanır.

Antibiyotik Sprey

Bioparox - bir antibiyotik ile boğaz için bir sprey:

 • ilaç streptokok, stafilokokal, pnömokokal flora üzerinde faaliyet gösteren Fusafungin içerir;
 • Bakteriler ilaca direnç kazandığı için kalıcı kullanım önerilmemektedir;
 • Birinci ve ikinci üç aylık dönemde hamile kadınlara sprey uygulanır;
 • ilacın bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

Bioparox ARVI'da kullanılmamaktadır.

Anti-viral sprey

 • interferon içerir;
 • bağışıklık sistemini uyarır;
 • farinks mukozasını iyileştirir;
 • Viral enfeksiyonun önlenmesi için uygundur.

Boğazda yüksek bir ağrı şiddetiyle, doktor lidokainli bir aerosol reçete eder. Diş hekimliğinde kullanılır.

Pediatri'de Sprey Kullanımı

Çocuklar için boğaz ağrısı için çare 3 yıl izin verilir. 3 yaşından küçük çocuklarda, herhangi bir ince dağılmış süspansiyonun içilmesi boğulma ve boğazda stenoz oluşumuna neden olabilir.

Gerekirse, etkin maddeleri büyük miktarlarda püskürten ve solunum sistemine nüfuz etmesini önleyen mekanik bir sprey ile tıbbi ürünlerin enjekte edilmesi önerilir.

İlaçlar hipoalerjenik olmalı, koruyucu ve boya içermemelidir (laringeal ödemlere neden olabilirler). Okul öncesi çocuklar için farklı ilaç türleri vardır. Aerosoller ve spreyler çok uygundur, çünkü boğazını pamuklu çubukla yağlamak zordur ve çocuklar durulama yapamazlar.

Ilacı kullanmadan önce bebeği sakinleştirmeniz, tercihen düzeltmeniz gerekir, böylece ilaç eşit olarak dağıtılır. İlacın enjekte edilmesinden sonra bebeği 30 dakika boyunca içmeyin ve yemeyin. Bu şekilde, Miramistin ve Octenisept uygulanmalıdır. Bu ilaçlar sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilir.

1 yıl ömürlü çocuklarda kanıtlanmış sprey Aqualor bebek. İltihabı giderir, şişlik yapar, mukus çıkarır ve nazofarenksin. Farenjit, larenjit için boğaz ve burun için bir sprey kullanılması önerilir. İki yaşındaki bir doktoru olan çocuklar, ilaç Aquamaris normlarını reçete ederler. Çocuk organizmasının direncini, bakteri ve virüslerin konsantrasyonunu azaltarak, bebeğin farinksinin ağzından temizleyerek geliştirir.

Antibiyotik, anestetik, immünmodülasyon ve bitki bazlı boğaz tedavisi için spreylerin listesi

Bir ilaç olarak, bir dozaj formu, bir valf-püskürtme sistemi (dozlanan veya dozlanmamış) ile kapalı bir pakette bir çözelti, emülsiyon, süspansiyon biçiminde aktif ve yardımcı maddelerin bir karışımıdır.

Aerosollerin avantajları ve dezavantajları

İlaçların sprey şeklinde kullanılması, madencilikten daha fazla artı sahiptir.

Olumlu özellikler şunlardır:

 • ilaçların intravenöz uygulanması ile karşılaştırılabilen hızlı bir terapötik etki başlangıcı;
 • Dispersiyona bağlı olarak, aktif maddenin farmakolojik aktivitesi arttırılır, böylece tedavi için ilacın daha küçük bir dozu gerekecek;
 • küçük parçacık çapı, ilacın daha iyi biyoyararlılığını arttırır;
 • ilacın daha yüksek bir doza direkt olarak iltihap odağına ulaşmasından dolayı lokal etki;
 • parenteral uygulama için ilaçlarla karşılaştırıldığında yan etkilerin gelişme olasılığı düşüktür;
 • ilacın sterilitesi kalır;
 • Dozlama valfleri aktif maddenin doğru bir dozajını sağlar;
 • kullanım kolaylığı.

Boğaz için spreyler, laringospazm ve boğulma gelişme olasılığının yüksek olması nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda böyle bir dozaj formu uygulanmaz:

 • obstrüktif bronkopulmoner hastalıklar ile;
 • ajanın bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • hamilelik ve emzirme;
 • atrofik farenjit.

Etkili Anestezik Spreyler

Anestezik spreyler, antibiyotikler ve antiseptikler formundaki ana bileşenlere ek olarak, reseptörlerin hassasiyetini azaltan ve böylece boğazdaki ağrıyı hızla ortadan kaldıran maddeler içerir.

Bu tür ilaçlar, yoğun acı verici duyularla reçete edilir, çünkü hasta su ve yiyecek almayı reddedebilir.

Anjina kullanılan spreyler, çoğunlukla anestezik lidokain, benzokain içerir.

TeraFlu Lar, 285 ovucu

Dozlanan spreyin ana bileşenleri, benzoksonyum klorür (antiseptik), lidokain hidroklorürdür (anestetik).

Aksesuar maddeleri, nane yağı ve mentol (canlandırıcı ve kaçınma hareketi), gliserol (sarılmasına ve tamponlama etkisi, ana bileşenlerinin böylece uzun süreli aktivite) tahsis.

İlaç kronik bademcik iltihabı, catarrhalic tonsillitis, larenjit ve farenjit tedavisinde kullanılır.

Yetişkinler 4 vuruş için günde 6 kez, 4 yaşından küçük çocuklar - 3 tıklamayla spreylenmeleri önerilir.

Ana kontrendikasyonlar, bileşenlere aşırı duyarlılık, çocuğun yaşı 4 yıl, gebelik ve emzirme dönemidir.

yan etkileri, hastaların ilaç kesildikten sonra yok olmasını, ilaç ürtiker, karşısında şişme yerel yumuşak doku, mukoza zarının tahriş ortaya not, dişler ve dil 2 hafta boyunca sprey uzun süreli kullanımının bir sonucu olarak kahverengi bir renk elde edilebilir.

Strepsils Plus, 300 ruble

amylmetacresol ve 2,4-diklorobenzil alkol: lidokain hidroklorür (anestezi), ve iki antiseptik içeren Strepsils Plus - boğaz spreyi için en iyi anestezi.

Herhangi bir formda bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, farklı doğanın ses kısıklığı dahil olmak üzere ağız, boğaz, gırtlak bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkların tedavisi için bir ilaç reçete edilir.

Yetişkin hastalar ve 12 yaşın üzerindeki çocuklara günde 6 defadan fazla boğaz sürmeleri önerilmekte ve prosedür başına 2 tıklama yapılmaktadır. Terapi süresi 5 günden fazla olmamalıdır.

Yan etkiler oldukça nadirdir ve tedavinin kesilmesinden sonra ortadan kaybolan dil veya alerji semptomlarının duyarlılığının ihlali olarak ifade edilir.

Sepptolet Plus, 310 ruble

Bu kombine preparat benzokain (iyi analjezik etki ile anestetik) ve setilpiridinyum klorür (antiseptik) içerir.

İkinci bileşen, diğer patojenik mikroorganizmaların yanı sıra, stafilokoklara karşı arttırılmış aktivite gösterir, mantarlar, antiviral bir etkiye sahiptir.

Siptolete'ın 18 yaşından büyük yetişkinlere günde bir kez olmak üzere 2 tıklama için günde 8 defaya kadar uygulanması tavsiye edilir.

18 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir Sprey, ağız boşluğu açık yaralara mevcut bileşenlere karşı aşırı duyarlılığı olan alkol / uyuşturucu bağımlılığı, bebeklerde, hastalar.

Antibiyotik ile boğaz için spreyler

Boğazın antibakteriyel bileşenlerle tedavi edilmesine yönelik spreyler, sistemik maruziyetin antibiyotiklerinden daha az kontrendikasyon ve yan etki listesine sahiptir.

Bunun ışığında, bunlar, enfeksiyöz, enflamatuar, bakteriyel etiyolojinin boğaz ve nazofarenks hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu grubun en ucuz ve en etkili aerosolü Ingalipt'dir (75 ruble).

Aktif bileşenler olarak, sprey streptocid, sülfatiazol sodyum hekzahidrat, timol, okaliptüs yağları ve nane içerir.

Streptocide, çoğu gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktif olan sülfonamidler grubuna ait olan boğaz için lokal bir antibiyotiktir.

İlaveten, ilacın anti-enflamatuar, soğutması vardır (bu nedenle şişmeyi azaltır).

Inhalipt, tonsillit, farenjit, aftöz stomatit, larenjit tedavisi için reçete edilir. 3 yıl çocuk pratiğinde kullanılır.

Bileşenlere artan hassasiyet ile hamile ve emziren kontrendikedir.

Antibiyotik Bioparox ile boğaz için çok etkili sprey. Ancak, 2016'da üretimi durdu, ancak ucuz bir Bioparox analogunu seçmek her zaman mümkündür.

Antiseptik Spreyler

Bu aerosol grubu en yaygın olanıdır. Ayrıca, pediatri pratiğinde, emzirme döneminde hamile kadınlarda ve kadınlarda (iyot içerenler hariç) birçok antiseptik kullanımına izin verilmektedir.

Bununla birlikte, bu hasta grubu önceden doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalıdır.

Bir boğaz ağrısı, burun akıntısı, ağrıyan kaslar ve eklemler, bademcikler üzerinde beyazımsı baskınların ortaya çıkmasıyla birlikte ARI'da sprey-antiseptikler önerilmektedir.

Ayrıca anginanın kompleks tedavisinde lokal antiseptikler vazgeçilmezdir.

Topikal kullanım için% 0.2, 315 ovmak için heksoral aerosol

Hazırlık heksaetidin içerir. Antimikrobiyal, antibakteriyel, antifungal etkisi ve zayıf anestezi etkisi olan bu antiseptik.

oral kavite ve farinks cerrahi girişimler sonrası, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, diş hastalıkları, periodontopatii, mantar lezyonlar hipofarenks tedavisinde kullanım için endikedir.

Klinik çalışmaların sonuçlarının eksikliğinden dolayı 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.

Ilacı günde iki kez uygulayın, 1-2 saniyede 1 kez sıçramasına.

Maxikold Lor Sprey (245 rub)

Hexoral'ın Rus analogudur ve ayrıca antiseptik gruba ait heksetidin içerir. Bunun ışığında, endikasyonlarının ve kontrendikasyonlarının listesi aynıdır.

Analogun avantajları şunlardır:

 • çoğu bakteri ile ilişkili olarak yüksek verimlilik;
 • 3-4 saat boyunca mukoza üzerinde hangi heketidin tutulduğu zarflama etkisi;
 • uygun maliyetli.

Topikal uygulama için Yoks-Teva sprey, 250 ruble

Boğazda terleme spreyi povidon-iyot (antiseptik), allantoin (anti-inflamatuar ajan) içerir.

kataral, folliküler da dahil olmak üzere anjin, çeşitli formlarının tedavisinde, kullanılan ilacı, laküner streptokoklar, gırtlak, dil, aft görünümünü, influenza ve akut solunum yolu enfeksiyonları ilk belirtiler akut ve kronik bademcik iltihabı yol açtı.

Kontrendike Jox, aktif bileşenlere, hipertiroidiye, kalp yetmezliğine, 6 yaşın altındaki çocuklara karşı artan duyarlılığa sahiptir.

Püskürtme Lugol 100 ovmak

Lugol ana maddesi gliserol ve moleküler iyodindir.

İlki yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

İkinci bileşen, gram-pozitif ve gram-negatif mikroflora, mantarlar, stafilokokların temsilcilerine karşı aktiftir.

Ağız ve boğazdaki mukoza zarlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının kompleks tedavisinde reçete edilir.

Kamerun Aerosol, 45 g, 110 ovucu

Bu etkili ve ucuz kombinasyon spreyi klorobutanol, hemihidrat, kafur, levomenthol, okaliptüs yağı içerir.

Klorobutanol hemihidrat hafif anestetik, anti-enflamatuar, antimikrobiyal etki sergiler.

Kafur, iltihap odağında kan dolaşımını güçlendiren, lokal tahriş edici ve ek antiseptik etki sağlar.

Levomenthol, okaliptüs yağı lokal irritan ve dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Rinit, bademcik iltihabı, farenjitin karmaşık tedavisinde boğaz için bir aerosol kullanılır. Bileşenlere alerjisi kontrendikedir Kamerun, 5 yaşından küçük çocuklar.

Topikal uygulama için Miramistin çözeltisi% 0.01 sprey şişesi, 235 ruble

Miramistin, antibiyotiklere dirençli mikroorganizmaların hastane suşlarında da aktif olan en güçlü ve güvenli antiseptiklerden biridir.

İlaç herpes virüsü, HIV dahil olmak üzere gram-pozitif ve Gram-negatif aerobik ve anaerobik bakteriler, mantarlar Penicillium, Aspergillus, maya ve maya, dermatofitler bazı virüslere karşı etkilidir.

Sprey uygulama aralığı çok geniştir ve KBB hastalıkları ile sınırlı değildir.

Miramistin cerrahi, travmatoloji, obstetrik, jinekoloji, yanma, dermatoloji, veneoloji, üroloji alanlarında kullanılmaktadır.

Kulak burun boğazda bademcik iltihabı, larenjit, farenjit karmaşık tedavisinde atanır. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için izin verilir.

Novosept Fort Sprey, 350 ruble

İlaç, setilpiridinyum klorür (antiseptik), tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik bileşen, çok çeşitli patojenik mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar ile ilişkili olarak bakterisidal aktivite gösterir.

Sprey bileşimi bir oligoelement olan ve bir bağışıklık düzenleyici etki gösteren çinko içerir.

Novosept, stomatit, diş eti iltihabı, bademcik iltihabı, farenjit dahil olmak üzere ağız boşluğunun ve farenksin iltihaplı hastalıklarının tedavisi için tavsiye edilir.

18 yaşına ayırmalı kontrendikasyonlar arasında, ağız, akut böbrek yetmezliği ve / veya karaciğer yetmezliği, gebelik ve emzirme olarak, bileşen vasıtasına yaralar varlığını karşı artan hassasiyet.

Anti-Angin (280 ruble)

İlaç bileşimde Novosept'e benzer ve klorheksidin biglukonat (antiseptik) ve tetrakain hidroklorür (anestetik) içerir.

Antiseptik, bilinen bakteriler, Candida mantarları, streptokoklar ve stafilokoklara karşı bakterisidal ve bakteriyostatik aktiviteye sahiptir.

önlenmesi ve bademcik iltihabı, farenjit, anjin, periodontit, stomatit, diş eti iltihabının ilk belirtileri de dahil olmak üzere antiseptikler, duyarlı bakteri provoke ağız boşluğu ve yutak enfeksiyöz-enflamatuar doğa hastalıkların tedavisi için tavsiye edilen uzmanı.

Ilaç bileşenlerine onaylanmış bir alerji ile kontrendike ilaç, mukoza, fenikitonüri hasarı, 10 yaşın altındaki çocuklar.

Sadece doktorun emzirme döneminde hamile kadınlara ve kadınlara reçete ile, diyabet, hemokromatoz, talasemi, oksaloz ile.

Tantum Verde spreyi (285 rub)

Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna ait olan benzidamin bileşimindedir.

Sprey Candida albicans'a karşı güçlü lokal anestezik, antiseptik ve antifungal etkiye sahiptir. Ağız ve yutak iltihaplı hastalıkların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

İlaç 3 yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve laktasyonlu kadınlar, diğer NSAİİ'lere bronşiyal astım ve aşırı duyarlılık ile kontrendikedir.

İmmünomodüle edici aerosoller

İmmünomodülatörler ile boğaz için spreyler, yerel humoral ve hücresel bağışıklığı uyarmayı amaçlamaktadır.

Kullanmak olası semptomları önlemek için yardımcı olacak ilk belirtilerin ortaya çıkması ile olmalıdır. Bununla birlikte, bu gruptaki ilaçların göreceli dezavantajları yüksek maliyetlerdir.

Derinat Spreyi, 10 ml (370 rub)

İlaç sodyum deoksiribonükleat içerir. Sprey, vücudun koruyucu işlevlerini uyarır, viral, bakteriyel, mantar antijenlerinin etkilerine karşı bağışıklık yanıtını geliştirir.

Ayrıca, Derinat bir anti-inflamatuar, antitümör, anti-histamin, antioksidan etkiye sahiptir.

İlk gün boyunca, boğaz her saatte bir sulanmalıdır, daha sonra prosedürlerin sıklığı gün içinde 4'e düşebilir.

İlaç emzirme sırasında hamile kadınlar ve kadınlar (bırakma formu nedeniyle) 1 yaşın üzerindeki çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

Derinat, ARI salgınları sırasında koruyucu amaçlı kullanılabilir.

Bitkisel bileşenler ile boğaz için spreyler

İlaçların bileşimindeki bitki özlerinin içeriği, sentetik ilaçlarda bulunan yan etkilerin gelişmesini engeller.

Ayrıca, bu tür ilaçlar çok daha küçük kontrendikasyonlar listesine sahiptir.

Bununla birlikte, bitki bazında boğaz için spreyler kullanırken yüksek alerjik reaksiyon gelişme olasılığı dikkate almak gerekir.

Klorofilkil (180 ruble)

En sık KBB doktorları tarafından reçete edilir. Preparatın aktif bileşeni, okaliptüs yapraklarının bir özüdür - güçlü bir doğal antiseptiktir.

Madde, stafilokok, mantar, protozoa antibiyotiğe dirençli suşlar dahil, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalar karşı kuvvetli mikrop öldürücü aktiviteye sahip olan anestetik, bağışıklığı düzenleyici, anti viral eylemi oluşturur.

Isırgan otu özü, ağız boşluğundaki küçük yaraları ve küçük erozyonları iyileştirmeye yardımcı olur ve St. John's wort özü, ek bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

ihtiyati tedbirler

İlaç spreyini mümkün olduğunca verimli kullanmak için doğru şekilde kullanılmalıdır:

 • Boğazın sulanmasından hemen önce biraz su içmeniz gerekiyor;
 • şişe dikey olarak tutulmalıdır;
 • Sprey dozajlanırsa, ilacın dozlanmamış bir şekilde verilmesiyle bir kez serbest bırakma nozuluna basmanız gerekir - birkaç saniye;
 • Sulamadan önce, mümkün olanı gidermek için boğaz ve ağız su ile yıkanmalıdır.
 • plak ve yiyecek kalıntıları;
 • mukozal tedaviden sonra yiyecek ve içecek yemekten kaçınmanız tavsiye edilir.

Boğaz için spreyler yerel bir dozaj şeklidir, bu nedenle vücutta sistemik etkileri yoktur.

Bununla birlikte, buna rağmen, reçete yazan hekim, ilacın, hastalığın etken maddesinin türünü belirlemek için oral mukozadan alınan bakussis de dahil olmak üzere muayenenin sonuçları temelinde seçmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Dekompanse kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı altında, palatini ve faringeal tonsilleri (badem şekilli bezleri) etkileyen uzun bir enflamatuar süreç anlaşılmaktadır. Bu telafi ve dekompanse edilebilir.

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.